Kipusztult a cseresznyés...

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 2 фев 2025

Комментарии • 134

  • @erzsebethorvath9626
    @erzsebethorvath9626 11 месяцев назад +8

    Nagyon értékes, bár igen szomorú információ. A mi hobbi-kertészetünkben 5 cseresznyefa pusztult el. A video alapján már gyanítjuk az okát, ugyanis a pocok nálunk is nagy probléma.
    Kívánom, hogy legyen erő és kedv, no, meg szerencse az újrakezdéshez.

  • @denderlehu
    @denderlehu 11 месяцев назад +6

    Nagyon sajnálom hogy ilyen kár keletkezett, de bízni kell benne, hátha mégsem pusztul ki az egész. A videokat nagyon szerettem, köszönöm a belefektetett időt, energiát. Érthető az elkeseredés, hiszen nem kevés munka van benne, de kis megpihenés után, kitisztulnak a gondolatok és kell hogy legyen egy új és talán jobb újrakezdés.

  • @MsNitro13
    @MsNitro13 11 месяцев назад +5

    Akacfat teszteltem igy , nem pusztult ki.
    En bisztos megprobalnam athidalni (veszo oltassal) Segit a taponyag mozgasaban .
    Sok sikert!

    • @gardenroll
      @gardenroll  11 месяцев назад +1

      Nem nagyon van mit áthidalni. A gyökerek is le vannak rágva. Egyébként ez ültetvényszinten nem megoldás. 1-2 fa esetében ok, de ekkora léptékben sok dolog miatt nem működik.
      Köszönöm!

  • @perceptron-1
    @perceptron-1 11 месяцев назад +9

    Szia! Valahogy feldobta nekem ezt a videót, én nem ezzel foglalkozok, én különféle mezőgazdasági robotokat építek. (eperszedő, málnaszedő, gyomirtó robotok)
    De nekem is vannak fáim. Nekem a cseresznyeléggyel volt mindig gondom. Hagyományos módon nehéz megoldani, de van rá megoldás.
    Ha már nincsenek meg az ősi mezőgazdasági ismereteink, használjuk a modern technikát! Egy elektronikus érzékelőt tudok neked adni, ami azonnal jelez, ha valami elkezdené rágni a fát.
    Egy gyufásdoboz méretű érzékelő, amit oda kell erősíteni külön mindegyik fára, és pár km-ről is jelez, ha valami elkezdené rágni, 1 elemmel évekig is működik, telefonod is veheti a jelzést. Onantól a te dolgod, odamész, megkeresed a járatot, és raksz bele egy elektronikus pocokriasztót, ami visító hangot ad, olyat mint a madarak, attól elmenekül a környékről a pocok.
    Szerintem áthidaló oltással megkellene próbálni megjavítani, a saját lemetszett ágak külső héjából körbe, amikor már megindult a nedvkeringés, nagy munka, de hátha.

  • @zszsolt8759
    @zszsolt8759 11 месяцев назад +13

    Basszus, nagyon sajnálom, nem is gondoltam volna, hogy ilyen létezik. Tudom én is, ha a kéreg körben le van rágva akkor menthetetlen, de remélem nem pusztulnak ki és megmaradnak, ha nem is az egész de valamennyi. SZORÍTOK, HOGY SIKERÜLJÖN!
    Szerintem nem hibáztál semmit, ilyen a természet, valamikor nagyon meg tudja szívatni az embert, tudom, mert nekem 36 birs fám van, és az októberi ültetés utáni első tavaszon mindegyiken tűzelhalás volt! Ez lassan 9 éve történt de én a szerencsésebbek közé kerültem, csak 4 fa ment ki akkor.
    A videózást is sajnálom, hogy abba hagyod, de megértem miért, ilyen után nekem se lenne kedvem tovább csinálni, azért reménykedem benne, hogy ha már a csatorna megmarad és lesz egy új kezdet, lesznek új videók is rajta.

  • @gaborhodi3726
    @gaborhodi3726 11 месяцев назад +4

    Végtelen szomorúság lehet... Nehéz is mit írni. Olyan öröm volt látni a videóidon keresztül a példát, amit sokunk elé tártál. Hálásak vagyunk érte neked! Kívánom, hogy rendeződjenek dolgaid és újra öröm költözzön a mindennapjaidba! Köszönjük neked a videókat! Üdv.: Gábor

  • @dolaszlo
    @dolaszlo 11 месяцев назад +20

    Ne add fel. Kérlek. Most szomorúság, vagy még annál is több, gyász van a lelkedben. Ez természetes és fel kell valahogy dolgozni, túl kell élni. Az is nagy dolog, hogy megmutattad a kudarcot. Nem csak a cseresznyésről kell szóljon az élet, a videózás, nem csak arról, hogy vége van, hanem fog jönni egy feltámadás és vele a folytatás. Amikor megtalálod az új utat amin elindulsz. Akkor erről máris lehet új videót készíteni. Az is tanulságos és hasznos. Még ha beköltözöl a panel 10. emeletére és csak két muskátlid lesz, akkor azt meséld el.

