Cieszę się, że wszystkich tych błędów udało mi się uniknąć . Poświeciłem wiele czasu zarowno przed zakupem działki jak i przy planowaniu. Dużo konsultowałem, pytałem. Tylko ostatni punkt - mnie niepokoi, na szczęście jeszcze nie wszystko zrobiono na działce. Więc ostatnio tak pomyślałem i zwolniłem. Pozdrawiam, dobry podcast
Cześć! Postanowiłem napisać komentarz pod ostatnim filmem chociaż obejrzałem już wszystkie. A zajęło mi to raptem jakieś 2-3 dni. Jeden wniosek - dobrze się Ciebie słucha! Super, że dzielisz się swoimi spostrzeżeniami. Jak to mówią lepiej uczyć się na błędach cudzych niż własnych. Pomimo tego, że mieszkam w Polsce, myślę że można bardzo wiele wynieść z informacji które przekazujesz. Ja troszeczkę inaczej podchodzę do budowy - zdecydowanie nie jest to podejście romantyczne jako że od ok pół roku dowiaduje się wszystkiego co potrzebne, wszak kluczem do w miarę bezproblemowej budowy jest odpowiednie planowanie. Mało brakowało, a jeszcze w 2017 roku zakupiłbym projekt i kto wie jak wówczas moje życie by wyglądało :) Myślę, że fakt że rozpocząłes budowę kilka lat temu też jest plusem, bo popycha Cię to dalej. Widzę, że odcinki wypuszczasz mniej więcej raz na dwa tygodnie, więc z niecierpliwością czekam na kolejne! Powodzenia z dokończenie stanu developerskiego bo i potem wykończeniówki. Pozdro z kujawsko pomorskiego!
Dziękuje za komentarz! Napewno motywuje mnie do dalszego nagrywania. 😊 Dobrze, że podchodzisz to tego racjonalnie. Podejrzewam, że u mnie byłby taki problem, że racjonalnie patrząc bym nie zaczął bo excel się od początku nie spinał. 😅 Masz już projekt? Pozdrawiam.
@@TataDoKwadratu jeszcze nie. Na 99% będzie to projekt indywidualny, pomimo tego że chcemy mieć projekt prosty, tani w budowie, bez ścian nośnych w środku, z wiazarami, dach dwuspadowy itd to uważam, że warto zrobić projekt zindywidualizowany pod kątem naszych potrzeb. Niby jest mnóstwo projektów dla rodziny 2+2, ale jednak żaden nam w 100% nie przypasował. Pamiętam też Twój odcinek o źródle ocieplenia. Jako, że nie mam gazu w drodze padnie na pompę ciepła, natomiast super było usłyszeć jakie było podejście firm do dostosowania pompy do Twojego domu. Dzięki temu wiem co mnie czeka :)
To bardzo dobre podejście. Sam bym tak zrobił z dzisiejszą wiedzą. Sam projekt wyjdzie drożej ale dużo zaoszczędzisz na wykonaniu. Co z wentylacją? Będzie mechaniczna? Jeśli tak to buduj bez kominów. Jeśli chcesz mieć bardziej energooszczędny dom to rozważyłbym też płytę fundamentową. Przyspieszy to też pracę bo można od razu w niej rozłożyć podłogówkę. 😊
@@TataDoKwadratu hehe teraz się uśmiecham, bo dokładnie tak będę robił. Bez kominów, z rekuperacją. Do tej pory rozważałem tradycyjne fundamenty, ale dość wysoki poziom wód gruntowych (swobodne zwierciadło na 1.3 metra) spowodowało, że będę przymierzał się do płyty. Obawiałem się, że mało jest firm które robią płytę i nyslalem, że koszt jest dużo większy, ale chyba płyta staje się coraz bardziej popularna dzięki czemu jest więcej wykwalifikowanych firm w tym zakresie. Zastanawiam się tylko czy powinienem szukać firmy, która robi tylko płyty, bo wówczas jest to informacja, że prawdopodobnie są dobrymi specjalistami i wówczas szukać innej ekipy od stanu surowego czy ekipa która robi płytę i SSO to równie dobry wybór. Mogę podpytać jakie jest Twoje zdanie w tym zakresie?
@@michabrya664 Nie mam doświadczenia z płytą także to co napisze może nie mieć dużej wartości merytorycznej. Budując drugi raz wybrałbym płytę przede wszystkim dlatego, żeby dobrze docieplić dom od spodu. Przy tradycyjnym fundamencie nie da się tego zrobić. Wydaje mi się dobrym pomysłem może być skontaktowanie się z firmami, które przygotowują takie gotowe szalunki tracone z XPS właśnie pod płytę. Nie pamietam teraz nazwy ale widziałem filmy o tym rozwiązaniu. Oni pewnie mają jakiś rekomendowanych wykonawców. Płyta wyjdzie trochę drożej ale jest to lepsze rozwiązanie. Zależy tez jakie są warunki na działce, czy trzeba będzie wymieniać grunt itp. Ile metrów kwadratowych domu przewidujesz? 😀
Skosy na poddaszu, choć mnie nie denerwują- zgadzam się z Twoją opinią ale tylko po części. Z reguły, poddasze to część sypialniana + łazienka. Ile czasu będziesz tam spędzał w porównaniu do czasu spędzonego w strefie dziennej na parterze? Ja na poddaszu tylko śpię i korzystam z łazienki a kolankowa jest niska, na 3 bloczki. 😊
Hej! Dzięki za komentarz. W sumie to racja, też u góry planuje sypialnię i łazienkę. Myśle, że chodziło mi o to, że przy tak dużym nakładzie pracy jaki trzeba włożyć w poddasze, kłopotach typu szczelina wentylacyjna itp. - dostajemy mały metraż i nieustawną bryłę. 🙂 Pozdrawiam!
@@TataDoKwadratu Moja sytuacja jest bardzo podobna do Twojej, pokazanej na przykładzie filmu z błędów podczas budowy. Też chciałem parterówkę, ale mpzp narzucał tylko budynek z poddaszem. Teraz, w sumie to chyba wolę bryłę budynku z poddaszem, serio. Niedaleko mnie stoi parterowka homeconcept 36, jest bardzo rozlała a dach to taka 'wielka czapa' z ogromną przestrzenią w środku. Teraz mieszkam w budynku z poddaszem i ścianką kolankową na 3 bloczki. Jestem również w trakcie budowy domu z poddaszem i kolankową na 2,5 bloczka i to pomimo wyższej podłogi i niższych skosów. I szczerze to gdybym mógł wybierać to wybrałbym budynek z poddaszem a nie parterówkę. I nie, nie wkręcam sobie, bo parterówka na mojej działce jest niedozwolona😀 Ale szanuje innych zdanie, co kto lubi👍Fajny masz kanał, pozdrawiam!
