Tanie bezprzewodowe sterowanie ogrzewaniem na bazie modułów ESP8266 z oprogramowaniem Tasmota

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 29 сен 2024
  • W tym materiale dowiecie się jak przekazać sygnał z termostatu pokojowego do siłownika ogrzewania , tak żeby wszystko działało jak by było połączone przewodem.
    Nie trzeba wydawać sprej kasy na termostaty wifi i listwy bezprzewodowe.
    Poniżej reguła do sterowania jednym kanałem
    rule1 ON on switch1#state=1 DO Backlog Power1 ON;WebSend [192.168.X.XX] POWER1 ON ENDON ON on switch1#state=0 DO Backlog Power1 OFF;WebSend [192.168.X.XX] POWER1 OFF ENDON

Комментарии • 30

  • @MrTeusz
    @MrTeusz Год назад

    Pomocny materiał dla majsterkowiczów :) Zastanawia mnie tylko w jaki sposób można spiąć ESP8266 z bezprzewodowymi termostatami rozmieszczonymi po mieszkaniu. Czy istnieje taka opcja ? Może jakiś przykładowy bezprzewodowego termostat jaki można wykorzystać to sterowania manualnego zaworami na końcach pętli?

    • @user-isom
      @user-isom  Год назад +1

      W tym materiale pokazuję jak zwykły termostat wymagajacy przewodu do sterowania , zrobić bezprzewodowym, nie widzę sensu łączyć wersji bezprzewodowej z modułem WIFI, bo po co ? Przecież on już jest bezprzewodowy. Napisz jakie to termostaty, to będzie łatwiej się odnieść do pytania

  • @rafawietrak1191
    @rafawietrak1191 8 месяцев назад

    Koledzy potrzebuję kupic 2 przekaźniki - jeden na 4 obwody, drugi na 8. Czy moge kupić SSR pod andruini z ali i wgrać tasmotę czy musi to być Sonoff?

    • @user-isom
      @user-isom  8 месяцев назад

      Przekaźniki mogą być pod arduino, ale one nie mają na pokładze ESP do którego można wgrać Tasmotę. Potrzebny moduł ESP8266 lub ESP32 i do niego takie przekaźniki albo gotowiec z ali przekażniki z ESP

  • @tabletdom5625
    @tabletdom5625 7 месяцев назад

    Fajnie to wyszlo. Jak ze stabilnoscią połączenia?

    • @user-isom
      @user-isom  7 месяцев назад

      Jeśli oba moduły WIFI mają sensowny zasięg sieci, to działa wszystko tak jak połączenie przewodowe

  • @ghoster3176
    @ghoster3176 9 месяцев назад

    Witam, Super kanał.
    Jednak w związku, że dopiero będę poznawał ten system (Tasmota) chciałbym zapytać o kilka zagadnień:
    Zacznę od tego, że wynajmuję mieszkanie. Mam 4 grzejniki (pokój, pokój 2, kuchnia, łazienka)
    W każdym pomieszczeniu zamontowałbym: 1 czujnik temperatury, głowicę termostatyczną NO, odbiornik bezprzewodowy.
    W głównym pokoju tzw. dziennym dodatkowo by był: Termostat (do zarządzania 4 strefami), moduł nadrzędny do komunikacji bezprzewodowej z pozostałymi modułami.
    1. Głowice termostatyczne NO - Proste działanie On/Off - Rozumiem, że w Panelu termostatu pokojowego gdy ustawię temperaturę 24°C w danym pomieszczeniu (by taką sterownik utrzymywał w danym przedziale czasowym) przy założeniu iż temperatura będzie wynosiła poniżej zadanej temperatury np. 20°C to głowica termostatyczna zostanie otwarta na 100% i będzie ten stan utrzymywać aż w pomieszczeniu zostanie osiągnięta temperatura 24°C - dobrze rozumiem? Gdyż zastanawiam się czy zwykłą głowicą termostatyczną NO można sterować w określonym zakresie, czy tylko 0-100%.
    2. Moduł WiFi ESP8266 - Służy on jako nadajnik? odbiornik? czy jedno i drugie? Biorąc pod uwagę fakt, że chcę sterować czterema grzejnikami, muszę w tym momencie mieć 4 osobne odbiorniki Wi-Fi - czy dobrze rozumiem że są to właśnie moduły Sonoff? Drugie pytanie: Czy ma znaczenie zastosowanie takiego modułu? Niektóre są do Arduino, a inne do innych systemów. W przyszłości, możliwe że spiąłbym to w system razem z arduino, lecz na dzisiaj wystarczyło by w zupełności mieć możliwość zdalnego podglądu temperatury w mieszkaniu i możliwość sterowania automatycznie/ręcznie w/w systemem.
    3. Termostat pokojowy - Co musi posiadać by być kompatybilnym z systemem, który chcę zbudować. Tego typu urządzeń jest mnóstwo, może ma Pan sprawdzone egzemplarze warte polecenia?
    4. Zasilanie - O tyle moduły WiFi ESP8266 wymagają zasilania 3.3V DC, a głowice czy termostaty już wymagają 230V AC. Gdyby była taka możliwość, wolałbym aby głowice i czujniki temperatury były zasilanie z baterii/akumulatora - problemem byłby brak kontroli stanu naładowania akumulatora.
    5. Serwer - Czy jest potrzebny osobny moduł/router/serwer do zdalnego zarządzania w/w systemem?
    Na ten moment myślę, że więcej pytań nie mam.
    Pozdrawiam

