Zastanawiasz się nad udziałem w programie Fabryki w Polsce? Podpowiemy i pokażemy przykłady, jak może wyglądać film o Twojej firmie. Prześlij dane kontaktowe na adres 👉piotr.kupiec@fabrykiwpolsce.pl👈 Piotr skontaktuje się z Tobą i opowie, jak wygląda realizacja materiału. Zobacz, co u nas słychać 👇 Facebook: bit.ly/2ur7xLQ LinkedIn: bit.ly/3m4NlKH Portal: fabrykiwpolsce.pl Subskrybuj kanał: bit.ly/2trnVPE
Fajny odcinek tylko troszkę mało informacji np o zabezpieczeniach jak ktoś coś umieści i zablokuje dociśnięcie się rozjazdu to jak system to wychwyci albo ktoś nogę tam wsadzi czy mu ją zmiażdży .
Nie chodzi o lanie wody, tylko o dluzsze pokazanie poszczegolnych etapow produkcji. W niektorych odcinkach wszystko miga przed oczami (tak szybko zmieniaja sie ujecia), ze czlowiek nie ma czasu pomyslec o tym co widzi.
Trochę bez sensu był ten odcinek - no to że robi się rozjazdy z torów to chyba logiczne, ale wydawało mi się że chociaż pokażecie (jak to zwykle robicie) jak to projektują, jak działa sam mechanizm, jak testują ten mechanizm, z jaką siłą to działa itd. Kurcze tak fajny temat, a jestem bardzo rozczarowany 😞
Co do siły to akurat mogę powiedzieć. Są rozjazdy rozpruwalne (iglice do opornic dociskane są z siłą 800 kg) i nierozpruwalne ( docisk iglicy do opornic wynosi 25 ton). Rozpruwalne od nierozpruwalnych rozjazdów różnią się głównie tym, że w przypadku złego ustawienia się rozjazdu tabor się wykolei albo rozpruje zwrotnicę (czyli zniszczy mechanizmy suwakowe, ale przejedzie).
Kolego rozjazdów nie robi się z torów tylko z różnych profili szynowych. Do tego dochodzi mnóstwo akcesoriów produkowanych w różnych technologiach jak odlewanie lub kucie. Jak się je projektuje? Cóż temat rzeka stosujemy standardowe oprogramowanie CAD i każdy element trzeba zaprojektować tak samo jak każdy inny produkt. Same mechanizmy to już produkty wyspecjalizowanych firm które stosujemy w zależności od wymagań i zasobności klientów. Ogólnie każdy rozjazd a zatem i jego poszczególne elementy wymagają dopuszczenia do stosowania w danym kraju i podlegają długotrwałemu procesowi badawczemu w Instytucie Kolejnictwa oraz Urzędzie Transportu Kolejowego.
@@Greybow864 Iglice się rygluje tam gdzie wymagana jest większa pewność działania rozjazdu. Nawet 25 ton przyłożone do uderzenia jednostki prowadzącej, zwłaszcza w układzie Co'Co' to nie utrzyma. Impet samej ponad stutonowej lokomotywy jest ogromny, a dodajmy do tego jeszcze skład. Od takich zdarzeń jest wykolejnica, która tej energii uderzenia nie przyjmuje, lecz odbija na skos, doprowadzając do wyskoczenia zestawu kołowego z szyn.
@@hvnterblack fajna odpowiedź. Ciekawiło mnie o co chodzi z tym "rozpruwaniem" zwrotnic. Czy taka rozpruta zwrotnica jest wymieniana na nowa czy można ją naprawić?
