Jaka moc PV by pokryć zapotrzebowanie pompy ciepła w zimę?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 2 фев 2025

Комментарии • 173

  • @plucner
    @plucner 7 месяцев назад +18

    Ja już naprawdę nie wiem jak komentować pana odcinki są tak pełne wartościowych informacji podany w przystępny zrozumiały ale nie prostacki sposób no i ta eurydycja po prostu 10. Muszę przyznać że z niecierpliwością czekam na każdy odcinek.

    • @Jarek_Szefer
      @Jarek_Szefer 7 месяцев назад +4

      Poprostu się z nim umów 🤷🏻

    • @plucner
      @plucner 7 месяцев назад +1

      @@Jarek_Szefer czekam na odcinek, nie spotkanie. Czytać ze zrozumieniem

    • @Jarek_Szefer
      @Jarek_Szefer 7 месяцев назад +2

      @@plucner a nie to przepraszam, myślałem że chcesz się umówić na randkę. Tyle ciepłych słów 🤷🏻

    • @pwaldek1960
      @pwaldek1960 7 месяцев назад

      @@Jarek_Szefer🫣🥳😂

    • @pwaldek1960
      @pwaldek1960 7 месяцев назад

      Nie zesikaj się z zachwytu.🤦‍♂️🙃

  • @RafalWrobelGO
    @RafalWrobelGO 7 месяцев назад +4

    Super, fajny materiał, dziękuję 👍

  • @jaceknowicki1613
    @jaceknowicki1613 7 месяцев назад +25

    Wszystko się zgadza. Wykonałem dość sporą ilość symulacji różnych rozwiązań w związku z budową swojego domu i wnioski: 1. Jak największy nacisk na jak najniższe zapotrzebowanie energetyczne budynku (niekoniecznie pasywność); 2. c.o. i c.w.u. wyłącznie hybrydowo, c.w.u.: system solarny, c.o.: pompa ciepła GRUNTOWA!!! współpracujące z PV (panele solarno-PV na razie nie wchodzą w grę, nie uzyskują odpowiednich parametrów związanych z zapotrzebowaniem, ich funkcjonalności nie są obecnie sprwanościowo zbieżne); 3: koniecznie układ strefowy (na dzień dzisiejszy G12 lub G12w); bufor dla czynnika grzewczego o pojemności umożliwiającej wysterowanie załączeń pompy ciepła w taryfach tanich; 4: jak najniższa potrzebna temperatura czynnika grzewczego (podłogówka albo - jeszcze lepiej - maty kapilarne {tu 26 do 31 stopni C}); 5: budynek szczelny i rekuperacja, najlepiej z G.W.C. pod budynkiem w obrysie fundamentów; 6: częściowy odzysk energii z c.w.u. przez "odzyskwę" (nazwa konkretnego rozwiązania) na odpływie natryskowym (ogranicza zapotrzebowanie na energię dla c.w.u. w miesiącach zerowego pożytku z PV; 7: PV o JAK NAJNIŻSZEJ koniecznej mocy (u mnie wyszło ok. 7,2kWp) plus magazyn energii maksymalnie 10kWh ale koniecznie minimum 5 kW na wyjściu. Wyłącznie w tej konfiguracji uzyskałem zadowalające mnie efekty w postaci kalkulowanych rocznych kosztów eksploatacji całego budynku i możliwego do przyjęcia okresu zwrotu inwestycji (przy net-billingu u mnie to jakieś 12 lat). Wnioski: 1: gdybym był młodszy postawiłbym na kominek (mieszczę się w kategorii 50+), za wartość inwestycji można pozyskać drewna z usługą pocięcia i ułożenia na 45 lat w moim przypadku i dać sobie spokój z całym tym technologicznie złożonym szaleństwem; 2. Potworna kupa kasy na inwestycję (nawet przy założeniu super warunków dofinansowywania); 3. Cały program rujnuje JEDNA kosztowna pogwarancyjna awaria któregokolwiek ze strategicznych komponentów systemu, duga awaria czyni z inwestycji inwestycję NIEZWRACALNĄ.

    • @stisti7879
      @stisti7879 7 месяцев назад +1

      jeszcze jest fajna taryfa g13

    • @jaceknowicki1613
      @jaceknowicki1613 7 месяцев назад +2

      @@stisti7879 Niestety, bardzo teoretycznie. W taryfie G13 operator sprytnie (wrednie), podnosząc cenę taryfy strefy I skraca czas funkcjonowania strefy II , co w praktyce zmusza odbiorców do włączania systemów grzewczych w czasie strefy I, bo możliwości kumulacyjne kumulacyjnych systemów są jednak ograniczone.

    • @stisti7879
      @stisti7879 7 месяцев назад +2

      @@jaceknowicki1613 Pewnie, tak, ale raczej chodzi o proporcje prądu w różnych strefach. My grzejemy pompą P-P i wyszło mi z obliczeń (godzina po godzinie), że w strefach I i II mam po 15% prądu, a reszta w strefie III, co jest dużą oszczędnością do taryfy całodobowej.

    • @almarian6585
      @almarian6585 7 месяцев назад +2

      Nie wiem po co pompa gruntowa (stryjowi najdroższa na literę N padła po 12latach), gdy do powietrznej czy klimatyzatora możemy zrobić wymiennik gruntowy glikolowy (tylko potrzebujemy sporo m2 działki). Ja tam wole 2 źródła: 1. Na zimę piec akumulacyjny (1 raz dziennie rozpalamy w piecu i oddaje ciepło przez 24H). Dom musi być szczelny, generalnie energooszczędny z rekuperacją (nawet taką tanią za 10tyś). Drewno łatwo zmagazynujemy i kupimy/pozyskamy. 2. Od Wiosny do października mamy słońce i możemy ogrzewać/chłodzić dom klimą (ja mam kanałową bo to 1 jednostka na cały dom). Energi elektrycznej ze słońca w tym okresie mamy aż nadto więc magazyn energii 10kwh zazwyczaj wystarczy. W rezultacie pół roku nie płacimy za prąd i to jest nasza oszczędność (czasami dłużej). Inne rozwiązania za bardzo nie mają sensu ekonomicznego, a zimą instalacja PV wyprodukuje 10% letniej produkcji

    • @ijot128
      @ijot128 7 месяцев назад +3

      Ile miejsca zajmuje drewno na 45 lat ogrzewania? Tyle żartem, rzeczywiście te wszystkie odgórne regulacje mają na celu sprowadzenie inwestycji w oze do absurdu. "Cały program rujnuje" nie tylko jedna awaria, ale każda następna regulacja cen energii, czy sposobu rozliczeń.

