Szmalu, no w końcu coś wrzuciłeś... Przynajmniej jedna pozytywna rzecz po ciężkim dniu się przytrafiła :D Dzięki za film! i proszę, wrzucajże częściej coś!
Świetny upgrade, chętnie też taki przeprowadzę po twoich filmach i działaniach oraz ostępności elementów. Aczkolwiek na chwilę obecną chętnie odkupie części których się pozbywasz 😉
Fantastyczne, teraz wyjedź w góry i zostaw dom teściom albo niech żona z dziećmi zostanie. Lepiej żebyś miał zasięg w komórce jak trzeba będzie cokolwiek włączyć lub wyłączyć.
Super to wygląda, ładnie, estetycznie, czytelnie 👍. U mnie niestety nadal plątanina przewodów, bo brak czasu. Oglądałem Twój odcinek o nowych modułach, które teraz produkujesz. Coś więcej o specyfikacji technicznej, fajnie by było programować je na zasadzie "klocków" jak Siemens Logo :). Pozdrawiam i życzę samych sukcesów w projektach.
Proponuję ustalenie nowej jednostki czasu: 1 szmal z definicją "czas jaki mija między odcinkami na kanale w krótkim cyklu" oraz 1 ultraszmal - czyli w długim cyklu. Odpowiednio: 4miesiace i 1 rok.
Czekaj ziomek, mówisz że od listopada 2016 (pierwszy film z szafy, czyli prawie 7 lat) ta "prowizorka" nie wywaliła Ci się ani razu? I bebeszysz rozdzielnicę w zasadzie tylko z powodów filozoficznych? Sam chcę se zrobić DIY smarthome również na arduino i rpi, za Twoją inspiracją. Jak dla mnie 7 lat bez gleby to jak najbardziej akceptowalny czas życia. Chyba że mnie wyprowadzisz z błędu?
Dokładnie tak. W filmie z 2016 jest już właściwie 2 wersja rozdzielnicy, która żyła tam sobie bez problemu kilka lat (stabilnie jak skała). Nawet ten tani chiński klon Arduino Mega (który myślałem, że padnie po kilku miesiącach), działa poprawnie do dzisiaj (obecnie często mi służy jako pierwsza linia prototypowania i pomimo obchodzenia się z nim jak z "młotkiem", dalej żyje). Następnie zmieniłem zawartość, na wersję pokazaną w dzisiejszym odcinku, która również przeżyła kilka lat (prawie) bez jakichkolwiek problemów. Prawie, bo to Arduino Mega Pro, które produkuje RobotDyn potrafi mieć jakieś zimne luty czy może wadliwe atmegi, bo pierwsze, które znalazło się w tej instalacji, nie działało stabilnie (ewentualnie zaczynało działać stabilnie przy nacisku na microchip, a jednak samo przejechanie topnikiem i lutownicą nie pomagało). Z drugim nie było żadnych problemów aż do zmiany jak to napisałeś "z powodów filozoficznych". ;) Oczywiście, trzeba znać ograniczenia i samych platform, napisać stabilne programy, zadbać o to, żeby nie robiły się jakieś dziwne pętle, czy przykładowo w Arduino dodać kondensator, żeby w domy nie było "dyskoteki" przy resecie, czy jeśli łączymy Arduino z RPI przez USB, to przeciąć przewód (czy zakleić pin we wtyczce) z napięciem 5V. W przeciwnym razie RPI będzie próbowało ciągnąć 5V z portu USB Arduino w przypadku kiedy będziemy chcieli odłączyć go od zasilania. Dodatkowo należy pamiętać, że piny w Arduino ze względu na to, że są bezpośrednio połączone z wyprowadzeniami procesora, nie są odporne na przepięcia. U mnie w domu nie było to problemem i nigdy nie miałem upalonego wyprowadzenia. Ale przykładowo w garażu, gdzie mam ESP8266, już tak kolorowo nie jest i jedno ESP zmarło zupełnie, a to które jest obecnie, miało już raz przemapowane wszystkie I/O, bo widocznie było jakieś przepięcie i wszystkie wyprowadzenia, które były podpięte do dłuższego przewodu zmarły (jeśli jeszcze jakieś gpio padnie, to będzie musiała znaleźć się tam kolejne ESP, albo... NIPPY w wersji radiowej ;). Jeśli miałbym wymienić absolutnie wszystkie rzeczy, które padły w tej instalacji - całościowo (w przeciągu wszystkich lat użytkowania), to byłyby właściwie 2, ale były to awarie z przyczyn zewnętrznych. Tzn. raz prawdopodobnie po burzy zmarł jeden zasilacz 12V i +-2 razy spaliłem przekaźnik SSR (a właściwie przekaźnik + ścieżkę na tej chińskiej płytce) bo np. nie odłączyłem zasilania przy wymianie lampy i zrobiłem zwarcie... A wiadomo, zwykłe zabezpieczenie nadprądowe zadziałało zbyt wolno, a poprawne zabezpieczenie takiego SSRa, kosztuje więcej niż cała chińska płytka z 8 przekaźnikami, więc finał był taki, ze wymieniałem całą płytkę. I to by było właściwie tyle.