    • @gardenroll
      @gardenroll  11 месяцев назад +1

      Ezt kb 10 napja vettem fel. Nem akartam egyből kitenni. Túl vagyok rajta. De amire most hangsúlyt akarok fektetni az nem ide való. Nem erre a csatornára.

    • @TheOvvl
      @TheOvvl 11 месяцев назад +6

      Ezt úgy oldottam meg, hogy a gyümölcsöst egész évben felrotálgatom és a fa tövét kigyomlálom. A pocok nem szereti a rendszeres baszogatást. Ha fű vagy levél van, akkor eltud benne bújni... De emellet elnézést is kérek, mert nem szeretném ha bárki kioktatva érezné magát. A tapasztalatomat szerettem volna megosztani, mert én is beleestem ebbe.

    • @gardenroll
      @gardenroll  11 месяцев назад +1

      Első években így csináltam én is, de nem oldotta meg. Sőt még mérget is raktam nekik, de úgy sem oldódott meg. Ezért váltottam arra, hogy a természet oldja meg. Ami működött eddig. Így jobban megnézve a dolgokat arra jutottam, hogy aratás után a szomszédos szántókról jöhettek át táplálékot keresni. Köszi, hogy megosztottad a tapasztalatod!@@TheOvvl

    • @TheOvvl
      @TheOvvl 11 месяцев назад

      @@gardenroll Szia! Ez lehet igaz. Nekem szerencsére a szomszéd telkeket is művelik. De nyúl és őz így is előfordul...

    • @LuckyJolly73
      @LuckyJolly73 11 месяцев назад +1

      Nálunk sajnos a pockok 30cm mélyen is lerágták a pár éves csemeték gyökerének a felszínét és a vékonyabb gyökereket teljesen megették. Simán kihúztam a földből a lecsupaszított töveket. A sajmeggy alany a kedvencük. Nem irtottunk hanem állandóan rotálok, bár sokkal mélyebbre húzodnak mint ahova a kapa leér... A tövek köré nárciszhagyma, és T fák több helyre. A patakparton meg az összes fát kirágta a hódpatkány (nutria)... 😡

  • @tamasalfoldi7706
    @tamasalfoldi7706 10 месяцев назад +1

    Èn megprobàlnàm a mütètet sos kèreg àtültetèsel.mint amikor beoltunk valamit.

    • @gardenroll
      @gardenroll  10 месяцев назад

      Nincs mit áthidalni. Talajszint alatt nincs kéreg. A gyökerek is meg vannak rágva.

  • @zoltanherbert6583
    @zoltanherbert6583 11 месяцев назад +3

    Ne add fel barátom! Ez egy folyamatos küzdelem nekünk is!

    • @gardenroll
      @gardenroll  11 месяцев назад +2

      Sokan írtak azóta, hogy hasonlóan jártak.

  • @hungaricumbudapest
    @hungaricumbudapest 11 месяцев назад +2

    😢 sajnálom

  • @adriennenagy4758
    @adriennenagy4758 10 месяцев назад

    Ó nagyon sajnálom...remélem csoda lesz és megmaradnak a fák...

  • @janosegyed975
    @janosegyed975 11 месяцев назад +3

    Én is jártam már rosszul cseresznyefákkal.Az enyémeket lent a gyökerüknél rágták ki, úgy, hogy volt amelyik magától kidőlt.Amúgy a cseresznyével van a legtöbb gond, sajnos, pedig az a kedvemc gyümölcsöm.Ne add fel, szerintem megússza a nagyrésze.Bízz benne!

  • @richardnemeth4990
    @richardnemeth4990 11 месяцев назад +1

    Nagyon sajnálom hogy ez történt, kitartást kívánok.
    Javasolnám tépőfák telepítését a sorokba!!!
    A ragadozómadarak megtizedelik a rágcsálókat :)

    • @gardenroll
      @gardenroll  11 месяцев назад

      Köszönöm! Mi az a tépőfa?

    • @istvannaszvadi2832
      @istvannaszvadi2832 10 месяцев назад

      ​@@gardenrollGondolom hogy T fa akart lenni, T alakú úgynevezett ülő fa, amely a ragadozó madarak pocokinváziós helyeken a ragadozó madarak ( baglyok,őlyvek, vércse, stb) figyelését segitik,így a madarak megtelepedve a T alakú úgynevezett ülő fán könnyen tudják figyelni a neszező pockot, ennek híján nem olyan hatékony a vadászat, ugyanis lebegni,szitálniuk kell,ami fárasztó, ezzel is segítve őket,így magunkat is!

  • @belatakacs3882
    @belatakacs3882 11 месяцев назад

    Hát én sajnálom ha nem lesz több video,meg persze a gyümölcsöst. De sok szerencsét, bármibe is fogsz! Drukkolok, hogy megmaradjon jó pár fa!