@henrus2010 Dziękuje za miłe słowo! 😊. Może też się przekonam do skosów. Zobaczymy 😀. Swoją drogą MPZP jest tylko dla części społeczeństwa. Jadę sobie ostatnio moją ulicą, a tu parterówka stoi 😮.
ja z podłogową miałem to samo! teraz wymieniłem okno na krótsze 3000 do śmietnika, też jest w podobnym miejscu w budowie na wiosnę przyszłego roku planujemy kotłownię, płytki, parapety
Nie martw się. Nie jesteś same! Ja nie cukrujacych w tym podcaście. Mówię jak jest - a jest różnie! 😅 tak czy siak warto budować. Przynajmniej jest jakieś cel w życiu. PS. Ja właśnie dogaduje płytki do kotłowni. Też będzie o czym porozmawiać w odcinku. 😃
Ja trochę płytek na kotłownię i balkony kupiłem w outlet po 37zł za m² jak byłem w wakacje, żona poleciała do Polski i wybiera płytki do salonu, wszystko na jej głowie 😅😅
Hej. U mnie jest około 100cm. Mniej więcej tak jak było w projekcie. Dach jest stromy bo ma nachylenie 45’ więc ta wysokość jest ok. Budując drugi raz może zdecydowałbym się podnieść ją o jeden bloczek ale nie ma tragedii.
Ja buduję dom z pół piętrem. Na pierwszym piętrze ścianka kolankowa 155cm. Bardzo wygodne w użytku. Projekt prostej stodoły ale na zewnątrz są zadaszenia i taras bez dachu, więc to jest bardzo kosztowne. Do tego okna kolankowo- dachowe a na dole okna narożne bez słupa. Koszt wszystkich okien to ok 250 tys, dach dwuspadowy 120 tys a płaskie ok 50 tys. Stan surowy zamknięty to milion sto. Przypominam, że projekt to prosta stodoła!!! Aby dom skromnie dalej wyłączyć potrzebujemy skromnie jeszcze ok min 800tyś. Ogrzewanie gaz i bez rekuperacji. Co do wykonawców w Polsce, to 90 procent to partacze. Biorąc kredyt polecam wziąć przynajmniej 40 procent więcej na poprawki!!! To nie żart!!! A najlepiej jak zrezygnujesz z pracy i sam zakasasz rękawy i sam sobie wybudujesz🫶🤷♀️
Wow. Powiem Ci l, że operujesz bardzo dużymi kwotami ale jak najbardziej jestem w stanie w to uwierzyć. Stolarka w aluminium jest piekielnie droga. Dla porównania moja kosztowała 35tys. Razem z drzwiami i bramą. Ale to są zupełnie inne okna i zupełnie inne wymiary. Tak czy inaczej borykamy się z identycznymi problemami. W Polsce nawet jak ma się miliony to budowa i tak nie jest łatwiejsza, ani mniej stresująca. 😅 Jeśli chodzi o wykonawców to zaszczyciłem ich nawet osobnym odcinkiem podcastu „Janusze budownictwa na mojej budowie” zapraszam jak masz ochotę się pośmiać. 😂 ruclips.net/video/J1GqP9kyvXc/видео.htmlsi=3HyOBGWca3k4p_VM Na jakim etapie budowy teraz jesteś? Pozdrawiam! 💪 powodzenia!
To dopiero stan surowy zamknięty. Dach bezokapowy, został wykonany z dachówki ceramicznej, pod spodem deskowanie. Jest to nowoczesna bryła. Rynny prostokątne niestety jeszcze nie mamy do nich ogrzewania a musi być zainstalowane, bo będą całkowicie pod tynkiem. Sama budowa była bardzo kosztowna gdyż jedna część domu gdzie znajduje się duże okno jest be słupa. To olbrzymi wkład stali. Okno 5 metrów na 3. Oczywiście nie jest to jedyne większe okno ale największe. Do tego są okna kolankowo- dachowe 9 sztuk (podwójnych)z Velux. To był spory wydatek jak do tej pory rzadsza opcja wybierana przez Polaków. Ale już coraz częściej spotykana. Jeszcze sporo przed nami. Poza tym koszty budowy koło Wrocławia nie są małe. W innym regionach Polski ceny są znacznie niższe. W tamtym tygodniu robiliśmy przyłącza, wiem trochę nie pokoleji. Od budynku do drogi mamy ok 12 metrów. Za prąd, wodę kanalizację i gaz zapłaciliśmy 36 tys. Skrzynka na prąd z Tauronu 1100 zł. Za przekop kanalizacji od drogi do naszej posesji dodatkowo 7 tys. Jeszcze został gaz od skrzynki do naszego kabla z tego co wiem to ok 8 tys.
Brzmi to jak mega fajny projekt - pewnie indywidualny. Co do tych okien to widziałem je tylko w jakimś Muratorze. Na żywo nigdy ale sobie wyobrażam, że robią fajne wrażenie. Co do cen za robociznę - u mnie na pomorzu najtaniej nie jest ale np. na podkarpaciu. Ceny jak za darmo. Moj kolega się tam buduje. Moja kotlownia bedzie droższa niż położenie płytek w dwóch łazienkach i cegła na ścianie w salonie. Życzę powodzenia na dalszych etapach! Pozdrawiam!
Odnośnie poddasza użytkowego mam zupełnie inne zdanie, wszystko zależy od projektu, podam mój przykład gotowca: dom w malinówkach 14GA. Dach dwuspadowy, ścianka kolankowa 130cm. Skosy nie przeszkadzają, w każdym pokoju zwykłe okno balkonowe 170x220, tylko 2-3 okna dachowe. Powierzchnia pod schodami w pełni zagospodarowana poprzez obniżenie = pełnowymiarowa i chłodna spiżarka.
