Nie ma w Polsce standardu godzinowego jeśli chodzi o język mówiony. Ludzie różnie mówią, nawet te same osoby raz powiedzą "czwarta", a raz "szesnasta". Nie ma reguły. Natomiast w oficjalnym języku pisanym, urzędowym, to tylko i wyłącznie "szesnasta".
@Whitie Juz to sprawdzilem odnośnie tych liczebnikow. Mowi sie, nie mowi sie... To do czego nawiazalem to rownie dobrze moglbym się zapytać rodziców ile zębów ma panda i watpliwe czy dostane dobra odpowiedz. Nie kazdy jest polonista, czy mowi perfekcyjnie po polsku. A co do tej wpol do 16, tak. Moi rodzice sami tak mowia, no i coz z tego?
@@MrGessio To sa chyba jedynymi ludźmi w Polsce, którzy tak mówią. W zyciu nie słyszałem czegoś takiego, jak "w pół do dwudziestej trzeciej"... za to "w poł do jedenastej" już tak.
"Dlaczego wy mówicie metry??? To jest nienormalne! Od tego mózg wybucha! Jak byś w Ameryce powiedział, że coś jest o metr dalej, to oni by nie wiedziekli gdzie to jest!" Tak to będzie mniej więcej wyglądało :)
12:01pm, 11:59am, a u nas po prostu 12 , i kto tu jest normalny? system 24-godzinny jest precyzyjny jak większość systemów w Europie a Amerykańce pewnie i czas by mierzyli w łokciach, stopach i dupach.
@@niftv_ chodzi o godziny pisane nie mówione, jak na godziny otwarcia np. sklepów (jakbyś oglądał filmik a potem komentował to byś wiedział o co chodzi)
In-Between, Ja znam i lubie obydwa systemy, ale teraz uzywasz zwrotow pisanych w sprawie zegara. Zajelo mi troche czasu, zeby przyzwyczic sie do "am" i "pm". Obydwa dobrze znac, ale w USA am pm dziala w komunikowaniu sie z ludzmi w kazdej sytuacji.
Mieszkam w Canada i w pracy używamy zegara 24 - godzinnego. I całe szczęście ! Dlaczego ? Dlatego że pracujemy praktycznie całą dobę, i kierowcy ręcznie wpisują kiedy zaczęli pracę i kiedy skończyli. Pracowałem z " inżynierami " z Afryki, Pakistanu, Indii i nie tylko. Jeśli zapytasz ich ile to jest 4.45 PM ( kiedy skończyli pracę ) minus 7.30 AM to nie mają zielonego pojęcia jak długo pracowali. Natomiast jeżeli użyjesz 16.45 - 7.30 to już nawet telefonem mogą sobie policzyć.
Dave jesteś takim fajnym pozytywnym malkontentem a przy tym tak naturalny. Czasami nawet mnie denerwujesz swoim stylem po wysłuchaniu kilku filmów na raz, ale grunt,że gadasz do rzeczy. Cheers 😉
@Dave, W Polsce ludzie mówią różnie. W języku nieformalnym obie wersje są poprawne. W języku formalnym, urzędowym obowiązuje 24-godzinny system czasu. Mam nadzieję, że nie wyskoczysz, że cię dziwi, że w Europie używa się Międzynarodowego Systemu Miar jak gramy czy metry. Powiem, że nas to szokuje, że sobie wymyśliliście swoje nieoficjalne jednostki i stosujecie je w życiu codziennym. Nawet Rosjanie używają standardowych miar SI.
Koszmarne dla mnie jest cups... Kurna, two tablespoons of butter, i dziewczyna na oko odcina trochę z tego ich "sticka". Gramy są świetne bo zawsze wiadomo, a oni z tymi cupsami i spoonsami (szczególnie w kwestii masła, rozwala mnie to) mnie załamują xD różne cups do suchych składników i liquids nie poprawiają sprawy. Serio, jak Wy (Amerykanie) doszliście do tego, żeby mierzyć masło, które ma raczej formę kostki, mierzyć w łyżkach? Dave, byłbym wdzięczny za odcinek z twoimi odczuciami do tego, do polskich miar w kuchni! Pozdro!
A czemu Ty się dziwisz, wiesz kto za ocean wyemigrował i kogo tam zastał, stworzyli to, co stworzyli i gdyby nie zjednoczenie Stanów to w Ameryce Północnej każdy stan miałby inny język, przecież wtedy komunikacja była jaka była, to jak mieli wymieniać się informacjami, otrzymali wszystko z góry i tak postępowali, gdyby chcieli mierzyć tak, że jedni na łokcie a inni na paznokcie, to niczego by nie zbudowali. W Europie kiedyś obowiązywał ruch lewostronny ale mało kto o tym pamięta, widać to do tej pory na kolei.
Mylisz się. Wszelkie jednostki miar i wag, 'przywiezione' były do Ameryki z Europy. Modyfikowane w późniejszych latach. 'Oficjalny' Układ SI ze swoimi dziwacznymi definicjami jednostek, jest tylko oficjalny dla tych którzy go przyjęli. Dla tych którzy go nie przyjęli - nie jest oficjalny.
Biorąc pod uwagę, że doba ma 24 godziny, nie zaryzykowałabym stwierdzenia, że nazywanie godziny 8 wieczorem 20, jest "bez sensu". A Twój znajomy słysząc, że impreza jest o 8 i pytając czy wieczorem może chciał być ironiczny... :D Tak czy inaczej strasznie dużo narzekactwa, a to takie (fe) polskie. Ja bym raczej doceniła tę różnorodność :) Byłoby nudno, gdyby wszędzie było tak samo. Miłego dnia :)
Na pewno nie był ironiczny bo to czasami naprawdę myli xd poza tym dla mnie spoko że się wyżalił co mu się nie podoba, dobrze że jest szczery a nie pozytywny na siłę. Jeśli go coś frustruje że robimy dziwnie to dobrze że mówi o tyle w odcinku, pozytywność I family friendly content na YT jest już męczący.
Min 4:43 "nie ma np 14 godzina na zegarze ", ale mamy jednak 24 godziny na dobe. Ok masz racje w Stanach jest tak jak mowisz, ale w Pl jest tak jak jest, wiec gdy amerykanie przyjada do Pl to niech wiedza, ze u nas uzywa sie tych godzin 14, 15 , 20 itd... Bo u nas jest wlasnie tak :)
Dave zrób odcinek na temat kierunków. W Stanach wiele osób na pytanie dokąd mam jechać, taki przykład, odpowie na zachód, albo wschód, itp. Skąd oni wszyscy znają tak dobrze kierunki świata?!
Ale tego się dzieci uczą w 4 klasie szkoły podstawowej. Imo naprawdę nie rozumiem co w tym jest trudnego. Na pewno są Amerykanie, którzy nie rozróżniają kierunków świata lub mają z tym problem. Polacy wcale nie są gorsi. Jak ktoś tego nie umie robić to albo ominęły go te lekcje, albo nie ma do tego smykałki.
