Zgodnie z napisami końcowymi: link do tekstu inż. Ryńskiego - isdr.pl/index.php/topic,431.msg6601.html#msg6601 I zgaduję, że za wymowę Sitkówki parę osób mnie znielubi...
Toć to moja gmina;) Nie słyszałem o tym zdarzeniu. Natomiast w tym roku minęła 70 rocznica tragicznego wypadku na przejeździe w miejscowości Występa ( między stacjami Zagnańsk i Łączna). Zginęło 17 osób. Co do OTLu to na miejscowym placu zabaw stoi lokomotywa, która ciągnęła wagony z drewnem z pobliskich lasów. Ot, taka atrakcja dla dzieci.
@@JaQba91No faktycznie, w filmie wyszło, że wszyscy są omylni, jednakże "nawet i wielkie autorytety są nieomylne". W tym inż. Ryński. Zapewne miało być "nawet i wielkie autorytety są omylne" (lub "nawet i wielkie autorytety nie są nieomylne"). Na szczęście my wiemy, że to tylko lapsus lub błąd w montażu.
to co słychać na samym początku to efekt mojego lapsusu językowego i chęci nadrobienia tego w montażu. miało być "nie są nieomylne" i wyszło średnio - nie, nie super.
1:40 Gdyby 1219 jechał minutę później... było by pozamiatane. Mógłbym opowiedzieć ze szczegółami o wypadku z Sitkówki Nowiny. Coś około roku 1987...8? Gdybym nie zatrzymał wtedy 1313 na wyjeździe z Białogonu (usterka kontroli niezajętości na rozjeździe nr 13 wygasiła mi semafor wyjazdowy do Sitkówki. Po sprawdzeniu rozjazdu podałem sygnał zastępczy) to w Sitkówce doszło by do ... z jadącym z przeciwka osobowym z Krakowa, który wykoleił się w peronach i wszedł w skrajnie toru pierwszego. Zgodnie z rozkładem jazdy pociągi te mijały się w peronach w Sitkówce, z tym, że 1313 był jako przyspieszony i w Sitkówce leciał na biegu. Miał tam chyba 100 km/h w rozkładzie. Mogło być tragicznie. W ogóle to zawsze miałem szczęśliwą rękę jako dyżurny ruchu. 23,5 roku na nastawni i zero zdarzeń na "moich" stacjach :). 14 lat temu zszedłem z nastawni. I jeszcze 6 lat do emerytury zostało. 2:17 Sygnał może być wzrokowy lub słuchowy. Sygnał świetlny jest sygnałem wzrokowym. 4:43 Pod wzniesienie będzie bliższe prawdzie. Ale faktycznie...począwszy od przystanku "Słowik" (kiedyś był tam p.odst. Słowik) następuje wzniesienie aż praktycznie do Występy (kiedyś był tam p.odst. Występa). Przed Kielcami Białogon jest bodajże 9,5%% wzniesienia. Tak pamiętam... Byłem dyżurnym ruchu na Białogonie w latach 80-ych. Jak towar nie zrobił kontrolnego hamowania do Słowika to potem już nie miał gdzie. Dodam jeszcze, że jak semafor w Białogonie miałem na "stój" to ja maszyniście kazałem się zatrzymywać przed tarczą ostrzegawczą do tego semafora. Miał on wtedy lepszy rozruch do góry.
Dzięki Wielkie Kuracyja za Twoje filmy tutaj na kanale 🙂 Zrobione są zawsze doskonale 😎 Czekam na kolejne produkcje 😊 Wyjdą lepiej niż w matmie funkcje 😂 Pozdrawiam 😉
Mowa jest że tarcza ostrzegawcza przy semaforze wjazdowym odnosząca się do semafora wyjazdowego pozostawiała sygnał kiedy semafor wyjazdowy opadł z zastosowaniem sprzęgła, a więc poprzez zajęcie odcinka izolowanego za tym semaforem. Faktem jest, że nie da się ułożyć, utwierdzić przebiegu i podać semafora dla kolejnego pociągu, zanim dźwignia semaforowa nie zostanie przestawiona na stój - niezależnie czy semafor opadł ze względu na zajętość odcinka. To oznacza że nie dało się przygotować wyjazdu dla tego pociągu towarowego z toru głównego dodatkowego zanim nie przełożono dźwigni semaforowej po poprzednim pociągu. A we filmie jest mowa że przy przełożeniu dźwigni semaforowej i tarcza ostrzegawcza opada.
