Ludzie twardzi jak stal. Bóg w sercu. I honor. Ciężka praca za swój kawałek chleba. Jestem pełen podziwu i szacunku dla ludzi tej epoki. Dziękuję za wspaniały film. Pozdrawiam serdecznie.
Jeszcze na Podlasiu stoją ławki przed płotami! Ludzie mieli więcej pracy i znajdowali czas aby przysiąść na ławce i porozmawiać z sąsiadem. Dziś mało człowieka w samym człowieku.
Ławki stoją,ale już puste już nikt nie przesiaduje na nich,bo większość tych co przesiadywała już poumierała albo straowinki w domach siedzą.Pamiętam niedziele,święta przed każdym domem po południu aż do praktycznie do nocy ludzie przesiadywali,dyskutowali jeden z drugim,czasem ktoś na harmonii zagrał była inna mentalność.Dzisiaj wszyscy w domach pozamykani.
Jak ja tęsknię za moim dzieciństwem....jak miałam 10 lat sama chodziłam przez pola po mleko do sołtysa śpiewała na cały glos wracając pół banki wypiłam a pół wylałam...bo tanczylam ...A te powietrze...do dziś pamiętam...zapach żyta wsi.. Coś cennego pięknego... zrywalam maliny jeżyny i takie miałam śniadanie ...zabawy w sianie ...kryjówki w życie...
Jeszcze raz z wdzięczności za ciepło wspomnień życzę spokojnych, zdrowych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Dobrego Nowego Roku dla Ciebie i Twojej Rodziny.
Tymczasem przenoś moją duszę utęsknioną Do tych pagórków leśnych, do tych łąk zielonych, Szeroko nad błękitnym Niemnem rozciągnionych; Do tych pól malowanych zbożem rozmaitem, Wyzłacanych pszenicą, posrebrzanych żytem; Gdzie bursztynowy świerzop*, gryka jak śnieg biała, Gdzie panieńskim rumieńcem dzięcielina* pała, A wszystko przepasane jakby wstęgą, miedzą Zieloną, na niej z rzadka ciche grusze siedzą.
Ech...........to były czasy. I to "Szczęść Boże", kiedy spotykało się drugiego człowieka przy pracy. i odpowiedź "Daj Panie Boże"..............Może i ciężej, jednak o wiele, wiele szczęśliwiej. We wsi były krowy, świnie, konie.....kury, kaczki, gęsi. Dzisiaj za to piękna wykoszona trawka i zapieprzanie do marketu po wszystko, co kiedyś było obok domu..........
Pomyślcie tylko co by było w razie wojny. Skąd wziąć jedzenie na wsi nie ma nic Ai marketów w radzie inwazji nie będzie na wsi nie ma ziemniaków Nie ma mięsa nie ma jajka nie ma kury nie ma nic. Taka polityka doprowadzi do katastrofy i wielkiego głodu!
Łezka stanęła mi w oku , gdy to czytam. Mądre słowa. Zniszczone są nasze tradycje. Zniszczona jest praca i wiara naszych Ojców. Zniszczona jest nasza Ojczyzna.!!!!!!!!!!!!
Pan się pomylił, nie ma w marketach takiego jedzenia , niema tej hodowli bydła, nie szczepili , nie pchali antybiotyki , i nikt nie sypał randapu , różnych pestycydów, ziemia była bogata na wszystk , do jedzeninie dodawano ulepszaczy, rozjaśniaczy i sztucznych smaków, jedzenie było pełne witamin , minerałów, nie ma teraz tego pysznego na sto procent zdrowego jedzenia. Nawet blisko nie leżało.