David, mnie się wydaje, że Ty celowo wywołujesz kontrowersje by generować wpisy. Zegara dwudziestoczterogodzinnego uczy się młodzież w high school. Zapomniałeś? Jest nieprawdą również, że w USA nie używa się 24 godzinndgo zegara. Takim czasem posługuje się policja, wszystkie służby ochronne, wojsko, a nawet niektóre firmy, właśnie po to, by uniknąć pomyłek bo ktoś zapomniał dopisać AM lub PM i nie wiadomo o którą godzinę chodzi. Pomogę Ci jeszcze z czymś. Otóż, skoro ranne godziny to AM, to północ oznacza się 12AM. Jak minie południe to PM aż do północy. Proste, prawda? Dobrze też byłoby wyjaśnić widzom co właściwie AM i PM oznacza, bo tego nawet Amerykanie nie wiedzą.
@@atar4xis Nie takie znaczenie mają te skróty. AM to ante meridiem, PM post meridiem. Meridiem po łacinie to południe, czyli mamy tutaj przed południem i po południu. Ktoś zaaplikował Amerykanom łacinę, której ludzie nie rozumieją. Podobnie rzecz się ma z liczbami rzymskimi. Nikt ich tutaj nie rozumie, dlatego nie zobaczysz ani roku, ani miesiąca zapisanego w ten sposób.
Generalnie system 24 godzinny jest dużo bardziej precyzyjny, jednoznaczny. Jakby Amerykanie zmusili się do używania go przez jakiś czas to by go pokochali. Wtedy mogliby pracować o minutę krócej, czyli do 24:00, a nie 00:01 AM ;)
Godziny przedpołudniowe odróżnia się od popołudniowych dodatkową informacją, zwykle w formie dwuliterowego skrótu: AM (także A.M. lub am lub a.m.) - z łac. ante meridiem - przed południem, PM (także P.M. lub pm lub p.m.) - z łac.post meridiem - po południu.
To logiczne wyjaśnienie. Może takie zegarki były w Polsce popularniejsze i przetrwały dłużej, jako taniocha, i przez to my bardziej się do 24-godzinnego formatu przyzwyczailiśmy. Właściwie to byłoby pytanie do autora albo kogoś, kto długo był w USA: czy tam tanie zegarki z wywietlaczami ciekłokrystalicznymi w ogóle zdobyły popularność? Mi się to kojarzy z gadżetem w siermiężnych latach 80-tych. Niektóre grały melodyjki i to był ich główny atut :-)
@@mihjq Mieszkam w Am. Północnej 30 lat. Zegarki, o których wspominasz były to również popularne. Tak jak każdy zegar cyfrowy ma dwa rodzaje settings do ustawiania czasu - 12 i 24 godziny. Nie trzeba zgadywać jaką opcję wybierają Amerykanie. Identycznie jest ze współczesnymi zegarami cyfrowymi.
Ale z tym "hundred" w określaniu godziny - to kicha totalna. Dwie ostatnie cyfry oznaczają minuty - a tych jest, przynajmniej w Polsce, jak śpiewał niezapomniany Jan Kaczmarek: "60 minut na godzinę". Czyżby w Ameryce mieli ich 100?
Chodzi tylko i wyłącznie o to, że zapsiują godzinę w postaci jednego ciągu cyfr (bez kropki czy dwukropka oddzielającego minuty od godzin), więc wychodzi im czterocyfrowa liczba. I potem czytają to jak czterocyfrową liczbę.
po angielsku - super. ty jestes tu specjalistą jezeli chodzi o przyklady polskie to raczej bzdury kazdy Polak z łatwością rozumie z kontekstu że ósma kiedy mówimy o imprezie to będzie 20:00 a jak ktoś pyta o której ma być w szkole i ktoś mowi o ósmej to wiadomo że rano w 99 % rozmów nie dodajemy wieczorem czy rano a wy sobie dodawajcie w swoim języku am czy pm. dodam tylko że większość amerykanów oczywiście nie wie co to znaczy
A jak ktoś Ci powie "wpadnę do Ciebie o 8" - to wtedy nie masz pojęcia czy rano czy wieczorem. Dlatego dużo lepiej mówić "wpadnę do Ciebie o 20" - bo wtedy wszystko jest jasne. Jest wiele przypadków, gdzie człowiek zastanawia się czy chodzi o rano czy po południu/wieczorem, więc wtedy zdecydowanie lepiej stosować czas 24 godzinny. W Polsce dużo bardziej poprawną formą jest stosowanie 24 godzin, czas 12 godzinny przez wielu uważany jest za błąd.
To się może wzięło od tego, że Polacy robili dużo powstań niepodległościowych a przez 200 lat byli zawsze pod jakaś okupacja. Zatem ważne było doprecyzować: O której jest powstanie? O piątej. O piątej rano? Nie, o piatej po południu :) Tutaj trzeba precyzyjnie bo można było wtopić :D Przypomniała mi się taka anegdota jak ambasador III Rzeszy w Moskwie przyszedł do moskiewskiego ministerstwa i się pyta: Kiedy wkraczacie? (do Polski) a tamci mówią: Jeszcze nie jesteśmy gotowi. Jak to nie jesteście gotowi, my już wojnę zaczęliśmy! :D To podobno autentyczne zdarzenie. Jakis rosyjski historyk o tym mówił.
W Polsce operujemy oboma systemami, choć przeważa używanie systemu 24 godzinnego - jest krótszy. Stary system wynika raczej z tego, że dawniej godziny odczytywano tylko z analogowych zegarów i tak było powiedzmy "dosłowniej". I Dawidzie. Raczej mówimy "Jest godzina 21", niż "Jest 21 godzina" :P
Dobrze jak będę w stanach to będę używał systemu 12 godzinnego, żeby amerykanie mnie zrozumieli, ale! jak oni przyjadą do nas, to oczekuję żeby używali systemu 24 godzinnego!
Dave, w Polsce mielismy wojskowy czas dlatego uzywamy od 6-18 W Ameryce uzywamy 6AM-6PM ale w miejsu gdzie mieszkam mamy wojskowa baze I duzo ludzi zna military time.
Dziękuję za ciekawy film.Trochę zdziwiłem się,kiedy powiedziałeś,że film będzie o dwudziestej,a ty nie wiedziałeś która to godzina.Wspomniałeś przecież, że w USA można powiedzieć, że jest godzina sixteen fiveteen (16:15). Pozdrawiam.
Kiedyś w telewizji widziałem zapowiedź meczu po angielsku i było, że będzie "at twenty-one hundred on Eurosport". Pomyślałem wtedy "o, ciekawe" i od tego czasu zapamiętałem, że tak to można powiedzieć.
Ja się z tym często w internecie spotykałem ale raczej miałem wrazenie, że każdy amerykanin wie, że to jest "military time" i generalnie wiedzą jak go używać...
Nie ma dwunastej po południu, bo dwunasta to albo południe albo północ. Dwunasta w nocy jak najbardziej, ale mówienie dwunasta po południu jest niepoprawne ;)
Drogi Przyjacielu, mam dla Ciebie temat na jeden z następnych odcinków. Czy mógłbyś opowiedzieć coś na temat piłki nożnej? Amerykański "football" to kompletnie inny sport, niż europejski "football", czy też raczej "soccer". Czy mógłbyś opowiedzieć jak Amerykanie rozróżniają te dwie dyscypliny sportu, skąd w ogóle wzięło się słowo "soccer", dlaczego w Ameryce "football" zyskało inny wymiar, czy one wywodzą się z tej samej gry, jak komentatorzy amerykańscy mówią o europejskiej piłce nożnej, czy ludzie w USA rozróżniają te pojęcia, dlaczego w USA europejski "football" nie jest zbyt popularny, itp. Pozdrawiam Ciebie serdecznie i życzę dużo zdrowia!
