Nowogród 1939. Prawie jak Wizna.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 9 сен 2024
  • Latem 1939 roku, w warunkach zagrożenia wojennego, w Polsce zaczęto wzdłuż niektórych granic z Rzeszą Niemiecką wznosić umocnienia stałe. Dużo takich prac wykonywano na północnej granicy, na przeciw Prusom Wschodnim. Miały one pomóc m.in. w obronie linii rzeki Narew. We wrześniu 1939 roku umocnienia ta zostały jednak przez Niemców przełamane lub nacierający obeszli je. Przykładem może tu być bój o miasto Nowogród nad Narwią, stoczony w dniach 8-10 września. Niemcy, mimo zaskoczenia istnieniem takich umocnień, oraz zażartej obrony załóg schronów, przełamali polskie pozycje w pasie obrony 18. Dywizji Piechoty. Zdecydowała niemiecka przewaga techniczna - nacierający mieli do dyspozycji środki walki, o których broniący się mogli tylko marzyć.
    Jeżeli podoba Ci się odcinek możesz nas wesprzeć w serwisie Patronite.pl:
    👉 patronite.pl/P...
    Albo postawić nam symboliczną kawę w serwisie Buycoffee.to:
    👉 buycoffee.to/p...
    Zapraszamy na nasze kanały w mediach społecznościowych:
    ➡️ / podcast.wojenne.historie
    ➡️ / podcastwojennehistorie
    ➡️ / wojenneh
    ➡️ / podcastwojennehistorie

Комментарии • 171

  • @simonvlog2761
    @simonvlog2761 Год назад +186

    Mój pradziadek tam walczył w 33pp. To co tam przeżył musiało być straszne bo nie chciał opowiadać, opisał w swoich pamiętnikach i wspomnieniach. Ale ciężar tego co tam się stało był w nim do samego końca, jego ostatnie słowa to było ciągle "Nowogrod". Zmarł w 2004. Dziękuję za ten odcinek aż się wzruszyłem że ktoś o tym miejscu opowiada...

    • @simonvlog2761
      @simonvlog2761 Год назад +56

      Po przesłuchaniu podcastu takie jedno sprecyzowanie dotyczące obrony Szablaka, bo to tam mój pradziadek się bił. Tym poległym w walce d-cą kompanii był pan por. Tarczałowicz. Może kogoś to zainteresuje. Jeszcze raz Dziękuję za ten odcinek, dawno się tak nie wzruszyłem że ktoś o nich opowiada.

    • @bahalasb633
      @bahalasb633 Год назад +24

      @@simonvlog2761 Cześć i chwała dla niego .

    • @uzytkownikTT
      @uzytkownikTT Год назад +3

      moze nie chcial opowiadac, bo sie wstydzil?

    • @att6246
      @att6246 Год назад +13

      @@uzytkownikTT wstyd? Mi się wydaje, że raczej zadziałał mechanizm obronny w postaci takiej, że nie mówi się, o traumatycznych przeżyciach.

    • @piotrroslon1110
      @piotrroslon1110 Год назад

      @@simonvlog2761 n

  • @PawelekDoss
    @PawelekDoss Год назад +13

    Powiem więcej obrona Nowogrodu była większa bitwa i poświęceniem choć mniej o tym wiemy pięknie to opisał Pan Wołoszański w nowej serii tajna historia XX wieku , " Zapomnieliśmy o naszych bohaterach " .

  • @TomaszWawa
    @TomaszWawa Год назад +8

    Dzięki, byłem rok temu w Nowogrodzie przy tym schronie przy moście i wygląda pięknie i atrakcyjnie. Specjalnie przy moście duży parking tuż obok. Polecam każdemu. W ogóle Narew wygląda tam też pięknie i jest szeroką już rzeką bo nie ma tam już rozlewisk które ciągną się aż od Tykocina i Biebrzy przez Łomżę. Po drugiej stronie piękny las. Idylliczny krajobraz rzeki i ten schron tam. Można go podziwiać też z góry z mostu.

  • @piotrswiercz4492
    @piotrswiercz4492 Год назад +11

    Uwielbiam Wasze odcinki nawiązujące do Kampanii Wrześniowej. Dziękuję za wyłożona pracę. Pozdrawiam. Wierny Fan.

