018 - Organologia. Teoria Muzyki dla Inżynierów (i nie tylko)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 сен 2024

Комментарии • 18

  • @kulturalnymagazynoprzedsie3380
    @kulturalnymagazynoprzedsie3380 2 месяца назад +2

    Wysłuchuję wszystkie odcinki z najwyższą przyjemnością. Zaczynam rozumieć rzeczy i sprawy które mój tata próbował mi przed laty wyłożyć. Byłbym gdzie indziej gdyby się wtedy udało. Podziwiam więc talent do wykładania, pasję widoczną w oczach kiedy bierze pan do ręki dowolny instrument oraz determinację dotarcia wobec niezbyt licznego grona. Jako autor pewnego portalu wiem o czym mówię. Serdecznie pozdrawiam. Pana praca ma sens.

    • @myszor4444
      @myszor4444  2 месяца назад

      Gdyby nie Twój tata to może nie trafiłbyś tutaj :). Myślę, że każdy z nas ma wielu nauczycieli i każdy z nich dokłada jakąś cegiełkę. Dzięki za słuchanie.

  • @dominikfirkowski9569
    @dominikfirkowski9569 11 месяцев назад +3

    Panie Marcinie, genialna robota. Brakowało na YT tak rzeczowego i ciekawego przedstawienia zagadnienia, jakim jest teoria muzyki. Dawno żaden kanał tak mnie nie wciągnął. Niby człowiek się tym interesuje, coś tam wie, ale tutaj ta wiedza się systematyzuje i utrwala, a pewne zagadnienia nabierają sensu:). Niecierpliwie czekam na poruszenie kwestii harmonii funkcyjnej. Pozdrawiam i wytrwałości życzę w pracy nad kanałem

    • @myszor4444
      @myszor4444  11 месяцев назад

      Ja też czekam na harmonię funkcyjną :)

  • @kulturalnymagazynoprzedsie3380
    @kulturalnymagazynoprzedsie3380 2 месяца назад +1

    Podzielam pogląd żeby ministerstwo odpowiedzialne za naukę wykupiło prawa do Pana wykładów i wgrało uczniom na smartfony. A wtedy jak przypuszczam Bachy i Mozarty objawiały by się w każdej miejscowości 😊. Stalibyśmy się kulturalną potęgą😊

    • @myszor4444
      @myszor4444  2 месяца назад

      Dałbym im to za darmo, natomiast nie w tym problem, ponieważ:
      1. Te filmy nie są zgodne z podstawą programową przedmiotu.
      2. Wielu rodziców miałoby żal o to, że ich dziecko musi się uczyć trudnych rzeczy.
      3. W Polsce ogólnie nie ma zrozumienia dla sensu edukacji muzycznej, która w krajach rozwiniętych technologicznie (USA, Japonia) nie bez powodu jest na wysokim poziomie.
      Znam nauczycieli muzyki z podstawówek, którzy mają wiedzę i umiejętności by zrobić podobne zajęcia i co? Nie mogą ponieważ....
      1. Pani dyrektor nagle doszła do wniosku, że nie trzeba mieć w szkole prawdziwego muzyka. Wszak wystarczy germanista po roku studiów podyplomowych, a jeśli germanista jest dobrą koleżanką Pani dyrektor to....
      2. W szkole jest jeden instrument klawiszowy i ten jeden jest niesprawny bo został przez panią sekretarką wstawiony do wilgotnej piwnicy. Nauczyciel przyniósł swój instrument, ale niestety ktoś mu ukradł zasilacz...
      3. "Proszę tego nie robić, bo w sumie po co?"
      4. Pani z kuratorium op***ła dobrego nauczyciela muzyki po przeprowadzeniu świetnej lekcji, bo według niej w konspekcie zajęć źle zdefiniowano cel szczegółowy. Papiery mają się zgadzać!
      To są prawdziwe historie i niestety nikogo ten problem nie obchodzi. "To tylko muzyka".