W zimie o 6 i 18 takie określenie czasu się przydaje bo czasem nie wiadomo czy jest 6 rano czy 6 po południu bo jest tak samo ciemno. Ma to znaczenie zwłaszcza dla osób pracujących na zmiany i dla osób które z jakiegoś powodu spały w ciągu dnia. Ja zawsze cieszę się z 24 godzinnego zegara w telefonie i komputerze 1 stycznia. Bo budzę się po posylwestrowej drzemce, patrzę na zegar ścienny i nie wiem czy jest rano czy wieczór.
Niesamowite. Nigdzie nie mogłem znaleźć tych przykładów dla 12 w południe i 12 w nocy. Zawsze mam z tym problem w pracy - teraz już będę pamiętał ;) Tylko takie krótkie pytanie: jak można komuś powiedzieć po ang, że spotkanie odbędzie się w godzinach od 11-12 (chodzi o godziny przedpołudniowe, używając 12h zegara)? Zawsze się zastanawiam, czy poprawnie będzie 11-12AM.
Dave mówi że jeśli coś jest logiczne to nie dodajemy "a.m/p.m" np gdy pytamy która jest teraz godzina. To dlaczego Amerykanie piszą na drzwiach sklepu 12:01 pm ? Kto normalny otwiera sklep o 12 w nocy ? Po co dodają to pm skoro logiczne jest że sklep otwiera się w dzień. No chyba że sklep otwiera jakiś złodziej.
Dave, a jak wyglądają w USA oficjalne rozkłady jazdy? tez piszecie przy każdej godzinie czy to jest am czy pm? Tu jednak powinno być precyzyjne określenie czasu aby uniknąć dwuznacznosci. Moja mama kiedyś dawno temu kupowała bilety na pociag do Gdyni na 17.00 Powiedziała że chce bilety "na piątą". Przychodzimy po południu a miejsc w naszym pociągu nie ma. Okazało się, że kasjerka sprzedała jej bilety na 5 rano.
Kiedyś obudziłam się po zabawie sylwestrowej, spojrzałam na zegarek i zobaczyłam, że jest 6.00, było ciemno i nie wiedziałam, czy jest szósta rano, czy szósta wieczorem...i co? he?
No to tak samo jak Amerykanie nie powiedzą że jest pierwsza bez dodatku p.m albo a.m ;) Co oni myślą,że człowiek jest głupi i nie będzie wiedział,że to przed południem czy po południu? To taki żart odnośnie tego co powiedziałeś na filmiku.A tak na serio to bardzo często u nas mówi się pierwsza,druga czy siódma w przypadku kiedy ktoś pyta o godzinę.Natomiast jeśli chodzi o umówienie spotkania to najczęściej mówi się np. "spotkajmy się o siódmej wieczór".Albo spotkajmy się o czwartej,bo przecież nikt nie bezie taki głupi,żeby myśleć że umawiamy się na czwartą w nocy ;) Spotkajmy się o dziewiętnastej jest bardziej oficjalne,może tak powiedzieć np. szef do pracownika.
Osobiscie wole uzywac 24-godzinnego zegara, niz zastanawiac sie czy 12:00am to poludnie czy polnoc. I zdecydowanie wole dostac godzine odjazdu pociagu albo wylotu samolotu w formacie 24h. A przy okazji: wy tam w USA to chyba macie tez alfabet - w naszym alfabecie litera P nie jest na samym koncu ;)
Jak ostatnio przyleciał do nas klient z USA, to mówił, że u niego w domu zawsze używało się 24h - ale to dlatego, że jego ojciec jest wojskowym, a w wojsku używa się 24h. Przez to zawsze miał "problem", bo wszyscy koledzy używali 12h i AM/PM, a on naturalnie 24h.
za mojej młodości było podobnie w Polsce... 12 w nocy to północ ... 12 w dzień to południe... 10am to 10 rano... 2pm to 2 po południu... 10pm to 10 w nocy
nie wiem czy to twoje skeczowanie mówiąc "czemu oni nie mówią 13-nasta a nie pierwsza" czy ty tak na powaznie myślisz. Bo jeśli na powaznie to masz problem z mysleniem ze wszystko co amerykańskie to jest jakimś standardem światowym
@@bananoweyo to prawda. Każdy jak jest przyzwyczajony do czegoś to to lubi, dla mnie to jak indianie jeżdżą po drogach jest żałosne (totalnie nieuporządkowane), a dla nich nasz porządek może być dziwny. Nie dziwię się Davovi że mu się nie podoba coś do czego się przyzwyczaił
@@bananoweyo On cierpi na pomieszanie jaźni, to taka żydowska maniera, on jest na tak tylko tam, gdzie mu akurat dobrze, w jednym filmie opowiada jak to ukrywał, że jest Polakiem a w innym chwalił się że nim jest, w zależności od sytuacji.
18Mortus18, Moze Ty sie zastanow zanim obrazisz czlowieka... Przezyl wekszosc zycia w USA i informuje o amerykanskim jezyku porownujac do polskiego, ktory jest dla niego nie pierwszym ale drugim jezykiem. Jego video jest dla Polakow o jezyku amerykanskim, a nie dla Polakow o jezyku polskim. Osobiscie uwazam, ze robi doskonala prace.
Kiedyś dawno zarezerwowałem dla klienta bilet lotniczy z NYC do Tokio z przesiadką w LAX. Przylot do LAX był o 11.30pm, a wylot do Tokio o 3pm. Klient po wylądowaniu w LAX dzwoni i pyta gdzie jego hotel, na co ja odpowiadam, że po co hotel na 3 godzinną przesiadkę. Była z tego niezła afera i od tamtej pory już doskonale znam różnice między pm a am :)
You wrong. The 24 hour clock is commonly used in some specialist areas like hospitals, tourism, military and other places where the 12 hour notation ambiguities can be considered too troublesome or dangerous. For military purposes, the two major forces-Britain and the Unites States- have agreed to improvise the 24 hour format. Get used to , you do not live any more in USA but Poland.
Zasada odczytywania godziny w systemie 24-godzinnym jest bardzo prosta. Od każdej godziny w zakresie 13-24 odejmujesz 12 i dopisujesz p.m. Nie ma w tym nic skomplikowanego.
Byłem kiedyś świadkiem sytuacji jak żul zaczepił moją ciocię i zapytał o godzinę. Powiedziała, że szósta, czy coś koło tego. Rozejrzał się i zadał dodatkowe pytanie: a rano? Nie, była szósta wieczór :P
Hahaha, wrzucasz na system 24 godzinny po czym dajesz wyklad, że przy godzinie 12 nie wiadomo w sumie która jest i trzeba używać dodatkowych słów żeby określić właściwy czas
Dave, wiadomo kiedy jest 12 am a kiedy 12 pm, nie wiem czemu masz z tym trudnosci. To juz ktorys raz gdy mielisz ten temat. W Polsce i w Europie uzywa sie 24 godzin bo to jest bardziej precyzyjne. Wasze amerykanskie wojsko uzywa zegara 24 godzinnego. Mowie 1300 hour, 1345 hour itp. Dopiero wojsko jest w stanie zmusic amerykanow zeby sie tego nauczyli. A poza tym nikt nie mowi 2 o'clock, moze w podrecznikach do angielskiego. Na ulicy ludzie mowia it's 2. Ewenntalnie jak sie umawiaja na spotkanie w przyszlosci to dodaja pm lub am.
