skvěle vysvětleno, jen jsi to měl v půlce utnout. Jak jsi začal počítat začalo to být dost zmatečné, několikrát jsem si to musel vrátit, abych se neztratil. Díky za super video a tuhle sérii.
Skvěle jednoduše, jasně vysvětleno. Je vydět že tomu fakt holduješ a neříkáš nesmysly jako někteří.Začal jsem s FT kdysi cca8 let nazpět ale jenom z 12V na chatě mět to úplně stačí ale chtěl bych přejít o level výš aspon na 24V abych mohl použít ty komponenty co už mám a max dokoupit panely. Délka videa a nebo komentáře mě fakt nevadí, když to je dobře vysvětleno. Dal jsem odběr a uvažuji o člensství. Ještě zkouknu další náměty a pak se rozhodnu 👍
Pochvala za fixku 👍. Máš najlepšiu čo môžeš mať. Pár rokov do zadu keď sme v kancli stratili nervy s fixkami sme vykutrali jedného inda, ktorý je "posadnutý fixkami" a robil testy tak je to top z hľadiska čitateľnosti, zotierateľnosti, trvanlivosti čo sa dá kúpiť v Europe. :D :D
je nieco ako solarna ups, primarne mppt so zalohou zo siete a bez batetie, pripadne namiesto baterie pouzit kondenzatury, na napahanie PC do 600W. Pnalel 2x455W
ked poklesne napatie na kondenzatoroch, zacalo by sa uplatnovat nabijanie zo siete, v tomto pripade by bol menic 12v na 230v stale aktivny. Taky maly offgrid ale s prioritou PV a namiesto baterie mat iba pole kondenzatorov. nejde o ukladanie energie, ale iba prepinanie medzi pv a sietou. ide mi aj o to, ci sa da namiesto baterie pouzit pole kondenzatorov a to iba koli zachovaniu funkcnosti prepinania medzi pv a ac. su nejake lacne mppt menice offgrid pouzivajuce gelove baterie, v cene cca 200€/600w(1kW). a tak zvazujem 2 panely 455W a namiesto baterie pouzit kondenzatory koli zivotnosti, bezudrzbovosti. a zaroven je to bez prietokov, kedze na vystuoe je vzdy menic 12 na 230.
solarnou ups myslim, zalohu v pripade vypadku FPV. Zaloha bude z AC230 siete, ktora je vzdy dostupna. a najlacnejsi offgrid aj s ac nabijanim som nasiel green cell 12v, 230ac, 1000va vraj, pure sine. taky lacnas. a teda, ci sa da v tomto pripade nahradit bateria kondenzatormi. tym by sa znizili aj naklady, ked sa nemusi menit bateria co je minimalne 30€/ks.
Je mi to jasný. Někteří diváci by možná byli vděční ukázat výkon panelu na U/I charakteristice při různých osvitech. Tak by bylo vidět, o co se snaží MPPT držet na grafu.
Zdravím. Prosím potřebuju poradit. Mam 8x panel JAM54S31 400Wp. Zapojil jsem to na podzim a funguje to od ty doby docela dobře. Ale vetsinu dne mi bojler bzuci podpetim a jen když fakt pálí na panely přímo a hodně, tak to jde fajn. Chci se zeptat jde to nějak vylepšit když bych nějakým zpusopem pripojil 1 panel navíc? Nebo už bych mohl přestřelít ty Volty? Mam ten obyč měnič s těma dvouma vyvodama na zasuvku. Předem díky a omlouvám se za začatečnickej dotaz.
Ahoj ,chtěl bych se zeptat jaký měnič napětí tedy z 12 v na 230 v max 500w bych měl použít mám nějaké levné- Zdroj záložní REBEL POWER-500 12V/230V 500VA 300W´- chci si postavit 12v ostrovní system zatím bude o panelu 60w ,spotřeba bude cca40wat.
Zase skvělé video👍.. díky Mám prosbu🙏🙏. Existuje nějaké levné řešení, pro zajištění nulových přetoků do sítě? Edg mě dovolilo 0 a nerad bych platil pokuty za drobné přebytky... Díky za rady
pokud máš klasickou FVE od firmy, tak v nastavení střídače je možnost omezit přetoky. zakázané přetoky od distributora jsou do výše 300W, což je dovolená regulační odchylka střídače. 100W na fázi to je v součtu. Nemusíš se tedy bát, stačí vše jen nastavit.
