Skvěle vysvětleno. Na to by se měli opakovaně podívat ti co si koupí nějaké panely a pak řeší co s regulátorem. Pro někoho kdo se v tom vyzná jaké ty panely sehnat tak to video nepotřebuje. Ale já jakožto začínající s FVE jsem moc rád,že toto video vzniklo a kde je vše vysvětleno jasně, srozumitelně co a na co si dát pozor. To ,že video má 30.min.a více vůbec nevadí. Když je téma užitečné a věcné k dané problematice tak může být i delší. Děkuji za vysvětlení problematiky.
Jsem rád, že tato videa pomáhají a taktéž snižují množství emailů a nebo náročnosti na odpověď, protože stačí poslat video. Jen škoda, že videa nemají dobrý dosah.
@@amperak souhlasím. Když mám v práci pořád něco dokola opakovat tak bych to také nejradši natočil na video a to jim pustil než se neustále opakovat. Já ta videa od vás Milane sledují a některá i opakovaně. Probírame je opakovaně i s kolegou v práci. Já si chci pro začátek nahřívat vodu v bojleru a kolega z práce chce si vyrobit záložní zdroj energie v případě výpadku elektřiny. Děkuji za vaše videa.
Opäť ďakujem. Na tvoj kanál som narazil len nedávno a ako elektrikára a človeka čo uvažuje nad zostavením si ostrovného FVE a to svojpomocne mi to veľmi veľa pomohlo a sú naozaj náučné! Ďakujem 👍
Super video díky moc, až dokoukám začátek tak hodně pomůže už vím dopředu bo to je každé video užitečné, jen jsem na konci chvilku odešel a už zas nestihl konec no nic jdu koukat na začátek, dík moc 👍
Uplne perfektna prezentacia! Vyborna dynamika prezentovania. Vobec som si neuvedomil ze presla polhodina. Vsetko jasne a zrozumitelne. Dik za toto video, fakt a mi nechcelo pouzivat mozog a prichadzat na to sam. :-) (Pracujem hlavou cely den, len tak pre vysvetlenie.)
Díky za přínosné video a za skvělý postřeh s pojistkama OEZ. Pokud je systémové napětí 12 nebo 24 V, tak používám autopojistky. Ty vychází s pouzdry úplně nejlevněji a po vytažení pojistky mám snadno přístupný bod na měření. Autopojistky mají být dle prodejce do 50V.
Paradne dolezite a konkretne infosky pre moje nadsenie v hre s energiou slnka, dolezite pre pochopenie voc tady gou, staviam si svoj prvy slnecny ostrov tak bohovsky pomohlo...:) Rasties aj ako prezentator, mas moj palec hore, pokracuj v tejto hre dalej ma to obrovsky zmysel, detaily doladujes cestou...;) Tesim na dalsi diel poznania a praktickych skusenosti...:)
To je hrozný, kdo má koukat na takhle dlouhý video 🙂. Jinak samozřejmě super, poučné jako vždy. Já se vždycky alespoň něco nového dozvím, takže spokojenost a jen tak dál.
Ahoj, vůbec nestíhám nic sledovat a ještě mi blbne už měsíc NET, 50k mejlů vyřídím dvěma "kliky" 😀 Tak doufám že se brzo dostanu na nějaký Live stream. Super video jako vždy a měj se.
Hezké video asi měsíc nám na rodinném domě jedou solární panely uložení do baterek, kde nám ČEZ musel dát jiné hodiny od firmy solidsun myslím asi nejvíce tomu snad rozumí dnes sluníčko baterie plně nabitá moc tomu nerozumím, ale snad to trochu ušetří stálo nás to když odečtu dotaci 207 tis.
Opět super vysvětleno. Dle kalkulačky jsem zkusmo zadal několik panelů různých výrobců (vše pouze polykrystal) a prozatím mě to vycházelo že Umax se zvýší při teplotě -25 o nějakých 19% (+ -) , jestli by se na to dalo spolehnou vždy to nevím (zajímalo by mě to), prozatím to používám pro hrubý odhad když koukám po panelech za nějakou zajímavou cenu
Čau, idem do podobného mppt pripájať 3x3 panely a tú časť s poistkami 15:45 -16:00 som asi jediný nepochopil pritom sa ma to týka. Bol som v Tom že ak vypadne jeden string, napätie ostane a prúd bude o tretinu slabší. Čo mi uniká?
Lze na každém MPPT nastavit parametry pro nabíjení a vybíjení baterie (zvlášť nabíjecí a vybíjecí proud a úroveň minimálního a maximálního napětí baterie)? Např. bych použil 48 V baterii sestavenou z článků 18650.
pokud použiješ baterii 14s liion, tak se trefíš s každým MPPT 48V. většina jich navíc umí nastavit bud parametry baterie, nebo má režim baterie "use" kdy se to dá libovolně nastavovat. Pokud budeš experimentovat s jiným počtem článků, je potřeba zjistit minimální a maximální nabíjecí napětí, které podporuje ten MPPT. Tento bohužel má problém s 16S liion baterií, která má optimální nabíjecí napětí 65V, tento umí jen 60V nastavit.
Pro jake venkovni podminky je platny ten udaj Umax a Imax - neni vhodne tam nechat jeste treba 10% rezervu kdyby napr. prisly velke mrazy a slunecne pocasi ?
Zdravim, dotaz prosim, jak je to s zfazovanim prubehu faze menice s cistou sinusovkou na prubeh faze z DS? Muze nastat situace ze se amplitudy faze “vynuluji” nebo se menic vzdy prizpusobi prubehu faze z DS? Diky za odpoved.
@@amperak Díky za info. Mě udělali zapojení 3s3p se společným jištěním až před MPPT v garáži. Proto bych potřeboval vědět, v jakém předpisu je to napsané. Reklamuji, tak že bych reklamaci podpořil argumentem. Díky.
Ahoj Ampéraku. Mám na tebe dotaz ohledně solárních měničů. Zatím co jsem se setkal s měniči tak každý měnič při chlazení ventilátory saje vzduch od zhora dolů, přitom při pasivním chlazením proudí teplý vzduch vzhůru. Nevíš z jakého důvodu to výrobci řeší opačné? Jestli to je jen kvůli tomu že by neměli kam dát filtry ze spoda? Já mám měnič zavřený v rozvaděči s ventilátorem který ze spoda saje vzduch přes filtr a nahoře se vzduch vytlačuje mřížkou ven, takže řeším zda ventilátory v měniči neotočit aby ze spoda foukal vzduch nahoru.