Przyznam, że ciekawy projekt. Właśnie go oglądałem. U mnie ta ścianka kolankowa jest trochę niższa. Jest to większy dom od mojego (u mnie jest 124m2). Fajna sprawa z tą spiżarnią. Czy już wybudowałeś ten dom czy dopiero w planach? Pozdrawiam! 😊
@@TataDoKwadratu mam SSO, wszystko samodzielnie prócz konstrukcji dachu, budowa rozpoczęta 09.2022. Obniżenia w 14GA nie ma, ale jest w innych malinach i stąd też dodałem obniżenie, jest naprawdę bardzo praktyczne. Na ten moment w ogóle nie czuć tych skosów. U mnie na początku miał być parter 100m2 bez garażu, a wyszło jak wyszło :D
Końcówka bardzo nieprzemyślana. Ja też jak najbardziej rozumiem że rodzina jest ważniejsza, ale postaw się w mojej sytuacji: remontuje dom, kupa kasy, żeby to wszystko spłacić i wyremontować i nie dać się oszukać, siedzę i studiuje budownictwo, wziąłem dodatkowe kontrakty żeby spiąć koniec z końcem, co mogę robię sam. Teraz naprawdę staje na uszach żeby się małżeństwo nie rozsypało, żebyśmy nie zostali z kredytem bez domu, żeby gdy coś mi się stanie, żona nie została z ręką w nocniku. Oczywiście mojej żonie wydaje się że pieniądze rosną na drzewach, że każda ekipa jest godna zaufania (przecież fachowcy), że wylewki to tylko kupienie taniego betonu i wylanie go (a nadmiar się odda do betoniarni - serio ona tak to rozumie), a ja mam pracować 8h i wracać, a budowy doglądać po nocach jak już śpi. I Ty na końcu filmiku - bardzo sensownego, który puszczam żonie żeby zrozumiała dlaczego nie ufa się ekipom budowlanym i nie płaci się w ciemno, rzucasz tekst który jest jak płachta na byka. To nie jest miesiąc później, albo gorsze panele, to jest skończymy to w ogóle, wykończymy się nerwowo i finansowo, albo się rozwiedziemy (może jesteś szczęściarzem i masz lepsze rozumienie żony, ale ani u mnie ani w większości przypadków które znam tak nie jest).
@@baaelSiljan Cześć. 🙋♂️ Dziękuję Ci za mega fajny komentarz. Czy mogę poprosić Cię o wyslauchanie tego odcinka wraz z żoną? Daj znać w komentarzu jak go posłuchasz/posłuchacie. Mam dokładnie te same problemy co Ty. ⬇️ Podcast - Budowa domu na odległość | 33. Czy warto się poświęcać na budowie? ruclips.net/video/xMbDHiB0aNs/видео.html
@@TataDoKwadratu Cześć! Tym razem sam go najpierw przesłucham :) Przepraszam za ton, ale właśnie mi ktoś kołki na głowie zaczął strugać bardzo wybiórczo słysząc w podcaście tylko to czego chciał i mi trochę nerwy puściły. Już słucham 33.
Po to dawniej istniała "instytucja" sąsiedzkich pogawędek (alkoholowych też), ludzie wymieniali się doświadczeniem i wiedzą, OBECNIE NIC TAKIEGO NIE ISTNIEJE, praktycznie każdy nowo wybudowany dom, to użytkowy KOSZMAR !. Młodzi w ogóle mają rady w D... , np . TRÓJKĄTNE OKNA NA CAŁEJ ŚCIANIE SZCZYTOWEJ 😵💫😮
Wg mnie kilka punktow z Twojej listy to nie błędy, scianka kolankowa na poddaszu musi być odpowiednio wysoka zeby skos nie przekreślał calego pokoju. Budowanie pietra pelnowymiarowego zwieksza niepotrzebnie koszty, wtedy powiekszasz swoj strych na ktory wejdziesz raz w roku-bez sensu. Lazienke sie przemysla na etapie projektowania a nie juz jak jest wymurowana, zazwyczaj pod skosem są ustawione wanny, podobnie z wysokością okien i podlogowka musisz sie zdecydowac przed budową a nie po-to kazdy laik nieznajacy sie na budowie wie. Sluchanie opinii znajomych majacych domy jest bardzo wazne ale trzeba miec zawsze tez swoj rozum, dobry znajomy ci podpowie lub odradzi pewnych rzeczy na swoim przykladzie-warto sluchac opinni innych. Kierownik budowy nie jest od tego zeby ci pilnowac harmonogramu i obecnosci ekip na budowie, ty tego pilnujesz a dzwonisz do niego jak jest cos do sprawdzenia i albo wysylasz zdjęcia do akceptacji lub gdy pytasz jak cos zrobić. Ogolnie przy budowie domu nie wolno olewac edukowania sie w temacie, trzeba wiedzieć najwięcej jak sie da bo kazdy fachowiec bedzie chcial cos zmienic na swoja korzyść a nie na twoją.
Wg mnie co do okna narożnego nie jest chwilowy, w De jest mnóstwo starych domów z takimi oknami co zawsze mi się podobalo, co nie koniecznie wiąże się z praktyka, ale zgadzam się luki kiedyś tragedia i chwilowy trend 😊
@@TataDoKwadratu według mnie nie będzie się starzec, mogę się mylić, może tylko trudniej przy nim zagospodarować miejsce, sama mam zamiar wybudowac dom z takim oknem w kuchni i to dość dużym 😁 Gorsze dla mnie są wykusze🙈
Witam ja od 17 lat mieszkam w Belfaście w Irlandii Północnej, budowę zacząłem w 2018 na ten moment wydałem około 470k PLN w te wakacje ocieplenie i podbitka wyniosła 50,000 styropian 15cm grafit wyszło w miarę tanio bo kolega na podobny dom wydał 90,000 myślę że do środka wejdzie jeszcze z 200,000 z kotłownią i oczyszczalnią tak myślę choć wiesz jak jest.
@@kowalczykjaroslaw25 Mamy w sumie podobny etap budowy. Mi zostało pianowanie poddasza do zakonczenia stanu deweloperskiego. Co myślisz ogólnie o powrocie? To jest chyba jedna z trudniejszych decyzji w życiu. Pozdrawiam!
