Dodávaný a dostupný popis je za mňa dosť jednoduchý ale dostačujúci, video je praktické a výklad super..ďakujem sqelé riešenie optimalizácie a takmer všade potrebnej funkcie shutdown ( ktorú predpisuje STN ako aj ČSN ) a + benefit monitoringu.... za mňa TOP
musí být umístění TAP jednotky na panelu nebo lze i těsně pod střechou? mám dva stringy, kdybych TAP dal doprostřed jejich vzdálenosti, tak mi 10m vyjde na každou stranu. co jsem pochopil z videa, tak komunikuje bezdrátově, takže umístění na panelu asi není směrodatné.?
Moc pěkné video. O Tigo optimizérech toho na webu moc není. Prosím, nechceš natočit video Optimizer Tigo vs Diody na halfcell panelu? Jak moc omezí stín výkon na FV panelu. Nejen mě by to moc zajímalo. Děkuji a dal jsem si tě odebírat.
Omluva za pozdější reakci, měl jsem toho teď hodně.... Jo, souhlasím, informací moc není, popravdě se tomu sám divím.... Ohledně toho stínu, tak záleží samozřejmě, jak jsou části panely zapojené, jestli horizontálně nebo vertikálně a také jak na to dopadá stín (jakou řadu zakryje) - nemám prostor na tyto testy bohužel, je to dost časově náročné a já tohle dělám jen tak v "mezičase" :) Každopádně, ty optimizéry fungují, mám to vyzkoušeno. (mám je na všech panelech) a díky tomu je mohu i přes den odpojit apod. (na toto téma vyjde koncem léta video, kdy jsem v praxi ukázal, že odpojení panelů funguje) Každopádně, když se dívám do online měření (nezávisle Tigo vs Goodwe), tak mám panel, který je zakryt (skoro celý) cca půlku dne a jeho výroba dle grafu/statistik odpovídá tomu zastínění (cca půlku co ostatní panely). Ale nikdy jsem s tím nijak více nespekuloval a něměřil to přesně (zase tolik mě to nezajímalo :-D)
Dobry den. Niektorí vyrobcovia uvadzaju instalovat minimalne 4ks optimizerov pre spravne fungovanie, je aj v pripade vyrobcu Tigo nejaka podobna limitacia? Nedocital som sa zatial nikde. Dakujem.
Nebylo by řešení to napojit na jakýkoliv jistič? Stejně hasiči dojedou a shodí celý barák a třeba v mém případě nepůjdou do technické shazovat jen fve. Podotýkám že mám fve bez baterie.
Já to mám na jistič zvlášť z toho důvodu, abych si mohl shodit jen panely, když budu potřeba něco upravit apod :) Kdyby se shodil velký jistič u baráku, tak to samozřejmě chodí i tento jistič. Takže je to stejný. Jediný rozdíl je v tom, že takhle si můžu odpojit panely sólo a neshodím tím i další věci na tom jističi, proto to mám takto zvlášť :)
Ano. Každý optimizér má označení a to pak vidíte v aplikaci graficky i znázorněno :) Můžete si to tam i hezky "namalovat" (napozicovat), aby to odpovídalo např umístění na střeše. Než tedy optimizéry umístíte na panely, opište si jejich čísla co tam jsou a hlavně si uveďte jaký optimizér u jakého panelu je, jinak budete muset na střechu lézt znovu :) (toto se pak zadá v apce a máte přehled přímo na úrovni panelu)
@@DominikShaim Mám ještě jednu připomínku. Myslím že to TIGO by mělo být za přepínačem volby napájení z gridu nebo baterek. V případě poruchy na straně distributora by mi nefungoval ostrovní režim. Takže ideální abych si mohl napájení CCA přepnout na zálohu.
Já to mám takhle naschvál. Chci totiž docílit toho, že když někdo shodí hlavní jistič, tak shodí i FVE celou... Kdyby tedy došlo k chybě u distributora, tak ano, shodí to FVE i když by nemuselo, ale s tím se počítá. Výpadky elektřiny u nás nejsou skoro vůbec, tak 2x za rok na pár minut. Pokud by to bylo zapojené tak, že by to bylo napájeno z backupu, tak nedocílíte bezpečnostní funkce automatické odpojení při výpadku proudu. Ale možná jsem to jen blbě pochopil, jak to myslíte. Jestli myslíte, napojit to na stykač, který "říká", jestli to chceme napájet z ostrovu/backupu nebo sítě, to samozřejmě možné je :) Tzn, že kdyby to bylo napojeno za stykačem, tak v případě výpadku energie vlivem distributora byste přepnul stykač na backup/ostrov a pak by panely naběhly :) Jo, možný to je :) Proč ne. Ale ty výpadky proudu nejsou časté, tak jsem to neřešil. Pokud by byly časté a delší, samozřejmě bych to řešil... :) Díky za doplnění každopádně!
@@DominikShaim já to chci řešit hřibem ve sloupku CENTRAL STOO, který mi shodí stykač na backupu. Kdyby se něco dělo shodí se přívod, zmáčkne hřib a mám dům bez elektřiny.
