zależy gdzie się szuka (taki national geographic na pewno spoko), no ale wiadomo że 90% kanałów to tylko takie przysłowiowe (niestety) bagno często mające na celu manipulację społeczeństwem, więc inteligentna osoba nie traci czasu na takie kanały
Nie wiem dlaczego, czytam takie komentarze : szkoda, że nie ma tego w TV. Od kiedy mam internet nie oglądam ani minuty TV ( ja nazywam mediami głównego ścieku ). Zresztą teraz tzw. Smart TV to dostęp do nieograniczonego internetu. Jeśli jeszcze zna się obce języki jak ja ( angielski, rosyjski) to świat mamy na dłoni. A propos rosyjskiego,to po rosyjsku jest BBC, Voice of America, Deutsche Welle i kanały ukrainskie, bo każdy myśli, że to tylko Kreml. Pozdrawiam z Sydney, Zdzisiek R.
Myślę, że w materiale powinna się pojawić również informacja o pożarach torfowisk. Widziłem "podziemny pożar" kiedyś na śląsku, gdy zapytałem o szczegóły to się okazało, że torfowisko paliło się już kilka lat.
W Finlandii bardzo mocno dbają o torfowiska i morkradla, sam już zrobiłem po nich setki kilometrów, obserwując przy okazji wilki, łosie, rysie, miśki. Bioróżnorodność w niektórych momentach, aż przytłacza. Zajmują obszar około 9mln. ha, straszna walka jest teraz z firmami zajmującymi się wydobyciem w celach opałowych.
Nigdy proszę nie porównuj innych państw do Polski . Polska potrzebuję terenów dla tego osusza się mokradła jest to złe ale tak się robi . Filandia tam nie brakuje terenów do życia tylko ludzi do osiedlania .
@@Stefatabor, więc jak jest ZŁE to przestańmy osuszać! Dziwne stwierdzenie: nie porównujmy. Uczmy się od innych. Mieszkam w Australii. Popełniono tutaj tysiące błędów z przyrodą. Zauważono ,że powodzie były pozytywnym zjawiskiem. Odsalały grunty, w których nagromadziła się sól zassana z głębi gruntu. Obniżył się poziom wód artezyjskich z powodu zbyt intensywnej eksploatacji tych wód. Wycięto mnóstwo lasów. Człowiek nie może zbyt intensywnie wykorzystywać przyrodę. Musi być jakaś równowaga. W Polsce wychowałem się na wsi, więc z przyrodą żyłem na co dzień.
W "Życiu i Czasach Sknerusa McKwacza" było o tym, że Sknerus tuż po byciu pucybutem jeszcze w Szkocji, jako formę rozwoju sprzedawał takie kostki torfu ludziom na opał. Zastanawiałem się czemu dla ludzi (ekhm - kaczek) to było atrakcyjne do kupna - teraz już wiem ile w nich jest węgla :) Dziękuję!
są dwa rodzaje treści które cenię najbardziej: takie które pomagają mi zmienić zdanie i takie które pozwalają mi zmienić optykę. I właśnie ten film pozwolił mi spojrzeć w nowy sposób na rzecz oczyswistą. Oglądałam zafascynowana! zaczynam szukać torfowisk w mojej okolicy
Ten filmik uświadomił mi, że odwiedziłam największe torfowisko w Polsce na wycieczce w podstawówce :D (swoją drogą bardzo miło wspominam tamten wyjazd). Miło było dowiedzieć się czegoś więcej po tych paru latach Edit: Pamiętajcie o ankiecie w opisie!
Kasiu, wielkie dzięki za podjęcie tego tematu! Sama jestem mieszkanką Wawra w bliskiej okolicy Zakola i jego dobro (I konieczność chronienia go) leży na sercu mi i wielu mieszkańcom. Ale ciągle za mała jest świadomość, jakie to ważne miejsce. Dzięki za mówienie o tym!!!
Zrobisz filmik o odkryciu złóż ropy naftowej z okolicach Jeziora Alberta w Afryce? Moim zdaniem ten rurociąg który chcą budować, to skandal przy takiej ilości przeciwwskazań i wszystko trzeba nagłaśniać jak tylko się da.
