Przekaźniki są połączone równolegle w konfiguracji OR, co oznacza, że działanie jednego bądź drugiego (albo obydwu na raz) powoduje zasilenie żarówki. Przekaźnik SSR zwiększa trwałość układu na załączanie oraz wyłączanie układu, zapobiega niekorzystnym przepięciom przy wyłączaniu prądu w szczycie. Przekaźnik mechaniczny uzupełnia układ o mniejsze spadki napięć, bo jego parametry są większe podczas przewodzenia. Połączenie takie powoduje praktycznie wyeliminowanie wad każdego z przekaźnika i wykorzystanie zalet poszczególnych. Politechnika Gdańska :)
1. Drgania styków i większa precyzja przy włączaniu/wyłączaniu 2. Część z przekaźnikiem z cewką niweluje wady przekaźnika SSR - rezystancja, spadki napięcia i wytwarzanie dużej ilości ciepła. Część elektroniczna zwiększa też trwałość styków części z cewką.
Świetny kanał,gratuluję:) Odpowiedź na zagadkę jest prosta - w zasadzie Pan sam na nią opowiedział prezentując różnicę między przekaźnikami elektromechanicznym a SSR 1. Załączenie SSR jako pierwsze = w punkcie "0" = mniejsze zakłócenia 2. Zwykły jako drugi =mniejszy opór styków tegoż = mniejsze grzanie i straty cieplne na SSR a może i brak konieczności montażu radiatorów? (miejsce i koszty...) 3. Wyłączenie SSR na końcu - patrz pkt. 1
Czy istnieje szansa aby powstał podobny kanał albo pare filmików tutaj ale z tematu elektro energetyki ? Jak działaja instalajacje jedno i wielo fazowe, jak również te proste w bloku, jak są zbudowane puszki z bezpiecznikami, jak planować te instalacje, jakie kable ?
Z przekaźnikami elektromechanicznymi miałem do czynienia na studiach konkretniej na wykładach i ćwiczeniach laboratoryjnych z Automatyzacji i Robotyzacji Produkcji.
Jak już było pisane. Przy włączaniu stycznik ssr powoduje mniejsze zakłócenia poprzez załączenie w "zerze" a później załączany jest stycznik elektromechaniczny który ma prawie zerowe spadki napięcia i nie powoduje przez to nagrzewania się całego układu. Podczas wyłączania jest natomiast odwrotnie z tego samego powodu najpierw odłączenie stycznika elektromechanicznego a dopiero później precyzyjne wyłączenie ssr. Poza odpowiedzią chciałbym zaproponować temat na następne odcinki o układzie czasowym 555 ponieważ ilość jego zastosowań jest ogromna a sam układzik jest w zasadzie bardzo prosty :-) pozdrawiam
Pytanie do autora. Czy sa przekazniki SSR na prad stały oraz czy mozna miekko załączac? Pytanie ponieważ przy pradzie stałym powstaje łuk elektryczny i nie gasi się podczas rozwarcia.
Na mój prosty rozum, SSR wykorzystuję w tym przypadku dla trzymania styków - mniejszym prądem podtrzymującym oraz wyłączenia przy przejściu sinusoidy przez zero. Ekonomiczniej i brak iskry 2 w jednym.
Na wstępie gratuluję dobrego kanału o elektronice. Oczywiście mam też pytanie: W nawiązaniu do rozwiązania zagadki w prezentowanym odcinku - jak należy dobrać filtr LC do takiego ściemniacza oświetlenia? Dobiera się go do konkretnej częstotliwości, czy jest to raczej zależność wynikająca z podłączanego obciążenia?
soft start.... Dokładnie Przy takiej konfiguracji możemy wyelimonowac wady elektromechanicznych i SSR. Mianowicie SSR przy przełączaniu radzi sobie lepiej, gdyż nie niszczą się styki jak w normalnym. W sensie iskrzenie. Jednak pobiera dużo energii. Czyli dla ciągłej pracy lepszy elektromechaniczny a przełączanie lepiej zostawić SSR. Styki elektromechaniczego odłączać najlepiej jak nie ma napięcia na nich. Do tego dochodzi jeszcze drganie styku
Czy czasem w 13:00 filmu nie wkradł się chochlik? Czy może źle zrozumiałem przekaz. Według mnie najpierw odcina się stycznik mechaniczny, aby zminimalizować przeskok ładunku (iskry) na jego stykach.