  • @piotrmitus6484
    @piotrmitus6484 7 месяцев назад +8

    No i to są konkrety, a nie nawijanie makaronu na uszy jak to ma miejsce na kanałach o podobnej tematyce.
    Za poświęcenie czasu aby przedstawić nam widzą konkretne informacje poleciał sub i 👍.
    Twój kanał jest świetnym źródłem aktualnych, rzetelnych i przede wszystkim opiektywnych informacji.
    A tak trochę z innej beczki, nie do końca jestem zwolennikiem PC przynajmniej nie tych powietrze woda i mojej ocenie ekonomika jeśli chodzi o koszty inwestycji i częściowo o koszty ekspatacji przemawiają za hybrydowy źródłem ciepła a mianowicie bufor z solarami i kocioł gazowy kondensacyjny.
    W okresach przejściowych wspomagamy ogrzewanie i CWU a w lecie mamy cwu i nadwyżke energi np do napełnienia lub grzania basenu. A zima na gazie no chyba że jest łagodna i słoneczna to częściowo gaz częściowo solar.
    Co myślisz o takich systemach mieszanych, może można liczyć a rzeczawa analizę z Twojej strony, takiej bądź podobnych kombinacji źródeł ciepła.
    Pozdrawiam

    • @ukaszw.5461
      @ukaszw.5461 7 месяцев назад

      Dom 240m2, 7cm styro ściany, 15cm wełna strop, 2 cm styro podłoga, went graw, okna dwuszybowe 25m2, grzejniki parter faviery przewymiarowane, piętro grzejniki aluminiowe 1 żeberko na 1m2 powierzchni grzewczej.
      Z zapotrzebowania wychodzi zużycie w sezonie grzewczym na CO i CWU 2-2,5t węgla i 6m3 (9mp) drewna.
      Sezon grzewczy 2022/23 10.09.22-10.05.23r. śr temp 5,5°C, długość trwania 245dni, kocioł na węgiel/drewno na CO i CWU 1,8t węgla, 6m3 (9mp) drewna.
      Sezon grzewczy 2023/24 10.10.23-25.04.24r. śr. temp 5,4°C, długość trwania 200dni, fotowoltaika stare zasady, kocioł na węgiel/drewno 1t węgla, 4m3 (6mp) drewna, grzałka do CWU 300 kwh, 2 klimatyzatory 3,5kw do dogrzewania w okresie przejściowym (gdy na zewnątrz jest powyżej 3°C) parter (110m2) 650 kwh (klima pracowała w ciągu 200dni przez 1800godz.) i piętro (110m2) 360 kwh (klima pracowała w ciągu 200dni przez 620godz.), krócej pracowała na piętrze ze względu na większe zyski słoneczne od przeszkleń i bytowe od mieszkańców - gotowanie, komputery.
      Temperatura w budynku oscyluje w granicy 20-22°C. A kocioł węgiel/drewno jest całkowicie wygaszany na noc a uruchamiany przeważnie rano 5-8/9 i popołudniu 16-19/20.

    • @ijot128
      @ijot128 7 месяцев назад

      Jeśli mamy gaz, to po co bawić się w wymyślanie koła na nowo? Problem w tym, że różni obrońcy wszystkiego pragną najbardziej delegalizacji spalania gazu do tak prozaicznych celów, jak ogrzewanie ... I co wtedy?

    • @Jarek_Szefer
      @Jarek_Szefer 7 месяцев назад

      Obiektywny, jak gość handluje magazynami energii 👏
      A sprawdziłeś wogóle info podane w materiale czy jest prawdziwe, czy łykamy jak kłamstwa polityków 👏

  • @Marstach-k8j
    @Marstach-k8j 7 месяцев назад +4

    Brawo bardzo rzetelne podejście do tematu matematyka nie kłamie. Tak duże przewymiarowanie instalacji jest nie opłacalne ze względu na koszty i czas zwrotu jak i na warunki przyłączeniowe do sieci, 90% a może i więcej gospodarstw domowych ma moc poniżej 20kwh więc nie ma możliwości podłączenia większej instalacji chyba że off-gridowo a wtedy czas zwrotu bez auto konsumpcji z przykładowych 5 lat wzrośnie do lat 20 więc traci to sens. I nie uwzględniam tutaj jeszcze wzrostu napięcia powyżej 253 V a co za tym idzie wyłączaniem się instalacji fotowoltaicznych.

    • @ekologwroclaw
      @ekologwroclaw 7 месяцев назад

      Przewymiarowanie instsslcji ma granice ale ceny godzinowemogą spłaszczyć krzywą kaczki czyli spłaszczyć też ceny w skali dnia a może i w skali roku. Po drugie zamiast kupować prąd można policzyć czy nie warto za tę kasę kupić więcej paneli nawet jakby wyszło na to samo.Wtedy nadwyżek letnich będziemy mieli więcej a przecież prąd można wykorzystać na wiele sposobów czyli sprzedać sąsiadom, postawić ładowarkę dla aut EV lub do woli cieszyć się klimatyzacja w gorące dni. To że dziś nikt nie ma pomysłu na co zamienić prąd nie oznacza, ze zaraz nie znajdę sie pomysły bo np prąd można sprzedać do produkcji wodoru, można sprzedać agregatorowi, można zużyć na potrzeby lokalnej społeczności np zasilić oczyszczalnię ścieków czy 100 innych potrzeb.
      Czyli od nadmiaru głowa nie boli a będzie nadmiar to zaczną mysleć co z nim zrobić .
      Nie ma nadmiaru to po co mysleć?
      Masz za dużo prądu latem?
      To po co latem gotować na gazie?