@@kamilbehalek5011 Jojo, jasně. Možností je víc :-) (tohle "moje" bylo pro mě nejlehčí řešení a nejrychlejší a pro mé potřeby dostatečné). Každý má své požadavky, tak musí řešení uzpůsobit samozřejmě těm požadavkům :-)
super video, a chci se ještě zeptat, stačí jedna sestava Kit + Tap na dva stringy, když na každém panelu budou optimizéry? a budou kousek od sebe, že budou v dosahu Tapu? díky
Omlouvám se za pozdní reakci (hodně práce jsem měl). Dle oficiálního vyjádření Tigo lze rapidshutdown vypnout pouze vyplněným a nascanovaným formulářem (informace platná k lednu 2023) - toto jsem sám zjišťoval a ptal se na to :)
Zdravím Dominiku, skvělé vysvětlení. Akorát bych poprosil o radu, možná sem si to špatně vysvětlil, ale když mám teda střechu která má 50 m délku a panely budou v ,, "" po celé délce střechy tedy 5 xTAP po 10 m tak ty poslední 2x které jsou dál od CCA nebude vidět ? Díky
Pokud bude delka strechy 50m a panely vedle sebe, tak staci jeden TAP :) TAP chytne signal od jednoho optimizeru a dale se to retezi mezi dalsimi optimizery. Vice TAP je treba v pripade ze byste napr na te 50m strese mel 10m panelu, pak 20m nic a pak dalsich 10m panelu. Napr :)
Ahoj, poradil by jsi, který komunikační kabel pořídit? Ideálně odkaz, nebo název. Myslel jsem, že to bude komunikovat přes ethernetový kabel. Díky moc a dobrá práce!
z CCA do TAP pouzij jen UTP kabel do vnejsiho prostredi - ma silnejsi UV odolnou izolaci. Co se tyka pripojeni optimizeru, tak to je jen bezdratove... a musis to umistit tak aby to bylo do 10ti metru... pod panel nekde uprostred ...
Ethernetový kabel je OK :) Je to jen komunikace. Btw, "tip". Pokud použijete ethernetový kabel o 8 žilách, reálně potřebujete jen 4 žíly, takže můžete napojit po dvojičkách ty žíly :) Tzn, že z 8 žil to vlastně nemusíte ani moc rozmotávat a necháte to "továrně" zamotané těch 8 žil do těch 4x2 žil a můžete to zapojit takhle :-) PROFI tip, co? :-D Já to takhle mám napojené.
Koncem léta 2023 vyjde nové video v návaznosti na toto video :) "Ukázka odpojení FVE panelů ve dne pomocí Tigo CCA Kit + TAP + TS4-O-A" ruclips.net/video/mihHtNMdeJs/видео.html
Dominiku, super video, mám dotaz - zda-li již ze zkušenosti budete vědět - je možno pomocí optimizérů a CCA + TAP odpojovat jednotlivé panely z důvodu záměrného snižování výkonu? Můj dotaz směřuje ke konfiguraci, kdy na střídač bude napojeno více panelů, než by dle parametrů být mělo, nicméně v situaci, kdy slunce nesvítí naplno je možno využít větší výkon a tj více panelů a v případě plného svitu by pak mělo dojít k automatickému odpojování jednotlivých panelů, aby nedošlo k přetížení střídavě - ideálně navázáno na okamžitý výkon střídače.
Toto mozne neni, jednotliva prace s panely nejde. Nebo minimalne ne co bych vedel. Optimizery lze odpojit jedine vse nebo nic. Urcite bych nepokousel takove harakiri :) Jedine jak by to slo je udelat string zvlast a ten si zapojit/odpojit dle potreby. Ale prijde mi to takove krkolomne. Neresil bych to. Podobne myslenky jsem drive take mel, ale nevyplati se to tim ztracet cas :))
Pokud zapojíte samostatné optimizéry Tigo TS4-O-A, budou plnit "pouze" funkci optimizérů, nikoliv tedy rapid shutdown, to právě zajišťuje to Tigo CCA Kit + Tap. Rapid shutdown se dá spustit dvěma způsoby: A) pokud dojde k přerušení napájení (např. výpadek proudu ať už chtěný či nechtěný) - dá se to vypnout, když napíšete na podporu Tigo a vyplníte formulář. (Ale záleží jak to zapojíte samozřejmě, pokud to máte zapojeno tak, že při výpadku proudu to pojede přes měnič, panely to nevypne - já to mám zapojeno přes výpadek proudu. Záměrně, pokud bude nějaký problém, vypnu hlavní jistič a tím shodím celý barák AC + DC. Ale jde to samozřejmě udělat i tak, že shození jističe na to nebude mít vliv, ale to pak asi postrádá pak smysl.... (kolikrát za rok reálně vypadne proud, že?) Dávalo by to smysl jedině viz bod "B". B) je tam + / - pro zapojení tlačítka klasického, on/off. Ale to je pak už ojeb, když to budete chtít shodit (celý barák AC i DC), tak budete muset shodit hlavní jistič AC + pak ještě DC. Mě tohle nevyhovuje, proto jsem šel cestou "A".
@@DominikShaim Díky za odpověď. A tedy optimizer umí vytěžit ze zastíněného panelu stále nějaký výkon, zatímco diody na panelech ho jen odpojí aby neomezoval celý string, je to tak? Původně jsem myslel že to dělají ty optimizery pouze - to že pokud je stín na panelu tak ho to překlene a string jede dál. Ale to by tam byly zbytečný když tohle dělají ty diody na panelech a které jsou pak třeba halfcut a podobně.
@@ondrejhruby4635 Ano, mělo by tomu tak být, případně doporučuji toto ověřit na e-mailové podpoře Tigo, mají ji už v CZ, tak proč to nevyužít! :) (Výrobce Vám řekne nejrelevantnější info a tím, že je to už v CZ, tak je to dostupné více než kdy předtím)
@@lukaskalian5472 Hmmmm, to bohužel netuším, vím, že jsou 2 základní možnosti: A) odpojení elektřiny nebo prostě shození jističe, kde je CCA (rapidshutdown se provede automaticky) - tuto funkci jde vypnout přes email na Tigo přes formulář co se vyplní. B) přes zapojení "buttonu", je tam vstup pro + / - a pak je možno zapojit na to nějaké tlačítko, samozřejmě při určitém zapojení by to bylo možno zapojit i na nějaké další online řešení, ale nevím jaký cloud myslíte, ale nativně přes Tigo to nejde, pokud se ptáte na to. Každopádně, jaký by tam byl "use case"?