Chciałem tylko uzupełnić odnośnie styczników. Drugą najważniejszą różnicą po wytrzymałości styków jest jednoczesność załączania/wyłączania styków stycznika - ważna przy zasilaniu np. silników elektrycznych.
Lukasz Gorski Konstrukcja przekaźnika nie gwarantuje jednoczesnego rozłączenia przy różnym obciążeniu prądowym faz lub w wypadku sklejania styku. W stycznikach wszystkie tory prądowe są na jednej, sztywnej konstrukcji.
Lukasz Gorski Tak i wtedy silnik np. wyłączy się z zabezpieczenia przeciążeniowego lub ktoś wyłączy go rozłacznikiem, a nie ulegnie uszkodzeniu w wyniku pracy na 2 fazach.
Jedna z podstawowych różnic, jaka jest pomiędzy przekaźnikiem, a stycznikiem to taka, że styki w styczniku są podwójne. Tzn. kotwica rozłącza/załącza dany obwód podłączony do stycznika w dwóch punktach, a nie w jednym, jak w przypadku przekaźnika. Świetny kanał :)
Na przekaźniku zrobiłem włącznik do soundbara :). Jak włączam TV, automatycznie włącza się soundbar. Użyłem przekaźnik na 5v a napięcie podaje USB z TV.
ok kilka pytan 5:18 1. to skad sie biora przekazniki bezpotencjalowe jesli napiecie jest potrzebne co wynika z filmu 2. jak dziala bistabilny skoro przeciez przelaczyl nam stac wyjsciowy a napiecie w cewce nie plynie
Bo na półprzewodnikach będziesz mieć większe straty energii przez co bardziej się grzeją. Dlatego przełączniki półprzewodnikowe stosujemy tylko gdy musimy przełączać z dużą szybkością np. w energoelektronice gdzie przełącza się prąd z dużą częstotliwością
Swietny kanal, ze dopiero teraz tutaj trafilem. Moglbys mi cos wiecej powiedziec o tych przepieciach ktore moga wystapic po odlaczeniu cewki przekaznika? nie do konca potrafie sobie to wyobrazic. gdzie albo moze lepiej miedzy czym a czym takie przepiecie mogloby wystapic i jakie mogly by byc konsekwencje tego przepiecia? (zgaduje, ze spalenie/zgrzanie cewki albo styku)
Zrozumiesz, gdy wykonasz proste doświadczenie. Weź jakąkolwiek cewkę , może być przekaźnika albo jeszcze lepiej stycznika 230V (zapadnie w pamięci na dłużej) i dołącz do niej nieizolowane przewody. Teraz trzymając za oba przewody dotknij biegunów baterii 9V i odłącz je szybko. Dla cewki stycznika wystarczy ogniwo 1,5 V Jak każde doświadczenie z prądem, wykonujesz je na własną odpowiedzialność w obecności drugiej osoby. Pozdrawiam.
Za słowa "pobiera jakąś moc" z 5:20 można było na zajęciach Teorii Obwodów oberwać :) . Pobierać można energię, moc jest miarą zdolności elementu do pobierania tejże. Niemniej jednak bardzo ciekawy film, byle tak dalej.
Captain Outrageous Czepianie się słówek kiedy wszyscy wiedzą o co chodzi to domena starych dziadów z uczelni :P To sformułowanie nie pozwala na jakąś błędną interpretację. Raczej jest to skrót myślowy od "pobiera energię z mocą X watów". Wszyscy wiedzą o co chodzi i (w przeciwieństwie do innych często słyszanych uproszczeń) nie kreśli to błędnej wizji zjawiska. Czy idąc tym tropem prowadzący zajęcia poprawiają pod nosem dziennikarzy mówiących o tym co zrobiła "Warszawa" lub "Londyn" kiedy mamy na myśli rządy czy dyplomacje tych państw?
