Magánvéleményem: Ha az élet minden területén ilyen magyarázat lenne mindenhez, sokkalta egyszerűbb lenne minden! Ezt az embert klónozni kellene és minden tudomány-területen videózásra kérni! Köszönet a videókért!
Szerintem nem, van egy 30 éves diesel autónk, és teljesen rendbe van tartva, és ezek a dolgok annál például teljesen relevánsak, egyszer nem kellett felfurni vagy ilyesmi, csak kopó alkatrészeket kellett cseréni.
@@tamasdenem7892 nyilván a mai világ divatja szerint DIY hogy csinàlj hulladékot a kocsidból videót kéne készítenie. Csak mert a többségnek derogáll tanulni. És szimpla technológiai alap tényeket megkérdőjeleznek, mert buták. :)
@@tamasdenem7892 Ezt hívják okoskodásnak! Már megbocsáss, de sem a mérnökök, sem a technikusok, nem pattogatott kukoricát ropogtatni járnak az egyetemre ill. technikumba, csupán azért, hogy előítéleteink legyenek! Ha így lenne, ma egy autó sem indulna be soha, mi több ma nem lenne autó.... Ami az olajfilmet illeti, amit odaképzelsz a járatokba, nos az csak egy ideig igaz, aztán az szép lassan leszivárog és ami marad, az éppen hogy elég néhány fordulathoz. Mivel kifejezetten hideg motorokról beszélt az előadó nem felejtette el, hanem tudja (!), hogy estétől reggelig az olaj járatok szépen kiürültek. Nem akarok kicseszni veled, de ha ezt nem hiszed próbáld ki. Engedd le este az olajdenkiből az olajat, aztán nézd meg reggel meddig jár a motorod.... na jó, ne próbáld ki! :)
Vicces amikor egy laikusoknak készült videót fikáznak az önjelölt mérnök urak. Elmondta, hogy egy olajgyártó lemérte mennyi idő alatt ér körbe az olaj. Mindegy milyen motor, a lényege az egymáshoz viszonyítás volt ugyanannál a motornál. Ti meg itt mindjárt motorkódot kértek :D Készítsetek magatok videót. A válasz is benne volt. Kicsit vàrni indítas után, majd elindulni nem tiporva a pedált. Hasznos videó, köszönjük!
@@orkhepaj Nem szolga lélek, hanem úriember és nem érzéketlen bunkó. Abból amúgy is több van, megfelelő elosztásban. Még jó, hogy kihalófélben.... Tehát Gajdos Miklósunk egy igazi úriember. És köszönjük neki ezt a nagyszerű előadást.
Köszönjük. Nagyon hasznos ez a videó is. Mivel egyre több az utakon a turbó motor, szivesen megnéznék egy videót arról hogy, hogyan is használjuk a turbófeltöltős motorokat. Az emberek 90% sztem nincs tisztában azzal, hogyan kell használni. Sztem legalább ennyire fontos, mint ahogyan ez a videó is. Amit fel lehetne vázolni benne, azok a következők: Működése, funkciója, helyes használata ill. mitől tud tönkre menni. Persze, ez csak az én megközelitésem.
Nekem van egy 1.6td golfom, mindig úgy csinálom,hogy izzítás, indítás , ha bennt állok az udvaron, akkor utána kapunyitás, öv, zene elindítás, és nagyon finoman. se túl alacsony fordulaton, se túl magasan, felüljárókat kerülöm addig, amíg legalább a víz nincs 90°C-on :) hosszabb út után, vagy akár csak egy sima városi út után amíg kicsatolom az övet, tegyük fel a zenét végig hallgatom, kinyomom a zenét, és ha bennt állok akkor kaput zárok...nagyon hálás a kis dög :D
Mivel rendelkezem autószerelő multal, igy nagyából tudom mindenre a választ, amire kiváncsiak vagytok, de ezt meghagyom a tanár úrnak. Mindenesetre örülök hogy ti is kiváncsiak vagytok egy ilyen videóra. Rengeteg embernek segitene képben lenni.
Ha bettenék a Kresz oktatásba ezt az anyagot, akkor sokan, főleg a lányok nem értenék. Feleslegesen ne traktáljuk az embert. Ha bérlek egy autót, akkor nem fogalalkozom az olajjal. Ha nem megy a kocsi otthagyom, és a bérbeadó cég még ki is fizeti a taxiszámlámat, amíg eljutok a csereautóig. Valljuk be már: ha veszek egy telefont vagy számítógépet, akkor sem foglalkozom azzal, hogy hány regiszter van a telefon processzorában. Még a használati útmutatóban sincs erről infó. Ha cudarul bánok vele akkor elromlik, és veszek másikat.
Ismét nagyszerű videó, köszönjük! Nem csalódtam most sem a tanárúrban, és hasznos lesz ez a videó számomra néhány havernak megmutatni. Mert állandóan megy a vita mindenkivel, egyik ahogy indítja az autót, már engedi is fel a kuplungot, és tolja neki mint állat, közben magyarázza nekem, hogy minek hagyom 1 percet ketyegni az autót. A másik pedig azért néz hülyének, hogy hogy merek elindulni úgy, hogy nem megy előtte 10 percet az autó :D De a köztes megoldást, azaz hogy 1-2 percig ketyegjen a motor indulás előtt, egyik sem alkalmazza. Szóval nagyon jó videó, jó arra, hogy a hülye tévhiteket eloszlassa.
Alapvetően hasznos lehet sokaknak ez a videó és többségében helytálló, viszont egy ponton javítanék, mert ezt már sok helyen hallottam ugyanígy tévesen. Tehát a téli fokozat nem viszkozitási értéket jelöl, vagyis pontosabban egy adott hőmérsékletet (szivattyúzhatósági határhőmérséklet), ahol az olaj még éppen szivattyúzható, tehát a viszkozitása 60.000 mPas. Illetve kiegészítésként, a magasabb téli fokozat minden esetben rosszabb, nem mérsékli az olajfogyasztást, alapvetően nem indokolja a magasabb üzemi hőmérsékleti viszkozitás értékét. Tehát mindig igyekezzünk lehető legkisebb téli fokozatú (0W) olajat választani és a viszkozitási index lehetőleg minél nagyobb érték legyen (ez a szám mutatja, hogy egy olajnak mennyire változik a viszkozitása a hőmérséklet függvényében , minél kevésbé annál jobb). Ezekből következik hogy egy 0W40 es olajnak nagyobb a viszkozitási indexe, mint egy 10w40 esnek, hiszen a nyári fokozat mutatja, hogy üzemi hőfokon mindkettőnek "ugyan akkora" a viszkozitása, viszont a 0W s téli fokozatú 10 fokkal alacsonyabb hőmérséklettől szivattyúzható, mint a 10w-s.
Hasznos videó, köszönöm. Műszakilag nem indokolt a hosszú melegítés. Nem is gazdaságos. De szerény véleményem szerint, ha nincs más melegítő az autóban és az valóban a mínuszokban vár arra, hogy elindoljon, akkor bizony számít a konfort érzet is. Nem biztos, hogy jól esik vezetni nagykabátban, sállban, sapkában, miközben látszik bent a lehelletem. Az autó fűteni meg csak meleg motorral kezd. Elhiszem, hogy árt a motornak a hosszú melegítés, de nem én vagyok autóért, hanem ő értem. Nekem sokkal kényelmesebb egy könnyű pulóverben vezetni a konfortos hőmérsékletű autót, mint eszkimónak öltözve.
Az én teknikám: 1:30-2 percen állò helyzetbe megy a motor néha kb 12%gáz adás ennyi idő alatt (5w30) 1800-ròl 1000környékére megy az rpm (210.000km-es autò) Utána kicsi gázzal indulás. (Mazda 3 2.0i Sport.)
Nagyon örülök, hogy ilyen videot is látni ez az úr mar a vezess. Hu-n a kedvencem. Ritka okos ember és nem utolsó sorban szerény ! Nem a tipikus laza és nagyképűség . Egyre ritkább :/. Ámen 😀
Tényleg értelmes gártó lehet ez a KIA, ha így írták be a kézikönyvbe. Más gyártók az azonnali elindulást javasolják minden körülmények között, ami tudjuk, hogy egyáltalán nem jó.
Jó kis videó .Sok hasznos dolgot megtudtunk Gajdán Tanárúrtól ! Csak annyi ,hogy szerintem akkor működik üzemi hőfokon a motor amikor az olaj hőmérséklete is elérte az optimálisat. Előbb a víz aztán pedig 15-20 kilóméterre rá az olaj .
Remek videó. Mindig így csináltam és másoknak is így javasoltam. Kicsit bele kell látni a működésbe és így logikus. Erős hidegben, főleg régi motoroknál hallható, hogy kell jó pár másodperc, mire magához tér. Viszont 6:14-nél szerintem az -30 fok alatt akar lenni. :)
Köszönöm szépen, hasznos videó volt! Őszintén megvallva, kezdő jogsis vagyok saját autóval és nem értek jobban az autóhoz műszakilag, mint bármelyik kezdő. Szóval jó tudni ilyeneket, köszönöm a tippeket! Szeretném nem kinyírni ki a kocsit rövidúton. Főleg, hogy 22 éves, amúgy is. :D
A video tetszik,de nagyon sok kérdést és problémát nyitva hagy.Nagyon fontos hogy be kell tartani a gyári olaj előirásokat!A mai modern motorok más illesztési méretekkel gyártják és például a dugattyú palástja teflonnal van bevonva.Tulajdon képpen maga az alap-blokk azért nagyon sokáig elmegy probléma nélkül.Divat mostanában a vezérműlánc használata a szíj helyett.A láncot olaj nyomás feszíti,a probléma ott van hogy a hagyományos olajszivattyú maximális nyomása mechanikusan van leszabályozva:hidegen extrém nagy az olajnyomás a feszitőben ugyanis a kifolyó oldal kalibrált furaton távozik.A hideg olaj lassabban távozik a kalibrált furaton és emiatt a lánc extrém feszitést kap.Na ezért nyúlik a lánc olyan hamar ha sok a rövid táv.Az új motoroknál (Pl. BMW benzines) az olajnyomás egy "map" alapján van szabályozva elektronikus szelepen keresztül,ami azt jelenti hogy széles fordulatszám és hőfok tartományban az olajnyomás egy viszonylag szűk tartományban mozog.Ezek a autók nem is nyújtják a láncot...A hűtőfolyadék keringése is már elektromos szivattyú segitségével történik ami azt jelenti hogy a motor hamarabb melegszik fel az üzemi hőfokra. Azért az meg kellett volna emliteni hogy minden motorban leállitás után azért memarad az olaj a csatornákban,persze nem örökre. Nagyon örülnék ha készülne egy olyan videó is ami elmagyarázza a felső szám jelentését ami igazából a hő-tűrő képesség mérőszáma.Lásd sport motorok 5W-50,10W-60. Ugyanis a mai modern autóknak inkább a megégett olaj a rákfenéje.Ha egyszer is megégetik az olajat utánna mindig is enni fogja mert beégnek betapadnak a dugattyú gyűrűk és megy a motor a levesbe..arról nem is beszélve hogy a nagyon finom furatokba és csatornákba is beleég az olaj.(lást turbo olaj feed pipe)...például Ford 1.6 TDCI... A lényeg: előirt olaj megfelelő csere periódussal! Az már egy másik történet hogy a gyártók kb 200.000 KM élettartamra tervezik az autókat,SZÁNDÉKOSAN! Ez a fogyasztói társadalom...
Jó, igényes anyag! Az agyonköpködött Opel 1,4 16 V. 1996-os Astrámat kezdetek óta melegítem, továbbra is kifogástalan, hibamentes a motor. Na jó, szalonban, szervizben egyszer sem vittem be olajcserére...Magam csinálom. Első olajcsere:1000 km, majd 4000, majd 10e.
Én úgy vigyázok az autómra, hogy télre 5W-40 olaj, nyárra 10W-40. Még nyáron is járatom fél percig (bekötöm magam, kirakom a zsebemből a telefont, stb) mert a motornak akkor is hideg van, az is hidegindítás. Télen úgy szoktam, hogy 5 fokonként 1 percet teszek rá, pl -5 fokban 1-2 perc, -10 fokban 2-3 perc és így tovább. Még mikor frissen vettem az autót és 10W-40 olaj volt benne, beültem -10 fokban, beindítottam és elindultam szép komótosan, már ott éreztem hogy máshogy reagál a gázra, onnantól vigyázok rá így és 1-2-3 perc járatás után mindjárt másabban indul el, érezni rajta. Külön örülök, hogy kitért az olaj-hőmérsékletre, akárkivel beszéltem, én is mindig mondtam neki, hogy az olaj számít. Annak hőmérsékletét úgy lehet "kiszámolni" hogy a vízhőfok mérő 0-ról 90-re állási idejének a még kétszerese kb(!). Tehát egy kis 1.0 Swiftnek 5 perc a 90 fok, akkor még minimum 10 percig nem szabad kínozni, egy nagyobb 3.0 6 hengeres motornak mondjuk 7-9 perc a 90 fokos víz, akkor azt további 15-20 percig nem szabad hajtani és így tovább.
Köszönöm a videót, nagyon jól levezeti a kérdésre a választ. Az autósok körében azonban vajmi keveset hallani az előmelegítő berendezésekről. Az Alpokban vagy a német hegyekben büntetés terhe mellett lehet elindított motor mellett kaparászni az autóról a jeget, így ott el is terjedtek a motor előmelegítő és állóhelyzeti fűtőkészülékek. Magam is rendelkezek ilyennel, igaz én nem a hegyi körülmények miatt szereztem be, hanem a rövid távú városi vezetések kezeléséhez. Több szempontból is előnyös ez: 1.) Melegszik a motor és az olaj, könnyebben indul és 75 fokos vízzel lehet mindjárt fűteni; 2.) Mivel állóhelyzetben képes fűteni, így a jármű a saját fűtőrendszerén keresztül az utasteret befűti; 3.) Mivel az utastér melegszik, az üvegeken a dér/hó is leolvad; 4.) Üzemanyag felhasználása kedvezőbb mint az alapjáraton hidegen (szivatóval) járatott motor; Kisebb indítási kopás, télen is jó, kevés üzemanyaggal hígult motorolaj áll a motor kenéséhez rendelkezésére. Ma Magyarországon újonan ezek a készülékek 220.000Ft környékén járnak, nekem hét éve 167.000Ft volt és három tél alatt hozta vissza üzemanyag megtakarításon keresztül az árát. Ráadásul ez nem az autó tartozéka, az első autóból ami megkapta anno, kiszereltem és további járművet is gond nélkül kiszolgál. Érdemes fontolóra venni, nem csak kényelmes, hasznos is és EURO 2-es kipufogógáz kibocsátása lévén még környezetbarát is.
