Bardzo dobry sposób ten z zalaniem olejem.. Świeca nawet nie drgnęła a po zalaniu olejem i jeżdżeniem akurat w moim przypadku 2 tygodnie z braku czasu świeca poszła aż miło 👍🏻
Bardzo cenne porady. Odkręciłem świecę żarową w dwudziestoletnim mercedesie bez problemu metodą zalania oleju i po dwu tygodniowej jeździe , na gorącym silniku. Świeca okazała się oryginalna z logo mercedesa. Oczywiście za pomocą klucza dynamometrycznego.
Wielkie dzięki za chęć i umiejętność podzielenia się wiedzą. To jest postawa osoby, która z pewnością posiada duży zasób wiadomości w danej dziedzinie.
@@zostanprofesjonalista6879 Hej, a napiszesz jaki zestaw kluczy jest potrzebny do odkręcenia świec żarowych w Kia cee'd 1.6 crdi? Znajdę taki zestaw na alledrogo? Jaki to zestaw i co najlepiej dokupić? PS dobra robota nagrywaj jak najwięcej 👍
Może nie tyle gęsto, co często miałem dużo szczęścia nie używając klucza dynamometrycznego. I to na zimnym silniku. Dziękuję za porady! Łapka w górę. Możliwe, że przyda się pewnego dnia.
Takie moje uwagi otwarte na krytykę: Łączenie kluczy pod kątem zmniejsza moment przekazany na gwint. W tym wypadku jesteś po stornie bezpieczeństwa ale można by lekko mocniej pokręcić. Pomijając to, uwaga z rozgrzaniem silnika jest super ale zwracam uwagę na czas. Głowica i świeca będą się grzały szybciej a więc próby powinny być podejmowane w miarę szybko. Nie chodzi o to aby cały układ się dobrze rozgrzał. Cel manewru jest uzyskanie największej różnicy temperatur pomiędzy materiałami. Myślę że nie ma sensu czekać aż system uzyska stałą temperature. Chodzi o to aby głowica była cieplejsza od świecy i spowodowała że aluminum poluzuje wobec stopu stali. To tak samo jak się wkłada łożyska na ścisk i trzeba jeden element schłodzić a drugi rozgrzać.
Dziękuję za ten film, dzisiaj wymiana przebiegła gładko na ciepłym silniku :) wcześniej oglądałem inne poradniki i wszystkim jakoś cudownie szło od strzała z minimalną siłą 😂
Dzisiaj jestem po wymianie świec. Zastosowałem zastosowałem drugi sposób i jest rewelacyjny świece wykręcał się idealnie i nawet nie trzeba było na rozgrzanym silniku.
Widzę potencjał wiedzy w tym kanale , za chęci i czas poświęcony nagrywaniu subik się należy 😉 Nocy brakuje już na oglądanie wszystkich kanałów warsztatowych 😅W sumie zmieniłem branże z mechanika na kierowcę C+E , ale dalej zajmuje się mechaniką(dla własnego użytku) z czystego zamiłowania do niej😉 Pozdro 😁
@@jacekfurga8768Jeśli jeszcze jej nie wykręciłeś i masz do niej dobry dostęp to proponuję tobie zastosować urządzenie z udarem ale takim jaki jest w wiertarkach czy młotach udarowych z tym że nie taki mocny , najlepiej z małej wiertarki i kluczem odkręcać z czuciem . Musiałbyś sobie takie urządzenie zbudować . Oporne śruby tłukło się młotem w tzw. łeb , a potem się je odkręcało , więc udar z ruchem posuwisto zwrotnym mógłby pomóc .
Do swojego 1.9 tdi kupiłem głowicę używaną w której były wtryskiwacze u świece, głowica leżała w garażu zimą a więc temperatury około 0°C. Podlewałem świece jak i wtryskiwacze WD40 i zmywaczem do hamulców, 3 świece wykręciłem kluczem udarowym a jedną zwykłym nasadowym bo nie było dojścia. Wtryskiwacze wyszły po użyciu młotka bezwładnościowego za 40 ziko z allllledrogo.
WD osusza zapiecze najlepiej jest olej silnikowy podlewać ze zmieszaną naftą należy pamiętać żeby później przedmuchać cylindry, jeżeli podczas odkręcania będziemy dodatkowo podlewać tym roztworem bo będzie buummmm. Widziałem maszynę do wykręcania świec zrobiła na mnie wrażenie
WD osusza zapiecze najlepiej jest olej silnikowy podlewać ze zmieszaną naftą należy pamiętać żeby później przedmuchać cylindry, jeżeli podczas odkręcania będziemy dodatkowo podlewać tym roztworem bo będzie buummmm. Widziałem maszynę do wykręcania świec zrobiła na mnie wrażenie
Nie wszyscy mechanicy wymieniają świece na gorącym silniku. Jest grono takich co twierdzi że przy aluminiowej głowicy i gorącym silniku podczas wykręcania to gwint z głowicy może zostać na świecy. Aluminium jak jest gorące to robi się bardziej miękkie. Moje zdanie jest takie ze silnik powinien być ciepły ale nie gorący. Pomysł z tym olejem jest jak najbardziej dobry. Kiedyś gdzieś przeczytałem ze NGK zalecało właśnie przed wymianą świec żarowych wlać odrobine oleju w gniazda. Filmik OK. Pozdrawiam.