Jestli myslíte tu aplikaci, kde je výkon jednotlivých panelů apod, tak to je nativní aplikace od Tigo: play.google.com/store/apps/details?id=com.tigoenergy.smart&hl=cs
Nazdar. Plánujem tú najlepšiu verziu optimalizácia. Chcel by som sa opýtať či vieš aj miešať rôzne výkony solárnych panelov keď máš optimalizery samozrejme do výkonu 700w. Dik za odpoved
Myslím si, že by to mělo být jedno a mělo by to fungovat i s různým výkonem. :) Já na jednom stringu mám např 14x 330W + 2x 380W a bez problému. Ale to je malý rozdíl (50W), takže nemám otestováno např. 200W s 500W apod... Ale nemyslím, že by to měl být problém, že každý má jiný výkon. Protože optimizéry fungují na úrovni panelu, takže by to mělo být fuk.... ALE! Pro jistotu bych raději být Vámi písnul na podporu Tigo :-) Aby byla jistotka a ne že "jedna bába povídala" .-)
@@DominikShaimmam drevenu sedlovu strechu v tvareA. Ten vysialec staci pre obidve strany strechy alebo treba dva? Hovoril si ze ma to len dosah 10m. Nahodu Nepoznas iny system ktory niejej bezdratovy? Toto bezdratove riešenie ma velmi odrazdzuje :((((
Uvedené řešení je spolehlivé, jiné řešení neznám, mám zkušenosti pouze s Tigo. 10m je dostatečná dálka, berte v potaz, že to je délka ne od "přijímače" ke každému panelu zvlášť, ale prostě 10m je maximální délka dosahu optimizéru. Můžete mít klidně 100 metru střechu, když na každých pár metrech bude panel s optimizérem :)
Trochu bych si dal pozor na teorii, že za 20 let bude možné vyměnit jeden panel. Vzhledem k tomu, že nejsou rozměry panelů unifikované, tak se neustále mění a je tedy otázka, co bude za 20 let, jestli ten rozměr panelu a případně jeho parametry budou kompatibilní s již instalovanými.
Dobra pripominka, to je pravda, je mozno, ze se to zmeni. Ale to nikdo nevime :) ale hadam, ze za 20 let kdyz bude KO 1-2 panely, ze nekdo treba nebude chtit menit vsechny... To ukaze az cas :) ale jo, dobra pripominka v kazdem pripade :)
Dobrý den, nechal jsem si naistalovat ke své FVE optimizéry TIGO ke každému panelu. Zatím, ještě nemám zprovozněn monitoring v TIGO aplikaci, ale už to mám nainstalované. Všiml jsem si ale, že firma, která mi dávala panely na střechu , nechala optimizéry TIGO volně položené na střešní krytině. Přitom Tigo má na sobě takové klipy na uchycení na kostru panelu, ale firma je uchytila tak, že prostě jsou opřené částí o tašky střešní krytiny. Nejsem si jist zda je to OK a zda nemůže ty Tiga nějak poškodit stékající voda po střeše za deště.
No, mou odpověď asi očekáváte jaká přijde, ne? :))) ACH JO! -> Volat firmu a žádat nápravu. Větší amatéři než já, hrozný :/ Možná byste tu firmu mohl zveřejnit, aby si ostatní dali pozor. Pokud Vám jen panely položí, tak bůh ví, co dalšího můžou udělat špatně... Pokud firmu neuženete, tak jedině vzít žebřík a "nacvaknout" sám... Nic na tom není, ale samozřejmě z principu uhnat firmu lepší a dát jim to sežrat.. Nechat to volně položené není OK.. Déšť, sníh, vítr.... I kdyby to bylo pod panelem... Dále se to může třeba časem vlivem povětrnostním podmínek někam sesunout apod. Pak může být namáhána spojka a v nejhorším případě vznikne postrach všech majitelů FVE -> DC elektrický oblouk... A pak je obrovskej průser a můžete přijít o půlku baráku... Jako takhle, asi by se nic nestalo, ono to je dobře izolovaný, ale ty spojky by neměly být namáhané zbytečně. Jedním z nejčastějších důvodů požáru FVE je právě elektrický oblouk... Co když třeba tam napadají nějaký větve ze stromu, zapře se o to sníh a dojde na tlak na spojku přes optimizér? Samozřejmě ty spojky jsou pevný, zkoušel jsem to mnohokrát "ručně" maximální silou a drží.... (Ani to nevidím, jak to tam přesně máte, ale na taškách to nemá co dělat) V rámci klidu, bych určitě ty optimizéry tam přicvakl... Ať už od firmy nebo sám.... Řešení není na dlouho a pro klidné spaní to je.... Já bych to neriskoval... Ty klipsny tam jsou právě z tohoto důvodu.... Protože případné následky se můžou vyšplhat do milionu a to za to nestojí, ne? :-) Jak říkám, asi by se to nestalo, ale riskovat to nedoporučuji................ Dejte pak vědět, jak to dopadlo, jestli se firma hecnula nebo se na to vykašlali a musel jste sám..
@@DominikShaim Moc děkuji za za názor a rady. Už jsem kontaktoval firmu a doslova je seřval. Dodavatel dorazí a zajisti, aby byly optimizéry na pevno na kostře panelu zespoda a neležely volně. Následně mi zprovozní aplikaci TIGO. Dosud to neudělali. Ani nevím proč, ale mám podezření, že si ztratili papír jaký konkrétní optimizér mají pod jakým panelem. Teď když budou muset každý panel nadzvednout, tak si ty čísla TIGO mohou napsat . Naštěstí jsem uzavřel smlouvu o dílo kdy jim platím o částech až po dodání takže zaplatím, až to bude tak, jak má. On se dodavatel vymlouval na to, že ty konektory od panelu jsou krátké a ,když tam vložil TIGO tak vlastně nebylo kam ho tím klipem uchytit. Zjevně chtěli ušetřit na prodlužovacích kabelech , které by to uchycení umožnily. Ještě jednou moc děkuji.