5:33 No teraz to już pojechałeś z niewiedzą. 10:49 Ale niektórzy jadają śniadanie na kolację, obejrzyj polską klasykę "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz?".
Z tymi imprezami że się nie zaczynają o 8 rano to bym się nie zgodził. Dave to jest Polska u niektórych ta godzina to dopiero początek imprezy:-) i dlatego po kilkudniowym maratonie alkoholowym człowiek nie wie czy to 8 rano czy wieczorem dlatego mamy system 24 godzinny:-)
To jest logiczne Polsce, że jak powiesz komuś impreza o 8 to przyjdzie o 8 rano zrobić kilka flaszek. Wiadomo też, że pół litra starczy na dwóch jeśli jeden nie pije 🤭🥳
Kiedyś pewien Amerykanin przyjechał do polski i chciał zabłysnąć że zna czas 24 godzinny więc na pytanie która jest godzina a była 14 :16 odpowiedział czwarta PM po czternastej :) Dave przyznaj się że to Ty byłeś i dlatego tak teraz narzekasz i marudzisz bo do dzisiaj się z Ciebie śmieją koledzy z Polski :)
Nie ma czegoś takiego jak dwunasta po południu, bo dwunasta to południe, chyba że chodziło o polnoc, to wtedy faktycznie pólnoc jest 12 godzin po południu
Bo statystyczny Amerykanin potrafi liczyć tylko do 12 ?...Gratuluję😉😉 Dave, a kiedy powiem "it's 12 o'clock" w słoneczny dzień, to też nie będzie Amerykanin wiedział, która to jest 12, w nocy czy w poludnie ?
Nie ma w Polsce standardu godzinowego jeśli chodzi o język mówiony. Ludzie różnie mówią, nawet te same osoby raz powiedzą "czwarta", a raz "szesnasta". Nie ma reguły. Natomiast w oficjalnym języku pisanym, urzędowym, to tylko i wyłącznie "szesnasta".
prawda, ale kiedyś było wyłącznie 12 godzin (w sensie czwarta, szósta, ósma) bo moja mama do tej pory mówi tylko właśnie w taki sposób.
@Whitie jak to się nie mówi
@Whitie po co mam się ich pytac? Haha
@Whitie Juz to sprawdzilem odnośnie tych liczebnikow. Mowi sie, nie mowi sie...
To do czego nawiazalem to rownie dobrze moglbym się zapytać rodziców ile zębów ma panda i watpliwe czy dostane dobra odpowiedz. Nie kazdy jest polonista, czy mowi perfekcyjnie po polsku. A co do tej wpol do 16, tak. Moi rodzice sami tak mowia, no i coz z tego?
@@MrGessio To sa chyba jedynymi ludźmi w Polsce, którzy tak mówią. W zyciu nie słyszałem czegoś takiego, jak "w pół do dwudziestej trzeciej"... za to "w poł do jedenastej" już tak.
Dave. Teraz nagraj coś o jednostkach wagi, objętości i długości (galony, funty, jardy, mile).
Twelve inches
Podbijam
"Dlaczego wy mówicie metry??? To jest nienormalne! Od tego mózg wybucha! Jak byś w Ameryce powiedział, że coś jest o metr dalej, to oni by nie wiedziekli gdzie to jest!" Tak to będzie mniej więcej wyglądało :)
@@ijontichy471 juz tak mowil w przypadku filmu zielona mila
Mój samochód pali 42 mile na galon i wszystko jasne ;-)
12:01pm, 11:59am, a u nas po prostu 12 , i kto tu jest normalny? system 24-godzinny jest precyzyjny jak większość systemów w Europie a Amerykańce pewnie i czas by mierzyli w łokciach, stopach i dupach.
co inteligenta zgrywasz jak i tak musisz powiedziec ze po poludniu albo w nocy
@@niftv_ chodzi o godziny pisane nie mówione, jak na godziny otwarcia np. sklepów (jakbyś oglądał filmik a potem komentował to byś wiedział o co chodzi)
Hahahahaha, oporowo się zgadzam xDDD
@@niftv_ Chyba jednak nic z tego nie zrozumiałeś, spróbuj raz jeszcze przemyśleć.
In-Between, Ja znam i lubie obydwa systemy, ale teraz uzywasz zwrotow pisanych w sprawie zegara. Zajelo mi troche czasu, zeby przyzwyczic sie do "am" i "pm". Obydwa dobrze znac, ale w USA am pm dziala w komunikowaniu sie z ludzmi w kazdej sytuacji.
Dawniej u nas w Polsce też się mówiło ,kiedy sklepy z alkoholem otwierano o 13 00 i wtedy mówiło się o 13 pijem
Zaczynano sprzedawać alkohol, a nie otwierali sklepy (one były już otwarte), z tego co pamiętam z młodości.
Mieszkam w Canada i w pracy używamy zegara 24 - godzinnego. I całe szczęście ! Dlaczego ? Dlatego że pracujemy praktycznie całą dobę, i kierowcy ręcznie wpisują kiedy zaczęli pracę i kiedy skończyli. Pracowałem z " inżynierami " z Afryki, Pakistanu, Indii i nie tylko. Jeśli zapytasz ich ile to jest 4.45 PM ( kiedy skończyli pracę ) minus 7.30 AM to nie mają zielonego pojęcia jak długo pracowali. Natomiast jeżeli użyjesz 16.45 - 7.30 to już nawet telefonem mogą sobie policzyć.
Dave, wychowałeś się w Ameryce, więc jesteś żywym przykładem, że my Polacy mamy marudzenie w genach 😁
Cudowne! Ja po wiekach zycia w Ameryce nadal czuje moje polskie marudzenie od krwi do kosci.... :D:D:D
Yay! Znowu mam co oglądać! Dzięki Dave :) !
David - wojsko amerykanskie uzywa zegara 24 godzinnego .13:00 powiedza "Thirteen hundred hours" itd.
Właśnie o tym pomyślałem
Powiedzial ze tylko w wojsku tak mowia
To prawda. U mnie w pracy używamy 24 system. Mówimy na niego military time, np 12 w nocy to 0:00
To prawda w medycynie tez 24 godziny zegar
albo na 0.30 mówią zero dark thirty
Dave jesteś takim fajnym pozytywnym malkontentem a przy tym tak naturalny.
Czasami nawet mnie denerwujesz swoim stylem po wysłuchaniu kilku filmów na raz, ale grunt,że gadasz do rzeczy.
Cheers 😉
Jemy rano, pijem po południu, niczym to się od polski nie różni
Dobre. Szkoda, że w szkole nie uczą takich regułek :-)
Adam Kzuwitz hahaha
Adam Kzuwitz, Tak, a czasami rano z poludniem sie zmiesza ... i co, oby dalej... Polskiej tradycji zadosc. ;D:D
Ja to po prostu zapamiętałem, że P w pm jest od południa :P
@Dave, W Polsce ludzie mówią różnie. W języku nieformalnym obie wersje są poprawne. W języku formalnym, urzędowym obowiązuje 24-godzinny system czasu.
