Ładowanie ładowarką akumulatora, wyrabianie gęstości elektrolitu.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 13 янв 2023
  • W razie pytań - sześć zero siedem siedem jeden siedem zero siedem jeden. Pozdrawiam.

Комментарии • 38

  • @karolus1
    @karolus1 Год назад +1

    Podczas ładowania akumulatora należy uwzględnić temperaturę w jakiej przebiega proces. W tym przypadku (7-10*C) końcowe napięcie wysycania elektrolitu trzeba ustawić na 16,5-16,7 V. Gęstość elektrolitu w niskiej temperaturze rośnie, dlatego elektrolit należało wysycać do gęstości 1,30g/cm3. Akumulator jest niedoładowany i zasiarczony. Świadczy o tym przebieg ładowania (zmiany napięcia i natężenia w funkcji czasu) oraz wysokie napięcie spoczynkowe akumulatora po ładowaniu - 13,36V. Realna gęstość elektrolitu celi w której dokonywany był pomiar wynosi ~ 1.245 g/cm3 (temp. +25*C). Solidne doładowanie wskazane.

    • @andrzejwozniak2051
      @andrzejwozniak2051  Год назад +2

      Obecnie minęło 32 godzin od ładowania wyniki gęstość 1,27 temperatura 10 C napięcie 12,67. Czyli naładowany w 90 %. Jednak 12 godzin po ładowaniu to za krótki okres aby robić pomiar. Myślę że przy obecnych pomiarach akumulator nie jest zasiarczony. Wiek akumulatora to 2.5 roku.

  • @Tab7.6.Tab7.6
    @Tab7.6.Tab7.6 Год назад +7

    Otwórz obudowę i zobacz czy przypadkiem w środku nie kryje się zwykły prostownik transformatorowy z dołożonym amperomierzem, regulatorem prądu i chińskim kontrolerem napięcia. Bo coś mi się zdaje, że pojęcie "ładowarka mikroprocesorowa" jest tu mocno na wyrost. Procent naładowania wyliczany jest z minimalnego i maksymalnego napięcia. Urządzenie w żaden sposób nie dobiera automatycznie prądu i napięcia, parametry w danym momencie wynikają tylko i wyłącznie z pozycji pokrętła regulatora i stopnia naładowania akumulatora. Nie ma tu żadnej zaawansowanej technologii, w rzeczywistości jest to nie ładowarka lecz prostownik z kontrolerem napięcia końcowego. Nic więc dziwnego, że wypada lepiej niż typowa ładowarka.

    • @andrzejwozniak2051
      @andrzejwozniak2051  Год назад +1

      Nawet jak zdejmę obudowę to i tak nie będę wiedział co tam jest bo aż tak się nie znam na elektronice. Dla mnie jest ważne że robi robotę i nie pali elektroniki w aucie.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 Год назад +2

      @@andrzejwozniak2051 Aj nie, tu nie chodzi o zaawansowaną analizę poszczególnych elementów 🙂 Po prostu kojarzę, że urządzenia Eltrafu to zwykle klasyczne konstrukcje oparte na transformatorze i mostku diodowym, w nieco bardziej zaawansowanych wersjach z dołożoną regulacją czy innymi funkcjami. To nie jest tak, że to urządzenie jest złe a wręcz przeciwnie, właśnie taka budowa sprawia, że jest ono skuteczne, w przeciwieństwie do ładowarek rzeczywiście mikroprocesorowych. Ale też nie należy przypisywać mu cech których nie posiada, bądź co bądź jest to nadal prostownik z charakterystycznym dla tych sprzętów sposobem ładowania.

    • @andrzejwozniak2051
      @andrzejwozniak2051  Год назад +1

      Ładowałem w drugim aucie akumulator Bosch 55AH530A zwykły Ca-Ca wiek 10 miesięcy dziewica pierwsze ładowanie. Temperatura 7-10 °C. Ładowanie trwało 8 godzin. Tester pokazał przed ładowaniem rezystancja 5,94 napięcie 12,47 EN sprawność 465A po ładowaniu (zmierzone po 17 godzinach od ładowania) rezystancja 6, 10 napięcie 12,88 EN sprawności 454A. Dlaczego wzrosła rezystancja i spadła sprawność po ładowaniu?. Co dalej jeszcze raz go ładować.?

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 Год назад +1

      @@andrzejwozniak2051 Czy obu pomiarów dokonywałeś bezpośrednio na słupkach akumulatora, czy też poprzez klemy?

    • @andrzejwozniak2051
      @andrzejwozniak2051  Год назад +1

      @@Tab7.6.Tab7.6 Przez klemy nie odpinam akumulatorów ale klemy i słupki były czyste i nasmarowane wazeliną techniczną.

  • @darecki2005
    @darecki2005 Год назад +1

    Możesz kolego powiedzieć jakim cudem przy niepełnej gęstości masz po 12 godz napięcie 13.36v i to na dodatek w instalacji auta? Coś mi tu lekka ściema zajeżdża. Wydaje mi się że poza kamera ladowałeś go jeszcze dłuższy czas co by tłumaczyło to napięcie.

    • @andrzejwozniak2051
      @andrzejwozniak2051  Год назад +2

      Wszystko jest tak jak na filmie. Nie mam 10 lat żeby kogoś w wała robić. Ale podejrzewam że ty znasz się lepiej. Ja wszystkiego nie wiem ani na wszystkim się nie znam tylko pokazuję jak wychodzi.

