Nagyon korrekt, közérthető tartalom. Gajdán úr nyilván feltételez némi előzetes tudást a nézőről, tehát például ha a szervizesedtől tudod meg, hogy a te autód turbós vagy szívómotoros, akkor lehet, hogy nem ezzel a videóval kéne kezdened az edukációt. :) Ritkán lehet már értelmes dolgokkal találkozni a neten. Kösz a feltöltést!
Nagyon jó az előadó! Egyszerű és szerény embernek tünik. A sok autós műsorban minden tesztelő macho versenyzőnek képzeli magát :) Hozzá nem értéssel fikáznak autókat és iszonyatosan csőlátásúak! Többnyire arra megy ki a teszt, hogy saját magukat fényezzék. Ez a sorozat viszont nagyon korrekt! Ha időm engedi mindig megnézek egy - két részt.
Szuper volt köszönöm ! Tanár úrnak mi a véleménye az új divatról a kevesebb több hisztériáról az autó iparban ? Gondolok itt a három hengeres 1000 köbcentis turbó motorokra. Igaz, nagyon sok kigyulladt már, volt hogy a tulaj is bent égett. Tesztek szerint többet is fogyaszt, ezáltal jobban szennyez, oda a vezetési élmény, pocsék a hangja, jóval hamarabb tönkre megy, de mégis azt szajkozzák ezé a jövő. Én lehet maradi vagyok, de szerintem a kevesebb sosem lesz több !
Köszönöm. Nem akartam specializálódni a turbófeltöltésre, de nem tudom mikor volt utoljára, hogy valami tartalom így vonzott, hogy végignézzem. Mint egy pohár víz. Mármint a lényeges információtartalom. És az a szint, ami megtiszteli a nézőközönséget pl. minimum: azzal, hogy feltételezi róla, hogy érti, mi az a görbe. Köszönöm
Hatalmas nagy fel a Tanárúrnak és mindenkinek aki a készítésben részt vett. Hiánypótló információkat tartalmaz, egy év után most tudtam meg hogy magyarul is meg lehet fogalmazni a pumpálási határt.
Ne haragudj nem figyeltem. Na de tájékozatlan sem vagyok :) azért már elég sokat olvastam a témáról persze szaki nem lettem tőle. Csak egy mezei autótechnikus vagyok
ha ilyen tanárom lett volna gépésztechnikusin akkor nem erősáramú e-technikus lennék hanem gépész :) amúgy, nagy respect neki, egyszer amúgy az elektromos autókrólülnék le vele dumálni, (wankelről is meg a porsche ált, szállított boxer 6-ról is, de ez más téma) egyszer azért úgy személyesen is szeretnék vele találkozni vagy egy kiscsoportos előadást is tarthatna pl.
Minden elismerésem mellett azért hadd jegyezzem meg : Na ezért soha nem fogja utolérni A robbanómotor az elektromos motor teljesítményét sem hatásfok ban sem erőben sem hatékonyságban: mert túl bonyolult a rendszer És könnyen meghibásodik. Köszönjük ennek a 150 éves találmánynak az emberiség fejlődésében a hozzájárulást de most már ideje lenne továbblépni rajta... És ez az átmenet legyen minél lassúbb hogy korrekten mindenki át tudjon állni a modern technikára hogy az emberek ne veszítsék el a munkahelyüket hanem csak át képezzék magukat ... Ideje már leállni a dinoszaurusz olaj égetéssel . Alig várom hogy lejjebb csússzon a Tesla Model 3 ára.. de vannak már pickupok elektromos kamionok elektromos buszok hálistennek Beindult a gyártás
Teljesen jó. Ez után a pár perc magyarázat után laikusként simán megértettem, hogy hogyan is kell értelmezni a turbó jelleggörbéjét. Viszont a feltorlódott levegő problémájára (amit a bevágott videóban a srác is bemutatott) elvileg pont ennek a kiküszöbölésére találták ki a lefújószelepet, nem? Az mondjuk tény, hogy nincs minden motorban. Sportosabbra hangolt turbós benzinmotorokban viszont nagy eséllyel megtalálható. Úgy tudom, hogy jobb esetben 2 nyomásszabályzó szeleppel védik a turbót és a motort is a tönkremeneteltől, mindkettő gyárilag meghatározott értéknél nyit ki. Az egyik a wastegate szelep, ami úgy tudom minden turbófeltöltős motorral szerelt autóban benne van, és egy előre meghatározott nyomásérték felett kinyit, és eltereli a kipufogógázt a turbó kompresszorkereke felől, megakadályozva azt, hogy túlságosan nagy fordulatszámot érjen el és ezzel kockáztassa az épségét. Továbbá védi a motort is a túlságosan magas töltőnyomástól is amit egy "megszaladt" turbó előidézhetne. A másik a lefújószelep ami a motor szívóoldala és a turbó között kialakuló káros mértékű túlnyomást szünteti meg. Pontosan amit a tanár úr említett, hogy a motor nem nyel el annyi levegőt amennyit a turbó bele akar pumpálni, ilyenkor nyit ki ez a szelep, és vezeti el a túlnyomást vagy a szabadba, vagy a turbó kompresszorkereke elé. Amelyik motorban nincs lefújószelep az úgy gondolom tényleg ki van téve ennek a veszélynek, hogy károsodhat a turbója ilyen "extrémebb" körülmények között. Amúgy jók ezek a videók nagyon, tényleg odaszögezi az embert a képernyőhöz. Némi technikai alapismeret, és logikus gondolkodás birtokában könnyedén érthető az egész.
