hmm i haven't understand ever a single world, but this video is far the best explaination i saw on youtube about Subaru transmission. It would deserve an english subtitle and share it on the largest subaru forums, many people would love this.
Kawałek historii- skrzynia złożona jest z dwóch skrzyni, wałek główny i wałek tył napędu pochodzą z różnych skrzyń, każda z nich po minimum 400000 przebiegu. Po złożeniu skrzynia przejechała ok 200km, po czym zgrzytnęło, chrupnęło i przestała się wrzucać 5. Synchronizator skrzyni wypłynął z ojejem, dodatkowo jego resztki wyjąłem z uszczelniaczy półosi które były nowe i odzyskiwałem je ze skrzyni zanim zawiozłem ją do Chrisa. Oprócz tego wszystkie biegi wyły niemiłosiernie, a synchronizatory to tam zostały tylko z nazwy ;)
Super materiał :) Jedna uwaga odnośnie stwierdzenia w czasie 9:31. Koła zębate o zębach skośnych są wytrzymalsze od kół o zębach prostych (a nie jak w filmie), dlatego że długość zęba w kołach o zębach skośnych jest większa. Graniczna liczba zębów dla kół zębatych skośnych jest niższa, co jest kolejnym atutem przy ciasnych konstrukcjach. Cichobieżność kół zębatych o zębach skośnych jest lepsza od kół z zębami prostymi ze względu na większą liczbę przyporu, co każdy z nas na co dzień zauważa cofając z większą prędkością :). Jedyną wadą kół zębatych o zazębieniu skośnym jest występowanie dodatkowej siły wzdłuż wału, co komplikuje łożyskowanie.
To dlaczego w rajdowych skrzyniach które są minimum kilkunastu krotnie droższe od cywilnych są proste zęby ? W autach WRC nikt nie oszczędza na materiałach i też są proste zęby.
@@maciejz3947 Jedyne rozsądne wytłumaczenie to efekt skali. Jeżeli danego elementu wykonujemy tylko kilka sztuk to będzie znacznie droższy niż ten wykonywany seryjnie. W motorsporcie też liczą pieniądze ;). Jeżeli założymy przekładnie o podobnych gabarytach, materiale, obróbce cieplnej itp. to kąt pochylenia lini zęba (kąt beta wg literatury) wpływa pozytywnie na wytrzymałość i cichobieżność a negatywnie na koszt. Koła zębate to złożony temat pod kątem konstrukcyjnym, produkcyjnym (włączając w to kontrole jakości) i eksploatacyjnym (głupi olej może dużo zmienić). Literatura jest bardzo obszerna a najważniejsze informacje możemy znaleźć w normach jak np. ISO 6336.
To że skrzynia delikatniejsza wcale nie znaczy że tańsza. Ilość materiału nie decyduje o cenie ale nakład pracy oraz ilość i sposoby obróbki. Zazwyczaj elementy lekkie muszą być wykonane ze wzbogacanej a więc drogiej stali, a te bardziej masywne mogą być tylko powierzchniowo nawęglone. Filmik super👍👍👍
Najważniejsza różnica między torsenem a sprzęgłem wiskotycznym...Taki eksperyment: weźmy dwa pojazdy wyposażone w w/w napędy,podnieśmy po jednym kole na podnośniku,spróbujmy ruszyć z miejsca...Pojazd z wiskozą ruszy spadając z podnośnika,z torsenem będzie bezwładnie kręcił kołem w powietrzu....wnioski wyciągnijcie sami :) Dzięki za filmik :)
Super film, wielkie dzięki! Ja już kilkanaście lat jeżdżę starymi Subarami, niezwykłe maszyny. Bardzo wszechstronne, perfekcyjne na dobrej i złej drodze. Ciężko je z czymś porównywać, są jedyne w swoim gatunku. A stare, wolnossące są wciąż niedocenione.
Profesorze, moja głowa puchnie od ilości wiedzy która przekazałes w tym prosektorium, ale jak pomyślę o osobach które ta skrzynie skonstruowały od zera to głowa po prostu pęka na pół 🙂🙂🙂
Fajna lektura przed snem.Uwielbiam odcinki sekcji zwłok.Można się dowiedzieć konkretnych rzeczy.Sam sposób tłumaczenia w wykonaniu profesora to czysta poezja aż chce się słuchać i oglądać.Pozdro chrisie.
25 lat temu ukończyłem Technikum Samochodowe w Olsztynie. Mieliśmy do dyspozycji kilka pracowni i warsztat samochodowy z diagnostyką, silnik Fiata 125p na stanowisku testowym z hamulcem wodnym, silnik Fiata 126, przekrojoną skrzynię biegów z jakiejś ciężarówki, stół do testowania alternatorów i jakieś inne drobne pomoce. Wszystko przedstawiane po łebkach, według planu nauczania i nic więcej. Na 5 "profesorów", tylko jeden miał ochotę czasami, podkreślam czasami, potłumaczyć coś więcej. A na co dzień, podręcznik w rękę, brulion, ołówek i przerysowanie budowy poszczególnych podzespołów samochodu. Wykuwanie na blachę pojęć, bez ich zrozumienia, bo "profesor" przemagluje, sprawdzając czy się to pokrywa z treścią w podręczniku, bądź tym co podyktował na zajęciach. Jak nie, to pałka. Chcąc się czegoś dowiedzieć, poduczyć, trzeba było wertować książki w bibliotece, i to nie aktualne, bo takich nie było, ale stare, pożółkłe, czyt. zacofane. Jedynie trafiając na dobry warsztat samochodowy, który naprawiał samochody ściągane z Niemiec, można było czegoś się nauczyć. Ale tylko nieliczni mieli takie szczęście. Teraz, mając przepływ informacji przez internet, to jest bajka. Takie wykłady Profesora Krisa, powinny być wykupowane przez szkoły w abonamencie i obowiązkowo prezentowane na zajęciach. Podejrzewam, że największy gamoń by wszystko zrozumiał, a ambitniejsi chętniej zgłębialiby tajniki mechaniki samochodowej. W branży samochodowej już dawno nie działam, ale przy swoich samochodach to co mogę, robię sam, to co nie wymaga specjalistycznych narzędzi i urządzeń. Ciężko znaleźć na prawdę dobrego fachowca, który naprawiałby samochód tak jak dla siebie. Często widać że dopiero uczą się na czyimś samochodzie, a potem się dziwią, że klient wrócił z reklamacją. Szkoda, że Kris jest ode mnie kilka rzutów beretem za daleko, bo pomimo własnych umiejętności, byłbym jego stałym klientem. Jestem za to nowym fanem na YT :) Kawał dobrej roboty, Kris. Pozdrawiam, i życzę kariery w TV :)
Dzięki Bogu że jest ktoś taki że mu się chce rozcinać, rozkręcać i pokazać takim głąbom motoryzacyjnym jak ja bo bym pewnie nigdy w życiu nie widział skrzyni od środka
Z pewnością poświęcasz dużo czasu na nagranie i montaż materiałów, ale Twoje gotowe filmy są tak ciekawe, że oglądam je "jednym tchem". Jestem zwykłym użytkownikiem samochodu, lecz wiedza, którą przekazujesz jest dla mnie bezcenna i pomaga mi w zrozumieniu, jak to wszystko działa. Uświadamia również, co robić (lub czego nie robić), żeby samochód lepiej i dłużej służył. Dziękuję serdecznie i pozdrawiam!
