Watchdog to samodzielny układ liczący cykliczne, co tą samą liczbę odcinków czasu (zależną od taktowania), czy zegar procesora działa jak należy, czy się nie zawiesił. Świetny kanał :)
Temat jest bardzo obszerny. W sumie poruszyłeś go "po łebka". Jednak jak mówisz, od czegoś trzeba zacząć. Ludzie, który wiedzą o co chodzi, weryfikują swoją wiedzę, natomiast osoby nie znające tematu i tak nic z tego nie zrozumieją. Oczywiście kciuk w górę. Mądrych ludzi warto posłuchać. Powodzenia.
+RS Elektronika Mam pytanie, pamięta Pan wszystko (o czym Pan opowiadał) czy wspomaga się Pan jakimiś notatkami? Ja szczerze mówiąc miałem całą sekwencję działania uC (pobieranie adresów wystawianie danych na magstrale zwiekszanie licznika rozkazów itp.) w głowie, ale dziś po ponad pół roku od egzaminu większości bym pewnie nie pamiętał :P aż strach pomyśleć co będzie na obronie jak takie pytanie dostanę :D
Watchdog to samodzielny podukład stosowany w mikrokontrolerach (choć spotyka się również watchodogi będące samodzielnymi układami), którego zadaniem jest zresetować mikrokontroler jeśli ten się zawiesił. Zazwyczaj "kontrola" poprawności wykonywania programu (skutkująca ewentualnym resetem programu ) odbywa się poprzez cykliczne zerowanie licznika w watchdogu przez program znajdujący się w mikrokontrolerze. Jeśli licznik w watchdogu nie jest wystarczająco długo resetowany, oznacza to, że coś zatrzymało program mikrokontrolera i następuje reset. P.S. Dziękuję za Pana klipy. Oglądam je z ciekawością, mimo, że w cyfrówce siedzę już kilka ładnych lat. Klipy są bardzo rzetelne. Gratuluję serdecznie.
Adik0160 Ha! To jest dopiero zbieg okoliczności. Bardzo mi miło, pozdrawiam! Nowy serwis jest pod krótszym adresem lukashp.pl (choć jest też dostępny pod starym adresem)
Watchdog jest układem czasowym oczekującym na potwierdzenie poprawnej pracy przez kontrolowane urządzenia, co określony przedział czasu. Brak potwierdzenia uważa za błąd i naprawia go najczęściej poprzez restart, rzadziej przerwanie niemaskowalne lub chwilowe wyłączenie zasilania.Występuje w dwóch głównych wariantach: sprzętowym oraz programowym
Watchdog to specjalny licznik wbudowany w mikrokontroler, najczęściej taktowany własnym sygnałem zegarowym (uzyskiwanym za pomocą generatora RC). Jego rolą jest zresetowanie procesora w sytuacji, gdy program zacznie pracować nieprawidłowo. W normalnym cyklu pracy procesora, licznik watchdoga jest okresowo zerowany. Jeżeli program zawiesi się lub zacznie z jakiegoś powodu wykonywać błędny kod, licznik watchdoga ulegnie przepełnieniu, co spowoduje restart procesora i wykonanie programu od początku. Watchdoga konfiguruje się programowo przez specjalny rejestr (lub rejestry), nazwany zazwyczaj WDCR lub jakoś podobnie, od WatchDog Control Register (opieram się tu na terminologii Atmela). Zakres możliwości zależy od typu procesora. Można: 1. Włączyć watchdoga bitem WDE - WatchDog Enable (terminologia z datasheetu Atmela) 2. Zezwolić na wyłączenie watchdoga - wyłączenie watchdoga wymaga podjęcia dodatkowych działań poza wyzerowaniem bitu WDE, przynajmniej ustawienia dodatkowego bitu WDCE (WatchDog Clear Enable) lub wręcz wpisania ustalonego "hasła" do któregoś z rejestrów (tak jest w ARMach). Cały ten zachód jest konieczny, aby zredukować do minimum możliwość wyłączenia watchdoga przez szalejący program. 3. Ustawić maksymalny czas, po którym nastąpi reset procesora. Co bardziej rozbudowane mikrokontrolery pozwalają zdefiniować również minimalny czas, który musi upłynąć między kolejnymi zerowaniami licznika. Licznik watchdoga kasujemy podobnie, ustawiając określony bit w określonym rejestrze. Instrukcję zerującą licznik z reguły wrzucamy do głównej pętli programi. Należy unikać umieszczania resetu watchdoga w kodzie obsługującym jakiekolwiek przerwanie. Do czego może się WD przydać? Poza zastosowaniem go do zabezpieczenia programu przed zawieszeniem używa się go rownież do oszczędzania energii - procesor wchodzi w tryb głębokiego uśpienia (Power Down Mode), skąd budzony jest resetem od watchdoga. Nie warto jednak stosować watchdoga w ten sposób do precyzyjnego odliczania czasu, bo generator RC napędzający go nie jest optymalizowany pod kątem dokładności i stabilności.