Kedves tanár ur,ezen nagyon sokat gondolkodom ami egy téma lehet...egy Pl 2 literes Benzines motor,mintd szívó teljesit 140 lóeröt,míg egy 1,4 literes TSI motor teljesit szintén 140 loeröt...Ami a napunkban teljesen reális, viszont a a káros kibocsátás különbség nem nagy lehet mivel a feltöltött motor mi nyomatékot teljesit azon a kis motoron nagyon sok elégetet legegö halad ki,kb a téma...az én gindolatom éhez hogy a gyártók lassan kényszerítve vannak kisseb mortrok alkotására,volt önnek egy hasonló témályae...a zökenö hogy ki tolnak a tudalnadágunkal ? S egy autót számok magamnak amelyel mégse vagyok környezet barát??? Tisztéges üdvözletem Németországból Nagy József Wess Lingen (Ems) Deutschland
Kedves Tanàr Ùr! Svàjcban élek, turbòs kocsival (lakhelyem 950-1050 m között). Öszintén szòlva nem érezhetö az a bizonyos teljesìtményvesztése a motornak, amit emlìt, bàr a fizika szerint biztosan megvan. Ellenben a német autòpàlyàn (miutàn közel tele tankot töltök az ottani kutyult E5/E10-böl, a teljesìtményvesztés nagyon is érezhetö a normàl 95-ös üzemanyag hasznàlata utàn. Szentelhetne egy adàst ezeknek E-knek is. Maradok tisztelettel.
Tehát akkor ha a turbónál a nyomásviszonyt emeljük (türhető értékek között) akkor a turbó hőmérséklete növekszik meg, vagy a besajtolt levegőé? Mert ha a levegőé akkor elméletileg egy nagyobb intercooler cserével teljesítmény növekedést érhetünk el. Második részét jól gondolom?
Full laikus vagyok az autókhoz, de ez egy teljesen érthető előadás. Egyszer egy régi 20 éves Corollával mentem a Tátrába, az autó gyengébb volt sokkal érzésre vagy 30 lóerővel a 86 Lovas autó, szinte vánszorgott, klima kikapcsolása alig segített, hát most megtudtam a magyarázatát a dolognak.
Tisztelt Gajdán Úr! Kérdésem először röviden: mi lenne, ha a motor hatékonyságát nem turbóval - vagyis a beömlő levegő tömegének növelésével nagy nyomás mellett, - hanem légköri nyomáson tiszta oxigén adagolásával javítanánk? Ha jól tudom, a turbó és a kompresszor szerepének lényege is a levegő sűrítésével a minél több oxigén hengerbe juttatása. A levegő oxigéntartalma csak 20 % körüli, és az égést csak ez szolgálja, mert a nitrogén nem éghető. Szóval bőven lehet javítani a beömlő levegő oxigéntartalmán. Ráadásul a gyakorlatban ez úgy nézne ki, hogy egy nagynyomású palackból adagolnánk az oxigént a beömlőbe, márpedig a hirtelen táguló gáz nagyon nagyon hideg, így alaposan lehűtené az áramló levegőt - persze ennek csak melegben lenne jelentősége, de a motorba jutó levegő alacsony hőmérséklete az elhangzottak alapján nagyon is kívánatos lenne minden időben. Ezzel a kettős hatással nem lehetne jelentősen javítani a motor hatékonyságát? Tiszta, egyszerű (mozgó alkatrészek nélkül) rendszer lehetne, ami talán a még tökéletesebb égés következtében tisztábban is üzemelne - legalábbis hirtelen jött ötletem szerint. Persze fogalmam sincs, hogy x l oxigén mire lenne elég, de elég lenne csak egy pici többletet adni a motornak. A nitro szelídített változata lenne kb.
