ETI ma nawet z przodu podane Umin = 90V. Piszą o tym również w katalogu danych technicznych: KZS -1M jest wyłącznikiem różnicowoprądowym z zabezpieczeniem nadprądowym o działaniu pośrednim - zależnym od napięcia sieci. 5:02 - jest tam napisane że elektromechaniczne zadziałają również przy przerwaniu przewodu neutralnego N. Myślę że powinieneś nagrać suplement do tego filmu i pokazać to - byłoby to łatwe do zasymulowania - przez RCBO puścić tylko fazę, a poza puścić N i podłączyć do tego jakąś żarówkę symulującą porażanego właśnie chłopka. To że w takiej sytuacji wyłącznik elektromechaniczny zadziała, a elektroniczny nie (bo nie będzie mieć zasilania) myślę że bardzo przemówi do wyobraźni.
Nie wiedziałem że są kombinowane jednomodułowe, dwumodułowe są wszędzie ale jedynek jeszcze nie widziałem. 4:20 Radiotelefony Baofeng też zgodne nie są (ponoć oficjele z UE stwierdzili że sieją harmonicznymi), a można wszędzie kupić ;-) Zrobią tak jak z żarówkami, co się je sprzedaje jako grzejniki. Tutaj można sprzedać jako zwykły wyłącznik.
Witam Filmik pokazuje jak inni producenci oszukują klientów albo nie mają nic do zaoferowania. :) Super filmik Luksiu. Czekam na film z montażu aparatury simensa w rozdzielnicy. Pozdrawiam. 👍
Dlaczego tak mądre kanały mają tak mało wyświetleń a jakaś laska pokaże się w bikini i kilka milionów ludzi to ogląda, szkoda trochę bo bardzo fajny content.
Witam, nasunęło mi się takie pytanie: Po czym zwykły zjadacz chleba ma poznać że wolno lub nie wolno stosować tych a nie innych aparatów? Większość elektryków jakich znam nie widziała normy na oczy a reszta robi "bo tak na internetach pisali" albo "tak umim to tak robim". Skoro na schemacie jest wyzwalanie mechaniczne a nie elektroniczne (a szwagier ciotki siostry wujka kolegi z forum mówił że norma zabrania tych elektronicznych), to znaczy że można stosować. Który elektryk poświęci 100 PLN i zaglądnie do środka co tam jest faktycznie? Jest na schemacie to chyba wiedzą co produkują. Kto zatem ponosi odpowiedzialność w razie czego: Producent za wprowadzanie w błąd czy elektryk, bo zasugerował się schematem na obudowie a nie rozebrał żeby go zweryfikować?
Z tych powodów zrobilem ten material. Nikt nie zwraca uwagi na to co montuja. Tu chodzi o bezpieczenstwo użytkownika a ttm powinien interesowac sie instalator, bo to na nim lezy pelna odpowiedzialnosc za instalacje.
@@Luksiuelektryk Ale jeśli instalator sugerował się schematem z aparatu który jest (moim zdaniem) celowym wprowadzaniem użytkownika w błąd to większą część odpowiedzialności można chyba przenieść na producenta. Przykład: Nigdy nie montowałem tych aparatów, nie znam ich, ale klient NALEGA na ich zamontowanie (zakupione przez klienta). Ok, sprawdzam schemat, niby wszystko jest dobrze i pomimo znajomości norm i reszty przepisów montuje. W sieci nie ma jasnego opisu układu wyzwalania, schemat się zgadza a ja nie rozłożę przecież aparatu przed klientem "bo nie wiem co jest w środku". Oczywiście chwała Tobie że nagrałeś ten odcinek bo to otworzy oczy wielu instalatorom i myślę że Twoje filmy znacząco poprawią jakość wykonywania pracy przez niektórych elektryków i instalatorów ale jeśli do kogoś nie dotrze ten materiał skąd ma wiedzieć że pracuje ŹLE?!? Sam mimo szczerych chęci gdybym był postawiony przed opisanym wcześniej przykładem prawdopodobnie zamontował bym, żyjąc w przekonaniu że nie popełniłem błędu. Można w tym miejscu powiedzieć że "nie odrobiłem zadania domowego" ale wg. mnie zostałem oszukany, a w tym nie widzę winy swojej jako instalatora tylko producenta. Co można z tym zrobić?
Wczoraj o tym rozmawiałem z kolegą elektrykiem jak mu powiedziałem że się nie stosuje to powiedział że są w sprzedaży i wszyscy to stosują i patrzył jak na głupka 🤣🤣🤣
Dzieki wielkie za filmik wszystko jasne xG Wracam po 10 latch do Pl z UK I sprawdzalem sobie rozne rzeczy. I co nie ma w PL RCBO czemu a no temu. Ps Hagery, Schneider, ABB so w roznych wersjach z N na stale z funkcjonalnym uziemieniem, bez itd itd wszystkie sa electroniczne z min napieciem 50V(czyli Napiecie bezpieczne w suchych warunkach. A co w mokrych albo w wodzie hym...) Jest tak jak BS7671 pozwala Ps Przez to tez pewnie nie ma w PL paneli elektrycznych ktory caly czas tutaj uzywamy w duzych instalacjach. W nich same RCBO I MCB.(3 fazowe roznicowki tutaj super zadkosc chyba ze main switch w TT 100mA- tez zadkosc) PANELE SA SUPER BO ZAOSZCZEDZASZ CZAS -ZERO SZYCIA WSZYSTKO GOTOWE. Moze niebawem tez dotra do PL po 30 latach
Agatka z Natalką mają operatorów i sprzęt na wypozyczeniu. Ja to robię tym czym mam. Za te same inicjały co ja nie usunę komentarza:P Pozdrawiam Cię serdecznie:)
Przypominam tylko, że zgodnie z obowiązującym w Polsce oraz w Unii Europejskiej prawem, stosowanie norm zharmonizowanych NIE JEST obowiązkowe i obligatoryjne zarówno w handlu, obrocie jak i stosowaniu (np na budowie).