@@Zuubiik rozprucie następuje gdy jedziesz z kierunku zwrotnego na rozjazd nastawiony w kierunku na wprost i na odwrót. Koło wtedy znajdzie się między opornicą, a dociśniętą do niej iglicą i po prostu się wciśnie przestawiając iglicę. Mechanizm nastawczy dostaje wtedy tęgie baty, uszkodzeniu mogą ulec iglice. Wiele zależy od konstrukcji rozjazdu. Po rozpruciu może być całkowicie niesprawny i wymagać poważnej naprawy lub może po prostu poddać się stosunkowo łatwo i po kasowaniu rozprucia, a przestawieniu będzie działał pomimo uszkodzenia (naprawy i tak wymaga, uszkodzone urządzenie SRK jest bardzo niebezpieczne).
Te wagony pozwalające na transport rozjazdów mój tata opatentował ze swoim kolegą. Był to przełom lat 70 i 80 i po wygaśnięciu patentu (takie wtedy czasy były) wykupiła go austriacka firma. Jakby to się zadziało w czasach internetu czy tv by nam się lepiej żyło
Mariusz Mario: To poczytaj sobie o Firmie TrackTec to się zdziwisz że jest Fabryką w Polsce a nie Polską Fabryką ... w przypadku rozjazdów dużą uwagę zwraca się na frezowanie iglic i obróbkę krzyżownic ew montaż ... A tak poza tym fajny odcinek ale szkoda waszego czasu na nagrywanie odwiedzilibyście lepiej KZN Bieżanów albo Vossloh cogifer bo w TT robiłem a opinię zostawię dla siebie :D
Firma Track Tec to nie fabryka, jest właścicielem zakładu produkującego rozjazdy kolejowe od ponad 100lat. Najpierw był to wydział produkcyjny Huty Świerczewskiego w Zawadzkiem z bogatą historią, później w ramach prywatyzacji powstała spółka Koltram i jest to jak najbardziej Polska fabryka na Śląsku Opolskim. Na podstawie dokumentacji powstałej w tej firmie były produkowane rozjazdy dla PKP w pozostałych firmach w całej Polsce tak więc i w Bieżanowie i Bydgoszczy. A tak przy okazji właściciel firmy Track Tec to Polak, oprócz tego że jest właścicielem kilku firm w Polsce w branży kolejowej posiada też kilka firm w Niemczech również w branży kolejowej. Vossloh to Austria a Cogifer w Bydgoszczy to praktycznie ich filia, KZN Bieżanów to firma Polska ale z tego co wiem o bardzo wąskim profilu produkcji rozjazdów głównie na rynek polski.
Co do tego że jest to skomplikowany proces to się nie zgodzę. Z mojej (dość dobrej) wiedzy mechanicznej mogę ocenić że nie jest to takie skomplikowane, podstawą w tym zakresie jest utrzymanie parametrów, jakości wykonania i jej kontrola. Sam proces produkcji nie jest wielce skomplikowany jednak nadzór nad nim jest już problematyczny i przez to można uznać go skomplikowanym.
Jeśli wg ciebie to nie jest skomplikowany proces to powiem ci że już kilka poważnych firm oferujących system zarządzania procesem produkcyjnym przejechało się na naszej technologii. Prosty przykład spróbuj wyłukować trzy szyny o długości 12m np. klotoidą A90 tak aby zachować tolerancję jednakową przy wszystkich trzech szynach. Zapewniam cię, że to jeden z najprostrzych elementów procesu produkcyjnego. Pamiętaj że profil szynowy to profil o zmiennym przekroju który w procesie gięcia lubi generować różne niespodzianki.
ty w ogóle wiesz ile kosztuje stal nierdzewna? Rdza na powierzchni stali pojawia się po kilku dniach, to jest normalne i nie stanowi to żadnego problemu. Dobrej jakości stal koroduje bardzo powoli, nie trzeba nierdzewki, zresztą kogo było by stać na nierdzewne szyny a tym bardziej srebrne :)
Ile taki rozjazd kosztuje? Chciałbym mieć taki jeden w domu. Tak na wszelki wypadek. I interesuje mnie ten w technologii blokowej, bo niestety, mieszkam w bloku.