Watchdog to dodatkowy układ (licznik) w obudowie mikrokontrolera, który startuje wraz z układem, a zadaniem programu jest wyzerować go przed osiągnięciem maksymalnej wartości, która powoduje reset mikrokontrolera. Jeśli program się zawiesił i nie dotarł do linii programu w której się zeruje, następuje reset. Występują też zewnętrzne układy watchdog, podłączane pod pin resetu mikrokontrolera.
Watchdog jest układem czasowym oczekującym na potwierdzenie poprawnej pracy przez kontrolowane urządzenia, co określony przedział czasu. Brak potwierdzenia uważa za błąd i naprawia go najczęściej poprzez restart, rzadziej przerwanie niemaskowalne lub chwilowe wyłączenie zasilania.
9:30 Wręcz przeciwnie, wcześniej wspomniałeś, że w architekturze złożoności instrukcji CISC jest znacznie więcej rozkazów od ilości rozkazów w architekturze RISC
Watchdog pilnuje mikrokontroler i jeśli wykryje, że mikrokontroler przestał pracować to w sposób automatyczny próbuje rozwiązać problem. Watchdog może być zarówno w formie programu (software) jak i dodadkowego układu elektronicznego (hardware). P.S. Watchdog jest to również tytuł pewnej gry ☺
Trochę dziwi mnie przypisanie pamięci cache do grupy rejestrów, ponieważ jest to generalnie samodzielny moduł wstawiony między szynę procesora, a pamięci. Można go więc dorobić dla procesorów, które go nie mają, a jako przykład niech posłużą stare płyty główne PC, do których można było dodać cache L2, lub go zwiększyć. Procesor może mieć instrukcje do kontrolowania cache, wyłączania go, opróżniania, ustawiania trybu pracy, ale nie może do niej nic zapisywać, ani z niej czytać (chyba, że coś się zmieniło).
witam Pytanie może nie na temat ale widziłęm na samym początku płytę JAMMA potrafi pan coś takiego naprawiać ? bo mam kilka uszkodzonych a z sentymentu szkoda mi tego wyrzucić na śmietnik pozdrawiam
WatchDog Watch- oglądać Dog-pies Oznacza to że musimy tego psa doglądać aby nie zresetował nam mikroprocessora.... A tak serio to układ testujący poprawność działania mikroprocessora
+Tymoteusz Laskowski W jaki sposób mógł by to robić. Właśnie słyszałem na jakimś kanale odnośnie Arduino, że tam właśnie takie zadanie on wykonuje ale nie sądzę aby to była prawda.
