Három kérdés jött szembe gyakran a kommentek között, ezeket külön videóban fejtem ki hamarosan: - mi a helyzet az autók váltásra felszólító jelzésével? - mi a helyzet, ha csak gurulok alacsony fordulaton? - mi a helyzet az automata autók 1200-as fordulaton használatával? Stay tuned! Anti
Pontosan az elsőre akartam kérdezni. Megbolondulok, hogy világít a jelző, hogy még hideg, de azért 1800-nál már szól, hogy váltsak feljebb. Normális ez?! Mazochista egy motorelektronika...
hello nagyon jo a video , ezt mar sokszor lattuk benzines autokkal. mi a helyzet a dizel autoval automata valtoval, ami szinte csak akkor nem valt el 1800 alatt ha padlozom.nekem egy nem is annyira nagy teljesitmenyu mercedes w203 cdi 270 em van. van rajta egy S mint sport, es egy C mint komfort gomb a valtonal a kis konyve azt irja hogy az s mod a normal mod de meg igy is hamar elvalt.kerdesem hogy ez is karos a kocsinak vagy azert ki van ez talalva azt az elektronika megoldja?
Én azt szoktam javasolni, hogy képzelje el a szituációt: 5-10 km/h-val, biciklizik, tegye a legnagyobb fokozatba (ahol a legnehezebb hajtani). Próbáljon meg gyorsítani, vagy egy enyhe emelkedőn feltekerni. Amit a combjában érez, azt érzi a motor is az indokolatlan felkapcsoláskor.
Nyilvanvalo, hogy nem emelkedon folfele kell kielozni a masikat autopalyan normal esetben. De 10-nel sem kell hatodikba valtani. Ez azert elegge el lett tulozva szerintem.
Lehetne egy hosszabb rész, amiben benne van minden rossz autós szokás. Nem csak azok, amik a motort ölik meg, hanem pl. az indokolatlan kuplung csúsztatás (vagy benyomott kuplunggal állni a lámpánál), kéz pihentetése a váltókaron, autómosási/ápolási hibák, küszöb rugdalás, padkázás... stb. stb. Rengeteg olyan káros tevékenység van, amivel szépen hazavághatjuk az autót.
Tud idegesíteni amikor leállított motorral várakozok a belvárosban pirosnál és előttem a dupla kipufogós sokliteres suv meg-megmozdul, kúszik-megáll, hintázik. Pusztuljanak csak a városlakók :D Vagy a főnökömmel araszoltunk, állunk már egy jó ideje folyamatosan egy enyhe emelkedőn és hallom, hogy a motor hangja váltakozik, csak akkor esett le mi újság amikor meg is mozdultunk indokolatlanul, komolyan ezeknek nem zsibbad el a lábuk a kuplungon?
@@SimontornyaOffroad igy van, csak nem 1-2 perc, hanem 13 másodperc amíg jobban megéri járatni. Nem hülyesegből van a start-stop rendszer sem, azoknál a motoroknál még kevesebb.
Üdv!Audi 1.6 turbo dieselem van!1985-ös!Na azt melegíteni kell álltó helyben,az ugyanis kamrás diesel!16 éve van nálam,mindig is melengettem,még nem volt baja!
Én beindítás után intézem az öv becsatolását és ami éppen szükséges: ülés beállítás, tükör, fűtés, GPS beállítása. Ezek az apró szöszmötölések pont elviszik azt az időt amit te is javasoltál. Amúgy hasznos videó, bár amikor megvettem az autóm az elsők között volt, hogy megnéztem az ideális fordulatszám tartományt.
Szerintem szét kellene szedni a bemelegítés kérdést mert te általánoságban beszéltél róla. nem mindegy ,hogy diesel vagy benzines és hogy mennyi a lökettérfogat és hogy -10 Cfok van vagy + 30 c fok van.illetve függ még a motorolaj viszkozitástól is van olyan motorolaj ami pár másodperc alatt eljutt a -10 C fok-ba bárhová a motorba van olyan olaj ami meg kb 1 percig szenved mert olyan sürű és lassanban melegszik be. tehát nem lehet ilyen egyszerűen általánosítani a bemelegítési időket . Köszi a videót.
Ehhez nem kell semmi, dízelnél ez amúgy is kicsit hosszabb időt vesz igénybe, nem sokkal, namost ha vársz 2 percet, akkor se csinálsz kárt - nem a kávázom és bemelígemre gondoltam - szóval, benzinesek löktérfogatfüggetlenűl kevesebb idő alatt térnek magukhoz. ennyit elég tudni 1-2 perc és indulhatunk. Az átlagembernek ennyi információ elég.
@@goldbergpatrik7719 Speed Balázsnak teljesen igaza van ! Igen is szét kell választani a dieselt és benzinest! Az egészben a legfontosabb a túlpörgetés! Ha ezt nem tartod be akkor hiába tartasz be bár mit is amit a videóban a beindításról elmondott! Ha egy dieselt hideg motorral(különösen télen -10 C-ban) 2000 fordulat felett forgatod avval egyenesen "jó" úton járnánk a hengerfej romlásához! Már pedig a videóban erre külön nem tért ki!Így ez a videó ha nincs kellő tapasztalata még valakinek és ezeket a tanácsokat fogadja meg akkor bajba is kerülhet!
@@attilakonnyu4781 a közvetlen befecskendezésű dízelek - akár mech. adagolós (pl. TDI, dTi), PD, vagy common-rail - már nem annyira érzékenyek a hidegen pörgetésre, mint a régi örvény(elő-)kamrás dízelek, ugyanis a kamrák hiánya miatt a hengerfej sokkal egyszerűbb, és sokkal egyenletesebb a hőeloszlása. Nem mondom, hogy nem lehetnek hengerfejesek, de nem érzékenyebbek egy átlag benzinestől.
Én a részemről csakis úgy nyilatkoznék, hogy ha a fordulatszám elérte a nyugodt alapjáratot, akkor az olajnyomás teljesen felépült. Illetve az én kérdésem, mi számít modern autónak? 2008 Verso az-e vagy nem?
Én egy következő részben a fék/motorfék kapcsolatáról látnék szívesen egy okítást. Nagyon sok ember rosszul tanult meg lassítani. Jön a lámpa/kereszteződés, bármi, addíg nyomja a gázt amíg nem szégyeli, aztán kirúgja a kuplungot, és beletapos a fékbe, ahelyett, hogy szépen visszaváltogatva motorfékkel lelassítaná az autót mire odaér, a végén minimálisat fékezve. Azt ugye nem kell ecsetelni, hogy télen, csúszós úton ez majdnem egyenlő azzal, hogy csattanás lesz a vége. Na most, fékcserével így éveket lehet spórolni, emellett a kinyomócsapágy is kevesebb terhelést kap. Persze, visszaváltogatásnál picit kap a kuplung, de egy valamire való kuplung nem kopik el 200 ezer alatt, míg az idióta fékezés legalább 4-5 szett tárcsát + betétet fog megenni ugyanennyi kilométer alatt. Valahogy elfelejtették az emberek (vagy meg sem tanulták?), hogy a motorfék igencsak hasznos dolog, ráadásul a fejlett motorvezérlő rendszerek a befecskendezést is szüneteltetik motorfék üzem alatt, tehát üzemanyag is spórolható vele, nem csak fék.
Ez a videó megmutatta,hogy mekkora átbaszás volt az életem.
4 года назад+48
Kimaradt az is, hogy ha alacsony fordulaton kinozzuk a motort, akkor a henger oválisra fog kopni. Emellett nem árt megemliteni, hogy télen és nyáron meddig kell hagyni ketyegni az autót, mert nagyon nem mindegy.
valami Games sose mondtak ilyet azt mondtak hogy kimelve de el kell indulni vele telen 30mp kozott szoktam varni es finoman indulok is miota dizoelm van igy ajanlottak kb 2004 ota
@@farkasfeher6697 ! Olyan érdekesek ezek az elméletek ... Tudnám a versenysportban miért használnak speckó alkatrészeket miközben ezek szerint az Ifában már az volt mert nem tört a dugó és nem lett ovális a hengerfal . Én maradok a 2000 körül elváltók klubjában ha csak lötyögök kivéve ha picit rálépek .
Évi 20 ezer kilométer már használásnak minősül. Mondjuk évi 10 ezer is? Mert amikor egy 10 éves kocsiban 200.000 kilométer van, sokan azt is fenntartásokkal kezelik, de egy szintén 10 éves, ellenben csak 100 ezret futott autót sokan el sem hisznek. Oké, tudom, évi 10 ezret bele lehet tenni egy kocsiba úgy is, hogy két hét alatt körbeutazzuk fél Európát, majd egy évre letesszük a kocsit, meg úgy is, hogy a munkahelyünk és a lakásunk közötti 10-15 kilométert ingázzuk naponta kétszer. Ha meg 25 kilométert megyünk kétszer, azaz minden hétköznap 50-et, abból lesz az évi 20 ezer. Az egy agglomerációból a belvárosba történő ingázással simán összehozható. Az évi 10 ezer meg simán megoldható akkor is, ha ki sem mozdul az ember Budapestről. Én láttam 8 éves Audi Q7-est, aminek a 4,2-es dízelében 640.000 körüli kilométer volt nyolc évesen, ebből a legtöbb Magyarország és Európa több másik országának valamelyik autópályáján. A kocsi bele úgy nézett ki, hogy meg is állapítottam, hogy ezt egy szemtelenebb nepper lazán visszatekerné 250 ezerre, és az átlagember el is hinné. 640 valahány ezer kilométer 8 év alatt, az évente több, mint 80 ezer. Ehhez képest az átlag magyar megy 10-20 ezret egy évben. Az idióta módon történő használásról tudom, hogy az milyen. Nagypapám testvére élete utolsó autójába 6 és fél év alatt 67 ezer körüli kilométert tett. Ez a kocsi egy békalámpás facelift Toyota Corolla volt amúgy. Ekkor még gyerek voltam, fel is tűnt, hogy úgy tette egyesbe a kocsit, hogy először kettesbe rakta, majd onnan tolta egyesbe. Mikor rákérdeztem, ennek milyen szerepe van a kocsi szempontjából, azt mondta, így szokta meg a hét kétütemű, és egy négyütemű Wartburgja miatt. Minden fokozatot jól kihúzatott, gondolom, ez is kétütemű hagyaték. Ugyanez volt igaz a gázfröccsös leállításra, az is a kétüteműekből maradt rajta, a Toyotánál ennek pont nem volt semmi jelentősége, meg szerintem értelme sem igazán.
Azt sose említik az emberek és szerintem fontos tényező, hogy hol és milyen környéken lakik az ember. Ha sík terepen kell menni akkor félen fél-1perc (turbo benya) és indulok, de ha pl télen elmegyünk a tátrába, és a szállástól elindulva emelkedőn kell menni úgy, hogy tele a kocsi emberrel és csomaggal is, akkor inkább kicsit többet hagyom alapjáraton ketyegni indulás előtt, mintsem az emelkedő miatt szükséges nagyobb terhelés közben legyen még mindig hideg a technika.
Szerintem az is megoldás, ha egyszerűen kisebb fokozatban indulsz neki az emelkedőnek. Akár 1-esben, vagy 2-esben csigatempóval. Akor kevesebb nyomatékra van szükség a motor felől az emelkedőn felfele haladáshoz. Nagy Gábor gépész tanárunk szavai: "Az nem sebességváltó, hanem nyomatékváltó" ...bár a kettő együtt jár.
Mindkettő igaz, de ha többen vagytok több kocsival akkor általában egyik sem valós megoldás, mert nem fog az ember 20al menni feltartva mindenkit vagy mikor mindenki pakol akkor elmenni korozgetni a szomszéd utcákban (szerintem)
@ Még csak ez sem feltétlen igaz. Volt egy 158 lovas, 5 sebességes manuál váltós szívóbenzines Subaru Foresterünk. 4.-ben tudott 200-zal is menni, ellenben 5.-ben nem volt ereje és visszalassult 200-ról 185-re :)
Na ez jó videó volt! Bevallom, én a második dolgot rendszeresen csináltam, mert a barom oktatóm így tanított. Bár ő büszke is volt rá, hogy szakadt zsigulikra volt agyilag beállva. Egy széthulló dízeles Citroen-en tanultam 3 éve, aminél mindig 1200-1500 körül kellett váltanom, ezt verték belém, s nem is foglalkoztam vele. De most elgondolkoztam, mennyi baromságot is tanulhattam az oktatómtól
Régen nekem is azt tanította az oktató hogy városban az 1,4-es benzines G astrával negyedikben kerek 50-el kell menni, aztán ha egy picit be is lassúltam már úgy vissza esett a fordulat hogy rángatott az autó vagy erőlködött hogy menjen feljebb egy picit a fordulat és az az 50 mindjárt 55-60 km\h lett . Ezeket szerintem addig tartja be az ember még le nem vizsgázik aztán utána úgy vezet ahogy akar :D
Nekem is mondta hogy az 1.7 dízel Astrában 40-nél mehet a negyedik. Soha nem raktam 55 alatt. Rázott, zörgött, nem ment. Most is dízellel járok, itt 2200 körül váltok amikor finoman gyorsítok, gurulni 1700 körül szeretek. Viszont nem vagyok lusta váltogatni, ha gyorsítani kell, 2500-3500.
Ezt a "figyelunk arra, hogy a fordlatot 2-3000 korul tartva" (2:27) kerlek gondold at ! Ez a Te autodra lehet, hogy igaz, de minden autonal mas az optimum, ahol felkapcsolunk, sok mindentol fugg, pl a lokethossztol. Utana Te magad is tobbszot elmondod, hogy minden autonal mas az optimalis fordulatszam :) Ez ajo megoldas :)
@@krisztiankovacs4839 nem csak a köbcenti a lényeg. Van 2000 köbcenti 4 hengerrel, 6 hengerrel, rövid lökettel, hosszu lökettel, rentgeteg különbözö paraméterrel, lehet nyomatékra hangolva, teljesitményre , stb. Pl a Honda S 2000 is 2 literes, es ott egyaltalan nem a 2-3000 rpm az optimalis, hanem sokkal magasabb fordulat, stb. Van auto ahol elobb kell felkapcsolni, van auto ahol kesobb. Ilyet hozzaerto nem mond, hogy "kapcsolj fel 2-3000-nel".
A Toyota Priusomnál mikor kell elváltani? :))) Na ott látszik, hogy a számítógép mindig optimálisan kezeli a motort. A fordulatszám a teljesítmény kivétellel növekszik. Adott motor teljesítményhez, adott fordulatszám tartozik, a sebességet pedig a fokozatnélküli elektromos erőátvitellel szabályozza, függetlenül a motortól, szükség esetén (pl hidegen járatva, vagy gyorsításkor) rásegítve a villanymotorral, hogy kisebb lehessen a motor terhelése.
Még jó, hogy a Hondám 1500ig alapjáraton jár :-D, így sosem szabad ott elváltani. Maradjunk a 2500-4500-5500 tartománynál! Tetszett a videó ismét! Szuper vagy, Anti!
Az én véleményem az,hogy olyan problémákban okoskodunk ,ami a legkevésbé lényeges egy autó életében! Víz olaj rendben akkor lehet indulni ! Az autó életében a sok más gond a lényeg: kuplung,futómű, fék, rozsdásodás ,akku,víz szivattyú,generátor ,hidro tőkék,nagy nyomású befecskendezők stb. amik sokkal hamarabb széthullanak és azokról nem megy a nagy elmélkedés ,pedig összerázva sokkal húzósabb a javítása mint egy-két liter olajat utánna tölteni 10e km után! Amúgy szeretem a videóidat,csak így tovább!👍
Nem venni észre az alacsony fordulatot? Az Opel Astra K szinte mintha úgy lenne hangolva, hogy alacsony fordulaton olyan dübörgő zenebonát csinál, hogy önkéntelenül is visszavált az ember.