@@amperak díky,👍 Tak nějak jsem si to představoval. Ale firma která mi má fotovoltaiku montovat mě nutí namontovat "jakýsi" rozvaděč navíc, který eliminujeme nechtěné přetoky na 0. Goodwe gw10k prý může nechtěně posílat víc než je povoleno? Nikde sem o tom nebyl schopný nic najít... Budu je muset vyzpovídat co to na mě zkouší... Moc díky 👍 tvůj fanda
@@aloiskonopnik8660 přesně tak jak píše amperák, buď jsi to špatně pochopil ty nebo to špatně napsala firma. GW10K ET umí v nastavení vypnutí přetoků. Bohužel ale když vypneš přetoky, střídač se bude sichrovat a bude ti více omezovat výkon. tzn, že když budeš mít malý odběr, střídač rači přestane dodávat a bude pouštět elektřinu od DS. :)
@@miramlcak774 jde to udělatr tak, že se nastaví normální připojení a omezí se prodej na nulu, nebo na třeba 10W. pak to pokrteje i malý odběry lépe. nejlepší je mít konfigurovatelnou "nulu" a nastavit, aby střídač prodával třeba 5W. limit je 300W. pak to vždy pokreje vlastní spotřebu
Čo by sa stalo, teoreticky, ak by sa do pwm regulátora pripojil panel, ktorý dáva menšie napätie, ako je batéria? Je mi jasné, že to fungovať nemôže, ale že či niečo zhorí, alebo či potom batéria bude tlačiť prúd naopak smerom do panelov?
Jak to tedy mám postavit když mám v aute 12v systém a: mužů dat na střechu 175Wp a baterii 80ah jaký tedy regulátor? Pwm nebo mppt? Protze si sám řekl ze je tam problém, že musí být o 2 v větší napětí než na baterce, ja chci aby to nabíjení do baterky při jakýkoliv podmínkách.. děkuji
Začala mňa zaujímať fotovoltaika a rad by som skúsil niečo zapojiť. Mám k dispozícii 5 panelov 29,6 V a 7,78 A aké MPPT k tomu, bude stačiť 40 A ? Nebudú tie V malo na 24 V baterku ?
to je krásněej příklad na další videa. přesně tyhle panely tam počítám k nejběžnějšímu MPPT. budeš potřebovat dva v sérii vždy na 24V, takže jeden ti zbyde.
@@amperak jo presne tak som premýšľal ale nemám problém zohnať ešte jeden. Takže 3 do série na cca. 90 V a môžem kludne dať 48 V. Aj keď je pravda, že ma láka skorej zapojenie bez batérie nejaké hybridné MPPT s meničom. Vyťažovák bude klíma či už na chladenie alebo topenie (odvlhčovanie). Keby náhodou a je zaujem viem o paneloch Canadiansolar za 100 Kc/ks z vyradenej elektrárne.
@@amperak mě je to jasný , ale pro laiky by to bylo srozumitelnější že při podobném napětí baterie/panel je PWM celkem slušný 66-96% průměr 81% , ale při dvojnásobném napětí už má obrovské ztráty na výkonu ( účinnost při 60V/8A 33- 48% průměr ubohých 40% , (a taky jsem si koupil jako první měnič s PWM s VOC 80V), kdežto MPPT cca 87-96% . Máš super videa
@@zdenekzgazar265 MPPT nemá problém pracovat nad 90%. pouze na začátku výroby vlastní spotřebou degraduje efektivitu. a hlavně je velkej problém ztráty na vedení. u MPPT je ztráta vpohodě, protože se zátěž přizpůsobí. ale třeba takocvých 20m vedení už u PWM zpusobí, že to nefunguje dobře.
Pobral jsem to tak, že PWM by byl dobrý pro konstantní zátěž, ale pod podmínkou, že bude celý systém dobře navžený. Například, pokud bych chtěl jen vyrábět a prodávat, k tomu naprojektovat adekvátní string, tak by to PWM dávalo smysl. Např. seriově zapojit panely na 250 Vmp a výkon případně zvyšovat paralelním zapojením dalšího 250 Vmp stringu. U MPPT klidně string 600 Vmp a o transformaci se postará MPPT Pro offgrid s proměnlivou zátěží a bateriemi je to naopak totální nesmysl. Je vůbec ještě nějaká instalace, kde by PWM dávalo zásadní smysl?
PWM dává smysl pouze u instalací, kde třeba je panel, nabíjí baterii a z toho se občas svítí. prostě všude, kde není spotřeba energie velká. tomu odpovídá taky to, že PWM regulátory jsou v nabídce pro karavanisty a podobně. ony se totiž prodávají taky 12V panely a 24V panely, které mají napětí tak, aby s PWM regulátorem fungovaly dobře.
