wow nem semmi :) újabb magyar siker van kilátásban :) csak aztán nehogy úgy járjunk ezzel a penésszel-predátor gombával mint az interstellarban mert mondjuk mutálódik vagy tudom is én :D
@@csilladr.kovacs1675 A kétely nélküli bizonyossággal kapcsolatban felmerül bennem az óvatosság, a térdre borulás, az alázatosság. A természet szempontjából az ember a legnagyobb kártevő, így, ha a predator gomba ott kolonizálódik, ahol probléma van, bennem is felmerült némi félelem. Ugyanakkor, ha a világban a kutatónő hozzájárulásával rátaláltak és megjelent egy ilyen megoldás, akkor mindenképpen helye van a világban, helyénvaló, szükségszerű. Gratulálok az eredményhez, a világszabadalamhoz!
Nagyszerű!! Gratulálok!! 👏🏻 Egy kérdés felmerült bennem, hogy vajon a leanderekre használható-e. Sajnos az utóbbi időben rengeteg nyavalyája lett nekik is 🫤
Kedves Csilla azt szeretném kérdezni ki lehet juttatni más anyagokkal is mint például az SCD, Amazon vagy Bór illetve levéltrágyák válaszát előre is köszönöm Sanyi 😊
Csodás felfedezés, gratulálok. Lenne egy kérdésem: amennyiben szőlőben alkalmazom és később mégis lisztharmat vagy peronoszpóra tünetek jelennek meg, akkor a kémiai kezelés kiöli ezt a gombát is?
@@jurajleszko504 Igen számos felszívódó szerrel szemben is teszteltük hatékonyságát. Sikeresen működött. Kiszállítással kapcsolatban keresse kérem a Danuba Kft. elérhetőségeit.
én idén Lecitint használtam a nagy melegben, eredményesen. Elvileg a tricho gombákat nem károsítja, de én ősszel úgy is újra permeteztem, lemosóként is...
@@KertTV Szia Márk! A kiskerti adagolásról nem nagyon találni információt sehol. Az 1-3 kg/ha - ból nagyjából arra következtetek, hogy kb. 30g/10literes adagolás jó lehet, vagy valamivel kevesebb. Jól gondolom?
@@KertTV mármint ez a kettő, ami ide ki lett választva, nem szaporodnak 30 fok feltt. pont azért lett az a kettő kiválasztva a sok felfedezett közül, hogy ne legyen kérdés. Pedig de jó lenne, ha a nyári melegben is lenne hatékony ilyen gomba, csak az ugye már veszélyes lenne...
@Csilla Dr. Kovács Nagyon tetszik. Rendeltem is, már itthon van. Kérdésem, hogy van egy öreg almafám, amit még szeretnék életben tartani, de kezd korhadni a közepe. Esetleg ezzel lassítható ez a folyamat?
Kedves Lajos! Tapasztalataim alapján elmondhatom, hogy a nektriás rákosodás esetén, mely szintén ilyen jellegű elváltozásokat okoz, gyógyulás következett be,na seb szépen kalluszosodott.
@@csilladr.kovacs1675 Köszönöm a választ. Mindenképp kezelem a fát. Amíg nem jött ez a készítmény a kivágáson gondolkoztam, de most kap egy új esélyt. :)
@@norbertnagy5514 A fa él és terem is. beteg törzset levágtam legalsó 3 éves ágat hagytam meg (drasztikus tudom). Az élő rész új törzset nevel az elhalt köré. Nem tudom hosszú távon életben marad-e, kb. 45 éves fa. De most nagyon jó erőbe van semmi nem támgadta meg eddig.
Kedves Csilla, ha monília ellen alkalmazom, hányszor kell permeteznem? A vegyszeres kezeléstől eltérően ezt valóban virágzásban nem lehet használni? Csodálatos lenne, ha ezzel meg tudnám menteni a fáimat. Gratulálok az eredményeikhez!
Kedves József, a kezelést már a metszést követően érdemes elkezdeni, így egy úgynevezett seb felület zárás történik, ezt követően pedig a virágzás előtt még egy kezelés javasolt a kórokozó gombák okozta fertőzési nyomás csökkentésére.