  • @TomdexPL
    @TomdexPL 7 месяцев назад +47

    Po prostu nie ma co liczyć na fotowoltaikę w zimę. Trzeba dobierać PV do zapotrzebowania od wiosny do jesieni i tyle, najlepiej zobaczyć na rachunek za prąd i według zużycia sobie dobrać. Mniejsza instalacja jest jednak tańsza, sprzedawanie prądu, którego nie zużyjesz za 20 gr nie ma sensu i tylko wydłuży zwrot inwestycji. Odkładajcie sobie kasę na rachunek zimowy. Błędem jest twierdzenie instalatorów, że do pompy fotowoltaika jest idealna, już szybciej klimatyzacja, gdzie w lato ma to sens. Nie dajcie sobie wciskać kitu, bo im większa instalacja, tym instalator ma większą kasę.

    • @HyperVegitoDBZ
      @HyperVegitoDBZ 7 месяцев назад

      Cytując klasyka: "no raczej kur123 nie inaczej. As wywiadu, gratuluję dedukcji kur#$ mać."

    • @tomvaversky7201
      @tomvaversky7201 7 месяцев назад

      I'm większa inst tym większe pokrycie konsumpcji w pochmurny dzień, gdy mamy 10-15% wydajności nominalnej. Czy wy wiecie ile się płaci za energię w C11 i ile będzie się płacić po 1 07 24r? Wszyscy o tych domkach - a jakie zużycie w taryfie G jest w całym zapotrzebowaniu na energię w Polsce ? Już mówię 20.2%. Nie ograniczajcie się do tych 20% leszcze.

    • @tomvaversky7201
      @tomvaversky7201 7 месяцев назад

      I'm większa inst tym większe pokrycie konsumpcji w pochmurny dzień, gdy mamy 10-15% wydajności nominalnej. Czy wy wiecie ile się płaci za energię w C11 i ile będzie się płacić po 1 07 24r? Wszyscy o tych domkach - a jakie zużycie w taryfie G jest w całym zapotrzebowaniu na energię w Polsce ? Już mówię 20.2%. Nie ograniczajcie się do tych 20% .

    • @HyperVegitoDBZ
      @HyperVegitoDBZ 7 месяцев назад

      @@tomvaversky7201 no nie koniecznie, media i minister mówi o 30%, tauron znajomemu wysłał podwyżkę o 95%. Nie jestem pewien czy ma tam g11 czy g12

    • @husc7775
      @husc7775 7 месяцев назад +1

      Moim zdaniem brakuje analizy w przypadku położenia paneli pod kątem 60° lub nawet pionowo jako płot od południa lub zawieszenia na ścianie.

  • @zzbbyych
    @zzbbyych 2 месяца назад +2

    *Taka prawda że na nowych zasadach net biling trzeba zapomnieć o zasilaniu pompy ciepła w miesiącach zimowych jedynie w miesiącach letnich dla własne potrzeby plus magazyn energii .Jeśli miałbym teraz zakładać fotowoltaikę to off grit*

  • @kubakuba5800
    @kubakuba5800 5 месяцев назад +2

    witam wiec wnioski sa dwa albo instalacja mała zaspokojenie wiosna jesień albo masa paneli bo lepiej i taniej niz magazyn który szczerze nic nie daje

  • @lakusz_
    @lakusz_ 7 месяцев назад +7

    Czy nie lepiej zadbać budynek jak najbardziej energooszczędny ?

    • @martynasobczyk5339
      @martynasobczyk5339 Месяц назад

      Witam mam dom 120 m pompy ciepła i w życiu nie założę panele fotowoltaicznych najważniejsze żeby dobrze z termomodernizacji dom jestem zadowolony z rachunków i zużycia nawet z prądu który pobieram z sieci pozdrawiam

  • @mireksy6752
    @mireksy6752 7 месяцев назад

    Fajny filmik. Mam pytanie, czy według aktualnych rozliczeń miesiąc w jakim podłączymy panele ma jakieś znaczenie? Pozdrawiam😊

  • @hublanek
    @hublanek 7 месяцев назад +3

    obecnie jedynym sensownym rozwiązaniem jest instalacja bifacjali w pionie w relacji wsch/zach, w lecie produkcja sumaryczna się specjalnie nie różni od tradycyjnej ale już jesienią i zima jest zdecydowanie większa
    co do kwestii zapewnienia zasilania zimą tylko z PV to przy dobrze ocieplonym domu o powierzchni 100m2 potrzeba około 70-80 kWp w PV + magazyn około 60-70kWh - przy założeniu że ogrzewamy pompą gruntową gdzie dolne źródło ma powyżej 8 st w zimie, dla pompy powietrznej będzie to + 30-40% w ilości PV oraz + 25% dla magazynu

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  7 месяцев назад +1

      To jest bardzo ciekawa opcja, tylko trzeba mieć naprawdę spora działkę, aby łapać bezpośrednie promieniowanie, wtedy kiedy słońce jest najniżej nad horyzontem. To sprawia, że największe zastosowanie znajdzie w sektorze agro.

    • @hublanek
      @hublanek 7 месяцев назад +6

      @@filipkaszubowski mam takie rozwiązanie przy działce nieco ponad 50a i sprawdza się wyśmienicie do tego stopnia że rok temu zdemontowałem przyłącze i wypowiedziałem umowę tauronowi

    • @robertwitecki450
      @robertwitecki450 7 месяцев назад

      Może na tracker ach dało by się neci zmniejszyć instalacje

    • @janek1976
      @janek1976 7 месяцев назад

      Myślę że pow. 50a mieści się w pojęciu "naprawdę sporej działki"...