Moj ukochany mechaniczek najprawilniejszy mechanik w polsce . Chris kupilem Volvo to dzieki Tobie!!!!!!! Co prawda nie znalazlem z silnikiem turbo ,ale kolejne juz bedzie z turbo
Myślałem, że przełożenie na zębach skośnych ma większą "nośność" z racji na rozłożenie sił międzyzębnych na większe powierzchnie. Zęby proste są na "wsteku" i w rajdowych skrzyniach kłowych żeby nie było potrzeby stosowania synchronizatorów.... mój świat runął. btw od 13:00 perfekcja! szacun za montaż
Chciałbym doprecyzować. Nie wszystkie Subaru miały napęd 4x4 (SVX, Justy) oraz nie wszystkie miały silniki o przeciwległych cylindrach (Justy, Libero i kilka innych niepopularnych w europie). Poza tym fajny materiał. Bardzo lubię te "sekcje zwłok". Szacun i pozdro!
Moją skrzynkę w subaru dosyć brutalnie traktowałem, powiem szczerze że przez naukę sportowej jazdy (nieumiejętną). Dzięki bogu skrzynia przeżyła i ma się dobrze. W dodatku sprzęgnietą z motorem diesla..
Coraz lepsze filmy z serii Prosektorium i instruktażowe, jak choćby ostatni o wymianie tarcz i klocków. Siedzę i się uczę tego tak po prostu. Z przyjemnością i zaciekawieniem. Wincej!
9:16 Profesorze Cris a nie skośne są lepsze ? Mi jeden nauczyciel tłumaczył że skośne ponieważ charakteryzują się tym że jeden "ząb" nie skończy "brać" a drugi już zaczyna więc się ta siła rozkłada na więcej przez co można stosować węższe a jednocześnie przenoszące tą samą sile co na prostych ale szerszych. A na wstecznym stosuje się proste by było łatwiej zazębić i są bez synchronizatora ponieważ wsteczny wrzucamy gdy auto stoi. A skośne zazębia się (trudno)/(niemożliwe by to zrobić) przez co są wytrzymalsze ale stosuje się je ze synchronizatorami. Jak mam zła wiedze to proszę wytłumaczcie co jak z czym i dlaczego.
Tak, pierwszy raz mogę poprawić profesora! Koła zębate z zębami prostymi są słabsze od helikalnych, ale nie przenoszą obciążeń na boki, a zniszczenie skrzyni przez przesunięcie zębatki w bok jest najczęstszą przyczyną awarii w mocnych autach, dobrym przykładem są turbomiaty.
To chyba jedyny japoniec jakiego bym nabył, wadą tej skrzyni jest reduktor na wejściu do skrzyni, zwiekszony moment obrotowy będzie zabijał delikatne tryba przy podjazdach, genialny materiał Chrisie!
Chłopie ja mam legacy 25 letnie, jest katowane non stop i nic się nie dzieje a Getrieba skrzynie przy takiej jeździe w Niemcach mi padały jak miło. A co do prowadzenia się auta to nawet nie ma porównania do BMW albo Audi...
Powiem tak: Nic z tych technicznych rzeczy nie rozumiem, ale lubię go słuchać w tle. Chrisie gdybyś wrzucał więcej filmów z napraw które można by wykonać samemu na podwórku to byłbym wdzięczny. Pozdrawiam.
Jak zwykle pełna profeska u Chrisa. Chciałbym zaznaczyć i pewne nie tylko ja to zaobserwowałem, że MEGA CZYSTO u Ciebie. Oświetlenie na 5+. Aż się miło ogląda. Tak dalej Pozdrawiam.
Panie Krzysztofie, fajnie jak by pan kiedyś spróbował wyjaśnić jak działa rozkład momentu obrotowego w przypadku skrzyń subaru z DCCD. jest to temat mega ciekawy którego nie mogę zrozumieć do końca na własną rękę.
9:30 - Chris zęby proste nie są wytrzymalsze od zębów skośnych, a wprost odwrotnie, oczywiści jeżeli mowa o tej samej szerokości wieńca koła zębatego. Wytrzymałość zębów w kole zębatym zależy między innymi od szerokości wieńca koła zębatego czyli niejako ich "długości" - w kołach z zębami prostymi długość zębów równa się szerokości wieńca, natomiast w kołach z zębami skośnymi długość ta jest większa od szerokości wieńca.
Jednak Torsen. Na autostradzie podczas deszczu, w Bieszczadach na nieodsnieżonej drodze. Nie do przecenienia;) Tylko coraz rzadziej występuje. Aktualnie od S4 w górę +Porsche Macan i Cajene.