taky jsem na to zíral. dle mne měniče, které se chladí bez ventilátorů mají ventilátory sespoda nahoru. takový měl muj první střídač. a pak střídače co maj ventilátory zapnuté furt foukaj zvrchu dolů, protože ty větráky lépe pracují, když odsávají vzduch, než když mají tlačit vzduch. asi to je tedy pro výrobce snažší řešení. možná bych ten měnič otočil větrákama nahoru. sice to bude vypadat dementně, ale asi co ti jiného zbývá? :D vnitřku měniče to je fuk. a displej ten muj umožnuje vyndat
@@amperak já jsem koupil za dost dobrý peníze nějakej klom aexperta Suko Sunon 3,5kw a ten mění otáčky podle teploty a zátěže PWM regulací s tím že bohužel neumožňují přemístění displeje. Takže myslíš že když ventilátory mají lepší vlastnosti při sání než při tlačení tak že je mám nechat jak jsou? Otočit měnič nemohu, mám přívody už připravené ze spoda. Při zapnutí ventilátoru v měniči to ted bude kolovat vzduch od zhora dolů a pak výměna vzduchu v rozvaděči to pak bude klasicky tahat od spoda nahoru.. chtěl bych vidět ten kolotoč co se tam bude odehrávat třeba za použití umělé mlhy :D
A nešlo by připravit popis několik sestavy se seznamem dílů? Chápu že video je tak dobré, že každý si podle něj může každý nevzdělanec sestavit co potřebuje ale jsou mezi námi lidé, kteří daleko raději nebudou nic řešit a prostě zvolí ze 3 sestav podle toho jaký výkon chtějí a objednají podle seznamu díly? Třeba já bych to s radostí preferoval :)
Děkuju za video, ale opět tomu nerozumím (což je samozřejmě jen můj problém). Přijde mi, že jsi vzal v potaz jen hodnoty Vmax a V opravdu max :-) a to samé u proudu, ale opomněl jsi další důležitý údaj - Maximální PV pole na vstupu. Že tento údaj Voltcraft nesděluje na výrobním štítku, snad ještě neznamená, že tento parametr neexistuje nebo že nemá limit. 1. mám číst návod 2. říkáš, že tento regulátor má základ v hybridním axpertu. Protože ve videu nevidím typ tvého regulátoru a nazýváš ho obecně Voltcraft, kouknul jsem se na nějaký Axperty s MPPT 145 V 3. v návodu pro MKS 3000 se píše, že návrh PV pole by měl být např. 12 x 250 Wp panelu = 3000 Wp 4. četl jsem mnoho technických listů od různých výrobců regulátorů, ale nepamatuju si, že by někdo dovoloval na vstupu přetížení PV pole nad 50% = pro 3000 W regulátor platí maximum 4500 Wp panelů. 5. Ty říkáš, že tento regulátor snese na vstupu viz první sloupec tabulky panely 240 Wp zapojené až 3S 7P = 21 panelů. Když vezmu udávaný výkon, tak 21 x 240 = 5040 Wp, což je přetížení o 68%, ale stále jsi OK pro vstupní hodnoty I a U Když vezmu Vmax při Imp, tak 37 x 8 x 21 = 6216 Wp, což je přetížení o více než 100%, ale stále jsi OK pro vstupní hodnoty I a U Domnívám se, že informace jsou zavádějící a tebou navržené PV pole by bylo velmi neefektivní pro výrobu i kdyby byly panely tak nějak 9 na 12 východ / západ. Jaká by byla životnost regulátoru při takovém přetížení nevím, ale jistě by to životnost ovlivnilo. Pro takový regulátor a variantu 240 Wp panelů z tabulky bych dal maximálně 3S 5P = 15 panelů A za radu o pojistkách neděkuju (samozřejmě děkuju), protože jsem si to při hledání levnějších pojistek zjistil. To samé jsem zjistil i u některých modulů odpojovačů, protože pro AC jsou levnější a někteří výrobci v technických listech uvádějí možnost i pro DC zpravidla uvedené AC : 2 = maximum pro DC, stejně jako u té pojistky. Ale prodejci toto často zamlčují, aby prodali dražší moduly čistě pro DC nebo to jen neví. I tak je tvoje rada o cca 100% dražší než DC pojistky z Ali 🙂A doporučím koupit na Ali i celé odpínače s pojistkama, což ušetří dost nákladů. Naopak moc děkuju za radu ohledně pojistek na paralelním zapojení panelů. Musím si to doma upravit. Tomuto tématu by ses také mohl pověnovat možná více. Nedávno jsem na jednom českém youtube kanálu viděl jednoho majitele fve, který mluvil o nějakých diodách při zapojování panelů do stringů, které svým způsobem i fungují částečně jako optimizér ...
Díky moc za postřehy. není to volcraft ale voltronic. on se nedá najít, ale voltronic ho na stránkách má. MPPT SCC 3kW 4. koukal jsem a píšou "transient surge protection 4500W" jenže to je v překladu dle mne přepětová ochrana, jakože varistory. kdyby to bylo omezení výkonu FV, tak se to jmenuje "max PV array" Pokud to skutečně znamená omezení max. výkonu panelů, tak to by mohlo být reálné, 150% mívají některé regulátory. 5. já ve videu neřekl, že ten výkon nedokáže zpracovat? on je to častý dotaz. já mám právě jeden string kolmo a druhý skoro na ležáka. každej má 2,3kWp a nedostanu z nich víc jak 3kW výkonu v součtu. ale třeba dnes krásně makal ten kolmý. v létě se bude flákat. je to situace třeba u chat, kdy je potřeba vyrábět i v zimě a je málo místa. Regulátoru je jedno, zdali má připojené panely takové nebo makové, on totiž reguluje na proud baterie. ten je 60A. pokud chci regulátoru prodloužit život, mužu třeba snížit proud do baterie například na 50A. taková perlička, MPPT používám třeba jako nabíječku baterie ve FVE z baterie o větším napětím :) Ale to se musí vědět, co se dělá. Ty jističe a pojistky z alíku, já jim nevěřím. možná jsou i dobré, ale třeba přepěštovky dělaj uplně směšné. a pěpínače sítě automatické jsem viděl rozbité už po chvíli. díky za téma s diodama, diody používám taky :)
@@amperak Díky moc za odpověď a doplnění. Jsem rád, že si můžu takhle pomaličku rozšiřovat obzory. Z Ali jsem do fve koupil jen jeden měnič 3000W a právě pojistkové odpínače. Ty potom ještě jistím jističema s řádnou certifikací koupených u nás. Přepínač sítí bych si tam taky nekoupil, těch pár ušetřených korun mi za případné problémy nestojí. Notabene se u nás dá koupit téměř všechno levněji než je na ali. Kamarád má kšeft se svítidly ... a ledasco mi sežene za voc a to potom jen čumím, jaké marže si tu obchodníci nasazují a že číňan zrovna levný taky není.
Perfektné video a nielen toto, neviem, či som to dobre pochopil, počtom panelov nesmieme prekročiť maximálny prúd a maximálne napätie striedača, to znamená, že nevadí, ak bude výkon panelov (Wp) dokopy viac, ako je uvádzaný výkon striedača? Prípad keď je zaoblačené celý deň v zime, denné svetlo je 8 hodín, pri 5 kWp systéme panelov cca 10% výkonu čiže dokopy vyrobených asi 4 kWh za deň, keby som dal 10 kWp systém panelov, už by vyrobilo 8 kWh za deň. Striedač maximálne vstupné napätie 450 V, maximálny prúd 120 A, ale len výkon len 5,6 kW. Panely maximálne napätie 45 V, maximálny prúd 10 A, dva stringy po 5 panelov by bol prúd 20 A a napätie 225 V výkon cca do 5 kW by nebol prekročený, no 4 stringy po 5 panelov by bolo napätie 225 V, prúd 40 A, výkon cca 9 kW by prevyšoval výkon striedača skoro dvojnásobne, aj keď prúd a napätie by neprekročil limit striedača. Toto samozrejme pri plnom slnečnom svite. Neviem, či som to nedokomolil veľmi a či sa to dá pochopiť, stručnejšia otázka by bola, či môžem pripojiť na striedač panely s oveľa vyšším výkonom ako má výkon napísaný na štítku.
ty musíš koukat na proud z panelů. u střídačů s vysokonapětovým MPPT je uveden v dokumentaci. I max - max proud co zpracuje, u tvého střídače to je 18A asi I sc max - max zkratový proud panelů. tvůj střídač si umí zalimitovat Imax. mužeš mít víc panelů a on je nevyužije. ale nesmíš nikdy přesáhnout napětí naprázdno 450V v zimě. panely bych volil spíš šest v sérii, nebo sedm. pokud má panel Voc 45V, tak Vmp má 37V a pět panelů má tedy cca 160V a to je na ten střídač málo. potřebuješ tak 300V asi.
