Co za faje dały łapy w dól. Facet opisuje i omawia wszystko krok po kroku traci czas a wy tego nie szanujecie. Dla mnie to jeden z najlepszych kanałów jaki jest na YT!!
Niech Pan nie powtarza wciąż, że odcinek jest długi, wchodzi Pan za głęboko w temat itp.... My tego chcemy!!! Tak nas Pan swoim kanałem wychował, że chcemy wiecej.
No wreszcie. Tematyka CAN powinna być omówiona bardzo szczegółowo (nawet 10+ audycji). Gwarantuję ogromną popularność w przypadku dobrego opracowania - teoria i praktyka (dla elektroników - chcoćby zaawansowanych amatorów).
Wielki szacunek dla twórcy kanału RS elektronika.Chciałbym żeby wszyscy wykładowcy i nauczyciele potrafili chociaż w małej części przekazać takim prostym sposobem taki ogrom wiedzy i zaciekawić słuchaczy. To co Pan robi to klasa sama w sobie. PROFESJONALIZM.
Czuję się jakbym był w szkole na lekcji elektroniki. Uwielbiałem te lekcje. W szkole mieliśmy szczęście poznać i uczyć się od człowieka, który potrafił świetnie przekazać wiedzę w ciekawy i interesujący sposób, był lubiany przez uczniów, najlepszy nauczyciel na świecie. I nie strajkował zostawiając nas uczniów w czarnej du... dla kasy... udając publicznie, że mu na nas zależy. To był nauczyciel z powołania, inteligenty, błyskotliwy, ciekawy, z charyzmą, nie było ucznia, który go nie lubił. Podobne odczucia jak w szkole mam kiedy oglądam Pańskie filmy. Gratuluję naprawdę wartościowego kanału na YT. Życzę wszystkiego dobrego i coraz większej publiczności, niech widzowie chłoną wiedzę i łapią bakcyla elektroniki ;)
Autorom podziękowania ślę serdeczne . Budzimy iskierki WIEDZY by je rozdawać.. Sprawdzaj, doświadczaj.. ignorancją arogancją wspieraliśmy system.. podaj dalej. Świetny materiał edukacyjny.
Super odcinek i dla nas mega wartościowy. Masa produktów które oferujemy współpracuje z magisterską CAN. Ostatnio jest bardzo modny temat immobiliserów, które blokują pracę silnika po CAN. Tak pomyślałem czy możnaby sparaliżować prace samochodu umieszczając moduł generujący ciągle ramkę dominującą aby nie dopuścić do głosu inne moduły.
Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak szerokie zastosowanie ma CAN w naszym codziennym życiu i czuwa nad naszym bezpieczeństwem w każdej sekundzie np środkami komunikacji miejskiej czy samochodach. Pozdrawiam prowadzącego to jeden z najlepszych filmów na YT.
Dziękuję za wyczerpujacy odcinek. Podoba mi sie ta forma i jak to wyszlo (z dlugoscia). Wychodze z zalozenia ze jak sie porusza jakis temat i dotknie sie go powierzchownie to pozostaje taki niesmak ze jeszcze wiele rzeczy mozna bylo dopowiedziec. Tutaj jednak wszystko wywazyles - dawka wiedzy i czas. Odnoszę się do Twoich slow czy aby taka dluzsza forma miala sens. Wedlug mnie jak najbardziej. Bardzo duzo mozna sie dowiedziec z takich odcinkow. Pozdrawiam i oby wiecej rownie wyczerpujacych odcinkow.
MISZCZ ŚWIATŁA I OKOLIC! A tak serio, właśnie piszę pracę licencjacką na temat wykorzystania systemów informatycznych w współczesnej motoryzacji. Dziękuje za pomoc w zgłębieniu tematu. MISZCZ PAN JESTEŚ! Pozdrawiam!!!!
Bardzo fajny materiał. Im więcej omówionych i *wytłumaczonych* szczegółów technicznych tym lepiej - w końcu ogólne informacje można łatwo znaleźć w sieci. Oby więcej takich materiałów.
