Ruch prawostronny w grach ma również podłoże praktyczne, ale przede wszystkim "programowania człowieka". Większość krajów tzw. cywilizacji zachodniej wykorzystuje pruski system edukacji, którego jedynym z elementów było jednolite środowisko nauki. Dlatego wszystkie klasy w których uczą się dzieci zawsze powinny mieć taki sam układ... czyli okna po lewej, tablica na środku i drzwi po prawej. Uczniowie przez to byli zaprogramowani na naukę i by nic ich nie rozpraszało, ale to też tworzyło w naszych mózgach nazwijmy to skróty myślowe, jak np. gdy rysujemy jakieś obiekt to słońce umieszczamy po lewej stronie, a cień pada na prawą stronę (też ważne jest to że wtedy wymagano pisania prawą ręką, bo układ okien pomagał z dostaniem się światła). Można to zaobserwować na rysunkach dzieci przedszkolnych, w których słońce części potrafi lądować w prawy róg kartki, a szkolnych już rzadziej. Więc można powiedzieć że wszystko przez Niemców! Takie programowanie nawyków miało miejsce długo przed powstaniem języków programowania i też tłumaczy dlaczego w krajach o innym typie pisma jak Japonia też ma to miejsce.
Uświadomiłeś mi, że wszystkie klasy (nie licząc bardzo małych i nietypowych np. na poddaszu), w których się uczyłem, faktycznie miały okna na lewo od tablicy... 🤯
Okna w klasach są od lewej strony, ponieważ większość uczniów jest praworęcznych. Spróbuj sobie postawić lampkę na biurku po prawej i pisać. Będziesz sobie robił ręką cień, który utrudnia pisanie.
A wszystko przez to, że starożytni Grecy używali atramentu i odwrócili kierunek pisania żeby nie smug łapami nie robić :) W teorii obrazu filmowego sporo jest na ten temat. W bardzo dużym uproszczeniu mamy wdrukowane kulturowo pewne modele i na poziomie pozaświadomym ruch w prawo kojarzy się bardziej pozytywnie: przygoda, odkrywanie itp. W lewo to konflikt. W filmach zmienia się kierunek protagonisty w lewo jeśli chce się podbić efekt dramaturgiczny. Jak bohater wspina się na górę "casualowo" większość ujęć jest z lewo na prawo. Jak walczy z żywiołem to często jest pokazywany w twarzą w lewo. Przykłady można mnożyć. Sporo mieliśmy tego na studiach.
I ta teoria w sumie dowodzi tego, że obie tezy przedstawione przez Archona są poprawne. Następstwem tego jak Grecy utrwalili kierunek pisania jest zarówno to, że teraz też piszemy od lewej do prawej i tak samo to, że rysujemy układy współrzędnych wartościami rosnącymi w tym samym kierunku (bo skoro tak piszemy, to dlaczego tu robić inaczej). A przez to wszystko najpewniej pierwsi inżynierowie budowali monitory i inne układy graficzne / wyświetlania w taki sam sposób. Tak po prostu było łatwo i logicznie 🙂
@@Skor_X Teorie nie dowodzą. Teorie opisują :) Tak gwoli ścisłości. Nie twierdzę, że Arhon się gdzieś myli specjalnie po prostu bawi mnie jak często ludzie nie zdają sobie sprawy, że wynalazki i rozwiązania techniczne czy estetyczne nie biorą się z powietrza tylko są w mniejszym lub większym stopniu dziedzictwem wcześniejszych rozwiązań. Taki mały szok dla graczy, że istnieje świat poza grami i gry się tym wszystkim karmią :)
@@mkozlinski no tak. Mój błąd. Według mnie taki stan rzeczy to brak głębszej analizy i pewna niechęć aby połączyć że sobą kilka elementów. Wszędzie gdzie mamy wybór jak możnaby coś zrobić raczej zrobimy według wcześniej ustalonego systematu i w ten sposób poszczególne elementy tej układanki skłoniły się "w prawą stronę", teraz gdy możemy projektować gry jak chcemy i tak bohater raczej będzie poruszał się w prawo, bo taki jest, teraz już, naturalny schemat. Z drugiej strony gdyby Archon zrobił 30 sekundowy film o tym, że to przez Greków i nie byłoby w nim żadnego wyboru, dwóch lub więcej możliwości dlaczego jest jak jest, to byłby po prostu nudny 😐
Dodam, że starożytni Grecy nie pisali tylko od prawej do lewej, bo pisali tzw. bustrofedonem, czyli pismem naprzemiennym - co linijke zmieniano kierunek pisma. Zaczynano pisać od prawej do lewej, po czym w kolejnej linijce pisano of lewej do prawej, i tak w kółko.