Не досконала система першої з'єднувальної тяги в місці кріплення до вістряка! Мається великий люфт ,та не плавний перевід стрілки ( зокрема рух ривками)
Ciekawy jestem jaką łapuwe dali że mogą to produkować. Mój tato miał na wtryskarce produkować plastikowe elementy dociskowe do torów. Koleś wprost powiedział:" najpierw kilka parti testowych, potem łapówka i zobaczymy co da się zrobić". Skorumpowana banda.
Film raczej dla laików, w 10 min pokazano kilka ujęć bez żadnych ciekawych szczegółów, rozjazd bez napędów, bez układu ryglowania iglic. Można też było pokazać trochę nowocześniejszy rozjazd np z ruchomym dziobem krzyżownicy. No i w filmie jest błąd w stwierdzeni że szyna jest nagrzewana w piecu indukcyjnym w temperaturze 1200 °C, otóż w piecu indukcyjnym nie ma żadnej temperatury od której szyna się nagrzewa, nagrzewanie realizowane jest przez prądy wirowe w samej szynie które wzbudzane są zmiennym polem magnetycznym które generuje cewka pieca tzw. wzbudnik
i oni to nazywaja technologia haha propaganda kazdy mowi chiny 3 swiat itp tylko ze tam nawet taka kolej jest 150 lat do przodu z nasza tutaj jest 3 swiat :)
Drewniane są lepsze podrozjazdnice bo tak sypko nie pękają jak drewniane po drugie czeba często kontrolować taki betonowe bo się rozchodzą i często potrzeba je regulować przez dawanie podkładek stalowych
przeciez te fabryki to nie sa polskie , polacy to nawet rowerow produkowac nie potrafia bo polska niema ani jednej znanej marki , cokolwiek chcesz kupic to jest to produkt zagraniczny , chcesz samochod to musisz kupic zagraniczny , chcesz traktor to musisz kupic zagraniczny , kupujesz ubranie to ono tez jes zagraniczne i tak jest ze wszystkim , co z tego ze produkowane w polsce jak to nie nasze
Zastanawiasz się nad udziałem w programie Fabryki w Polsce? Podpowiemy i pokażemy przykłady, jak może wyglądać film o Twojej firmie.
Prześlij dane kontaktowe na adres 👉piotr.kupiec@fabrykiwpolsce.pl👈
Piotr skontaktuje się z Tobą i opowie, jak wygląda realizacja materiału.
Zobacz, co u nas słychać 👇
Facebook: bit.ly/2ur7xLQ
LinkedIn: bit.ly/3m4NlKH
Portal: fabrykiwpolsce.pl
Subskrybuj kanał: bit.ly/2trnVPE
wspaniala Praca i wykonanie .
Dobre te odcinki ale krótkie ale to nic 😊😊
Doskonaly odcinek. Gratuluje.
Kolej to wspaniała rzecz.
Wróci do łask z czasem w pełnej skali na całym świecie.
Oj tak,dobrze prawisz 😊
@@MrSokmalinowy Jedno z drugim może współpracować ale pseudo ekolodzy z "tiry na tory" to blokują.
Lepsza niz zasrane samochody
Zgadzam się kolej najlepsza
fajnie ze takie Programy sa w zasiegu Reki , dzieki .
Ciekawy odcinek, merytorycznie ok, fachowe pojęcia odpowiednio użyte.
Excellent work.
Keep it up!!!
-love from India🇮🇳.
Ciekawy odcinek, jak zawsze :)
Świetny odcinek, szkoda, że taki krótki, ale fajnie, że się pojawił temat którym się pasjonuję, czyli kolej :)
Bardzo ciekawy i profesjonalny film.
Fajny odcinek tylko troszkę mało informacji np o zabezpieczeniach jak ktoś coś umieści i zablokuje dociśnięcie się rozjazdu to jak system to wychwyci albo ktoś nogę tam wsadzi czy mu ją zmiażdży .
super ! ja chcę widziec tylko takie rozjazdy w mojej pracy !