Kedves Roland! Mindennel egyetértek amit írsz,csak annyit szeretnék hozzátenni,hogy sok modern dízel autóba gyárilag szerelnek előmelegítő"kályhát" azért mert hidegben nem termelődik elegendő hulladékhő,nem melegszik fel egyáltalán a motor,még több órás folyamatos haladás mellett sem,így nincs,vagy nagyon gyenge a fűtés és nagy a hideg motor kopása.Nem tudják máshogy megoldani a fűtés kérdését és a hűtővíz melegentartását,csak előfűtő kályhával.Viszont ezek a gyárilag beszerelt"kényszermegolások"sok esetben a tulajdonos által nem szabályozhatóak,nem programozható(csak a motorvezérlő elektronika szabályozza a működését),sokszor a tulajdonos nem is tudja,hogy van az autójában,csak a dörmögő hangot hallja hidegben,meg érez némi dízel füstszagot.
Kedves Dani! Köszönöm, Ismerem azt a megoldást, találkoztam vele magam is szinte mindig ugyanannál a német autógyártmánynál és szinte minden esetben a programozhatóra átalakítás miatt kértek véleményt. Én az "univerzális" kályhákról beszélek, nekem benzines autóim voltak eddig, és azok sem hálátlanok a melegítésért.
Helló! Szerintem 2 alaptörvény! 1. ne menj 30.000 km, vagy 2 évet. 15,000 km vagy 1 év ez az alap hiába az akármilyen olaj nem bírja! Az olajok télen veszítenek a kenési tulajdonságaikból. A vízhőfok a modern autókban úgy van beállítva, hogy 70 c -fok körül már üzemi hőmérsékletet mutat azért, hogy a termosztát nyitási zárási periódust ne neked keljen szemmel követni. 2. Most egy tankot vagy mit hasonlítunk össze a mai modern autóval! A start-stop pedig környezetszennyezés miatt kell a gyáraknak. Az motornak egyáltalán nem tesz jót, mert a turbókat erőteljes használat után hűteni kellene. Mert amikor leállítod, minden tovább melegszik!
Pár hete találtam rá az Ön csatornájára és valami félelmetes, hogy mekkora szakértelemről tesz tanúbizonyságot minden egyes videójában. Egyszerűen fantasztikus az ahogyan képes átadni a tudás anyagot ami mögött látszik a komoly tudás! Fel is iratkoztam, pedig nem sok csatornát követek! Élvezettel nézem, hallgatom a videóit!
Szeretnék a nagy teljesítményű dízelekhez kicsit hozzákotyogni. :) A mai modern Euro III/B motorokat nem is lehet beindítani 40 fokos hűtővízhőmérséklet alatt, erre a célra előmelegítő berendezés van bennük. Üzemi hőfok is más, a hűtővíz 80, az olaj 60 fok. A régebbi motoroknál is volt már előkenő szivattyú, és üzemeltetési kézikönyvben benne volt, hogy 40 vagy 50 fok alatt terhelni tilos. Egy 16 hengeres 130 literes motor mire a 275/perc alapjárati fordulaton bemelegedett 50 fokra, az majd egy óra volt...
Köszönet sz infókért! Én melegítem de 230v os előmelegítővel kb 30 percet. Igazából behozza az árát a melegítő mert kíméli a motort, és fogyasztásban behozza az árát. Valamint egyből van fűtés is. Nekem ez jött be, mobilról el tudom indítani a motor fűtést. Kényelmes a rendszer. Tettem fel róla videót is. Motor előmelegítő 230 V os, mobiltelefonos táv vezérléssel.
Köszönjük ezt az igazán hasznos videót! Én személy szerint úgy szoktam,hogy bepattanok a kocsiba beindítom. 1 percet hagyom járni és szépen lassan 2000 fordulat alatt elváltom amíg be nem melegszik. 1.9 TDI 10W40
Apple user azért csak óvatosan azzal a korai elváltással, mert 1500-as fordulatszám alatt nem sok kenése van a motornak, mivel kevés olajat tud szállítani az olajszivattyú.
Nekem-nekünk úgy oktatták '80-ban, hogy 1-2 perc melegítés után ( hőmérséklettől függően), a legkisebb terheléssel a leggyorsabban elérni az utazósebességet (városban, akkor még 60 volt).
Szerintem fél perc, max egy perc kell amíg az olaj eljut oda ahová kennie kell, illetve az "olaj filmréteg" felkenődik a hengerfalra, és a motorolaj kenni kezd...Plusz azt tegyük hozzá, hogy minnél régebben volt az olajcsere, annál sürűbb , fáradtabb lesz az a motorolaj az autóban, és annál több idő kell neki, hogy kenni kezdjen..
A napi km számlálóval elérhető "titkos menü"-ben kiolvashatod a hőmérsékletet. Vagy a telefonodra BT-s OBD adapterrel. Én vettem az E90-hez "M Performance" kijelzős kormányt, ami sok egyéb mellet a víz és az olajhőmérsékletet is kiírja. Ijesztő. Elindulás után, már a főúton vagyok és még mindig 0cfok alatt az olaj. Viszont ha megyek országúton, autópályán, akkor télen is felmegy 110cfok fölé. Kell ajó olaj ezeknek az autóknak!
szuper video, koszonjuk! szerintem egy kulon resz a motorolajokrol nagyon hasznos lenne. ugy vettem eszre rengeteg ember nincs tisztaban a kulonbozo szamok / tipusok jelentesevel.
azt még szerintem nem árt megjegyezni, hogy a motor kopásának 70%-kát (kb) a hidegindítások/indítások miatt szenvedi el :) plusz még az sem árt azért megjegyezni, hogy egy filmréteg azért marad az alkatrészeken, szóval a hidegindítást sem úgy kell elképzelni, hogy csontszáraz minden és elkezd reszelni. úgy mondjuk gyorsan ledarálná magát, már egy 10w-s olajjal is. mivel a legnagyobb kopást indításkor szenvedi el a motor, nem értem, hogy miért nem úgy csinálják meg, hogy az olajpumpa indítás előtt szétnyomja mindenhova az olajat, majd utána indulhat a motor. Lenne egy "olajkenés" gomb a start gomb felett :)
Nagyobb motoroknál (pl. mozdony :)) van ilyen: előkenés, külön előkenő szivattyúval ami 20-40 mp-ig jár indítás előtt. (Plusz opcionális hűtővíz előmelegítő/melegentartó, igaz régebbi masinákon nem dívik.) Szgk-ba állófűtés mellé simán el tudnék képzelni egy ilyesmit.
5-10USD-s Bluetoothos OBD + andorid app és lehet szépen látni hogy mi hogy melegszik. Nem folyamatos használatra gondolok, csak egy téli napon megnézni hogy kb km-ben hol éri el az ideálist. Látni a beszívott levegőhőmérsékletet, a vízét és az olajét is.
Jogos, de képzelj el egy fullkretén férfit, vagy egy nőt... Azok inkább 3 kabátba, befagyott szélvédővel (fullra tolt ablaktörlővel), lámpa nélkül, félig csukott ajtóval mennek a melóba, nem hogy OBD-t használjanak... :)
"István Versegi" olajhőmérséklet mérő a legtöbb kocsiban (SAJNOS) nincs. A vizet a műszerfalon is látni, a beszívott levegő hőmérséklete meg gyakorta mindegy, illetve túl nagy gógyi nem kell hozzá, ha szívó motor, akkor azonos majdnem a környezeti hőmérséklettel, ha turbós, akkor pár fokkal több a szenzornál, de ez édes mindegy, a legfontosabb az olaj kellene legyen, azt nem értem miért nincs minden autóban.
Nagyon jó ismeretterjesztő felvételei vannak tanár Úr.Néha azért becsúszik egy egy baki,mint például a következő:A 0 W-és motorolaj -30 fok fölött kezd el sűrűsödni.Helyesen nem fölötte,hanem alatta!-29 Celsius fok -30 fölött van tanár Úr!-31 Celsius fok pedig -30 alatt!
Üdvözlöm! Ez a videó is nagyon jó! Mivel itt szó volt az olajról, ezért kérdeznék itt. Öreg motorba milyen olajat ajánlana. Pl. 200 ezer felett, benzines. Sokan megköveznek, hogy 5W-40 olajat használok. 230000 van a motorban, 1.4 injektoros.Főleg rövid utakon használom az autót. Köszönöm!
Nekem az jutott eszembe, hogy ugye minden autó egyszer valamikor új volt, és sokmillió forint. Nem lett volna-e okos dolog újkorában beszereltetni egy viszonylag alap, üzemaanyaggal (vagy akinek garázsa is van, elektromosan) működtethető motor előmelegítő. De tényleg szigorún új korában. S akkor az autó az egész élete alatt könnyen lehet, hogy megúszik annyi olajutántöltést, meghibásodást, egyéb dolgot, amennyibe az az előmelegítő került, tehát még vissza is hozhatná az árát, plusz némi kényelmet is jelent a hidegben, mert rögtön van fűtése, mire beülsz. 1 órányi előmelegítés fűtés meglepően kevés benzinnel meg tud történni, nem tétel.
A VW AZQ motor eléggé szereti enni az olajat, főleg a városi használatú példányok, elkopnak. Fél év után rá kell tölteni, aztán meg hamarosan lehet amúgy is lecserélni. Könnyű kiszámolni, hogy már önmagában ez a rátöltögetés ára 10 év után közel van az előmelegítő árához. S akkor még nem beszéltünk hidrotőkékről, főtengelycsapágyakról, stb stb.
Ezt csak itt hagyom a környezetvédőknek: - 1fokon a dieselen hidegindítás után 2l/óra fogyasztást ír ki, ha egyből elindulnék vele 30liter/100km a fogyasztásom, persze ez csökken és 5perc után normalizálódik. Tehát az első 5 percben az autó simán bevág 1-1.5litert, ha nem melegíted, viszont melegítéssel csak 0.07-et. (2perc melegítéssel, itt jegyezném meg, hogy addig menetszelet sem kap, így a víz melegedése tud olyan intenzív lenni 2 perc várakozás után, mint 5 perc üzemi vezetés után) Tehát a környezetünk szennyezése valójában radikálisan akkor nagyobb, ha nem melegíted az autót.
Én is csak úgy itt hagyom ezt: A környezetvédőknek (vagy inkább úgy fogalmaznék, hogy azoknak az átlagembereknek, akik picit is szélesebb perspektívában gondolkodnak) nem az a bajuk, hogy reggel 1-2 percig melegszik a motor indulás előtt, hanem az, amikor üzemmeleg motorral járatják az autót várakozáskor a sulinál, a boltnál, a havernál, akárhol 10-15 percig. A hozzám közeli bolt előtt falusias környezetben, lakóházak között 10-ből 1 ember (ez csak becslés, érzés egyelőre) nem állítja le a motort, míg "beszalad" a boltba. Csak dízelesek. Az egyiknél "jajj, bent ül a gyerek, mi lesz vele", a másiknál "nem gondolod, hogy leállítom, mert 1km-ről jövök és nem tesz jót neki a leállítás, beindítás", a harmadik meg simán csak rutinból, mert már lusta arra is, hogy a kulcsot elforgassa. Népbetegséggé kezd válni a jelenség. Az esetek többségében nincs tudatosság (vagy épp hiányos tudásból táplált tudatosság van), csak rossz szokás vagy figyelmetlenség. Lehet matekozni, hogy mennyi környezetterheléssel jár ez csak a mikrokörnyezetünkben, illetve mennyi egyéb kellemetlen hatással (szag, zaj, stb.).
Ha hidegen van terhelve a motor akkor a kicsapódott benzin felhígítja az olajat a hengerfalon, és a terheléssel sokkal jobban hozzányomódó dugattyú sokkal jobban koptatja, valamivel rövidebb ideig. Összességében nagyobb kopás jön létre.
Köszönjük szépen a videót, bár azt érdemes tudni, hogy ausztriában a lefagyott szélvédőt, járó motorral nem szabad kapirgálni ha ezt egy rendőr észleli elég komoly büntetéseket szoktak kiosztani érte.
Köszönjük szépen a videót! Na az a start stop nagyon hálás dolog, főleg télen. Amikor a dízel olajkályha alig akar elkezdeni fűteni (értsd alig bírja lefújni a párát a szélvédőről) és akkor is elkezdi lelövöldözni a motort. Vagy 110-es tartós haladás után hirtelen torlódás esetén azonnal elrendeli a Führer (ECU) a motor leállítását. Biztos szereti a turbó, ugye? Én személy szerint egyébként a jégtelenítés idejét töltöm melegítéssel, aztán kis gázpedál állással, 1500rpm fölött, kis nyomatékot leadatva, hagyva, hogy szépen lassan vegye fel a fordulatszámot a motor (max.2500rpm) elindulok. 50 fokos hűtővíz fölött már akár 4-esbe is felváltok.
Start-stop-os dízelem van. A mostani időjárási viszonyok között (4-5 fok reggelente) simán leállítja a motort a bemelegedési szakaszban 6-8 perccel az indulás után úgy, hogy a vízhőfok jelző még meg sem mozdul a helyéről. Hogy ez mennyire tudatos vagy nem azt nem tudom, de ilyenkor reggelente ki szoktam rajta kapcsolni a Start-stop-ot biztos ami biztos alapon. Az autópályázás utáni visszahűtést tudja, olyankor nem szokta magát leállítani.
Ez egy céges, 2 éves VW Transporter ~40e km-rel, de már új korában is simán kilőtte magát húzósabb, tehát 100 fölötti tempó utáni hirtelen torlódás vagy megállás után. Én még városban is hagyok neki vagy 10 mp-et, de a start-stop nem foglalkozik vele. Biztos, ami biztos: ha úgy ítélem meg, akkor kikapcsolom.
Tisztelt kommentelők! A start-stop rendszer kizárólag a kipufogógázok mennyiségének csökkentése miatt van! A gyártók azt mondják,hogy csak a kipufogó gáz kibocsájtás csökkentése a cél(ezzel is az újautó eladásokat akarják növelni)valóban árt a motornak a start-stop rendszer állandó leállítgatása-újraindítgatása,hidegen-melegen egyaránt.A gyártókat nem érdekli az így okozott többletkopás-élettartamrövidülés,mert az első 100000km-t ígyis úgyis kibírja egy új autó,utána meg le se szarja a gyártó,hogy az"öreg"autódnak baja lett a gyári start-stop rendszertől.A legjobb megoldás software-sen kikapcsolni végleg...(EGR szeleppel együtt)
A újabb motorokban van beépítve egy elektromos olajpumpa, ami leállítás után még hűti a turbót, azaz pályázás után nyugodtan le lehet lőni a motort, a turbónak nem lesz baja.( Ha leállítjátok a meleg motort, és kiszálltok hallani egy búgást, az az a pumpa)PSA autói amíg nem mozdul meg a hőfokmérő addig nem állítják le a motort, azt tudom.
