Az e-benzin kapcsán azt vélelmeztétek, hogy az az ára miatt majd a verseny- és pályaautózáshoz lesz használható a jövőben... Van egy rossz hírem: A pálya- és versenyautók túlnyomó többsége már ma sem benzinnel, hanem metanollal megy. Egyrészt jobban skálázható vele a teljesítmény, másrészt szinte képtelenség addig húzni, hogy "kopogás" lépjen fel és detonáljon a motor. 100-as benzinre csak az "utcai sportautók", pl. az árpád hídon gyorsuló agyhalottak vasait lövik be, meg a Nürburgringen touristenfahrten futamokon futnak az "amatőr úrvezetők". Szóval a jövőben ha az e-benzin és a metanol közt kell dönteni, akkor a versenysportban és az izomautók esetében labdába sem fog rúgni az előbbi.
Az volt mondva, hogy a KARBANTARTÁSHOZ (nem javításhoz) kell mérnöki tudás. Ez volt ami érthetetlen, hiszen egy jó autónál a gyári szervízszoftvert végig enterezi, és megcsinálja az előírt mechanikai ellenőrzéseket, cseréket a szerelő. Gyakorlatilag pont ezt csinálták eddig is. Miért kellene ehhez mérnök? Más formáju az enter gomb?😂
Maribornál szerintem lakóautóval is meg lehet oldani szabályosan a töltést. Lekapcsolás után át kell menni a pálya alatt a másik oldalra ott visszafordulni majd visszajönni a pálya alatt a másik aluljárón, kb 400m az egész.
00:21 Szöcske nem Sormáson kell lemerülni, hanem a Horvát 🌊🌅tengerparton kell lemerülésre hivatkozva 3 hétig dekkolni Home 🏢Office-ra hivatkozni, 📰cikkeket onnan is tudsz ✍írni. 🤣😎
Sziasztok! Lassan már minden villany autó applikációs. Szeretném megkérdezni, ez azt is jelenti, hogy a tolvajoknak nehezebb a dolguk? Mit mutatnak a statisztikák? Kevésbé lopják az elektromost? Köszi
1:06:40 Egyetértek Tiborral, ez sokkal inkább egy Sierra, mint egy Capri! Volt a tágabb értelemben vett családban egy Capri a ‘80-as években hatalmas motorral (szerintem V8-as volt), nagyon lapos, hosszú autó volt, iszonyú hosszú motorháztetővel, szóval nagyon nem hasonlít ez az új e-autó a régi Ford Capri-ra, a Sierra (bár emlékszem, az volt az első igazán áramvonalas, lapos szélvédőjű autó az utakon, csak néztük, mint ha csak egy UFO jelent volna meg az utakon, annyira kilógott a többi közül!) viszont már jobban illik rá. 1:22:00 Szöcske “Vitorlás” 😂😅 Nagyon jó voltál Szöcske! 👍🏼 1:40:00 Nagyon egyetértek Szöcskével, a mérnöki egyetem a megfelelő szemléletet, a probléma megközelítését, a problémakeresés megfelelő útját, a knowhow -ját adta hosszú távon, és ez egy felbecsülhetetlen érték, írtó hasznos, magabiztossá tesz.
Az elmúlt időszak durva hőhulláma kapcsán jutott eszembe, hogy a nagyobb városokban az autósok milyen nagy mértékben járulnak hozzá a további felmelegedéshez. Mármint a belső égésűek. Valamiért kevés szó esik róla, hogy igen, az energia 1/3 kerül csak hasznosításra, de az a másik 2/3 az extra hőként távozik. És abban szerintem mindenki egyetért, hogy manapság nem igazán van szükségünk erre a hatalmas extra hőre a városokban... Valahogy ez mint negativum nem gyakran merül fel a belsőégésűk ellen.
Mint töltési rendszer az akku csere nem hinném, hogy jó megoldás lesz, még akkor se ha, így nem szükséges nagy teljesítmény hozzá, mert amikor egy töltőoszlop nincs kihasználva a konténer lassan kíméletesebben tudja fel töltögetni a lemerült akkukat, és csúcsidőben, mikor egymásnak adnák a töltő oszlopot a kocsik már, csak kiadnia kell az akkukat. A cserélhetőre tervezett akkuknak egy nagy előnye van, a karbantarthatóság, felújíthatóság. Egy esetleges meghibásodás elhasználódás esetén ezeknél a típusoknál egy automata gép 5 perc alatt lecseréli az akkupakkot és lehet menni tovább, nem kell, hogy a szervíz több tucat munkaórát felszámoljon a nagyfeszültségez képesített mérnökök idejéből (Teslánál pl 500-2500$ közt rebesgetik a munka díjat). Az más kérdés, hogy ez most gyakorlatilag, hogy lenne megoldható egy saját tulajdunú akkuval (gondolom sehogy). Továbbá ha valaki nagyon fél attól, hogy mi lesz ha x év alatt leamortizálja az akksit akkor ez gyakorlatilag egy kényelmes megoldás számára, mert a bérleti díjból fizeti az akkut és ha csereérett az a NIO baja. Az máskérdés, hogy jelenlegi statisztikák alapján nem valószínű hogy megtérül a bérlés, pláne, hogy eladásnál mit ér majd egy sokéves használt kocsi aminek bérelni kell az akksiját.