To se ještě nikdo nepozastavil nad tím, že ty čísla u MPPT jsou špatně? Je to v 15:10. Při úbytku napětí na vedení 0,9V nepůjde z 290Wp panelu do regulátoru 260Wp, ale přibližně 280Wp. Výpočet je 35,1V * 8A = 280,8Wp. Následně dál je to také špatně. Při 95% účinnosti regulátoru to pak nebude 247W, ale 266W. Výpočet je 280 * 0,95 = 266.
@@amperak Ano, jih a jihozápad, ale není mi jasné, jak by jeden MPPT mohl optimálně využít dva spojené panely, kdy každý panel má v jeden okamžik jiný výkon. S dvouvstupovým MPPT bych to chápal.
@@pavelblaha5243 MPPT nalezne společný bod maximálního výkonu panelů. pokud panely nejsou zastíněny, tak mají podobné MPP napětí. mění se jen trošku, takže tam nebude taková ztráta v nepoužití druhého MPPT.
Nemusi protože v okamžiku připojení jednoho 32V FVP / 8A sníží celkově napětí baterka jakožto spotřebič na její nominál 12 -14V ... až do chvíle plného nabiti baterie .. Pak po nabití 12V PWM REGULÁTOR odpoji baterku od panelu....v ten moment na odpojeném FVP zase napětí stoupne na jeho nominál 32V (panel na prázdno) Dál pak při kulminaci" nebo spotřebě z baterie = při nepatrném poklesu napětí na baterii pod plně nabitý stav .. pak PWM vyhodnotí pokles a bude opět pulznim způsobem z FVP doplňovat (připojovat a odpojovat = ťukat" do ní kolem 14V/8A) .......................................................... Nic méně - jak popisoval Amperak bude to pwm méně efektivni oproti mppt .... a to pouze do výše zátěže 12V baterky x 8A daného panelu = 96W U MPPT naopak toto částečně zkratované a nevyužité napětí na panelu by jinak na MPPT bylo převedeno na proud a tudiž by se využil téměř plný výkon FVP
Год назад
@@dandroid4785 Díky moc, plánuji to pouze do pergoly, kde bude pouze led osvětlení, nějaké USB zásuvky a starší 72Ah z auta. Ještě popřemýšlím o MPT ale u mě bude panel zřejmě hodně naddimenzovaný
bude to fungovat, ale lepší by byl MPPT. pomuže v zimě. jestli si chceš hrát, na alíku se prodávají DCDC měniče s nastavitelným minimálním napětím na vstupu, to je takové napůl MPPT, respektivbe to je MPP. neprovádí vyhledávání, ale nastavíš si tam bod kdy dostaneš z panelu maximální výkon. funguje to na takové malé systémy docela dobře, hlavně když je nedostatek svitu.
@@amperak Já téhle odpovědi nerozumím, šlo by to prosím polopatičtěji odpovědět? Tj. pokud se Pavel ptá jestl, když má na každém panelu optimizer potřebuje ještě MPPT regulátor, tak bych si představoval odpověď s využitím těchto pojmů:-) Ano, potřebuješ, ne nepotřebuješ. REsp. jestli jsem to dobře pochopil, tak je odpověďNe nepotřebuješ, je to už součástí střídače s MPP regulátorem?
Poslední věc Tomovi v létě instalovali tepelné čerpadlo vzduch vzduch za 300tisic .teď v lednu volal firmu že to nefunguje.doma zima. Technik mu řekl že zařízení je v pořádku. A čím tady topite se technik zeptal. Přece tepelným čerpadlem.aha a to vám nikdo neřekl že to slouží pouze k přitápění a k tomu musíte mít nějaký jiný hlavní zdroj vytápění? Tak a teď mi řekněte kdo za tuto vzniklou situaci může či hlava půjde na zem
nevím, kdo je tom, žádnej tom, kteréjho znám to asi není. Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch je klimatizace asi, možřná trochu lepší. nevím, neinstaloval jsme to já ani nevybíral. skutečně klimatizace nemá bivalentní elektrokotel a je třeba dotápět jinak. otázkou je, co vytápí klimatizací, když ta je spíš lokální a ne na celý dům. a za druhé mne zajímá, které klimatizace stojí 300tisíc, když za tolik prodávají normální tepelná čerpadla. jako chybu vidím neznalost a neochotu se předem poradit s kýmkoliv.
Bez dovolení se zeptám. "Vlastnost" panelů je degradace výkonu. Uvádí se, že největší je během prvních několika hodin provozu až po dobu cca 2 let ... bla bla bla. Neví někdo, která veličina a jakou měrou ve vzorečku P =U x I způsobuje snížení výkonu panelu? Nový panel 400 Wp = 31,18 Vmp x 12,83 Ipm Panel po degradaci 10% bude mít 360 Wp = ? x ? V jaké závislosti je Vmp na Voc a Imp na Isc? Platí ve vztahu nějaká úměra s ohledem na pokles výkonu panelu? Např. pokud pokles výkonu panelu způsobí pokles Vmp, může být přes to zachováno původní Voc? Za případnou užitečnou odpověď děkuju.
degradace byla takhle šílená u amorfních panelů. modernější maj tu degradaci mírnou. nemám žádnej panel tak dlouho, abych ověřil co se mění, ale za mne bude klesat proud. napětí je totiž dáno tím, že to je polovodičový přechod a teplotou.
