Bardzo Wam dziękuję za ciepłe przyjęcie jubileuszowego odcinka. Dziękuję za wspólne oglądanie premierowego pokazu wczoraj wieczorem. Kolejne odcinki w przygotowaniu: w ramach letniego urlopu udało mi się odwiedzić miejsca na codzień nieosiągalne... mogę teraz miesiącami siedzieć i montować zaległy materiał. Bierzemy się za kolejne sto! Raz jeszcze podziękowania Michałowi za wspólne latanie i Kasi za napisy i współpracę. Dziękuję przy tej okazji mojej Mamie za kibicowanie i czytanie wszystkich (!) komentarzy do każdego filmu.
100 odcinków. Przeleciało szybko faktycznie. Gratuluję nam wszystkim tego! A szczególnie Panu Kuleckiemu. Szczęść Boże takim pasją! Podzielam je również.
Nietypowy, a jakże, ciekawy odcinek - przystępnie opowiedziany i przedstawiony wraz z faktami i datami przez Autora. Jak pięknie wyglądają te obiekty i okolice z przelotu samolotem. Większość, znam z przejazdów samochodem, ale to nie to samo. Dziękuję. Pozdrawiam
ŚWIETNY ODCINEK Panie Inżynierze Jakubie. Połączył Pan obie pasje kolej i lotnictwo, a sam lot ukazał piękno stolicy i jej okolice. Do tego wszelkie znane i stosowane środki transportu, a więc : powietrzny, lądowy i rzeczny.... No cóż życzę kolejnych 100 odcinków.
Serdecznie gratuluję setnego odcinka. W mojej opinii, to jeden z najciekawszych kanałów całego YT. Nie aż tak bardzo ze względu na samą tematykę (bo mnie, lingwistę, kolejnictwo wcześniej interesowało niewiele bardziej, niż szydełkowanie 😉), ale przede wszystkim ze względu na niebywale ciekawy sposób prowadzenia, a także bardzo porządnie, skrupulatnie przygotowane i starannie zrealizowane filmy. No i - jako lingwista - bardzo doceniam staranność językową. Podsumowując, pierwsza klasa. Czekamy na kolejną setkę.
Drogi Mistrzu Jakubie! Ubiegłeś mnie tym filmem, bo chciałem Cię na taki lot zaprosić! Wspaniały odcinek łączący moje pasje 😍 Jak zwykle wspaniała robota! Jako skromny lotnik, chciałbym dodać, że wstążki RBF przyczepione są do dedykowanych osłon newralgicznych miejsc i elementów samolotu, nie tylko po to by ich nie uszkodzić. Pierwotną przyczyną osłaniania jest zabezpieczenie: np rurki pitota przed zatkaniem przez owady, podczas postoju (osy lubią włazić w ciasne dziurki), co może odciąć pilota od wskazań najważniejszych przyrządów, czyli prędkościomierza, wysokościomierza czy wariometru. Zabezpiecza się także porty ciśnienia statycznego (też przed zabrudzeniem), czy ruchome elementy, by podmuchy wiatru nie łopotały nimi nadwyrężając zespoły mocujące, czy zawiasy (zabezpieczenie przez tzw ustalacze sterów). Zatyka się wloty powietrza do silnika, by np ptaszek nie stwierdził, że to dobra miejscówa na zaproszenie pani ptaszkowej do produkcji jajek i założenia gospodarstwa domowego. Wstążki, jak wskazuje ich napis, są po to, by zabezpieczone elementy zostały odsłonięte przed lotem, bo jeśli nie będą, pilot będzie bardzo zdziwiony 😉🤪 Bardzo dziękuje za ten odcinek i zastanawiam się, jak będzie wyglądał tysięczny, na który czekam i życzę sobie i Tobie Mistrzu, bym się doczekał 😊👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻
Piotr Cz. - Drogi Kapitanie Piotrze! Bardzo dziękuję za piękny komentarz i uzupełnienie informacji. Po raz kolejny powtórzę, że komentarze nierzadko mówią więcej, niż same filmy. Tylu lądowań, co startów, Kapitanie!
@@PokoleizKuleckim Dziękuję bardzo! Myślę, że może nie na odcinek, ale dla przyjemności i tak sobie kiedyś polecimy 😎✈ Za wszystkie 100 odcinków: 👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻
Przepiękne uwiecznienie 100 odcinka. Niedawno byłem w Sochscxewie , Twój materiał o tym muzeum dobrze przygotował do zwiedzania muzeum i Kampinosu. Co środę przepływam promem Gassy - Karczew. Życze zdrowia Tobie i jak sił na następne odcinki. Serdeczne pozdrawiam 😊
Oczywiście. ,że się "setka"podobała bardzo.Patrzenie na ziemie okiem choćby sympatycznego Wróbelka(nie wiem czy to ich pułap lotu)zawsze robi wrażenie. A przy tym obserwacja infrastruktury kolejowej i wszystkiego obok z piękną , malowniczą Wisłą i Narwią. Dziękuję. To jedna z moich najlepszych wycieczek w te wakacje.Pozdrawiam cały zespół realizatorski.
No i połączył Pan moje wszystkie zainteresowania , skromny miłośnik kolei, marynarz żeglugi śródlądowej i technik mechanik lotniczy, pozdrowienia i czekam na nowe odcinki. Czekam też na ponowne otwarcie pasażerskie Skierniewice - Łuków , muszę zaliczyć tą trasę.
Jako patriota lokalny z Wrocławia, miasta stu mostów z ciekawością obejrzałem film. Świat z wysokości 300 metrów wygląda inaczej niż z poziomu ziemi. Fajny materiał filmowy. Twierdza Modlin widziana z góry robi wrażenie. Zazdroszczę tego lotu, dziękując za nagranie tego filmu. Ciekawie wygląda budowa S2 przez Wisłę oraz sama Wisła z wyspami. Z Pańskiego filmu dowiedziałem się którędy przebiega rurociąg Przyjaźń, który, nieświadomie, przekraczam , nie wiedząc kiedy, jadąc z południa nad morze.... Wielkie dzięki i czekam na KAŻDY następny Pański film, nigdy się nie zawiodłem. PaFaWag Wrocław
@@PokoleizKuleckim panie Jakubie. Nie ma za co dziękować. Pański profesjonalizm, dociekanie, wnioslowanie po szczegółach, ciekawe tematy wyciągnięte z szyny, która jest słupkiem w ogrodzeniu to niedościgły dla mnie ideał.... To ja dziękuję i z niecierpliwością czekam na dalszy ciąg. Jest Pan dla mnie godnym następcą Kamińskiego i Kurka z Sondy... A skoro mam Pana "na linii" to mam pytanie- na krawędziach płatów i na stateczniku pionowym cessnybbyły jakieś pręty skierowane przecuwnie do kier. lotu. Co to i po co to?