Panie Krzysztofie! Wspaniale wytłumaczył mi Pan to, czego nie potrafili wytłumaczyć w technikum samochodowym, które ukończyłem w 2003 roku. Wreszcie wiem, jak to działa! I spokojnie, nie praktykuję w zawodzie ;)
Świetny materiał. Na prawdę niespotykana ilość wiedzy zarówno z zakresu elektroniki analogowej jak i cyfrowej (mając na myśli nie tylko ten film). Pozdrawiam!
Wow!! Takiej ilości wiedzy się nie spodziewałem! Wszystko konkretnie i na temat, a co najważniejsze prawie wszystko dało się zrozumieć od razu! To się nazywa umiejetność przekazywania informacji! Jeszcze raz jestem pod bardzo dużym wrażeniem i pozdrawiam.
Świetny odcinek i podoba mnie się to że troszeczkę bardziej niż zwykle zgłębiłeś temat. Jestem za żeby odcinki były dłuższe i bardziej wyczerpywały poruszaną tematykę. Super, dziękuję i pozdrawiam autora.
Świetny film! oby temat CAN był kontynuowany. Zresztą patrząc po komentarzach i ocenach protokoły komunikacyjne automotive ciesza się dużym zainteresowaniem. Liczę, że LIN i diagnostyka UDS też doczekają się paru filmów :)
jakiś miesiąc temu siedziałem z translatorem chyba z tydzień czasy aby znaleźć te informacje a tu podane na tacy. Brawo RS Elektronika Świetny materiał
Rewelacja takie odcinki lubię, bardzo ciekawa jest ta magistrala i jest bardziej skomplikowana niż myślałem. Podłączam czasem przewody CAN do tej pory nie wiedziałem nawet co to jest i do czego tak naprawę służy, wiedziałem tylko że jest do komunikacji. Ten film rozjaśnił trochę temat ale pokazał że jest bardzo rozległy, teraz nie będę słuchał dziwnych tekstów na temat właśnie tej magistrali gdzie koledzy z pracy, co się okazuje mówili bzdury. Dzięki.
Fajny, treściwy film. Warto dodać ze na dwóch końcach magistrali są 2 rezystory 120 omów połączonych rownolegle ,a wypadkowa ich rezystancji przy takim połączeniu to 60. A przydaje się to w diagnostyce bo jeżeli wyskoczy nam zamiast 60 omów 120 to już wiemy ,ze mamy przerwę na przewodzie. A na sam koniec tej długiej wypowiedzi to przewodów magistrali CAN nie należy izolować taśma PCV bo przy pocieraniu o np metal wytworzy nam się ładunek i będzie wprowadzał nam zakłócenia do całej magistrali - sprawdzone w wózkach widłowych. Pozdrawiam serdecznie,
Świetny materiał. Odcinek mógłby trwać 2 godziny i jeszcze było by mi mało, więc nie przejmuj się długością. Mega ciekawie i bardzo prosto opisane mechanizmy, które zawsze mnie interesowały, ale nie do końca je czułem. Dzięki i czekam na więcej.
CAN to bardzo interesujący temat. Można pójść dalej w motoryzację i omówić inne aspekty związane z motoryzacją jak protokoły (UDS, OBD, ODX), standardy (AUTOSAR) czy wspomniane w filmie sieci. BTW w 3:53 widoczne są symulatory CAN firmy vector, na stronie producenta (vector.com) w zakładce know-how można znaleźć sporo ciekawych informacji odnośnie standardów panujących w motoryzacji.
Mniemam że bez obaw może Pan wstawiać materiały dłuższe w których znajdzie się znacznie więcej informacji z poruszanego tematu. Nawet jeśli ktoś nie będzie zainteresowany całością np budową ramki danych (bo dopiero zaczyna przygodę z elektroniką) to sobie to po prostu przewinie, choć podejrzewam że będzie to bardzo mała liczba widzów. Chciałbym bardzo podziękować za przygotowywane materiały są naprawdę wspaniałe, wiedza jaką z nich pozyskałem znacznie przewyższa tę którą można było uzyskać w szkole. Pozdrawiam bardzo serdecznie
Magistrala CAN jest stosowana nie tylko w samochodach ale i w przemyśle, część sterowników PLC komunikuje się z panelami startującymi czy dodatkowymi modułami wykonawczymi również dzięki magistrali CAN.