Mam nadzieję, że nie wyskoczysz, że cię dziwi, że w Europie używa się Międzynarodowego Systemu Miar jak gramy czy metry. Powiem, że nas to szokuje, że sobie wymyśliliście swoje nieoficjalne jednostki i stosujecie je w życiu codziennym. Nawet Rosjanie używają standardowych miar SI.
Koszmarne dla mnie jest cups... Kurna, two tablespoons of butter, i dziewczyna na oko odcina trochę z tego ich "sticka". Gramy są świetne bo zawsze wiadomo, a oni z tymi cupsami i spoonsami (szczególnie w kwestii masła, rozwala mnie to) mnie załamują xD różne cups do suchych składników i liquids nie poprawiają sprawy.
Serio, jak Wy (Amerykanie) doszliście do tego, żeby mierzyć masło, które ma raczej formę kostki, mierzyć w łyżkach?
Dave, byłbym wdzięczny za odcinek z twoimi odczuciami do tego, do polskich miar w kuchni! Pozdro!
A czemu Ty się dziwisz, wiesz kto za ocean wyemigrował i kogo tam zastał, stworzyli to, co stworzyli i gdyby nie zjednoczenie Stanów to w Ameryce Północnej każdy stan miałby inny język, przecież wtedy komunikacja była jaka była, to jak mieli wymieniać się informacjami, otrzymali wszystko z góry i tak postępowali, gdyby chcieli mierzyć tak, że jedni na łokcie a inni na paznokcie, to niczego by nie zbudowali. W Europie kiedyś obowiązywał ruch lewostronny ale mało kto o tym pamięta, widać to do tej pory na kolei.
Mylisz się. Wszelkie jednostki miar i wag, 'przywiezione' były do Ameryki z Europy. Modyfikowane w późniejszych latach. 'Oficjalny' Układ SI ze swoimi dziwacznymi definicjami jednostek, jest tylko oficjalny dla tych którzy go przyjęli. Dla tych którzy go nie przyjęli - nie jest oficjalny.
Nie wymyślili, ale dziwne, że dalej w nim tkwią.
Fajnie posłuchać jak to jest w Stanach, dzięki! :)
Biorąc pod uwagę, że doba ma 24 godziny, nie zaryzykowałabym stwierdzenia, że nazywanie godziny 8 wieczorem 20, jest "bez sensu". A Twój znajomy słysząc, że impreza jest o 8 i pytając czy wieczorem może chciał być ironiczny... :D Tak czy inaczej strasznie dużo narzekactwa, a to takie (fe) polskie. Ja bym raczej doceniła tę różnorodność :) Byłoby nudno, gdyby wszędzie było tak samo. Miłego dnia :)
@Whitie osiemnasta trzydzieści
Na pewno nie był ironiczny bo to czasami naprawdę myli xd poza tym dla mnie spoko że się wyżalił co mu się nie podoba, dobrze że jest szczery a nie pozytywny na siłę. Jeśli go coś frustruje że robimy dziwnie to dobrze że mówi o tyle w odcinku, pozytywność I family friendly content na YT jest już męczący.
Min 4:43 "nie ma np 14 godzina na zegarze ", ale mamy jednak 24 godziny na dobe. Ok masz racje w Stanach jest tak jak mowisz, ale w Pl jest tak jak jest, wiec gdy amerykanie przyjada do Pl to niech wiedza, ze u nas uzywa sie tych godzin 14, 15 , 20 itd... Bo u nas jest wlasnie tak :)
Super jest to"narzekanie"
👍👍👍.Ogladam Cię i słucham o 14h36 😂😂😂
Swietnie zrobione wlosy, Dave! :) Nawet moj maz pochwalil Twoja fryzure z filmiku :)
Świetnie wytłumaczone - dużo mi rozjaśnił ten wykład;)
Dave zrób odcinek na temat kierunków. W Stanach wiele osób na pytanie dokąd mam jechać, taki przykład, odpowie na zachód, albo wschód, itp. Skąd oni wszyscy znają tak dobrze kierunki świata?!
Wystarczy spojrzeć gdzie jest słońce na niebie, sprawdzić która jest godzina i to połączyć ze sobą. Co w tym trudnego?
@@yve9510 jakoś nikt z nich przy takim pytaniu nie patrzy na zegarek! Tak ciężko to zrozumieć?
@@yve9510 To tam zawsze widać słońce? Dziwne.
Ale tego się dzieci uczą w 4 klasie szkoły podstawowej. Imo naprawdę nie rozumiem co w tym jest trudnego. Na pewno są Amerykanie, którzy nie rozróżniają kierunków świata lub mają z tym problem. Polacy wcale nie są gorsi. Jak ktoś tego nie umie robić to albo ominęły go te lekcje, albo nie ma do tego smykałki.
@@yve9510 ale tam jest to powszechne. Stąd moje pytanie. Nie bądź wredna.
Dave jest the best :D
super wytłumaczone ♥️
David, mnie się wydaje, że Ty celowo wywołujesz kontrowersje by generować wpisy. Zegara dwudziestoczterogodzinnego uczy się młodzież w high school. Zapomniałeś?
Jest nieprawdą również, że w USA nie używa się 24 godzinndgo zegara. Takim czasem posługuje się policja, wszystkie służby ochronne, wojsko, a nawet niektóre firmy, właśnie po to, by uniknąć pomyłek bo ktoś zapomniał dopisać AM lub PM i nie wiadomo o którą godzinę chodzi.
Pomogę Ci jeszcze z czymś. Otóż, skoro ranne godziny to AM, to północ oznacza się 12AM. Jak minie południe to PM aż do północy. Proste, prawda?
Dobrze też byłoby wyjaśnić widzom co właściwie AM i PM oznacza, bo tego nawet Amerykanie nie wiedzą.
dokladnie. dobrze to ujales. Na filmach widac jak wojsko uzywa systemu 24 godzinnego.
widzialem raz na filmiku ze ktos powiedzial ze AM i PM to znaczy "after morning" i "past morning" xddd
Była tu moja odpowiedź z przekleństwem i ktoś ją usunął
@@atar4xis
Nie takie znaczenie mają te skróty. AM to ante meridiem, PM post meridiem. Meridiem po łacinie to południe, czyli mamy tutaj przed południem i po południu.
Ktoś zaaplikował Amerykanom łacinę, której ludzie nie rozumieją. Podobnie rzecz się ma z liczbami rzymskimi. Nikt ich tutaj nie rozumie, dlatego nie zobaczysz ani roku, ani miesiąca zapisanego w ten sposób.