Były badania kognitywistyczne na ten temat. Nie w kontekście gier, ale były. Można powiedzieć że to co jest teraz, nie tylko gry, ale cała wizualność rzeczywiście wynika z kierunku pisania. To jest kwestia rozwoju mózgu od wczesnego dzieciństwa. Nawet kiedy nie umiemy jeszcze pisać, ludzie w kulturze łacińskiej gestykulują w określony sposób, poruszają się, pracują, organizują otoczenie (był tu przykład klas w szkołach, ale w domach jest to również widoczne i polega na tym, że nasz mózg akceptuje jako dobre tylko określone wystroje, zgadzające się z wzorcem), to "wsiąka do głowy". Umberto Eco mówił nawet, że gdyby Niemcy mieli więcej rozumu w głowie, mogli rozpoznać wśród innych francuskich chłopów tych pochodzenia żydowskiego po... kierunku orania pola, bowiem nawet w takiej kwestii jest widoczna ta różnica. Pytanie tylko, czy pismo jest szczytem tej piramidy. Może w kulturze istniało coś, co spowodowało, że na danym obszarze powstawały pisma biegnące od lewej do prawej, od prawej do lewej, od góry do dołu, czego szczątki widzimy do dzisiaj?
Temat ruchu w prawo jako ruchu "do przodu" jest sporo starszy niż gry :) Kierując się właśnie sugestią wędrowania w przód, autorzy logo Johnnie Walker'a obrócili wędrującego Jasia w prawo (jest kilka odstępst od tej reguły, ale większość jest ustawiona w prawo).
Dlatego, że większość ludzi jest praworęczna - pisząc od lewej do prawej łatwej zamazać ręką świeży atrament. Wprawdzie nie programujemy atramentem, ale tak już zostało z przyzwyczajenia. Zakładam, że gdyby nasze półkule mózgowe były odwrócone Mario biegałby w przeciwną stronę
Włączania, a nie wyłączania, ale mniejsza o to. Cała ta funkcja jest dla osób niepełnosprawnych, którym może być (zależnie od niepełnosprawności/kalectwa) trudno jednocześnie nacisnąć 2 klawisze w tym samym czasie. O ile jeszcze caps lock załatwia sprawę z dużymi literami, to już ctrl czy alt nie mają takiego przytrzymywacza. Stąd ta funkcja pozwala używać tych klawiszy modyfikujących jako przełączników.
Wkleję tu swój komentarz, który umieściłem pod tym filmem na JM: Wczesne układy graficzne z czasów 8-bitowych miały problem z płynnym scrollem. Stąd też w grach ekran scrollował się w lewo lub w dół. Urządzenia oparte na 6502/6510 oraz VIC chipset miały dwa rejestry VIC-II $D011 i $d016, gdzie 3 bity odpowiedzialne są za przesunięcie ekranu w poziomie i w pionie. Oznacza to tyle, że można przesunąć ekran o 7 pikseli (wielkość jednego bloku dla znaku testowego to 8x8). No właśnie, nie ma tu nic o kierunku tego przesunięcia, bo było one zrobione zupełnie na sztywno zarówno w pionie jak i w poziomie. W przypadku Nintendo było to samo ograniczenie na PPU w adresie PPU_SCROLL $2005. 3 młodsze bity odpowiedzialne są za "fine X scroll" czyli płynne przesunięcie maksymalnie o 7 pikseli. Istnieje "fine Y scroll", ale ponieważ trochę dłużej trwa ustawienie bitów (potrzeba zapisać wartości do dwóch komórek pamięci, nie do jednej, więc zjada to więcej cykli, a cykle procesora w tamtych czasach były niczym waluta :) ), to gry z pionowym scrollem nie były tak częste, przynajmniej w początkach NES. Póżniej deweloperom udało się wykombinować inne techniki, ale początki są takie a nie inne i Mario musi poruszać się w prawo i nie może zawrócić ;)
Czytamy i piszemy od lewej do prawej. Wyobrażamy sobie oś czasu od lewej do prawej. Dlatego gry też tworzyliśmy od lewej do prawej. ;-) Podobno Arabowie (piszący od prawej do lewej) wyobrażają sobie oś czasu od prawej do lewej.
Dla mnie wydaje się to oczywiste, że jesteśmy przyzwyczajeni do pisania i czytania w prawo. Zatem ruch obrazu w grach też jest w prawo, bo jaki sens miałby ruch postaci i obrazu w lewą stronę. Taka była moja pierwsza myśl, że ma to związek z kierunkiem pisania i czytania.
Na następne edu byś sięgnął do dawnych lat kiedy wśród dysków/napędów i płyt głównych dominowało złącze ATA/IDE. A dokładnie objaśnił czym były primary oraz secondary, master oraz slave. Czym była zworka i jakie znaczenie miało dla programów w którym trybie był dysk. I dlaczego wiele programów nie działało z dyskami slave np. MHDD. Wydaje mi się że to byłby ciekawy temat który w dobie dysków SATA niektórym by pokazał jak to dawniej było.
Ciekawe. Jest też wiele gier platformowych na NES/Famicom gdzie aby ukończyć etap poruszamy się nie tylko w prawo ale i w lewo. Najlepszym przykładem jest taki Cocoron.
dobry artykuł ale co do naszych czasów powiedział bym że silnik dalej gra role i jest to główny powód teraz, dajmy na to unreal engine 4: gdy mapa jest kierowana w prawo łatwiej zapanować nad współrzędnymi XYZ gdyż będą narastały na plusie. osobiście zaczynam od 3x0 jako punktu minimalnego.