Będą torfowiska ( bagna )tylko wtedy jak się sztucznie podniesie poziom wód gruntowych a to nie takie proste . Nie wiem jak to zrobić niech inni główkują. Super film i temat .
Jak zwykle genialne treści w prostej ale i profesjonalnej oprawie,wielkie dzięki,świetna robota (niezmiennie!). Wchodzę do gangu torfowiaków oczywiście 😉 potrzebna jeszcze petycja żeby TVP zamienić na takie filmy i informacje, uczmy się dbać i kochać o to co piękne,a nie tracić cenny czas ...
Petycja podpisana, materiał z radością ogladniety😘😘 nie wiem jak to robisz ale jesteś jedna z niewielu osób która dobrze przekazuje takie informacje, w sensie ze robi takie filmy
Super materiał! Temat wydałby się nudny ale przez formę i wykonanie stał się bardzo interesujący. Poziom twoich produkcji robi ogromne wrażenie. Brawo!
Ja już od dawna jestem miłośniczką torfowisk! Polecam torfowisko Całowanie (cóż za całuśna nazwa, nie?), ale przede wszystkim przepiękne jest Bagno Bocianowskie
Całe dzieciństwo mieszkałam we wsi, która leży nad Odrą, dalej za wsią jest kilka kilometrów pól uprawnych, a za nimi otacza to wszystko pierścieniem las. Klasa ziemi od 4b do 6b, z przewagą tych słabszych niestety. Działki rolników nie osiągają często hektara i jest jeszcze jedna cecha krajobrazu: w okół prawie każdej działki wykopano rów. Każdy rolnik ma nadzieję, że jakimś cudem dopłynie nim woda z rzeki lub chociaż trochę wody opadowej. Także rowy nie są z założenia złe :) A film świetny! Włączyła bym dzieciom gdyby były większe ;)
Jak ja czekałam na ten film! Temat wydawał się mało ciekawy, zastanawiałam się jakim cudem prace nad nim tak długo trwają, ale po obejrzeniu całości „nie miałam więcej pytań”. Temat dogłębnie przeanalizowany, montaż, detale, ilość odwiedzonych miejsc i specjalistów jak to się teraz modnie mówi SZTOS. Szanuję, że nie idziesz na łatwiznę, szanuję za jakość, dbałość o szczegóły, merytorykę i pokazywanie jak ważne w przyrodzie są rzeczy które nas otaczają. To jest nasze prawdziwe dziedzictwo trzeba je chronić i się nim chwalić! Kasia jesteś cudowna ❤️
Wspaniały materiał! :) Sama niedawno prowadziłam analizę rdzenia torfowego na potrzeby pracy magisterskiej i uroczyście przysięgam, że torfowiska są wciągające :)
Mamy :) Jakiś czas temu Maciej Okraszewski na kanale "Dział Zagraniczny" miał rozmowę o torfowiskach również. Zatem jeśli ktoś chce posłuchać o tym w formie podcastu to polecam :)
To jest tak dobry odcinek, że zbieram szczękę z podłogi! Ktoś mógłby pomyśleć, że gadanina na ten temat będzie nudą na maksa... O Boziuuu! Wielka szkoda, że tak krótko 🙃 Brawo Kasia i wybacz, że obejrzałam to z takim opóźnieniem 🙈 Buźka! 🤗
Myślę, że już od dłuższego czasu mam świadomość jak ważne są torfowiska, a mianowicie od czasu, kiedy dowiedziałam się, że takie torfowisko powstaje przez kilka tysięcy lat, a wielkie firmy ogrodnicze degradują je, żeby zrobić nam ziemię do kwiatków. Tak. Bo nasza planeta ma dla nas tyle wartości ile możemy jej wydrzeć i sprzedać.
Generalnie wszelkie obszary podmokłe i wilgotne są również bogatym miejscem pod względem bioróżnorodności. Ponadto są świetnymi magazynami wody, Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa wodnego - na studiach i na praktykach mogliśmy się dowiedzieć, jak ważne jest zachowanie takich obszarów, unikanie regulacji rzek lub ich renaturyzacja. Nawet z punktu widzenia zabezpieczenia powodziowego (wiele małych rozproszonych obszarów zdolnych do retencji wody z nagłych opadów) oraz ochrony przed suszami.