W moim Subaru była taka skrzynia. Reduktor to była genialne rozwiązanie. Jazda w górach po śniegu z włączonym reduktorem to była bajka. Co prawda tylko do 160km/h. Silnik kręcił do 7500obr/min. Ale dzięki temu rozwiązaniu moment obrotowy na kołach był wystarczający/większy do przyspieszania pod górę. A na jedynce pozwalał wjeżdżać tam gdzie górale jeździli końmi lub traktorami. Genialna konstrukcja tej skrzyni. Szkoda, że to zaprzepaścili i "muszą" teraz stosować skrzynię CVT, bo za dużo wydali na badania i rozwój więc trzeba ją sprzedać. Jak była możliwość wyboru manual lub CVT, to większość klientów w Europie wybierała ten pierwszy. Ale to już ich problem i współwłaściciela czyli Toyoty. :( Kolejnego Subaru już nie kupiłem. Myślę, że stracili klientów. Jeszcze jedna uwaga to, że po 100000km przebiegu siła w wiskozie była odczuwalnie mniejsza. Pewnie wymiana oleju by pomogła. Ale już nie mam tego auta i już nie kupię. Jak obniżyli obroty maksymalne do 6500 obr/min i zmniejszyli moc ze 158 KM do 150 to silnik stracił na animuszu. To już nie to samo. No i waga kolejnych modeli to 200kg więcej.
A może jednak warto było zaryzykować i kupić?😉 wg mnie, sprawdziło się doskonale *zakładając of kors, że CVT z mocą < 150/160 KM to raczej kara/tortura dla klienta firmy popełniającej to zestawienie🙃 Z tego, co wiem (a nie tylko wierzę;) to CVT wymaga trochę innego podejścia przy operowaniu prawym pedałem - w końcu, kto ”normalny” odpuszczałby gaz podczas wyprzedzania lewym ..będąc naprzeciw nadjeżdżającego auta?🤔 W tym akurat przypadku obroty potrafią być praktycznie niezmienne, a sprawność przyspieszania nieosiągalna dla zestawień z tak popularnymi hydrokinetykami w różnych wariacjach. Elastyczność CVT spowodowana „brakiem granic” w postaci mechanicznych zębatek wyraźnie dawała się odczuć w wygodzie prowadzenia i spalaniu **i znów - skala zależna od tego, kto i jak ogarniał🤪 Tak przez +/- rok wydawało mi się, że potrafię tym jeździć - aż tu nagle 💡jeb*😅..
Witam wspaniale przedstawiona skrzynia bardzo pomocny filmik i taki garaźowy mechanik jak ja bez większych problemów, wymienię wiskoze w moim forku brawo
Ta skrzynia do miasta jest jak automat - na trzecim biegu z reduktorem manewrujesz, a na szybkiej trójce jeździsz. Zero półsprzęgła, pod każdą przeszkodę! Jeden z pierwszych wozów, w którym Torsen robi za asystenta ruszania pod górę. Na początku lat 2000!
Krisie, Krisie hmm dwa tematy: wracam do tematu użytkowania klimy cały rok (jak zalecasz), jak to realizować w samochodach które poniżej np. 5C nie pozwolą na uruchomienie klimy ze wzgledu na możliwość uszkodzenia parownika, jakie zabezpieczenia układu AC są w samochodach które mają możliwość działania przy niskich temperaturach. Temat nr dwa: interesuję mnie jak działają zmienne fazy rozrządu w samochodzie fiat linea 1.4 8V - mało jest na ten temat informacji w internecie.
Wart jeszcze dodać, że reduktory w manualach Subaru są w pełni zsynchronizowane więc mozna nimi orać na każdym biegu i przy każdej prędkości. Należy jedynie uważać, żeby nie przekręcić silnika za za czerwone pole na obrotomierzu podczas załączania reduktora. Maksymalna prędkość na 5 biegu z reduktorem to około 140-150 km/h. Ogólnie przydatny bajer. I nie ma tam blokady dyfrów więc nic nie zerwiemy ;)
@@maxus101 to już chyba zależy od modelu skrzyni. Jaką ja mam? Nie wiem, nie próbowałem nawet zapamiętać tego dziwnego numeru z tabliczki. Pamiętam tylko że silnik to EJ202. Takie Legacy z silnikową biedą ;) Zasadniczo, co do szybkości działania wiskozy ostatnio się przekonałem jak przegiąłem delikatnie pałę w ciasnym zakręcie - Najpierw niwelujesz podsterowność, żeby w połowie zakrętu dostać bułę od tylnej osi nagle się okazuje, że musisz wyciągać auto z nadsterowności. Moja wina, ale skończyło się jedynie na pełnej zbroi
@@mateuszg9866 Bez numeru skrzyni to się nie dowiesz inaczej niż przeliczając obroty. Nadsterowność to nie zwłoka wiskozy tylko prawdopodobnie skutek przeciętej walki z podsterownością 😄
@@KamilWoda numer skrzyni mam na tabliczce znamionowej przynitowane do lewego przedniego kielicha (jak każde Subaru), tylko go poprostu nie pamietam ;) Raczej nie przegiąłem przy podsterowności, bo takie zachowanie samochodu (przejście z podsterowności w nadsterowność w połowie zakrętu) zauważyłem już wcześniej jak miałem jeszcze starsza generację Legacy i przy mniejszych prędkościach bez uślizgu. Tutaj bardziej chodziło o to że zrobiłem to za szybko, za ostro i głupio, a zbroje zasrałem kiedy próbowałem nie uderzyć w poślizgu tyłem samochodu na prawym pasie obok mnie. Człowiek stary, a głupi... ale przynajmniej nie uważam się za mistrza kierownicy.
Krysie, a może by Ci się chciało przerobić jakiegoś diezla na benzynowy. W taki sposób żeby przesunąć moment zamykania zaworów ssania. Po to żeby uzyskać sprężanie jak w benzynowym. Zawory wydechu bez zmian. Przy tym wmontować wtrysk pośredni. Część mieszanki cofałaby się do kolektora. To byłby cykl Atkinsona. Ciekawe jakie były by osiągi takiego silnika. Moc na pewno by zmalała, ale sprawność powinna bardzo wzrosnąć.
