Ile zarabia architekt? | Prowadząc architekturę | Odcinek #16

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 5 окт 2024
  • Ile zarabiają architekci? Ile kosztują projekty? Jakie są metody wyceny prac projektowych? Jakie problemy i patologie można spotkać w naszej branży? Jakie są oczekiwania finansowe architektów? Oraz w końcu ile powinny kosztować dobry projekt? Na te pytania odpowie arch. Andrzej Truszczyński w miniserii poświęconej wynagrodzeniom projektantów. Dziś część 1 z 4.
    Czekamy oczywiście na Wasze komentarze!
    Link do dokumentu "Stawki Umowy o Prace - propozycja w biurach projektowych na rok 2021" opracowanego przez arch. Piotra Zbierajweskiego: www.dropbox.co...
    "Prowadząc architekturę" - to seria mająca na celu przybliżenie realiów pracy projektantów. Dedykujemy ją wszystkim inwestorom, architektom, studentom architektury, osobom, które myślą o rozpoczęciu kariery architekta czy po prostu zainteresowanym jak nasz zawód wygląda od kuchni. Na kanale pojawi się wiele tematów związanych z warsztatem pracy architekta, szereg szybkich porad i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z projektowaniem oraz procesem inwestycyjnym. Liczymy również na waszą aktywność, czekamy na wszelkie uwagi, pytania i zachęcamy do subskrypcji kanału!
    Zachęcamy też do odwiedzenia naszego profilu na facebooku:
    / tkholdingpl
    oraz strony: www.tkholding.pl

Комментарии • 23

  • @boscostudio
    @boscostudio 2 года назад +17

    Bardzo polecamy skorzystanie z opcji normalizacji dźwięku by w całości materiału była jednakowa głośność :)
    Bardzo fajny materiał, pozdrawiamy !

  • @GDFSTROG
    @GDFSTROG 2 года назад +9

    Bardzo ciekawy materiał z perspektywy studenta rozpoczynającego swoją karierę. Czekam na kolejne części :)

    • @ProwadzacArchitekture
      @ProwadzacArchitekture  2 года назад

      Dziękujemy! Kolejne części są już na naszym kanale: ruclips.net/p/PLO8hdfZ1Ft3VTtq1PXKEkLNbsc--trRWc. zapraszamy!

  • @mariabladowska1625
    @mariabladowska1625 2 года назад +2

    Brawo dla Pana!

  • @patrykprychodko3767
    @patrykprychodko3767 2 года назад +4

    System oparty na roboczo-godzinach jest klarowny dla architekta i inwestora. Każdy szanuje bardziej swój czas pracy i pieniądze którymi trzeba to pokryć :)
    Środowiskowe Wyceny Prac Projektowych to dobry punkt zaczepienia

  • @radosawcierpio8171
    @radosawcierpio8171 2 года назад +1

    Bardzo ciekawy materiał. Czekam na resztę. Komentarz dla zasięgu 👍

  • @skrr7205
    @skrr7205 2 года назад +4

    Jakie wymagania studentów jak w branży it? Proszę o przynajmniej 1 biuro w Polsce dające przynajmniej 70procent stawek co firmy it - odpowiednio dla juniora bez doświadczenia, mida z doświadczeniem i uczestnictwem w kilku projektach i seniora, który odpowiada za całą inwestycję, ma uprawnienia i negocjuje z klientem. W branży architektury senior ma stawkę juniora/mida it(~5-7k) a junior architektury wynagrodzenie(jeżeli w ogóle coś dostaje) najniższe krajowe administratora it w urzędzie na wsi we wschodniej Polsce. Proszę nie gadać takich szkodliwych tekstów, pozdrawiam.

    • @ProwadzacArchitekture
      @ProwadzacArchitekture  2 года назад +4

      Proszę zwrócić uwagę, że to nie są nasze wymysły, tylko dane z grupy na Facebooku o nazwie "praca w architekturze". W opisie do filmu jest też link do opracowania Piotra Zbierajeswskiego. I nigdzie nie mówimy, że tyle zarabiają architekci tylko że takie są OCZEKIWANIA. Pozdrawiamy i zachęcamy do obejrzenia kolejnych odcinków.

  • @adrianwitkowski2999
    @adrianwitkowski2999 Год назад

    Pewna moja znajoma pani architekt urbanistka z Sopotu ( podpowiem ,że to ona napisała ustawę krajobrazową dla tego miasta ) często mi mówi ,że musi teraz popracować by uniezależnić się od swojej emerytury 1800 zł netto ;)