Temat bardzo istotny, fajnie jakbyś poruszyła kwestie zaniku obszarów zalewowych, ponieważ przez ich zanik lokalny klimat traci, pogłębia się problem suszy w Polsce, ten problem narasta od ponad 100 lat, kiedy to zaczęto intensywnie ingerować w środowisko gruntowo-wodne. Jeżeli nie zadbamy o zrównoważenie obszarów rzecznych (w większości przywrócenie do stanu naturalnego), nie będziemy budować lokalnych zbiorników wodnych (nie tam na rzekach), to bardzo prawdopodobnym jest, że problem suszy nasili się do takiego stopnia, iż nasze grunty rolne nie będą zdatne do plonowania. Przełoży się to także na zubożenie lokalnych gatunków roślin, a za tym zanik owadów i kolejne problem z zapylaniem roślin, którymi się posilamy. Według mnie nie powinniśmy starać się walczyć z skutkami ocieplenia klimatu w pierwszej kolejności, lecz wpierw podjęć próbę zbilansowania negatywnych skutków regulacji rzek i nie przemyślanej melioracji terenu, ponieważ moim zdaniem to właśnie te czynniki istotnie przekładają się na lokalne susze, a to przekłada się na emisję gazów cieplarnianych, takie błędne koło.
Gdybym wiedział o tym miesiąc temu, odwiedziłbym Zakole Wawerskie. Niestety nie wiedziałem i urlop spędziłem inaczej. Dzięki za ten film. Sporo wiedzy mi przypomniałaś i poszerzyłaś. Siema!
super film! podsyłam przyjaciółkom, którym przy ostatnim przesadzaniu roślinek nie do końca potrafiłam wytłumaczyć dlaczego lepiej wybierać bigos bez torfu! dzięki! :)
Chcę od siebie dodać jeszcze jedną rzecz, za którą jako fotograf krajobrazu lubię torfowiska: naprawdę potrafią być piękne! Dzięki nagromadzeniu wody nad mokradłami wcześnie rano często unosi się mgła, która separuje poszczególne rośliny i tworzy nastrój tajemniczości. Kilka moich najlepszych zdjęć powstało właśnie na torfowiska wysokim - w miejscach gdzie rosną nieduże drzewa łatwiej jest znaleźć temat do fotografowania we mgle. Zresztą nawet bez mgły torfowiska są po prostu inne niż zwykłe pole, las czy łąka i dlatego są ciekawe. Obecnie na torfowiskach kwitną właśnie wełnianki i to dodaje im jeszcze więcej uroku
W Chochołowie znajduje się masę torfowisk i nawet muzeum torfowisk, w którym miałam okazję być więc polecam - fajna, interaktywna i nowoczesna ekspozycja! Nie mówiąc o samych torfowiskach, których jest na tamtejszych terenach bardzo dużo, niesamowite doświadczenie
Super film... Przy okazji polecam kanał Wolne Rzeki. Chłopak robi dobrą robotę a mało kto ogląda. Pozdrawiam
2 года назад
Pod Warszawą miedzy Wawrem a Góraszką są - lub były - bagna. Był co roku problem bo woda spływała z lasu i zalewało działki i domy w okolicy (któregoś roku jeszcze w kwietniu była woda do kolan 50 metrów od rowów i pod domami, bo rowy melioracyjne były w opłakanym stanie i woda nie miała gdzie odpłynąć (nawet jeden deweloper po prostu zasypał gruzem cały rów wzdłuż osiedla a woda zatrzymywała się po drugiej stronie ulicy. Mieszkańcy w końcu wywalczyli żeby system melioracyjny był drożny. I jest drożny. Mokradła mają już o wiele niższy poziom wody w lesie a w niektórych miejscach da się po prostu tam wejść w kaloszach. A wystarczającym by było zrobienie zastawek w lesie. Niestety, wygląda na to, że nikomu na tym nie zależy w gronie które ma moc sprawczą - urzędy.