Üdv! Remélem megengedi az előadó, hogy JOBBÍTÓ SZÁNDÉKKAL néhány gondolatot le írjak! Először is Köszönöm a munkáját! Sajna nekem nincs olyan kedvező véleményem e videóról :( . A szakértelmét nem vitatom, csak hát : A tiszta és világos, /nekem szerény képességűnek/ az lenne, ha a bemutatott ábrák jelentését a tanácsolt bemelegítési idővel valahogy összefüggésbe hozná. Arra gondolok, hogy pl. a 8s olajbemelegedés után az 5perc alatti vagy ide már a 2 perc melegítés az, akkor melyik? Az "akkor az indulhat el legbátrabban" az igen igen pontatlan, és főleg kevés infó! Az hogy mindezek után hogy kerül ide - és mi okból? - a harckocsi, az érthetetlen. Bocs! Most akkor, hogy? Össze vagyok zavarodva.
Autómataváltónál persze a váltó miatt mindenképpen érdemes..... de azt sokan nem tudják, hogy ott azért jobban van kímélve a motor, te már ezt az egyik videódban, ha jól emléxem, elmondtad. Ennek következtében a motorral hamarabb lehet játszadozni hidegen. Egyébként én úgy tanultam, hogy nem csak az olaj körbefutása számít a hidegüzemnél, hanem a hőtágulás is. Erről esetleg tudnál beszélni?
Én a magam részéről úgy csinálom,hogy az említett 2 percet várok,utána indulok,és akkor szoktam "padlózni" mikor mentem kb 20km-et Mert ha hihetünk a nagyon okos mérnököknek az autó/olaj gyárból akkor melegszik át az olaj,és a blokk rendesen.
A repülőgépek 100%-hoz közeli teljesítménnyel szállnak fel, a felszállási tartalék a nagy airlinereken is néhány %. (Kérdés az, hogy ezt most tolóerő/vonóerő vagy hajtómű teljesítményre értette-e a szerző. Egy F-16-os pl. 85%-os hajtómű fordulatszámmal adott fegyverzet konfigurációval talán még 3 km-es betonról sem szállna fel... Csapásmérő fegyverzettel jól teleaggatva jellemzően utánégetővel szállnak fel, de légiharc konfigban maximál utánégetéssel is bőven elég egy 2-2,5 km-es pálya.) A repülőgépeknél az indítási és egyéb checklisták miatt lényegében csak a harci gépeknél és extrém helyzetben lehet faktor a melegedési probléma, egy normál checklistája és start-up procedúra egy egyhajtóműves vadászgépnél is 10-15 perc is lehet. Tudnak olyat, hogy előre bekalibrálják a navigációt és néhány egyéb dolgot, de még a készültségi gépek felszállási ideje is kigurlással 4-5 perc.
Ha nem tudom milyen viszkozitású olajat öntöttek bele szervízben, de szeretnék utána tölteni kicsit, akkor milyet érdemes belerakni? Csakhogy a két különböző olaj keveredése ne okozzon nagy gondot.
Én is ebben voltam, végül arra jutottam hogy inkább leengedem. Ha már utána kell tölteni úgyis ment annyit,hogy indokolt lenne. Nem jó kutyulni, jobb a motornak is ha tele töltöd frissel.
Tanár Úr, vagy bárki aki tudja a választ! Mélygarázsban parkolok. Elindítom az autót, lezárom a kerékpárom, utánna elindulok és egy viszonylag meredek útonn megyek ki a garázsból, persze csak 1esben, max 3000es fordulaton. Melegítsem tovább az autót, vagy elég neki az a kb 5 perc amíg jár? Köszi!
Nem szeretnék okoskodni, de az a kijelentés, hogy: "a befecskendezett üzemanyag kicsapódik a hideg hengerfalon és lemossa róla az olajat ezáltal jobban kopik a motor" egy baromság. Az olajlehúzó gyűrű feladata pont az, hogy eltávolítsa a hengerfalra feljuttatott olajat, gyakorlatilag "szárazzá" téve azt, hogy a lehető legkevesebb olajszármazék maradjon az égéstérben. A dugattyú felső holtpont felé haladásakor "úszik" az olajban a hengerfallal együtt, de alsó holtpontba haladásakor az olajlehúzó gyűrű "leborotválja" a hengerfalat, hogy a töltetcsere illetve az égés ideje alatt ne legyen ott egy csepp olaj se.
Kedves Karcsi! Mély tisztelettel,alázatosan szeretném megjegyezni,hogy attól tartok nincs igazad. A henger falát kizárólag a honolásban ottmaradt olaj keni,abban igazad van,hogy az olajlehúzó gyűrű eltávolítja az olajat a henger faláról,ami így egy jól működő motor esetében visszakerül az olajtérbe,de pont az a lényeg,hogy a hengerfalról lehúzott olajnak milliomod része ottmarad a hónolásban és azok a mikro olajak kenik a kompresszió gyűrűt és a dugattyú olajlehúzó gyűrű feletti részét ahol a legnagyobb a hő és kopásterhelés(pont ott szinte nulla kenőanyag ahol a legjobban kellene)namárost a kicsapódó üzemanyag pont ezt a honolásban megmaradt mikroolajzást úgy lemossa mint a sicc,ezáltal a kompresszió gyűrű és a dugattyú felső része valóban teljesen szárazon marad.Igaz,hogy az olajlehúzó gyűrü alatti részek mindig kapnak bőven kenést,de ez nem segít semmit a fenti problémán,pont ott nem marad kenés ahol a legnagyobb szükség lenne rá. Amit írsz,hogy:"a dugattyú a felső holtpont felé haladáskor úszik az olajban a hengerfallal együtt..."nem teljesen igaz,mert az olajlehúzó gyűrű feletti rész csak mikro olajzást kap,igaz alatta valóban bőven kap kenést minden alkatrész(csak akkor kap bőséges olajzást a kompresszió gyűrű és a dugattyú felső része ha annyira kopott a motor,hogy már feljut az olaj az olajlehúzó gyűrű fölé,vagy ha felsőkenő adalék van az üzemanyaghoz keverve.)
Kedves Dani Mudri! Köszönöm a hozzászólást és elfogadom az érveket, ettől függetlenül tartom a véleményem, mégpedig ezek miatt: 1. A dugattyú felső része a kompresszió gyűrű felett nem érintkezik a hengerfallal, mégpedig azért nem, mert a dugattyú alakja egy csonka kúp. A szoknya és a dugattyú teteje között alumínium henger esetében körülbelül 0,15-0,25 mm átmérő különbség van, míg vas henger esetében 0,30-0,40 mm különbség is lehet,(ez nem pontos érték csak egy nagy átlag) a hőtágulási különbség miatt eltérő a két henger típusnál. A dugattyú általad említett része nem igényel kenést azok miatt amit fentebb említettem. 2. Kompresszió gyűrű (véleményem és az általam tanultak szerint) olajzása nem szükséges az anyaga miatt, itt az anyagpárosítás (hengerfal-dugattyú gyűrű) miatt nem igényel olajzást, viszont kap a hengerfalon maradó olajfilmréteg miatt (az olajlehúzó gyűrű nem 100% hatásfoka miatt). A mérnökök arra törekednek, hogy az égéstérben, égés közben a lehető legkevesebb motorolaj maradjon. "Amit írsz,hogy:"a dugattyú a felső holtpont felé haladáskor úszik az olajban a hengerfallal együtt..."nem teljesen igaz,mert az olajlehúzó gyűrű feletti rész csak mikro olajzást kap,igaz alatta valóban bőven kap kenést minden alkatrész(csak akkor kap bőséges olajzást a kompresszió gyűrű és a dugattyú felső része ha annyira kopott a motor,hogy már feljut az olaj az olajlehúzó gyűrű fölé,vagy ha felsőkenő adalék van az üzemanyaghoz keverve.)" itt nyilván az olajlehúzó gyűrű alatti részre gondoltam.
Az üzemanyag kicsapódás azt jelentené, hogy elégtelen az égés! Nyilván a motorvezérlő rendszereket tervező mérnökök teljesen hülyék, ez az újságíró mókus meg baromi okos... Ja nem. :) De tegyük fel létezik az említett üzemanyag kicsapódás; az csakis addig fordulhat elő, a "szónok" előadása alapján, amíg a hengerfal például -10 fokos, ami a már járó motor esetében maximum 2-3 másodperc lehet, és ez alatt is folyamatosan melegszik. Talán ha 1-1,5 sec az az idő amíg a kicsapódás lehetősége egyáltalán fennáll. Ha drága jó újságíró urunk netán úgy gondolja, hogy felmelegedett hengerfal esetén is ki tud csalódni az üzemanyag, akkor meg végképp szeretném megkérni, hogy válasszon egy számára könnyebb témát, de ha lehet, ne autókkal kapcsolatosat, mert a kerékcsere során is akadt néhány bakija. :)
Akkor nem is kell szívató (üzemanyag dúsítás) hidegindításkor, mert nem létezik az üzemanyag kicsapódás. Hidegindításkor eleinte nem is füstöl a motor, egyből olyan paraméterekkel megy mint az üzem meleg. Kiválóak ezek az új vezérlő rendszerek, leküzdik a fizikát is.
@@KoczekaZolee Pedig Gajdán Miklós olyan szinten magyaráz, hogy ilyen egyszerű iskolázatlan agyak is megérthetnék, hogy mit mond, mint te. Az tüzelőanyag kicsapódást már az autó műszaki vizsga előtt is tanítják és te megcáfolod ? Okos.
Attya ég, ennek minden cseppje arany, kürtölöm is világgá de tüstént!! Különben meg valahol a hatodik és a hetedik osztály környékére szorítanám be ezt, majd később mégegyszer egy év múlva amikor már tényleg mindenki Kresz órákra jár esténként - a megszámlálhatatlan felesleges baromság egyike helyett - hamár jogsi közben anno ezt senkinek sem jutott eszébe így elmagyarázni. SUBBED!
gajdán tanár ur........minden elismerésem a magá-é.....ilyen értelmesen elmagyarázni ilyen speciális dolgokat....szinte nem lehet.....gratulálok...magának....és nem értem ki v kik...nem értenek egyet önnel....329-en nem...phuj....nevetséges....respect magának
5 лет назад
Annak idején egy olyan Fiat Regata 1.9TDi-vel jártam, amiben volt olajnyomás jelző, és bizony indítás után adnom kellett egy gázfröccsöt, hogy legyen olajnyomás. Ha csak alapjáraton hagytam, akkor egyáltalán nem volt olajnyomás hosszú másodpercekig. Azóta is minden autónak adok egy kis gázfröccsöt indítás után (nem pörgetem nagy fordulatra, max 2000-ig). Szerintem a hangjuk is jobb a kis gázfröccs után. Üresben járatni egyébként nem szoktam, kb. fél perc után indulok, először csak kb. 2000 alatti fordulaton, aztán fokozatosan egyre jobban pörgetem.
Nagyon felületes a tudása. Látszik, hogy szegényke végig puskázza az egészet. Egyébként fokozatosan kell terhelni a motort menet közben, hogy minél kevesebb ideig tartson a motorkopás. A normálisabb japán autók használati utasításában le van írva általában.
En azt nem ertem, hogy ha megnez az ember olaj adatlapokat, akkor siman van, hogy egy 0w40 olaj surubb hidegen, mint egy 5w30. Pedig hat.. pont forditva kellene lennie
Kedves Kill! Dízelnél nyilván izzítod és utána indítod,benzinesnél nincs mire várni,azonnal indíthatsz.Ennyi,nincs jó vagy rossz megoldás:dízelnél muszáj izzítani,ebből adódóan fel sem merül az azonnali indítás(hideg motorról beszélek,melegnél lehet azonnal indítani a dízelt)Benzinesnél meg nem kell semmire várni ezért fel sem merül a várakozás kérdése.(igen vannak olyan közvetlen befecskendezéses dízelmotorok,teherautókban,dízel áramfejlesztőkben és földgépekben...amiknél nincs izzítás,ebben az esetben azonnal lehet indítani a dízelmotort is)
Újfent egy hasznos, jó előadás ! Én hidegben mindig a "Rudolf Diesel emlékpercet" betartom. sőt, az ablakfűtést (elsőt, hátsót, úgyis kell, ha hideg van) bekapcsolva egy minimális terhelést is adok a motornak, mert a diesel alapjáraton nagyon lassan melegedik (Jó a hatásfok, és nem kell "szívató" dúsítás az üzemanyagban) Az olaj, azt sajnos látom az olajnyomásmérőről, hogy sokára melegszik fel. (Erre jó a RIMET) Ha lenne lehetőség, 65 éves mérnök létemre beiratkoznék hozzád tanulni ! Szuper előadások ! "Jó pap holtig tanul!"
@Gábor Lukácsik Köszönöm a tanácssot ! Én arra értettem az olajnyomásmérőt, hogy amikor látom, hogy a felső pontból elindul lefelé a mutató, akkor gondoltam már hígul a viszkozitás. Tudom, hogy még messze van a normális kenőképességtől, de legalább már remélhetőleg eljutott mindenhová Egy ilyen öreg motor még nincs optimalizálva.. A RIMET-et is ezért gondolom, hogy jó, mert egy "bronz siklócsapágyat" csinál és nem az acél az acélon csúszkál hidegen a még kenésre nem megfelelő olajjal vagy a legelején olaj nélkül.(No meg ha a Német hadsereg, meg valamelyik skandináv is rendszeresítette, pedig Orosz, nem lehet haszontalan) De legfőképp amíg az olaj el nem jut mindenhová, nem fut "szárazon" a motor. Egy 1998-as évjáratú 2,2-es turbo diesel autóm van (Renault Safrane) (cserélni kéne, de nincs rá pénzem) és két olajcsere között (10 000 Km) csak a maximumról megy le a minimumig. Az utolsó 3000 Km -nél azért egy fél litert utánatöltök (kárt nem okozok vele) 380 000 Km van a motorban. (Csak "okoskodok", mert villamosmérnök vagyok, de sokmindennel foglalkoztam már..., még a '80-as években a 244-es benzines, automata Volvomat is saját kezűleg (persze 1,5 évet a Mercinél tanult barátomat kérdezgetve) alakítottam át egy 2200-as Merci dízel motorra, kézi váltóval, (mivel többe került volna az automata váltó felújítása) Még a KPM-vizsgabiztos is megdicsért: Nyugodjon meg fiatalember, átment a vizsgán, de megnézném alaposabban, mert Volvoban Merci motort még nem láttam I Eredetileg a VW Transporter 5 hengeres motorját tették a gyári dízel változatokba, de az nagyon szeretett henderfej gátrepedéses lenni, meg drágább is lett volna.