@@amperak čiže 20 panelov 460 kWp (2 stringy po 10) môžem pripojiť na striedač 5,6 kW a nič sa nestane? Striedač má rozsah 120-500 VDC. Tie prúdy ma mýlia sú tam uvedené: Inverter mode - DC input 48 VDC 127 A, Solar charger mode - Max MPPT charger current 100 A
Dobrá práce, mnoha lidem ušetříš nepříjemné zklamání když jim panely k měniči moc nevychází. Zmiňuješ krátce taky orientaci EW, jak to vidíš se zapojením do jednosho stringu s optimizéry (pro vysokonapěťový měnič)?
@@amperak Díky za odpověď-mám trochu problém že se mi na střechu vejde jen 10 panelů (á 39,5V@NOCT) a MPPT je od 200V, tedy asi žádná šance na rozložení přes den s EW a bude to muset být vše jih.......
@@amperak Deye sun-12k-sg04lp3, koupil jsem výhodně. Mám zatím jeden string 8ks poly 355W ale jen kousek nad zemí takže v zimě docela dost ve stínu od okolí. Asi proto tak blbnu :-) s využitím té trochy místa na hlavní střeše....víc než 10 ks tam nedám ani náhodou.
@@amperak Jaký je důvod jistit oba vývody panelů? Co to bylo přesně za MPPT regulátor na videu a mohl bys zjistit, jaký reálný minimální výkon zpracuje? Líbí se mi to pasivní chlazení, ale jestli skutečně pracuje až od 60V není moc praktické.
@@Thales_WH mužem si to otestovat. regulátor je to voltronic MPPT 3kW ty rtegulátory napětí snižují. mám 48V systém a včera normálně na vstupu bez problému držel 55V (baterie měla 51V) předpokládám, že na 24V bude zvládat 36V panel a na 12V nějakej 30V. Ale vždy je výhodnější zapojit panely sériově. jo a taky se dělají verze stejného už od 500W Pojistky na oba vývody se dávaj z duvodu, že to je IT soustava a jsou tam dva živé vodiče.
@@amperak Díky za info. Já bych právě čekal, že jestli ten regulátor má spojený vstupní a výstupní záporný pól (je společný), tak by se to výborně hodilo z hlediska ochrany proti přepětí uzemnit na vstupu, čímž už by to nebyla IT. Pokud by ten regulátor byl schopný zpracovávat i malé výkony (potřebuju to na řekněme chalupu, kde jsou pro mě důležitější okrajové části sezony než špička v sezoně), pak bych o něm vážně uvažoval. To máš z Alíka?
Zdravím tě Amperaku. Moc prosím díl o MPPT regulátorech a měničích, volba 230V nebo 3 fáze (400V) soustavy, paralelní zapojení regulátorů? Protože po tomto dílu jsem se dozvěděl, že tu FVE návrhem začíná 🙂
Tak ono by šlo udělat to video rychleji, jenže to by jsi si to hošánku musel taky připravit dopředu a ne že to tam budeš kreslit, improvizovat a lovit z paměti za pochodu 😀 Na druhou stranu, právě ta živelnost a autentičnost je to hlavní, proč na tebe já (a předpokládám, že nejen já), koukám. ;-) Takže tě ponoukám, dělej to dále živelné a klidně i půlhodinové. Mně se to tak líbí. PS: Kdyby mi 50 tisíc vošoustů napsalo email, tak, pokud by to náhodou ten email přežil, bych ho obratem zrušil 😀
mám vše připravené a promyšlené dopředu. někdy jsou videa tročená na vícero pokusů. a mužeš si povšimnout, že případné úseky, kdy to promýšlím nebo lovím z paměti jsou vystřiženy.
@@amperak Ale tohle přiznání byla chyba! Autentičnost je fuč. 😀Měl jsi mě lakovat, jaký jsi borec, že to jedeš jako Zeman z patra. Já bych ti to rád věřil.
@@tomascernak6112 hele nejsem zeman... když při střihu zjistím, že je ten materiál naprd, přetočím to. já to nečtu. já to vše vím, ale mám promyšlené dopředu, co chci říct. jako bodově. že tam má zaznít to a to, respektive vím časté dotazy.
taky bych potřeboval :) jenže problém MPPT na větší napětí jak trojnásobek napětí baterie je ten, že vyžadují transformátor. a to je dvakrát tolik výkonových součástek.
@@amperak No právě. Ono je podle mne ideální mít z panelu 210-240V DC a přebytky snadno zpracovat buď BELem a nebo přímou spotřebou. Ale potřeboval bych to nějak levně nacpat do 52V LiFePO4. BEL se mi líbí protože je k němu schéma a je jednoduchej. Sice návrh PCB považuju za zbytečně stísněný a jen na jednostranném PCB, ale je to pořád ještě levný no. A za cenu toho 250V Victrona pořídím už komplet měnič Axpert VM III 48V 5000W PF1 který umí až 500V
Čau, prišiel mi konečne podobný MPPT k môjmu elektro-avetku 72V. FV prístrešok tiež funkčný, len sprevádzkovať vysnené DC-DC nabíjanie. Lenže keď vravíš že baterka sa nesmie pri nabíjaní odpojiť mám problém a na menič sa zatím len smutne pozerám. Ide o to, že to auto si żije svojim żivotom a niekedy sa stane že jednoducho BMS odpojí Baterku. Napojiť sa pred BMS, tam hrozí že sa začnú rozchádzať články lebo nič ich nekontroluje... A som v hajzlu. Treba vymyslieť ako ochrániť mppt pri napojení sa za BMS kde hrozí, že baterku odpojí. Zatím mi kamoš poradil, drbni tam nejaký odpor, to aj keď baterku vypne, stále bude nejaký odber. Lenže aký? Aby ešte zachránil menič a pritom nebral polovicu výkonu. Ak ťa niečo napadá poraď prosím.
@@amperak dík moc za odpoveď, v návode nieje nič o tom že sa baterka nesmie odpojiť. Je tam len korektné prvé zapojenie 1. Baterka, 2. DC load, 3. FV. Skúsim to najskor hodiť na jeden panel, 12v baterku a odpojiť ju. Možno som sa bál zbytočne, máš pravdu, bolo by to napísané niekde v návode ak by to bol problém.
Víš jak to končí? rychleji jak začíná. firmy ani neodpovídají ze slušnosti, že nemají zájem, pokud náhodou vidí možnost za pár kaček zpropagovat produkt na velkém kanále technického charakteru. Jsem rád, že Narex mi poskytl na testování nářadí dobrovolně a nevadfí mu, jaká ta recenze je.
@@user-fk4ee6sh4p přesně tak! opravdu chci riskovatz poškození zařízení za 75 tisíc tím, že na to připojim nesprávné napětí panelů a budu spoléhat na nějakou ochranu za litr? vždy sem dokázal problém vyřešit správně.