Dominiku, ten optimizéry Tigo se jmenuje TS4-A-O, ... ne tak jak pises... Tusis v jakem poradi se optimizer na panel ma pripojovat? Napriklad nejprve optimizer k panelu a pak teprve panel s optimizerem do stringu?
Díky za upřesnění názvu, to je drobnost :) Ale upravím to! Taky mohli vymyslet lehčí název, že? :) Pokud máte FVE shozenou, tak je to "fuk" v jakém pořadí, ale návod hovoří takto a dokonce to mám i ve videu, ten obrázek :) Mrkněte na obrázek (je to hned jako úvodní cover) :) i.ytimg.com/vi/MVOA6_6MReY/hqdefault.jpg?sqp=-oaymwEmCOADEOgC8quKqQMa8AEB-AH-CYAC0AWKAgwIABABGDkgZSg0MA8=&rs=AOn4CLDOISjSDIw4Glyl-ukl5lLz44ifcQ
Unfortunately, not much information... :( Maybe in future on other international channel! Don't hesitate to contact Tigo support directly, they are very friendly and will answer all your questions I think! :)
Těžko říct, já to nijak detailně neměřil/netestoval (takto jako je na tom video), ale pokud mám zakryté panely třeba půl dne (komín), tak výroba odpovídá tomu. (každý panel/optimizér má vlastní statistiky a jsou poměrně přesné, když je sečtu, odpovídá to i tomu, co ukazuje Goodwe, rozdíl je třeba 1-2%, což může být nějaká odchylka měření apod., takže to odpovídá tomu, co ukazuje Tigo) Jelikož jsem to neměřil takto pouze na 3 panelech, tak se moc neumím vyjádřit, ale pokud mám např. v mém reálném setupu 16 panelů na jednom stringu a z toho jsou 3-4 zastíněné (komín apod), tak výroba odpovídá tomu zastínění a není to tak, jako je ukázano ve videu... Je možné, že je problém v nízkém počtu panelů.... Protože tohle není reálný setup ve většině případů. Ale nejsem žádný prodejce Tigo a tak :-D Nejlepší by bylo napsat na podporu Tigo (od 2023 ji mají i v CZ) a poslat jim to video, aby se k tomu vyjádřili, může se jednat o vadné kusy nebo prostě nízký počet panelů, či co já vím.......... Ale na test jsem si to dneska zkoušel, v druhém stringu mám 8 panelů (každý 450W) a zastínil jsem 2 částečně jako na videu a snízení výroby cca odpovídalo tomu zastínění, tak nevím.... (možná fakt málo panelů, ale nvm) Jako pokud bych měl z těch 8 panelů zastínit treba 6, tak to mě nepřijde moc real, tak jsem to netestoval :-D (to je vlastně to, co je v tom videu, má 3 a nechá pouze 1....) Ale jo, brouk v hlavě..... Tak já to zítra zkusím a dám vědět, jak to dopadlo :-)))))) Pak sem napíši update. Možná pokud by to byly nějaký zajímavé výsledky, tak na to udělám video i zvlášť nějak v rychlosti.... EDIT: Mám natočeno, příští víkend to vyjde na mém kanále, jak tento test u mě dopadl :-)
Díky za komentář, klidně natočte Vaše video, já to natočil proto, že jsem zde nic podobného nenašel. (a ne, nejsem uražený a nemyslím to špatně) :) Právě naopak. (čím více obsahu, tím lépe, moc toho zde není na toto téma...)
Panel nikdy neprastane vyrábať.... Tigo iba odstrihne vývody panelov. Keď predsa vypadne Grid, potrebujem ísť BeckUp, keď bude napájanie Tigo cez Grid, ktorý vypadne a odpojí ma penely, ako pôjdem BeckUp?? Celé zlé, prepáč....
Tak to záleží co si představíme pod pojmem "vyrábět". Já backup nepoužívám a ve videu jsem to vysvětloval, proč to tak mám zapojeno a také to, že jsem si vědom tohoto negativa, že když jednou za rok vypadne na 10 minut proud, že mi to nepojede. A víte proč to takhle mám? Vysvětloval jsem to ve videu. Pokud je nějaký problém, jdu ven před barák, vypnu AC a tím shodím VŠE. Není žádoucí, abych vypnul AC a zapnul se mi backup a barák byl pod proudem.... Chápeme? Neříkám, že si to mají takto lidé zapojit, jen říkám, proč to takhle mám a mám to takhle naschvál zapojeno. :) Každý ať si to zapojí jak chce samozřejmě.
Dodávaný a dostupný popis je za mňa dosť jednoduchý ale dostačujúci, video je praktické a výklad super..ďakujem
sqelé riešenie optimalizácie a takmer všade potrebnej funkcie shutdown ( ktorú predpisuje STN ako aj ČSN ) a + benefit monitoringu.... za mňa TOP
Děkuji za komentář :) Pořád je co vylepšovat a jako takový "review" myslím, že dostatečné. Každý už si "detaily" sám může dostupovat v dokumentaci :)
musí být umístění TAP jednotky na panelu nebo lze i těsně pod střechou? mám dva stringy, kdybych TAP dal doprostřed jejich vzdálenosti, tak mi 10m vyjde na každou stranu. co jsem pochopil z videa, tak komunikuje bezdrátově, takže umístění na panelu asi není směrodatné.?
Dobrý den, na kolik voltů sníží optimizér TS4-A-O výkon panelu? U TS4-A-S je to prý na 0,6. Děkuji za odpověď
Moc pěkné video. O Tigo optimizérech toho na webu moc není. Prosím, nechceš natočit video Optimizer Tigo vs Diody na halfcell panelu? Jak moc omezí stín výkon na FV panelu. Nejen mě by to moc zajímalo.
Děkuji a dal jsem si tě odebírat.
Omluva za pozdější reakci, měl jsem toho teď hodně....
Jo, souhlasím, informací moc není, popravdě se tomu sám divím....