Jak wytrzymać do końca?! Świetny materiał z moim ulubionym rozrysowaniem ramek i omówieniem. Dla kogoś interesującego się motoryzacją pozycja obowiązkowa. Szkoda, że w materiale nie było kilku zdań o tym dlaczego popularny "elm237" (mam nadzieję, że nie pomyliłem nazwy) nie czyta wszystkiego (może mały suplement) jeszcze raz dziękuję za ciekawy materiał.
Zaraz, zaraz jak rodzaj ramki (!/B) może być z pole, które ma 11 lub 29 bitów, przecież to trafi w arbitraż (w 29 bitów). OK, doczytałem, te 29 bitów jest rozdzielone na 11 bitów, wybór A/B (tzn. tylko B) i dalej pozostałe 18 bitów. To ma szanse zadziałać. A wykład bardzo ciekawie poprowadzony, dziękuję.
Super odcinek. Myślę, że można by rozwinąć go jeszcze jako drugi. Chętnie bym posłuchał o czymś z wyższych warstw. Jak np. dane są zabezpieczane przed przechwyceniem (W większości wcale w starszych autach) jak systemy w nich szyfrują kody immobilisera, choć oczywiście rozumiem, że temat może być specyficzny dla konkretnego producenta. No ale może jednak coś by się jeszcze dało dodać. Historia pamięta Mercedesa klasy A który magistralę can miał wyprowadzoną do lusterek. Gdzie złodzieje, podchodzili, wpinali się w lusterko z małym rejestratorem i czekali aż właściciel uruchomi auto. Potem mieli kody immo zapisane w rejestratorze, choć może to miejska legenda :)
Dotarłam do końca, wręcz z niedosytem, po ogarnięciu ramek TCP/UDP/IP ramka CAN nie stwarza problemu w zrozumieniu. Materiał bardzo ciekawy, taki obrazowy zarys teorii. Jest szansa na trochę praktyki w tej materii?
5:10 Chociaż film jest generalnie o CAN, to jednak wiekszość przykładów odnosi się do motoryzacji. Nie wiem skąd te klasy prędkośc, to chyba jakaś czysta teoria, szczególnie prędkości 10Kbps, 50Kbps (w motoryzacji się ich nie stosuje) dla takich mało istotnych połaczeń stosuje się prostszą magistralę LIN. W praktyce w dzisiejszych samochodach producenci stosują magistrale o dwóch prędkościach transmisji 100kbps i 500kbps, magistrale podzielone na podsieci fizyczne (zabezpieczenie przed blokadą w przypadku awarii, np. zwarcia obydwu linii). Podsieci połaczone są bramą (switchem) która często filtruje ruch pomiędzy podsieciami.
Przecież ten film to genialne geniuszostwo. Dziękuję Ci za wytłumaczenie jak działa elektronika w aucie. Będę mógł zamknąć mordy cwaniakom jednym linkiem. Jeszcze raz dziękuję za wspaniale wykonaną pracę, którą możemy tutaj oglądać :D
świetny materiał :) podobnie jak inni pożebrałbym o więęęęcej w tym, jak Pan sam wspomina, niemal niewyczepranym, temacie, jak również więcej magistral samochodowy - jak k-line z którym mam styczność w dwóch moich generacyjnie strasznie rozstrzelonych bmkach (zarównio e39 pierwszy rok prod - seria 96-03 i e65 tu drugi rok, a seria 01-08) - a skoro w tak różnych pędzidłach występuje, to jestem przekonany, że jest to bardzo popularna i szeroko stosowana magistrala :)
A ja chciałbym przedłuzyć grzanie świec płynu chłodniczego, Tzn fabrycznie jest tak że te świece grzeją wówczas gdy temperatura powietrza zasysanego jest poniej 5 stopni, a prawda jest taka że takim dieslem to trzeba przejechać z 10 km aby silnik osignął swoja temperaturę pracy i to w lecie!
Bardzo dziękuję za taki materiał. Sam kiedyś musiałem poznać ten Interface i wiem, że to co Pan przedstawił to jeszcze za mało :) niecierpliwie czekam na kolejne odcinki 😁 może w kiedyś doczekamy się budowy komputera np takiego jak u Bena Eatera 😁😁😁😁
Klasy A B C D nie określają tylko magistrali CAN, jest to ogólny podział magistral stosowanych w Automotive mogą to być również magistrale LIN, FlexRay czy MOST.