Piotr Witek - niezasłużone komplementy. Kurek i Kamiński to dla mnie niedoścignione wzory... ideał jedyny w swoim rodzaju, symbol... Tym pokorniej muszę podchodzić do tego projektu. Bardzo dziękuję za dobre słowo, ale trochę mnie to przytłacza. Nie mam w tym momencie filmu przed sobą, ale być może chodzi o odgromniki. Muszę się przyjrzeć.
Świetny odcinek, jak wszystkie zresztą. Panie Jakubie ponawiam zaproszenie do Tczewa. U nas tez jest kolejowy most na Wiśle, nie byle jaki bo znaczący w połączeniu kolejowym Gdańsk-Warszawa ale również ma znaczenie historyczne! Most ma 10 przęseł i 1030 metrów długości. Myślę że dla Pana wielbiciela kolei i pańskich widzów to będzie świetny materiał na odcinek i do obejrzenia! Pozdrawiam i łapka w górę 👍
Nie spodziewałem się takiego finału na 100, myślę ze następny jubileusz na wodzie, w końcu żegluga powietrzna blisko ma do wody, więc mosty trzeba dołem zwiedzić, może barka z wagonem kolejowym ;-) - zgłaszam pomysł - może uda się kiedyś zrealizować! Przepiękne widoki! Gratulacje!
Z amelinium nie może być ,bo tego nie pomalujesz,dlatego jest z duralu hehehe .A tak już poważnie ,całkiem nowy odcinek,całkiem odmienny od poprzednich ,doskonały na taki jubileusz.A po za tym także przy okazji spełnienie prośby ,fanów lotnictwa,bo nie raz była o tym mowa,by był taki lotniczy odcinek,z racji wykonywanego zawodu,związanego ściśle z lotnictwem,autora cyklu "Po Kolei Z Kuleckim".Życzę dalszych sukcesów Panie Jakubie,a przede wszystkim siły i wytrwałości,do dalszych odcinków Pana cyklu.
Nie no jasne... świetnie.... nie dość, że zaraża Pan pasją do kolei to teraz do lotnictwa. A następne co będzie? łodzie podwodne? Zlituj się Pan trochę bo tak świetnie opowiadasz, że teraz jadąc samochodem to nie tylko pociągów będę wypatrywać ale i samolotów :) ciekawe kiedy znajdę czas na patrzenie na drogę :D
Przyłączam się do zachwytów. Jak zawsze świetny film i czekam na następne. A to z tą tasiemką to nie jest rurka Pitota? Zauważyłem pewną ciekawostkę w 13 minucie. Lotnisko jest dobrze chronione. Obok rękawa widać snajpera z karabinem.
12:58 Jak już po angielsku - to po całości, więc kilka poprawek: czytają "kejw-oł-kej" ewentualnie "si-ej-wi-oł-kej" (wymowa "kawok" to spolszczenie). No i najważniejsze - znaczenie: C to nie "conditions, tylko "clouds" - chmury albo precyzyjniej "ceiling" - podstawa (chmur). Tego dotyczy właśnie akronim CAVOK: Ceiling at least 5000 ft And Visibility at least 10 km (czyli wsio OK 😉)
Piotr Ang - bardzo dziękuję za doprecyzowanie. Dla mnie, droniarza, podstawa zwykle nie stanowi ograniczenia ;) Z drugiej strony - widać, jaki ten lotniczy świat niespójny: podstawa w stopach, widoczność w kilometrach... ileż to już razy się to zemściło.
Wspaniały odcinek. Szkoda że nie polecieliscie nad węzeł kolejowy w Pilawie. Bardzo ciekawe historycznie miejsce które obecnie jest w dużej przebudowie
Jeżeli będziesz chciał kręcić materiał, chętnie pomogę w przygotowaniu, dotarciu do ludzi i miejsc. Tam jeszcze stoją ruiny dużej parowozowni. Miasto koleją stoi 😊
Omówienie konstrukcji Cessny, a konkretnie uwaga o konstrukcji nitowanej dała mi do myślenia. Nity wydają się być raczej kiepskim sposobem na mocowanie poszycia samolotu - płyty duraluminiowe zachodzą na siebie, przez co zwiększa się masa a także nity tworzą punkty, w których najszybciej następuje zmęczenie materiału (co, jeśli się nie mylę, było jednym z powodów katastrof samolotu De Havilland Comet). Z drugiej strony, lutowanie czy spawanie zapewne też ingeruje w strukturę materiału i go osłabia.
BodzioChomik - dobry komentarz. Nity w strukturze duralowej spęczają się tak, że „rozpychają” materiał łączonych blach; w efekcie nit likwiduje koncentrację naprężeń wynikłą z faktu „dziurawienia” struktury pod nity. To fenomen duralu, nie występujący w stali. Nity się łatwo naprawia i łatwo robi inspekcję, czego nie można powiedzieć o lutowaniu, spawaniu i zgrzewaniu. Do tego dural (i inne stoły aluminium) fatalnie znoszą podwyższoną temperaturę, co ogranicza użycie technik wykorzystujących ciepło. Próbowano z sukcesem kleić struktury duralowe (kesoniarza skrzydeł An-24, An-26), ale nitowanie zdaje się być ogólnie niezagrożone.
Przyczyna katastrofy De Havilland'a było spiętrzenie naprężeń w rogu okna i zwiazane z tym zmęczeniowe pekniecie poszycia. Po tej katastrofie wmuszono inny kształt okien w kadłubie.
12:20 Rurka Pitota? Dobra żarty na bok, świetny odcinek. Można by zrobić całą serię o konstrukcjach lotniczych, zasadach, zwyczajach historii itd., a tajemnica know-how danej firmy na tym nie ucierpi. W Krakowie jest muzeum lotnictwa i tam nikt niczego nie zabrania.
Dugie Joness - dokładnie: rurka Pitota. Czyli ciekawy układ rurek spiętrzeniowych rozmieszczonych w nieprzypadkowy sposób. Do Krakowa to bym się przejechał, ale chwilowo nie po drodze. Ostatnio byłem... 20 lat temu. Równo.