  • @ja_reakcjonista
    @ja_reakcjonista Год назад +7

    Ile ja tam czasu przesiedziałem po tych schronach. Bardzo miło że Panowie nagrali film na ten temat.

    • @uzytkownikTT
      @uzytkownikTT Год назад

      Parę razy zdarzyło się mi tam wysrać w tych schronach...

  • @quuler1980
    @quuler1980 Год назад +16

    To jest NAJLEPSZY podcast historyczny na polskim YT.

  • @mariuszpalak3741
    @mariuszpalak3741 Год назад +7

    Dziękuję za kolejny świetny odcinek. Bardzo smutno się słucha o Wrześniu 39, o walce bez nadziei na zwycięstwo.

  • @erkraft
    @erkraft Год назад +16

    W latach 90-tych ubiegłego wieku można było jeszcze w tych schronach pod Nowogrodem zobaczyć przedwojenne pisuary (relacja mojego kolegi), później zaczęła się grabież metalowych elementów i ogołocono je, z czego się tylko dało. Niby grób wielu polskich żołnierzy, a jednak miejscowi żule nie mogli się powstrzymać, aby zdobyć łatwo kasę na flachę. W latach dwutysięcznych nawet palnikami odcięto jedną z kopułek obserwacyjnych (o stożkowym kształcie, znawcy będą wiedzieli), ale w jakiś sposób udaremniono próbę sprzedaży na złom i kopułka wróciła na miejsce prowizorycznie przyspawana. Teraz jest także pomnikiem głupoty i chciwości...
    Z drugiej strony niektóre schrony zostały wysprzątane (przez miejscową szkolną młodzież?), bo były przez lata zaśmiecane, a schron przy samym moście nad Narwią (współczesnym) został zamieniony na izbę pamięci. Na mapach satelitarnych można zobaczyć ślady nasypów po starym moście z 1939r usytuowanym jakieś 500m na północ. W nasyp wschodni wbudowany był jeden ze schronów, co widać na mapie. W bardzo dobrym stanie jest chyba największy schron tej pozycji, w tej chwili już schowany w młodniku, gdzie na kopułach strzelniczych są ślady ostrzału artylerii grubszych kalibrów. Nie wiem, czy to ślady walk, czy powrześniowe.... Ponoć po zdobyciu schronów Niemcy testowali tam swoje armaty. Jesli się mylę, to proszę o sprostowanie.

    • @erkraft
      @erkraft Год назад +1

      @@1984Kojot Tu nie chodzi o "cebulowy pseudo patriotyzm" :) Chodzi o szacunek dla ludzi, którzy zginęli, broniąc swojej ojczyzny i nawet jeśli miejsca ich śmierci to tylko "kupy betonu", to wypadałoby te miejsca uszanować, a nie obszczać, wrzucić puszkę po piwie i zdewastować. Już w epoce kamienia łupanego człowiek potrafił uszanować śmierć pobratymców, usypać mogiłę albo kurhan, więc teraz możemy zrobić to tym bardziej.
      A propos "cebulowości" - za kilka dni (11.11) cała Europa, a już szczególnie Francuzi, Niemcy, Belgowie czy Brytyjczycy będą wspominać ofiary I wś i składać im hołd - spróbuj wbić się na jakieś angielskojęzyczne forum i tam wyskoczyć z tekstem o ""cebulowmy pseudo patriotyzmie". Ciekawe, jaki będzie odzew...

    • @erkraft
      @erkraft Год назад +3

      ​@@1984Kojot WY nie potrzebujecie, czyli kto? Nazwij tę grupę, która "nie potrzebuje". Deweloperzy? Złomiarze? A może kominiarze? Jeśli odczuwasz potrzebę, aby "zdesakralizować" schrony pod Nowogrodem, to jedź tam... Przejdź polną drogą, potem przez młody lasek... Wchodzisz do największego schronu, sprejujesz ściany, srasz w kącie, szczasz na ściany, robisz sobie selfi na koniec. Po co się produkujesz tutaj? Zrób coś konkretnego, coś godnego podziwu.

