Szalenie lubię słuchać wykładów pana Tomasza, bo choć słowa są gęste, to głos ma w odczuciu bardzo pogodny; czuć w nich pasję i taką jakąś radosną lekkość 👌
Pan dr. Tomasz Miller jest absolutnym geniuszem. W jednym ze swoich wykładów zdefiniował czas, jako ... ograniczenie propagacji informacji w przestrzeni. Zagadką pozostaje jednak mechanizm tego ograniczenia, z którego w zasadzie wynika wszystko pozostałem, bo ograniczenie prędkości zmiany uporządkowania umożliwia ewolucję układu.
A co jeśli ten "nasz" podstawowy kwant czasoprzestrzeni jest ograniczy właśnie prędkością światła, które to światło niesie nam informacje o czasie i przestrzeni. Foton i możliwości przetwarzania danych na ich podstawie mógłby być "za wolne", aby zbadać mniejsze kwanty czasu w przestrzeni. Musielibyśmy zmienić metodę operacji tj to czym mierzymy/przesyłamy informacje. Foton jest najszybszym "obiektem", który możemy zaobserwować i jak mniemam wykorzystujemy jego przeszłość do pomiarów. Może jest coś innego czego nie potrafimy zaobserwować, bo jest szybsze od niego. A jeśli jest szybsze to i może zajmować mniejsze kwanty przestrzeni (zwiększy się częstotliwość pomiarów) w tym samym "czasie" jak foton. Porównanie foton jest jak miarka calowa, a to coś "mniejszego i szybszego" miarką metryczną. Mierząc co cal nie zobaczymy pojedynczego centymetra
@@DamianMicua Foton jest informacją o zmianie entropii atomu. Fale grawitacyjne, ani fale prawdopodobieństwa w przypadku splatania kwantowego, również nie mogą propagować szybciej. Aby mógł powstać teatr zdarzeń, prędkość propagacji musi być ograniczona, bo inaczej wszystko stałoby się na raz i ewolucja nie byłaby możliwa, więc nie byłby nas, i nikt by się nad tym nie zastawiał. ;) Chodzi o to, że to czasoprzestrzeń wyznacza tą prędkość graniczną, nie fotony. Fotony temu ograniczeniu podlegają. Na poziomi kwarków, oscylacje gluonów, też podlegają temu ograniczeniu. Cząstka Higgsa, również nie przekracza tej prędkości.
@@DamianMicua Generalnie myślę że ma to sens, natomiast mylisz prędkość z energią. Wyższa częstotliwość = wyższa energia, nie prędkość (fotonu). Zatem chodziłoby o sytuację, gdy fala jakiegoś promieniowania jest tak krótka, że zbliża się do "promienia Schwarzschilda" - czyli foton staje się czarną dziurą.
Granica kosmosu jest i walaszek udowodnil to naukowo w swoim filmie. A tak poza tym swietny film Uwielbiam sluchac o fizyce tej najmniejszej i najwiekszej. Szkoda ze nie poszedlem ta droga w swoim czasie ale fajnie ze mozna miec namiastke tej wiedzy.
Świetna seria! No i świetny dobór rozmówcy. Tomek Miller zdecydowanie zasługuje na swoją własną planetę, na której mógłby badać efekty relatywistyczne. O których to efektach opowie nam jak tylko z niej wróci na weekend, czyli pewno za jakieś 15 000 lat :)
W jednym zdaniu napiszę ale zaraz potem rozwinę..: To było Wielkie! I w rozwinięciu dołożę, że tak jak rzadko udzielam swoich komentarzy, tak dzisiaj muszę dać łapkę w górę i przyznać że udział profesora Millera bardzo mocno uświetnił ten odcinek, jak również wszystkie odsłony z jego udziałem -cały ten kanał. Kanał który podobnie jak wszechświat mimo czasami pewnych turbulencji również się rozwija. I to jest niezaprzeczalny walor. Dziś chapeau bas, tak dla Gościa jak i dla dotrzymującego pola, z właściwymi pytaniami Autora Kanału.
