Smart Home NIPPY i Home Assistant ⚡ Jak rozpocząć przygodę!? Pierwszy Tutorial

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 1 янв 2025

Комментарии • 126

  • @ytappmsttytappmstt7105
    @ytappmsttytappmstt7105 11 месяцев назад +20

    Dzięki za super pomocny FAQ na stronie sklepu. Naprawdę wiele wyjaśnia. Powinniście nakręcić odcinek dla budujących
    emontujących dom/mieszkanie uwzględniając wszystko od początku takie podstawy ( jakie przewody, jak poprowadzone, gdzie najlepiej dać rozdzielnię i jak dużą, co kupić i jak najlepiej podłączyć by sterować roletami, oświetleniem, bramką, bramą, videofonem, ….; jakie sprawdzone przyciski i panele itp

    • @miecz8316
      @miecz8316 11 месяцев назад +2

      zgadzam się w 100%, jestem w temacie dość zielony i przydałby się taki konkretny poradnik

    • @Klepa01
      @Klepa01 11 месяцев назад +1

      Również chętnie zobaczyłbym taki materiał. Np. w tym momencie zakładam żaluzje. Czy z każdej ciągnąć przewód do rozdzielnicy a może montować moduły dopuszkowe? Wiele rozkmin natury czysto technicznej, gdzie raczej programowo poradzę sobie bez problemu.

    • @lupus3471
      @lupus3471 9 месяцев назад +1

      podpinam się, również uważam, że potrzeba poradnika jak pociągnąć instalacje nie musi to być cały dom wystarczy przykładowe pomieszczenia.

  • @seba49e
    @seba49e 11 месяцев назад +11

    Czekam z niecierpliwością na kolejne odcinki. Jestem na etapie budowy i za 3/4 miesiące wchodzi elektryka. Cały czas w planach był Grenton, ale obecnie koncepcja się zmienia na rzecz Nippy !

    • @danielromanek6050
      @danielromanek6050 11 месяцев назад +4

      mam tą samą sytuację , Proszę o jak najszybsze wypuszczenie reszty toturiali

    • @kristomen
      @kristomen 11 месяцев назад +3

      Nie bierz genrtona. Vendor Lock. Nippy podoba mi się, że działa z kopyta z home assistant. Jest proste i idioto odporne. U siebie mam Satel spiętego z Home Assistant.

    • @danielromanek6050
      @danielromanek6050 11 месяцев назад +1

      Ciekawe czy za kompleksowe wykorzystanie Nyppy do całych budynków Producent przewiduje jakieś zbiorcze promocje pakietowe? Myślę że jest to fajny pomysł przy większych zakupach - realizacjach i możliwość promocji marki .

    • @wolf-bx4zm
      @wolf-bx4zm 11 месяцев назад

      Grenton spoko dziala ale jak sie cos zepuje to bez programisty lezysz, a za przyjazd od 1000zl w gore @@kristomen

    • @Kamil-ke3vk
      @Kamil-ke3vk 11 месяцев назад

      ​@@wolf-bx4zm hmm, musiałem trafić na jakiegoś słabego instalatora Grentona. Ale jakbyś miał problem to możesz się od mnie odezwać, pomogę i to nie za 1tys :)

  • @ukikogz
    @ukikogz 11 месяцев назад +10

    Mnie najbardziej interesuje opłacalność waszego systemu w porownaniu do będących dłużej na rynku np. grentona itp. Rozwiązanie wydaje sie być ciekawe, ale myślę ze większość widzów zawitało tu ponieważ chciało tanio zorganizować Smart Home. Trzymam kciuki za powodzenie kazda Polska firma zasługuje na zaufanie, przy zalewie chińskiego szajsu.

    • @andrzej7106
      @andrzej7106 5 месяцев назад

      Korzystam z tego chińskiego szajsu już przez wiele lat i nie było z tym żadnego problemu. Jestem pewien że także i ty korzystasz z podzespołów chińskich, więc miej trochę szacunku do innych, bo przy wielu Chińczykach jesteś zwykłym zerem

  • @logistick126
    @logistick126 11 месяцев назад

    Super, że w ofercie znalazł się sterownik combo z wyprowadzeniami I/O i wyjściami na przekaźnik. Mam taką koncepcję, aby wykonać automatykę ze sterowaniem każdego gniazda w mieszkaniu. Aby nie ciągnąć dużej ilości przewodów do rozdzielnicy, chcę umieścić po jednym takim module na pomieszczenie w jakiejś skrzynce zamontowanej w zabudowie z GK. Wówczas z rozdzielnicy wystarczy poprowadzić kilka kabli zasilających (w zależności od ilości obwodów), a skrzynkę z układem sterującym i stycznikami umieścić w określonym pomieszczeniu, którego gniazda będą sterowane. Do takiego modułu można również podłączyć czujniki dymu i czujniki temperatury (po odpowiedniej konfiguracji lub na autorskim oprogramowaniu).

    • @onomatopejaB
      @onomatopejaB 11 месяцев назад

      Pamiętaj tylko, że przekrój kabla do pomieszczenia będzie wąskim gardłem, czyli żelazko, suszarka i koparka bitcoin na raz odpada 😁

  • @janusz1178
    @janusz1178 11 месяцев назад +2

    Czy nippy ilub mysensors daje możliwość obsługi dwukliku czy tez przytrzymania przycisku dzwonkowego? Jeśli tak to jak to zrobić ?

  • @albertmajkut7030
    @albertmajkut7030 11 месяцев назад +3

    Było by super jakbyście zrobili sterowniki typu simple (czyli z imputami, które sterują bezpośrednio wyjściem działając niezależnie) dla wszystkich rodzajów sterowników i do tego żeby były też w wersji puszkowej. To by była bajka ;)
    Jeżeli wypuścicie takie produkty to biorę od razu, ponieważ mam tak zrobioną instalację, że mam puszczoną magistralę po wszystkich puszkach z włącznikami oświetlenia AC i DC oraz rolety.
    Moim zdaniem wersje dopuszkowe działające niezależnie to dobra droga do stworzenia systemu w pełni zdecentralizowanego i autonomicznego. Przykład: włącznie światła będzie działać zawsze dopóki działa box w puszce, niezależnie od tego czy system automatyki działa, czy wysypał się gateway, magistrala została przerwana itp.
    Dodatkowo taki rodzaj instalacji ma też inne zalety:
    - za działanie jednego obwodu oświetlenia odpowiada jeden moduł (zasada pojedynczej odpowiedzialności) jest to przewaga nad modułem kilku przekaźników w rozdzielnicy - gdy on pada nie działa kilka obwodów oświetlenia
    - w instalacji scentralizowanej np. zwykłe włączenie światła obsługują dwa niezależne urządzenia - większa szansa na to że włączenie na danym obwodzie kiedyś nie zadziała
    - nie trzeba tyle miejsca w rozdzielnicy
    - zawsze mogę wyrzucić moduł z puszki i podłączyć zwykły włącznik (w razie awarii sterownika, gdy nie ma zapasu pod ręką), żeby mogło działać klasycznie ponieważ jest zasilanie w puszce, w przypadku instalacji w gwiazdę nie ma już nigdy takiej możliwości
    - możliwość rozbudowywania systemu etapami
    Oczywiście są też i wady tj. więcej urządzeń, które się psują, większy pobór mocy, trudniejsza wymiana w puszkach. Dla mnie więcej było zalet i tą drogę wybrałem.
    W skrócie, jeżeli ktoś ma zrobioną magistralę z zasilaniem w puszkach to przyda się mu właśnie niezależny moduł z inputami, a dla kogoś kto ma magistralę i elektrykę w gwiazdę ma w tej chwili gotowe rozwiązanie ;)