Ön kedves tanár ur KIRÁLY. Nagyon érthető és tanulságos. Kérem ha lehetöség lesz rá akor beszéljen a benzines változó szelep vezérlésü motorokrol. Toyota 1.8 L VVT-I motoros verdam van, szeretném tudni hogy teljesitmény és élettaélettartam szempontból mire kell vigyázni. Sok szo eset a diezelkrol most kéremszépen a benzinest is. Elöre is koszonom. Minden jot.
@@kgman7846 na igen,de idővel az újításoknak hála olcsóbbnak kell lennie,már ha az olajipar is engedi és nem vásárol meg minden életképes szabadalmat.Egy mai diesel autó fejlesztéséhez,nagyon sok agymunka és különleges alkatrészek hada kell,míg egy villanyautóba voltaképpen semmi,csak egy nagy aszinkron motor meg fillérekből előállítható elektronika,voltaképpen fejleszteni se sokat kell,mivel nem kell se co kibocsájtása,se hőteljesítményre méretezni ,se olajozási se hűtőrendszer,tehát semmi komoly cucc nincs benne.Az akkumlátor felépítése meg eleve nem egy komoly,bonyolult dolog...Én nem hiszem,hogy egy olyan akkutelep előállításra több millió forint gyári szinten,hogy nekünk annyiért adják az más dolog...
Nem kicsit :D De a hóhatár közelében a sík úton előzés teljesen felejtős, mert az elvesztett pár lóerő máris használhatatlanná lassítja szegény small block 1.3-ast :(
A nyomás növelése nem a turbó kipufogó szelep nyitásával és zárásával szabályozható és nem a motorfordulat növelésével? A szuszogó hatásra túlnyomásnál pedig ott a tulnyomás szelep (blow off valve). Ha tévedek javítsatok ki. :D
Gajdán tanár úrral nem lehet találkozni? Ha ő lett volna a tanárom talán autószerelő lennék és nem villanybetyár :D Amúgy meg baszott nagy elméleti tudást tudhat maga mögött Gajdán tanár úr, ezt szerintem mindenki elismeri :)
Ha picivel lassabban beszélne, és jobban átgondolná a következő mondatát, akkor kevesebbszer kellene kijavítania magát. A teljes műsoridő pedig nem változna.
Amiről nem szól a videó és nem látom a kommentekben sem, hogy állandó lambda mellett épp ezért nagyobb is télen az üzemanyag fogyasztás, mert relatíve több oxigénhez több benzin is kell, tehát tetszik-nem tetszik, növeljük a fogyasztást. Talán épp ezért lesz érdekes az új Mazda motor (SkyActive-X), amely üzemi szinten fog szegény keveréket előállítani az üzemidő javában.
Ezért is (kisebb részben), meg a bemelegedési fázis elnyúlása miatt is, amikor még a lambda szabályzás nem aktív. Egyébként az Otto motor mennyiségi szabályzáson alapul, tehát ugyanazt a teljesítményt kisebb fojtószelep állással lehet elérni, mert az oxigéndúsabb levegő miatt javul a motor feltöltése.
még ha nem is értek mindenben egyet a videóban elhangzottakkal, azért legyen építő jellegű a kritika: ilyen mélységű tudást miért kell a garázsvideók szintjére tenni?
Talán mert aki ezt leadja az van annyira intelligens,hogy ha át akarja adni ezt a nagy tudást akkor nem a környezet a lényeg. Ha neked nem tetszik a "hogyan", akkor csináld meg jobban és a tudásod is és annak átadásának minősége legyen legalább ilyen szintű,ne pedig csak a környezet. Évek óta a legjobb előadássorozat amit láttam és hallottam, kifejezetten sok tanár tanulhatna belőle, akiknek elvben szélesebb lehetőségük van, hogy oktassanak. Majd szólj,ha te képes leszel ilyen színvonalra.
