Každý nějakým způsobem začínal a i mistři se museli od někoho učit nebo to zkoušely jako ty. Já se taky pouštím do soustružení a celkově do práce že dřevem. Takže děkuji za pěkné video. Jen horší to mám nevím nic jaké dláta použít na dané výrobky.
Prosimte Petre, roughing gouge patri jen na spindle turning. Nepouziva se na end grain, trha to hodne agresivne a navic je to i nebezpecne - muze ti ulitnout kus dreva odstripnutim end grainu. Na vnejsek klidne pouzij i tu svoji bowl gouge. Jinak miska je moc pekna :)
Ahoj, díky za upozornění. Jak jsem říkal učím se praxí. Proto se mu taky říká "Spindle roughing gouge" že.:) Ono je to právě i o tom nářadí, fakt mi chybí porádný bowl gouge, musím od gurta nějaký vymámit. Když říkáš na vnějšek tak čím potom děláš vnitřky? Já používám finger nail na vnějšek i vnitřek a jde to moc pěkně. Samozřejmně klasický nábrus bowl gouge by byl na vnitřek lepší.
Jako prvni jsem si koupila zakladni set struhu jako mas ty a samozrejme, ze jsem roughing gouge na misky pouzila :) Proste to nebylo cim vzit a velky struh se nabizi jako prvni po ruce. Nastesti se nic nestalo a internet me upozornil, ze to delat nemam :) Mam dva bowl gouge struhy od Crownu, 13 a 16 mm. Oba na 60 stupnu a nejvic pouzivam to vetsi. Ten mensi mi tak uplne nesedne, ale nekdy se s nim dostanu do mist kam ten velky proste nedostanu. Na obou mam fingernail nabrus a pouzivam je vlastne na vsechno - od hrubeho opracovani od kury po ciste opracovani vnejsku/vnitrku az po shear scraping. Posledni dobou ale delam hlubsi misky a mam problem se dnem misky. Proto si budu kupovat bowl gouge standardnim nabrusem a dostane to vetsi uhel, tak abych mohla plynule udelat i dna.
Prosím, nešlo by ty anglické termíny v popisu struhů nějak počeštit? Nebo to je ustálené a nemá to v češtině ekvivalent? Taky tápu, čím stružit. Sadu za asi 700 jsem koupil u Abraháma v Děčíně a už jsem je všechny dvakrát brousil a celkem prd vyrobil, jen opravdové prkotinky. Zatím jsem stružil topol, švestku, bez, třešeň a smrk. Taky jedno kolečko z dřevotřísky. Uvítám každy poznatek k těm struhům. Někde jsem viděl, že se dají celkem odolné struhy udělat samodomo z SK plátků (upevnění pájením). Hlavní problém mám se stružením vnitřku. Vždy si odvrtám sukovníkem maximální možný průměr a pak jedu. Ale je to celkem pruda, moc mi to nejde. Struhy skoro neberou. Buď je neumím nabrousit, nebo jsou na to nevhodné. Mám sadu 8 ks, asi žádná hitparáda, noname "Made for E.U.". Určitě Čína.
Ahoj, chce to si projít prodejce kvalitních struhů a z popisků určitě vyčteš na co je struh vhodný a podle fotky si odvodíš, jestli je to ten samí co máš v té sadě. Sada 8ks za 700kč. bude určitě nekvalitní a proto věřím, že musíš být zklamaný z toho jak to špatně jde. Já jsem můj poslední struh kupoval za cca 900kč bez rukojeti jen železo a nemá chybu. Pro začátek bych ti doporučil tuto sadu kterou mám i já: drevorezba.cz/detail.aspx?kategorie=4793 A prostudovat nabídku na té stránce popř další weby Pokud se chceš soustružení opravdu věnovat, tak počítej že soustruh bude vždycky levnější položka než všehno vybavení kolem co budeš potřebovat. Pro studium bych ti doporučoval toto forum, kde je nepřeberné množství informací a komunita super lidí, kteří ti určitě poradí v čele s náčelníkem gurtem, který vyrábí a prodává struhy a od kterého jsem kupoval i já můj poslední struh na vnitřky misek: www.rezbarstvo.sk/diskusia/viewforum.php?f=4&sid=646743c1841802dfbf7ff7b009a81378 dále tady: www.cestadreva.cz/diskuze/ Zajímalo by mě na čem brousíš dláta? Já když jsem začínal, tak jsem je brousil ručně jako truhlářské dláta, což je nesmysl a ztráta času. Jak píšeš že už jsi 2x brousil, tak například když vyrábím velkou mísu nebo vázu, tak zaoblené "škrabací" dláto během práce přebrušuju i 3-4x podle tvrdosti dřeva, což znamená jedno přejetí na nastavené úhlové podložce kotoučové brusky s jemným kotoučem průměru 200mm ani nevypínám soustruh a hned zase pracuju. Okamžitě je poznat rozdíl a dláto krásně bere šponu a tzv. "nekope".