  • @danielzak6934
    @danielzak6934 Год назад +1

    Ten żart ciągle aktualny 😂 Projekty dla znajomych to dopłata do interesu. Nie rozumiem czemu wśród ludzi architekt uchodzi za osobę zamożna - skoro tylko mały procent architektów zarabia godziwe pieniądze . Inne minusy : twoi znajomi z innych branż niearchitektonicznych już dawno wzięli dom na kredyt , dwa auta i wakacje z rodzina dwa razy w roku. Przeciętny architekt : siedzi przed kompem po godzinach i cieszy się ze opłacił rachunki i uzbierał na rower 😂 . Ego architektów nie pozwala nawet przyznać się ze gryzą krawężniki a trzeba u klienta stworzyć pozory ze masz pieniądze . A jeśli masz to jak jedziesz starym zapierdzianym dziadem po 50 tce i zaczynasz myśleć o swoim pierwszym urlopie. Oczywiście nie wszystkich to dotyczy ale dużej większości . Ale póki co to ta mniejszość która sobie radzi na rynku kreuje obraz architekta jako prestiżowy zawód. Może był prestiżowy jakieś 40 lat temu . Świat się zmienia i obrotna Pani sprzątająca potrafi wykręcić 2 razy większa pensje niż architekt po studiach . I na koniec - 90 procent architektów się nie przebranżowi- bo skończył studia i teraz di końca życia będę męczył bułe bo 6 lat studiowałem i jestem artysta . A umiejętności które trzeba mieć jako architekt - biznesmen napewno na studiach nie naucza. Tych umiejętności uczysz się sam . Świat się zmienia niestety i trzeba to przyjąć na klatę .
    Cieszę się ze jest w ogóle kanał poświęcony sprawom architekta i problemów bo braża jest tak niezjednoczona - przez Ego każdego z osobna - ze zamiast usiąść przy jednym stole to tworzą się tylko podziały i krytyka.
    SARP to jakiś relikt jak ZUS - musi być i …uj.

  • @paweczernicki1461
    @paweczernicki1461 Год назад +1

    Ogólnie się z tym zgadzam, ale mówienie, że spotykanie się z inwestorem w kawiarni, to jakaś praktyka dumpingowa i obniżania ceny za projekt uważam za absurd. Chyba zdecydowana większość architektów projektująca w większości indywidualne domy jednorodzinne pracuje w domu, a nie ma wynajęte lub kupione lokale usługowe - w takim razie gdzie mają się spotykać z klientem? Czasem można w domu projektanta lub inwestora - ale najrozsądniejszym miejscem jest właśnie neutralny teren w postaci np. kawiarni. A własny lokal usługowy - chyba tylko biura robiące budynki wielorodzinne lub usługowe czy produkcyjne, gdzie pracuje minimum kilka osób stać i ma to logikę, aby wynajmować lokal. Więc uważam, że w tym materiale jest pomieszane mówienie o drobnej działalności projektanta architektury domów jednorodzinnych z biurem projektowym robiącym wielkokubaturowe budynki - a tego porównywać się bezpośrednio nie da.

  • @kubaton2541
    @kubaton2541 Год назад +2

    Naprawde ciekawy material nawet dla totalnego amatora,ale BLAGAM:poprawcie audio (albo nic nie slychac,albo ryczy...)

    • @ProwadzacArchitekture
      @ProwadzacArchitekture  Год назад

      Dzięki za komentarz! Ten odcinek jest jednym ze starszych. Obecnie trochę doinwestowalismy i nowsze odcinki są już nagrywane na profesjonalnym sprzęcie.

  • @januszmaczewski6372
    @januszmaczewski6372 2 года назад

    Czy mógłbyś dodać linki do dokumentów i publikacji o których wspominasz w odcinku?

    • @ProwadzacArchitekture
      @ProwadzacArchitekture  2 года назад +1

      Dziękuję za słuszną uwagę. Postaram się uzupełnić niezwłocznie i stosować w przyszłości!