@Gábor Lukácsik Igen! kellett előzetesen engedélyeztetni, de a mellékelt tervdokumentáció alapján megadták. és valóban akkora hely volt, hogy még egy motor majdnem elfért volna. És tényleg sovány, fiatal és lelkes voltam ! (184cm/65Kg.) A többi adalékban én sem hittem, mert a keresztapám A Veszprémi Vegyipari Egyetemen az Ásványolaj tanszéket vezette (Ő fejlesztette ki az első színes fémdobozos a nyugatiakkal összehasonlítható, ÁFOR ?) motorolajat (a nevére már nem emlékszem) Valamit azért tanultam tőle is, meg apám is vegyészmérnök volt...Megnéztem mikroszkóppal, látszik a bronz a karcokban, de ami miatt megnéztem, az intercooler vastag légcsövén észrevettem, hogy bronz színű lett egy idő után belülről. Gondolom, ami a turbo csapágyánál kiszökött olaj, az hordta fel.. Én ilyen kíváncsi természuetű vagyok, meg szakközépben megismerkedtünk a fém-megmunkálással is (még evolvens és hypoid fogaskerék számítással is gyötörtek minket) (most is van itthon egy Optimum (nem barkács bolti kategória) műszerész esztergám, meg M1,4 - től M14- ig minden létező normál és finom menet fúró, metsző, pl: M7 x 0,5 M9 x 1 -es stb. sőt sok UNEF - colos menethez is. (A legtöbb elektronikai csatlakozó amerikai eredetű.) Én sem vagyok "normális" , ahogy az autós, repülőgép szerelő stb. hivatásokhoz is kell egy kis "meszállottság" De inkább erre költöm a pénzem, mint kocsmában, vagy játék gépen...Jó egészséget kívánok, hogy még sokáig ilyen kérdésekkel legyünk elfoglalva ! "Jó pap holtig tanul"
@Gábor Lukácsik Marketing duma az mindenhol van, még az Oroszoknál is. De tizenegynéhány éve még tényleg használta a Német hadsereg meg valamelyik másik. Még a Safrane elött volt egy Renault 21 -esem, abban is bevált, a Safranban 12 éve használom, mikor vettem, volt benne 170 000 Km, most 380 000 és -15 fokban elsőre indul. Nem tudok semmi rosszat mondani rá és a barátaim sem, (akik követték példámat) és még sokkal olcsóbb, mint a "TV-Shopos "csodaszerek"
@Gábor Lukácsik Nem, egyáltalán nem bántott, ez egy szakmai eszmecsere különbözó szemszögekből és információkkal. Most már én is kíváncsi lettem a Lada "marketinges dumájára" hiszen az ellentmond mindennek, amit technikusként mérnökként tapasztaltam és tanultam. Ez egy ilyen világ, hol a "mágtneses impuzus lepedőt, hol a "mindenre is" jó lágylézeres csodalámpát (közel fél millióért, Magyar ár !) akarják ránk sózni. (Van benne 26 db cica-játék lézer dióda, de azok a "büdös életben" nem fognak koherensen együtt rezegni.) Egyébként meg lehet találni az Alibabán a tizedéért, csak más fantázianév alatt. De a design és a paraméterek ugyanaz. Fröccsöntő szerszámot másikat rendelni túl drága, feliratot nyomtatni ingyen van. Legalább is, ha rendelek 1000 méter kábelt, arra már azt nyomtatnak, amit kérek, félméterenként. (Kivéve talán Mao Ce-tung nevét) Amikor elkezdtem használni, még a haditechnikáról szólt a "körítés" és egy autószerelő barátom is ajánlotta. Valóban kevesebbet fogyasztott és láttam, hallottam, hogy könnyebben indul.. Meg a bronz siklócsapágyban is volt bizalmam. A '90-es évek közepéig azárt használták a 424-es gőzmozdonyokat, mert a tehervagonokon bronz siklócsapágy volt (mert kisebb a vesztesége), és ha sokat állt, úgy kipréselődött belőlük az olajfilm, hogy csak a gőzös tudta megindítani a szerelvényt az első pár fodulatig.. Egyébként akkor még arról szólt a marketing, hogy a mikro karcokba épül be a bronz (ez igaz, láttam a mikroszkópon). Szóval én úgy gondolom, van benne valami, de a marketinges dumát igencsak "túltolták" Minden esetre, amennyibe kerül, annyit megspórol az üzemanyagon és a környezetszennyezésen, legalább is nekem és néhány barátomnak ez a tapasztalata.(Az 1600 Kg-os Safranom, 2,2TD 6,5literrel elpöfög a városban klímával, előte 7 liter felett volt.) Az egyik Svájci gépészmérnök, őt tényleg csak a tapasztalat győzte meg. A Zürich - München útvonalon egy Seat Leone dzellel következetesen kevesebbet fogyasztott a fedélzeti komputer és tempomat mellett, és sok alkalommal, mert rendszeresen járt ezen az útvonalon.(kisebb surlódás?) Egy okos, sokoldalú ember, nem vesz be kacsákat ! Na jól kibeszéltük ezt a Rimetet, valamennyi úgy néz ki valós belőle, de a lepusztult Lada ujjáéledése az ordas kanu. Sajnos rengeteg kamu van (meg hiszékeny ember:"De hát a TV-ben láttam, mondták !" stb...) Én is dolgoztam plazmafizikai és kvantumfizikai kutatólaborban és olyanokat láttam, tapasztaltam, amit ha mondanak nem hiszem el. Meg az ellenkezője is: "komoly"(Rossi) kutatók által álított dolgok nem működtek. Had idézzem Shakespeare - t végül: "Több dolgok vannak földön és égen, Horatio, mintsem bölcselmetek álmodni képes." Meg akkor már Einsteint is. "Két dolog végtelen, a világegyetem és az emberi hülyeség ! Bár az elsőről nem vagyok meggyőződve !" Továbi jó egészséget kívánok és örülök hogy átbeszéltük a témát.
@Gábor Lukácsik Hát annyira nem érdekelt a dolog, meg lehetőségünk sem volt rá, hogy próbapadozzunk. Egy Svájci-Magyar kutatólabrban ő volt a főnököm és mivel mikor én kerültem oda, megoldottam a modulált és elnyűhetetlen plazmagenerátort, amit énelöttem 3 szakmérnök (az egyik a Svájci hadsereg radar szakmérnöke) összebarátkoztunk. Akkor került szóba a Rimet is, gondoltam, hogy többet ért hozzá mint gépész. A Svájci Suter versenymotorokat (is) gyártó cég tulaja is benne volt a cégben, csak ideje híján leginkább a pénzt adta hozzá.. Igazából sok amint beszélgettük sok mindenről, szóba került a Rimet és azt monta kipróbálja. A próba eredménye lett, hogy elmondta a tapasztalatát, és mint jól képzett, nagy gyakorlatú gépész kíváncsi volt rá. És ez lett az eredmény. Nem egy lestrapált Seat volt, ha jól emlékszem max 100 000 Km volt benne. (ott azért jobbak a jövedelmi viszonyok mint nálunk) Nem a megspórolt üzemanyag miatt csinálta, csak kíváncsi volt, hogy egy Svájcban szervizelt autón is látszik e a különbség, nem csak az én öreg Renault- mőn. És látszott. Hiszen sokszor ugyanaz a nagyobb útvonal tempomattal....Hajlamosak vagyunk lenézni az Orosz haditechnikát. Ez is csak annak a mellékterméke. Ki tud még a világon 21 szeres hangsebességgel repülő cirkáló rakétát csinálni ? Meg például Hang-stúdiótechnikával is foglalkozok, és a Német Neumann (méltán világhírű) stúdiómikrofonokat Orosz légvédelmi rakétába való elektroncsövekkel "tuningolok fel". Műszerrel mérhetően sokkal kisebb zaj, fele torzítás, és a fele torzításnak a harmonikusai 90 %-ban párosak (amit az emberi fül szeret) és10 000 óra miimális élettartamot adnak meg teljes (12mA) terhelésnél, a mikrofonban 1 mA-t használ. Mondtam is a stúdiós barátomnak, hogy talán az unokádnak kell benne csövet cserélni.. A Rimetre az van írva, összetétel: Ón , réz, ezüst. (és még ki tudja mi?) Valószínűleg sosem tudjuk meg.
Kis segédlet, akinek nincs olajhőfok mérője: Ha a víz eléri az üzem meleg állapotát, az olaj még csak ~35C°(+3-5 perc mire eléri a 87C°-ot az olaj is). Esetemben 1.6-os benzinmotorról van szó.
26 éves benzines mazdával 10W-s olajjal, 0fok alatt az jó, ha nem csak alap járaton várok kicsit, hanem mondjuk 2000-es fordulaton járatom kicsit, hogy megfelelő olajnyomásom legyen és hamarabb bemelegedjen a mozor?
Ne adalekolj a gyarak elvegzik helyetted.. ha annyira jok lennenek az adalekok akkor alap eloiras lenne.. ne tedd motor olajat 10 legkesobb 15 ezer km utan csereld le es meghalalja ajanlatos szintetikus vagy félszintetikus olaj ezek jobbam tisztitanak és kennek is.
Németországban az átlag melós,német,külföldi,mindegy.ismeretlen fogalom a "hidegen nem rúgjuk" ,kivévev az öreg,rutinos fazonok akik még a zsiguli korszakban szocializálódtak. -10 fok,röffent,20m-re van a parkoló kapuja,de már a turbó fütyül! ;) Egyszerűen ha kiszabadulnak a gyárból,mint a veszett egerek úgy menekülnek haza. Mikor ezek az autók haza kerülnek,vezetett szervizkönyvvel,kevés km-rel,nem visszatekerve és sz@r.Csörög,csattog a motor akkor borítékolni lehet,hogy azért,mert hidegen szétrúgták!Nem kell f&f versenyzőnek lennie hozzá,hogy elrúgja tiltásig!Hidegen elküldi hazáig 50-70-100-as korlátnál is,de azt napi szinten!Kb 10km-t megy így a munkahely és a lakása között.vagy kevesebbet!!!
Szuper video ..Ford Mondeo 163 HP Dual powrershift automata...nincs fagypont Poolban de tanacsat megfogadva elobb pakolunk matatunk .....es ezt kicsit tovabb vittem ...valto olajat magam cserelem es ot eloiras 20 masdpercig minden fokozatban atmozgatni a valtot ...ezt teszem es minden jol mukodik ...Premium uzemanyag evi 2 olajcsere es a dizel orok
És a nagy kérdések egyike. Szabad e visszalépni 10w-ről 5w-re vagy 5w-ről 0w-re? Urbán legendák szerint nem. Mert a hígabb olaj leszedi a szennyeződéseket és gondokat okozhat a motorban.
A mi 2007 (1th gen) Mazda 3 (sport B/K) - nak kell vagy 8 - 10perc, hogy ne rángasson, szenvedjen. Mindig van motor melegítés, a motorja patika, de gondoltam ezt leírom.
Kedves Tanár Úr! A SUZUKI SX-4-es benzines autónkban évek óta használjuk a Webasto állófűtést. Mínusz fokoknál 15-20 percig szoktam hagyni az állófűtést, majd csak ezután indulok el vele. A motor könnyedén indul. Ennyi idő alatt a motor hőmérséklete "beáll" a műszeren középre és az utastérben is kellemes meleg van. Mi a véleménye a Webasto állófűtés használatáról? Tisztelettel: János
Tisztelt tanár úr Subaru wrx sti 2008 tulajdonosa vagyok. Véleményét kérném a nem vízalapú hűtőfolyadék használatával kapcsolatosan. A kocsit nem versenyszerűen használom de itt ott megeresztem a ménest. Van értelme vagy használati előnye a szernek? Karácsonyra ezt kérném az asszonytól. Ui. Nagyon szeretem és figyelem minden videóját. Köszönöm válaszát üdvözlettel Fedák György Kassa
Magánvéleményem: Ha az élet minden területén ilyen magyarázat lenne mindenhez, sokkalta egyszerűbb lenne minden! Ezt az embert klónozni kellene és minden tudomány-területen videózásra kérni! Köszönet a videókért!
LadySzabrina Drakensang
Nem biztos, hogy ilyen oktondi újságíróra ekkora figyelmet kellene fordítani.
Sok hülyeséget beszél.
Szerintem nem, van egy 30 éves diesel autónk, és teljesen rendbe van tartva, és ezek a dolgok annál például teljesen relevánsak, egyszer nem kellett felfurni vagy ilyesmi, csak kopó alkatrészeket kellett cseréni.
@@KoczekaZolee diplomás járműgépész a figura, e mellett újságíró. Szóval nem egy olyan 10 ezredik .blog.hu-s önjelölt szakújságíró...
@@tamasdenem7892 nyilván a mai világ divatja szerint DIY hogy csinàlj hulladékot a kocsidból videót kéne készítenie. Csak mert a többségnek derogáll tanulni. És szimpla technológiai alap tényeket megkérdőjeleznek, mert buták. :)
@@tamasdenem7892 Ezt hívják okoskodásnak! Már megbocsáss, de sem a mérnökök, sem a technikusok, nem pattogatott kukoricát ropogtatni járnak az egyetemre ill. technikumba, csupán azért, hogy előítéleteink legyenek! Ha így lenne, ma egy autó sem indulna be soha, mi több ma nem lenne autó.... Ami az olajfilmet illeti, amit odaképzelsz a járatokba, nos az csak egy ideig igaz, aztán az szép lassan leszivárog és ami marad, az éppen hogy elég néhány fordulathoz. Mivel kifejezetten hideg motorokról beszélt az előadó nem felejtette el, hanem tudja (!), hogy estétől reggelig az olaj járatok szépen kiürültek. Nem akarok kicseszni veled, de ha ezt nem hiszed próbáld ki. Engedd le este az olajdenkiből az olajat, aztán nézd meg reggel meddig jár a motorod.... na jó, ne próbáld ki! :)
Vicces amikor egy laikusoknak készült videót fikáznak az önjelölt mérnök urak. Elmondta, hogy egy olajgyártó lemérte mennyi idő alatt ér körbe az olaj. Mindegy milyen motor, a lényege az egymáshoz viszonyítás volt ugyanannál a motornál. Ti meg itt mindjárt motorkódot kértek :D Készítsetek magatok videót. A válasz is benne volt. Kicsit vàrni indítas után, majd elindulni nem tiporva a pedált. Hasznos videó, köszönjük!
Remények földje
Mi az, hogy köszönöd, hogy megnézték a videót? :o Én köszönöm, hogy megnézhetem :)
ez az igazi szolga lélek :) hajrá
@@orkhepaj Nem szolga lélek, hanem úriember és nem érzéketlen bunkó. Abból amúgy is több van, megfelelő elosztásban. Még jó, hogy kihalófélben.... Tehát Gajdos Miklósunk egy igazi úriember. És köszönjük neki ezt a nagyszerű előadást.
Köszönjük. Nagyon hasznos ez a videó is. Mivel egyre több az utakon a turbó motor, szivesen megnéznék egy videót arról hogy, hogyan is használjuk a turbófeltöltős motorokat. Az emberek 90% sztem nincs tisztában azzal, hogyan kell használni. Sztem legalább ennyire fontos, mint ahogyan ez a videó is. Amit fel lehetne vázolni benne, azok a következők: Működése, funkciója, helyes használata ill. mitől tud tönkre menni.
Persze, ez csak az én megközelitésem.
adom!
Illetve hogy honnan lehet észrevenni ha kezd tönkremenni.
Engem az is érdekelne a turbósoknál mi a helyes/helytelen leállítás, hagyni kell-e picit hülni, vagy sem stb...