Már csak azt nem értem , hogy egy ilyen precíz tanár miért nem magyarul nevezi meg a dolgokat : turbó , turbómotor , kompresszor , intercooler , kuplung stb ... ( ezeknek mind van magyar megfelelője )
Nagyon korrekt, közérthető tartalom. Gajdán úr nyilván feltételez némi előzetes tudást a nézőről, tehát például ha a szervizesedtől tudod meg, hogy a te autód turbós vagy szívómotoros, akkor lehet, hogy nem ezzel a videóval kéne kezdened az edukációt. :) Ritkán lehet már értelmes dolgokkal találkozni a neten. Kösz a feltöltést!
Nagyon jó az előadó! Egyszerű és szerény embernek tünik. A sok autós műsorban minden tesztelő macho versenyzőnek képzeli magát :) Hozzá nem értéssel fikáznak autókat és iszonyatosan csőlátásúak! Többnyire arra megy ki a teszt, hogy saját magukat fényezzék.
Ez a sorozat viszont nagyon korrekt! Ha időm engedi mindig megnézek egy - két részt.
Szuper volt köszönöm !
Tanár úrnak mi a véleménye az új divatról a kevesebb több hisztériáról az autó iparban ? Gondolok itt a három hengeres 1000 köbcentis turbó motorokra.
Igaz, nagyon sok kigyulladt már, volt hogy a tulaj is bent égett. Tesztek szerint többet is fogyaszt, ezáltal jobban szennyez, oda a vezetési élmény, pocsék a hangja, jóval hamarabb tönkre megy, de mégis azt szajkozzák ezé a jövő.
Én lehet maradi vagyok, de szerintem a kevesebb sosem lesz több !
Köszönöm. Nem akartam specializálódni a turbófeltöltésre, de nem tudom mikor volt utoljára, hogy valami tartalom így vonzott, hogy végignézzem. Mint egy pohár víz. Mármint a lényeges információtartalom. És az a szint, ami megtiszteli a nézőközönséget pl. minimum: azzal, hogy feltételezi róla, hogy érti, mi az a görbe. Köszönöm
Hatalmas nagy fel a Tanárúrnak és mindenkinek aki a készítésben részt vett. Hiánypótló információkat tartalmaz, egy év után most tudtam meg hogy magyarul is meg lehet fogalmazni a pumpálási határt.
a próbapados srácnak van csatornája itt? szivesen megnézném a videót :) egyébként ilyen tanár kellett volna nekünk is anno :)
Pedig borzalmasan rosszul magyaráz. Ezzel nem lenne gond, de a tájékozatlanok azt hiszik hogy értik.
Nem vagyok tudatlan de életszerűbben magyarázza el mint ahogy az én tanárom tette
"tájékozatlanok" Ezt a szót használtam.
Ne haragudj nem figyeltem. Na de tájékozatlan sem vagyok :) azért már elég sokat olvastam a témáról persze szaki nem lettem tőle. Csak egy mezei autótechnikus vagyok
ha ilyen tanárom lett volna gépésztechnikusin akkor nem erősáramú e-technikus lennék hanem gépész :) amúgy, nagy respect neki, egyszer amúgy az elektromos autókrólülnék le vele dumálni, (wankelről is meg a porsche ált, szállított boxer 6-ról is, de ez más téma) egyszer azért úgy személyesen is szeretnék vele találkozni vagy egy kiscsoportos előadást is tarthatna pl.
Annyi kiegészítés, hogy a légköri nyomás nem 1 bar hanem 1 atm. 1 atm=101325 Pa, 1 bar= 100000 Pa. Szuper videó! Még több ilyet
Minden elismerésem mellett azért hadd jegyezzem meg : Na ezért soha nem fogja utolérni A robbanómotor az elektromos motor teljesítményét sem hatásfok ban sem erőben sem hatékonyságban: mert túl bonyolult a rendszer És könnyen meghibásodik. Köszönjük ennek a 150 éves találmánynak az emberiség fejlődésében a hozzájárulást de most már ideje lenne továbblépni rajta... És ez az átmenet legyen minél lassúbb hogy korrekten mindenki át tudjon állni a modern technikára hogy az emberek ne veszítsék el a munkahelyüket hanem csak át képezzék magukat ... Ideje már leállni a dinoszaurusz olaj égetéssel . Alig várom hogy lejjebb csússzon a Tesla Model 3 ára.. de vannak már pickupok elektromos kamionok elektromos buszok hálistennek Beindult a gyártás
A hatásfokot persze hogy nem, de amíg az akkuk tárolókapacitása nem javul jelentősen, addig a belsőégésű nyomába sem ér, főleg a hatótávot illetően.