Kedves Csilla! Bio kajsziban már az idén használtam már egyszer moníliára. Meddig marad a fákban a gomba akár a téli időszakban? Ősszel szeretném még egyszer használni metszés után. Sajnos az idei évben nagyon megfertőzte a monília a fáinkat és a termést is elvitte.
elvileg, ha a kolonizáció sikeres, a növényben élethosszig bennmaradnak, legalább is nekem ezt mondták - de azért évente nem árt az emlékeztető permetezés... 😉
@@csilladr.kovacs1675 Én értem ezt, világos, de akkor is az van ráírva, hogy mikrogranulált starter műtrágya... Ha meg nem műtrágya, akkor miért van odaírva a dobozra nagy betűkkel?
Kedves Zoltán! Köszönjük szépen az észrevételt. Nyomdai hiba történt, javításra került. A nagy kiszereléseken, illetve a Danuba Kft. honlapján sem ez a kép szerepelt.
Ha növényvédőszernek neveznék, nem lehetne szállítani, és nem tudnánk rendelni. Így van átnevezve a kiváló pajzstetű és gyapjastetű ölő Tiosol is. Hülye redeletek, amik a pénzbeszedésről szólnak. Nem érdekel itt senkit a biotermesztés.
én már második éve használom és nálam bevállt... lemosózni érdemes vele ősszel-tavasszal és közvetlenül virégzás előtt/az elején még egy permetezés. cseresznyénél is bevált, ráadásul akkora levelei lettek a cseresznyének, hogy csak néztünk...
Sziasztok! Nálam sajnos a gyűrűs tuskógomba a kár okozó legalábbis azt hiszem mert a termőteste évek óta megjelenik a kertben és több gyümölcsfám is elszáradt. Sok növényem levelei jelenleg is visszaégnek, elszáradnak. Lehet Nálam is használna a Tricho Immun ?
Kedves Attila! Igen, próbálja meg használni, ugyanis bazídiumos gombák ellen is bizonyította hatékonyságát, emellett véleményem szerint nemcsak ez a kórokozó gomba lehet ott a fás szövetben, mely a tüneteket okozza a gyümölcsfáin.
@@csilladr.kovacs1675 köszönöm szépen. Még kettő kérdésem volna egyébként. Az emberi szervezetre, milyen hatással van mondjuk, ha táplálék formájában jut be a szervezetbe nagyon kis mennyiségben? A második pedig a mikorrhiza gombára hogyan reagál? Ez is egy nagyon hasznos gomba a növények tápanyagfelvétele szempontjából.
Kedves István! Igen van különbség a két termék között. A Tricho talajban működik hatékonyan, míg a Tricho immun törzsei a növényi szövetekben képesek hatékonyan működni.
@@csilladr.kovacs1675 Köszönöm a gyors választ! Akkor jól gondolom, hogy az Immun inkább a fásszárúaknak kell, míg a másik a veteményesnek (paradicsom, paprika, uborka, tök stb.) tesz jót?
@@istvanszilvassi7006 teljesen mindegy fás vagy lágyszárú a növény, az a kettő közti lényeges különbség, hogy a Tricho a talajban működik, a Tricho immun pedig a növényen belül életképes.
Ezek a gombák a növény nedv keringési rendszerében élnek, oda kell bejuttatni őket. Ezt többféleképpen is megtehetjük. A legegyszerűbb, ha a leveleken keresztül szívódik fel, de a gyökereken keresztül is be tud jutni. Ezért érdemes aztatni pl a facsemetét 12 órát TrichoImmunus vízben ültetés előtt. És lehet lemosó permetezéssel is kijutottatni, mert a kéreg apróbb sérülésein keresztül is be tud jutni. Ez az igazság.
Humán egészségügyi szempontból szelektált törzseket tartalmaz a készítmény. Az az aggályos, ha toxintermelő kórokozót sikerül elfogyasztani, sajnálatos módon a termesztés során ezen kórokozók jelenlétével egyre inkább számolni kell.
Gombaölő szereppel bír mikoparazita képességének köszönhetően, azonban egy mikrobiológiai készítményről van szó, mely ökológiai gazdálkodásban is alkalmazható.