    • @IoT
      @IoT  11 месяцев назад +1

      Odpowiadając w skrócie -> większość modułów będzie dostępna zarówno w wersji SIMPLE jak i standardowej, w tym sterowniki dopuszkowe ;).

    • @albertmajkut7030
      @albertmajkut7030 11 месяцев назад

      @@IoT Pozostaje teraz tylko zadać pytanie: Kiedy? ;) We wrześniu zeszłego zapytałem kiedy pojawią się pozostałe rodzaje sterowników w wersji dopuszkowej, odpowiedź brzmiała, że będą w ciągu miesiąca. Nie pojawiły się do tej pory, a chciałem coś przynajmniej potestować.
      Przyznam, że marudzę tak dlatego, że za pół roku się wprowadzam i fajnie by było jak bym mógł montować sterowniki razem z włącznikami. Wiem, że mogę zrobić to równie dobrze jak już zamieszkam, ale trzeba będzie jeszcze raz grzebać w puszkach i dojdzie wymiana włączników ze zwykłych na dzwonkowe.

  • @AndrzejDunowski
    @AndrzejDunowski 11 месяцев назад +2

    Cześć. Wejścia cyfrowe na co reagują? Chcę pogodzić klasyczne włączniki ścienne dwustanowe ze sterowaniem z HA. Chodzi mi o to, żeby sterownik reagował na zbocza rosnące (włączał wyjście) i opadające (wyłączał wyjście), by stany niski i wysoki nie miał znaczenia.

    • @Sebuwe44
      @Sebuwe44 11 месяцев назад

      Podpinam się do pytania hah

  • @solidforce
    @solidforce 11 месяцев назад +3

    Kiedy dawno temu obiecany kolejny odcinek o Proxmoxie? Miał się już na pewno pojawić niebawem, minęło parę tygodni i nadal cisza.

  • @marekkowalski9673
    @marekkowalski9673 6 месяцев назад

    Z takimi cenami to ja dziękuje ..........

  • @ytjaco
    @ytjaco 11 месяцев назад +1

    Mam bramkę i kilka modułów, czy rozważacie wsparcie lub chociaż dokumentację gpio pod esphome? :)

  • @bartoszgaik2496
    @bartoszgaik2496 11 месяцев назад +1

    Czesc. Czy ja dobrze rozumiem że ten Input/Relay mogę użyć jako zwykły przekaźnik bistabilny lub monostabilny bez żadnego sterownika? Jeżeli tak, to jest to bardzo fajna sprawa na czas budowy, a dopiero później podłączyć sterownik i pozostałe czujki do automatyki.

    • @IoT
      @IoT  11 месяцев назад +2

      Dokładnie tak :)

  • @askoras7164
    @askoras7164 4 месяца назад

    No i super. Żeby tylko jacyś "smutni panowie" nie chcieli po raz kolejny zniszczyć polskiego pomysłu. Powodzenia. Czekam na więcej, bo już za "niedługo" będę coś musiał uruchomić 😊

  • @ditomek
    @ditomek 11 месяцев назад +1

    Co stanie się z instalacją po zaniku napięcia i jednoczesnej awarii HA? (zwyczajnie pada komputer po zaniku napięcia) Czy sterowniki się uruchomią i instalacja będzie funkcjonowała jakby nigdy nic?
    A w kwestii poboru prądu to dobrze byłoby podać te wartości dla wszystkich załączonych przekaźników

    • @IoT
      @IoT  11 месяцев назад

      Zacznę od drugiego pytania, czyli poboru prądu w przypadku wszystkich załączonych przekaźników. Jest ona dokładnie widoczna (i omówiona) w 02:12 i wynosi niecałe ~160 mA dla całości (Input, Bramka i Relay 9 z wszystkimi przekaźnikami w stanie włączonym). Sam moduł Relay 9 bierze wtedy ~115mA.
      Druga sprawa to co się stanie po zaniku napięcia i awarii HA. Rozumiem że scenariusz jest taki, że pada zasilanie i po powrocie zasilania HA nie wstaje.
      Zachowanie w takie sytuacji zależy od sterownika i konfiguracji. Zestaw widoczny na filmie zachowa się tak, że Relay 9 po starcie ustawi przekaźniki zgodnie z ostatnim ich stanem (przed zanikiem zasilania) odczytanym z pamięci EEPROM i jeśli użytkownik ustawił wcześniej w HA komunikacje p2p, to całość będzie możliwa do sterowania fizycznie przez np. fizyczne włączniki. Jeśli użytkownik tego nie ustawił - to wiadomo, brak fizycznej możliwości sterowania.
      Natomiast jeśli mowa o sterownikach z serii SIMPLE, czyli tym co pokazałem na samym końcu filmu (nippy Simple In/Rel 6/6), to on nie czyta stanów z pamięci, tylko po powrocie zasilania ustawia wszystkie przekaźniki w stan wyłączony i od tego momentu jest sterowalny przez fizyczne, podpięte do niego włączniki zgodnie z ustawionym trybem samego urządzenia (tryb bistabilny lub monostabilny).

  • @zbigniewJanuszewski-m8v
    @zbigniewJanuszewski-m8v 11 месяцев назад

    Witam czy DIN Relay 9 można tak zaprogramować żeby robił jaki przekaźnik do 4 rolet z zabezpieczeniami tak żeby HA nie mógł włączyć fazy na oba kierunki?