Én már egy ideje mondom, hogy ez lenne a megoldás sok problémára. Minden olyan cégnél ami töltőket telepít, vagy tart karban, és van céges flotta, kell az ott dolgozóknak a személyes tapasztalat. Különben olyan ez, mintha angoltanárként javítanál német vizsgasort. Hasonlóan a kormányzatnál is. Cseréljék le legalább az Energiaügyi Minisztérium, de akár az egész kormány flottáját elektromosra. Úgyis cserélik gondolom rendszeresen, ha jól sejtem VW Csoportból vásárolnak ott van csomó erre alkalmas autó (pl Id.7, ID. Buzz vagy Q8 e-tron). De amig van olyan márkaképviselet is, amelyik nem ad a külföldi sajtóútra elektromosat az újságírónak mert "félnek, hogy azzal nyűg lest az 500 kilométer", addig mit mondjunk? / Balázs
Bármely gyar - ha akarja és pénzt fordít ra - a víz felhasználását gyakorlatilag a belőle kimenő termék viztartalmara korlátozhatja, ugyanis a felhasznalt viz közel 100%-át vissza lehet forgatni (esetleges tisztítás utan).
Pontosan. Ezeknél a gyáraknál a vízveszteség a hűtéshez használt párolgásból származik, meg amit a WC-n lehúznak. A hűtést meg lehet oldani párologtatás nélkül is, de ahhoz meg elektromos energia kell. Pont azért vezették be az ilyen hűtő rendszereket, hogy energiát spóroljanak. De ha az a követelmény hogy vizet kell spórolni akkor az is megoldható.
Szerintem aki nem családiházban él, azoknak is kellene azon az áron (legalább egy helyen) biztosítani az AC töltést, pl. a lakótelepek parkolójában. Van olyan ismerősöm, aki lakótelepen lakik és ha lenne lehetősége erre elgondolkodna használt elektromos autó vásárlásán. Nem tartom korrektnek hogy ezt csak egy réteg teheti meg olcsóbban, hozzáteszem én családiházban lakom.
Így igaz, ha támogatás, akkor nyilvános AC töltőkre lenne szükség lakótelepeken. Sokra és kedvező árazással. Kicsivel az otthoni ár felett, hogy lehetőleg ne az foglalja aki otthon is tudna tölteni. 80-90 Ft/kWh díjért pl. /szocske
Jah és jöhetnek az olyan akciók, amikor délben negatív áram ár mellett exportálunk, akkor a nyilvános töltök legyenek ingyenesek, vagy nagyon olcsók. /szocske
@@villanyautosokextra A töltőtelepítés adminisztrációs terheit és buta telepítési követelményeit kellene csökkenteni. Pl. a panelban a parkolót tekintsék magántulajdonnak, és ne szóljanak bele mit raknak le oda. Meg a fizetős töltés ne legyen ennyire szigorú és költséges feltételekhez kötve mint most.
Sziasztok! Már máskor is említettétek, hogy mennyire problémás a lakókocsit/utánfutót vontató elektromos autók, illetve az elektromos kamionok számára a töltés (vontatmány lecsatolása-felcsatolása). Mi az oka annak, hogy a nyilvános töltőknél nem a benzinkutaknál megszokott „ájthajtós” szabvány terjedt el, amelyeket ezek a járművek is gond nélkül használhatnának? Mi az előnye ennek a most használatos, „beparkolós” töltésnek?
Nincs előnye. Egyszerűen így alakult, hogy parkolóhelyekre raktak le töltőket az elején és így adta ki. Ez meg annyira beleívódott az agyukba, hogy ezt viszik tovább.
Kb.1h 20 perckor: Elegendo zold energiank lesz, ugyanis ahhoz, hogy 100%-ban megujulo energiaval mukodjunk, akkora plusz kapacitas kell, hogy adott periodusban (pl. az EU-ban nyaron) rengeteg plusz energiank lesz. Persze ezt a plusz energiat valoszinuleg hasznosabb dolgokra is fel lehet hasznalni mint e uzemanyagra.
Autópálya mellé (ha már mindenképpen elcsesszük úgy is a termőföldet), akkor támogatni kellene azt hogy szolgáltatók építsenek ki akkus napelemes töltő rendszereket. Szerintem. És akkor nem kell odahúzni a kábelt, megoldható lokálisan. Illetve oda kell húzni akkor is, de nem kell akkora kraft. Egyébként napelem nélkül ez a módszer lehetne jó a lakótelepeken is. Akkor a völgyidőszakban lehetne tölteni optimalizáltan az autó töltő akksikat és kegyenletesebb lehetne a magyar globál energiafelhaszálás és nem kéne az erőműveket potméterrel mindig tologatni. Úgy is itt van a rahedli akku gyár, EU szinten ebből az ország akár profitálhatna is.
Publikus konnektor vagy type 2? Szerintem is-is. Mert míg egy elektromos rollert (20kg) a vállamra veszek és felviszek a negyedik emeletre, addig a Tromox Mino (70kg) / Ukko (110kg) elektromos motort nem. Miért ne lehetne a publikus konnektor mellé egy okos kapcsolót is beépíteni? Kifizetek az applikációban 1kWh-t és az okos kapcsoló elindítja/leállítja a töltést.
Vannak telefon laptop töltésre alkalmas konnektorok. Nem tudom van e bennük teljesítménykorlátozás de ha lekorlátozzák kb 500W-ra nagyon sok mindent fel lehet vele tölteni az autót kivéve.