Díky moc za odpověď a inspiraci, i za odkazy. Já to brousím na kotoučové brusce a dobrušuju na otočným kameni s vodou. Jeden kombinovaný stroj. Taky u toho ani soustruh nevypínám. Ale asi bych potřeboval trochu více zručnosti na ty obliny. Stává se mi, že třeba velký ubírací půlkulatý struh nabrousím tak "šikovně", že mi dvě třetiny ostří berou mizerně a zbytek naopak řeže jako blázen, až jsem už doprasil pár skoro hotových obrobků. Ale učím se, mám to teprve cca měsíc. Minulý týden jsem u otce v ponku objevil asi 20 různě širokých klasických dlát starých minimálně 50 let, spíše více. On říká, že je má ještě po svém tátovi. Prakticky je vlastně nikdy nepoužíval. Zkusím si něco vybrousit z nich. Třeba kápnu na kvlaitnější matroš. Taky uvažuju o výrobě struhů z SK plátků, jen to potřebuju nastudovat. Plátky i svářeče, co mi je upevní na tyčky, mám zajištěny. Tak dám pak vědět. Jsem rád, že tu máš tohle vlákno. Budu určitě nakukovat. ;-) Hodně zdaru!
Ahoj,velmi pěkná miska,na to že se učíš.Jak si dosáhl toho aby ti to dřevo nepopraskalo když to máš vzduchosuchý.Já mám nařezaný jasanový fošny připravený k soustružení,vzduchosuchý a jsou popraskaný jak hrom.Mám i špalky všeho možnýho(ořech,třešeň,jabloň,agát,švestka)a to je to samý.Jak to sušíš.Ty dláta jsou pěkný,to já mám ty malý,jediný co se dali koupit před revolucí(tak kolem50cm,ostří mělo modrý nástřik,ani nevím kdo byl výrobce,všechny byly plochý,jen jedno mělo tvar do U,nejlíp brali ty co jsem měl udělaný z Ruských dlát(25mm).Ten olej je ta směs co si mícháš?
Ahoj Antoníne, on ten jasan měl celkem velké přesahy a měl jsem ho uložený v garáži, kde i v létě byl příjemný chládek, tak to tolik nepracovalo a tak po ořezání na pásové pile ty vnější praskliny odpadly. Já mám taky hromádku špalků na soustružení a popraskané z čela je to taky, ale už jsem s tím počítal a řezal je delší, aby praskliny odpadly při vyřezání hrubého tvaru. Původní plán byl vysoustružit hrubý tvar a dotočit po vysušení, což je určitě ideální stav, ale nějak nebylo v té době na čem. Ty dláta s modrou barvou mám taky, a řekl bych že jsou od narexu. Soustružené výrobky dokončuju směsí olejů tak jako vždy (lněný, světlicový, pomeranč)
staci obycejny lneny nebo tungovy olej. podle toho jak to chcete ve vyskedku ztmavit. Ja pouzivam muj olejovy vosk. smes oleje a vceliho vosku od mych vcel.
Moc pekne video, jen mohu se zeptat jestli mate nekde plany k tomu pripravku na brouseni struhu co uvadite v 10:30? Abych to nedelal uplne systemam pokus omyl.
Ahoj. Super video. Konečně jsem našel něco v češtině. :-) Začínám. Mám asi měsíc Holzmanna 460 s el. regulací otáček a jsem tedy úplný začátečník. Takže jen hltám videa. Jakou směs olejů na impregnaci podobných výrobků do interiéru používáte?