Mario biegnie w prawo po patrzymy na niego sprzed monitora , ale jeśli będziemy patrzeć na monitor od tyłu to mario biegnie w lewo , proste . Nie ma za co.
Przykład z liczbami ujemnymi w 5:23 też jest zły! Jaki problem zacząć od punktu np 10000 i zmniejszać wartość? Ponadto liczby ujemne to nie problem nawet w latach 80.
Kiedyś na zajęciach historii kultury słyszałem tezę, że jeśli zwracamy się w prawo to wracamy a w lewo wyruszamy. Idąc tym tropem przygodówki z wyruszeniem na wyprawę powinny iść w lewo :) a powroty do domu w prawo.
Tylko że tak naprawdę obie hipotezy się nie wykluczają w żadny sposób. Co stoi na przeszkodzie, żeby stwierdzić, że charakterystycznym dla tego typu gier jest ruch z kierunku lewego w stronę prawą bo tak zwyczajnie było prościej dla producentów gier, natomiast to jest powiązane z preferencjami naszego mózgu? Ciężko jednoznacznie stwierdzić czy taki fakt występuje, czy nie występuje i tak naprawdę obie hipotezy mogą być ze sobą istotnie skorelowane. Przydałoby się zrobić badanie na dzisiejszych prymitywnych plemionach (najlepiej żeby różniły się kierunkiem pisma później wytłumaczyć jak platformówka powinna wyglądać (np. że jest postać która musi dotrzeć do celu) i później pozwolić zaprojektować jak takie coś według nich powinna taka gra wyglądać. Korelacja może i jest dość słabym testem, ale gdyby jednak większość osób wskazywała na ruch lewo-prawo to byłby to jakiś pretekst do stwierdzenia, że istnieje jakaś preferencja kierunkowości ruchu mózgu.
Moim zdaniem nasz mózg nie ma wrodzonej preferencji kierunku od lewej do prawej, to bardziej kwestia przyzwyczajeń i schematów kultury, bo np. kiedyś rysować było mi łatwiej od lewej do prawej tak jak piszę, ale gdy wygodniej mi było to robić w przeciwnym kierunku, to bardzo łatwo się przyzwyczaiłem i teraz kierunek nie ma dla mnie żadnego znaczenia.
@@ArcanePondcom Już wcześniej komuś odpisywałem, że jest to jak najbardziej możliwe, jednakże w dalszym ciągu ciężko stwierdzić, czy faktycznie szansa na to że będziemy korzystać z kierunku lewo-prawo np. właśnie w grach rozkładała się 50-50%. To jest właśnie problem, z którym antropolodzy borykają się codziennie. Ciężko jest wykonywać badania na temat przeszłości naszego gatunku, gdyż większość ludności żyje w odmiennych warunkach, niż żyliśmy w paleolicie. A skoro ciężko o takie dane, to tym bardziej ciężko określić istotność statystyczną. Na dzień dzisiejszy jest to więc typowe gdybanie.
4:15 DK2 po polsku. Może kiedyś dożyję czasów gdy będzie ta wersja dostępna na GOGu, wreszcie. Ostatnio może GOG licho przędzie ale zaskakiwać potrafi, choćby pełną polską wersją Larry 7 Miłość na Fali...
jak chcecie żeby postać przemieszczała się w lewo, to przystawcie lustro obok monitora. Będziecie tylko mieć problem z odczytywaniem napisów i ze sterowaniem :P
Tylko zanim Japonia tak mocno wpłynęła na rynek gier to pierwsze rozwiązania odnośnie komputerow powstawały w USA. Pierwsze japońskie kompy były już po tych amerykanskich
Ktoś kto napisał kiedyś grę na NES-a wie czym jest ratchet scrolling i wie dlaczego przewijanie dwukierunkowe byłoby trudne do osiągnięcia na mapperze NROM i na pewno nie zostawiłby takiego powierzchownego komentarza. 😇
Szczerze mówiąc to dla mnie oczywiste - czytamy od prawej do lewej więc i gry przewijają się prawej do lewej. To jest tak jakby zapytać dlaczego w grach FPP chodzimy do przodu a nie do tyłu.
W skomplikowane neurologiczne teorie nie wierzę, jeśli te preferencje widać w mózgach osób kultury zachodniej, to dlatego, że są wychowane (zaprogramowane ;).) w tej kulturze. Na warsztatach filmowych uczono mnie kiedyś o stylu zerowym. Dawne kino (teraz czasem się ot stylu zerowego odchodzi) ukształtowało już w skali masowej pewne schematy i oczekiwania odbiorców. A Kino (jak i fotografia oraz inne nowsze media), bazowało na pewnych schematach z klasycznego malarstwa.
Jak na moje wzięło się to z tego że piszemy z LEWEJ DO PRAWEJ, gdyż większość ludzi jest PRAWO RĘCZNA i nie zamazujemy sobie tego co piszemy. Bo obstawiam że gdyby muzułmanie zapoczątkowali tworzenie gier to Marwan zapierdalał by w lewą stronę.