  • @mcborer9643
    @mcborer9643 Год назад +5

    Uwielbiam takie poranki!!! Dziękuję.

  • @piotrmikolaj669
    @piotrmikolaj669 Год назад +12

    Trochę szkoda tylko, że nie ma jakichkolwiek mapek. Tak to wszystko super mega bomba lux!!!

  • @TomsonDesign.
    @TomsonDesign. Год назад +7

    Uwielbiam te podcasty mają taki klimat że mógłbym je słuchać godzinami

  • @tomasznawrocki6660
    @tomasznawrocki6660 Год назад +9

    Bardzo ciekawa historia, trochę na uboczu Kampanii Polskiej i mniej znana.
    Z niecierpliwością czekam na odcinek o obronie w rejonie Wizny.
    propozycja:
    Obrona Wybrzeża

  • @kotki-sd3wj
    @kotki-sd3wj Год назад +4

    Troszke z innej beczki. Z tymi zapowiedziami w dzisiejszym odcinku podcasty wojenne historie to robicie niesamowita robote sama ta muzyka tak buduje napiecie niesamowicie ze czasem zdarza mi sie same te zapowiedzi przesluchac ze 3 4 razy ze wzgledu na ta muzyke

  • @jangajewski6203
    @jangajewski6203 Год назад +8

    Jak zawsze perfekcyjny odcinek wyjaśniający bardzo wiele spraw o których, różni historycy ,, nie chcą mówić dziękuję Panom za wasza prace

    • @piotrg8571
      @piotrg8571 Год назад +4

      Ja wiem czy nie chcą. przeczytanie chyba czegokolwiek przekrojowego o wrześniu pozwalało ustalić, że coś chyba nie tak z tą obroną ponad miesiąc, skoro 3 września już nie było marynarki, po tygodniu walk lotnictwa, wszystkie armie poza Poznaniem musiały wycofywać w panice już porozbijane przez wroga, a jedyny odwód został starty w pył. Sam zresztą w czasach licealnych uparcie propagowałem twierdzenie, że bez w sumie niesubordynacji Kutrzeby to ruscy by nie zdążyli nam zadać tego strasznego ciosu w plecy bo 17 już by cały kraj był po prostu zajęty przez szwabów. To raczej twierdzenia polityczno-historycznoszkolne zaciemniają obraz.

    • @anka8959
      @anka8959 Год назад

      @@piotrg8571 Nie wiem,czy cie dobrze zrozumialam. Co sugerujesz?

  • @wojtekvicta
    @wojtekvicta Год назад +15

    Muszę przyznać Panowie jedno. Pomimo iż Historia nie jest mi obca, to jako młody człowiek, dzięki wam mam inne spojrzenie na historię 2 ws. Przepełnione mitami historie Wołoszańskiego, czy upolitycznione materiały telewizyjne, pokazywały inny świat niż naprawdę on był. Dzięki ;)
    PS: O książkach "edukacyjnych" i podręcznikach do historii wspominać nie będę... (to jest po prostu tak głupie że aż smutne)

    • @erkraft
      @erkraft Год назад +1

      Podręczniki do historii, nawet najlepiej napisane, zawsze oddalają czytelnika od historii wojennych opowiadanych na tym kanale. Po prostu brak w nich miejsca na szczegółowe opowieści, co najwyżej są 2-3 okragłe zdania o obrońcach tej czy innej rubieży. Na szczęście jest sporo literatury, do wyboru, do koloru, materiałów w sieci itd.

    • @wojtekvicta
      @wojtekvicta Год назад +1

      @@erkraft W sensie wiesz, jestem z pokolenia Z, mam 23 lata, jestem programistą biznesowym i czas jaki posiadam na czytanie książek wynosi max pare godzin w miesiącu. 90% materiałów literaturo-podobnych, pochłaniam poprzez Podcasty i kanały historyczne/polityczne/naukowe etc. Jestem w trasie i mam możliwość przesłuchania, także z literaturą pisaną nie jestem za Pan Brat. Właśnie dlatego tak doceniam robotę jaką wykonują Panowie z PWH