Ahoj, na soustružené a drobné výrobky používám směs tří olejů. Lněný 10dílů, světlicový 2díly a pomerančový 0,5 - 1 dílů. Tedy 10:2:0,5. Oleje nakupuji tady: www.cestadreva.cz/page/obchod/prirodni-oleje-na-drevo
Dobrý den,mate někde návod na výrobu šablonky na broušení dláta?Ve videu zminujete,ze je někde na internetu,ale už ho hodinu hledám a nic jsem nenašel bohužel .
Ola Petr.. Moc pěkný doma dělaný soustruh i toho Jasana vybrals pěkne do tenka.. Když chceš podívej na můj kanál, mám tam 76 videí z Točení.. Prvních 25 videí je v Slovenštine no pak mi psalo hodně lidí že chtejí rozumět tak jsem to začal Speakovat v English.. ruclips.net/user/DipaSwarupavideos Video Tokar Art 07 je o Workshopu pro kámoše, jsou tam základní info, např i o tom že Roughing gouge rozhodně Ne na misky.. :-) K videím doporučuji na podmaz nejakou muziku, tady na YT je knihovna skladeb k volnému použití.. Ať se Daří.. Dípa..
Ahoj Dipo, díky za pochvalu. Těší mě to o to víc když jsem viděl tvoje videa a práce. Máš to moc pěkné. Anglicky jsem to taky zkoušel, a řekl bych že jsem míň nervozní než v češtině, ale stydím se za svoji blbou výslovnost a omezenou slovní zásobu. Už je to přes 7 let co jsme se vrátili z UK. Na workshop se určitě rád podívám. O hudbě vím, ale potřeboval bych hlavně dořešit zvuk a kvalitu videa. Už jsem si koupil stativ a klopový mikrofon, tak to snad bude lepší. Jinak máš velmi zajímavý styl života. Tak ať se daří. Zdraví Petr
Moc pěkné. Děkuji.
Každý nějakým způsobem začínal a i mistři se museli od někoho učit nebo to zkoušely jako ty.
Já se taky pouštím do soustružení a celkově do práce že dřevem.
Takže děkuji za pěkné video. Jen horší to mám nevím nic jaké dláta použít na dané výrobky.
Super hlavně po vydlácku :-)
Moc pěkná miska, to dřevo má krásnou kresbu. Myslím, že tě to odměnilo za vyšší pracnost díky tomu, že pochází z místa, kde odbočovala větev
Prosimte Petre, roughing gouge patri jen na spindle turning. Nepouziva se na end grain, trha to hodne agresivne a navic je to i nebezpecne - muze ti ulitnout kus dreva odstripnutim end grainu. Na vnejsek klidne pouzij i tu svoji bowl gouge. Jinak miska je moc pekna :)
Ahoj, díky za upozornění. Jak jsem říkal učím se praxí. Proto se mu taky říká "Spindle roughing gouge" že.:) Ono je to právě i o tom nářadí, fakt mi chybí porádný bowl gouge, musím od gurta nějaký vymámit. Když říkáš na vnějšek tak čím potom děláš vnitřky? Já používám finger nail na vnějšek i vnitřek a jde to moc pěkně. Samozřejmně klasický nábrus bowl gouge by byl na vnitřek lepší.
Jako prvni jsem si koupila zakladni set struhu jako mas ty a samozrejme, ze jsem roughing gouge na misky pouzila :) Proste to nebylo cim vzit a velky struh se nabizi jako prvni po ruce. Nastesti se nic nestalo a internet me upozornil, ze to delat nemam :)
Mam dva bowl gouge struhy od Crownu, 13 a 16 mm. Oba na 60 stupnu a nejvic pouzivam to vetsi. Ten mensi mi tak uplne nesedne, ale nekdy se s nim dostanu do mist kam ten velky proste nedostanu. Na obou mam fingernail nabrus a pouzivam je vlastne na vsechno - od hrubeho opracovani od kury po ciste opracovani vnejsku/vnitrku az po shear scraping.
Posledni dobou ale delam hlubsi misky a mam problem se dnem misky. Proto si budu kupovat bowl gouge standardnim nabrusem a dostane to vetsi uhel, tak abych mohla plynule udelat i dna.