Odpowiedź jest prosta, Korwin cofnął się w czasie, stworzył prawo że nie można było tworzyć gier lewostronnych. Po kilku latach zniósł to prawo i spalił wszystkie dowody.
A nie jest to kwestia podstawy czyli pisania? Większość kultur pisze z lewej do prawej i taki kierunek jest podświadomie wbudowany jako kierunek "ruchu"
Kraje dominujące w rozwoju programów komputerowych piszą od lewej do prawej? Przecież w Japonii pisze się od prawej do lewej, chyba że mowa o programowaniu
To raczej kwestia przyzwyczajenia, bo np. gdy rysuje to zwykle zaczynam od lewej tak jak pisze, ale kiedy łatwiej mi coś narysować od prawej to nie mam z tym problemu bo musiałem się do tego też przyzwyczaić. Tymbardziej, że gry w których zwykle biega się w prawo po odwróceniu wydają się dziwne, ale po kilku minutach przestaje zwracać na to uwagę. Podejrzewam że tak samo było z twórcami sidescrolerów, bo tworzenie od lewej do prawej wydaje się na początku bardziej domyślne.
Ruch prawostronny w grach ma również podłoże praktyczne, ale przede wszystkim "programowania człowieka". Większość krajów tzw. cywilizacji zachodniej wykorzystuje pruski system edukacji, którego jedynym z elementów było jednolite środowisko nauki. Dlatego wszystkie klasy w których uczą się dzieci zawsze powinny mieć taki sam układ... czyli okna po lewej, tablica na środku i drzwi po prawej. Uczniowie przez to byli zaprogramowani na naukę i by nic ich nie rozpraszało, ale to też tworzyło w naszych mózgach nazwijmy to skróty myślowe, jak np. gdy rysujemy jakieś obiekt to słońce umieszczamy po lewej stronie, a cień pada na prawą stronę (też ważne jest to że wtedy wymagano pisania prawą ręką, bo układ okien pomagał z dostaniem się światła). Można to zaobserwować na rysunkach dzieci przedszkolnych, w których słońce części potrafi lądować w prawy róg kartki, a szkolnych już rzadziej. Więc można powiedzieć że wszystko przez Niemców! Takie programowanie nawyków miało miejsce długo przed powstaniem języków programowania i też tłumaczy dlaczego w krajach o innym typie pisma jak Japonia też ma to miejsce.
Uświadomiłeś mi, że wszystkie klasy (nie licząc bardzo małych i nietypowych np. na poddaszu), w których się uczyłem, faktycznie miały okna na lewo od tablicy... 🤯
@@marzi_kat u mnie też wszystkie okna po lewej a drzwi po prawej
Okna w klasach są od lewej strony, ponieważ większość uczniów jest praworęcznych. Spróbuj sobie postawić lampkę na biurku po prawej i pisać. Będziesz sobie robił ręką cień, który utrudnia pisanie.
O kurwa ;o
„Twoja stara przeszła Mario w lewo i podciera się telegazetą”
Haha 😂 teraz ja "Twoja stara przeszła need for speed na pieszo i pije wode z żelazka"
Wystarczy obrócić monitor do góry nogami. Wtedy idzie w lewo
Jesteś tak sprytny że aż się zesrałem.
Pozdrawiam
@@SuperKatana27 wzajemnie
i po suficie przy okazji
@@penoprawnyobywatel6134 a to mało istotny szczegół
A wszystko przez to, że starożytni Grecy używali atramentu i odwrócili kierunek pisania żeby nie smug łapami nie robić :)
W teorii obrazu filmowego sporo jest na ten temat. W bardzo dużym uproszczeniu mamy wdrukowane kulturowo pewne modele i na poziomie pozaświadomym ruch w prawo kojarzy się bardziej pozytywnie: przygoda, odkrywanie itp. W lewo to konflikt. W filmach zmienia się kierunek protagonisty w lewo jeśli chce się podbić efekt dramaturgiczny. Jak bohater wspina się na górę "casualowo" większość ujęć jest z lewo na prawo. Jak walczy z żywiołem to często jest pokazywany w twarzą w lewo. Przykłady można mnożyć. Sporo mieliśmy tego na studiach.
I ta teoria w sumie dowodzi tego, że obie tezy przedstawione przez Archona są poprawne.
Następstwem tego jak Grecy utrwalili kierunek pisania jest zarówno to, że teraz też piszemy od lewej do prawej i tak samo to, że rysujemy układy współrzędnych wartościami rosnącymi w tym samym kierunku (bo skoro tak piszemy, to dlaczego tu robić inaczej).
A przez to wszystko najpewniej pierwsi inżynierowie budowali monitory i inne układy graficzne / wyświetlania w taki sam sposób. Tak po prostu było łatwo i logicznie 🙂
@@Skor_X Teorie nie dowodzą. Teorie opisują :) Tak gwoli ścisłości. Nie twierdzę, że Arhon się gdzieś myli specjalnie po prostu bawi mnie jak często ludzie nie zdają sobie sprawy, że wynalazki i rozwiązania techniczne czy estetyczne nie biorą się z powietrza tylko są w mniejszym lub większym stopniu dziedzictwem wcześniejszych rozwiązań. Taki mały szok dla graczy, że istnieje świat poza grami i gry się tym wszystkim karmią :)
@@mkozlinski no tak. Mój błąd.