A papírlapos kísérletben bemutatott fizikai jelenséget használják a repülőgépek is a szárnyakon.
Ugyanez villant be egyből nekem is!
Teljesen jó. Ez után a pár perc magyarázat után laikusként simán megértettem, hogy hogyan is kell értelmezni a turbó jelleggörbéjét.
Viszont a feltorlódott levegő problémájára (amit a bevágott videóban a srác is bemutatott) elvileg pont ennek a kiküszöbölésére találták ki a lefújószelepet, nem? Az mondjuk tény, hogy nincs minden motorban. Sportosabbra hangolt turbós benzinmotorokban viszont nagy eséllyel megtalálható.
Úgy tudom, hogy jobb esetben 2 nyomásszabályzó szeleppel védik a turbót és a motort is a tönkremeneteltől, mindkettő gyárilag meghatározott értéknél nyit ki. Az egyik a wastegate szelep, ami úgy tudom minden turbófeltöltős motorral szerelt autóban benne van, és egy előre meghatározott nyomásérték felett kinyit, és eltereli a kipufogógázt a turbó kompresszorkereke felől, megakadályozva azt, hogy túlságosan nagy fordulatszámot érjen el és ezzel kockáztassa az épségét. Továbbá védi a motort is a túlságosan magas töltőnyomástól is amit egy "megszaladt" turbó előidézhetne.
A másik a lefújószelep ami a motor szívóoldala és a turbó között kialakuló káros mértékű túlnyomást szünteti meg. Pontosan amit a tanár úr említett, hogy a motor nem nyel el annyi levegőt amennyit a turbó bele akar pumpálni, ilyenkor nyit ki ez a szelep, és vezeti el a túlnyomást vagy a szabadba, vagy a turbó kompresszorkereke elé. Amelyik motorban nincs lefújószelep az úgy gondolom tényleg ki van téve ennek a veszélynek, hogy károsodhat a turbója ilyen "extrémebb" körülmények között.
Amúgy jók ezek a videók nagyon, tényleg odaszögezi az embert a képernyőhöz. Némi technikai alapismeret, és logikus gondolkodás birtokában könnyedén érthető az egész.
Kedves tanár ur,ezen nagyon sokat gondolkodom ami egy téma lehet...egy Pl 2 literes Benzines motor,mintd szívó teljesit 140 lóeröt,míg egy 1,4 literes TSI motor teljesit szintén 140 loeröt...Ami a napunkban teljesen reális, viszont a a káros kibocsátás különbség nem nagy lehet mivel a feltöltött motor mi nyomatékot teljesit azon a kis motoron nagyon sok elégetet legegö halad ki,kb a téma...az én gindolatom éhez hogy a gyártók lassan kényszerítve vannak kisseb mortrok alkotására,volt önnek egy hasonló témályae...a zökenö hogy ki tolnak a tudalnadágunkal ? S egy autót számok magamnak amelyel mégse vagyok környezet barát??? Tisztéges üdvözletem Németországból Nagy József Wess Lingen (Ems) Deutschland
Kedves Tanàr Ùr! Svàjcban élek, turbòs kocsival (lakhelyem 950-1050 m között). Öszintén szòlva nem érezhetö az a bizonyos teljesìtményvesztése a motornak, amit emlìt, bàr a fizika szerint biztosan megvan. Ellenben a német autòpàlyàn (miutàn közel tele tankot töltök az ottani kutyult E5/E10-böl, a teljesìtményvesztés nagyon is érezhetö a normàl 95-ös üzemanyag hasznàlata utàn. Szentelhetne egy adàst ezeknek E-knek is. Maradok tisztelettel.
Lehet hogy van benne valamilyen érzékelő?
Ment a lajk! sokat tanultam ebbol a videobol is ;) Koszonet erte!
Pompázs jelenség a pumpálás. Repülőgépeknél (sugárhajtóműves) annyira komoly, hogy hajtómű leálláshoz vezethet.