  • @egy2924
    @egy2924 11 месяцев назад +3

    Szia!
    Van egy egyszerű megoldás agyhalott ötletnek tűnik de működhet.
    Törzsvédő háló duplán.
    Tudja követni a fa törzs keresztmetszet növekedését talaj alán be kell ásni kb 10cm- re. Lazítani kell körülötte a talajt évente, igazítani a hálót majd visszatemetni.
    Valami megoldást hogy az állatok elmenjenek. Lehet valami napelemes risztó kellene.
    Mulcsolsz a fák körül elég sok földigiliszta lehet, ezek az állatok nem táplálkoznak vele?
    Azt szokták mondani minden okkal történik, lehet ennél még többre vagy hivatott.

    • @gardenroll
      @gardenroll  11 месяцев назад +1

      Talajmozgatás, törzsvédőháló nem működik. A járatokkal 80cm alá mennek és a gyökereket is elrágják. A riasztó tapasztalatból tudom, hogy nem működik. Egyébként semmilyen állat ellen. Földigilisztával nem táplálkoznak. Teljesen növényevők. Biztosan okkal történt :)

    • @egy2924
      @egy2924 11 месяцев назад +2

      @@gardenroll
      Kiábrándító, születéskor mindenki kap egy feladatot. Neked ez az utad, egy életszemléletet a természet szeretetét nem dobhatod el.
      Szedd össze magad és csak előre emeltfővel!🙂

    • @gardenroll
      @gardenroll  11 месяцев назад

      Lehet mégsem ez a feladatom :)@@egy2924

  • @zlutor
    @zlutor 11 месяцев назад +3

    hát ez a méreg, nem a cián! 😢
    ilyenkor jön ki a hátránya a bekerítésnek, mert így a rókák sem tudtak bemenni rendet tenni...
    esetleg jól belocsolni Tricho Immunnal és/vagy Amazonnal, vagy valami más biostimulánssal?

    • @gardenroll
      @gardenroll  11 месяцев назад

      A rókák és vadmacskák bejárnak. Többször is láttam a nyomát. Ezen nem hinném, hogy segít a biostimulátor. Ha kisebb lenne a seb, akkor igen, de így hogy körbe van rágva, nem hinném.

    • @zlutor
      @zlutor 11 месяцев назад +2

      @gardenroll hát, valamit csak meg kell próbálni, mert csak nézni, hogy ennyi munka menjen pocsékba - hát szétvetne az ideg...

  • @CsezmiczeiJ
    @CsezmiczeiJ 11 месяцев назад

    Remélem, hogy nem adod fel, szeretem a videóid, számomra mindig érdekesek és inspirálóak.. biztos vagyok benne, hogy idővel egyre többen megtalálják a csatornádat és a nézetséged is nőni fog, mert szerethető szimpatikus figura vagy! Később szerintem bánnád, ha ezt feladnád. De akárhogy is döntesz én sok sikert kívánok neked a továbbiakban is!!!

  • @MAD11057
    @MAD11057 11 месяцев назад +1

    Javasolni szeretném, hogy vedd fel Székely Gyöngyvérrel a kapcsolatot(Biokiskert).Ne add fel!

  • @robki1273
    @robki1273 11 месяцев назад +1

    Szia, Áthidalással megpróbálkozol a legfiatalabb ágaid segítségével a sérült törzset legalább 4 oldalról így meg"patkolni"?

    • @gardenroll
      @gardenroll  11 месяцев назад

      Óriási munka, alacsony sikerességi ráta és soha többé nem lenne olyan. Szerintem időpazarlás.

  • @erikacsanyi4611
    @erikacsanyi4611 11 месяцев назад

    Őszintén sajnálom !
    Én csak most találtam rá a csatornadra , és most lettem kovetod, de sajnálattal hallom hogy nem lesz több videó 💔
    Azért én azt kívánom, forduljon minden jóra számodra , szeretettel, egy embertársad!

    • @gardenroll
      @gardenroll  11 месяцев назад

      Köszönöm szépen!

  • @levszabó
    @levszabó 11 месяцев назад +1

    Régen mindig körbeásták a fák körül a talajt. Lehet, hogy ez segített volna? Illetve van ilyen védő drótháló kis fák törzse köré, lehet az lenne a megoldás... Sajnálom.

    • @gardenroll
      @gardenroll  11 месяцев назад +1

      A talaj forgatása nem megoldás sajnos. A törzsvédő háló sem, mivel a talaj alatt rágják meg a törzset és a gyökeret is.

  • @andraskovacs1233
    @andraskovacs1233 11 месяцев назад +3

    Az Úr áldjon meg és erősítsen meg.

  • @tomika2700
    @tomika2700 11 месяцев назад +2

    Hát ezt sajnálom. Bár tanulságos.

  • @muliczakatalin8247
    @muliczakatalin8247 11 месяцев назад +2

    Az a durva, ha nincs egy olyan szakmai tanácsadó szervezet, amivel ilyenkor kapcsolatba lehet lépni, segítséget lehet kérni, és segítenek is, és ilyen helyzetre van valami megoldás, hogy anyagilag is áthidalja a nehéz időszakot.