A Trifender talajban élő kórokozó gombákkal szemben fejti ki hatékonyságát, a Tricho immunban található törzsek pedig a növényi szövetekben kolonizálódnak, így a szövetekbe bekerülő és ott pusztító hatást okozó kórokozó gombák ellen hatékony. Ezek a fajok valóban mások az említett termékben lévőtől.
@@csilladr.kovacs1675 gratulálok a kutatás eredményeihez! Felmerült bennem, hogy ez a termék alkalmazható-e gyep gombás betegségeire is (kalapos gombákra vagy sárgulásra)? Vagy oda inkább a talajban működő változat hozhat segítséget? Köszönöm.
@@ulicska55köszönöm a kedves szavakat. Én személy szerint a talajosat az áttelelő szaporító képletek gyérítése miatt alkalmaznám egyrészt, másrészt a Tricho immunt pedig a növényi szövetek védelme érdekében, ugyanis, ami a talajban telel át az azt követően nyilvánvalóan a növényt fogja megtámadni és megfigyelhető tüneteket okoz majd azon. Az immun emellett a növény úgynevezett immunrendszerét is erősíti, így ellenállóbbá teszi azt a különböző biotikus és abiotikus hatásokkal szemben egyaránt.
Fantasztikus!! Nem semmi teljesítmény! Gratulálok tiszta szívből!
Köszönjük szépen.
Hűha ez nagyon szuper eredmény és felfedezés. Köszönöm. Öröm volt hallgatni.
Köszönjük szépen! 😊
Gratulálok!!!! Ki fogom próbálni! :)
wow nem semmi :) újabb magyar siker van kilátásban :)
csak aztán nehogy úgy járjunk ezzel a penésszel-predátor gombával mint az interstellarban mert mondjuk mutálódik vagy tudom is én :D
Köszönjük szépen 😊, nem fog így alakulni.
@@csilladr.kovacs1675 A kétely nélküli bizonyossággal kapcsolatban felmerül bennem az óvatosság, a térdre borulás, az alázatosság. A természet szempontjából az ember a legnagyobb kártevő, így, ha a predator gomba ott kolonizálódik, ahol probléma van, bennem is felmerült némi félelem. Ugyanakkor, ha a világban a kutatónő hozzájárulásával rátaláltak és megjelent egy ilyen megoldás, akkor mindenképpen helye van a világban, helyénvaló, szükségszerű. Gratulálok az eredményhez, a világszabadalamhoz!
Zseniális! ❤
Köszönjük. 😊
Nagyszerű!! Gratulálok!! 👏🏻
Egy kérdés felmerült bennem, hogy vajon a leanderekre használható-e. Sajnos az utóbbi időben rengeteg nyavalyája lett nekik is 🫤
Köszönjük, igen használható, sajátjaimon is próbáltam, jól működött.
Kedves Csilla azt szeretném kérdezni ki lehet juttatni más anyagokkal is mint például az SCD, Amazon vagy Bór illetve levéltrágyák válaszát előre is köszönöm Sanyi 😊
@@sanyinagy én Wuxal lombtrágyával vittem már fel egyszerre, elvileg még segíti is a gombák felszaporodását a növényen...
Gratulálok. Használható a mikomax gombaval a palánták kiültetésekor párhuzamosan vagy érdemes a kettő között időt hagyni?
Csodás felfedezés, gratulálok. Lenne egy kérdésem: amennyiben szőlőben alkalmazom és később mégis lisztharmat vagy peronoszpóra tünetek jelennek meg, akkor a kémiai kezelés kiöli ezt a gombát is?
Köszönjük. A kémiai védekezés esedékessége esetén már a kezelést megelőzően a kijuttatott Trichoderma bemegy a fás szövetbe, így nem érintkeznek.
@@csilladr.kovacs1675 Fantasztikus, a felszívódó szereket is túléli? Remélem meg lehet lesz rendelni Szlovákiai kiszállítással is.
@@jurajleszko504 Igen számos felszívódó szerrel szemben is teszteltük hatékonyságát. Sikeresen működött. Kiszállítással kapcsolatban keresse kérem a Danuba Kft. elérhetőségeit.
@@csilladr.kovacs1675 nagyon köszönöm, es további sok sikert kivánok👍
@@jurajleszko504 köszönjük szépen 😊
Szeretnék érdeklődni hogy milyen felszívódó permetszetekkel lehet kijuttatni amelyek lisztharmat ellen hatásosak de nem károsítják a Tricho immunt?