    • @IoT
      @IoT  11 месяцев назад

      Nie polecam takiego rozwiązania. Zabezpieczenie będzie wtedy softwarowe, a takie zabezpieczenie to średnie zabezpieczenie, bo zadziała jedynie w określonych warunkach. (przykładowo wystarczy, że coś zostanie nieprawidłowo zaraportowane i możemy spalić silnik). Co więcej moduły te nie są zabezpieczone przed przepięciami jakie często pojawiają się przy sterowaniu pracą rolet, co może wpłynąć negatywnie na żywotność sterownika oraz instalację elektryczną budynku (a dokładniej na pozostałe, wpięte do niej odbiory.
      Wiem, że wielu producentów oferuje tego typu "standardowe" moduły przekaźnikowe, zmieniając tylko software jako właśnie sterowniki do rolet, ale z wcześniej wymienionych względów my tak nie robimy, stąd dedykowane w tym celu sterowniki nippy™ DIN Roller Shutter (a za moment pojawia się również BOXy), które są fizycznie zabezpieczone przed podaniem napięcia na oba wyjścia jednocześnie oraz mają zabezpieczenie przeciwprzepięciowe (w przypadku sterowania standardowymi roletami, kurtynami, karniszami itp. 230V AC).
      Wiem, że licząc to na modułach Relay 9 + Input 6 całość wychodzi 30% taniej więc różnica w cenie nie jest mała. Jednak biorąc pod uwagę chociażby to, że mamy tu fajny model programowania "offline" takiego sterownika, nie musimy się bawić w jakieś swoje skrypty do czasówek, wizualizacji pozycji w HA itp. (bo wszystko dzieje się z automatu), a do tego jest to sterownik z serii simple więc działa zupełnie autonomicznie, to przewaga cenowa alternatywy wydaje się blednąć w przypadku tego konkretnie zastosowania.

  • @adrianpopawski3232
    @adrianpopawski3232 6 месяцев назад

    Cześć. Czekam i czekam na tutorial o domoticzu, a chciałbym się dowiedzieć jak mądrze przypisać wejścia nippy do modułu wyjść, w samym domoticzu oraz na samych modułach w funkcji p2p toogle. Pozdrawiam

    • @IoT
      @IoT  6 месяцев назад

      Cześć, w tym tygodniu pojawią się nowe materiały :)

    • @adrianpopawski3232
      @adrianpopawski3232 6 месяцев назад

      @@IoT Super, dziękuję za szybką odpowiedź ;)

  • @real-neo-altair
    @real-neo-altair 6 месяцев назад

    A czy można programować w C za pomocą Arduino IDE?

  • @lukksero
    @lukksero 10 месяцев назад

    Co kupić? Potrzebuję 17 outputów, około 30 inputów, nie zależy mi póki co na sterowaniu smart. Chcę podmienić arduino + przekaźniki na mieszkaniu które wynajmuję. Obecnie sterowanie jest zrealizowane masą. Szukam czegoś, co zapewni mi spokój i bezawaryjność na kolejne kilka lat. Jak się obecni najmujący wyprowadzą to dorzucę sterowanie bramką.

  • @andrzejukaszokonski3859
    @andrzejukaszokonski3859 11 месяцев назад +1

    Czy rs485 oznacza, że można przez bramkę modbus komunikować się z modułami?

    • @leniwiecorg
      @leniwiecorg 11 месяцев назад

      Przez bramkę MODBUS nie. Przez konwerter RS485 - tak (ale po zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania). MODBUS to tylko protokół pracujący na łączu RS485, jeden z wielu.

  • @Wojciuszkiewicz_Bartlomiej
    @Wojciuszkiewicz_Bartlomiej 11 месяцев назад

    Sam mam rozkmine miedzy wami i grentonem i czekam na wiecej filmow. I moze jakies zestawy startowe do nauki :)

  • @tomaszbyczek7611
    @tomaszbyczek7611 11 месяцев назад +1

    Czy planujecie moduły dopuszkowe z L i N w zasilaniu ? Szczerze - żeby zastosować Nippy trzeba robić instalację w gwiazdę i odpowiednio zaplanować. Wydaje się, że jest to rozwiązanie tylko dla nowych / remontowanych domów z odpowiednią instalacją.

  • @Gwynnbleid1
    @Gwynnbleid1 10 месяцев назад

    Skąd wiadomo, że mamy użyć wersji 2.3.2 mySensors ? Czy to się zmieni w przyszłości i jak tak to rozumiem, że będziemy musieli zaktualizować sprzęt który już mamy w tej konkretnie wersji ? Na nagraniu widać też, że oprogramowanie np dla Relay9 jest nowsze (1.3) niż to które ja mam wgrane (1.1). Jak je podnieść (jest jakiś dedykowany HW plus przyłącze, które polecacie?) Mam na stanie tylko arduino i programator ESP oparty na CH340G

    • @IoT
      @IoT  10 месяцев назад

      To nie do końca tak :) 2.3.2 to wersja MySensors kompatybilna z wszystkimi obecnie produkowanymi urządzeniami Nippy i jednocześnie jest to najnowsza stabilna wersja MySensors w ogóle. Wersje firmware samych urządzeń, to już wersje samych rewizji Nippy i nie mają one związku z wersją samej integracji.
      Na ten moment nie mamy w planach zmiany wersji integracji i zapewne przez dłuższy czas zostaniemy przy wersji 2.3.2.
      Jeśli chodzi o programatory, to obecnie może to być dowolny programator AVR np. USBasp czy USBTinyISP.

    • @Gwynnbleid1
      @Gwynnbleid1 10 месяцев назад

      @@IoT To dopisałbym tą informację o wersji na stronie z dokumentacją bo tam jest wspomniane tylko, aby kierować się tym co na ekranie (czyli dużo niższa wersja).
      Apropo programatora to co co naszybko znalazłem wyposażone jest w taśme. Macie jakiś sprawdzony zestaw, który będzie miał też złącze dociskowe pasujące do modułów nippy ?

  • @weareonlynumber
    @weareonlynumber 10 месяцев назад

    Hej, a czy dostępna bedzie opcja plynnego rozjaśniania żarówki podczas włączania oświetlenia? Coś ala soft start

    • @IoT
      @IoT  10 месяцев назад +1

      Taka opcje mają nasze dimmery LED :) Możesz samemu definiować czas rozjaśniania.

    • @weareonlynumber
      @weareonlynumber 10 месяцев назад

      @@IoT Dzięki :)

  • @rafam6770
    @rafam6770 9 месяцев назад

    Witam
    Po zainstalowaniu podstawowego zestawu czyli bramki, input 6 oraz relay 9, pojawiły mi się tylko 22 encje zamiast 45 jak na filmie. W zakładce input nie mam możliwości przypisywania bezpośrednio inputów do danego przekaźnika.

    • @IoT
      @IoT  9 месяцев назад

      Jeśli są to sterowniki smart home nippy kupione w tym roku, sprawdź proszę, czy przy dodawaniu integracji z MySensors nie zostawiłeś domyślnej wersji 1.4, zamiast wpisać 2.3.2, bo objawy na to właśnie wskazują :) Daj znać czy pomogło?