Az ajánlott motor melegítési szokásról természetesen én is hallottam, ugyanakkor egyszer úgy alakult, hogy télen hideg indítás után járt az autó alapjáraton és kb 7 perc alatt megmozdult a vízhőfok mutató. Ugyanilyen hidegben ha csak fél percig járatom és nekiindulok óvatosan vezetve, szintén b 5-6 perc mire megmozdul a mutató. Úgyhogy az én esetemben ebből azt szűrtem le, hogy talán jobb ha hagyom üresben bemelegedni, mégsincs rajta akkora terhelés és kb ugyanannyi idő alatt melegszik át. Alfa 1.75 TBi motor. Az biztos, hogy ez dízelnél nem célravezető stratégia. Mondjuk ez a tbi motor zabálja a benzint és iszonyat sok hőt generál, szóval erre nem igaz az alacsony hulladékhő :) Ropira sülnek a kábelek és borításaik a motortérben meg a géptető (fekete) fényezése is felpattogzott, feltehetően a görög meleg és a motorhő együttes hatására. De a legfontosabb (és ezt a video jol elmondja), hogy értsünk már picit a műszerhez amit vezetünk :)
@@luxbeci2 Igaz helyesbítenem kell: én kockáról beszélek. Igaz a Samara motor azért merőben más fejlesztés, nem gondolom hogy túlzottan eltérne ez az érték :)
Sturcz "ennélfogva" Antaaaal. Annyira szép a magyar nyelv, használjuk. ;) Van az "A nyomaték öl, nem a fordulat." című írás, az nagyjából vázolta már a sztorit. De ami sokkal fontosabb, az Gajdán Mikinek az olajos értekezése. Ami szoros összefüggésben áll az egy helyben ketyegtetéssel. Nevezetesen a hideg téli indításkor pl. egy 15W40-es olajnak majdnem egy egész perc kell ahhoz, hogy az olajkörben legalább egyszer megforduljon. Egy 0W-s olajnak ehhez 5-10 másodpercre van szüksége. Na ez az az idő, amit érdemes kivárni, mielőtt szúrunk egy mászó egyest. Tavasztól őszig még ennyit sem kell feltétlen várni. Beülsz, indítasz, övet csatolsz, elrakod a brifkód valahová és lehet is haladni.
Egy autó se ment tönkre hideg téli időkben, egy helyben járatás miatt, - 20 fokban 5 perc bőven kell Ellenben a hidegen hajtásból, több probléma szokott lenni
Megint egy általánosító nem mindig és nem minden helyzetre igaz elmélet. Egy minusz 20 celziusra vagy az alá lehült motorral, ha egy perc járatás után elindulsz, vannak olyan hengerfej típusok, hogy garantált a sérülése. Ezzel tisztában kell lenni, hogy milyen hideg, milyen típusú motorral mennyit melegítünk elő és milyen vízhőfoknál kezdjük el azt terhelni. De a vízhőfok sem tükrözi minden esetben a motorolaj, hengerfej melegedési állapotát. Szélsőséges esetben 40C fok víznél még lehet az olaj 0 fokos és a nagy hőfeszültségek okozzák a bajt. A korai felváltásokkal, alacsonyan tartott fordulatszámokkal valóban vigyázni kell, főleg a nyomatékban gazdagabb dízelmotorok esetében. A motor szeret pörögni, ott jó a hatásfok, hőháztartás, olajnyomás, vízkeringés. Vannak olyan motorok, amiket be sem szabad indítani egy bizonyos víz és olajhőfok alatt, ezeknél höntartókat, előmelegítőket használnak beüzemelés előtt. Továbbá nem beszélt a szerkesztő úr a harmadik rossz szokásról, hogy az üzemmeleg motorokat, szintén típusok szerint, hogyan szabad leállítani. Itt is lehetnek bakik, főleg a túrbó motoroknál. Komolyabb motorokat le sem szabad állitani, a hűtő víz visszahütése nélkül és a leállás után még villamos szivattyúval keringetik a motorolajat, hogy a turbók tehetetlenségi forgása alatt ne maradjon kenés nélkül. Ezeket az előkenő, utókenő szivattyúkat indítás előtt is használják, így nem indul szárazon a motor.
Sattva Ram Én csak az üzemanyag takarékosság részhez szeretnék hozzá szólni, mer kipróbáltam az autón többször. Munkába menetelre használtam csak az autót, 30km oda, 30 vissza. Próbáltam tojás gázon, szépen felváltogatva, 80-90es tempóba (ekkor 5-ösbe olyan 2000-2200 körül forog), nyugodtan közlekedni. Egy tank benzin után a fogyasztást kiszámolva 8,2L lett.Teletankoltam, ezután agresszívabban mentem, bemelegedés után nagyobb gázzal gyorsultam, előzgettem, 3500-4000 körül váltottam el, 110 körüli tempóval(ekkor forog 3000 körül) mentem majdnem végig. Kövi tankolásnál újra számoltam és 7.8 lett a fogyasztás. Mondom biztos valami turpisság van, mer az ellenkezőjére számítottam, hogy több lesz. Egy újabb tankot kiautóztam így, és 7.6 lett a fogyasztás. Ezután újra megpróbáltam az első, tojás gázos, nyugis tempót, hátha akkor nem stimmelt valami a számításba. Kövi tankolásnál meglepve számoltam, hogy 8.4L lett a fogyasztás.. Szóval azóta dinamikusan és éltetve használom az autót. Amúgy az alany egy Ford Focus 2.0 benzin 2009es.
@@kadarmate, szerinted nem volt még ilyen ebben az országban, vagy mi a garancia, hogy nem lesz, illetve mi nem mehetünk autóval olyan országba, ahol ez még természetes?
@@qunotrack856 itt nem szélsőségekről volt szó. Ha azokat keresed nézz meg egy videót a célországok vezetési tanácsairól:) de minden videóhoz kell egy megmondóember aki nem bírja ki hogy ne tudjon jobban valamit.
@@kadarmate , a jobbantudás visz előre. Az autós újságíróknak (is) tartalmat kell generálni, folyamatosan. Ez a tartalom felhígulásával jár, én úgy hívom kalmopyrin effektus. Mindenre írják, de semmire sem jó. Itt is ez történt. Nem mondhatja meg egy "szakember" általánosságban, hogyan használd az autód, mivel nem tudja milyen autód van és az milyen műszaki specifikációkkal rendelkezik. Egy szakújságírónak sokkal "tudományosabban" , szelektálva, logikus érvek mentén szabadna tanácsot adni.
Az alacsony fordulatszám melletti fölváltás akkor jó, ha a lecsökkent fordulat miatt nem kell nagyobb gázt adni kompenzálásként. Például a parkolóban 2-esben 1500-as fordulaton haladva nem nagyon nyomjuk a gázt. Viszont gyorsításkor már sokszor előfordul, hogy ugyanolyan mértékű gyorsuláshoz jobban kell nyomni a gázt túl magas fokozatban, mint eggyel lejjebb optimális fordulaton. A régi autókban sokszor volt pillanatnyi fogyasztásmérő (ECON), azon nagyon jól látszott például, ha túl korán kapcsoltunk föl, akkor szeretett magasan járni a mutató.
3. szokás: Évek óta hibás termosztáttal való közlekedés, 90 fok helyett 60-70 fokos hűtővízzel. Ez a lassú halál. "Ilyen volt már mikor megvettem, akkor is, nyáron bemelegszik."
Nekem az autom (es az osszes hdi alapu motor, foleg az 1.6) bekapcsolt klima mellett soha de soha nem eri el a 90 fokot, mert a lassu ventillacio elol (ami a klimat huti huti a blokkot is igy). 90 szazalekban 80 fokon uzemel autopalya temponal is. Allo helyzetben 70 fokra is hul. Meg 1x mondom, bekapcsolt klimanal. Az auto 10 evig volt nalam vegig klimazva mindig (telen nincs para, nyaron nincs meleg) es 255.000el adtam el. Oktato vette meg. Jelenleg 360.000 van benne. Es a lancot kellett cserelni es a 16 hidrotoket 300e-nel. Ekkor volt eloszor "megbontva" a motor. Ez egy 50.000ftos muvelet volt. Szoval ennyit arrol, hogy a 90 fok alatti viz lassu halal. Azota is szepen ketyeg. Mondok mast: 90 es 100 fok kozotti allando mukodes: lassu hengerfej tomites halal. ui: soha nem hasznaltam 1500 alatt. Mindig 1500 es 2000 kozott hasznaltam ahol csak lehetett. A csaladban is van egy jelenleg 540.000-rel es az is ugyanigy viselkedik 0km koratol.
Lassú halál? Miért is? Mert mindenki helikopter csak te nem? Mert a hűtőfolyadéknak, semmiképp sem víznek, fixen 90 fokon kell lenni mert az úgy jó? Mert a sok modern szar óra felcsapja a mutatot 90 fokra és cseszik onnan kimozdulni? A hűtőfolyadék használattól(autópálya/országút/dugó/vagy meghülyülve kitaposva az autó lelkét) függően ingadozik 20-25 fokot minden autóban. Ha nem hiszed rakj be egy jeladót meg egy plusz vízhőfokmérő órát valahová a hűtőrendszeredbe, mert megfogsz lepődni.
@@droland1978 Meg ezek a drága, szintetikus motor olajok már fagyban is megfelelő film réteget képeznek a kenési felületeken. Nem is ez a gond. Nekem inkább az nem tetszik, hogy 60 C°-os hűtőfolyadék mellett nem melegszik fel eléggé az utastér. Legalább 1 órán át kéne menni a kocsival, hogy meleg levegőt fújjon.
@@Satupofa Akkor ott valami baj van. Egész télen 30 éves autóval jártam, adagolós dízellel, de 2-3 perc járatás után már megjött a meleg levegő. És annyi idő alatt nem ment 60 fok felé.
@@Lacee1990 Igen, ahogy a videóban elhangzott, alig van hulladék hő a modern motorok üzemelése közben. Ez sajnos rontja a fűtés hatásfokát. A szélvédőket még leolvasztja, de téli kabátban, kesztyűben kell vezetnem olyan 50 km-t mire elkezd befűteni.
Ezeket az Autószerelő iskolában is tanultuk, hogy nem indokolt járatni alapjáraton és ez nem most volt. Tegyük azt hozzá, hogy terheléssel ,például hegymenetben nem ildomos erőltetni a kis fordulatot, egyenes úton nem kell, hogy forogjon a motor ott nincs akkora erőhatás. Egyébként meg lehet figyelni az automataváltót ,hogy hangolja gyártó, gázadásra visszavált akár kettőt, hegynek fel ugyanez, egyenes úton kis fordulattal gazdaságosan. Nem véletlen, hogy az automataváltós kocsikban nincsenek, főtengelycsapágy vagy kopás problémák.
Ne mondja senki, hogy jót tesz a motornak az, ha mínusz 10 fokban (főleg ha kint áll az autó) indít az ember, aztán 1-2 perc és megy is. 1200-1300 -as fordulaton biztos nem indulok el, csak ha beállt 1000 alá.Főleg télen kap a motor, amikor hidegen indul az ember, és a sok huje aki siet, tolja le az útról, és ra kényszerül arra, hogy porgesse a motort.
Még tanuló koromban, egy Opel Astra H-n voltam, és az oktatóm úgy tanított meg hogy 2000-nél váltani kell, mert nem tesz jót a motornak, és amúgysem voltunk városon kívül, szinte végig Debrecenbe, sosem volt az hogy 3000-ig felmenjünk mert rám szólt ha 2500 felé mentünk volna. (1,6 16v 2012/12) Miután meglett a jogosítványom, vettem egy Opel Astra F-et (1,4 8v 1995) Ennél is eleinte 2000-nél váltottam, de azért városon belül, 2000-nél felrakni 3-ról 4-be, aztán ha lassul a forgalom, pl egy lámpánál ami éppen akkor lett zöld, és gyorsítani kellene vissza, mondjuk 30-ról, az elég szenvedős volt neki, mivel úgy bántam vele mint ahogy tanultam, de bátyám ugyan ezeket elmondta, amit a videó mutat, és igaza volt, ki is pörgettem egy párszor 6000-ig, de azóta 2000 alá nem is szeretem ha megy a fordulat, esetleg akkor ha pl 4-esbe főútvonalon keresztül kell menni egy városon és 1500-at forog az még oké, és mióta ezeket tudom, 2500-3000 környékén szoktam váltani, vagy akár 3500-nál ha éppen sietősebb a forgalom, és semmivel nem eszik többet, mintha 2000 és 1500 között hajtanám, és még a hangja is jóval szebb, plusz jobban érződik az ereje is. (Ezt csak úgy leírtam személyes tapasztalatként)
Végre egy olyan videó amiben kivesézik ezeket a dolgokat. Nem egyszer képes is lett volna velem összeveszni bárki, aki fél óráig járatja az autót reggelente, illetve 1500-nál kapcsol :D Köszi Szépen!
Így igaz. Inkább ő azzal pusztította a motort hogy majdnem felpörgette piros tartományba. Vannak olyan cikkei/videói a Totalcar-nak hogy sokszor nem tudom felfogni hogy mi van butítják úgy a népet mint az állat.
A kommentelők közt, akik megnézték ezt a videót tanult egyáltalán valaki hőtant vagy motordiagnosztikát? Mert nem hiszem el, hogy ennyien elhiszik ezt a pár sületlen kijelentést az üzemeltetéssel kapcsolatban. Pl.: 1500-as fordulaton ne váltsunk fel, mert nem épül fel kellő mértékben az olajnyomás? Úristen!!! A motorok olajszivattyúja úgy van méretezve, hogy üzemmeleg állapotban alapjáraton tudja a minimális 1,5 bar nyomást. 1500-as fordulaton is minimum 2 bar, hacsak nincs szétkopva a motor. Akkor a másik baromság: a benzin kicsapódik a henger falára??? A benzin égéshője 47,3 Mj/kg, az égési csúcshőmérséklet 2200-2500 celsius fok terjeszkedési ütemben. Az izentropikus expanziónál esélye sincs páralecsapódásnak!
nem akkarok okoskodni en csak egy sima szerelo vagyok de vannak olyan turbo dizle motorok( nem irok tipust es markat) ami kimondottan erzekeny ha hidegen meglepik kerdes a hideg minusz 5 tol kell jaratni az TD motorokat jo pesze nem vegtelensegig
"ami kimondottan erzekeny ha hidegen meglepik kerdes a hideg minusz 5 tol kell jaratni az TD motorokat jo pesze nem vegtelensegig" mi ez a katyvasz ? ? ? nem tudsz értelmesen írni ! ! ! hát tényleg elég sima egy szerelő vagy . . . .
Szia János Csak annyi ha mínusz van tartósan be indítasz egyTD motort és nyomod neki akkor tolják be a szervizbe mert hengerfejes lesz előbb. Utóbb nem megyek bele a motorban levő nyomás és hogyan melegedik a motor boltok amúgy tapasztalatból írom
Sziasztok Én nem vagyok gépészmérnök sajnos De azért annyit tudok sima szerelőkent hogy a turbo minél előbb el akkarja érni az üzemi nyomást a hengerfej nicsen át melegedve Kelően és nagy a nyomás a turbo miatt és általában gát repedés vagy hengerfejtömítés amiről beszélek régi TD motorok már az újabb autókban az elektronika meg védi valamilyen szinten én személy szerint aszt ajalom egy kicsit ketyegjen de ha jóbban után akartok járni nézetek utána a neten az én tudásom eddig terjed
Én is alacsony fordulaton váltottam régebben, mert úgy volt az oktatásnál (ha jól emlékszem a kreszvizsga előtti elméleten), hogy a legmagasabb fokozatba kapcsolunk a körülményekhez képest. Aztán továbbtanultam :)
Ez a Lexus sem új, hanem közel húsz éves, 2002-2003 körüli. Csak Antinak volt ekkor új (beszerzésű). Ne tévesszen meg a rendszám, külföldről lett behozva. Ez az a típus, amit Karotta a TC 3. adásában öltönyben tesztel, majd a végén találkozik az akkori barátnőjével (tényleg együtt jártak, mint ennek az adásnak a "Best of"-jából kiderül vagy 3 évvel később), akinek az átlagos magasságú, 1,75 körüli Gáborunk a válláig ért. Ugyanabban az adásban szerepelt Winkler 105-ös Škoda-tesztje is, még 2002-ben.
