Szilva metszése tavasszal | Két klasszikus irányzat | MMG

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 19 мар 2023
  • A hagyományos szilvafajták egyik részére a nagyobb, kerekebb termések jellemzők, amelyekben a gyümölcshús nem válik el jól a magtól, míg a másik csoportba a magvaváló, klasszikus szilvaformájú terméseket soroljuk.
    Nagyon széles a szilvafaoltványok választéka, a legkisebb és a legnagyobb kertekbe is találhatunk megfelelőt. A középmagas törzsű oltvány idővel tízméteres átmérőjű koronát nevelhet, de olyan oltvány is akad, amely gyenge növekedési erélyű, így akár dézsába ültethető.
    Mi alapján érdemes eldönteni, hogy nyitott, váza alakú vagy sudaras koronaformát alakítsunk ki a szilvafánkon, és melyik metszési metódusnak mik az alapelvei?
    Ez is kiderül abból a rövid videófelvételből, amelyet Kosztka Ernő kertészmérnökkel készítettünk a szomori gyümölcsösében.

Комментарии • 11

  •  Год назад +10

    Végre észrevette Ernő a kritikát amit kapott. Mindig a sudaras metszést javasolta és mutatta, de ez nem jó kiskertekben ahol a fával együtt öregszik a tulaj. Egy 60-70 éves ember nem fog létrára mászni metszeni, nem fog fára mászni a termésért, ezért a sudaras formát kiskertekben el kell felejteni és csakis a koronaformára szabad metszeni. Ha 40 éves korunkban sudaras fákat neveltünk akkor baszhatjuk ki a fákat és ültethetünk másikat helyette, hogy majd 60 évesen is tudjuk még ápolni a fát és legyen termésünk. Ez a cseresznyefa kivételével minden gyümölcsfára igaz. A koronaforma lényege, hogy egy tölcsér szerűnek kell lennie a fa ágainak, középen nem lehet semmi, minden befele növő ágat el kell távolítani. A fákat csak annyira hagyjuk megnőni, hogy a karos metszőollóval még elérjük a metszésnél. Így nincs létrázás, nem kell motoros permetezőgép sem, elég a háti permetező és az idős ember is tudja így gondozni a fákat. Nekem 30-50 éves almafáim vannak, maximum 2.5 m magasak. Mindenféle gyümölcsfám van, a legnehezebb a körtefa metszése, mivel rettentő mennyiségű és hosszúságú hajtásokat hoz minden évben amit ki kell ritkítani drasztikusan. Ha egy évben nem vágtam le minden feltörekvő ágat, akkor a következő évben már nem elég a metszőolló, akkor már fűrész és létra is kell hozzá, mert olyan brutálisan gyorsan nő a körtefa. Tehát nem szabad alfelejtkezni erről. A cseresznyefa az egyetlen fa amit hagyunk megnőni, például germezdorfi fajtát, az akkor hoz rengeteg termést ha keveset metszed. Kibaszott nagy fa lesz 10 év alatt, a tetején nem tudod leszedni termést és permetezni sem tudod fent. A cseresznyefánál arra kell ügyelni metszésnél hogy ne engedjük besűrűsödni a fa közepét, mert akkor tele lesz mindenféle gombás betegséggel. Legyen szellős, távol egymástól az ágak. Én addig szedem le a cseresznye termését ameddig elérem kézzel, a többit meg meghagyom a gyerekeknek, vagy a madaraknak, nekik is kell hagyni termést.

    • @zoltanhalter259
      @zoltanhalter259 6 месяцев назад

      Igen,de ez egy korszerűsített metszési változat új fajta jegenye-besztercei hibriden.

  • @fromika
    @fromika Год назад +3

    hét a szilvafán terem :)

  • @donodalas
    @donodalas Год назад +2

    Freddy Kruqer, is that you?
    🙂

  • @zoltangyuker7886
    @zoltangyuker7886 9 месяцев назад +1

    Bocsánat milyen alanyok van orsó formánál..!!

  • @potykapapa
    @potykapapa 5 месяцев назад +2

    Milyen vagta le ?? hidralikus ??

  • @mariak1978
    @mariak1978 4 месяца назад +1

    4:13 MIVAN? Jobban tudod, mi a jo a fanak, mint sajat maga? :D

    • @kontraeva
      @kontraeva 4 месяца назад

      igen, mivel ezek nemesített fajok, nem vadontermőek, így a gazda aki ülteti tudja mi a jó az adott nemesített fának 😊