Jestem za. Elektronika samochodowa mogłaby tu częściej gościć
CAN nie tylko w samochodach są również maszyny przemysłowe
😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁
Nasze prośby zostały wysłuchane, w ciemno łapka w górę.
Co za faje dały łapy w dól. Facet opisuje i omawia wszystko krok po kroku traci czas a wy tego nie szanujecie. Dla mnie to jeden z najlepszych kanałów jaki jest na YT!!
Łapki w dół też pozycjonują film.
Łapki w dół dały faje które z tego filmu nic nie rozumieją.
@@mirasm433 powinny dać sobie w takim razie, no ale skoro nic nie rozumieją... 🤣
Niech Pan nie powtarza wciąż, że odcinek jest długi, wchodzi Pan za głęboko w temat itp.... My tego chcemy!!! Tak nas Pan swoim kanałem wychował, że chcemy wiecej.
No wreszcie. Tematyka CAN powinna być omówiona bardzo szczegółowo (nawet 10+ audycji). Gwarantuję ogromną popularność w przypadku dobrego opracowania - teoria i praktyka (dla elektroników - chcoćby zaawansowanych amatorów).
Szacunek dla autora za ogromną wiedzę w temacie i wyczerpujące opracowanie tego jak i pozostałych odcinków !
Wielki szacunek dla twórcy kanału RS elektronika.Chciałbym żeby wszyscy wykładowcy i nauczyciele potrafili chociaż w małej części przekazać takim prostym sposobem taki ogrom wiedzy i zaciekawić słuchaczy. To co Pan robi to klasa sama w sobie. PROFESJONALIZM.
Ten kanał jest genialny, nie dość, że ogrom wiedzy, to jeszcze doskonały patent na jej przekazanie 😎
Czuję się jakbym był w szkole na lekcji elektroniki. Uwielbiałem te lekcje. W szkole mieliśmy szczęście poznać i uczyć się od człowieka, który potrafił świetnie przekazać wiedzę w ciekawy i interesujący sposób, był lubiany przez uczniów, najlepszy nauczyciel na świecie. I nie strajkował zostawiając nas uczniów w czarnej du... dla kasy... udając publicznie, że mu na nas zależy. To był nauczyciel z powołania, inteligenty, błyskotliwy, ciekawy, z charyzmą, nie było ucznia, który go nie lubił. Podobne odczucia jak w szkole mam kiedy oglądam Pańskie filmy. Gratuluję naprawdę wartościowego kanału na YT. Życzę wszystkiego dobrego i coraz większej publiczności, niech widzowie chłoną wiedzę i łapią bakcyla elektroniki ;)
Autorom podziękowania ślę serdeczne . Budzimy iskierki WIEDZY by je rozdawać.. Sprawdzaj, doświadczaj.. ignorancją arogancją wspieraliśmy system.. podaj dalej. Świetny materiał edukacyjny.
Super odcinek i dla nas mega wartościowy. Masa produktów które oferujemy współpracuje z magisterską CAN. Ostatnio jest bardzo modny temat immobiliserów, które blokują pracę silnika po CAN. Tak pomyślałem czy możnaby sparaliżować prace samochodu umieszczając moduł generujący ciągle ramkę dominującą aby nie dopuścić do głosu inne moduły.
Rewelacyjny materiał.
Bardzo duży talent Prowadzącego do przekazywania trudnych i zawiłych (ale ciekawych) tematów.
Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak szerokie zastosowanie ma CAN w naszym codziennym życiu i czuwa nad naszym bezpieczeństwem w każdej sekundzie np środkami komunikacji miejskiej czy samochodach. Pozdrawiam prowadzącego to jeden z najlepszych filmów na YT.
Ekstra odcinek. Właśnie udostępniłem synowi który kształci się w technikum samochodowym. Dziękuję.
Dziękuję za wyczerpujacy odcinek. Podoba mi sie ta forma i jak to wyszlo (z dlugoscia). Wychodze z zalozenia ze jak sie porusza jakis temat i dotknie sie go powierzchownie to pozostaje taki niesmak ze jeszcze wiele rzeczy mozna bylo dopowiedziec. Tutaj jednak wszystko wywazyles - dawka wiedzy i czas.