Nie jest możliwe aby dwie dźwignie semaforowej były podane na przebieg przez te same rozjazdy z różnych torów. Ale skoro tarcz nie opadała po cofnięciu dźwigni, a tak zrozumiałem z filmu, to inna sprawa.
@@JaQba91 Wcale nie odnosiłem się do przelotu. W moim komentarzu mówiłem tylko o semaforach wyjazdowych z różnych torów na ten sam tor szlakowy, nic o semaforach wjazdowych, a to od nich rozpoczyna się "przelot".
Semafor wyświetla sygnał zezwalający na jazdę dla pociągu. Tarcza ostrzegawcza jest ustawiona kilkaset metrów przed semaforem do którego się odnosi i informuje jaki sygnał jest na semaforze.
Nikt nie dochodził co było przyczyna luzu. Ja natomiast mam wątpliwości co do tej próby szczegółowej hamulca zespolonego na stacji Sitkówka. Takie gdybanie ale chyba co najmniej pół pociągu w ogóle nie hamowało (zamknięty kran)
*Dopiero dziś "jutub" pokazał mi Twój nowy kanał.* Od jakiegoś już czasu zastanawiałem się, czemu nic nie wrzucasz, no ale uznałem, że każdy przecież ma prawo do swoich spraw i że nic mi do tego, jeśli z jakichś przyczyn postanowiłeś na razie nic nie wrzucać. A nigdzie wcześniej nie widziałem informacji, że coś jest nie tak z Twoim poprzednim kontem google. Teraz poczytałem i już wiem co zaszło. Ale chyba nie tylko do mnie ta informacja nie trafiła: poprzedni kanał miał ponad 40 tys. subskrypcji, a tu jest niecałe 9 tys. Pytanie dlaczego? Czy aż do ponad 3/4 subskrybentów nie trafiła ta informacja? No patrząc na mój przypadek - dopiero dziś się dowiedziałem. Ile jest jeszcze osób, które nadal nie wiedzą? Trzymaj się, pozdrawiam Cię serdecznie, robisz naprawdę dobrą robotę!
Szukam tego adresu mailowego w opisie kanału i coś nie mogę znaleźć. Proszę o podpowiedź jak można się skontaktować. Jeśli prowadzący kanał byłby zainteresowany, mój ojciec był maszynistą w latach 80', a karierę zakończył po poważnym wypadku w okolicach roku 1990. Mamy zdjęcia z tamtego zdarzenia, a ojciec chętnie odpowie co pamięta. W skrócie: skomplikowany przejazd kolejowy, błąd dróżnika (w pewnym sensie charakterystyczny dla epoki), poważne wykolejenie, dużo pogiętej stali. Więcej szczegółów nie chcę zdradzać, jeśliby miałby powstać odcinek o tym wypadku. Chętnie oddamy materiał w dobre ręce.
@@JaQba91 Ciekawe, no nie? Właśnie to było przyczyną wypadku. Z uwagi na specyfikę przejazdu, zachowanie dróżników i kierujących samochodami, bardzo odbiegało od przepisów. Zapraszam do namówienia twórcy kanału na odcinek o tym zdarzeniu. Zapewne przekopie na swój sposób dostępną dokumentację i niewykluczone że sam dowiem się więcej niż wiem do tej pory.
@@Kuracyjastartodnowa No dobra, już wiem dlaczego nie mogłem znaleźć tego adresu... Otóż w aplikacji mobilnej opis kanału ma zupełnie inny wygląd niż w przeglądarce na komputerze i ta sekcja jest zupełnie pominięta. Przepraszam za zamieszanie. Odezwę się na mailu.
Kiedy prezentujesz mapy to usuń z nich zbędne dla filmu elementy bo są one mało czytelne. Topografia i jakiekolwiek podziały administracyjne jedynie zamazują obraz tego co dla filmu istotne. no i gdzie na mapie jest dąb Bartek?