Nagyon hasznos. Én is ezt osztom. Sajnos sokan nem tudják. Kis motorral kezdtem. Haladtam ........ sokat tanultam. Saját kezűleg mindent javítottam. Már a szakszervíz a megoldás. Tisztelettel Szakács Attila egy 4×4 -es. Marosvásárhelyről.
Na végre tudom ezt is. Tudtam hogy ez mind a kettő káros bár mindeki pont ezt mondja, hogy ez kíméletes a motornak. Mindenkinek mondhattam az ellenkezőjét de soha nem tudtam igazán miért. Csak azt hallottam, hogy járassuk egyhelyben percekig hogy bemelegedjen mert ha fél perc után indulsz vele az káros, járasd minnél alacsonyabban mert kíméled a motort és kevesebb a fogyasztás. El sem hiszitek mennyire hálás vagyok ezért a videóért. Én is az 1500-as elváltogatók klubtagja voltam a legelején mikor még csak pár napos volt a jogsim. 2x néztem meg a videót, hogy ez örökre az eszembe vésődjön.
DEFA berak belső kiegészítő fűtéssel és ennyi. Meleg autó, meleg hűtővízzel, teljesen pára és jégmentes üvegekkel. Talán a legjobb befektetésem volt az elmúlt 5 évben.
Annyi, hogy ez csak konnektor közelében jó (északi országokban mondjuk lakótelepeken kifejezetten ezért voltak kihelyezezve a DEFA rendszereknek konnektorok :) ) Ha nincs más, akkor Webasto, azt mondjuk lehet időzíteni + távirányítóval is működtetni. De nem olcsó az sem. A mi autónkba DEFÁt raktunk mondjuk, de csak mert megtehettük, hogy garázsban tartsuk.
Sajnos a korai elváltásban én is hibás vagyok, próbálok leszokni róla. Ebben megakadályoz, hogy két újabb autó is van a családban (benzin és dízel is) és olyan 1800-nál már BŐVEN jelzik, hogy válts...miért? Komolyan kérdezem!
tipik elváltogatós volt egyik tanárom. mondjuk ami gáz, hogy ő autószerkezettant tanított, és vezetésoktató volt mellette. meg is adta magát a 118d. :DD
Reggeli járatás: nem megfelelő kenés minimális terhelésen Egyből elindulás: elégtelen kenés erős terhelésen Mindenki döntse el magának melyik koptatja jobban. A korai felváltás az viszont tényleg nem jó ötlet.
Modern VW és ahhoz hasonló autók 2ezres fordulatnál kiabálnak, hogy váltsak már el... Ez a funckió nem sokat tesz az emberek rossz szokása ellen. Az autostop hasznosságáról mondjuk nem esett szó, bár amikor -5 fokban, 2 perc kocsikázás után szó nélkül leállítja magát a lámpánál akkor valamit szívesen kérdeznék a mérnököktől.
Volt szerencsém párszor vezetni modernebb autókat, mint a sajátom és rászoktam, hogy indítás után egyből kapcsolom is ki a start-stop rendszert. Ha meg már látom, hogy bemelegedett, akkor vissza.
Alapvetoen nem az a baj, hogy allando sebesseggel haladsz 1500-2000es fordulaton (benzinesnel), hanem az, amikor innen szeretnel gyorsitani visszavaltas nelkul. De itt is inkabb eros gyorsitasra gondolok, nem arra, amikor a varosban a zold lampatol el akarod erni az 50-60-as tempot. Egy automata valtos kocsi se porgeti feleslegesen a motort, viszont amikor szukseg van ra, egybol visszakapcsol oda, ahol jo neki. De ez elhangzott a videoban is.
Na ezért is jó, ha az ember többnyire hanyagolja az autós fórumokat, cikkeket, városi legendákat. Sose érdekeltek annyira az autos dolgok, ezért nem hallottam erről az alacsony fordulatos dologról sem. Alapból olyan 3000 körül tartom a fordulatot, mivel kb ott van az, hogy jol is megy, de még nincs nagy hangja, plusz talán valami 3500 körülre irták a legjobb hatásfokot a gépkönyvben, gondoltam ha már ég a benzin, hozzuk ki a lehető legtöbbat belőle. Úgy látszik jól csináltam.
Egyébként érezni is az autón ha a megfelelő fordulatszámnál használod. Akkor sokkal simább, tökéletesebb a járása. Persze tapasztalatom szerint dízelnél jobban érezni.
Nekem 1,4 turbó benzinesem van. Automataváltóval van szerelve, hidegen melegen is elvált 2000-nél, és 1200/1500 körül forog városban. Akkor motor gyilkos a váltója ? Típust direkt nem írok, de 2012-es model.
Meg ugye külön kellett volna venni a szívó és turbós benzin motorokat, mert pl egy Audi(Skodában van) 1.4 122LE turbómotornál már ott a teljes nyomaték 1500-as fordulattól. Én pl városban nem is engedem 2000-es fordulat fölé, vagyis érzésre 4-ben addig kell forgatni. Vagy?
Ez Áprilisi 1. tréfa??? Aki kíméli az autót, nem úgy közlekedik vele, hogy felvált 5 be és aztán padlógáz ahogy a videóban mondják. Nagyon félrevezető. Gyorsításnál nem kell padló gázt nyomni hanem csak fél vagy negyed gázt kell adni hidegen és melegen is. 2000 környékén elváltani és ismét finoman adagolni a gázt. Azután ismét váltani 2000 nél kis gáz és már 50-60-al is mész. Na ekkor ha már nem gyorsítasz és berakod 4-be vagy 5 be attól függ milyen az autó váltója és tartod az 1600-2000-es fordulatot úgy hogy éppen csak hozzáérsz a gázpedálhoz. Ekkor nem fog sokat fogyasztani az autó, és nem fog nagy terhelést kapni se a főtengely se a dugattyú se semmi. Ha a forgalmi szituáció úgy kívánja lassítasz és visszaváltasz vagy visszaváltasz és gyorsítasz. Minél nagyobb gázt adsz annál nagyobb a robbanás ereje és a terhelés. Minél magasabb a fordulat annál nagyobb a terhelés. Mechanikai és gépészeti alapismeretek alapok. Tehát a legjobb az autónak, ha kis gázadással gyorsítunk fel arra a fordulatra, amikor is ha váltasz még pont abba a tartományba esik vissza ahol a nyomaték a legmagasabb. Ennyi.
Gábor Mikó Minél több gázt adsz, annál több keverék kerül az égéstérbe, ami ellenállás hiányában felpörgeti a motort. Ha viszont van ellenállás, pl. lusta vagy egy majdnem állóra fékezést követő gyorsításnál 1-est kapcsolni, és kettesben nyomod a gázt, 900-1100-as fordulatnál, a táguló keveréknek sokkal jobban ellenáll a dugattyú, így károsítva azt, meg minden mást az egyenetlen járással. Nagy fordulaton egy kerékfordulatra sokkal több főtengelyfordulat jut, tehát a terhelés kevesebb, csak többet kell kis terhelésen dolgoznia. Biciklin szemléletes. De persze a ló túloldala, a rendszeres tiltásig forgatás sem értelmes, még ha bizonyos motoroknál kárt nem is okoz.
Sziasztok. Én hidegben járatom pár percig, ha le van jegesedve. Amíg levakarom a jeget, ha éppen lusta voltam beállni a garázsba. Egyébként meg nem minden olaj ér oda 20-30 másodperc alatt. Főleg a 10w 60 as. A direkbefecskendezős autóknál sokkal kevesebb a lecsapódás a hengerfalon. Ne járasd feleslegesen. Totalcar? Ti beszéltek az üzemeltetésről? Kérdezzétek meg Karottát az olajszint ellenőrzéséről. Megmutadta a hozzáértését!
Hiánypótló videó!Köszönet érte!A második hibát rendszerint én is elkövettem.De most boka ínszalag szakadással lesz ideje megpihenni a verdának és én is végiggondolhatom az elhangzottakat. :)
Én úgy szoktam, hogy indít, aztán bekötöm magam, waze beállít, telefon töltőre bedug, lakáskulcs pénztárca a megfelelő rekeszbe elhelyez, télen opcionális jégoldózás, aztán indulás. Ezzel a szöszmötöléssel jár annyit a motor, hogy körbeérjen az olaj. Viszont nálam is probléma, hogy a lakóparkból egyből a forgalmas főútra kell kifordulnom, illetve 2km után viszonylag nagy terheléssel egy "hármasos" emelkedő következik, 6-7 km után meg már a pályán vagyok.
:) Körbeérjen...ahhoz jó sok idő kell. :D Inkább elérjen a kenendő helyekre...bár ez is baromság mert nem folyik-csorog le minden olaj s nem marad fémtisztán ott a sok fémalkatrész! De a lényeg: hogy "elérjen" megfelelő nyomással s mennyiségben az olaj...inkább így helyes...ahhoz kell pár mp. Ez 0W-s olajnál kb. 8-10 mp, de ha neadjisten 10W-set használsz...akkor is 48 mp múlva minden helyre eljut az olaj. Ezért nem is értem, a "szakértő úr " ezt a 20-30 mp-et hol olvasta...ja, biztos a Lexus leírásában...csakhogy az átlagban 10 évnél idősebb Suzukik, Opelok országa vagyunk! Ne a Lexushoz mérjünk már mindent hanem jó lenne ha valódi szakértő az olajok tulajdonságaihoz! viszonyítva mondaná meg hogy mit hogyan...ez pedig Gajdán Tanár Úr. Ajánlom mindenkinek a szakmai tudományosságát...kifejezetten van egy a motor melegítésével foglalkozó, komoly szakvideó is itt a youtube-on is. Antalka! Alapjáraton kisebb jóval a fordulat...kvázi a hidegen járatás kevésbé veszélyes mert a kopás is kisebb...és sajnos ha 1000 helyett 2-3000 a fordulat már az is hatványozottabb fordulatot jelent, a kopás is hatványozottabb...tehát én járatom az autóm motorját pár percig...na nem üzemmelegig mert az sokáig tartana...de pár percet mindenképpen. Addig amíg az automata szívató nem avatkozik bele már ha nem megyek 2-3000 fordulattal. Ha még beleavatkozik (felemeli a fordulatot mert ő lefulladásnak veszi ha te mondjuk váltás után 1200-as fordulatra kényszeríted a motort de ő a szívatózással épp felette van valahol, pl. 1600-ason. Az "üzemmeleg" állapot is csak fogalom...a hűtőfolyadék hőfok mégha full is (85 fok kb.) az olaj még közel sem kész, közel sem üzemmeleg...tartósan pár perces teljesen meleg hűtőfolyadékhő után jő el valamikor az, hogy az olaj beáll állandó azaz olajüzemmeleg hőmérsékletűre. Az olajból pedig tessék ezért minél alacsonyabb W előtti számút beletenni mert minél előbb éri el azt a viszkozitási tulajdonságot mint üzemmeleg állapotban annál hamarabb közelít még hidegen is az olaj kenési képessége a már olajüzemmeleg olajéhoz kvázi ekkor ezzel s így érhető el a legkisebb kopás hideg motornál. A hátsó számot hagyjuk csak a gyártó által előírttal egyezően! mert ha üzemmeleg a motor akkormeg már az a kenés kell neki amit az biztosít neki amit a gyár írt elő a siklócsapágyakhoz pl. Zehát ha pl. 10W 40 egy motor olajelőírása a gyártó által akkor 0W 40-et bele! A hátsó számot NE! Azzal tényleg ártunk a motornak...pláne ha hígabbat teszünk bele (30-asat, 20-asat). Ja az meg baromság, TÉVHIT kedves Antal, hogy ha 1500-zal járatod a motort akkor az olaj nem ken úgy...akkor alapjáraton gyilkolnád a motort? Erősen kétlem. A szivattyú úgy van megtervezve, hogy még alapjáraton is több! olajat nyom akkora nyomással mint amennyi a biztos csapágykenéshez kell!!! Elcseszni ott tudod ha még nem elég meleg az olajad vagy ha nem elég a szállítható mennyiség...mert magasabb fordulaton már nagyobb, több az olajigénye a csapágyaknak.
4 года назад+15
"elintézi a gyerekeket..." Nem gyerekbarát kontent... 😋🚙😆
Vízhőfok alapján vigyázni a motorra legjobban az új BMW mociknál lehet. A hőfok függvényében más méretű a fordulatszám mérőn a piros zóna. Induláskor még négyezer a teteje, aztán ahogy melegszik kúszik felfelé és fogy a piros csík.
Én beülök/ráülök a gépbe, beindítom és amíg elhelyezkedek, bekötöm magam, felteszem az előlapot, keresek zenét, az épp elég kb. és lehet indulni. Ennyi. Utána meg 2000 körül tartom a fordulatot hogy melegedjen is meg közlekedjen az olaj rendesen, amikor meg bemelegedett 2500 alá nem nagyon engedem a fordulatot. Ez annyit tesz, hogy városi körülmények közt sem kell gyakran a 4. Nemhogy 5...
1995 évjárat Audi 80 Avant 1,9 TDI 90 le, 25 éve egy tulaj, hidegbe mindig járatva van 5-10 perceket még sincs semmi baja szóval nem értem. Ja és kopó alkatrészeken kívűl olaj és szűrő cserék voltak eddig semmi komoly :)
Akkor ezért romlottak el az autóim! 900-1200 közti fordulaton használtam folyamatosan, több ezer km-en keresztül. Néha amikor beindítottam alapra lefulladt, én meg gondoltam, hogy nem szív elég benzint a motor! 1000 fordulat felé sem szívesen pörgettem. 700-800 km-t mentem egy tank(40 liter) benzinnel, gondoltam jó ez így..
Amikor vezeni tanultam, az oktatóm mindig azt akarta, hogy 40-nél váltsam el az 5-öst (1.6D VW Jetta, kb 1987-es). De valahogy, amikor ő vezetett, sosem esett a fordulat 2000 alá :) Volt jónéhány benzines autóm, meg egy TD is, de éreztem rajtuk, hogy nem szeretik az alacsony fordulatot. Viszont arra mindig rohadtul ügyeltem, hogy jó szűrő és olaj legyen bennük, rendszeresen cserélve. Most egy 1.4 Honda Jazz van, nem engedem a fordulatot 1500 alá amikor csak tartom a sebességet, gyorsuláskor meg bele-bele csúszik a 4-5 ezer kategóriába. Lassan 2 éve van nálam, egy rossz szava nincs. És mivel 5W-40 olaj van benne, kb fél perc után én is bátran elindulok vele. Télen meg annyival többet járatom, amíg lekaparom a jeget.
Én az egészet nem értettem! Én a városban 3.-4.-ben 50-el megyek 1500-as fordulaton vagy picit többel.Azaz majdnem alapjáraton..Kívül épp elhagyja a mutató a 2000-es fordulatot,de épp csak a 90-nél ötödikben.Mit tegyek a városban???Menjek másodikban??