Zkus to takhle, když se ti to líbí nebo myslíš, že je video užitečné, dej lajk. Když se ti video nelíbí ... tak lajk nedávej. Jak se říká, přej a bude ti přáno 🙂
@@JaneKLX V bibli taková průpovídka je, ale jak mu bude přáno? Nebo mi? Mi jak? Jsem na sociální sítě autista, chci je pochopit a vy z toho děláte coraz větší záhadu. Tvoje odpověď je pro mne neužitečná, lajku ti nedám.
skvěle vysvětleno, jen jsi to měl v půlce utnout. Jak jsi začal počítat začalo to být dost zmatečné, několikrát jsem si to musel vrátit, abych se neztratil. Díky za super video a tuhle sérii.
no, když já tam už uvažuju ty komentáře chytré o tom, že lžu, takže je potřebuji minumalizovat.
Přešel jsem také na MPPT jsou fakt dobré, pozor na některé které jsou dost laciné. Skvěle vysvětleno. Délka videa mě nezatěžuje, supr
Dobře vysvětleno. Já jakožto elektrikářský lajk jsem to pochopil. Děkuji za vysvětlení.
Ďakujem za video 👍
Skvěle jednoduše, jasně a polopatisticky vysvětleno.
Díky za video, seš takový lidový.
Skvěle jednoduše, jasně vysvětleno. Je vydět že tomu fakt holduješ a neříkáš nesmysly jako někteří.Začal jsem s FT kdysi cca8 let nazpět ale jenom z 12V na chatě mět to úplně stačí ale chtěl bych přejít o level výš aspon na 24V abych mohl použít ty komponenty co už mám a max dokoupit panely. Délka videa a nebo komentáře mě fakt nevadí, když to je dobře vysvětleno. Dal jsem odběr a uvažuji o člensství. Ještě zkouknu další náměty a pak se rozhodnu 👍
Ja zacinal s 12v fve 15 let zpět
Tušil jsem, že to tak je, ale Ty to umíš krásně vysvětlit. Měl bych otázky, počkám si na další zajímavá videa. Do jednoho vše nevejde.
Amperaku super video ;-) už sa teším na ďalšie ;-) a pre všetkých čo váhajú tak jedine MPPT alebo menič s integrovaným MPPT ;-)
Díky!
Díky taky moc za podporu tvorby :)
Pochvala za fixku 👍. Máš najlepšiu čo môžeš mať. Pár rokov do zadu keď sme v kancli stratili nervy s fixkami sme vykutrali jedného inda, ktorý je "posadnutý fixkami" a robil testy tak je to top z hľadiska čitateľnosti, zotierateľnosti, trvanlivosti čo sa dá kúpiť v Europe. :D :D
chvála patří fanouškovi, který mije zaslal.
@amperak Perfektní video pane amperak 😅😅😅😂😂😂🤣🤣🤣👍
Moc pěkné video.
dik
Ahoj, hezky vysvětleno.
díky. někdy testnem to PWMko u tebe ne? :D
No pane Ampérák to byla až na trochu zmatků nádhera 🙂 tentokrát jsem to pochopil i Já 🤔 .................... 🤔 jo pochopil 😁
Měj prima den 🙂 Tom
Děkuji Pane Hájek
dekujeme🥇🥇🥇
OK dobrá práce .
Super video!
Super video. Znervózňuje mne, jak ti oči utíkají doleva. Určitě má přijet balík z Aliexpressu.
to mi asi utíkaj na displej kamery
🔝🔝🔝
11:35 ...on dokáže z nižšiho napětí vyrobit napětí vyšši. Neni to obráceně?
je nieco ako solarna ups, primarne mppt so zalohou zo siete a bez batetie, pripadne namiesto baterie pouzit kondenzatury, na napahanie PC do 600W. Pnalel 2x455W
Muzes mi vysvetlit, z ceho bude fungovat ten pc, kdyz prijde mrak, kdyz ne z baterie?