    • @rafam6770
      @rafam6770 9 месяцев назад +1

      @@IoTTak pomogło. Zmieniłem wersji oprogramowania. Dziękuje

  • @piotrochocki1380
    @piotrochocki1380 11 месяцев назад

    Super sprawa że zaczynacie bardzo ciekawy biznes. Mam kilka ciekawych pomysłów i wiele pytań. Czy będziecie mieli przyciski multitouch do sterowania oświetleniem (BOX-y rozumiem są spoko ale nie wszystko da się tym załatwić)? Czy obecnie można z rynku podłączyć do waszych sterowników jakieś przyciski multitouch? Czy to będzie ze sobą gadać po magistrali? W związku z tym że wasze sterowniki są z założenia swobodnie programowane może jakiś krótki filmik jak pisać własne programy zależności (np. zadziała czujka to otworzy się brama garażowa) Czy też te funkcjonalności będą możliwe do ogarnięcia z home assistant? Moje pytania biorą się wprost z tego że szukam otwartego modułowego systemu automatyki z którym będę mógł zrobić co dusza zapragnie u siebie w domu.

    • @IoT
      @IoT  11 месяцев назад +1

      > "Czy będziecie mieli przyciski multitouch"
      Na 99% tak. W każdym razie widnieje on na naszej mapie drogowej na ten rok
      > "Czy obecnie można z rynku podłączyć do waszych sterowników jakieś przyciski multitouch"
      Nie, przynajmniej o żadnych gotowcach tego typu pod protokół MySensors nie słyszałem.
      > "W związku z tym że wasze sterowniki są z założenia swobodnie programowane może jakiś krótki filmik jak pisać własne programy zależności"
      Nasze sterowniki nie są swobodnie programowalne (w rozumieniu PLC). Nasze sterowniki można dowolnie programować swoim wsadem (a automatyzacje itp. tworzysz dowolnie już w samym systemie smart home).
      Przykładowo ktoś potrzebuje innej funkcjonalności niż nasz bazowy firmware (bo np. przerobił fizycznie jakiś moduł - dolutował do niego jakiś czujnik itp.). Korzysta wtedy z dowolnego (pasującego mu) projektu udostępnionego w repo MySensors (jako wzorca) i tworzy co tylko będzie chciał pod pinout i baudrate (57600) dowolnego z naszych modułów po czym programuje sterownik używając dowolnego programatora AVR np. USBasp.
      > "jak pisać własne programy zależności (np. zadziała czujka to otworzy się brama garażowa)"
      Do takich rzeczy nie potrzebujesz niczego programować. Tego typu automatyzacje bezproblemowo ustawiasz wedle własnych pomysłów w Home Assistant, Node Red, Domoticz itp.

  • @MariuszPok632
    @MariuszPok632 11 месяцев назад +4

    Fajne te dodatkowe elementy. Czy przy większej ilości modułów jest możliwość spięcia razem mostków(np. na zakładkę)? Cieszę się, że powstają nowe moduły.

    • @leniwiecorg
      @leniwiecorg 11 месяцев назад +1

      Będzie fajna opcja na to... :)

    • @sajek4246
      @sajek4246 11 месяцев назад

      A czy jest jeszcze mozliwość wyprowadzenia pinów spinajacych ze sobą kazdy moduł.
      Cos na zasadzie Siemens Logo.
      Ciekawy jestem jakie moduły Nippy będą dostepne w przyszlosci. 😊

    • @leniwiecorg
      @leniwiecorg 11 месяцев назад

      @@sajek4246 będzie tego sporo

  • @Gwynnbleid1
    @Gwynnbleid1 10 месяцев назад

    Nigdzie na stronie i w poprzednich filmach nie było mowy o rezystorach terminujących :(, albo pewnie ja tego nie wychwyciłem. Czy są konieczne do testów przy podstawowej konfiguracji jak wyżej ? GW, IN6,REL9 ? Chodzi o sprawdzenie samo czy działają itp

    • @IoT
      @IoT  10 месяцев назад

      Informacja na ten temat znajduje się w instrukcji obsługi i instalacji (każdego z modułów). Każda magistrala RS-485 wymaga terminacji na obu końcach z kilku powodów (zmniejszenie pojemności / utrzymanie tej samej impedancji i redukcja odbić sygnału). Do „zabawy na stole” nie są bezwzględnie konieczne, także bez stresu, niczego się w ten sposób nie popsuje :) - moduły powinny działać, tylko mogą (ale nie muszą) pojawiać się błędy w komunikacji. Przykładowo coś się źle zaraportuje do HA, szybkie przełączenie stanu nie zadziała jak powinno itp. Dlatego produkcyjnie należy już terminacje stosować, żeby tego typu problemy wyeliminować. W tym tygodniu dodamy do sklepu podobne do pokazanych na filmie „wsuwek” terminujących i kilka innych rzeczy ułatwiających instalację.

    • @Gwynnbleid1
      @Gwynnbleid1 10 месяцев назад

      ​@@IoT Właśnie się doczytałem w instrukcji, że są potrzebne. Czekam zatem na wsuwki!! i zaberam się za instalacje na biurku

    • @Gwynnbleid1
      @Gwynnbleid1 10 месяцев назад

      Czyli, jeżeli dla takiego samego testowego zastawu jak na filmie uzyskałem w sumie 6 device, zamiast 3:
      DIN INPUT 14
      DIN INPUT 18
      nippy™ DIN Relay 9 16
      nippy™ DIN Relay 9 19
      Nippy™ RS485 Gateway 0
      None 17
      to nie powinienem się przejmować, póki nie mam rezystorów? Device 18 i 19 wydaje się działać, chociaż nie wiedzieć czemu ostatnie dwa kanały raportowały się jako włączone po resecie.
      I czy jest możliwość zresetowania tych counterów, aby zacząć elegancko od 1?

    • @IoT
      @IoT  10 месяцев назад

      Jest możliwość zresetowania numeracji, ale odpowiada za nią sam HA, a nie bramka. Z tego powodu należy usunąć urządzenia w integracji, następnie usunąć całą integrację i dodawać moduły od zera (czasem może być też konieczne wyczyszczenie odpowiednich danych w pliku persistence.yaml).
      Przed całą procedurą sugeruję wprowadzić sterowniki w stan uśpienia (twardego resetu) przytrzymując przycisk resetu wciśnięty przez min. 5 sekund. Twardy reset ucina komunikację na magistrali dzięki czemu nie ma problemu z dublowaniem urządzeń w panelu integracji.
      Jeśli wyślesz nr zamówienia, to sprawdzę czy Twoje sterowniki mają już FW obsługujący twardy reset (bo pierwsze egzemplarze nie posiadały takiej funkcji i należy usunąć duplikaty ręcznie).