Odnoszę się do Twoich slow czy aby taka dluzsza forma miala sens. Wedlug mnie jak najbardziej. Bardzo duzo mozna sie dowiedziec z takich odcinkow.
Pozdrawiam i oby wiecej rownie wyczerpujacych odcinkow.
MISZCZ ŚWIATŁA I OKOLIC! A tak serio, właśnie piszę pracę licencjacką na temat wykorzystania systemów informatycznych w współczesnej motoryzacji. Dziękuje za pomoc w zgłębieniu tematu. MISZCZ PAN JESTEŚ!
Pozdrawiam!!!!
Ten "MISZCZ", to wyjątkowa rewelacja nieuka. Chodzi o tego pseudolicencjata, który nie zna ortografii (pawelloozik).
Bardzo dziękuję za świetny materiał. Niesamowicie przydatny. Cieszę się, że się pojawił.
Super materiał. Uczyłem się z tego do labów z CANa. Zaliczyłem na 100%. Więcej elektroniki samochodowej proszę!
Wogóle nie było nudy a wręcz przeciwnie bardzo fajnie i ciekawie to wytłumaczyłeś.
Magistrala CAN jest podobna do I2C, a nawet identyczna np. w kwestii arbitrażu. Bardzo dobry odcinek.👍 Dzięki!
Fajny materiał. Liczę że dalej pociągniesz temat can no i nie pominiesz K-line oraz Lin. Pozdrawiam
Biorąc pod uwagę wcześniejszy content na kanale, raczej bym się spodziewał MOST.
MOST, czekam na to
Panie Krzysztofie, chylę czoła i dziękuję za kolejny doskonały wykład.
Lubię słuchać takich opowieści. To jest coś co wiem, coś co jest przetestowane. Sprawdzone i niezrozumiałe dziwne...
Bardzo fajny materiał. Im więcej omówionych i *wytłumaczonych* szczegółów technicznych tym lepiej - w końcu ogólne informacje można łatwo znaleźć w sieci. Oby więcej takich materiałów.
GRATULACJE!!! REWELACYJNY temat!!! Popieram postulat za kolejną dawką wytłumaczenia SYSTEMÓW samochodowych, komputerowych, lotniczych itd.
Panie Krzysztofie! Wspaniale wytłumaczył mi Pan to, czego nie potrafili wytłumaczyć w technikum samochodowym, które ukończyłem w 2003 roku. Wreszcie wiem, jak to działa!
I spokojnie, nie praktykuję w zawodzie ;)
To wielka szkoda, że nie jesteś w zawodzie :(
Świetny materiał. Na prawdę niespotykana ilość wiedzy zarówno z zakresu elektroniki analogowej jak i cyfrowej (mając na myśli nie tylko ten film). Pozdrawiam!
Właśnie takie szczegółowe omówienie tematu to najlebsze kąski,pozdrawiam.
Według mnie lepiej poruszyć mniej tematów ale zbadać je dogłębniej. Materiał o CAN jest świetny
Dziękuję bardzo za tyle włożonej pracy! Mam do zrobić prezentację dotyczącą elektroniki używanej w hybrydach ten odcinek bardzo pomógł :D
Wow!! Takiej ilości wiedzy się nie spodziewałem! Wszystko konkretnie i na temat, a co najważniejsze prawie wszystko dało się zrozumieć od razu! To się nazywa umiejetność przekazywania informacji! Jeszcze raz jestem pod bardzo dużym wrażeniem i pozdrawiam.
Wspaniały program dokładne omówienie działania CAN
Brak mówienia grypsem i cwaniakowanie
Pierwsze chyba taki program w języku polskim Brawo.
Temat bardzo ciekawy. Właśnie borykam się z problemem magistrali CAN i próbuje go rozwiązać.
Kapitalny materiał, proszę o więcej. Elektronika + Programowanie + Automotive = Banan na twarzy
Świetny odcinek i podoba mnie się to że troszeczkę bardziej niż zwykle zgłębiłeś temat. Jestem za żeby odcinki były dłuższe i bardziej wyczerpywały poruszaną tematykę. Super, dziękuję i pozdrawiam autora.