Chrisu zęby skośne są wytrzymalsze od prostych, a nie na odwrót, a to dlatego, że rozkładają siły na poprzeczne oraz wzdłużne zamiast tylko na poprzeczne i również dlatego są cięższe w konstruowaniu, bo wymagają 2 podpór zamiast jednej i pewnie dlatego nie ma ich w skrzyniach kłowych ;)
nie ma jak to wyklad profesora, swoja droga ostatnio w pracy przerabialismy forestera i tak na pierwszy rzut oka ten bagnecik nadal by sie to wladimirca no moze po malym tuningu bo te chinskie bagnety to porazka, Chrisie nie wiem czy zauwazyles ale jesli juz jestesmy przy temacie skrzyn i ich czesci to od czasu do czasu masz niezsynchronizowane mruganie oczami:) pozdrawiam
😱 Jestem pełen podziwu wiedzy. Japończycy jednak nie zawsze sprawdzają się w myśli technicznej. Warto wymieniać na właściwy 👍 Kujawski czy Słonecznikowy 😋
Pozdrawiam , mam legacy z podobną skrzynią, proste i super precyzyjne napędy, extra wiedzę masz gościu, wyczerpująco i bardzo rzeczowo mówisz .niejeden inżynier pucował ci stół w warsztacie żeby więcej wiedzieć, szacunek dla Ciebie,
hehehhehe ,,niejeden inżynier pucował ci stół w warsztacie żeby więcej wiedzieć, szacunek dla Ciebie'' a nie na odwrót ?nie jeden influencer gałe by zrobił dla inżyniera subaru,pewnie nie raz serwisowałeś auto różnych warsztatach
rewelacyjny materiał, jak zresztą zwykle! Ciekawostka lingwistyczna: sktór LSD oznaczający narkotkę pochodzi z niemieckiego (Lysergsäurediethylamid) więc wymiawia się jak po polsku EL-ES-DE. Natomiast ten na dyferencjał z ograniczonym poślizgiem pochodzi z angielskiego (Limited Slip Differential) więc powinno się wymawiać EL-ES-DI, jak po angielsku. Czyli w sumie na odwrót niż większość ludzi robi ;)
Dziwne. Wydawać by się mogło że na warsztat Chrisa jest oblężenie. A tu reklama w radio. Ja żonę od połowy roku namawiam na wypad do białego na tydzień aby zostawić auto u Chrisa. Ale mam Opla i nie opłaca się go nawet myć na myjni.
Nie tylko komfort. Na zębach skośnych generowane są duże siły. W sporcie gdzie silniki są mocno tuningowane skrzynia biegów o zębach skośnych musiała by mieć znacznie mocniejsza obudowę bo inaczej by ją rozerwało:) zęby proste nie robią takich problemów i takie skrzynie są znacznie tańsze.
hmm i haven't understand ever a single world, but this video is far the best explaination i saw on youtube about Subaru transmission. It would deserve an english subtitle and share it on the largest subaru forums, many people would love this.
W końcu coś wartościowego do oglądania na tym RUclips!
Kawałek historii- skrzynia złożona jest z dwóch skrzyni, wałek główny i wałek tył napędu pochodzą z różnych skrzyń, każda z nich po minimum 400000 przebiegu. Po złożeniu skrzynia przejechała ok 200km, po czym zgrzytnęło, chrupnęło i przestała się wrzucać 5. Synchronizator skrzyni wypłynął z ojejem, dodatkowo jego resztki wyjąłem z uszczelniaczy półosi które były nowe i odzyskiwałem je ze skrzyni zanim zawiozłem ją do Chrisa. Oprócz tego wszystkie biegi wyły niemiłosiernie, a synchronizatory to tam zostały tylko z nazwy ;)
Ostra jazda bez trzymanki? I stało się ;)))
Legenda powiada gdy mama Chrisa zaglądnęła pod łóżko znalazła diagramy techniczne skrzyń biegów Subaru i Audi zamiast świerszczyków .
Bartosz W kwintesencja słowa „cringe”
Super materiał :)
Jedna uwaga odnośnie stwierdzenia w czasie 9:31. Koła zębate o zębach skośnych są wytrzymalsze od kół o zębach prostych (a nie jak w filmie), dlatego że długość zęba w kołach o zębach skośnych jest większa. Graniczna liczba zębów dla kół zębatych skośnych jest niższa, co jest kolejnym atutem przy ciasnych konstrukcjach. Cichobieżność kół zębatych o zębach skośnych jest lepsza od kół z zębami prostymi ze względu na większą liczbę przyporu, co każdy z nas na co dzień zauważa cofając z większą prędkością :). Jedyną wadą kół zębatych o zazębieniu skośnym jest występowanie dodatkowej siły wzdłuż wału, co komplikuje łożyskowanie.
To dlaczego w rajdowych skrzyniach które są minimum kilkunastu krotnie droższe od cywilnych są proste zęby ? W autach WRC nikt nie oszczędza na materiałach i też są proste zęby.
@@maciejz3947 Jedyne rozsądne wytłumaczenie to efekt skali. Jeżeli danego elementu wykonujemy tylko kilka sztuk to będzie znacznie droższy niż ten wykonywany seryjnie. W motorsporcie też liczą pieniądze ;). Jeżeli założymy przekładnie o podobnych gabarytach, materiale, obróbce cieplnej itp. to kąt pochylenia lini zęba (kąt beta wg literatury) wpływa pozytywnie na wytrzymałość i cichobieżność a negatywnie na koszt. Koła zębate to złożony temat pod kątem konstrukcyjnym, produkcyjnym (włączając w to kontrole jakości) i eksploatacyjnym (głupi olej może dużo zmienić). Literatura jest bardzo obszerna a najważniejsze informacje możemy znaleźć w normach jak np. ISO 6336.
To że skrzynia delikatniejsza wcale nie znaczy że tańsza. Ilość materiału nie decyduje o cenie ale nakład pracy oraz ilość i sposoby obróbki. Zazwyczaj elementy lekkie muszą być wykonane ze wzbogacanej a więc drogiej stali, a te bardziej masywne mogą być tylko powierzchniowo nawęglone. Filmik super👍👍👍
a Subaru Forester to jedyny Forester który nie spał z Brooke hehe
ale i tak ma z nią dziecko :) i to niejedno
@@kazimierzwielki6550 to jak pewien Józef
Dobre :D
Jakim brokiem ?¿
@@AWRUK84 gimby nie znajo
Najważniejsza różnica między torsenem a sprzęgłem wiskotycznym...Taki eksperyment: weźmy dwa pojazdy wyposażone w w/w napędy,podnieśmy po jednym kole na podnośniku,spróbujmy ruszyć z miejsca...Pojazd z wiskozą ruszy spadając z podnośnika,z torsenem będzie bezwładnie kręcił kołem w powietrzu....wnioski wyciągnijcie sami :) Dzięki za filmik :)
O fajkach w zbiorniku i koksie w oponach to słyszałem ale lsd w dyfernecjale to jeszcze nie 😂.