Jeszcze raz. Przyczyną wypadku był niesprawny układ hamulca zespolonego. Konkretnie nie ustalono w jaki sposób był niesprawny, bo komisja zawaliła sprawę. Sprawa z tarczą to kwestia drugorzędna. Odległość od tarczy do rozjazdu na którym doszło do wypadku to ~1200 metrów, od połowy peronu do miejsca wypadku to 600 metrów (zgadza się z artykułem Ryńskiego). Na dystansie 600 metrów wskutek wdrożenia hamowania nagłego prędkość spadła z 50 do 40 km/h. Przy tarczy pokazującej "semafor ma stój" ani załączenie zwykłego hamowania, ani najpierw "zwyczajne" a od połowy peronu nagłe hamowanie, ani wyłącznie zastosowanie nagłego od tarczy nie spowodowałoby zatrzymania się przed wyjazdowym: hamulec zespolony był niesprawny, hamowała tylko lokomotywa! A udowodnienie winy SRK - Ursus i Baby. Późniejsza to kalka wcześniejszej, różnice są tylko w charakterze wypadków i wyroku sądu.
Zgodnie z napisami końcowymi: link do tekstu inż. Ryńskiego - isdr.pl/index.php/topic,431.msg6601.html#msg6601
I zgaduję, że za wymowę Sitkówki parę osób mnie znielubi...
Czemu? Wymawiasz całkowicie poprawnie.
Toć to moja gmina;) Nie słyszałem o tym zdarzeniu. Natomiast w tym roku minęła 70 rocznica tragicznego wypadku na przejeździe w miejscowości Występa ( między stacjami Zagnańsk i Łączna). Zginęło 17 osób.
Co do OTLu to na miejscowym placu zabaw stoi lokomotywa, która ciągnęła wagony z drewnem z pobliskich lasów. Ot, taka atrakcja dla dzieci.
odcinek u Kuracyji i od razu wieczór lepszy
Zupełnie 😁
Albo i poranek!
Prawda
Rynski sporo tego opublikował. Mam na PDF tego w cholerę od lat.
Mała uwaga - zwracaj uwagę na cięcia w tym, co mówisz, bo czasem przerwa jest za mała, lub wręcz ucina poprzednie słowo, jak na przykład w 7:51.
Albo 00:21? 🤔
@@JaQba91No faktycznie, w filmie wyszło, że wszyscy są omylni, jednakże "nawet i wielkie autorytety są nieomylne". W tym inż. Ryński. Zapewne miało być "nawet i wielkie autorytety są omylne" (lub "nawet i wielkie autorytety nie są nieomylne"). Na szczęście my wiemy, że to tylko lapsus lub błąd w montażu.
to co słychać na samym początku to efekt mojego lapsusu językowego i chęci nadrobienia tego w montażu. miało być "nie są nieomylne" i wyszło średnio - nie, nie super.
1:40 Gdyby 1219 jechał minutę później... było by pozamiatane. Mógłbym opowiedzieć ze szczegółami o wypadku z Sitkówki Nowiny. Coś około roku 1987...8? Gdybym nie zatrzymał wtedy 1313 na wyjeździe z Białogonu (usterka kontroli niezajętości na rozjeździe nr 13 wygasiła mi semafor wyjazdowy do Sitkówki. Po sprawdzeniu rozjazdu podałem sygnał zastępczy) to w Sitkówce doszło by do ... z jadącym z przeciwka osobowym z Krakowa, który wykoleił się w peronach i wszedł w skrajnie toru pierwszego. Zgodnie z rozkładem jazdy pociągi te mijały się w peronach w Sitkówce, z tym, że 1313 był jako przyspieszony i w Sitkówce leciał na biegu. Miał tam chyba 100 km/h w rozkładzie. Mogło być tragicznie. W ogóle to zawsze miałem szczęśliwą rękę jako dyżurny ruchu. 23,5 roku na nastawni i zero zdarzeń na "moich" stacjach :). 14 lat temu zszedłem z nastawni. I jeszcze 6 lat do emerytury zostało.
2:17 Sygnał może być wzrokowy lub słuchowy. Sygnał świetlny jest sygnałem wzrokowym.
