Екологичен начин за борба с гъсениците на бяла зелева пеперуда!

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 18 ноя 2024
  • ХоббиХобби

Комментарии • 10

  • @dufela
    @dufela 2 месяца назад +1

    Много интересна, задълбочена информация, благодаря!

  • @busynursesallotment
    @busynursesallotment 2 месяца назад +1

    Благодаря за полезната информация! Успях да намеря този препарат (от друг производител) и напръсках всичко от семейство зелеви...ще споделя впечатленията си след някой ден.

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  2 месяца назад

      @@busynursesallotment Здравейте! Какъв щам на бактерията се съдържа във вашия разтвор? При мен е щама kurstaki и мисля, че общо три различни щама на бактерията се предлагат на пазара. При мен не виждам гъсеници или ново ядено по листата, но пък пеперудите активно снасят яйца върху зелевите.

    • @busynursesallotment
      @busynursesallotment 2 месяца назад +1

      @@gradinata_na_toni Здравей Тони! И при мен е kurstaki SA-12. Аз напръсках миналата събота и от тогава не съм ходила до градината, ще ходя утре. При мен зелевите са покрити с мрежа, но пеперудите пак са намерили начин да се вмъкнат.

  • @biserlozev1745
    @biserlozev1745 2 месяца назад +3

    Благодарности за поднесената информация! Предполагам е в резултат на целенасочено проучване. В този контекст - означава ли, че тази бактерия вече ще има трайно присъствие в микробиологията на вашата градина? Би било добре, ако чрез почвата присъства и в листата на зелевите култури (растенията ще имат някакъв имунитет).
    Очаквам с интерес продължението.
    ...
    Надявам се, че водата от чешмата е престояла за да се дехлорира! 💡

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  2 месяца назад +3

      Здравейте! Бактерията разпръсната върху листата на зелевите действа контактно. Гъсениците трябва да я погълнат. При попадане в почвата не се обсорбира чрез корените обратно в листата на растенията. Може да присъства в почвата, като влиза в контакт с останалите микроорганизми в нея. Трябва периодично, през една-две седмици да се прилага върху растенията чрез разпръскване върху листата. Не е химически препарат, който се абсорбира от листата и трайно се натрупва.

    • @biserlozev1745
      @biserlozev1745 2 месяца назад +2

      @@gradinata_na_toni
      Благодаря Ви!
      Направих предположението по аналогия с боверия и метаризиум (може и грешно да съм разбрал, че чрез почвата присъстват и в надземните тъкани на растенията)

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  2 месяца назад +1

      При нас водата я хлорират само след ремонт по тръбопровода. Иначе, не.

    • @busynursesallotment
      @busynursesallotment 2 месяца назад +2

      И аз това се чудех.. И тъй като препарата съвсем не е евтин(в моят случай £28 за 200 милилитра) , замислих се дали не може да колонизираме малък участък с бактерията и след това да от "колонизираната" почва да си правим разтвор за пръскане!?!

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  2 месяца назад +1

      @@busynursesallotment На теория е възможно, защото спорите на бактерията попадат в почвата при дъжд, поливане и при самото пръскане, но дали би оцеляла за дълго време и в какво количество е въпроса. Има друга бактерия живееща в почвата, която пък се храни с бацилус турингиензис. Природата не оставя нищо празно. Всичко е в баланс.