    • @gardenroll
      @gardenroll  11 месяцев назад

      Az én felelősségem úgy érzem.

    • @muliczakatalin8247
      @muliczakatalin8247 11 месяцев назад +4

      @roll azt érezheted így, nem is felmenteni akarlak, mert csak ezt a videót láttam tőled, felszínesen nem tudok mit mondani, nem is akarok. De fontosnak tartom, hogy legyenek olyan kamarák, amik segítik a gazdákat, és lehessen tőlük segítséget kérni, ha valaki ilyesmibe bele akar vágni, vagy már csinálja. És jó lenne, ha lehetne anyagi támogatást is kérni, kapni, indokolt esetben.

  • @tiborkiraly8085
    @tiborkiraly8085 11 месяцев назад +2

    Tragikusan néz ki. Nekem hasonló érzés, hogy az öreg alma fáimat nem tudom megifjítani. Viszont talán ismered Jeszenszky Árpádtól az Oltás, szemzés, dugványozás című könyvet. Abban van egy áthidalás héj alá oltással című bekezdés. Ott nyúl rágta fákról van szó, a megrágott gyűrűt vesszőkkel hidalják át. Nem tudom mennyire működik, biztos sok meló is, de a videót elnézve legalább 3-4 év munkád van a fákban. Majd megpróbálom e-mail-ben átküldeni.

    • @gardenroll
      @gardenroll  11 месяцев назад +2

      Ismerem a módszert viszont az itt nem működne, mert a gyökerek is el vannak rágva, nem csak a törzs. Nem lenne mibe oltsam az áthidalást. Valamint nem tudom hány év kellene, hogy egyáltalán nézzen ki valahogy a gyümölcsös. De köszönöm a tippet. Amúgy nem emlékszek pontosan de kb 8-9 év van benne.

    • @tiborkiraly8085
      @tiborkiraly8085 11 месяцев назад +2

      @@gardenrollVégre egy őszinte ember. Nálam is kb. 8 év, mire ekkorára nő egy cseresznye fa. Csak néztem a videókat, hogy itt metszünk 4 éves fákat, ott metszek egy 5 éves ültetvényben...

  • @oromdulo
    @oromdulo 11 месяцев назад +2

    Mit hallok? Eszedbe ne jusson feladni a gyümölcsöst! Már csak azért sem, mert a legjobb dolog a világon, fákat ültetni és nevelni. Nagyon sajnálom ami történt, ilyet még én sem láttam, de ebből tanulni kell, akár kifejleszteni egy új megoldást arra, hogy ez ne fordulhasson elő még egyszer. Én bekötözöm a fáimat, 2 ha mandulás és minden fa be van kötözve. Igaz én talajmarozóm a fák a sorát, a sorközök pedig be vannak vetve speciális magkeverékkel, amit egész évben nem kaszálok csak a szüret előtt. Én nagyon bízok benne, hogy a fáid megtudnak majd újulni, én hiszek a csodákban, és a fák is sok mindent kibírnak ám, láttam már reménytelennek hitt eseteket is, és valahogy mégis....
    Ami veled történt azt juttatta eszembe, amikor Édesapám ültetett egy vegyes gyümölcsöst a falunk közepén lévő földünkbe. Nagyon sokat dolgozott vele, tökéletesre akarta, ahogy a "nagykönyvben" meg van írva. Akkoriban volt a kárpótlás, és a tanyánk melletti földeket sikerült megvásárolni kárpótlási jegyért. Azonban az egyik nem túl éles eszű szomszéd, aki nem akarta megérteni, hogyha nem licitál a földre, amit addig ő használt, akkor az másnak a tulajdonába fog kerül, nagyon megharagudott Apámra, és bosszúból kidarabolta a 3 éves gyümölcsösünket. Ötletes volt, mert csak bevágta a kötözés alatt a fák törzsét, éppen annyira, hogy még ne dőljenek ki. Azonban mikor jöttek a tavaszi erős szelek arra lettünk figyelmesek, hogy elkezdtek kidőlni a fák. Mikor megnéztük már csak azt láttuk, hogy bizony mindegyik fa ellett vágva. Több mint a felét nem sikerült megmenteni a fáknak, sajnos kiszáradtak. Tudom ez egészen más történet, de a fájdalom nekünk is hasonló volt mint most neked. Ennek ellenére Apám azóta is ültetett fákat, és nekem is segített a gyümölcsös telepítésében.
    Ahogyan a költő is megírta:
    József Attila: KERTÉSZ LESZEK
    Kertész leszek, fát nevelek,
    kelő nappal én is kelek,
    nem törődök semmi mással,
    csak a beojtott virággal.
    Minden beojtott virágom
    kedvesem lesz virágáron,
    ha csalán lesz, azt se bánom,
    igaz lesz majd a virágom.
    Tejet iszok és pipázok,
    jóhíremre jól vigyázok,
    nem ér engem veszedelem,
    magamat is elültetem.
    Kell ez nagyon, igen nagyon,
    napkeleten, napnyugaton -
    ha már elpusztul a világ,
    legyen a sírjára virág.