What a powerful machine cutting tempered iron like a butter.
Troche za krotkie te odcinki, robcie 10 minutowe.
Po co lać wodę jak można sprawnie wykończyć temat i zawrzeć w odcinku to, co trzeba 😋
Nie chodzi o lanie wody, tylko o dluzsze pokazanie poszczegolnych etapow produkcji. W niektorych odcinkach wszystko miga przed oczami (tak szybko zmieniaja sie ujecia), ze czlowiek nie ma czasu pomyslec o tym co widzi.
tokenlau zgadza sie. A jak juz przewinie o 10s to traci watek o czym ten film jest
Trochę bez sensu był ten odcinek - no to że robi się rozjazdy z torów to chyba logiczne, ale wydawało mi się że chociaż pokażecie (jak to zwykle robicie) jak to projektują, jak działa sam mechanizm, jak testują ten mechanizm, z jaką siłą to działa itd. Kurcze tak fajny temat, a jestem bardzo rozczarowany 😞
Co do siły to akurat mogę powiedzieć. Są rozjazdy rozpruwalne (iglice do opornic dociskane są z siłą 800 kg) i nierozpruwalne ( docisk iglicy do opornic wynosi 25 ton). Rozpruwalne od nierozpruwalnych rozjazdów różnią się głównie tym, że w przypadku złego ustawienia się rozjazdu tabor się wykolei albo rozpruje zwrotnicę (czyli zniszczy mechanizmy suwakowe, ale przejedzie).
Kolego rozjazdów nie robi się z torów tylko z różnych profili szynowych. Do tego dochodzi mnóstwo akcesoriów produkowanych w różnych technologiach jak odlewanie lub kucie. Jak się je projektuje? Cóż temat rzeka stosujemy standardowe oprogramowanie CAD i każdy element trzeba zaprojektować tak samo jak każdy inny produkt. Same mechanizmy to już produkty wyspecjalizowanych firm które stosujemy w zależności od wymagań i zasobności klientów. Ogólnie każdy rozjazd a zatem i jego poszczególne elementy wymagają dopuszczenia do stosowania w danym kraju i podlegają długotrwałemu procesowi badawczemu w Instytucie Kolejnictwa oraz Urzędzie Transportu Kolejowego.
@@Greybow864 Iglice się rygluje tam gdzie wymagana jest większa pewność działania rozjazdu. Nawet 25 ton przyłożone do uderzenia jednostki prowadzącej, zwłaszcza w układzie Co'Co' to nie utrzyma. Impet samej ponad stutonowej lokomotywy jest ogromny, a dodajmy do tego jeszcze skład. Od takich zdarzeń jest wykolejnica, która tej energii uderzenia nie przyjmuje, lecz odbija na skos, doprowadzając do wyskoczenia zestawu kołowego z szyn.
@@hvnterblack fajna odpowiedź. Ciekawiło mnie o co chodzi z tym "rozpruwaniem" zwrotnic. Czy taka rozpruta zwrotnica jest wymieniana na nowa czy można ją naprawić?
@@Zuubiik rozprucie następuje gdy jedziesz z kierunku zwrotnego na rozjazd nastawiony w kierunku na wprost i na odwrót. Koło wtedy znajdzie się między opornicą, a dociśniętą do niej iglicą i po prostu się wciśnie przestawiając iglicę. Mechanizm nastawczy dostaje wtedy tęgie baty, uszkodzeniu mogą ulec iglice. Wiele zależy od konstrukcji rozjazdu. Po rozpruciu może być całkowicie niesprawny i wymagać poważnej naprawy lub może po prostu poddać się stosunkowo łatwo i po kasowaniu rozprucia, a przestawieniu będzie działał pomimo uszkodzenia (naprawy i tak wymaga, uszkodzone urządzenie SRK jest bardzo niebezpieczne).