Tak bylo i nikt tego nie zmieni dodam ze wtedy zadna kobieta nie nosila spodni wtedy bylem mlody lampa naftowa oswietlala w izbie konie pracowaly bardzo ciezko dzieciaki oraly konmi a mlodsze pasaly krowy to mialy wakacje z krowami i snopki skladaly majac 10 lat to juz kosilem zyto kosa ,kobieta jak miala male dziecko to kladla je na bruzdzie i wiazala zborze jak plakalo to nakarmila je piersia i do pracy dzis to jest nie do uwierzenia
Powinno się wiecej rozmawiać ze starszymi i to dokumentować.... coraz ich mniej.... czasu również 😔 Jesteśmy ostatnim pokoleniem które pamięta kres tych czasów Moje dzieciństwo było ostatnim tchnieniem tradycyjnej wsi... Nasze dzieci beda o tym czytały już tylko w książkach... ☹
W pełni się podpisuję pod tymi słowami. Też miałem takie dzieciństwo. Gdybym urodził się już 5-10 lat później to to by już była typowa współczesna wieś. Ja się załapałem jeszcze na starą wieś. I sam zrobiłem o tym okresie notatki oraz zdjęcia. Pozdrawiam
Dzieci jeszcze może będą czytać,ale wnuki prawnuki tylko tik tok i podobne będą oglądali, kto płaci za edukację , wychowywanie dzieci , młodzieży, ten ma swoje wymagania.
Dziadek ma rację,wieczorami sąsiad do sąsiada chodził,jak któraś wieś była w skupiskach to ławki były przy płotach,dużo ludzi siadało,rozmawiano godzinami i innym językiem niż dziś,tak język był inny,nie taki cięty jak obecnie.Na Podlasiu jeszcze takie spotkania widzę we wsiach np takich jak Nierośno i Słomianka.
Teraz jest bieda Normalne jedzenie jest niewyobrażalnie drogie , przez źle jedzenie chorują nie tym to tamtym , albo całą kupa chorób i nie wiedzą skąd, a im jeszcze szczepienia i to od niemowlęcia , niby to jest panaceum.
No ludzie, czy wy naprawdę tęsknicie za tą harowka? Poza tym, te domy wiejskie pokazane w tym filmiku, musiały byc z tych bardziej zasobnych. Ja jestem rocznikiem powojennym, a urodziłam się w wiosce na Kresach. Tam spędziłam pierwsze 10 lat mego życia. Dobrze pamiętam te prymitywne w większości chałupy. Jeżeli ta pani tęskni, to tak naprawdę za młodościa i zdrowiem a nie za "pięknymi" czasami.
Sianokosy były przerąbane.... Po ścięciu trawy, siano przewracało się ręcznie widłamy ze 2 razy w zależności od potrzeb. A potem zgrabianie , czerwiec 30 stopni w cieniu i robisz. Hektar łąki i jedziesz... Zazwyczaj między sianokosami, a żniwami trochę przerwy, a potem żniwa, bakon, ziemniaki, buraki...podorywka, wywóz gnoju, i orka ... Ciężko. ..
Pamiętam, przeklinałem wtedy jako dziecko swój los, a teraz płaczę jak bóbr za tamtymi czasami i ludźmi, którzy odeszli. Życie to paradoksy emocj. Ten akcent starszych ludzi pachnie mi obecnie jak świeży chlebek z pieca. Dorosłe życie, ach szlag...
Jestem rocznik 58 i to co piszesz jest lustrzanym odbiciem naszej mlodosci Ale bylo sie mlodym i zdrowym, a zywnosc przyroda nam dawala-Las nam dawal grzyby,czeresnie ,maliny,poziomki, jagody, a rzeka swieza rybke Nigdy nie narzkalem
Sama ukladalam te kopki, wozy z sianem i sloma w mojej mlodosci czyli lata 80 -te, bylo ciezko i za nic w swiecie nie chcialabym do tego wrocic ani nawet wspominac, ludzie z miasta kapali sie w zalewie a ty 200m od nich zapierdalales widlami oblewajac sie potem przy sianie
@@janjankowski5247 wspominam to jako pamiątki z dzieciństwa i sobie stoją. My jako dzieci to się narobiliśmy krowę się pasło przy książce do nauki. Pamiętam te żniwa buraki sianokosy. Najgorsza była mlocka i ubijanie słomy. Ale piękne czasy.
@@Ewuu No tak ja mieszkam nadal na wsi, ale obecna wieś trochę inna. Z nostalgią wspominam dzieciństwo mimo ciężkiej pracy, ale ludzie byli inni, mieli mniej a jednak byli życzliwi. A pamięta Pani dyskoteki i zabawy w remizach, dziewczyny były naturalnie piękne, bawiliśmy się bez dopalaczy, nie to co obecnie. Pozdrawiam.