    • @erkraft
      @erkraft Год назад +2

      @@wojtekvicta Jeśli masz 23 lata, to masz przed sobą co najmniej 2/3 życia, ale nie musisz już opanowywać sztuki czytania ze zrozumieniem, więc cały świat Gutenberga stoi przed tobą otworem od teraz, bez zbędnych formalności. Jeśli jesteś programistą, to wiesz, że dobrze obmyślony algorytm to 99% główkowania i 1% pisania kodu. Zatem jeśli chcesz przyswoić sobie trochę wiedzy, nie musisz wysłuchiwać dziesiątek godzin podkastów (z doświadczenia wiem, że każdy trudniejszy temat wymaga uwagi, a to kłóci się z twórczą pracą), wystarczy, że przeczytasz z uwagą książkę. Wiem, wiem... będzie bolało. Ale uwierz - jesli zrozumiesz treść, jeśli zapamiętasz choć z 20%, poszerzysz horyzonty. Tylko wybierz dobrze tytuł....

  • @satarello
    @satarello Год назад +6

    dla mnie wasze dysputy to uczta dla uszu !!! Naprwdę wielkie podziękowania i rezpekt, za świetną robotę. I do tego jak wasze opowieści pobudzają wyobraxnię. Zawsze wszytsko wyraźnie widać w świecie marzeń...pozdrowienia

  • @jarosawniemczyk9147
    @jarosawniemczyk9147 Год назад +14

    Witam bardzo ciekawy i raczej mało znany epizod z kampanii wrześniowej to może teraz wreszcie rejon umocniony Węgierska Górka ?prosiłem już kiedyś o odcinek o tym fragmęcie aszego frontu ale nie doczekałem się może teraz albo w najbliższej przyszłości pozdrawiam serdecznie i czekam na więcej bardzo dobra robota
    Daje do myślenia ile lat byliśmy oszukiwani

  • @patrykk5936
    @patrykk5936 Год назад +6

    Moje strony piękne tereny polecam każdemu odwiedzić narew i rzeke biebrze
    Miod na serce super odcinek

  • @janqpiter3759
    @janqpiter3759 Год назад +4

    Z tego co czytałem 3 lata temu, to Guderian uderzył na Wiznę, aby nie walczyć o T. Osowiec, gdyż tam w czasie I WŚ Niemcy stracili mnóstwo żołnierzy podczas tzw. "Ataku żywych trupów".
    Fortyfikacje polowe to np. Okopy, zasieki a schrony z żelbetu, to fortyfikacje stałe.

  • @black_wolf7654
    @black_wolf7654 Год назад +5

    Jak zawsze uczta dla miłośników historii, szacunek 👏.

  • @dagobertmagierski6504
    @dagobertmagierski6504 Год назад +2

    Od razu daje laika i zabieram się do słuchania po powrocie z pracy!

  • @bartoszkrupa4761
    @bartoszkrupa4761 Год назад +10

    Czy będzie podcast o samej bitwie nad Bzurą?

  • @bartoszmolski8688
    @bartoszmolski8688 3 месяца назад +1

    Dziękuję. 😇🙏
    To bardzo ważny materiał.

  • @tomekz.2645
    @tomekz.2645 Год назад +6

    W tym odcinku wspomnieliście o walkach z 1 września pod Chojnicami . Zróbcie odcinek o tych walkach a zwłaszcza o mitycznej szarży pod Krojantami i całodziennej walki 18 pułku ułanów

  • @Ceberbike
    @Ceberbike Год назад +2

    Dziękuję i pozdrawiam

  • @mariuszchojnowski3520
    @mariuszchojnowski3520 Год назад +5

    Dzięki za odcinek o moim rodzinnym mieście, pozdro😉

  • @KAJ0280
    @KAJ0280 Год назад +4

    Kolejny super odcinek :) Przydałby się taki o Bitwie pod Kockiem i obronie Helu.

  • @wojmal7794
    @wojmal7794 Год назад +6

    To może teraz odcinek o "Westerplatte południa" czyli Węgierskiej Górce 😉

  • @simonk5111
    @simonk5111 Год назад +4

    Naprawdę! Godne polecenia!

  • @wojciechkloc4884
    @wojciechkloc4884 Год назад +3

    Fajne. Proponuję odcinek o Obszarze Warownym Śląsk oraz wygraną bitwę przygraniczną pod Wyrami-bój o Gostyń pod Mikołowem.