Köszönöm, ez hasznos infó volt, én csak annyit tennék hozzá, hogy egy régi használt autóban pl. jobban érződik ha valamit nem jól csinálsz, az már túlélt legalább egy, előtted már rossz szokásokkal vezető sofőrt. Persze az új autók már máshogy vannak összerakva, és egyet értek az előttem szólókkal, az sem mindegy honnan indulsz, hová mész. Nekem Dakar-Rally pálya az utca, és hajnalban a hidegben csak csigatempóban tudom gurítani emelkedőn, öles kátyúk garmadáján, mire kivergődök a főútra, és csak utánna tudom rendesen kihúzatni az összes sebességet. Addig nekem is csúszik a kuplung, mert máshogy nem tudsz menni.5km/h -nál is ki akarja törni a kereket a mogyorós csoki felületű útszakasz. Ha elengedem a kuplungot, lefullad egyből. Ez nekem kb 5perces balett minden reggel, így tuti bemelegszik szegény taliga a főútig nem kell fölösen járatnom egyhelyben. Szóval szükség törvényt bont, bárhogy is szeretnék rá jobban vigyázni.
Ez szép és jó, be is szoktam ezeket tartani, de mi a helyzet az új autókkal/új motorokkal? Mennyire kell figyelni arra, hogy az első 1000 esetleg 5000 kilóméterig ne forgassuk annyira a motort, vagy inkább ez alapján azokat is érdemesebb picit "hajtani" hogy ne kínozzuk a motort?
Autója válogatja, a kezelési útmutató tartalmazza ezeket az információkat. Az én új Kia Riomnál pl. 1000 megtett kilométerig "ésszerű használatot" és maximum 3 ezer fordulat számig pörgetett motort javasoltak.
Szia Anti, automata váltós autó esetében is stimmel a bemutatott gondolatmenet vagy van esetleg bármi amire ilyenkor extraként oda kell figyeni? Köszönöm.
Én hallottam olyanról is aki azt hitte hogy a fordulatszám azt mutatja mikor kell felváltani pl: 1000-es fordulatszám-nál 1es 2000-es fordulatszám-nál pedig kettes és így tovább 😂🤦🏼♀️
1.9 cdti 150 lovas Vecram van. A gyári könyvben amit az autóval adtak ők ajánlják hogy minél hamarabb váltson fel az ember és alacsony fordulaton autpzzon. Persze nem tartom be de sokan igen mivel a használati útmutató úgy írja.
Csak ha nem járatom reggel az autót, akkor mitől lesz fűtés? Vagy minden reggel amíg munkába megyek fagyjak meg? Nyílván a szabad ég alatt parkolókra gondolok.
Ez mind hasznos, köszönöm szépen! Egy a gondom, hogy a dízel VW DSG váltója nem hagyja 2-3e fordulat között tartani a motort, hamarabb vált. Én kb 1 perc után indulok el.
Az tény, hogy alacsony fordulaton tartva, hamar elváltva a motor rezonanciája következtében minden elhangzott alkatrész élete rövidül, viszont a kérdés az, hogy akkor a mai DSG váltók, amik finom gázadásnál lelkesen pakolászák a sebességeket, nehogy betöltsön a turbó, ezekszerint a fogyasztás oltárán kicsit áldoznak más alkatrészek élettartamával? Ugyanez igaz lehet áttételes módon az újabb manuális váltós autók műszerfalon megjelenő sebesség fokozat ajánlására is, hiszen azok már talán a DSG-nél korábbi fordulatszám tartományon is lelkesen villognak az arcunkba, hogy tessék váltani, meghalnak a delfinek!
4 года назад+2
Az új autók már rég nem arra fókuszálnak hogy sokáig jó legyen sjanos, úgy van ahogy mondja minden fel van álldozva a fogyasztás csökkentés és a környezetvédelmi normák betartása érdekében. Ez nem most lesz baj hanem majd 10 év múlva amikor majd jönnek a zsebbenyúlós javítások.
DSG 'megtanulja' a vezetési stílusod. Ha papásan mész vele papásan is vált el. Tény,h a 2.fokozatot gyorsan teszi de lehet vele úgy menni,h ne forogjon 1800-2000alatt. Vagy meleg motornál S fokozat 😊Apropó: attól,hogy a víz 80fok még az olajad korán sem üzemkész.
Az alacsony fordulaton való rázkódás a motor salyátfrekvenciájától függ, konstrukciónként más, más, és igencsak könnyen észrevehető, amikor bekövetkezik, mert az egész gépet rángatja mint a földrengés, adaptív motr lengéscsillapítás ide vagy oda. Ez nem 1500 nál lesz a legtöbb motornál, hanem inkább 800 alatt.
Most én is meglepődtem... a túl hamar váltáson is,bár rám nem jellemző. Viszont a helyben járatás/melegítés kicsit igen... amig benyás verdám volt,nyáron amig bekötöttem magam,dobtam egy napszemcsót és go. Télen 2-3 percig járattam... most dízelem van (Mondeo TDDi) Ezt jelenlegi időben simán járatom 1 percig, és nem túlpörgetve kezdek vele...de én is azt hittem,hogy télen(-5,-8) járhat minél tovább.
..hát, ez lehet él új autóknál, de régieknél nemigen. az egy helyben járásnak régebbi típusoknál szerintem csak a pénztárcánk látja kárát. Neked 12 kilométeren nem melegszik be az autó, nekem 2 kilométeren üzemhőfokon van. A másik butaság, hogy tovább tart a melegedés, ha áll az autó :D tudod, a menetszél hűti út közben, ha egy helyben áll, akkor nem. Ezért van az, hogy megállsz járó autóval a pirosnál és felkapcsol a hűtőventi..mert nincs menetszél, ami hűtse. Azt sem értem, mi a különbség (a fordulatszámon kívül) az egy helyben járó és a menet közben járó motor működése között. Az erőátvitel nincs kapcsolatban a motorral és ennyi. Nincs különbség. Az egy helyben járatásnak pont az a lényege, hogy hamarabb eléred az üzemhőfokot, alacsonyabb fordulatszámon, alapjáraton. Az a butaság, ha valaki beindítja a jéghideg autót és egyből szúrja az egyest :) Ezért van az, hogy a mostani nagyokos fiatalok néhány év alatt kukára verik az autóikat, mert türelmetlenek, azonnal akarnak mindent, az öregek meg elvannak a 25 éves vasukkal és ki fog tartani nekik életük végéig, ha csak szét nem rohad...ja és pont az erőátvitelt gyilkolod le, ha hideg autóval útnak indulsz. Ott nincs kenés hideg olajjal. Ha előbb járatod a motor felmelegíti a váltóban is az olajat és rögtön van megfelelő kenés, amikor útnak indulsz.
..ezen a videón biztos sok kamion, busz sofőr, meg mozdonyvezető, meg veterán autó tulajdonos sírta el vagy röhögte könnyesre magát. Így vagy úgy, de könnyeztek :D a szerviz tulajdonosok, meg az autógyártók biztosan örülnek neked.
En csak annyit szeretnek mondani, hogy a 2012 2.0 dizel focusomban a rettegett powershift driveban folyamatosan alacsony fordulaton. Fel eve 3-mas fokozatnal tobbszor bedobta, hogy valtohiba es megakadt 3-masban, ami ujra inditas kovetoen megszunt. 1 het utan elkezdtem sportban hasznalni, es azota megszunt a problema teljesen. Sportban 2800-3000 korul valt, vegre van motorfek, es a dpf hibak is megszuntek. Merjetek porgetni a motort :D
0:09 gondolkodj el egy kicsit azon hogy a hideg olaj mennyire folyik(igen, hatással van a pumpálhatóságra gyengébbek kedvéért), ill hogy mégis mennyire ken. Ezután gondold végig hogy a 0 terhelésen ketyegés vagy a terhelés okoz-e gondot amikor a motor a hideg olaj miatt még nem kapja meg a megfelelő kenést.
én úgy szoktam téli reggeleken, hogy beülök, becsukom az ajtót, beindítom az autót, felkapcsolom a lámpát, bekötöm magam, maszkot a könyöklő alá, zsebemből a telefont pénztárcát az anyósra, és zsa. Fél perc az egész folyamat kb, néha még rádiót is kapcsolok, megfelelő hangon. Bőven kitelik, és tudom, hogy a szükséges időmennyiség mindig meg van tartva.
Azt még kiemeltem volna - mert ezzel lehet a legtöbb embert meggyőzni talán - hogy a túl alacsony fordulaton való járatás a fogyasztásra is kedvezőtlen hatással van. Az autó nem csak akkor fogyaszt többet, amikor jobban nyomjuk neki, hanem akkor is amikor erőlködik a motor - azaz a leadott nyomaték és a dúsítás kedvezőtlen viszonyban van. Keveset fogyasztani nem úgy kell, hogy soha nem adunk gázt, hanen úgy, hogy a rövid áttétellel gyorsítunk és a hosszúval vitorlázunk. (És ha csak lehet nem fékezünk, vagy ha muszáj, akkor motorfékkel :) )
@@sandorpazonyi8449 Nálunk többen ketyegő autó mellett vakarják az ablakot is. Én lavakarom ha egyáltalán le kell és akkor indítom be. De hát ki miben hisz.
Ha nem taplózod el alacsonyabb fordulaton teli gázzal (amire egy csomó modern turbómotor amúgy csábít többé-kevésbé) akkor azért annyira nem kell emiatt parázni, mondjuk azért 2000-2500ig ki lehet forgatni. (Alacsonyabb terheléssel egy jó csomó automataváltó 2000 alatt dolgozik kb mindig, de amint megtiprod visszakapcsol 2-3-at (tehát amikor leveszed a nyomatékot)). Szóval nem mindegy, hogy jársz vele alacsonyabb fordulatszám tartományban. Egy jó csomó otto és diesel a modern korunkban az alacsonyabb fordulatú üzemen tudja az alacsony emissziót és (ezzel együtt) a jó fogyasztást produkálni, ez normális nekik.
Ez mind szép és jó de az automataváltónál kell járatni Főleg hidegen mínuszban mert fel kell termelni neki az olajat minden görgő tűgörgő, finom csapágyazás meg lamellákhoz ami nem épp annyi hogy elindítod és mész. Szerintem legalább is én 5-10 perc járatom és szépen vált. Ez még a john deere-re is igaz vagy neki több kell pontosan nem tudom az lényeg ha nem akarod kinyírni a váltod 5-10 perc járatod FŐLEG A DÍZELEKNÉL. Ja és hangján is lehet hallani ha üveges jár akkor recseg ropog ha elindulsz és gyöngébb is. (Dízelnél)
@@farkasfeher6697A váltóról emeltem ki a hangsúlyt traktorral kapcsolatos infót egy olyan ember mondta akinek john deere van ebben nem tudok vélekedni de úgy gondolom hogy -15 c' olaj nem jut el minden hova (sokkal vastagabb rengeteg furat szolenoidok sem engedik át tökéltessen hirtelen gáz égnek össze a lamellák) nekem e 280 3.2cdi mercim van ami automata váltós elindítom jár 10 percet kerülök a városban az olaj éppen 30-35c' fokot. Van szerviz pálcám azon hőmérséklet is van jelölve az üzem hőmérséklet akkor éri el ha városon kívül megteszek kb 15 km. Másik meg a devandert nem tölti fel tökételesen és egyetlen a járása persze ez a akkor jelentkezik amikor indítom és indulok. Nekem az a tapasztalatom hogy 10-perc és utána indulok.
Három kérdés jött szembe gyakran a kommentek között, ezeket külön videóban fejtem ki hamarosan:
- mi a helyzet az autók váltásra felszólító jelzésével?
- mi a helyzet, ha csak gurulok alacsony fordulaton?
- mi a helyzet az automata autók 1200-as fordulaton használatával?
Stay tuned!
Anti
Pontosan az elsőre akartam kérdezni. Megbolondulok, hogy világít a jelző, hogy még hideg, de azért 1800-nál már szól, hogy váltsak feljebb. Normális ez?! Mazochista egy motorelektronika...
Es mi van a fokozatmentes multitronic váltóval 2010 evj. Alapból városban ilyen 1000-1200 körül forog...
DarQb azért mert az nézi a nyomatékot, ha nincs terhelés feljebb lehet váltani.
hello nagyon jo a video , ezt mar sokszor lattuk benzines autokkal. mi a helyzet a dizel autoval automata valtoval, ami szinte csak akkor nem valt el 1800 alatt ha padlozom.nekem egy nem is annyira nagy teljesitmenyu mercedes w203 cdi 270 em van. van rajta egy S mint sport, es egy C mint komfort gomb a valtonal a kis konyve azt irja hogy az s mod a normal mod de meg igy is hamar elvalt.kerdesem hogy ez is karos a kocsinak vagy azert ki van ez talalva azt az elektronika megoldja?
amugy nekem kb 18 km megtetele utan (ha a futest nem kapcsolok) 80 fokon van a viz :(
Én azt szoktam javasolni, hogy képzelje el a szituációt:
5-10 km/h-val, biciklizik, tegye a legnagyobb fokozatba (ahol a legnehezebb hajtani).
Próbáljon meg gyorsítani, vagy egy enyhe emelkedőn feltekerni. Amit a combjában érez, azt érzi a motor is az indokolatlan felkapcsoláskor.
Nagyon jó a hasonlat!
vagy a másik aki dombon lefele szokott gázt adni, a biciklit se tekerjük dombon lefele hadjuk gurulni a saját súlyától
@@fclevi4084 én szoktam tekerni dombon lefele is, úgy gyorsabb :D
Nyilvanvalo, hogy nem emelkedon folfele kell kielozni a masikat autopalyan normal esetben. De 10-nel sem kell hatodikba valtani. Ez azert elegge el lett tulozva szerintem.
Tökéletes hasonlat!
Lehetne egy hosszabb rész, amiben benne van minden rossz autós szokás. Nem csak azok, amik a motort ölik meg, hanem pl. az indokolatlan kuplung csúsztatás (vagy benyomott kuplunggal állni a lámpánál), kéz pihentetése a váltókaron, autómosási/ápolási hibák, küszöb rugdalás, padkázás... stb. stb. Rengeteg olyan káros tevékenység van, amivel szépen hazavághatjuk az autót.
Tud idegesíteni amikor leállított motorral várakozok a belvárosban pirosnál és előttem a dupla kipufogós sokliteres suv meg-megmozdul, kúszik-megáll, hintázik. Pusztuljanak csak a városlakók :D
Vagy a főnökömmel araszoltunk, állunk már egy jó ideje folyamatosan egy enyhe emelkedőn és hallom, hogy a motor hangja váltakozik, csak akkor esett le mi újság amikor meg is mozdultunk indokolatlanul, komolyan ezeknek nem zsibbad el a lábuk a kuplungon?
@@laszlom.3138 Kinyomócsapágy kedveli a hozzászólásod :D
@@laszlom.3138 egy motor elindítása során jóval több elégetlen szénhidrogén és kérosanyag kerül a környezetbe mint ha csak 1-2 percig ketyeg :)
Totál igazad van!
@@SimontornyaOffroad igy van, csak nem 1-2 perc, hanem 13 másodperc amíg jobban megéri járatni. Nem hülyesegből van a start-stop rendszer sem, azoknál a motoroknál még kevesebb.
Üdv!Audi 1.6 turbo dieselem van!1985-ös!Na azt melegíteni kell álltó helyben,az ugyanis kamrás diesel!16 éve van nálam,mindig is melengettem,még nem volt baja!
Én beindítás után intézem az öv becsatolását és ami éppen szükséges: ülés beállítás, tükör, fűtés, GPS beállítása. Ezek az apró szöszmötölések pont elviszik azt az időt amit te is javasoltál.