@@PokoleizKuleckim Ja np.chciałbym się dowiedzieć od kogoś kompetentnego jak to jest z tymi śmigłami? Ile łopat jest optymalnych względem sprawności w funkcji prędkości, wysokości itd. Jak na tym tle wypadają śmigła przeciwbieżne, dlaczego An 70 ma rożną ilość ilość łopat ( bodajże 8 i 6)?
Dugie Joness - temat na książkę :) . Strasznie dużo zmiennych: ciąg niezbędny, prędkość końcówki łopaty (żeby nie wyższa od prędkości dźwięku, bi będzie hałas i drgania), obroty silnika a obroty śmigła, czasem reduktor potrzebny, do tego największa możliwa średnica śmigła, bo potrzebujemy przestrzeni między kręgiem śmigła a płytą lotniska... a to tylko wierzchołek góry lodowej.
@@PokoleizKuleckim Tak podejrzewałem. A teraz coś z zupełnie innej beczki. Lepsze jest wrogiem beznadziejnego. Wygląda na to że już sami Amerykanie mają dość imperialnego systemu miar i nie mogą się już doczekać: ruclips.net/video/hid7EJkwDNk/видео.html Carter miał jedyną okazję jakość zaistnieć w historii USA i nie skorzystał.
Dugie Joness - ou je! A w całym lotnictwie mamy śrubki ćwierć cala, haha! Wysokość podajemy w stopach, włącznie z poziomami lotu... a prędkość - w knotach. Najwyższym poziomem mistrzostwa komplikacji wszechświata jest jednostka niewyrównoważenia wirnika (to nas boli na wyważarce do kół): gram-inch... dwa układy pomieszane w jednej jednostce... witam w świecie inżynierii lotniczej :)
Jak zwykle zaskoczenie, bo i pomysł nietypowy. Gratulacje. Zaproszenie na "setkę" na Chłodniej z pierwszego odcinka aktualne. Zbyszek Starszy z Polibudy.
12:20 - sonda Prandla zwana potocznie rurką Pitota - statyczne + dynamiczne. To nie jest tak, że największym zagrożeniem jest jej przytkanie czy też zasiedlenie przez owady?
Mariusz Cuch - również. Musiałbym sobie przypomnieć, gdzie jest różnica między rurką Prandtla a Pitota... ale generalnie chodzi właśnie o zmierzenie całkowitego i statycznego, z czego da się wyekstrahować dynamiczne.
Gratulacje setnego odcinka! Świetny kanał, super filmy! Czekam na więcej 🙂 Drobna poprawka do tego filmu: "C" w CAVOK oznacza "clouds", albo "ceiling", a nie "conditions". Pozdrowienia!
Kolego - kompozyty to nie są materiały niemetaliczne! Osłona jest ze zwykłego tworzywa. Kompozyt to materiał złożony z dwóch lub więcej podstawowych materiałów (np. żywica, która jest elastyczna, ale mało wytrzymała i włókno szklane, które jest wytrzymałe, ale kruche) i przejmuje pożądane cechy obydwu tych materiałów.
Konrad Wasilewski - amen. Przepraszam za nadmierny skrót myślowy. Po prawdzie to są przecież kompozyty metaliczne - na przykład do produkcji części przepływowych w turbinach,
Po kolei z Kuleckim niestety, szkoda też że rzadko latają nawet jako dhl do Warszawy(ostatni zarejestrowany raz kiedy a300 przyleciała do Wawyna zdj,był 2 lata temu).
Dzieki temu kanalowi zainteresowalem sie koleja, a dzieki kanalowi "Zabytki Nieba" zainteresowalem sie lotnictwem. Jesli tak dobrych kanalow bedzie przybywalo, to nie bede mial czasu na nic innego niz RUclips. PS. Jak pokazales makiete z przeszlosci, to mnie zatkalo. Ten caly film z lotu zasluguje na jakas nagrode.
Konrad Jaczyński - może nie być łatwo - fabryki często mają politykę zabraniającą filmowania i fotografowania produkcji (wiem coś o tym również z mojej branży).
Kuba, bardzo fajny odcinek. Trochę inny, ale zajedwabiste urozmaicenie. Tu się podpiszę: JK. Normalnie komentowałem przez komórkę, albo jak się przed lock down spotkaliśmy na korytarzu w pracy. Teraz wiesz kto ;)
tak apropo mostu ,mam mała zagadkę do rozwiązania,możektoś coś wie i potwierdzi, w Prabutach był most nad Liwa i wiadukt nad torami do Iławy ,spotkałem się z twierdzeniem iz most nad liwa,czy tez przęsło został zdemontowany i wywieziony do Torunia, czyktoś jest to w stanie potwierdzić?
Gratulacje wytrwania i nie poddawania się Panie Jakubie :D Jeżeli chodzi o Cessnę to mam nieodparte wrażenie, patrząc na karty historii, że jest to w pewnym stopniu lotnicze EN57 :D Samoloty tej marki produkowane są "od zawsze" (model 120, który jakkolwiek przypomina bardziej nowoczesne konstrukcje, wszedł do produkcji z tego co widzę zaraz po wojnie) , w tak mnogiej liczbie wariantów, że głowa mała. Dla mnie najciekawszą Cessną jest model 208, który występuje także w postaci z pływakami do lądowania na wodzie :D Mam pytania związane z zasadami prowadzenia ruchu lotniczego :) Jak wygląda kwestia kontroli ruchu lotniczego gdy samolot leci poza obszarami CTR oraz "Restricted" (w różnej formie) ? Pilot zgłasza ogólny kierunek lotu przy starcie czy np. musi zgłosić plan lotu i z nie go wynika, że poleci w to i to miejsce tym i tym korytarzem ? No i jak wygląda kwestia wysokości lotu poza obszarami CTR ? Jest ona ograniczona ? Czy trzeba w pewnym momencie skontaktować się z wieżą kontroli lotów informując o chęci zmiany pułapu lotu (tutaj chyba wchodzą w grę również klasy przestrzeni powietrznej, prawda ?)?