Prosím, nešlo by ty anglické termíny v popisu struhů nějak počeštit? Nebo to je ustálené a nemá to v češtině ekvivalent? Taky tápu, čím stružit. Sadu za asi 700 jsem koupil u Abraháma v Děčíně a už jsem je všechny dvakrát brousil a celkem prd vyrobil, jen opravdové prkotinky. Zatím jsem stružil topol, švestku, bez, třešeň a smrk. Taky jedno kolečko z dřevotřísky. Uvítám každy poznatek k těm struhům. Někde jsem viděl, že se dají celkem odolné struhy udělat samodomo z SK plátků (upevnění pájením). Hlavní problém mám se stružením vnitřku. Vždy si odvrtám sukovníkem maximální možný průměr a pak jedu. Ale je to celkem pruda, moc mi to nejde. Struhy skoro neberou. Buď je neumím nabrousit, nebo jsou na to nevhodné. Mám sadu 8 ks, asi žádná hitparáda, noname "Made for E.U.". Určitě Čína.
Ahoj, chce to si projít prodejce
kvalitních struhů a z popisků určitě vyčteš na co je struh
vhodný a podle fotky si odvodíš, jestli je to ten samí co máš v
té sadě. Sada 8ks za 700kč. bude určitě nekvalitní a proto
věřím, že musíš být zklamaný z toho jak to špatně jde. Já
jsem můj poslední struh kupoval za cca 900kč bez rukojeti jen
železo a nemá chybu. Pro začátek bych ti doporučil tuto sadu
kterou mám i já:
drevorezba.cz/detail.aspx?kategorie=4793
A
prostudovat nabídku na té stránce popř další weby
Pokud se
chceš soustružení opravdu věnovat, tak počítej že soustruh
bude vždycky levnější položka než všehno vybavení kolem co
budeš potřebovat.
Pro studium bych ti doporučoval toto forum,
kde je nepřeberné množství informací a komunita super lidí,
kteří ti určitě poradí v čele s náčelníkem gurtem, který
vyrábí a prodává struhy a od kterého jsem kupoval i já můj
poslední struh na vnitřky
misek:
www.rezbarstvo.sk/diskusia/viewforum.php?f=4&sid=646743c1841802dfbf7ff7b009a81378
dále
tady:
www.cestadreva.cz/diskuze/
Zajímalo by mě na čem
brousíš dláta? Já když jsem začínal, tak jsem je brousil ručně
jako truhlářské dláta, což je nesmysl a ztráta času. Jak píšeš
že už jsi 2x brousil, tak například když vyrábím velkou mísu
nebo vázu, tak zaoblené "škrabací" dláto během práce
přebrušuju i 3-4x podle tvrdosti dřeva, což znamená jedno
přejetí na nastavené úhlové podložce kotoučové brusky s
jemným kotoučem průměru 200mm ani nevypínám soustruh a hned
zase pracuju. Okamžitě je poznat rozdíl a dláto krásně bere
šponu a tzv. "nekope".
Díky moc za odpověď a inspiraci, i za odkazy. Já to brousím na kotoučové brusce a dobrušuju na otočným kameni s vodou. Jeden kombinovaný stroj. Taky u toho ani soustruh nevypínám. Ale asi bych potřeboval trochu více zručnosti na ty obliny. Stává se mi, že třeba velký ubírací půlkulatý struh nabrousím tak "šikovně", že mi dvě třetiny ostří berou mizerně a zbytek naopak řeže jako blázen, až jsem už doprasil pár skoro hotových obrobků. Ale učím se, mám to teprve cca měsíc. Minulý týden jsem u otce v ponku objevil asi 20 různě širokých klasických dlát starých minimálně 50 let, spíše více. On říká, že je má ještě po svém tátovi. Prakticky je vlastně nikdy nepoužíval. Zkusím si něco vybrousit z nich. Třeba kápnu na kvlaitnější matroš. Taky uvažuju o výrobě struhů z SK plátků, jen to potřebuju nastudovat. Plátky i svářeče, co mi je upevní na tyčky, mám zajištěny. Tak dám pak vědět. Jsem rád, že tu máš tohle vlákno. Budu určitě nakukovat. ;-) Hodně zdaru!
Ahoj,velmi pěkná miska,na to že se učíš.Jak si dosáhl toho aby ti to dřevo nepopraskalo když to máš vzduchosuchý.Já mám nařezaný jasanový fošny připravený k soustružení,vzduchosuchý a jsou popraskaný jak hrom.Mám i špalky všeho možnýho(ořech,třešeň,jabloň,agát,švestka)a to je to samý.Jak to sušíš.Ty dláta jsou pěkný,to já mám ty malý,jediný co se dali koupit před revolucí(tak kolem50cm,ostří mělo modrý nástřik,ani nevím kdo byl výrobce,všechny byly plochý,jen jedno mělo tvar do U,nejlíp brali ty co jsem měl udělaný z Ruských dlát(25mm).Ten olej je ta směs co si mícháš?