Nekem van egy 1.6td golfom, mindig úgy csinálom,hogy izzítás, indítás , ha bennt állok az udvaron, akkor utána kapunyitás, öv, zene elindítás, és nagyon finoman. se túl alacsony fordulaton, se túl magasan, felüljárókat kerülöm addig, amíg legalább a víz nincs 90°C-on :) hosszabb út után, vagy akár csak egy sima városi út után amíg kicsatolom az övet, tegyük fel a zenét végig hallgatom, kinyomom a zenét, és ha bennt állok akkor kaput zárok...nagyon hálás a kis dög :D
Mivel rendelkezem autószerelő multal, igy nagyából tudom mindenre a választ, amire kiváncsiak vagytok, de ezt meghagyom a tanár úrnak. Mindenesetre örülök hogy ti is kiváncsiak vagytok egy ilyen videóra. Rengeteg embernek segitene képben lenni.
Kresz oktatásba kellene ez a videó! köszönjük!
Gábor Morczos Kreszbe beletartozik a műszaki ismeretek is.
Ezek a videók is* Inkább így mondanám :))
Nekünk tanították. Mondjuk tény hogy egyben szaktanárom is volt az oktató
Ha bettenék a Kresz oktatásba ezt az anyagot, akkor sokan, főleg a lányok nem értenék. Feleslegesen ne traktáljuk az embert. Ha bérlek egy autót, akkor nem fogalalkozom az olajjal. Ha nem megy a kocsi otthagyom, és a bérbeadó cég még ki is fizeti a taxiszámlámat, amíg eljutok a csereautóig.
Valljuk be már: ha veszek egy telefont vagy számítógépet, akkor sem foglalkozom azzal, hogy hány regiszter van a telefon processzorában. Még a használati útmutatóban sincs erről infó. Ha cudarul bánok vele akkor elromlik, és veszek másikat.
Ismét nagyszerű videó, köszönjük! Nem csalódtam most sem a tanárúrban, és hasznos lesz ez a videó számomra néhány havernak megmutatni. Mert állandóan megy a vita mindenkivel, egyik ahogy indítja az autót, már engedi is fel a kuplungot, és tolja neki mint állat, közben magyarázza nekem, hogy minek hagyom 1 percet ketyegni az autót. A másik pedig azért néz hülyének, hogy hogy merek elindulni úgy, hogy nem megy előtte 10 percet az autó :D De a köztes megoldást, azaz hogy 1-2 percig ketyegjen a motor indulás előtt, egyik sem alkalmazza. Szóval nagyon jó videó, jó arra, hogy a hülye tévhiteket eloszlassa.
Sokat nézem ezt az úriembert! Eszméletlen hasznos videói vannak! És tudja mit beszél!
Igen!!!!!! 👍👌
Alapvetően hasznos lehet sokaknak ez a videó és többségében helytálló, viszont egy ponton javítanék, mert ezt már sok helyen hallottam ugyanígy tévesen. Tehát a téli fokozat nem viszkozitási értéket jelöl, vagyis pontosabban egy adott hőmérsékletet (szivattyúzhatósági határhőmérséklet), ahol az olaj még éppen szivattyúzható, tehát a viszkozitása 60.000 mPas. Illetve kiegészítésként, a magasabb téli fokozat minden esetben rosszabb, nem mérsékli az olajfogyasztást, alapvetően nem indokolja a magasabb üzemi hőmérsékleti viszkozitás értékét. Tehát mindig igyekezzünk lehető legkisebb téli fokozatú (0W) olajat választani és a viszkozitási index lehetőleg minél nagyobb érték legyen (ez a szám mutatja, hogy egy olajnak mennyire változik a viszkozitása a hőmérséklet függvényében , minél kevésbé annál jobb). Ezekből következik hogy egy 0W40 es olajnak nagyobb a viszkozitási indexe, mint egy 10w40 esnek, hiszen a nyári fokozat mutatja, hogy üzemi hőfokon mindkettőnek "ugyan akkora" a viszkozitása, viszont a 0W s téli fokozatú 10 fokkal alacsonyabb hőmérséklettől szivattyúzható, mint a 10w-s.
Hasznos videó, köszönöm. Műszakilag nem indokolt a hosszú melegítés. Nem is gazdaságos. De szerény véleményem szerint, ha nincs más melegítő az autóban és az valóban a mínuszokban vár arra, hogy elindoljon, akkor bizony számít a konfort érzet is. Nem biztos, hogy jól esik vezetni nagykabátban, sállban, sapkában, miközben látszik bent a lehelletem. Az autó fűteni meg csak meleg motorral kezd.
Elhiszem, hogy árt a motornak a hosszú melegítés, de nem én vagyok autóért, hanem ő értem. Nekem sokkal kényelmesebb egy könnyű pulóverben vezetni a konfortos hőmérsékletű autót, mint eszkimónak öltözve.
Gajdán Miklós előtt le a kalappal! Sok mindenki példát vehetne róla... Köszönöm minden videóját, Gajdán úr!
Az én teknikám: 1:30-2 percen állò helyzetbe megy a motor néha kb 12%gáz adás ennyi idő alatt (5w30) 1800-ròl 1000környékére megy az rpm (210.000km-es autò) Utána kicsi gázzal indulás. (Mazda 3 2.0i Sport.)
Azt minek kímélni? Hamarabb rohad el, minthogy a motornak bármi baja lenne. 🤣
Nagyon örülök, hogy ilyen videot is látni ez az úr mar a vezess. Hu-n a kedvencem. Ritka okos ember és nem utolsó sorban szerény ! Nem a tipikus laza és nagyképűség . Egyre ritkább :/.
Ámen 😀
Tanár úr! Köszönöm a sok jó tanácsot!!!! Mindíg figyelemmel hallgatom a műsorait!!!! Köszönöm!!!! Nagy tisztelője vagyok!!!!! 👍👌
KIA Ceed kézikönyvében a következő található ha jól emlékszem. Nyáron 5 mp, 0 Celsius 30 mp, -15 Celsius 2 perc.
Tényleg értelmes gártó lehet ez a KIA, ha így írták be a kézikönyvbe. Más gyártók az azonnali elindulást javasolják minden körülmények között, ami tudjuk, hogy egyáltalán nem jó.
Új Suzukik a 0W-20 olajjal... Mégsem olyan butaság. Akkor ösztönösen jól csináltam.
@@zsoltih2540 Hány év garanciát ad a KIA és hány évet "más" gyártók?
@@lukfekete8354 a Kia adja a legtöbbet.... Még a "prémium" gyártók sem közelítik meg ezt a számot. (7év).
-15-ben ki indul el azonnal? Tiszta jég az ablak.
Ez a videó is szuper volt, nagyon szépen köszönöm!!!!!
Alázat, türelem, szakértelem. Respect!!!!!! :)
Tanár úr, készítene egy kérdezz-felelek videót?
Jó kis videó .Sok hasznos dolgot megtudtunk Gajdán Tanárúrtól !
Csak annyi ,hogy szerintem akkor működik üzemi hőfokon a motor amikor az olaj hőmérséklete is elérte az optimálisat. Előbb a víz aztán pedig 15-20 kilóméterre rá az olaj .
Ez fordiva igaz Gondold megegyszer at es rajossz!
Remek videó. Mindig így csináltam és másoknak is így javasoltam. Kicsit bele kell látni a működésbe és így logikus. Erős hidegben, főleg régi motoroknál hallható, hogy kell jó pár másodperc, mire magához tér. Viszont 6:14-nél szerintem az -30 fok alatt akar lenni. :)
Az egy régi videó és én is -20 vagy -30 fokra emlékszem.
Dieselt nemigazán fontos sokáig.
melegiteni
Ismét sokat okosodott 19 éves fejem, köszönöm! :D
Akkor sose hagyd otthon!
Köszönöm szépen, hasznos videó volt! Őszintén megvallva, kezdő jogsis vagyok saját autóval és nem értek jobban az autóhoz műszakilag, mint bármelyik kezdő. Szóval jó tudni ilyeneket, köszönöm a tippeket! Szeretném nem kinyírni ki a kocsit rövidúton. Főleg, hogy 22 éves, amúgy is. :D
A lényeg 7:55- nél van.
Télen 1-2 perc melegités elég!
5p már sok!
Köszi! Így nem kellett végig szenvednem több mint 10 percet, amit egy mondatban össze lehet foglalni! :)
@@danieltoth9340 igen, így azt tudod, hogy így kell, de ha végig nézed, akkor a miértre is megkapod a választ.
A video tetszik,de nagyon sok kérdést és problémát nyitva hagy.Nagyon fontos hogy be kell tartani a gyári olaj előirásokat!A mai modern motorok más illesztési méretekkel gyártják és például a dugattyú palástja teflonnal van bevonva.Tulajdon képpen maga az alap-blokk azért nagyon sokáig elmegy probléma nélkül.Divat mostanában a vezérműlánc használata a szíj helyett.A láncot olaj nyomás feszíti,a probléma ott van hogy a hagyományos olajszivattyú maximális nyomása mechanikusan van leszabályozva:hidegen extrém nagy az olajnyomás a feszitőben ugyanis a kifolyó oldal kalibrált furaton távozik.A hideg olaj lassabban távozik a kalibrált furaton és emiatt a lánc extrém feszitést kap.Na ezért nyúlik a lánc olyan hamar ha sok a rövid táv.Az új motoroknál (Pl. BMW benzines) az olajnyomás egy "map" alapján van szabályozva elektronikus szelepen keresztül,ami azt jelenti hogy széles fordulatszám és hőfok tartományban az olajnyomás egy viszonylag szűk tartományban mozog.Ezek a autók nem is nyújtják a láncot...A hűtőfolyadék keringése is már elektromos szivattyú segitségével történik ami azt jelenti hogy a motor hamarabb melegszik fel az üzemi hőfokra.
Azért az meg kellett volna emliteni hogy minden motorban leállitás után azért memarad az olaj a csatornákban,persze nem örökre.
Nagyon örülnék ha készülne egy olyan videó is ami elmagyarázza a felső szám jelentését ami igazából a hő-tűrő képesség mérőszáma.Lásd sport motorok 5W-50,10W-60.
Ugyanis a mai modern autóknak inkább a megégett olaj a rákfenéje.Ha egyszer is megégetik az olajat utánna mindig is enni fogja mert beégnek betapadnak a dugattyú gyűrűk és megy a motor a levesbe..arról nem is beszélve hogy a nagyon finom furatokba és csatornákba is beleég az olaj.(lást turbo olaj feed pipe)...például Ford 1.6 TDCI...
A lényeg: előirt olaj megfelelő csere periódussal!
Az már egy másik történet hogy a gyártók kb 200.000 KM élettartamra tervezik az autókat,SZÁNDÉKOSAN!
Ez a fogyasztói társadalom...
Ennek szep peldaja a z22se opel motor...
Jó, igényes anyag! Az agyonköpködött Opel 1,4 16 V. 1996-os Astrámat kezdetek óta melegítem, továbbra is kifogástalan, hibamentes a motor. Na jó, szalonban, szervizben egyszer sem vittem be olajcserére...Magam csinálom. Első olajcsere:1000 km, majd 4000, majd 10e.
Én úgy vigyázok az autómra, hogy télre 5W-40 olaj, nyárra 10W-40. Még nyáron is járatom fél percig (bekötöm magam, kirakom a zsebemből a telefont, stb) mert a motornak akkor is hideg van, az is hidegindítás. Télen úgy szoktam, hogy 5 fokonként 1 percet teszek rá, pl -5 fokban 1-2 perc, -10 fokban 2-3 perc és így tovább. Még mikor frissen vettem az autót és 10W-40 olaj volt benne, beültem -10 fokban, beindítottam és elindultam szép komótosan, már ott éreztem hogy máshogy reagál a gázra, onnantól vigyázok rá így és 1-2-3 perc járatás után mindjárt másabban indul el, érezni rajta.
Külön örülök, hogy kitért az olaj-hőmérsékletre, akárkivel beszéltem, én is mindig mondtam neki, hogy az olaj számít. Annak hőmérsékletét úgy lehet "kiszámolni" hogy a vízhőfok mérő 0-ról 90-re állási idejének a még kétszerese kb(!). Tehát egy kis 1.0 Swiftnek 5 perc a 90 fok, akkor még minimum 10 percig nem szabad kínozni, egy nagyobb 3.0 6 hengeres motornak mondjuk 7-9 perc a 90 fokos víz, akkor azt további 15-20 percig nem szabad hajtani és így tovább.
Köszönöm a videót, nagyon jól levezeti a kérdésre a választ. Az autósok körében azonban vajmi keveset hallani az előmelegítő berendezésekről. Az Alpokban vagy a német hegyekben büntetés terhe mellett lehet elindított motor mellett kaparászni az autóról a jeget, így ott el is terjedtek a motor előmelegítő és állóhelyzeti fűtőkészülékek. Magam is rendelkezek ilyennel, igaz én nem a hegyi körülmények miatt szereztem be, hanem a rövid távú városi vezetések kezeléséhez. Több szempontból is előnyös ez: 1.) Melegszik a motor és az olaj, könnyebben indul és 75 fokos vízzel lehet mindjárt fűteni; 2.) Mivel állóhelyzetben képes fűteni, így a jármű a saját fűtőrendszerén keresztül az utasteret befűti; 3.) Mivel az utastér melegszik, az üvegeken a dér/hó is leolvad; 4.) Üzemanyag felhasználása kedvezőbb mint az alapjáraton hidegen (szivatóval) járatott motor; Kisebb indítási kopás, télen is jó, kevés üzemanyaggal hígult motorolaj áll a motor kenéséhez rendelkezésére. Ma Magyarországon újonan ezek a készülékek 220.000Ft környékén járnak, nekem hét éve 167.000Ft volt és három tél alatt hozta vissza üzemanyag megtakarításon keresztül az árát. Ráadásul ez nem az autó tartozéka, az első autóból ami megkapta anno, kiszereltem és további járművet is gond nélkül kiszolgál. Érdemes fontolóra venni, nem csak kényelmes, hasznos is és EURO 2-es kipufogógáz kibocsátása lévén még környezetbarát is.
Kedves Roland! Mindennel egyetértek amit írsz,csak annyit szeretnék hozzátenni,hogy sok modern dízel autóba gyárilag szerelnek előmelegítő"kályhát" azért mert hidegben nem termelődik elegendő hulladékhő,nem melegszik fel egyáltalán a motor,még több órás folyamatos haladás mellett sem,így nincs,vagy nagyon gyenge a fűtés és nagy a hideg motor kopása.Nem tudják máshogy megoldani a fűtés kérdését és a hűtővíz melegentartását,csak előfűtő kályhával.Viszont ezek a gyárilag beszerelt"kényszermegolások"sok esetben a tulajdonos által nem szabályozhatóak,nem programozható(csak a motorvezérlő elektronika szabályozza a működését),sokszor a tulajdonos nem is tudja,hogy van az autójában,csak a dörmögő hangot hallja hidegben,meg érez némi dízel füstszagot.
Kedves Dani! Köszönöm, Ismerem azt a megoldást, találkoztam vele magam is szinte mindig ugyanannál a német autógyártmánynál és szinte minden esetben a programozhatóra átalakítás miatt kértek véleményt. Én az "univerzális" kályhákról beszélek, nekem benzines autóim voltak eddig, és azok sem hálátlanok a melegítésért.