  • @Wguy1972
    @Wguy1972 Год назад +1

    Chyba całkiem pierwszy! Dzięki za pracę i punktualność!

  • @Wyrwipazur
    @Wyrwipazur Год назад +11

    Z całym szacunkiem Panowie dla Was i bohaterów spod Wizny. Raczej Wizna była prawie jak Nowogród

  • @greggreg1574
    @greggreg1574 Год назад +8

    Kochani szkoda ze map nie dodaliście bo komentarz fachowy

  • @mieczysawfilipowicz6264
    @mieczysawfilipowicz6264 Год назад +3

    Super ciekawe pozdrawiam serdecznie &&&

  • @JanKowalski-tv6nr
    @JanKowalski-tv6nr Год назад +4

    Super odcinki o wrześniu 39 , może zrobicie o bitwie w korytarzu Pomorskim i szlaku gen Bołtucia jako dowódcy.

  • @marcinkmieciak5971
    @marcinkmieciak5971 Год назад +2

    Kolejny merytoryczny i pasjonujący podcast! Dziękuję i pozdrawiam!!!

  • @luckylukasz7083
    @luckylukasz7083 Год назад +6

    Chwała bohaterom za taką historię kocham mój kraj.

  • @kazimierzmarszaek1539
    @kazimierzmarszaek1539 Год назад +2

    Dziękuję.

  • @johnnygilroy5213
    @johnnygilroy5213 Год назад +4

    Bylem w Nowodrodzie w 2016 roku:)

  • @bibliotekarz7469
    @bibliotekarz7469 Год назад +4

    Super materiał ale brakuje wstawek z mapami

  • @piotrrosiak8998
    @piotrrosiak8998 5 месяцев назад +3

    Niestety w 39 mieliśmy dobrych żołnierzy ale dowodzenie było straszne. Zaopatrzenie i braki w broni i amunicji dały straszny efekt.

  • @tomaszbuchalski6435
    @tomaszbuchalski6435 11 месяцев назад +4

    Bardzo fajnie się tych podcastów słucha. Bitwy omówione krok po kroku, rozebrane na czynniki pierwsze. Super. Mam tylko jedno ale.... Przedstawiana jest narracja że stawiliśmy opór, Niemcy mieli problemy po czym okazuje się że rozgromili nas w 48-72godz. Czyli jak dla mnie to niebyl żaden opór tylko taktyka wroga. O jakim oporze mozemy mówić jesli caly kraj zostal zdobyty w ciągu 2 tyg. Porównałbym to do ataku pozycyjnego w piłce nożnej, gdzie na koniec następuje "rozklepanie " w polu karnym i wpada bramka. Niestety, ślę Niemcy nas rozgrywali tak jak chcieli, a ewentualne nasze znikome sukcesy wynikały z popełnianych przez nich błędów...

  • @adam2540
    @adam2540 Год назад +10

    Widziałem schrony pod Nowogrodem a raczej to co z nich zostało bardzo ciekawe miejsce polecam odwiedzić

  • @alfredolewinski741
    @alfredolewinski741 Год назад +5

    Dlaczego Polska przegrała w 1939r odpowiedział Gering w Norymberdze warto przeanalizować

  • @szaryszary2824
    @szaryszary2824 Год назад +3

    W tym całym wywodzie brakuje informacji o cukierkach dzięki którym mieli te super wytrzymałe i aktywne, pozdrawiam

  • @Abrat1
    @Abrat1 Год назад +6

    i jak to bywa szczęście sprzyja tym wojskom, króre mają więcej armat. W ogóle mają więcej

  • @att6246
    @att6246 Год назад +5

    41:00 to my byliśmy tacy źli, czy oni tacy dobrzy? Oczywiście, retoryczne pytanie.

  • @MjakEmil.
    @MjakEmil. Год назад +3

    Czy będzie jakiś odcinek o dywizjach pancernych SS? Na przykład o 2DP Das Reich.

  • @panpogo
    @panpogo Год назад +5

    Wojenne historie z rana jak śmietana.

  • @MrDarek70
    @MrDarek70 Год назад +2

    Brawo 👏.