***** Oczywiście rozumiem i właśnie takie czepialstwo wspominam z zajęć. Jeszcze bardziej uciążliwe jest wypominanie, że prąd nie "płynie", tylko "jest", tak jak prąd w rzece, płyną za to elektrony :) . Wynika to chyba z pewnego pragnienia inżynierów do bycia precyzyjnymi w pewnej animozji do nauk humanistycznych.
Czy w przypadku uszkodzenia diody zabezpieczającej uszkodzenie innych elementów nastąpi przy pierwszym wyłączeniu wzmacniacza, czy po jakimś czasie ? Pytam bo zmieniałem przekaźniki w moim wzmacniaczu i przy wylutowywaniu było słychać jakby przeskakującą iskrę. Nie wiem czy to był dźwięk palonej diody, czy po prostu gdzieś powstał mały łuk elektryczny. Wzmacniacz działa normalnie, ale boję się że po czasie coś może się spalić ...
Rozumiem, że wzmacniacz był wyłączony w tym czasie. Najprawdopodobniej rozładowałeś przypadkowo jakiś kondensator. Jeśli nic się wtedy nie wydarzyło, możesz spać spokojnie.
Dlaczego przekaźniki działają również na napięcie DC skoro przy takim napięciu cewka nie wytworzy pola elektromagnetycznego? I siłą rzeczy nie zadziała.
Witam Mam pytanie odnośnie przekaźników SSR, słyszałem że występują one głównie jako NO, czy faktycznie tak jest, że NC są aż takie rzadkie? Przy przekaźnikach elektromechanicznych wspomniał Pan właśnie o NO/NC a przy SSR pominął tą kwestię i właśnie nie wiem z uwagi na co, czy na rzadkość SSR NC czy z innego powodu. Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam
Odnośnie różnicy pomiędzy stycznikami a przekaźnikami - stycznik posiada tylko zestyki NO lub/i NC, a przekaźnik posiada tylko zestyki przełączne (CO).
O czym może świadczyć permanentnie cykający przekaźnik w instalacji elektrycznej samochodu? Co ciekawe dźwięk pojawia się wyłącznie podczas jazdy więc ciężko łobuza zlokalizować, zwłaszcza że dźwięk pojawia się nieregularnie. Diagnostyka nie wyrzuca błędów. Będzie to uszkodzony przekaźnik czy problemu szukać w instalacji elektrycznej samochodu np. regulator napięcia?
Witam. czy umiejscowienie włącznika jest ważne (przed cewką od strony dodatniego potencjału jak w sytuacji na filmiku w 8 minucie ) lub za cewką jeśli zabezpieczymy obwód diodą połączoną równolegle do cewki (w kierunku zaporowym). Pytam bo łatwo mi wyobrazić sobie działanie diody zabezpieczającej jeśli włącznik jest od strony ujemnego potencjału za cewką a nie potrafię zrozumieć działania układu tak jak na filmiku. Pozdrawiam Konrad
Teoretycznie to wyłącznik jak już (nie potrzebujesz żadnego urządzenia, żeby coś włączyć, wystarczy goły kabel, potrzebujesz, żeby wyłączyć, odciąć zasilanie). Umiejscowienie wyłącznika musi być tylko takie, żeby układ rozwarł się od zasilania (obojętnie którym potencjałem) oraz, żeby dioda pozostała zwarta równolegle z cewką, żeby było gdzie rozładować energię zgromadzoną na cewce. Dioda ma po prostu zrobić zwarcie tzw. zerowa pętla i nie doprowadzić do powstania przepięcia związanego z rozpięciem elementu indukcyjnego i nieprzemieszczenie się go na czułą elektronikę. Taką diodę nazywa się diodą gaszącą.
Zagada została rozwiązana ja tylko dopowiem, załączanie w zerze redukuje zakłócenia a potem gdy załączą się styki (mechaniczne) wówczas ich rezystancja jest mniejsza niż tych z SSR w związku z czym prąd płynie przez styki i nie powoduje "strat" jak w przypadku samego SSR.