Pan Tomasz posiada niezwykłą kompetencję do przekazywania w prosty sposób tematów dość skomplikowanych, spójność wypowiedzi Opartych na na wiedzy tworzy znakomicie podcast
Za pana doktora Tomasza plus w ciemno. Świetny popularyzator i świetnie się go słucha, nawet gdy tłumaczy wyższą matematykę z której dosłownie nic nie rozumiem. Mam nadzieję że ta seria pójdzie tropem Pop Science.
Uśmiałam się w momencie puszczenia balona 😂 super rozmowa, fascynujące opowiadanie gościa które mnie wciągnęło tak, że nie wiem kiedy się skończyło 😢 chętnie posłucham kolejnej rozmowy ❤
Ten przykład przestrzeni hiperbolicznej z 9:10 zrobiony z włóczki jest genialny! Dla każdego kto kiedyś musiał coś zszyć i próbował wygiąć materiał jest niezwykle intuicyjny.
Znowu bardzo ładnie. Aż zazdroszczę Tomkowi - jest ode mnie ładniejszy i lepiej wykształcony, pewnie też bardziej pracowity... Normalnie jak syn koleżanki mamy z memów. (-: Nie mogę się doczekać, aż pogada z Astrofazą o zasadach antropicznych, bo świetnie to wyłożył na kanale Copernicus - nie widziałem lepszego opracowania na ten temat mimo zainteresowania od lat.
17:00 drogę fotonu w zagęszczonej przestrzeni możemy przedstawiać linią kropkowaną. W przestrzeni euklidesowej mamy np. 1 kropkę na centymetr, w zagęszczonej mieszczą się 2, 3 kropki na euklidesowy centymetr. Obserwując to z daleka, spoza zagęszczonej przestrzeni widzimy wtedy, że foton musi pokonać więcej "kropko-centymetów" przechodząc przez obszar zagęszczonej przestrzeni by połączyć dwa punkty na płaszczyźnie niż gdyby ten obszar delikatnie ominął. Możemy też sobie to wyjaśnić jakbyśmy patrzyli na drogę dwóch samochodów na płaskiej mapie, jeden przejedzie na wskroś przez górę, drugi ją ominie. Patrząc z góry na płaską mapę wyda nam się, że omijający górę pojazd pokonał dłuższą drogę, ale jak uwzględnimy linie hipsometryczne opisujące różnice w wysokości, a tym samym zakrzywienie w osi pionowej, będziemy mogli wyliczyć, że faktyczna odległość między jedną linią, a drugą jest większa niż zmierzona linijką. Co pozwala stwierdzić, że samochód omijający górę może pokonać krótszą drogę - wszystko zależy od wysokości góry i odległości na jaką zostanie ominięta.
1:05:49 ja ostanio natrafiłem na teorie, że być może przestrzeć "na początku" nie było jednolita, ale w wyniku różnych wybuch i "fal uderzeniowych" dochodziło do gwałtownych lokalnych zagęszczeń co owocowało szybszym powstawanie galaktyk niż przewidują to obecne modele.
40:55 😅 ja dziś widziałem tego mema z intelstelar. Nadrabiam zaległe materiały i… bardzo podoba mi się ta seria. Chyba najlepsza od czasu poprzedniej najlepszej serii
Ten model błękitno liliowy jest zrobiony na szydełku?! 😁 Jakbym mogła to za to bym dała łapkę w górę 10 razy! HIT?😁 To biorę swoją robótkę i przystępuję do słuchania!!!!
Może coś z tym projektem dotyczącym samego wpływu na czasoprzestrzeń i manipulowaniem metryką Alcubierre'a się uda kiedyś zrobić i wysyłać sondy i teleskopy w bańkach czasoprzestrzennych.