Również potwierdzam. Mój projekt o rok krótszy niż Szmala (6lat) stoi bez jakiejkolwiek awarii. Z dwa razy otworzyłem by pokazać znajomym jak wygląda DIY.
Do 2 tygodni startujemy z przedsprzedażą, ale poczekaj do najbliższego filmu, bo tam będzie wiele na temat tych sterowników wyłuszczone, a nóż Ci się coś nie spodoba :P
@@IoT generalne brałem się właśnie za zrobienie oświetlenia bo sterowanie roletami skończyłem. Narazie światło mam na dwuch płytkach z przekaźnikami ssr i arduino ale mam do ogarnięcia ponad 50 punktów świetlnych a z płytkami SRR x 8 sterowane High Lewel to ostatnio słabo
Siemanko wszystkim! Mam szybkie pytanko. Ktoś mi może powiedzieć co to jest za model złączek z min 5:18, te złączki DIN z zabezpieczeniami. Kiedyś już szukałem i nie mogłem nigdzie tego znaleźć.
Szukałem Mrówkach Raspberry'ego a wyskoczył mi ten film:D mam problem chyba z tymi mrówkami w domu bo gdy ładuję zegarek albo telefon to urządzenia są wręcz oblepione mrówkami......
Trzeba powymieniać na swoje produkty żeby się sprzedawały. Nawet jeśli działały tyle lat to i tak są be, bo marketing własnych produktów trzeba zrobić. Propagujesz tani id. Ale gdy w grę wchodzi twoja kieszeń (kosz twoich produktów) to już nie zbyt tanio jest.
Może głupie pytanie ale podzieliłbyś się sketchem na arduino do Mega 2560 z mysensors? Ja walczę u siebie z dziwnymi restartami. Średnio co 2 godziny restartuję mi się program. Zasilam arduino z portu USB Raspberry. Przewód krótki, dobrej jakości a mimo wszystko wywala mi program. Próbowałem bawić się w dodawanie kondensatora i filtry ferrytowe, jest trochę lepiej, ale nadal mam restarty. Może mam sketch na arduino do bani...
Proponuję jeden ze skryptów dostępnych tu (bez dodatków w stylu połączenie przez modułu LAN wraz z expanderem wyprowadzeń, działają poprawnie - obydwa multi-relay): github.com/lkankowski
@@Sławek-Zręcin np esp8266 lub esp32 małe wszędzie upchasz do tego expandery. Chyba gotowce możesz kupić na esy switch. Łączysz to z Home assistant i już cuda robisz. Ja mam wersję wifi i działa bez problemów od 3 lat. W przypadku gdy serwer ci padnie lub rpi ci się skopci oświetlenie przez Włączniki klawiszowe nadal działają jak należy.
Wypuściłeś film wyprany całkowicie z koloru (prawdopodobnie surówka w jakimś profilu typu slog) wrzuć na to jakiegokolwiek luta standardowego na 2 raz jak nie chcesz kolorować będzie wyglądać dużo lepiej.
Nie znam tego Nippy, akurat robię na inż swoje własne płytki PCB, chętnie bym zobaczył co jeszcze mogę dorzucić do nich. No chyba że odcinki nie wyjdą do końca czerwca...
Dziwnym by było, gdybyś znał ;) Pierwszy raz pokazujemy je światu. W najbliższym czasie na kanale pojawi się konkretne omówienie wszystkiego co się znalazło w nowej wersji rozdzielnicy, jak i samych modułów Nippy, wraz z całą historią powstania marki, modułami prototypowymi itp.
Moja jedyna uwaga to, normalizacja dźwięku. Twój głos jest cicho natomiast muzyka jest tak głośno, że nie da się tego oglądać. Bardzo cię proszę, abyś na następny raz dawał chociaż podobne poziomy dźwięku.