A przechodząc obok ludzi pracujących w polu zawsze mówiło się " SZCZĘŚĆ BOŻE " A dziś zawiść tylko , gdzież ci ktoś powie " dobre słowo " chyba że się pomyli .Raczej jeden koło drugiego przechodzi beż słowa że to niby nie widzi.
Moja babcia wychowała szóstke dzieci, pracowała w polu, w kuźni pomagała dziadkowi i to nie tak podaj to czy tamto tylko normalnie razem z dziadkiem kuli na kowadle (do tej pory jest u nas ten młot po babci) wiadomo troche mniejszy, bo kobieta przecież nie ma tyle siły co mężczyzna, dodatkowo jeszcze chałupniczo szyła obrusy tak właśnie jak ta Pani z nagrania pracowała nieraz do 1-2 w nocy a rano od nowa to samo. Będąc na starość w sanatorium pewna Paniusia przy kości z miasta zapytała babcie: -Jak Pani to robi, że mimo takiego wieku ma tak świetną figurę? A babcia na to: -Trzeba wcześnie wstawać i dużo robić! I tak to właśnie było z tymi naszymi babciami i dziadkami😉
@@Glemigobles Pracowali jak woły i zyli najwyżej 60-70 lat, albo i krócej z przepracowania i wyczerpania. A ci , którzy sie oszczedzali zyja po 90 i 100 lat.Tak to wyglada. Wolniej jedziesz dalej zajedziesz.
Szczupli tak, ale figury to nie mieli, co zresztą widać na zdjęciach. Od roboty przygarbieni, brzuchy wydete, palce zgrubiałe, stopy rozczlapane. Nie dbali o siebie bo jak.
Ludzie kiedyś bardzo ciężko pracowali,💪 a teraz to mechanizacja w budynku inwertański maszyny na polu zrobią i wraz ludzie naźekajá że ciężkie 🤔🤔 teraz tych ludzi cofnąć w czasie to nie trzeba by było wojny☝🏽
Szkoda że w wywiadzie nie zadano bardzo oczywistych pytań ,czy był prąd i jakieś maszyny napędzane energią elektryczną , czy był radioodbiornik, szkoda że zabrakło pytań odnośnie opieki lekarskiej . Biedna i strasznie zacofana była polską wieś . Ursus od momentu powstania do 1939 wybudował oszałamiającą ilość traktorów bo jakieś 129 sztuk , czyli rocznie 1.23 szt ....... Biedna i zabobonna przedwojenna polska wieś .
To jest polska wieś z lat 60-70 , a nie przedwojenna. Co do zacofania ,to sie mylisz. Tak wyglądały prawie wszystkie wsie w Europie, tyle, ze tam pracowali niewolnicy z Afryki. Polska nie nalezała do krajów barbarzyńskich, którymi sie tak zachwycamy. . Jakbyś chciał wiedziec , to prawdziwe uprawy BIO w całym swiecie ( na które moga sobie pozwolić tyklo najbogatsi ) sa prowadzone wtłacznie ludzkimi rekami i pracą zwierząt. Nie uzywa sie zadnych maszyn , ani chemikaliów, nawozy jeynie naturalne, plweienie tylko lyckimi rekami itp. A wiec naprawde zdrowe. Dziś mechanika, elektronika, chemia i predwczesne zgony na różnego rodzaju nowotwory , choroby serca i demaecje. Możesz sobie pogratulować. Kazdy kij ma dwa końce. Postep oznacza koniec ludzkości.
@@bozenasteiner8261 A może jakieś konkrety , może jakieś dane z Małego Rocznika Statystycznego , może dane z statystyk z ZUS-u . No chyba że oni i ich statystyki to matolstwo ?????
Tak, było bardzo wesoło i można było nasłuchać się ciekawych historii. Lubiłam te spotkania. Pozostały w mej pamięci jak żywe. Wówczas chodziłam do szkoły podstawowej. Pozdrawiam serdecznie.