Nie powiększą się. W skali gwiazd i planet (a nawet galaktyk) rozszerzanie się przestrzeni jest tak nieznaczne, że siły spoistości i grawitacji dominują i trzymają te obiekty w kupie.
To wcale nie było proste. Kilkakrotnie cofałam, aby wsłuchać fragmentu jeszcze raz. Ależ to było piękne, cudowna rozmowa, wykład, wiedza. Rewelacyjny poziom. Dziękuję serdecznie👏👏👏
1:14:00 co do rozszerzenia się czasoprzestrzeni i a nierozszerzenia się obiektów to myślę że analogia balon jest jak najbardziej trafna. Obiekty w przestrzeni nie są scalone znprzestrzeji tylko znajdują się na niej bądź w niej także wystarczy moim zdaniem przykleić np ziarenka piasku reprezentujące ciała niebieskie itp. W momencie gdy dmuchamy balon i ten rośnie, ziarenka zostają w swoim rozmiarze A dobra w dalszej części to wyjaśnili identyczny sposób a już myślałem że jestem jakiś ponad przeciętny intelektualnie 😂😂😂
16:05 nie żebym się wymądrzał, ale jak foton może znać odległość w większej skali, gdzie jest bliżej? Foton lokalnie przemieszcza się po najkrótszej, czyli w większej skali tak jakby był oszukany bo tak naprawdę jego droga jest dłuższa, a obserwator zewnętrzny widzi jakby zwolnił (zwolnił czas).
Dla obserwatora zewnętrznego czas fotonu stoi. Z punktu widzenia fotonu jego droga ma zerową długość a moment jego emisji i końca istnienia są tym samym momentem w jego "życiu". Foton nie zna drogi jaką przebył. O tym jak wygląda droga fotonu decyduje mechanika czasoprzestrzeni. Jak na gumowej płachcie w kratkę narysujesz prostą linię to niezależnie jak płachtę zdeformujesz ta linia będzie mieć taką samą, najkrótszą długość w jednostkach tej płachty.
Kolejna sprawa. Przyjęło się ogólnie że czas to jeden wymiar. powstaje pytanie, czy koncepcja jednowymiarowego czasu nie jest z gruntu błędna. Dla nas pewnie nie, ale chyba można założyć , że czas nie dla każdego "poziomu" bytów jest tym samym.
Bardzo to wszystko dziwne, ale najdziwniejsze jest to, że istnienie, czy nie istnienie Wszechświata determinuje funkcja falowa prawdopodobieństwa, a w zasadzie jej kolaps.
58:13 grawitacja musi słabnąć jeśli fale grawitacji niosą energię. Każda masa emituje grawitację czyli traci energię. Skąd tę energię czerpie? Może jednak fale grawitacji nie niosą energii?
Jak ktos wie o czym mowi...ma wiedze potrafi ja przekazac i potrafi argumentowac to bez problemu ciekawie,wciagajac sluchacza moze bez problemu rozmawiac 1,5 godziny a i tak na koniec kazdemu sluchaczowi malo. To tlumaczy dlaczego wywiad z politykami trwaja po 5 minut....ot taka teoria wzglednosci:):):)
1'22''10 - jeśli P. Miller dopuszcza że dociera do nas światło tego samego obiektu w różnych fazach jego istnienia to i ilość materii we wszechświecie należy zweryfikować . W takim razie gęstość obserwowalnego wszechświata jest niższa niż dotychczas zakładana, czyż nie tak ?
Hej Dzieki za całokształt twórczości. Komentarz pisze, żeby dać znać że playlista otwarza się od najnowszego odcinka zamiast od najstarszego. Pozdrawiam
Świetny odcinek :) Ale mam pytanie...czy ta proteza rozszerzającego się wszechświata w postaci balonu ma nam sugerować że wszystkie obiekty kosmiczne znajdują się na powierzchni balonu czy na/w całej objętości balonu?