EDIT: Pojechałem trochę, tzn. pisałem to co pamiętałem z ciekawostek typu "co można by robić" ale sam watchdog tego nie robi. Sorry za zamieszanie :P Sam w swoich zabawkach nigdy się watchdogiem nie przejmowałem więc i może lepiej żebym się nie odzywać tylko douczał :)
Globbi W mikrokontrolerach Microchipa jedyną informacją jaką Watchdog wysyła do CPU jest reset i wybudzenie z trybu sleep. Z tego co nawet w tych komentarzach ludzie piszą to w Atmelach jest podobnie. Więc nie wiem jak te informacje mogą zabezpieczyć mikrokontroler przed zbyt dużym napięciem albo przed odwrotnym podłączeniem. No chyba, że do mikrokontrolera podłączony był by np. przekaźnik który odcinał by takie złe zasilanie w momencie resetu CPU. Nawet jeśli takie zabezpieczenie miało by prawo spełniać swoją funkcję, w co wątpię, to i tak nie była by to zasługa watchdoga tylko tego przekaźnika i programu bo sam watchdog przynajmniej w mikrokontrolerach niczego nie odcina. A jeśli są jakieś urządzenia w których rzeczywiście to działa jak opisujesz to chętnie się z nimi zapoznam. BHBalast Właśnie dlatego napisałem, że nie uważam tej informacji za prawdziwą.
TheTheandrzej1234 Przekaźnik do resetu to jak armata na muchy. ;D Sam pomysł na taki watchdog jest ciekawy i na pewno ma jakieś zastosowanie praktycznie, wiec gdzieś na świecie takie układy muszą istnieć, ale sam nic o nich nie słyszałem, chociaż chętnie bym coś poczytał. Dzięki temu wpadłem na pomysł, żeby na przyszłość przy projektowaniu jakiś wrażliwych układów dodawać takie zabezpieczenia na malutkich AVR, taki watchdog mógłby nawet wypluwać nam kody błędu po RS232. ;p
Spoko by był jakiś program czy symulacja gdzie można sobie to oglądać jak to działa graficznie, w 3D elementy, jakaś mapka poruszania się, taka gierka :D Poruszanie się po ścieżkach we wnętrzu komputera po tym świecie..
no a tetaz w RTX 2080 ti już 23 miliardy :P ciekawe jak się je układa z taką precyzją, nigdzie nie ma filmu jak to robią. w sumie nie dziwię się... olbrzymia kasa jest za to
a tak na chłopski rozum, jak to możliwe, że w prądzie przechodzącym przez mikroskopijny kawałek metalu może wyświetlać to co się chce zobaczyć na ekranie telewizora ... mindfuck. To są jakieś czary a nie nauka
watchdog to taki dodatkowy układ który znajduje błędy w działaniu systemu mikroprocesorowego, po czym stara się je naprawić. to trochę taki czujnik który sprawdza czy wszystko działa jak powinno.
Watchdog to układ, który służy do resetowania procesora w przypadku zawieszenia wykonywania programu. Realizuje się go często jako układ czasowy, który "musi" być co jakiś czas powstrzymywany przed zresetowaniem procesora (bądź całego układu, którego pilnuje). Powstrzymywany jest on sygnałem, który generowany jest co jakiś okres czasu poprzez polecenie zawarte w programie wykonywanym przez procesor. Jeżeli program "się zawiesi" - nie powstrzyma watchdoga przed resetem procesora (urządzenie się "zrestartuje"). Są oczywiście bardziej rozbudowane logicznie i funkcjonalnie układy, ale opisany przeze mnie watchdog to taka podstawa.
Teraz kto chce ma wiedzę na długość dłoni.Wystarczy chcieć i dysponować czasem.Swietna robota.
To już poza moim zasięgiem umysłowym 😊
Watchdog to samodzielny układ liczący cykliczne, co tą samą liczbę odcinków czasu (zależną od taktowania), czy zegar procesora działa jak należy, czy się nie zawiesił.
Świetny kanał :)
Temat jest bardzo obszerny. W sumie poruszyłeś go "po łebka". Jednak jak mówisz, od czegoś trzeba zacząć. Ludzie, który wiedzą o co chodzi, weryfikują swoją wiedzę, natomiast osoby nie znające tematu i tak nic z tego nie zrozumieją. Oczywiście kciuk w górę. Mądrych ludzi warto posłuchać. Powodzenia.
W tym odcinku próbujemy wyjaśnić w skrócie, budowę i działanie mikroprocesorów oraz mikrokontrolerów.