Beautiful work
Super odcinek
Strasznie skomplikowane! Rocket science!
czy w tej fabryce można zamówić rozjazdy do kolejki TT? :)
Te wagony pozwalające na transport rozjazdów mój tata opatentował ze swoim kolegą. Był to przełom lat 70 i 80 i po wygaśnięciu patentu (takie wtedy czasy były) wykupiła go austriacka firma. Jakby to się zadziało w czasach internetu czy tv by nam się lepiej żyło
Myślałem że wspomnicie coś o anglikach. Zawsze mnie fascynowały rozjazdy angielskie.
Kolej odchodzi od anglików, zwłaszcza w torach głównych.
Anglik to jest nic, popatrz sobie rozjazdy Beselara! :D
Super
to jest pierwszy film który oglądałem
RUclips mi parę dni ten film polecał... To w końcu zobaczyłem, ale spodziewałem się większej ilości informacji niż to że rozjazdy robi się z torów :/
Rozjazdy robi się z szyn i różnych innych części a nie z torów :D chyba nie wiesz co to są tory
Wiem o tym i wiedziałem jak to się robi
Hmm popracowałbym w sumie na takiej hali przy obróbce, ciekawe elementy.
robota ciekawa ale firmy nie polecam
Jeszcze nie słyszałam pracownika produkcyjnego, który by polecał firmę, w której pracuje 😋
@@agawa070 To magazynierów posłuchaj, oni potrafią narzekać na 5 robót w przód :)
Mariusz Mario: To poczytaj sobie o Firmie TrackTec to się zdziwisz że jest Fabryką w Polsce a nie Polską Fabryką ... w przypadku rozjazdów dużą uwagę zwraca się na frezowanie iglic i obróbkę krzyżownic ew montaż ... A tak poza tym fajny odcinek ale szkoda waszego czasu na nagrywanie odwiedzilibyście lepiej KZN Bieżanów albo Vossloh cogifer bo w TT robiłem a opinię zostawię dla siebie :D
Firma Track Tec to nie fabryka, jest właścicielem zakładu produkującego rozjazdy kolejowe od ponad 100lat. Najpierw był to wydział produkcyjny Huty Świerczewskiego w Zawadzkiem z bogatą historią, później w ramach prywatyzacji powstała spółka Koltram i jest to jak najbardziej Polska fabryka na Śląsku Opolskim. Na podstawie dokumentacji powstałej w tej firmie były produkowane rozjazdy dla PKP w pozostałych firmach w całej Polsce tak więc i w Bieżanowie i Bydgoszczy. A tak przy okazji właściciel firmy Track Tec to Polak, oprócz tego że jest właścicielem kilku firm w Polsce w branży kolejowej posiada też kilka firm w Niemczech również w branży kolejowej. Vossloh to Austria a Cogifer w Bydgoszczy to praktycznie ich filia, KZN Bieżanów to firma Polska ale z tego co wiem o bardzo wąskim profilu produkcji rozjazdów głównie na rynek polski.
Też tam robiłem 2 lata na obróbce. Szyny dziobowe i dzioby kute do krzyżownic. Opinie o firmie też zostawię dla siebie :)
Co do tego że jest to skomplikowany proces to się nie zgodzę. Z mojej (dość dobrej) wiedzy mechanicznej mogę ocenić że nie jest to takie skomplikowane, podstawą w tym zakresie jest utrzymanie parametrów, jakości wykonania i jej kontrola. Sam proces produkcji nie jest wielce skomplikowany jednak nadzór nad nim jest już problematyczny i przez to można uznać go skomplikowanym.
Jeśli wg ciebie to nie jest skomplikowany proces to powiem ci że już kilka poważnych firm oferujących system zarządzania procesem produkcyjnym przejechało się na naszej technologii. Prosty przykład spróbuj wyłukować trzy szyny o długości 12m np. klotoidą A90 tak aby zachować tolerancję jednakową przy wszystkich trzech szynach. Zapewniam cię, że to jeden z najprostrzych elementów procesu produkcyjnego. Pamiętaj że profil szynowy to profil o zmiennym przekroju który w procesie gięcia lubi generować różne niespodzianki.