Głowice są wykonywane nie z samego aluminium a ze stopu aluminium i krzemu i nawet bardzo gorący silnik ( ponad 100 stopni C )nie ma wpływu na wytrzymałość gwintu w głowicy .Silnik właśnie powinien być bardzo gorący bo wtedy ze względu na różną rozszerzalność cieplną głowicy i świecy żarowej powstaje mikro luz co ułatwia odkręcenie lub lepszą penetracje oleju wlanego wcześniej u nasady świecy
@@jerzyrevox7660 Różne są szkoły odkręcania świec. Ja odkręcam jak silnik ma około 60-70 stopni i nigdy nie miałem problemu. Czytałem na forach że przy gorącym silniku zerwali gwint w głowicy. Być może świece były tak zapieczone że zerwało gwint, lub były odkręcane bez klucza dynamometrycznego.
@@zabikalafior2428 Świece także można odkręcić przy zimnym silniku wszystko zależy od stanu zapieczenia gwintu. Pisze o tym ,że gorący silnik nie ma nic wspólnego z osłabieniem gwintu w głowicy bo gdyby tak było to nie robiono by głowic ze stopu aluminium .Gwint najczęściej jest zrywany przez silne zapieczenie czyli zbyt mocne utlenienie się materiału zarówno w stopie aluminium jak i w samej świecy. Gwint jest drobnozwojowy czyli jest bardziej narażony na osłabienie przez utlenianie a świeca jest stalowa tak .że nie ma problemu ze ścięciem gwintu P.S. Stosuje się różne metody odkręcania świec wszystko zależy od stopnia zapieczenia ,Koledze odkręcałem świece nawet przy gorącym silniku bez rezultatu sinik był rozgrzany stacjonarnie ale jak pojechaliśmy na drogę szybkiego ruchu trochę przejechaliśmy po dobrym rozgrzaniu zjechaliśmy na pobocze i od razu pojąłem próbę wykręcania świec wszystkie puściły bez problemu Bardzo dobra metoda jest gdy przed zamiarem wymiany świec kilka dni wcześniej u nasady świecy damy trochę oleju silnikowego lub płynu hamulcowego WD40 i naftę nie zalecam bo one parują na zimno to tak
@@jerzyrevox7660 No tak tylko nie we wszystkich silnikach jest tak że stajesz przy autostradzie, otwierasz maskę i masz dostęp do świec. W BMW pierwsze musisz zdemontować całe podszybie i jeszcze ściągnąć kolektor dolotowy zanim zobaczysz świece żarowe, a wierz mi jest z tym trochę roboty. Druga sprawa to zalanie gniazd świec olejem i tu też są silniki że świece mają wkręcone lekko pod kątem i ten olej szybko się wyleje. Ale sam pomysł z olejem jest bardzo dobry o ile jest taka możliwość
Mi kiedyś się ukręcił sam kołek żarowy od świecy tydzień co dzień polewany chemikaliami silnik pałowany pod czerwone pole i nie wypluło dopiero fachowiec rozwiercanie gwintowanie i młoteczek bezwładnościowy i 300 w plecy ale zanim decyzja zapadła liczyłem się z tym że najwyżej będzie dziura w masce:)
Pamietam jak wymieniałem w mojej corolli 2.0 d4d. Tylko jedna działała i tylko ona dała sie odkręcić. Przez tydzień codziennie zalewałem je odrdzewiaczem i odkręcone bez problemu. Też dobry sposób. Pozdrawiam.
Jak po tygodniu moczenia dalej nie chce się odkręcać, to moczymy kolejny tydzień i kolejny i kolejny. W ten sposób odmaczałem wtryski w 20-letnim 1.9 JTD, przez okrągły rok psikałem tam WD40, czasem lałem płyn hamulcowy. Nie dlatego że nie chciały iść, po prostu chciałem sobie ułatwić robotę, a wiecznie nie było czasu się tym zająć. Jak w końcu zacząłem je wyjmować to wychodziły palcami. Teraz planuję tak samo potraktować świece, lać tam coś od czasu do czasu, a za parę miesięcy spróbować. Co prawda wszystkie grzeją, ale wolę je wymienić teraz gdy jeszcze działają, niż dopiero gdy się któraś spali, na grzałce zbierze się nagar i dopiero się zrobi problem. Pozdrawiam, dzięki za porady :)
Najpierw trzeba się pomodlić ( nie jestem za bardzo religijny) i to mi zawsze pomaga.Jeżeli świece dokręcał fizyczny psychopata to i tak tej świecy nie odkręcisz.Nie powiedziałeś jeszcze jednego że czasami mimo wykręcenia świecy zostaje w środku jej element grzejny który da się wyciągnąć jedynie dobrym wykrętakiem ale to prawie zegarmistrzowska robota.