4:43 Pod wzniesienie będzie bliższe prawdzie. Ale faktycznie...począwszy od przystanku "Słowik" (kiedyś był tam p.odst. Słowik) następuje wzniesienie aż praktycznie do Występy (kiedyś był tam p.odst. Występa). Przed Kielcami Białogon jest bodajże 9,5%% wzniesienia. Tak pamiętam...
Byłem dyżurnym ruchu na Białogonie w latach 80-ych. Jak towar nie zrobił kontrolnego hamowania do Słowika to potem już nie miał gdzie. Dodam jeszcze, że jak semafor w Białogonie miałem na "stój" to ja maszyniście kazałem się zatrzymywać przed tarczą ostrzegawczą do tego semafora. Miał on wtedy lepszy rozruch do góry.
2:17 kazał mu podawać i te i te
@@Kuracyjastartodnowa Chodzi o to, że powiedziałeś "wzrokowe oraz świetlne", a to to samo 🙂
Jezu ale ze mnie baran...
@@Kuracyjastartodnowa No tak ale świetlny i wzrokowy to to samo
@@Kuracyjastartodnowa Nie przesadzaj... Robisz za...te relacje
Dzięki Wielkie Kuracyja za Twoje filmy tutaj na kanale 🙂
Zrobione są zawsze doskonale 😎 Czekam na kolejne produkcje 😊 Wyjdą lepiej niż w matmie funkcje 😂 Pozdrawiam 😉
W końcu film od raz dzień lepszy 😎🙂
"najstarszy dąb w Polsce o imieniu Bartek" - jest ich wiele, tych najstarszych w kraju :P btw... materiał 1 klasa jak zawsze!
Dzięki za film 🎥 super praca i materiał
0:18 */ są omylne */ są nieomylne */ nie są omylne */nie są nieomylne
* niepotrzebne skreślić
laga2151 :
- ukłon
- szacunek
- podziw
Za wkład , szczegółowość i treść materiału .
Ciesze się że dalej nagrywasz zdarzenia na kolei kolego
Te tysiące złotych wartości strat warto by odnieść choćby do średniego wynagrodzenia czy innej uniwersalnej wartości
Zajebisty materiał!
Jak zawsze świetny odcinek i montaż, widać wysiłek włożony w materiał:)
Pozdrawiam
00:21
Co to za dźwięk przypominający „nie” „obok” wypowiedzi? Czy to jakiś krypto-przekaz? 😅
Materiał jak zwykle bardzo ciekawy- niby luz a ile ten luz w sygnałach może namieszać.
Ostatnio zmieniasz się w Wołoszańskiego połączonego z jednym z kabaretów :)
Ciekawy odcinek
Podoba mi się - "nie jest faktem nieznanym".
W niemieckim np nie ma 2uch zaprzeczeń. 😀
Pozdrawiam ze Skarżyska
Mowa jest że tarcza ostrzegawcza przy semaforze wjazdowym odnosząca się do semafora wyjazdowego pozostawiała sygnał kiedy semafor wyjazdowy opadł z zastosowaniem sprzęgła, a więc poprzez zajęcie odcinka izolowanego za tym semaforem. Faktem jest, że nie da się ułożyć, utwierdzić przebiegu i podać semafora dla kolejnego pociągu, zanim dźwignia semaforowa nie zostanie przestawiona na stój - niezależnie czy semafor opadł ze względu na zajętość odcinka. To oznacza że nie dało się przygotować wyjazdu dla tego pociągu towarowego z toru głównego dodatkowego zanim nie przełożono dźwigni semaforowej po poprzednim pociągu. A we filmie jest mowa że przy przełożeniu dźwigni semaforowej i tarcza ostrzegawcza opada.
Z Pańskiego komentarza mi wynika, że nie dało się ustawić „przelotu” przez stację - czy tak? 🤔
Odpowiem w ten sposób:
Ryński nie opisał, że problem znikał po przełożeniu dźwigni semafora wyjazdowego.
A przelot ustawić się da.
Nie jest możliwe aby dwie dźwignie semaforowej były podane na przebieg przez te same rozjazdy z różnych torów. Ale skoro tarcz nie opadała po cofnięciu dźwigni, a tak zrozumiałem z filmu, to inna sprawa.