@@Luksiuelektryk Od 1 stycznia 2003 r. nowa Ustawa o normalizacji zniosła obligatoryjność norm i stosowanie Polskich Norm w tym norm europejskich zharmonizowanych zgodnie z art. 5 ust. 3 ustawy jest całkowicie dobrowolne. Nie zmieniają tego również traktaty, dyrektywy czy inne europejskie badziewia. Potwierdzają to również wyroki Naczelnych Sądów Administracyjnych z ostatnich lat (nie będę przywoływał-ale są takowe). Ponadto nawet tzw. "dyrektywa niskonapięciowa" Parlamentu Europejskiego nr 2014/35/UE nie odwołuje się do EN-61009. Normy polskie oraz zharmonizowane europejskie stosuje się natomiast tylko tam, gdzie na mocy co najmniej Rozporządzenia lub Ustawy zostały w ich tekście przywołane a na dodatek Ustawodawca nie może powołać się w Rozporządzeniu lub Ustawie na normę, która nie posiada polskiej wersji językowej wydanej przez Polski Komitet Normalizacyjny. Przykładem takiego prawa które powołuje normy PN-EN jest "Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie", ale znajdziemy też inne. Oczywiście są jeszcze deklaracje zgodności - ale to już szerszy temat...
Pytałem pod poprzednim materiałem właśnie o to zabezpieczenie z ETI i autor obiecał, ba wręcz zarzekał się że zrobi film pokazujący istotę rzeczy. Długo nie czekałem na wyjaśnienia. Ogólnie polecam tego allegrowicza! Dzieki Luksiu :D
Leksiu w Polsce są dostępne z wyzwalaniem elektronicznym, w przypadku, gdy jest tak w projekcie. EN 61009-1 NOARK również ma takie wyłączniki w ofercie, mają również z wyzwalaniem mechanicznym.
@@Luksiuelektryk Norma PN-EN 61009-1:2013-06 obowiązuje zarówno dla RCBO o działaniu niezależnym oraz zależnym od napięcia zasilania czyli dla wyzwalania elektronicznego. Dlaczego uważasz że norma podana przez KavSify nie obowiązuje w Polsce?
@@ebeebe5666 Dokładnie. Tym bardziej iż polska norma PN-EN 61009-1:2008 została wycofana i ZASTĄPIONA wspomnianą PN-EN 61009-1:2013-06 NORMĄ MIĘDZYNARODOWĄ. Wobec tego obowiązującą również Nas - Polskę jest owa międzynarodowa norma.
I jeśli nie ma zharmonizowanej normy Polskiej to w teorii nie powinna być dopuszczona w kraju jednak nasze ustawodawstwo dopuszcza stosowanie norm międzynarodowych. Z tego co wiem to w Niemczech są zabronione - tam są jasne zapisy. Pewnie z uwagi na ten fakt wiele firm nie sprzedaje tego. Powtórzę - choć nie ma normy zharmonizowanej i nie powinno być dopuszczone - powołać się można na międzynarodową.
A wiesz może jak w AFDD jest zrealizowany wyłącznik rocznicowo prądowy? Zapewne też elektronicznie a mimo to jest to dozwolone. Chyba ze jestem w błędzie
@@Luksiuelektryk Dzień dobry, udało się Panu temat zgłębić? Jestem ciekawy czy warto dopłacać do AFDD kosztem utraty pewności zadziałania RCD, jeśli mają elektroniczny wyzwalacz?
@Luksiu_elektryk Swego czasu mówiłeś o Simens-ie że tak fajny , że wchodzi na polski rynek i że jest dostępna pełna oferta we wszystkich większych hurtowniach. Ja przeszukałem większość dostępnych ONLINE hurtowni dla NORMALNYCH LUDZI (czyli nie osób prowadzących działalność gosp. z dostępem do hurtowni po rejestracji) i nigdzie nie znalazłem pełnej oferty tego simensa (gdzieniegdzie pojedynczy asortyment jedynie) . A już na pewno nie był on w dobrej cenie (".. że niby tańszy niż konkurencja" hager , eaton itp.). Więc mam pytanie: GDZIE TO MOŻNA KUPIĆ W DOBERJ CENIE ? ? ? Z góry dzięki za odpowiedź. btw. Zajefajny filmik, mega konkretny - fakty a nie powtarzanie opinii innych. TAK TRZYMAĆ !