@@TataDoKwadratuSam nie wiem co o tym myśleć, mam pewne obawy ze względu na dzieci bo z żoną to sobie poradzimy nie mamy kredytu na dom więc raczej nie będziemy biedować 😅
My kupilismy zagracona dzialke z starym domem i stodola sadem itd. Widzielismy taki romantyczny potencjal... Wysprzatalismy dzialke, wiele tygodni potu. Przyszedl inspektor i stwierdzil ze ten stary dom jest w stanie takim ze taniej bylo by na nowo budowac ... Dzialka na tyle duza ze chcielismy czesc odsprzedac, okazalo sie ze tez nie tak latwo, teraz jednak na tej czesci raczej powstanie minidomek :D Sasiad fajny, lasy duze, do szwagra 20minut... No jeszcze myslemy jak to robic, zona faworyzuje biuro architektoniczne, no sympatczni, ale ceny takie ze o kurwa.
Tak naprawde popełniono jeden błąd. Brak dobrego architekta, kierownika budowy. Ludzie biora kogos za 3k od niechcenia. Wiekszosc inzynierow unika domkow jednorodzinnych, bo rynek zalany jest przez 'długopisy'. I koszt np. 10k za pozadnego fachowca bo nie widac jego pracy naocznie ale za byle pierdółke wydaje sie krocie. A za błedy tysiace. Ale jak ktos tego nie doświadczy to tego nie będzie żałował.
Pełna zgoda! Zorientowałem się w pewnym momencie - stąd nadzór inwestorski. Myśle, że poszedłem drogą „większości” a większość przeważnie się myli. Drugi raz będę wiedział i zrobię lepiej! 😊 Ty też budujesz? Pozdrawiam!
@@TataDoKwadratubuduję i prowadzę sam budowę. Obserwuje ludzi którzy biora się za budowę i znam doskonale realia polskiej budowlanki. Niestety naocznie doświadczam jak ludzie przepłacają i dobierają złe rozwiązania. Wola zapłacić 10tys za oświetlenie chodnika i 50 tys podczas realizacji za błędy niż 8k za pożadne rozwiązania, które zaoszczędza im nerwów. Taka branża.
@@TataDoKwadratu niestety nie zmieni się bo błedy popełnione na budowie nie bolą odrazu tylko po jakimś czasie. Mamy przykład ostatnich wyborów, ta sama władza rządzi rotacyjnie po 8 lat i ludzie zawsze pod koniec nie są zadowoleni a i tak wracają do starych rozwiązań. I to rodzi pole do popisu dla cwaniaczków którzy na tym zarabiają. :)
@@michacieslak6259 Pisząc, że to się to zmieni mam na myśli, że będzie na rynku coraz więcej prefabrykowanych rozwiązań i mniej rzeźby, Januszy i inwestorów-amatorów jak ja. Co będzie chyba lepsze. 😊 Tak jak piszesz „Ludzie o wiele częściej waliliby się młotkiem w palec, gdyby ból występował dopiero po roku.”
Wg mojego uznania te „błędy” to nie błędy a brak PODSTAWOWEJ wiedzy, przykład: budujesz się, wchodzisz w yt i 100 filmików pod tytułem jaki dom wybudować na co zwrócić uwagę, następnie propozycje które wychodzą same, czyli masa wiedzy masa doświadczenia na samym yt, a chłop mówi że on nie wie co to miejscowy plan zagospodarowania 😅 Czyli to ty nie przygotowałeś się od podstaw a nie że projekt słaby bo poddasze(różnorodność materiału, możliwości, dogadania się z projektantem etc.) Ale są to powielane błędy, kupują działkę na polu a potem ups obiecali zrobić drogę i nie ma 😅 No nieznajomość podstawowej wiedzy, która nie jest w internecie żadna tajemnica
To prawda. Ale 10 lat temu nie było tyle wiedzy na RUclips co teraz. Ale jeśli nawet była to nie do końca wiedziałem czego mam szukać. Doszkalałem się na bieżąco. Koniec końców dom stoi i niedługo będzie gotowy do zamieszkania. Pochwal się jaki ty Julio dom zbudowałaś i gdzie. Pozdrawiam,
Cieszę się, że wszystkich tych błędów udało mi się uniknąć . Poświeciłem wiele czasu zarowno przed zakupem działki jak i przy planowaniu. Dużo konsultowałem, pytałem. Tylko ostatni punkt - mnie niepokoi, na szczęście jeszcze nie wszystko zrobiono na działce. Więc ostatnio tak pomyślałem i zwolniłem. Pozdrawiam, dobry podcast
Hej! Dobrze jest słyszeć, że uniknąłeś tych błędów! Tak trzymać. 🙌
Dziękuję za miłe słowo. Pozdrawiam! 😊
Bardzo fajny podkast❤
Dziękuję! ☺️
Świetny opis, dziękuję. Tak po ludzku świetnie, że się dzielimy takimi rzeczami z ludźmi.
Dziękuję bardzo za komentarz!
Mówię jak jest, niczego nie udaję, miło mi, że to doceniasz. 😊
Pozdrawiam!
Ehhh kopiuj wklej nasze myśli, naszą sytuację. Super się słucha pozdrawiam
Świetny filmik. Każdy powinien go obejrzeć, przed rozpoczęciem budowy. Pozdrawiam 😎👍
Dziękuję! Pozdrawiam! 😊
Cześć! Postanowiłem napisać komentarz pod ostatnim filmem chociaż obejrzałem już wszystkie. A zajęło mi to raptem jakieś 2-3 dni. Jeden wniosek - dobrze się Ciebie słucha! Super, że dzielisz się swoimi spostrzeżeniami. Jak to mówią lepiej uczyć się na błędach cudzych niż własnych. Pomimo tego, że mieszkam w Polsce, myślę że można bardzo wiele wynieść z informacji które przekazujesz. Ja troszeczkę inaczej podchodzę do budowy - zdecydowanie nie jest to podejście romantyczne jako że od ok pół roku dowiaduje się wszystkiego co potrzebne, wszak kluczem do w miarę bezproblemowej budowy jest odpowiednie planowanie. Mało brakowało, a jeszcze w 2017 roku zakupiłbym projekt i kto wie jak wówczas moje życie by wyglądało :) Myślę, że fakt że rozpocząłes budowę kilka lat temu też jest plusem, bo popycha Cię to dalej. Widzę, że odcinki wypuszczasz mniej więcej raz na dwa tygodnie, więc z niecierpliwością czekam na kolejne! Powodzenia z dokończenie stanu developerskiego bo i potem wykończeniówki. Pozdro z kujawsko pomorskiego!