  • @magognia1398
    @magognia1398 Год назад +4

    Wczoraj miałem z tego kartkówke😒

  • @rafa750
    @rafa750 Год назад +7

    Czyli że dostawaliśmy wciry, bo Niemcy po prostu mieli przewagę. Ale jak siły były równe to ...też dostawaliśmy wciry.
    A jaką to przewagę musi mieć atakujący? 2:1 czy 4:1? Może czas zacząć nazywać rzeczy po imieniu?

    • @janqpiter3759
      @janqpiter3759 Год назад +4

      Minimum liczebnie, to 3:1 musi być przewaga atakujących, aby wygrać. Jednak liczy się też uzbrojenie, bo jak pokazała operacja Barbarossa, to można mieć w obronie liczniejsze jednostki taktyczne nad atakującymi ale jeżeli są słabo wyposażone, to w dłuższej perspektywie przegrają.

    • @MagnusGr
      @MagnusGr Год назад +6

      @@janqpiter3759 No i świadomość sytuacyjna, oraz logistyka.

    • @byczek1957
      @byczek1957 Год назад +3

      Mowili nie raz w innych podcastach że 3:1 to jest najkorzystniejsze, wiadomo że im wiecej tym lepiej ale 3:1 jest najkorzystniejsze

    • @okoproroka1561
      @okoproroka1561 Год назад +2

      Dużo tak naprawdę zależy od obrony, bo nawet 300 ludzi w zamku miesiącami mogłoby się bronić przed 100 000 armią.

    • @janqpiter3759
      @janqpiter3759 Год назад +3

      @@okoproroka1561 Fortyfikacje polowe, stałe i układ terenu jak najbardziej się zgodzę, bo na przestrzeni wieków mieliśmy sytuacje, w których te obiekty czy geografia pomogła nielicznym obrońcom np. Termopile, Twierdza Modlin (atakujący pokonali obrońców, dopiero gdy wpadły w ich ręce plany fortyfikacji Twierdzy), Twierdza Osowiec (tzw. "Atak żywych trupów"), Twierdza Przemyśl (nazwana potocznie wschodnim Verdun).

  • @arekofpoland8735
    @arekofpoland8735 Год назад +5

    10 PzDiv nie brała udziału w walkach na Pomorzu - weszła później w skład XIX Korpusu

  • @dariuszwedzina-keller8863
    @dariuszwedzina-keller8863 Год назад +2

    Masz rację Kamilu 😁😁

  • @tomaszkowalski6071
    @tomaszkowalski6071 Год назад +7

    Dobra robota 👍.,.,. dzięki wam mam argumenty aby*specjalistów " typu Bartosiak, czytać z innej beczki i nie dawać się wkręcać w pierdoły przez nich opowiadane.

  • @Armistitium
    @Armistitium Год назад +1

    👍

  • @kamillkowalski619
    @kamillkowalski619 Год назад +1

    Wesołowskiego było dobrze posłuchać w radio ,ale to już nie te czasy.

  • @slawomirjozwik9293
    @slawomirjozwik9293 Год назад +3

    Drobna uwaga. O ile się nie mylę to 33 pp obsadzał odcinek Łomża-Nowogród. Samą pozycję pod Nowogrodem bronił III batalion 33pp, wzmocniony w czasie walk przez 2 kompanie II batalionu. Tak więc ciężko mówić że z polskiej strony walczył 33 pp.

    • @slawomirjozwik9293
      @slawomirjozwik9293 Год назад

      @@cynik75 Prawda, mój błąd. Jednak nie słuchałem zbyt uważnie za pierwszym razem. W pamięci utkwiły mi tylko te "pułkowe grupy bojowe".

  • @piotradamczyk8903
    @piotradamczyk8903 Год назад +5

    Sorki, ale muszę się czepnąć.
    A czym się dołancza? Dołancznikiem?

    • @adam2540
      @adam2540 Год назад

      oooo i przyszedł pan maruda....

  • @szyminszeng6610
    @szyminszeng6610 9 месяцев назад +6

    Jak zwykle tendencyjne zaniżanie oporu armii 2RP, np przełamanie Narwi to nie dwa dni dla Niemcow, a walki SGO Narew prowadziła na tych odcinchach o wiele dlużej,już od 5 .09 , Nowogrod i Wizna od 7.09 a walki w rejonie Myszyńca juz od 1 września. To nie tak że Niemcy przyszli 9 i na drugi dzień przełamali.