Też zrobiłem porządek :) wywaliłem RPi i wgrałem do niej klippera teraz drukarka 3d przyśpieszyła z lepszą jakością wydruków. Wywaliłem domoticza na rzecz Home Assistanta a kompa zmieniłem na małego Fujitsu Futro S740 z proxmoxem :)
Monitorowanie zagrożeń (np. zalanie, gaz, dym, deszcz, brak zasilania itp.).Sterowanie i dostosowywanie jasności oświetlenia. Sterowanie roletami/karniszami. Instalacją alarmową. Bramami (garażową, wjazdową). Ogrzewaniem. Podlewaniem ogródka. Systemem AV. Do tego sceny na konkretne okoliczności. Wszystko z automatu (zgodnie z zaprogramowanymi skryptami) lub z jednej apki ewentualnie głosowo. Zarówno pod kątem bezpieczeństwa, oszczędności energii, zasobów i czasu, jak i z czystej wygody, lub jak kto woli - lenistwa, jest to rozwiązanie nad wyraz praktyczne. Co najważniejsze, nie polega ono na naszej zawodnej pamięci (np. nie musimy pamiętać, czy wyłączyliśmy żelazko, zamknęliśmy garaż, zostawiliśmy oświecone światło w garderobie itp.). Do działań zautomatyzowanych nie wymaga naszej obecności czy ingerencji. Do tego jeszcze sam zakres "wspomagania" można bez problemu dopasować do własnych potrzeb - wystarczy pociągnąć w odpowiednie miejsca skrętkę na etapie budowy / remontu co kosztuje grosze. Natomiast wiele razy widziałem sytuację, gdzie w nowych domach ludzie (i to młodzi) uważali, że smart home jest im absolutnie niepotrzebny, zbędny i bez sensu, po czym jak się już wprowadzili i trochę pomieszkali, to zaczynało się montowanie masy chińskich nakładek na gniazdka z przekaźnikami WiFi i narzekactwo, jak to im nie działa, tak jakby chcieli ... :) Dlatego IMO taka instalacja, jeśli jest dobrze wykonana i oprogramowana, ma prawie nieograniczone możliwości i tonę sensu praktycznego. Po tylu latach w tego typu środowisku, zwyczajnie nie chciałbym już mieszkać w domu bez takich udogodnień. No ale to ja. Rozumiem, też inną postawę, czy nawet niechęć do takich rzeczy. W końcu gdybyśmy się nie różnili, to życie byłoby nudne ;).
@@epolpier napiszę jeszcze raz bo nie dotarło. "typie nie grzeszysz inteligencją co? Po polsku nie rozumiesz? "(...) oszczędności energii, zasobów i czasu (...)" Kto pisał o problemach?"
Zastanawiam się dlaczego centralizacja takiego systemu dla domu rodzinnego jest błędem? I co @eR-MIK rozumie przez scentralizowanie, czy chodzi o instalację elektryczną w gwiazdę, czy pojedynczy sterownik (rPi) jako logika sterująca?
dla obsługi domu centralizacja to błąd? To jest własnie optymalizacja. Jeśli korzystasz z komponentów sprawdzonych to nie ma szans na problemy. Sam mam wszystko na WAGO+ homme assistant i poza moimi ingerencjami by coś ulepszyć to błędów ani widu ani słychu. Jeśli chcesz mieć możliwość szybkiego i dostępnego sterowania wszystkim to tylko centralizacja.
Przerost formy nad treścią. A ten smart dom odcina ci dopływ tlenu jak zaczynasz bredzić ? . Po za tym jedyne co bym zautomatyzował to wyłączanie urządzeń podczas burzy. Ale to co widzę wydaje się bezsensowne i zamienię to na dodatkowe dwa UPS z przerobionymi aku na super kondensatory i będę miał gdzieś jakieś zabezpieczenia czy coś takiego. Ups sam się załączy , wyłączy i nie będę miał 3szt tylko 5 a cykle ładowania superkondensatorów to 50.000 cykli więc do końca życia mi starczy. Musze uprościć koszty i całość by to miało sens nie jak u ciebie :)
Już dawno mnie przeszła fascynacja tymi systemami "inteligentnego" domu. Jest to zwykła automatyka domowa, inteligencja by się zaczynała jakby tam wprowadzić jakieś mechanizmy AI, rozpoznawanie czegoś, na podstawie czegoś i reagowanie na to w sposób automatyczny. Sens takich rozwiązań to tylko żeby pochwalić się przed znajomymi. Rozwiązania muszą być przede wszystkim stabilne i nie tykać się czegoś co ma wysokie napięcie bo to się może źle skończyć. Programować tak, ustawianie jakiś scen w node-red, ale robienie samemu takiej szafy jak się na tym człowiek nie zna to głupota w mojej opinii.