@@arye2457 no co ty nie powiesz, nawet dalem xddd z trzema d zeby uswiadomic wam ze to smieszne a ty nadal mi to tlumaczysz
Generalnie system 24 godzinny jest dużo bardziej precyzyjny, jednoznaczny. Jakby Amerykanie zmusili się do używania go przez jakiś czas to by go pokochali. Wtedy mogliby pracować o minutę krócej, czyli do 24:00, a nie 00:01 AM ;)
Ciekawa sprawa z godziną otwierania i zamykania sklepów :D
Apple Dubai Mall tez ma wpisane godziny otwarcia "10:00 a.m. - 11:59 p.m." na stronie. A Emiraty sa w Azji :P
Godziny przedpołudniowe odróżnia się od popołudniowych dodatkową informacją, zwykle w formie dwuliterowego skrótu: AM (także A.M. lub am lub a.m.) - z łac. ante meridiem - przed południem, PM (także P.M. lub pm lub p.m.) - z łac.post meridiem - po południu.
Jak weszly zegary cofrowe ludzie zaczeli uzywac 24h, bo na tych zegarkach jest 24h. Kiedy byly tylko analogowe ludzie uzywali 12h.
W Stanach nawet zegary cyfrowe są dwunastogodzinne.
To logiczne wyjaśnienie. Może takie zegarki były w Polsce popularniejsze i przetrwały dłużej, jako taniocha, i przez to my bardziej się do 24-godzinnego formatu przyzwyczailiśmy.
Właściwie to byłoby pytanie do autora albo kogoś, kto długo był w USA: czy tam tanie zegarki z wywietlaczami ciekłokrystalicznymi w ogóle zdobyły popularność? Mi się to kojarzy z gadżetem w siermiężnych latach 80-tych. Niektóre grały melodyjki i to był ich główny atut :-)
@@mihjq
Mieszkam w Am. Północnej 30 lat. Zegarki, o których wspominasz były to również popularne. Tak jak każdy zegar cyfrowy ma dwa rodzaje settings do ustawiania czasu - 12 i 24 godziny. Nie trzeba zgadywać jaką opcję wybierają Amerykanie. Identycznie jest ze współczesnymi zegarami cyfrowymi.
@@mihjq *mnie
Nie zaczyna się zdania od "mi"
Pracuje w sluzbie zdrowia w Kanadzie i uzywa sie 24godzinny zegar. Mysle ze w Stanach jest podobnie.
Fajne. Dave dobrze Ci idzie!
Keep goin' Dave! Dzięki za porady
Kurde, Dave, nawet nie wiesz, ile miałam imprez o 8 rano! :p :P
Ja czasem mówię, że jest "piętnaście po" albo "za dziesięć". Nie muszę dodawać która - w pewnych sytuacjach można się domyślić.
nienawidze jak ktoś tak mówi xd
Ale z tym "hundred" w określaniu godziny - to kicha totalna. Dwie ostatnie cyfry oznaczają minuty - a tych jest, przynajmniej w Polsce, jak śpiewał niezapomniany Jan Kaczmarek: "60 minut na godzinę". Czyżby w Ameryce mieli ich 100?
Albo nazywanie cyfry zero literą "o" :)
Bogaty kraj nie ma co
Chodzi tylko i wyłącznie o to, że zapsiują godzinę w postaci jednego ciągu cyfr (bez kropki czy dwukropka oddzielającego minuty od godzin), więc wychodzi im czterocyfrowa liczba. I potem czytają to jak czterocyfrową liczbę.
po angielsku - super. ty jestes tu specjalistą
jezeli chodzi o przyklady polskie to raczej bzdury
kazdy Polak z łatwością rozumie z kontekstu że ósma kiedy mówimy o imprezie to będzie 20:00
a jak ktoś pyta o której ma być w szkole i ktoś mowi o ósmej to wiadomo że rano
w 99 % rozmów nie dodajemy wieczorem czy rano
a wy sobie dodawajcie w swoim języku am czy pm. dodam tylko że większość amerykanów oczywiście nie wie co to znaczy
A jak ktoś Ci powie "wpadnę do Ciebie o 8" - to wtedy nie masz pojęcia czy rano czy wieczorem. Dlatego dużo lepiej mówić "wpadnę do Ciebie o 20" - bo wtedy wszystko jest jasne. Jest wiele przypadków, gdzie człowiek zastanawia się czy chodzi o rano czy po południu/wieczorem, więc wtedy zdecydowanie lepiej stosować czas 24 godzinny. W Polsce dużo bardziej poprawną formą jest stosowanie 24 godzin, czas 12 godzinny przez wielu uważany jest za błąd.
Najlepsze jest to, że możesz mówić trzynasta, ale nigdy nie możesz mówić za 5 trzynasta, tylko za 5 pierwsza.
To się może wzięło od tego, że Polacy robili dużo powstań niepodległościowych a przez 200 lat byli zawsze pod jakaś okupacja. Zatem ważne było doprecyzować: O której jest powstanie? O piątej. O piątej rano? Nie, o piatej po południu :) Tutaj trzeba precyzyjnie bo można było wtopić :D
Przypomniała mi się taka anegdota jak ambasador III Rzeszy w Moskwie przyszedł do moskiewskiego ministerstwa i się pyta: Kiedy wkraczacie? (do Polski) a tamci mówią: Jeszcze nie jesteśmy gotowi. Jak to nie jesteście gotowi, my już wojnę zaczęliśmy!
:D To podobno autentyczne zdarzenie. Jakis rosyjski historyk o tym mówił.
W Polsce operujemy oboma systemami, choć przeważa używanie systemu 24 godzinnego - jest krótszy. Stary system wynika raczej z tego, że dawniej godziny odczytywano tylko z analogowych zegarów i tak było powiedzmy "dosłowniej".
I Dawidzie. Raczej mówimy "Jest godzina 21", niż "Jest 21 godzina" :P
A My z kolegą Pijem i rano i popołudniu :) poszła łapka super materiał.
Dobrze jak będę w stanach to będę używał systemu 12 godzinnego, żeby amerykanie mnie zrozumieli, ale! jak oni przyjadą do nas, to oczekuję żeby używali systemu 24 godzinnego!
swietny odcinek.
eJem i piJem a jak się napiJem to leżem 😎
krzyżem
albo
bykiem
Jak może być 12:01 PM w USA skoro na zegarze tego nie ma, to jest w ogóle nie logiczne.
Jak może być dwunasta po południu? To o której godzinie w takim razie jest południe?
południe to tylko punkt w czasie: 12:00:00 i zero mikro, nano i atto-sekund. Jak na zegarze widzisz 12:00 to na bank jest już po południu
@@klisak83 No w sumie ciężko nie przyznać Ci racji natomiast w zastosowaniu potocznym raczej mówi się "jest dwunasta w południe".
@@klisak83 albo femto.... btw punkt w czym? A czymże jest czas.
Dave, w Polsce mielismy wojskowy czas dlatego uzywamy od 6-18 W Ameryce uzywamy 6AM-6PM ale w miejsu gdzie mieszkam mamy wojskowa baze I duzo ludzi zna military time.
Dziękuję za ciekawy film.Trochę zdziwiłem się,kiedy powiedziałeś,że film będzie o dwudziestej,a ty nie wiedziałeś która to godzina.Wspomniałeś przecież, że w USA można powiedzieć, że jest godzina sixteen fiveteen (16:15). Pozdrawiam.
Kiedyś w telewizji widziałem zapowiedź meczu po angielsku i było, że będzie "at twenty-one hundred on Eurosport". Pomyślałem wtedy "o, ciekawe" i od tego czasu zapamiętałem, że tak to można powiedzieć.