Jak nie jesteś instalatorem to bardzo mi przykro. Profesjonalny sprzet w dobrych cenach zawsze jest dla instalatorow a nie dla przeciętnego kowalskiego. Takie życie
rzuć okiem choćby na allegro, coraz więcej sklepów ma w ofercie siemensa: electruspl czy ELE24 (to jest sklep TIMu na allegro). Wrzuć w wyszukiwarkę 5SL6116-6
@@Luksiuelektryk dał bym ci je ale sam się wzbraniam przed audio voodoo więc takich wynalazków nie kupuje a kluce się osobami które lubią rzeczy audiovoodoo. Ostatnio co zobaczyłem to było odszumianie cyfrowego toru audio.
skoro simens dal rade schowac przekladnik to inni tez moga . W milonach domow bedzie jeszcze dlugo bemko i inni :)i zadne zakazy nie pomoga. Ta sama sytuacja z RCD typu A powinny byc ale dluuuuugo ich nie bedzie. jesli chodzi AFDD to moze za 20 lat
AFDD w Polsce są zalecane, a nie obowiązkowe tak jak np. w niemczech. Dodatkowo cena tych zabezpieczeń odstrasza. Jak na razie nie są stosowane nawet w domach z drewna.
Czesc Luksiu, dobry material pokazujący cała prawde o producentach typu eti czy bemko. Nie ujmuje eti bo maja tez fajne rzeczy. Bemko to porażka. Dzieki za fajny material
Rozjechany dźwięk w stosunku do obrazu naprawdę denerwuje, a jest to w dużej ilości Twoich filmów. Trzęsące się kamery, brak ostrości i zbliżeń.... 30 tys SUB (prawie) - to może warto zainwestować w sprzęt i kogoś do pomocy ?? Bo poza tym "Kanał-TheBest".
Eh. Naprawde nie masz juz do czego sie przyczepić? Jesli tak bardzo przeszkadza Ci brak synchronizacja w najmniej waznym momencie to bardzo mi przykro; nie robie tego zawodowo tylko hobbystycznie. Pozdrawiam
@@Luksiuelektryk Źle mnie odebrałeś. Przepraszam jeśli uraziłem, bo nie w celu czepiania się napisałem, tylko zwyczajnie uznałem, że pewnie nawet na to nie zwróciłeś uwagi. A kanał uważam za wartościowy i powinien się rozwijać. Przy następnym odcinku może zwrócisz na to uwagę i błąd da się wyeliminować. A tak z innej beczki.... pod ścianą na kilku filmach jakiś "piecyk" widać - czyżby kolega muzyk ?? Jeśli mój komentarz naprawdę Cię mocno drażni to usuń go i tyle - nie mam ochoty Ci dokopać a tylko chciałem podnieść własny komfort oglądania. POZDRAWIAM GORĄCO i jeszcze raz przepraszam jeśli podniosłem ciśnienie.
Nie uraziles, strasznie drażni mnie uszczypliwosc o nieistotne rzeczy. Staram się hak mogę aby każdy materiał był przygotowany profesjonalnie. Niestety doba ma tylko 24H. Tak, szyje na basie gdzie tylko da sie ;) Pozdrawiam I dziękuję za mile słowa, to motywuje do dalszych działań:)
Witaj. Jesli sie nie myle Dzisiaj chyba lizne tej potrzebnej mi wiedzy. Tu cytat z jednego z ostatnich twoich filmow... " Ja bede mial 13 stref grzewczych na kablach Elektra, i zastanawialem się czy te slabsze obwody 480w x2, 910w. 410w, 260w, itd. Moglbym podpiac pod jeden B16 zamiast rozdzielac je na osobne" W odpowiedzi l Luksiu odpisal ze moge zastosowac roznicowki kombinowane z czlonem nadpradowym Pozdro⛄❄
Kiedyś pracowałem na zgrzewarkach przy produkcji podobnych urządzeń. Cewki, kabelki, jakieś blaszki chyba z bimetalu. Firma ABB, wcześniej General Electric się nazywała. Tylko chwila, co chciałem powiedzieć 🤦♂️ Ps. Już wiem, pracuję teraz jako "technik" na galerii i chciałbym się zapytać gdzie i po jaką najlepiej sięgnąć wiedzę na początku mojej kariery odnośnie elektryki?? Ps. 2 *przy takich obiektach, bardzo proszę o pomoc
@@Luksiuelektryk Nie ? 🤣🤣🤣🤣 Spokojnie ... to tylko takie alergiczne pytanko dla elektryków 🤣. Wiem jak na coś takiego reagują 🤣 Nie napisałem 10A ani 16A tylko wybrałem 25A żeby było grubo 🤣🤣🤣. Chciałem napisać zamiast bezpiecznik "korek" ale może byś się połapał że to ściema 🤣. To jak czesanie kota pod włos . Chciałem napisać : Podpiołem się pod maszt wysokiego napięcia zamiast bezpiecznika wstawiłem śrubę M8 i ciągle mi się przepala 🤣🤣🤣🤣. Ale w bractwie elektryków może to grozić zawałem 🤣🤣🤣🤣. Spokojnie spokojnie to tylko ściema ... Pozdrawiam
@@Luksiuelektryk maja do tego prawo zgoda. Ale dlaczego schemat urządzenia jest nie zgodny z bebechami w środku. z tego co zauważyłem to tylko Siemens rzetelnie informuje schematem na obudowie. zastanawiam się tylko czy to nie jest celowe wprowadzanie obiorcy końcowego w błąd. W końcu my elektrycy głównie polegamy na schematach. pozdrawiam
No i to obnaża całą branże, co można sprzedawać a co nie. Magia importerów z chin, znaków CE Nic się kupy i dupy nie trzyma Z chuj... Ogranicznikami na czele
Człowieku, mówisz takie głupoty, że muszę się do tego odnieść. Po pierwsze, primo, czasy w których normy w tym kraju były obligatoryjne, już minęły. Po drugie, primo, zanim zaczniesz przywoływać normy i się na nie powoływać, wytłumacz ludziom co to jest ta "norma", kiedy obowiązuje i dlaczego nie jest obowiązkowa w naszym wspaniałym kraju. Odsyłam do stron PKN. Po trzecie, primo, niezgodność towaru (przedmiotu lub usługi) z normą nie wyklucza jego dostępności w sprzedaży. Wybacz porównanie, kija na Ciebie nie znajdę ale marchewkę i owszem. Pozdrawiam Ciebie, Twoje laboratorium i oczywiście uziom otworkowy czy jakoś tam.