+RS Elektronika
Mam pytanie, pamięta Pan wszystko (o czym Pan opowiadał) czy wspomaga się Pan jakimiś notatkami? Ja szczerze mówiąc miałem całą sekwencję działania uC (pobieranie adresów wystawianie danych na magstrale zwiekszanie licznika rozkazów itp.) w głowie, ale dziś po ponad pół roku od egzaminu większości bym pewnie nie pamiętał :P aż strach pomyśleć co będzie na obronie jak takie pytanie dostanę :D
+ImekxD Nie trzeba klepać na pamięć, wystarczy zrozumieć.
@@RSElektronikada się zbudować (uwaga śmieszne ) processor 1 lub 2 bity????
@@Filip-un2hx Jedno bitowy nie miał by sensu, ale dwu bitowy można zbudować ;-)
Jesteś Wielki. Pozdrawiam. I uczę się od Ciebie dalej.
Watchdog to samodzielny podukład stosowany w mikrokontrolerach (choć spotyka się również watchodogi będące samodzielnymi układami), którego zadaniem jest zresetować mikrokontroler jeśli ten się zawiesił. Zazwyczaj "kontrola" poprawności wykonywania programu (skutkująca ewentualnym resetem programu ) odbywa się poprzez cykliczne zerowanie licznika w watchdogu przez program znajdujący się w mikrokontrolerze. Jeśli licznik w watchdogu nie jest wystarczająco długo resetowany, oznacza to, że coś zatrzymało program mikrokontrolera i następuje reset.
P.S. Dziękuję za Pana klipy. Oglądam je z ciekawością, mimo, że w cyfrówce siedzę już kilka ładnych lat. Klipy są bardzo rzetelne. Gratuluję serdecznie.
+Lukas' Home Page Ej chciałem to właśnie opisać, ale jak widać 46 minut spóźnienia z obejrzeniem filmu ma duże znaczenie :P. Pozdrawiam :)
+Jakub Ciura Nie przejmuj się. Uda się następnym razem.
+Lukas' Home Page Nic dodać nic ująć. Gratuluję.
+Lukas' Home Page haha tyle lat minęło, a ja nadal pamiętam jak uczyłem się za dzieciaka z twojej strony w delphi programować :P
Adik0160 Ha! To jest dopiero zbieg okoliczności. Bardzo mi miło, pozdrawiam! Nowy serwis jest pod krótszym adresem lukashp.pl (choć jest też dostępny pod starym adresem)
watchdog to taki złośliwy pies, który resetuje nam mikro-kontroler gdy go nie nakarmimy ;)
Wielkie dzięki jutro mam klasówkę w szkole z tego i bardzo się przyda trochę większa wiedza niż podstawy z zeszytu :D
Podstawowa wiedza o mikroprocesorze w pigułce - fajny filmik.
Watchdog jest układem czasowym oczekującym na potwierdzenie poprawnej pracy przez kontrolowane urządzenia, co określony przedział czasu. Brak potwierdzenia uważa za błąd i naprawia go najczęściej poprzez restart, rzadziej przerwanie niemaskowalne lub chwilowe wyłączenie zasilania.Występuje w dwóch głównych wariantach: sprzętowym oraz programowym
Ale ty kapitalnie tłumaczysz to jest magia, wiem wiecej od cb niz od mojego "nauczyciela" od UTK :P
Z niecierpliwoscia czekam na nowe odcinki :]
Może kiedyś karty graficzne ? W formie takiej jak ten odcinek myślę że było by ciekawie jak zawsze, albo coś o programowaniu
Rozumiem co piąte zdanie, ale łapka za Twoją wiedzę:)
Watchdog to specjalny licznik wbudowany w mikrokontroler, najczęściej taktowany własnym sygnałem zegarowym (uzyskiwanym za pomocą generatora RC). Jego rolą jest zresetowanie procesora w sytuacji, gdy program zacznie pracować nieprawidłowo. W normalnym cyklu pracy procesora, licznik watchdoga jest okresowo zerowany. Jeżeli program zawiesi się lub zacznie z jakiegoś powodu wykonywać błędny kod, licznik watchdoga ulegnie przepełnieniu, co spowoduje restart procesora i wykonanie programu od początku.