Amúgy hasznos videó, bár amikor megvettem az autóm az elsők között volt, hogy megnéztem az ideális fordulatszám tartományt.
Ha összetöröd, azt az óracsoportot hadd vegyem meg a falra vagy karórának! *-*
De inkább vigyázz rá!
Tartom a licitet.
Szerintem szét kellene szedni a bemelegítés kérdést mert te általánoságban beszéltél róla. nem mindegy ,hogy diesel vagy benzines és hogy mennyi a lökettérfogat és hogy -10 Cfok van vagy + 30 c fok van.illetve függ még a motorolaj viszkozitástól is van olyan motorolaj ami pár másodperc alatt eljutt a -10 C fok-ba bárhová a motorba van olyan olaj ami meg kb 1 percig szenved mert olyan sürű és lassanban melegszik be. tehát nem lehet ilyen egyszerűen általánosítani a bemelegítési időket . Köszi a videót.
Ehhez nem kell semmi, dízelnél ez amúgy is kicsit hosszabb időt vesz igénybe, nem sokkal, namost ha vársz 2 percet, akkor se csinálsz kárt - nem a kávázom és bemelígemre gondoltam - szóval, benzinesek löktérfogatfüggetlenűl kevesebb idő alatt térnek magukhoz. ennyit elég tudni 1-2 perc és indulhatunk. Az átlagembernek ennyi információ elég.
@@goldbergpatrik7719 Speed Balázsnak teljesen igaza van ! Igen is szét kell választani a dieselt és benzinest! Az egészben a legfontosabb a túlpörgetés! Ha ezt nem tartod be akkor hiába tartasz be bár mit is amit a videóban a beindításról elmondott! Ha egy dieselt hideg motorral(különösen télen -10 C-ban) 2000 fordulat felett forgatod avval egyenesen "jó" úton járnánk a hengerfej romlásához! Már pedig a videóban erre külön nem tért ki!Így ez a videó ha nincs kellő tapasztalata még valakinek és ezeket a tanácsokat fogadja meg akkor bajba is kerülhet!
@@attilakonnyu4781 a közvetlen befecskendezésű dízelek - akár mech. adagolós (pl. TDI, dTi), PD, vagy common-rail - már nem annyira érzékenyek a hidegen pörgetésre, mint a régi örvény(elő-)kamrás dízelek, ugyanis a kamrák hiánya miatt a hengerfej sokkal egyszerűbb, és sokkal egyenletesebb a hőeloszlása. Nem mondom, hogy nem lehetnek hengerfejesek, de nem érzékenyebbek egy átlag benzinestől.
Én a részemről csakis úgy nyilatkoznék, hogy ha a fordulatszám elérte a nyugodt alapjáratot, akkor az olajnyomás teljesen felépült.
Illetve az én kérdésem, mi számít modern autónak? 2008 Verso az-e vagy nem?
Mikor nincs garázs. Nem látsz ki a lefagyott szélvédőn. Kaparhatod ha nincs fűtés.
Hááá?
Én egy következő részben a fék/motorfék kapcsolatáról látnék szívesen egy okítást.
Nagyon sok ember rosszul tanult meg lassítani. Jön a lámpa/kereszteződés, bármi, addíg nyomja a gázt amíg nem szégyeli, aztán kirúgja a kuplungot, és beletapos a fékbe, ahelyett, hogy szépen visszaváltogatva motorfékkel lelassítaná az autót mire odaér, a végén minimálisat fékezve. Azt ugye nem kell ecsetelni, hogy télen, csúszós úton ez majdnem egyenlő azzal, hogy csattanás lesz a vége.
Na most, fékcserével így éveket lehet spórolni, emellett a kinyomócsapágy is kevesebb terhelést kap. Persze, visszaváltogatásnál picit kap a kuplung, de egy valamire való kuplung nem kopik el 200 ezer alatt, míg az idióta fékezés legalább 4-5 szett tárcsát + betétet fog megenni ugyanennyi kilométer alatt.
Valahogy elfelejtették az emberek (vagy meg sem tanulták?), hogy a motorfék igencsak hasznos dolog, ráadásul a fejlett motorvezérlő rendszerek a befecskendezést is szüneteltetik motorfék üzem alatt, tehát üzemanyag is spórolható vele, nem csak fék.
Ez a videó megmutatta,hogy mekkora átbaszás volt az életem.
Kimaradt az is, hogy ha alacsony fordulaton kinozzuk a motort, akkor a henger oválisra fog kopni. Emellett nem árt megemliteni, hogy télen és nyáron meddig kell hagyni ketyegni az autót, mert nagyon nem mindegy.
Csak akkor miért mondják hogy jajj Dízelt járatni kell meg az eleve lassabban is melegszik mint a benzines úgyhogy télen sokáig kell hagyni járni...?!
@@valamigames7447 Mert 1980 meg 90ben igy volt es a berogzult hazug faszsagokat az emberek evtizedek utan sem hajlandoak elengedni maguktol.
valami Games sose mondtak ilyet azt mondtak hogy kimelve de el kell indulni vele telen 30mp kozott szoktam varni es finoman indulok is miota dizoelm van igy ajanlottak kb 2004 ota
@@farkasfeher6697 ! Olyan érdekesek ezek az elméletek ... Tudnám a versenysportban miért használnak speckó alkatrészeket miközben ezek szerint az Ifában már az volt mert nem tört a dugó és nem lett ovális a hengerfal . Én maradok a 2000 körül elváltók klubjában ha csak lötyögök kivéve ha picit rálépek .
valami Games semmi baja nem lesz. Járhat hidegen melegen alapjáraton.a melegîtés nem árt!!! Viszont használ!
Két szokás, amivel elpusztítod az autódat:
1. Ha használod (főleg idióta mód)
2. Ha nem használod (jó sokáig)
:)
Évi 20 ezer kilométer már használásnak minősül. Mondjuk évi 10 ezer is? Mert amikor egy 10 éves kocsiban 200.000 kilométer van, sokan azt is fenntartásokkal kezelik, de egy szintén 10 éves, ellenben csak 100 ezret futott autót sokan el sem hisznek. Oké, tudom, évi 10 ezret bele lehet tenni egy kocsiba úgy is, hogy két hét alatt körbeutazzuk fél Európát, majd egy évre letesszük a kocsit, meg úgy is, hogy a munkahelyünk és a lakásunk közötti 10-15 kilométert ingázzuk naponta kétszer. Ha meg 25 kilométert megyünk kétszer, azaz minden hétköznap 50-et, abból lesz az évi 20 ezer. Az egy agglomerációból a belvárosba történő ingázással simán összehozható. Az évi 10 ezer meg simán megoldható akkor is, ha ki sem mozdul az ember Budapestről. Én láttam 8 éves Audi Q7-est, aminek a 4,2-es dízelében 640.000 körüli kilométer volt nyolc évesen, ebből a legtöbb Magyarország és Európa több másik országának valamelyik autópályáján. A kocsi bele úgy nézett ki, hogy meg is állapítottam, hogy ezt egy szemtelenebb nepper lazán visszatekerné 250 ezerre, és az átlagember el is hinné. 640 valahány ezer kilométer 8 év alatt, az évente több, mint 80 ezer. Ehhez képest az átlag magyar megy 10-20 ezret egy évben. Az idióta módon történő használásról tudom, hogy az milyen. Nagypapám testvére élete utolsó autójába 6 és fél év alatt 67 ezer körüli kilométert tett. Ez a kocsi egy békalámpás facelift Toyota Corolla volt amúgy. Ekkor még gyerek voltam, fel is tűnt, hogy úgy tette egyesbe a kocsit, hogy először kettesbe rakta, majd onnan tolta egyesbe. Mikor rákérdeztem, ennek milyen szerepe van a kocsi szempontjából, azt mondta, így szokta meg a hét kétütemű, és egy négyütemű Wartburgja miatt. Minden fokozatot jól kihúzatott, gondolom, ez is kétütemű hagyaték. Ugyanez volt igaz a gázfröccsös leállításra, az is a kétüteműekből maradt rajta, a Toyotánál ennek pont nem volt semmi jelentősége, meg szerintem értelme sem igazán.
Csak nyeli a pénzt.jó bíznisz a szerelőknek.
Azt sose említik az emberek és szerintem fontos tényező, hogy hol és milyen környéken lakik az ember.
Ha sík terepen kell menni akkor félen fél-1perc (turbo benya) és indulok, de ha pl télen elmegyünk a tátrába, és a szállástól elindulva emelkedőn kell menni úgy, hogy tele a kocsi emberrel és csomaggal is, akkor inkább kicsit többet hagyom alapjáraton ketyegni indulás előtt, mintsem az emelkedő miatt szükséges nagyobb terhelés közben legyen még mindig hideg a technika.
@@farkasfeher6697 Na ez a lehető legnagyobb hülyeség.
Zsolti H Pontosan miért is?
Szerintem az is megoldás, ha egyszerűen kisebb fokozatban indulsz neki az emelkedőnek. Akár 1-esben, vagy 2-esben csigatempóval. Akor kevesebb nyomatékra van szükség a motor felől az emelkedőn felfele haladáshoz.
Nagy Gábor gépész tanárunk szavai: "Az nem sebességváltó, hanem nyomatékváltó" ...bár a kettő együtt jár.
Mindkettő igaz, de ha többen vagytok több kocsival akkor általában egyik sem valós megoldás, mert nem fog az ember 20al menni feltartva mindenkit vagy mikor mindenki pakol akkor elmenni korozgetni a szomszéd utcákban (szerintem)
@ Még csak ez sem feltétlen igaz. Volt egy 158 lovas, 5 sebességes manuál váltós szívóbenzines Subaru Foresterünk. 4.-ben tudott 200-zal is menni, ellenben 5.-ben nem volt ereje és visszalassult 200-ról 185-re :)
Na ez jó videó volt!
Bevallom, én a második dolgot rendszeresen csináltam, mert a barom oktatóm így tanított. Bár ő büszke is volt rá, hogy szakadt zsigulikra volt agyilag beállva.
Egy széthulló dízeles Citroen-en tanultam 3 éve, aminél mindig 1200-1500 körül kellett váltanom, ezt verték belém, s nem is foglalkoztam vele.
De most elgondolkoztam, mennyi baromságot is tanulhattam az oktatómtól
Ennek csak hidegen van értelme, üzemmelegen (kb. tíz km megtétele után) bírnia kell szó nélkül az alacsony fordulatot is.
Régen nekem is azt tanította az oktató hogy városban az 1,4-es benzines G astrával negyedikben kerek 50-el kell menni, aztán ha egy picit be is lassúltam már úgy vissza esett a fordulat hogy rángatott az autó vagy erőlködött hogy menjen feljebb egy picit a fordulat és az az 50 mindjárt 55-60 km\h lett . Ezeket szerintem addig tartja be az ember még le nem vizsgázik aztán utána úgy vezet ahogy akar :D
Nekem is mondta hogy az 1.7 dízel Astrában 40-nél mehet a negyedik. Soha nem raktam 55 alatt. Rázott, zörgött, nem ment.
Most is dízellel járok, itt 2200 körül váltok amikor finoman gyorsítok, gurulni 1700 körül szeretek. Viszont nem vagyok lusta váltogatni, ha gyorsítani kell, 2500-3500.
A legtöbb dízel leadja az összes nyomatékot 2200-2300 alatt. Ergo => nincs értelme jobban pörgetni. A benzines motorok mások.
@@bluehour1203 ha túl alacsony fordulatra esik vissza, az nem jó a dízelnek sem. Biz. Fordulatszám alatt (1600-1800) alatt ált. erőlködik.
Ezt magyarázd el, a váltó vezérlő elektronikának is! A6 97 2.8 quattro. Télen 1800nál vált el.
Ezt a "figyelunk arra, hogy a fordlatot 2-3000 korul tartva" (2:27) kerlek gondold at ! Ez a Te autodra lehet, hogy igaz, de minden autonal mas az optimum, ahol felkapcsolunk, sok mindentol fugg, pl a lokethossztol. Utana Te magad is tobbszot elmondod, hogy minden autonal mas az optimalis fordulatszam :) Ez ajo megoldas :)
nemsok embernek van 2000-3000 köbcentis motorja amik jobban terhelhetőek alacsony fordulaton.
@@krisztiankovacs4839 nem csak a köbcenti a lényeg. Van 2000 köbcenti 4 hengerrel, 6 hengerrel, rövid lökettel, hosszu lökettel, rentgeteg különbözö paraméterrel, lehet nyomatékra hangolva, teljesitményre , stb. Pl a Honda S 2000 is 2 literes, es ott egyaltalan nem a 2-3000 rpm az optimalis, hanem sokkal magasabb fordulat, stb. Van auto ahol elobb kell felkapcsolni, van auto ahol kesobb. Ilyet hozzaerto nem mond, hogy "kapcsolj fel 2-3000-nel".
A Toyota Priusomnál mikor kell elváltani? :)))
Na ott látszik, hogy a számítógép mindig optimálisan kezeli a motort.
A fordulatszám a teljesítmény kivétellel növekszik.
Adott motor teljesítményhez, adott fordulatszám tartozik, a sebességet pedig a fokozatnélküli elektromos erőátvitellel szabályozza, függetlenül a motortól, szükség esetén (pl hidegen járatva, vagy gyorsításkor) rásegítve a villanymotorral, hogy kisebb lehessen a motor terhelése.
Még jó, hogy a Hondám 1500ig alapjáraton jár :-D, így sosem szabad ott elváltani. Maradjunk a 2500-4500-5500 tartománynál! Tetszett a videó ismét! Szuper vagy, Anti!
Az én véleményem az,hogy olyan problémákban okoskodunk ,ami a legkevésbé lényeges egy autó életében! Víz olaj rendben akkor lehet indulni ! Az autó életében a sok más gond a lényeg: kuplung,futómű, fék, rozsdásodás ,akku,víz szivattyú,generátor ,hidro tőkék,nagy nyomású befecskendezők stb. amik sokkal hamarabb széthullanak és azokról nem megy a nagy elmélkedés ,pedig összerázva sokkal húzósabb a javítása mint egy-két liter olajat utánna tölteni 10e km után! Amúgy szeretem a videóidat,csak így tovább!👍
Nem venni észre az alacsony fordulatot? Az Opel Astra K szinte mintha úgy lenne hangolva, hogy alacsony fordulaton olyan dübörgő zenebonát csinál, hogy önkéntelenül is visszavált az ember.
Az ajánlott motor melegítési szokásról természetesen én is hallottam, ugyanakkor egyszer úgy alakult, hogy télen hideg indítás után járt az autó alapjáraton és kb 7 perc alatt megmozdult a vízhőfok mutató. Ugyanilyen hidegben ha csak fél percig járatom és nekiindulok óvatosan vezetve, szintén b 5-6 perc mire megmozdul a mutató. Úgyhogy az én esetemben ebből azt szűrtem le, hogy talán jobb ha hagyom üresben bemelegedni, mégsincs rajta akkora terhelés és kb ugyanannyi idő alatt melegszik át. Alfa 1.75 TBi motor. Az biztos, hogy ez dízelnél nem célravezető stratégia. Mondjuk ez a tbi motor zabálja a benzint és iszonyat sok hőt generál, szóval erre nem igaz az alacsony hulladékhő :) Ropira sülnek a kábelek és borításaik a motortérben meg a géptető (fekete) fényezése is felpattogzott, feltehetően a görög meleg és a motorhő együttes hatására.
De a legfontosabb (és ezt a video jol elmondja), hogy értsünk már picit a műszerhez amit vezetünk :)
Az egész életem egy hazugság volt. 😔
Ha már második torok: ladában vákumos vezérlésű szekunder szívótorok fojtószelepe~ 4000 körül nyit :P
@@luxbeci2 Igaz helyesbítenem kell: én kockáról beszélek. Igaz a Samara motor azért merőben más fejlesztés, nem gondolom hogy túlzottan eltérne ez az érték :)
Sturcz "ennélfogva" Antaaaal.