Ohledně toho stínu, tak záleží samozřejmě, jak jsou části panely zapojené, jestli horizontálně nebo vertikálně a také jak na to dopadá stín (jakou řadu zakryje) - nemám prostor na tyto testy bohužel, je to dost časově náročné a já tohle dělám jen tak v "mezičase" :)
Každopádně, ty optimizéry fungují, mám to vyzkoušeno. (mám je na všech panelech) a díky tomu je mohu i přes den odpojit apod. (na toto téma vyjde koncem léta video, kdy jsem v praxi ukázal, že odpojení panelů funguje)
Každopádně, když se dívám do online měření (nezávisle Tigo vs Goodwe), tak mám panel, který je zakryt (skoro celý) cca půlku dne a jeho výroba dle grafu/statistik odpovídá tomu zastínění (cca půlku co ostatní panely).
Ale nikdy jsem s tím nijak více nespekuloval a něměřil to přesně (zase tolik mě to nezajímalo :-D)
Môžem sa spýtať podporuje cca cloud conect meniče Solax so smartmetrom chint dtsu666 na komunikáciu RS485 ? Ďakujem
To bohužel netuším, Solax jsem nikdy neřešil. Obraťte se prosím na podporu Tigo (je i v CZ jazyce):
support.tigoenergy.com/hc/en-us/requests/new
Dobry den. Niektorí vyrobcovia uvadzaju instalovat minimalne 4ks optimizerov pre spravne fungovanie, je aj v pripade vyrobcu Tigo nejaka podobna limitacia? Nedocital som sa zatial nikde. Dakujem.
Popravdě toto netuším, já si je dal všude (zejména kvůli monitoringu, jsem hračička) Doporučuji napsat na podporu Tigo, mají podporu i v CZ :)
Nebylo by řešení to napojit na jakýkoliv jistič?
Stejně hasiči dojedou a shodí celý barák a třeba v mém případě nepůjdou do technické shazovat jen fve. Podotýkám že mám fve bez baterie.
Já to mám na jistič zvlášť z toho důvodu, abych si mohl shodit jen panely, když budu potřeba něco upravit apod :)
Kdyby se shodil velký jistič u baráku, tak to samozřejmě chodí i tento jistič. Takže je to stejný.
Jediný rozdíl je v tom, že takhle si můžu odpojit panely sólo a neshodím tím i další věci na tom jističi, proto to mám takto zvlášť :)
V případě poruchy panelu, jak zjistím o který panel se jedná? Dají se nějak identifikovat jednotlivé optimizery?
Ano. Každý optimizér má označení a to pak vidíte v aplikaci graficky i znázorněno :)
Můžete si to tam i hezky "namalovat" (napozicovat), aby to odpovídalo např umístění na střeše.
Než tedy optimizéry umístíte na panely, opište si jejich čísla co tam jsou a hlavně si uveďte jaký optimizér u jakého panelu je, jinak budete muset na střechu lézt znovu :) (toto se pak zadá v apce a máte přehled přímo na úrovni panelu)
@@DominikShaim Mám ještě jednu připomínku. Myslím že to TIGO by mělo být za přepínačem volby napájení z gridu nebo baterek. V případě poruchy na straně distributora by mi nefungoval ostrovní režim. Takže ideální abych si mohl napájení CCA přepnout na zálohu.
Já to mám takhle naschvál. Chci totiž docílit toho, že když někdo shodí hlavní jistič, tak shodí i FVE celou...
Kdyby tedy došlo k chybě u distributora, tak ano, shodí to FVE i když by nemuselo, ale s tím se počítá. Výpadky elektřiny u nás nejsou skoro vůbec, tak 2x za rok na pár minut.
Pokud by to bylo zapojené tak, že by to bylo napájeno z backupu, tak nedocílíte bezpečnostní funkce automatické odpojení při výpadku proudu.
Ale možná jsem to jen blbě pochopil, jak to myslíte. Jestli myslíte, napojit to na stykač, který "říká", jestli to chceme napájet z ostrovu/backupu nebo sítě, to samozřejmě možné je :) Tzn, že kdyby to bylo napojeno za stykačem, tak v případě výpadku energie vlivem distributora byste přepnul stykač na backup/ostrov a pak by panely naběhly :)
Jo, možný to je :) Proč ne.
Ale ty výpadky proudu nejsou časté, tak jsem to neřešil. Pokud by byly časté a delší, samozřejmě bych to řešil... :)
Díky za doplnění každopádně!
@@DominikShaim já to chci řešit hřibem ve sloupku CENTRAL STOO, který mi shodí stykač na backupu.
Kdyby se něco dělo shodí se přívod, zmáčkne hřib a mám dům bez elektřiny.
@@kamilbehalek5011 Jojo, jasně. Možností je víc :-) (tohle "moje" bylo pro mě nejlehčí řešení a nejrychlejší a pro mé potřeby dostatečné). Každý má své požadavky, tak musí řešení uzpůsobit samozřejmě těm požadavkům :-)
super video, a chci se ještě zeptat, stačí jedna sestava Kit + Tap na dva stringy, když na každém panelu budou optimizéry? a budou kousek od sebe, že budou v dosahu Tapu? díky
14:32
Jasně, stačí, já mám také 2 stringy :)
Ale já mám 2x TAP, protože druhý string je moc daleko. Kdyby byl blíž stačí 1x TAP.
Nevíš, jaké je výchozí jméno a heslo pro správu CCA přes LAN (webserver)? Chci vypnout rapidshutdown, údajně to tam lze.
Omlouvám se za pozdní reakci (hodně práce jsem měl).
Dle oficiálního vyjádření Tigo lze rapidshutdown vypnout pouze vyplněným a nascanovaným formulářem (informace platná k lednu 2023) - toto jsem sám zjišťoval a ptal se na to :)
Zdravím Dominiku, skvělé vysvětlení.