ked poklesne napatie na kondenzatoroch, zacalo by sa uplatnovat nabijanie zo siete, v tomto pripade by bol menic 12v na 230v stale aktivny. Taky maly offgrid ale s prioritou PV a namiesto baterie mat iba pole kondenzatorov. nejde o ukladanie energie, ale iba prepinanie medzi pv a sietou. ide mi aj o to, ci sa da namiesto baterie pouzit pole kondenzatorov a to iba koli zachovaniu funkcnosti prepinania medzi pv a ac. su nejake lacne mppt menice offgrid pouzivajuce gelove baterie, v cene cca 200€/600w(1kW). a tak zvazujem 2 panely 455W a namiesto baterie pouzit kondenzatory koli zivotnosti, bezudrzbovosti. a zaroven je to bez prietokov, kedze na vystuoe je vzdy menic 12 na 230.
solarnou ups myslim, zalohu v pripade vypadku FPV. Zaloha bude z AC230 siete, ktora je vzdy dostupna. a najlacnejsi offgrid aj s ac nabijanim som nasiel green cell 12v, 230ac, 1000va vraj, pure sine. taky lacnas. a teda, ci sa da v tomto pripade nahradit bateria kondenzatormi. tym by sa znizili aj naklady, ked sa nemusi menit bateria co je minimalne 30€/ks.
Fajn video, ale stačilo by vysvětlit, že PWM regulátor obsahuje jen spínací prvek (a možná vysvětlit PWM), zatím co MPPT obsahuje DC/DC měnič...
Vsak to v tom videu je
Je mi to jasný. Někteří diváci by možná byli vděční ukázat výkon panelu na U/I charakteristice při různých osvitech. Tak by bylo vidět, o co se snaží MPPT držet na grafu.
to je program na nějaký jarní den :)
@@amperak to je 6 čar fixou na panelu
Milý Ježíšku (Ampéráčku), já bych si moc přál aby v náhleďáku dalšího dílu FVE ostrovní aby byla palma, moře sluníčko. Moc sluníčko :) děkuji
k čemu to pomůže?
Zdravím. Prosím potřebuju poradit. Mam 8x panel JAM54S31 400Wp. Zapojil jsem to na podzim a funguje to od ty doby docela dobře. Ale vetsinu dne mi bojler bzuci podpetim a jen když fakt pálí na panely přímo a hodně, tak to jde fajn. Chci se zeptat jde to nějak vylepšit když bych nějakým zpusopem pripojil 1 panel navíc? Nebo už bych mohl přestřelít ty Volty? Mam ten obyč měnič s těma dvouma vyvodama na zasuvku. Předem díky a omlouvám se za začatečnickej dotaz.
Ahoj ,chtěl bych se zeptat jaký měnič napětí tedy z 12 v na 230 v max 500w bych měl použít mám nějaké levné- Zdroj záložní REBEL POWER-500 12V/230V 500VA 300W´- chci si postavit 12v ostrovní system zatím bude o panelu 60w ,spotřeba bude cca40wat.
A super video... Zajímá by mne ostrovní zapojení bez baterie.... Tj. Spotřebiče by fungovaly pouze za slunce děkuji za o
Neni mozne, vzdy je nutne mit akumulaci energie.
Zase skvělé video👍.. díky
Mám prosbu🙏🙏.
Existuje nějaké levné řešení, pro zajištění nulových přetoků do sítě?
Edg mě dovolilo 0 a nerad bych platil pokuty za drobné přebytky...
Díky za rady
pokud máš klasickou FVE od firmy, tak v nastavení střídače je možnost omezit přetoky. zakázané přetoky od distributora jsou do výše 300W, což je dovolená regulační odchylka střídače. 100W na fázi to je v součtu.
Nemusíš se tedy bát, stačí vše jen nastavit.
@@amperak díky,👍
Tak nějak jsem si to představoval. Ale firma která mi má fotovoltaiku montovat mě nutí namontovat "jakýsi" rozvaděč navíc, který eliminujeme nechtěné přetoky na 0.
Goodwe gw10k prý může nechtěně posílat víc než je povoleno?
Nikde sem o tom nebyl schopný nic najít... Budu je muset vyzpovídat co to na mě zkouší...
Moc díky 👍 tvůj fanda
@@aloiskonopnik8660 oni jen neví jak to pojmenovat a asi nabízí akumulaci přebytků do vody. tj wattrouter. chtělo by to aby se vyjádřili přesně.
