REWIZJA SILNIKA BMW M3 S54B32 / JAK ZBUDOWAĆ SAMOCHÓD WYŚCIGOWY odc. #3

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 25 авг 2024
  • Jak zbudować samochód wyścigowy? W trzecim odcinku serii o budowie wyścigowego BMW M3 E46 zajrzymy do samego serca samochodu, czyli zrobimy rewizje silnika. Miało być dobrze a wyszło jak zawsze - nie po naszej myśli! Zapraszam!
    🚗 Subskrybuj! Nie zapomnij o dzwoneczku 🔔
    --------------------------------------------------------------------------
    🚗 Facebook: / k.sport.opole
    🚗 Instagram: / ksport.eu
    🚗 TikTok: / ksporteu
    🚗 Nasza strona: k-sport.eu
    🚗 Kontakt: biuro@k-sport.eu

Комментарии • 14

  • @RKprojecttv
    @RKprojecttv 21 день назад

    24:40 Olej nie jest pobierany "z dwóch stron". Tam jest pompa dwusekcyjna. Jedna sekcja pobiera olej z tyłu (z głębokiej miski) i zasila ciśnieniowo silnik, natomiast druga sekcja tylko przepompowuje olej z przodu silnika, na tył. Taki sam układ jest choćby w starych dieslach mercedesa.

  • @wasacz_5000
    @wasacz_5000 Месяц назад +2

    Super sie ogląda. Będzie więcej odcinków o wiązce/ ecumasterze ?

    • @k-sportnakanale
      @k-sportnakanale  Месяц назад +1

      Dzięki za komentarz! Tak na pewno będzie więcej odcinków zarówno o Ecumaster jak i o wiązkach. Pozdro

  • @krzysztofjaskolski123
    @krzysztofjaskolski123 Месяц назад +2

    Witam najlepszy warsztat w Opolu. Pozdrawiam Krzysiek

    • @k-sportnakanale
      @k-sportnakanale  Месяц назад +1

      Dzięki Krzychu za komentarz 😀 Pozdrawiam Cie serdecznie, mechanika z pasją i doświadczeniem 💪 Widzę na TT jakie tematy ogarniasz. Pozdro

    • @krzysztofjaskolski123
      @krzysztofjaskolski123 Месяц назад

      @@k-sportnakanale Dziękuję bardzo. Tak zgadza się tematy wchodzą grube.Ale nie bierze się to znikąd. POZDRAWIAM SERDECZNIE

  • @mariuszbiayracing8946
    @mariuszbiayracing8946 Месяц назад +1

    Niezły syfek był w silniku. Ale jeśli chodzi o panewki to powinniście pokazać te od góry ponieważ to one się zużywają, dolne przeważnie wyglądają ok.

    • @k-sportnakanale
      @k-sportnakanale  Месяц назад

      Tak, zdecydowanie większy syf niż się spodziewaliśmy, dlatego decyzja aby jednak motor zrobić cały, bo na pewno by się zemściło na torze. Odnośnie Panewek tak masz racje, górne są najbardziej obciążone i to one lecą pierwsze, dlatego w silnikach w których np. montuje się sputtery to mocniejsza panewka gdzie na korbowód a nie na stopę. Tutaj jednak nagrywaliśmy to bardzo dawno temu, i o późnej już godzinie :) Jak pokazywałem dolne panewki to korby jeszcze siedziały w silniku :) Natomiast najważniejsze dla mnie było to że wał jest na pierwszy rzut oka w porządku, że nie ma tam MASAKRY :D Z wyścigowymi pozdrowieniami!

  • @adrianb5774
    @adrianb5774 Месяц назад +1

    S54 z kompresorem na niskim doładowaniu 0.5 to dobre rozwiązanie podniesienia mocy ori motoru ? Nie wyjdzie taniej niż tuning wolnossaka a i moc będzie większa?