Akorát bych poprosil o radu, možná sem si to špatně vysvětlil, ale když mám teda střechu která má 50 m délku a panely budou v ,, "" po celé délce střechy tedy 5 xTAP po 10 m tak ty poslední 2x které jsou dál od CCA nebude vidět ? Díky
Pokud bude delka strechy 50m a panely vedle sebe, tak staci jeden TAP :) TAP chytne signal od jednoho optimizeru a dale se to retezi mezi dalsimi optimizery.
Vice TAP je treba v pripade ze byste napr na te 50m strese mel 10m panelu, pak 20m nic a pak dalsich 10m panelu. Napr :)
Ahoj, poradil by jsi, který komunikační kabel pořídit? Ideálně odkaz, nebo název. Myslel jsem, že to bude komunikovat přes ethernetový kabel. Díky moc a dobrá práce!
Taky to mam propojeny ethernetovym kabelem ;)
z CCA do TAP pouzij jen UTP kabel do vnejsiho prostredi - ma silnejsi UV odolnou izolaci. Co se tyka pripojeni optimizeru, tak to je jen bezdratove... a musis to umistit tak aby to bylo do 10ti metru... pod panel nekde uprostred ...
Ethernetový kabel je OK :) Je to jen komunikace.
Btw, "tip". Pokud použijete ethernetový kabel o 8 žilách, reálně potřebujete jen 4 žíly, takže můžete napojit po dvojičkách ty žíly :)
Tzn, že z 8 žil to vlastně nemusíte ani moc rozmotávat a necháte to "továrně" zamotané těch 8 žil do těch 4x2 žil a můžete to zapojit takhle :-) PROFI tip, co? :-D
Já to takhle mám napojené.
@@JirkaNie Ten kabel stíněný?
Na střeše moc rušení nebude asi, ale většinou jsou ty UTP stíněné :)
Koncem léta 2023 vyjde nové video v návaznosti na toto video :)
"Ukázka odpojení FVE panelů ve dne pomocí Tigo CCA Kit + TAP + TS4-O-A"
ruclips.net/video/mihHtNMdeJs/видео.html
Dominiku, super video, mám dotaz - zda-li již ze zkušenosti budete vědět - je možno pomocí optimizérů a CCA + TAP odpojovat jednotlivé panely z důvodu záměrného snižování výkonu? Můj dotaz směřuje ke konfiguraci, kdy na střídač bude napojeno více panelů, než by dle parametrů být mělo, nicméně v situaci, kdy slunce nesvítí naplno je možno využít větší výkon a tj více panelů a v případě plného svitu by pak mělo dojít k automatickému odpojování jednotlivých panelů, aby nedošlo k přetížení střídavě - ideálně navázáno na okamžitý výkon střídače.
Toto mozne neni, jednotliva prace s panely nejde. Nebo minimalne ne co bych vedel. Optimizery lze odpojit jedine vse nebo nic.
Urcite bych nepokousel takove harakiri :)
Jedine jak by to slo je udelat string zvlast a ten si zapojit/odpojit dle potreby.
Ale prijde mi to takove krkolomne. Neresil bych to. Podobne myslenky jsem drive take mel, ale nevyplati se to tim ztracet cas :))
Mohou být zapojené i samostatné optimizéry které budo plnit tu funki odpojení panelů i bez nějakého toho gateway, když není potřeba app?
Pokud zapojíte samostatné optimizéry Tigo TS4-O-A, budou plnit "pouze" funkci optimizérů, nikoliv tedy rapid shutdown, to právě zajišťuje to Tigo CCA Kit + Tap.
Rapid shutdown se dá spustit dvěma způsoby:
A) pokud dojde k přerušení napájení (např. výpadek proudu ať už chtěný či nechtěný) - dá se to vypnout, když napíšete na podporu Tigo a vyplníte formulář.
(Ale záleží jak to zapojíte samozřejmě, pokud to máte zapojeno tak, že při výpadku proudu to pojede přes měnič, panely to nevypne - já to mám zapojeno přes výpadek proudu. Záměrně, pokud bude nějaký problém, vypnu hlavní jistič a tím shodím celý barák AC + DC. Ale jde to samozřejmě udělat i tak, že shození jističe na to nebude mít vliv, ale to pak asi postrádá pak smysl.... (kolikrát za rok reálně vypadne proud, že?)
Dávalo by to smysl jedině viz bod "B".
B) je tam + / - pro zapojení tlačítka klasického, on/off.
Ale to je pak už ojeb, když to budete chtít shodit (celý barák AC i DC), tak budete muset shodit hlavní jistič AC + pak ještě DC. Mě tohle nevyhovuje, proto jsem šel cestou "A".
@@DominikShaim Díky za odpověď. A tedy optimizer umí vytěžit ze zastíněného panelu stále nějaký výkon, zatímco diody na panelech ho jen odpojí aby neomezoval celý string, je to tak? Původně jsem myslel že to dělají ty optimizery pouze - to že pokud je stín na panelu tak ho to překlene a string jede dál. Ale to by tam byly zbytečný když tohle dělají ty diody na panelech a které jsou pak třeba halfcut a podobně.
Lze rapid shutdown udělat i dálkově přes cloud?
@@ondrejhruby4635 Ano, mělo by tomu tak být, případně doporučuji toto ověřit na e-mailové podpoře Tigo, mají ji už v CZ, tak proč to nevyužít! :)
(Výrobce Vám řekne nejrelevantnější info a tím, že je to už v CZ, tak je to dostupné více než kdy předtím)
@@lukaskalian5472 Hmmmm, to bohužel netuším, vím, že jsou 2 základní možnosti:
A) odpojení elektřiny nebo prostě shození jističe, kde je CCA (rapidshutdown se provede automaticky) - tuto funkci jde vypnout přes email na Tigo přes formulář co se vyplní.
B) přes zapojení "buttonu", je tam vstup pro + / - a pak je možno zapojit na to nějaké tlačítko, samozřejmě při určitém zapojení by to bylo možno zapojit i na nějaké další online řešení, ale nevím jaký cloud myslíte, ale nativně přes Tigo to nejde, pokud se ptáte na to.