én idén Lecitint használtam a nagy melegben, eredményesen. Elvileg a tricho gombákat nem károsítja, de én ősszel úgy is újra permeteztem, lemosóként is...
Kérdéseim:
Milyen gombákra hatásos?
Miért nem pusztítje el e réz?
Milyen gyakran kell alkalmazni?
Nagyon örülök és büszke vagyok a magyar kutatókra.
Itt tudsz bővebben olvasni róla: www.danuba.hu/tricho_immun
@@KertTV Szia Márk! A kiskerti adagolásról nem nagyon találni információt sehol. Az 1-3 kg/ha - ból nagyjából arra következtetek, hogy kb. 30g/10literes adagolás jó lehet, vagy valamivel kevesebb. Jól gondolom?
@@otto9001 Azt írják, a 100gr 20 l vízre elég.
@@KertTV Pont onnan hiányoznak az információk,azért kérdezem.
@@Lizi46 Köszi szépen, én ezt nem találtam meg. A100g-os kiszerelés meglehetősen drága mulatság, kicsit több mint duplájáért 5kg-os is van.
Gratulálok a sikerhez! Én is szeretném kipróbálni. Van esetleges ismert mellékhatása?
Remélem úgy kérdezed, hogy a növényekre és nem temagad akarod kipróbálni!! Tudtommal nincs mellékhatása a növényekre.
@@KertTV Mintha azt vizsgálták volna hogy a fogyasztókra van e hatása . A növénybe le föl mozog szóval mindenhol benne van
@@claccatel9216 egyik trichoderma gomba fáj sem tud az emberi testben megélni, mert 34 fok fölött nem életképesek.
@@KertTV mármint ez a kettő, ami ide ki lett választva, nem szaporodnak 30 fok feltt. pont azért lett az a kettő kiválasztva a sok felfedezett közül, hogy ne legyen kérdés. Pedig de jó lenne, ha a nyári melegben is lenne hatékony ilyen gomba, csak az ugye már veszélyes lenne...
A termék mellett használhatóak-e a Bacillus mojavensis baktériumot tartalmazó készítmények, mint pl a Titán vagy az Amazon?
@Csilla Dr. Kovács Nagyon tetszik. Rendeltem is, már itthon van. Kérdésem, hogy van egy öreg almafám, amit még szeretnék életben tartani, de kezd korhadni a közepe. Esetleg ezzel lassítható ez a folyamat?
Kedves Lajos! Tapasztalataim alapján elmondhatom, hogy a nektriás rákosodás esetén, mely szintén ilyen jellegű elváltozásokat okoz, gyógyulás következett be,na seb szépen kalluszosodott.
@@csilladr.kovacs1675 Köszönöm a választ. Mindenképp kezelem a fát. Amíg nem jött ez a készítmény a kivágáson gondolkoztam, de most kap egy új esélyt. :)
@@lajossipos5427Na jó napot, mi lett a végeredmémy?
@@norbertnagy5514 A fa él és terem is. beteg törzset levágtam legalsó 3 éves ágat hagytam meg (drasztikus tudom). Az élő rész új törzset nevel az elhalt köré. Nem tudom hosszú távon életben marad-e, kb. 45 éves fa. De most nagyon jó erőbe van semmi nem támgadta meg eddig.
@@lajossipos5427 Köszönöm a választ, akkor valószínüleg mondhatjuk hogy hatásos volt.
Kedves Csilla, ha monília ellen alkalmazom, hányszor kell permeteznem? A vegyszeres kezeléstől eltérően ezt valóban virágzásban nem lehet használni? Csodálatos lenne, ha ezzel meg tudnám menteni a fáimat. Gratulálok az eredményeikhez!
Kedves József, a kezelést már a metszést követően érdemes elkezdeni, így egy úgynevezett seb felület zárás történik, ezt követően pedig a virágzás előtt még egy kezelés javasolt a kórokozó gombák okozta fertőzési nyomás csökkentésére.
Kedves Csilla!
Bio kajsziban már az idén használtam már egyszer moníliára. Meddig marad a fákban a gomba akár a téli időszakban? Ősszel szeretném még egyszer használni metszés után.