Ja się z tym często w internecie spotykałem ale raczej miałem wrazenie, że każdy amerykanin wie, że to jest "military time" i generalnie wiedzą jak go używać...
Nie ma dwunastej po południu, bo dwunasta to albo południe albo północ. Dwunasta w nocy jak najbardziej, ale mówienie dwunasta po południu jest niepoprawne ;)
Drogi Przyjacielu, mam dla Ciebie temat na jeden z następnych odcinków. Czy mógłbyś opowiedzieć coś na temat piłki nożnej? Amerykański "football" to kompletnie inny sport, niż europejski "football", czy też raczej "soccer". Czy mógłbyś opowiedzieć jak Amerykanie rozróżniają te dwie dyscypliny sportu, skąd w ogóle wzięło się słowo "soccer", dlaczego w Ameryce "football" zyskało inny wymiar, czy one wywodzą się z tej samej gry, jak komentatorzy amerykańscy mówią o europejskiej piłce nożnej, czy ludzie w USA rozróżniają te pojęcia, dlaczego w USA europejski "football" nie jest zbyt popularny, itp.
Pozdrawiam Ciebie serdecznie i życzę dużo zdrowia!
Dejf dobry jesteś. Tłumaczysz jak chłop krowie na rowie. Dzięki
W zimie o 6 i 18 takie określenie czasu się przydaje bo czasem nie wiadomo czy jest 6 rano czy 6 po południu bo jest tak samo ciemno. Ma to znaczenie zwłaszcza dla osób pracujących na zmiany i dla osób które z jakiegoś powodu spały w ciągu dnia. Ja zawsze cieszę się z 24 godzinnego zegara w telefonie i komputerze 1 stycznia. Bo budzę się po posylwestrowej drzemce, patrzę na zegar ścienny i nie wiem czy jest rano czy wieczór.
Bardzo dobra szybka lekcja angielskiego, o godzinach po angielsku.
Niesamowite. Nigdzie nie mogłem znaleźć tych przykładów dla 12 w południe i 12 w nocy. Zawsze mam z tym problem w pracy - teraz już będę pamiętał ;) Tylko takie krótkie pytanie: jak można komuś powiedzieć po ang, że spotkanie odbędzie się w godzinach od 11-12 (chodzi o godziny przedpołudniowe, używając 12h zegara)? Zawsze się zastanawiam, czy poprawnie będzie 11-12AM.
11am - noon - było o tym.
Dave mówi że jeśli coś jest logiczne to nie dodajemy "a.m/p.m" np gdy pytamy która jest teraz godzina. To dlaczego Amerykanie piszą na drzwiach sklepu 12:01 pm ? Kto normalny otwiera sklep o 12 w nocy ? Po co dodają to pm skoro logiczne jest że sklep otwiera się w dzień. No chyba że sklep otwiera jakiś złodziej.
xD
O 12 w nocy otwierają sklep np w Black Friday 😁
Dave, a jak wyglądają w USA oficjalne rozkłady jazdy? tez piszecie przy każdej godzinie czy to jest am czy pm? Tu jednak powinno być precyzyjne określenie czasu aby uniknąć dwuznacznosci. Moja mama kiedyś dawno temu kupowała bilety na pociag do Gdyni na 17.00 Powiedziała że chce bilety "na piątą". Przychodzimy po południu a miejsc w naszym pociągu nie ma. Okazało się, że kasjerka sprzedała jej bilety na 5 rano.
Spotkajmy się o ósmej. Wiesz czy rano czy wieczorem?
Kiedyś obudziłam się po zabawie sylwestrowej, spojrzałam na zegarek i zobaczyłam, że jest 6.00, było ciemno i nie wiedziałam, czy jest szósta rano, czy szósta wieczorem...i co? he?
"12 po południu" w Polsce nie jest prawidłowe, gdyż jest nielogiczne. 12 to jest południe albo północ. 12:20 może być po południu lub po północy. :)
No to tak samo jak Amerykanie nie powiedzą że jest pierwsza bez dodatku p.m albo a.m ;) Co oni myślą,że człowiek jest głupi i nie będzie wiedział,że to przed południem czy po południu? To taki żart odnośnie tego co powiedziałeś na filmiku.A tak na serio to bardzo często u nas mówi się pierwsza,druga czy siódma w przypadku kiedy ktoś pyta o godzinę.Natomiast jeśli chodzi o umówienie spotkania to najczęściej mówi się np. "spotkajmy się o siódmej wieczór".Albo spotkajmy się o czwartej,bo przecież nikt nie bezie taki głupi,żeby myśleć że umawiamy się na czwartą w nocy ;) Spotkajmy się o dziewiętnastej jest bardziej oficjalne,może tak powiedzieć np. szef do pracownika.
Osobiscie wole uzywac 24-godzinnego zegara, niz zastanawiac sie czy 12:00am to poludnie czy polnoc. I zdecydowanie wole dostac godzine odjazdu pociagu albo wylotu samolotu w formacie 24h.
A przy okazji: wy tam w USA to chyba macie tez alfabet - w naszym alfabecie litera P nie jest na samym koncu ;)
Na samym końcu w tym sensie że daleko od A. Musisz się czepiac?
Jak ułożysz litery A i P alfabetycznie, to P będzie na końcu :P
A jak jest sklep otwarty cały czas w wszystkie dni w tygodniu czyli u nas 24/7 to jak to u was wygląda 2x12/7 albo 12am+12 pm /7?
Wtedy napis jest "24 hours."
/7?
@@blackman1626, for sure.
Jak ostatnio przyleciał do nas klient z USA, to mówił, że u niego w domu zawsze używało się 24h - ale to dlatego, że jego ojciec jest wojskowym, a w wojsku używa się 24h.
Przez to zawsze miał "problem", bo wszyscy koledzy używali 12h i AM/PM, a on naturalnie 24h.
No i komentarz napisałem w połowie filmu, a w 9 minucie powiedziałeś to samo :D
za mojej młodości było podobnie w Polsce... 12 w nocy to północ ... 12 w dzień to południe... 10am to 10 rano... 2pm to 2 po południu... 10pm to 10 w nocy
nie wiem czy to twoje skeczowanie mówiąc "czemu oni nie mówią 13-nasta a nie pierwsza" czy ty tak na powaznie myślisz. Bo jeśli na powaznie to masz problem z mysleniem ze wszystko co amerykańskie to jest jakimś standardem światowym
Na wielu innych filmach mówi jakie rzeczy w Polsce są lepsze od Amerykańskich. Subiektywna opinia ot co, a nie problemy z myśleniem
@@bananoweyo to prawda. Każdy jak jest przyzwyczajony do czegoś to to lubi, dla mnie to jak indianie jeżdżą po drogach jest żałosne (totalnie nieuporządkowane), a dla nich nasz porządek może być dziwny. Nie dziwię się Davovi że mu się nie podoba coś do czego się przyzwyczaił
@@bananoweyo On cierpi na pomieszanie jaźni, to taka żydowska maniera, on jest na tak tylko tam, gdzie mu akurat dobrze, w jednym filmie opowiada jak to ukrywał, że jest Polakiem a w innym chwalił się że nim jest, w zależności od sytuacji.