@@Luksiuelektryk Jak zawsze merytoryczna odpowiedź. Ale mam dla Ciebie marchewkę: Art. 5 ust. 3 Ustawy z dnia 12 września 2002 r. o normalizacji (Dz.U. 2002 nr 169 poz. 1386) no i tu coś jest www.pkn.pl/na-skroty/faq/czy-stosowanie-norm-jest-obowiazkowe. Smacznego.
Tak, zgadza się ale ten zapis odnosi się do naszych polskich norm- czytaj do końca. Obowiązkowe jest stosowanie norm europejskich i w tym materiale odnoszę się do europejskiej normy a nie polskiej. Mniej goryczy proszę, szybciej się zestarzejesz a nic tym nie zwojujesz. Pozdrawiam
@@Luksiuelektryk No większej bzdury nie mogłeś napisać. Trzy warunki by norma mogła być obligatoryjna to: musi być wydana w języku polskim, musi być ogólnodostępna i bezpłatna, musi być prawidłowo przywołana w akcie prawnym tj. na poziomie minimum ustawy. Masz racje, nic nie zwojuje skoro nie chcesz przyjąć tego do wiadomości. Tylko proszę Cię nie opowiadaj takich bzdur w swoich filmach bo jeszcze ktoś uzna że to prawda.
Czyli, żeby w Polsce można było być legalnie elektrykiem, trzeba mieć skończone Prawo i Materiałoznawstwo. Czy o czymś jeszcze zapomniałem? Czy dobrze widzę, że Bemko-Sremko zapomniało wrzucić do swojego wynalazka radiatora do gaszenia łuku?
Chciałbym zobaczyć filmik, jak Luksiu składa te bezpieczniki :D
ETI ma nawet z przodu podane Umin = 90V. Piszą o tym również w katalogu danych technicznych: KZS -1M jest wyłącznikiem różnicowoprądowym z zabezpieczeniem nadprądowym o działaniu pośrednim - zależnym od napięcia sieci.
5:02 - jest tam napisane że elektromechaniczne zadziałają również przy przerwaniu przewodu neutralnego N. Myślę że powinieneś nagrać suplement do tego filmu i pokazać to - byłoby to łatwe do zasymulowania - przez RCBO puścić tylko fazę, a poza puścić N i podłączyć do tego jakąś żarówkę symulującą porażanego właśnie chłopka. To że w takiej sytuacji wyłącznik elektromechaniczny zadziała, a elektroniczny nie (bo nie będzie mieć zasilania) myślę że bardzo przemówi do wyobraźni.
Nareszcie .....Totalna rozwałka ,fajnie .A nie tylko budowa .i mało zbliżeń no i za krótkie i skupienie kamery słabe .Pozdrawiam
Nie wiedziałem że są kombinowane jednomodułowe, dwumodułowe są wszędzie ale jedynek jeszcze nie widziałem.
4:20 Radiotelefony Baofeng też zgodne nie są (ponoć oficjele z UE stwierdzili że sieją harmonicznymi), a można wszędzie kupić ;-) Zrobią tak jak z żarówkami, co się je sprzedaje jako grzejniki. Tutaj można sprzedać jako zwykły wyłącznik.
Dobra rota Luksiu ,ale przydałyby się dokładniejsze zbliżenia po rozebraniu ;)
Witam
Filmik pokazuje jak inni producenci oszukują klientów albo nie mają nic do zaoferowania. :)
Super filmik Luksiu. Czekam na film z montażu aparatury simensa w rozdzielnicy. Pozdrawiam. 👍
A kiedy filmik z poskładania z powrotem i testu czy działają ;)
A w sprzedaży jest do celów kolekcjonerskich :)
Luksiu krótsze odcinki i wycinaj jak pół godziny wydłubujesz to nic nie wnosi ;)
W przedstawionym materiale filmowym żaden wyłącznik NIE ucierpiał 😁
Super produkcja
Dzięki za super materiał
Dlaczego tak mądre kanały mają tak mało wyświetleń a jakaś laska pokaże się w bikini i kilka milionów ludzi to ogląda, szkoda trochę bo bardzo fajny content.
Witam, nasunęło mi się takie pytanie: Po czym zwykły zjadacz chleba ma poznać że wolno lub nie wolno stosować tych a nie innych aparatów? Większość elektryków jakich znam nie widziała normy na oczy a reszta robi "bo tak na internetach pisali" albo "tak umim to tak robim". Skoro na schemacie jest wyzwalanie mechaniczne a nie elektroniczne (a szwagier ciotki siostry wujka kolegi z forum mówił że norma zabrania tych elektronicznych), to znaczy że można stosować. Który elektryk poświęci 100 PLN i zaglądnie do środka co tam jest faktycznie? Jest na schemacie to chyba wiedzą co produkują. Kto zatem ponosi odpowiedzialność w razie czego: Producent za wprowadzanie w błąd czy elektryk, bo zasugerował się schematem na obudowie a nie rozebrał żeby go zweryfikować?
