154. Szczelne przejście wentylacji przez folię paroizolacyjną. Sufit podwieszany samemu. Budowa domu

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 29 окт 2024

Комментарии • 24

  • @pandzik
    @pandzik Год назад

    Jeszcze sie bawisz na tej budowie? wow. Ja sprzedałem swój pasywny 180m2 dom, ale że pół roku za pożno to zostaje na Śląsku. Na wiosnę ruszam z budową parterówki 105m2. Mam zamiar skończyć w 12 misiecy oprócz murarki własnymi rękami - płyta na siatkach, dach wiązary i blacha., lub płaski pod panele :)

  • @misterlewy1PL
    @misterlewy1PL Год назад

    Zastanawiam się na ile potrzebna jest taka dokładność i jakie konsekwencje przyniosłoby zrobienie tego bardziej na szybko, wykrawając dziury w paroizolacji dopiero po przyklejeniu jej do cdków, chętnie posłuchałbym doświadczeń osób które żyją w domach z najtańszą folią, bez jakichś fartuchów, uszczelniaczy i wycinania nożyczkami, bo może się okazać że gra jest niewarta świeczki, zwłaszcza jak ma się rekuperacje, oczywiście mega propsy za twoją pracę , wygląda to bardzo estetycznie :D

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Год назад

      Cześć! Dzięki za komentarz! Takiego porównania sensownego nikt nie ma bo na całość kosztów ogrzewania domu ma wpływ wiele czynników, a paroizolacja jest jednym z nich. Tak jak zrobiłem jest łatwo połączyć folię do elementów przechodzących przez nią niż później wycinać i cudować żeby podkleic do przewodu czy elementu. Mankiet daje większe możliwości łatwiejszego klejenia. Gdybym miał dostęp od góry to nie robiłbym mankietów tylko zrobił dziury po przyklejeniu paroizolacji oraz przykręceniu płyt. Wszedłbym na górę, poprzeciągał przewody i pokleił. Chciałem uniknąć grzebania i wycinania w wełnie.

    • @Ja_szczupak
      @Ja_szczupak Год назад

      @@ProgramistaNaBudowie W teorii, gdy wlejesz do jeziora butelke wody to podniesiesz poziom wody o iles tam... Ja mysle, ze lubisz sie w takie rzeczy pobawic ;) a wplyw na cokolwiek bedzie taki j.w.

    • @mateuszkwiecien4320
      @mateuszkwiecien4320 Год назад +2

      Ja żyję w domu w którym jest byle jak zrobiona paroizolacja. Wełna nadaje się tylko do wymiany, jest mokra i zagrzybiona. Trzeba będzie to zrobić od nowa, no ale nie ja się tym będę martwił bo stawiam swój dom, gdzie paroizolację zrobię jak należy :)

  • @andromeda172
    @andromeda172 Год назад

    Hej! Gratulacje ze przebrnąłeś przez temat wełny. Nie znalazłem jednak info dlaczego akurat wełna skalna a nie np. szklana? Jesteś mega inspiracją 😅

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Год назад +1

      Cześć Adam! Wełna szklana w ogóle nie lubi wilgoci, wełna skalna nie lubi trochę mniej. To tak na wszelki wypadek. Ogólnie szklana też jest okej, ale ma mniejszą gęstość to też mniejszą akumulacyjność i trochę słabszą izolacyjność akustyczną, ale ten ostatni aspekt szczególnego znaczenia nie ma, ponieważ dom i tak jest ocieplony styropianem. No, ale głównie wziąłem skalną z tego względu że gdyby tfu tfu coś tam było nie tak z wilgocią na poddaszu to trochę pewniejsza jest ta wełna, można ją wysuszyć jakoś, a ta szklana byłaby do wyrzucenia. Pozdrawiam!

  • @kamfit
    @kamfit Год назад

    Będziesz robił blower door test? :D

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Год назад +1

      Cześć! Chętnie sprawdziłbym jaki mógłbym uzyskać wynik, ale nie mam na to funduszy. Jeśli znajdzie się chętna firma na przeprowadzenie takiego testu w zamian za prezentację procesu i wyników to wtedy może być szansa na taki test i film. Pozdrawiam!

  • @lukiluk3588
    @lukiluk3588 Год назад

    tynki jeszcze mokre? bo tak cos widac....

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Год назад +1

      Cześć! Tynki suche na wiór. Mają takie wzory koliste od zacieraczki, a kolor jest jaki jest :) Pozdrawiam!

    • @markuss-8186
      @markuss-8186 Год назад +1

      Ja rury przycinałem w taki sam sposób, folie przyklejałem po całości w całym pomieszczeniu, wycinałem otwór w folii o mniejszej średnicy, następnie naciągałem folię na rurę jak golf na szyję ;) i dookoła oklejałem wąskim paskiem taśmy. Szybciej prościej i mniej zabawy. Pozdrawiam.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Год назад

      Cześć! Dzięki za podzielenie się doświadczeniem. Takie naciąganie w sumie może mieć sens. Pozdrawiam!

  • @czerwonazaraza1005
    @czerwonazaraza1005 Год назад

    Śnieg w czerwcu? :O

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Год назад

      Cześć! Zawsze powtarzam, lepiej dobrze się ubrać bo pogoda bywa zdradliwa ;) Kto by się spodziewał :)

  • @q1fly198
    @q1fly198 Год назад

    Minus 1 na zewnątrz, śnieg za oknem ... Panie to zamierzchła przeszłość. Mieszkasz już ?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Год назад +2

      A gdzie tam panie, nagrałem trochę odcinków i jest lekkie opóźnienie. Akurat ten śnieg to chyba jeszcze na koniec marca był. Jeszcze nie skończyłem walczyć z sufitami.

    • @q1fly198
      @q1fly198 Год назад

      @@ProgramistaNaBudowie No to sporo roboty jeszcze masz. Myślałem, ze już jesteś dużo dalej :) Pozdro

  • @comforttechnology_
    @comforttechnology_ Год назад

    Fajnie jak ludzie wykonują prace własnymi siłami, szkoda tylko ze popełnił Pan przy tym podstawowe błędy...zła strefa prowadzenia kanałów, słaba izolacja kanałów czerpni i wyrzutni. Proszę dać znać latem i zimą jakie będą zyski i straty. Można było tego uniknąć.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Год назад

      To prawda, że kanały można by prowadzić jedną warstwę wełny niżej, z pewnością byłyby wtedy lepiej zaizolowane. Nie mniej 15 cm wełny to nie jest 5 lub 0 cm. Wtedy byłaby to zła strefa. Nie uważam, że czerpnia i wyrzutnia są słabo zaizolowane. Te kanały mają po 10 cm wełny na sobie. Dodatkowo nawiew i wyciąg są obłożone dodatkową wełną, więc mają conajmniej 15 cm na sobie. Mam nadzieję uruchomić wentylację w tym sezonie zimowym po raz pierwszy, więc pewnie coś tam pokażę. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!

    • @comforttechnology_
      @comforttechnology_ Год назад

      @@ProgramistaNaBudowie 15cm na kanale to bardzo mało - zobaczy Pan zimą. Na czerpni i wyrzutni nie widać ze tyle jest, ale jak jest jest 10 to rewelacyjnie.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Год назад

      @comforttechnology_ akurat w pomieszczeniu gospodarczym jest dociagniete ocieplenie 2 cm, natomiast do okoła jest szczelnie ułożona wełna skalna w stropie, wiec każdy kanał w tym miejscu jest mega dobrze ocieplony.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Год назад

      W kolejnych odcinkach pokazuję jak tam jest u góry wykonana instalacja.