    • @zlykalafior
      @zlykalafior 26 дней назад

      @@myszor4444 może i dobrze, szkoła potrafi obrzydzić wszystko :D Pozostawmy muzykę jako pasja. Paradoksalnie, wyrzucenie muzyki w ogóle ze szkoły mogłoby przynieść większe korzyści.

  • @janmadey7954
    @janmadey7954 8 месяцев назад +2

    Świetna seria! Tak systematyczne ujęcie teorii muzycznej dla amatorów. Powinno się te odcinki pokazywać na wychowaniu muzycznym w szkołach. Ciekawe jakie jeszcze umiejętności Pan posiada, bo zapewne też interesująco by Pan o tym opowiada. Gratulacje! Brawo!

    • @myszor4444
      @myszor4444  8 месяцев назад

      Chciałem kiedyś zrobić drugą serię - programowanie dla muzyków. Ale to może kiedyś :)
      Tymczasem, piszę o bezpieczeństwie tutaj:
      niebezpiecznik.pl/
      I pojawiam się czasem na tym kanale:
      ruclips.net/channel/UCe6nK69Yc1zna7QSJEfA9pw

  • @barmalini
    @barmalini 6 месяцев назад +2

    Just as a note, the words idiophone and idiot, both have their origins in the Greek idios - which means self-contained, isolated, aloof, mainly in terms of "not involved in the social and political life of your community".
    So now it's easier to remember about those isolated sound-producing vibrating masses

  • @OuterTapes
    @OuterTapes 4 дня назад

    Ciekawym przypadkiem w takim układzie byłoby banjo, który choć jest zaliczany do grupy szarpanych, posiada membranę jako rezonator :)

    • @myszor4444
      @myszor4444  4 дня назад +1

      Ale wibratorem pozostaje struna, więc to jednak chordofon. Właśnie dlatego ta klasyfikacja jest tak konkretna - wychodzi od wibratora.

  • @boski224
    @boski224 7 месяцев назад

    Witam. Właśnie uświadomiłem sobie dlaczego w "Słowniczku muzycznym" Habeli akordeon jest klasyfikowany jako "Instrument perkusyjny". Z drugiej strony polska Wikipedia podaje zarówno aerofon jak i idiofon, natomiast angielska jedynie aerofon - "free reed aerophone". Bądź tu mądry i graj na tym syntezatorze marszczonym ;)
    Pozdrawiam,
    Informatyk Stolarz Akordeonista.

    • @myszor4444
      @myszor4444  6 месяцев назад

      Klasyfikacja Hornbostela-Sachsa jest tutaj nieprzejednana. Jeśli coś jest idiofonem to nie jest aerofonem :). Choć nadal może być dęte :)

  • @radekczyja
    @radekczyja Год назад

    🔥🔥🔥

  • @b-ton3559
    @b-ton3559 4 месяца назад

    Szanujący się kierunek inżynierski ma instrumentoznawstwo.
    Organologia kojarzy się z kierunkiem medycznym 😂😂
    Zresztą jest stary dowcip z serii czarnego humoru
    Sprzedam organy 😂😂😂

  • @matura72
    @matura72 8 месяцев назад

    Nie wiem czy mam rację, ale organy mają piszczałki wargowe i języczkowe ( pomijam inne podziały na otwarte, zamknięte, drewniane, metalowe). Piszczałki wargowe to aerofony, a języczkowe to idiofony? Jakby nie było, organy nazywane są królem instrumentów. Pozdrawiam . Bardzo ciekawe odcinki.

    • @myszor4444
      @myszor4444  8 месяцев назад

      Dokładnie tak. Organy są instrumentem złożonym z wielu różnych wibratorów i rezonatorów. No chyba, że mówimy o fisharmonii, która ma tylko języczki i jest idiofonem jak nic.
      Dodajmy, że w niektórych organach są też dodawane dzwonki, a zatem są tam również idiofony perkusyjne.