Nem erdekel a mellé beszélés. 80 percet álltam sorban a töltőnél! Mikor lesz 10.000 új töltő, átadva? Amíg nincs lehetőség tölteni, nem terjedhet el a villany autó. A masik meg, hogy a telken napközben ott a villany, bokáig járok benne, és ott megy pocsékba. (Közel 7kW napelem, és még lesz több. Ezt mikor lehet értelmesen pl töltőre eljuttatni? 5 forintért inkább medencét fűtök, vagy üresen is megy a grill. Kb az is 5ft/kWh Az 5 Ft sertés, nem átvételi deal! Elfogyott a türelmem, lassan kelnem kell, de töltőn vagyok 14 kilométerre, pedig A Gubacsi transzformátor állomás mellett lakok. Tehát siman lehetne néhány, egyenként 10MW töltő parkja!
A vicces az, hogy az ismerősi körömben lévő legjobban kereső szakemberek egyike sem végzett egyetemet... Ha van affinitásod és érdeklődésed valami iránt azt megtanulod, ha nincs akkor magolhatsz az egyetemen bármit akkor sem lesz belőled jó szakember...
Dehogy kell mérnök a szervizbe. Mérnök ahhoz kell, hogy megcsinálja a szerviz dokumentációkat, és az alapján tudjon dolgozni az autószerelő. Tény hogy nincs sok kiképzett autószerelő, sok váratlan probléma merülhet fel és eleinte ezekhez kell mérnök, de nem azt jelenti hogy ez után csak diplomás autószerelők lehetnek. Speciális hibákra hívhatnak mérnököt most is, belsőégésűnél a márkaszervizek, de ezt generális hibákra szokták. Egyedi hibánál egység csere. És nem. A fejlődés és a komplexitás növekedése valójában az integrációval, megbízhatóság növekedésével, és ez által gyakorlatilag az egyszerüsődés irányába halad. Gondoljuk csak bele a TV-kbe. Néhány éve még külön szakma volt a TV szerelő (akik szintén nem mérnökök, noha a klasszikus CRT TV meglehetősen komplex dolog) Aztán az LCD, meg plazma TV esetén igaz hogy a technológia komplexebb, mert minden pixel digitálisan van kezelve, sokkal összetettebb, de mindezt egyetlen chip-be integrálták. Most a TV három részből áll. Tápegység modul, alaplap modul, kijelző modul. Ennyi. Nem lehet belenyúlni, de nem is kell, mert nem megy tönkre a sorkimenő trafó, nem öregednek el benne az ellenállások, nem öregedik a képcső, mert nincs benne. Ha elromlik akkor gyakorlatilag csak a tápegység hibával lehet valamit kezdeni, de manapság már azok is az alaplapra vannak integrálva. Alkatrész sincs hozzá, nem is nagyon kell, mert olcsóbb másikat venni mint javítani. Ugyan ez van az autóknál is. Végeredményben szerintem el fognak jutni oda, hogy a négy kerékben lévő kerékagy motor és a szintén kerékbe integrált kormány szervók lesznek az egyetlen mozgó és meghibásodásra képes alkatrészek, és mint a mobiltelefonoknál, előbb fognak elavulni az autók és bezúzódni a nyersanyagért mint hogy bármi probléma felmerüljön velük. Az a gyártó aki ezt nem ismeri fel, nem ebbe az irányba törekszik, az el fog tűnni hosszútávon.
Az autók "szélesedéséhez" megjegyezném: Ebből vajon mennyi az utastér szélesedése? Gyanítom, hogy sokat nyom a latba az oldalütköztetések bevezetésére reagáló ajtó vastagodás általánossá válása. Érdekes lenne néhány mérőszalagos mérést végezni ülés széltől ülés szélig pl. Mert ha igaz a sejtésem, hogy az ajtók vastagodása adja ki az autók szélesedésének nagy részét, akkor ez egy respektálható folyamat. (Érzésre az egyre nagyobb autók egyre szükösebbek....)
Nem gondolom komolyan: Azzal kellene támogatni a villanyautózást, hogy kiegyenlítik az erőviszonyokat: 1. Zárják be a benzinkutak 90%-át! 2. Maximálják a benzin átfolyási mennyiségét tankoláskor mondjuk 20 liter/órára! 3. A tankolás megkezdése előtt mindenkinek egy aplikációban ki keljen tölteni egy tesztet, ami mondjuk random 2x újraindul magától! Ezzel a módszerrel villámgyorsan népszerű lenne a vilanyautózás... 😁😁😁😁😁👿👿👿👿
Autópályás töltők és szolgáltatásoknak szerintem is így kéne kiépülni, gyakorlatilag szimbiózisban. Mért ne lehetne Tesco, ALDI SPAR vagy bármilyen kereskedelmi pont mondjuk express változata akár autópálya mellett töltési lehetőséggel. Itt is az a kérdés, hogy kinek az érdekel leszerződni kivel. Vagy akár olyan üzletlánc létesítése ami konkrétan erre épül. Kedves milliárdosok ébresztő! :)
Nagyon nem vagytok képben a NIO-val. A NIo cégnek(!) a NIO, az ONVO és Firefly külön márka és külön brandelik is. Olyan , mint a VW csoportnak az Audi, a Skoda és a SEAT. Az is érthető, hogy ami hardverben belefér a 300k-800k jüan kategóriába, az nem fér bele a 200k-300k-ba, de még inkább nem a 100k-200k-ba. Mivel a Fireflyban nem lesz lidar és 4 db Nvidia chip, ezért a korábbi állomásokat nem tudja használni. Ezért kap újat a szerződött cégek hasonló kategóriás autóival. Ez lesz a NIO tömegterméke és az állomás is 1/3 árban van a full automata , a parkolóból az autót önállóan behívó, cserélő és visszaküldő állomáshoz képest, miközben ugyanúgy tud profitálni a rendszerszabályozással és áramkereskedelemmel. Így is sokkal hasznosabb, mint a napelemparkok mellé állított áramtárolók. A NIO pedig közösködik a MY-nál lényegesen jobb ONVO-val. Ideje lenne már kimennetek Kínába tesztelni vagy egy kínai külsőst felfogadni, mert ottzajlik az élet, nem a büntetővámmal sterilizált piacon. :D Még csak annyit, hogy a 10 éve 80k $-ért megvett Model S miért jobb, amit csak 70kW-tal lehet ma tölteni, egy 3 perces akkucserénél?