Čau ampéráku, moc díky za videa. Sleduji tě už dlouho, asi mi to jen uniklo, ale informace jaký zvolit výkon FVE mi dělá trošku problém. Podle aplikace, kterou jsi zmiňoval k odhadnutí výroby dle lokace jsem zjistil, že bych při systému 3kwp měl mít vyrobeno zhruba 300w každou hodinu po 24h kontinuálně. Po předpokládaných ztrátách. Chápu že budu muset vyzkoušet vše v mých podmínkách, ale chtěl jsem aspoň znát nějaké rozpětí potřebného výkonu podle spotřeby, jak to dimenzovat, abych věděl co objednat a v jakým rozpětí se pohybovat. Jsem na správný cestě nebo úplně mimo? Dík za radu.
Regulator meni jen proud. S tim, ze vykon si limituje omezenim vystupniho proudu. Vetsi vykon panelu vetsinou nevadi ale nevyuzije se. Nektere maj max povoleny vykon panelu, nutno dodržet
@@amperak asi jsme se špatně vyjádřil, Nikde jsem nenašel jaký je maximální proud co MPPT z FV panelů snese. Pak pkud je Pmax = 1500 W, a dám napětí z panelů 100V a budu mít 1200 Wp pak jsem limitován proudem 1200 : 100 = 12 A . Tam kde není udané max výkon pole je udán max proud. Uvažuju správně ? Respektive jaký " I fotovoltaika max " má AXPERT VN 24 3000 ") ?
@@pepinomusilovic max proud by se mel udavat vzdy, ale na novych menicich ala klony axperta nebývá, coz je chyba. Pokud mas menic s Voc 145V tak proud panelu je roven proudu do baterie, zde je limitovan vykon napeti baterie krat max. Mozny nabijeci proud. Ale pokud je to menic co ma rozsah 120-450V, tak tam je limit proudu jiný. U mks3 je to 18A. Tim padem plneho vykonu lze dosahnout az kdyz maj panely napeti asi 300V, ikdZ pracuje menic uz od mensiho napětí.
No a nejde to maximální napětí panelů omezit například při horní hranici zatížením byť by se to protopilo zbytečně to přece nebude složitý obvod a ochrání to mppt měnič 🧐
@amperak jak může poškodit snížení napětí panelů měnič , když přejde mrak de to dolů když se setmí není nic , jde mě spíš o tu ochranu když mrzne a panely můžou jít na hranu 🧐
@@amperak co způsobí něco co jen zatíží panely odporovou zátěží při dosažení hraničního napětí 🧐 i kdyby to zůstalo sepnutý tak to jen bude zbytečně topit vůbec to měniči nemůže vadit 😎je to před měničem
I v zahraničí maj bordel. Vesmes kazdy ho ma, ale aby byli nobl, tak ho neukazuji. Je to videt. Napriklad videa toci v garazi, kde maj vse hezky a pak obcas v zaberu vidis, jak maj sklad vseho vsude nekde za rohem.
Skvěle vysvětleno. Na to by se měli opakovaně podívat ti co si koupí nějaké panely a pak řeší co s regulátorem. Pro někoho kdo se v tom vyzná jaké ty panely sehnat tak to video nepotřebuje. Ale já jakožto začínající s FVE jsem moc rád,že toto video vzniklo a kde je vše vysvětleno jasně, srozumitelně co a na co si dát pozor. To ,že video má 30.min.a více vůbec nevadí. Když je téma užitečné a věcné k dané problematice tak může být i delší. Děkuji za vysvětlení problematiky.
Jsem rád, že tato videa pomáhají a taktéž snižují množství emailů a nebo náročnosti na odpověď, protože stačí poslat video.
Jen škoda, že videa nemají dobrý dosah.
@@amperak souhlasím. Když mám v práci pořád něco dokola opakovat tak bych to také nejradši natočil na video a to jim pustil než se neustále opakovat. Já ta videa od vás Milane sledují a některá i opakovaně. Probírame je opakovaně i s kolegou v práci. Já si chci pro začátek nahřívat vodu v bojleru a kolega z práce chce si vyrobit záložní zdroj energie v případě výpadku elektřiny. Děkuji za vaše videa.
@@Maxik_Bartos natoč a pouštěj jim to. proč by ne. usnadní ti to práci a časem umožní vytvořit kvalitní materiál.
Délku videa neřeším ,když je to k tématu ,aspon se toho víc dozvím .Skvělé a poučné video .
Opäť ďakujem. Na tvoj kanál som narazil len nedávno a ako elektrikára a človeka čo uvažuje nad zostavením si ostrovného FVE a to svojpomocne mi to veľmi veľa pomohlo a sú naozaj náučné! Ďakujem 👍
Díky za pro mě velmi poučné video.
děkuji moc
Skvěle vysvětleno. Držím palce!
Díky moc, až budu stavět, tak odsud budu určitě čerpat, prozatím jsem nedokoukal, protože je to pro mne zbytečné, ač zacatek vypadal zajímavě
Super video díky moc, až dokoukám začátek tak hodně pomůže už vím dopředu bo to je každé video užitečné, jen jsem na konci chvilku odešel a už zas nestihl konec no nic jdu koukat na začátek, dík moc 👍
👍👍👍👍👍👍me nevadi kdyz je to dlouhe, clovek kdyz ho to zajima, tak vi, ze toto tema je tak obsahle, ze to proste jinak nejde. Takze supr. Dekuji.
taky díky
Super, zrovna se chystám začít vybírat vhodnou kombinaci měniče a panelů :)
Uplne perfektna prezentacia! Vyborna dynamika prezentovania. Vobec som si neuvedomil ze presla polhodina. Vsetko jasne a zrozumitelne. Dik za toto video, fakt a mi nechcelo pouzivat mozog a prichadzat na to sam. :-) (Pracujem hlavou cely den, len tak pre vysvetlenie.)
díky moc za pochvalu, jsem rád, že se až tolik líbí
Amperaku diky za dobré rady!👍🥇😀
Díky za přínosné video a za skvělý postřeh s pojistkama OEZ. Pokud je systémové napětí 12 nebo 24 V, tak používám autopojistky. Ty vychází s pouzdry úplně nejlevněji a po vytažení pojistky mám snadno přístupný bod na měření. Autopojistky mají být dle prodejce do 50V.
pozor, některé jen 32V. na autopojistkách mivadí, že se taví při přetěžování
Potvrzuji. 32V
Já na 24V měl starší bakelitové jističe... Ale mezi panely a transily před Aku v jiném Amp_videu zmíněné 500V pojistky 10*38mm
Zrovna tohle jsem hledal. Podle té stránky jsem zjistil, že musím jeden panel ubrat. To jsem rád, dík.
jsem rád, že to pomohlo.
Dobře ty Amperaku moc moc cenné rady...
Paradne dolezite a konkretne infosky pre moje nadsenie v hre s energiou slnka, dolezite pre pochopenie voc tady gou, staviam si svoj prvy slnecny ostrov tak bohovsky pomohlo...:)
Rasties aj ako prezentator, mas moj palec hore, pokracuj v tejto hre dalej ma to obrovsky zmysel, detaily doladujes cestou...;)
Tesim na dalsi diel poznania a praktickych skusenosti...:)
díky, snažím se
To je hrozný, kdo má koukat na takhle dlouhý video 🙂. Jinak samozřejmě super, poučné jako vždy. Já se vždycky alespoň něco nového dozvím, takže spokojenost a jen tak dál.
Ahoj, vůbec nestíhám nic sledovat a ještě mi blbne už měsíc NET, 50k mejlů vyřídím dvěma "kliky" 😀 Tak doufám že se brzo dostanu na nějaký Live stream. Super video jako vždy a měj se.
dva kliky néééééé :D co když tam je duležitá věc?