Helló!
Szerintem 2 alaptörvény! 1. ne menj 30.000 km, vagy 2 évet. 15,000 km vagy 1 év ez az alap hiába az akármilyen olaj nem bírja!
Az olajok télen veszítenek a kenési tulajdonságaikból.
A vízhőfok a modern autókban úgy van beállítva, hogy 70 c -fok körül már üzemi hőmérsékletet mutat azért, hogy a termosztát nyitási zárási periódust ne neked keljen szemmel követni.
2. Most egy tankot vagy mit hasonlítunk össze a mai modern autóval!
A start-stop pedig környezetszennyezés miatt kell a gyáraknak. Az motornak egyáltalán nem tesz jót, mert a turbókat erőteljes használat után hűteni kellene. Mert amikor leállítod, minden tovább melegszik!
Pár hete találtam rá az Ön csatornájára és valami félelmetes, hogy mekkora szakértelemről tesz tanúbizonyságot minden egyes videójában. Egyszerűen fantasztikus az ahogyan képes átadni a tudás anyagot ami mögött látszik a komoly tudás! Fel is iratkoztam, pedig nem sok csatornát követek! Élvezettel nézem, hallgatom a videóit!
Szeretnék a nagy teljesítményű dízelekhez kicsit hozzákotyogni. :)
A mai modern Euro III/B motorokat nem is lehet beindítani 40 fokos hűtővízhőmérséklet alatt, erre a célra előmelegítő berendezés van bennük. Üzemi hőfok is más, a hűtővíz 80, az olaj 60 fok.
A régebbi motoroknál is volt már előkenő szivattyú, és üzemeltetési kézikönyvben benne volt, hogy 40 vagy 50 fok alatt terhelni tilos.
Egy 16 hengeres 130 literes motor mire a 275/perc alapjárati fordulaton bemelegedett 50 fokra, az majd egy óra volt...
Köszönet sz infókért! Én melegítem de 230v os előmelegítővel kb 30 percet. Igazából behozza az árát a melegítő mert kíméli a motort, és fogyasztásban behozza az árát. Valamint egyből van fűtés is. Nekem ez jött be, mobilról el tudom indítani a motor fűtést. Kényelmes a rendszer. Tettem fel róla videót is. Motor előmelegítő 230 V os, mobiltelefonos táv vezérléssel.
Köszönjük ezt az igazán hasznos videót!
Én személy szerint úgy szoktam,hogy bepattanok a kocsiba beindítom. 1 percet hagyom járni és szépen lassan 2000 fordulat alatt elváltom amíg be nem melegszik.
1.9 TDI 10W40
Apple user azért csak óvatosan azzal a korai elváltással, mert 1500-as fordulatszám alatt nem sok kenése van a motornak, mivel kevés olajat tud szállítani az olajszivattyú.
Nekem-nekünk úgy oktatták '80-ban, hogy 1-2 perc melegítés után ( hőmérséklettől függően), a legkisebb terheléssel a leggyorsabban elérni az utazósebességet (városban, akkor még 60 volt).
hosszú melegítésről még nem is hallottam......én azt mondom, hogy amíg lekaparom a jeget (max 2 perc) hagy melegedjen. addig úgy sem tudok elindulni
Ismét teljesen érthető videót kaptunk!Köszönjük.
Nagyon hasznos videók sok hasznos dolfot tanultunk az biztos köszönjük szépen
Ismét csak egy jó kis hasznos vidi, grartula, Tanár Úr!
Szerintem fél perc, max egy perc kell amíg az olaj eljut oda ahová kennie kell, illetve az "olaj filmréteg" felkenődik a hengerfalra, és a motorolaj kenni kezd...Plusz azt tegyük hozzá, hogy minnél régebben volt az olajcsere, annál sürűbb , fáradtabb lesz az a motorolaj az autóban, és annál több idő kell neki, hogy kenni kezdjen..
Köszi, hasznos volt számomra ez a videó, mivel az E90-em nem ír ki semmit ezzel kapcsolatban.
A napi km számlálóval elérhető "titkos menü"-ben kiolvashatod a hőmérsékletet.
Vagy a telefonodra BT-s OBD adapterrel.
Én vettem az E90-hez "M Performance" kijelzős kormányt, ami sok egyéb mellet a víz és az olajhőmérsékletet is kiírja. Ijesztő. Elindulás után, már a főúton vagyok és még mindig 0cfok alatt az olaj. Viszont ha megyek országúton, autópályán, akkor télen is felmegy 110cfok fölé. Kell ajó olaj ezeknek az autóknak!
Rettenetesen hasznos videok ezek köszönöm szèpen!👌
Kicsit hosszú lett a videó., emiatt többször pőrgettem rajta. Egyébként pont úgy csinálom ahogy Gajdán úr tanácsolta.
Ertheto, nagyon hasznos koszonom a keszitoknek!!!!
Én mindig melegítek. A múltkor késve érkeztem edzésre, melegítés nélkül beálltam játszani, meg is húztam a lábam.
Köszönöm az infókat, remek videó, csak úgy mint az előzőek. Hajrá tanár úr, így tovább! :)
👍👌
szuper video, koszonjuk! szerintem egy kulon resz a motorolajokrol nagyon hasznos lenne. ugy vettem eszre rengeteg ember nincs tisztaban a kulonbozo szamok / tipusok jelentesevel.
Szó ide oda minden motornak kell egy kis elomelegites ☝️
Köszönöm. Valóban remek videó. Várom a többit is! :)
azt még szerintem nem árt megjegyezni, hogy a motor kopásának 70%-kát (kb) a hidegindítások/indítások miatt szenvedi el :) plusz még az sem árt azért megjegyezni, hogy egy filmréteg azért marad az alkatrészeken, szóval a hidegindítást sem úgy kell elképzelni, hogy csontszáraz minden és elkezd reszelni. úgy mondjuk gyorsan ledarálná magát, már egy 10w-s olajjal is.
mivel a legnagyobb kopást indításkor szenvedi el a motor, nem értem, hogy miért nem úgy csinálják meg, hogy az olajpumpa indítás előtt szétnyomja mindenhova az olajat, majd utána indulhat a motor. Lenne egy "olajkenés" gomb a start gomb felett :)
Akkor nagyon sokára romlana el és mikor vennének helyette újat? :)
Ez egy nagyon jó ötlet!
Nagyobb motoroknál (pl. mozdony :)) van ilyen: előkenés, külön előkenő szivattyúval ami 20-40 mp-ig jár indítás előtt. (Plusz opcionális hűtővíz előmelegítő/melegentartó, igaz régebbi masinákon nem dívik.) Szgk-ba állófűtés mellé simán el tudnék képzelni egy ilyesmit.
@11:40 a németek többsége a legnagyobb hidegben pont így vezet: beindít, majd padlógáz.
Legalábbis én ezt látom...
Aztan mikor Joskapista 5 evesen behozott V6 os PDCDTI Audija / Bmw je kikopi a dugattyut van csodalkozas.
Köszönöm a videót. Mondjuk mire levakarom a jeget az ablakokról addigra biztos bemelegszik ;)
Nagyon szuper volt ez a video! Köszönet érte.
Lovas szekérrel járok!
A lovakra menet közben rakod rá a pokrócot télire?
5-10USD-s Bluetoothos OBD + andorid app és lehet szépen látni hogy mi hogy melegszik. Nem folyamatos használatra gondolok, csak egy téli napon megnézni hogy kb km-ben hol éri el az ideálist.
Látni a beszívott levegőhőmérsékletet, a vízét és az olajét is.
Jogos, de képzelj el egy fullkretén férfit, vagy egy nőt... Azok inkább 3 kabátba, befagyott szélvédővel (fullra tolt ablaktörlővel), lámpa nélkül, félig csukott ajtóval mennek a melóba, nem hogy OBD-t használjanak... :)
Ξrror De legalább odáig lassan eljut mindenki, hogy ovi/sulijáratra nem kell dízel. 😃
"István Versegi"
olajhőmérséklet mérő a legtöbb kocsiban (SAJNOS) nincs. A vizet a műszerfalon is látni, a beszívott levegő hőmérséklete meg gyakorta mindegy, illetve túl nagy gógyi nem kell hozzá, ha szívó motor, akkor azonos majdnem a környezeti hőmérséklettel, ha turbós, akkor pár fokkal több a szenzornál, de ez édes mindegy, a legfontosabb az olaj kellene legyen, azt nem értem miért nincs minden autóban.
@János Klemm ELM 327 OBD II Bluetooth. Ilyet keress.
Nagyon jó ismeretterjesztő felvételei vannak tanár Úr.Néha azért becsúszik egy egy baki,mint például a következő:A 0 W-és motorolaj -30 fok fölött kezd el sűrűsödni.Helyesen nem fölötte,hanem alatta!-29 Celsius fok -30 fölött van tanár Úr!-31 Celsius fok pedig -30 alatt!
Miért van az, hogy ezt az embert értem, a többi mechanikai "zsenit" meg nem lehet?
Üdvözlöm! Ez a videó is nagyon jó! Mivel itt szó volt az olajról, ezért kérdeznék itt. Öreg motorba milyen olajat ajánlana. Pl. 200 ezer felett, benzines. Sokan megköveznek, hogy 5W-40 olajat használok. 230000 van a motorban, 1.4 injektoros.Főleg rövid utakon használom az autót. Köszönöm!
Golf 1-2 1,6d .Télen-nyáron ,5-15 perc melegítés. Kis terhelés.
Nekem az jutott eszembe, hogy ugye minden autó egyszer valamikor új volt, és sokmillió forint. Nem lett volna-e okos dolog újkorában beszereltetni egy viszonylag alap, üzemaanyaggal (vagy akinek garázsa is van, elektromosan) működtethető motor előmelegítő. De tényleg szigorún új korában. S akkor az autó az egész élete alatt könnyen lehet, hogy megúszik annyi olajutántöltést, meghibásodást, egyéb dolgot, amennyibe az az előmelegítő került, tehát még vissza is hozhatná az árát, plusz némi kényelmet is jelent a hidegben, mert rögtön van fűtése, mire beülsz. 1 órányi előmelegítés fűtés meglepően kevés benzinnel meg tud történni, nem tétel.
A VW AZQ motor eléggé szereti enni az olajat, főleg a városi használatú példányok, elkopnak. Fél év után rá kell tölteni, aztán meg hamarosan lehet amúgy is lecserélni. Könnyű kiszámolni, hogy már önmagában ez a rátöltögetés ára 10 év után közel van az előmelegítő árához.
S akkor még nem beszéltünk hidrotőkékről, főtengelycsapágyakról, stb stb.
Ezt csak itt hagyom a környezetvédőknek: - 1fokon a dieselen hidegindítás után 2l/óra fogyasztást ír ki, ha egyből elindulnék vele 30liter/100km a fogyasztásom, persze ez csökken és 5perc után normalizálódik. Tehát az első 5 percben az autó simán bevág 1-1.5litert, ha nem melegíted, viszont melegítéssel csak 0.07-et. (2perc melegítéssel, itt jegyezném meg, hogy addig menetszelet sem kap, így a víz melegedése tud olyan intenzív lenni 2 perc várakozás után, mint 5 perc üzemi vezetés után) Tehát a környezetünk szennyezése valójában radikálisan akkor nagyobb, ha nem melegíted az autót.
Én is csak úgy itt hagyom ezt: A környezetvédőknek (vagy inkább úgy fogalmaznék, hogy azoknak az átlagembereknek, akik picit is szélesebb perspektívában gondolkodnak) nem az a bajuk, hogy reggel 1-2 percig melegszik a motor indulás előtt, hanem az, amikor üzemmeleg motorral járatják az autót várakozáskor a sulinál, a boltnál, a havernál, akárhol 10-15 percig. A hozzám közeli bolt előtt falusias környezetben, lakóházak között 10-ből 1 ember (ez csak becslés, érzés egyelőre) nem állítja le a motort, míg "beszalad" a boltba. Csak dízelesek. Az egyiknél "jajj, bent ül a gyerek, mi lesz vele", a másiknál "nem gondolod, hogy leállítom, mert 1km-ről jövök és nem tesz jót neki a leállítás, beindítás", a harmadik meg simán csak rutinból, mert már lusta arra is, hogy a kulcsot elforgassa. Népbetegséggé kezd válni a jelenség. Az esetek többségében nincs tudatosság (vagy épp hiányos tudásból táplált tudatosság van), csak rossz szokás vagy figyelmetlenség. Lehet matekozni, hogy mennyi környezetterheléssel jár ez csak a mikrokörnyezetünkben, illetve mennyi egyéb kellemetlen hatással (szag, zaj, stb.).
Ha hidegen van terhelve a motor akkor a kicsapódott benzin felhígítja az olajat a hengerfalon, és a terheléssel sokkal jobban hozzányomódó dugattyú sokkal jobban koptatja, valamivel rövidebb ideig. Összességében nagyobb kopás jön létre.
Köszönjük szépen a videót, bár azt érdemes tudni, hogy ausztriában a lefagyott szélvédőt, járó motorral nem szabad kapirgálni ha ezt egy rendőr észleli elég komoly büntetéseket szoktak kiosztani érte.
Nagyon szépen Köszönöm!Ez a videó nagyon hasznos volt a számomra!
Köszönet mert csodás kis video Gajdán ural!!!
Kanadában, Oroszországban lakók figyelmébe ajánlott ez főleg😉👍
Érdekes volt. Köszönet!
Köszönjük szépen a videót!
Na az a start stop nagyon hálás dolog, főleg télen. Amikor a dízel olajkályha alig akar elkezdeni fűteni (értsd alig bírja lefújni a párát a szélvédőről) és akkor is elkezdi lelövöldözni a motort. Vagy 110-es tartós haladás után hirtelen torlódás esetén azonnal elrendeli a Führer (ECU) a motor leállítását. Biztos szereti a turbó, ugye?
Én személy szerint egyébként a jégtelenítés idejét töltöm melegítéssel, aztán kis gázpedál állással, 1500rpm fölött, kis nyomatékot leadatva, hagyva, hogy szépen lassan vegye fel a fordulatszámot a motor (max.2500rpm) elindulok. 50 fokos hűtővíz fölött már akár 4-esbe is felváltok.
Start-stop-os dízelem van. A mostani időjárási viszonyok között (4-5 fok reggelente) simán leállítja a motort a bemelegedési szakaszban 6-8 perccel az indulás után úgy, hogy a vízhőfok jelző még meg sem mozdul a helyéről. Hogy ez mennyire tudatos vagy nem azt nem tudom, de ilyenkor reggelente ki szoktam rajta kapcsolni a Start-stop-ot biztos ami biztos alapon. Az autópályázás utáni visszahűtést tudja, olyankor nem szokta magát leállítani.