Az akkucsere akkor és csak akkor tud működni mint koncepció, ha standardizálva van majdnem minden gyártóra. Pont. :) Ez pl olyan cégeknél tudna működni mint a Stellantis aki birtokol egy rehedli márkát és típust és eleve mindegyik entitása így kell hogy tervezze az autóit.
pont ezért csinál a Nio egy új, olcsó hálózatot is az alacsonyabb kategóriában. A piac minden szegmensét uralni akarják, hogy végül megkerülhetetlenek legyenek, amikor standardot választ a világ. Ki más tehetné ezt meg, mint egy gigantikus kínai cég, akinek végtelen pénze van? Amúgy kínában a taxik már egy olcsó, igénytelen hálózat, valóban konténernek kinézô csereállomásait használjâk. Az akkucsere bevâlt, mûködik, ipari körülmények között is.
Ivós játékot lehetne arra alapozni ahányszor bizonygatjátok, hogy mindig mindenki fél - egy órát pisil / beül ebédelni minden benzinkútnál ha megáll tankolni / tölteni. Nagyon unalmas már, erőltetett minden műsorban többször elmondani, és egyszerűen nem is igaz. (majdnem minden adást végighallgattam)
A kisauto eseteben nem az van hogy sirunk utana de megis nagyot veszunk. Hanemazert veszink nagyot mert a kisauto ara nem kerul annyival kevesebbe. Aranyaiba sok esetben alig kerul tobbe egy c kategoria mont egy B. Az emlitett imiev 3 assal is ujkoraba az volt a baj hogy annyiert kategoriakkal jobb autot is lehetett venni es akkor mar sokan nem nyeltek be azt a rengeteg kompromissumot.
De miért kerülne jóval kevesebbe? Nem az acél, hanem a beépített technika és a fejlesztés kerül sokba, tehát egy db autó határozza meg az árat nem az, hogy 4 vagy 5 méter hosszú. /szocske
@@villanyautosokextra Johetnek a peldak barmelyik gyartotol ahol van 4m-es illetve 5m-es autojuk, de egyebkent lenyegeben ugyanazt adjak ugy felszereltsegben, anyaghasznalatban, biztonsagban, garanciaban, szervizkoltsegekben, na meg persze akku kapacitasban, toltesi sebessegben, motor teljesitmenyben, fogyasztasban es kozel azonos aron. Tehat ha veszunk 2 azonos kepessegu es felszeretlsegu (nem kell hogy premium extra felszereltseg legyen, csak azonos szinten levo) autot amiknel csak a meret az elteres es valaki akinek 2-3-4 emberre elegendo a 4m-es auto megkaphatja ugyanabban az arban, ahogy ha valakinek kell a 7 szemelyes nagycsaladi kocsi is ugyanazt tudja. Es mindezt atlag emberi arban, szoval nem 20+ millioval ujkoraban.
@@villanyautosokextra De akkor miért a sok kopogós műanyag, a VW ablaklehúzás, dobfék ha 100 kg acél meg nem számít? Amúgy ha nem számít a vas, akkor nincs értelme a kicsi (nem) olcsó autónak. Akkor nem kell ID3-ID2, csak Taycan meg E-Tron gt, meg Model Y. Nem kell ezerféle VW.
@@toromon31 azért kell kisautó, mert van aki drágán is hajlandó megvenni. Például mert Rómában él, és az utcájába nem fér be egy nagy autó. Vagy egyszerűen mert szereti a kisautókat. A gyártók pedig ezt a réteget is szeretnek kiszolgálni. De nem azért gyártanak kisautót mert annak gyártási költsége lényegesen alacsonyabb. /szocske
Köszönöm a karos nyereményt, persze a támogatónak is! 🥰
Köszönjük!
Az e-benzin kapcsán azt vélelmeztétek, hogy az az ára miatt majd a verseny- és pályaautózáshoz lesz használható a jövőben...
Van egy rossz hírem:
A pálya- és versenyautók túlnyomó többsége már ma sem benzinnel, hanem metanollal megy. Egyrészt jobban skálázható vele a teljesítmény, másrészt szinte képtelenség addig húzni, hogy "kopogás" lépjen fel és detonáljon a motor.
100-as benzinre csak az "utcai sportautók", pl. az árpád hídon gyorsuló agyhalottak vasait lövik be, meg a Nürburgringen touristenfahrten futamokon futnak az "amatőr úrvezetők".
Szóval a jövőben ha az e-benzin és a metanol közt kell dönteni, akkor a versenysportban és az izomautók esetében labdába sem fog rúgni az előbbi.
Nagyon jól feltette a pontot az i-re Szöcske: amit a kamion elvisz másnapra, azt a vonat ne a jövő hónapra vigye el!
14:00 nagyon jól beszél Szöcske! 👍🏼
Az volt mondva, hogy a KARBANTARTÁSHOZ (nem javításhoz) kell mérnöki tudás. Ez volt ami érthetetlen, hiszen egy jó autónál a gyári szervízszoftvert végig enterezi, és megcsinálja az előírt mechanikai ellenőrzéseket, cseréket a szerelő. Gyakorlatilag pont ezt csinálták eddig is.