@@aloiskonopnik8660 přesně tak jak píše amperák, buď jsi to špatně pochopil ty nebo to špatně napsala firma. GW10K ET umí v nastavení vypnutí přetoků. Bohužel ale když vypneš přetoky, střídač se bude sichrovat a bude ti více omezovat výkon. tzn, že když budeš mít malý odběr, střídač rači přestane dodávat a bude pouštět elektřinu od DS. :)
@@miramlcak774 jde to udělatr tak, že se nastaví normální připojení a omezí se prodej na nulu, nebo na třeba 10W. pak to pokrteje i malý odběry lépe.
nejlepší je mít konfigurovatelnou "nulu" a nastavit, aby střídač prodával třeba 5W. limit je 300W. pak to vždy pokreje vlastní spotřebu
Čo by sa stalo, teoreticky, ak by sa do pwm regulátora pripojil panel, ktorý dáva menšie napätie, ako je batéria? Je mi jasné, že to fungovať nemôže, ale že či niečo zhorí, alebo či potom batéria bude tlačiť prúd naopak smerom do panelov?
Nebude to nabíjet
Jak to tedy mám postavit když mám v aute 12v systém a: mužů dat na střechu 175Wp a baterii 80ah jaký tedy regulátor? Pwm nebo mppt? Protze si sám řekl ze je tam problém, že musí být o 2 v větší napětí než na baterce, ja chci aby to nabíjení do baterky při jakýkoliv podmínkách.. děkuji
Panel musis zvolit s vetsim napetim a vhodny mppt regulator. Zalezi, co se vejde
Jsi borec. Jak poznám, jestli mám MPPT regulátor? Instalace FVE firmou loni na podzim. Mám možnost prodávat přetoky do sítě. Díky
je to napsané na boku měniče. ale nemusíš koukat, MPPT máš. PWM je výsada spíš systémů 12/24V, na 48V se už ani snad PWM nedělají.
Začala mňa zaujímať fotovoltaika a rad by som skúsil niečo zapojiť. Mám k dispozícii 5 panelov 29,6 V a 7,78 A aké MPPT k tomu, bude stačiť 40 A ? Nebudú tie V malo na 24 V baterku ?
to je krásněej příklad na další videa. přesně tyhle panely tam počítám k nejběžnějšímu MPPT. budeš potřebovat dva v sérii vždy na 24V, takže jeden ti zbyde.
@@amperak jo presne tak som premýšľal ale nemám problém zohnať ešte jeden. Takže 3 do série na cca. 90 V a môžem kludne dať 48 V. Aj keď je pravda, že ma láka skorej zapojenie bez batérie nejaké hybridné MPPT s meničom. Vyťažovák bude klíma či už na chladenie alebo topenie (odvlhčovanie). Keby náhodou a je zaujem viem o paneloch Canadiansolar za 100 Kc/ks z vyradenej elektrárne.
@@matejkos1442 obtech panelech vim taky, neboj. Jonsest. Na 24V system bude asi lepsi dva v serii a paralerne tri. Zalezi na mppt
Ahoj ještě ve výpočtech bys mohl mít porovnání efektivity % při vyšším napětí mezi pwm vs mppt
je tam ukázka s tím 36V panelem, tak si to odhadneš. procenta se liší použitým panelem
@@amperak mě je to jasný , ale pro laiky by to bylo srozumitelnější že při podobném napětí baterie/panel je PWM celkem slušný 66-96% průměr 81% , ale při dvojnásobném napětí už má obrovské ztráty na výkonu ( účinnost při 60V/8A 33- 48% průměr ubohých 40% , (a taky jsem si koupil jako první měnič s PWM s VOC 80V), kdežto MPPT cca 87-96% . Máš super videa
@@zdenekzgazar265 MPPT nemá problém pracovat nad 90%. pouze na začátku výroby vlastní spotřebou degraduje efektivitu.
a hlavně je velkej problém ztráty na vedení. u MPPT je ztráta vpohodě, protože se zátěž přizpůsobí. ale třeba takocvých 20m vedení už u PWM zpusobí, že to nefunguje dobře.
@@amperak Dík za odpověď.
11:45 ...on dokáže napětí zvýššit ....
Ahoj, máš prosím tě zkušenosti se značkou Easun, nebo by jsi doporučil někoho jiného. Vybírám off-gride měnič. Dík
easun asi bude ok, revo nebrat.
Helee další díl a dnes dříve, tak jdu na to 🙂
Pobral jsem to tak, že PWM by byl dobrý pro konstantní zátěž, ale pod podmínkou, že bude celý systém dobře navžený. Například, pokud bych chtěl jen vyrábět a prodávat, k tomu naprojektovat adekvátní string, tak by to PWM dávalo smysl.
Např. seriově zapojit panely na 250 Vmp a výkon případně zvyšovat paralelním zapojením dalšího 250 Vmp stringu. U MPPT klidně string 600 Vmp a o transformaci se postará MPPT
Pro offgrid s proměnlivou zátěží a bateriemi je to naopak totální nesmysl.
Je vůbec ještě nějaká instalace, kde by PWM dávalo zásadní smysl?