    • @hublanek
      @hublanek 7 месяцев назад +1

      @@janek1976 cały mój teren to ponad 3ha (dawne zrujnowane gospodarstwo rolne które kupiłem dość okazyjnie) a te 50a to część budowlana

  • @lechstrychalski5773
    @lechstrychalski5773 7 месяцев назад

    Jak można się z Panem skontaktować?

  • @krzysztof-0123
    @krzysztof-0123 7 месяцев назад +1

    Ja instalację dobrałem tak, aby w słoneczny dzień grudnia lub stycznia wyprodukowała 20 kWh, z czego 10 zużyję na bieżąco, a drugie 10 trafi do magazynu. PVgis jest tutaj bardzo pomocny.

    • @SlawomirBaj
      @SlawomirBaj 7 месяцев назад

      Można wiedzieć jakiej mocy jest ta fotowoltaika?

    • @krzysztof-0123
      @krzysztof-0123 7 месяцев назад +1

      @@SlawomirBaj 9,1 kWp, kierunek południowy zachód, nachylenie 38 stopni.

    • @arturz7
      @arturz7 7 месяцев назад +2

      Bardzo optymistyczne założenia 😊 W praktyce to pewnie w grudniu ledwo wyciągniesz 150 kWh a w styczniu może 300 kWh przy dobrych wiatrach.

    • @krzysztof-0123
      @krzysztof-0123 7 месяцев назад

      @@arturz7 Mówię o produkcji dziennej w słoneczny dzień.

    • @arturz7
      @arturz7 7 месяцев назад

      @@krzysztof-0123 no tak, ale to żaden wyznacznik przecież więc czemu pod tym kątem wymiarowac instalacje?

  • @ukaszw.5461
    @ukaszw.5461 7 месяцев назад

    Ja mam pytanie jak będzie wyglądał system rozliczenia prosumenta wirtualnego i od kiedy? Mam instalacje fotowoltaiczną na starych zasadach na jednym z budynków i drugi budynek naprzeciwko drogi. Czy mogę tak jakby dopisać się tym budynkiem pod tą moją instalację? I czy będzie można zmieniać ten status np. gdybym chciał wynająć lub sprzedać tą nieruchomość.

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  7 месяцев назад

      Prosument wirtualny wejdzie nie szybciej niż Centralny System Informacji o Rynku Energii, którego oddanie do użytku jest planowane na lipiec 2025. Wszystko wskazuje, że odległości będą mogły być znacznie większe. Wystarczy, że PPE znajdą się na terenie tego samego OSD.

    • @krzysgru
      @krzysgru 2 месяца назад

      W energa uzyskałem i formację że prosument wirtualny możliwy jest tylko po przejściu na nowe zasady rozliczeń ...

  • @wojzbig4931
    @wojzbig4931 7 месяцев назад

    Czy może ktoś mi powiedzieć, jakie są koszty przesyłu energii? Czy płaci się za przesył w obie strony? Za energię wysłaną i pobraną? Czy jakoś inaczej.

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  7 месяцев назад

      Płaci się za tylko pobraną. Koszty zależą od OSD i wybranej oferty, ale często to jest około 0,30 zł/kWh brutto.

  • @pawbin9605
    @pawbin9605 7 месяцев назад +3

    Instalację należy projektować na zimę - tak 100-150 kWp. i magazyn około 500 kWh. i powinno wystarczyć.

    • @SlawomirBaj
      @SlawomirBaj 7 месяцев назад +2

      Ale tak na styk, ledwo ledwo

  • @eljarox
    @eljarox 7 месяцев назад +4

    Nie bardzo rozumiem sugerowania przewymiarowania po to aby wydać jednorazowo kupę kasy żeby mieć satysfakcję braku opłat miesięcznych. Przecież 25% oszczędności to nadal oszczędność. Szukać należy rozwiązania w którym koszt ogrzewania w perspektywie skalowania czasu inwestycji jest akceptowalny i ekonomiczny dla inwestora. Inwestowanie jest bezpieczniejsze jeśli jest rozłożone w dłuższym horyzoncie czasu. A tak na wesoło to teraz się tylko opłaca Żubr w markecie 😊

    • @GreyDeathVaccine
      @GreyDeathVaccine 7 месяцев назад

      Otóż to. W mieście i z małą działką to pompę jeszcze mogę zrozumieć, ale poza miastem lub przy działce większej niż 2 obrysy domu to pompa ciepła jest zbędna. AGS (ang. Annualized Geo Solar) pozwala przechować darmową energię z lata (czerpaną z nagrzanego słońcem powietrza) na zimowe miesiące. Tylko żeby ją sprawnie zastosować trzeba o tym pomyśleć przed budową domu ;-) AGS + gruba izolacja + zysk słoneczny razem zaspokoją większość potrzeb cieplnych przez zimne miesiące. Co braknie, można tanio dogrzać klimatyzacją.

    • @hublanek
      @hublanek 7 месяцев назад +2

      @@GreyDeathVaccine AGS jest niewykonalne przy płytkich wodach gruntowych ale z kolei w takiej sytuacji doskonale sprawdza się pompa gruntowa

    • @GreyDeathVaccine
      @GreyDeathVaccine 7 месяцев назад

      @@hublanek Dzięki za dodatkowe informacje 🙂

  • @xproton
    @xproton 7 месяцев назад +1

    Magazyn energii ma sens jeśli będzie dotowany, wtedy stawiam 5MWh i nie muszę dużej fotowoltaiki. Druga opcja to przewymiarowana fotowoltaika, przynajmniej 80kWp. Wtedy rachunki wyjdą na zero.