Nawet jak sie zna to jest to glupota. Zreszta autor tonpodkreslil mowiac ze gdyby arduino wysiadlo to cienko by bylo. Ja stosuje system rozproszony i tylko tam gdzie jest z tego pozytek. Moj server steruje wszystkim przez linuxa i mqtt. A wylaczniki i sterowanie jest w kazdym gniazdku przelacznika. Nie tworzylem zadnej centralnej szafy. Jak cos zdechnie to tylko w jednym punkcie.
No ja żałuję, że poszedłem za Szmalem i zbudowałem ten system. Myślałem, że czegoś się nauczę i ogarnę to w 100% śledząc odcinki. Odcinki w tym temacie się skończyły, nawet jakby pojawiało się ich więcej to i tak co jakiś czas kolejna mala dawka z tego co trzeba ogarnąć a czas leci.... przestrzegam przed takimi poradnikami które nie są w całości na poczatku od a do z.
@@janusz1178 W systemie rozproszonym awaria jednego elementu nie pociaga awarii calosci. Zamiast sterowac wylacznikami z centralnego punktu, mozna stosowac przelaczniki Sonoff lub podobne i wysylac komendy przez mqtt. Podobnie regulowac sciemnianie swiatel, sterowanie LED itd. Lokalnie, nigdy w jednym centralnym punkcie. Systemy scentralizowane to absurd.
@IoT Nie obraź się, ale dla mnie jesteś szaleńcem, jeśli inteligentne urządzenia podłączasz bezpośrednio do routera... To jest samobójstwo, szczególnie, że były już na świecie takie przypadki, że ludzie zdziwnieni byli, że policja przyjechała zarekwirowac sprzęt, bo są podejrzani o aktywność hakerską...
Fajny odcinek, do zobaczenia za 4 do 12 miesięcy.
Ło kanał wrócił na właściwy tor. Bardzo mi się podobał odcinek. 🎉🎉🎉
a za dwa lata kolejna przeróbka
...i?.
😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊 9:41 9:41 😊 9:41 9:41 9:41 9:41 9:41 😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊 9:41
9:41 9:41 9:41 😊
9:41 😊😊 😊 9:41 😊 9:41 😅bb😊
👷🏿♀️ 9:41 😊
Super że umiesz się przyznać do swoich błędów i ciągle się rozwijasz.
Tak dawno Cię nie było, że nawet nie zauważyłem, że zapomniałem o Twoim istnieniu
Szmalu, no w końcu coś wrzuciłeś... Przynajmniej jedna pozytywna rzecz po ciężkim dniu się przytrafiła :D Dzięki za film! i proszę, wrzucajże częściej coś!
nippy smart coalition - wsparcie dla Home Assistant, MQTT ? Własny sterownik ? Jakieś analogi ? Zakres cenowy porównywalny do ? A może ESP... ?
Świetny upgrade, chętnie też taki przeprowadzę po twoich filmach i działaniach oraz ostępności elementów. Aczkolwiek na chwilę obecną chętnie odkupie części których się pozbywasz 😉
Fantastyczne, teraz wyjedź w góry i zostaw dom teściom albo niech żona z dziećmi zostanie. Lepiej żebyś miał zasięg w komórce jak trzeba będzie cokolwiek włączyć lub wyłączyć.
Super to wygląda, ładnie, estetycznie, czytelnie 👍. U mnie niestety nadal plątanina przewodów, bo brak czasu. Oglądałem Twój odcinek o nowych modułach, które teraz produkujesz. Coś więcej o specyfikacji technicznej, fajnie by było programować je na zasadzie "klocków" jak Siemens Logo :). Pozdrawiam i życzę samych sukcesów w projektach.
XD, a ja myślałem że to tylko u mnie tak wygląda 😂
A nie myślałeś o sterowniku PLC?
W takim razie cofam suba.
Proponuję ustalenie nowej jednostki czasu: 1 szmal z definicją "czas jaki mija między odcinkami na kanale w krótkim cyklu" oraz 1 ultraszmal - czyli w długim cyklu.
Odpowiednio: 4miesiace i 1 rok.
Krucze no wygląda jakby Szelągowska wpadła ze swoją ekipą. Gratulacje !!!
Czekaj ziomek, mówisz że od listopada 2016 (pierwszy film z szafy, czyli prawie 7 lat) ta "prowizorka" nie wywaliła Ci się ani razu? I bebeszysz rozdzielnicę w zasadzie tylko z powodów filozoficznych? Sam chcę se zrobić DIY smarthome również na arduino i rpi, za Twoją inspiracją. Jak dla mnie 7 lat bez gleby to jak najbardziej akceptowalny czas życia. Chyba że mnie wyprowadzisz z błędu?