    • @Gwynnbleid1
      @Gwynnbleid1 10 месяцев назад

      ​@@IoT #12245 i #12206. W Relay9 nie widze P2P, zakładam, że to dlatego, że mam starszą wersję. Szukam zatem programatora, ale póki co to chyba nie są jeszcze dostępne kody źródłowe do aktualizacji ? Swoją drogą super pomysł z twardym resetem!

  • @adamratibor
    @adamratibor 11 месяцев назад

    Witam.Czy do tego systemu można podpiąć przewodowo np.6 sztuk przycisków chwilowych.

    • @IoT
      @IoT  11 месяцев назад

      Tak.

  • @marekmarkowski2524
    @marekmarkowski2524 11 месяцев назад

    Wygląda na fajną alternatywę dla np. grentona czy innych systemów opartych o magistralę a nie o wifi. Interesuje mnie natomiast sposób podłączania odbiorników do modułów relay. Czy obwody (oświetleniowe, gniazd) podłączacie przez dodatkowe przekaźniki 16A? Według specyfikacji wyjścia przekaźnikowe mają obciążalność max 5A dla AC, więc każdy obwód podłączony do wyjścia powinien być poprzedzony zabezpieczeniem o równej bądź niższej wartości. Gdyż przy zwarciu w obwodzie prąd zwarciowy może nam "skleić" styki przekaźnika. Wyklucza to np. zabezpieczenie całego relaya jednym zabezpieczeniem np. 16A i wymusza stosowanie dodatkowych przekaźników o wyższym prądzie na wyjściach modułu. Czy dobrze rozumuję? Czy mógłbyś to bardziej wyjaśnić? Pozdrawiam

    • @IoT
      @IoT  11 месяцев назад +4

      Moduły relay nadają się z powodzeniem do bezpośredniej obsługi np. obwodów oświetleniowych o wartościach wskazanych w specyfikacji. W środku naszych modułów siedzą przekaźniki 10A z zestykami wykonanymi ze stopu AgSnO2 (a nie AgNi, jak u większości producentów). Taki zabieg sprawia, że są to moduły o najmniej prawdopodobnym scenariuszu „sklejenia” przekaźnika w swojej klasie (nawet 10x większa odporność od rozwiązań opartych o tradycyjne przekaźniki AgNi), co wynika bezpośrednio z właściwości fizycznych zastosowanego stopu.
      Tak więc przekaźniki są b.dobrej jakości, a do tego przewymiarowane, natomiast sam projekt PCB nie przewiduje w tym modelu obciążeń stałych większych niż 5A i pod taką wartość zostały dobrane grubości ścieżek - żeby nikogo nie kusiło podpinać tych modułów w różnych dziwnych zastosowaniach dla dużych prądów, jak przykładowo bezpośrednie przekierowanie napięcia z fotowoltaiki ;).
      Do gniazdek i cięższych zastosowań będziemy mieli dedykowane moduły (lub też moduł dedykowany wyjść cyfrowych, do sterowania przekaźnikami zewnętrznymi).
      Teraz kilka słów o zabezpieczeniach bo tu wchodzimy w 2 światy. Proszę pamiętać, że zgodnie z normami elektrycznymi, zabezpieczamy (poszczególne obwody) przewody, a nie urządzenia. Wyłącznik nadprądowy B16, o których tu mowa, to dla najczęściej spotykanego układu sieci w polskich domach czyli TN-(C)-S (upraszczając, bo w grę wchodzi jeszcze faktyczny prąd zwarciowy), zabezpieczenie przewodu 2,5mm2, czy B10 przewodu 1,5mm2. Czyli w skrócie jest to zabezpieczenie przeciwpożarowe (chodzi o to, żeby nam mówiąc kolokwialnie przewody nie wyparowały w ścianach).
      I teraz dochodzimy do świata elektroniki i zabezpieczenia samego urządzenia. Żeby z powodzeniem zabezpieczyć taki element przed uszkodzeniem w przypadku zwarcia, to już zupełnie inna historia. Należy pamiętać, że to nie jest tak, że przykładowo zabezpieczenie B16 odetnie nam obwód, w momencie kiedy natężenie przekroczy 16A. Musi upłynąć sporo czasu (okno zadziałania w przypadku tego typu aparatów jest bardzo szerokie) i ten czas jest odwrotnie proporcjonalny do natężenia. Jak już się można domyślić, żeby taki wyłącznik zadziałał niemal natychmiastowo - natężenie musi przekroczyć wartości wielokrotnie wyższe. W przypadku zwarcia (gdzie w zależności od konkretnej instalacji domowej prąd zwarciowy może wynieść przykładowo 300 - 500A), czas zadziałania takiego zabezpieczenia może nie być wystarczający, aby uchronić moduł przed uszkodzeniem (a dokładnie uszkodzeniu ulegnie ścieżka na płytce drukowanej dla konkretnego przekaźnika, bo tak moduł został zaprojektowany w celach bezpieczeństwa pożarowego).
      Dlatego, aby mieć pewność uchronienia danego kanału modułu przed skutkami wspomnianego wcześniej zwarcia należałoby go dobezpieczyć bezpiecznikiem topikowym o odpowiednio dobranej wartości i charakterystyce gR. Jednak takie bezpieczniki są stosunkowo drogie (30zł i więcej + 20zł gniazdo na szynę din).
      W praktyce wygląda to tak, że takiego modułu się raczej specjalnie nie dobezpiecza (raz to kwota tego typu bezpieczników, a dwa konieczność pomiaru prądu zwarciowego, żeby zabezpieczenie było optymalne) ewentualnie stosuje się np. wyłącznik B6 lub czulszy (np. na cały moduł) i liczy na szczęście w przypadku tego typu zdarzenia. Zwłaszcza, że w przypadku normalnego użytkowania, prawdopodobieństwo wystąpienia zwarcia w instalacji oświetleniowej nie jest wysokie.
      Na pewno zrobię na ten temat odcinek, ale póki co mam nadzieję, że temat został odrobinę przybliżony.

    • @marekmarkowski2524
      @marekmarkowski2524 11 месяцев назад

      @@IoT Wielkie dzięki za tak obszerną odpowiedź, sporo wyjaśniła. Faktycznie w instalacji oświetleniowej zwarcie w instalacji jest mało prawdopodobne, a gdy chcemy sterować obwodem gniazd (np. gniazda nad blatowe w kuchni, gniazda w łazience czy w garderobie) to za modułem warto dać np. przekaźnik wago z podstawą serii 788 lub dowolnie innej marki z celów chociażby czysto ekonomicznych. W razie zwarcia w takim obwodzie wymieniamy tylko przekaźnik a nie cały moduł. Takich obwodów z reguły nie ma dużo to i koszt nie wiele większy. Świetnie że będzie dostępny również moduł wyjść cyfrowych który z przekaźnikami da mnóstwo możliwości. Więc czekam z niecierpliwością na rozwój projektu i mocno kibicuje. Pozdrawiam

  • @szymonszulik5161
    @szymonszulik5161 11 месяцев назад

    Czyli przy wykorzystaniu DIN Relay 9 wraz z DIN Input 6 dla uruchamia poszczególnych obwodów oświetleniowych z kontrolera i fizycznego przycisku, funkcja P2P Toggle najlepiej jakby była ciągle włączona, żeby mieć możliwość sterowania oświetleniem tylko z przycisków w razie awarii kontrolera ?