Jakub Dudek - dziękuję za dobre słowo! Generalnie (upraszczając) przestrzeń powietrzna jest podzielona na przestrzeń kontrolowaną (CTR, TMA i tak dalej) - czyli okolice lotnisk, strefy dolotowe do lotnisk i wszystko ponad FL095. Tu się lata na plany lotu po ustalonych korytarzach. Wszędzie indziej jest przestrzeń nadzorowana, gdzie de facto nie ma kontroli lotów - tzw. przestrzeń klasy G - tu latamy „po swojemu” w oparciu o informację z FIS, która nie jest „kontrolą”, a właśnie informacją. W przestrzeni G lata się teoretycznie od jakichś 150m AGL do granic przestrzeni kontrolowanej, praktycznie - te 350m nad terenem zdaje się być pewnym optimum dla lotów widokowych i rekreacyjnych. Poniżej 150m AGL jest królestwo operatorów dronów :) . Którzy też podlegają prawu lotniczemu i wszystkie te strefy ich obowiązują... stąd muszę to znać, choć nie jestem pilotem załogowego. Uprościłem nieco, ale, mam nadzieje, objaśniłem :)
Bardzo dobry pomysł na „setkę”. Piękne widoki, nie tylko kolejowe. Warto dodać że mianem „żelaznego kompasu” nazywano linie kolejowe, bo gdy pilot zgubił drogę, szukał torów, brał je „pod pachę” i leciał do najbliższej stacji by odzyskać orientację przestrzenną. Dzięki za wspaniałe chwile i przypomnienie że latanie jest piękne. P.s. Jak to jest lądować samolotem? ;)
Dziękuję Ci za dobre słowo. Po pierwsze, nie zabierać "plecaka". Po drugie - nie otwierać drzwi w czasie lotu. Stosując się do powyższych reguł powinieneś być w stanie dojechać do lotniska :) . Mówiło się też, w odróżnieniu od loksodromy i ortodromy, o lataniu po "torodromie" :) .
Kulecki powiedział, że nie ma czasu by dograć się mi o pewnej nieznanej historii kolejki wąskotorowej w Krakowie i przez to rzucił "urok" na film, bo nie mogę nagrać od paru dni tego sensownie ;) ale oczywiście lajk leci w ciemno :D
@@PokoleizKuleckim kiedys jeździłem na ten most wyczilować. Pewnego razu postanowiłem postrzelać sobie z wiatrówki. Zszedłem na dół na filar, postawiłem puszkę na przęśle i ognia. Cisza, spokój, przyjemny wiaterek. A tu nagle na górze dwie żółte kamizelki z SOKu. Wypisali mi kwita i do tej pory się tam nie pojawiłem :)
Jeśli już wykorzystał Pan lot. samolotem do celów kolejowych, trochę szkoda, że nie wspomniał Pan o byłym lotnisku na Gocławiu. Niedługo nikt już nie będzie wiedział, że takie było. Byliście prawie nad miejscem o którym wspomniałem. Byłem kiedyś lotnikiem i pracowałem na PKP. Pozdrawiam! Andrzej
Gratulacje z okazji setki mam nadzieję że doczekamy przynajmniej "pół litra" :)) Swoją drogą czy czasem nie jest tak że wszystkie samoloty oznaczone SP-L** należą zawsze do Polskich Linii Lotniczych. Gdzie pierwsza * to typ/model samolotu a druga to konkretny egzemplarz.
moje12a - dziękuję za dobre słowo! Owszem, ów powojennych L** jest zarezerwowane dla LOTu z jednym znanym mi wyjątkiem - SP-LOT to RWD-5R w barwach przedwojennych i z przedwojennymi znakami. Ta LOTowska konwencja doprowadziła jednak do tego, że znaki nadaje się powtórnie - choćby LS* i LV*... również po samolotach utraconych w katastrofach, czemu się osobiście sprzeciwiam. Zakres na A, C, E dawniej miały aerokluby, D - bodajże Mielec, B - balony, F i K - prywatne, L - PLL LOT, S - śmigłowce, W i Z - Zakład Usług Agrolotniczych. P to były prototypy. Y to kategoria „experimental”. Bardzo uprościłem, ale z grubsza tak to było. Jeśli na drugiej pozycji jest X - to sanitarny. Generalnie to od powyższych zasad - przynajmniej niektórych - widuję odstępstwa. Pozdrawiam serdecznie!
@@PokoleizKuleckim Swoją drogą, czy dobrze kojarzę, czy z Bemowa startował PLF 101 Tu-154 M do Siewierny'ego 10 kwietnia 2010 roku? Czy może z Okęcia odchodził?
@@antonipiechocki1269 Leciał z EPWA. EPBC jest za małe dla takich samolotów. Poza tym brak jest odpowiedniej infrastruktury lotniskowej jeden pas i wiele innych uwarunkowań. Poza tym naokoło bloki mieszkaniowe. Jedyne, co może wiązać to lotnisko z tą tragedią to to, że Cmentarz Powązkowski jest w osi podejścia do pasa od strony wschodniej
@@waldekprezner4172 Ja też znam Wilgę. W 82 byłem na kolonii koło Leszna. I zorganizowano nam loty właśnie Wilgą. Wielka sprawa:) Świetna widoczność. I do XXI wieku, czasów moich lotów "za chlebem" do UK, był to mój jedyny Lot:)
Bardzo Wam dziękuję za ciepłe przyjęcie jubileuszowego odcinka. Dziękuję za wspólne oglądanie premierowego pokazu wczoraj wieczorem. Kolejne odcinki w przygotowaniu: w ramach letniego urlopu udało mi się odwiedzić miejsca na codzień nieosiągalne... mogę teraz miesiącami siedzieć i montować zaległy materiał.
Bierzemy się za kolejne sto!
Raz jeszcze podziękowania Michałowi za wspólne latanie i Kasi za napisy i współpracę.
Dziękuję przy tej okazji mojej Mamie za kibicowanie i czytanie wszystkich (!) komentarzy do każdego filmu.
a co w odcinku 101 będzie?
kuzko emperator - niespodzianka :) . 60% gotowe.
Już mi się marzy odcinek o moście w Tczewie i Toruniu 🙂
100 odcinków. Przeleciało szybko faktycznie. Gratuluję nam wszystkim tego! A szczególnie Panu Kuleckiemu. Szczęść Boże takim pasją! Podzielam je również.
Tomek Osiński - kłaniam się z pokorą i dziękuję.
Nietypowy, a jakże, ciekawy odcinek - przystępnie opowiedziany i przedstawiony wraz z faktami i datami przez Autora. Jak pięknie wyglądają te obiekty i okolice z przelotu samolotem. Większość, znam z przejazdów samochodem, ale to nie to samo. Dziękuję. Pozdrawiam
Super Odcinek
Pierwsza setka za nami 💪🏻 czekamy za kolejną 👍
Robisz niesamowitą robotę na polskim YT, poziom z odcinka na odcinek ciągnię w górę. Trzymaj tak dalej i kolejnych minimum 100 odcinków!