Wagony UR... Aż dziwne, że to jeszcze działa :)
what the name of factory, please tell me
Track Tec
You are one of the leading partner of Habitat Fragmentation by Railways.
Your share will be accounted in Nature disaster book.
3000 ton na cm2?
Powinno być, niemiecka fabryka w Polsce, bo to już niemcy przejeli kilka lat temu, bynajmniej tu w Suwałkach (Trac Tec niegdyś Kolbet).
nice boss
To było tylko ,,polizanie'' tematu bo najciekawsze rzeczy są w szczegółach ale FiPowi się śpieszy
Polska rosnie i serce rosnie
A odwiedzicie fabrykę Stadler'a w Siedlcach?
mam wrażenie, że już gdzieś to widziałem w telewizji…
Torami nie zajmują się Polskie Koleje Państwowe tylko Polskie Linie Kolejowe w skrócie PLK
Dokładnie.
Czmu tory w Polsce już w fazie produkcji pokryte są rdzą? Może jestem laikiem ale widziałem we Włoszech elegancką srebrną (i chyba )nierdzewną stal.
ty w ogóle wiesz ile kosztuje stal nierdzewna? Rdza na powierzchni stali pojawia się po kilku dniach, to jest normalne i nie stanowi to żadnego problemu. Dobrej jakości stal koroduje bardzo powoli, nie trzeba nierdzewki, zresztą kogo było by stać na nierdzewne szyny a tym bardziej srebrne :)
jan kowalski nie wiem i właśnie się dowiaduję👍
Stal nierdzewna jest nieopłacalna. Jest mniej twarda od stali węglowej oraz droższa.
Jesteś laikiem 😁
Ile taki rozjazd kosztuje? Chciałbym mieć taki jeden w domu. Tak na wszelki wypadek.
I interesuje mnie ten w technologii blokowej, bo niestety, mieszkam w bloku.
0:36 KTX!!!
0:38 KORAIL
yeah~~~
TGV better
A może odcinek jak się tworzy nalepkę legalizacyjną tablic rejestracyjnych na szybę?
Nowoczesna firma a lokomotywa pamięta jeszcze czasy ZSRR. TEM2-016 (ros. TЭM2) rok produkcji 1975.
I co z tego? Mocna lokomotywa.
@@kolejowydolnyslask5684 Dokładnie
Widocznie sprawdza się doskonale w ''kolejowym świecie'' Jest nie do zdarcia, więc po co pompować miliony w nowsze i niby lepsze?
@@bazejbazej6914 może i są lepsze. Jednak nie są potrzebne skoro ta się sprawdza i nie ma z nią problemów
@@kolejowydolnyslask5684 Otóż to mam właśnie na myśli...
Patrzę co tam takiego skomplikowanego i niezbyt widzę.
Byś się zdziwił
PKP kiedyś budowało i nie było problemu.
Не досконала система першої з'єднувальної тяги в місці кріплення до вістряка! Мається великий люфт ,та не плавний перевід стрілки ( зокрема рух ривками)
Ciekawy jestem jaką łapuwe dali że mogą to produkować. Mój tato miał na wtryskarce produkować plastikowe elementy dociskowe do torów. Koleś wprost powiedział:" najpierw kilka parti testowych, potem łapówka i zobaczymy co da się zrobić". Skorumpowana banda.