Dziękuje za komentarz! Napewno motywuje mnie do dalszego nagrywania. 😊 Dobrze, że podchodzisz to tego racjonalnie. Podejrzewam, że u mnie byłby taki problem, że racjonalnie patrząc bym nie zaczął bo excel się od początku nie spinał. 😅
Masz już projekt? Pozdrawiam.
@@TataDoKwadratu jeszcze nie. Na 99% będzie to projekt indywidualny, pomimo tego że chcemy mieć projekt prosty, tani w budowie, bez ścian nośnych w środku, z wiazarami, dach dwuspadowy itd to uważam, że warto zrobić projekt zindywidualizowany pod kątem naszych potrzeb. Niby jest mnóstwo projektów dla rodziny 2+2, ale jednak żaden nam w 100% nie przypasował. Pamiętam też Twój odcinek o źródle ocieplenia. Jako, że nie mam gazu w drodze padnie na pompę ciepła, natomiast super było usłyszeć jakie było podejście firm do dostosowania pompy do Twojego domu. Dzięki temu wiem co mnie czeka :)
To bardzo dobre podejście. Sam bym tak zrobił z dzisiejszą wiedzą. Sam projekt wyjdzie drożej ale dużo zaoszczędzisz na wykonaniu. Co z wentylacją? Będzie mechaniczna? Jeśli tak to buduj bez kominów. Jeśli chcesz mieć bardziej energooszczędny dom to rozważyłbym też płytę fundamentową. Przyspieszy to też pracę bo można od razu w niej rozłożyć podłogówkę. 😊
@@TataDoKwadratu hehe teraz się uśmiecham, bo dokładnie tak będę robił. Bez kominów, z rekuperacją. Do tej pory rozważałem tradycyjne fundamenty, ale dość wysoki poziom wód gruntowych (swobodne zwierciadło na 1.3 metra) spowodowało, że będę przymierzał się do płyty. Obawiałem się, że mało jest firm które robią płytę i nyslalem, że koszt jest dużo większy, ale chyba płyta staje się coraz bardziej popularna dzięki czemu jest więcej wykwalifikowanych firm w tym zakresie. Zastanawiam się tylko czy powinienem szukać firmy, która robi tylko płyty, bo wówczas jest to informacja, że prawdopodobnie są dobrymi specjalistami i wówczas szukać innej ekipy od stanu surowego czy ekipa która robi płytę i SSO to równie dobry wybór. Mogę podpytać jakie jest Twoje zdanie w tym zakresie?
@@michabrya664 Nie mam doświadczenia z płytą także to co napisze może nie mieć dużej wartości merytorycznej. Budując drugi raz wybrałbym płytę przede wszystkim dlatego, żeby dobrze docieplić dom od spodu. Przy tradycyjnym fundamencie nie da się tego zrobić.
Wydaje mi się dobrym pomysłem może być skontaktowanie się z firmami, które przygotowują takie gotowe szalunki tracone z XPS właśnie pod płytę. Nie pamietam teraz nazwy ale widziałem filmy o tym rozwiązaniu. Oni pewnie mają jakiś rekomendowanych wykonawców. Płyta wyjdzie trochę drożej ale jest to lepsze rozwiązanie. Zależy tez jakie są warunki na działce, czy trzeba będzie wymieniać grunt itp.
Ile metrów kwadratowych domu przewidujesz? 😀
Bardzo rozsadne podejście, cenne wskazówki. Dziękuję!
Dziękuję. Mam nadzieje, że zostaniesz na dłużej. Pozdrawiam! 😊
Fajny odcinek szczerze opowiadasz warto to docenić
Hej! Dziękuje za miły komentarz! Pozdrawiam! PS. Też budujesz dom? 😊
Skosy na poddaszu, choć mnie nie denerwują- zgadzam się z Twoją opinią ale tylko po części. Z reguły, poddasze to część sypialniana + łazienka. Ile czasu będziesz tam spędzał w porównaniu do czasu spędzonego w strefie dziennej na parterze? Ja na poddaszu tylko śpię i korzystam z łazienki a kolankowa jest niska, na 3 bloczki. 😊
Hej! Dzięki za komentarz. W sumie to racja, też u góry planuje sypialnię i łazienkę. Myśle, że chodziło mi o to, że przy tak dużym nakładzie pracy jaki trzeba włożyć w poddasze, kłopotach typu szczelina wentylacyjna itp. - dostajemy mały metraż i nieustawną bryłę. 🙂
Pozdrawiam!
@@TataDoKwadratu Moja sytuacja jest bardzo podobna do Twojej, pokazanej na przykładzie filmu z błędów podczas budowy. Też chciałem parterówkę, ale mpzp narzucał tylko budynek z poddaszem. Teraz, w sumie to chyba wolę bryłę budynku z poddaszem, serio. Niedaleko mnie stoi parterowka homeconcept 36, jest bardzo rozlała a dach to taka 'wielka czapa' z ogromną przestrzenią w środku. Teraz mieszkam w budynku z poddaszem i ścianką kolankową na 3 bloczki. Jestem również w trakcie budowy domu z poddaszem i kolankową na 2,5 bloczka i to pomimo wyższej podłogi i niższych skosów. I szczerze to gdybym mógł wybierać to wybrałbym budynek z poddaszem a nie parterówkę. I nie, nie wkręcam sobie, bo parterówka na mojej działce jest niedozwolona😀 Ale szanuje innych zdanie, co kto lubi👍Fajny masz kanał, pozdrawiam!
@henrus2010 Dziękuje za miłe słowo! 😊. Może też się przekonam do skosów. Zobaczymy 😀. Swoją drogą MPZP jest tylko dla części społeczeństwa. Jadę sobie ostatnio moją ulicą, a tu parterówka stoi 😮.
ja z podłogową miałem to samo! teraz wymieniłem okno na krótsze 3000 do śmietnika, też jest w podobnym miejscu w budowie na wiosnę przyszłego roku planujemy kotłownię, płytki, parapety
Nie martw się. Nie jesteś same! Ja nie cukrujacych w tym podcaście. Mówię jak jest - a jest różnie! 😅 tak czy siak warto budować. Przynajmniej jest jakieś cel w życiu.
