Kurs logiki, sylogistyka, odc. 18: Kwadrat logiczny

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 5 фев 2025
  • W tym odcinku wyjaśniam, czym jest tzw. kwadrat logiczny oraz na czym polegają zależności między zdaniami, które można dzięki niemu określać - podporządkowanie, przeciwieństwo i podprzeciwieństwo i sprzeczność.
    Uwaga! W slajdzie, który pojawia się w 6:40 wkradł się błąd. Powinno być: "Przeciwieństwo oznacza, że zdania pozostające w tej relacji nie mogą być jednocześnie PRAWDZIWE". Przepraszam za niedopatrzenie i dziękuję jednemu z widzów za zwrócenie uwagi na błąd.
    Film ten pochodzi z kursu sylogistyki nagranego w roku 2015 dla platformy edukacyjnej "Minovum" (obecnie "Podatkowa oficyna wydawnicza.") Teraz, dzięki uprzejmości właścicielki firmy Pani Jolanty Motyki, filmiki z kursu mogły pojawić się również na moim kanale.
    Jeśli podobają Ci się filmiki na kanale "Logika na co dzień" i chciał(a)byś wynagrodzić mi trochę trud związany z ich tworzeniem, kupując mi dobre piwo lub ciekawą książkę, możesz wpłacić np. 5 zł (lub dowolną inną kwotę) na utworzone w tym celu konto na "zrzutka.pl": zrzutka.pl/4gcevz

Комментарии • 27

  • @user-xk8rv6dp9n
    @user-xk8rv6dp9n 3 дня назад

    Dziękuję bardzo za przystępne wyjaśnienie zależności w Kwadracie Logicznym! Przeglądnąłem trzy podręczniki, ale dopiero "Logika na co dzień" pozwoliła mi rozwiązań zadanie na egzaminie :)

    • @logikanacodzien
      @logikanacodzien  3 дня назад

      Dziękuję za odzew! Takie wiadomości zawsze sprawiają mi radość. Cieszę się bardzo, że filmiki się przydały :-)

  • @wincentywiewiorczak4114
    @wincentywiewiorczak4114 Год назад +1

    Nigdy nie chciało mi się tego zrozumieć, a dzięki temu materiałowi pojąłem to bez wysiłku. Dziękuję

  • @wincentywiewiorczak4114
    @wincentywiewiorczak4114 Год назад +1

    Dziękuję za jasne przedstawienie tematu.

  • @___papaya.___
    @___papaya.___ 2 года назад +2

    dziękuję za dobrze wyjaśnine🥳

  • @nathpole7948
    @nathpole7948 2 года назад +1

    6:41 - wkradł się błąd. Powinno być, że w Przeciwieństwie oba zdania nie mogą być jednocześnie PRAWDZIWE (a nie fałszywe, jak na slajdzie), czy mam rację?

    • @logikanacodzien
      @logikanacodzien  2 года назад +1

      Tak! Dziękuję za zwrócenie uwagi. Zmienić tego już niestety nie dam rady, ale dodam erratę w opisie filmu.

  • @marcinleskiewicz1
    @marcinleskiewicz1 3 года назад +1

    A jeżeli mielibyśmy zdanie zbudowane jako: "Nikt nie musi być..." czyli np. Nikt nie musi być logikiem to rozumieć je należy jako Żaden człowiek nie musi być logikiem? Ponadto w jakiej relacji pozostanie to zdanie do zdania Nikt nie musi nie być logikiem?

    • @logikanacodzien
      @logikanacodzien  3 года назад

      1. Zdanie "Nikt nie musi być logikiem" zrozumiałbym dokładnie tak, jak Pan napisał: "Żaden człowiek nie musi być logikiem" czyli, jeszcze bardziej wtłaczając to zdanie w schemat zdania kategorycznego SeP: "Żaden człowiek nie jest osobą, która musi być logikiem".
      2. Zdanie "Nikt nie musi nie być logikiem" rozumiem jako "Żaden człowiek nie jest osobą, która nie musi być logikiem" czyli SeP', co na mocy obwersji jest równoważne zdaniu "Każdy musi być logikiem" ("Każdy jest osobą, która musi być logikiem"), czyli SaP. Skoro tak, to zdania 1 (czyli SeP) i 2 (czyli SaP) wykluczają się (są przeciwne).

    • @marcinleskiewicz1
      @marcinleskiewicz1 3 года назад

      @@logikanacodzien Bardzo dziękuję za pomoc :)

  • @juliag2265
    @juliag2265 3 года назад +3

    Dla mnie nadal nie wystarczające wyjaśnienie :/

  • @monikawojtowicz7244
    @monikawojtowicz7244 2 года назад

    A ja mam pytanie odnośnie nazw. Czy istnieje nazwa prosta będąca jednocześnie hybrydowa ? Skoro nazwa prosta to jeden wyraz a hybrydowa musi mieć dwa wyrazy ?