    • @user-isom
      @user-isom  9 месяцев назад

      Witam,
      AD1 Jeśli termostat nie bedzie miał histerezy, to będzie dokładnie tak jak kolega opisał. Zwykłe siłowniki działają ON/OFF i nie ma procentowego otwarcia.
      AD 2 Jeden moduł w moim materiale WEMOS jest nadajnikiem - pośrednikiem między zwykłym tanim termostatem , a modułem wykonawczym, którym może być dowolny moduł z ESP8266, ESP32 np sonoff Basic. Chcąc sterować czterema siłownikami ( każdy w innym pomieszczeniu) wypada zamontować cztery moduły wykonawcze ( odbiorniki) np 4x sonoff Basic.
      AD3 Tu nie bardzo rozumiem o jakie czujniki chodzi? Skoro termostat ma swój czujnik to po co dodatkowy? A jeżeli zamontowane czujniki, to po co termostaty? Na moim kanale można znaleźć materiał jak zrobić sobie termostat z histerezą i harmonogramami na bazie samych modułów z tasmotą. Trzeba coś wybrać . Co do termostatów to mogą być dowolne, ważne żeby sygnał grzania to był styk bezpotencjałowy, a nie podanie 230V.
      AD5 Nie jest potrzebny oddzielny router, do zarządzania lokalnie ( w domu) nie potrzeba też serwera.
      Serwer lub jakiś VPN jest potrzebny, gdy chcemy sterować tym zdalnie z dowolnego miejsca.

  • @pawehataa9519
    @pawehataa9519 2 года назад

    Wszystko bardzo dobrze wytłumaczone, tak by każdy zrozumiał. Jak mogę zasugerować po podzieliłbym to na odcinki, a w każdym z nich poruszyłbym inny fragment ogrzewania. Nie każdy wie jak zmodernizować ogrzewanie podłogowe zmieniając czy zakładając siłowniki i jakich modułów przekaźnikowych użyć, jak usprawnić ogrzewanie mając kaloryfery itp.

    • @user-isom
      @user-isom  2 года назад

      Ja nie pokazałem gotowego rozwiązania , mi bardziej chodzi o sam sposób przesłania informacji , a czy to będzie siłownik na pętli podłogówki , czy zawór na grzejniku to już indywidualna sprawa. Zresztą tyle ile różnych rozwiązań ogrzewania , tyle różnych sposobów na ich sterowanie , można np wyłączać pompę CO lub sterować pracą kotła .

  • @pawepastuszko8616
    @pawepastuszko8616 2 года назад

    Witaj. Borykam się z pewnym problemem. Po kilku wyłączeniach urządzenie i włączeniu kasuje się. Trzeba na nowo ustawiać. Widziałem na początku bodajże ustawienie 65 na 1 to nie pomoglo. Może jest inna komenda dzięki której tasmota nie będzie wracac fo ustawić fabrycznych. Pozdrawiam.

    • @user-isom
      @user-isom  2 года назад +1

      Dodaj oprócz SO 65 1 jeszcze SO 36 0 . Najlepiej zawsze zerknąć do dokumentacji tasmota.github.io/docs/Commands/#setoptions

  • @janklimczak9157
    @janklimczak9157 2 года назад

    Pięknie i wszystko działa.👍
    Podziwiam, kawał dobrej roboty. Jednak gdy Wemos nie miał zasilania wtedy gdy miał być wykonany np. Harmonogram to po przywróceniu zasilania już go nie wykona bo minął jego czas. Może przydała by się jakaś reguła przypominająca co ostatnio powinno być zrobione?

    • @user-isom
      @user-isom  2 года назад +2

      Fajnie, że działa, co do harmonogramów to taka ich specyfika , ma się wykonać o konkretnej porze i tyle , żeby to działało w określonych ramach np jeśli jest między 8.00 a 12.00 i zawór jest OFF to ustaw na ON , trzeba korzystać z jakiegoś serwera , np Domoticz i wtedy nie ma problemu. Ja nie robię zaawansowanych zależności w samym wemos bo raz że pamieć tego maleństwa jest ograniczona , a dwa nie można ufać tylko takiemu modułowi , coś go powinno kontrolować. Polecam spróbować swoich sił z gotowym obrazem systemu Smarticz

  •  2 года назад

    Super kanał. Wszystko jasno wytłumaczone. Tak trzymać i nie przejmować się filozofami teoretykami.
    Pozdrawiam

    • @user-isom
      @user-isom  2 года назад

      Bardzo mi miło i również pozdrawiam, a filozofy mogą pisać , postaram się im pomóc :))