Witam, Bardzo ciekawy kanał. Tłumaczy Pan w bardzo przystępny i ciekawy sposób. Dlatego mam pytanie. Czy wystepują takie przekaźniki, które np. mogą dostawac sygnał z 2 róznych urządzeń i załączać np. wtedy inne urządzenie ? Np. mamy 2 urządzenia z których wychodzi sygnał 230 V i aby przez przekaźnik ząłączyć kolejne inne urządzenie które potrzebuje tylko sygnału bezpotencjałowego do rozpoczecia pracy. Chodzi mi o sytuację gdzie np. tylko z pierwszego urzadzenia dostajemy sygnał 230 V lub tylko z drugiego lub z obu w tym samym czasie i aby w każdej z tych sytuacji trzecie urządzenie które potrzebuje sygnały bezpotencjałowego do rozpoczecia pracy zawsze zostało załączone. Jeżeli tak to czy moge prosić o przykład takiego przekaźnika?
Przekaźnik hybrydowy ma zaletę taka ze załącza się w zerze zaś styki tworzą bajpas półprzewodnikowego. Szybkie załączanie trwałość układu nie wypalają się styki. Zastosowanie, sof starty, falowniki, UPSy, układy mocy,
Zastosowanie przekaźnika hybrydowego znakomicie izoluje nam układ sterujący od układu załączalnego. odbiornik załączalny przez przekaźnik np. silnik elektryczny może być zasilany napięciem 230v ( napięcie nie bezpieczne) układ sterujący może wykorzystywać niskie napięcie rzędu 12V bezpieczne dla człowieka. układ hybrydowy przekaźników doskonale separuje te dwa napięcia 230/12 V co daje nam większą pewność że w przypadku uszkodzenia układu nie dojdzie do porażenia człowieka napięciem 230V Jeśli się mylę proszę o sprostowanie.
Przekaźniki są połączone równolegle w konfiguracji OR, co oznacza, że działanie jednego bądź drugiego (albo obydwu na raz) powoduje zasilenie żarówki. Przekaźnik SSR zwiększa trwałość układu na załączanie oraz wyłączanie układu, zapobiega niekorzystnym przepięciom przy wyłączaniu prądu w szczycie. Przekaźnik mechaniczny uzupełnia układ o mniejsze spadki napięć, bo jego parametry są większe podczas przewodzenia. Połączenie takie powoduje praktycznie wyeliminowanie wad każdego z przekaźnika i wykorzystanie zalet poszczególnych.
Politechnika Gdańska :)
Brawo odp prawdlowa
Dlaczego odkryłem dopiero teraz ten kanał!? Super, leci sub, oglądam inne odcinki, dzięki za pomoc! 😁
1. Drgania styków i większa precyzja przy włączaniu/wyłączaniu
2. Część z przekaźnikiem z cewką niweluje wady przekaźnika SSR - rezystancja, spadki napięcia i wytwarzanie dużej ilości ciepła. Część elektroniczna zwiększa też trwałość styków części z cewką.
Świetny kanał,gratuluję:)
Odpowiedź na zagadkę jest prosta - w zasadzie Pan sam na nią opowiedział prezentując różnicę między przekaźnikami elektromechanicznym a SSR
1. Załączenie SSR jako pierwsze = w punkcie "0" = mniejsze zakłócenia
2. Zwykły jako drugi =mniejszy opór styków tegoż = mniejsze grzanie i straty cieplne na SSR a może i brak konieczności montażu radiatorów? (miejsce i koszty...)
3. Wyłączenie SSR na końcu - patrz pkt. 1
innymi słowy mówiąc styki pasywne lub styki aktywne . Materiał SUPER.
Czy istnieje szansa aby powstał podobny kanał albo pare filmików tutaj ale z tematu elektro energetyki ? Jak działaja instalajacje jedno i wielo fazowe, jak również te proste w bloku, jak są zbudowane puszki z bezpiecznikami, jak planować te instalacje, jakie kable ?
koskow !!!?
Nie ma opcji, autor zna się na elektronice, nie na elektroenergetyce.
Z przekaźnikami elektromechanicznymi miałem do czynienia na studiach konkretniej na wykładach i ćwiczeniach laboratoryjnych z Automatyzacji i Robotyzacji Produkcji.
Super filmik, przy okazji wyjaśnia jak wysterować stycznik dużej mocy niewielkim przekaźnikiem, a to wyjaśnia koniec filmu. Super...