    • @darecki2005
      @darecki2005 Год назад +2

      @@andrzejwozniak2051 niekoniecznie znam się lepiej. Ładuje też akumulatory, mierze pojemności, zliczam ilość włożonego ladunku do uzyskania pełnej gęstości i dlatego od razu złapałem ściemę. Taki spadek napięcia w aucie miałbyś po ok 30-45 min i to w zależności od faktycznej pojemności akumulatora. Nie znam realnej pojemności tej bateri ale 60ah to już tam nie ma. No nic nie chce się umawiać ale chciałbym żebyś wiedział że są i tacy co znają się w temacie. Pozdrawiam

    • @andrzejwozniak2051
      @andrzejwozniak2051  Год назад +1

      Napisałem u kolegi Tab7. 6 Tab7. 6 problem z innym akumulatorem może pomożesz?

    • @darecki2005
      @darecki2005 Год назад +1

      @@andrzejwozniak2051 nie ufał bym tym testerom bezgranicznie to raz. Po drugie to jest bosch, nie jest to akumulator wysokich lotów. Dziwna sprawa że po 17 godz parametry spadły gdzie napięcie spoczynkowe wykazuje pelne naładowanie. Generalnie po ladowaniu zawsze parametry spadają bo podczas wysycania napowietrza się elektrolit dlatego należy się odczekać. Tutaj odczekałes a parametry spadły. Jeszcze istotne jest czy mierzysz w pojeździe czy poza bo to też nieraz fałszuje wynik. Możesz ewentualnie potrząsnąć akumulatorem przed pomiarem i zobaczyć czy coś pomogło. Tym testerom średnio ufam bo weźmiesz kilka i każdy pokaże co innego. Mało tego centy/bosch nieraz w sklepie już nie mają deklarowanych parametrów także sam rozumiesz. Nie ładuj już go bo spoczynkowe jak po dobie jest w okolicach 12.7-12.8V możemy uznać że mamy gestosc a na przyszłość inwestuj w akumulator z korkami bo mierząc gestosc jak na filmie w jednej celi problem może być w innej i tego nie wyłapiesz, a tak bardzo łatwo kontrolować czy wszystkie pracują, jakie mamy rozbierznosci w poszczególnych gdzie z wiekiem benda no i w przypadku opadu mas czynnych też nam daje podgląd czy jest źle czy bardzo źle

    • @andrzejwozniak2051
      @andrzejwozniak2051  Год назад +1

      Tester jak mówiłam na filmie sprawdzałem raczej pokazuje dobrze. Ładuje i mierze zawsze na aucie. Klemy i słupki były czyste i nasmarowane wazeliną techniczną. Czyli długo nie pochodzi i trzeba będzie reklamację złożyć. A może jeszcze raz go ładować może mu nie zaszkodzi a pomorze?

  • @Roberto-st3ew
    @Roberto-st3ew Год назад

    Takim sposobem ładowania nie uzyskasz 100% naładowania. Musisz się podszkolić.

    • @andrzejwozniak2051
      @andrzejwozniak2051  Год назад +1

      Mało brakuje do 100 %. Chciałem zobaczyć ile wyrobi ładowarka za jednym strzałem. Mogłem napięcie podnieść na 16,5 V.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 Год назад +1

      Nie wiem skąd to parcie aby od razu uzyskać gęstość elektrolitu na poziomie 1,28g/cm3. Z ciekawości sprawdziłem kiedyś jak to się kształtuje w podobnej sytuacji jak na filmie, gdzie po naładowaniu gęstość wynosiła ok. 1,27g/cm3. Akumulator został zamontowany w aucie i po paru dniach na skutek dyfuzji elektrolitu dociągnął do przepisowej wartości. Więc nie trzeba się aż tak spinać. Z napięciem 16,5V byłbym jednak trochę ostrożny, bo nie każdy akumulator daje się ładować do takiej wartości i sam z siebie może wcześniej stawić opór. W efekcie nie nastąpi samoczynne wyłączenie. Na początek proponowałbym poeksperymentowanie z napięciem 16,3V co przeciągnie moment wyłączenia lub ustawienie 16V ale podniesienie dolnego napięcia na 13,5V. W tym drugim przypadku kontroler wyłączy ładowanie przy napięciu 16V i załączy ponownie przy 13,5V. I tak w kółko aż do uzyskania pożądanego efektu. Możliwości są, nic tylko się pobawić 🙂

    • @andrzejwozniak2051
      @andrzejwozniak2051  Год назад +2

      @@Tab7.6.Tab7.6 Widzę że masz wiedzę i piszesz z sensem aż miło się czyta. Parcia nie ma żadnego 90 % naładowania to i tak dobry wynik. I faktycznie czas to słowo klucz. Myślę że po 48 godzinach od ładowania wyjdzie dopiero wiarygodny pomiar.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 Год назад +2

      @@andrzejwozniak2051 A dziękuję, takie tam hobby, raczej mało popularne 😉 Po prostu lubię czasem podłubać przy różnych typach akumulatorów, sprawdzić jak się ładują, jaką mają sprawność przy różnych prądach rozładowania, sposoby ładowania i takie tam 😁 Stąd na przykład wiem, że akumulatory Banner dają się ładować nawet do 16,8V, ale taki Jenox nie chciał przekroczyć 16,4V i na więcej nie pozwolił. Oczywiście, że 90% to dobry wynik i jak najbardziej zgodzę się z tym, że czas ma znaczenie. Choć w niskiej temperaturze 48h może być nieco mało no i jeśli akumulator jest podłączony do instalacji to może występować jakaś minimalna upływność, bo w autach z elektroniką zawsze coś tam delikatnie skrobie na czuwaniu. Ale zobaczymy co tam wyjdzie, zawsze można doładować puszczając jeszcze raz na tych samych ustawieniach 🙂

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 Год назад +3

      Uwaga odnośnie parcia była do kolegi który twierdzi, że musisz się podszkolić, a sam pewnie ogląda tylko kanał mrakumulator 😋