Jest coś takiego jak pożar podpowierzchniowy. Powstaje na torfowiskach, spalanie nie daje płomienia, rozprzestrzenia się bardzo wolno (można określić kierunek rozprzestrzeniania się pożaru po przewróceniu się drzew, którym spaliły się korzenie) i gaszenie polega na wlewaniu wody do wykopanych dołów.
Poświęćmy minutę, aby docenić niesamowitą jakość przygotowanego dla nas materiału oraz doskonały, kolorowy sweter Kasi
Ten sweter (polar?) to już chyba Kasi znak towarowy ;)
Wygląda jak zajebany z pomocy dla powodzian
śliczny
Uważajcie... chodzenie po bagnach wciąga ;)
Fascynujące, jak podjarany był ten facet, kiedy mówił o zwykłym torfie😍
Chciałabym żeby o mnie moj stary tak mówił
Nie istnieje coś takiego jak zwykły torf :v
badum tss
Ale to było ciekawe! tyle nowych informacji :) szkoda, że tego typu materiałów nie uświadczysz w telewizji :(
zależy gdzie się szuka (taki national geographic na pewno spoko), no ale wiadomo że 90% kanałów to tylko takie przysłowiowe (niestety) bagno często mające na celu manipulację społeczeństwem, więc inteligentna osoba nie traci czasu na takie kanały
Nie wiem dlaczego, czytam takie komentarze : szkoda, że nie ma tego w TV.
Od kiedy mam internet nie oglądam ani minuty TV ( ja nazywam mediami głównego ścieku ).
Zresztą teraz tzw. Smart TV to dostęp do nieograniczonego internetu.
Jeśli jeszcze zna się obce języki jak ja ( angielski, rosyjski) to świat mamy na dłoni. A propos rosyjskiego,to po rosyjsku jest BBC, Voice of America, Deutsche Welle i kanały ukrainskie, bo każdy myśli, że to tylko Kreml.
Pozdrawiam z Sydney, Zdzisiek R.
Myślę, że w materiale powinna się pojawić również informacja o pożarach torfowisk. Widziłem "podziemny pożar" kiedyś na śląsku, gdy zapytałem o szczegóły to się okazało, że torfowisko paliło się już kilka lat.
twoje filmy to po prostu zawsze dzieło sztuki
i nie wiem co więcej powiedzieć
mam nadzieję, że wyraża to więcej niż 100 słów
W Finlandii bardzo mocno dbają o torfowiska i morkradla, sam już zrobiłem po nich setki kilometrów, obserwując przy okazji wilki, łosie, rysie, miśki. Bioróżnorodność w niektórych momentach, aż przytłacza.
Zajmują obszar około 9mln. ha, straszna walka jest teraz z firmami zajmującymi się wydobyciem w celach opałowych.
Nigdy proszę nie porównuj innych państw do Polski .
Polska potrzebuję terenów dla tego osusza się mokradła jest to złe ale tak się robi .
Filandia tam nie brakuje terenów do życia tylko ludzi do osiedlania .
@@Stefatabor, więc jak jest ZŁE to przestańmy osuszać!
Dziwne stwierdzenie: nie porównujmy.
Uczmy się od innych.
Mieszkam w Australii. Popełniono tutaj tysiące błędów z przyrodą.
Zauważono ,że powodzie były pozytywnym zjawiskiem.
Odsalały grunty, w których nagromadziła się sól zassana z głębi gruntu.
Obniżył się poziom wód artezyjskich z powodu zbyt intensywnej eksploatacji tych wód.
Wycięto mnóstwo lasów.
Człowiek nie może zbyt intensywnie wykorzystywać przyrodę.
Musi być jakaś równowaga.
W Polsce wychowałem się na wsi, więc z przyrodą żyłem na co dzień.