Watchdoga konfiguruje się programowo przez specjalny rejestr (lub rejestry), nazwany zazwyczaj WDCR lub jakoś podobnie, od WatchDog Control Register (opieram się tu na terminologii Atmela). Zakres możliwości zależy od typu procesora. Można:
1. Włączyć watchdoga bitem WDE - WatchDog Enable (terminologia z datasheetu Atmela)
2. Zezwolić na wyłączenie watchdoga - wyłączenie watchdoga wymaga podjęcia dodatkowych działań poza wyzerowaniem bitu WDE, przynajmniej ustawienia dodatkowego bitu WDCE (WatchDog Clear Enable) lub wręcz wpisania ustalonego "hasła" do któregoś z rejestrów (tak jest w ARMach). Cały ten zachód jest konieczny, aby zredukować do minimum możliwość wyłączenia watchdoga przez szalejący program.
3. Ustawić maksymalny czas, po którym nastąpi reset procesora. Co bardziej rozbudowane mikrokontrolery pozwalają zdefiniować również minimalny czas, który musi upłynąć między kolejnymi zerowaniami licznika.
Licznik watchdoga kasujemy podobnie, ustawiając określony bit w określonym rejestrze. Instrukcję zerującą licznik z reguły wrzucamy do głównej pętli programi. Należy unikać umieszczania resetu watchdoga w kodzie obsługującym jakiekolwiek przerwanie.
Do czego może się WD przydać? Poza zastosowaniem go do zabezpieczenia programu przed zawieszeniem używa się go rownież do oszczędzania energii - procesor wchodzi w tryb głębokiego uśpienia (Power Down Mode), skąd budzony jest resetem od watchdoga. Nie warto jednak stosować watchdoga w ten sposób do precyzyjnego odliczania czasu, bo generator RC napędzający go nie jest optymalizowany pod kątem dokładności i stabilności.
Jak zawsze świetny materiał
Genialny kanał, a jeszcze lepszy prowadzący, pozdrawiam 😎
Watchdog to dodatkowy układ (licznik) w obudowie mikrokontrolera, który startuje wraz z układem, a zadaniem programu jest wyzerować go przed osiągnięciem maksymalnej wartości, która powoduje reset mikrokontrolera. Jeśli program się zawiesił i nie dotarł do linii programu w której się zeruje, następuje reset. Występują też zewnętrzne układy watchdog, podłączane pod pin resetu mikrokontrolera.
Mało co rozumiem ale ŁAPKA W GÓRĘ! Szacun za przekaz. To mój ulubiony kanał. Pozdrawiam. Polubiłem na fb. Do zobaczenia na następnym
Watchdog jest układem czasowym oczekującym na potwierdzenie poprawnej pracy przez kontrolowane urządzenia, co określony przedział czasu. Brak potwierdzenia uważa za błąd i naprawia go najczęściej poprzez restart, rzadziej przerwanie niemaskowalne lub chwilowe wyłączenie zasilania.
Ja na mikrokontrolerze właśnie projektuję kompleksowy sterownik do webasto :D
Polecam wszystkim zabawę z tymi minikomputerami.
Zabawa spoko ale ja tam wolę FPGA+VHDL. Jeszcze lepsze.
Gość tłumaczy niesamowice
Ciekawe ale nie wiele z tego rozumiem ciekawe ile.czasu trzeba poświęcić takiej wiedzy?
9:30 Wręcz przeciwnie, wcześniej wspomniałeś, że w architekturze złożoności instrukcji CISC jest znacznie więcej rozkazów od ilości rozkazów w architekturze RISC
Pięknie tłumaczysz :D
Watchdog pilnuje mikrokontroler i jeśli wykryje, że mikrokontroler przestał pracować to w sposób automatyczny próbuje rozwiązać problem. Watchdog może być zarówno w formie programu (software) jak i dodadkowego układu elektronicznego (hardware).