DC / AC - bardzo dziękuję za dobre słowo.
ŚWIETNY ODCINEK Panie Inżynierze Jakubie. Połączył Pan obie pasje kolej i lotnictwo, a sam lot ukazał piękno stolicy i jej okolice. Do tego wszelkie znane i stosowane środki transportu, a więc : powietrzny, lądowy i rzeczny.... No cóż życzę kolejnych 100 odcinków.
Dzień dobry Panie Jakubie, tylko żeby nie było: Polatajmy Po Kuleckim😉🙂.
Już jeździmy po Kuleckim, to możemy też i polatać :) .
Obejrzałem z zapartym tchem. Dzięki.
To ja dziękuję.
Serdecznie gratuluję setnego odcinka. W mojej opinii, to jeden z najciekawszych kanałów całego YT. Nie aż tak bardzo ze względu na samą tematykę (bo mnie, lingwistę, kolejnictwo wcześniej interesowało niewiele bardziej, niż szydełkowanie 😉), ale przede wszystkim ze względu na niebywale ciekawy sposób prowadzenia, a także bardzo porządnie, skrupulatnie przygotowane i starannie zrealizowane filmy. No i - jako lingwista - bardzo doceniam staranność językową. Podsumowując, pierwsza klasa. Czekamy na kolejną setkę.
Piotr Ang - dziękuję i kłaniam się z pokorą. To jest ciągła nauka... i niesamowity relaks dla umysłu. Działam dalej :)
Drogi Mistrzu Jakubie!
Ubiegłeś mnie tym filmem, bo chciałem Cię na taki lot zaprosić! Wspaniały odcinek łączący moje pasje 😍 Jak zwykle wspaniała robota!
Jako skromny lotnik, chciałbym dodać, że wstążki RBF przyczepione są do dedykowanych osłon newralgicznych miejsc i elementów samolotu, nie tylko po to by ich nie uszkodzić. Pierwotną przyczyną osłaniania jest zabezpieczenie: np rurki pitota przed zatkaniem przez owady, podczas postoju (osy lubią włazić w ciasne dziurki), co może odciąć pilota od wskazań najważniejszych przyrządów, czyli prędkościomierza, wysokościomierza czy wariometru. Zabezpiecza się także porty ciśnienia statycznego (też przed zabrudzeniem), czy ruchome elementy, by podmuchy wiatru nie łopotały nimi nadwyrężając zespoły mocujące, czy zawiasy (zabezpieczenie przez tzw ustalacze sterów). Zatyka się wloty powietrza do silnika, by np ptaszek nie stwierdził, że to dobra miejscówa na zaproszenie pani ptaszkowej do produkcji jajek i założenia gospodarstwa domowego. Wstążki, jak wskazuje ich napis, są po to, by zabezpieczone elementy zostały odsłonięte przed lotem, bo jeśli nie będą, pilot będzie bardzo zdziwiony 😉🤪
Bardzo dziękuje za ten odcinek i zastanawiam się, jak będzie wyglądał tysięczny, na który czekam i życzę sobie i Tobie Mistrzu, bym się doczekał 😊👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻
Piotr Cz. - Drogi Kapitanie Piotrze! Bardzo dziękuję za piękny komentarz i uzupełnienie informacji. Po raz kolejny powtórzę, że komentarze nierzadko mówią więcej, niż same filmy.
Tylu lądowań, co startów, Kapitanie!
@@PokoleizKuleckim Dziękuję bardzo! Myślę, że może nie na odcinek, ale dla przyjemności i tak sobie kiedyś polecimy 😎✈
Za wszystkie 100 odcinków: 👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻
Przewspaniały film na okrągły jubileusz. Życzę kolejnych pięknych, okrągłych, "youtubowych" jubileuszy. Dzięki Jakubie i pozdro znad morza :-)
Dziękuję za 100 niesamowitych opowieści. Pozdrawiam
Przepiękne uwiecznienie 100 odcinka. Niedawno byłem w Sochscxewie , Twój materiał o tym muzeum dobrze przygotował do zwiedzania muzeum i Kampinosu.
Co środę przepływam promem Gassy - Karczew.
Życze zdrowia Tobie i jak sił na następne odcinki. Serdeczne pozdrawiam 😊
Oczywiście. ,że się "setka"podobała bardzo.Patrzenie na ziemie okiem choćby sympatycznego Wróbelka(nie wiem czy to ich pułap lotu)zawsze robi wrażenie. A przy tym obserwacja infrastruktury kolejowej i wszystkiego obok z piękną , malowniczą Wisłą i Narwią. Dziękuję. To jedna z moich najlepszych wycieczek w te wakacje.Pozdrawiam cały zespół realizatorski.
agi kalafior - dziękuję serdecznie!
No i połączył Pan moje wszystkie zainteresowania , skromny miłośnik kolei, marynarz żeglugi śródlądowej i technik mechanik lotniczy, pozdrowienia i czekam na nowe odcinki. Czekam też na ponowne otwarcie pasażerskie Skierniewice - Łuków , muszę zaliczyć tą trasę.
Super! Gratulacje! Czekam na następne odcinki!
Czekamy! Gratuluję 100 odcinka!
Najbardziej jednak "wciągnęły"mnie te nadziemne opowieści👍
Dla mnie nowość na Twoim kanale. Dzięki bardzo. Pozdrawiam.
Super 👍
Ku..a chłopie, jesteś wielki. Super odcinek...
Nie no, rewelacja! Piękne ujęcia, ciekawe opowiadanie
Ciekawy odcinek ! Przede wszystkim w czujniki ciśnienia lubią włazić osy i inne robactwo, dlatego trzeba je zabezpieczać na ziemi. Pozdrawiam.
Gratuluję setnego odcinka.👍
W Gliwicach lotnisko również leży u podnóża góry śmieciowej.
Odcinek Ekstra 👍,inna i jakże ciekawa perspektywa architektury kolejowej, życzę co najmniej kolejnych 💯 odcinków 😃
Jako patriota lokalny z Wrocławia, miasta stu mostów z ciekawością obejrzałem film. Świat z wysokości 300 metrów wygląda inaczej niż z poziomu ziemi.
Fajny materiał filmowy. Twierdza Modlin widziana z góry robi wrażenie.
Zazdroszczę tego lotu, dziękując za nagranie tego filmu.
Ciekawie wygląda budowa S2 przez Wisłę oraz sama Wisła z wyspami.