    • @IoT
      @IoT  11 месяцев назад

      Tak, lub wybrać sterownik nippy z serii SIMPLE, który pracuje już w ogóle w pełni autonomicznie i pod kątem jakichkolwiek problemów jest najbardziej kuloodporny, ale z tego powodu również troszeczkę mniej uniwersalny :).

    • @sajek4246
      @sajek4246 11 месяцев назад

      A czy Seria SIMPLE to nowa seria dla kazdego modulu w przyszlosci ?

    • @IoT
      @IoT  11 месяцев назад +1

      @@sajek4246 Generalnie tak, ale wiadomo - nie będą to rzeczy 1:1 ze względu na parowanie In/Out.

    • @sajek4246
      @sajek4246 11 месяцев назад

      @@IoT To czekam na vlog na temat jakie palny i czego mozemy sie spodziewac w najblizej przyszlosci :)

  • @jasiustodoa5693
    @jasiustodoa5693 11 месяцев назад

    P2P Toggle to jest funkcja na którą czekałem i jej brak wiedzy że coś takiego jest wstrzymywała mnie przed zakupem. Sterowanie podstawowymi funkcjami jak np. sterowanie oświetleniem powinno być niezależne od HA, bo on czy komputer może z jakiegoś powodu nie uruchomić się, np system nie wstanie po zaniku prądu albo aktualizacja wysypie system czy to OS czy HA, i użytkownik takiego Smart Home może być w przysłowiowej czarnej dupie. Natomiast szansa na wysypanie się modułu przekaźnikowego jest wielokrotnie mniejsze i startuje to super szybko w porównaniu do HA.

    • @jakotako99
      @jakotako99 11 месяцев назад

      Instalujesz esphome i robisz to lokalnie na np. sonoff'ie lub innym module (ESP lub Beken) która działa niezależnie od HA, termostaty u mnie tak działają, przy braku połączenia wifi czy API z HA nie wysypują się.
      Co do prezentowanego systemu uważam że drogo to wychodzi porównują np sonoff z wgranym esphome.

  • @_lookbad_
    @_lookbad_ 11 месяцев назад +1

    Czy można zrobić refundację modułu Gateway?

    • @IoT
      @IoT  11 месяцев назад

      Rozumiem, że chodzi o redundancję ;). Nawet na ten moment da się to zrobić (możemy np. przygotować 2 bramki z tym samym MAC adresem), które byłyby wpięte do tej samej sieci i magistrali, natomiast miałyby zasilanie podawane w sposób przeciwsobny (tak, żeby tylko jedna była w danej chwili aktywna). Jednak o rzędy wielkości bardziej prawdopodobnym jest wykolejenie się kontrolera niż bramki, więc nie wiem czy takie działanie jest warte wdrożenia.

    • @_lookbad_
      @_lookbad_ 11 месяцев назад

      @@IoT tak, redundancja. Autokorekta mnie pokonała 😅 dzięki za odpowiedź

  • @mark-264
    @mark-264 11 месяцев назад

    Mam skretke z włącznika do rozdzielnicy. Włącznik podwójny dzwonkowy. Chcę żeby w nim był czujnik temperatury. Ma sterować światłem i roleta. Jak to podłączyć w nippy?

    • @IoT
      @IoT  11 месяцев назад

      Rekomendacja będzie zależeć od tego, gdzie są poprowadzone przewody od sterowania/zasilania rolety i przewody do zasilania oświetlenia (do rozdzielnicy czy do puszki włącznika czy rozdzielnicy).

    • @mark-264
      @mark-264 11 месяцев назад

      @@IoT wszystkiego w gwiazdę do rozdzielnicy

    • @IoT
      @IoT  11 месяцев назад

      Proponuję ze skrętki (która jak rozumiem również jest w gwiazdę) zrobić magistralę (linię). tak, żeby we wszystkich puszkach użyć BOX Input 4 + Temp.
      Żeby wykonać taki zabieg potrzebujemy 6 żył. Magistralę sobie łączymy na zasadzie "tam i z powrotem" (w rozdzielnicy), przez co dla linii RS-485 potrzebujemy dwóch skręconych par zamiast jednej, czyli 4 żył. Samo zasilanie do BOXów pozostaje jak jest czyli w gwiazdę (kolejna para skrętki). Dzięki temu ogarniasz oświetlenie i temp. w każdym pokoju (BOX + ds18b20). Natomiast do sterowania samą roletą wykorzystałbym 2 pozostałe żyły skrętki podłączone bezpośrednio do modułów nippy DIN Roller Shutter w rozdzielnicy.

  • @wseredynski
    @wseredynski 11 месяцев назад

    Czy jest możliwość otrzymania przy zakupie skompilowanego programu wsadowego do układów programowalnych tak aby dało się naprawić sterownik np za 10 lat? Niechciałbym zostać ze zbrickownym systemem smart.

    • @IoT
      @IoT  11 месяцев назад +1

      Jak najbardziej, proszę tylko dać znać przy zamówieniu.

  • @PelzaK1
    @PelzaK1 11 месяцев назад

    Pytanko, a propos zużycia prądu. Czemu w relayu nie zastosowaliście przekaźników bistabilnych?

    • @leniwiecorg
      @leniwiecorg 11 месяцев назад

      Nie znaleźliśmy odpowiedniego dla nas. Co nie oznacza że w przyszłości się to nie zmieni.

    • @PelzaK1
      @PelzaK1 11 месяцев назад

      @@leniwiecorg ogólnie urządzenia jak i instrukcje itp na wysokim poziomie. Trochę szkoda, że system nie jest całkowicie rozproszony, bo rozumiem że opcja P2P może działać tylko z jednym odbiorcą - bo to inicjator komunikuje się z odbiorcą a nie na odwrót, że rozgłasza on jakąś wiadomość i odbiorniki nasłuchują i wykonują zdefiniowane polecenia. Takie rozwiązanie mam w obecnie używanym systemie ale niestety nie ma on zbyt dużej społeczności i szukam czegoś nowego do nowego domu.

  • @dominiklewinski9020
    @dominiklewinski9020 11 месяцев назад

    Czy bramka Nippy może być użyta jako konwerter TCP IP na RS485 dla Modbus?