Szalenie lubię słuchać wykładów pana Tomasza, bo choć słowa są gęste, to głos ma w odczuciu bardzo pogodny; czuć w nich pasję i taką jakąś radosną lekkość 👌
Słucha się super, mam nadzieje że kod wszechświata będzie tak dużą serią jak pop science
Pan Tomasz jest genialny, bo potrafi tak dobrze zobrazować wszystkie aspekty fizyki i matematyki ❤
Uwielbiam przykłady Pana Tomasza i to z jaką łatwością potrafi przedstawić mega skomplikowane zjawiska
Tomasz Miller jest The Best
Człowiek się wykąpał, wypił herbatkę myślał o spaniu. A tu tadam, Tomasz Miller i ponad godzina porządnej dawki wiedzy. Jupi.🎉
Ale obejrzysz czysty!
@@Astrofaza zasiadać do takiej uczty brudnym nie przystoi.
😲 znaczy że.... nieczystym wiedzy pojmować nie wolno...
Ide się schować pod spiczastym kapeluszem, może ni znajdomm i ni umyjomm
Wykąpał się panisko i herbatę zrobił. Na bogato! Woda drożeje, prund tyż, skąd sąsiad ma pieniążki?😂
@@user-jdr93q8yer9g Jeeestem Wesoły Romek!
Zacny materiał! Szacun dla Was Panowie! Po psychicznie ciężkiej drugiej zmianie miło jest odpocząć przy Was.
No piękny materiał , nawet moje nałogi muszą poczekać bo nie sa tak interesujące jak temat rozmowy. Gratuluję kolejny raz !
Znakomita rozmowa na arcyciekawy temat. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊😊😊😊
Pan dr. Tomasz Miller jest absolutnym geniuszem. W jednym ze swoich wykładów zdefiniował czas, jako ... ograniczenie propagacji informacji w przestrzeni. Zagadką pozostaje jednak mechanizm tego ograniczenia, z którego w zasadzie wynika wszystko pozostałem, bo ograniczenie prędkości zmiany uporządkowania umożliwia ewolucję układu.
A co jeśli ten "nasz" podstawowy kwant czasoprzestrzeni jest ograniczy właśnie prędkością światła, które to światło niesie nam informacje o czasie i przestrzeni. Foton i możliwości przetwarzania danych na ich podstawie mógłby być "za wolne", aby zbadać mniejsze kwanty czasu w przestrzeni. Musielibyśmy zmienić metodę operacji tj to czym mierzymy/przesyłamy informacje.
Foton jest najszybszym "obiektem", który możemy zaobserwować i jak mniemam wykorzystujemy jego przeszłość do pomiarów. Może jest coś innego czego nie potrafimy zaobserwować, bo jest szybsze od niego. A jeśli jest szybsze to i może zajmować mniejsze kwanty przestrzeni (zwiększy się częstotliwość pomiarów) w tym samym "czasie" jak foton. Porównanie foton jest jak miarka calowa, a to coś "mniejszego i szybszego" miarką metryczną. Mierząc co cal nie zobaczymy pojedynczego centymetra
@@DamianMicua Foton jest informacją o zmianie entropii atomu. Fale grawitacyjne, ani fale prawdopodobieństwa w przypadku splatania kwantowego, również nie mogą propagować szybciej.
Aby mógł powstać teatr zdarzeń, prędkość propagacji musi być ograniczona, bo inaczej wszystko stałoby się na raz i ewolucja nie byłaby możliwa, więc nie byłby nas, i nikt by się nad tym nie zastawiał. ;)
Chodzi o to, że to czasoprzestrzeń wyznacza tą prędkość graniczną, nie fotony. Fotony temu ograniczeniu podlegają.
Na poziomi kwarków, oscylacje gluonów, też podlegają temu ograniczeniu. Cząstka Higgsa, również nie przekracza tej prędkości.
@@PrzemysawGrabskiPrem wygrałeś 😅
@@DamianMicua Coś jeszcze Ci wytłumaczyć?