Každopádně, jaký by tam byl "use case"?
Dobrý den co používáte za aplikaci
Jestli myslíte tu aplikaci, kde je výkon jednotlivých panelů apod, tak to je nativní aplikace od Tigo:
play.google.com/store/apps/details?id=com.tigoenergy.smart&hl=cs
Nazdar. Plánujem tú najlepšiu verziu optimalizácia. Chcel by som sa opýtať či vieš aj miešať rôzne výkony solárnych panelov keď máš optimalizery samozrejme do výkonu 700w. Dik za odpoved
Myslím si, že by to mělo být jedno a mělo by to fungovat i s různým výkonem. :)
Já na jednom stringu mám např 14x 330W + 2x 380W a bez problému. Ale to je malý rozdíl (50W), takže nemám otestováno např. 200W s 500W apod... Ale nemyslím, že by to měl být problém, že každý má jiný výkon. Protože optimizéry fungují na úrovni panelu, takže by to mělo být fuk....
ALE! Pro jistotu bych raději být Vámi písnul na podporu Tigo :-) Aby byla jistotka a ne že "jedna bába povídala" .-)
@@DominikShaimmam drevenu sedlovu strechu v tvareA. Ten vysialec staci pre obidve strany strechy alebo treba dva? Hovoril si ze ma to len dosah 10m. Nahodu Nepoznas iny system ktory niejej bezdratovy? Toto bezdratove riešenie ma velmi odrazdzuje :((((
Uvedené řešení je spolehlivé, jiné řešení neznám, mám zkušenosti pouze s Tigo.
10m je dostatečná dálka, berte v potaz, že to je délka ne od "přijímače" ke každému panelu zvlášť, ale prostě 10m je maximální délka dosahu optimizéru. Můžete mít klidně 100 metru střechu, když na každých pár metrech bude panel s optimizérem :)
Trochu bych si dal pozor na teorii, že za 20 let bude možné vyměnit jeden panel. Vzhledem k tomu, že nejsou rozměry panelů unifikované, tak se neustále mění a je tedy otázka, co bude za 20 let, jestli ten rozměr panelu a případně jeho parametry budou kompatibilní s již instalovanými.
Dobra pripominka, to je pravda, je mozno, ze se to zmeni. Ale to nikdo nevime :) ale hadam, ze za 20 let kdyz bude KO 1-2 panely, ze nekdo treba nebude chtit menit vsechny...
To ukaze az cas :) ale jo, dobra pripominka v kazdem pripade :)
Funguje to aj s growit solárnym ostrovom
Netuším co to je :)
Dobrý den, nechal jsem si naistalovat ke své FVE optimizéry TIGO ke každému panelu. Zatím, ještě nemám zprovozněn monitoring v TIGO aplikaci, ale už to mám nainstalované. Všiml jsem si ale, že firma, která mi dávala panely na střechu , nechala optimizéry TIGO volně položené na střešní krytině. Přitom Tigo má na sobě takové klipy na uchycení na kostru panelu, ale firma je uchytila tak, že prostě jsou opřené částí o tašky střešní krytiny. Nejsem si jist zda je to OK a zda nemůže ty Tiga nějak poškodit stékající voda po střeše za deště.
No, mou odpověď asi očekáváte jaká přijde, ne? :))) ACH JO!
-> Volat firmu a žádat nápravu. Větší amatéři než já, hrozný :/
Možná byste tu firmu mohl zveřejnit, aby si ostatní dali pozor. Pokud Vám jen panely položí, tak bůh ví, co dalšího můžou udělat špatně...
Pokud firmu neuženete, tak jedině vzít žebřík a "nacvaknout" sám... Nic na tom není, ale samozřejmě z principu uhnat firmu lepší a dát jim to sežrat..
Nechat to volně položené není OK.. Déšť, sníh, vítr.... I kdyby to bylo pod panelem... Dále se to může třeba časem vlivem povětrnostním podmínek někam sesunout apod.
Pak může být namáhána spojka a v nejhorším případě vznikne postrach všech majitelů FVE -> DC elektrický oblouk... A pak je obrovskej průser a můžete přijít o půlku baráku...
Jako takhle, asi by se nic nestalo, ono to je dobře izolovaný, ale ty spojky by neměly být namáhané zbytečně. Jedním z nejčastějších důvodů požáru FVE je právě elektrický oblouk... Co když třeba tam napadají nějaký větve ze stromu, zapře se o to sníh a dojde na tlak na spojku přes optimizér? Samozřejmě ty spojky jsou pevný, zkoušel jsem to mnohokrát "ručně" maximální silou a drží.... (Ani to nevidím, jak to tam přesně máte, ale na taškách to nemá co dělat)
V rámci klidu, bych určitě ty optimizéry tam přicvakl... Ať už od firmy nebo sám.... Řešení není na dlouho a pro klidné spaní to je....
Já bych to neriskoval... Ty klipsny tam jsou právě z tohoto důvodu....
Protože případné následky se můžou vyšplhat do milionu a to za to nestojí, ne? :-)
Jak říkám, asi by se to nestalo, ale riskovat to nedoporučuji................
Dejte pak vědět, jak to dopadlo, jestli se firma hecnula nebo se na to vykašlali a musel jste sám..
@@DominikShaim Moc děkuji za za názor a rady. Už jsem kontaktoval firmu a doslova je seřval. Dodavatel dorazí a zajisti, aby byly optimizéry na pevno na kostře panelu zespoda a neležely volně. Následně mi zprovozní aplikaci TIGO. Dosud to neudělali. Ani nevím proč, ale mám podezření, že si ztratili papír jaký konkrétní optimizér mají pod jakým panelem. Teď když budou muset každý panel nadzvednout, tak si ty čísla TIGO mohou napsat . Naštěstí jsem uzavřel smlouvu o dílo kdy jim platím o částech až po dodání takže zaplatím, až to bude tak, jak má. On se dodavatel vymlouval na to, že ty konektory od panelu jsou krátké a ,když tam vložil TIGO tak vlastně nebylo kam ho tím klipem uchytit. Zjevně chtěli ušetřit na prodlužovacích kabelech , které by to uchycení umožnily. Ještě jednou moc děkuji.