P.S.
Watchdog jest to również tytuł pewnej gry ☺
Watchdog kontroluje mikroprocesor czy się np nie zawiesił. W przypadku gdy tak się stało watchdog resetuje układ :-)
To który procesor jest dobry z CISC czy RISC? który jest bardziej wydajniejszy?
dobra robota jak zwykle
watchdog to system w mikrokontrolerach który po wykryciu jakiejś awarji lub przeciążenia wyłącza mikrokontroler
filmik super !!! czy jest możliwość zrobienia filmiku jak czytać prawidłowo układy cyfrowe na schematach rejestry bufory itp ?
pozdrawiam serdecznie
Trochę dziwi mnie przypisanie pamięci cache do grupy rejestrów, ponieważ jest to generalnie samodzielny moduł wstawiony między szynę procesora, a pamięci. Można go więc dorobić dla procesorów, które go nie mają, a jako przykład niech posłużą stare płyty główne PC, do których można było dodać cache L2, lub go zwiększyć. Procesor może mieć instrukcje do kontrolowania cache, wyłączania go, opróżniania, ustawiania trybu pracy, ale nie może do niej nic zapisywać, ani z niej czytać (chyba, że coś się zmieniło).
Czy da sie uzyc starych CPU jako mikrokontrolery, poprzez np wyprowadzenie tylko paru pinow dla danego CPU?
witam
Pytanie może nie na temat ale widziłęm na samym początku płytę JAMMA potrafi pan coś takiego naprawiać ? bo mam kilka uszkodzonych a z sentymentu szkoda mi tego wyrzucić na śmietnik
pozdrawiam
Watchdog to automatyczna sprzątaczka ;) Przydaje się pewno w sondach kosmicznych, bo tam się do reseta nie sięgnie.
Notatka z E-lekcji zrobiona. Polecam :DD
watchdog - zegaropies pozdrawiam!
Watchdog to układ kontrolujący "obserwujący" mikrokontroler i w razie jego awarii, lub awarii zasilania restartuje mikrokontroler
9:30 w cisku jest mniej rejestrów niż w risku? a nie na odwrót? skoro C to complex, a R reduced?
WatchDog
Watch- oglądać
Dog-pies
Oznacza to że musimy tego psa doglądać aby nie zresetował nam mikroprocessora....
A tak serio to układ testujący poprawność działania mikroprocessora
Watchdog czeka na jakikolwiek błąd programu a kiedy taki wystąpi naprawia go np przez restart układu
Spóźnił się Pan o 3 lata z tym filmem, gdybym miał go 3 lata temu nie oblałbym egzaminu z ako (architektury komputerów) :)
To w takim razie niewymagający przedmiot skoro 16 minut jutuba wystarczyłoby na tzw. nieujebanie egzamu :>
watchdog pilnuje np przed zbyt wysokim napięciem lub złym podłączeniem i wyłącza układ aby go nie spalić takie zabezpieczenie.
+Tymoteusz Laskowski W jaki sposób mógł by to robić. Właśnie słyszałem na jakimś kanale odnośnie Arduino, że tam właśnie takie zadanie on wykonuje ale nie sądzę aby to była prawda.
EDIT: Pojechałem trochę, tzn. pisałem to co pamiętałem z ciekawostek typu "co można by robić" ale sam watchdog tego nie robi. Sorry za zamieszanie :P Sam w swoich zabawkach nigdy się watchdogiem nie przejmowałem więc i może lepiej żebym się nie odzywać tylko douczał :)
+TheTheandrzej1234 Do wszelkich informacji na kanałach skupionych na Arduino podchodziłbym z dystansem.
