A Van de Graaff gyorsítók építésének és továbbfejlesztésének története az Atomkiban - Dr. Kiss Árpád

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 мар 2023
  • Atomki szeminárium 2022-12-08
    Cím: A Van de Graaff gyorsítók építésének és továbbfejlesztésének története az Atomkiban - in memoriam Koltay Ede
    Előadó: Dr. Kiss Árpád Zoltán (Atommagkutató Intézet)
    Koltay Ede, az Atomki Van de Graaff típusú gyorsítóinak (VdG-1 és VdG-5) építője, és alkalmazásainak nemzetközileg elismert szakembere ez év szeptemberében lett volna 92 éves. Az előadás neki állít emléket. Az első részecskegyorsító berendezés Debrecenben a KLTE Kísérleti Fizika Intézetében Szalay Sándor professzor által megvalósított Van de Graaff generátor volt. Az Atomkiban kezdetben kisebb kaszkád típusú gyorsítók épültek, majd megépült egy 1 millió voltos Van de Graaff nyomásgenerátor, amelyik a később építendő nagyobb gyorsító modellje lett. 1964-ben fogalmazták meg az 5 MV-os berendezés tervezési alapelveit. Bemutatom az építés 5 évét (1965-1971) és azokat, akik ezt építették. Példákat hozok fel az elkészült gyorsító alkalmazásaira. 1994-ben üzembe állt a protonmikroszonda, amelynek létrehozását Koltay Ede kezdeményezte. Kitekintést teszek azokra a fejlesztésekre, amelyeknek a kiindulópontja a VdG-5 volt.
    Szalay Sándor professzornak, az Atomki alapító igazgatójának a felvételen idézett mondása: "Fiam, ha megépíti, szét is kell majd szedni."
    Hivatkozott előadások:
    Dr. Bohátka Sándor (Atommagkutató Intézet): Kutatás-fejlesztés az Atomkiban - A kvadrupól tömegspektrométer 40 éve
    • Kutatás-fejlesztés az ...
    Dr. Kövér Ákos (Atommagkutató Intézet): Elektrosztatikus elektronspektrométerek fejlesztése az Atomkiban - 50 év története
    • Elektrosztatikus elekt...
  • НаукаНаука

Комментарии •