Z tych powodów zrobilem ten material. Nikt nie zwraca uwagi na to co montuja. Tu chodzi o bezpieczenstwo użytkownika a ttm powinien interesowac sie instalator, bo to na nim lezy pelna odpowiedzialnosc za instalacje.
@@Luksiuelektryk Ale jeśli instalator sugerował się schematem z aparatu który jest (moim zdaniem) celowym wprowadzaniem użytkownika w błąd to większą część odpowiedzialności można chyba przenieść na producenta. Przykład: Nigdy nie montowałem tych aparatów, nie znam ich, ale klient NALEGA na ich zamontowanie (zakupione przez klienta). Ok, sprawdzam schemat, niby wszystko jest dobrze i pomimo znajomości norm i reszty przepisów montuje. W sieci nie ma jasnego opisu układu wyzwalania, schemat się zgadza a ja nie rozłożę przecież aparatu przed klientem "bo nie wiem co jest w środku". Oczywiście chwała Tobie że nagrałeś ten odcinek bo to otworzy oczy wielu instalatorom i myślę że Twoje filmy znacząco poprawią jakość wykonywania pracy przez niektórych elektryków i instalatorów ale jeśli do kogoś nie dotrze ten materiał skąd ma wiedzieć że pracuje ŹLE?!? Sam mimo szczerych chęci gdybym był postawiony przed opisanym wcześniej przykładem prawdopodobnie zamontował bym, żyjąc w przekonaniu że nie popełniłem błędu. Można w tym miejscu powiedzieć że "nie odrobiłem zadania domowego" ale wg. mnie zostałem oszukany, a w tym nie widzę winy swojej jako instalatora tylko producenta. Co można z tym zrobić?
Nic z ttm sie nie da zrobić.
Wczoraj o tym rozmawiałem z kolegą elektrykiem jak mu powiedziałem że się nie stosuje to powiedział że są w sprzedaży i wszyscy to stosują i patrzył jak na głupka 🤣🤣🤣
Tak to jest jak sie nie czyta i nie sprawdza.
Jaka to najwieksze hurtownia elektryczna w Polsce.
Materiał pierwsza klasa 🍻
jedna z największych;) Tanio i Ma:)
@@Luksiuelektryk Serdecznie dziękuję.
Laboratorium tworzysz zajebiaszcze 👍
To tylko pokazanie jak się rozwierca nity w wyłącznikach. Piękna rozwałka. 😁
Luksiu fajna rozwałka. A pomyślałeś o okularach takich zwykłych ochronnych. Szkoda byłoby żeby mały odprysk plastiku wpadł Ci do oka.
fajnie, brawo 👍
Większość Rcbo sprzedawane za granica jest harmonizowane norma EN61009. Tylko nie są dostępne w Polsce, podejrzewam ze to dlatego, ze są drogie.
Sa tańsze:)
Dziękuję bardzo
Super kanał super filmiki 👌👌👌👌👍👍👏👏👏
Dzieki wielkie za filmik wszystko jasne xG
Wracam po 10 latch do Pl z UK I sprawdzalem sobie rozne rzeczy. I co nie ma w PL RCBO czemu a no temu.
Ps Hagery, Schneider, ABB so w roznych wersjach z N na stale z funkcjonalnym uziemieniem, bez itd itd wszystkie sa electroniczne z min napieciem 50V(czyli Napiecie bezpieczne w suchych warunkach. A co w mokrych albo w wodzie hym...)
Jest tak jak BS7671 pozwala
Ps
Przez to tez pewnie nie ma w PL paneli elektrycznych ktory caly czas tutaj uzywamy w duzych instalacjach. W nich same RCBO I MCB.(3 fazowe roznicowki tutaj super zadkosc chyba ze main switch w TT 100mA- tez zadkosc)
PANELE SA SUPER BO ZAOSZCZEDZASZ CZAS -ZERO SZYCIA WSZYSTKO GOTOWE.
Moze niebawem tez dotra do PL po 30 latach
Kurcze taki fajny kanał techniczny a takie problemy z ostrością obrazu, byle Agatka z Natalką na swoich kanałach takich problemów nie mają :)
Agatka z Natalką mają operatorów i sprzęt na wypozyczeniu.
Ja to robię tym czym mam.
Za te same inicjały co ja nie usunę komentarza:P
Pozdrawiam Cię serdecznie:)
Przypominam tylko, że zgodnie z obowiązującym w Polsce oraz w Unii Europejskiej prawem, stosowanie norm zharmonizowanych NIE JEST obowiązkowe i obligatoryjne zarówno w handlu, obrocie jak i stosowaniu (np na budowie).
?
@@Luksiuelektryk Od 1 stycznia 2003 r. nowa Ustawa o normalizacji zniosła obligatoryjność norm i stosowanie Polskich Norm w tym norm europejskich zharmonizowanych zgodnie z art. 5 ust. 3 ustawy jest całkowicie dobrowolne. Nie zmieniają tego również traktaty, dyrektywy czy inne europejskie badziewia. Potwierdzają to również wyroki Naczelnych Sądów Administracyjnych z ostatnich lat (nie będę przywoływał-ale są takowe). Ponadto nawet tzw. "dyrektywa niskonapięciowa" Parlamentu Europejskiego nr 2014/35/UE nie odwołuje się do EN-61009. Normy polskie oraz zharmonizowane europejskie stosuje się natomiast tylko tam, gdzie na mocy co najmniej Rozporządzenia lub Ustawy zostały w ich tekście przywołane a na dodatek Ustawodawca nie może powołać się w Rozporządzeniu lub Ustawie na normę, która nie posiada polskiej wersji językowej wydanej przez Polski Komitet Normalizacyjny. Przykładem takiego prawa które powołuje normy PN-EN jest "Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie", ale znajdziemy też inne. Oczywiście są jeszcze deklaracje zgodności - ale to już szerszy temat...