PWM dává smysl pouze u instalací, kde třeba je panel, nabíjí baterii a z toho se občas svítí. prostě všude, kde není spotřeba energie velká. tomu odpovídá taky to, že PWM regulátory jsou v nabídce pro karavanisty a podobně. ony se totiž prodávají taky 12V panely a 24V panely, které mají napětí tak, aby s PWM regulátorem fungovaly dobře.
První juknu :)
a tentokrát před půlnocí :D
@@amperak Jo jo dnes to stihl :D
To se ještě nikdo nepozastavil nad tím, že ty čísla u MPPT jsou špatně? Je to v 15:10. Při úbytku napětí na vedení 0,9V nepůjde z 290Wp panelu do regulátoru 260Wp, ale přibližně 280Wp. Výpočet je 35,1V * 8A = 280,8Wp. Následně dál je to také špatně. Při 95% účinnosti regulátoru to pak nebude 247W, ale 266W. Výpočet je 280 * 0,95 = 266.
No vidíš, takže je MPPT ještě lepší než ve výpočtu. Díky za přepočítání.
Jak se zapojují panely, kdy každý je jinak osvícen, každý panel má mít samostatný MPPT regulátor?
myslíš jiné světové strany? mužeš paralerně stejné stringy na jeden MPPT, nebo lépe na druhý MPPT. dnes maj střídače dva vstupy
@@amperak Ano, jih a jihozápad, ale není mi jasné, jak by jeden MPPT mohl optimálně využít dva spojené panely, kdy každý panel má v jeden okamžik jiný výkon. S dvouvstupovým MPPT bych to chápal.
@@pavelblaha5243 MPPT nalezne společný bod maximálního výkonu panelů. pokud panely nejsou zastíněny, tak mají podobné MPP napětí. mění se jen trošku, takže tam nebude taková ztráta v nepoužití druhého MPPT.
Chci solární elektrárnu která musí vyrobit 20kwh denně.Prý je problém když mám TNC rozvody z roku 1985.
problém musí zhodnotit nějaký elektrikář. staré rozvody problém nejsou, poiuze nebude záloha při výpadku proudu.
Proč se regulátor jmenuje PWM, když je to jen spínač?
protože to někdo tak začal označovat jako marketingový tah
Ahoj, jak to je pokud bych chtěl zapojit 32V panel na PWM regulátor 12/24V na pouze 12V baterii? Nemusí být celý systém 24V?
Nemusi protože v okamžiku připojení jednoho 32V FVP / 8A sníží celkově napětí baterka jakožto spotřebič na její nominál 12 -14V ... až do chvíle plného nabiti baterie ..
Pak po nabití 12V PWM REGULÁTOR odpoji baterku od panelu....v ten moment na odpojeném FVP zase napětí stoupne na jeho nominál 32V (panel na prázdno)
Dál pak při kulminaci" nebo spotřebě z baterie = při nepatrném poklesu napětí na baterii pod plně nabitý stav .. pak PWM vyhodnotí pokles a bude opět pulznim způsobem z FVP doplňovat (připojovat a odpojovat = ťukat" do ní kolem 14V/8A)
..........................................................
Nic méně - jak popisoval Amperak bude to pwm méně efektivni oproti mppt .... a to pouze do výše zátěže 12V baterky x 8A daného panelu = 96W
U MPPT naopak toto částečně zkratované a nevyužité napětí na panelu by jinak na MPPT bylo převedeno na proud a tudiž by se využil téměř plný výkon FVP
@@dandroid4785 Díky moc, plánuji to pouze do pergoly, kde bude pouze led osvětlení, nějaké USB zásuvky a starší 72Ah z auta. Ještě popřemýšlím o MPT ale u mě bude panel zřejmě hodně naddimenzovaný
@ pokud vám bude stačit příkon pro spotřebiče ...pak neni co řešit ... postačí levný pwm , mám to taky tak
bude to fungovat, ale lepší by byl MPPT. pomuže v zimě. jestli si chceš hrát, na alíku se prodávají DCDC měniče s nastavitelným minimálním napětím na vstupu, to je takové napůl MPPT, respektivbe to je MPP. neprovádí vyhledávání, ale nastavíš si tam bod kdy dostaneš z panelu maximální výkon. funguje to na takové malé systémy docela dobře, hlavně když je nedostatek svitu.
Když bych měl na každém panelu optimizer (kvůli různému zastínění), potřebuju ještě centrální MPPT nebo jen nabíječku baterií a střídač?
tigo funguje sám o sobě, potřebuješ MPPT, solar edge musí mít střídač od nich.
