Jaki kąt nachylenia i kierunek paneli PV jest najlepszy na zimę?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 21 дек 2024

Комментарии • 18

  • @krzysztofzareba4814
    @krzysztofzareba4814 5 часов назад +4

    No w koncu film. Co sie stalo, ze taki przestoj? Jedyny merytoryczny kanal i najlepsza forma prezentacji!

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  4 часа назад

      Dzięki, cieszę się, że tak uważasz. Co do przerwy to powodów było co najmniej kilka. Generalnie nie jestem zawodowym youtuberem, więc czasami nagrywanie schodzi na dalszy plan.

  • @Mac1ekN
    @Mac1ekN 5 часов назад +1

    Nareszcie nowy film. 😉 Już się bałem że nie wrócisz, a to w mojej opinii najlepszy kanał o foto i magazynach energii.

  • @RadosawRatomski
    @RadosawRatomski Час назад

    To ja dodam swoje trzy grosze instalacja na dachu 32 stopnie poludnie, 8,16kWp 8letnia w 1 dzien zimy 21 grudnia wyprodukowala 7,6kWh natomiast druga o mocy 9x230W kąt nachylenia 85stopni panele 12 letnie wykonana na gruncie za pomocą indywidualnego projektu ;) konstrukcja eco z odzysku plus felgi z kamirniami z Meganki wyprodukowała 3,1kWh. Obydwie konstrukcje nie maja żadnego zacienienia. Potwierdzam fakt że w przypadku opadow śniegu gruntowa konstrukcja oczyszcza sie sama. Ten system gwarantuje nam gorąca wodę przez 10 miesiecy natomiast przez grudzien styczen wspomaga produkcje ciepłej wody. Przerabiałem różne warianty ustawień i ten jest optymalny do CWU latem w zwiazku że dzien jest dlugi to ten kąt nachylenia wrecz nawet pomaga dla systemu ograniczajac pik słońca w południe a zimą maksymalizuje uzyski. W tym roku konstrukcja do CWU wyprodukowala ponad 2600kWh natomiast FV na dachu 8250kWh. Obecnie pracuje nad systemem który bedzie budowany na starym ogrodzeniu z siatki i betonowych słupków oczywiście skierowanych w południową stronę będzie służył do wspomagania ogrzewania domu ale to pochwale sie za jakis czas ;). Obecnie pochwalić sie mogę tym że zamykam 8 sezon z FV i posiadajac tylko i wyłacznie wszystko na prąd (swoja woda, brak gazu, wspomaganie ogrzewania domu klimatyzacjami) moje średnio miesieczne rachunki nie przekraczają 22zł. Pozdrawiam całą brać FV

  • @jerry76-jc5mg
    @jerry76-jc5mg 5 часов назад +1

    Na początku grudnia wyłączyłem falownik hybrydowy na dwa tygodnie taka super produkcja była i to bez zalegającego śniegu.

  • @BartoszBielecki
    @BartoszBielecki 2 часа назад

    Planuję płot PV skierowany na wschód -zachód. Ciekawy jestem uzysków.

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  Час назад

      Ja też. Daj koniecznie znać jak już wykonasz taki :)

    • @RadosawRatomski
      @RadosawRatomski Час назад

      Ja też ale pierwszy poludnie później wschód zachód. Najważniejsze abyś znalazł takie miejsce aby nie było cienia jeśli używasz inwertera. W przypadku powstawania miejscowego zacienienia rozważałbym microinwertery

    • @RadosawRatomski
      @RadosawRatomski Час назад

      Przy południowym w tym roku 2600kWh

  • @pawefalkowski5518
    @pawefalkowski5518 2 часа назад +1

    Raczej jesteśmy w połowie zimy PV łowej 😂 z dnia na dzień będzie już tylko lepiej.

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  2 часа назад +1

      Prawda, dlatego wyniki podaje dla okresu listopad-luty.

    • @pawefalkowski5518
      @pawefalkowski5518 2 часа назад

      @ ok napisałem post nim wszytko obejrzałem do końca. Następny temat używasz wartości w tabeli 1kWh w tabelach może to być mylące dla ludzi którzy używają wartości 1kWp.

  • @SiBex_ovh
    @SiBex_ovh Час назад +1

    Zabrakło informacji że sensowne jest używanie stringów co 4panele, równoleglić takie stringi i używać ładowarek MPPT do ładowania magazynu gdyż takie ładowarki są do 150-200V, do 30A a mają NISKI PRÓG STARTU który często jest w okolicy np. o 5V więcej niż napięcie magazynu !. Gdy moduł falowników nie zacznie pracy z dużym stringiem takie ładowarki już wyciągają Watty energii ! To jest bardzo ważny a pominięty tutaj etap !.