Super video 💪 dlhé není , poučné určite áno a na 100% sa k nemu ešte vrátim
Děkuji za videa.
Jednoduše skvěle řečeno vše jsem pochopil děkuji za tohle video 👍
jsem rád luboku, necht se daří
Díky za další video, je to super :)
Skvělé informace. 🙂
Výborné video .
První opět 😉👍
dostaneš za to první reakci :)
@@amperak oooo kuju pěině 😁
Díky moc za radu.
Díky moc Míra Bochno
Boží, Elektrický Chuck Norris super...
:D
Diky, super!
Hezké video asi měsíc nám na rodinném domě jedou solární panely uložení do baterek, kde nám ČEZ musel dát jiné hodiny od firmy solidsun myslím asi nejvíce tomu snad rozumí dnes sluníčko baterie plně nabitá moc tomu nerozumím, ale snad to trochu ušetří stálo nás to když odečtu dotaci 207 tis.
solidsun provádí zaškolení obsluhy. takže by tomu člověk měl rozumět...
Ano. Fixky funguju. Vdaka.
Díky za zajímavá vysvětlení fotovoltaiky. A malá výzva, uměl by jsi ostrovní fotovoltaiku pro malou klimatizaci do 2,5 Kw příkonu?
@@allex8044 problem je, ze ostrovni fve musi mit baterii.
Ale lze prihlasit fve balkonovou u egd bez problémů
Bohužel, jsem v "lovištích" ČEZu.
Ampi opravdu dobrý, Díky Zdar a sílu s námy elektroamatéry
Dobrá práce .
Super video
🔝🔝🔝
Opět super vysvětleno. Dle kalkulačky jsem zkusmo zadal několik panelů různých výrobců (vše pouze polykrystal) a prozatím mě to vycházelo že Umax se zvýší při teplotě -25 o nějakých 19% (+ -) , jestli by se na to dalo spolehnou vždy to nevím (zajímalo by mě to), prozatím to používám pro hrubý odhad když koukám po panelech za nějakou zajímavou cenu
jo, obecně to lze brát jako +20%. on i ten udaj je často v procentech na stupeň.
Čau, idem do podobného mppt pripájať 3x3 panely a tú časť s poistkami 15:45 -16:00 som asi jediný nepochopil pritom sa ma to týka. Bol som v Tom že ak vypadne jeden string, napätie ostane a prúd bude o tretinu slabší. Čo mi uniká?
to se týká poruchového proudu. vysvětlení proč tam musí být pojistka
Ahoj, zdravím. Mohu na jištění stringu použít DC jistič a né pojistky v odpojovači ? Děkuji za info.
Dc jistic pouzij jako odpojovac za provozu. Pojistky jsou lepší, reaguji v obou smerech
Haló Ampéráku. Mám technický dotaz. Nebylo by možné využít baterku která je u fotovoltaiky, jako přídavnou do elektroauta?
Bylo, pokud ti auto jezdi na 48V
To bych použil tak na domácí motokáru. :)@@amperak
Lze na každém MPPT nastavit parametry pro nabíjení a vybíjení baterie (zvlášť nabíjecí a vybíjecí proud a úroveň minimálního a maximálního napětí baterie)? Např. bych použil 48 V baterii sestavenou z článků 18650.
pokud použiješ baterii 14s liion, tak se trefíš s každým MPPT 48V. většina jich navíc umí nastavit bud parametry baterie, nebo má režim baterie "use" kdy se to dá libovolně nastavovat.
Pokud budeš experimentovat s jiným počtem článků, je potřeba zjistit minimální a maximální nabíjecí napětí, které podporuje ten MPPT.
Tento bohužel má problém s 16S liion baterií, která má optimální nabíjecí napětí 65V, tento umí jen 60V nastavit.
OK. 👍
Pro jake venkovni podminky je platny ten udaj Umax a Imax - neni vhodne tam nechat jeste treba 10% rezervu kdyby napr. prisly velke mrazy a slunecne pocasi ?
kdybys dokoukal video, je tam vysvětleno vše.
Zdravim, dotaz prosim,
jak je to s zfazovanim prubehu faze menice s cistou sinusovkou na prubeh faze z DS?
Muze nastat situace ze se amplitudy faze “vynuluji” nebo se menic vzdy prizpusobi prubehu faze z DS?
Diky za odpoved.
záleží na konkrétním provedení měniče
Odjištění jednotlivých strigů, pokud jsou více než dva paralelní na jeden MPPT.
To je napsané v nějakém předpisu nebo se to jenom doporučuje?
Díky.
doporuučení je každý jistit. jinak je potřeba od dvou víc. hlavně on ten pojistkovej držák plní funkci odpojovače. takže ten pak nemusí být.
@@amperak Díky za info. Mě udělali zapojení 3s3p se společným jištěním až před MPPT v garáži. Proto bych potřeboval vědět, v jakém předpisu je to napsané. Reklamuji, tak že bych reklamaci podpořil argumentem. Díky.
Ahoj Ampéraku. Mám na tebe dotaz ohledně solárních měničů. Zatím co jsem se setkal s měniči tak každý měnič při chlazení ventilátory saje vzduch od zhora dolů, přitom při pasivním chlazením proudí teplý vzduch vzhůru. Nevíš z jakého důvodu to výrobci řeší opačné? Jestli to je jen kvůli tomu že by neměli kam dát filtry ze spoda? Já mám měnič zavřený v rozvaděči s ventilátorem který ze spoda saje vzduch přes filtr a nahoře se vzduch vytlačuje mřížkou ven, takže řeším zda ventilátory v měniči neotočit aby ze spoda foukal vzduch nahoru.
taky jsem na to zíral. dle mne měniče, které se chladí bez ventilátorů mají ventilátory sespoda nahoru. takový měl muj první střídač. a pak střídače co maj ventilátory zapnuté furt foukaj zvrchu dolů, protože ty větráky lépe pracují, když odsávají vzduch, než když mají tlačit vzduch. asi to je tedy pro výrobce snažší řešení.
možná bych ten měnič otočil větrákama nahoru. sice to bude vypadat dementně, ale asi co ti jiného zbývá? :D vnitřku měniče to je fuk. a displej ten muj umožnuje vyndat
@@amperak já jsem koupil za dost dobrý peníze nějakej klom aexperta Suko Sunon 3,5kw a ten mění otáčky podle teploty a zátěže PWM regulací s tím že bohužel neumožňují přemístění displeje. Takže myslíš že když ventilátory mají lepší vlastnosti při sání než při tlačení tak že je mám nechat jak jsou? Otočit měnič nemohu, mám přívody už připravené ze spoda. Při zapnutí ventilátoru v měniči to ted bude kolovat vzduch od zhora dolů a pak výměna vzduchu v rozvaděči to pak bude klasicky tahat od spoda nahoru.. chtěl bych vidět ten kolotoč co se tam bude odehrávat třeba za použití umělé mlhy :D
@@vojtechskoda9395 bylo by to zajímavé. jestli máš prosklený rozvaděč...
A nešlo by připravit popis několik sestavy se seznamem dílů? Chápu že video je tak dobré, že každý si podle něj může každý nevzdělanec sestavit co potřebuje ale jsou mezi námi lidé, kteří daleko raději nebudou nic řešit a prostě zvolí ze 3 sestav podle toho jaký výkon chtějí a objednají podle seznamu díly? Třeba já bych to s radostí preferoval :)
Děkuju za video, ale opět tomu nerozumím (což je samozřejmě jen můj problém).