@@DamianMicua Generalnie myślę że ma to sens, natomiast mylisz prędkość z energią. Wyższa częstotliwość = wyższa energia, nie prędkość (fotonu). Zatem chodziłoby o sytuację, gdy fala jakiegoś promieniowania jest tak krótka, że zbliża się do "promienia Schwarzschilda" - czyli foton staje się czarną dziurą.
Granica kosmosu jest i walaszek udowodnil to naukowo w swoim filmie.
A tak poza tym swietny film
Uwielbiam sluchac o fizyce tej najmniejszej i najwiekszej. Szkoda ze nie poszedlem ta droga w swoim czasie ale fajnie ze mozna miec namiastke tej wiedzy.
Może zacznij od ortografii. Na fizykę przyjdzie czas.
Świetna seria! No i świetny dobór rozmówcy. Tomek Miller zdecydowanie zasługuje na swoją własną planetę, na której mógłby badać efekty relatywistyczne. O których to efektach opowie nam jak tylko z niej wróci na weekend, czyli pewno za jakieś 15 000 lat :)
W jednym zdaniu napiszę ale zaraz potem rozwinę..: To było Wielkie! I w rozwinięciu dołożę, że tak jak rzadko udzielam swoich komentarzy, tak dzisiaj muszę dać łapkę w górę i przyznać że udział profesora Millera bardzo mocno uświetnił ten odcinek, jak również wszystkie odsłony z jego udziałem -cały ten kanał. Kanał który podobnie jak wszechświat mimo czasami pewnych turbulencji również się rozwija. I to jest niezaprzeczalny walor. Dziś chapeau bas, tak dla Gościa jak i dla dotrzymującego pola, z właściwymi pytaniami Autora Kanału.
Super spędzony czas. Dziękuje ślicznie i czekam na więcej :)
Pan Tomasz posiada niezwykłą kompetencję do przekazywania w prosty sposób tematów dość skomplikowanych, spójność wypowiedzi Opartych na na wiedzy tworzy znakomicie podcast
Więcej takich specjalistów. Rzeczowo ... Realnie...
Bardzo dobry kanał i dużo wartościowych materiałów dziękuję Bracie Zdrawiam gorąco Robert Namaste.👍❗😀po sto kroć dziękuję 👍❗
Za pana doktora Tomasza plus w ciemno. Świetny popularyzator i świetnie się go słucha, nawet gdy tłumaczy wyższą matematykę z której dosłownie nic nie rozumiem. Mam nadzieję że ta seria pójdzie tropem Pop Science.
dziękuję za wspaniale spędzone przedpołudnie!!
Wspaniały odcinek. Pozdrawiam.
Uśmiałam się w momencie puszczenia balona 😂 super rozmowa, fascynujące opowiadanie gościa które mnie wciągnęło tak, że nie wiem kiedy się skończyło 😢 chętnie posłucham kolejnej rozmowy ❤
Pozdrawiam was i oczywiście Leszka! ❤
Ten przykład przestrzeni hiperbolicznej z 9:10 zrobiony z włóczki jest genialny! Dla każdego kto kiedyś musiał coś zszyć i próbował wygiąć materiał jest niezwykle intuicyjny.
Nic z tego nie rozumiem - ale mogę słuchać godzinami. Panie Tomaszu - ma Pan niesamowitą zdolność do opowiadania o sprawach 'wybuchających mózg' 🙃💕💕💕
Świetny gość, Miller jest niesamowity. Astrofaza ta seria to strzał w 10
Ale pakiet wiedzy przekazany. Dobrze to prowadzisz a i doktor Miller rewelacyjnie opowiada. Jak bym mógł to bym wiecej razy zalajkował.
Pan Tomasz potrafi zaciekawić. Znakomity gość 🫡
Pod koniec odcinka powstal dzieki Panu Piotrowi tunel czasoprzestrzenny,ktory przeniósl Bermudy nad Australię😮 poza tym- wspaniala uczta dla umyslu👍👌
Serdecznie dziękuję za bardzo interesującą rozmowę!