    • @gardenroll
      @gardenroll  11 месяцев назад

      Jelenleg biztosan nem kezdek bele egy újba. A bekötözés nyulak, őzek ellen jó lehet, de pockok ellen nem, mert a talaj alatt rágják meg a fa törzsét és gyökerét.
      Mindenesetre köszönöm a hozzászólásodat. Tudom én, hogy nem csak velem történt ilyen, vagy hasonló eset.

    • @janemarple1641
      @janemarple1641 11 месяцев назад

      Talán az új gyümölcsös gödrét hálóval kell kibélelni... Ki fogja nőni persze, de egy rész a gyökérnek biztonságban lenne.@@gardenroll

    • @oromdulo
      @oromdulo 11 месяцев назад

      @@janemarple1641Nálam a fák be vannak kötve - mint írtam - és mivel talajmarozóm a fák sorát a kitérős gép mindig betemeti a törzsnél - mint egy vakondtúrás olyan a fák törzse - így a kötözés is a föld alá kerül. Valójában nem örülök ennek, mert tavasszal ki kell húzgálnom a földből a kötözést, de látva ezt a pusztítást, lehet, hogy éppen ezért nem tudják megrágni a férgek a törzset a föld alatt. 🤔

  • @viktoriaaranyos4384
    @viktoriaaranyos4384 11 месяцев назад

    Néha a növények csodákra képesek. Én bevetnék mindent , és remênykednék...

  • @jasper55ify
    @jasper55ify 11 месяцев назад +2

    Ha egészséges a gyökér, oltással időt nyernél. Pocokírtás.

    • @gardenroll
      @gardenroll  11 месяцев назад

      Ezzel a gyökeret is kinyírták.

  • @karexking
    @karexking 11 месяцев назад +2

    Nálunk így sikerült

  • @laszlohungary3517
    @laszlohungary3517 11 месяцев назад +3

    Nagyon sajnálom!De ne add fe!!l!Nekem a szomszédból átszökött nyulak pucolták le az 5 éves cseresznyefámat,kisebb alma körte fákat :(

    • @gardenroll
      @gardenroll  11 месяцев назад +2

      Igazán sajnálom. Eléggé sok a rizikó a termesztésben.

  • @atismaster2447
    @atismaster2447 11 месяцев назад +5

    sajnálom, lehet hogy, a helyi ragadozó állomány gyérült valamilyen oknál fogva

    • @gardenroll
      @gardenroll  11 месяцев назад +1

      Az is lehetséges. Viszont az is biztos, hogy idén pocok invázió volt.

    • @viktoriaaranyos4384
      @viktoriaaranyos4384 11 месяцев назад

      Éppen pár napja olvastam, hogy pici füles bagoly fiókák vannak, és ennek a furcsaságnak az oka valószínűleg a tavalyi rengeteg pocok...

  • @MrSzente1
    @MrSzente1 11 месяцев назад +2

    Ez nem veszélyes egyáltalán. Bízzál az Örökkévalóban, mert 50-50% hogy kipusztulnak vagy sem

    • @gardenroll
      @gardenroll  11 месяцев назад

      Szerinem nem 50 százalék, de neked legyen igazad!

  • @replenishman
    @replenishman 11 месяцев назад

    A régiek miért meszelték a fák alját?

    • @gardenroll
      @gardenroll  11 месяцев назад +1

      A fagyléc kiküszöbölése miatt illetve azért, hogy kevesebb gond legyen a kórokozókkal. Én is szoktam meszelni tavasszal. Viszont sajnos pockok ellen nem jó, mert a talaj alatt rágják meg a törzset és a gyökereket.

    • @replenishman
      @replenishman 11 месяцев назад

      @@gardenroll köszönöm szépen!

  • @fegyto
    @fegyto 11 месяцев назад

    Nagyon sajnálom, ilyet nem is halottam hogy a pockok ekkora kárt csináljanak a gyümölcsfákban.