A kto był twoim zdaniem dziadem ? Czy to byli twoi dziadkowie analfabeci ? Jak można wypowiadac takie opinie wobec ludzi tak ciezko pracujących ? Jak można pokazywac takie chamstwo ? W przyrodzie żadne zwierze nie gardzi drugim zwierzęciem podobnym do niego jak dwie krople wody, tylko człowiek jest zdolny do takiej smowzgardy. Jakię to niskie, prymitywne, obrzydliwe, I tacy jak ty człekokształtni, uważaja sie za ludzi?
Ludzie twardzi jak stal. Bóg w sercu. I honor. Ciężka praca za swój kawałek chleba. Jestem pełen podziwu i szacunku dla ludzi tej epoki. Dziękuję za wspaniały film. Pozdrawiam serdecznie.
Jeszcze na Podlasiu stoją ławki przed płotami! Ludzie mieli więcej pracy i znajdowali czas aby przysiąść na ławce i porozmawiać z sąsiadem. Dziś mało człowieka w samym człowieku.
Ławki stoją,ale już puste już nikt nie przesiaduje na nich,bo większość tych co przesiadywała już poumierała albo straowinki w domach siedzą.Pamiętam niedziele,święta przed każdym domem po południu aż do praktycznie do nocy ludzie przesiadywali,dyskutowali jeden z drugim,czasem ktoś na harmonii zagrał była inna mentalność.Dzisiaj wszyscy w domach pozamykani.
Wtedy każdy gówno miał, a dzisiaj jak komuś wiedzie sie lepiej niż sąsiadowi już jest brany na języki i już nie jest swój.
Każdy powinien zobaczyć taki film i posłuchać jak kiedyś wyglądało życie na wsi i docenić trud tych ludzi co pracowali w polu!Dziękuję autorowi!
Jak ja tęsknię za moim dzieciństwem....jak miałam 10 lat sama chodziłam przez pola po mleko do sołtysa śpiewała na cały glos wracając pół banki wypiłam a pół wylałam...bo tanczylam ...A te powietrze...do dziś pamiętam...zapach żyta wsi..
Coś cennego pięknego... zrywalam maliny jeżyny i takie miałam śniadanie ...zabawy w sianie ...kryjówki w życie...
Dziękuję Ci za te wspomnienia. Też tak miałem. ❤️❤️❤️❤️❤️
Jeszcze raz z wdzięczności za ciepło wspomnień życzę spokojnych, zdrowych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Dobrego Nowego Roku dla Ciebie i Twojej Rodziny.
@@JanKowalski-ev7or bardzo dziękuję i zyczę samych pomyślności !
Ma Pani piękne wspomnienia. Ja mam podobne ze swojego dzieciństwa. Pozdrawiam
hey kamila chodz na siano -
Tymczasem przenoś moją duszę utęsknioną
Do tych pagórków leśnych, do tych łąk zielonych,
Szeroko nad błękitnym Niemnem rozciągnionych;
Do tych pól malowanych zbożem rozmaitem,
Wyzłacanych pszenicą, posrebrzanych żytem;
Gdzie bursztynowy świerzop*, gryka jak śnieg biała,
Gdzie panieńskim rumieńcem dzięcielina* pała,
A wszystko przepasane jakby wstęgą, miedzą
Zieloną, na niej z rzadka ciche grusze siedzą.
"Pan Tadeusz"Inwokacja-Adam Mickiewicz.
aż się popłakałam
Ludzie ze soba rozmawoali wspolnie pracowali a dzisiaj sluchaja telewizora czy radia i maja wyprane mozgi
Ech...........to były czasy. I to "Szczęść Boże", kiedy spotykało się drugiego człowieka przy pracy. i odpowiedź "Daj Panie Boże"..............Może i ciężej, jednak o wiele, wiele szczęśliwiej. We wsi były krowy, świnie, konie.....kury, kaczki, gęsi. Dzisiaj za to piękna wykoszona trawka i zapieprzanie do marketu po wszystko, co kiedyś było obok domu..........