Te rozmowy to jest samo dobro ❤
zapraszaj tego pana częściej! super jest!
Znowu bardzo ładnie. Aż zazdroszczę Tomkowi - jest ode mnie ładniejszy i lepiej wykształcony, pewnie też bardziej pracowity... Normalnie jak syn koleżanki mamy z memów. (-: Nie mogę się doczekać, aż pogada z Astrofazą o zasadach antropicznych, bo świetnie to wyłożył na kanale Copernicus - nie widziałem lepszego opracowania na ten temat mimo zainteresowania od lat.
Nareszcie wybrzmiało tak jasno i dokładnie o co chodzi z tym najbardziej (nie)oczywistym przykładem z balonem i rozszerzaniem się wszechświata!
Świetny film
Pana Tomasza nigdy dosyć
Pan Tomasz najlepszy!
Widze wszechświat w opinie od razu zostawiam like
Daję łapkę w górę i zabieram się za oglądanie!
lubię oglądać rozmówki angielsko matematyczne. tak trzymać
Mądrego to warto posłuchać
Tomasz Milller zasługuje na swoją planetę !
Wielkie dzięki , w każdym wymiarze 😊
Tomek Miller daje rade brawo za odcinek ;-)
Świetny materiał, wielkie dzięki!
Super program, wincyj doktora Millera :)
Kiedyś dla zakrzywienia przestrzeni wymyśliłem termin "radialna kompresja wymiaru".
Więcej wzorów, matmy i fizyki z filozofią proszę!
Robicie rozpie...eerdooool panowie :) wiedza! Wieeedza!!!
Więcej Tomasza! 😃
Umysłowa uczta. Pozdrawiam.
17:00 drogę fotonu w zagęszczonej przestrzeni możemy przedstawiać linią kropkowaną. W przestrzeni euklidesowej mamy np. 1 kropkę na centymetr, w zagęszczonej mieszczą się 2, 3 kropki na euklidesowy centymetr. Obserwując to z daleka, spoza zagęszczonej przestrzeni widzimy wtedy, że foton musi pokonać więcej "kropko-centymetów" przechodząc przez obszar zagęszczonej przestrzeni by połączyć dwa punkty na płaszczyźnie niż gdyby ten obszar delikatnie ominął.
Możemy też sobie to wyjaśnić jakbyśmy patrzyli na drogę dwóch samochodów na płaskiej mapie, jeden przejedzie na wskroś przez górę, drugi ją ominie. Patrząc z góry na płaską mapę wyda nam się, że omijający górę pojazd pokonał dłuższą drogę, ale jak uwzględnimy linie hipsometryczne opisujące różnice w wysokości, a tym samym zakrzywienie w osi pionowej, będziemy mogli wyliczyć, że faktyczna odległość między jedną linią, a drugą jest większa niż zmierzona linijką. Co pozwala stwierdzić, że samochód omijający górę może pokonać krótszą drogę - wszystko zależy od wysokości góry i odległości na jaką zostanie ominięta.
Uwielbiam tą serię!! 😍🐢
Nie lubię poniedziałku.... ale nie dzisiaj 🙂👍
wreszcie konkretne rozmowy :)
Świetna rozmowa, sporo dała mi do myślenia. Pozdrowienia, Chłopaki!
Na to czekałem
Znowu ten super podkład muzyczny
Zajebisty film, mega ciekawy i duzo wyjasnia
1:05:49 ja ostanio natrafiłem na teorie, że być może przestrzeć "na początku" nie było jednolita, ale w wyniku różnych wybuch i "fal uderzeniowych" dochodziło do gwałtownych lokalnych zagęszczeń co owocowało szybszym powstawanie galaktyk niż przewidują to obecne modele.
