Most expensive Açaí bowl in America 📍Sun Life Organics

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 фев 2025

Комментарии • 143

  • @Eirud
    @Eirud 10 месяцев назад +946

    LA isn't getting out of hand, they have BEEN out of hand for decades.

    • @NLJeffEU
      @NLJeffEU 9 месяцев назад

      It's what a idiot gives for it.

    • @AdamMoore-fq8qn
      @AdamMoore-fq8qn 8 месяцев назад +9

      I can't even afford to go to 711 here in LA anymore. It's fine though. Raise all the convenience store and fast food prices. I get cheap produce and other stuff from sprouts and eat great for not a lot

  • @albin7124
    @albin7124 10 месяцев назад +71

    Your reactions seems so accurate and honest 👌🏻

  • @doreensika837
    @doreensika837 10 месяцев назад +162

    I’m shocked you only have 124k subscribers. You definitely deserve more.

  • @forrest_ation
    @forrest_ation 10 месяцев назад +456

    “The young raw coconut is actually a great touch” - 😂

    • @ant-i6g
      @ant-i6g 9 месяцев назад +1

      Yeah that's actually pretty expensive

    • @cecenick123
      @cecenick123 9 месяцев назад

      @@ant-i6g40$ expensive how do people even survive in California I thought jersey was bad omg 😱

    • @HeartWritesINC
      @HeartWritesINC 9 месяцев назад +5

      😂😆😂

    • @Lena-zn4re
      @Lena-zn4re 7 месяцев назад +3

      lol there was nothing young or raw about that coconut. Those were typical sweetened coconut chips/shavings you can find at the grocery store. Young raw coconut is very soft and is not dry. It’s what you scoop out at the very end after drinking the water out of a young coconut.

    • @DankDudeee
      @DankDudeee 3 месяца назад

      young coconut is best if you want to eat it raw, the water also taste best too. older coconut is best for coconut milk. but here in SE asia coconuts are super cheap lol

  • @mina0916
    @mina0916 10 месяцев назад +47

    It really looks good

  • @yourfanfictionhd
    @yourfanfictionhd 9 месяцев назад +33

    In Brazil we would pay around 8 dollars for one of those. Very healthy. It can be eaten with fish as well, açaí is not naturally sweet.

    • @SodaAvenue
      @SodaAvenue 9 месяцев назад

      What you says seems interesting. Can you share any RUclips videos of usage of açai besides açai bowl? Tia!

    • @bobsingh5521
      @bobsingh5521 7 месяцев назад

      You can buy acai frozen for $5

    • @AutoraNolaema
      @AutoraNolaema 7 месяцев назад +1

      ​@@bobsingh5521 what his saying its really acai, all natural, for 8 dollars, not frozen.

    • @priscillaalmodovar6922
      @priscillaalmodovar6922 7 месяцев назад

      ​@@SodaAvenueyou can look up videos yourself 😁

  • @DynaDyna-cy1uq
    @DynaDyna-cy1uq 10 месяцев назад +81

    That guy which is eating one everyday spends my whole entire rent on acai bowls😅

    • @kageryu311
      @kageryu311 10 месяцев назад +9

      Probably a rich guy.

    • @leer4014
      @leer4014 6 месяцев назад +1

      Wish I was rich so I could have one everyday 😊 well at least every week.

  • @heavyskrimp
    @heavyskrimp 10 месяцев назад +64

    That bowl better make me live forever 😂

  • @gray_gogy
    @gray_gogy 10 месяцев назад +8

    I'd buy it once to try it

  • @BaldKiwi117
    @BaldKiwi117 10 месяцев назад +24

    I couldn't justify spending that much on that but it does look amazing

  • @moaziz23
    @moaziz23 9 месяцев назад +26

    No one, should be paying $40 for that. No one. It shouldn’t be more than $15-20.

  • @amandathomas0612
    @amandathomas0612 9 месяцев назад +6

    That looks fantastic. I would never pay that much though 😂 your videos are my favorite! ❤

  • @K.DeVille
    @K.DeVille 10 месяцев назад +2

    Rich activities ❤ I ain’t mad at em

  • @jasonmelanconjm
    @jasonmelanconjm 9 месяцев назад +3

    “You can just charge whatever you want for something”
    Correct. They will usually charge excessive amount so that it gets more attention, because most people think more expensive must mean better.