Super film, wielkie dzięki! Ja już kilkanaście lat jeżdżę starymi Subarami, niezwykłe maszyny. Bardzo wszechstronne, perfekcyjne na dobrej i złej drodze. Ciężko je z czymś porównywać, są jedyne w swoim gatunku. A stare, wolnossące są wciąż niedocenione.
Profesorze, moja głowa puchnie od ilości wiedzy która przekazałes w tym prosektorium, ale jak pomyślę o osobach które ta skrzynie skonstruowały od zera to głowa po prostu pęka na pół 🙂🙂🙂
Dla mnie jako subaryty (foresterowego) to sam miód. Dzięki wielkie Profesorze
Kiedy Profesor wrzuca filmik można dawać łapkę w górę "w ciemno".
Szacuneczek dla Pana Profesora za jasne objaśnienie tematu bez lania wody i to prawie bez cięć filmu i zająknięć.
Profesorze!!!! Wielkie dzieki za bardzo fajny material !
Fajna lektura przed snem.Uwielbiam odcinki sekcji zwłok.Można się dowiedzieć konkretnych rzeczy.Sam sposób tłumaczenia w wykonaniu profesora to czysta poezja aż chce się słuchać i oglądać.Pozdro chrisie.
25 lat temu ukończyłem Technikum Samochodowe w Olsztynie. Mieliśmy do dyspozycji kilka pracowni i warsztat samochodowy z diagnostyką, silnik Fiata 125p na stanowisku testowym z hamulcem wodnym, silnik Fiata 126, przekrojoną skrzynię biegów z jakiejś ciężarówki, stół do testowania alternatorów i jakieś inne drobne pomoce. Wszystko przedstawiane po łebkach, według planu nauczania i nic więcej. Na 5 "profesorów", tylko jeden miał ochotę czasami, podkreślam czasami, potłumaczyć coś więcej. A na co dzień, podręcznik w rękę, brulion, ołówek i przerysowanie budowy poszczególnych podzespołów samochodu. Wykuwanie na blachę pojęć, bez ich zrozumienia, bo "profesor" przemagluje, sprawdzając czy się to pokrywa z treścią w podręczniku, bądź tym co podyktował na zajęciach. Jak nie, to pałka. Chcąc się czegoś dowiedzieć, poduczyć, trzeba było wertować książki w bibliotece, i to nie aktualne, bo takich nie było, ale stare, pożółkłe, czyt. zacofane. Jedynie trafiając na dobry warsztat samochodowy, który naprawiał samochody ściągane z Niemiec, można było czegoś się nauczyć. Ale tylko nieliczni mieli takie szczęście. Teraz, mając przepływ informacji przez internet, to jest bajka. Takie wykłady Profesora Krisa, powinny być wykupowane przez szkoły w abonamencie i obowiązkowo prezentowane na zajęciach. Podejrzewam, że największy gamoń by wszystko zrozumiał, a ambitniejsi chętniej zgłębialiby tajniki mechaniki samochodowej.
W branży samochodowej już dawno nie działam, ale przy swoich samochodach to co mogę, robię sam, to co nie wymaga specjalistycznych narzędzi i urządzeń. Ciężko znaleźć na prawdę dobrego fachowca, który naprawiałby samochód tak jak dla siebie. Często widać że dopiero uczą się na czyimś samochodzie, a potem się dziwią, że klient wrócił z reklamacją.
Szkoda, że Kris jest ode mnie kilka rzutów beretem za daleko, bo pomimo własnych umiejętności, byłbym jego stałym klientem. Jestem za to nowym fanem na YT :)
Kawał dobrej roboty, Kris.
Pozdrawiam, i życzę kariery w TV :)
Dzięki Bogu że jest ktoś taki że mu się chce rozcinać, rozkręcać i pokazać takim głąbom motoryzacyjnym jak ja bo bym pewnie nigdy w życiu nie widział skrzyni od środka
Z pewnością poświęcasz dużo czasu na nagranie i montaż materiałów, ale Twoje gotowe filmy są tak ciekawe, że oglądam je "jednym tchem". Jestem zwykłym użytkownikiem samochodu, lecz wiedza, którą przekazujesz jest dla mnie bezcenna i pomaga mi w zrozumieniu, jak to wszystko działa. Uświadamia również, co robić (lub czego nie robić), żeby samochód lepiej i dłużej służył.
Dziękuję serdecznie i pozdrawiam!
Moj ukochany mechaniczek najprawilniejszy mechanik w polsce . Chris kupilem Volvo to dzieki Tobie!!!!!!! Co prawda nie znalazlem z silnikiem turbo ,ale kolejne juz bedzie z turbo
No to się ciesz że bez turbulencji, długo pochodzi.
Myślałem, że przełożenie na zębach skośnych ma większą "nośność" z racji na rozłożenie sił międzyzębnych na większe powierzchnie. Zęby proste są na "wsteku" i w rajdowych skrzyniach kłowych żeby nie było potrzeby stosowania synchronizatorów.... mój świat runął. btw od 13:00 perfekcja! szacun za montaż
Chciałbym doprecyzować. Nie wszystkie Subaru miały napęd 4x4 (SVX, Justy) oraz nie wszystkie miały silniki o przeciwległych cylindrach (Justy, Libero i kilka innych niepopularnych w europie). Poza tym fajny materiał. Bardzo lubię te "sekcje zwłok". Szacun i pozdro!
Spie sobie grzecznie bo jakoś mnie tak wzięło po pracy i nagle słyszę głos w głowie - Wstań i nie pożałujesz . No Faktycznie warto było:)
Moją skrzynkę w subaru dosyć brutalnie traktowałem, powiem szczerze że przez naukę sportowej jazdy (nieumiejętną). Dzięki bogu skrzynia przeżyła i ma się dobrze. W dodatku sprzęgnietą z motorem diesla..
Coraz lepsze filmy z serii Prosektorium i instruktażowe, jak choćby ostatni o wymianie tarcz i klocków. Siedzę i się uczę tego tak po prostu. Z przyjemnością i zaciekawieniem. Wincej!