z takim kardanem i kątem to dynamometr jest mało dokładny , rozgrzanie ok tylko pod warunkiem że dostęp nie jest taki że trzeba godzinę silnik rozkręcać a wd 40 to raczej do cylindra bo świece trzymają na żarniku a nie gwincie tylko wyjęcie wtryskiwacza w niektórych silnikach też nie jest bezpieczne . Każdy ma swoje sposoby powodzenia :)
Kiedyś miałem problem z silnie zapieczoną śrubą której nie chciałem urwać i użyłem środka o nazwie ROST OFF ICE Ten preparat zmraża zapieczony element, który po obkurczeniu umożliwia głęboką penetrację aktywnej substancji luzując połączenie. Efekt jego użycia był rewelacyjny. Pytanie czy ktoś używał takiego środka do wyciągania świec? Pytam, bo nieuchronnie zbliża się u mnie moment bliskiego spotkania trzeciego stopnia ze świecami żarowymi. Obdzwoniłem kilka pobliskich warsztatów, ale wygląda na to, że ich doświadczenie polega tylko na urywaniu świec. A tyle to sam mogę zrobić. Za darmo. A co o tym preparacie sądzi autor tego tego filmiku?
Kiedyś jeszcze używało się nafty na ciężko rozbieralne części. Oczywiście w pojemnikach nie na jeżdżących silnikach. Po 24gdz nie było problemu. Pozdrawiam Serdecznie!
Zwykły olej hydrauliczny , nawet przez zakręcone śruby z gęstym gwintem jest w stanie przeciekać. Z opasek, z zakuć to co niemożliwe staje sie realne :)
Naprawdę super filmik, serdeczne dzięki :) A jaki olej byś polecił aby zalać do "upartej" świecy? Czy na sens zalanie płynu Dot4 (gdyż jest żadszy?) Dzięki i pozdrawiam.
Cieszę się że mogłem pomóc. Proponuję lać rzadki olej na przykład 5W 30 5W 40 czy 10w40, to co masz pod ręką będzie okej. Zwróć uwagę na to że każdy olej wróć jak silnik się rozgrzeje robi się rzadszy więc nie będzie miał problemu aby wpłynąć pomiędzy gwint świecy a głowicy. Natomiast płyn hamulcowy pod długotrwałym podgrzewaniu odparowuje. Pozdrawiam
Jeszcze jedna porada ale to jak świeca pęknie w taki sposób że gwint wyjdzie a środek zostanie :)... Odpalasz silnik i jeździsz do puki ta reszta świecy sama nie wystrzeli :) miałem taki przypadek a już posrany że głowice trzeba będzie ściągać
Ja stosuję do zapieczonych świec i wtryskiwaczy strzykawkę z wąską igłą do zaaplikowania jak najgłębiej płynu hamulcowego DA-1 (do kupienia w sklepach rolniczych) zostawiam na dwie doby, pomaga.
Przy takim przełamaniu klucza zmienia się siła jaka zostaje przenoszona na nasadkę więc kiepsko . Tak dla innych lepiej zawsze dzień wcześniej użyć WD 40 potem robić to na ciepłym silniku . Nie jestem mechanikiem ale jak dla mnie wymienia się zawsze komplet .
Z tego co mi wiadomo (nie jestem ekspertem - mogę się mylić) to stosowanie przedłużek obniża moment dokręcenia przy kluczu udarowym (moment wytwarzany chwilowo), natomiast przy pracy grzechotką, gdy ta siła jest stosowana dłużej to przedłużki, łączenia czy wał cardana nie powoduje różnicy.
,,WD osusza zapiecze ,,najlepiej jest olej silnikowy podlewać ze zmieszaną naftą należy pamiętać żeby później przedmuchać cylindry, jeżeli podczas odkręcania będziemy dodatkowo podlewać tym roztworem bo będzie buummmm można przekręcić rozrusznikiem aby wydmuchało olej bądź inny środek łatwopalny. Widziałem maszynę do wykręcania świec zrobiła na mnie wrażenie. Nafta wchodzi wszędzie jak teściowa. Warto by dodać aby takie gniazdo na początku oczyścić wydmuchać a nawet zmywaczem w aerozolu oczyścić ,dopiero podlewamy gniazda świec.
Co myślisz o profilaktycznym odkręcaniu świec żarowych co rok aby uchronić się przed problemami w przyszłości? Czy jak się zakłada nowe świece, to gwint smaruje się czymś?
gwintów absolutnie nie smaruje sie,ale sama świece jak jest dluga mozna troche ceramiczna pasta tylko nie element grzejny ale wg mnie bez sensu bo do nastepnego odkrecenia swiecy nie bedzie sladu po smarze
bardzo dobry pomysł też tak myślę, jak bym miał diesla to co roku bym wykręcał profilaktycznie 10 min roboty a uchroni przed naprawą głowicy za kilka lat
@@krystiankrychu2507 oj będzie, będzie, kilka lat będzie jeśli pasta ceramiczna. inne wynalazki się utleniają i wypłukują wiec tylko prawdziwa ceramiczna daje radę.