PS. Ja właśnie dogaduje płytki do kotłowni. Też będzie o czym porozmawiać w odcinku. 😃
Ja trochę płytek na kotłownię i balkony kupiłem w outlet po 37zł za m² jak byłem w wakacje, żona poleciała do Polski i wybiera płytki do salonu, wszystko na jej głowie 😅😅
@@kowalczykjaroslaw25 To fajną masz żonę! Doceń to bo u mnie to muszę ją wrecz zmuszać, żeby coś wybrała na budowę 😅
a jaką dałeś wysokość ścianki kolankowej? to raczej dość ważna rzecz wpływająca na funkcjonalność
Hej. U mnie jest około 100cm. Mniej więcej tak jak było w projekcie. Dach jest stromy bo ma nachylenie 45’ więc ta wysokość jest ok. Budując drugi raz może zdecydowałbym się podnieść ją o jeden bloczek ale nie ma tragedii.
Ja buduję dom z pół piętrem. Na pierwszym piętrze ścianka kolankowa 155cm. Bardzo wygodne w użytku. Projekt prostej stodoły ale na zewnątrz są zadaszenia i taras bez dachu, więc to jest bardzo kosztowne. Do tego okna kolankowo- dachowe a na dole okna narożne bez słupa. Koszt wszystkich okien to ok 250 tys, dach dwuspadowy 120 tys a płaskie ok 50 tys. Stan surowy zamknięty to milion sto. Przypominam, że projekt to prosta stodoła!!! Aby dom skromnie dalej wyłączyć potrzebujemy skromnie jeszcze ok min 800tyś. Ogrzewanie gaz i bez rekuperacji.
Co do wykonawców w Polsce, to 90 procent to partacze. Biorąc kredyt polecam wziąć przynajmniej 40 procent więcej na poprawki!!! To nie żart!!! A najlepiej jak zrezygnujesz z pracy i sam zakasasz rękawy i sam sobie wybudujesz🫶🤷♀️
Wow. Powiem Ci l, że operujesz bardzo dużymi kwotami ale jak najbardziej jestem w stanie w to uwierzyć. Stolarka w aluminium jest piekielnie droga. Dla porównania moja kosztowała 35tys. Razem z drzwiami i bramą. Ale to są zupełnie inne okna i zupełnie inne wymiary. Tak czy inaczej borykamy się z identycznymi problemami. W Polsce nawet jak ma się miliony to budowa i tak nie jest łatwiejsza, ani mniej stresująca. 😅 Jeśli chodzi o wykonawców to zaszczyciłem ich nawet osobnym odcinkiem podcastu „Janusze budownictwa na mojej budowie” zapraszam jak masz ochotę się pośmiać. 😂 ruclips.net/video/J1GqP9kyvXc/видео.htmlsi=3HyOBGWca3k4p_VM
Na jakim etapie budowy teraz jesteś? Pozdrawiam! 💪 powodzenia!
To dopiero stan surowy zamknięty. Dach bezokapowy, został wykonany z dachówki ceramicznej, pod spodem deskowanie. Jest to nowoczesna bryła. Rynny prostokątne niestety jeszcze nie mamy do nich ogrzewania a musi być zainstalowane, bo będą całkowicie pod tynkiem. Sama budowa była bardzo kosztowna gdyż jedna część domu gdzie znajduje się duże okno jest be słupa. To olbrzymi wkład stali. Okno 5 metrów na 3. Oczywiście nie jest to jedyne większe okno ale największe. Do tego są okna kolankowo- dachowe 9 sztuk (podwójnych)z Velux. To był spory wydatek jak do tej pory rzadsza opcja wybierana przez Polaków. Ale już coraz częściej spotykana. Jeszcze sporo przed nami. Poza tym koszty budowy koło Wrocławia nie są małe. W innym regionach Polski ceny są znacznie niższe. W tamtym tygodniu robiliśmy przyłącza, wiem trochę nie pokoleji. Od budynku do drogi mamy ok 12 metrów. Za prąd, wodę kanalizację i gaz zapłaciliśmy 36 tys. Skrzynka na prąd z Tauronu 1100 zł. Za przekop kanalizacji od drogi do naszej posesji dodatkowo 7 tys. Jeszcze został gaz od skrzynki do naszego kabla z tego co wiem to ok 8 tys.
Brzmi to jak mega fajny projekt - pewnie indywidualny. Co do tych okien to widziałem je tylko w jakimś Muratorze. Na żywo nigdy ale sobie wyobrażam, że robią fajne wrażenie. Co do cen za robociznę - u mnie na pomorzu najtaniej nie jest ale np. na podkarpaciu. Ceny jak za darmo. Moj kolega się tam buduje. Moja kotlownia bedzie droższa niż położenie płytek w dwóch łazienkach i cegła na ścianie w salonie. Życzę powodzenia na dalszych etapach! Pozdrawiam!
Dobra robota 👍
Dzięki! 😊
Odnośnie poddasza użytkowego mam zupełnie inne zdanie, wszystko zależy od projektu, podam mój przykład gotowca: dom w malinówkach 14GA. Dach dwuspadowy, ścianka kolankowa 130cm. Skosy nie przeszkadzają, w każdym pokoju zwykłe okno balkonowe 170x220, tylko 2-3 okna dachowe. Powierzchnia pod schodami w pełni zagospodarowana poprzez obniżenie = pełnowymiarowa i chłodna spiżarka.
Przyznam, że ciekawy projekt. Właśnie go oglądałem. U mnie ta ścianka kolankowa jest trochę niższa. Jest to większy dom od mojego (u mnie jest 124m2). Fajna sprawa z tą spiżarnią. Czy już wybudowałeś ten dom czy dopiero w planach? Pozdrawiam! 😊
@@TataDoKwadratu mam SSO, wszystko samodzielnie prócz konstrukcji dachu, budowa rozpoczęta 09.2022. Obniżenia w 14GA nie ma, ale jest w innych malinach i stąd też dodałem obniżenie, jest naprawdę bardzo praktyczne. Na ten moment w ogóle nie czuć tych skosów. U mnie na początku miał być parter 100m2 bez garażu, a wyszło jak wyszło :D
Tez zrobilem w swoim domu taką obnizona spizarke pod schodami, super miejsce i spizarnia nie zajmuje miejsca w kuchni a pod schodami jest idealnie.