Czyli rozumiem, że mamy "wolną amerykankę"?
@@yaro1337 nie mamy ponieważ rozporządzenia wykonawcze nakazują stosowanie się do norm.
@@maggi0319nie jak jest niezgodna z ustawa ktora jest wyzej od rozporzadzenia.
Pytałem pod poprzednim materiałem właśnie o to zabezpieczenie z ETI i autor obiecał, ba wręcz zarzekał się że zrobi film pokazujący istotę rzeczy. Długo nie czekałem na wyjaśnienia. Ogólnie polecam tego allegrowicza! Dzieki Luksiu :D
Leksiu w Polsce są dostępne z wyzwalaniem elektronicznym, w przypadku, gdy jest tak w projekcie. EN 61009-1
NOARK również ma takie wyłączniki w ofercie, mają również z wyzwalaniem mechanicznym.
Noark kombinowane ma tylko z wyzwalaniem elektronicznym. Ta norma ktora podajesz nie obowiązuje w Polsce.
@@Luksiuelektryk masz rację, zwracam honor. Przedstawiciel noarka mnie wprowadził w błąd. Doceniam twój profesjonalizm, tak trzymaj dalej :)
@@Luksiuelektryk Norma PN-EN 61009-1:2013-06 obowiązuje zarówno dla RCBO o działaniu niezależnym oraz zależnym od napięcia zasilania czyli dla wyzwalania elektronicznego. Dlaczego uważasz że norma podana przez KavSify nie obowiązuje w Polsce?
@@ebeebe5666 Dokładnie. Tym bardziej iż polska norma PN-EN 61009-1:2008 została wycofana i ZASTĄPIONA wspomnianą PN-EN 61009-1:2013-06 NORMĄ MIĘDZYNARODOWĄ.
Wobec tego obowiązującą również Nas - Polskę jest owa międzynarodowa norma.
I jeśli nie ma zharmonizowanej normy Polskiej to w teorii nie powinna być dopuszczona w kraju jednak nasze ustawodawstwo dopuszcza stosowanie norm międzynarodowych.
Z tego co wiem to w Niemczech są zabronione - tam są jasne zapisy. Pewnie z uwagi na ten fakt wiele firm nie sprzedaje tego. Powtórzę - choć nie ma normy zharmonizowanej i nie powinno być dopuszczone - powołać się można na międzynarodową.
Dzieńdobry jaki temat lekcji🤪
Sporo zlomu teraz masz :) Super film
A wiesz może jak w AFDD jest zrealizowany wyłącznik rocznicowo prądowy? Zapewne też elektronicznie a mimo to jest to dozwolone. Chyba ze jestem w błędzie
nie wiem, za niedługo się dowiem:)
@@Luksiuelektryk Dzień dobry, udało się Panu temat zgłębić? Jestem ciekawy czy warto dopłacać do AFDD kosztem utraty pewności zadziałania RCD, jeśli mają elektroniczny wyzwalacz?
@Luksiu_elektryk Swego czasu mówiłeś o Simens-ie że tak fajny , że wchodzi na polski rynek i że jest dostępna pełna oferta we wszystkich większych hurtowniach. Ja przeszukałem większość dostępnych ONLINE hurtowni dla NORMALNYCH LUDZI (czyli nie osób prowadzących działalność gosp. z dostępem do hurtowni po rejestracji) i nigdzie nie znalazłem pełnej oferty tego simensa (gdzieniegdzie pojedynczy asortyment jedynie) . A już na pewno nie był on w dobrej cenie (".. że niby tańszy niż konkurencja" hager , eaton itp.). Więc mam pytanie: GDZIE TO MOŻNA KUPIĆ W DOBERJ CENIE ? ? ? Z góry dzięki za odpowiedź. btw. Zajefajny filmik, mega konkretny - fakty a nie powtarzanie opinii innych. TAK TRZYMAĆ !
Jak nie jesteś instalatorem to bardzo mi przykro. Profesjonalny sprzet w dobrych cenach zawsze jest dla instalatorow a nie dla przeciętnego kowalskiego.
Takie życie
rzuć okiem choćby na allegro, coraz więcej sklepów ma w ofercie siemensa: electruspl czy ELE24 (to jest sklep TIMu na allegro). Wrzuć w wyszukiwarkę 5SL6116-6
W Tim możesz kupić bardzo tanio. Spojrzałem przeanalizowałem i jest taniej
@@elektrycznewycieczki6338 5SL6116-6 to zwykły nadprądowy a kombinowany to 5SV1.
😀😀😀✔POzdrawiam serdecznie😀✔
Mam pomysł na odcinek z laboratorium luksia. co ty powiesz na sprawdzeniu różnic w budowie audiofilskich wyłaczników nadprądowych nad tymi zwykłymi?
Dej mnie je na plac to zrobie;)
Jeszcze mnie nie pogrzalo by kupic roznicowke za 1000zl a potem ja rozwalić;)
@@Luksiuelektryk dał bym ci je ale sam się wzbraniam przed audio voodoo więc takich wynalazków nie kupuje a kluce się osobami które lubią rzeczy audiovoodoo. Ostatnio co zobaczyłem to było odszumianie cyfrowego toru audio.