  • @istvannaszvadi2832
    @istvannaszvadi2832 10 месяцев назад

    Bocsi,de nagyon sajnálom, és egy megjegyzés.Az én cseresznye kertemben is ez történt de . Mindennek van oka, ugyanis azt vettem észre hogy a vadcseresznye alanyu Germersdorfi cseresznyéket, egyáltalán nem bántották,de a sajmeggy alanyuakat igen!! Tutira biztos vagyok benne hogy ezek sajmeggy alanyu fák,amiket kirágtak,kőrbe rágtak a pockok, és a cserebogár pajor is imádja a sajmeggy gyökerét,a vad cseresznye 🍒, kegyetlen keserű, rengeteg cianidot tartalmaz, gyökér vissza metszés esetén is érezhető!!!! Érdekes módon a kísérleti meggy gyökér,vadcseresznye tőrzsre oltott Germersdorfi kiválóan fejlődik, miközben a sajmeggy alanyuakat ugyanazon területen már kihuztam!!! Tehát kialakult egy véletlen folytán,az új termesztés technológiám!!! A vad cseresznye alany lehet hogy úgymond idejét múlt,de hihetetlenül hosszú élettartamú, bár tudom hogy modern termesztés technológia szempontból, túl nagy fákat ad( tőtáv x sortáv) De a saját magam által kifejlesztett meggy gyökeres,vadcseresznye törzsü pl Katalin fáim, abszolút kompakt csodálatos kis fák, igaz szemezni,oltani tudok gyakorlatilag a létező összes módon! Kitartást és fel a fejjel,mindennek megvan az oka!A sors vagy isten,( ki miben hisz) valami új utat szeretne neked mutatni, lehet hogy mit tudom én,a datolya szilva ( khaki, Sharon) vagy a kivié az a terület,ki tudja? Minden tapasztalattal gazdagabb leszel,ha negativ is! Természetesen ez egyértelműen kár, anyagi és ráfordított munka és idő is, értem miről van szó,hidd el!❤❤❤❤

    • @gardenroll
      @gardenroll  10 месяцев назад +1

      Szia! Nagyon érdekes amiket írsz. Igen sajmeggyen állnak. Nem figyeltem még meg mi a helyzet a vadcseresznyével ezen a téren. Csak néhány vadcseresznyére oltott fám van, viszont más területen, szóval nem is gondolkoztam eddig ezen.
      Ha szimplán meggyre van oltva a cseresznye, akkor vajon nem működőképes? Kell a közbenoltás a pockok ellen? Milyen meggyre oltottad a fákat?
      Egyébként rengeteg küzdelmem volt ezzel a gyümölcsössel, nem csak a pockok miatt. Azt hiszem tudom mi az utam a gyümölcsös után. Bár ki tudja mit hoz még az élet :)
      Köszi amit írtál! Eddig ez a TOP komment!

    • @istvannaszvadi2832
      @istvannaszvadi2832 10 месяцев назад

      Persze hogy ez a Top comment, hiszen én magam írtam a saját ujjammal!😊 Viccet félretéve, a vad cseresznye törzs közben oltás az ellenálló képességet növeli, illetve a fagyvédelmet, illetetve a vadkárt csökkenti ( őz,szavas, nyúl nem rág vadcseresznyét) ellenben a domesztikált cseresznye törzset igen, a meggyek, saját nevelésű magoncok,80 százalékkal Pándy meggy, maradék 20 százalék pedig vegyes magonc. Magyarország területén nem oltanak megyre, cseresznyét, pedig mind Németországban,mind Lengyelországban, igen jó eredményeket értek el,de tudtommal Ausztriában is. A meggy természetesen gyengébb növekedés ü,mint a cseresznye és ezért úgynevezett rávastagodás lép fel, azaz az alany vékonyabb mint a nemes,ez mechanikai gyengeség ( szél hatására, letölthet a nemes,de már nem 💯 éves gyümölcsöst tervezünk, mellesleg kisebb korona, mintegy 60 százalékkal és több termés, korábban is terem a fa ( életkor) ! 1970 és években hihetetlenül jó eredményeket értek el az NDK kertészmérnökei,sajmeggy gyökérzet, Pándy üvegmeggy törzs, és arra cseresznye koronával is!! De jó eredményeket ért el a Kertészeti Egyetem Tangazdaság Szigetcsépen, elsősorban Dr Brunner Tamás is meggy alannyal,volt összehasonlítás alap sajmeggy, és vadcseresznye is, egyértelműen a meggy volt a nyertes, sajmeggy alany már akkor is pocok, nyúl rágás vesztese volt, Soroksáron is,de ott elsősorban 8-9 éves korában pocokinváziós években,+ cserebogár pajor nyirta ki a sajmeggy alanyu fákat!!

    • @istvannaszvadi2832
      @istvannaszvadi2832 10 месяцев назад

      Sajnos Magyarországon nagyon röghöz kötött, őskori alanyfajta választék van , elsősorban a faiskolák valamiért nem fejlődnek e téren, pedig hatalmas ötleteink voltak,pl mi vezettük be először a világon a őszibarack+mandula hibrideket, de nálunk még mindig az ilyen, olyan mirabolán alanyok vannak, miközben nyugat Európai, és USA már hihetetlen alanyhibridek vannak, abszolút egyöntetű állomány, persze már kapható elsősorban Olaszország ból,de természetesen az nem annyiba kerül mint a miénk,ez van.Pedig vannak jó alanyaink is,de valami oknál fogva nem terjedtek el.