Według mnie taki stan rzeczy to brak głębszej analizy i pewna niechęć aby połączyć że sobą kilka elementów.
Wszędzie gdzie mamy wybór jak możnaby coś zrobić raczej zrobimy według wcześniej ustalonego systematu i w ten sposób poszczególne elementy tej układanki skłoniły się "w prawą stronę", teraz gdy możemy projektować gry jak chcemy i tak bohater raczej będzie poruszał się w prawo, bo taki jest, teraz już, naturalny schemat.
Z drugiej strony gdyby Archon zrobił 30 sekundowy film o tym, że to przez Greków i nie byłoby w nim żadnego wyboru, dwóch lub więcej możliwości dlaczego jest jak jest, to byłby po prostu nudny 😐
Mógłbyś polecić jakąś lekturę, opracowanie na ten temat?
Dodam, że starożytni Grecy nie pisali tylko od prawej do lewej, bo pisali tzw. bustrofedonem, czyli pismem naprzemiennym - co linijke zmieniano kierunek pisma. Zaczynano pisać od prawej do lewej, po czym w kolejnej linijce pisano of lewej do prawej, i tak w kółko.
Były badania kognitywistyczne na ten temat. Nie w kontekście gier, ale były. Można powiedzieć że to co jest teraz, nie tylko gry, ale cała wizualność rzeczywiście wynika z kierunku pisania. To jest kwestia rozwoju mózgu od wczesnego dzieciństwa. Nawet kiedy nie umiemy jeszcze pisać, ludzie w kulturze łacińskiej gestykulują w określony sposób, poruszają się, pracują, organizują otoczenie (był tu przykład klas w szkołach, ale w domach jest to również widoczne i polega na tym, że nasz mózg akceptuje jako dobre tylko określone wystroje, zgadzające się z wzorcem), to "wsiąka do głowy". Umberto Eco mówił nawet, że gdyby Niemcy mieli więcej rozumu w głowie, mogli rozpoznać wśród innych francuskich chłopów tych pochodzenia żydowskiego po... kierunku orania pola, bowiem nawet w takiej kwestii jest widoczna ta różnica. Pytanie tylko, czy pismo jest szczytem tej piramidy. Może w kulturze istniało coś, co spowodowało, że na danym obszarze powstawały pisma biegnące od lewej do prawej, od prawej do lewej, od góry do dołu, czego szczątki widzimy do dzisiaj?
Bardzo mi się spodobał ten kanał na Youtubie o grach i recenzjach Panie Arkadiuszu
Temat ruchu w prawo jako ruchu "do przodu" jest sporo starszy niż gry :) Kierując się właśnie sugestią wędrowania w przód, autorzy logo Johnnie Walker'a obrócili wędrującego Jasia w prawo (jest kilka odstępst od tej reguły, ale większość jest ustawiona w prawo).
przud :D
Takie gry wideo i recenzje też nic dodać nic ująć
Myślałem, że usłyszę o tym, że tak naprawdę Mario się nie przemieszcza, a to świat przemieszcza się z prawej do lewej.
Dlatego, że większość ludzi jest praworęczna - pisząc od lewej do prawej łatwej zamazać ręką świeży atrament. Wprawdzie nie programujemy atramentem, ale tak już zostało z przyzwyczajenia. Zakładam, że gdyby nasze półkule mózgowe były odwrócone Mario biegałby w przeciwną stronę
Po co jest funkcja wyłączania przycisków trwałych (8xshift)?
Żeby ci się gorzej grało. Poszedł byś się uczy niewiem na matme czy co.
Włączania, a nie wyłączania, ale mniejsza o to. Cała ta funkcja jest dla osób niepełnosprawnych, którym może być (zależnie od niepełnosprawności/kalectwa) trudno jednocześnie nacisnąć 2 klawisze w tym samym czasie. O ile jeszcze caps lock załatwia sprawę z dużymi literami, to już ctrl czy alt nie mają takiego przytrzymywacza. Stąd ta funkcja pozwala używać tych klawiszy modyfikujących jako przełączników.
To jest po prostu funkcja która ma sprawić że odejdziesz od komputera
Na szczęście ją wyłączyłem w ustawieniach windowsa
1:02 Kocham autora napisów ♥
Takie filmiki lubie najbardziej
Nigdy się nad tym nie zastanawiałam, nawet nigdy nie zwracałam na to uwagi, ale cóż, warto wiedzieć 😊
Wkleję tu swój komentarz, który umieściłem pod tym filmem na JM:
Wczesne układy graficzne z czasów 8-bitowych miały problem z płynnym scrollem. Stąd też w grach ekran scrollował się w lewo lub w dół. Urządzenia oparte na 6502/6510 oraz VIC chipset miały dwa rejestry VIC-II $D011 i $d016, gdzie 3 bity odpowiedzialne są za przesunięcie ekranu w poziomie i w pionie. Oznacza to tyle, że można przesunąć ekran o 7 pikseli (wielkość jednego bloku dla znaku testowego to 8x8). No właśnie, nie ma tu nic o kierunku tego przesunięcia, bo było one zrobione zupełnie na sztywno zarówno w pionie jak i w poziomie.