Miért kellene ehhez mérnök? Más formáju az enter gomb?😂
Egyszerű betanított munkás kell, egy pár hetet OKJ képzés után.
Nincs vízpumpa, se trafó, se vezérlés, se hengerfej..
@@laszloblue3611Nincs vízpumpa?
Maribornál szerintem lakóautóval is meg lehet oldani szabályosan a töltést. Lekapcsolás után át kell menni a pálya alatt a másik oldalra ott visszafordulni majd visszajönni a pálya alatt a másik aluljárón, kb 400m az egész.
Jogos, ez az opció nem jutott eszembe, pedig ott mentem át tölteni is a kis alagúton. Köszi a tippet! /szocske
00:21 Szöcske nem Sormáson kell lemerülni, hanem a Horvát 🌊🌅tengerparton kell lemerülésre hivatkozva 3 hétig dekkolni Home 🏢Office-ra hivatkozni, 📰cikkeket onnan is tudsz ✍írni. 🤣😎
Sziasztok! Lassan már minden villany autó applikációs. Szeretném megkérdezni, ez azt is jelenti, hogy a tolvajoknak nehezebb a dolguk? Mit mutatnak a statisztikák? Kevésbé lopják az elektromost? Köszi
1:06:40 Egyetértek Tiborral, ez sokkal inkább egy Sierra, mint egy Capri!
Volt a tágabb értelemben vett családban egy Capri a ‘80-as években hatalmas motorral (szerintem V8-as volt), nagyon lapos, hosszú autó volt, iszonyú hosszú motorháztetővel, szóval nagyon nem hasonlít ez az új e-autó a régi Ford Capri-ra, a Sierra (bár emlékszem, az volt az első igazán áramvonalas, lapos szélvédőjű autó az utakon, csak néztük, mint ha csak egy UFO jelent volna meg az utakon, annyira kilógott a többi közül!) viszont már jobban illik rá.
1:22:00 Szöcske “Vitorlás” 😂😅 Nagyon jó voltál Szöcske! 👍🏼
1:40:00 Nagyon egyetértek Szöcskével, a mérnöki egyetem a megfelelő szemléletet, a probléma megközelítését, a problémakeresés megfelelő útját, a knowhow -ját adta hosszú távon, és ez egy felbecsülhetetlen érték, írtó hasznos, magabiztossá tesz.
Az elmúlt időszak durva hőhulláma kapcsán jutott eszembe, hogy a nagyobb városokban az autósok milyen nagy mértékben járulnak hozzá a további felmelegedéshez. Mármint a belső égésűek. Valamiért kevés szó esik róla, hogy igen, az energia 1/3 kerül csak hasznosításra, de az a másik 2/3 az extra hőként távozik.
És abban szerintem mindenki egyetért, hogy manapság nem igazán van szükségünk erre a hatalmas extra hőre a városokban...
Valahogy ez mint negativum nem gyakran merül fel a belsőégésűk ellen.
Mint töltési rendszer az akku csere nem hinném, hogy jó megoldás lesz, még akkor se ha, így nem szükséges nagy teljesítmény hozzá, mert amikor egy töltőoszlop nincs kihasználva a konténer lassan kíméletesebben tudja fel töltögetni a lemerült akkukat, és csúcsidőben, mikor egymásnak adnák a töltő oszlopot a kocsik már, csak kiadnia kell az akkukat.
A cserélhetőre tervezett akkuknak egy nagy előnye van, a karbantarthatóság, felújíthatóság. Egy esetleges meghibásodás elhasználódás esetén ezeknél a típusoknál egy automata gép 5 perc alatt lecseréli az akkupakkot és lehet menni tovább, nem kell, hogy a szervíz több tucat munkaórát felszámoljon a nagyfeszültségez képesített mérnökök idejéből (Teslánál pl 500-2500$ közt rebesgetik a munka díjat). Az más kérdés, hogy ez most gyakorlatilag, hogy lenne megoldható egy saját tulajdunú akkuval (gondolom sehogy).
Továbbá ha valaki nagyon fél attól, hogy mi lesz ha x év alatt leamortizálja az akksit akkor ez gyakorlatilag egy kényelmes megoldás számára, mert a bérleti díjból fizeti az akkut és ha csereérett az a NIO baja. Az máskérdés, hogy jelenlegi statisztikák alapján nem valószínű hogy megtérül a bérlés, pláne, hogy eladásnál mit ér majd egy sokéves használt kocsi aminek bérelni kell az akksiját.
11 pont helyett elég lenne egy: Minden EP képviselőt kötelezni arra, hogy villanyautóval járjon. Szerintem elég gyorsan sok probléma megoldódna...
Én már egy ideje mondom, hogy ez lenne a megoldás sok problémára. Minden olyan cégnél ami töltőket telepít, vagy tart karban, és van céges flotta, kell az ott dolgozóknak a személyes tapasztalat. Különben olyan ez, mintha angoltanárként javítanál német vizsgasort. Hasonlóan a kormányzatnál is. Cseréljék le legalább az Energiaügyi Minisztérium, de akár az egész kormány flottáját elektromosra. Úgyis cserélik gondolom rendszeresen, ha jól sejtem VW Csoportból vásárolnak ott van csomó erre alkalmas autó (pl Id.7, ID. Buzz vagy Q8 e-tron). De amig van olyan márkaképviselet is, amelyik nem ad a külföldi sajtóútra elektromosat az újságírónak mert "félnek, hogy azzal nyűg lest az 500 kilométer", addig mit mondjunk? / Balázs
Bármely gyar - ha akarja és pénzt fordít ra - a víz felhasználását gyakorlatilag a belőle kimenő termék viztartalmara korlátozhatja, ugyanis a felhasznalt viz közel 100%-át vissza lehet forgatni (esetleges tisztítás utan).