  • @ZzzzzarazzzzzZ
    @ZzzzzarazzzzzZ 2 года назад +4

    Szanowny Pan Architekt nie wspomniał o fakcie, że większość Architektów ma podpisane "umowy marketingowe" z dostawcami materiałów budowlanych, których produkty opisywane w projektach są tak aby wymuszały na inwestorze stosowanie "jedynego słusznego" materiału. I później na budowach użeramy się z Architektami, którzy z uporem maniaka nie pozwalają zamienić np. białych płytek producenta X na tak samo wyglądające i technicznie wręcz identyczne produkty Y, które są np. tańsze, całkiem często lepsze. Wszyscy wiedzą dlaczego Architekci to robią... w branży to znana patologia. Kiedy, ktoś zrozumie, że Architekt przytula prowizję w wysokości około 2-3%, czasami i sporo więcej od wrysowanych i umiejętnie opisanych w specyfikacji materiałów. Sam widziałem jak na nietermicznym dachu wielkości 40tys mkw otwartej wiaty dworca stosowano kompozytowe bardzo termiczne (zupełnie niepotrzebnie) konstrukcje droższe o kilka milionów tylko po to by Architekt miał pewność, że na dachu znajdzie się rozwiązanie promowanego wytwórcy blachy aluminiowej, który przypadkiem jako jedyny miał papiery na te bardzo drogie i bardzo niepotrzebne konstrukcje... ale kto by się przejmował, przecież Inwestor zwłaszcza publiczny ma płacić. W budynku za 50mln niech Architekt uskrobie sobie średnio marny 1% od materiałów... to daje 500k. Później wszyscy za to płacimy bo preceder tyczy się głównie Inwestora publicznego. Inwestora prywatnego trudno tak wykorzystać. Kolejna patologia to wynajmowanie Architektów do samych nadzorów autorskich przez GW. Jak to działa. GW bierze kontrakt, później np. wyszukuje niedoskonałości projektu, łapie Architekta na terminy itp. ... Inwestor się wkurza i wyrzuca Architekta autora z projektu. GW zatrudnia nowy nadzór autorski... i wtedy hulaj dusza piekła nie ma... nowy Architekt, już z wielką chęcią podpisuje wszystkie zmiany materiałów ... na im tańsze tym lepsze... Architekt dostaje od GW prowizję od oszczędności a Inwestor zamiast mieć bezobsługową zdrową elewację wentylowaną z ceramiki dostaje tynkowane szybko niszczejące ściany w lekkiej mokrej z boniami, które są gorszej jakości i droższe w użytkowaniu... a budynki przecież pracują dziesięciolecia i generują wyższe koszty... nie trudno się domyślić, że proceder dotyczy głównie Inwestora publicznego. Jednak główny grzech to jakość pracy Architektów, niska szczegółowość projektów, brak detali rozwiązań, błędy merytoryczne a przede wszystkim brak zrozumienia budownictwa... bo jak nazwać kogoś kto rysuje coś czego się fizycznie nie da wykonać... szczytem irytacji jaką widziałem u klienta była sytuacja gdy w podwójnej skórze Architekt esteta zaprojektował w wewnętrznej warstwie szyby nie mieszczące się w drzwiach i na klatkach, a w zewnętrznej skórze kwatery zrobił tak małe, że szkło też się nie mieściło i prosta sprawa jak wymiana kilku zbitych szyb kosztowała Inwestora kilkaset tys zł, bo trzeba było do wymiany rozebrać i złożyć pokaźny fragment fasady. To oczywiście nie najstraszliwszy błąd, raczej brak rozsądku. Podsumowując, jakość pracy znacznej grupy Architektów jest zatrważająco niska... klienci nie są w stanie zweryfikować jakości projektów bo przecież mechanik pokaże czarną magię, a Architekt to już w ogóle moce tajemne dla kowalskiego... a w projekcie otwory na widokach w jednym miejscu, na rzutach w innym a na rysunku branżowym w innym... taka pierdółka łatwa do przerysowania... ale na budowie jak już ruszy maszyna i chłopy leją beton, takie "pierdółki" powodują, że chałupa przekracza budżet, terminy niedotrzymane. Dla każdego kto szuka Architekta... na projekcie nie ma co oszczędzać. Projekt domku to około 10-20k, domek dziś to koszt kilku wysokich stówek, jaki to problem wypłacic majstrom kilkadziesiąt koła za popraweczki? Im lepszy projekt tym mniej poprawek... najlepiej zamawiać projekt w BIM bo widać prawie wszystkie kolizje.

    • @andrzejtruszczynski422
      @andrzejtruszczynski422 2 года назад

      Zgadzam się w pełni - to właśnie mailem na myśli Podsumowując ten odcinek mówiąc: "Jeżeli nic nie płacisz lub niewiele, to znaczy, że to Ty jesteś produktem".
      W czwartm odcinku serii na podstawie danych od @PiotrZbierajewski wychodzi bliżej 90 tyś za projekt ;) i to bez BIM :)

    • @URBANPROJECTPL
      @URBANPROJECTPL 2 года назад +6

      W ciągu 11 lat prowadzenia firmy (kubatury) dostałam przypadkiem 3tysiące z tyt umowy współpracy za pustaki których nie można było zmienić, bo przypadkiem nie było na rynku innych. To nie jest prawda, że architekt zarabia na prowizji. WNETRZARZ - TAK. Budowlany nie. Dlaczego? Bo wykonawca zawsze ma rację i lepsze deale na składzie ;]

    • @vocartagmailcom
      @vocartagmailcom 9 месяцев назад

      Jak się wybiera najtańsze oferty i jeszcze dociska cenę to gdzieś się dopłaci, czy to na rekomendowanych materiałach czy w nierozwiązanych problemach czy w oszczędności w poświęceniu czasu na dokładność rysowania. Architekt ma stałe koszty, musi coś zarobić. Jak się idzie do szewca i on mówi że naprawa kosztuje 100zł a my mu damy 20zł to można zgadnąć jaki będzie efekt;)

  • @vapedonut9532
    @vapedonut9532 2 года назад

    Czy moze pan mi podeslac arkitekta w dzielnicy szklarska poreba? Ceny ktore dostalem sa 10 razy tyle co arkitekt mnie liczy w angli na moje developerki. Polski nie jest moim pierwszym jezykiem przepraszam z gory

    • @ProwadzacArchitekture
      @ProwadzacArchitekture  2 года назад

      sorry, but we don't know any architects or architectural offices in this area. However, I would like to know those that gave a higher offer than their counterparts in England. I am in shock

  • @aleksandrakuliczkowska1995
    @aleksandrakuliczkowska1995 11 месяцев назад +1

    Z ego wielkości Manhattanu to się zgadzam.