Świetny film! oby temat CAN był kontynuowany. Zresztą patrząc po komentarzach i ocenach protokoły komunikacyjne automotive ciesza się dużym zainteresowaniem. Liczę, że LIN i diagnostyka UDS też doczekają się paru filmów :)
...ale badzmy powazni mowimy o prawdziwej motoryzacji...kocham ten kanal za specyficzne i fachowe poczucie humoru ;) pozdrawiam tworcow
jakiś miesiąc temu siedziałem z translatorem chyba z tydzień czasy aby znaleźć te informacje a tu podane na tacy.
Brawo RS Elektronika Świetny materiał
Rewelacja takie odcinki lubię, bardzo ciekawa jest ta magistrala i jest bardziej skomplikowana niż myślałem. Podłączam czasem przewody CAN do tej pory nie wiedziałem nawet co to jest i do czego tak naprawę służy, wiedziałem tylko że jest do komunikacji. Ten film rozjaśnił trochę temat ale pokazał że jest bardzo rozległy, teraz nie będę słuchał dziwnych tekstów na temat właśnie tej magistrali gdzie koledzy z pracy, co się okazuje mówili bzdury. Dzięki.
Akurat wczoraj zakupiłem kabel VAG KKL i chciałem poznać podstawy systemu samochodowego. Leci łapka
Akurat KKL to jest inny protokół transmisji danych.
Fajny, treściwy film. Warto dodać ze na dwóch końcach magistrali są 2 rezystory 120 omów połączonych rownolegle ,a wypadkowa ich rezystancji przy takim połączeniu to 60. A przydaje się to w diagnostyce bo jeżeli wyskoczy nam zamiast 60 omów 120 to już wiemy ,ze mamy przerwę na przewodzie. A na sam koniec tej długiej wypowiedzi to przewodów magistrali CAN nie należy izolować taśma PCV bo przy pocieraniu o np metal wytworzy nam się ładunek i będzie wprowadzał nam zakłócenia do całej magistrali - sprawdzone w wózkach widłowych. Pozdrawiam serdecznie,
Fajnie, że rozważasz troszkę bardziej szczegółowe filmiki. Jestem za!
Dla mnie to jest czarna magia, qle fajnie się tego słucha 😁
Praca którą wykonujesz tworząc ten kanał jest bardzo ale to bardzo potrzebna dla ludzi chłonnych wiedzy. Oby tak dalej pozdrawiam
Świetny materiał. Odcinek mógłby trwać 2 godziny i jeszcze było by mi mało, więc nie przejmuj się długością. Mega ciekawie i bardzo prosto opisane mechanizmy, które zawsze mnie interesowały, ale nie do końca je czułem. Dzięki i czekam na więcej.
Pogratulować wiedzy. Bardzo wciagajacy materiał !!
CAN to bardzo interesujący temat. Można pójść dalej w motoryzację i omówić inne aspekty związane z motoryzacją jak protokoły (UDS, OBD, ODX), standardy (AUTOSAR) czy wspomniane w filmie sieci. BTW w 3:53 widoczne są symulatory CAN firmy vector, na stronie producenta (vector.com) w zakładce know-how można znaleźć sporo ciekawych informacji odnośnie standardów panujących w motoryzacji.
Rewelacja, WIECEJ elektroniki samochodowej !!!
Genialny materiał, chętnie obejrzałbym jeszcze więcej zagadnień z dziedziny elektroniki samochodowej
Nie zanudziłeś, Reduktor Szumu jest WIELKI !
Dałbym Ci gwiazdkę w górę - łapa to za mało. Zawsze się człowiek czegoś mądrego dowie 👍👍👍
Mniemam że bez obaw może Pan wstawiać materiały dłuższe w których znajdzie się znacznie więcej informacji z poruszanego tematu. Nawet jeśli ktoś nie będzie zainteresowany całością np budową ramki danych (bo dopiero zaczyna przygodę z elektroniką) to sobie to po prostu przewinie, choć podejrzewam że będzie to bardzo mała liczba widzów.
Chciałbym bardzo podziękować za przygotowywane materiały są naprawdę wspaniałe, wiedza jaką z nich pozyskałem znacznie przewyższa tę którą można było uzyskać w szkole.