Z Pańskiego filmu dowiedziałem się którędy przebiega rurociąg Przyjaźń, który, nieświadomie, przekraczam , nie wiedząc kiedy, jadąc z południa nad morze....
Wielkie dzięki i czekam na KAŻDY następny Pański film, nigdy się nie zawiodłem.
PaFaWag Wrocław
Piotr Witek - bardzo dziękuję za dobre słowo :) .
@@PokoleizKuleckim panie Jakubie. Nie ma za co dziękować. Pański profesjonalizm, dociekanie, wnioslowanie po szczegółach, ciekawe tematy wyciągnięte z szyny, która jest słupkiem w ogrodzeniu to niedościgły dla mnie ideał....
To ja dziękuję i z niecierpliwością czekam na dalszy ciąg. Jest Pan dla mnie godnym następcą Kamińskiego i Kurka z Sondy...
A skoro mam Pana "na linii" to mam pytanie- na krawędziach płatów i na stateczniku pionowym cessnybbyły jakieś pręty skierowane przecuwnie do kier. lotu. Co to i po co to?
Piotr Witek - niezasłużone komplementy. Kurek i Kamiński to dla mnie niedoścignione wzory... ideał jedyny w swoim rodzaju, symbol... Tym pokorniej muszę podchodzić do tego projektu. Bardzo dziękuję za dobre słowo, ale trochę mnie to przytłacza.
Nie mam w tym momencie filmu przed sobą, ale być może chodzi o odgromniki. Muszę się przyjrzeć.
Świetny odcinek, jak wszystkie zresztą. Panie Jakubie ponawiam zaproszenie do Tczewa. U nas tez jest kolejowy most na Wiśle, nie byle jaki bo znaczący w połączeniu kolejowym Gdańsk-Warszawa ale również ma znaczenie historyczne! Most ma 10 przęseł i 1030 metrów długości. Myślę że dla Pana wielbiciela kolei i pańskich widzów to będzie świetny materiał na odcinek i do obejrzenia! Pozdrawiam i łapka w górę 👍
Przemek Lubinski - marzę o tym, aby tczewskie „muzeum kratownicy” sfilmować, ale chwilowo mam za daleko. Pozdrawiam serdecznie również!
super sprawa, w zeszłym roku też leciałem z Ibexem (prezent od małży) po podobnej trasie tylko zamiast Góry Kalwarii był dalszy wypad dookoła Zalewu.
Nie spodziewałem się takiego finału na 100, myślę ze następny jubileusz na wodzie, w końcu żegluga powietrzna blisko ma do wody, więc mosty trzeba dołem zwiedzić, może barka z wagonem kolejowym ;-) - zgłaszam pomysł - może uda się kiedyś zrealizować! Przepiękne widoki! Gratulacje!
bkaczy - powinno dać się zrobić - mój Ś. P. ojciec był wytrawnym żeglarzem i coś tam mi zaszczepił...
Z amelinium nie może być ,bo tego nie pomalujesz,dlatego jest z duralu hehehe .A tak już poważnie ,całkiem nowy odcinek,całkiem odmienny od poprzednich ,doskonały na taki jubileusz.A po za tym także przy okazji spełnienie prośby ,fanów lotnictwa,bo nie raz była o tym mowa,by był taki lotniczy odcinek,z racji wykonywanego zawodu,związanego ściśle z lotnictwem,autora cyklu "Po Kolei Z Kuleckim".Życzę dalszych sukcesów Panie Jakubie,a przede wszystkim siły i wytrwałości,do dalszych odcinków Pana cyklu.
Patryk Maziarz - bardzo dziękuję. Przenikanie lotnictwa z koleją jeszcze wróci. Pozdrawiam serdecznie!
Jak ładnie naprawiona po gdańskiej przygodzie:-) a pozatym to odcinek na najwyższym poziomie :-)
O Panie,ale odcinek;ciekawie przedstawione dwie pasje autora w jedynym.Łapka w górę ofkoz.
Gratuluję pierwszej setki. I czekam na 2 setkę i więcej
Super odcinek
Mega!
Gratuluję 100 odcinka, widzę że film z tematyką lotnictwa zbiegł się z niedawną wielką premierą Microsoft Flight Simulator, pozdrawiam
Zaskakujesz Jakubie a widzowie takie zaskoczenia uwielbiają!
Piękna sprawa 😉
Kuba, poziom jak zwykle High Level :) Dzieki Wielkie :):)
Nie no jasne... świetnie.... nie dość, że zaraża Pan pasją do kolei to teraz do lotnictwa. A następne co będzie? łodzie podwodne? Zlituj się Pan trochę bo tak świetnie opowiadasz, że teraz jadąc samochodem to nie tylko pociągów będę wypatrywać ale i samolotów :) ciekawe kiedy znajdę czas na patrzenie na drogę :D
Rewelacja, gratulacje z okazji jubileuszu i oby tak dalej!
lotnisko 103 PL ...koło wieży kiedyś strzelnica była, jako żołnierz oglądałem hangary aeroklubu z daleka.
andrzej mandat - NJW. Dokładnie. Szczątki tej strzelnicy jeszcze się piętrzą w terenie.
Super odcinek. Polecam muzeum w Wyszogroszie.
Po niebie z Kuleckim?Fajny odcinek.
Lajk przed obejrzeniem. Komentarz później
łoooł, znakomity materiał i piękny film :)
Dzieki za ten odcinek. IBEX jest ok. Z nimi lecialem pierwszy raz w zyciu. Bylo mega. :)
Cezar Cezar - są super. Wozili pasażerów na pokazach, które współkomentowałem.
Przyłączam się do zachwytów. Jak zawsze świetny film i czekam na następne.
A to z tą tasiemką to nie jest rurka Pitota?
Zauważyłem pewną ciekawostkę w 13 minucie. Lotnisko jest dobrze chronione.
Obok rękawa widać snajpera z karabinem.
Odcinek mega! Pzdr :)
Góra Kalwaria, swoją drogą ...
A kto pamięta stary most wZegrzu?
Pozdrawiam,...
ps. Kuba, gratulacje z ojazji 100'ki...😁👍
Harry Potter - pogratulujesz (albo nie ;) ) gdy obejrzysz :) . Jak już tytule zaznaczyłem, coś tam o mostach będzie ;)
@@PokoleizKuleckim... No fakt, YT może nawalić i nie zobaczę... Tak czy siak, gratuluję tego co udało Ci się osiągnąć...