40:55 😅 ja dziś widziałem tego mema z intelstelar.
Nadrabiam zaległe materiały i… bardzo podoba mi się ta seria. Chyba najlepsza od czasu poprzedniej najlepszej serii
Uwielbiam 💫
1:22:33 czyli wycinek linii prostej to wycinek okręgu o promieniu nieskończonym :)
Lubię poniedziałki 🙂
super seria!
...odcinek z Panem Księdzem ..trzeba obejrzeć! :)
36:15 Ogólna teoria bezwzględności
Niewielu jest prawdziwych naukowców którzy jednocześnie potrafią się podzielić wiedzą, tj. są mówcami.
Ten model błękitno liliowy jest zrobiony na szydełku?! 😁 Jakbym mogła to za to bym dała łapkę w górę 10 razy! HIT?😁 To biorę swoją robótkę i przystępuję do słuchania!!!!
Mam nadzieję że wydziergasz nam lepszy model kosmosu 😄👍
Nawet mam dla niego nazwę: Teoria Włóczek 😄
Może coś z tym projektem dotyczącym samego wpływu na czasoprzestrzeń i manipulowaniem metryką Alcubierre'a się uda kiedyś zrobić i wysyłać sondy i teleskopy w bańkach czasoprzestrzennych.
1:08:00 Ale przestrzeń rozszerza się także wewnątrz materii gwiazd i planet.
To szachownica i pionki też się powiększą.
Nie powiększą się. W skali gwiazd i planet (a nawet galaktyk) rozszerzanie się przestrzeni jest tak nieznaczne, że siły spoistości i grawitacji dominują i trzymają te obiekty w kupie.
To wcale nie było proste. Kilkakrotnie cofałam, aby wsłuchać fragmentu jeszcze raz. Ależ to było piękne, cudowna rozmowa, wykład, wiedza. Rewelacyjny poziom. Dziękuję serdecznie👏👏👏
Powinniście Panowie stworzyć stały cykl programów, bo jesteście fantastyczni.
To właśnie jest stały cykl programów :)
Astrofaza poprawia swój poziom. Jest rozwój.
Pamiętam sprzed lat - było inaczej.
1:14:00 co do rozszerzenia się czasoprzestrzeni i a nierozszerzenia się obiektów to myślę że analogia balon jest jak najbardziej trafna. Obiekty w przestrzeni nie są scalone znprzestrzeji tylko znajdują się na niej bądź w niej także wystarczy moim zdaniem przykleić np ziarenka piasku reprezentujące ciała niebieskie itp. W momencie gdy dmuchamy balon i ten rośnie, ziarenka zostają w swoim rozmiarze
A dobra w dalszej części to wyjaśnili identyczny sposób a już myślałem że jestem jakiś ponad przeciętny intelektualnie 😂😂😂
Pozdrowienia 🤚 Powodzenia/Vivat Astrofaza/Copernicus!! 🍀🌌👀?!
Super
16:05 nie żebym się wymądrzał, ale jak foton może znać odległość w większej skali, gdzie jest bliżej? Foton lokalnie przemieszcza się po najkrótszej, czyli w większej skali tak jakby był oszukany bo tak naprawdę jego droga jest dłuższa, a obserwator zewnętrzny widzi jakby zwolnił (zwolnił czas).
Dla obserwatora zewnętrznego czas fotonu stoi. Z punktu widzenia fotonu jego droga ma zerową długość a moment jego emisji i końca istnienia są tym samym momentem w jego "życiu". Foton nie zna drogi jaką przebył. O tym jak wygląda droga fotonu decyduje mechanika czasoprzestrzeni. Jak na gumowej płachcie w kratkę narysujesz prostą linię to niezależnie jak płachtę zdeformujesz ta linia będzie mieć taką samą, najkrótszą długość w jednostkach tej płachty.