    • @k-sportnakanale
      @k-sportnakanale  Месяц назад

      Tak, kompresor czy turbo to zawsze dobry sposób na więcej mocy, ale czasami dochodzą inne zmienne jak np. ograniczenia regulaminowe, ograniczenia pojemnościowe (a stosowanie doładowania w motorsporcie profesjonalnym wymaga przemnożenia pojemności silnika przez współczynnik 1,7 - i tak jak doładujesz silnik o pojemności 2,0 to jedziesz z autami o pojemności 3,4litra) - w dodatku przy doładowaniu musisz stosować zwężki w dolocie itp itd. Więc nie zawsze to jest takie proste. Lancer do rajdów potrafi mieć mniej mocy niż Lancer zrobiony na ulicę. Zwężka przed turbo / kompresorem bardzo ograniczy moc silnika przy zachowaniu względnie wysokiego NM, a w wyścigach MOC jest nam potrzebna bardziej niż NM.
      W dodatku dochodzi jeszcze "balans" samochodu i silnik NA daje lepszy "balans" przeniesienia mocy niż turbo. Inaczej to się ma w nowoczesnych samochodach typu TCR gdzie technologia jest zdecydowanie wyższa niż prehistoryczny już S54B32 z turbiną czy kompresorem.
      W zależności w jakich imprezach chcesz takim samochodem startować - masz różne regulaminy, różne ograniczenia itp. Inaczej będzie w WSMP, inaczej w Track Masters a jeszcze inaczej w GSMP gdzie budujesz samochód i liczysz tzw. Performance Factor.
      Tak więc jak widzisz - nie jest to takie oczywiste :)

  • @cliwy6383
    @cliwy6383 Месяц назад +1

    Panowie, a pomiar luzu zaworów nie wykonujemy przypadkiem w GMP ???

    • @k-sportnakanale
      @k-sportnakanale  Месяц назад

      Tak, książkowo tak, ale najpewniej jest ustawić szczyt krzywki dokładnie prostopadle do popychacza, wtedy masz pewność że między popychaczem a wałkiem rozrządu na pewno masz koło podstawy krzywki i to właśnie na tym kole podstawy luz mierzymy :) Tak jest troszkę szybciej i łatwiej, bez weryfikacji co chwilę GMP, pozatym te luzy tylko "weryfikowaliśmy" czy w ogóle są, a potrzebowaliśmy luz aby sprawdzić szczelność :-) Pozdro i dzięki za czujność!

    • @cliwy6383
      @cliwy6383 Месяц назад +1

      @@k-sportnakanale ok rozumiem,była to droga na skróty.Weryfikacja GMP kazdego cylindra gdy mamy silnik na stojaku to banalna sprawa która nie zajmuje wiele czasu.A to wtedy masz 100% pewnosc że mierzysz właściwy luz.Ideał pomiaru byłby gdyby wyczyśćić krzywkę z nagaru.Ale luzy zaworowe to banał w tym silniku.Oczekiwałem po tytule tego filmiku konkretów na temat s54 a tu nic.Szkoda bo oprócz lokowania warsztatu w dzisiejszych czasach na Youtubie trzeba coś więcej pokazać.A nie tłumaczyć się brakiem czasu do nagrywania,baterią czy czymś innym.

    • @k-sportnakanale
      @k-sportnakanale  Месяц назад

      @@cliwy6383 absolutnie nie jest naszym celem lokowanie warsztatu, który prowadzimy zresztą od kilkunastu lat. Tytuł jest jedynie podtytułem całej serii o tym samochodzie. Pomysł był aby w sposób prosty pokazać co nieco z budowy samochodu. Chcę pokazać ciekawostki, a jak kogoś interesuje temat to zawsze pozostaje miejsce na rozmowę w komentarzu lub jest to dla mnie bodziec aby w przyszłości może nagrać coś więcej o konkretnym temacie. Technicznych tematów jest pełno w internecie - wystarczy poszukać. O luzach zaworowych, o wałkach, i innych tematach. Moim celem nie jest rozgadywanie się na temat takich podstaw jak luzy zaworowe. Gdybyśmy je ustawiali to zapewne bym to pokazał, a tutaj jedynie sprawdzaliśmy szczelność cylindrów, a widząc w jakim stanie jest całość uznaliśmy że silnik trafi do szlifierni na pełną regeneracje. Głowicę dostaliśmy już z ustawionymi luzami. Owszem masz racje że może tytuł był błędny ale nie było to celowe - po prostu była to "relacja" z kolejnych prac przy samochodzie który budujemy i akurat robiliśmy rewizje silnika - sprawdzaliśmy stan techniczny / ogólny / aby móc podjąć decyzje co dalej. Gdy to nagrywaliśmy to stawialiśmy pierwsze kroki przed kamerą. Więc proszę wybaczyć wszelkie niedopracowania. Pozdrawiam serdecznie i dziękuje za konkretny komentarz! Na pewno będę to brał pod uwagę podczas dalszego rozwijania kanału.
      Zapraszam też do innych odcinków gdzie zauważysz że jednak jakieś konkrety przekazujemy, a jak masz pytania odnośnie S54B32 śmiało je tutaj zadaj i postaram się odpowiedzieć albo może coś nagrać.