Witam. Posiadam audi a6 c7 3.0 tdi 326km CVUB rocznik 2016 z przebiegiem 160000 i mam takie pytanie. Czy spotkali się Państwo z taką awarią że rano tuż po odpaleniu auta zaczyna nim telepać przez około 5/10 sekund? I nie zawsze się to dzieje. Pozdrawiam
I to jest szczerość mechanika podzielenia się wiedzą pozdrawiam
To w jakim celu był robiony ten film? Chyba chciałeś się podzielić swą wiedzą, a nie prezentować "facjaty".
Bardzo dobry sposób ten z zalaniem olejem.. Świeca nawet nie drgnęła a po zalaniu olejem i jeżdżeniem akurat w moim przypadku 2 tygodnie z braku czasu świeca poszła aż miło 👍🏻
Ten sposób z olejem działa naprawdę. Ja zalewalem zawsze płynem hamulcowym. Fajny kanał. Sub i łapka.
film stary ale wart obejrzenia - like i podziękowania
Trzeba uderzyć energicznie młotkiem w nasadkę która opiera się o głowicę, wtedy poszczają naprężenia i można odkręcić.
Mnie sie udalo wykrecic,6 sztuk w audi a4 b6, ale na rozgrzanym silniku dzieki twej podpowiedzi. 😊
Bardzo cenne porady. Odkręciłem świecę żarową w dwudziestoletnim mercedesie bez problemu metodą zalania oleju i po dwu tygodniowej jeździe , na gorącym silniku. Świeca okazała się oryginalna z logo mercedesa. Oczywiście za pomocą klucza dynamometrycznego.
Chyba jedyny tak profesjonalny poradnik jak w temacie filmu
Sprawdziło się w 100 procentach to co przedstawiłeś w filmie dzięki za info
Witam, dziękuje za cenne wskazówki, sposub z olejem jest genialny, Dzieki Panu zaoszczedziłem sporo pieniedzy i nerwow. oczywiscie daje suba.
A3 220tysi. Półtorej tygodnia na "zakrapianych" olejem świecach i wyszły jak by były wkręcone do masła xD. Super filmik. Dzięki wielkie
jaki olej lałeś?
Silnikowy
Wielkie dzięki za chęć i umiejętność podzielenia się wiedzą. To jest postawa osoby, która z pewnością posiada duży zasób wiadomości w danej dziedzinie.
Bardzo dziękuję. Miło słyszeć. Pozdrawiam
@@zostanprofesjonalista6879 Hej, a napiszesz jaki zestaw kluczy jest potrzebny do odkręcenia świec żarowych w Kia cee'd 1.6 crdi? Znajdę taki zestaw na alledrogo? Jaki to zestaw i co najlepiej dokupić? PS dobra robota nagrywaj jak najwięcej 👍
Może nie tyle gęsto, co często miałem dużo szczęścia nie używając klucza dynamometrycznego. I to na zimnym silniku.
Dziękuję za porady! Łapka w górę. Możliwe, że przyda się pewnego dnia.
Takie moje uwagi otwarte na krytykę: Łączenie kluczy pod kątem zmniejsza moment przekazany na gwint. W tym wypadku jesteś po stornie bezpieczeństwa ale można by lekko mocniej pokręcić. Pomijając to, uwaga z rozgrzaniem silnika jest super ale zwracam uwagę na czas. Głowica i świeca będą się grzały szybciej a więc próby powinny być podejmowane w miarę szybko. Nie chodzi o to aby cały układ się dobrze rozgrzał. Cel manewru jest uzyskanie największej różnicy temperatur pomiędzy materiałami.
Myślę że nie ma sensu czekać aż system uzyska stałą temperature. Chodzi o to aby głowica była cieplejsza od świecy i spowodowała że aluminum poluzuje wobec stopu stali. To tak samo jak się wkłada łożyska na ścisk i trzeba jeden element schłodzić a drugi rozgrzać.
Z takim pomocnikiem to żadna praca nie straszna:)
Dziękuję za ten film, dzisiaj wymiana przebiegła gładko na ciepłym silniku :) wcześniej oglądałem inne poradniki i wszystkim jakoś cudownie szło od strzała z minimalną siłą 😂
Super film te porady na pewno nie jednemu pomogą przy wykręcaniu.
Dzisiaj jestem po wymianie świec. Zastosowałem zastosowałem drugi sposób i jest rewelacyjny świece wykręcał się idealnie i nawet nie trzeba było na rozgrzanym silniku.
Widzę potencjał wiedzy w tym kanale , za chęci i czas poświęcony nagrywaniu subik się należy 😉 Nocy brakuje już na oglądanie wszystkich kanałów warsztatowych 😅W sumie zmieniłem branże z mechanika na kierowcę C+E , ale dalej zajmuje się mechaniką(dla własnego użytku) z czystego zamiłowania do niej😉
Pozdro 😁
Dla mnie jesteś mistrzem miło się ogląda pozdrawiam i napewno wielu ludziom uratowałeś dużo pieniążków i zdrowia psychicznego
za tę tajemnicę łapka w górę..