Pomyślcie tylko co by było w razie wojny. Skąd wziąć jedzenie na wsi nie ma nic Ai marketów w radzie inwazji nie będzie na wsi nie ma ziemniaków Nie ma mięsa nie ma jajka nie ma kury nie ma nic. Taka polityka doprowadzi do katastrofy i wielkiego głodu!
Łezka stanęła mi w oku , gdy to czytam. Mądre słowa. Zniszczone są nasze tradycje. Zniszczona jest praca i wiara naszych Ojców. Zniszczona jest nasza Ojczyzna.!!!!!!!!!!!!
Pan się pomylił, nie ma w marketach takiego jedzenia , niema tej hodowli bydła, nie szczepili , nie pchali antybiotyki , i nikt nie sypał randapu , różnych pestycydów, ziemia była bogata na wszystk , do jedzeninie dodawano ulepszaczy, rozjaśniaczy i sztucznych smaków, jedzenie było pełne witamin , minerałów, nie ma teraz tego pysznego na sto procent zdrowego jedzenia. Nawet blisko nie leżało.
Tak bylo i nikt tego nie zmieni dodam ze wtedy zadna kobieta nie nosila spodni wtedy bylem mlody lampa naftowa oswietlala w izbie konie pracowaly bardzo ciezko dzieciaki oraly konmi a mlodsze pasaly krowy to mialy wakacje z krowami i snopki skladaly majac 10 lat to juz kosilem zyto kosa ,kobieta jak miala male dziecko to kladla je na bruzdzie i wiazala zborze jak plakalo to nakarmila je piersia i do pracy dzis to jest nie do uwierzenia
Tak pamiętam te czasy i tęsknię za nimi.
@@edwards3950 nadchodzą te czasy pytanie czy obecny naród to wytrzyma
@@edytazuchowska9566 Z PEWNOSCIA NIE.NIESTETY.
@@edytazuchowska9566 Ale tekst😃
Idiota jesteś to wynika z twojej pisaniny niestety
Wyłączyłam telewizor i słucham i słucham i mogłabym tak jeszcze długo❣️👍
Powinno się wiecej rozmawiać ze starszymi i to dokumentować.... coraz ich mniej.... czasu również 😔 Jesteśmy ostatnim pokoleniem które pamięta kres tych czasów Moje dzieciństwo było ostatnim tchnieniem tradycyjnej wsi... Nasze dzieci beda o tym czytały już tylko w książkach... ☹
W pełni się podpisuję pod tymi słowami. Też miałem takie dzieciństwo. Gdybym urodził się już 5-10 lat później to to by już była typowa współczesna wieś. Ja się załapałem jeszcze na starą wieś. I sam zrobiłem o tym okresie notatki oraz zdjęcia. Pozdrawiam
Dzieci jeszcze może będą czytać,ale wnuki prawnuki tylko tik tok i podobne będą oglądali, kto płaci za edukację , wychowywanie dzieci , młodzieży, ten ma swoje wymagania.
Dziadek ma rację,wieczorami sąsiad do sąsiada chodził,jak któraś wieś była w skupiskach to ławki były przy płotach,dużo ludzi siadało,rozmawiano godzinami i innym językiem niż dziś,tak język był inny,nie taki cięty jak obecnie.Na Podlasiu jeszcze takie spotkania widzę we wsiach np takich jak Nierośno i Słomianka.
Trudy dawno na wsi były ale ludzie szczęśliwi i po Bożemu żyli - czego nie ma dziś w widoku naszym!. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję... :)
Pi bożemu czyli jsk matole ?
@@bozenasteiner8261normalniej niz u ciebie😂
Teraz mogę słuchać i słuchać,a swoich dziadków jak to dziecko nie słuchałem czego teraz żałuję
Tak samo jak ja .
A teraz człowiek się wzrusza .
Słuchałby i słuchał ...
Pamiętam tamte czasy było biednie ale zdrowo i spokojnie
Mądre słowa !!!
Teraz jest bieda
Normalne jedzenie jest niewyobrażalnie drogie , przez źle jedzenie chorują nie tym to tamtym , albo całą kupa chorób i nie wiedzą skąd, a im jeszcze szczepienia i to od niemowlęcia , niby to jest panaceum.