Přijde mi, že jsi vzal v potaz jen hodnoty Vmax a V opravdu max :-) a to samé u proudu, ale opomněl jsi další důležitý údaj - Maximální PV pole na vstupu. Že tento údaj Voltcraft nesděluje na výrobním štítku, snad ještě neznamená, že tento parametr neexistuje nebo že nemá limit.
1. mám číst návod
2. říkáš, že tento regulátor má základ v hybridním axpertu. Protože ve videu nevidím typ tvého regulátoru a nazýváš ho obecně Voltcraft, kouknul jsem se na nějaký Axperty s MPPT 145 V
3. v návodu pro MKS 3000 se píše, že návrh PV pole by měl být např. 12 x 250 Wp panelu = 3000 Wp
4. četl jsem mnoho technických listů od různých výrobců regulátorů, ale nepamatuju si, že by někdo dovoloval na vstupu přetížení PV pole nad 50% = pro 3000 W regulátor platí maximum 4500 Wp panelů.
5. Ty říkáš, že tento regulátor snese na vstupu viz první sloupec tabulky panely 240 Wp zapojené až 3S 7P = 21 panelů.
Když vezmu udávaný výkon, tak 21 x 240 = 5040 Wp, což je přetížení o 68%, ale stále jsi OK pro vstupní hodnoty I a U
Když vezmu Vmax při Imp, tak 37 x 8 x 21 = 6216 Wp, což je přetížení o více než 100%, ale stále jsi OK pro vstupní hodnoty I a U
Domnívám se, že informace jsou zavádějící a tebou navržené PV pole by bylo velmi neefektivní pro výrobu i kdyby byly panely tak nějak 9 na 12 východ / západ. Jaká by byla životnost regulátoru při takovém přetížení nevím, ale jistě by to životnost ovlivnilo.
Pro takový regulátor a variantu 240 Wp panelů z tabulky bych dal maximálně 3S 5P = 15 panelů
A za radu o pojistkách neděkuju (samozřejmě děkuju), protože jsem si to při hledání levnějších pojistek zjistil. To samé jsem zjistil i u některých modulů odpojovačů, protože pro AC jsou levnější a někteří výrobci v technických listech uvádějí možnost i pro DC zpravidla uvedené AC : 2 = maximum pro DC, stejně jako u té pojistky. Ale prodejci toto často zamlčují, aby prodali dražší moduly čistě pro DC nebo to jen neví.
I tak je tvoje rada o cca 100% dražší než DC pojistky z Ali 🙂A doporučím koupit na Ali i celé odpínače s pojistkama, což ušetří dost nákladů.
Naopak moc děkuju za radu ohledně pojistek na paralelním zapojení panelů. Musím si to doma upravit. Tomuto tématu by ses také mohl pověnovat možná více. Nedávno jsem na jednom českém youtube kanálu viděl jednoho majitele fve, který mluvil o nějakých diodách při zapojování panelů do stringů, které svým způsobem i fungují částečně jako optimizér ...
Díky moc za postřehy.
není to volcraft ale voltronic. on se nedá najít, ale voltronic ho na stránkách má. MPPT SCC 3kW
4. koukal jsem a píšou "transient surge protection 4500W" jenže to je v překladu dle mne přepětová ochrana, jakože varistory. kdyby to bylo omezení výkonu FV, tak se to jmenuje "max PV array"
Pokud to skutečně znamená omezení max. výkonu panelů, tak to by mohlo být reálné, 150% mívají některé regulátory.
5. já ve videu neřekl, že ten výkon nedokáže zpracovat? on je to častý dotaz. já mám právě jeden string kolmo a druhý skoro na ležáka. každej má 2,3kWp a nedostanu z nich víc jak 3kW výkonu v součtu. ale třeba dnes krásně makal ten kolmý. v létě se bude flákat. je to situace třeba u chat, kdy je potřeba vyrábět i v zimě a je málo místa.
Regulátoru je jedno, zdali má připojené panely takové nebo makové, on totiž reguluje na proud baterie. ten je 60A. pokud chci regulátoru prodloužit život, mužu třeba snížit proud do baterie například na 50A.
taková perlička, MPPT používám třeba jako nabíječku baterie ve FVE z baterie o větším napětím :) Ale to se musí vědět, co se dělá.
Ty jističe a pojistky z alíku, já jim nevěřím. možná jsou i dobré, ale třeba přepěštovky dělaj uplně směšné. a pěpínače sítě automatické jsem viděl rozbité už po chvíli.
díky za téma s diodama, diody používám taky :)
@@amperak Díky moc za odpověď a doplnění. Jsem rád, že si můžu takhle pomaličku rozšiřovat obzory.
Z Ali jsem do fve koupil jen jeden měnič 3000W a právě pojistkové odpínače. Ty potom ještě jistím jističema s řádnou certifikací koupených u nás. Přepínač sítí bych si tam taky nekoupil, těch pár ušetřených korun mi za případné problémy nestojí. Notabene se u nás dá koupit téměř všechno levněji než je na ali. Kamarád má kšeft se svítidly ... a ledasco mi sežene za voc a to potom jen čumím, jaké marže si tu obchodníci nasazují a že číňan zrovna levný taky není.
konec dobrý😁
všechno dobré
Šel by jako mpp měnič použít atxo? s úpravou jako asi 2 roky starý video s tím spínaným zdrojem nebo by to kvůli topologii nebylo možný?
ATX jedině ten co má na primáru UC3843 nebo podobný. těch je ale málo.
Moj regulator ma V PV MAX 145V a U MPPT 30-120V.
Keby som napojil treti panel tak by som prekrocil na 150,6V a MPPT 127,2.
Znese to este?
Nesnese
@amperak pre lepsie pochopenie som si to pozrel este raz a uz som to pochopil. Dakujem pekne! Super video!
Perfektné video a nielen toto, neviem, či som to dobre pochopil, počtom panelov nesmieme prekročiť maximálny prúd a maximálne napätie striedača, to znamená, že nevadí, ak bude výkon panelov (Wp) dokopy viac, ako je uvádzaný výkon striedača? Prípad keď je zaoblačené celý deň v zime, denné svetlo je 8 hodín, pri 5 kWp systéme panelov cca 10% výkonu čiže dokopy vyrobených asi 4 kWh za deň, keby som dal 10 kWp systém panelov, už by vyrobilo 8 kWh za deň. Striedač maximálne vstupné napätie 450 V, maximálny prúd 120 A, ale len výkon len 5,6 kW. Panely maximálne napätie 45 V, maximálny prúd 10 A, dva stringy po 5 panelov by bol prúd 20 A a napätie 225 V výkon cca do 5 kW by nebol prekročený, no 4 stringy po 5 panelov by bolo napätie 225 V, prúd 40 A, výkon cca 9 kW by prevyšoval výkon striedača skoro dvojnásobne, aj keď prúd a napätie by neprekročil limit striedača. Toto samozrejme pri plnom slnečnom svite. Neviem, či som to nedokomolil veľmi a či sa to dá pochopiť, stručnejšia otázka by bola, či môžem pripojiť na striedač panely s oveľa vyšším výkonom ako má výkon napísaný na štítku.
ty musíš koukat na proud z panelů. u střídačů s vysokonapětovým MPPT je uveden v dokumentaci.