Myslalem ze to wystarczy prawy na mapie kliknąc
👍
Film raczej dla laików, w 10 min pokazano kilka ujęć bez żadnych ciekawych szczegółów, rozjazd bez napędów, bez układu ryglowania iglic. Można też było pokazać trochę nowocześniejszy rozjazd np z ruchomym dziobem krzyżownicy. No i w filmie jest błąd w stwierdzeni że szyna jest nagrzewana w piecu indukcyjnym w temperaturze 1200 °C, otóż w piecu indukcyjnym nie ma żadnej temperatury od której szyna się nagrzewa, nagrzewanie realizowane jest przez prądy wirowe w samej szynie które wzbudzane są zmiennym polem magnetycznym które generuje cewka pieca tzw. wzbudnik
Muszą spełniać normy PKP
Mają się spóźniać 😀
Odcinek zrobiony tak że walaszek by pozazdrościł.
Hmm, nie znam:) kto to?
Сколько рельсов там, братан, если мне 54, я люблю тебя
Entendi tudo
Nie to co Tabor w Dębicy XD
"Fabryki w Polsce" a polskie fabryki. Tak podobnie to brzmi a tak bardzo się różni :.(
i tak jesteśmy 100 lat za japończykami
i oni to nazywaja technologia haha propaganda kazdy mowi chiny 3 swiat itp tylko ze tam nawet taka kolej jest 150 lat do przodu z nasza tutaj jest 3 swiat :)
@@TheAdriano0218U mnie to już 4 świat :) odkąd kolej wąskotorowa nie jeździ to już nie ma nic.
porownujac nasza kolej podziemna z innymi krajami to juz chyba 6 swiat
ty to tak.
Ale tu jest Polska. Nie podoba się to wypad.
TrackTec GmbH. Niemcy. I wszystko jasne...
A jakim to sposobem ta fabryka przetrwała rządy PO?
Jest niemiecka ;)
富士山🗻寿司🍣
すげえなロシア。工場で枕木ごと線路組み立てて運んじゃうのか。流石T-72を運べるだけ有るわ。
でも、ロシアではない。この国ではポランドです。このチャネルに全てビデオがポランドの工場を語ります。
podobno drewniane lepsze, jeszcze niedawno montowano je, można zobaczyć w tym filmie , ruclips.net/video/q9JoxmbgybU/видео.html
Drewniane są lepsze podrozjazdnice bo tak sypko nie pękają jak drewniane po drugie czeba często kontrolować taki betonowe bo się rozchodzą i często potrzeba je regulować przez dawanie podkładek stalowych
i tak pewnie ją zamkną i kupią ją niemcy
Sprzedam E39 530d 2002
O widzę że sównice z Fud'u
W wielu zakładach w Polsce są suwnice z Fudu. I ciągle są produkowane.
Title: English
Video: polish
😐😐
Subtitles: English
No. Title is polish.
To czemu te tory takie krzywe mamy w Polsce że pociągi jado ledwo
nie ''czemu'', a ''dlaczego''...
CO XDD
wlasnosc obca, obca mysl techniczna, miesnie polskie i zaplata polska. dobrze nam sie dzieje.
przeciez te fabryki to nie sa polskie , polacy to nawet rowerow produkowac nie potrafia bo polska niema ani jednej znanej marki , cokolwiek chcesz kupic to jest to produkt zagraniczny , chcesz samochod to musisz kupic zagraniczny , chcesz traktor to musisz kupic zagraniczny , kupujesz ubranie to ono tez jes zagraniczne i tak jest ze wszystkim , co z tego ze produkowane w polsce jak to nie nasze
Romet. Coś świta?
Po polsku!
Fabryki nie polskie w polsce smutne
Jako miłośnik kolei powiem: 160km/h w dzisiejszych czasach to wstyd
160km/h to maks ale większość polski ma prędkość 120km/h....
@albercik179 Nie wiem czy taki wstyd przy prędkościach 120-160km/h również można skonstruować efektywnie działający system kolejowy.
@@RailFunPL1 Bo to miłośnik kolei, typowy co jest we wszystkim specjalistą a na g się zna :D
@@ukaszgomoluch1974 to nie miłośnik koleji. Ale jakiś antypolak.
people should not be aloud to post videos unless it is posted in ENGLISH!!!!!!!!