    • @Jarek_Szefer
      @Jarek_Szefer 7 месяцев назад +2

      😳....😳😂🤣

  • @ukaszsadowski5498
    @ukaszsadowski5498 7 месяцев назад +1

    Nie wziołeś jeszcze jednego dość istotnego czynnika. Największe mrozy (chłody) są nocami i to wtedy pompa ciepła pracuje najczęściej. Chyba że w instalacji masz potężny bufor ciepła i PC nie pracuje nocą.

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 7 месяцев назад +1

      buforem jest ogrzewanie podłogowe wodne (oraz beton)
      jak ma się dobrą pompę (to ona w większości odpoczywa)

  • @dartek2000
    @dartek2000 7 месяцев назад

    Drogi Filipie, ogarnij sprawę spółdzielni energetycznych i uratuj nas net-bilingowców, bo to chyba jedyny sposób na opłacalność fotowoltaika i powrót do starego prosumenta na 60% odzysku. Masz analityczny umysł więc zdołasz rozeznać się w zawiłościach spółdzielni energetycznej, jej rozliczeniach i prowadzeniu. Pomocy !

  • @Adam-g5v2y
    @Adam-g5v2y 7 месяцев назад

    mam instalacje fotowoltaniczną 5kw więć Listopad Grudzień Styczeń i kawałek lutego produkcja dzienna energii od 2 kw do 3kw dziennie więc o czym ta gadka

  • @rdcabal
    @rdcabal 7 месяцев назад

    można wogóle nie zgłaszać. wysypać panele, magazyn i falownik offgridowy np Deye w ustawieniu zero exportu z magazynu, zero oddawania z paneli.

  • @muza8882
    @muza8882 7 месяцев назад

    Minimum trzeba mieć 50 kWp...do tego trzeba mieć ogrzewanie awaryjne w postaci kominka na drzewo..

  • @krzysztofbaon-iz9zj
    @krzysztofbaon-iz9zj 7 месяцев назад

    Tylko jedna rzecz siec energetyczna przesycona w danych gałęziach transformatorowych i falowniki się wyłączają oraz energetyka nie chce odbierać nowych PV gdzie jest przesycenie oraz energetyka odłącza awaryjnie bardziej tzw farmy biznesowe dla stabilizacji sieci.
    Druga rzecz te szacunki zużycia prądu (oraz temp jakie mogą panować w danej zimie wiec zmienne oraz od miejsca geograficznego kraju terenu a panującej zimy, cop nie jest jedno, jest zależne od temp w jakiej pracuje pompa) przez pompy ciepła tylko z odpowiednim certyfikatem (w liście zoom jest wiele które maja tzw certyfikaty na tzw pieczątkę bez realnych badań oraz niedostosowanych do warunków naszych oraz te zagraniczne) są dla nowych domów z podlodówką, po modernizacji starszy jak np powyżej 10lat nigdy nie będzie tak jak nowy dom zrobiony od podstaw projektu i materiałów odpowiednich wyliczony na etapie projektu.
    Tutaj sie kłania modernizacja sieci energetycznych, elektrownie nowe na dodatkowe potrzebne moce.
    Magazyny w sumie jak i reszta puki co drogie bardzo i mało efektywne gadżety a czas na jaki wystarczy taki magazyn na offgrid.
    Warunki z czasem są coraz gorsze i mniej opłacalne w każdym wypadku energia droga jak i nie efektywne gadżety.
    Wiec ta transformacja jest ślepym zaułkiem i cała ideologia idzie spać.
    Tez energia z PV wytworzona do niej jest doliczany ETS czyli np sąsiad ponosi koszty za niezieloną pobierając zieloną energię, wiec energia ta czy inna nie ma sygnatury pochodzenia. to nie strumienie jak w światłowodzie.
    Dwa dalsze zwiększanie udziału tzw oze będzie coraz bardziej zagrażało ogólnej sieci energetycznej. Sumarycznie brak budowania nowych elektrownio oraz brak zastąpień obecnych którym kończy się czas cyklu życia technicznego.
    Brak wielkoskalowych magazynów, obecne tzw magazyny są przestarzałe w tej technologii a skala opłacalność gabaryty.

  • @husc7775
    @husc7775 7 месяцев назад

    Moim zdaniem brakuje analizy w przypadku położenia paneli pod kątem 60° lub nawet pionowo jako płot od południa lub zawieszenia na ścianie.

    • @zdzissiek1010
      @zdzissiek1010 6 месяцев назад

      mam możliwość regulacji kąta pochylenia do 55stopni, i w tą zimę tak miałem ustawiony, Powiem szczerze, zyski ją niewielkie , w grudniu miałem 149KW, a w styczniu 262KW . Instalacja 10KW na południe. Teraz policzcie przestawiania kąta zeszło pół dnia, i kilka odśnieżeń, mimo że kąt duży czasami trzeba było wejść na płaski dach i zgarnąć śnieg. Na szczęście nie mam pompy ciepła bo mam duży stary dom, moja instalacja produkuje rocznie 4.7 MWh To bardzo mało że średnią ale to jest efekt wysokiego napięcia 253V. Za rok 2023 zapłaciłem łącznie dla Taurona 1890zł

    • @husc7775
      @husc7775 6 месяцев назад

      @@zdzissiek1010 no nie powiem wynik mega słaby 1MWh z każdego KW to jest do osiągnięcia. Czyli u pana powinno być z 10 MWh no przyjmijmy mega kiepskie warunki 9MWh. Nie wiem jakie jest u pana zużycie ale ja bym albo zmniejszyły instalację albo poszedł w magazyn energii.

    • @husc7775
      @husc7775 6 месяцев назад

      @@zdzissiek1010 te 149 i 262 to rozumiem KWh? Trzeba by było to porównać z nieprzestawionymi panelami i zobaczyć ile więcej to dało ja się jakichś cudów nie spodziewam tylko tak około 40%-35% tego co w miesiącach czerwiec,lipiec, sierpień przy kacie 30°.