  • @GhostLeopard78
    @GhostLeopard78 11 месяцев назад +1

    Pocok.... Én fustolom őket, meg T fa van kint. Meg van 2 fekete macsek is. Sajnos többször szaporodnak 1 év alatt. Télen meg mindent megesznek. Undorító kis dögök. Nagyon szaporák. Nagyon sajnállak. Én most is irtom a szemeteket. Kemény, 15-20 éves fákat is pikk-pakk kiírtják. Tűzzel, vassal irtani.
    Ne hibaztasd magad. Szinte a lehetetlen kategória. Következetesen kell irtani. Kitartás, és NE add fel.

  • @tamasmatyiku6802
    @tamasmatyiku6802 11 месяцев назад +1

    Gard’n Roses 😂

  • @aron68on_etoro95
    @aron68on_etoro95 11 месяцев назад +1

    Próbáld meg meszelni a megmaradt kérgeket!

    • @gardenroll
      @gardenroll  11 месяцев назад

      Fölösleges. Más években volt meszelve, de erre az nem megoldás.

  • @viktoriaaranyos4384
    @viktoriaaranyos4384 11 месяцев назад

    Nem tudom miért dobta fel nekem ezt a videót, de ha már így alakult le kell írnom valamit. Nem cseresznyefa, csak növénykaland , ami nekem egészen hihetetlen volt!
    2020- ban hirtelen meghalt az Édesapám. Anyu nagyon kiborult, és lejött hozzám vidékre szeptember 5-én, elképzelése szerint kb.5 napra, így nem adott kulcsot senkinek. Az öt napból 4 hónap lett. Szobanövényei magukra maradtak bent a lakásban, illetve egy fedett erkélyen. Január 10.-én léptünk újra a lakásba. Már az fura volt , hogy bent zöld maradt egy kis orchidea... Kint picike cserépben dugványozott rözsa kővé fagyva , rozmaring, varjúháj, leander.... Annyi csapadékot kaphattak, ami esetleg oldalról bevert délkeleti szél esetén. Beszedtem őket, és bár teljesen por száraznak és halottnak tűntek, azért elkezdtem locsolni őket. Két muskátli kivételével mind elkezdett hajtani!!! Sajnos nem sikerült mindet megmenteni, de ez már szerintem csak rajtam múlt, mert nem tudtam, melyik mit szeretne 😢
    Úgy gondolom, hogy teljesen halottnak tűnő növényt is érdemes gondozásba venni, lehet hogy piskákol még egy kicsike élet benne valahol!😊

  • @ferencvero-q8p
    @ferencvero-q8p 11 месяцев назад +2

    Vedd fel a kapcsolatot GYULAI IVÁN tanár úrral! Segiteni fog. Ne add fel!

    • @gardenroll
      @gardenroll  11 месяцев назад

      Ismerem a tanításait. Ezen elvek mentén akartam megoldani a problémát, ami sikerült is eddig a pontig. Nem a módszer volt a gond. Van egy videó amiben ezt taglalom amúgy.

  • @gyengelorand2664
    @gyengelorand2664 11 месяцев назад

    Ez sajnos a kószapoc. Én is harcolok ellenük de nem birok velük

    • @gardenroll
      @gardenroll  11 месяцев назад

      Múlt szezonban invázió volt. Jobban kellett volna figyeljek.

  • @palkrebsz6009
    @palkrebsz6009 11 месяцев назад +1

    Sajnos ez olyan mint a háború. Ölsz, vagy megölnek. Sajnálom.

    • @gardenroll
      @gardenroll  11 месяцев назад

      Nem értek egyet. Van ahol beáll az egyensúly. Ezen voltam én is és eddig úgy is nézett ki, hogy működik.

  • @555Gabor
    @555Gabor 11 месяцев назад

    ha lenne természetes ellensége.. róka-sikló-egerészölyv-bagoly stb.. talán nem lenne ez :(

    • @gardenroll
      @gardenroll  11 месяцев назад

      Róka, sikló, vörösvércse, héja, vadmacska, bagoly van. Sőt élettert is biztosítottam nekik.

    • @555Gabor
      @555Gabor 11 месяцев назад

      @gardenroll , akkor nem értem mi a baj :(
      Sajnálom, hogy így kárba veszett a gyümölcsösöd, talán párat még oltással meg tudsz menteni, de persze az is nagy meló, meg ki tudja milyen állapotban vannak. Még az jutott eszembe, hogy talán mást is kéne oda ültetni vagy vetni, valami télálló gyökérzöldség vagy valami, hátha akkor azt zabálják és nem a fákat.
      Fel a fejjel, talán később még visszajön a kedved

  • @dennisb6567
    @dennisb6567 11 месяцев назад

    Nem oda kellett volna járni pisálni..

  • @laszlobozo9119
    @laszlobozo9119 11 месяцев назад

    Szerintem földi kutya rágta ami védet, mint a vakond is. Hogy mi értelme van védeni az nem megmagyarázható, borzasztó kártétele van, valami őskori áltudományos nézetek miatt van ez így. Jelzem nem a totális irtás pártján vagyok, de gyéríteni mindenképpen szükséges!

    • @gardenroll
      @gardenroll  11 месяцев назад

      A földikutya más. Nagyon ritka és nem él meg ember közelében, vagy olyan helyen amit az ember művel. Ezt a mezei pockok művelték.