Dokładnie tak. W filmie z 2016 jest już właściwie 2 wersja rozdzielnicy, która żyła tam sobie bez problemu kilka lat (stabilnie jak skała). Nawet ten tani chiński klon Arduino Mega (który myślałem, że padnie po kilku miesiącach), działa poprawnie do dzisiaj (obecnie często mi służy jako pierwsza linia prototypowania i pomimo obchodzenia się z nim jak z "młotkiem", dalej żyje).
Następnie zmieniłem zawartość, na wersję pokazaną w dzisiejszym odcinku, która również przeżyła kilka lat (prawie) bez jakichkolwiek problemów. Prawie, bo to Arduino Mega Pro, które produkuje RobotDyn potrafi mieć jakieś zimne luty czy może wadliwe atmegi, bo pierwsze, które znalazło się w tej instalacji, nie działało stabilnie (ewentualnie zaczynało działać stabilnie przy nacisku na microchip, a jednak samo przejechanie topnikiem i lutownicą nie pomagało). Z drugim nie było żadnych problemów aż do zmiany jak to napisałeś "z powodów filozoficznych". ;)
Oczywiście, trzeba znać ograniczenia i samych platform, napisać stabilne programy, zadbać o to, żeby nie robiły się jakieś dziwne pętle, czy przykładowo w Arduino dodać kondensator, żeby w domy nie było "dyskoteki" przy resecie, czy jeśli łączymy Arduino z RPI przez USB, to przeciąć przewód (czy zakleić pin we wtyczce) z napięciem 5V. W przeciwnym razie RPI będzie próbowało ciągnąć 5V z portu USB Arduino w przypadku kiedy będziemy chcieli odłączyć go od zasilania.
Dodatkowo należy pamiętać, że piny w Arduino ze względu na to, że są bezpośrednio połączone z wyprowadzeniami procesora, nie są odporne na przepięcia. U mnie w domu nie było to problemem i nigdy nie miałem upalonego wyprowadzenia. Ale przykładowo w garażu, gdzie mam ESP8266, już tak kolorowo nie jest i jedno ESP zmarło zupełnie, a to które jest obecnie, miało już raz przemapowane wszystkie I/O, bo widocznie było jakieś przepięcie i wszystkie wyprowadzenia, które były podpięte do dłuższego przewodu zmarły (jeśli jeszcze jakieś gpio padnie, to będzie musiała znaleźć się tam kolejne ESP, albo... NIPPY w wersji radiowej ;).
Jeśli miałbym wymienić absolutnie wszystkie rzeczy, które padły w tej instalacji - całościowo (w przeciągu wszystkich lat użytkowania), to byłyby właściwie 2, ale były to awarie z przyczyn zewnętrznych. Tzn. raz prawdopodobnie po burzy zmarł jeden zasilacz 12V i +-2 razy spaliłem przekaźnik SSR (a właściwie przekaźnik + ścieżkę na tej chińskiej płytce) bo np. nie odłączyłem zasilania przy wymianie lampy i zrobiłem zwarcie... A wiadomo, zwykłe zabezpieczenie nadprądowe zadziałało zbyt wolno, a poprawne zabezpieczenie takiego SSRa, kosztuje więcej niż cała chińska płytka z 8 przekaźnikami, więc finał był taki, ze wymieniałem całą płytkę. I to by było właściwie tyle.
Również potwierdzam. Mój projekt o rok krótszy niż Szmala (6lat) stoi bez jakiejkolwiek awarii. Z dwa razy otworzyłem by pokazać znajomym jak wygląda DIY.
@@IoT dzięki za wyczerpującą odpowiedź! Uspokoiłeś mnie - zostaję na tej prowizorce :)
@@mariuszkolosa6833 najs! Dzięki za potwierdzenie
Wnioskuje że przygotowałeś własny produkt który będziesz dystrybuował z logiem IoT, to kiedy będzie dostępny? biere :)
Do 2 tygodni startujemy z przedsprzedażą, ale poczekaj do najbliższego filmu, bo tam będzie wiele na temat tych sterowników wyłuszczone, a nóż Ci się coś nie spodoba :P
@@IoT generalne brałem się właśnie za zrobienie oświetlenia bo sterowanie roletami skończyłem. Narazie światło mam na dwuch płytkach z przekaźnikami ssr i arduino ale mam do ogarnięcia ponad 50 punktów świetlnych a z płytkami SRR x 8 sterowane High Lewel to ostatnio słabo
a będą jakieś szczegóły techniczne czy musimy zaczekać na pierwsze filmy typu teardown na konkurencyjnych kanałach? 😋
Tak
Literówka w tytule... ;-)
Dzięki!