Dwie czesci obejrzalam z zachwytem.Piekne zdjecia.Cudowny dokument.Mamy za czym tesknic oj mamy:)
No ludzie, czy wy naprawdę tęsknicie za tą harowka? Poza tym, te domy wiejskie pokazane w tym filmiku, musiały byc z tych bardziej zasobnych. Ja jestem rocznikiem powojennym, a urodziłam się w wiosce na Kresach. Tam spędziłam pierwsze 10 lat mego życia. Dobrze pamiętam te prymitywne w większości chałupy. Jeżeli ta pani tęskni, to tak naprawdę za młodościa i zdrowiem a nie za "pięknymi" czasami.
Mógłbym słuchać całymi dniami!
ja również
Paietam to wszystko,teraz ludzie narzekają ,że ciężko na wsi, nie mają pojęcia jak kiedyś pracowali.
Czuje niedosyt więcej takich audycji....
Sianokosy były przerąbane.... Po ścięciu trawy, siano przewracało się ręcznie widłamy ze 2 razy w zależności od potrzeb. A potem zgrabianie , czerwiec 30 stopni w cieniu i robisz. Hektar łąki i jedziesz... Zazwyczaj między sianokosami, a żniwami trochę przerwy, a potem żniwa, bakon, ziemniaki, buraki...podorywka, wywóz gnoju, i orka ... Ciężko. ..
Dlatego mam wielki szacunek dla ludzi, którzy ukochali Ziemię,Rolnikòw.
Pamiętam, przeklinałem wtedy jako dziecko swój los, a teraz płaczę jak bóbr za tamtymi czasami i ludźmi, którzy odeszli. Życie to paradoksy emocj. Ten akcent starszych ludzi pachnie mi obecnie jak świeży chlebek z pieca. Dorosłe życie, ach szlag...
Jestem rocznik 58 i to co piszesz jest lustrzanym odbiciem naszej mlodosci Ale bylo sie mlodym i zdrowym, a zywnosc przyroda nam dawala-Las nam dawal grzyby,czeresnie ,maliny,poziomki, jagody, a rzeka swieza rybke Nigdy nie narzkalem
Co to jest bakon?
@@kacperswidniak Tytoń! Robota przy jego uprawie była paskudna.
Takie opowieści niedługo będą przechowywane w archiwach
Prąd w latach 60 pamiętam dobrze lampę naftową
Jak się klucili na tych wsiach w rodzinach i z sąsiadami że masakra.
W centralnej Polsce Prąd był dopiero w 73 roku w tych latach jeszcze Uczyłam się przy lampie naftowej!
Sama ukladalam te kopki, wozy z sianem i sloma w mojej mlodosci czyli lata 80 -te, bylo ciezko i za nic w swiecie nie chcialabym do tego wrocic ani nawet wspominac, ludzie z miasta kapali sie w zalewie a ty 200m od nich zapierdalales widlami oblewajac sie potem przy sianie
Piękne, dziękuję
Harówka od świtu do zmroku Fajnie się słucha ale za nic nie chciałbym wtedy mieszkać i pracować na wsi
Ciężko mieli , a jednak byli szczęśliwi . Umieli się cieszyć ze wszystkiego , a dziś ?
dziś jest totalna degrengolada i chciwość w pełnej zazdrości o wszystko
Z szacunku dla rodziców zostawiłem ich narzędzia kosę i sierp czasem popatrzę na nie i nachodzą wspomnienia ....
Jesteś wielki. Szacunek dla Ciebie. Ja pamiętam te czasy jako 14 latek kosiłem kosą i zboże i siano.
Też mam kosę sierpy nawet masalnice.
@@Ewuu A do czego to Pani służy bo ja kosą kosze trawę, lucernę dla krowy. A żona robi masło właśnie w tej maselnicy.
@@janjankowski5247 wspominam to jako pamiątki z dzieciństwa i sobie stoją. My jako dzieci to się narobiliśmy krowę się pasło przy książce do nauki. Pamiętam te żniwa buraki sianokosy. Najgorsza była mlocka i ubijanie słomy. Ale piękne czasy.