    • @husc7775
      @husc7775 6 месяцев назад

      @@zdzissiek1010 jeszcze w kontekście tego napięcia ja bym poszedł w magazyn na LFP od chińczyka żeby mi się aż tak nie marnowało.

  • @alabama4659
    @alabama4659 Месяц назад

    to tylko kwestia czasu jak zostaną wprowadzone kary za wprowadzanie do systemu energetycznego energii z odnawialnych źródeł energii

  • @rdcabal
    @rdcabal 7 месяцев назад

    a w dobrym układzie pc może latem chłodzić prosto ze słońca

  • @tomvaversky7201
    @tomvaversky7201 7 месяцев назад +1

    Im większa inst tym większe pokrycie konsumpcji w pochmurny dzień, gdy mamy 5-15% wydajności nominalnej. Czy wy wiecie ile się płaci za energię w C11 i ile będzie się płacić po 1 07 24r? Wszyscy o tych domkach - a jakie zużycie w taryfie G jest w całym zapotrzebowaniu na energię w Polsce ? Już mówię 20.2%. Nie ograniczajcie się do tych 20%

  • @rybuss85
    @rybuss85 7 месяцев назад +3

    Mniejsza instalacja. Tylko i wyłącznie!!! Nie sprzedajemy za psi pieniądz i co najważniejsze nie zapychamy sieci. U mnie instalacja 3,3kWp(w panelach 4,1) i pompa 5kW. Do ogrzania 75m2. Styro 10cm,okna 2 szybowe i słabo ocieplony dach. Rachunek za rok w net billingu 1540zł.

    • @hublanek
      @hublanek 7 месяцев назад +1

      duża instalacja i brak oddawania prądu do sieci - za to z dużym magazynem - tanio w budowie i tanio w użytkowaniu

    • @rybuss85
      @rybuss85 7 месяцев назад

      @@hublanek Na razie nie myślę o magazynie. Jak jeszcze potanieją to zacznę myśleć. Obecnie jestem nawet zadowolony. Nie spodziewałem się takiej kwoty na rachunku 😉

    • @hublanek
      @hublanek 7 месяцев назад

      @@rybuss85 wiele już nie potanieją - za około 3-4 miesiące zaczną wracać do wcześniejszych cen - obecnie 14,5kWh kosztuje 4500 PLN

    • @rybuss85
      @rybuss85 7 месяцев назад

      ​@@hublanekTo oleje temat. Przy moich rachunkach mały sens tego rozwiązania.

    • @grego3216
      @grego3216 7 месяцев назад

      @@hublanekW jakim celu przeciętnemu Kowalskiemu magazyn energii? Niby co ma z nią zrobić w nocy latem?

  • @MrZiemwit
    @MrZiemwit 7 месяцев назад +1

    widac ze autor nie czyta komentarzy
    co lepiej 20kwp na dachu
    czy 5kwp na dachu i najtanszy piec zgazowujacy drewno ktory bedzie sprzezony z pompa ciepla i na 2miesiace odpalany jak akurat temperatura spadnie ponizej -10C
    i juz nie trzeba akceptowac wysokich rachunkow
    magazyn nic nie da bo w zime pompa chce 20-30kwh dziennie, juz nie mowiac ze pompa obciaza ostro taki magazyn, szkoda go nawet

    • @Jarek_Szefer
      @Jarek_Szefer 7 месяцев назад

      Autor tym handluje więc do końca prawdy nie usłyszymy 🤷🏻

  • @rudakoka6268
    @rudakoka6268 6 месяцев назад

    Jeśli zabiegani , zakredytowani Polacy nie wyjdą na ulicę i nie pierd….. rachunkami za prąd to możecie sobie montować cały ten szpej jaki chcecie. Nic to nie da.

  • @zdzissiek1010
    @zdzissiek1010 6 месяцев назад

    Jedynie sensowne to wyprowadzić się do Grecji lub nawet Hiszpani jest tam dużo wiecej dni słonecznych i można się odciąć od sieci energetycznej, W Polsce niestety się nie da i dlatego będą nas doić z kasy zawsze.

  • @Jasiek71
    @Jasiek71 7 месяцев назад +1

    Rozwiązaniem jest sezonowy magazyn ciepła i mocno energooszczędny budynek...

    • @hublanek
      @hublanek 7 месяцев назад

      znasz jakiś rozsądny cenowo sezonowy magazyn ciepła ? bo szukam od 9 lat i jak na razie nie znalazłem nic co ma się szanse zwrócić za mojego życia

    • @Jasiek71
      @Jasiek71 7 месяцев назад

      @@hublanek próbuje coś takiego zbudować..., mam trochę lat obserwacji i doświadczeń i myślę że jestem na dobrej drodze...

    • @GreyDeathVaccine
      @GreyDeathVaccine 7 месяцев назад +1

      @@hublanek Wspomniany przez mnie kilka postów wyżej AGS albo coś podobnego w postaci komercyjnego produktu. Na kanale Undecided Matta Farella był o tym film. Urządzenie miało elektryczną nagrzewnicę i magazyn piachu nie musiał być pod domem.

  • @zzbbyych
    @zzbbyych 2 месяца назад

    *Zakłady energetyczne robią wszystko aby przestać korzystać z ich usług i stawiać na własne zasilanie*

  • @ukaszdudek7598
    @ukaszdudek7598 7 месяцев назад

    Filipie bardzo dobra analiza, ale nie podobaja mi się wnioski. Dla przedstawionego przez Ciebie profilu zuzycia i instalacji 16kWp skierowaniej na poludnie 35 stopni oraz magazynie energii 20kWh, rachunki roczne za energie moga wynosic kolo 0zł. Owszem w okresie zimowym potrzebujemy dokupić okolo 2000kWh ale w okresie letnim powinnismy sprzedac okolo 10000kWh. Liczac nawet cene 0,25gr do dalej daje nam 2500zł na zakup tych 2000kWh.