Jak już było pisane. Przy włączaniu stycznik ssr powoduje mniejsze zakłócenia poprzez załączenie w "zerze" a później załączany jest stycznik elektromechaniczny który ma prawie zerowe spadki napięcia i nie powoduje przez to nagrzewania się całego układu. Podczas wyłączania jest natomiast odwrotnie z tego samego powodu najpierw odłączenie stycznika elektromechanicznego a dopiero później precyzyjne wyłączenie ssr.
Poza odpowiedzią chciałbym zaproponować temat na następne odcinki o układzie czasowym 555 ponieważ ilość jego zastosowań jest ogromna a sam układzik jest w zasadzie bardzo prosty :-) pozdrawiam
Pytanie do autora. Czy sa przekazniki SSR na prad stały oraz czy mozna miekko załączac? Pytanie ponieważ przy pradzie stałym powstaje łuk elektryczny i nie gasi się podczas rozwarcia.
Na mój prosty rozum, SSR wykorzystuję w tym przypadku dla trzymania styków - mniejszym prądem podtrzymującym oraz wyłączenia przy przejściu sinusoidy przez zero. Ekonomiczniej i brak iskry 2 w jednym.
a to nie było normally open/normally closed?
Wiem że to nieistotny szczegół, ale ja słyszałem że NC to skrót od Normally Closed, nie Normal Connect.
Właśnie chyba istotny, bo ja też to czytałem, NO to Normal Open, a NC to Normal Close.
Nie zmienia to faktu ze sens ten sam.
w przypadku przekaźników connect i close to to samo
Closed and connect same thing
Na wstępie gratuluję dobrego kanału o elektronice. Oczywiście mam też pytanie:
W nawiązaniu do rozwiązania zagadki w prezentowanym odcinku - jak należy dobrać filtr LC do takiego ściemniacza oświetlenia? Dobiera się go do konkretnej częstotliwości, czy jest to raczej zależność wynikająca z podłączanego obciążenia?
soft start.... Dokładnie Przy takiej konfiguracji możemy wyelimonowac wady elektromechanicznych i SSR. Mianowicie SSR przy przełączaniu radzi sobie lepiej, gdyż nie niszczą się styki jak w normalnym. W sensie iskrzenie. Jednak pobiera dużo energii. Czyli dla ciągłej pracy lepszy elektromechaniczny a przełączanie lepiej zostawić SSR. Styki elektromechaniczego odłączać najlepiej jak nie ma napięcia na nich. Do tego dochodzi jeszcze drganie styku
4:10 co to za muzyka mogl by ktoś powiedzeć?
NO - normaly open, NC normaly close, a podałes Normaly Connect
Close czyli zamknięty czyli zwarty czyli połączony czyli connect
Czy czasem w 13:00 filmu nie wkradł się chochlik? Czy może źle zrozumiałem przekaz.
Według mnie najpierw odcina się stycznik mechaniczny, aby zminimalizować przeskok ładunku (iskry) na jego stykach.
Mówiłem o załączaniu - najpierw SSR, potem mechaniczny - nie ma chochlika.
RS Elektronika Kurcze słuchałem tego 5 razy zanim napisałem, wybacz mój błąd.
Chciałem tylko uzupełnić odnośnie styczników. Drugą najważniejszą różnicą po wytrzymałości styków jest jednoczesność załączania/wyłączania styków stycznika - ważna przy zasilaniu np. silników elektrycznych.
w przekaznikach wielostykowych rowniez nastepuje jednoczesne zalaczanie wylaczanie wszystkich satykow, nie ma tu zadnej roznicy
Lukasz Gorski
Konstrukcja przekaźnika nie gwarantuje jednoczesnego rozłączenia przy różnym obciążeniu prądowym faz lub w wypadku sklejania styku. W stycznikach wszystkie tory prądowe są na jednej, sztywnej konstrukcji.
faktycznie jak sie skleja to wszystkie jednoczesnie
Lukasz Gorski
Tak i wtedy silnik np. wyłączy się z zabezpieczenia przeciążeniowego lub ktoś wyłączy go rozłacznikiem, a nie ulegnie uszkodzeniu w wyniku pracy na 2 fazach.