@@Kuracyjastartodnowa
Spytałem się przedmówcy w trakcie oglądania Twojego filmu - z tegoż wynika, że jak najbardziej tak :)
@@JaQba91 Wcale nie odnosiłem się do przelotu. W moim komentarzu mówiłem tylko o semaforach wyjazdowych z różnych torów na ten sam tor szlakowy, nic o semaforach wjazdowych, a to od nich rozpoczyna się "przelot".
0:09 Łże jak naoczny świadek? Podstawowy tekst we wszystkich komisjach wypadkowych...
Mieszkam tam a nawet o tym nie wiedziałem xD.
7 minut ,a ludzie w Polsce wspominali by 2 katastrofy
@Kuracyja - start od nowa czy jesteś w stanie zdradzić nazwę utworu który leci na samym początku filmu ?
napisy końcowe...
mea culpa, jakimś cudem przeoczyłem :)
Jechałem tą linią ostatnio. Z Kielc do Starachowic😉
Nie wiem czy tak miało być, ale dwa ostatnie materiały mają w tytule nuner #3
rozróżniasz że jeden to jest seria główna a drugi to spinoff?
@@Kuracyjastartodnowa nie, nie ogarnąłem tego.
@kuracyja - start od nowa jaka to gra? 2:34
czytamy napisy końcowe
@@Kuracyjastartodnowa kk
2:00 wie ktoś może co to za symulator?
Tak. Napisy końcowe.
Semafor i jego tarcza ostrzegawcza... Myślisz, że mógłbyś to jakoś objaśnić?
Semafor wyświetla sygnał zezwalający na jazdę dla pociągu. Tarcza ostrzegawcza jest ustawiona kilkaset metrów przed semaforem do którego się odnosi i informuje jaki sygnał jest na semaforze.
Kolego wizualizacje jak robisz?
Napisy końcowe
Czy było jakieś zdarzenie wynikające z działania poprzedniej wersji sygnalizacji świetlnej (czasy semaforów 6-komorowych) ?
To były jakieś „wersje”? 😮🤔
Tylko dlaczego to się stało,czyżby z popełnionego błędu?
Nikt nie dochodził co było przyczyna luzu. Ja natomiast mam wątpliwości co do tej próby szczegółowej hamulca zespolonego na stacji Sitkówka. Takie gdybanie ale chyba co najmniej pół pociągu w ogóle nie hamowało (zamknięty kran)
@@Enrique-Pablo no i tu się zgodzę
*Dopiero dziś "jutub" pokazał mi Twój nowy kanał.* Od jakiegoś już czasu zastanawiałem się, czemu nic nie wrzucasz, no ale uznałem, że każdy przecież ma prawo do swoich spraw i że nic mi do tego, jeśli z jakichś przyczyn postanowiłeś na razie nic nie wrzucać. A nigdzie wcześniej nie widziałem informacji, że coś jest nie tak z Twoim poprzednim kontem google. Teraz poczytałem i już wiem co zaszło. Ale chyba nie tylko do mnie ta informacja nie trafiła: poprzedni kanał miał ponad 40 tys. subskrypcji, a tu jest niecałe 9 tys. Pytanie dlaczego? Czy aż do ponad 3/4 subskrybentów nie trafiła ta informacja? No patrząc na mój przypadek - dopiero dziś się dowiedziałem. Ile jest jeszcze osób, które nadal nie wiedzą?
Trzymaj się, pozdrawiam Cię serdecznie, robisz naprawdę dobrą robotę!
Mineły 2 lata a nadal poziom subskrybcji poprzedniego kanału nie został osiągnięty
Odrobione ok. 71% subskrypcji, ja tam nie wiem ale to dobry wskaźnik
Ktoś mi powie czemu nowy kanał?
pierwszy film na kanale
Szukam tego adresu mailowego w opisie kanału i coś nie mogę znaleźć. Proszę o podpowiedź jak można się skontaktować. Jeśli prowadzący kanał byłby zainteresowany, mój ojciec był maszynistą w latach 80', a karierę zakończył po poważnym wypadku w okolicach roku 1990. Mamy zdjęcia z tamtego zdarzenia, a ojciec chętnie odpowie co pamięta. W skrócie: skomplikowany przejazd kolejowy, błąd dróżnika (w pewnym sensie charakterystyczny dla epoki), poważne wykolejenie, dużo pogiętej stali. Więcej szczegółów nie chcę zdradzać, jeśliby miałby powstać odcinek o tym wypadku. Chętnie oddamy materiał w dobre ręce.