W "Życiu i Czasach Sknerusa McKwacza" było o tym, że Sknerus tuż po byciu pucybutem jeszcze w Szkocji, jako formę rozwoju sprzedawał takie kostki torfu ludziom na opał. Zastanawiałem się czemu dla ludzi (ekhm - kaczek) to było atrakcyjne do kupna - teraz już wiem ile w nich jest węgla :) Dziękuję!
są dwa rodzaje treści które cenię najbardziej: takie które pomagają mi zmienić zdanie i takie które pozwalają mi zmienić optykę. I właśnie ten film pozwolił mi spojrzeć w nowy sposób na rzecz oczyswistą. Oglądałam zafascynowana! zaczynam szukać torfowisk w mojej okolicy
Kasiu, a może założysz Patronite? Bardzo chciałabym ci jakoś podziękować za ogrom pracy który wkładasz w swoje filmiki 😍
Bardzo fajnie i ciekawie przedstawiony temat torfowisk. Widzę, że przy okazji kręcenia materiału zawitaliście do naszego nadleśnictwa :)
Ten filmik uświadomił mi, że odwiedziłam największe torfowisko w Polsce na wycieczce w podstawówce :D (swoją drogą bardzo miło wspominam tamten wyjazd). Miło było dowiedzieć się czegoś więcej po tych paru latach
Edit: Pamiętajcie o ankiecie w opisie!
Kasiu, wielkie dzięki za podjęcie tego tematu! Sama jestem mieszkanką Wawra w bliskiej okolicy Zakola i jego dobro (I konieczność chronienia go) leży na sercu mi i wielu mieszkańcom. Ale ciągle za mała jest świadomość, jakie to ważne miejsce. Dzięki za mówienie o tym!!!
Zrobisz filmik o odkryciu złóż ropy naftowej z okolicach Jeziora Alberta w Afryce? Moim zdaniem ten rurociąg który chcą budować, to skandal przy takiej ilości przeciwwskazań i wszystko trzeba nagłaśniać jak tylko się da.
O tak! Popieram!!!!! Edit: nie rurociąg popieram jak coś tylko zrobienie filmu haha
Trol lobbuje za rosyjską ropą :) nu skandał.
@@6666600066666 Huh?
Będą torfowiska ( bagna )tylko wtedy jak się sztucznie podniesie poziom wód gruntowych
a to nie takie proste .
Nie wiem jak to zrobić niech inni główkują.
Super film i temat .
Ja też chcę do Gangu Torfiaków!
O torfowiskach i mokradłach mogę długo słuchać ;) Dzięki za ten materiał! Ważny temat.
Jak zwykle genialne treści w prostej ale i profesjonalnej oprawie,wielkie dzięki,świetna robota (niezmiennie!). Wchodzę do gangu torfowiaków oczywiście 😉 potrzebna jeszcze petycja żeby TVP zamienić na takie filmy i informacje, uczmy się dbać i kochać o to co piękne,a nie tracić cenny czas ...
Doskonała pigułka wiedzy, dzięki której dołączyłam do gangu torfiaków, petycja podpisana - wielkie dzięki od Kasi dla Kasi :D
Petycja podpisana, materiał z radością ogladniety😘😘 nie wiem jak to robisz ale jesteś jedna z niewielu osób która dobrze przekazuje takie informacje, w sensie ze robi takie filmy
A i pamiętajmy przy kupowaniu ziemi/podłoża aby wybierać produkty beztorfowe :). Więc do poczytania np. pod hasłem RHS peat policy.
Super materiał! Temat wydałby się nudny ale przez formę i wykonanie stał się bardzo interesujący. Poziom twoich produkcji robi ogromne wrażenie. Brawo!
Dziękujemy Kasiu za pracę włożoną w każdy film❤️
Ja również dziękuję bardzo Kasi!