    • @IoT
      @IoT  11 месяцев назад

      Z innym softem jak najbardziej, ale na dniach pokażemy nasz dedykowany konwerter (w zasadzie różni się drobnymi szczegółami + wyjście modbus ma u góry obudowy, więc nie koliduje z ewentualną szyną łączeniową), do tego będzie na niego promka więc uważam, że warto poczekać.

  • @HipoTamek
    @HipoTamek 11 месяцев назад

    Cześć. Bardzo fajny system budujesz - czekam na dostępność rel 9. :) Mam tylko dodatkowe pytanie Wybacz, że nie do końca na temat - co to jest, za moduł połączeniowy do kabli na lewo od Gateway'a ? Szukam właśnie czegoś w tym guście do łatwego i bezpiecznego łączenia przewodów.

    • @luc3nzotworca557
      @luc3nzotworca557 11 месяцев назад +1

      Stawiam ze chodzi ci o Zug Wago na szynę DIN

    • @IoT
      @IoT  11 месяцев назад +1

      Dokładnie są to WAGO 2102-1201 (szary), 2102-1204 (niebieski) oraz 2102-1207 (PE). BTW. Dostawa Relay 9 właśnie wjechała do sklepu ;).

  • @tomaszmiekina801
    @tomaszmiekina801 11 месяцев назад

    A co to jest nippy? Co to jest home assistant? Co to jest Raspberry PI? Co to jest Proxmox? Jestem laikiem w temacie, jak mozecie wrzuccie link gdzie mozna od postaw znalesc info, dzieki.

    • @IoT
      @IoT  11 месяцев назад

      Co to NIPPY -> ruclips.net/video/edYcHDNCmiU/видео.html
      Co to Home Assistant -> community.home-assistant.io/t/homeassistant-for-newcomers-what-it-is-what-is-hassio-hassos-hassbian-101-and-cookies/123004
      Co to Raspberry Pi -> ruclips.net/video/uXUjwk2-qx4/видео.html
      Co to Proxmox -> ruclips.net/video/ymwqJhxHt34/видео.html

  • @seba49e
    @seba49e 11 месяцев назад

    Kiedy kolejne materiały/tutoriale ?
    Dla mnie priorytetowa sprawa żeby wejść w Nippy.. sterowanie ogrzewaniem podłogowym, może coś podpowiecie/doradzicie, da radę już coś uruchomić na Nippy ?

    • @IoT
      @IoT  11 месяцев назад

      Sterowanie ogrzewaniem się to zrobić nawet z obecnymi sterownikami. Jednak jest to rozwiązanie typowo softowe, pod które napisałem różne skrypty i cała logika siedzi w kontrolerze. Dlatego pracujemy obecnie nad dedykowanym sterownikiem tego typu, który będzie działał autonomicznie.

  • @MrTN_1024
    @MrTN_1024 11 месяцев назад

    Super :)

  • @studzin
    @studzin 11 месяцев назад

    Jakie są planowane jeszcze moduły i kiedy będą dostępne? Kiedy w sklepie pojawią się mostki?

    • @IoT
      @IoT  11 месяцев назад

      Kończymy projektować trzecią (finalną) wersję tych mostków, więc 2 tygodnie do miesiąca powinny być dostępne w sklepie :). Jednak obecny prototyp (widoczny na filmie) o długości 10 din (i wielokrotność, jeśli ktoś kupił więcej modułów) dokładamy do bieżących zamówień jako gratis (tylko nie ogłaszamy tego oficjalnie, bo nie chcę, żeby później ktoś się rozczarował w momencie jak się nam skończą.

  • @pawlo0059
    @pawlo0059 9 месяцев назад

    Będzie kiedys dopuszkowy Input/Relay?

    • @IoT
      @IoT  9 месяцев назад

      Tak :)

    • @pawlo0059
      @pawlo0059 9 месяцев назад

      @@IoT A jeszcze zapytam przy okazji czy można połączyć osprzęt od dwóch stron? W sensie instalacja rozlożona normalnie ale przy ostatnim urządzeniu jest podłączona magistrala, po to gdy przewód uszkodzi sie w którym kolwiek miejscu wszystkie urządzenia i tak będa sie komunikować miedzy sobą? I propo urządzeń w przyszłosci macie plan na jakieś smart panele typu co ma grenton ?

    • @IoT
      @IoT  9 месяцев назад +2

      Więc tak - magistrali do 1 urządzenia (czy tam grupy urządzeń) nie możesz połączyć jednocześnie od 2 stron. Przy RS-485 to musi być linia, a nie ring. Natomiast polecamy prowadzić magistralę tak, żeby zacząć ją w rozdzielnicy, poprowadzić przez cały dom, a następnie zakończyć (drugi koniec) z powrotem w rozdzielnicy (tylko tej drugiej końcówki nie podpinać). W ten sposób można uzyskać podobny efekt, bo jeśli gdzieś magistrala byłaby przerwana, to zwyczajnie przerywasz ją w tym miejscu całkowicie i wtedy podpinasz do bramki w rozdzielnicy już oba przewody (bramka nijako znajduje się wtedy na środku całej magistrali).
      Jeśli chodzi o drugie pytanie - to tak, mamy takie panele w planie.

  • @zibijw
    @zibijw 11 месяцев назад

    Czy będzie dostępny moduł z możliwością podłączenia termometrów.
    ps z niecierpliwością czekam na moją przesyłkę od was.

    • @IoT
      @IoT  11 месяцев назад

      Na ten moment mamy moduł tego typu pod czujniki temperatury ds18b20 (1-wire) czyli www.nippysmart.com/produkt/nippy-box-input-4-temp/ . Jeśli chodzi o jeszcze coś innego, napisz jaką miałbyś koncepcję - nie wykluczone, że znajduje się gdzieś na naszej liście rzeczy do zrobienia :)

    • @zibijw
      @zibijw 11 месяцев назад

      @@IoT Najlepiej ja by to był moduł do którego można podłączyć czujniki takie jak temperatura, ciśnienie, wilgotność, nie koniecznie zintegrowane z przekaźnikami.

    • @Wojciuszkiewicz_Bartlomiej
      @Wojciuszkiewicz_Bartlomiej 11 месяцев назад

      To ja dodam swoją wizję, jakąś kostka na magistrale mieszcząca się w puszcze. Nazwę to kostka czujnika (temp wilgotności światła etc) ale bez modułu sterowalnego tylko coś co odczytuje dane z czujnika. Wiem że są moduły firm zewnętrznych jakieś konwentery z czujnika na magistrale ale jednak wolał bym coś z jednej firmy ^^

    • @leniwiecorg
      @leniwiecorg 11 месяцев назад +1

      @@Wojciuszkiewicz_Bartlomiej coś al'a multi-sensor środowiskowy?