Dzięki za filmik jak możesz to wrzucaj więcej właśnie zostałem twoim fanem pozdro
Najlepiej kluczem udarowym na zimno od razu z zaskoczenia,świeca jest wtedy zdziwiona i idzie😄
Żeby była bardziej zaskoczona polecam nabić na nią klucz o numer większy, lub atakować ja kluczem i numer za dużym . Sprawdzone. Polecam
Yyy .A ludzie mówią że lepiej odkrecac na rozgrzanym silniku 🤔
@@krzysztofburchardt7826
Ludzie to takie głupoty opowiadają....
ni chu.. nie idzie, już tak próbowałem 🤣🤣, jedna mi franca została w Masterze i już nie mam sposobów na to a nie chce urwac
@@jacekfurga8768Jeśli jeszcze jej nie wykręciłeś i masz do niej dobry dostęp to proponuję tobie zastosować urządzenie z udarem ale takim jaki jest w wiertarkach czy młotach udarowych z tym że nie taki mocny , najlepiej z małej wiertarki i kluczem odkręcać z czuciem . Musiałbyś sobie takie urządzenie zbudować . Oporne śruby tłukło się młotem w tzw. łeb , a potem się je odkręcało , więc udar z ruchem posuwisto zwrotnym mógłby pomóc .
Wiedza 5+. Świetnie przekazywana. Aż chce się od Ciebie chłonąć ta wiedzę z przyjemnością.
Bardzo "czytelnie" przedstawiony temat. Idzie sub 👍👍👍👍
Nie wiedziałem o kluczu przy odkrecaniu. Film jak znalazł. super
Dobrze tłumaczy , bardzo pomocny materiał. Polecam i Pozdrawiam
Gościu. Masz suba i dzwoneczek !!;D mega pozytywny gość z Ciebie 😁🍻
W KAŻDYM RAZIE !
A film super ;)
Do swojego 1.9 tdi kupiłem głowicę używaną w której były wtryskiwacze u świece, głowica leżała w garażu zimą a więc temperatury około 0°C. Podlewałem świece jak i wtryskiwacze WD40 i zmywaczem do hamulców, 3 świece wykręciłem kluczem udarowym a jedną zwykłym nasadowym bo nie było dojścia. Wtryskiwacze wyszły po użyciu młotka bezwładnościowego za 40 ziko z allllledrogo.
Dobre podejście. Przede wszystkim nie szkodzić, podobnie jak w medycynie.
Ja kupiłem wd40 i przez cały tydzień świece podlewałem po 5dniach rozgrzałem silnik i poszło książkowo gacie prawie pełne
WD osusza zapiecze najlepiej jest olej silnikowy podlewać ze zmieszaną naftą należy pamiętać żeby później przedmuchać cylindry, jeżeli podczas odkręcania będziemy dodatkowo podlewać tym roztworem bo będzie buummmm.
Widziałem maszynę do wykręcania świec zrobiła na mnie wrażenie
WD osusza zapiecze najlepiej jest olej silnikowy podlewać ze zmieszaną naftą należy pamiętać żeby później przedmuchać cylindry, jeżeli podczas odkręcania będziemy dodatkowo podlewać tym roztworem bo będzie buummmm.
Widziałem maszynę do wykręcania świec zrobiła na mnie wrażenie
U mnie było dokładnie tak samo, tez książkowo poszło a z nerwów omal się nie zesralem, tylko zamiast wd40 użyłem penetrusa
Dokładnie tak samo z tym że klucz dynamomrtryczny ustawiasz moment dokręcania na odkręcanie i gacie suche
@@lukaszpinkowicz9215 czy własnie czasem klucze sa tylko na dakrecanie?
Prosto i przejrzyście,aż miło obejrzeć,oczywiście subek i powodzenia
Nie wszyscy mechanicy wymieniają świece na gorącym silniku. Jest grono takich co twierdzi że przy aluminiowej głowicy i gorącym silniku podczas wykręcania to gwint z głowicy może zostać na świecy. Aluminium jak jest gorące to robi się bardziej miękkie. Moje zdanie jest takie ze silnik powinien być ciepły ale nie gorący. Pomysł z tym olejem jest jak najbardziej dobry. Kiedyś gdzieś przeczytałem ze NGK zalecało właśnie przed wymianą świec żarowych wlać odrobine oleju w gniazda. Filmik OK. Pozdrawiam.
Głowice są wykonywane nie z samego aluminium a ze stopu aluminium i krzemu i nawet bardzo gorący silnik ( ponad 100 stopni C )nie ma wpływu na wytrzymałość gwintu w głowicy .Silnik właśnie powinien być bardzo gorący bo wtedy ze względu na różną rozszerzalność cieplną głowicy i świecy żarowej powstaje mikro luz co ułatwia odkręcenie lub lepszą penetracje oleju wlanego wcześniej u nasady świecy
@@jerzyrevox7660 Różne są szkoły odkręcania świec. Ja odkręcam jak silnik ma około 60-70 stopni i nigdy nie miałem problemu. Czytałem na forach że przy gorącym silniku zerwali gwint w głowicy. Być może świece były tak zapieczone że zerwało gwint, lub były odkręcane bez klucza dynamometrycznego.