18Mortus18, Moze Ty sie zastanow zanim obrazisz czlowieka... Przezyl wekszosc zycia w USA i informuje o amerykanskim jezyku porownujac do polskiego, ktory jest dla niego nie pierwszym ale drugim jezykiem. Jego video jest dla Polakow o jezyku amerykanskim, a nie dla Polakow o jezyku polskim. Osobiscie uwazam, ze robi doskonala prace.
@@Sowa56, Nisko upadasz, ale to Twoj problem.
Kiedyś dawno zarezerwowałem dla klienta bilet lotniczy z NYC do Tokio z przesiadką w LAX. Przylot do LAX był o 11.30pm, a wylot do Tokio o 3pm. Klient po wylądowaniu w LAX dzwoni i pyta gdzie jego hotel, na co ja odpowiadam, że po co hotel na 3 godzinną przesiadkę. Była z tego niezła afera i od tamtej pory już doskonale znam różnice między pm a am :)
You wrong. The 24 hour clock is commonly used in some specialist areas like hospitals, tourism, military and other places where the 12 hour notation ambiguities can be considered too troublesome or dangerous. For military purposes, the two major forces-Britain and the Unites States- have agreed to improvise the 24 hour format. Get used to , you do not live any more in USA but Poland.
Z, Hey genius, what is Dave wrong about...? He's talking about the people in general, not about special forces of any kind...
Czekam na pomstowanie na "walkower" ;)
Zasada odczytywania godziny w systemie 24-godzinnym jest bardzo prosta. Od każdej godziny w zakresie 13-24 odejmujesz 12 i dopisujesz p.m. Nie ma w tym nic skomplikowanego.
Prawda. Wszyscy którzy w USA służyli w armii albo policji doskonale rozumieją zegar 24-godzinny. Czasami sami powiedzą at 1700 hours.
Elektroniczne zegarki i smartwatche twierdzą, ze północ to 12AM
Na Alasce to chyba się czasem można nie zorientować czy jest am czy pm :)
Byłem kiedyś świadkiem sytuacji jak żul zaczepił moją ciocię i zapytał o godzinę. Powiedziała, że szósta, czy coś koło tego. Rozejrzał się i zadał dodatkowe pytanie: a rano? Nie, była szósta wieczór :P
Od 10:00 leje się już sama żółć 😆😏
Jak przyjechałem do Polski kilka miesięcy borykalem się z tym fantem dokładnie myślałem jak ty 17 to odliczam a ok to 5 pm pozdrawiam
Dave z Ameryki POZDROWIENIA Z WROCŁAWIA:)
W Eire jest tak samo, 12am i 12pm
Czas 24 godzinny zaczęliśmy używać, gdy na rynku pojawiły się elektroniczne zegarki z analogowymi wyświetlaczami. Pozdrawiam.
a to nie tak, że am to after morning a pm to past morning? ja tak zapamiętałem
Hahaha, wrzucasz na system 24 godzinny po czym dajesz wyklad, że przy godzinie 12 nie wiadomo w sumie która jest i trzeba używać dodatkowych słów żeby określić właściwy czas
Dave, wiadomo kiedy jest 12 am a kiedy 12 pm, nie wiem czemu masz z tym trudnosci. To juz ktorys raz gdy mielisz ten temat.
W Polsce i w Europie uzywa sie 24 godzin bo to jest bardziej precyzyjne. Wasze amerykanskie wojsko uzywa zegara 24 godzinnego. Mowie 1300 hour, 1345 hour itp. Dopiero wojsko jest w stanie zmusic amerykanow zeby sie tego nauczyli.
A poza tym nikt nie mowi 2 o'clock, moze w podrecznikach do angielskiego. Na ulicy ludzie mowia it's 2. Ewenntalnie jak sie umawiaja na spotkanie w przyszlosci to dodaja pm lub am.
My pijem po południu... Nie wypada przed :)
5:33 No teraz to już pojechałeś z niewiedzą. 10:49 Ale niektórzy jadają śniadanie na kolację, obejrzyj polską klasykę "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz?".
Zrób film o czasowniku "get".
0900 taki system tez obowiązuje w lotnictwie
Ja znam okreslenie na polidnie midday zamiast noon , tez jest ok?
Z tymi imprezami że się nie zaczynają o 8 rano to bym się nie zgodził. Dave to jest Polska u niektórych ta godzina to dopiero początek imprezy:-) i dlatego po kilkudniowym maratonie alkoholowym człowiek nie wie czy to 8 rano czy wieczorem dlatego mamy system 24 godzinny:-)
To jest logiczne Polsce, że jak powiesz komuś impreza o 8 to przyjdzie o 8 rano zrobić kilka flaszek. Wiadomo też, że pół litra starczy na dwóch jeśli jeden nie pije 🤭🥳
Ja zawsze myślałam, że am to znaczy at morning i tak zapamiętałam, że chodzi o rano xD
Is good to know 24hrs clock coz is used in travelling...arriving departure time.
Armia USA , lotnictwo i flota używa jednak zegara 24 godzinnego .
Not tak ale nie ludzie cywilni. Czy to jest tak ciezko pojac?
Jak to powiedział kiedyś Kononowicz "dzien dobry .jest piętnasta w nocy" :-)
AM - Ante Meridiem, PM - Post Meridiem
Kiedyś pewien Amerykanin przyjechał do polski i chciał zabłysnąć że zna czas 24 godzinny więc na pytanie która jest godzina a była 14 :16 odpowiedział czwarta PM po czternastej :) Dave przyznaj się że to Ty byłeś i dlatego tak teraz narzekasz i marudzisz bo do dzisiaj się z Ciebie śmieją koledzy z Polski :)
Nie ma czegoś takiego jak dwunasta po południu, bo dwunasta to południe, chyba że chodziło o polnoc, to wtedy faktycznie pólnoc jest 12 godzin po południu
u nas nie, ale jest 12AM i 12PM
Czy AM znaczy after morning a PM to past morning?
Nie
@@arye2457 to co w takim razie?
@@drpaj-chi-wo Google ci wylaczyli? Sprawdź sobie.
Odpowiadam a.m to ante meridum a p.m to post meridum. Bo meridum to znaczy południe z laciny
@@Kinomarmury dziękuję bardzo
W Polsce swobodnie posługujemy się obiema formami. Śmieszy mnie, że Amerykanin musi myśleć i liczyć na palcach, jak usłyszy 21:00 ;D
Dave, w USA wojsko używa 24h clock. coś na zasadzie 0100, 0500, 1500, 2000 and so on...
Dobra, oglądnąłem dalej... Mówisz o tym
o obiedzie to zawsze mozna powiedzieć za ile bedzie obiad? za 3 godziny? i prościej i szybciej mi się wydaje
Goooooooood morning Vietnam! It's 0600 hours. What does the "O" stand for? O my God, it's early! ;)
Też używam "at noon".
Hola hola, z tymi imprezami to nie takie oczywiste. Niektórzy panowie spod sklepu rozkręcają imprezę o 8.00 rano ;)
Ostatnie to "Military time". Więcej można przeczytać na tej stronie military.onlineclock.net/chart/
Bo statystyczny Amerykanin potrafi liczyć tylko do 12 ?...Gratuluję😉😉 Dave, a kiedy powiem "it's 12 o'clock" w słoneczny dzień, to też nie będzie Amerykanin wiedział, która to jest 12, w nocy czy w poludnie ?