    • @Wojciuszkiewicz_Bartlomiej
      @Wojciuszkiewicz_Bartlomiej 11 месяцев назад +1

      Tak, tylko typu plug and play. W kilku wersjach np 1 temp 2 temp wilgotności 3 temp wilgotność światło czy co tam dusza zapragnie.

  • @Gwynnbleid1
    @Gwynnbleid1 10 месяцев назад

    Mam na biurku dokładnie taki sam zestaw urządzeń jak na filmie podłączony do zasilacza 12V. Dodałem dzisiaj brakujące rezystory 120om na krańcach magistrali. Twardy reset u mnie wydaje się nie działać. Skasowałem wszystkie elementy I integracje. Dodałem na nowo. I zresetowałem po kolei każdy element (2 sztuki). Efekt jak niżej
    DIN INPUT 25
    DIN INPUT 27
    nippy™ DIN Relay 9 28
    Nippy™ RS485 Gateway 0
    None 26
    INPUT 25 ma tylko ambient temperature i battery.
    INPUT 27 wydaje się działać.
    None 26 ma tylko battery
    Relay 9 28 controls dla wszystkich 9 kanałów. ale raportuje ze Rel 7 I Rel 8 jest ON mimo ze wszystkie kanały są wyłączone (patrząc po diodach na module). Każdy kanał moge włączyć i wyłączyć co poprawi też tez status tych dwóch sztuk.
    Zrobiłem też taki test. Wlaczylem co drugi kanal (Rel0, Rel2,Rel4 itd.) i odciałem prąd. Po przywróceniu zasilania przez około 9s włączony były kanały od Rel3 do Rel8. Podczas innych takich sesji gdzie to próbowałem (ale poprzednie bez rezystorów) miałem też sytuacje, że wszystkie kanały przez jakiś czas były włączone przez jakiś czas (aby potem zgasnąć ze stanem jak wyżej, czyli Rel7 I 8 nieprawidłowo oznaczony jako on.) albo wszystkie kanały były na off.
    Jak to powinno w praktyce wyglądać by design ?

    • @IoT
      @IoT  10 месяцев назад

      Sądząc po objawach masz bardzo wczesną rewizje firmware naszych sterowników. Niestety nie uniknęliśmy "chorób wieku dziecięcego". Od grudnia (czyli od kiedy pojawiła się funkcja "P2P Toggle") całość wygląda dokładnie tak jak na filmie czyli wszystkie problemy z którymi miałeś styczność nie występują. Moduł REL9 po przywróceniu zasilania przyjmuje ostatnio nastawione wartości i raportuje swój stan do kontrolera.
      Napisz proszę maila na bok@nippysmart.com, wraz z nr zamówienia, prześlemy ci door-to-door zaktualizowane moduły + fajny gift :) lub jeśli wolisz, możesz też zdecydować się na fleszowanie urządzeń samodzielnie najnowszym firmware (za pośrednictwem dołączonej instrukcji krok po kroku).

    • @Gwynnbleid1
      @Gwynnbleid1 10 месяцев назад

      @@IoT Dzieki za szybki kontakt. Tak jak rozmawialismy mam bardzo wczesne wersje (zakupione praktycznie na samym początku). Idziemy w stronę samodzielnego wgrania firmware'u

  • @SzAeBb
    @SzAeBb 11 месяцев назад +1

    funkcjonalność P2P zarąbista rzecz.

  • @rafal7217
    @rafal7217 5 месяцев назад +2

    Dlaczego od 5 miesięcy nie ma żadnego filmu?

  • @rafal7217
    @rafal7217 5 месяцев назад

    Halo, Panowie co sie z wami dzieje? gdzie jakiś film?

  • @MF_86
    @MF_86 11 месяцев назад +3

    w koncu ...

  • @leniwiecorg
    @leniwiecorg 11 месяцев назад

    Ciekawe kto pierwszy zauważy ;-)

    • @Vlperine
      @Vlperine 11 месяцев назад

      ? :O

    • @leniwiecorg
      @leniwiecorg 11 месяцев назад +1

      @@Vlperine było mrugane ;)

  • @mariuszelloxpx
    @mariuszelloxpx 6 месяцев назад

    Żyjesz?

  • @bystrzakk
    @bystrzakk 5 месяцев назад

    kanał umarł? [*]

  • @Alexander-ny5kr
    @Alexander-ny5kr 11 месяцев назад +2

    Czy moduły rilejowe i inputowe dają się bridżować po gejtach przy użyciu napięcia disijowego gejtłeja?
    Kolego, do kogo kierowany jest ten film? Stosujesz nieudolnie spolszczane hamerykanizmy, któe jest w stanie zrozumieć tylko i wyłącznie osoba, która bardzo mocno siedzi w temacie. Która wie jak tworzy się całą stukturę i liznęła choć trochę języka angielskiego.
    W nazwie fimu wydawałoby się, że film kierowany jest do laików, którym chcesz pokazać jakie to wszystko jest proste i jak łatwo jest zacząć przygodę z systemami inteligentnego domu, a ta gadka po prostu zniechęca nawet wytrawnych wyjadaczy, a co dopiero osoby początkujące.

    • @lukezenon
      @lukezenon 11 месяцев назад

      Taka widać moda w tej firmie, tak się porozumiewają 😉

    • @Alexander-ny5kr
      @Alexander-ny5kr 11 месяцев назад +2

      @@lukezenon Taka ich nowoobcomowomoda :)

    • @jankomuzykant4867
      @jankomuzykant4867 2 месяца назад

      Jako wieloletni pedagog w przedmiotach technicznych widzę to jako brak umiejętności językowych i merytorycznych oraz chęć tworzenia języka zrozumiałego tylko dla wtajemniczonych, a tym samym całkowite pozbawienia takiego pseudo wykładu walorów dydaktycznych. A czemu to ma służyć naprawdę ? Takie języki mają już medycyna, prawo, grypsujący, urzędnicy i kto jeszcze by chciał ? Dołączę jeszcze do tego braki wymowy w poprawnej polszczyźnie i mamy komplet. Jestem całkowicie zgodny z Alexander-my5kr.
      Tego rodzaju wypowiedzi są śmietnikiem językowym i jeżeli ich autor tego nie rozumie to niech to samo mówi po angielsku, ale poprawnie. Inaczej komu to potrzebne i kogo i czego to ma uczyć ? To jest zwykły bełkot. Pragnę uprzedzić przyszłych recenzentów tych niestety bardzo niepochlebnych uwag, że zawodowo dokładnie jestem w temacie, ale nigdy bym się nie odważył tłumaczyć w ten sposób zawodowcom, a tym bardziej początkującym, bo jest to demonstracja najgorszych wzorców !

  • @solidforce
    @solidforce 11 месяцев назад

    Przypominam się w temacie Proxmoxa.