9:16 Profesorze Cris a nie skośne są lepsze ? Mi jeden nauczyciel tłumaczył że skośne ponieważ charakteryzują się tym że jeden "ząb" nie skończy "brać" a drugi już zaczyna więc się ta siła rozkłada na więcej przez co można stosować węższe a jednocześnie przenoszące tą samą sile co na prostych ale szerszych. A na wstecznym stosuje się proste by było łatwiej zazębić i są bez synchronizatora ponieważ wsteczny wrzucamy gdy auto stoi. A skośne zazębia się (trudno)/(niemożliwe by to zrobić) przez co są wytrzymalsze ale stosuje się je ze synchronizatorami. Jak mam zła wiedze to proszę wytłumaczcie co jak z czym i dlaczego.
Profesorze więcej się nauczę od ciebie niż koledzy w technikum Pozdrawiam!
No to jak już zobaczyłem skrzynie biegów z Forestera w środku to Subaru mogę brać w ciemno ! :-)
Szacunek za chęci i poświęcony temu czas.
Tak, pierwszy raz mogę poprawić profesora! Koła zębate z zębami prostymi są słabsze od helikalnych, ale nie przenoszą obciążeń na boki, a zniszczenie skrzyni przez przesunięcie zębatki w bok jest najczęstszą przyczyną awarii w mocnych autach, dobrym przykładem są turbomiaty.
Takiej dawki wiedzy nawet w encyklopedii nie przeczytasz.Pozdrawiam Profesorze Chrisie ;)
To chyba jedyny japoniec jakiego bym nabył, wadą tej skrzyni jest reduktor na wejściu do skrzyni, zwiekszony moment obrotowy będzie zabijał delikatne tryba przy podjazdach, genialny materiał Chrisie!
Chłopie ja mam legacy 25 letnie, jest katowane non stop i nic się nie dzieje a Getrieba skrzynie przy takiej jeździe w Niemcach mi padały jak miło. A co do prowadzenia się auta to nawet nie ma porównania do BMW albo Audi...
Powiem tak: Nic z tych technicznych rzeczy nie rozumiem, ale lubię go słuchać w tle.
Chrisie gdybyś wrzucał więcej filmów z napraw które można by wykonać samemu na podwórku to byłbym wdzięczny. Pozdrawiam.
Dzięki Ci Profesorze za kolejny arcyciekawy wykład, zwłaszcza dla świeżego posiadacza Subaru :D
Ogrom pracy i widzę że sprawia to radość pozdro profesorze
Jak zwykle pełna profeska u Chrisa. Chciałbym zaznaczyć i pewne nie tylko ja to zaobserwowałem, że MEGA CZYSTO u Ciebie. Oświetlenie na 5+. Aż się miło ogląda. Tak dalej Pozdrawiam.
Dopiero początek filmu a już go lubie. Sam mam Forestera SG więc dla mnie mega ciekawe z definicji.
Nie wiem, o czym mówisz (w sensie mało rozumiem), ale robisz to tak doskonale, że posłucham do końca :)
Panie Krzysztofie, fajnie jak by pan kiedyś spróbował wyjaśnić jak działa rozkład momentu obrotowego w przypadku skrzyń subaru z DCCD. jest to temat mega ciekawy którego nie mogę zrozumieć do końca na własną rękę.
Czego dokładnie nie możesz zrozumieć?
9:30 - Chris zęby proste nie są wytrzymalsze od zębów skośnych, a wprost odwrotnie, oczywiści jeżeli mowa o tej samej szerokości wieńca koła zębatego. Wytrzymałość zębów w kole zębatym zależy między innymi od szerokości wieńca koła zębatego czyli niejako ich "długości" - w kołach z zębami prostymi długość zębów równa się szerokości wieńca, natomiast w kołach z zębami skośnymi długość ta jest większa od szerokości wieńca.
Zawsze oglądałem Profesora ze zwiększoną prędkością, a dziś normalnie i mam wrażenie, że... nawalony 😁
Jednak Torsen. Na autostradzie podczas deszczu, w Bieszczadach na nieodsnieżonej drodze. Nie do przecenienia;)
Tylko coraz rzadziej występuje. Aktualnie od S4 w górę +Porsche Macan i Cajene.
Zastanawiam się ile czasu trzeba poświęcić na takie cięcie i przygotowanie materiału,pozdro
@@KolejowyWiktorS96 kolega chyba pytał o cięcie skrzyni :)
Musi mieć jakiś ruski laser wojskowy ,ale w sumie do Kaliningradu nie daleko :-)
3 godziny
Jestem pod wrażeniem twojej wiedzy i bardzo dużo się uczę pozdrawiam
W moim Subaru była taka skrzynia. Reduktor to była genialne rozwiązanie. Jazda w górach po śniegu z włączonym reduktorem to była bajka. Co prawda tylko do 160km/h. Silnik kręcił do 7500obr/min. Ale dzięki temu rozwiązaniu moment obrotowy na kołach był wystarczający/większy do przyspieszania pod górę. A na jedynce pozwalał wjeżdżać tam gdzie górale jeździli końmi lub traktorami.
Genialna konstrukcja tej skrzyni. Szkoda, że to zaprzepaścili i "muszą" teraz stosować skrzynię CVT, bo za dużo wydali na badania i rozwój więc trzeba ją sprzedać. Jak była możliwość wyboru manual lub CVT, to większość klientów w Europie wybierała ten pierwszy. Ale to już ich problem i współwłaściciela czyli Toyoty. :( Kolejnego Subaru już nie kupiłem. Myślę, że stracili klientów.
Jeszcze jedna uwaga to, że po 100000km przebiegu siła w wiskozie była odczuwalnie mniejsza. Pewnie wymiana oleju by pomogła. Ale już nie mam tego auta i już nie kupię. Jak obniżyli obroty maksymalne do 6500 obr/min i zmniejszyli moc ze 158 KM do 150 to silnik stracił na animuszu. To już nie to samo. No i waga kolejnych modeli to 200kg więcej.
A może jednak warto było zaryzykować i kupić?😉 wg mnie, sprawdziło się doskonale *zakładając of kors, że CVT z mocą < 150/160 KM to raczej kara/tortura dla klienta firmy popełniającej to zestawienie🙃 Z tego, co wiem (a nie tylko wierzę;) to CVT wymaga trochę innego podejścia przy operowaniu prawym pedałem - w końcu, kto ”normalny” odpuszczałby gaz podczas wyprzedzania lewym ..będąc naprzeciw nadjeżdżającego auta?🤔 W tym akurat przypadku obroty potrafią być praktycznie niezmienne, a sprawność przyspieszania nieosiągalna dla zestawień z tak popularnymi hydrokinetykami w różnych wariacjach. Elastyczność CVT spowodowana „brakiem granic” w postaci mechanicznych zębatek wyraźnie dawała się odczuć w wygodzie prowadzenia i spalaniu **i znów - skala zależna od tego, kto i jak ogarniał🤪 Tak przez +/- rok wydawało mi się, że potrafię tym jeździć - aż tu nagle 💡jeb*😅..