@@IoT nie ma za co. Wrzucaj częściej filmy... ;-)
Jak się nazywa ta nakładka która jest do arduino? Jak ją znaleźć?
Siemanko wszystkim! Mam szybkie pytanko. Ktoś mi może powiedzieć co to jest za model złączek z min 5:18, te złączki DIN z zabezpieczeniami. Kiedyś już szukałem i nie mogłem nigdzie tego znaleźć.
Wago 2002-1681
Szukałem Mrówkach Raspberry'ego a wyskoczył mi ten film:D mam problem chyba z tymi mrówkami w domu bo gdy ładuję zegarek albo telefon to urządzenia są wręcz oblepione mrówkami......
Trzeba powymieniać na swoje produkty żeby się sprzedawały. Nawet jeśli działały tyle lat to i tak są be, bo marketing własnych produktów trzeba zrobić. Propagujesz tani id. Ale gdy w grę wchodzi twoja kieszeń (kosz twoich produktów) to już nie zbyt tanio jest.
Elko, coś Ci chyba LUTy nie wskoczyły przy edycji, bo wygląda, że materiał w logu wrzucony ;p
Ciekawie sie zapowiada. Czy inputy są na 12v?
Nominalnie do 24V, natomiast przechodziły testy z o wiele większym napięciem... ale o tym konkretnie opowiem(y) za tydzień ;).
Może głupie pytanie ale podzieliłbyś się sketchem na arduino do Mega 2560 z mysensors? Ja walczę u siebie z dziwnymi restartami. Średnio co 2 godziny restartuję mi się program. Zasilam arduino z portu USB Raspberry. Przewód krótki, dobrej jakości a mimo wszystko wywala mi program. Próbowałem bawić się w dodawanie kondensatora i filtry ferrytowe, jest trochę lepiej, ale nadal mam restarty. Może mam sketch na arduino do bani...
Proponuję jeden ze skryptów dostępnych tu (bez dodatków w stylu połączenie przez modułu LAN wraz z expanderem wyprowadzeń, działają poprawnie - obydwa multi-relay): github.com/lkankowski
Olej to mega 2560. Są lepsze rozwiązania😂
@@spatz7411 podaj proszę jakieś przykłady rozwiązań.
@@Sławek-Zręcin np esp8266 lub esp32 małe wszędzie upchasz do tego expandery. Chyba gotowce możesz kupić na esy switch. Łączysz to z Home assistant i już cuda robisz. Ja mam wersję wifi i działa bez problemów od 3 lat. W przypadku gdy serwer ci padnie lub rpi ci się skopci oświetlenie przez Włączniki klawiszowe nadal działają jak należy.
@@spatz7411 na jakim firmware byś polecał na esp8266? tasmota czy espeasy?
To Twój nowy produkt, czy brand?
Tak
@@IoT Pytanie: to jest czerwone czy zielone? Odpowiedź: tak 😂
Dobra, gdzie ten śmietnik co to do niego wyrzuciłeś te "śmieci"?
Co to za switch RJ45? Podasz nazwę?
Pewnie, Netgear GS116LP.
Nigdy nie słyszałem o nippy czy to ty stworzyłeś te sterowniki czy co
Logo iot.pl tam nie widnieje przez przypadek ;)
Czy planujesz wdrożenie ich do sprzedaży za rok lub dwa i czy pokażesz jak są one wykonane ciekaw mnie to.
Ponieważ sam robię remont domu za 1 miesiąc i chcemy aby był również inteligentny jak i Twój
To jak są wykonane zobaczysz w odcinku za tydzień. Natomiast do miesiąca powinna pojawić się pierwsza przedsprzedaż.
Wypuściłeś film wyprany całkowicie z koloru (prawdopodobnie surówka w jakimś profilu typu slog) wrzuć na to jakiegokolwiek luta standardowego na 2 raz jak nie chcesz kolorować będzie wyglądać dużo lepiej.
Głupota jak u szwagra. Miał być super inteligentny system. Po latach wszystko zaczęło żyć swoim życiem. Także tego...
Nie znam tego Nippy, akurat robię na inż swoje własne płytki PCB, chętnie bym zobaczył co jeszcze mogę dorzucić do nich. No chyba że odcinki nie wyjdą do końca czerwca...
Dziwnym by było, gdybyś znał ;) Pierwszy raz pokazujemy je światu. W najbliższym czasie na kanale pojawi się konkretne omówienie wszystkiego co się znalazło w nowej wersji rozdzielnicy, jak i samych modułów Nippy, wraz z całą historią powstania marki, modułami prototypowymi itp.