W przypadku Nintendo było to samo ograniczenie na PPU w adresie PPU_SCROLL $2005. 3 młodsze bity odpowiedzialne są za "fine X scroll" czyli płynne przesunięcie maksymalnie o 7 pikseli. Istnieje "fine Y scroll", ale ponieważ trochę dłużej trwa ustawienie bitów (potrzeba zapisać wartości do dwóch komórek pamięci, nie do jednej, więc zjada to więcej cykli, a cykle procesora w tamtych czasach były niczym waluta :) ), to gry z pionowym scrollem nie były tak częste, przynajmniej w początkach NES. Póżniej deweloperom udało się wykombinować inne techniki, ale początki są takie a nie inne i Mario musi poruszać się w prawo i nie może zawrócić ;)
Przykład z notatnikiem w 4:59 jest zły. W TextPad nie ma większego problemu pisać z góry do dołu pośrodku ekranu co w notatniku nie jest możliwe.
Nikt tego nie prosił ale każdy potrzebował takiego filmu jak ten
3:03 to ten pan, co nie lubi graczy
bardzo lubię wasze materiały o retro rzeczach
W 2:16 straciłem wątek.
( ͡° ͜ʖ ͡°)
Czytamy i piszemy od lewej do prawej. Wyobrażamy sobie oś czasu od lewej do prawej. Dlatego gry też tworzyliśmy od lewej do prawej. ;-)
Podobno Arabowie (piszący od prawej do lewej) wyobrażają sobie oś czasu od prawej do lewej.
Z tego co pamiętam to w Ori akurat nawet główna ścieżka nie prowadziła tylko w prawo ...
2:18 to idealna oś czasu :D
Dla mnie wydaje się to oczywiste, że jesteśmy przyzwyczajeni do pisania i czytania w prawo.
Zatem ruch obrazu w grach też jest w prawo, bo jaki sens miałby ruch postaci i obrazu w lewą stronę.
Taka była moja pierwsza myśl, że ma to związek z kierunkiem pisania i czytania.
Siema Kebab dzięki że nas zabrałeś w lipcu na stopa :D
Pozdrawiają Łukasz i Kamil
O nowy filmik, który mi odpowiada
o siema
A idź, unbana nie dostaniesz
Na następne edu byś sięgnął do dawnych lat kiedy wśród dysków/napędów i płyt głównych dominowało złącze ATA/IDE. A dokładnie objaśnił czym były primary oraz secondary, master oraz slave. Czym była zworka i jakie znaczenie miało dla programów w którym trybie był dysk. I dlaczego wiele programów nie działało z dyskami slave np. MHDD. Wydaje mi się że to byłby ciekawy temat który w dobie dysków SATA niektórym by pokazał jak to dawniej było.
To mhdd nie działało w slave?
@@pietrzak9136 Z tego co pisało w dokumentacji to żeby nie było podłączonych dysków slave.
Więcej takiego contentu
PS. Gdzie można zobaczyć twoje zbiory (Konsole, komputery)?
Wyszukaj pokój gracza
Ciekawe. Jest też wiele gier platformowych na NES/Famicom gdzie aby ukończyć etap poruszamy się nie tylko w prawo ale i w lewo. Najlepszym przykładem jest taki Cocoron.
dobry artykuł ale co do naszych czasów powiedział bym że silnik dalej gra role i jest to główny powód teraz, dajmy na to unreal engine 4: gdy mapa jest kierowana w prawo łatwiej zapanować nad współrzędnymi XYZ gdyż będą narastały na plusie. osobiście zaczynam od 3x0 jako punktu minimalnego.
Mario biegnie w prawo po patrzymy na niego sprzed monitora , ale jeśli będziemy patrzeć na monitor od tyłu to mario biegnie w lewo , proste . Nie ma za co.
Przykład z liczbami ujemnymi w 5:23 też jest zły! Jaki problem zacząć od punktu np 10000 i zmniejszać wartość? Ponadto liczby ujemne to nie problem nawet w latach 80.
Super że mój pomysł się przyjął
Ale po japońsku tradycyjnie się pisze z góry do dołu od prawej do lewej.
Kiedyś na zajęciach historii kultury słyszałem tezę, że jeśli zwracamy się w prawo to wracamy a w lewo wyruszamy. Idąc tym tropem przygodówki z wyruszeniem na wyprawę powinny iść w lewo :) a powroty do domu w prawo.