  • @ShawnRyan-g7h
    @ShawnRyan-g7h 4 месяца назад +1

    Young coconut is usually tender compared to mature coconut

  • @davidkruhek7124
    @davidkruhek7124 7 месяцев назад

    love your vids

  • @michaelesperanza3930
    @michaelesperanza3930 4 месяца назад +1

    Has he gone to Erewhon? I’m curious what he thinks about that place 😆

  • @socalguy97
    @socalguy97 4 месяца назад +2

    Your vid must have done wonders for their business because the bowl is now $47. I'm local and have been to this place. The bowl is good, yes, but not worth more than maybe $15 at best.

  • @ryanford9705
    @ryanford9705 10 месяцев назад +6

    Brother i could see the disappointment in your face when it tasted great.😂😂😂

  • @ovoparadise9143
    @ovoparadise9143 8 месяцев назад +1

    young raw coconut sounds like a rap name😂😂😂😂😂😂

  • @veeneck12
    @veeneck12 9 месяцев назад +2

    He’s probably Superman by now 😂

  • @macchiatote
    @macchiatote 4 месяца назад

    Açaí bowls just always seemed like healthy desserts to me lol. It’s a bowl of sweets but you don’t have to feel guilty cause you’re eating whole fruits and your blood sugar levels won’t spike as fast as when u eat a slice of cake.

  • @Hgood1
    @Hgood1 9 месяцев назад +4

    It’s still stupidly expensive no matter how good.

  • @SonOfTheMorning
    @SonOfTheMorning 4 месяца назад

    A good acai bowl can be pretty damn tasty!

  • @marcot9289
    @marcot9289 10 месяцев назад +1

    Props to you for saying açaí in the correct way

  • @LuffyDYami
    @LuffyDYami 10 месяцев назад +2

    ngl looks good a f

  • @Karra__with_a_K
    @Karra__with_a_K 9 месяцев назад

    At least you get to keep the bowl 😅🙆🏼‍♀️👍

  • @BennyGrimm
    @BennyGrimm 9 месяцев назад

    That's an actual true statement LA actually can charge you whatever they want😮 blood included

  • @juliaskiles6661
    @juliaskiles6661 8 месяцев назад

    I want to know all of what is in/on the bowl

  • @Frontmansquids
    @Frontmansquids 8 месяцев назад +1

    its 15$ in NY

  • @miyukiy3695
    @miyukiy3695 9 месяцев назад +1

    The man who is Uber eating this bowl everyday is paying $14,600 a year…ON AÇAÍ BOWLS ALONE. Crazyyyyy

    • @Snickers69420
      @Snickers69420 9 месяцев назад

      In some countries you can life an average life for..
      Half that🥺

  • @simonallison23
    @simonallison23 9 месяцев назад

    Fire bro.

  • @TannerDean2011
    @TannerDean2011 9 месяцев назад +1

    He's probably a flippin billionaire 😅😅

  • @michaelallen9364
    @michaelallen9364 5 месяцев назад

    You’re right though. Places are legit making their own prices.

  • @raegangluski
    @raegangluski 10 месяцев назад

    Yum

  • @danlima2068
    @danlima2068 10 месяцев назад +8

    “Getting” out of hand? 😂 okey bud, some might say too far gone

  • @blackpanter9572
    @blackpanter9572 9 месяцев назад

    It's good ..but is it worth $40's????

  • @WestfulThinking
    @WestfulThinking 9 месяцев назад

    Pennsylvania folk think yinz Californias are a bunch of furry cats, with fake tans over yonder.. 🐈
    😂😂😂

  • @ofg3256
    @ofg3256 10 месяцев назад

    Thats wildd!!

  • @eduardomoraes9489
    @eduardomoraes9489 5 месяцев назад

    Where's the Açaí?