Ja już od dawna jestem miłośniczką torfowisk! Polecam torfowisko Całowanie (cóż za całuśna nazwa, nie?), ale przede wszystkim przepiękne jest Bagno Bocianowskie
Ja mogę w tej okolicy polecić też torfowisko Biały Ług :)
Torfowiska pachą świata
Całe dzieciństwo mieszkałam we wsi, która leży nad Odrą, dalej za wsią jest kilka kilometrów pól uprawnych, a za nimi otacza to wszystko pierścieniem las. Klasa ziemi od 4b do 6b, z przewagą tych słabszych niestety. Działki rolników nie osiągają często hektara i jest jeszcze jedna cecha krajobrazu: w okół prawie każdej działki wykopano rów. Każdy rolnik ma nadzieję, że jakimś cudem dopłynie nim woda z rzeki lub chociaż trochę wody opadowej. Także rowy nie są z założenia złe :)
A film świetny! Włączyła bym dzieciom gdyby były większe ;)
Jak ja czekałam na ten film! Temat wydawał się mało ciekawy, zastanawiałam się jakim cudem prace nad nim tak długo trwają, ale po obejrzeniu całości „nie miałam więcej pytań”. Temat dogłębnie przeanalizowany, montaż, detale, ilość odwiedzonych miejsc i specjalistów jak to się teraz modnie mówi SZTOS. Szanuję, że nie idziesz na łatwiznę, szanuję za jakość, dbałość o szczegóły, merytorykę i pokazywanie jak ważne w przyrodzie są rzeczy które nas otaczają. To jest nasze prawdziwe dziedzictwo trzeba je chronić i się nim chwalić! Kasia jesteś cudowna ❤️
Niesamowity jest ten moment gdy wyciągasz sobie próbkę gleby o długości 1m a tam pyk, kilkaset lat w pigułce. Kosmos!
Wspaniały materiał! :) Sama niedawno prowadziłam analizę rdzenia torfowego na potrzeby pracy magisterskiej i uroczyście przysięgam, że torfowiska są wciągające :)
Ten film powinien dotrzeć do większej ilości osób, komentarz dla zasięgu
Twoje nazwisko zawsze kojarzy mi się z kondorem, tym dużym ptactwem. Film też jest fajny.
Świetny materiał! Dzięki Kasia za to co robisz!!
Mamy :) Jakiś czas temu Maciej Okraszewski na kanale "Dział Zagraniczny" miał rozmowę o torfowiskach również. Zatem jeśli ktoś chce posłuchać o tym w formie podcastu to polecam :)
Też słuchałam i też polecam! Bardzo ciekawa rozmowa
Dzięki!
Szybciej, szybciej! Potrzebujemy wiele torfu do ogrzania naszych jajeczek
Bardzo Ci dziękuję za tak wspaniały film. Dziękuję również wszystkim naukowcom, którzy pomogli Ci go zrealizować. Brawo świetna robota.
Boże jakie to jest dobre. Najlepiej spędzone 20 minut dzisiaj. Brawo.
Fascynujący film. Ciekawa wiedza i świetni, zaangażowani w swoje zajęcie ludzie. Super!
Dziękuję za konkretną dawkę wiedzy 😊🤛🤜
Ah, jak wspaniały to film! Oglądałam z zaciekawieniem do samego końca 😍
Nikt tak pięknie nie mówił o torfowiskach jak Ty ;)
Co za wspaniały materiał! Dziękuję i gratuluję, Kasiu!
i te delikatne ASHMR podczas przesuwania rysuneczków z fotosyntezą
😍
Dobra robota Kasiu👍
Niestety w Polsce jak i na świecie świadomość ekologiczna i zainteresowanie ochroną środowiska są wciąż niewystarczające
To jest tak dobry odcinek, że zbieram szczękę z podłogi!
Ktoś mógłby pomyśleć, że gadanina na ten temat będzie nudą na maksa... O Boziuuu! Wielka szkoda, że tak krótko 🙃
Brawo Kasia i wybacz, że obejrzałam to z takim opóźnieniem 🙈
Buźka! 🤗
Ależ to są fantastyczni ludzie ci od torfów!
Myślę, że już od dłuższego czasu mam świadomość jak ważne są torfowiska, a mianowicie od czasu, kiedy dowiedziałam się, że takie torfowisko powstaje przez kilka tysięcy lat, a wielkie firmy ogrodnicze degradują je, żeby zrobić nam ziemię do kwiatków. Tak. Bo nasza planeta ma dla nas tyle wartości ile możemy jej wydrzeć i sprzedać.
Fantastyczny materiał🤩brawo Kasiu!
Kocham Polskę. Jestem Niemcem.
Kocham Niemcy. Jestem Polakiem.
@@tomaszategoniemasz Bardzo dobrze.