@@zabikalafior2428 Świece także można odkręcić przy zimnym silniku wszystko zależy od stanu zapieczenia gwintu. Pisze o tym ,że gorący silnik nie ma nic wspólnego z osłabieniem gwintu w głowicy bo gdyby tak było to nie robiono by głowic ze stopu aluminium .Gwint najczęściej jest zrywany przez silne zapieczenie czyli zbyt mocne utlenienie się materiału zarówno w stopie aluminium jak i w samej świecy. Gwint jest drobnozwojowy czyli jest bardziej narażony na osłabienie przez utlenianie a świeca jest stalowa tak .że nie ma problemu ze ścięciem gwintu P.S. Stosuje się różne metody odkręcania świec wszystko zależy od stopnia zapieczenia ,Koledze odkręcałem świece nawet przy gorącym silniku bez rezultatu sinik był rozgrzany stacjonarnie ale jak pojechaliśmy na drogę szybkiego ruchu trochę przejechaliśmy po dobrym rozgrzaniu zjechaliśmy na pobocze i od razu pojąłem próbę wykręcania świec wszystkie puściły bez problemu Bardzo dobra metoda jest gdy przed zamiarem wymiany świec kilka dni wcześniej u nasady świecy damy trochę oleju silnikowego lub płynu hamulcowego WD40 i naftę nie zalecam bo one parują na zimno to tak
@@jerzyrevox7660 No tak tylko nie we wszystkich silnikach jest tak że stajesz przy autostradzie, otwierasz maskę i masz dostęp do świec. W BMW pierwsze musisz zdemontować całe podszybie i jeszcze ściągnąć kolektor dolotowy zanim zobaczysz świece żarowe, a wierz mi jest z tym trochę roboty. Druga sprawa to zalanie gniazd świec olejem i tu też są silniki że świece mają wkręcone lekko pod kątem i ten olej szybko się wyleje. Ale sam pomysł z olejem jest bardzo dobry o ile jest taka możliwość
Swiietny bardzo pomocny film. Super wytlumaczony temat. Pozdrawiam i życzę miłego dnia.
Mi kiedyś się ukręcił sam kołek żarowy od świecy tydzień co dzień polewany chemikaliami silnik pałowany pod czerwone pole i nie wypluło dopiero fachowiec rozwiercanie gwintowanie i młoteczek bezwładnościowy i 300 w plecy ale zanim decyzja zapadła liczyłem się z tym że najwyżej będzie dziura w masce:)
wieczorem WD 40,rano tak samo.zajechałem na budowę, rozpakowałem auto,długa nasadka 1/4 i grzechotka,i poszło.oczywiście silnik prawie gorący
Myślałem że tu dowiem cudownego czegoś ,a tu wszystko co wię uczeń po (dobrej) szkole zawodowej.
Bardzo dziękuje za wiedzę💪🙏
Dziekuje za wiedze sposb trzeci dal rade Fiat Freemont 300 000 km pierwszy raz byly wymieniane i bez problemu 😊
Pamietam jak wymieniałem w mojej corolli 2.0 d4d. Tylko jedna działała i tylko ona dała sie odkręcić. Przez tydzień codziennie zalewałem je odrdzewiaczem i odkręcone bez problemu. Też dobry sposób. Pozdrawiam.
Jak po tygodniu moczenia dalej nie chce się odkręcać, to moczymy kolejny tydzień i kolejny i kolejny. W ten sposób odmaczałem wtryski w 20-letnim 1.9 JTD, przez okrągły rok psikałem tam WD40, czasem lałem płyn hamulcowy. Nie dlatego że nie chciały iść, po prostu chciałem sobie ułatwić robotę, a wiecznie nie było czasu się tym zająć. Jak w końcu zacząłem je wyjmować to wychodziły palcami. Teraz planuję tak samo potraktować świece, lać tam coś od czasu do czasu, a za parę miesięcy spróbować. Co prawda wszystkie grzeją, ale wolę je wymienić teraz gdy jeszcze działają, niż dopiero gdy się któraś spali, na grzałce zbierze się nagar i dopiero się zrobi problem. Pozdrawiam, dzięki za porady :)
Fajnie, że się udało....
Pozdrawiam
Nafta najlepiej podlewać przez kilka dni później wychodzą ładnie 🙂 Pozdrawiam i daje suba
Fajnie się słucha i uczy 💪 dzięki za wiedzę daje suba💪
Bardzo dobra rada dzięki pozdrawiam
Najpierw trzeba się pomodlić ( nie jestem za bardzo religijny) i to mi zawsze pomaga.Jeżeli świece dokręcał fizyczny psychopata to i tak tej świecy nie odkręcisz.Nie powiedziałeś jeszcze jednego że czasami mimo wykręcenia świecy zostaje w środku jej element grzejny który da się wyciągnąć jedynie dobrym wykrętakiem ale to prawie zegarmistrzowska robota.