    • @logikanacodzien
      @logikanacodzien  2 года назад +1

      Muszę się przyznać, że nigdy wcześniej nie słyszałem o nazwach hybrydowych. Człowiek całe życie się uczy ;-) Internet mi podpowiedział, że to nazwa będącą połączeniem nazwy generalnej i indywidualnej, np. "mieszkaniec Warszawy". Na pierwszy rzut oka wydaje się, że skoro nazwa hybrydowa składa się z dwóch nazw, to musi być złożona. Nie wiem jednak co począć np. z taką nazwą jak "Warszawiak" - czy można ją zakwalifikować jako hybrydową? Wydaje mi się, że nie. Ale pewności nie mam.

    • @monikawojtowicz7244
      @monikawojtowicz7244 2 года назад

      @@logikanacodzien dziękuje to by się zgadzało z tym co sobie zapisałam w zadaniu. Jaki zatem może być stosunek zakresowy jeśli istnieją wszystkie desygnaty oprócz AB . ?

  • @annapopardowska7259
    @annapopardowska7259 3 года назад

    A jak wygląda sytuacja gdy w poleceniu jest żeby przyjąć przesłankę, że prawdziwe jest zdanie sprzeczne ze zdaniem: każdy człowiek jest uczciwy?

    • @logikanacodzien
      @logikanacodzien  3 года назад +2

      To znaczy, że prawdziwe musi być zdanie: "Niektórzy ludzie nie są uczciwi" (bo sprzeczne z SaP jest SoP). Na tej podstawie nie możemy nic powiedzieć o innych zdaniach mających ten sam podmiot i orzecznik, poza tym, że fałszywe musi owo zdanie wyjściowe "Każdy człowiek jest uczciwy".

    • @annapopardowska7259
      @annapopardowska7259 3 года назад

      Dziękuję bardzo za odpowiedź :)

  • @dzulia9580
    @dzulia9580 3 года назад

    Dlaczego SaP konwertuje z ograniczeniem, a SeP nie? ( Dlatego, że gdy jedno zdanie jest prawdziwe, to
    drugie musi być fałszywe dobrze myślę?)

    • @logikanacodzien
      @logikanacodzien  3 года назад

      We wszystkich tych prawach chodzi o to, że gdy prawdziwe jest pierwsze zdanie, to i prawdziwe musi być drugie. W konwersji zamieniamy miejscami terminy (P dajemy na początek) i patrzymy, co się będzie działo. Jeśli zamienimy miejscami terminy w SeP, to prawdziwe będzie PeS. Na przykład, jeśli prawdziwe jest zdanie "żaden ssak nie jest rybą", to prawdziwe będzie na pewno "żadna ryba nie jest ssakiem". Gdy natomiast zamienimy miejscami terminy w zdaniu SaP, to zdanie PaS może być fałszywe. Prawdziwe jest np. "każdy pies jest ssakiem", ale "każdy ssak jest psem" jest fałszywe. Jednakże, gdy zamienimy miejscami podmiot i orzecznik w SaP, to prawdziwe będzie musiało być zdanie PoS. Gdy prawdziwe jest "każdy pies jest ssakiem", to prawdziwe jest też "niektóre ssaki są psami".

  • @jacobpl1407
    @jacobpl1407 3 года назад

    Czy jeżeli zadanie polega na: wskazaniu w symbolice kwadratu logicznego zdania połączonego funktorem dysjunkcji to wystarczy wpisać:
    SaP - - - > ~SeP
    Sep - - - >~ SaP
    ?

    • @logikanacodzien
      @logikanacodzien  3 года назад

      Przyznam się, że nie rozumiem, o co chodzi w takim poleceniu.

  • @fanniefiligranowejpostacir8560
    @fanniefiligranowejpostacir8560 3 года назад

    A czy zdania o schemacie SaP i SoP wykluczają się?

    • @logikanacodzien
      @logikanacodzien  3 года назад +2

      Te zdania wykluczają się (nie mogą być oba prawdziwe) i jednocześnie dopełniają się (nie mogą być oba fałszywe), co oznacza, że są sprzeczne.

  • @GunMeat
    @GunMeat Год назад

    NIEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Ze zdania "każdy smok jest straszny" NIE WYNIKA, ŻE :
    "istnieje smok, który jest straszny". Bo zbiór smoków może być pusty.
    🧐🧐🧐🧐🧐🧐🧐🧐🧐🧐🧐🧐🧐

    • @kazimierzmaciesowicz5307
      @kazimierzmaciesowicz5307 25 дней назад

      To zależy, czy używa się logiki Arystotelesa, czy Boola. Zgodnie z logiką tego drugiego, tylko wykluczenia się na przekątnych mają sens, a pozostałe stosunki (na obwodzie) są nieokreślone (nowoczesny kwadrat logiczny). Tu wyjaśnienie - ruclips.net/video/79mIz9NEkTc/видео.html