  • @Mooknu1992
    @Mooknu1992 6 месяцев назад

    Isn't NYC prices just as egregious(minus the local "bodegas")?! 😂

  • @yyyhj7895
    @yyyhj7895 8 месяцев назад

    You say it's getting out of control but people still buy it. Lol

  • @Th3MostWond3rfulTim3OfTh3Y3ar
    @Th3MostWond3rfulTim3OfTh3Y3ar 10 месяцев назад +1

    I would actually pay $40 for that. Looks freaking delicious!

  • @priscillabaileymusic
    @priscillabaileymusic 7 месяцев назад

    I love acai but im not paying that much for it

  • @redheadredemption2
    @redheadredemption2 8 месяцев назад

    Don’t forget the tablet has a few questions for you

  • @DFaunobre
    @DFaunobre 9 месяцев назад

    40$?! It’s must be delicious otherwise I wouldn’t pay at all!

  • @ethanstephens8293
    @ethanstephens8293 9 месяцев назад +3

    Drake would love that young coconut

  • @melanieballecer2050
    @melanieballecer2050 9 месяцев назад

    Lolz. Yes. Yes, sir. Big difference between young coconut and every other possible coconut out there. 😂 BTW, love your content. Keep doing what you’re doing. 👊🏼

  • @chezaliyah5995
    @chezaliyah5995 2 месяца назад

    Too expensive that’s ridiculous 😮

  • @SnapBack206
    @SnapBack206 7 месяцев назад

    Whoever the guy that’s getting it, Uber eat it to him every day damn just being Superman, He’s super fn rich. 😂

  • @isabelpulley9660
    @isabelpulley9660 9 месяцев назад

    That dude is spending 14,000 dollars in an açaí bowl every year

  • @AdamMoore-fq8qn
    @AdamMoore-fq8qn 8 месяцев назад

    Can you prove it's the most expensive?

  • @rachelm126
    @rachelm126 6 месяцев назад

    You have shown a few times that you don't know about coconuts 😊

  • @Tricumulairdesigns
    @Tricumulairdesigns 9 месяцев назад

    Imagine spending 1200 bucks a month on açaí bowls 🤯

  • @Hardawayfits
    @Hardawayfits 9 месяцев назад

    😅😅😅

  • @lplaloify
    @lplaloify 9 месяцев назад

    That man who eats there every day probably spends at least $1,240 a month

  • @cam_bone
    @cam_bone 9 месяцев назад

    Bro spends 14.5k a year on smoothie bowls

  • @angelortigala2010
    @angelortigala2010 8 месяцев назад

    I get that everyday

  • @Conor8urns
    @Conor8urns 5 месяцев назад

    All the employees are plus size models 💀🤡

  • @sm4sh3d
    @sm4sh3d 9 месяцев назад

    I'm sure it's good, but no way it's 40 bucks good

  • @michauxbôts
    @michauxbôts 7 месяцев назад

    Isn't that a plastic spoon?

  • @slenderman-tz6tm
    @slenderman-tz6tm 10 месяцев назад

    LA always charging like crazy

  • @Karra__with_a_K
    @Karra__with_a_K 9 месяцев назад

    Yeah 1 of every protein/vitamin powder WILL add up🙅‍♀️

  • @SuperAz000z
    @SuperAz000z 10 месяцев назад

    Wow 40$ that’s insane, it supposed to be 10-15 $ … not gonna pay more than 10$ for Acai … come onnnnn

  • @reza5429
    @reza5429 9 месяцев назад

    try persian food❤

  • @She.Luvs.Tyrese9.23.23
    @She.Luvs.Tyrese9.23.23 7 месяцев назад

    Yes😊

  • @nate9198
    @nate9198 9 месяцев назад

    Never ever worth that money. I may as well just buy a load of organic ingredients from farms and make it myself and then i could then have it for a week.

  • @larissa2696
    @larissa2696 9 месяцев назад

    Tem tudo nesse troço menos açaí pqp🇧🇷😶

  • @3fammy
    @3fammy 9 месяцев назад

    But $40 for smoothie is a no for me :")

  • @simonallison23
    @simonallison23 9 месяцев назад

    It's worth $55 dollars in opinion

  • @no_mnom
    @no_mnom 8 месяцев назад

    I mean... There's some guy eating 12 grand a month of breakfasts wth

    • @xukenny1002
      @xukenny1002 7 месяцев назад

      Do you mean $1200?