Na bank chodzi tu o oś x/y, i taka mała uwaga, kanji się pisze od prawej do lewej
Ale o ile dobrze pamietam na kardrizdzach typu 9999 i innych tego typu byla wersja w ktorej mario przechodziles w lewa strone
Tylko że tak naprawdę obie hipotezy się nie wykluczają w żadny sposób. Co stoi na przeszkodzie, żeby stwierdzić, że charakterystycznym dla tego typu gier jest ruch z kierunku lewego w stronę prawą bo tak zwyczajnie było prościej dla producentów gier, natomiast to jest powiązane z preferencjami naszego mózgu? Ciężko jednoznacznie stwierdzić czy taki fakt występuje, czy nie występuje i tak naprawdę obie hipotezy mogą być ze sobą istotnie skorelowane. Przydałoby się zrobić badanie na dzisiejszych prymitywnych plemionach (najlepiej żeby różniły się kierunkiem pisma później wytłumaczyć jak platformówka powinna wyglądać (np. że jest postać która musi dotrzeć do celu) i później pozwolić zaprojektować jak takie coś według nich powinna taka gra wyglądać. Korelacja może i jest dość słabym testem, ale gdyby jednak większość osób wskazywała na ruch lewo-prawo to byłby to jakiś pretekst do stwierdzenia, że istnieje jakaś preferencja kierunkowości ruchu mózgu.
Moim zdaniem nasz mózg nie ma wrodzonej preferencji kierunku od lewej do prawej, to bardziej kwestia przyzwyczajeń i schematów kultury, bo np. kiedyś rysować było mi łatwiej od lewej do prawej tak jak piszę, ale gdy wygodniej mi było to robić w przeciwnym kierunku, to bardzo łatwo się przyzwyczaiłem i teraz kierunek nie ma dla mnie żadnego znaczenia.
@@ArcanePondcom Już wcześniej komuś odpisywałem, że jest to jak najbardziej możliwe, jednakże w dalszym ciągu ciężko stwierdzić, czy faktycznie szansa na to że będziemy korzystać z kierunku lewo-prawo np. właśnie w grach rozkładała się 50-50%. To jest właśnie problem, z którym antropolodzy borykają się codziennie. Ciężko jest wykonywać badania na temat przeszłości naszego gatunku, gdyż większość ludności żyje w odmiennych warunkach, niż żyliśmy w paleolicie. A skoro ciężko o takie dane, to tym bardziej ciężko określić istotność statystyczną. Na dzień dzisiejszy jest to więc typowe gdybanie.
4:15 DK2 po polsku. Może kiedyś dożyję czasów gdy będzie ta wersja dostępna na GOGu, wreszcie.
Ostatnio może GOG licho przędzie ale zaskakiwać potrafi, choćby pełną polską wersją Larry 7 Miłość na Fali...
Pokazuje biegaczy z trybun, bo po co ma pokazywac trybuny tez? Pytanie powinno byc: 'czemu biegacze biegna z lewej na prawo niz z prawej do lewa?'
Biegacze biegna w lewo
Zagadka z dzieciństwa rozwiązana
Naszych mózgów, z technicznego punktu widzenia, do nas
Czemu mam wrażenie, że super mario 1 w lewą stronę to tak jakby całkowicie inna gra xd pewnie byłoby to wyzwaniem
Akurat w Superfrogu biega się w zasadzie po równo w obie strony.
5:30 Co to za gra?
Przypomniała mi się pewna mapka z gry "i wanna be the boshy"
Teraz pytanie... Dlaczego sprzęt został zaprojektowany tak że obraz jest wyświetlany od lewej a nie od prawej🤔🤩
Bo był wielki wybuch
Bo prawa stroną jest naturalna stroną większości ludzi (90% jest praworęcznych). Wszędzie już tak jest :)
Ja jestem leworęczny ale i tak preferuję prawą stronę. Pozdrawiam
Arhn: Dlaczego Mario biega w prawo?
Ceave Gaming: *no*
jak chcecie żeby postać przemieszczała się w lewo, to przystawcie lustro obok monitora. Będziecie tylko mieć problem z odczytywaniem napisów i ze sterowaniem :P
material ponizej 10 min u duzego YTbera ... w 2019 ... o.O
Jak sie zowie ta gierka o ktorej mowi po tym super frogu?
Tak bardzo rozwinlales oczywisty temat że bardziej się nie dało 😂
0:34 co to za gra?
prehistoryk 2, znajdziesz na gog pod nazwą prehistorik.
tak jak bym gdzieś ten odcinek już widział
Łatwiej się gra idąc od lewej do prawej nie ważne jaki jest ku temu prawdziwy powód
Nie wiem jak w przypadku programowania, ale z tego co mi wiadomo to w Japonii pisze się od góry na dół :)
Nie dość, że z góry na dół, to jeszcze od prawej do lewej. Chociaż z lewej do prawej i poziomo też im się zdarza.
Tylko zanim Japonia tak mocno wpłynęła na rynek gier to pierwsze rozwiązania odnośnie komputerow powstawały w USA. Pierwsze japońskie kompy były już po tych amerykanskich
Bo lewym kciukiem lepiej się wciska "prawą strzałke" na padzie ;)
Ej, to ma sens
Bo jakby szedł w lewo to mielibyśmy wrażenie, że się wraca.
Spoko filmik :)
Hipotezę, ze latwiej pisać kod i że jest krótszy gdy porusza się z lewej na prawą (6:30) może wygłosić tylko osoba, która nigdy nie napisałl gry!