Harry Potter - kłaniam Ci się nisko i - zielonej!
12:58 Jak już po angielsku - to po całości, więc kilka poprawek: czytają "kejw-oł-kej" ewentualnie "si-ej-wi-oł-kej" (wymowa "kawok" to spolszczenie). No i najważniejsze - znaczenie: C to nie "conditions, tylko "clouds" - chmury albo precyzyjniej "ceiling" - podstawa (chmur). Tego dotyczy właśnie akronim CAVOK: Ceiling at least 5000 ft And Visibility at least 10 km (czyli wsio OK 😉)
Piotr Ang - bardzo dziękuję za doprecyzowanie. Dla mnie, droniarza, podstawa zwykle nie stanowi ograniczenia ;)
Z drugiej strony - widać, jaki ten lotniczy świat niespójny: podstawa w stopach, widoczność w kilometrach... ileż to już razy się to zemściło.
Wspaniały odcinek. Szkoda że nie polecieliscie nad węzeł kolejowy w Pilawie. Bardzo ciekawe historycznie miejsce które obecnie jest w dużej przebudowie
...może następnym razem? :)
Jeżeli będziesz chciał kręcić materiał, chętnie pomogę w przygotowaniu, dotarciu do ludzi i miejsc. Tam jeszcze stoją ruiny dużej parowozowni. Miasto koleją stoi 😊
"Wysypisko Radiowo" było przy okazji WMH. Nie mogło zabraknąć "Lotnisko Bemowo" :)
Pozdrawiam z Bemowa :)
Proponuję wrócić do Ursusa. Dużo nie zostało, ale może ktoś zachował zdjęcia.
Omówienie konstrukcji Cessny, a konkretnie uwaga o konstrukcji nitowanej dała mi do myślenia. Nity wydają się być raczej kiepskim sposobem na mocowanie poszycia samolotu - płyty duraluminiowe zachodzą na siebie, przez co zwiększa się masa a także nity tworzą punkty, w których najszybciej następuje zmęczenie materiału (co, jeśli się nie mylę, było jednym z powodów katastrof samolotu De Havilland Comet). Z drugiej strony, lutowanie czy spawanie zapewne też ingeruje w strukturę materiału i go osłabia.
BodzioChomik - dobry komentarz. Nity w strukturze duralowej spęczają się tak, że „rozpychają” materiał łączonych blach; w efekcie nit likwiduje koncentrację naprężeń wynikłą z faktu „dziurawienia” struktury pod nity. To fenomen duralu, nie występujący w stali. Nity się łatwo naprawia i łatwo robi inspekcję, czego nie można powiedzieć o lutowaniu, spawaniu i zgrzewaniu. Do tego dural (i inne stoły aluminium) fatalnie znoszą podwyższoną temperaturę, co ogranicza użycie technik wykorzystujących ciepło. Próbowano z sukcesem kleić struktury duralowe (kesoniarza skrzydeł An-24, An-26), ale nitowanie zdaje się być ogólnie niezagrożone.
Przyczyna katastrofy De Havilland'a było spiętrzenie naprężeń w rogu okna i zwiazane z tym zmęczeniowe pekniecie poszycia. Po tej katastrofie wmuszono inny kształt okien w kadłubie.
Świetny odcinek :)
Witaj. W 21:19 na tym zielonym poletku przebiega pas jest Lądowisko Konstancin.
DeepSeaGipsy - dokładnie tak. Szczęściem FIS nam o całym ruchu mówił - było tłoczno, ale bezpiecznie :)
12:20 Rurka Pitota?
Dobra żarty na bok, świetny odcinek. Można by zrobić całą serię o konstrukcjach lotniczych, zasadach, zwyczajach historii itd., a tajemnica know-how danej firmy na tym nie ucierpi. W Krakowie jest muzeum lotnictwa i tam nikt niczego nie zabrania.
Dugie Joness - dokładnie: rurka Pitota. Czyli ciekawy układ rurek spiętrzeniowych rozmieszczonych w nieprzypadkowy sposób.
Do Krakowa to bym się przejechał, ale chwilowo nie po drodze. Ostatnio byłem... 20 lat temu. Równo.
@@PokoleizKuleckim Ja np.chciałbym się dowiedzieć od kogoś kompetentnego jak to jest z tymi śmigłami? Ile łopat jest optymalnych względem sprawności w funkcji prędkości, wysokości itd. Jak na tym tle wypadają śmigła przeciwbieżne, dlaczego An 70 ma rożną ilość ilość łopat ( bodajże 8 i 6)?
Dugie Joness - temat na książkę :) . Strasznie dużo zmiennych: ciąg niezbędny, prędkość końcówki łopaty (żeby nie wyższa od prędkości dźwięku, bi będzie hałas i drgania), obroty silnika a obroty śmigła, czasem reduktor potrzebny, do tego największa możliwa średnica śmigła, bo potrzebujemy przestrzeni między kręgiem śmigła a płytą lotniska... a to tylko wierzchołek góry lodowej.
@@PokoleizKuleckim Tak podejrzewałem.
A teraz coś z zupełnie innej beczki. Lepsze jest wrogiem beznadziejnego. Wygląda na to że już sami Amerykanie mają dość imperialnego systemu miar i nie mogą się już doczekać:
ruclips.net/video/hid7EJkwDNk/видео.html
Carter miał jedyną okazję jakość zaistnieć w historii USA i nie skorzystał.
Dugie Joness - ou je! A w całym lotnictwie mamy śrubki ćwierć cala, haha! Wysokość podajemy w stopach, włącznie z poziomami lotu... a prędkość - w knotach. Najwyższym poziomem mistrzostwa komplikacji wszechświata jest jednostka niewyrównoważenia wirnika (to nas boli na wyważarce do kół): gram-inch... dwa układy pomieszane w jednej jednostce... witam w świecie inżynierii lotniczej :)
Witam no ja też miałem odcinek 100 , pozdrawiam ale zacny materiał 👍👀
Ten odcinek idealnie dopasował się do premiery Microsoft Flight Simulator 2020 :)
Jak zwykle zaskoczenie, bo i pomysł nietypowy. Gratulacje. Zaproszenie na "setkę" na Chłodniej z pierwszego odcinka aktualne. Zbyszek Starszy z Polibudy.
Zbigniew Staniszewski - bardzo serdecznie dziękuję!
12:20 - sonda Prandla zwana potocznie rurką Pitota - statyczne + dynamiczne. To nie jest tak, że największym zagrożeniem jest jej przytkanie czy też zasiedlenie przez owady?