Pozdrawiam bardzo serdecznie
Nareszcie Elektronika Samochodowa. Oby więcej takich materiałów
Bardo dziękuję za ten material, moglby byc w wersji jeszcze bardziej rozszerzonej. To bardzo cenna wiedza.
Dzięki Panu wiele mi się wyjaśniło. Serdeczne dzięki za prowadzenie tego kanału. To prawdziwa skarbnica wiedzy
Więcej, więcej, częściej zagłębiaj się w szczegóły danego tematu, choćby odcinki miały trwać po 2 godziny ;-)
Dokładam się do prośby o bardziej szczegółowe informacje
Super materiał, dziękuję 😀
Jak zawsze super film. Kawał dobrej roboty, teraz czekamy na magistralę LIN, MOST, etc.
Mistrzostwo Świata...
Pozdrawiam'
Bardzie ciekawie wyjaśnione. A propos... CAN jest też używany na kolei: w wagonach IC i całych zespołach trakcyjnych np. ETZ'tach.
Bardzo dobrze zrobiony materiał, przekazuje naprawdę istotnie informacje
Magistrala CAN jest stosowana nie tylko w samochodach ale i w przemyśle, część sterowników PLC komunikuje się z panelami startującymi czy dodatkowymi modułami wykonawczymi również dzięki magistrali CAN.
Super! Proszę o więcej elektroniki samochodowej. Łapa!
Jak wytrzymać do końca?! Świetny materiał z moim ulubionym rozrysowaniem ramek i omówieniem. Dla kogoś interesującego się motoryzacją pozycja obowiązkowa. Szkoda, że w materiale nie było kilku zdań o tym dlaczego popularny "elm237" (mam nadzieję, że nie pomyliłem nazwy) nie czyta wszystkiego (może mały suplement) jeszcze raz dziękuję za ciekawy materiał.
Zaraz, zaraz jak rodzaj ramki (!/B) może być z pole, które ma 11 lub 29 bitów, przecież to trafi w arbitraż (w 29 bitów).
OK, doczytałem, te 29 bitów jest rozdzielone na 11 bitów, wybór A/B (tzn. tylko B) i dalej pozostałe 18 bitów. To ma szanse zadziałać.
A wykład bardzo ciekawie poprowadzony, dziękuję.
Jak zawsze świetny temat;)
Super odcinek. Myślę, że można by rozwinąć go jeszcze jako drugi. Chętnie bym posłuchał o czymś z wyższych warstw. Jak np. dane są zabezpieczane przed przechwyceniem (W większości wcale w starszych autach) jak systemy w nich szyfrują kody immobilisera, choć oczywiście rozumiem, że temat może być specyficzny dla konkretnego producenta. No ale może jednak coś by się jeszcze dało dodać. Historia pamięta Mercedesa klasy A który magistralę can miał wyprowadzoną do lusterek. Gdzie złodzieje, podchodzili, wpinali się w lusterko z małym rejestratorem i czekali aż właściciel uruchomi auto. Potem mieli kody immo zapisane w rejestratorze, choć może to miejska legenda :)
Super film! Bardzo dobrze wyjaśnione trudne zagadnienie. Szacun za wiedzę.
Yes, we CAN!
Ekstra filmik, dzięki. Długa forma na plus.
Dotarłam do końca, wręcz z niedosytem, po ogarnięciu ramek TCP/UDP/IP ramka CAN nie stwarza problemu w zrozumieniu. Materiał bardzo ciekawy, taki obrazowy zarys teorii. Jest szansa na trochę praktyki w tej materii?
Bardzo ciekawy odcinek
Świetny odcinek, faktycznie systemy transmisji cyfrowych są bardzo interesujące. Pozdrawiam i chętnie obejrzę więcej takich odcinków!!
Zawsze byłem ciekawy jak to działa! Dzięki wielkie!
Mega. Również uważam, że o elektronice samochodowej można by więcej. Pozdrawiam.
5:10 Chociaż film jest generalnie o CAN, to jednak wiekszość przykładów odnosi się do motoryzacji. Nie wiem skąd te klasy prędkośc, to chyba jakaś czysta teoria, szczególnie prędkości 10Kbps, 50Kbps (w motoryzacji się ich nie stosuje) dla takich mało istotnych połaczeń stosuje się prostszą magistralę LIN.