Sajnos az idei évben nagyon megfertőzte a monília a fáinkat és a termést is elvitte.
elvileg, ha a kolonizáció sikeres, a növényben élethosszig bennmaradnak, legalább is nekem ezt mondták - de azért évente nem árt az emlékeztető permetezés... 😉
Üdvözletem! Az lenne a kérdésem, hogy végig gombákról volt szó, akkor miért van a tasakon műtrágya írva?
Választ előre is köszönöm. Üdv, Németh Zoltán
Kedves Zoltán! Nem műtrágya, hanem egy mikrobiológiai készítmény, mely két Trichoderma faj konídiumait tartalmazza.
@@csilladr.kovacs1675 Én értem ezt, világos, de akkor is az van ráírva, hogy mikrogranulált starter műtrágya... Ha meg nem műtrágya, akkor miért van odaírva a dobozra nagy betűkkel?
Kedves Zoltán! Köszönjük szépen az észrevételt. Nyomdai hiba történt, javításra került. A nagy kiszereléseken, illetve a Danuba Kft. honlapján sem ez a kép szerepelt.
Ha növényvédőszernek neveznék, nem lehetne szállítani, és nem tudnánk rendelni. Így van átnevezve a kiváló pajzstetű és gyapjastetű ölő Tiosol is. Hülye redeletek, amik a pénzbeszedésről szólnak. Nem érdekel itt senkit a biotermesztés.
Hol kapható?
@@jozsefgabor5489 shop.kert.tv/tricho-imun-trichoderma-gomba-tartalmu-bio-stimulator-100g-1909?keyword=Tr
Moníliás meggyfa ellen is jó lehet?
én már második éve használom és nálam bevállt...
lemosózni érdemes vele ősszel-tavasszal és közvetlenül virégzás előtt/az elején még egy permetezés. cseresznyénél is bevált, ráadásul akkora levelei lettek a cseresznyének, hogy csak néztünk...
Sziasztok! Nálam sajnos a gyűrűs tuskógomba a kár okozó legalábbis azt hiszem mert a termőteste évek óta megjelenik a kertben és több gyümölcsfám is elszáradt. Sok növényem levelei jelenleg is visszaégnek, elszáradnak. Lehet Nálam is használna a Tricho Immun ?
Kedves Attila! Igen, próbálja meg használni, ugyanis bazídiumos gombák ellen is bizonyította hatékonyságát, emellett véleményem szerint nemcsak ez a kórokozó gomba lehet ott a fás szövetben, mely a tüneteket okozza a gyümölcsfáin.
@@csilladr.kovacs1675 köszönöm
Ez monília ellen is hatékony?
Igen
@@csilladr.kovacs1675 és nagy kiszerelésben is kapható? Mert akkor ezt fogjuk használni a gyümölcsösök lemosójában
@@gabortirk5083 igen kapható, 5 kg-os kiszerelésben a Danuba Kft. munkatársaival egyeztetve beszerezhető.
@@csilladr.kovacs1675 köszönöm szépen. Még kettő kérdésem volna egyébként. Az emberi szervezetre, milyen hatással van mondjuk, ha táplálék formájában jut be a szervezetbe nagyon kis mennyiségben?
A második pedig a mikorrhiza gombára hogyan reagál? Ez is egy nagyon hasznos gomba a növények tápanyagfelvétele szempontjából.
@@gabortirk5083 A termékben lévő törzsek humán egészségügyi szempontból is szelektált törzsek.
Sziasztok! Megmondanátok azt, hogy van-e különbség a Danuba Tricho, és a Danuba Tricho Immun között, és ha igen, akkor mi? Köszönöm! 🙂
Kedves István! Igen van különbség a két termék között. A Tricho talajban működik hatékonyan, míg a Tricho immun törzsei a növényi szövetekben képesek hatékonyan működni.
@@csilladr.kovacs1675 Köszönöm a gyors választ! Akkor jól gondolom, hogy az Immun inkább a fásszárúaknak kell, míg a másik a veteményesnek (paradicsom, paprika, uborka, tök stb.) tesz jót?