Faktycznie, o tym zapomniałem... słuszna uwaga! Dzięki.
Czasem udaje się wyjąć czymś wąskim zamoczonym w Super Glue
Super film. Dzięki za wiedze
z takim kardanem i kątem to dynamometr jest mało dokładny , rozgrzanie ok tylko pod warunkiem że dostęp nie jest taki że trzeba godzinę silnik rozkręcać a wd 40 to raczej do cylindra bo świece trzymają na żarniku a nie gwincie tylko wyjęcie wtryskiwacza w niektórych silnikach też nie jest bezpieczne . Każdy ma swoje sposoby powodzenia :)
No zajebisty pater z tym rozgrzanym silnikiem . Pozdrawiam i dzięki za dobrą radę .
Sub poszedł
A będzie odcinek jak wyjąć urwany żarnik oraz jak wyczyścić gniazdo pod świece?
Kiedyś miałem problem z silnie zapieczoną śrubą której nie chciałem urwać i użyłem środka o nazwie ROST OFF ICE Ten preparat zmraża zapieczony element, który po obkurczeniu umożliwia głęboką penetrację aktywnej substancji luzując połączenie. Efekt jego użycia był rewelacyjny. Pytanie czy ktoś używał takiego środka do wyciągania świec? Pytam, bo nieuchronnie zbliża się u mnie moment bliskiego spotkania trzeciego stopnia ze świecami żarowymi. Obdzwoniłem kilka pobliskich warsztatów, ale wygląda na to, że ich doświadczenie polega tylko na urywaniu świec. A tyle to sam mogę zrobić. Za darmo. A co o tym preparacie sądzi autor tego tego filmiku?
Dzięki, bardzo pomocny materiał, zabieram się za wymianę u siebie.
Majster dobrze gada i radzi👌
Kiedyś jeszcze używało się nafty na ciężko rozbieralne części. Oczywiście w pojemnikach nie na jeżdżących silnikach. Po 24gdz nie było problemu. Pozdrawiam Serdecznie!
Naftą zalać kolego jak mówisz najlepiej na 48 h i po zawodach nic nie penetruje lepiej
Witaj dobry sposób ale mam pytanie czy zamiast oleju można zastosować płyn hamulcowy z tego co wiem ma lepsze parametry penetrujące ? Pozdrawiam
Zwykły olej hydrauliczny , nawet przez zakręcone śruby z gęstym gwintem jest w stanie przeciekać. Z opasek, z zakuć to co niemożliwe staje sie realne :)
Można jeszcze wspomnieć o specjalnym kluczu wibracyjny który pomaga w odkręceniu.
Mam taki z Bety więc polecam.
Jaki olej zastosować? Czy olej do maszyn do szycia będzie dobry, jest bardzo rzadki?
Fajny filmik czy pomocny to sie okaze 😅 ale profilaktycznie i tak dam oleju i nagrzeje silnik juz przy pierwszej probie
Bardzo pomocny materiał. Polecam..
Zwrot „w każdym bądź razie” jest błędem językowym, a powtarzasz go często.
Merytorycznie film super
Jesteś Mistrzem
Super wytłumaczone sub leci wiedza to pieniądz !
Super sprawa te sposoby 👌
Gdyby tak łącznie zliczyć to ten sposób moim klientem oszczędził już łącznie wielu wielu pieniędzy. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam
Witam Pana świetnie Pan tłumaczy pięknie dziękuję pozdrawiam
Jakiej firmy klucz najlepiej wybrać?
Naprawdę super filmik, serdeczne dzięki :) A jaki olej byś polecił aby zalać do "upartej" świecy? Czy na sens zalanie płynu Dot4 (gdyż jest żadszy?) Dzięki i pozdrawiam.
Cieszę się że mogłem pomóc. Proponuję lać rzadki olej na przykład 5W 30 5W 40 czy 10w40, to co masz pod ręką będzie okej. Zwróć uwagę na to że każdy olej wróć jak silnik się rozgrzeje robi się rzadszy więc nie będzie miał problemu aby wpłynąć pomiędzy gwint świecy a głowicy. Natomiast płyn hamulcowy pod długotrwałym podgrzewaniu odparowuje. Pozdrawiam
Olej z naftą, trzy dni stosowania i świece odkręciły się bez problemu, dzięki za podpowiedź, pozdrawiam.
Jeszcze jedna porada ale to jak świeca pęknie w taki sposób że gwint wyjdzie a środek zostanie :)... Odpalasz silnik i jeździsz do puki ta reszta świecy sama nie wystrzeli :) miałem taki przypadek a już posrany że głowice trzeba będzie ściągać
Ja stosuję do zapieczonych świec i wtryskiwaczy strzykawkę z wąską igłą do zaaplikowania jak najgłębiej płynu hamulcowego DA-1 (do kupienia w sklepach rolniczych) zostawiam na dwie doby, pomaga.
Witam.a jak odkręcić świece jak jest silnik na zewnątrz?np.po zakupie i chcemy wymienić je bo jest lepszy dostep i by już do tego nie wracac?