Kolejna sprawa. Przyjęło się ogólnie że czas to jeden wymiar. powstaje pytanie, czy koncepcja jednowymiarowego czasu nie jest z gruntu błędna. Dla nas pewnie nie, ale chyba można założyć , że czas nie dla każdego "poziomu" bytów jest tym samym.
Bardzo to wszystko dziwne, ale najdziwniejsze jest to, że istnienie, czy nie istnienie Wszechświata determinuje funkcja falowa prawdopodobieństwa, a w zasadzie jej kolaps.
Pozdrawiam
A to ci historia, właśnie oglądałem wykładzik Tomasza Millera o Feynmanie, kiedy miał jeszcze długie włosy (Miller, nie Feynman).
To fakt dziwnie wtedy wyglądał 😄
Panie profesorze, to nie jest wyszywanka, to jest robótka szydełkowa😉
Pole koła:
magister: πr^2
inżynier: π(d^2)/4
58:13 grawitacja musi słabnąć jeśli fale grawitacji niosą energię.
Każda masa emituje grawitację czyli traci energię.
Skąd tę energię czerpie?
Może jednak fale grawitacji nie niosą energii?
14:00 jak przestrzeń jet zagęszczona, to gdzieś indziej jej ubyło?
Nie, rozrzedzila sie jedynie.
@@dienicy gdzie się rozrzedziła?
dookoła czy ogólnie?
@@xeno-2137 Nie ubyło jej. Nie ma w fizyce "zasady zachowania przestrzeni". Przestrzeni może przybywać (i przybywa).
@@xeno-2137 Tam gdzie sie nie zagescila.
Jak ktos wie o czym mowi...ma wiedze potrafi ja przekazac i potrafi argumentowac to bez problemu ciekawie,wciagajac sluchacza moze bez problemu rozmawiac 1,5 godziny a i tak na koniec kazdemu sluchaczowi malo. To tlumaczy dlaczego wywiad z politykami trwaja po 5 minut....ot taka teoria wzglednosci:):):)
no i koniec unsub , Piotrze Tytus Bomba ma zawsze racje . a co sie dzieje to juz wszyscy wiemy .... i uj z tym :D
swietny material , dziekuje za to
1'22''10 - jeśli P. Miller dopuszcza że dociera do nas światło tego samego obiektu w różnych fazach jego istnienia to i ilość materii we wszechświecie należy zweryfikować . W takim razie gęstość obserwowalnego wszechświata jest niższa niż dotychczas zakładana, czyż nie tak ?
trochę mi umysł rozjasniło, ale chyba obejrzę jescze raz
Liczyłem na pożegnanie po dawce tego helu 😂
Upraszczając długość wypłaty jest krótka, a czas pracy zerowy, to wypłata nadal jest nie zmieniona, jako przeciwprostokątna :)
No i pomazał globusa!
ależ dołożył do pieca! GG!
Śmiechu warte 😂
Witam. Może mógłby Pan Tomasz czasami polecić jakąś ciekawą książkę matematyczna😁
Już polecał - w odcinku o nieskończoności „Liczby nadrzeczywiste” Knutha, które sam tłumaczył.
W pierwszej 10tce😁 również pozdrawiam
Kosmos pulsuje. Nikt nie wie od kiedy. Ale sa poczatki i konce. I tak ciagle.
O, pan używa tabletu reMarkable :D też używam, super urządzenie do szkiców i notatek.
11:26 a do tego celu nie winniśmy użyć obiektu trójwymiarowego jak kula?
Taki mis czy niedzwiadek...
Hej
Dzieki za całokształt twórczości.
Komentarz pisze, żeby dać znać że playlista otwarza się od najnowszego odcinka zamiast od najstarszego.
Pozdrawiam
Świetny odcinek :) Ale mam pytanie...czy ta proteza rozszerzającego się wszechświata w postaci balonu ma nam sugerować że wszystkie obiekty kosmiczne znajdują się na powierzchni balonu czy na/w całej objętości balonu?
Tylko na powierzchni