  • @jozefkarnia2975
    @jozefkarnia2975 Год назад +9

    No tak a w tym czasie poborowi błąkali się po Polsce a w magazynach było uzbrojenia dla 10 dywizji i ten sprzęt został stracony , a Narew znajduje się około 100 km od granicy i ten teren został oddany bez walki a można było mieć tam jakieś siły przesłaniania i przynajmniej główne drogi zaminować a zwykły dynamit był tani w produkcji . Myślę że totalnie zawiodły wyższe struktury dowodzenia i ta nasza Polska byle jakość . Wojny byśmy i tak nie wygrali ale na południu i za Wisłą można było sensownie się bronić. Niemiecka broń pancerna słynne pzkw I czy Il to były zwłaszcza jedynka blaszaki które można było dziurawić karabinami przeciwpancernymi a i słynne Już 87 były grożne ale najgrożniejsze były ich syreny . Nasycenie naszego wojska lekką bronią i materiałem minującym przy obronie nawet bez łączności radiowej nie pozwoliło by Niemcom na defiladę po naszych polach .

    • @jozefkarnia2975
      @jozefkarnia2975 Год назад +1

      @@jisaburoozawa663 W jednym z centralnych magazynów bodaj w Stawkach koło Dęblina z tego co czytałem z wielu żródeł było 150 tys karaninów Mauser , parę tys. karabinów maszynowych , kilkaset dział różnego kalibru , 10 mil . litrów benzyny i wiele innego sprzętu . Częś została zniszczona przez Polaków część wpadła w ręce Niemców . To tam właśnie kierował się gen. Kleberg ze swoją grupą w celu dozbrojenia . Panowie dobrze analizują przebieg działań ale zapominają o tym że na polu bitwy często działa przypadek a i odpowiednie przygotowanie terenu do obrony też ma ogromne znaczenie .

    • @minefull950
      @minefull950 Год назад +4

      nigdzie nie było w zapasie sprzętu na 10 dywizji. analitycy wojskowi przed wrześniem 39 zaznaczali że polska ma zapasu amunicja na góra 30 -60 dni intensywnych walk. cały sprzęt był potajemnie zwożony podczas mobilizacji poufnej więc nie wiem jak przez kilka tygodni nikt nie zauważyłby braku ponad tysiąca armat

    • @erkraft
      @erkraft Год назад +3

      Z tą polską "bylejakością" to bym nie szarżował... Zawiodło wiele czynników, przede wszystkim w planowaniu i dowodzeniu, ale nawet gdybyśmy wykonali na tym polu 110% normy, to i tak byliśmy skazani na porażkę z wiadomych względów. Niemcy "przejechali się" po innych w 1940r równie skutecznie.

    • @jozefkarnia2975
      @jozefkarnia2975 Год назад +1

      @@erkraft No a jak nazwiesz to że tajne akta polskiego wywiadu dostały się całe w ręce Niemiec i cała agentura z nimi i jak myślisz co Niemcy z nimi zrobili ?.Byle jakoś to mało powiedziane to było typowe dziadostwo .Tak samo dziadowskie i kunktatorskie były posunięcia naszego dowódctwa odnośnie mobilizacji .

    • @jozefkarnia2975
      @jozefkarnia2975 Год назад +2

      @@jisaburoozawa663 No to niech historycy i badacze piszą prawdę bo ja wiedzę czerpię od nich i jeśli są to różne żródła to biorę to na serio . Z różnych żródeł wyczytałem że armia polska miała coś około tysiąca dział różnego kalibru i ponad dwa tysiące karabinów przeciwpancernych . No to jakoś mało odstrzelili tych niemieckich pojazdów opancerzonych .Niemcy na Warszawę poruszali się od poł. zachodu drogą na Piotrków , przynajmniej ten kierunek powinien być solidnie zaminowany . Trzeba ale mieć wyobraźnię i nie prowadzić wojny manewrowej na nogach . Jestem laikiem ale to co się wtedy działo to była improwizacja a było się butnym i po prostu głupim choçby w sprawie Czechosłowacji .