@@istvanszilvassi7006 teljesen mindegy fás vagy lágyszárú a növény, az a kettő közti lényeges különbség, hogy a Tricho a talajban működik, a Tricho immun pedig a növényen belül életképes.
@@csilladr.kovacs1675 A talajban hatónál vigyázni kell, mert a jó gombákat is irtja. Gondolom, hogy a növényben hatónál ez nem szempont.
Kedves Márk! A tasakhoz tartozó leírasban levélen való felszivodásró irnak. Nincs javaslat a lemosó permetezésre. Most akkor mi az igazság?
Ezek a gombák a növény nedv keringési rendszerében élnek, oda kell bejuttatni őket. Ezt többféleképpen is megtehetjük. A legegyszerűbb, ha a leveleken keresztül szívódik fel, de a gyökereken keresztül is be tud jutni. Ezért érdemes aztatni pl a facsemetét 12 órát TrichoImmunus vízben ültetés előtt. És lehet lemosó permetezéssel is kijutottatni, mert a kéreg apróbb sérülésein keresztül is be tud jutni. Ez az igazság.
És milyen hatása van az emberi szervezetre, ha a növénnyel együtt elfogyasztjuk ezt?
Remélem nem derül ki 10-15 év múlva, hogy nem a legkedvezőbb. Szorítok, hogy ne így legyen!
@@belakovacs1288 Hát én is remélem.
Humán egészségügyi szempontból szelektált törzseket tartalmaz a készítmény. Az az aggályos, ha toxintermelő kórokozót sikerül elfogyasztani, sajnálatos módon a termesztés során ezen kórokozók jelenlétével egyre inkább számolni kell.
Most akkor ha minden gombát tulajdonképpen likvidál, miért kell mégis használni még rezet és ként is? Ezek is gombaölő szerek nem?
Gombaölő szereppel bír mikoparazita képességének köszönhetően, azonban egy mikrobiológiai készítményről van szó, mely ökológiai gazdálkodásban is alkalmazható.
Miben különbözik a Trifendertől? Csak annyi hogy más fajta a gombatörzs?!
A Trifender talajban élő kórokozó gombákkal szemben fejti ki hatékonyságát, a Tricho immunban található törzsek pedig a növényi szövetekben kolonizálódnak, így a szövetekbe bekerülő és ott pusztító hatást okozó kórokozó gombák ellen hatékony. Ezek a fajok valóban mások az említett termékben lévőtől.
@@csilladr.kovacs1675 köszönöm
@@csilladr.kovacs1675 gratulálok a kutatás eredményeihez! Felmerült bennem, hogy ez a termék alkalmazható-e gyep gombás betegségeire is (kalapos gombákra vagy sárgulásra)? Vagy oda inkább a talajban működő változat hozhat segítséget? Köszönöm.
@@ulicska55köszönöm a kedves szavakat. Én személy szerint a talajosat az áttelelő szaporító képletek gyérítése miatt alkalmaznám egyrészt, másrészt a Tricho immunt pedig a növényi szövetek védelme érdekében, ugyanis, ami a talajban telel át az azt követően nyilvánvalóan a növényt fogja megtámadni és megfigyelhető tüneteket okoz majd azon. Az immun emellett a növény úgynevezett immunrendszerét is erősíti, így ellenállóbbá teszi azt a különböző biotikus és abiotikus hatásokkal szemben egyaránt.
@@csilladr.kovacs1675 köszönöm!
Jó napot kívánok
A Danuba Tricho alkalmazható szőlőben peronoszpóra, lisztharmat esetleg fekete rothadás ellen?
Hogyne! Alapvetően is szölöben találták meg a trichoderma törzseket.
Ez egy általánosan elterjedt gombafaj? Tehát nem művelt, nem vegyszerezett területeken gyakori?
Nem általánosan elterjedtek, az izolálásuk sem vegyszermentes területről történt.
@KertTV : Mikhorriza gombával hogy jön ki? Nem ütik egymást?
Igen mivel más az életterük(gyökér/levél-belső keringés) ha jól tudom
Frissítés: rosszat írtam, mégsem alkalmazható, a tricho elpusztítja a mikkorhizzát.
@@norbertnagy5514 a tricho immun nem bántja a mikorrhizákat, a sime Tricho nevű készítmény jó kérdés...