I max - max proud co zpracuje, u tvého střídače to je 18A asi
I sc max - max zkratový proud panelů. tvůj střídač si umí zalimitovat Imax. mužeš mít víc panelů a on je nevyužije. ale nesmíš nikdy přesáhnout napětí naprázdno 450V v zimě.
panely bych volil spíš šest v sérii, nebo sedm. pokud má panel Voc 45V, tak Vmp má 37V a pět panelů má tedy cca 160V a to je na ten střídač málo. potřebuješ tak 300V asi.
@@amperak čiže 20 panelov 460 kWp (2 stringy po 10) môžem pripojiť na striedač 5,6 kW a nič sa nestane? Striedač má rozsah 120-500 VDC. Tie prúdy ma mýlia sú tam uvedené: Inverter mode - DC input 48 VDC 127 A, Solar charger mode - Max MPPT charger current 100 A
Dobrá práce, mnoha lidem ušetříš nepříjemné zklamání když jim panely k měniči moc nevychází.
Zmiňuješ krátce taky orientaci EW, jak to vidíš se zapojením do jednosho stringu s optimizéry (pro vysokonapěťový měnič)?
východ západ bez optimizéru, stejné počty panelu, zapojit paralerně a s diodama. optimizéry jsou fajn, ale maj smysl jen tam, kde máš nějakej stín.
@@amperak Díky za odpověď-mám trochu problém že se mi na střechu vejde jen 10 panelů (á 39,5V@NOCT) a MPPT je od 200V, tedy asi žádná šance na rozložení přes den s EW a bude to muset být vše jih.......
@@joev8085 co máš za střídač? ten jih asi bude možná lepší v zimě.
@@amperak Deye sun-12k-sg04lp3, koupil jsem výhodně. Mám zatím jeden string 8ks poly 355W ale jen kousek nad zemí takže v zimě docela dost ve stínu od okolí. Asi proto tak blbnu :-) s využitím té trochy místa na hlavní střeše....víc než 10 ks tam nedám ani náhodou.
@@joev8085 Deye tu mám v krabici. budeš je muset dát do série všechny a asi na jih.
Dekuji Amperaku za radu :D Je nejaky rozdiel medzi DC a AC poistkovym odpojovacom ? Ja myslim ze ziadny nemoze byt alebo sa mylim ?
žádný, ale jsou některé, ktere mužeš za provozu rozpojit, ty jsou draé a maj značený plus a mínus. nikdo je nepoužívá
super video , nedaly by se použít místo pojistek diody ? a odjistit až za uzlem výstup, ztráta by byla na diodě cca 6w + 6w
dávaj se diody do série s pojistkovým odpojovačem. je to lepší. ale pojistky tam být mají.
@@amperak Jaký je důvod jistit oba vývody panelů? Co to bylo přesně za MPPT regulátor na videu a mohl bys zjistit, jaký reálný minimální výkon zpracuje? Líbí se mi to pasivní chlazení, ale jestli skutečně pracuje až od 60V není moc praktické.
@@Thales_WH mužem si to otestovat. regulátor je to voltronic MPPT 3kW
ty rtegulátory napětí snižují. mám 48V systém a včera normálně na vstupu bez problému držel 55V (baterie měla 51V)
předpokládám, že na 24V bude zvládat 36V panel a na 12V nějakej 30V.
Ale vždy je výhodnější zapojit panely sériově.
jo a taky se dělají verze stejného už od 500W
Pojistky na oba vývody se dávaj z duvodu, že to je IT soustava a jsou tam dva živé vodiče.
@@amperak Díky za info. Já bych právě čekal, že jestli ten regulátor má spojený vstupní a výstupní záporný pól (je společný), tak by se to výborně hodilo z hlediska ochrany proti přepětí uzemnit na vstupu, čímž už by to nebyla IT. Pokud by ten regulátor byl schopný zpracovávat i malé výkony (potřebuju to na řekněme chalupu, kde jsou pro mě důležitější okrajové části sezony než špička v sezoně), pak bych o něm vážně uvažoval. To máš z Alíka?
@@amperak OK Dík
Zdravím tě Amperaku. Moc prosím díl o MPPT regulátorech a měničích, volba 230V nebo 3 fáze (400V) soustavy, paralelní zapojení regulátorů? Protože po tomto dílu jsem se dozvěděl, že tu FVE návrhem začíná 🙂
Proto vychazi videa tak casto. Snazim se obsahnout vse ale je to hodne temat
Tak ono by šlo udělat to video rychleji, jenže to by jsi si to hošánku musel taky připravit dopředu a ne že to tam budeš kreslit, improvizovat a lovit z paměti za pochodu 😀
Na druhou stranu, právě ta živelnost a autentičnost je to hlavní, proč na tebe já (a předpokládám, že nejen já), koukám. ;-)
Takže tě ponoukám, dělej to dále živelné a klidně i půlhodinové. Mně se to tak líbí.
PS: Kdyby mi 50 tisíc vošoustů napsalo email, tak, pokud by to náhodou ten email přežil, bych ho obratem zrušil 😀
mám vše připravené a promyšlené dopředu. někdy jsou videa tročená na vícero pokusů. a mužeš si povšimnout, že případné úseky, kdy to promýšlím nebo lovím z paměti jsou vystřiženy.
@@amperak Ale tohle přiznání byla chyba! Autentičnost je fuč. 😀Měl jsi mě lakovat, jaký jsi borec, že to jedeš jako Zeman z patra. Já bych ti to rád věřil.
@@tomascernak6112 hele nejsem zeman... když při střihu zjistím, že je ten materiál naprd, přetočím to. já to nečtu. já to vše vím, ale mám promyšlené dopředu, co chci říct. jako bodově. že tam má zaznít to a to, respektive vím časté dotazy.
Ako zapojím 11 panelov? Môžem v jednom stringu mať päť a v druhom šesť panelov? Alebo stringy musia mať rovnaký počet panelov?
Paralerne spojene musi mit stejny pocet
Cože 6 tisíc? No to si ten krám radši postavím :D :D
to nemám pro sebe... ale co jsem koukal tak dobrý, epever stojí osmičku... :D
😊
Máš to pěkně zpracovaný.
Neví někdo o MPPT regulátoru na 250V a víc a aby to nebylo za cenu Victrona?
taky bych potřeboval :)
jenže problém MPPT na větší napětí jak trojnásobek napětí baterie je ten, že vyžadují transformátor. a to je dvakrát tolik výkonových součástek.
@@amperak No právě. Ono je podle mne ideální mít z panelu 210-240V DC a přebytky snadno zpracovat buď BELem a nebo přímou spotřebou. Ale potřeboval bych to nějak levně nacpat do 52V LiFePO4. BEL se mi líbí protože je k němu schéma a je jednoduchej. Sice návrh PCB považuju za zbytečně stísněný a jen na jednostranném PCB, ale je to pořád ještě levný no. A za cenu toho 250V Victrona pořídím už komplet měnič Axpert VM III 48V 5000W PF1 který umí až 500V
@@rolidcz7954 no tak kup rovnou axperta a kašli na BEL. ti poradím jak nahřívat boiler z přebytků :D
@@amperak No někdy na streamu se tě na něj zeptám. Páč potřebuju něco s dvojí konverzí a napětím z panelů min 250V a jsem z toho dost zmatenej. Díky
King 2
Čau, prišiel mi konečne podobný MPPT k môjmu elektro-avetku 72V. FV prístrešok tiež funkčný, len sprevádzkovať vysnené DC-DC nabíjanie. Lenže keď vravíš že baterka sa nesmie pri nabíjaní odpojiť mám problém a na menič sa zatím len smutne pozerám. Ide o to, že to auto si żije svojim żivotom a niekedy sa stane že jednoducho BMS odpojí Baterku. Napojiť sa pred BMS, tam hrozí že sa začnú rozchádzať články lebo nič ich nekontroluje...