Ktoś kto napisał kiedyś grę na NES-a wie czym jest ratchet scrolling i wie dlaczego przewijanie dwukierunkowe byłoby trudne do osiągnięcia na mapperze NROM i na pewno nie zostawiłby takiego powierzchownego komentarza. 😇
Panie Arkadiuszu przygotuj materiał o super mario bros 2 na fds'a
Było :) ruclips.net/video/lxEPXnjzOhM/видео.html
cytując klasyka "twoja stara przeszła mario w lewo"
bo to prawilny chłopak jest, dlatego w prawo. Krzynówek do przodu a Mario w prawo i równowaga wszechświata zachowana!
3:00 MIYAMOTO MÓJ NAJWIĘKSZY WRÓG!
Dlatego, że w lewo źle się patrzy ale Pan to już wyjaśnił w filmie
Szczerze mówiąc to dla mnie oczywiste - czytamy od prawej do lewej więc i gry przewijają się prawej do lewej.
To jest tak jakby zapytać dlaczego w grach FPP chodzimy do przodu a nie do tyłu.
Mario chodzi w prawo, dlatego że Shigeru Miyamoto jeździ prosto, a pracuje na lewo. Wesołych Świąt wszystkim życzę 😁
ciekawe i użyteczne
W skomplikowane neurologiczne teorie nie wierzę, jeśli te preferencje widać w mózgach osób kultury zachodniej, to dlatego, że są wychowane (zaprogramowane ;).) w tej kulturze. Na warsztatach filmowych uczono mnie kiedyś o stylu zerowym. Dawne kino (teraz czasem się ot stylu zerowego odchodzi) ukształtowało już w skali masowej pewne schematy i oczekiwania odbiorców. A Kino (jak i fotografia oraz inne nowsze media), bazowało na pewnych schematach z klasycznego malarstwa.
Temat następny: dlaczego gry Nintendo mają taką bardzo dziwną i przesłodzoną oprawę?
Gdyby Mario poszedł w lewo to znalazł by się odrazu na końcu gry.
Bo się liczy od lewej do prawej, czyli początek po lewej i koniec po prawej.
No nic dziwnego, czytamy też od lewej do prawej.
1:01 mhmm TWOJA STARA PRZESZŁA MARIO IDĄC W LEWO
Jak na moje wzięło się to z tego że piszemy z LEWEJ DO PRAWEJ, gdyż większość ludzi jest PRAWO RĘCZNA i nie zamazujemy sobie tego co piszemy. Bo obstawiam że gdyby muzułmanie zapoczątkowali tworzenie gier to Marwan zapierdalał by w lewą stronę.
Legenda mówi, że żaden człowiek Arabskiego pochodzenia nie przeszedł Mario.
Odpowiedź jest prosta, Korwin cofnął się w czasie, stworzył prawo że nie można było tworzyć gier lewostronnych. Po kilku latach zniósł to prawo i spalił wszystkie dowody.
Spróbuj chodzić w prawa stronę po okręgu a potem w lewo po tym samym okręgu. Sam zobaczysz w która jest ci łatwo.
Polecam specyfik doktora skacza "LEWO"
5:35 wygląda jakbyś wracał z mety na start
Jakim cudem powstał Super Mario
W super mario maker 2 można robić poziomy do góry nogami
Być może jest to związane z ruchem obrotowym Ziemi.
Moje pytanie ''kiedy half-life 2'' też powraca ale wciąz nie widze odzewu.
Został wydany w 2005 roku, mam nadzieję że cieszysz się z wreszcie otrzymanej odpowiedzi
Archon daj historie Mario
Jest dużo prostrze wytłumaczenie.
"Proszę nie łamać prawa!"
3:03 SHIGERU MIYAMOTO
I teraz przysłowie "twoja stara przeszła mario w lewo" nabiera większej powagi
W grach na komp.8-bitow w niektorych grach chodzilo sie w prawo,w lewo albo w obie strony.
Nawet piszemy czy czytamy (poza wyjątkami :P) od lewej do prawej. Zawsze człowiekowi kojarzy się strona lewa z początkiem, a prawa z końcem
A nie jest to kwestia podstawy czyli pisania? Większość kultur pisze z lewej do prawej i taki kierunek jest podświadomie wbudowany jako kierunek "ruchu"
Super film like :)
Myślę że to po prostu dla wygody
Twoja telewizja to hit.
- Luigi
Kraje dominujące w rozwoju programów komputerowych piszą od lewej do prawej? Przecież w Japonii pisze się od prawej do lewej, chyba że mowa o programowaniu
To raczej kwestia przyzwyczajenia, bo np. gdy rysuje to zwykle zaczynam od lewej tak jak pisze, ale kiedy łatwiej mi coś narysować od prawej to nie mam z tym problemu bo musiałem się do tego też przyzwyczaić. Tymbardziej, że gry w których zwykle biega się w prawo po odwróceniu wydają się dziwne, ale po kilku minutach przestaje zwracać na to uwagę. Podejrzewam że tak samo było z twórcami sidescrolerów, bo tworzenie od lewej do prawej wydaje się na początku bardziej domyślne.
Kung-Fu Master zaczynamy w lewo
💡Bo Mario w Bros. i Lost Levels nie przesuwał ekranu idąc w lewo
Ładna choinka Archon
Na wschód, zawsze na wschód.