@@Ewuu No tak ja mieszkam nadal na wsi, ale obecna wieś trochę inna. Z nostalgią wspominam dzieciństwo mimo ciężkiej pracy, ale ludzie byli inni, mieli mniej a jednak byli życzliwi. A pamięta Pani dyskoteki i zabawy w remizach, dziewczyny były naturalnie piękne, bawiliśmy się bez dopalaczy, nie to co obecnie. Pozdrawiam.
Tak pracowali i na wsi na Bilorusi w moim dziecinstwie 1957-60rr/
🌹🙏
I nikt nie narzekał i każdy był wesoły 😍
A jak się klucili na tych wsiach w rodzinach i z sąsiadami że masakra,.
Tak było jak do kogoś się szło do domu to nie dzień dobry ,tylko niech będzie. Pochwalony Jezus Chrystus , 😍
A przechodząc obok ludzi pracujących w polu zawsze mówiło się " SZCZĘŚĆ BOŻE "
A dziś zawiść tylko , gdzież ci ktoś powie " dobre słowo " chyba że się pomyli .Raczej jeden koło drugiego przechodzi beż słowa że to niby nie widzi.
Jak burza była to gromnica w oknie.
A jak się klucili na tych wsiach w rodzinach i z sąsiadami że masakra.
Tak tak to wszystko PRAWDA.
Ja słucham o tym trudzie Polskiej wsi to nasuwa mi się myśl o luxusie starożytnego Rzymu a różnica 2000 tys lat !
Nie zapomnij o niewolnikach w Rzymie
A na zdjęciach sami szczupli ludzie, a teraz lenie grubasy, no cóż praca dobrze robi na figurę
Moja babcia wychowała szóstke dzieci, pracowała w polu, w kuźni pomagała dziadkowi i to nie tak podaj to czy tamto tylko normalnie razem z dziadkiem kuli na kowadle (do tej pory jest u nas ten młot po babci) wiadomo troche mniejszy, bo kobieta przecież nie ma tyle siły co mężczyzna, dodatkowo jeszcze chałupniczo szyła obrusy tak właśnie jak ta Pani z nagrania pracowała nieraz do 1-2 w nocy a rano od nowa to samo. Będąc na starość w sanatorium pewna Paniusia przy kości z miasta zapytała babcie:
-Jak Pani to robi, że mimo takiego wieku ma tak świetną figurę?
A babcia na to:
-Trzeba wcześnie wstawać i dużo robić!
I tak to właśnie było z tymi naszymi babciami i dziadkami😉
@@Glemigobles Pracowali jak woły i zyli najwyżej 60-70 lat, albo i krócej z przepracowania i wyczerpania. A ci , którzy sie oszczedzali zyja po 90 i 100 lat.Tak to wyglada. Wolniej jedziesz dalej zajedziesz.
@@Max-sy4yf Nic podobnego! Żyli tyle ile trzeba, moja mama ciężko harując całe życie dożyła 98 lat i nie miała sklerozy ani nadwagi😃
Szczupli tak, ale figury to nie mieli, co zresztą widać na zdjęciach. Od roboty przygarbieni, brzuchy wydete, palce zgrubiałe, stopy rozczlapane. Nie dbali o siebie bo jak.
Ludzie kiedyś bardzo ciężko pracowali,💪 a teraz to mechanizacja w budynku inwertański maszyny na polu zrobią i wraz ludzie naźekajá że ciężkie 🤔🤔 teraz tych ludzi cofnąć w czasie to nie trzeba by było wojny☝🏽
To byli prawdziwe ciezkie czasy dzisiaj są lekkie ale ludzie nie prawdziwi
Jeszcze takie czasy wrócą zobaczycie tachnika i rozwój to kulminacja cywilizacji i jej upadek
i PHEZUE YAK THEBA PHEZUC ! (bez bulki z maslem ale tulko cienzka praca !)
Jezdzilam do Podsokoldy na jagody .
Jeszcze Bieda może przyjść ,nie wymądrzaj się 😢
super
Zmiany są nieuniknione...
⏳
O szarej godzinie się położyć trochę bo ni ciemno ni wodno lampy jeszcze nie palić.
A jak się klucili na tych wsiach w rodzinach i z sąsiadami ale to jak ojej.