Super.
Film był super.
Wskaźnik też jest super.
Dziękuję za film.
Podziwiam pasję.
Pozdrawiam.
Mistrzem wskaźnika był Adam Słodowy:
ruclips.net/video/QhmTtb5sLQ8/видео.html
Pozdrawiam, super wykład. Montaż, muzyka- bajecznie
Profesorze czy pacjenci w twoim prosektorium przed sekcja też przebywają w chłodni?😅😅
na podlasiu piździ cały rok więc tak
@@meteorzkosmosu1493 XD coś w tym jest
Chris! jest przed 22.00 a Ty puszczasz takie filmy! :D
@@Paula06-o9c Ale tu prosektorium i golizna. Straszne rzeczy! nie dla dzieci ;) Pozdro!
😁🤭
@@KennyMcKornick A Ty gdzie po nocach...Spać! :D
@@trantytel8015 pornomotografie ogladam😋
@@KennyMcKornick Niedawno odkryłem ten kanał, może Cię zainteresuje ruclips.net/video/zYAGfLnfIew/видео.html
Witam wspaniale przedstawiona skrzynia bardzo pomocny filmik i taki garaźowy mechanik jak ja bez większych problemów, wymienię wiskoze w moim forku brawo
Ta skrzynia do miasta jest jak automat - na trzecim biegu z reduktorem manewrujesz, a na szybkiej trójce jeździsz. Zero półsprzęgła, pod każdą przeszkodę!
Jeden z pierwszych wozów, w którym Torsen robi za asystenta ruszania pod górę. Na początku lat 2000!
Właśnie miałem iść robić coś innego ale film Profesora jest bardziej wartościowy xD
Oglądanie twoich filmów jest tak przyjemnie relaksujące i odstresowujące że szok, szczególnie że pracuje się w więzieniu :D
Krzysiu, Kochamy Cię!!!
Obejrzę jak wrócę z pracy. Delegacja. Pozdrawiam
"Kto ściąga pierścienie Zegera, ten się po SORach poniewiera"
Dzięki Chrisie. Wspaniały odcinek, bardzo ciekawy, wyjaśniłeś wszystko elegancko. Pozdrawiam!
Więcej tego typu filmów! Szacun!
Taką lekcję aż chce się słuchać i oglądać ...😊...
...
Człowiek ma doła a tu wpada fiulm profesora. Profesorze Ty to wiesz jak zrobić dzień :-) Dzięki
Krisie, Krisie hmm dwa tematy: wracam do tematu użytkowania klimy cały rok (jak zalecasz), jak to realizować w samochodach które poniżej np. 5C nie pozwolą na uruchomienie klimy ze wzgledu na możliwość uszkodzenia parownika, jakie zabezpieczenia układu AC są w samochodach które mają możliwość działania przy niskich temperaturach. Temat nr dwa: interesuję mnie jak działają zmienne fazy rozrządu w samochodzie fiat linea 1.4 8V - mało jest na ten temat informacji w internecie.
To jeszcze xdrive i 4matic oraz opis dlaczego to nie działa ;)
bo ze styropianu robione
Zrobione z chińskiej plasteliny co się nawet nie chce ugniatać tylko kruszy
xdrive działa o wiele lepiej od 4matica
Przez za rzadka wymianę oleju, niewłaściwe opony, nierówno zużyte opony, wybite zawieszenie, brak geometrii.
@@kacperdusz A Forester na to: "Złej baletnicy..." ;)
Chylę czoła po raz kolejny. Bardzo dobra robota. POZDRO
super temat. prosto i logicznie wytłumaczone.
Czekałem na ten odcinek. Dziękuję.
Zaawansowana dawka wiedzy👍Trzeba obejrzeć z 10 razy, żeby dotarło do mózgu😁
Wart jeszcze dodać, że reduktory w manualach Subaru są w pełni zsynchronizowane więc mozna nimi orać na każdym biegu i przy każdej prędkości. Należy jedynie uważać, żeby nie przekręcić silnika za za czerwone pole na obrotomierzu podczas załączania reduktora. Maksymalna prędkość na 5 biegu z reduktorem to około 140-150 km/h. Ogólnie przydatny bajer.
I nie ma tam blokady dyfrów więc nic nie zerwiemy ;)
Prawda. Można ciorać na reduktorze, wcisnąć sprzegło i przejść z Low na High oraz odwrotnie.
@@KamilWoda Do tego są w trzech wersjach przełożenia 1.19:1; 1.447:1, 1.59:1.
@@maxus101 to już chyba zależy od modelu skrzyni. Jaką ja mam? Nie wiem, nie próbowałem nawet zapamiętać tego dziwnego numeru z tabliczki. Pamiętam tylko że silnik to EJ202. Takie Legacy z silnikową biedą ;)
Zasadniczo, co do szybkości działania wiskozy ostatnio się przekonałem jak przegiąłem delikatnie pałę w ciasnym zakręcie - Najpierw niwelujesz podsterowność, żeby w połowie zakrętu dostać bułę od tylnej osi nagle się okazuje, że musisz wyciągać auto z nadsterowności. Moja wina, ale skończyło się jedynie na pełnej zbroi
@@mateuszg9866 Bez numeru skrzyni to się nie dowiesz inaczej niż przeliczając obroty.
Nadsterowność to nie zwłoka wiskozy tylko prawdopodobnie skutek przeciętej walki z podsterownością 😄
@@KamilWoda numer skrzyni mam na tabliczce znamionowej przynitowane do lewego przedniego kielicha (jak każde Subaru), tylko go poprostu nie pamietam ;)
Raczej nie przegiąłem przy podsterowności, bo takie zachowanie samochodu (przejście z podsterowności w nadsterowność w połowie zakrętu) zauważyłem już wcześniej jak miałem jeszcze starsza generację Legacy i przy mniejszych prędkościach bez uślizgu. Tutaj bardziej chodziło o to że zrobiłem to za szybko, za ostro i głupio, a zbroje zasrałem kiedy próbowałem nie uderzyć w poślizgu tyłem samochodu na prawym pasie obok mnie.