Ez egy céges, 2 éves VW Transporter ~40e km-rel, de már új korában is simán kilőtte magát húzósabb, tehát 100 fölötti tempó utáni hirtelen torlódás vagy megállás után. Én még városban is hagyok neki vagy 10 mp-et, de a start-stop nem foglalkozik vele. Biztos, ami biztos: ha úgy ítélem meg, akkor kikapcsolom.
Ez a VW nem foglalkozik ilyenekkel, jobb, ha ilyen esetekben kikapcsolom.
Tisztelt kommentelők!
A start-stop rendszer kizárólag a kipufogógázok mennyiségének csökkentése miatt van! A gyártók azt mondják,hogy csak a kipufogó gáz kibocsájtás csökkentése a cél(ezzel is az újautó eladásokat akarják növelni)valóban árt a motornak a start-stop rendszer állandó leállítgatása-újraindítgatása,hidegen-melegen egyaránt.A gyártókat nem érdekli az így okozott többletkopás-élettartamrövidülés,mert az első 100000km-t ígyis úgyis kibírja egy új autó,utána meg le se szarja a gyártó,hogy az"öreg"autódnak baja lett a gyári start-stop rendszertől.A legjobb megoldás software-sen kikapcsolni végleg...(EGR szeleppel együtt)
A újabb motorokban van beépítve egy elektromos olajpumpa, ami leállítás után még hűti a turbót, azaz pályázás után nyugodtan le lehet lőni a motort, a turbónak nem lesz baja.( Ha leállítjátok a meleg motort, és kiszálltok hallani egy búgást, az az a pumpa)PSA autói amíg nem mozdul meg a hőfokmérő addig nem állítják le a motort, azt tudom.
Jó lenne ha lenne szó a motorolaj adalékokról, kopásgátlókról! Abból is melyik fajtát, milyet érdemes használni, vagy kell e egyáltalán??
Egy érthető videó, hasznos dologról
Köszönöm szépen az információkat. Nagyon jó.
Üdv! Remélem megengedi az előadó, hogy JOBBÍTÓ SZÁNDÉKKAL néhány gondolatot le írjak! Először is Köszönöm a munkáját! Sajna nekem nincs olyan kedvező véleményem e videóról :( . A szakértelmét nem vitatom, csak hát : A tiszta és világos, /nekem szerény képességűnek/ az lenne, ha a bemutatott ábrák jelentését a tanácsolt bemelegítési idővel valahogy összefüggésbe hozná. Arra gondolok, hogy pl. a 8s olajbemelegedés után az 5perc alatti vagy ide már a 2 perc melegítés az, akkor melyik? Az "akkor az indulhat el legbátrabban" az igen igen pontatlan, és főleg kevés infó! Az hogy mindezek után hogy kerül ide - és mi okból? - a harckocsi, az érthetetlen. Bocs! Most akkor, hogy? Össze vagyok zavarodva.
Autómataváltónál persze a váltó miatt mindenképpen érdemes..... de azt sokan nem tudják, hogy ott azért jobban van kímélve a motor, te már ezt az egyik videódban, ha jól emléxem, elmondtad. Ennek következtében a motorral hamarabb lehet játszadozni hidegen. Egyébként én úgy tanultam, hogy nem csak az olaj körbefutása számít a hidegüzemnél, hanem a hőtágulás is. Erről esetleg tudnál beszélni?
kedves Miklós, nagyon köszönöm a videót. Toyota full hibrid üzemmódú autónál is fontos az előmelegítés?
Én a magam részéről úgy csinálom,hogy az említett 2 percet várok,utána indulok,és akkor szoktam "padlózni" mikor mentem kb 20km-et
Mert ha hihetünk a nagyon okos mérnököknek az autó/olaj gyárból akkor melegszik át az olaj,és a blokk rendesen.
A repülőgépek 100%-hoz közeli teljesítménnyel szállnak fel, a felszállási tartalék a nagy airlinereken is néhány %.
(Kérdés az, hogy ezt most tolóerő/vonóerő vagy hajtómű teljesítményre értette-e a szerző. Egy F-16-os pl. 85%-os hajtómű fordulatszámmal adott fegyverzet konfigurációval talán még 3 km-es betonról sem szállna fel... Csapásmérő fegyverzettel jól teleaggatva jellemzően utánégetővel szállnak fel, de légiharc konfigban maximál utánégetéssel is bőven elég egy 2-2,5 km-es pálya.)
A repülőgépeknél az indítási és egyéb checklisták miatt lényegében csak a harci gépeknél és extrém helyzetben lehet faktor a melegedési probléma, egy normál checklistája és start-up procedúra egy egyhajtóműves vadászgépnél is 10-15 perc is lehet. Tudnak olyat, hogy előre bekalibrálják a navigációt és néhány egyéb dolgot, de még a készültségi gépek felszállási ideje is kigurlással 4-5 perc.
Ha nem tudom milyen viszkozitású olajat öntöttek bele szervízben, de szeretnék utána tölteni kicsit, akkor milyet érdemes belerakni? Csakhogy a két különböző olaj keveredése ne okozzon nagy gondot.
Én is ebben voltam, végül arra jutottam hogy inkább leengedem. Ha már utána kell tölteni úgyis ment annyit,hogy indokolt lenne. Nem jó kutyulni, jobb a motornak is ha tele töltöd frissel.
Én mindig hagyom 3 percet ketyegni utàna indulok és nem nyomom neki mig a viz nem lesz 90 fokos,6 éve jàrok vele minden nap semmi gond!!!!
Tanár Úr, vagy bárki aki tudja a választ! Mélygarázsban parkolok. Elindítom az autót, lezárom a kerékpárom, utánna elindulok és egy viszonylag meredek útonn megyek ki a garázsból, persze csak 1esben, max 3000es fordulaton. Melegítsem tovább az autót, vagy elég neki az a kb 5 perc amíg jár? Köszi!
Nem szeretnék okoskodni, de az a kijelentés, hogy: "a befecskendezett üzemanyag kicsapódik a hideg hengerfalon és lemossa róla az olajat ezáltal jobban kopik a motor" egy baromság. Az olajlehúzó gyűrű feladata pont az, hogy eltávolítsa a hengerfalra feljuttatott olajat, gyakorlatilag "szárazzá" téve azt, hogy a lehető legkevesebb olajszármazék maradjon az égéstérben.
A dugattyú felső holtpont felé haladásakor "úszik" az olajban a hengerfallal együtt, de alsó holtpontba haladásakor az olajlehúzó gyűrű "leborotválja" a hengerfalat, hogy a töltetcsere illetve az égés ideje alatt ne legyen ott egy csepp olaj se.
Kedves Karcsi! Mély tisztelettel,alázatosan szeretném megjegyezni,hogy attól tartok nincs igazad. A henger falát kizárólag a honolásban ottmaradt olaj keni,abban igazad van,hogy az olajlehúzó gyűrű eltávolítja az olajat a henger faláról,ami így egy jól működő motor esetében visszakerül az olajtérbe,de pont az a lényeg,hogy a hengerfalról lehúzott olajnak milliomod része ottmarad a hónolásban és azok a mikro olajak kenik a kompresszió gyűrűt és a dugattyú olajlehúzó gyűrű feletti részét ahol a legnagyobb a hő és kopásterhelés(pont ott szinte nulla kenőanyag ahol a legjobban kellene)namárost a kicsapódó üzemanyag pont ezt a honolásban megmaradt mikroolajzást úgy lemossa mint a sicc,ezáltal a kompresszió gyűrű és a dugattyú felső része valóban teljesen szárazon marad.Igaz,hogy az olajlehúzó gyűrü alatti részek mindig kapnak bőven kenést,de ez nem segít semmit a fenti problémán,pont ott nem marad kenés ahol a legnagyobb szükség lenne rá. Amit írsz,hogy:"a dugattyú a felső holtpont felé haladáskor úszik az olajban a hengerfallal együtt..."nem teljesen igaz,mert az olajlehúzó gyűrű feletti rész csak mikro olajzást kap,igaz alatta valóban bőven kap kenést minden alkatrész(csak akkor kap bőséges olajzást a kompresszió gyűrű és a dugattyú felső része ha annyira kopott a motor,hogy már feljut az olaj az olajlehúzó gyűrű fölé,vagy ha felsőkenő adalék van az üzemanyaghoz keverve.)
Kedves Dani Mudri! Köszönöm a hozzászólást és elfogadom az érveket, ettől függetlenül tartom a véleményem, mégpedig ezek miatt:
1. A dugattyú felső része a kompresszió gyűrű felett nem érintkezik a hengerfallal, mégpedig azért nem, mert a dugattyú alakja egy csonka kúp. A szoknya és a dugattyú teteje között alumínium henger esetében körülbelül 0,15-0,25 mm átmérő különbség van, míg vas henger esetében 0,30-0,40 mm különbség is lehet,(ez nem pontos érték csak egy nagy átlag) a hőtágulási különbség miatt eltérő a két henger típusnál. A dugattyú általad említett része nem igényel kenést azok miatt amit fentebb említettem.
2. Kompresszió gyűrű (véleményem és az általam tanultak szerint) olajzása nem szükséges az anyaga miatt, itt az anyagpárosítás (hengerfal-dugattyú gyűrű) miatt nem igényel olajzást, viszont kap a hengerfalon maradó olajfilmréteg miatt (az olajlehúzó gyűrű nem 100% hatásfoka miatt). A mérnökök arra törekednek, hogy az égéstérben, égés közben a lehető legkevesebb motorolaj maradjon.
"Amit írsz,hogy:"a dugattyú a felső holtpont felé haladáskor úszik az olajban a hengerfallal együtt..."nem teljesen igaz,mert az olajlehúzó gyűrű feletti rész csak mikro olajzást kap,igaz alatta valóban bőven kap kenést minden alkatrész(csak akkor kap bőséges olajzást a kompresszió gyűrű és a dugattyú felső része ha annyira kopott a motor,hogy már feljut az olaj az olajlehúzó gyűrű fölé,vagy ha felsőkenő adalék van az üzemanyaghoz keverve.)" itt nyilván az olajlehúzó gyűrű alatti részre gondoltam.
Az üzemanyag kicsapódás azt jelentené, hogy elégtelen az égés! Nyilván a motorvezérlő rendszereket tervező mérnökök teljesen hülyék, ez az újságíró mókus meg baromi okos... Ja nem. :)
De tegyük fel létezik az említett üzemanyag kicsapódás; az csakis addig fordulhat elő, a "szónok" előadása alapján, amíg a hengerfal például -10 fokos, ami a már járó motor esetében maximum 2-3 másodperc lehet, és ez alatt is folyamatosan melegszik. Talán ha 1-1,5 sec az az idő amíg a kicsapódás lehetősége egyáltalán fennáll. Ha drága jó újságíró urunk netán úgy gondolja, hogy felmelegedett hengerfal esetén is ki tud csalódni az üzemanyag, akkor meg végképp szeretném megkérni, hogy válasszon egy számára könnyebb témát, de ha lehet, ne autókkal kapcsolatosat, mert a kerékcsere során is akadt néhány bakija. :)
Akkor nem is kell szívató (üzemanyag dúsítás) hidegindításkor, mert nem létezik az üzemanyag kicsapódás. Hidegindításkor eleinte nem is füstöl a motor, egyből olyan paraméterekkel megy mint az üzem meleg. Kiválóak ezek az új vezérlő rendszerek, leküzdik a fizikát is.
@@KoczekaZolee Pedig Gajdán Miklós olyan szinten magyaráz, hogy ilyen egyszerű iskolázatlan agyak is megérthetnék, hogy mit mond, mint te. Az tüzelőanyag kicsapódást már az autó műszaki vizsga előtt is tanítják és te megcáfolod ? Okos.
Attya ég, ennek minden cseppje arany, kürtölöm is világgá de tüstént!! Különben meg valahol a hatodik és a hetedik osztály környékére szorítanám be ezt, majd később mégegyszer egy év múlva amikor már tényleg mindenki Kresz órákra jár esténként - a megszámlálhatatlan felesleges baromság egyike helyett - hamár jogsi közben anno ezt senkinek sem jutott eszébe így elmagyarázni. SUBBED!
Köszönet a videóért!
gajdán tanár ur........minden elismerésem a magá-é.....ilyen értelmesen elmagyarázni ilyen speciális dolgokat....szinte nem lehet.....gratulálok...magának....és nem értem ki v kik...nem értenek egyet önnel....329-en nem...phuj....nevetséges....respect magának
Annak idején egy olyan Fiat Regata 1.9TDi-vel jártam, amiben volt olajnyomás jelző, és bizony indítás után adnom kellett egy gázfröccsöt, hogy legyen olajnyomás. Ha csak alapjáraton hagytam, akkor egyáltalán nem volt olajnyomás hosszú másodpercekig. Azóta is minden autónak adok egy kis gázfröccsöt indítás után (nem pörgetem nagy fordulatra, max 2000-ig). Szerintem a hangjuk is jobb a kis gázfröccs után. Üresben járatni egyébként nem szoktam, kb. fél perc után indulok, először csak kb. 2000 alatti fordulaton, aztán fokozatosan egyre jobban pörgetem.
Nagyon felületes a tudása. Látszik, hogy szegényke végig puskázza az egészet. Egyébként fokozatosan kell terhelni a motort menet közben, hogy minél kevesebb ideig tartson a motorkopás. A normálisabb japán autók használati utasításában le van írva általában.
En azt nem ertem, hogy ha megnez az ember olaj adatlapokat, akkor siman van, hogy egy 0w40 olaj surubb hidegen, mint egy 5w30. Pedig hat.. pont forditva kellene lennie
És mi a helyzet a gyújtással? Benzin, Dízel: Kulcs be, ráfordít és egyből indít, vagy fordít vár pár mp-et és indít? Melyik hogy jobb?
Kedves Kill! Dízelnél nyilván izzítod és utána indítod,benzinesnél nincs mire várni,azonnal indíthatsz.Ennyi,nincs jó vagy rossz megoldás:dízelnél muszáj izzítani,ebből adódóan fel sem merül az azonnali indítás(hideg motorról beszélek,melegnél lehet azonnal indítani a dízelt)Benzinesnél meg nem kell semmire várni ezért fel sem merül a várakozás kérdése.(igen vannak olyan közvetlen befecskendezéses dízelmotorok,teherautókban,dízel áramfejlesztőkben és földgépekben...amiknél nincs izzítás,ebben az esetben azonnal lehet indítani a dízelmotort is)
Hasznos videó, köszönöm. Sport légszűrökről lesz-e majd szó? Köszönöm!
A sport légszűrő a legnagyobb paraszt vakítás.
@@nitro500full igazabol nem, szep hordosra kopik tole a henger. Mar amelyik valoban "sport" szuro
Újfent egy hasznos, jó előadás ! Én hidegben mindig a "Rudolf Diesel emlékpercet" betartom. sőt, az ablakfűtést (elsőt, hátsót, úgyis kell, ha hideg van) bekapcsolva egy minimális terhelést is adok a motornak, mert a diesel alapjáraton nagyon lassan melegedik (Jó a hatásfok, és nem kell "szívató" dúsítás az üzemanyagban) Az olaj, azt sajnos látom az olajnyomásmérőről, hogy sokára melegszik fel. (Erre jó a RIMET) Ha lenne lehetőség, 65 éves mérnök létemre beiratkoznék hozzád tanulni ! Szuper előadások ! "Jó pap holtig tanul!"