Ahoj Antoníne,
on ten jasan měl celkem velké přesahy a měl jsem ho uložený v garáži, kde i v létě byl příjemný chládek, tak to tolik nepracovalo a tak po ořezání na pásové pile ty vnější praskliny odpadly. Já mám taky hromádku špalků na soustružení a popraskané z čela je to taky, ale už jsem s tím počítal a řezal je delší, aby praskliny odpadly při vyřezání hrubého tvaru. Původní plán byl vysoustružit hrubý tvar a dotočit po vysušení, což je určitě ideální stav, ale nějak nebylo v té době na čem. Ty dláta s modrou barvou mám taky, a řekl bych že jsou od narexu. Soustružené výrobky dokončuju směsí olejů tak jako vždy (lněný, světlicový, pomeranč)
veľmi by ma zaujímala tá zmes olejov, krásne zvýraznila kresbu
staci obycejny lneny nebo tungovy olej. podle toho jak to chcete ve vyskedku ztmavit. Ja pouzivam muj olejovy vosk. smes oleje a vceliho vosku od mych vcel.
Moc pekne video, jen mohu se zeptat jestli mate nekde plany k tomu pripravku na brouseni struhu co uvadite v 10:30? Abych to nedelal uplne systemam pokus omyl.
Ahoj Davide, všechno to najdeš tady: ruclips.net/video/sfmIv0iXjis/видео.html
si fajn ,fajn video dávám like
Díky moc. Ať se daří. Zdraví Petr
Ahoj. Super video. Konečně jsem našel něco v češtině. :-) Začínám. Mám asi měsíc Holzmanna 460 s el. regulací otáček a jsem tedy úplný začátečník. Takže jen hltám videa. Jakou směs olejů na impregnaci podobných výrobků do interiéru používáte?
Ahoj, na soustružené a drobné výrobky používám směs tří olejů. Lněný 10dílů, světlicový 2díly a pomerančový 0,5 - 1 dílů. Tedy 10:2:0,5. Oleje nakupuji tady:
www.cestadreva.cz/page/obchod/prirodni-oleje-na-drevo
Díky!
Dobrý den,mate někde návod na výrobu šablonky na broušení dláta?Ve videu zminujete,ze je někde na internetu,ale už ho hodinu hledám a nic jsem nenašel bohužel .
Pavel Vavřina ahoj, plán najdeš v popisku pod videem.😉 ruclips.net/video/sfmIv0iXjis/видео.html
@@PetrKiskaPE-kneTR-uhlarstvi safra jsem si nevšimnul,děkuji ))
Ola Petr.. Moc pěkný doma dělaný soustruh i toho Jasana vybrals pěkne do tenka..
Když chceš podívej na můj kanál, mám tam 76 videí z Točení.. Prvních 25 videí je v Slovenštine
no pak mi psalo hodně lidí že chtejí rozumět tak jsem to začal Speakovat v English..
ruclips.net/user/DipaSwarupavideos
Video Tokar Art 07 je o Workshopu pro kámoše, jsou tam základní info, např i o tom
že Roughing gouge rozhodně Ne na misky.. :-)
K videím doporučuji na podmaz nejakou muziku, tady na YT je knihovna skladeb k volnému použití..
Ať se Daří.. Dípa..
Ahoj Dipo, díky za pochvalu. Těší mě to o to víc když jsem viděl tvoje videa a práce. Máš to moc pěkné. Anglicky jsem to taky zkoušel, a řekl bych že jsem míň nervozní než v češtině, ale stydím se za svoji blbou výslovnost a omezenou slovní zásobu. Už je to přes 7 let co jsme se vrátili z UK. Na workshop se určitě rád podívám. O hudbě vím, ale potřeboval bych hlavně dořešit zvuk a kvalitu videa. Už jsem si koupil stativ a klopový mikrofon, tak to snad bude lepší. Jinak máš velmi zajímavý styl života. Tak ať se daří. Zdraví Petr
OK
2 roky vzduchosuchý jasan , je na soustruzeni mokrý jasan, po vyschnuti , bude míša vykroucená, na soustruzeni je to ještě mokré dřevo