Pontosan. Ezeknél a gyáraknál a vízveszteség a hűtéshez használt párolgásból származik, meg amit a WC-n lehúznak. A hűtést meg lehet oldani párologtatás nélkül is, de ahhoz meg elektromos energia kell. Pont azért vezették be az ilyen hűtő rendszereket, hogy energiát spóroljanak. De ha az a követelmény hogy vizet kell spórolni akkor az is megoldható.
Szerintem aki nem családiházban él, azoknak is kellene azon az áron (legalább egy helyen) biztosítani az AC töltést, pl. a lakótelepek parkolójában. Van olyan ismerősöm, aki lakótelepen lakik és ha lenne lehetősége erre elgondolkodna használt elektromos autó vásárlásán. Nem tartom korrektnek hogy ezt csak egy réteg teheti meg olcsóbban, hozzáteszem én családiházban lakom.
Így igaz, ha támogatás, akkor nyilvános AC töltőkre lenne szükség lakótelepeken. Sokra és kedvező árazással. Kicsivel az otthoni ár felett, hogy lehetőleg ne az foglalja aki otthon is tudna tölteni. 80-90 Ft/kWh díjért pl. /szocske
Jah és jöhetnek az olyan akciók, amikor délben negatív áram ár mellett exportálunk, akkor a nyilvános töltök legyenek ingyenesek, vagy nagyon olcsók. /szocske
@@villanyautosokextra A töltőtelepítés adminisztrációs terheit és buta telepítési követelményeit kellene csökkenteni. Pl. a panelban a parkolót tekintsék magántulajdonnak, és ne szóljanak bele mit raknak le oda. Meg a fizetős töltés ne legyen ennyire szigorú és költséges feltételekhez kötve mint most.
Sziasztok! Már máskor is említettétek, hogy mennyire problémás a lakókocsit/utánfutót vontató elektromos autók, illetve az elektromos kamionok számára a töltés (vontatmány lecsatolása-felcsatolása). Mi az oka annak, hogy a nyilvános töltőknél nem a benzinkutaknál megszokott „ájthajtós” szabvány terjedt el, amelyeket ezek a járművek is gond nélkül használhatnának? Mi az előnye ennek a most használatos, „beparkolós” töltésnek?
Nincs előnye. Egyszerűen így alakult, hogy parkolóhelyekre raktak le töltőket az elején és így adta ki. Ez meg annyira beleívódott az agyukba, hogy ezt viszik tovább.
00:07 #FELVÉTELDÁTUM: 2024.07.11. 📆
Kb.1h 20 perckor: Elegendo zold energiank lesz, ugyanis ahhoz, hogy 100%-ban megujulo energiaval mukodjunk, akkora plusz kapacitas kell, hogy adott periodusban (pl. az EU-ban nyaron) rengeteg plusz energiank lesz. Persze ezt a plusz energiat valoszinuleg hasznosabb dolgokra is fel lehet hasznalni mint e uzemanyagra.
Inkább hidrogén elektrolizis, mint e-fuel. /szocske
@@villanyautosokextraMiért nem metán? Most is arról megy a fél ipar és otthoni kazánok.
Autópálya mellé (ha már mindenképpen elcsesszük úgy is a termőföldet), akkor támogatni kellene azt hogy szolgáltatók építsenek ki akkus napelemes töltő rendszereket. Szerintem. És akkor nem kell odahúzni a kábelt, megoldható lokálisan. Illetve oda kell húzni akkor is, de nem kell akkora kraft. Egyébként napelem nélkül ez a módszer lehetne jó a lakótelepeken is. Akkor a völgyidőszakban lehetne tölteni optimalizáltan az autó töltő akksikat és kegyenletesebb lehetne a magyar globál energiafelhaszálás és nem kéne az erőműveket potméterrel mindig tologatni. Úgy is itt van a rahedli akku gyár, EU szinten ebből az ország akár profitálhatna is.
Végre egy kis kritika!!!!
Köszi az adást!
Szöcske, a lakókocsi vontatáshoz nem szükséges E jogosítvány. Van B+E. Én is ezt csináltam meg pár éve pont a lakó miatt. Üdv
Publikus konnektor vagy type 2? Szerintem is-is. Mert míg egy elektromos rollert (20kg) a vállamra veszek és felviszek a negyedik emeletre, addig a Tromox Mino (70kg) / Ukko (110kg) elektromos motort nem. Miért ne lehetne a publikus konnektor mellé egy okos kapcsolót is beépíteni? Kifizetek az applikációban 1kWh-t és az okos kapcsoló elindítja/leállítja a töltést.
Ha a motort utcán akarod tölteni, akkor kell hozza egy type2 kábel és nincs probléma. /szocske
Vannak telefon laptop töltésre alkalmas konnektorok. Nem tudom van e bennük teljesítménykorlátozás de ha lekorlátozzák kb 500W-ra nagyon sok mindent fel lehet vele tölteni az autót kivéve.
ha kemping akkor mobilház,és nem kell szenvédni a vontasással.
Persze ez is egy lehetőség, vagy sátorozni is lehet. /szocske
A Panamera G4 tisztán elektromos lesz.
Nem erdekel a mellé beszélés. 80 percet álltam sorban a töltőnél!
Mikor lesz 10.000 új töltő, átadva?
Amíg nincs lehetőség tölteni, nem terjedhet el a villany autó.