@Gábor Lukácsik Köszönöm a tanácssot ! Én arra értettem az olajnyomásmérőt, hogy amikor látom, hogy a felső pontból elindul lefelé a mutató, akkor gondoltam már hígul a viszkozitás. Tudom, hogy még messze van a normális kenőképességtől, de legalább már remélhetőleg eljutott mindenhová Egy ilyen öreg motor még nincs optimalizálva.. A RIMET-et is ezért gondolom, hogy jó, mert egy "bronz siklócsapágyat" csinál és nem az acél az acélon csúszkál hidegen a még kenésre nem megfelelő olajjal vagy a legelején olaj nélkül.(No meg ha a Német hadsereg, meg valamelyik skandináv is rendszeresítette, pedig Orosz, nem lehet haszontalan) De legfőképp amíg az olaj el nem jut mindenhová, nem fut "szárazon" a motor. Egy 1998-as évjáratú 2,2-es turbo diesel autóm van (Renault Safrane) (cserélni kéne, de nincs rá pénzem) és két olajcsere között (10 000 Km) csak a maximumról megy le a minimumig. Az utolsó 3000 Km -nél azért egy fél litert utánatöltök (kárt nem okozok vele) 380 000 Km van a motorban. (Csak "okoskodok", mert villamosmérnök vagyok, de sokmindennel foglalkoztam már..., még a '80-as években a 244-es benzines, automata Volvomat is saját kezűleg (persze 1,5 évet a Mercinél tanult barátomat kérdezgetve) alakítottam át egy 2200-as Merci dízel motorra, kézi váltóval, (mivel többe került volna az automata váltó felújítása) Még a KPM-vizsgabiztos is megdicsért: Nyugodjon meg fiatalember, átment a vizsgán, de megnézném alaposabban, mert Volvoban Merci motort még nem láttam I Eredetileg a VW Transporter 5 hengeres motorját tették a gyári dízel változatokba, de az nagyon szeretett henderfej gátrepedéses lenni, meg drágább is lett volna.
@Gábor Lukácsik Igen! kellett előzetesen engedélyeztetni, de a mellékelt tervdokumentáció alapján megadták. és valóban akkora hely volt, hogy még egy motor majdnem elfért volna. És tényleg sovány, fiatal és lelkes voltam ! (184cm/65Kg.) A többi adalékban én sem hittem, mert a keresztapám A Veszprémi Vegyipari Egyetemen az Ásványolaj tanszéket vezette (Ő fejlesztette ki az első színes fémdobozos a nyugatiakkal összehasonlítható, ÁFOR ?) motorolajat (a nevére már nem emlékszem) Valamit azért tanultam tőle is, meg apám is vegyészmérnök volt...Megnéztem mikroszkóppal, látszik a bronz a karcokban, de ami miatt megnéztem, az intercooler vastag légcsövén észrevettem, hogy bronz színű lett egy idő után belülről. Gondolom, ami a turbo csapágyánál kiszökött olaj, az hordta fel.. Én ilyen kíváncsi természuetű vagyok, meg szakközépben megismerkedtünk a fém-megmunkálással is (még evolvens és hypoid fogaskerék számítással is gyötörtek minket) (most is van itthon egy Optimum (nem barkács bolti kategória) műszerész esztergám, meg M1,4 - től M14- ig minden létező normál és finom menet fúró, metsző, pl: M7 x 0,5 M9 x 1 -es stb. sőt sok UNEF - colos menethez is. (A legtöbb elektronikai csatlakozó amerikai eredetű.) Én sem vagyok "normális" , ahogy az autós, repülőgép szerelő stb. hivatásokhoz is kell egy kis "meszállottság" De inkább erre költöm a pénzem, mint kocsmában, vagy játék gépen...Jó egészséget kívánok, hogy még sokáig ilyen kérdésekkel legyünk elfoglalva ! "Jó pap holtig tanul"
@Gábor Lukácsik Marketing duma az mindenhol van, még az Oroszoknál is. De tizenegynéhány éve még tényleg használta a Német hadsereg meg valamelyik másik. Még a Safrane elött volt egy Renault 21 -esem, abban is bevált, a Safranban 12 éve használom, mikor vettem, volt benne 170 000 Km, most 380 000 és -15 fokban elsőre indul. Nem tudok semmi rosszat mondani rá és a barátaim sem, (akik követték példámat) és még sokkal olcsóbb, mint a "TV-Shopos "csodaszerek"
@Gábor Lukácsik Nem, egyáltalán nem bántott, ez egy szakmai eszmecsere különbözó szemszögekből és információkkal. Most már én is kíváncsi lettem a Lada "marketinges dumájára" hiszen az ellentmond mindennek, amit technikusként mérnökként tapasztaltam és tanultam. Ez egy ilyen világ, hol a "mágtneses impuzus lepedőt, hol a "mindenre is" jó lágylézeres csodalámpát (közel fél millióért, Magyar ár !) akarják ránk sózni. (Van benne 26 db cica-játék lézer dióda, de azok a "büdös életben" nem fognak koherensen együtt rezegni.) Egyébként meg lehet találni az Alibabán a tizedéért, csak más fantázianév alatt. De a design és a paraméterek ugyanaz. Fröccsöntő szerszámot másikat rendelni túl drága, feliratot nyomtatni ingyen van. Legalább is, ha rendelek 1000 méter kábelt, arra már azt nyomtatnak, amit kérek, félméterenként. (Kivéve talán Mao Ce-tung nevét) Amikor elkezdtem használni, még a haditechnikáról szólt a "körítés" és egy autószerelő barátom is ajánlotta. Valóban kevesebbet fogyasztott és láttam, hallottam, hogy könnyebben indul.. Meg a bronz siklócsapágyban is volt bizalmam. A '90-es évek közepéig azárt használták a 424-es gőzmozdonyokat, mert a tehervagonokon bronz siklócsapágy volt (mert kisebb a vesztesége), és ha sokat állt, úgy kipréselődött belőlük az olajfilm, hogy csak a gőzös tudta megindítani a szerelvényt az első pár fodulatig.. Egyébként akkor még arról szólt a marketing, hogy a mikro karcokba épül be a bronz (ez igaz, láttam a mikroszkópon). Szóval én úgy gondolom, van benne valami, de a marketinges dumát igencsak "túltolták" Minden esetre, amennyibe kerül, annyit megspórol az üzemanyagon és a környezetszennyezésen, legalább is nekem és néhány barátomnak ez a tapasztalata.(Az 1600 Kg-os Safranom, 2,2TD 6,5literrel elpöfög a városban klímával, előte 7 liter felett volt.) Az egyik Svájci gépészmérnök, őt tényleg csak a tapasztalat győzte meg. A Zürich - München útvonalon egy Seat Leone dzellel következetesen kevesebbet fogyasztott a fedélzeti komputer és tempomat mellett, és sok alkalommal, mert rendszeresen járt ezen az útvonalon.(kisebb surlódás?) Egy okos, sokoldalú ember, nem vesz be kacsákat !
Na jól kibeszéltük ezt a Rimetet, valamennyi úgy néz ki valós belőle, de a lepusztult Lada ujjáéledése az ordas kanu. Sajnos rengeteg kamu van (meg hiszékeny ember:"De hát a TV-ben láttam, mondták !" stb...) Én is dolgoztam plazmafizikai és kvantumfizikai kutatólaborban és olyanokat láttam, tapasztaltam, amit ha mondanak nem hiszem el. Meg az ellenkezője is: "komoly"(Rossi) kutatók által álított dolgok nem működtek. Had idézzem Shakespeare - t végül: "Több dolgok vannak földön és égen,
Horatio, mintsem bölcselmetek álmodni képes." Meg akkor már Einsteint is. "Két dolog végtelen, a világegyetem és az emberi hülyeség ! Bár az elsőről nem vagyok meggyőződve !"
Továbi jó egészséget kívánok és örülök hogy átbeszéltük a témát.
@Gábor Lukácsik Hát annyira nem érdekelt a dolog, meg lehetőségünk sem volt rá, hogy próbapadozzunk. Egy Svájci-Magyar kutatólabrban ő volt a főnököm és mivel mikor én kerültem oda, megoldottam a modulált és elnyűhetetlen plazmagenerátort, amit énelöttem 3 szakmérnök (az egyik a Svájci hadsereg radar szakmérnöke) összebarátkoztunk. Akkor került szóba a Rimet is, gondoltam, hogy többet ért hozzá mint gépész. A Svájci Suter versenymotorokat (is) gyártó cég tulaja is benne volt a cégben, csak ideje híján leginkább a pénzt adta hozzá.. Igazából sok amint beszélgettük sok mindenről, szóba került a Rimet és azt monta kipróbálja. A próba eredménye lett, hogy elmondta a tapasztalatát, és mint jól képzett, nagy gyakorlatú gépész kíváncsi volt rá. És ez lett az eredmény. Nem egy lestrapált Seat volt, ha jól emlékszem max 100 000 Km volt benne. (ott azért jobbak a jövedelmi viszonyok mint nálunk) Nem a megspórolt üzemanyag miatt csinálta, csak kíváncsi volt, hogy egy Svájcban szervizelt autón is látszik e a különbség, nem csak az én öreg Renault- mőn. És látszott. Hiszen sokszor ugyanaz a nagyobb útvonal tempomattal....Hajlamosak vagyunk lenézni az Orosz haditechnikát. Ez is csak annak a mellékterméke. Ki tud még a világon 21 szeres hangsebességgel repülő cirkáló rakétát csinálni ? Meg például Hang-stúdiótechnikával is foglalkozok, és a Német Neumann (méltán világhírű) stúdiómikrofonokat Orosz légvédelmi rakétába való elektroncsövekkel "tuningolok fel". Műszerrel mérhetően sokkal kisebb zaj, fele torzítás, és a fele torzításnak a harmonikusai 90 %-ban párosak (amit az emberi fül szeret) és10 000 óra miimális élettartamot adnak meg teljes (12mA) terhelésnél, a mikrofonban 1 mA-t használ. Mondtam is a stúdiós barátomnak, hogy talán az unokádnak kell benne csövet cserélni.. A Rimetre az van írva, összetétel: Ón , réz, ezüst. (és még ki tudja mi?) Valószínűleg sosem tudjuk meg.
KÖSZI!! ÜDV EGY LADÁS :)
Kis segédlet, akinek nincs olajhőfok mérője: Ha a víz eléri az üzem meleg állapotát, az olaj még csak ~35C°(+3-5 perc mire eléri a 87C°-ot az olaj is). Esetemben 1.6-os benzinmotorról van szó.
26 éves benzines mazdával 10W-s olajjal, 0fok alatt az jó, ha nem csak alap járaton várok kicsit, hanem mondjuk 2000-es fordulaton járatom kicsit, hogy megfelelő olajnyomásom legyen és hamarabb bemelegedjen a mozor?
Mennyire érdemes olaj adalékokat adni az olajokhoz cserekor ? Köszönöm, az előadást.
Ne adalekolj a gyarak elvegzik helyetted.. ha annyira jok lennenek az adalekok akkor alap eloiras lenne.. ne tedd motor olajat 10 legkesobb 15 ezer km utan csereld le es meghalalja ajanlatos szintetikus vagy félszintetikus olaj ezek jobbam tisztitanak és kennek is.
A motor előmelegítése 230v-os fűtőtestel előnyös lehet?
Igen,minden tekintetben, csak bírd árammal.
Köszönjük a videót, így tovább
Köszönjük ismét !!
Ki az aki amúgy startolás után télen mínusz fokokban egybol elindul az autóval?
Meglepodnel hanyan vannak ilyenek!
Németországban az átlag melós,német,külföldi,mindegy.ismeretlen fogalom a "hidegen nem rúgjuk" ,kivévev az öreg,rutinos fazonok akik még a zsiguli korszakban szocializálódtak.
-10 fok,röffent,20m-re van a parkoló kapuja,de már a turbó fütyül! ;) Egyszerűen ha kiszabadulnak a gyárból,mint a veszett egerek úgy menekülnek haza.
Mikor ezek az autók haza kerülnek,vezetett szervizkönyvvel,kevés km-rel,nem visszatekerve és sz@r.Csörög,csattog a motor akkor borítékolni lehet,hogy azért,mert hidegen szétrúgták!Nem kell f&f versenyzőnek lennie hozzá,hogy elrúgja tiltásig!Hidegen elküldi hazáig 50-70-100-as korlátnál is,de azt napi szinten!Kb 10km-t megy így a munkahely és a lakása között.vagy kevesebbet!!!
@@buherator9871 de ha baj van a kocsival,vesznek egy másikat mer futja a fizuból.
Szuper video ..Ford Mondeo 163 HP Dual powrershift automata...nincs fagypont Poolban de tanacsat megfogadva elobb pakolunk matatunk .....es ezt kicsit tovabb vittem ...valto olajat magam cserelem es ot eloiras 20 masdpercig minden fokozatban atmozgatni a valtot ...ezt teszem es minden jol mukodik ...Premium uzemanyag evi 2 olajcsere es a dizel orok
Nagyon jó videó, én is így gondolom ahogy mondja.
És a nagy kérdések egyike. Szabad e visszalépni 10w-ről 5w-re vagy 5w-ről 0w-re? Urbán legendák szerint nem. Mert a hígabb olaj leszedi a szennyeződéseket és gondokat okozhat a motorban.
Öreg Fordom van,mindig látta szerelő.Hidegen viszont rángat, szaggat.2-3 perc kell hogy kicsit kimelegedjen.és ne rángasson.
A mi 2007 (1th gen) Mazda 3 (sport B/K) - nak kell vagy 8 - 10perc, hogy ne rángasson, szenvedjen. Mindig van motor melegítés, a motorja patika, de gondoltam ezt leírom.
@@tibyesss1126 valami ott akkor nem patika, 20 éves szarom beindítom ugyanúgy húz mint mikor meleg
Kedves Tanár Úr! A SUZUKI SX-4-es benzines autónkban évek óta használjuk a Webasto állófűtést. Mínusz fokoknál 15-20 percig szoktam hagyni az állófűtést, majd csak ezután indulok el vele. A motor könnyedén indul. Ennyi idő alatt a motor hőmérséklete "beáll" a műszeren középre és az utastérben is kellemes meleg van. Mi a véleménye a Webasto állófűtés használatáról? Tisztelettel: János
Tisztelt tanár úr
Subaru wrx sti 2008 tulajdonosa vagyok. Véleményét kérném a nem vízalapú hűtőfolyadék használatával kapcsolatosan.
A kocsit nem versenyszerűen használom de itt ott megeresztem a ménest. Van értelme vagy használati előnye a szernek? Karácsonyra ezt kérném az asszonytól.
Ui. Nagyon szeretem és figyelem minden videóját. Köszönöm válaszát üdvözlettel Fedák György Kassa
Nagyon jó videó; értelmes, tény alapu;