😂😂😂
Luksiu , fajnie tylko jednak schemacik. mam pamiec wzrokową
skoro simens dal rade schowac przekladnik to inni tez moga . W milonach domow bedzie jeszcze dlugo bemko i inni :)i zadne zakazy nie pomoga. Ta sama sytuacja z RCD typu A powinny byc ale dluuuuugo ich nie bedzie. jesli chodzi AFDD to moze za 20 lat
Zgadza się;)
AFDD w Polsce są zalecane, a nie obowiązkowe tak jak np. w niemczech. Dodatkowo cena tych zabezpieczeń odstrasza. Jak na razie nie są stosowane nawet w domach z drewna.
jak rozwiercałeś Luksiu to aż mnie zęby rozbolały z wrażenia - plombowanie u dentysty :-)
😂😂😂
za kilka odcinków może konkursik z nagrodami w postaci złomu? :D
Troche tasmy, pare trytytek i beda jak nowe xd
@@Luksiuelektryk Janusz to je prima sort.... kurła
Jak napiera na stół to obraz się trzęsie
przepraszam, nie stać mnie na profesjonalne kamery z dobrą stabilizacja optyczną.
@@Luksiuelektryk statyw postaw na innym stole i nie trzęś tym drugim tylko tym pierwszym. Nie przepraszaj jest jeden taki co sufit kręci.
Czesc Luksiu, dobry material pokazujący cała prawde o producentach typu eti czy bemko. Nie ujmuje eti bo maja tez fajne rzeczy. Bemko to porażka. Dzieki za fajny material
ETI przypadkiem nie produkuje tej modułówki dla Siemensa ?
Jakiś czas temu pracowałem w firmie robiłem gdzie robili paski led do lamp Bemko i nie mogę powiedzieć nic złego o jakości ;)
Rozjechany dźwięk w stosunku do obrazu naprawdę denerwuje, a jest to w dużej ilości Twoich filmów. Trzęsące się kamery, brak ostrości i zbliżeń.... 30 tys SUB (prawie) - to może warto zainwestować w sprzęt i kogoś do pomocy ??
Bo poza tym "Kanał-TheBest".
Podaj mi jeden material w ktorym jest rozjechany dźwięk. Moze problem lezy povTwojej stronie?
@@Luksiuelektryk ... W tym również. Zerknij np w okolice 7 minuty najlepiej to widać jak rozwiercasz nity albo jak odstawiasz wkrętarkę.
Eh. Naprawde nie masz juz do czego sie przyczepić?
Jesli tak bardzo przeszkadza Ci brak synchronizacja w najmniej waznym momencie to bardzo mi przykro; nie robie tego zawodowo tylko hobbystycznie.
Pozdrawiam
@@Luksiuelektryk Źle mnie odebrałeś.
Przepraszam jeśli uraziłem, bo nie w celu czepiania się napisałem, tylko zwyczajnie uznałem, że pewnie nawet na to nie zwróciłeś uwagi.
A kanał uważam za wartościowy i powinien się rozwijać. Przy następnym odcinku może zwrócisz na to uwagę i błąd da się wyeliminować.
A tak z innej beczki.... pod ścianą na kilku filmach jakiś "piecyk" widać - czyżby kolega muzyk ??
Jeśli mój komentarz naprawdę Cię mocno drażni to usuń go i tyle - nie mam ochoty Ci dokopać a tylko chciałem podnieść własny komfort oglądania.
POZDRAWIAM GORĄCO i jeszcze raz przepraszam jeśli podniosłem ciśnienie.
Nie uraziles, strasznie drażni mnie uszczypliwosc o nieistotne rzeczy.
Staram się hak mogę aby każdy materiał był przygotowany profesjonalnie. Niestety doba ma tylko 24H.
Tak, szyje na basie gdzie tylko da sie ;)
Pozdrawiam
I dziękuję za mile słowa, to motywuje do dalszych działań:)
A wyłączniki RCBO Legrand serii DX3 jaki maja rodzaj wyzwalacza ?
Nie wiem, musiałbym rozebrać
To Pan naprawia takie oporządzenia elektryczne ?
Obejrzyj całe;)
Witaj.
Jesli sie nie myle Dzisiaj chyba lizne tej potrzebnej mi wiedzy. Tu cytat z jednego z ostatnich twoich filmow...
" Ja bede mial 13 stref grzewczych na kablach Elektra, i zastanawialem się czy te slabsze obwody 480w x2, 910w. 410w, 260w, itd. Moglbym podpiac pod jeden B16 zamiast rozdzielac je na osobne"
W odpowiedzi l
Luksiu odpisal ze moge zastosowac roznicowki kombinowane z czlonem nadpradowym
Pozdro⛄❄
Stosujesz wyłączniki AFDD?
jeszcze nie:)
To teraz zrób lampkę sygnalizującą led
Tam nie ma nic ciekawego;)
@@Luksiuelektryk jest zawsze mnie ciekawiło co jest w takiej lapmpce sygnalizacyjnej LED
Parę rezystorów na krzyż ;)
Luksiu a jaka to najwieksza hurtownia elektryczna w Polsce ?
super
👍
Kiedyś pracowałem na zgrzewarkach przy produkcji podobnych urządzeń. Cewki, kabelki, jakieś blaszki chyba z bimetalu. Firma ABB, wcześniej General Electric się nazywała. Tylko chwila, co chciałem powiedzieć 🤦♂️
Ps. Już wiem, pracuję teraz jako "technik" na galerii i chciałbym się zapytać gdzie i po jaką najlepiej sięgnąć wiedzę na początku mojej kariery odnośnie elektryki??