Annyira szép a magyar nyelv, használjuk. ;)
Van az "A nyomaték öl, nem a fordulat." című írás, az nagyjából vázolta már a sztorit.
De ami sokkal fontosabb, az Gajdán Mikinek az olajos értekezése.
Ami szoros összefüggésben áll az egy helyben ketyegtetéssel.
Nevezetesen a hideg téli indításkor pl. egy 15W40-es olajnak majdnem egy egész perc kell ahhoz, hogy az olajkörben legalább egyszer megforduljon.
Egy 0W-s olajnak ehhez 5-10 másodpercre van szüksége.
Na ez az az idő, amit érdemes kivárni, mielőtt szúrunk egy mászó egyest.
Tavasztól őszig még ennyit sem kell feltétlen várni. Beülsz, indítasz, övet csatolsz, elrakod a brifkód valahová és lehet is haladni.
Egy autó se ment tönkre hideg téli időkben, egy helyben járatás miatt, - 20 fokban 5 perc bőven kell
Ellenben a hidegen hajtásból, több probléma szokott lenni
Megint egy általánosító nem mindig és nem minden helyzetre igaz elmélet. Egy minusz 20 celziusra vagy az alá lehült motorral, ha egy perc járatás után elindulsz, vannak olyan hengerfej típusok, hogy garantált a sérülése. Ezzel tisztában kell lenni, hogy milyen hideg, milyen típusú motorral mennyit melegítünk elő és milyen vízhőfoknál kezdjük el azt terhelni. De a vízhőfok sem tükrözi minden esetben a motorolaj, hengerfej melegedési állapotát. Szélsőséges esetben 40C fok víznél még lehet az olaj 0 fokos és a nagy hőfeszültségek okozzák a bajt.
A korai felváltásokkal, alacsonyan tartott fordulatszámokkal valóban vigyázni kell, főleg a nyomatékban gazdagabb dízelmotorok esetében. A motor szeret pörögni, ott jó a hatásfok, hőháztartás, olajnyomás, vízkeringés.
Vannak olyan motorok, amiket be sem szabad indítani egy bizonyos víz és olajhőfok alatt, ezeknél höntartókat, előmelegítőket használnak beüzemelés előtt.
Továbbá nem beszélt a szerkesztő úr a harmadik rossz szokásról, hogy az üzemmeleg motorokat, szintén típusok szerint, hogyan szabad leállítani. Itt is lehetnek bakik, főleg a túrbó motoroknál.
Komolyabb motorokat le sem szabad állitani, a hűtő víz visszahütése nélkül és a leállás után még villamos szivattyúval keringetik a motorolajat, hogy a turbók tehetetlenségi forgása alatt ne maradjon kenés nélkül. Ezeket az előkenő, utókenő szivattyúkat indítás előtt is használják, így nem indul szárazon a motor.
Szeretném látni majd ezeket a szélsőséges eseteket, főleg a -20°C-ot Magyarországon, mert ugye magyarul csinálta a videót, magyaroknak
Sattva Ram Én csak az üzemanyag takarékosság részhez szeretnék hozzá szólni, mer kipróbáltam az autón többször. Munkába menetelre használtam csak az autót, 30km oda, 30 vissza. Próbáltam tojás gázon, szépen felváltogatva, 80-90es tempóba (ekkor 5-ösbe olyan 2000-2200 körül forog), nyugodtan közlekedni. Egy tank benzin után a fogyasztást kiszámolva 8,2L lett.Teletankoltam, ezután agresszívabban mentem, bemelegedés után nagyobb gázzal gyorsultam, előzgettem, 3500-4000 körül váltottam el, 110 körüli tempóval(ekkor forog 3000 körül) mentem majdnem végig. Kövi tankolásnál újra számoltam és 7.8 lett a fogyasztás. Mondom biztos valami turpisság van, mer az ellenkezőjére számítottam, hogy több lesz. Egy újabb tankot kiautóztam így, és 7.6 lett a fogyasztás. Ezután újra megpróbáltam az első, tojás gázos, nyugis tempót, hátha akkor nem stimmelt valami a számításba. Kövi tankolásnál meglepve számoltam, hogy 8.4L lett a fogyasztás.. Szóval azóta dinamikusan és éltetve használom az autót. Amúgy az alany egy Ford Focus 2.0 benzin 2009es.
@@kadarmate, szerinted nem volt még ilyen ebben az országban, vagy mi a garancia, hogy nem lesz, illetve mi nem mehetünk autóval olyan országba, ahol ez még természetes?
@@qunotrack856 itt nem szélsőségekről volt szó. Ha azokat keresed nézz meg egy videót a célországok vezetési tanácsairól:) de minden videóhoz kell egy megmondóember aki nem bírja ki hogy ne tudjon jobban valamit.
@@kadarmate , a jobbantudás visz előre. Az autós újságíróknak (is) tartalmat kell generálni, folyamatosan. Ez a tartalom felhígulásával jár, én úgy hívom kalmopyrin effektus. Mindenre írják, de semmire sem jó. Itt is ez történt. Nem mondhatja meg egy "szakember" általánosságban, hogyan használd az autód, mivel nem tudja milyen autód van és az milyen műszaki specifikációkkal rendelkezik. Egy szakújságírónak sokkal "tudományosabban" , szelektálva, logikus érvek mentén szabadna tanácsot adni.
Beindítod a hideg dízelt 6-8 bar az olajnyomás, aztán parkettázd el 3000ig 😂
Az alacsony fordulatszám melletti fölváltás akkor jó, ha a lecsökkent fordulat miatt nem kell nagyobb gázt adni kompenzálásként. Például a parkolóban 2-esben 1500-as fordulaton haladva nem nagyon nyomjuk a gázt. Viszont gyorsításkor már sokszor előfordul, hogy ugyanolyan mértékű gyorsuláshoz jobban kell nyomni a gázt túl magas fokozatban, mint eggyel lejjebb optimális fordulaton. A régi autókban sokszor volt pillanatnyi fogyasztásmérő (ECON), azon nagyon jól látszott például, ha túl korán kapcsoltunk föl, akkor szeretett magasan járni a mutató.
De Doktor ur! Most ejjel is orankent porgessem fel a motort?
Nyilván nem üresben, hanem néha megkell húzatni arra gondolt.... Vagy ahogy szokták mondani, kikell kormoltatni néha.
3. szokás:
Évek óta hibás termosztáttal való közlekedés, 90 fok helyett 60-70 fokos hűtővízzel. Ez a lassú halál.
"Ilyen volt már mikor megvettem, akkor is, nyáron bemelegszik."
Nekem az autom (es az osszes hdi alapu motor, foleg az 1.6) bekapcsolt klima mellett soha de soha nem eri el a 90 fokot, mert a lassu ventillacio elol (ami a klimat huti huti a blokkot is igy). 90 szazalekban 80 fokon uzemel autopalya temponal is. Allo helyzetben 70 fokra is hul. Meg 1x mondom, bekapcsolt klimanal. Az auto 10 evig volt nalam vegig klimazva mindig (telen nincs para, nyaron nincs meleg) es 255.000el adtam el. Oktato vette meg. Jelenleg 360.000 van benne. Es a lancot kellett cserelni es a 16 hidrotoket 300e-nel. Ekkor volt eloszor "megbontva" a motor. Ez egy 50.000ftos muvelet volt. Szoval ennyit arrol, hogy a 90 fok alatti viz lassu halal. Azota is szepen ketyeg. Mondok mast: 90 es 100 fok kozotti allando mukodes: lassu hengerfej tomites halal. ui: soha nem hasznaltam 1500 alatt. Mindig 1500 es 2000 kozott hasznaltam ahol csak lehetett. A csaladban is van egy jelenleg 540.000-rel es az is ugyanigy viselkedik 0km koratol.
Lassú halál? Miért is? Mert mindenki helikopter csak te nem? Mert a hűtőfolyadéknak, semmiképp sem víznek, fixen 90 fokon kell lenni mert az úgy jó? Mert a sok modern szar óra felcsapja a mutatot 90 fokra és cseszik onnan kimozdulni? A hűtőfolyadék használattól(autópálya/országút/dugó/vagy meghülyülve kitaposva az autó lelkét) függően ingadozik 20-25 fokot minden autóban. Ha nem hiszed rakj be egy jeladót meg egy plusz vízhőfokmérő órát valahová a hűtőrendszeredbe, mert megfogsz lepődni.
@@droland1978 Meg ezek a drága, szintetikus motor olajok már fagyban is megfelelő film réteget képeznek a kenési felületeken. Nem is ez a gond.
Nekem inkább az nem tetszik, hogy 60 C°-os hűtőfolyadék mellett nem melegszik fel eléggé az utastér. Legalább 1 órán át kéne menni a kocsival, hogy meleg levegőt fújjon.
@@Satupofa Akkor ott valami baj van. Egész télen 30 éves autóval jártam, adagolós dízellel, de 2-3 perc járatás után már megjött a meleg levegő. És annyi idő alatt nem ment 60 fok felé.
@@Lacee1990 Igen, ahogy a videóban elhangzott, alig van hulladék hő a modern motorok üzemelése közben. Ez sajnos rontja a fűtés hatásfokát. A szélvédőket még leolvasztja, de téli kabátban, kesztyűben kell vezetnem olyan 50 km-t mire elkezd befűteni.
Ezeket az Autószerelő iskolában is tanultuk, hogy nem indokolt járatni alapjáraton és ez nem most volt. Tegyük azt hozzá, hogy terheléssel ,például hegymenetben nem ildomos erőltetni a kis fordulatot, egyenes úton nem kell, hogy forogjon a motor ott nincs akkora erőhatás. Egyébként meg lehet figyelni az automataváltót ,hogy hangolja gyártó, gázadásra visszavált akár kettőt, hegynek fel ugyanez, egyenes úton kis fordulattal gazdaságosan. Nem véletlen, hogy az automataváltós kocsikban nincsenek, főtengelycsapágy vagy kopás problémák.
Ne mondja senki, hogy jót tesz a motornak az, ha mínusz 10 fokban (főleg ha kint áll az autó) indít az ember, aztán 1-2 perc és megy is. 1200-1300
-as fordulaton biztos nem indulok el, csak ha beállt 1000 alá.Főleg télen kap a motor, amikor hidegen indul az ember, és a sok huje aki siet, tolja le az útról, és ra kényszerül arra, hogy porgesse a motort.
Teljesen egyetértek veled. Huje
David: hüje? 😂 magadból indulsz ki?
Még tanuló koromban, egy Opel Astra H-n voltam, és az oktatóm úgy tanított meg hogy 2000-nél váltani kell, mert nem tesz jót a motornak, és amúgysem voltunk városon kívül, szinte végig Debrecenbe, sosem volt az hogy 3000-ig felmenjünk mert rám szólt ha 2500 felé mentünk volna. (1,6 16v 2012/12)
Miután meglett a jogosítványom, vettem egy Opel Astra F-et (1,4 8v 1995)
Ennél is eleinte 2000-nél váltottam, de azért városon belül, 2000-nél felrakni 3-ról 4-be, aztán ha lassul a forgalom, pl egy lámpánál ami éppen akkor lett zöld, és gyorsítani kellene vissza, mondjuk 30-ról, az elég szenvedős volt neki, mivel úgy bántam vele mint ahogy tanultam, de bátyám ugyan ezeket elmondta, amit a videó mutat, és igaza volt, ki is pörgettem egy párszor 6000-ig, de azóta 2000 alá nem is szeretem ha megy a fordulat, esetleg akkor ha pl 4-esbe főútvonalon keresztül kell menni egy városon és 1500-at forog az még oké, és mióta ezeket tudom, 2500-3000 környékén szoktam váltani, vagy akár 3500-nál ha éppen sietősebb a forgalom, és semmivel nem eszik többet, mintha 2000 és 1500 között hajtanám, és még a hangja is jóval szebb, plusz jobban érződik az ereje is.
(Ezt csak úgy leírtam személyes tapasztalatként)
Végre egy olyan videó amiben kivesézik ezeket a dolgokat. Nem egyszer képes is lett volna velem összeveszni bárki, aki fél óráig járatja az autót reggelente, illetve 1500-nál kapcsol :D
Köszi Szépen!
Betenne, ha az olajszivattyú 1500 ford/nin-nél nem építené fel a nyomást. Annak már alpjáraton bőven elégnek kell lennie.
Így igaz. Inkább ő azzal pusztította a motort hogy majdnem felpörgette piros tartományba. Vannak olyan cikkei/videói a Totalcar-nak hogy sokszor nem tudom felfogni hogy mi van butítják úgy a népet mint az állat.
A kommentelők közt, akik megnézték ezt a videót tanult egyáltalán valaki hőtant vagy motordiagnosztikát?
Mert nem hiszem el, hogy ennyien elhiszik ezt a pár sületlen kijelentést az üzemeltetéssel kapcsolatban. Pl.: 1500-as fordulaton ne váltsunk fel, mert nem épül fel kellő mértékben az olajnyomás? Úristen!!! A motorok olajszivattyúja úgy van méretezve, hogy üzemmeleg állapotban alapjáraton tudja a minimális 1,5 bar nyomást. 1500-as fordulaton is minimum 2 bar, hacsak nincs szétkopva a motor.
Akkor a másik baromság: a benzin kicsapódik a henger falára??? A benzin égéshője 47,3 Mj/kg, az égési csúcshőmérséklet 2200-2500 celsius fok terjeszkedési ütemben. Az izentropikus expanziónál esélye sincs páralecsapódásnak!
@@levkvarner9865 Ez a baj a you tube-os botcsinálta műsorvezetőkkel. Nincs senkinek sem lektorálva a leforgatott munkája.
Annyira szeretem az ilyen okosokat
nem akkarok okoskodni en csak egy sima szerelo vagyok de vannak olyan turbo dizle motorok( nem irok tipust es markat) ami kimondottan erzekeny ha hidegen meglepik kerdes a hideg minusz 5 tol kell jaratni az TD motorokat jo pesze nem vegtelensegig
"ami kimondottan erzekeny ha hidegen meglepik kerdes a hideg minusz 5 tol kell jaratni az TD motorokat jo pesze nem vegtelensegig"
mi ez a katyvasz ? ? ? nem tudsz értelmesen írni ! ! !
hát tényleg elég sima egy szerelő vagy . . . .
Szia János
Csak annyi ha mínusz van tartósan be indítasz egyTD motort és nyomod neki akkor tolják be a szervizbe mert hengerfejes lesz előbb. Utóbb nem megyek bele a motorban levő nyomás és hogyan melegedik a motor boltok amúgy tapasztalatból írom
Sziasztok
Én nem vagyok gépészmérnök sajnos
De azért annyit tudok sima szerelőkent hogy a turbo minél előbb el akkarja érni az üzemi nyomást a hengerfej nicsen át melegedve Kelően és nagy a nyomás a turbo miatt és általában gát repedés vagy hengerfejtömítés amiről beszélek régi TD motorok már az újabb autókban az elektronika meg védi valamilyen szinten én személy szerint aszt ajalom egy kicsit ketyegjen de ha jóbban után akartok járni nézetek utána a neten az én tudásom eddig terjed
Én is alacsony fordulaton váltottam régebben, mert úgy volt az oktatásnál (ha jól emlékszem a kreszvizsga előtti elméleten), hogy a legmagasabb fokozatba kapcsolunk a körülményekhez képest. Aztán továbbtanultam :)
-15 fokban a Suzukik szeretik a kis járatást, főleg 20 éves életkor felett. Ha nekem is új Lexusom lenne, akkor szarnék az egészre. :)
Ez a Lexus sem új, hanem közel húsz éves, 2002-2003 körüli. Csak Antinak volt ekkor új (beszerzésű). Ne tévesszen meg a rendszám, külföldről lett behozva. Ez az a típus, amit Karotta a TC 3. adásában öltönyben tesztel, majd a végén találkozik az akkori barátnőjével (tényleg együtt jártak, mint ennek az adásnak a "Best of"-jából kiderül vagy 3 évvel később), akinek az átlagos magasságú, 1,75 körüli Gáborunk a válláig ért. Ugyanabban az adásban szerepelt Winkler 105-ös Škoda-tesztje is, még 2002-ben.