Tehát akkor ha a turbónál a nyomásviszonyt emeljük (türhető értékek között) akkor a turbó hőmérséklete növekszik meg, vagy a besajtolt levegőé? Mert ha a levegőé akkor elméletileg egy nagyobb intercooler cserével teljesítmény növekedést érhetünk el. Második részét jól gondolom?
A turbó, és a levegő hőmérséklete is megnő.
Full laikus vagyok az autókhoz, de ez egy teljesen érthető előadás. Egyszer egy régi 20 éves Corollával mentem a Tátrába, az autó gyengébb volt sokkal érzésre vagy 30 lóerővel a 86 Lovas autó, szinte vánszorgott, klima kikapcsolása alig segített, hát most megtudtam a magyarázatát a dolognak.
Tisztelt Gajdán Úr! Kérdésem először röviden: mi lenne, ha a motor hatékonyságát nem turbóval - vagyis a beömlő levegő tömegének növelésével nagy nyomás mellett, - hanem légköri nyomáson tiszta oxigén adagolásával javítanánk?
Ha jól tudom, a turbó és a kompresszor szerepének lényege is a levegő sűrítésével a minél több oxigén hengerbe juttatása. A levegő oxigéntartalma csak 20 % körüli, és az égést csak ez szolgálja, mert a nitrogén nem éghető. Szóval bőven lehet javítani a beömlő levegő oxigéntartalmán. Ráadásul a gyakorlatban ez úgy nézne ki, hogy egy nagynyomású palackból adagolnánk az oxigént a beömlőbe, márpedig a hirtelen táguló gáz nagyon nagyon hideg, így alaposan lehűtené az áramló levegőt - persze ennek csak melegben lenne jelentősége, de a motorba jutó levegő alacsony hőmérséklete az elhangzottak alapján nagyon is kívánatos lenne minden időben. Ezzel a kettős hatással nem lehetne jelentősen javítani a motor hatékonyságát?
Tiszta, egyszerű (mozgó alkatrészek nélkül) rendszer lehetne, ami talán a még tökéletesebb égés következtében tisztábban is üzemelne - legalábbis hirtelen jött ötletem szerint. Persze fogalmam sincs, hogy x l oxigén mire lenne elég, de elég lenne csak egy pici többletet adni a motornak. A nitro szelídített változata lenne kb.
Szerintem a dinitrogén-oxid az oxigén szelidített változata. Az oxigén nagyon veszélyes.
Érdekes lenne összehasonlítani a turbós és a kompresszoros motorok karakterisztikáit is.
Ön kedves tanár ur KIRÁLY. Nagyon érthető és tanulságos. Kérem ha lehetöség lesz rá akor beszéljen a benzines változó szelep vezérlésü motorokrol. Toyota 1.8 L VVT-I motoros verdam van, szeretném tudni hogy teljesitmény és élettaélettartam szempontból mire kell vigyázni. Sok szo eset a diezelkrol most kéremszépen a benzinest is. Elöre is koszonom. Minden jot.
Láttam egy VW Passat 1.9 Pdtdi oktató videót és ,ha jól emlékszem az volt benne ,hogy a vezérlőben van légnyomás mérő.
belső map szenzor. de pdtdinél már a nyomó ágon helyezkedik el inkább
Még az egyes Swift vezérlőjében is van. Az alapján is módosít a befecskendezésen.
1 kérdésem van ha a turbó nem működik besül a motor?
Nem.
Egy ilyen video utan tudatosul, hogy egy elektromos auto - szamitogep es elektronika ide vagy oda - mennyivel egyszerubb szerkezet!
és mégis drágább mint a belső égésű...ki érti ezt.
@@johny.tayl.7325 akkumulatorokhoz olyan nehezen eloallithato anyagok kellenek, amik nehezze teszik a sorozatgyartast
@@kgman7846 na igen,de idővel az újításoknak hála olcsóbbnak kell lennie,már ha az olajipar is engedi és nem vásárol meg minden életképes szabadalmat.Egy mai diesel autó fejlesztéséhez,nagyon sok agymunka és különleges alkatrészek hada kell,míg egy villanyautóba voltaképpen semmi,csak egy nagy aszinkron motor meg fillérekből előállítható elektronika,voltaképpen fejleszteni se sokat kell,mivel nem kell se co kibocsájtása,se hőteljesítményre méretezni ,se olajozási se hűtőrendszer,tehát semmi komoly cucc nincs benne.Az akkumlátor felépítése meg eleve nem egy komoly,bonyolult dolog...Én nem hiszem,hogy egy olyan akkutelep előállításra több millió forint gyári szinten,hogy nekünk annyiért adják az más dolog...