Czy jak jedna świece odkrece ,a drugą już nie , czy będę mógł zapalić silnik bez jednej świecy , czy też dwóch?
Wiec przed wymiana trzeba kazda swiece poczestowac tydzien wczesniej olejem i sprawa zabezpieczona ..!! Bez strachu..;-)
Napewno skorzystam. Pozdrawiam
świetny odcinek
A nafta ?? Ponoć czysta nafta daje najlepszy efekt ? Prawda to ?
To się ceni. Łapa w górę
Przy takim przełamaniu klucza zmienia się siła jaka zostaje przenoszona na nasadkę więc kiepsko . Tak dla innych lepiej zawsze dzień wcześniej użyć WD 40 potem robić to na ciepłym silniku . Nie jestem mechanikiem ale jak dla mnie wymienia się zawsze komplet .
Nie prawda wał kardana nie zmienia sił przenoszonej.
Z tego co mi wiadomo (nie jestem ekspertem - mogę się mylić) to stosowanie przedłużek obniża moment dokręcenia przy kluczu udarowym (moment wytwarzany chwilowo), natomiast przy pracy grzechotką, gdy ta siła jest stosowana dłużej to przedłużki, łączenia czy wał cardana nie powoduje różnicy.
W karcie katalogowej świec podawany jest zawsze moment gnący. Czy jest to właśnie ten moment zerwania przy odkręcaniu?
A co w przypadku gdy nie możemy uruchomić silnika? Auto po dachowaniu, chce usunąć olej z tłoków i co gdy świeca nie będzie chciała się odkręcić?
Dzięki serdeczne
Dzięki za filmik instruktażowy subek poleciał
Jest jeszcze lepszy sposób zanim odkręcisz dokręć około 5 procent większą siłą na zimnym silniku ewentualnie powt.na ciepłym.
,,WD osusza zapiecze ,,najlepiej jest olej silnikowy podlewać ze zmieszaną naftą należy pamiętać żeby później przedmuchać cylindry, jeżeli podczas odkręcania będziemy dodatkowo podlewać tym roztworem bo będzie buummmm można przekręcić rozrusznikiem aby wydmuchało olej bądź inny środek łatwopalny.
Widziałem maszynę do wykręcania świec zrobiła na mnie wrażenie.
Nafta wchodzi wszędzie jak teściowa.
Warto by dodać aby takie gniazdo na początku oczyścić wydmuchać a nawet zmywaczem w aerozolu oczyścić ,dopiero podlewamy gniazda świec.
Co myślisz o profilaktycznym odkręcaniu świec żarowych co rok aby uchronić się przed problemami w przyszłości?
Czy jak się zakłada nowe świece, to gwint smaruje się czymś?
Byle nie miedzianką 😂 są specjalne ceramiczne smary do świec
gwintów absolutnie nie smaruje sie,ale sama świece jak jest dluga mozna troche ceramiczna pasta tylko nie element grzejny ale wg mnie bez sensu bo do nastepnego odkrecenia swiecy nie bedzie sladu po smarze
@@krystiankrychu2507 chyba nie wiesz jak wyglada smar ceramiczny, spokojnie będzie po nim ślad
bardzo dobry pomysł też tak myślę, jak bym miał diesla to co roku bym wykręcał profilaktycznie 10 min roboty a uchroni przed naprawą głowicy za kilka lat
@@krystiankrychu2507 oj będzie, będzie, kilka lat będzie jeśli pasta ceramiczna. inne wynalazki się utleniają i wypłukują wiec tylko prawdziwa ceramiczna daje radę.
Witam. Posiadam audi a6 c7 3.0 tdi 326km CVUB rocznik 2016 z przebiegiem 160000 i mam takie pytanie. Czy spotkali się Państwo z taką awarią że rano tuż po odpaleniu auta zaczyna nim telepać przez około 5/10 sekund? I nie zawsze się to dzieje. Pozdrawiam
Jestem tu pierwszy raz i się ciesze,daje suba i mam pytanie,czy jakiś czas można jeździć z uszkodzoną świecą żarową 270 cdi Mercedes?
U mnie w rafce świeca się ruszyła ale po paru obrotach urwał się żarnik Jak postępować w takich przypadkach
A co z żarnikiem jak zapieczony jest w otworze głowicy gdy świece są długie ?
Super pomysł
Powiec mi jaki to klucz dynamometryczny używasz w filmie . Pozdrawiam
Zalać olejem czy naftą ? Pozdrawiam
Jaki masz klucz dynamometryczny ?
Jaka temperature wody ma ma mieć silnik 90°?
Vectra c 1.9 cdti ciezko się odkręcą czy jak zaleje olej pójdzie?
Bardzo dobra jest nafta na trudne śruby
a ja się boje bo zerwać jest pewnie łatwo.Jest jakaś możliwość sprawdzenia bez wykręcania czy świeca jest ok?
Fajna porada
Jeżeli w moim silniku świece są cały czas "kąpane" przez wyciekający olej silnikowy, to puszczą z trudem czy z łatwością??
Ile to jest odrobina oleju? kropla? 2? czy 10?