A masik meg, hogy a telken napközben ott a villany, bokáig járok benne, és ott megy pocsékba.
(Közel 7kW napelem, és még lesz több. Ezt mikor lehet értelmesen pl töltőre eljuttatni?
5 forintért inkább medencét fűtök, vagy üresen is megy a grill. Kb az is 5ft/kWh
Az 5 Ft sertés, nem átvételi deal!
Elfogyott a türelmem, lassan kelnem kell, de töltőn vagyok 14 kilométerre, pedig A Gubacsi transzformátor állomás mellett lakok.
Tehát siman lehetne néhány, egyenként 10MW töltő parkja!
A vicces az, hogy az ismerősi körömben lévő legjobban kereső szakemberek egyike sem végzett egyetemet... Ha van affinitásod és érdeklődésed valami iránt azt megtanulod, ha nincs akkor magolhatsz az egyetemen bármit akkor sem lesz belőled jó szakember...
Például milyen szakemberek?
@@TheBlacktom Pl. IT.
Dehogy kell mérnök a szervizbe. Mérnök ahhoz kell, hogy megcsinálja a szerviz dokumentációkat, és az alapján tudjon dolgozni az autószerelő.
Tény hogy nincs sok kiképzett autószerelő, sok váratlan probléma merülhet fel és eleinte ezekhez kell mérnök, de nem azt jelenti hogy ez után csak diplomás autószerelők lehetnek. Speciális hibákra hívhatnak mérnököt most is, belsőégésűnél a márkaszervizek, de ezt generális hibákra szokták. Egyedi hibánál egység csere.
És nem. A fejlődés és a komplexitás növekedése valójában az integrációval, megbízhatóság növekedésével, és ez által gyakorlatilag az egyszerüsődés irányába halad. Gondoljuk csak bele a TV-kbe. Néhány éve még külön szakma volt a TV szerelő (akik szintén nem mérnökök, noha a klasszikus CRT TV meglehetősen komplex dolog) Aztán az LCD, meg plazma TV esetén igaz hogy a technológia komplexebb, mert minden pixel digitálisan van kezelve, sokkal összetettebb, de mindezt egyetlen chip-be integrálták. Most a TV három részből áll. Tápegység modul, alaplap modul, kijelző modul. Ennyi. Nem lehet belenyúlni, de nem is kell, mert nem megy tönkre a sorkimenő trafó, nem öregednek el benne az ellenállások, nem öregedik a képcső, mert nincs benne. Ha elromlik akkor gyakorlatilag csak a tápegység hibával lehet valamit kezdeni, de manapság már azok is az alaplapra vannak integrálva. Alkatrész sincs hozzá, nem is nagyon kell, mert olcsóbb másikat venni mint javítani.
Ugyan ez van az autóknál is. Végeredményben szerintem el fognak jutni oda, hogy a négy kerékben lévő kerékagy motor és a szintén kerékbe integrált kormány szervók lesznek az egyetlen mozgó és meghibásodásra képes alkatrészek, és mint a mobiltelefonoknál, előbb fognak elavulni az autók és bezúzódni a nyersanyagért mint hogy bármi probléma felmerüljön velük. Az a gyártó aki ezt nem ismeri fel, nem ebbe az irányba törekszik, az el fog tűnni hosszútávon.
Az autók "szélesedéséhez" megjegyezném: Ebből vajon mennyi az utastér szélesedése? Gyanítom, hogy sokat nyom a latba az oldalütköztetések bevezetésére reagáló ajtó vastagodás általánossá válása. Érdekes lenne néhány mérőszalagos mérést végezni ülés széltől ülés szélig pl.
Mert ha igaz a sejtésem, hogy az ajtók vastagodása adja ki az autók szélesedésének nagy részét, akkor ez egy respektálható folyamat.
(Érzésre az egyre nagyobb autók egyre szükösebbek....)
Nem gondolom komolyan:
Azzal kellene támogatni a villanyautózást, hogy kiegyenlítik az erőviszonyokat:
1. Zárják be a benzinkutak 90%-át!
2. Maximálják a benzin átfolyási mennyiségét tankoláskor mondjuk 20 liter/órára!
3. A tankolás megkezdése előtt mindenkinek egy aplikációban ki keljen tölteni egy tesztet, ami mondjuk random 2x újraindul magától!
Ezzel a módszerrel villámgyorsan népszerű lenne a vilanyautózás...
😁😁😁😁😁👿👿👿👿
🤣👍
Autópályás töltők és szolgáltatásoknak szerintem is így kéne kiépülni, gyakorlatilag szimbiózisban. Mért ne lehetne Tesco, ALDI SPAR vagy bármilyen kereskedelmi pont mondjuk express változata akár autópálya mellett töltési lehetőséggel. Itt is az a kérdés, hogy kinek az érdekel leszerződni kivel. Vagy akár olyan üzletlánc létesítése ami konkrétan erre épül. Kedves milliárdosok ébresztő! :)
Vagy egy Auchan 1000 töltő kábellel.
Oszlopbol néhány tucat is elég.
Nagyon nem vagytok képben a NIO-val. A NIo cégnek(!) a NIO, az ONVO és Firefly külön márka és külön brandelik is. Olyan , mint a VW csoportnak az Audi, a Skoda és a SEAT. Az is érthető, hogy ami hardverben belefér a 300k-800k jüan kategóriába, az nem fér bele a 200k-300k-ba, de még inkább nem a 100k-200k-ba. Mivel a Fireflyban nem lesz lidar és 4 db Nvidia chip, ezért a korábbi állomásokat nem tudja használni. Ezért kap újat a szerződött cégek hasonló kategóriás autóival. Ez lesz a NIO tömegterméke és az állomás is 1/3 árban van a full automata , a parkolóból az autót önállóan behívó, cserélő és visszaküldő állomáshoz képest, miközben ugyanúgy tud profitálni a rendszerszabályozással és áramkereskedelemmel. Így is sokkal hasznosabb, mint a napelemparkok mellé állított áramtárolók.