@@amperak Já téhle odpovědi nerozumím, šlo by to prosím polopatičtěji odpovědět? Tj. pokud se Pavel ptá jestl, když má na každém panelu optimizer potřebuje ještě MPPT regulátor, tak bych si představoval odpověď s využitím těchto pojmů:-) Ano, potřebuješ, ne nepotřebuješ. REsp. jestli jsem to dobře pochopil, tak je odpověďNe nepotřebuješ, je to už součástí střídače s MPP regulátorem?
Optimizery vyrábí dve firmy a obe maj jinej zpusob.
Říkal si, že se to měří při 45°C není to spíš 25?
staré panely se měřily při 25°C a poak někomu došlo, že takovou teplotu panel za provozu nemá.
@@amperak fakt, tak ale na štítku jsem to ještě neviděl
Poslední věc Tomovi v létě instalovali tepelné čerpadlo vzduch vzduch za 300tisic .teď v lednu volal firmu že to nefunguje.doma zima. Technik mu řekl že zařízení je v pořádku. A čím tady topite se technik zeptal. Přece tepelným čerpadlem.aha a to vám nikdo neřekl že to slouží pouze k přitápění a k tomu musíte mít nějaký jiný hlavní zdroj vytápění? Tak a teď mi řekněte kdo za tuto vzniklou situaci může či hlava půjde na zem
nevím, kdo je tom, žádnej tom, kteréjho znám to asi není. Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch je klimatizace asi, možřná trochu lepší. nevím, neinstaloval jsme to já ani nevybíral. skutečně klimatizace nemá bivalentní elektrokotel a je třeba dotápět jinak.
otázkou je, co vytápí klimatizací, když ta je spíš lokální a ne na celý dům. a za druhé mne zajímá, které klimatizace stojí 300tisíc, když za tolik prodávají normální tepelná čerpadla.
jako chybu vidím neznalost a neochotu se předem poradit s kýmkoliv.
Jedine mppt. Komu sa zda drahy nech pozrie Aliexpress :)
Alebo blokujuci sietovy zdroj s pridanim regulacie na primarnej strane. To by bolo MPP. Aj ked s tienom by bol problem.
na to už video mám! ruclips.net/video/qD-FsoJBtbY/видео.html
jo a na nehořlavou podložku
A kdy budeš dělat tu slavnou Větrnou elektrárnu?😅
znechucení z první je šílené!
@@amperak něco se nepovedlo? 😅
@@HonzaAdam nepovedlo se no. moc usilí a výsledek kničemu
@@amperak kolik by si z toho chtěl vytřískat wattů.Aby tě to aspoň trošku nadchlo?
@@HonzaAdam víc, než sežere ten měřák, co tu výrobu měří :D
Bez dovolení se zeptám. "Vlastnost" panelů je degradace výkonu. Uvádí se, že největší je během prvních několika hodin provozu až po dobu cca 2 let ... bla bla bla.
Neví někdo, která veličina a jakou měrou ve vzorečku P =U x I způsobuje snížení výkonu panelu?
Nový panel 400 Wp = 31,18 Vmp x 12,83 Ipm
Panel po degradaci 10% bude mít 360 Wp = ? x ?
V jaké závislosti je Vmp na Voc a Imp na Isc? Platí ve vztahu nějaká úměra s ohledem na pokles výkonu panelu? Např. pokud pokles výkonu panelu způsobí pokles Vmp, může být přes to zachováno původní Voc?
Za případnou užitečnou odpověď děkuju.
degradace byla takhle šílená u amorfních panelů. modernější maj tu degradaci mírnou.
nemám žádnej panel tak dlouho, abych ověřil co se mění, ale za mne bude klesat proud. napětí je totiž dáno tím, že to je polovodičový přechod a teplotou.
12:00 ..on sníží proud
12:08 .. 30V 8A a on ho změni na 20V a 11 A.
15:40..máme vyšší výkon akumulátor při napětí 14.4 V n. 28.8 V si vezme v obou připadech třeba jen 3A a co je nad 3A je v obou připadech nevyužito
Proč mám dávat Lajky? Jak Ti to pomůže? Bo nás to ve škole neučili, tak se nediv.😄
Zkus to takhle, když se ti to líbí nebo myslíš, že je video užitečné, dej lajk. Když se ti video nelíbí ... tak lajk nedávej. Jak se říká, přej a bude ti přáno 🙂
jakákoliv aktivita YT ukáže, že o video je zájem a to ho doporučí
@@JaneKLX V bibli taková průpovídka je, ale jak mu bude přáno? Nebo mi? Mi jak? Jsem na sociální sítě autista, chci je pochopit a vy z toho děláte coraz větší záhadu. Tvoje odpověď je pro mne neužitečná, lajku ti nedám.
@@JanKavik A ja som ti dal dislike :)