Jezeli 3 styki skleja sie wiec czemu mial by silnik na 2 fazach pracowac?? Ktos konkretny czy przypadkowy przechodzien wylaczy tym, rozlacznikiem??
Czy w przypadku przekaźników SSR musimy również stosować diodę zabezpieczającą blisko styków tak jak stosuje się ją w przypadku elektromechanicznych?
Nie, bo przecież nie ma cewki...
zagadka: jeżeli najpierw wyłączamy przekaźnik elektromagnetyczy to elektroniczny przejmie cały prąd i nie powstanie łuk który może uszkodzić styki
Jedna z podstawowych różnic, jaka jest pomiędzy przekaźnikiem, a stycznikiem to taka, że styki w styczniku są podwójne. Tzn. kotwica rozłącza/załącza dany obwód podłączony do stycznika w dwóch punktach, a nie w jednym, jak w przypadku przekaźnika.
Świetny kanał :)
+Marek Jan Drażyk A czego nieboraku nie rozumiesz ?
Na przekaźniku zrobiłem włącznik do soundbara :). Jak włączam TV, automatycznie włącza się soundbar. Użyłem przekaźnik na 5v a napięcie podaje USB z TV.
6:09 zakłuło
ok kilka pytan
5:18
1. to skad sie biora przekazniki bezpotencjalowe jesli napiecie jest potrzebne co wynika z filmu
2. jak dziala bistabilny skoro przeciez przelaczyl nam stac wyjsciowy a napiecie w cewce nie plynie
Fajnie sie to ogląda..... przypominaja mi sie stare programy edukacyjne ktore kiedys lecialy na TVP1
Ale właściwie po co przekaźniki, jak mamy tranzystory, tyrystory i triaki?
tranzystora nie zamocujesz na TH-35.
Bo na półprzewodnikach będziesz mieć większe straty energii przez co bardziej się grzeją. Dlatego przełączniki półprzewodnikowe stosujemy tylko gdy musimy przełączać z dużą szybkością np. w energoelektronice gdzie przełącza się prąd z dużą częstotliwością
Ja bym powiedział inaczej - oddzielam się galwanicznie od układu a na stykach np 230V.
Swietny kanal, ze dopiero teraz tutaj trafilem. Moglbys mi cos wiecej powiedziec o tych przepieciach ktore moga wystapic po odlaczeniu cewki przekaznika? nie do konca potrafie sobie to wyobrazic. gdzie albo moze lepiej miedzy czym a czym takie przepiecie mogloby wystapic i jakie mogly by byc konsekwencje tego przepiecia? (zgaduje, ze spalenie/zgrzanie cewki albo styku)
Zrozumiesz, gdy wykonasz proste doświadczenie. Weź jakąkolwiek cewkę , może być przekaźnika albo jeszcze lepiej stycznika 230V (zapadnie w pamięci na dłużej) i dołącz do niej nieizolowane przewody. Teraz trzymając za oba przewody dotknij biegunów baterii 9V i odłącz je szybko. Dla cewki stycznika wystarczy ogniwo 1,5 V
Jak każde doświadczenie z prądem, wykonujesz je na własną odpowiedzialność w obecności drugiej osoby. Pozdrawiam.
6:10 włączają a nie włanczają.
😀😀😀
No właśnie. Wiekszość elektroników włancza z jakiegoś powodu.
W hybrydowych połączenie równolegle jest dla styków NO, dla NC powinno być szeregowe.
Teoretycznie kontaktrony mogą przewodzić dowolnie wysokie napięcia, nawet GV, ponieważ w próżni nie powstanie łuk .. Dobrze rozumuję ? :D
Giga wolty spowodują przeskok pomiędzy wyprowadzeniami kontaktronu, prawda? No chyba ze będzie miał metr długości...
Oczywiście, że spowodują, chodziło mi tylko ideę :D
Ale przecież próżnia jest doskonałym izolatorem.
iskra poleci naokoło rurki(poza nią)
czyli rozwiązanie zagadki - ściemniacz, to taki PWM dla prądu przemiennego?
Jak polaczyc przekaznik z modulo 16?
Za słowa "pobiera jakąś moc" z 5:20 można było na zajęciach Teorii Obwodów oberwać :) . Pobierać można energię, moc jest miarą zdolności elementu do pobierania tejże. Niemniej jednak bardzo ciekawy film, byle tak dalej.