    • @Damian88max
      @Damian88max 7 месяцев назад

      Niestety ale kasa ta pokrywa tylko część kosztów energii

    • @TomdexPL
      @TomdexPL 7 месяцев назад

      25 gr to i tak przy dobrych wiatrach i nie pokrywa opłat dystrybucyjnych. Koszt 16 kWp, a koszt 6? Do tego przy 16 kWp musisz brać pod uwagę, że wpychasz latem masakryczną ilość energii i o wysokie napięcie nie jest trudno.

    • @ukaszdudek7598
      @ukaszdudek7598 7 месяцев назад

      @@TomdexPL właściwie ze wszystkim co napisałeś w pełni się zgadzam jednakże...
      Przy odpowiednim zarządzaniu magazynem i stawkach godzinowych RCE cenę odkupu energii można znacznie podnieść. Np. ja w maju miałbym średnio 31 gr za kWh. Dodatkowo zapewnie wejdzie w życie ustawa mówiąca o współczynniku 1.23.
      Żeby wprowadzić do sieci 16kW faktycznie może być bardzo duży problem, ale z drugiej strony przy cenach godzinowych obcina nam produkcję przy najniższych stawkach.
      Oczywiście że nie można pokrywać kosztów dystrybucji ale z drugiej strony od tych 2000kWh w taniej taryfie to kosztów dystrybucji będzie tak z 250zl.
      Różnica w zakupie 6 i 16 oczywiście że będzie spora ale mimo wszystko wzrost nie jest proporcjonalny.
      Nie twierdzę że taka instalacja 16kWh to jedyny słuszny wybór, ale bardzo ciekawa opcja mająca wiele zalet jak np. duża samowystarczalność i niezależność.
      Ps. Taka instalacja 16kWp ma jeszcze jedną dużą wadę, nie każdy ma az tyle miejsca na działce/dachu:)

  • @SlawomirBaj
    @SlawomirBaj 7 месяцев назад +1

    Taniej i prościej wyjdzie magazyn energii, który będziemy doładowywać agregatem na lpg

    • @hublanek
      @hublanek 7 месяцев назад +4

      jeśli już myśleć w tym kierunku to agregat chłodzony cieczą i odzysk ciepła - wtedy sprawność dochodzi do 85-87% - w takim rozwiązaniu koszt energii jest zbliżony do tej z sieci ale już ciepło którego jest blisko 2x tyle co prądu mamy całkiem za darmo

    • @be-bik3491
      @be-bik3491 7 месяцев назад +2

      ​​@@hublanekKogeneracja to idealne rozwiązanie.

    • @hublanek
      @hublanek 7 месяцев назад

      @@be-bik3491 wiem bo mam :)

    • @AdamaxThePunisher
      @AdamaxThePunisher 7 месяцев назад

      @@hublanek Podaj jaki masz ten agregat, szukam takiego rozwiązania.

    • @hublanek
      @hublanek 7 месяцев назад +4

      @@AdamaxThePunisher zdemontowany silnik (wraz z całym osprzętem) z renault clio 1,2 zamontowany na własnoręcznie pospawanej ramie i zabudowany obudową z płyty warstwowej

  • @EPLATV
    @EPLATV 7 месяцев назад

    Wystarczy że założysz pompę gruntową która ma COP 6 lub nawet 7 i wtedy zurzycia pompy spadną o połowę. Wtedy zakładasz 25kw paneli 35stopni na południe i masz ogrzewania za darmo przez następne 25 lat. Policz sobie co wyjdzie taniej. Kupować węgiel przez 25 lat ,czy kupić paneli i ewentualnie magazyn energii. Myślę że to drugie. Do sieci nie ma sensu oddawać na nowym rozliczeniu na pompę ciepła. No chyba że by miał duży magazyn energii i oddawał tą całą energię z dnia wieczorem. Wtedy to ma sens bo płacisz tylko opłaty stałe.

  • @mariusz660
    @mariusz660 7 месяцев назад

    maxymalnie panele 4 kwp plus maxymalnie magazyny energi i 2lub 3 taryfa i ani kasy nie topisz ani brak slonca cie nie wku.....a . Mam 6,5kwp .pompe magazyn , i polowa produkcji pradu poszla w siec za grosze. w grudni 6.5kwp dalo 165kwh, a w styczniu 225kwh , w grudniu zuzylem 1,16Mwh a w styczniu 1,20Mwh. no i co ???? gdzie tu sens wpakowac kase na duze instalacje gdzie prad ucieka w kanal. instalacja na ziemi 35st nachylenie (powinno być 40stopni) ,5stopni na zachod ( powinno byc 10stoni). Od lipca 23r do teraz 24 roku wyprodukowalo 5,16KWh wyslane do sieci 2,29mwh, zakupiono z sieci 4,26mwh. samowystarczalnosc 2.80mwh.

    • @piotrekrm125
      @piotrekrm125 7 месяцев назад +1

      Obecnie moc magazynu energii nie może być większa niż moc inwertera, czyli falownika w instalacji fotowoltaicznej. W efekcie sumaryczna moc instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii nie może być większa niż moc przyłącza sieciowego.

