po tych studiach będziesz spać pod mostem? | myśl jak architektka

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 29 ноя 2023
  • #studia #architektura #gdzienastudia
    ARTYKUŁ, KTÓRY WYJAŚNIA CIUT RZETELNIEJ: www.architekturaibiznes.pl/o-...
    Cześć! W tym odcinku szukam odpowiedzi na to, dlaczego ludzie mają tak dużo frustracji na zawód architektki i te studia.
    A jeśli ciekawi was więcej takich tematów, zasubskrybujcie ten kanał! I wbijajcie na instagram ;)
    Mamy mniej architektów - źródło: www.archdaily.com/501477/does...
    Zmiana ustawy o samorządach: www.izbaarchitektow.pl/pokaz/...
    👉 Video: sandwichstudio.pl/ (wojtek@sandwichstudio.pl)
    👉 Współpraca: mysljak.kontakt@gmail.com
    👉 Mój Instagram: / mysl_jak_architektka
    👉 Zadaj mi pytanie: tellonym.me/motylelezki

Комментарии • 23

  • @zbieraj
    @zbieraj 7 месяцев назад +1

    Cześć, trochę sprostowania tak na szybko:
    1. Sytuacja jakości architektury wcale się nie miała jakoś super dobrze po wojnie.
    2. Przetargi, a kwestia ceny to przepisy unijne.
    3. Deweloperzy nie są tak źli w kwestiach dogadywania budżetu, jak zwykli klienci indywidualni. I tu jest klu problemu.
    4. Powinno być „najmniej architektów z krajów Europejskich per capita”, bowiem architektów jak liczbę, mamy dużo, tylko kraj jeszcze większy, więc faktycznie, na papierze, dużo ich jeszcze brakuje w narodzie :).
    5. IARP, jak wspomniałaś za pierwszym razem, to samorząd zawodowy. A więc nie jest to związek zawodowy (samorząd, a związek zawodowy to dwa kompletnie różne podmioty). Na Zachodzie przeważnie też masz jeden samorząd lub jeden związek zawodowy architektów, albo jedną unię architektów, która robi za obie rzeczy na raz (EIDT: widzę, że dalej w filmie to poprawiłaś, ale wciąż jedna rzecz - ustawa dotycząca możliwości bytu kilku samorządów zawodowych istnieje już od bodaj 2018/2019. Ta teraz wprowadzić miała uprawnienia samorządowe dla podmiotów nie samorządowych.)
    6. Zawód:Architekt to zamknięty (wewnętrzny) magazyn IARP. Tuba propagandowa. Architektura Murator pucuje Izbie buty ze względu na klub wzajemnej adoracji. Architektura i Biznes jest neutralna i robi swoje, zamiast uprawiać politykę.
    7. Architektura weszła do grona zawodów negatywnej selekcji. Można przeczytać o tym więcej w moim artykule tutaj:
    „O kondycji zawodu architekta w kontekście zarobków młodych adeptów architektury”
    www.architekturaibiznes.pl/o-kondycji-zawodu-architekta,7443.html

    • @agataapinska4897
      @agataapinska4897 6 месяцев назад

      Dokładnie. Dobrze jest zrobić tego typu podkład merytoryczny do nagrania odcinka :) kwestia jest też taka, że inaczej omawia się temat z perspektywy studenta, a inaczej to wygląda po kilku latach pracy (rozumiem Twoje stanowisko, kilka lat temu na pewno byśmy się dogadały. Super, że szukasz drogi :) ) 1. Same studia są tragiczne - czasochłonne, drogie i źle przemyślane pod kątem codziennej pracy (nie radziłam sobie tragicznie, skończyłam studia z średnią ponad 4.8) 2. Co do projektowania architektury i zawodzenia - projekt studencki to zupełnie inny proces niż ten, który już jest komercyjny. Czynnikiem, który ogranicza jest klient, który nie ma do końca wiedzy, a nie da się namówić każdej osoby na dobre rozwiązania :) na koniec dnia to klient płaci Ci za ZUS i jedzenie. 3. Finanse, dostępność materiałów, wykonawców do konkretnej technologii, prawo, logistyka itd. - to kolejne ograniczenia. Moment, w którym zmieniłam zawód po pierwszych realizacjach, był przełomowy (okazało się, że są dziedziny, w których inni szanują czyjąś pracę) i każdemu polecę tą decyzję :)

    • @mysl_jak_architektka
      @mysl_jak_architektka  5 месяцев назад

      @@agataapinska4897 macie rację, zrobienie pelnego researchu to coś, z czym ciągle walczę, żeby nie utknąć w nim na zawsze, a mimo to, niektóre debaty mnie całkowicie ominęły. Dodam w opisie artykuł, który najrzetelniej podsumowuje to, o czym chciała powiedzieć

  • @v3m615
    @v3m615 Час назад

    tektka, dentka, erka. Swiat kreci sie wokol koncowek.