A Suzuki M13A-nál (1.3 92LE szívó benzin) az Alpokban ez nagyon érezhető volt, durván gyengébb volt a kocsi.
Takács József és az emelkedők is nagyobbak.
Nem kicsit :D De a hóhatár közelében a sík úton előzés teljesen felejtős, mert az elvesztett pár lóerő máris használhatatlanná lassítja szegény small block 1.3-ast :(
Hát igen nem véletlen, hogy a Volkswagen a Pikes Peak-en elektromos autóval indult és csinált rekordot.
A nyomás növelése nem a turbó kipufogó szelep nyitásával és zárásával szabályozható és nem a motorfordulat növelésével? A szuszogó hatásra túlnyomásnál pedig ott a tulnyomás szelep (blow off valve). Ha tévedek javítsatok ki. :D
Gajdán tanár úrral nem lehet találkozni? Ha ő lett volna a tanárom talán autószerelő lennék és nem villanybetyár :D Amúgy meg baszott nagy elméleti tudást tudhat maga mögött Gajdán tanár úr, ezt szerintem mindenki elismeri :)
Szia, villanyszerelésben "sántítasz". 🤔
Ha picivel lassabban beszélne, és jobban átgondolná a következő mondatát, akkor kevesebbszer kellene kijavítania magát. A teljes műsoridő pedig nem változna.
Ez így szokott lenni a nagy tudással rendelkező embereknél. A gondolatai sokszor már egy lépéssel előrébb járnak, mint a beszéde.
Amiről nem szól a videó és nem látom a kommentekben sem, hogy állandó lambda mellett épp ezért nagyobb is télen az üzemanyag fogyasztás, mert relatíve több oxigénhez több benzin is kell, tehát tetszik-nem tetszik, növeljük a fogyasztást.
Talán épp ezért lesz érdekes az új Mazda motor (SkyActive-X), amely üzemi szinten fog szegény keveréket előállítani az üzemidő javában.
Ezért is (kisebb részben), meg a bemelegedési fázis elnyúlása miatt is, amikor még a lambda szabályzás nem aktív. Egyébként az Otto motor mennyiségi szabályzáson alapul, tehát ugyanazt a teljesítményt kisebb fojtószelep állással lehet elérni, mert az oxigéndúsabb levegő miatt javul a motor feltöltése.
@@95Jester Igen. Éppen ezért mégsem lesz nagyobb a fogyasztás, hiszen kevésbé nyomjuk majd a pedált egy 50-nel vánszorgó sorban haladva.
még ha nem is értek mindenben egyet a videóban elhangzottakkal, azért legyen építő jellegű a kritika: ilyen mélységű tudást miért kell a garázsvideók szintjére tenni?
Talán mert aki ezt leadja az van annyira intelligens,hogy ha át akarja adni ezt a nagy tudást akkor nem a környezet a lényeg. Ha neked nem tetszik a "hogyan", akkor csináld meg jobban és a tudásod is és annak átadásának minősége legyen legalább ilyen szintű,ne pedig csak a környezet. Évek óta a legjobb előadássorozat amit láttam és hallottam, kifejezetten sok tanár tanulhatna belőle, akiknek elvben szélesebb lehetőségük van, hogy oktassanak. Majd szólj,ha te képes leszel ilyen színvonalra.
A turbó már régi találmány a hetvenes évekbe voltak turbós motorok annyi a előnye hogy alacsonyabb fordulatszámon leadja a max lóerőt a motor
Én csak azt szeretném tudni, hogy Gajdán úr milyen karórát hord :D
Turbosat
A légköri nyomás 101,325 kpa , 1 bar pedig 100 kpa egyébként minden oké :D
Ez fontos volt, Köszönnyük Emese. :)
Már csak azt nem értem , hogy egy ilyen precíz tanár miért nem magyarul nevezi meg a dolgokat : turbó , turbómotor , kompresszor , intercooler , kuplung stb ... ( ezeknek mind van magyar megfelelője )
No, az elektromosnál nincsenek ilyen gondok... :-)
Szerintem maragy otthon :) a TV vagy a LAPTOPP ELOTT