@@IoTPolecę troche sarkazmem ale myślisz, że tym razem dowieziesz ? ;-)
@@IoT Jest to twój autorski projekt?
Moja jedyna uwaga to, normalizacja dźwięku. Twój głos jest cicho natomiast muzyka jest tak głośno, że nie da się tego oglądać. Bardzo cię proszę, abyś na następny raz dawał chociaż podobne poziomy dźwięku.
To kurwa nie oglądaj, kto ci kaze?
Co to za złączki szynowe z bezpiecznikami na górze?
Wago 2002-1681
Na triaki trzeba uważać potrafią się zwierać i wtedy żelazko będzie cały czas grzało
A kiedy kolejny odcinek ?
Przy dobrych wiatrach to za 4 miesiące :-)))
Też zrobiłem porządek :) wywaliłem RPi i wgrałem do niej klippera teraz drukarka 3d przyśpieszyła z lepszą jakością wydruków. Wywaliłem domoticza na rzecz Home Assistanta a kompa zmieniłem na małego Fujitsu Futro S740 z proxmoxem :)
Wspaniale :)
@@IoT dzięki! Czekam na dalszy upgrade Twojej rozdzielni. Będzie u góry szafy czujka dymu? :)
@mikolajmikun5337 Gdzie kupiłeś Futro S740? Szukam, szukam i znaleźć nie mogę
Matryca Ci się przepala;)
Nie tylko matryca (:
Przerost formy, ile można grzebać w jednej szafie...;)
Ładnie miga w szafie, tylko po co to komu? Moja stara sama zamyka okna, gasi światła, przynosi piwo.... ma też inne funkcje.
Lubię to :)
14 minut wstępu i jedna minuta z montażem bez kontekstu 😂
brama rs 485?
Dokładnie tak.
Jom ;D
Panie jakie śmieci, ja chętnie przygarnę te odpady
Niezły przerost formy nad treścią...
No coz. Mam wrazenie ze inteligentne domy sa dla malo inteligentnych wlascicieli. Jaki to ma sens praktyczny ?
Monitorowanie zagrożeń (np. zalanie, gaz, dym, deszcz, brak zasilania itp.).Sterowanie i dostosowywanie jasności oświetlenia. Sterowanie roletami/karniszami. Instalacją alarmową. Bramami (garażową, wjazdową). Ogrzewaniem. Podlewaniem ogródka. Systemem AV. Do tego sceny na konkretne okoliczności. Wszystko z automatu (zgodnie z zaprogramowanymi skryptami) lub z jednej apki ewentualnie głosowo.
Zarówno pod kątem bezpieczeństwa, oszczędności energii, zasobów i czasu, jak i z czystej wygody, lub jak kto woli - lenistwa, jest to rozwiązanie nad wyraz praktyczne. Co najważniejsze, nie polega ono na naszej zawodnej pamięci (np. nie musimy pamiętać, czy wyłączyliśmy żelazko, zamknęliśmy garaż, zostawiliśmy oświecone światło w garderobie itp.). Do działań zautomatyzowanych nie wymaga naszej obecności czy ingerencji.
Do tego jeszcze sam zakres "wspomagania" można bez problemu dopasować do własnych potrzeb - wystarczy pociągnąć w odpowiednie miejsca skrętkę na etapie budowy / remontu co kosztuje grosze. Natomiast wiele razy widziałem sytuację, gdzie w nowych domach ludzie (i to młodzi) uważali, że smart home jest im absolutnie niepotrzebny, zbędny i bez sensu, po czym jak się już wprowadzili i trochę pomieszkali, to zaczynało się montowanie masy chińskich nakładek na gniazdka z przekaźnikami WiFi i narzekactwo, jak to im nie działa, tak jakby chcieli ... :)
Dlatego IMO taka instalacja, jeśli jest dobrze wykonana i oprogramowana, ma prawie nieograniczone możliwości i tonę sensu praktycznego. Po tylu latach w tego typu środowisku, zwyczajnie nie chciałbym już mieszkać w domu bez takich udogodnień. No ale to ja. Rozumiem, też inną postawę, czy nawet niechęć do takich rzeczy. W końcu gdybyśmy się nie różnili, to życie byłoby nudne ;).
@@IoT Czyli zwykle "chlyty matetindowe" i proba rozwiazywania nieistniejacych problemow...
@@epolpier typie nie grzeszysz inteligencją co? Po polsku nie rozumiesz? "(...) oszczędności energii, zasobów i czasu (...)" Kto pisał o problemach?
@@netMazy Takie teksty zostaw sobie dla swoich kolegow chlopczyku...