Końcówka bardzo nieprzemyślana. Ja też jak najbardziej rozumiem że rodzina jest ważniejsza, ale postaw się w mojej sytuacji: remontuje dom, kupa kasy, żeby to wszystko spłacić i wyremontować i nie dać się oszukać, siedzę i studiuje budownictwo, wziąłem dodatkowe kontrakty żeby spiąć koniec z końcem, co mogę robię sam. Teraz naprawdę staje na uszach żeby się małżeństwo nie rozsypało, żebyśmy nie zostali z kredytem bez domu, żeby gdy coś mi się stanie, żona nie została z ręką w nocniku. Oczywiście mojej żonie wydaje się że pieniądze rosną na drzewach, że każda ekipa jest godna zaufania (przecież fachowcy), że wylewki to tylko kupienie taniego betonu i wylanie go (a nadmiar się odda do betoniarni - serio ona tak to rozumie), a ja mam pracować 8h i wracać, a budowy doglądać po nocach jak już śpi.
I Ty na końcu filmiku - bardzo sensownego, który puszczam żonie żeby zrozumiała dlaczego nie ufa się ekipom budowlanym i nie płaci się w ciemno, rzucasz tekst który jest jak płachta na byka.
To nie jest miesiąc później, albo gorsze panele, to jest skończymy to w ogóle, wykończymy się nerwowo i finansowo, albo się rozwiedziemy (może jesteś szczęściarzem i masz lepsze rozumienie żony, ale ani u mnie ani w większości przypadków które znam tak nie jest).
@@baaelSiljan Cześć. 🙋♂️ Dziękuję Ci za mega fajny komentarz. Czy mogę poprosić Cię o wyslauchanie tego odcinka wraz z żoną? Daj znać w komentarzu jak go posłuchasz/posłuchacie. Mam dokładnie te same problemy co Ty. ⬇️
Podcast - Budowa domu na odległość | 33. Czy warto się poświęcać na budowie?
ruclips.net/video/xMbDHiB0aNs/видео.html
@@TataDoKwadratu Cześć! Tym razem sam go najpierw przesłucham :) Przepraszam za ton, ale właśnie mi ktoś kołki na głowie zaczął strugać bardzo wybiórczo słysząc w podcaście tylko to czego chciał i mi trochę nerwy puściły. Już słucham 33.
@baaelSiljan I jak?
@@TataDoKwadratu totalnie olała :) poczekam, może coś zakiełkuje.
@baaelSiljan Uuuuuu… Ja bym ją wziął na budowę jako pomocnika. Niech poczuje temat na własnej skórze 😅
sama prawda z tymi skosami, działką mediami itp.
Po to dawniej istniała "instytucja" sąsiedzkich pogawędek (alkoholowych też), ludzie wymieniali się doświadczeniem i wiedzą, OBECNIE NIC TAKIEGO NIE ISTNIEJE, praktycznie każdy nowo wybudowany dom, to użytkowy KOSZMAR !. Młodzi w ogóle mają rady w D... , np . TRÓJKĄTNE OKNA NA CAŁEJ ŚCIANIE SZCZYTOWEJ 😵💫😮
Hej. 🙋♂️ czemu aż tak źle?
Wg mnie kilka punktow z Twojej listy to nie błędy, scianka kolankowa na poddaszu musi być odpowiednio wysoka zeby skos nie przekreślał calego pokoju.
Budowanie pietra pelnowymiarowego zwieksza niepotrzebnie koszty, wtedy powiekszasz swoj strych na ktory wejdziesz raz w roku-bez sensu. Lazienke sie przemysla na etapie projektowania a nie juz jak jest wymurowana, zazwyczaj pod skosem są ustawione wanny, podobnie z wysokością okien i podlogowka musisz sie zdecydowac przed budową a nie po-to kazdy laik nieznajacy sie na budowie wie.
Sluchanie opinii znajomych majacych domy jest bardzo wazne ale trzeba miec zawsze tez swoj rozum, dobry znajomy ci podpowie lub odradzi pewnych rzeczy na swoim przykladzie-warto sluchac opinni innych. Kierownik budowy nie jest od tego zeby ci pilnowac harmonogramu i obecnosci ekip na budowie, ty tego pilnujesz a dzwonisz do niego jak jest cos do sprawdzenia i albo wysylasz zdjęcia do akceptacji lub gdy pytasz jak cos zrobić. Ogolnie przy budowie domu nie wolno olewac edukowania sie w temacie, trzeba wiedzieć najwięcej jak sie da bo kazdy fachowiec bedzie chcial cos zmienic na swoja korzyść a nie na twoją.
Dokładnie tak, Pan budujący posiadał mikro wiedzę, dlatego wyszło jak wyszło
Komentarz dla zasięgów
Odpowiedź dla zasięgów! Dzięki i pozdrawiam!
🤣🤣🤣🤣
Mam to samo i też buduje zdalnie...Pozdrawiam z Anglii 😉
😅 Nie ma to jak wiedzieć, że ktoś inny siedzi w takiej samej d**** co? 😂
Miło, że wpadłeś. Napisz co budujesz i jaki region w PL. Pozdrawiam!
@@TataDoKwadratu
Project Veronica wschodnia polska ,a siedzę narazie w Londynie.
Pozdrawiam.
@@kallmenigel Prosty, tani w budowie dom (jeśli dobry znalazłem). Super! Żałuje, że sam takiego nie buduje.
Pozdrawiam! 😊
@@TataDoKwadratu
Niestety tak jak mówiłeś teraz bym wybrał projekt indywidualny,bardzo duży błąd.
Wg mnie co do okna narożnego nie jest chwilowy, w De jest mnóstwo starych domów z takimi oknami co zawsze mi się podobalo, co nie koniecznie wiąże się z praktyka, ale zgadzam się luki kiedyś tragedia i chwilowy trend 😊
Dziękuję za komentarz! Zobaczymy jak się będzie starzeć ta bryła. 😅 oby dobrze.
Ja sam zapomnę o tym po miesiącu mieszkania.