A som v hajzlu. Treba vymyslieť ako ochrániť mppt pri napojení sa za BMS kde hrozí, že baterku odpojí. Zatím mi kamoš poradil, drbni tam nejaký odpor, to aj keď baterku vypne, stále bude nejaký odber. Lenže aký? Aby ešte zachránil menič a pritom nebral polovicu výkonu. Ak ťa niečo napadá poraď prosím.
Koukni do navodu, zdali je tam zakazano odpojit baterku.
Prinejhorsim postav minibaterku z vyslouzilych aku z kola třeba a v serii drat jako odpor.
@@amperak dík moc za odpoveď, v návode nieje nič o tom že sa baterka nesmie odpojiť. Je tam len korektné prvé zapojenie 1. Baterka, 2. DC load, 3. FV. Skúsim to najskor hodiť na jeden panel, 12v baterku a odpojiť ju. Možno som sa bál zbytočne, máš pravdu, bolo by to napísané niekde v návode ak by to bol problém.
Aké napätie je možné pripojiť na menič axpert king 5 kW?
máš to v dokumentaci.
Dělej komerční videa, od tebe jsou super protože stejně řekneš že je to na prd, když se ti to nelíbí
Víš jak to končí? rychleji jak začíná. firmy ani neodpovídají ze slušnosti, že nemají zájem, pokud náhodou vidí možnost za pár kaček zpropagovat produkt na velkém kanále technického charakteru.
Jsem rád, že Narex mi poskytl na testování nářadí dobrovolně a nevadfí mu, jaká ta recenze je.
Neexistuje něco jako varistor pro FV, jenž by chránilo MPPT regulátor před přepětím a neprorazilo se?
Můžeš použít zenerovu diodu a sepnout s ní např. pomocí igbt tranzistoru nějakou zátěž.
šel by udělat hlídací obvod se zátěží, otázka je, jestli to má smysl. co třeba změnit MPPT?
@@amperak Asi má. Cena měniče 75k. Cena ochrany 1k.
@@user-fk4ee6sh4p přesně tak! opravdu chci riskovatz poškození zařízení za 75 tisíc tím, že na to připojim nesprávné napětí panelů a budu spoléhat na nějakou ochranu za litr?
vždy sem dokázal problém vyřešit správně.
Pouzivam znacku epever mppt aj inverter. 👍
Milane, že u tebe natáčel ten šoumen s tím tepelkem? 😁
pod videem je muj komentář. hádej
@@amperak Prosím tě, kde jsi k němu přišel?
Delší videa vubec nevadí. Bezne koukám na cca 3hod dlouhé.
A čo tak chladenie panelov z vlastnej studne vodnou hmlou?
trovchu to pomuže, ale jen na chvíli. a musíš je chladit zespodu
Čau ampéráku, moc díky za videa. Sleduji tě už dlouho, asi mi to jen uniklo, ale informace jaký zvolit výkon FVE mi dělá trošku problém. Podle aplikace, kterou jsi zmiňoval k odhadnutí výroby dle lokace jsem zjistil, že bych při systému 3kwp měl mít vyrobeno zhruba 300w každou hodinu po 24h kontinuálně. Po předpokládaných ztrátách. Chápu že budu muset vyzkoušet vše v mých podmínkách, ale chtěl jsem aspoň znát nějaké rozpětí potřebného výkonu podle spotřeby, jak to dimenzovat, abych věděl co objednat a v jakým rozpětí se pohybovat. Jsem na správný cestě nebo úplně mimo? Dík za radu.
většinou se to odhaduje dle spotřeby a účelu použití FVE a to docela individuálně.
Na nekomerční e-maily bych se být tebou/vámi vybodl. :)
A ty pojistky se dívají jak velké?
je to ve videu. měls ho dokoukat :)
Nejbližší větší hodnota zkratového proudu panelu. Na některých je i napsané že pojistka musí být max xxA
@@petrsoban2468 jde dát i identická. toho proudu se v reálu běžně nedosáhne a pojistky reagují až proii cce 1,2 násobku proudu.
Toč toč i dvouhodinové video, fv nemám ale baví mě to. Ahoj
třeba FVE budeš mít
Čas nereš, taky se mě sem tam někdo zeptá a je s toho 45 min výklad..., když tak si to dám na pokračování před spaním 🌛😂
A co MAX WP ? To se neřeší ? Nějak zvlášť u AXPER" vidím dávat maxU a max WP , jistě P = U * 1 , ale ..........
Regulator meni jen proud. S tim, ze vykon si limituje omezenim vystupniho proudu. Vetsi vykon panelu vetsinou nevadi ale nevyuzije se. Nektere maj max povoleny vykon panelu, nutno dodržet
@@amperak ok a jak je to třeba s AXPERT VM 24 3000 ? Ten má psáno Wp max 1500Wp ?
@@pepinomusilovic to je max. Vykon co to prenese. Pokid das vic, nevyuzije to
@@amperak asi jsme se špatně vyjádřil, Nikde jsem nenašel jaký je maximální proud co MPPT z FV panelů snese. Pak pkud je Pmax = 1500 W, a dám napětí z panelů 100V a budu mít 1200 Wp pak jsem limitován proudem 1200 : 100 = 12 A .
Tam kde není udané max výkon pole je udán max proud. Uvažuju správně ?
Respektive jaký " I fotovoltaika max " má AXPERT VN 24 3000 ") ?
@@pepinomusilovic max proud by se mel udavat vzdy, ale na novych menicich ala klony axperta nebývá, coz je chyba. Pokud mas menic s Voc 145V tak proud panelu je roven proudu do baterie, zde je limitovan vykon napeti baterie krat max. Mozny nabijeci proud.
Ale pokud je to menic co ma rozsah 120-450V, tak tam je limit proudu jiný. U mks3 je to 18A. Tim padem plneho vykonu lze dosahnout az kdyz maj panely napeti asi 300V, ikdZ pracuje menic uz od mensiho napětí.
No a nejde to maximální napětí panelů omezit například při horní hranici zatížením byť by se to protopilo zbytečně to přece nebude složitý obvod a ochrání to mppt měnič 🧐
Zavada omezovace zpusobi poskozeni mppt, vetainou lze bez problemu zvolit vhodne mppt nebo panely.
@amperak jak může poškodit snížení napětí panelů měnič , když přejde mrak de to dolů když se setmí není nic , jde mě spíš o tu ochranu když mrzne a panely můžou jít na hranu 🧐
@@flodurkeng pisu zavada toho omezovače.
@@amperak co způsobí něco co jen zatíží panely odporovou zátěží při dosažení hraničního napětí 🧐 i kdyby to zůstalo sepnutý tak to jen bude zbytečně topit vůbec to měniči nemůže vadit 😎je to před měničem
@@flodurkeng a kdyz se to nesepne?
Ja mám pocit z nás Čechů že jsme děsní bordeláři.
Jen Češi točí videa v totálním bordelu.
Sám ve sklepě a garáží mám bordel, ale čím to je?
I v zahraničí maj bordel. Vesmes kazdy ho ma, ale aby byli nobl, tak ho neukazuji. Je to videt. Napriklad videa toci v garazi, kde maj vse hezky a pak obcas v zaberu vidis, jak maj sklad vseho vsude nekde za rohem.
Vynikající video ❤
díky
Skvele. Dakujeme.