Globbi W mikrokontrolerach Microchipa jedyną informacją jaką Watchdog wysyła do CPU jest reset i wybudzenie z trybu sleep. Z tego co nawet w tych komentarzach ludzie piszą to w Atmelach jest podobnie. Więc nie wiem jak te informacje mogą zabezpieczyć mikrokontroler przed zbyt dużym napięciem albo przed odwrotnym podłączeniem. No chyba, że do mikrokontrolera podłączony był by np. przekaźnik który odcinał by takie złe zasilanie w momencie resetu CPU. Nawet jeśli takie zabezpieczenie miało by prawo spełniać swoją funkcję, w co wątpię, to i tak nie była by to zasługa watchdoga tylko tego przekaźnika i programu bo sam watchdog przynajmniej w mikrokontrolerach niczego nie odcina. A jeśli są jakieś urządzenia w których rzeczywiście to działa jak opisujesz to chętnie się z nimi zapoznam.
BHBalast Właśnie dlatego napisałem, że nie uważam tej informacji za prawdziwą.
TheTheandrzej1234 Przekaźnik do resetu to jak armata na muchy. ;D
Sam pomysł na taki watchdog jest ciekawy i na pewno ma jakieś zastosowanie praktycznie, wiec gdzieś na świecie takie układy muszą istnieć, ale sam nic o nich nie słyszałem, chociaż chętnie bym coś poczytał. Dzięki temu wpadłem na pomysł, żeby na przyszłość przy projektowaniu jakiś wrażliwych układów dodawać takie zabezpieczenia na malutkich AVR, taki watchdog mógłby nawet wypluwać nam kody błędu po RS232. ;p
Watchdog to taki pies co lerzy i sie patrzy :-)
Procesor karty graficznej GTX 1080 Ti ma juz 8 miliardow tranzystorów. Ciężko to sobie wyobrazić...
Spoko by był jakiś program czy symulacja gdzie można sobie to oglądać jak to działa graficznie, w 3D elementy, jakaś mapka poruszania się, taka gierka :D Poruszanie się po ścieżkach we wnętrzu komputera po tym świecie..
no a tetaz w RTX 2080 ti już 23 miliardy :P ciekawe jak się je układa z taką precyzją, nigdzie nie ma filmu jak to robią. w sumie nie dziwię się... olbrzymia kasa jest za to
Gra komputerowa:)))
Najlepiej kupić kalkulator w sklepie
thX RS
a tak na chłopski rozum, jak to możliwe, że w prądzie przechodzącym przez mikroskopijny kawałek metalu może wyświetlać to co się chce zobaczyć na ekranie telewizora ... mindfuck. To są jakieś czary a nie nauka
mam takie stare mikroprocesory jak c8080 po moim tacie
Watchdog to układ nadzorujący poprawne działanie mikroprocesora, kiedy ten się zawiesi, to watchdog restartuje mikroprocesor.
Wath dog to takie coś co jak mikrokontroler się zawiesi to go resetuje
AMD LEPSZE
Lepsze może trochę słabsze ale tańsze o połowę heh
No. Co dzien modle sie by mikrokontroler w moim CD playerze z lat 90 nie padl
Nie padnie. Nie ma powodu. Półprzewodniki są trwałe. Ty lepiej wymień kondensatory elektrolityczne :)
@@elektronikawpraktyce6928 bardzo dobra rada.
watchdog to taki dodatkowy układ który znajduje błędy w działaniu systemu mikroprocesorowego, po czym stara się je naprawić. to trochę taki czujnik który sprawdza czy wszystko działa jak powinno.
Bzdura.
Watchdog to układ, który służy do resetowania procesora w przypadku zawieszenia wykonywania programu. Realizuje się go często jako układ czasowy, który "musi" być co jakiś czas powstrzymywany przed zresetowaniem procesora (bądź całego układu, którego pilnuje). Powstrzymywany jest on sygnałem, który generowany jest co jakiś okres czasu poprzez polecenie zawarte w programie wykonywanym przez procesor. Jeżeli program "się zawiesi" - nie powstrzyma watchdoga przed resetem procesora (urządzenie się "zrestartuje"). Są oczywiście bardziej rozbudowane logicznie i funkcjonalnie układy, ale opisany przeze mnie watchdog to taka podstawa.
Ja ni panimaju szto ty gawarisz :(
Cholerka.. niepojęte rzeczy przez szarego Kowalskiego 😖