Człowiek stary, a głupi... ale przynajmniej nie uważam się za mistrza kierownicy.
"Zasprzęglenie wiskotyczne"... Poezja!
Super film i świetnie wszystko wytłumaczone. Najlepszy kanał yt😎
W Volvo w skrzyni M59 jest podobna wiskoza na prawej półosi. Taka bieda szpera, ale jako tako działa
Fiat też miał i nazywało się to ViscoDrive.
Podkład muzy na początku super
Krysie, a może by Ci się chciało przerobić jakiegoś diezla na benzynowy.
W taki sposób żeby przesunąć moment zamykania zaworów ssania.
Po to żeby uzyskać sprężanie jak w benzynowym.
Zawory wydechu bez zmian.
Przy tym wmontować wtrysk pośredni.
Część mieszanki cofałaby się do kolektora.
To byłby cykl Atkinsona.
Ciekawe jakie były by osiągi takiego silnika.
Moc na pewno by zmalała, ale sprawność powinna bardzo wzrosnąć.
No i kolejny mega fajny filmik :D Tak dalej Krzychu!
aż mi się zachciało Subaru pojeździć :)
Chrisu zęby skośne są wytrzymalsze od prostych, a nie na odwrót, a to dlatego, że rozkładają siły na poprzeczne oraz wzdłużne zamiast tylko na poprzeczne i również dlatego są cięższe w konstruowaniu, bo wymagają 2 podpór zamiast jednej i pewnie dlatego nie ma ich w skrzyniach kłowych ;)
wreszcie profesjonalny napęd :D
No to srudobaru na impreze. Lapka leci profesorku. W nowych Subaru juz nie ma miarki od poziomu olejku, tylko koreczki, Hehehe.
nie ma jak to wyklad profesora, swoja droga ostatnio w pracy przerabialismy forestera i tak na pierwszy rzut oka ten bagnecik nadal by sie to wladimirca no moze po malym tuningu bo te chinskie bagnety to porazka, Chrisie nie wiem czy zauwazyles ale jesli juz jestesmy przy temacie skrzyn i ich czesci to od czasu do czasu masz niezsynchronizowane mruganie oczami:) pozdrawiam
Dopiero włączone a już wiadomo, że bedzie ciekawie💪
😱 Jestem pełen podziwu wiedzy.
Japończycy jednak nie zawsze sprawdzają się w myśli technicznej.
Warto wymieniać na właściwy 👍 Kujawski czy Słonecznikowy 😋
Nowy synchronizator, łożysko i skrzynie do żyda
Pozdrawiam , mam legacy z podobną skrzynią, proste i super precyzyjne napędy, extra wiedzę masz gościu, wyczerpująco i bardzo rzeczowo mówisz .niejeden inżynier pucował ci stół w warsztacie żeby więcej wiedzieć, szacunek dla Ciebie,
hehehhehe ,,niejeden inżynier pucował ci stół w warsztacie żeby więcej wiedzieć, szacunek dla Ciebie'' a nie na odwrót ?nie jeden influencer gałe by zrobił dla inżyniera subaru,pewnie nie raz serwisowałeś auto różnych warsztatach
Kolejny ciekawy film. Sporo nauki z kolejnej sekcja zwłok. Pozdrawiam Krisie.
Ciekawie jak zawsze👌Pozdrawiam cały warsztat 👍
rewelacyjny materiał, jak zresztą zwykle!
Ciekawostka lingwistyczna: sktór LSD oznaczający narkotkę pochodzi z niemieckiego (Lysergsäurediethylamid) więc wymiawia się jak po polsku EL-ES-DE.
Natomiast ten na dyferencjał z ograniczonym poślizgiem pochodzi z angielskiego (Limited Slip Differential) więc powinno się wymawiać EL-ES-DI, jak po angielsku. Czyli w sumie na odwrót niż większość ludzi robi ;)
Profesora to i już w lokalnym radiu od jakiegoś czasu zachwalają i zachęcają do odwiedzin warsztatu :)
Dziwne. Wydawać by się mogło że na warsztat Chrisa jest oblężenie. A tu reklama w radio. Ja żonę od połowy roku namawiam na wypad do białego na tydzień aby zostawić auto u Chrisa. Ale mam Opla i nie opłaca się go nawet myć na myjni.
@@DlaCzegoJaa xD na szrocie pewnie go nawet nie chcą
@@DlaCzegoJaa dzięki Tobie zacząłem się śmiać na głos, pewnie nie byłoby w tym nic dziwnego , gdyby nie to, że jechałem właśnie w autobusie
@@biglightball radio JARD
@@rokii212 przyznawać się kto jeszcze radia Jard słucha? Target dość ciekawy tej reklamy musi być.
No to oglądamy dobranockę 😁😁
No pięknie wjechało, już myślałem że będę się nudził wieczorem
14 Marików 1234 dały łapke w dól hahaha. Profesorze jak zawsze robota prima sort
Czekałem na taki odcinek! 😀
Głowica od volviaczka widze lezy obok , tam sie nic nie zepsuje i pasuje do trzech pojemnosci silnika jedna.
Profesor zrób odcinek o silniku mazdy skyactiv-x SCCI.
hehe czytasz mi w myślach
Diesel na benzynę, hehe.
Następna skrzynia Super Selekt wraz z redaktorem z Mitsubishi Pajero
Filmik na takim poziomie, że naprawdę się dziwię, że w jakiejś ogólnopolskiej TV go nie puszczają. Tylko trochę brakuje żartów z Passata...
Hura jest :) no to jedziemy z oglądaniem :)))
Miałem sobie zostawić odcinek na później, ale to w końcu Subaru.
Jest Subaru, jest impreza
Nie tylko komfort. Na zębach skośnych generowane są duże siły. W sporcie gdzie silniki są mocno tuningowane skrzynia biegów o zębach skośnych musiała by mieć znacznie mocniejsza obudowę bo inaczej by ją rozerwało:) zęby proste nie robią takich problemów i takie skrzynie są znacznie tańsze.
Ale teraz mi przypasowałeś, nareszcie o czymś pożądanym :D
Ciekawa skrzynia i jak zwykle ciekawy materiał. Pozdrawiam