@@krzysztof8976 umnie na wsi raczej się nie klucili ja mieszkam kolo lowicza ale na wschodzie to za wzięte ludzie
Z tych sąsiedzkich rozmów obchodziła mądrość ludowa.
Dawniej żyli biednie ale w większości uczciwie a dzisiaj nikt nikomu nie wieży bo jest wyścig szczurów
❤❤❤❤❤❤
0:00 5:54 10:23 14:41
Szkoda że w wywiadzie nie zadano bardzo oczywistych pytań ,czy był prąd i jakieś maszyny napędzane energią elektryczną , czy był radioodbiornik, szkoda że zabrakło pytań odnośnie opieki lekarskiej . Biedna i strasznie zacofana była polską wieś . Ursus od momentu powstania do 1939 wybudował oszałamiającą ilość traktorów bo jakieś 129 sztuk , czyli rocznie 1.23 szt ....... Biedna i zabobonna przedwojenna polska wieś .
Byle polska wieś zaciszna,byle polska wieś spokojna.
Rąbano ją z każdej strony-ale Oni nie ugięcia Żywili i Bronili.
To jest polska wieś z lat 60-70 , a nie przedwojenna. Co do zacofania ,to sie mylisz. Tak wyglądały prawie wszystkie wsie w Europie, tyle, ze tam pracowali niewolnicy z Afryki. Polska nie nalezała do krajów barbarzyńskich, którymi sie tak zachwycamy. . Jakbyś chciał wiedziec , to prawdziwe uprawy BIO w całym swiecie ( na które moga sobie pozwolić tyklo najbogatsi ) sa prowadzone wtłacznie ludzkimi rekami i pracą zwierząt. Nie uzywa sie zadnych maszyn , ani chemikaliów, nawozy jeynie naturalne, plweienie tylko lyckimi rekami itp. A wiec naprawde zdrowe. Dziś mechanika, elektronika, chemia i predwczesne zgony na różnego rodzaju nowotwory , choroby serca i demaecje. Możesz sobie pogratulować.
Kazdy kij ma dwa końce. Postep oznacza koniec ludzkości.
Jaruś widzę ze matolstwo to wsxystko co masz
@@bozenasteiner8261 A może jakieś konkrety , może jakieś dane z Małego Rocznika Statystycznego , może dane z statystyk z ZUS-u . No chyba że oni i ich statystyki to matolstwo ?????
Mój komentarz w cz.1
Kobiety zbierały się kolejno w każdym domu na darcie pierza, kiszeonie kapusty przędzenie
Ja też chodziłam na darcie pierza. Mam te pierzyny. Ale było wesoło jak się chodziło po sąsiadach. Czasy mojej mamy.
Tak, było bardzo wesoło i można było nasłuchać się ciekawych historii. Lubiłam te spotkania. Pozostały w mej pamięci jak żywe. Wówczas chodziłam do szkoły podstawowej.
Pozdrawiam serdecznie.
Chwała cywilizacji i postępowi ! Amen
Na midlice na cierlice i do przedzenia.
wreszcie spadlem na ziemie,mało tego ? walnàłem głowà w ciéżką ziemie
Dziady dziadowali
A kto był twoim zdaniem dziadem ? Czy to byli twoi dziadkowie analfabeci ?
Jak można wypowiadac takie opinie wobec ludzi tak ciezko pracujących ? Jak można pokazywac takie chamstwo ?
W przyrodzie żadne zwierze nie gardzi drugim zwierzęciem podobnym do niego jak dwie krople wody, tylko człowiek jest zdolny do takiej smowzgardy.
Jakię to niskie, prymitywne, obrzydliwe, I tacy jak ty człekokształtni, uważaja sie za ludzi?
Nienawidzę folkloru takiego składającego die z głupoty i śmierdzącej biedy
wie co wie jak i wie kiedy ...wielki szacunek do mądrosci .pozdro
A jak się klucili na tych wsiach w rodzinach i z sąsiadami że masakra.
rozumiecie skąd mądrosc boga
A jak się klucili na tych wsiach w rodzinach i z sąsiadami że masakra.