  • @tomaszsadowski1515
    @tomaszsadowski1515 Месяц назад

    Tam byl ten general , co to uciekl do Warszawy?

  • @Ochotnik329
    @Ochotnik329 Год назад +12

    Kurde chłopaki podcast super ale rujnujecie moje dzieciństwo okazuje sie ze to czego mnie uczono o kampani wrześniowej i wgl WW2 bylo w większości jak nie kłamstwem to manipulacją

    • @janusz7895
      @janusz7895 Год назад +1

      ""POLSKA PODZIELONA "(dziki trener) film na youtube. Jak chcecie zmiany to rozpowszechniajcie!!!

    • @szymonulhurski1
      @szymonulhurski1 Год назад +4

      @@janusz7895 chyba Cie posrało wariacie

    • @tigerade76
      @tigerade76 Год назад +5

      @@janusz7895 obejrzałem to gówno i żałuje.. Jeżeli komuś imponuje dziki trener to musi być mentalnie na poziomie nastoletniej patusiary co ze szkoły zrezygnowała w 5 klasie podstawówki xD Współczuję Ci gościu @Janusz chyba wolał bym urodzić się bez rąk i nóg niż być tobą 😥

    • @janusz7895
      @janusz7895 Год назад +1

      ​@@tigerade76 W którym miejscu skłamał? Ale​ Mateusz Borczyk woli jak ludzie się nie nawidzą . Cieszysz się z tego to znaczy ze patolem jesteś ty!!!

    • @marekwolinski6242
      @marekwolinski6242 8 месяцев назад +1

      @@janusz7895 można mówić z sensem nie wyglądając jak dziecko z adhd po przedawkowaniu cukru

  • @artursowa8193
    @artursowa8193 Год назад

    y

  • @wiehookerbii3925
    @wiehookerbii3925 Год назад +6

    brak map dyskwalifikuje

  • @depilator69
    @depilator69 Год назад +9

    Szkoda że Wolski i jego akolici nie słuchają Waszych audycji o Wrześniu. Może by im się nieco rozjaśniło

    • @evangerevangero
      @evangerevangero Год назад +12

      Jeśli mówisz o Jarosławie Wolskim, to jak najbardziej słucha, to dzięki niemu odkryłem ten kanał. Mógł byś rozwinąć co ma się Wolskiemu rozjaśnić???

    • @rafakomorowski352
      @rafakomorowski352 Год назад +1

      Co by się rozjaśniło trolu.

    • @MrGreatGeorge
      @MrGreatGeorge Год назад +5

      Jarek Wolski to kolega o. Norberta, zaprosił go do siebie, stąd jestem na tym kanale. Aha i zwrot "akolici" oznacza ludzi wierzących ślepo bez myślenia, a kanał Jarka Wolskiego skupia słuchaczy o bardzo analitycznym podejsciu

  • @RafaelGuzy
    @RafaelGuzy 3 месяца назад

    Nie na was wyślij mi swój telefon

  • @jaro3301
    @jaro3301 Год назад +6

    Wyłączam bo bez przerwy reklamy, brzmi to karykaturalnie zbijanie kasy na tragedii wrześniowej, 39 roku. Nie polecam

    • @Blade_Runner_-rp8vv
      @Blade_Runner_-rp8vv Год назад +8

      24 zl/miesiecznie, a wiec 75 groszy dziennie za RUclips Premium. Już zapomniałem co to są reklamy na RUclips. Polecam

    • @ronaldniekumam1113
      @ronaldniekumam1113 Год назад +2

      Przeglądarka Opera i do tego darmowy Ublock i też nie masz reklam.

  • @RafaelGuzy
    @RafaelGuzy 3 месяца назад

    Nie słuchajcie tych pseudo historyków ludzie oni tylko ciągną kesz z you tuba

    • @piotrz3008
      @piotrz3008 2 месяца назад +1

      widziałem chlopakow w mercedesie. Ponoc juz 3cie mieszkanie jeden z nixh kupuje.

  • @pawelosksy2387
    @pawelosksy2387 Год назад

    a ardeny tokicha