@@TataDoKwadratu według mnie nie będzie się starzec, mogę się mylić, może tylko trudniej przy nim zagospodarować miejsce, sama mam zamiar wybudowac dom z takim oknem w kuchni i to dość dużym 😁
Gorsze dla mnie są wykusze🙈
budowa nigdy sie nie skonczy zawsze bedzie cos do zrobienia ulepszenia itp sam pan zobaczy
To prawda. Ja tylko chce, żeby się już skończyła cześć w której muszę zatrudniać wykonawców. Sam mogę dłubać do śmieci ☠️😂.
Ja też buduje zdalnie z UK i mam te same rozterki 😢
W jakieś części UK mieszkasz? I jak długo? Pozdrawiam! 💪 wytrwałości! ✌️
Witam ja od 17 lat mieszkam w Belfaście w Irlandii Północnej, budowę zacząłem w 2018 na ten moment wydałem około 470k PLN w te wakacje ocieplenie i podbitka wyniosła 50,000 styropian 15cm grafit wyszło w miarę tanio bo kolega na podobny dom wydał 90,000 myślę że do środka wejdzie jeszcze z 200,000 z kotłownią i oczyszczalnią tak myślę choć wiesz jak jest.
@@kowalczykjaroslaw25 Mamy w sumie podobny etap budowy. Mi zostało pianowanie poddasza do zakonczenia stanu deweloperskiego. Co myślisz ogólnie o powrocie? To jest chyba jedna z trudniejszych decyzji w życiu. Pozdrawiam!
@@TataDoKwadratuSam nie wiem co o tym myśleć, mam pewne obawy ze względu na dzieci bo z żoną to sobie poradzimy nie mamy kredytu na dom więc raczej nie będziemy biedować 😅
Serio, działka za 100k, może więcej, projekt za kilka tysięcy, a problemem jest MPZP, bo inwestor takiej podstawy nie sprawdził...
Musiałbyś posłuchać do końca. 🙂
Pozdrawiam 👋
My kupilismy zagracona dzialke z starym domem i stodola sadem itd. Widzielismy taki romantyczny potencjal...
Wysprzatalismy dzialke, wiele tygodni potu. Przyszedl inspektor i stwierdzil ze ten stary dom jest w stanie takim ze taniej bylo by na nowo budowac ...
Dzialka na tyle duza ze chcielismy czesc odsprzedac, okazalo sie ze tez nie tak latwo, teraz jednak na tej czesci raczej powstanie minidomek :D
Sasiad fajny, lasy duze, do szwagra 20minut...
No jeszcze myslemy jak to robic, zona faworyzuje biuro architektoniczne, no sympatczni, ale ceny takie ze o kurwa.
Rozwazaliscie dom prefabrykowany?
@@TataDoKwadratu tak, i domy modulowe ale raczej bedzie dom szkielotowy stawiany przez producenta ale oni w sumie tez chyba prefabrykuja wiekszosc
Tak naprawde popełniono jeden błąd. Brak dobrego architekta, kierownika budowy. Ludzie biora kogos za 3k od niechcenia. Wiekszosc inzynierow unika domkow jednorodzinnych, bo rynek zalany jest przez 'długopisy'. I koszt np. 10k za pozadnego fachowca bo nie widac jego pracy naocznie ale za byle pierdółke wydaje sie krocie. A za błedy tysiace. Ale jak ktos tego nie doświadczy to tego nie będzie żałował.
Pełna zgoda! Zorientowałem się w pewnym momencie - stąd nadzór inwestorski. Myśle, że poszedłem drogą „większości” a większość przeważnie się myli. Drugi raz będę wiedział i zrobię lepiej! 😊
Ty też budujesz? Pozdrawiam!
@@TataDoKwadratubuduję i prowadzę sam budowę. Obserwuje ludzi którzy biora się za budowę i znam doskonale realia polskiej budowlanki. Niestety naocznie doświadczam jak ludzie przepłacają i dobierają złe rozwiązania. Wola zapłacić 10tys za oświetlenie chodnika i 50 tys podczas realizacji za błędy niż 8k za pożadne rozwiązania, które zaoszczędza im nerwów. Taka branża.
@@michacieslak6259 To prawda ale ten rynek się zmieni. Niedługo już nieliczni będą budowali w takim systemie jak my.
@@TataDoKwadratu niestety nie zmieni się bo błedy popełnione na budowie nie bolą odrazu tylko po jakimś czasie. Mamy przykład ostatnich wyborów, ta sama władza rządzi rotacyjnie po 8 lat i ludzie zawsze pod koniec nie są zadowoleni a i tak wracają do starych rozwiązań. I to rodzi pole do popisu dla cwaniaczków którzy na tym zarabiają. :)
@@michacieslak6259 Pisząc, że to się to zmieni mam na myśli, że będzie na rynku coraz więcej prefabrykowanych rozwiązań i mniej rzeźby, Januszy i inwestorów-amatorów jak ja. Co będzie chyba lepsze. 😊 Tak jak piszesz „Ludzie o wiele częściej waliliby się młotkiem w palec, gdyby ból występował dopiero po roku.”
Wg mojego uznania te „błędy” to nie błędy a brak PODSTAWOWEJ wiedzy, przykład: budujesz się, wchodzisz w yt i 100 filmików pod tytułem jaki dom wybudować na co zwrócić uwagę, następnie propozycje które wychodzą same, czyli masa wiedzy masa doświadczenia na samym yt, a chłop mówi że on nie wie co to miejscowy plan zagospodarowania 😅
Czyli to ty nie przygotowałeś się od podstaw a nie że projekt słaby bo poddasze(różnorodność materiału, możliwości, dogadania się z projektantem etc.)
Ale są to powielane błędy, kupują działkę na polu a potem ups obiecali zrobić drogę i nie ma 😅
No nieznajomość podstawowej wiedzy, która nie jest w internecie żadna tajemnica
To prawda. Ale 10 lat temu nie było tyle wiedzy na RUclips co teraz. Ale jeśli nawet była to nie do końca wiedziałem czego mam szukać. Doszkalałem się na bieżąco. Koniec końców dom stoi i niedługo będzie gotowy do zamieszkania.
Pochwal się jaki ty Julio dom zbudowałaś i gdzie. Pozdrawiam,
Parterówka nie jest tańsza nie stety
Jak zwykle „to zależy” jak sam chcesz trochę porobić to moim zdaniem parterówka może być tańsza.