Nasza Twórczyni Roku Wielkie Brawa Katarzyno ❤
Wspaniały film, kocham lasy! Zacznę wypatrywać torfowisk 😁
Generalnie wszelkie obszary podmokłe i wilgotne są również bogatym miejscem pod względem bioróżnorodności. Ponadto są świetnymi magazynami wody, Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa wodnego - na studiach i na praktykach mogliśmy się dowiedzieć, jak ważne jest zachowanie takich obszarów, unikanie regulacji rzek lub ich renaturyzacja. Nawet z punktu widzenia zabezpieczenia powodziowego (wiele małych rozproszonych obszarów zdolnych do retencji wody z nagłych opadów) oraz ochrony przed suszami.
Świetny film! Zostawiam komentarz dla statystyk :)
Temat bardzo istotny, fajnie jakbyś poruszyła kwestie zaniku obszarów zalewowych, ponieważ przez ich zanik lokalny klimat traci, pogłębia się problem suszy w Polsce, ten problem narasta od ponad 100 lat, kiedy to zaczęto intensywnie ingerować w środowisko gruntowo-wodne. Jeżeli nie zadbamy o zrównoważenie obszarów rzecznych (w większości przywrócenie do stanu naturalnego), nie będziemy budować lokalnych zbiorników wodnych (nie tam na rzekach), to bardzo prawdopodobnym jest, że problem suszy nasili się do takiego stopnia, iż nasze grunty rolne nie będą zdatne do plonowania. Przełoży się to także na zubożenie lokalnych gatunków roślin, a za tym zanik owadów i kolejne problem z zapylaniem roślin, którymi się posilamy. Według mnie nie powinniśmy starać się walczyć z skutkami ocieplenia klimatu w pierwszej kolejności, lecz wpierw podjęć próbę zbilansowania negatywnych skutków regulacji rzek i nie przemyślanej melioracji terenu, ponieważ moim zdaniem to właśnie te czynniki istotnie przekładają się na lokalne susze, a to przekłada się na emisję gazów cieplarnianych, takie błędne koło.
dobry odcinek, wypadałoby pociągnąć bardziej ten temat w czasach opłat za emisje CO2, oraz ocieplenia klimatu.
Gdybym wiedział o tym miesiąc temu, odwiedziłbym Zakole Wawerskie. Niestety nie wiedziałem i urlop spędziłem inaczej. Dzięki za ten film. Sporo wiedzy mi przypomniałaś i poszerzyłaś. Siema!
Trafiłem tu przypadkiem. Pierwsza minuta i masz suba! Koleżanko - robisz robotę!
Twoje filmy dają mi niesamowitą energię do działania i mnóstwo nadzieji, że może być lepiej, dziękuję ❣️
Super ważny i potrzebny film!
Tyle wiedzy w 20 minutach, rewelka!
Potrzebujemy więcej torfu żeby ogrzać nasze jajeczka :)
To bylo fajne i wartosciowe🙂. Brawo!
Ten film to złoto i diamenty! Wspaniała produkcja i bardzo ciekawy temat 😊
Super materiał, dobry przekaz, dzięki❤
Jak zawsze zrobiłaś rewelacyjny film. Dziękuję za dawkę wiedzy.
Jak zawsze mistrzostwo! 🥰
Genialny filmik! Zawsze ciekawił mnie ten temat, a tutaj wiedza jest podana w idealny sposób 💕
super film! podsyłam przyjaciółkom, którym przy ostatnim przesadzaniu roślinek nie do końca potrafiłam wytłumaczyć dlaczego lepiej wybierać bigos bez torfu! dzięki! :)
WOW! Właśnie obejrzałam 20 minut materiału o torfowisku i chce więcej!!
Dziękuję za cenne wiadomości. Świadomość to podstawa.
Piękny montaż, mądry materiał, cool sweterek. Film naprawdę zasługuje na większą uwagę!