Nagyon hasznos. Én is ezt osztom. Sajnos sokan nem tudják. Kis motorral kezdtem. Haladtam ........ sokat tanultam. Saját kezűleg mindent javítottam. Már a szakszervíz a megoldás. Tisztelettel Szakács Attila egy 4×4 -es. Marosvásárhelyről.
De egy öreg turbó benzines, automatát sem kell picit melegíteni? Én úgy érzem, ha melegedett picit azután könnyebben, finomabban jár, és vált is.
A 2001-es E46-os kezikonyveben is benne van hogy ne jarassuk hidegen a motort hanem induljunk el egybol.
Szerintem jól elmondtad 👍🏼 én így szoktam csinálni már több autós oldalon is volt ez a téma
Na végre tudom ezt is. Tudtam hogy ez mind a kettő káros bár mindeki pont ezt mondja, hogy ez kíméletes a motornak. Mindenkinek mondhattam az ellenkezőjét de soha nem tudtam igazán miért.
Csak azt hallottam, hogy járassuk egyhelyben percekig hogy bemelegedjen mert ha fél perc után indulsz vele az káros, járasd minnél alacsonyabban mert kíméled a motort és kevesebb a fogyasztás.
El sem hiszitek mennyire hálás vagyok ezért a videóért. Én is az 1500-as elváltogatók klubtagja voltam a legelején mikor még csak pár napos volt a jogsim. 2x néztem meg a videót, hogy ez örökre az eszembe vésődjön.
DEFA berak belső kiegészítő fűtéssel és ennyi. Meleg autó, meleg hűtővízzel, teljesen pára és jégmentes üvegekkel. Talán a legjobb befektetésem volt az elmúlt 5 évben.
Annyi, hogy ez csak konnektor közelében jó (északi országokban mondjuk lakótelepeken kifejezetten ezért voltak kihelyezezve a DEFA rendszereknek konnektorok :) )
Ha nincs más, akkor Webasto, azt mondjuk lehet időzíteni + távirányítóval is működtetni. De nem olcsó az sem. A mi autónkba DEFÁt raktunk mondjuk, de csak mert megtehettük, hogy garázsban tartsuk.
Sajnos a korai elváltásban én is hibás vagyok, próbálok leszokni róla. Ebben megakadályoz, hogy két újabb autó is van a családban (benzin és dízel is) és olyan 1800-nál már BŐVEN jelzik, hogy válts...miért? Komolyan kérdezem!
tipik elváltogatós volt egyik tanárom. mondjuk ami gáz, hogy ő autószerkezettant tanított, és vezetésoktató volt mellette. meg is adta magát a 118d. :DD
Reggeli járatás: nem megfelelő kenés minimális terhelésen
Egyből elindulás: elégtelen kenés erős terhelésen
Mindenki döntse el magának melyik koptatja jobban. A korai felváltás az viszont tényleg nem jó ötlet.
Modern VW és ahhoz hasonló autók 2ezres fordulatnál kiabálnak, hogy váltsak már el... Ez a funckió nem sokat tesz az emberek rossz szokása ellen.
Az autostop hasznosságáról mondjuk nem esett szó, bár amikor -5 fokban, 2 perc kocsikázás után szó nélkül leállítja magát a lámpánál akkor valamit szívesen kérdeznék a mérnököktől.
ellenben jót tesz a konszern bevételének
Corsa D is ott kiabál és aki használja még nekem mondja ott válts el, hát sokat fogyaszt...
Volt szerencsém párszor vezetni modernebb autókat, mint a sajátom és rászoktam, hogy indítás után egyből kapcsolom is ki a start-stop rendszert. Ha meg már látom, hogy bemelegedett, akkor vissza.
Alapvetoen nem az a baj, hogy allando sebesseggel haladsz 1500-2000es fordulaton (benzinesnel), hanem az, amikor innen szeretnel gyorsitani visszavaltas nelkul. De itt is inkabb eros gyorsitasra gondolok, nem arra, amikor a varosban a zold lampatol el akarod erni az 50-60-as tempot.
Egy automata valtos kocsi se porgeti feleslegesen a motort, viszont amikor szukseg van ra, egybol visszakapcsol oda, ahol jo neki. De ez elhangzott a videoban is.
Én is kikapcsolom, már amikor nem felejtem el....Az én autóm is szól 2000-nél,kicsit még szoktam hagyni pörögni és úgy váltom el.
Na ezért is jó, ha az ember többnyire hanyagolja az autós fórumokat, cikkeket, városi legendákat. Sose érdekeltek annyira az autos dolgok, ezért nem hallottam erről az alacsony fordulatos dologról sem. Alapból olyan 3000 körül tartom a fordulatot, mivel kb ott van az, hogy jol is megy, de még nincs nagy hangja, plusz talán valami 3500 körülre irták a legjobb hatásfokot a gépkönyvben, gondoltam ha már ég a benzin, hozzuk ki a lehető legtöbbat belőle. Úgy látszik jól csináltam.
Nem a fordulat öli meg a motort hanem a nyomaték. Kisebb turbós motoroknál is elkövetik azt a hibát.
Garázs Géza a megengedett erteken tul nem hasznalunk semmilyen autot
Ezt kifejtenéd bővebben? Légyszíves! Köszönöm. (Komolyan írtam.)
Mindkettő megöli, az hogy melyik mennyire típusfüggő.
Egyébként érezni is az autón ha a megfelelő fordulatszámnál használod. Akkor sokkal simább, tökéletesebb a járása. Persze tapasztalatom szerint dízelnél jobban érezni.
Nekem 1,4 turbó benzinesem van. Automataváltóval van szerelve, hidegen melegen is elvált 2000-nél, és 1200/1500 körül forog városban. Akkor motor gyilkos a váltója ? Típust direkt nem írok, de 2012-es model.
használd sport módban ;)
Fuelemuele a sport mód akkor is pörgeti ha vízszintesen mész 50-el ami meglehetősen idegesítő dolog.
@@krisztiankovacs4839 ;)
Meg ugye külön kellett volna venni a szívó és turbós benzin motorokat, mert pl egy Audi(Skodában van) 1.4 122LE turbómotornál már ott a teljes nyomaték 1500-as fordulattól. Én pl városban nem is engedem 2000-es fordulat fölé, vagyis érzésre 4-ben addig kell forgatni. Vagy?
Ez Áprilisi 1. tréfa???
Aki kíméli az autót, nem úgy közlekedik vele, hogy felvált 5 be és aztán padlógáz ahogy a videóban mondják. Nagyon félrevezető.
Gyorsításnál nem kell padló gázt nyomni hanem csak fél vagy negyed gázt kell adni hidegen és melegen is. 2000 környékén elváltani és ismét finoman adagolni a gázt. Azután ismét váltani 2000 nél kis gáz és már 50-60-al is mész. Na ekkor ha már nem gyorsítasz és berakod 4-be vagy 5 be attól függ milyen az autó váltója és tartod az 1600-2000-es fordulatot úgy hogy éppen csak hozzáérsz a gázpedálhoz. Ekkor nem fog sokat fogyasztani az autó, és nem fog nagy terhelést kapni se a főtengely se a dugattyú se semmi. Ha a forgalmi szituáció úgy kívánja lassítasz és visszaváltasz vagy visszaváltasz és gyorsítasz.
Minél nagyobb gázt adsz annál nagyobb a robbanás ereje és a terhelés. Minél magasabb a fordulat annál nagyobb a terhelés. Mechanikai és gépészeti alapismeretek alapok. Tehát a legjobb az autónak, ha kis gázadással gyorsítunk fel arra a fordulatra, amikor is ha váltasz még pont abba a tartományba esik vissza ahol a nyomaték a legmagasabb. Ennyi.
Gábor Mikó Minél több gázt adsz, annál több keverék kerül az égéstérbe, ami ellenállás hiányában felpörgeti a motort. Ha viszont van ellenállás, pl. lusta vagy egy majdnem állóra fékezést követő gyorsításnál 1-est kapcsolni, és kettesben nyomod a gázt, 900-1100-as fordulatnál, a táguló keveréknek sokkal jobban ellenáll a dugattyú, így károsítva azt, meg minden mást az egyenetlen járással. Nagy fordulaton egy kerékfordulatra sokkal több főtengelyfordulat jut, tehát a terhelés kevesebb, csak többet kell kis terhelésen dolgoznia. Biciklin szemléletes. De persze a ló túloldala, a rendszeres tiltásig forgatás sem értelmes, még ha bizonyos motoroknál kárt nem is okoz.
Sziasztok. Én hidegben járatom pár percig, ha le van jegesedve. Amíg levakarom a jeget, ha éppen lusta voltam beállni a garázsba. Egyébként meg nem minden olaj ér oda 20-30 másodperc alatt. Főleg a 10w 60 as. A direkbefecskendezős autóknál sokkal kevesebb a lecsapódás a hengerfalon. Ne járasd feleslegesen. Totalcar? Ti beszéltek az üzemeltetésről? Kérdezzétek meg Karottát az olajszint ellenőrzéséről. Megmutadta a hozzáértését!
Nemtom', biztos jó videó, de ahogy megláttam az óracsoportot egyből elkalandoztam a hahun lévő is200 hirdetések irányába :D :D
Hiánypótló videó!Köszönet érte!A második hibát rendszerint én is elkövettem.De most boka ínszalag szakadással lesz ideje megpihenni a verdának és én is végiggondolhatom az elhangzottakat. :)
De szép ez a Lexus is 200. Egyik kedvencem! :)
Én úgy szoktam, hogy indít, aztán bekötöm magam, waze beállít, telefon töltőre bedug, lakáskulcs pénztárca a megfelelő rekeszbe elhelyez, télen opcionális jégoldózás, aztán indulás. Ezzel a szöszmötöléssel jár annyit a motor, hogy körbeérjen az olaj.
Viszont nálam is probléma, hogy a lakóparkból egyből a forgalmas főútra kell kifordulnom, illetve 2km után viszonylag nagy terheléssel egy "hármasos" emelkedő következik, 6-7 km után meg már a pályán vagyok.
:) Körbeérjen...ahhoz jó sok idő kell. :D Inkább elérjen a kenendő helyekre...bár ez is baromság mert nem folyik-csorog le minden olaj s nem marad fémtisztán ott a sok fémalkatrész! De a lényeg: hogy "elérjen" megfelelő nyomással s mennyiségben az olaj...inkább így helyes...ahhoz kell pár mp. Ez 0W-s olajnál kb. 8-10 mp, de ha neadjisten 10W-set használsz...akkor is 48 mp múlva minden helyre eljut az olaj. Ezért nem is értem, a "szakértő úr " ezt a 20-30 mp-et hol olvasta...ja, biztos a Lexus leírásában...csakhogy az átlagban 10 évnél idősebb Suzukik, Opelok országa vagyunk! Ne a Lexushoz mérjünk már mindent hanem jó lenne ha valódi szakértő az olajok tulajdonságaihoz! viszonyítva mondaná meg hogy mit hogyan...ez pedig Gajdán Tanár Úr. Ajánlom mindenkinek a szakmai tudományosságát...kifejezetten van egy a motor melegítésével foglalkozó, komoly szakvideó is itt a youtube-on is. Antalka! Alapjáraton kisebb jóval a fordulat...kvázi a hidegen járatás kevésbé veszélyes mert a kopás is kisebb...és sajnos ha 1000 helyett 2-3000 a fordulat már az is hatványozottabb fordulatot jelent, a kopás is hatványozottabb...tehát én járatom az autóm motorját pár percig...na nem üzemmelegig mert az sokáig tartana...de pár percet mindenképpen. Addig amíg az automata szívató nem avatkozik bele már ha nem megyek 2-3000 fordulattal. Ha még beleavatkozik (felemeli a fordulatot mert ő lefulladásnak veszi ha te mondjuk váltás után 1200-as fordulatra kényszeríted a motort de ő a szívatózással épp felette van valahol, pl. 1600-ason. Az "üzemmeleg" állapot is csak fogalom...a hűtőfolyadék hőfok mégha full is (85 fok kb.) az olaj még közel sem kész, közel sem üzemmeleg...tartósan pár perces teljesen meleg hűtőfolyadékhő után jő el valamikor az, hogy az olaj beáll állandó azaz olajüzemmeleg hőmérsékletűre. Az olajból pedig tessék ezért minél alacsonyabb W előtti számút beletenni mert minél előbb éri el azt a viszkozitási tulajdonságot mint üzemmeleg állapotban annál hamarabb közelít még hidegen is az olaj kenési képessége a már olajüzemmeleg olajéhoz kvázi ekkor ezzel s így érhető el a legkisebb kopás hideg motornál. A hátsó számot hagyjuk csak a gyártó által előírttal egyezően! mert ha üzemmeleg a motor akkormeg már az a kenés kell neki amit az biztosít neki amit a gyár írt elő a siklócsapágyakhoz pl. Zehát ha pl. 10W 40 egy motor olajelőírása a gyártó által akkor 0W 40-et bele! A hátsó számot NE! Azzal tényleg ártunk a motornak...pláne ha hígabbat teszünk bele (30-asat, 20-asat). Ja az meg baromság, TÉVHIT kedves Antal, hogy ha 1500-zal járatod a motort akkor az olaj nem ken úgy...akkor alapjáraton gyilkolnád a motort? Erősen kétlem. A szivattyú úgy van megtervezve, hogy még alapjáraton is több! olajat nyom akkora nyomással mint amennyi a biztos csapágykenéshez kell!!! Elcseszni ott tudod ha még nem elég meleg az olajad vagy ha nem elég a szállítható mennyiség...mert magasabb fordulaton már nagyobb, több az olajigénye a csapágyaknak.
"elintézi a gyerekeket..." Nem gyerekbarát kontent... 😋🚙😆
Nekem is ez jutott eszembe.
:D
Vízhőfok alapján vigyázni a motorra legjobban az új BMW mociknál lehet. A hőfok függvényében más méretű a fordulatszám mérőn a piros zóna. Induláskor még négyezer a teteje, aztán ahogy melegszik kúszik felfelé és fogy a piros csík.
Ezt a videót minden autós iskolában kötelezővé kellene tenni!
Én beülök/ráülök a gépbe, beindítom és amíg elhelyezkedek, bekötöm magam, felteszem az előlapot, keresek zenét, az épp elég kb. és lehet indulni. Ennyi. Utána meg 2000 körül tartom a fordulatot hogy melegedjen is meg közlekedjen az olaj rendesen, amikor meg bemelegedett 2500 alá nem nagyon engedem a fordulatot. Ez annyit tesz, hogy városi körülmények közt sem kell gyakran a 4. Nemhogy 5...
1995 évjárat Audi 80 Avant 1,9 TDI 90 le, 25 éve egy tulaj, hidegbe mindig járatva van 5-10 perceket még sincs semmi baja szóval nem értem. Ja és kopó alkatrészeken kívűl olaj és szűrő cserék voltak eddig semmi komoly :)
Szép ez az autó. Az az óracsoport pedig egyenesen gyönyörű...