    • @mariusz660
      @mariusz660 7 месяцев назад

      @@piotrekrm125 no tom mam 25kw . Ale w stylu życia w moim przypadku z pompą w zimie 15kw magazyn byłby idealny. W 2 lub 3 strefie cenowa w tauronie jestem w stanie grzać 24h najtańszym prądem z sieci ,oczywiście jak słoneczko zaświeci to z słoneczka prad będzie. 😁

    • @SlawomirBaj
      @SlawomirBaj 7 месяцев назад

      @@piotrekrm125 a powiedz mi jak to sprawdzą? Buduję magazyn na ogniwach z Chin z osobnym BMS i ustawie prąd rozładowania na 20A co przy 50V da 1000 W mocy a pojemność magazynu będzie 15 kWh. Te sumowanie mocy ma znaczenie jak bierzesz dotację na magazyn

    • @pwaldek1960
      @pwaldek1960 7 месяцев назад

      @@piotrekrm125a po huk I'm zgłaszać prawdę. Kto Ci sprawdzi ile masz kWh magazyn.
      Ja mam 20kWh prawie rok i dopuki nikt się nie przyczepi to nie mam najmniejszej ochoty i wogóle magazyn zgłaszać.
      A jak co to napisze im, że mam UPSA dlatego są mikro piki wysyłki w nocy bo, że mam hybrydę to wiedzą. Zgłoszona.🥳

  • @akobrz
    @akobrz 3 месяца назад +1

    Ten filmik jest bez sensu. Pokazuje pulłapkę statystyki. Jak w miesiącu będzie 15 dni słonecznych i 15 pochmurnych to średnio będzie nieźle. Ale w dni słoneczne produkcji nie da się w pełni wykorzystać bo jest przewymiarowana. A w pochmurne dni produkcja będzie bliska zeru, bez względu na przewymiarowanie. Więc choć średnio wygląda ok, to w praktyce i tak będzie do bani.

    • @japierdole609
      @japierdole609 Месяц назад

      Właśnie tak to wygląda w praktyce, a ludzie na oglądają się tych pseudo naganiaczy yutubowych na PV, pompy, offgrid, a później jest płacz i zgrzytanie zębami.

  • @Loktik8881
    @Loktik8881 7 месяцев назад

    No smieszne to jest 5 razy 10 to tak ale nie to co pan opowiada i wtedy nie trzeba by bylo smiesznej pompy ciepla ale jak to i kto co lubi pozdrawiam panie depozycie😂😂😂😂😂😂

  • @tomaszsikora5749
    @tomaszsikora5749 7 месяцев назад +1

    Pompa ciepla to najwieksza sciema ostatnich lat bardzo droga w zakupie i w utrzymaniu opłacalność na tzw. Starych zasadach czyli jak wszyscy placili twój rachunek za prąd a jesli mowa o ekologi to tak jak z tymi elektrykami ladowanymi agregatami diesla

  • @BartoszBielecki
    @BartoszBielecki 7 месяцев назад

    Spółdzielnia energetyczna i odpowiednie przewymiarowanie.

    • @hublanek
      @hublanek 7 месяцев назад

      bardzo trudno jest znaleźć chętnych do takiego rozwiązania - mam przykład na sobie sąsiedzi wiedzą że nie mam przyłącza i licznika (jestem w 100% offgrid) a i tak nie są mi w stanie się zdecydować na wejście do spółdzielni

    • @BartoszBielecki
      @BartoszBielecki 7 месяцев назад

      @@hublanek Wiadomo, trzeba szukać, ale jak weźmiesz pod uwagę, że mówimy o 3 gminach, to te 9 osób/firm można znaleźć.

    • @hublanek
      @hublanek 7 месяцев назад

      @@BartoszBielecki Szukam od roku ale ja na razie bezskutecznie - znalazłem jedną małą firmę ale się po 2 tygodniach wycofała.

  • @mirosawgrabania5424
    @mirosawgrabania5424 7 месяцев назад +1

    Słabiutki dźwięk...

  • @matsoren8865
    @matsoren8865 7 месяцев назад +1

    Po pierwsze jeśli chcemy aby panele PV produkowały na prąd w zimie to kąt nachylenia powinien być 60stopni lub nawet powinny być stawiane pionowo, a wówczas całe te kalkulacje możne podzielić przez 2 albo 3x. Zamiast ogrodzenia można sobie położyć panel bifacialne i w cenie ogrodzenia mamy prąd prawie za darmo i po problemie...

  • @kondzio2003
    @kondzio2003 7 месяцев назад

    Cały grudzień daje mniej energii niż jeden dzień w maju.

  • @slawek1300
    @slawek1300 2 месяца назад

    100 kw 😂😂😂

  • @ekologwroclaw
    @ekologwroclaw 7 месяцев назад

    Dużo jaśniej by było gdyby narywać wykres dla dzisiejszych cen sprzetu i prądu przy jakiej wielkości PV ona by sie najszybciej zwróciła

  • @jaceksekua7426
    @jaceksekua7426 7 месяцев назад

    I po co te bajki dla doroslych 7 kwp od listopada do marca stednio jeden kw dziennie i na co to wystarczy do PC nie ma sie co oszukiwac ogrzewanie pradem jest najdroższym ogrzrwaniem w naszej strefie klimatycznej ,przy minus 12 SCOP 1,8 wiec sibie policz PC 12 kw

    • @rybuss85
      @rybuss85 7 месяцев назад

      No widzisz. A u mnie po założeniu PV i PC nie zamierzam wracać do innego ogrzewania. Pompa powietrze woda Panasonic

    • @jaceksekua7426
      @jaceksekua7426 7 месяцев назад

      @@rybuss85 przy minus 12 jakie SCOP i powiedzmy dwa miesiące takiej pogody bo jak na razie to mamy jesień zimą ps Panasonic niezła PC

    • @rybuss85
      @rybuss85 7 месяцев назад

      @@jaceksekua7426 Nie sprawdzałem. Z ciekawości raz ją podgoniłem przy -8 albo 10 do ponad 50 stopni. Szła bez grzałek. Ogólnie najwięcej zjadła w styczniu jak były właśnie takie mrozy powyżej -10. Wyszło 624kWh z CWU. Kaloryfery. Rachunek roczny za prąd bytowy plus pompa w net billingu dostałem na 1540zł. Więc dla mnie super. Pompa za cały rok pobrała z podlicznika(menu pompy dużo przekłamuje) 2520kWh jakoś.