@@epolpier napiszę jeszcze raz bo nie dotarło. "typie nie grzeszysz inteligencją co? Po polsku nie rozumiesz? "(...) oszczędności energii, zasobów i czasu (...)" Kto pisał o problemach?"
Przytyłeś 😢
Wykorzystanie Arduino - przykład jak nie budować czegokolwiek!
Scentrolizowanie systemu kolejny błąd.
Zastanawiam się dlaczego centralizacja takiego systemu dla domu rodzinnego jest błędem? I co @eR-MIK rozumie przez scentralizowanie, czy chodzi o instalację elektryczną w gwiazdę, czy pojedynczy sterownik (rPi) jako logika sterująca?
@@BobbyBike Chodzi o to, że awaria sterownika "kładzie" cały system.
dla obsługi domu centralizacja to błąd? To jest własnie optymalizacja. Jeśli korzystasz z komponentów sprawdzonych to nie ma szans na problemy. Sam mam wszystko na WAGO+ homme assistant i poza moimi ingerencjami by coś ulepszyć to błędów ani widu ani słychu. Jeśli chcesz mieć możliwość szybkiego i dostępnego sterowania wszystkim to tylko centralizacja.
prędzej obniżą nam podatki niz to WAGO padnie.
@@mateuszolszewski7791 Wnioskuję, ze dyskusja nie ma sensu jak z PISowcami.
Przerost formy nad treścią. A ten smart dom odcina ci dopływ tlenu jak zaczynasz bredzić ? . Po za tym jedyne co bym zautomatyzował to wyłączanie urządzeń podczas burzy. Ale to co widzę wydaje się bezsensowne i zamienię to na dodatkowe dwa UPS z przerobionymi aku na super kondensatory i będę miał gdzieś jakieś zabezpieczenia czy coś takiego. Ups sam się załączy , wyłączy i nie będę miał 3szt tylko 5 a cykle ładowania superkondensatorów to 50.000 cykli więc do końca życia mi starczy. Musze uprościć koszty i całość by to miało sens nie jak u ciebie :)
Większego syfu w szafie dawno nie widziałem xD
Już dawno mnie przeszła fascynacja tymi systemami "inteligentnego" domu. Jest to zwykła automatyka domowa, inteligencja by się zaczynała jakby tam wprowadzić jakieś mechanizmy AI, rozpoznawanie czegoś, na podstawie czegoś i reagowanie na to w sposób automatyczny. Sens takich rozwiązań to tylko żeby pochwalić się przed znajomymi. Rozwiązania muszą być przede wszystkim stabilne i nie tykać się czegoś co ma wysokie napięcie bo to się może źle skończyć. Programować tak, ustawianie jakiś scen w node-red, ale robienie samemu takiej szafy jak się na tym człowiek nie zna to głupota w mojej opinii.
musisz miec baze automatyki, zeby ai mialo czym sterowac.
Nawet jak sie zna to jest to glupota. Zreszta autor tonpodkreslil mowiac ze gdyby arduino wysiadlo to cienko by bylo. Ja stosuje system rozproszony i tylko tam gdzie jest z tego pozytek. Moj server steruje wszystkim przez linuxa i mqtt. A wylaczniki i sterowanie jest w kazdym gniazdku przelacznika. Nie tworzylem zadnej centralnej szafy. Jak cos zdechnie to tylko w jednym punkcie.
No ja żałuję, że poszedłem za Szmalem i zbudowałem ten system. Myślałem, że czegoś się nauczę i ogarnę to w 100% śledząc odcinki. Odcinki w tym temacie się skończyły, nawet jakby pojawiało się ich więcej to i tak co jakiś czas kolejna mala dawka z tego co trzeba ogarnąć a czas leci.... przestrzegam przed takimi poradnikami które nie są w całości na poczatku od a do z.
@@janusz1178 W systemie rozproszonym awaria jednego elementu nie pociaga awarii calosci. Zamiast sterowac wylacznikami z centralnego punktu, mozna stosowac przelaczniki Sonoff lub podobne i wysylac komendy przez mqtt. Podobnie regulowac sciemnianie swiatel, sterowanie LED itd. Lokalnie, nigdy w jednym centralnym punkcie. Systemy scentralizowane to absurd.
Bez sensu .........
Piekło zamarzło
@IoT Nie obraź się, ale dla mnie jesteś szaleńcem, jeśli inteligentne urządzenia podłączasz bezpośrednio do routera... To jest samobójstwo, szczególnie, że były już na świecie takie przypadki, że ludzie zdziwnieni byli, że policja przyjechała zarekwirowac sprzęt, bo są podejrzani o aktywność hakerską...