Jak to prosím dopadlo? Nějaký update po 2 měsících? Abychom věděli, jak to dopadlo :)
Dominiku, ten optimizéry Tigo se jmenuje TS4-A-O, ... ne tak jak pises... Tusis v jakem poradi se optimizer na panel ma pripojovat? Napriklad nejprve optimizer k panelu a pak teprve panel s optimizerem do stringu?
Díky za upřesnění názvu, to je drobnost :) Ale upravím to! Taky mohli vymyslet lehčí název, že? :)
Pokud máte FVE shozenou, tak je to "fuk" v jakém pořadí, ale návod hovoří takto a dokonce to mám i ve videu, ten obrázek :) Mrkněte na obrázek (je to hned jako úvodní cover) :)
i.ytimg.com/vi/MVOA6_6MReY/hqdefault.jpg?sqp=-oaymwEmCOADEOgC8quKqQMa8AEB-AH-CYAC0AWKAgwIABABGDkgZSg0MA8=&rs=AOn4CLDOISjSDIw4Glyl-ukl5lLz44ifcQ
I'm not found a video like yours in Spanish or English. Thanks
Unfortunately, not much information... :( Maybe in future on other international channel!
Don't hesitate to contact Tigo support directly, they are very friendly and will answer all your questions I think! :)
Děkuji Optimizery, tušíte někdo jakou mají efektivitu?
Co myslíte pojmem "efektivita"? Zkuste upřesnit dotaz prosím. Pokud myslíte "funkčnost", zde byla testována:
ruclips.net/video/K3ttwf0KvpI/видео.html
98,7%
Kde jste pls toto číslo 98,7% našel? Nevidím nikde v datasheetu ani na webu.
žek bych že to je fail výrobek , nebo co říkáš na tohle ? ruclips.net/video/ZsT8pHTguS8/видео.html
Těžko říct, já to nijak detailně neměřil/netestoval (takto jako je na tom video), ale pokud mám zakryté panely třeba půl dne (komín), tak výroba odpovídá tomu. (každý panel/optimizér má vlastní statistiky a jsou poměrně přesné, když je sečtu, odpovídá to i tomu, co ukazuje Goodwe, rozdíl je třeba 1-2%, což může být nějaká odchylka měření apod., takže to odpovídá tomu, co ukazuje Tigo)
Jelikož jsem to neměřil takto pouze na 3 panelech, tak se moc neumím vyjádřit, ale pokud mám např. v mém reálném setupu 16 panelů na jednom stringu a z toho jsou 3-4 zastíněné (komín apod), tak výroba odpovídá tomu zastínění a není to tak, jako je ukázano ve videu...
Je možné, že je problém v nízkém počtu panelů.... Protože tohle není reálný setup ve většině případů.
Ale nejsem žádný prodejce Tigo a tak :-D
Nejlepší by bylo napsat na podporu Tigo (od 2023 ji mají i v CZ) a poslat jim to video, aby se k tomu vyjádřili, může se jednat o vadné kusy nebo prostě nízký počet panelů, či co já vím..........
Ale na test jsem si to dneska zkoušel, v druhém stringu mám 8 panelů (každý 450W) a zastínil jsem 2 částečně jako na videu a snízení výroby cca odpovídalo tomu zastínění, tak nevím.... (možná fakt málo panelů, ale nvm)
Jako pokud bych měl z těch 8 panelů zastínit treba 6, tak to mě nepřijde moc real, tak jsem to netestoval :-D (to je vlastně to, co je v tom videu, má 3 a nechá pouze 1....)
Ale jo, brouk v hlavě..... Tak já to zítra zkusím a dám vědět, jak to dopadlo :-))))))
Pak sem napíši update. Možná pokud by to byly nějaký zajímavé výsledky, tak na to udělám video i zvlášť nějak v rychlosti....
EDIT: Mám natočeno, příští víkend to vyjde na mém kanále, jak tento test u mě dopadl :-)
Video zde :)
ruclips.net/video/K3ttwf0KvpI/видео.html
DC/AC ??? Asi že AC/DC.....
JJ :)
Hele, je to dost zmatený. Snahu oceňuji, ale chce to více znalostí a studia problematiky. :(
Díky za komentář, klidně natočte Vaše video, já to natočil proto, že jsem zde nic podobného nenašel. (a ne, nejsem uražený a nemyslím to špatně) :) Právě naopak. (čím více obsahu, tím lépe, moc toho zde není na toto téma...)
Panel nikdy neprastane vyrábať.... Tigo iba odstrihne vývody panelov. Keď predsa vypadne Grid, potrebujem ísť BeckUp, keď bude napájanie Tigo cez Grid, ktorý vypadne a odpojí ma penely, ako pôjdem BeckUp?? Celé zlé, prepáč....
Tak to záleží co si představíme pod pojmem "vyrábět".
Já backup nepoužívám a ve videu jsem to vysvětloval, proč to tak mám zapojeno a také to, že jsem si vědom tohoto negativa, že když jednou za rok vypadne na 10 minut proud, že mi to nepojede.
A víte proč to takhle mám? Vysvětloval jsem to ve videu. Pokud je nějaký problém, jdu ven před barák, vypnu AC a tím shodím VŠE. Není žádoucí, abych vypnul AC a zapnul se mi backup a barák byl pod proudem.... Chápeme?
Neříkám, že si to mají takto lidé zapojit, jen říkám, proč to takhle mám a mám to takhle naschvál zapojeno. :)
Každý ať si to zapojí jak chce samozřejmě.