Skompilowany przejazd kolejowy?
@@JaQba91 Ciekawe, no nie? Właśnie to było przyczyną wypadku. Z uwagi na specyfikę przejazdu, zachowanie dróżników i kierujących samochodami, bardzo odbiegało od przepisów. Zapraszam do namówienia twórcy kanału na odcinek o tym zdarzeniu. Zapewne przekopie na swój sposób dostępną dokumentację i niewykluczone że sam dowiem się więcej niż wiem do tej pory.
Mail jest na stronie opisu kanału, ale pod nim samym. Oznaczony jako "kontakt biznesowy" czy coś w tymże stylu.
@@Kuracyjastartodnowa No dobra, już wiem dlaczego nie mogłem znaleźć tego adresu... Otóż w aplikacji mobilnej opis kanału ma zupełnie inny wygląd niż w przeglądarce na komputerze i ta sekcja jest zupełnie pominięta. Przepraszam za zamieszanie. Odezwę się na mailu.
@@pablop3076
Ale co to jest „skompilowany przejazd”? Na czym polega jego kompilacja... cokolwiek to znaczy? 😅
Widzę że odblokowali Ci pierwotny kanał :D
przepraszam co?
@@Kuracyjastartodnowa był chyba zablokowany czy usunięty nie?
ani to ani to.
@@Kuracyjastartodnowa to co z nim było? Fakt faktem nie były dostępne filmy a teraz są
pierwszy film na kanale
Kiedy prezentujesz mapy to usuń z nich zbędne dla filmu elementy bo są one mało czytelne. Topografia i jakiekolwiek podziały administracyjne jedynie zamazują obraz tego co dla filmu istotne. no i gdzie na mapie jest dąb Bartek?
nie jest faktem nieznanym ? kto tak mowi ? 🤕
No rzecz X nie jest nieznana. Inny sposób wyrażenia że "X jest znana w takim a takim kontekście".
@@Kuracyjastartodnowa dwa zaprzeczenia po sobie -- jakby nie można wprost 🤕🤒
Do tej pory udodownienie winy w urządzeniach SRK jest praktycznie niewykonalne
Jest wykonalne. Przynajmniej ja znam jeden sposób - powtórka awarii jakiś czas później.
Co nie zmienia faktu, że tutaj główną przyczyną nie jest SRK.
@@Kuracyjastartodnowa Jesli tarcza pokazywała przelot, to to powinno być główną przyczyną. W jakim przypadku udowodniono wine SRK?
Jeszcze raz.
Przyczyną wypadku był niesprawny układ hamulca zespolonego. Konkretnie nie ustalono w jaki sposób był niesprawny, bo komisja zawaliła sprawę.
Sprawa z tarczą to kwestia drugorzędna. Odległość od tarczy do rozjazdu na którym doszło do wypadku to ~1200 metrów, od połowy peronu do miejsca wypadku to 600 metrów (zgadza się z artykułem Ryńskiego). Na dystansie 600 metrów wskutek wdrożenia hamowania nagłego prędkość spadła z 50 do 40 km/h. Przy tarczy pokazującej "semafor ma stój" ani załączenie zwykłego hamowania, ani najpierw "zwyczajne" a od połowy peronu nagłe hamowanie, ani wyłącznie zastosowanie nagłego od tarczy nie spowodowałoby zatrzymania się przed wyjazdowym: hamulec zespolony był niesprawny, hamowała tylko lokomotywa!
A udowodnienie winy SRK - Ursus i Baby. Późniejsza to kalka wcześniejszej, różnice są tylko w charakterze wypadków i wyroku sądu.
@@Kuracyjastartodnowa Nikt nie jest w stanie stwierdzić co by było jakby hamowali słuzbowo a nie nagłym.
Jeżeli nagłe działa tak a nie inaczej to na służbowym wcale nie jest lepiej.