A NIO pedig közösködik a MY-nál lényegesen jobb ONVO-val.
Ideje lenne már kimennetek Kínába tesztelni vagy egy kínai külsőst felfogadni, mert ottzajlik az élet, nem a büntetővámmal sterilizált piacon. :D
Még csak annyit, hogy a 10 éve 80k $-ért megvett Model S miért jobb, amit csak 70kW-tal lehet ma tölteni, egy 3 perces akkucserénél?
Európa csak nyugateurópából áll?
Az akkucsere akkor és csak akkor tud működni mint koncepció, ha standardizálva van majdnem minden gyártóra. Pont. :) Ez pl olyan cégeknél tudna működni mint a Stellantis aki birtokol egy rehedli márkát és típust és eleve mindegyik entitása így kell hogy tervezze az autóit.
pont ezért csinál a Nio egy új, olcsó hálózatot is az alacsonyabb kategóriában. A piac minden szegmensét uralni akarják, hogy végül megkerülhetetlenek legyenek, amikor standardot választ a világ. Ki más tehetné ezt meg, mint egy gigantikus kínai cég, akinek végtelen pénze van? Amúgy kínában a taxik már egy olcsó, igénytelen hálózat, valóban konténernek kinézô csereállomásait használjâk. Az akkucsere bevâlt, mûködik, ipari körülmények között is.
Ivós játékot lehetne arra alapozni ahányszor bizonygatjátok, hogy mindig mindenki fél - egy órát pisil / beül ebédelni minden benzinkútnál ha megáll tankolni / tölteni. Nagyon unalmas már, erőltetett minden műsorban többször elmondani, és egyszerűen nem is igaz.
(majdnem minden adást végighallgattam)
Ivós játékot arra is lehet alapozni, hogy 5perc tankolás 1000km. Nagyon unalmas már és egyszerűen nem igaz.
Ezt is a műsorban mondták?
A kisauto eseteben nem az van hogy sirunk utana de megis nagyot veszunk. Hanemazert veszink nagyot mert a kisauto ara nem kerul annyival kevesebbe. Aranyaiba sok esetben alig kerul tobbe egy c kategoria mont egy B. Az emlitett imiev 3 assal is ujkoraba az volt a baj hogy annyiert kategoriakkal jobb autot is lehetett venni es akkor mar sokan nem nyeltek be azt a rengeteg kompromissumot.
De miért kerülne jóval kevesebbe? Nem az acél, hanem a beépített technika és a fejlesztés kerül sokba, tehát egy db autó határozza meg az árat nem az, hogy 4 vagy 5 méter hosszú. /szocske
@@villanyautosokextra Johetnek a peldak barmelyik gyartotol ahol van 4m-es illetve 5m-es autojuk, de egyebkent lenyegeben ugyanazt adjak ugy felszereltsegben, anyaghasznalatban, biztonsagban, garanciaban, szervizkoltsegekben, na meg persze akku kapacitasban, toltesi sebessegben, motor teljesitmenyben, fogyasztasban es kozel azonos aron.
Tehat ha veszunk 2 azonos kepessegu es felszeretlsegu (nem kell hogy premium extra felszereltseg legyen, csak azonos szinten levo) autot amiknel csak a meret az elteres es valaki akinek 2-3-4 emberre elegendo a 4m-es auto megkaphatja ugyanabban az arban, ahogy ha valakinek kell a 7 szemelyes nagycsaladi kocsi is ugyanazt tudja. Es mindezt atlag emberi arban, szoval nem 20+ millioval ujkoraban.
@@villanyautosokextra De akkor miért a sok kopogós műanyag, a VW ablaklehúzás, dobfék ha 100 kg acél meg nem számít? Amúgy ha nem számít a vas, akkor nincs értelme a kicsi (nem) olcsó autónak. Akkor nem kell ID3-ID2, csak Taycan meg E-Tron gt, meg Model Y. Nem kell ezerféle VW.
@@toromon31 azért kell kisautó, mert van aki drágán is hajlandó megvenni. Például mert Rómában él, és az utcájába nem fér be egy nagy autó. Vagy egyszerűen mert szereti a kisautókat. A gyártók pedig ezt a réteget is szeretnek kiszolgálni. De nem azért gyártanak kisautót mert annak gyártási költsége lényegesen alacsonyabb. /szocske
Ez tényleg így van. Minek vegyek egy nem lényegesen olcsóbb, de lényegesen kompromisszumosabbat?
Csodálkozom a 2 m széles auton.Érdekelne melyek ezek az autók?
Olyat keresek amelyikbe hátul elfér,kényelmesen 3 gyerekülés.Na nem 25 milliós.Valaki?
Stellantis kisteher alapú családi autok második sorában 3 isofix van. /szocske
Opel Calibrája be. =)
Gyerekek egy olyan koenanytil ne varjatok jot ami lopasra szakosodott !MO a sotet kozepkorba sulyedt
ne beszéljetek ostobaságokat az akkucserérôl! elég hogy a nulla EV tapasztalattal rendelkezôk köpködik, tôletek nagyobb tájékozottságot várnék
Köszönjük!
Köszönjük!
Köszönjük!