W praktyce w dzisiejszych samochodach producenci stosują magistrale o dwóch prędkościach transmisji 100kbps i 500kbps, magistrale podzielone na podsieci fizyczne (zabezpieczenie przed blokadą w przypadku awarii, np. zwarcia obydwu linii). Podsieci połaczone są bramą (switchem) która często filtruje ruch pomiędzy podsieciami.
Za ciężki odcinek ;). Przyjdzie moment kiedy bardzo się przyda. Łapa w górę, by tak profesjonalny kanał nigdy nie zszedł z emisji.
Czekamy jeszcze na film o LIN oraz KKL
Ja jeszcze chciałbym flexrey
@@Areeeek
FlexRay wlasciwie umarl i zostal wyparty przez Ethernet.
I o możliwości nasłuchu lini CAN za pomocą komend "ATMA" czy "STMA"
To mozna sobie znalezc w nocie aplikacyjnej komend AT dla ELM327 i raczej malo ma wspolnego z CAN-em jako takim.
@@epolpier A to co mozna monitorować? Przecież tam wszystko leci i później dekoduje się np. który bit to otwarte drzwi czy prędkość auta.
Bardzo pomocny materiał. Wiekie dzięki.
Czekamy na kontynuację tematu👍👍👍
Przecież ten film to genialne geniuszostwo. Dziękuję Ci za wytłumaczenie jak działa elektronika w aucie. Będę mógł zamknąć mordy cwaniakom jednym linkiem. Jeszcze raz dziękuję za wspaniale wykonaną pracę, którą możemy tutaj oglądać :D
Świetny artykuł. Czekam na kolejne.
Super materiał! Proszę o więcej o OBD.
prawdziwa petarda, brak jeszcze tylko przykładu z interpretatorem CAN :) łapa zdecydowanie w górę
Też jestem za. Fajny temat poruszony. Oby więcej takich filmów na tym kanale.
A nam na szkoleniu połowy tych informacji nie przekazali... bardzo dobry materiał, z niecierpliwością czekam na kolejne
świetny materiał :) podobnie jak inni pożebrałbym o więęęęcej w tym, jak Pan sam wspomina, niemal niewyczepranym, temacie, jak również więcej magistral samochodowy - jak k-line z którym mam styczność w dwóch moich generacyjnie strasznie rozstrzelonych bmkach (zarównio e39 pierwszy rok prod - seria 96-03 i e65 tu drugi rok, a seria 01-08) - a skoro w tak różnych pędzidłach występuje, to jestem przekonany, że jest to bardzo popularna i szeroko stosowana magistrala :)
SUPER - SERDECZNE POZDROWIENIA !
Super materiał proszę o więcej o elektronice samochodowej.
Super materiał. Podoba się...
A ja chciałbym przedłuzyć grzanie świec płynu chłodniczego,
Tzn fabrycznie jest tak że te świece grzeją wówczas gdy temperatura powietrza zasysanego jest poniej 5 stopni, a prawda jest taka że takim dieslem to trzeba przejechać z 10 km aby silnik osignął swoja temperaturę pracy i to w lecie!
Świetny materiał i genialne opracowanie bardzo złożonego tematu!
Jak zwykle się nie zawiodłem i bardzo dziękuję za odcinek :)
Bardzo ciekawy i dobry odcinek! Dziękuję
Bardzo dziękuję za taki materiał. Sam kiedyś musiałem poznać ten Interface i wiem, że to co Pan przedstawił to jeszcze za mało :) niecierpliwie czekam na kolejne odcinki 😁 może w kiedyś doczekamy się budowy komputera np takiego jak u Bena Eatera 😁😁😁😁
świetny materiał,
Bardzo dziękuję za ten film, bardzo przyjemnie się Ciebie słucha 👍
świetny materiał! więcej takich nawet polecam przy większych tematach dzielić na części odcinki np. po 20min ;)
Świetny materiał, choć do pełnego zrozumienia tematu jeszcze mi daleko :)
Dziękuję i pozdrawiam
Klasy A B C D nie określają tylko magistrali CAN, jest to ogólny podział magistral stosowanych w Automotive mogą to być również magistrale LIN, FlexRay czy MOST.
Jeden z najbardziej interesujących odcinków :) coś bardzo przydatnego w życiu :)