  • @DuckDuckgo-n8u
    @DuckDuckgo-n8u 8 месяцев назад

    The world is getting out of hand

  • @toonsoffun5733
    @toonsoffun5733 9 месяцев назад

    40 bro how do people in LA afford this.

  • @SantanaDaGreat1
    @SantanaDaGreat1 Месяц назад

    I’ll give them $20.. but $40? No.

  • @WayneBrown-ci8gc
    @WayneBrown-ci8gc 9 месяцев назад

    What the fuck does that even mean!? 😂😂😂

  • @Deedeevenice
    @Deedeevenice 7 месяцев назад

    These places see you coming from a mile away! Thank you but no thanks!

  • @moisesBTW
    @moisesBTW 9 месяцев назад

    a $40 bowl of sugar. yummy

  • @Brand055
    @Brand055 9 месяцев назад

    You going there and buying that makes them think it’s justifiable to charge that much for a bowl of yogurt with blueberries and Carmel drizzle

  • @Daniel-n1l1x
    @Daniel-n1l1x 9 месяцев назад

    😂😂😂

  • @maddimorris8212
    @maddimorris8212 9 месяцев назад

    LA is getting out of hand

  • @markied2873
    @markied2873 10 месяцев назад

    I honestly wish people boycott this foolery and stop these ridiculous price jumps

  • @philipmccarthy6175
    @philipmccarthy6175 10 месяцев назад

    It should be amazing for $40 ffs !

  • @speakinfaxonly21
    @speakinfaxonly21 10 месяцев назад

    Think about it. Uber its that every day. Its $40. On Uber eats, it probably costs him $50 Minimum. Thats $350 a week in fuckin acai bowls. $1400 a month. ALMOST 17 GRAND A YEAR IN FUCKING ACAI BOWLS. DO YOU UNDERSTAND WHAT THAT MEANS?

  • @solohans4740
    @solohans4740 9 месяцев назад

    People who have money pay it . Something’s going to give soon . It’s just not sustainable

  • @3000XM
    @3000XM 4 месяца назад

    Prometheus Engineer Man.

  • @forevergooner4400
    @forevergooner4400 8 месяцев назад

    Young raw coconut 😂. Wtf is that

  • @thirdworldgg
    @thirdworldgg 10 месяцев назад

    🐟

  • @chase4618
    @chase4618 9 месяцев назад

    1200 a month on a açaí bowl for breakfast lo

  • @nebswissmade11
    @nebswissmade11 9 месяцев назад

    He just spilled $2.50 worth of food 😂

  • @thisjawnswayze
    @thisjawnswayze 7 месяцев назад

    Id pay 40 for that ngl

  • @Alexandra-ft1eo
    @Alexandra-ft1eo 9 месяцев назад

    just buy a jar of manuka honey for that money and make yours at home

  • @Rafflewafflez
    @Rafflewafflez 9 месяцев назад

    Poatan gets this bowl

  • @funhole26
    @funhole26 10 месяцев назад

    Young raw Coconut meet Young Jamie

  • @MikePapa-r8s
    @MikePapa-r8s 8 месяцев назад

    Taste the same as every other bowl lol

  • @exarchoskanelis84
    @exarchoskanelis84 10 месяцев назад

    and yet here we are hating on junkies for a 10 dollar fix a day. its cheaper to do heroin in LA every day

  • @PHousingCT
    @PHousingCT 7 месяцев назад

    😂

  • @neekcorleone1120
    @neekcorleone1120 8 месяцев назад

    He's probably broke by now😂... Jk

  • @DD-kh7fx
    @DD-kh7fx 8 месяцев назад

    They must be making the prices because the mama who making def ain’t making up her hardy weight

  • @saarlan6455
    @saarlan6455 9 месяцев назад

    LA is where common sense goes to die.

  • @EmotionsRTemporary
    @EmotionsRTemporary 6 месяцев назад

    Premature honey from middle earth.