Captain Outrageous Czepianie się słówek kiedy wszyscy wiedzą o co chodzi to domena starych dziadów z uczelni :P
To sformułowanie nie pozwala na jakąś błędną interpretację. Raczej jest to skrót myślowy od "pobiera energię z mocą X watów". Wszyscy wiedzą o co chodzi i (w przeciwieństwie do innych często słyszanych uproszczeń) nie kreśli to błędnej wizji zjawiska.
Czy idąc tym tropem prowadzący zajęcia poprawiają pod nosem dziennikarzy mówiących o tym co zrobiła "Warszawa" lub "Londyn" kiedy mamy na myśli rządy czy dyplomacje tych państw?
*****
Oczywiście rozumiem i właśnie takie czepialstwo wspominam z zajęć. Jeszcze bardziej uciążliwe jest wypominanie, że prąd nie "płynie", tylko "jest", tak jak prąd w rzece, płyną za to elektrony :) . Wynika to chyba z pewnego pragnienia inżynierów do bycia precyzyjnymi w pewnej animozji do nauk humanistycznych.
Czy w przypadku uszkodzenia diody zabezpieczającej uszkodzenie innych elementów nastąpi przy pierwszym wyłączeniu wzmacniacza, czy po jakimś czasie ? Pytam bo zmieniałem przekaźniki w moim wzmacniaczu i przy wylutowywaniu było słychać jakby przeskakującą iskrę. Nie wiem czy to był dźwięk palonej diody, czy po prostu gdzieś powstał mały łuk elektryczny. Wzmacniacz działa normalnie, ale boję się że po czasie coś może się spalić ...
Rozumiem, że wzmacniacz był wyłączony w tym czasie.
Najprawdopodobniej rozładowałeś przypadkowo jakiś kondensator. Jeśli nic się wtedy nie wydarzyło, możesz spać spokojnie.
Dlaczego przekaźniki działają również na napięcie DC skoro przy takim napięciu cewka nie wytworzy pola elektromagnetycznego? I siłą rzeczy nie zadziała.
Wytworzy, ale konstrukcja rdzenia musi być inna.
Jak wyglada sprawa izolacji galwanicznej w przekaznikach SSR?
Są przekaźniki transoptorowe, wówczas jest zachowana izolacja galwaniczna.
Czyli w kontaktronie nie występuje łuk elektryczny?
Witam
Mam pytanie odnośnie przekaźników SSR, słyszałem że występują one głównie jako NO, czy faktycznie tak jest, że NC są aż takie rzadkie? Przy przekaźnikach elektromechanicznych wspomniał Pan właśnie o NO/NC a przy SSR pominął tą kwestię i właśnie nie wiem z uwagi na co, czy na rzadkość SSR NC czy z innego powodu.
Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam
Odnośnie różnicy pomiędzy stycznikami a przekaźnikami - stycznik posiada tylko zestyki NO lub/i NC, a przekaźnik posiada tylko zestyki przełączne (CO).
O czym może świadczyć permanentnie cykający przekaźnik w instalacji elektrycznej samochodu? Co ciekawe dźwięk pojawia się wyłącznie podczas jazdy więc ciężko łobuza zlokalizować, zwłaszcza że dźwięk pojawia się nieregularnie. Diagnostyka nie wyrzuca błędów. Będzie to uszkodzony przekaźnik czy problemu szukać w instalacji elektrycznej samochodu np. regulator napięcia?
Witam.
czy umiejscowienie włącznika jest ważne (przed cewką od strony dodatniego potencjału jak w sytuacji na filmiku w 8 minucie ) lub za cewką jeśli zabezpieczymy obwód diodą połączoną równolegle do cewki (w kierunku zaporowym). Pytam bo łatwo mi wyobrazić sobie działanie diody zabezpieczającej jeśli włącznik jest od strony ujemnego potencjału za cewką a nie potrafię zrozumieć działania układu tak jak na filmiku.