Redná-hööőőőááá-ritititi
Akkor ezért romlottak el az autóim! 900-1200 közti fordulaton használtam folyamatosan, több ezer km-en keresztül. Néha amikor beindítottam alapra lefulladt, én meg gondoltam, hogy nem szív elég benzint a motor! 1000 fordulat felé sem szívesen pörgettem. 700-800 km-t mentem egy tank(40 liter) benzinnel, gondoltam jó ez így..
A következő videóban lehet több ilyen szokás😀
Amikor vezeni tanultam, az oktatóm mindig azt akarta, hogy 40-nél váltsam el az 5-öst (1.6D VW Jetta, kb 1987-es). De valahogy, amikor ő vezetett, sosem esett a fordulat 2000 alá :) Volt jónéhány benzines autóm, meg egy TD is, de éreztem rajtuk, hogy nem szeretik az alacsony fordulatot. Viszont arra mindig rohadtul ügyeltem, hogy jó szűrő és olaj legyen bennük, rendszeresen cserélve. Most egy 1.4 Honda Jazz van, nem engedem a fordulatot 1500 alá amikor csak tartom a sebességet, gyorsuláskor meg bele-bele csúszik a 4-5 ezer kategóriába. Lassan 2 éve van nálam, egy rossz szava nincs. És mivel 5W-40 olaj van benne, kb fél perc után én is bátran elindulok vele. Télen meg annyival többet járatom, amíg lekaparom a jeget.
Szerintem amelyik motorban 1500-as fordulatnál nincs elég olajnyomás az xar
Én az egészet nem értettem! Én a városban 3.-4.-ben 50-el megyek 1500-as fordulaton vagy picit többel.Azaz majdnem alapjáraton..Kívül épp elhagyja a mutató a 2000-es fordulatot,de épp csak a 90-nél ötödikben.Mit tegyek a városban???Menjek másodikban??
Köszönöm, ez hasznos infó volt, én csak annyit tennék hozzá, hogy egy régi használt autóban pl. jobban érződik ha valamit nem jól csinálsz, az már túlélt legalább egy, előtted már rossz szokásokkal vezető sofőrt. Persze az új autók már máshogy vannak összerakva, és egyet értek az előttem szólókkal, az sem mindegy honnan indulsz, hová mész. Nekem Dakar-Rally pálya az utca, és hajnalban a hidegben csak csigatempóban tudom gurítani emelkedőn, öles kátyúk garmadáján, mire kivergődök a főútra, és csak utánna tudom rendesen kihúzatni az összes sebességet. Addig nekem is csúszik a kuplung, mert máshogy nem tudsz menni.5km/h -nál is ki akarja törni a kereket a mogyorós csoki felületű útszakasz. Ha elengedem a kuplungot, lefullad egyből. Ez nekem kb 5perces balett minden reggel, így tuti bemelegszik szegény taliga a főútig nem kell fölösen járatnom egyhelyben. Szóval szükség törvényt bont, bárhogy is szeretnék rá jobban vigyázni.
Pacsi ✌️🙂👌🙏
Ezt 4 éve mondom az ismerőseimnek, de senkise lehet próféta a saját házájában
Ez szép és jó, be is szoktam ezeket tartani, de mi a helyzet az új autókkal/új motorokkal? Mennyire kell figyelni arra, hogy az első 1000 esetleg 5000 kilóméterig ne forgassuk annyira a motort, vagy inkább ez alapján azokat is érdemesebb picit "hajtani" hogy ne kínozzuk a motort?
Autója válogatja, a kezelési útmutató tartalmazza ezeket az információkat. Az én új Kia Riomnál pl. 1000 megtett kilométerig "ésszerű használatot" és maximum 3 ezer fordulat számig pörgetett motort javasoltak.
Szia Anti,
automata váltós autó esetében is stimmel a bemutatott gondolatmenet vagy van esetleg bármi amire ilyenkor extraként oda kell figyeni?
Köszönöm.
Nagyon hasznos volt! Köszönöm!!!
Én hallottam olyanról is aki azt hitte hogy a fordulatszám azt mutatja mikor kell felváltani pl: 1000-es fordulatszám-nál 1es 2000-es fordulatszám-nál pedig kettes és így tovább 😂🤦🏼♀️
1.9 cdti 150 lovas Vecram van. A gyári könyvben amit az autóval adtak ők ajánlják hogy minél hamarabb váltson fel az ember és alacsony fordulaton autpzzon. Persze nem tartom be de sokan igen mivel a használati útmutató úgy írja.
Na és mi a helyzet a turbós motorokkal?
Ez,de hasznos volt!!!!👍👍👍
Csak ha nem járatom reggel az autót, akkor mitől lesz fűtés? Vagy minden reggel amíg munkába megyek fagyjak meg?
Nyílván a szabad ég alatt parkolókra gondolok.
Ha kinyírod az autódat és busszal kell járnod,na majd akkor fogsz megfagyni.
@@majorjanos6249 Azért baromságot ne beszéljünk már. :D
Ez mind hasznos, köszönöm szépen! Egy a gondom, hogy a dízel VW DSG váltója nem hagyja 2-3e fordulat között tartani a motort, hamarabb vált. Én kb 1 perc után indulok el.
Az tény, hogy alacsony fordulaton tartva, hamar elváltva a motor rezonanciája következtében minden elhangzott alkatrész élete rövidül, viszont a kérdés az, hogy akkor a mai DSG váltók, amik finom gázadásnál lelkesen pakolászák a sebességeket, nehogy betöltsön a turbó, ezekszerint a fogyasztás oltárán kicsit áldoznak más alkatrészek élettartamával?
Ugyanez igaz lehet áttételes módon az újabb manuális váltós autók műszerfalon megjelenő sebesség fokozat ajánlására is, hiszen azok már talán a DSG-nél korábbi fordulatszám tartományon is lelkesen villognak az arcunkba, hogy tessék váltani, meghalnak a delfinek!
Az új autók már rég nem arra fókuszálnak hogy sokáig jó legyen sjanos, úgy van ahogy mondja minden fel van álldozva a fogyasztás csökkentés és a környezetvédelmi normák betartása érdekében. Ez nem most lesz baj hanem majd 10 év múlva amikor majd jönnek a zsebbenyúlós javítások.
DSG 'megtanulja' a vezetési stílusod. Ha papásan mész vele papásan is vált el. Tény,h a 2.fokozatot gyorsan teszi de lehet vele úgy menni,h ne forogjon 1800-2000alatt. Vagy meleg motornál S fokozat 😊Apropó: attól,hogy a víz 80fok még az olajad korán sem üzemkész.
Az alacsony fordulaton való rázkódás a motor salyátfrekvenciájától függ, konstrukciónként más, más, és igencsak könnyen észrevehető, amikor bekövetkezik, mert az egész gépet rángatja mint a földrengés, adaptív motr lengéscsillapítás ide vagy oda.
Ez nem 1500 nál lesz a legtöbb motornál, hanem inkább 800 alatt.
Most én is meglepődtem... a túl hamar váltáson is,bár rám nem jellemző. Viszont a helyben járatás/melegítés kicsit igen... amig benyás verdám volt,nyáron amig bekötöttem magam,dobtam egy napszemcsót és go. Télen 2-3 percig járattam... most dízelem van (Mondeo TDDi)
Ezt jelenlegi időben simán járatom 1 percig, és nem túlpörgetve kezdek vele...de én is azt hittem,hogy télen(-5,-8) járhat minél tovább.
Nekem az automata benzines w204 merci c180 cgi 2500-nál szokott váltani. :) Gondolom az jó.
..hát, ez lehet él új autóknál, de régieknél nemigen. az egy helyben járásnak régebbi típusoknál szerintem csak a pénztárcánk látja kárát. Neked 12 kilométeren nem melegszik be az autó, nekem 2 kilométeren üzemhőfokon van. A másik butaság, hogy tovább tart a melegedés, ha áll az autó :D tudod, a menetszél hűti út közben, ha egy helyben áll, akkor nem. Ezért van az, hogy megállsz járó autóval a pirosnál és felkapcsol a hűtőventi..mert nincs menetszél, ami hűtse. Azt sem értem, mi a különbség (a fordulatszámon kívül) az egy helyben járó és a menet közben járó motor működése között. Az erőátvitel nincs kapcsolatban a motorral és ennyi. Nincs különbség. Az egy helyben járatásnak pont az a lényege, hogy hamarabb eléred az üzemhőfokot, alacsonyabb fordulatszámon, alapjáraton. Az a butaság, ha valaki beindítja a jéghideg autót és egyből szúrja az egyest :) Ezért van az, hogy a mostani nagyokos fiatalok néhány év alatt kukára verik az autóikat, mert türelmetlenek, azonnal akarnak mindent, az öregek meg elvannak a 25 éves vasukkal és ki fog tartani nekik életük végéig, ha csak szét nem rohad...ja és pont az erőátvitelt gyilkolod le, ha hideg autóval útnak indulsz. Ott nincs kenés hideg olajjal. Ha előbb járatod a motor felmelegíti a váltóban is az olajat és rögtön van megfelelő kenés, amikor útnak indulsz.
..ezen a videón biztos sok kamion, busz sofőr, meg mozdonyvezető, meg veterán autó tulajdonos sírta el vagy röhögte könnyesre magát. Így vagy úgy, de könnyeztek :D a szerviz tulajdonosok, meg az autógyártók biztosan örülnek neked.
Évtizedek múlva ez már évtizedek óta nem így lesz.
Gyönyörű ez az autó Anti, jól választottál!🤤
0:27 "elintézi a gyerekeket" 😅
En csak annyit szeretnek mondani, hogy a 2012 2.0 dizel focusomban a rettegett powershift driveban folyamatosan alacsony fordulaton. Fel eve 3-mas fokozatnal tobbszor bedobta, hogy valtohiba es megakadt 3-masban, ami ujra inditas kovetoen megszunt. 1 het utan elkezdtem sportban hasznalni, es azota megszunt a problema teljesen. Sportban 2800-3000 korul valt, vegre van motorfek, es a dpf hibak is megszuntek.
Merjetek porgetni a motort :D
0:09 gondolkodj el egy kicsit azon hogy a hideg olaj mennyire folyik(igen, hatással van a pumpálhatóságra gyengébbek kedvéért), ill hogy mégis mennyire ken. Ezután gondold végig hogy a 0 terhelésen ketyegés vagy a terhelés okoz-e gondot amikor a motor a hideg olaj miatt még nem kapja meg a megfelelő kenést.
@@astonalex78 Hát pont nem. Az olaj viszkozitásától is függ. 10W40 0 fokon kb. 40 mp.
@@astonalex78 Gajdán tanár Úrnak erről más a véleménye
Hideg olaj pont annyira folyik mint a meleg manapság, hacsak nem megyünk -15 alá, de tél az meg már nincsen.
én úgy szoktam téli reggeleken, hogy beülök, becsukom az ajtót, beindítom az autót, felkapcsolom a lámpát, bekötöm magam, maszkot a könyöklő alá, zsebemből a telefont pénztárcát az anyósra, és zsa. Fél perc az egész folyamat kb, néha még rádiót is kapcsolok, megfelelő hangon. Bőven kitelik, és tudom, hogy a szükséges időmennyiség mindig meg van tartva.
Ment a like! További hasonló színvonalú videókat!
👍
Köszi a videót ❤
Nem azért jaratom az autót hidegben, hogy a motor meleg legyen hanem azért hogy a jég leolvadjon. 😁
600 ft a jegoldo. ugyes vagy
@@gaborbarnoczki1569 Hiába ha párás időben a hideg szélvő egyből visszafagy.
@@gaborbarnoczki1569 igen, kedves haccá forint, ügyes vagy
@@gaborbarnoczki1569 inkább langyos víz - az a belső párásodást és a visszafagyást is megelőzi. És környezetkímélőbb is...
@Deli Dávid 96-os Ford Galaxy azért nem kicsi autó, 20 éve nálunk és semmi baja mindig is járattuk hidegben, motorja bontatlan.
Azt még kiemeltem volna - mert ezzel lehet a legtöbb embert meggyőzni talán - hogy a túl alacsony fordulaton való járatás a fogyasztásra is kedvezőtlen hatással van. Az autó nem csak akkor fogyaszt többet, amikor jobban nyomjuk neki, hanem akkor is amikor erőlködik a motor - azaz a leadott nyomaték és a dúsítás kedvezőtlen viszonyban van. Keveset fogyasztani nem úgy kell, hogy soha nem adunk gázt, hanen úgy, hogy a rövid áttétellel gyorsítunk és a hosszúval vitorlázunk. (És ha csak lehet nem fékezünk, vagy ha muszáj, akkor motorfékkel :) )
Ismerek. 15-20 percet járatja a kolléga reggel. Ecotec corsa.
Én is télen :) 2.2 dízel ...
@@deuexmachianist Lehet érdemesebb lenne beruháznod egy motor-előmelegítőre. Skandinávoknál szokás.
Amit én szoktam látni minden reggel;beindítja az autót,jár üresben,es a kocsi mellett szívja a cigit tök lazán. 🙄😠
@@sandorpazonyi8449 Nálunk többen ketyegő autó mellett vakarják az ablakot is. Én lavakarom ha egyáltalán le kell és akkor indítom be. De hát ki miben hisz.
@@Zsoooooti Érdemes vakarni. Hátha tavasszal összevissza csillog :) Jégoldó az internet korában fantasztikus élmény :)
Ha nem taplózod el alacsonyabb fordulaton teli gázzal (amire egy csomó modern turbómotor amúgy csábít többé-kevésbé) akkor azért annyira nem kell emiatt parázni, mondjuk azért 2000-2500ig ki lehet forgatni. (Alacsonyabb terheléssel egy jó csomó automataváltó 2000 alatt dolgozik kb mindig, de amint megtiprod visszakapcsol 2-3-at (tehát amikor leveszed a nyomatékot)). Szóval nem mindegy, hogy jársz vele alacsonyabb fordulatszám tartományban. Egy jó csomó otto és diesel a modern korunkban az alacsonyabb fordulatú üzemen tudja az alacsony emissziót és (ezzel együtt) a jó fogyasztást produkálni, ez normális nekik.
Motort nem a fordulat öli meg , hanem a nyomaték . Van egy ilyen mondás is .
Ez mind szép és jó de az automataváltónál kell járatni Főleg hidegen mínuszban mert fel kell termelni neki az olajat minden görgő tűgörgő, finom csapágyazás meg lamellákhoz ami nem épp annyi hogy elindítod és mész.
Szerintem legalább is én 5-10 perc járatom és szépen vált. Ez még a john deere-re is igaz vagy neki több kell pontosan nem tudom az lényeg ha nem akarod kinyírni a váltod 5-10 perc járatod FŐLEG A DÍZELEKNÉL.
Ja és hangján is lehet hallani ha üveges jár akkor recseg ropog ha elindulsz és gyöngébb is. (Dízelnél)
@@farkasfeher6697A váltóról emeltem ki a hangsúlyt traktorral kapcsolatos infót egy olyan ember mondta akinek john deere van ebben nem tudok vélekedni de úgy gondolom hogy -15 c' olaj nem jut el minden hova (sokkal vastagabb rengeteg furat szolenoidok sem engedik át tökéltessen hirtelen gáz égnek össze a lamellák)
nekem e 280 3.2cdi mercim van ami automata váltós elindítom jár 10 percet kerülök a városban az olaj éppen 30-35c' fokot. Van szerviz pálcám azon hőmérséklet is van jelölve az üzem hőmérséklet akkor éri el ha városon kívül megteszek kb 15 km. Másik meg a devandert nem tölti fel tökételesen és egyetlen a járása persze ez a akkor jelentkezik amikor indítom és indulok. Nekem az a tapasztalatom hogy 10-perc és utána indulok.