Bardzo miło patrzy się i słucha ludzi z pasją :)
Wykopywacz rdzeni torfu
Bardzo pozytywnie, ciekawie i rzeczowo
Pozdrawiam 😊
To teraz o geotermii. Props! 💪❤️
Chcę od siebie dodać jeszcze jedną rzecz, za którą jako fotograf krajobrazu lubię torfowiska: naprawdę potrafią być piękne! Dzięki nagromadzeniu wody nad mokradłami wcześnie rano często unosi się mgła, która separuje poszczególne rośliny i tworzy nastrój tajemniczości. Kilka moich najlepszych zdjęć powstało właśnie na torfowiska wysokim - w miejscach gdzie rosną nieduże drzewa łatwiej jest znaleźć temat do fotografowania we mgle. Zresztą nawet bez mgły torfowiska są po prostu inne niż zwykłe pole, las czy łąka i dlatego są ciekawe. Obecnie na torfowiskach kwitną właśnie wełnianki i to dodaje im jeszcze więcej uroku
Świetnie przygotowany materiał.
ten film jest fenomenalny 🧎🏼♀️
W Chochołowie znajduje się masę torfowisk i nawet muzeum torfowisk, w którym miałam okazję być więc polecam - fajna, interaktywna i nowoczesna ekspozycja! Nie mówiąc o samych torfowiskach, których jest na tamtejszych terenach bardzo dużo, niesamowite doświadczenie
Mega materiał!
Premia do zasięgów 🙏 żeby kazdy sie dowiedział o działaniu torfowisk
Super film!! bardzo na niego czekałam i się nie zawiodłam, cudowny, rzetelny materiał
Świetny film Kasiu, jak zawsze zresztą :) nic wcześniej o torfowiskach nie wiedziałem, a to bardzo ciekawy i ważny temat!
Dziekuje Kasiu, teraz mam świadomość!
Dzięki, świetny materiał!
Tak na marginesie: bagno wciąga (jak raz spróbujesz to chcesz do niego wracać ;)
Świetny film, masz talent do tego
Super film... Przy okazji polecam kanał Wolne Rzeki. Chłopak robi dobrą robotę a mało kto ogląda. Pozdrawiam
Pod Warszawą miedzy Wawrem a Góraszką są - lub były - bagna. Był co roku problem bo woda spływała z lasu i zalewało działki i domy w okolicy (któregoś roku jeszcze w kwietniu była woda do kolan 50 metrów od rowów i pod domami, bo rowy melioracyjne były w opłakanym stanie i woda nie miała gdzie odpłynąć (nawet jeden deweloper po prostu zasypał gruzem cały rów wzdłuż osiedla a woda zatrzymywała się po drugiej stronie ulicy. Mieszkańcy w końcu wywalczyli żeby system melioracyjny był drożny. I jest drożny. Mokradła mają już o wiele niższy poziom wody w lesie a w niektórych miejscach da się po prostu tam wejść w kaloszach. A wystarczającym by było zrobienie zastawek w lesie. Niestety, wygląda na to, że nikomu na tym nie zależy w gronie które ma moc sprawczą - urzędy.
Kawał pracy, fantastyczny reportaż!
Super film! Kolejny, który powinien trafić do szkół jako "lektura obowiązkowa" :) pozdrawiam!
Zaraziłaś mnie lubieniem torfowisk 😅
dobre informacje, będzie mi łatwiej namierzyć opał....
Najgorsze co może być to pożar wysuszonego torfowiska :(
Emisja CO2 na potęgę i prawie, że niemożliwe ugaszenie tegoż :(
dlatego LP uwielbiają je osuszać
Jest coś takiego jak pożar podpowierzchniowy. Powstaje na torfowiskach, spalanie nie daje płomienia, rozprzestrzenia się bardzo wolno (można określić kierunek rozprzestrzeniania się pożaru po przewróceniu się drzew, którym spaliły się korzenie) i gaszenie polega na wlewaniu wody do wykopanych dołów.
świetny materiał, Kasiu więcej takich
Dzięki za kolejny świetny materiał. Idę szukać lokalnego torfowiska do chronienia
O nie! dwudziestominutowy film od Kasi! Aaaaaaaaaa!
Kurcze jadę do tego rezerwatu z dzieciakami, przejeżdżałam kilka razy obok :D
Od zawsze kocham bagna, super film!
Nowa fanka torfowisk ♡
W bornym sulinowie mamy duze torfowisko, wow nie wiedziałem o tym dziękuje za info!
Cudowny film bardzo sympatyczny