Ps. 2 *przy takich obiektach, bardzo proszę o pomoc
A schnider RCBOS ?? Ktoś rozbierze
Nie ma go dostępnego w Polsce?
Jeżeli nazywasz to laboratorium to pokaż z wykorzystaniem przyrządów laboratoryjnych i bez rozbierania modułów, że one nieprawidłowo działają.
?
Jaką grubością drutu połatać bezpiecznik 25A ?
Na głupotę nie ma leku.
@@Luksiuelektryk Nie ? 🤣🤣🤣🤣 Spokojnie ... to tylko takie alergiczne pytanko dla elektryków 🤣. Wiem jak na coś takiego reagują 🤣 Nie napisałem 10A ani 16A tylko wybrałem 25A żeby było grubo 🤣🤣🤣. Chciałem napisać zamiast bezpiecznik "korek" ale może byś się połapał że to ściema 🤣. To jak czesanie kota pod włos . Chciałem napisać : Podpiołem się pod maszt wysokiego napięcia zamiast bezpiecznika wstawiłem śrubę M8 i ciągle mi się przepala 🤣🤣🤣🤣. Ale w bractwie elektryków może to grozić zawałem 🤣🤣🤣🤣. Spokojnie spokojnie to tylko ściema ... Pozdrawiam
@@unclezygi8220 Nie ściema tylko trolowanie.
to dlaczego takie niezgodne z prawem sprzedają rużnicówki
Z normami obowiqzujacymi w Polsce a nie prawem.
Maja do tego prawo
@@Luksiuelektryk polskie przepisy jak zawsze pogmatwane
@@Luksiuelektryk maja do tego prawo zgoda. Ale dlaczego schemat urządzenia jest nie zgodny z bebechami w środku.
z tego co zauważyłem to tylko Siemens rzetelnie informuje schematem na obudowie.
zastanawiam się tylko czy to nie jest celowe wprowadzanie obiorcy końcowego w błąd. W końcu my elektrycy głównie polegamy na schematach.
pozdrawiam
Nie dość, że o wierceniu nie ma pojęcia o wierceniu to jeszcze o dopuszczaniu na rynek...
Rozwiń.
No i to obnaża całą branże, co można sprzedawać a co nie. Magia importerów z chin, znaków CE
Nic się kupy i dupy nie trzyma
Z chuj... Ogranicznikami na czele
Kolego te przepieciowe bezpieczniki które są dostępne w sklepie musza być dopuszczone
?
Nie wszystkie
Co to jest zapadu zasilania? D***A?, przewód neutralny osoba która oglądała ten film prosiła mnie o tłumaczenie.
Człowieku, mówisz takie głupoty, że muszę się do tego odnieść. Po pierwsze, primo, czasy w których normy w tym kraju były obligatoryjne, już minęły. Po drugie, primo, zanim zaczniesz przywoływać normy i się na nie powoływać, wytłumacz ludziom co to jest ta "norma", kiedy obowiązuje i dlaczego nie jest obowiązkowa w naszym wspaniałym kraju. Odsyłam do stron PKN. Po trzecie, primo, niezgodność towaru (przedmiotu lub usługi) z normą nie wyklucza jego dostępności w sprzedaży. Wybacz porównanie, kija na Ciebie nie znajdę ale marchewkę i owszem. Pozdrawiam Ciebie, Twoje laboratorium i oczywiście uziom otworkowy czy jakoś tam.
Przepraszam, ze poruszylem wazny temat.
Proponuje Ci wrócić do ogladania podpalania słomy i palenia izolacji 1,5mm2.
Pozdrawiam
@@Luksiuelektryk Jak zawsze merytoryczna odpowiedź. Ale mam dla Ciebie marchewkę: Art. 5 ust. 3 Ustawy z dnia 12 września 2002 r. o normalizacji (Dz.U. 2002 nr 169 poz. 1386) no i tu coś jest www.pkn.pl/na-skroty/faq/czy-stosowanie-norm-jest-obowiazkowe. Smacznego.
Tak, zgadza się ale ten zapis odnosi się do naszych polskich norm- czytaj do końca.
Obowiązkowe jest stosowanie norm europejskich i w tym materiale odnoszę się do europejskiej normy a nie polskiej.
Mniej goryczy proszę, szybciej się zestarzejesz a nic tym nie zwojujesz.
Pozdrawiam
@@Luksiuelektryk No większej bzdury nie mogłeś napisać. Trzy warunki by norma mogła być obligatoryjna to: musi być wydana w języku polskim, musi być ogólnodostępna i bezpłatna, musi być prawidłowo przywołana w akcie prawnym tj. na poziomie minimum ustawy. Masz racje, nic nie zwojuje skoro nie chcesz przyjąć tego do wiadomości. Tylko proszę Cię nie opowiadaj takich bzdur w swoich filmach bo jeszcze ktoś uzna że to prawda.
😂😂😂
Dostęp do zadnej normy nie jest bezplatny.
Koncze ten młyn, który pisze osoba Max Payne- postac z gry.
Czyli, żeby w Polsce można było być legalnie elektrykiem, trzeba mieć skończone Prawo i Materiałoznawstwo. Czy o czymś jeszcze zapomniałem? Czy dobrze widzę, że Bemko-Sremko zapomniało wrzucić do swojego wynalazka radiatora do gaszenia łuku?