Pozdrawiam
Konrad
Teoretycznie to wyłącznik jak już (nie potrzebujesz żadnego urządzenia, żeby coś włączyć, wystarczy goły kabel, potrzebujesz, żeby wyłączyć, odciąć zasilanie). Umiejscowienie wyłącznika musi być tylko takie, żeby układ rozwarł się od zasilania (obojętnie którym potencjałem) oraz, żeby dioda pozostała zwarta równolegle z cewką, żeby było gdzie rozładować energię zgromadzoną na cewce. Dioda ma po prostu zrobić zwarcie tzw. zerowa pętla i nie doprowadzić do powstania przepięcia związanego z rozpięciem elementu indukcyjnego i nieprzemieszczenie się go na czułą elektronikę. Taką diodę nazywa się diodą gaszącą.
Zagada została rozwiązana ja tylko dopowiem, załączanie w zerze redukuje zakłócenia a potem gdy załączą się styki (mechaniczne) wówczas ich rezystancja jest mniejsza niż tych z SSR w związku z czym prąd płynie przez styki i nie powoduje "strat" jak w przypadku samego SSR.
Duży prąd przy załączaniu lub wyłączaniu może zespawać styki przekaźnika, taki soft start :P
mi tak w jawie 350 się stało
radoslavo24 Jawa 350
zwykła :)
I tak jest zajebista :P
Witam serdecznie . Jak moge sprawdzic czy dany przekaznik jest sprawny
.
A czy kontaktrony to nie są szklane rurki wypełnione próżną które reagują na pole magnetyczne?
Nie widziałem jeszcze takiej rurki owiniętej drutem.
Ale z pewnością widziałeś małe metalowe podłużne pudełeczko to były polskie kontraktony i niestety często się sklejały.
Witam,
Bardzo ciekawy kanał. Tłumaczy Pan w bardzo przystępny i ciekawy sposób. Dlatego mam pytanie.
Czy wystepują takie przekaźniki, które np. mogą dostawac sygnał z 2 róznych urządzeń i załączać np. wtedy inne urządzenie ? Np. mamy 2 urządzenia z których wychodzi sygnał 230 V i aby przez przekaźnik ząłączyć kolejne inne urządzenie które potrzebuje tylko sygnału bezpotencjałowego do rozpoczecia pracy. Chodzi mi o sytuację gdzie np. tylko z pierwszego urzadzenia dostajemy sygnał 230 V lub tylko z drugiego lub z obu w tym samym czasie i aby w każdej z tych sytuacji trzecie urządzenie które potrzebuje sygnały bezpotencjałowego do rozpoczecia pracy zawsze zostało załączone. Jeżeli tak to czy moge prosić o przykład takiego przekaźnika?
na jakiej zasadzie działa styk/ sygnał bezpotencjałowy, czym sie różni od "zwykłego" ?
Czy przekaźnika ssr można użyć jako regulatora mocy? Np wł/wył. go co 50ms?
witaj, mam pytanie: czy mówisz tutaj o przekaźnikach elektromagnetycznych?
z tego co zrozumiałam to jest tutaj mowa o elektromechanicznych ale po działaniu można poznać że są to elektromagnetycze.. Czy są to tylko inne nazwy?
Chodzi o zwiększenie trwałości styków.
chodzi o załączanie i rozłączanie układu w "zerze".
te reklamy mnie rozwalają....tragedia
Przekaźnik hybrydowy ma zaletę taka ze załącza się w zerze zaś styki tworzą bajpas półprzewodnikowego.
Szybkie załączanie trwałość układu nie wypalają się styki.
Zastosowanie, sof starty, falowniki, UPSy, układy mocy,
Ja byłem 46:P
Zastosowanie przekaźnika hybrydowego znakomicie izoluje nam układ sterujący od układu załączalnego.
odbiornik załączalny przez przekaźnik np. silnik elektryczny może być zasilany napięciem 230v
( napięcie nie bezpieczne)
układ sterujący może wykorzystywać niskie napięcie rzędu 12V bezpieczne dla człowieka.
układ hybrydowy przekaźników doskonale separuje te dwa napięcia 230/12 V co daje nam większą pewność że w przypadku uszkodzenia układu nie dojdzie do porażenia człowieka napięciem 230V
Jeśli się mylę proszę o sprostowanie.
Kto od Wiżyna? xD