  • @forviperforviper
    @forviperforviper 3 часа назад

    1. Przy obecnych cenach KWp paneli system nadążny jest za drogi w stosunku do zwiększenia mocy instalacji a nawet w stosunku do indywidualnego sezonowego magazynu ciepła.
    2. PVGIS nie rozróżnia właściwie dużych praktycznych różnic skuteczności instalacji zależnie od kąta w warunkach silnego zachmurzenia ani skuteczności paneli dwustronnych od skuteczności jednostronnych.
    Jednostronne niezaśnieżone panele dostarczają najwięcej energii gdy są pod kątem 0 stopni (bo korzystają z całości światła zachmurzonego nieboskłonu) a najmniej gdy są w pionie (wtedy korzystają mniej więcej z połowy nieboskłonu) i konkurować z 0 stopni przy zachmurzeniu może tylko panel dwustronny o wysokim współczynniku bifacjalności ustawiony w pionie czyli kąt 90 stopni. Pionowy dodatkowo ma największą odporność na zaśnieżenie i tym samym pionowy dwustronny wydaje się być najlepszym wyborem na zimę w Polsce.
    3. Przy bardzo pochmurnych dniach falownik hybrydowy potrafi w dzień skonsumować z akumulatora więcej niż uzyska z paneli :)
    Przykładowo typowy falownik hybrydowy 10 KW zużywa około 100 W a przy mocnym zachmurzeniu tyle albo mniej może być z paneli 10 KWp.
    Wobec powyższego bardzo ważne zimą jest przewymiarowanie przynajmniej blisko 100% aby zamiast deficytu energii z pracy instalacji w bardzo pochmurny dzień był jakiś przychód.
    Nie mniej ważne w warunkach dużego zachmurzenia jest zastosowanie paneli dwustronnych o wysokim współczynniku bifacjalności a wtedy oczywiście w pionie.
    Projektując dobrą instalację na zimę warto bardziej kierować się mocą paneli NOCT niż mocą STC bo NOCT daje jakąś informację o skali spadku mocy przy słabszym naświetleniu.
    Zdarza się że w mocniejszych jako STC NOCT jest słabsze niż w pozornie słabszych panelach.
    Niestety producenci paneli nie podają osiągów paneli przy bardzo słabym naświetleniu poniżej 100 W na metr kwadratowy (praktyczne różnice są bardzo duże) i jedyne czym na dzisiaj można się kierować to testy użytkowników różnych typów paneli (podobno dwustronne HJT są do tego dobre ale ilość informacji z sieci nie pozwala stwierdzić nic więcej niż podobno).

  • @passenger9000
    @passenger9000 5 часов назад +5

    Filip - odcinek trochę na siłę. Geografii nie oszukasz - długość dnia i liczba dni słonecznych zimą sprawia, że kąty i kierunki to tylko kosmetyka.

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  4 часа назад +4

      Dla prosumentów na net-meteringu może i kosmetyka, ale jeśli ktoś na net-billingu może produkować zimą nawet 2x więcej energii przy takich samych kosztach inwestycji to moim zdaniem jest to ważny temat. Zwłaszcza, że nie raz widziałem rady sprzeczne z omawianymi wynikami.

    • @passenger9000
      @passenger9000 Час назад +1

      @filipkaszubowskinope, no chyba że to instalacja wielkości przemysłowej. Przy mniejszych i popularnych typu 10kWp to czy wyprodukujemy 200 czy 400 kWh to w skali roku nie robi to tak znaczącej różnicy

  • @MrZiemwit
    @MrZiemwit 2 часа назад

    moim zdaniem autor nie do konca sie zastanowil
    na dzien dzisiejszy gdybym mial robic instalacje na obecnych zasadach to najzyczajniej zrobilibym na gruncie panele ustawione pionowo
    - panele sa prawie za darmo wiec moze ich polozyc wiecej
    - pionowo moge ulozyc panele z jednej i drugiej strony czyli wschod zachod od razu i nadal konstrukcja zajmuje no wlasnie prawie nic nie zajmuje, bifacjal plusem
    - dzieki temu mam dosc duzo pradu zima a troche mniej latem ale jak mam duzo paneli to latem i tak mam tak ogromna nadprodukcje ze nie ma co z tym robic
    - konstrukcja pionowa nie zajmujej duzo miejsca, dla pojemyczego czlwieka latwiej to zrobic