  • @jank.7885
    @jank.7885 2 года назад

    Bardzo fajny pomysł i fajny film. Jest tylko jeden kłopot. O ile działa bezproblemowo reguła z DS18B20 w nadajniku. To w żaden sposób nie działa reguła pokazana na filmie z termostatem na stykach zwiernych lub przełącznikiem zwiernym jak również ta w opisie pod filmem. Działa natomiast coś takiego; Rule1 ON Button1#State DO WebSend [192.168.XX.XX] POWER1 TOGGLE ENDON, ale to jest reguła na przycisk i każde naciśnięcie przycisku powoduje przełączanie przekaźnika na odbiorniku w stan przeciwny i nie da się tego wykorzystać do sterowania ogrzewaniem. Nie wiem co robię nie tak? Bardzo proszę o pomoc i podpowiedź. Pozdrawiam.

    • @user-isom
      @user-isom  2 года назад +1

      Witam czy w konsoli tasmoty widać zmiany switcha ? Przy złej konfiguracji samego oprogramowania , gdy nie są raportowane zmiany switcha ta reguła nie będzie miała wyzwalacza i nie będzie działać . Nie mogę w jednym materiale zawrzeć całej konfiguracji bo ten film trwał by wieki . Proszę przejrzeć dokumentację Tasmoty , albo zmienić w regule switch1 na Power1

    • @janklimczak9157
      @janklimczak9157 2 года назад

      @@user-isom Witam, po przerwie. Trochę się na tym pastwiłem i dopiero pomogło coś takiego- trzeba było wpisać komendę SwitchMode1 1 aby automatycznie wykryło włącznik i poszło.😀

  • @pawepastuszko8616
    @pawepastuszko8616 2 года назад

    Witam. Interesuje mnie zadawanie temperatury do zmiennej. Np przez openhab, smartfon lub inne urządzenie. Urządzenie ma działać tak jak pierwszy przykład tylko jest możliwość zmiany temperatury w zmiennej.

    • @user-isom
      @user-isom  2 года назад

      Nie bardzo wiem co chcesz uzyskać? Może napisz jak to ma działać w praktyce, skoro chcesz nadzorować coś z poziomu serwera OH, to przecież łatwiej stworzyć sobie jakiś SetPoint w samym OH i na podstawie różnicy miedzy czujnikiem a ustawioną temp -SetpPoint ,nawet z histerezą można wysyłać do modułu wykonawczego wl/wył.

    • @pawepastuszko8616
      @pawepastuszko8616 2 года назад

      Wprowadzać temperaturę z zewnątrz. Np temperaturę w nocy inna na weekend itd. Każdy użytkownik domu lubi inna temperaturę.

  • @damianmazur3805
    @damianmazur3805 Год назад

    Cześć,
    Inspirując się Twoim pomysłem tworzę sterowanie podłogówką. Posiadam ESP8266 jako czujnik temperatury i Sonoff SV przerobionego w tryb isolated (zwarty lub rozwarty) i tak wpięty do pieca 2-funkcyjnego.
    Wgrałem Tasmotę na oba urządzenia, Wemos wyświetla ładnie temperaturę lecz mam problem z komunikacją. Do czujnika temperatury (konsola) wkleiłem Twoj kod z adresem IP Sonoffa lecz coś nie działa. Mógłbyś podesłać jakieś materiały dot. konfiguracji.
    Pozdrawiam

    • @user-isom
      @user-isom  Год назад

      IP tego sonoff masz poprawne ? Aktywujesz reguły - ten kod ?

    • @damianmazur3805
      @damianmazur3805 Год назад

      Jedna spacja mi uciekła i się popsuło :) Ale teraz działa idealnie. Dobra robota!
      Generalnie bardzo dziękuje za pomysł.
      Obecnie zastanawiam się jak skonfigurować ESP8266 żeby ta niebieski LED nie migał non stop tylko zachowywał jak u Ciebie (działa tylko gdy załączamy sonoffa).
      Jak rozwiązałeś problem gdy serwer DHCP nada inne IP niż oczekiwany.
      Próbowałem z idaddress[192.168.x.x] lecz nie do końca to działa dobrze. Robiłeś to przez nazwy hostów? Możesz udostępnić kod ?

    • @user-isom
      @user-isom  Год назад +1

      @@damianmazur3805 problem z DHCP to statyczne IP . W konsoli IPAddress1 192.xxx.xx.xx

    • @damianmazur3805
      @damianmazur3805 Год назад

      Jak zrobiłeś ,że LED się zaświeca gdy aktywujemy stycznik?
      Przepislem u siebie przewód sygnałowy z D4 na D2 jak u Ciebie i zero reakcji.
      Posiadam Wemosa D1 mini ESP8266EX

  • @pawehataa9519
    @pawehataa9519 2 года назад

    oporniczek ?? jak już coś to rezystor.

    • @user-isom
      @user-isom  2 года назад

      A jaka to różnica ? Odsyłam do pl.wikipedia.org/wiki/Opornik

    • @marekgawryliszyn1377
      @marekgawryliszyn1377 2 года назад

      jak wgrać to na esp8266 ta tasmota