  • @oliwiaszeliga2410
    @oliwiaszeliga2410 8 месяцев назад

    Jak narazie zatrzymałam się na momencie gdzie opowiadasz o ucięciu pewnych zajęć 😅 otóż pisałam do ciebie jeszcze przed rozpoczęciem studiów - obecnie uczę się już na PK. Jeśli chodzi o kwestie rysunku-zajęć typu malarstwo-rysunek-rzeźba u nas jest bardzo -jak zauważyłam - ważne. Nawet ostatnio pani profesor powiedziała nam że ten przedmiot nas nie ominie i ciągnął się będzie nawet do podyplomówek 😅😅
    Co do geometrii wykreślnej - tak niestety kończę ją po pierwszym semestrze ;(

    • @Hannakuc55
      @Hannakuc55 8 месяцев назад +1

      Rysunek zawsze się przydaje, przez cały czas uprawiania zawodu. Przydałoby się także bardziej przyłożyć do mechaniki budowli. Wiele obliczeń można sobie zrobić samemu przy koncepcji co ułatwia projektowanie ale rzadko komu się chce.

    • @mysl_jak_architektka
      @mysl_jak_architektka  8 месяцев назад +1

      naprawdę? ah, no i właśnie, każda uczelnia inne priorytety ustala i rady dla studentów też się różnią...

    • @aleksandergajek8045
      @aleksandergajek8045 7 месяцев назад +1

      Na PK jest po drodze masa przedmiotów, które potem się nie przydawały do pracy w zawodzie. W sumie powinni być bardziej pragmatyczni, realnie przygotowywać do zadań początkującego architekta w biurze.

    • @vocartagmailcom
      @vocartagmailcom 7 месяцев назад

      @@aleksandergajek8045 - problem jest taki że nie wiadomo kim człowiek zostanie po tych studiach... będzie projektował domki, mieszkania, hale sportowe, przemysłowe, pracował przy renowacji zabytków, zostanie specjalistą od materiałów, zielonych rozwiązań, będzie robił wizualizacje, projektował wnętrza, ogrody, zostanie urbanistą, pracownikiem biurowym, sam założy działalność, może będzie urzędnikiem, artystą, będzie uczył na uczelni albo projektował wirtualne światy...:) Brakuje przygotowania do praktycznej części zawodu ale nie wiem co by tam można było wywalić z toku studiów... Może tak zaawansowana matematyka była trochę zbędna bo już nie trzeba w zawodzie liczyć całek żeby sobie policzyć krzywe powierzchnie bo i tak po zaprojektowaniu w 3d dostaniemy takie informacje. Teoretycznie jakieś specjalności mogłyby być na 4-5 roku jak już człowiek wie co go interesuje ale potem rynek to weryfikuje i dobrze być wszechstronnie wykształconym bo nigdy nie wiadomo co nam przyjdzie robić w tej pracy.

  • @Hannakuc55
    @Hannakuc55 8 месяцев назад +3

    Prawda jest taka, że trzeba mieć dojście do zleceń. I nad tym trzeba się zastanowić zanim podejmie się studia, jak zdobyć klientów.

    • @mysl_jak_architektka
      @mysl_jak_architektka  7 месяцев назад

      Nie wiem, czy zanim... wtedy tym bardziej nie ma się pojęcia jak zdobywać klientów

  • @wybieram_rower
    @wybieram_rower 7 месяцев назад +1

    Czy zauważyłaś w ostatnim czasie w internecie wysyp darmowych projektów domów? Za niedługo pojawią się całe bazy takich projektów. Osiedli, parków, ogrodów, domów, mieszkań, pokoi, i wszystkiego co można wymyślić. Kto zapłaci ci za projekt skoro każdy będzie miał do dyspozycji bazę tysięcy darmowych projektów i generatory uwzględniające każdą zachciankę wraz z kosztorysem w czasie rzeczywistym. Przykro mi, ale już zostałaś zastąpiona przez sztuczną inteligencję. W bardzo bliskiej przyszłości architekt będzie zachcianką ludzi bardzo zamożnych. Czy dotrzesz do klienta gdy rynek będzie polem bitwy? Sama sobie odpowiedz.

  • @piotrciura
    @piotrciura 8 месяцев назад +5

    Beznadziejny zawód szczerze

    • @Hannakuc55
      @Hannakuc55 8 месяцев назад

      zależy co się robi

    • @vocartagmailcom
      @vocartagmailcom 7 месяцев назад

      @@Hannakuc55 - a co można robić w tym zawodzie żeby być szczęśliwym?:)

  • @filoreykjavik
    @filoreykjavik 5 месяцев назад

    może i bedziesz spała pod mostem, ale przynajmniej sama go sobie zaprojektujesz

  • @tomjeery2741
    @tomjeery2741 4 месяца назад +3

    "Dziś pomówimy o zawodzie architekta i architektki" , Bardzo uprzejmie proszę o wytłumaczenie na czym polega różnica między zawodem architekta i zawodem architektki. Bo w filmie nie jest wyjaśnione a wprowadzenie sugeruje, że są różnice.