  • @sandorlascsik5462
    @sandorlascsik5462 11 месяцев назад

    Az baj?

    • @gardenroll
      @gardenroll  11 месяцев назад +2

      Hogy kampec a fáknak?

  • @istvanbroda974
    @istvanbroda974 11 месяцев назад

    Ültes borsmentát a tövéhez vagy közéjük...probléma megoldva...és plusz pénz is lesz....

    • @gardenroll
      @gardenroll  11 месяцев назад +1

      Több növény is elviekben elűzi a pockokat. Leg hatékonyabb a fokhagyma, ezenkívül a nárcisz, császárkorona, medvehagyma is elűzi őket. Ezek voltak is ültetve, de a Probléma mégsem volt megoldva. Amúgy foltokban nő a menta, de az nincs rájuk semmilyen hatással.

    • @istvanbroda974
      @istvanbroda974 11 месяцев назад

      @@gardenroll akkor fehér mészkövel körbe rakni...hátha az hatásosabb

  • @karcsikarcsi2845
    @karcsikarcsi2845 11 месяцев назад +1

    Sajnálom! A fák törzse körül mozgatni kell a talajt valamivel művelni!

    • @gardenroll
      @gardenroll  11 месяцев назад +2

      Az nem megoldás. Első években művelve volt a fák körül és semmilyen hatással nem volt rájuk. Egyébként nem is csoda, hiszem a járatokkal 80cm alá mennek.

  • @madarpi
    @madarpi 11 месяцев назад

    Sajnálom. Nálam is több kárt okoztak pedig folyamatosan írtom. Supercat nem méreg, segít, de nagyon munkás.

    • @gardenroll
      @gardenroll  11 месяцев назад +3

      Supercat valami betanított macska? Megnézném :)

  • @monikamarko3067
    @monikamarko3067 11 месяцев назад

    Cseresznyèt, - úgy szoktunk ültetni,, - 1- sor. GERMESDOURFEN, - 1- sor - ÈRDI ,BŐTERMŐ ( Paorzás vègett..) - sortáv - 4- 4,5 mèter, - tőtáv - 4 - mèter.( kèsőbbi, a KORONA KIALAKÍTÁS vègett ( Ne. csodálkozz hogy "" Kidögöltek".!!!.😮😮😮😮😮😢😢😢😢.

    • @gardenroll
      @gardenroll  11 месяцев назад +1

      Mi az összefüggés a porzás és a pockok kártételele között?

  • @monikamarko3067
    @monikamarko3067 11 месяцев назад

    Ez ERDŐ, vagy GYÜMÖLCSÖS akart lenni , ilyen "" tőtávon "" ????😢😢😢😮😮😮

    • @gardenroll
      @gardenroll  11 месяцев назад

      Félintenzív ültetvény. Ha most ültetném, szűkebbre venném a sor és a tőtávot is.

  • @naivsirob
    @naivsirob 6 месяцев назад

    Nyulak...

    • @gardenroll
      @gardenroll  6 месяцев назад

      A nyulak a föld felett rágnak. Be van kerítva a gyümölcsös. Nem jönnek be.

  • @LajosToth-w4b
    @LajosToth-w4b 11 месяцев назад

    Sorry........ OK. Viva Europa: Magyarorszag: Budapest: GardNroll Budapest 2024. Budapest 2024..........😢😢😢😢😢😮😮😮😮😮😢😢😢😢😢

  • @sndornemeth3943
    @sndornemeth3943 11 месяцев назад

    Ez hód rágáskárosítás

    • @gardenroll
      @gardenroll  11 месяцев назад +1

      Pocok. Mifelénk nincs hód, de ha lenne sem tudna bejönni. Amágy a hód nem a talaj alatt rág.

  • @attilavarga8204
    @attilavarga8204 11 месяцев назад

    Majd veszel fel tamogatast oszt kesz...sokan ezt csinaljak..penz...faultetes...kipusztitjak..majd ujra penz....stb.

    • @gardenroll
      @gardenroll  11 месяцев назад +1

      1. nem támogatásból készült az ültetvény, hanem önerőből.
      2. ha pénzt veszel fel a telepítésre, aztán kipusztítod a fákat, akkor hol van benne a biznisz?
      Úgy látom fogalmad nincs hogyan működnek a támogatási rendszerek.

  • @sandorbia5206
    @sandorbia5206 11 месяцев назад

    Szerintem a múlcs a z oka,kiváló rejteket biztosít a rágcsálóknak.nem fér hozzá semmi ragadozó. Én nem csinálnám.

    • @gardenroll
      @gardenroll  11 месяцев назад +2

      Igen. Ezzel számolni kell és számoltam is, hogy rövidtávon lesz negatív következménye.. Viszont ahol nem volt mulcsolva ott is ez történt. Hosszú távon a mulcsnak nincs negatív hatása. Több okból is, de ezt most egy kommentben nem összegzem.