Mariusz Cuch - również.
Musiałbym sobie przypomnieć, gdzie jest różnica między rurką Prandtla a Pitota... ale generalnie chodzi właśnie o zmierzenie całkowitego i statycznego, z czego da się wyekstrahować dynamiczne.
Już się wybieram do sklepu po Polskie piwo.
Gratulacje setnego odcinka! Świetny kanał, super filmy! Czekam na więcej 🙂 Drobna poprawka do tego filmu: "C" w CAVOK oznacza "clouds", albo "ceiling", a nie "conditions". Pozdrowienia!
SliwkaSliwka - dziękuję za sprostowanie :)
Łapka poszła w góre znając autora jest super
Popieram słuszną koncepcję!
Robert Reguła : Ta koncepcja, ta ona - to ona słuszna jest. 👋✌️🙂
Kolego - kompozyty to nie są materiały niemetaliczne! Osłona jest ze zwykłego tworzywa. Kompozyt to materiał złożony z dwóch lub więcej podstawowych materiałów (np. żywica, która jest elastyczna, ale mało wytrzymała i włókno szklane, które jest wytrzymałe, ale kruche) i przejmuje pożądane cechy obydwu tych materiałów.
Konrad Wasilewski - amen. Przepraszam za nadmierny skrót myślowy. Po prawdzie to są przecież kompozyty metaliczne - na przykład do produkcji części przepływowych w turbinach,
git film
:)
Chcemy więcej o samolotach! Tzn, ja chcę.
Paweł Gęstwicki - coś się jeszcze powinno dać zrobić ;)
@Po kolei z Kuleckim co sądzisz o airbusach a300b4/a310.
NarteksAkaEvolt - żal mi tego, że odchodzą. Ale lata mijają...
Po kolei z Kuleckim niestety, szkoda też że rzadko latają nawet jako dhl do Warszawy(ostatni zarejestrowany raz kiedy a300 przyleciała do Wawyna zdj,był 2 lata temu).
NarteksAkaEvolt - niewykluczone, że zaraza przedłuży im życie - loty Cargo mają się nieźle i jest duże zapotrzebowanie na sprzęt.
Po kolei z Kuleckim to prawda, ale mimo to szkoda że na Okęciu rzadko się je widuje.
Chciałbym bardzo usłyszeć o kolei w Pionkach a dokładniej bocznica kolejowa w zakładzie pronit pionki
paszynski janusz - to jest w ogóle fascynująca historia - zakład, jego historia... i produkty.
@@PokoleizKuleckim zgadza się ! Niektóre relikty pozostały do dziś
piję setkę z okazji setki :)
tak:)
Ja latam 47 lat i cały czas jestem tym zafascynowany, gdybym nie latał to pewnie bym był maszynistą ale mam uprawnienia motorniczego
Dzieki temu kanalowi zainteresowalem sie koleja, a dzieki kanalowi "Zabytki Nieba" zainteresowalem sie lotnictwem.
Jesli tak dobrych kanalow bedzie przybywalo, to nie bede mial czasu na nic innego niz RUclips.
PS. Jak pokazales makiete z przeszlosci, to mnie zatkalo. Ten caly film z lotu zasluguje na jakas nagrode.
Super odcinek zrób kiedyś odcinek z fabryki Stadlera... jak powstają Flirty i nie tylko...to by było mega
Konrad Jaczyński - może nie być łatwo - fabryki często mają politykę zabraniającą filmowania i fotografowania produkcji (wiem coś o tym również z mojej branży).
Kuba, bardzo fajny odcinek. Trochę inny, ale zajedwabiste urozmaicenie. Tu się podpiszę: JK. Normalnie komentowałem przez komórkę, albo jak się przed lock down spotkaliśmy na korytarzu w pracy. Teraz wiesz kto ;)
Małgorzata Olenowicz - no to się trzeba będzie spotkać po lockdownie :) . Może być pod wiatą :)
@@PokoleizKuleckim Wyajśni się wszystko kiedy się spotkamy, może być pod wiatą :)
👍
tak apropo mostu ,mam mała zagadkę do rozwiązania,możektoś coś wie i potwierdzi, w Prabutach był most nad Liwa i wiadukt nad torami do Iławy ,spotkałem się z twierdzeniem iz most nad liwa,czy tez przęsło został zdemontowany i wywieziony do Torunia, czyktoś jest to w stanie potwierdzić?
Jakubie drogi a co to się czai między zbiornikami w 2:29? To Żubr czy to 315 pierwszej serii ??
Piotr - 315 stary. Nie wiem, czy na chodzie.
W 2:31 pomiędzy tymi białymi cysternami. Czy to jest Jelcz?
Jakub Skrzypinski - jak najbardziej. Lotniskowa cysterna - nie wiem, czy jeszcze na chodzie.
@@PokoleizKuleckimA to nie jest przypadkiem zabytkowy Żubr, protoplastuś Jelcza? Kiedyś stał tam taki, na zbiorniku miał napis "Total"
Jakieś znane mi zawodowo rejony... 🤔 Pozdrawiam serdecznie Jakubie 👍
Witold Stenka - zdecydowanie tak :) . Pozdrawiam Ciebie i Arka - tylu lądowań, co startów!
Znaczy się lotnisko im. Majkela Dżeksona ... Byłem widziałem:).
Radosław Pachowicz - i Wielkiej Czwórki Thrash Metalu :) .
Gratulacje wytrwania i nie poddawania się Panie Jakubie :D
Jeżeli chodzi o Cessnę to mam nieodparte wrażenie, patrząc na karty historii, że jest to w pewnym stopniu lotnicze EN57 :D
Samoloty tej marki produkowane są "od zawsze" (model 120, który jakkolwiek przypomina bardziej nowoczesne konstrukcje, wszedł do produkcji z tego co widzę zaraz po wojnie) , w tak mnogiej liczbie wariantów, że głowa mała. Dla mnie najciekawszą Cessną jest model 208, który występuje także w postaci z pływakami do lądowania na wodzie :D
Mam pytania związane z zasadami prowadzenia ruchu lotniczego :)
Jak wygląda kwestia kontroli ruchu lotniczego gdy samolot leci poza obszarami CTR oraz "Restricted" (w różnej formie) ?
Pilot zgłasza ogólny kierunek lotu przy starcie czy np. musi zgłosić plan lotu i z nie go wynika, że poleci w to i to miejsce tym i tym korytarzem ?
No i jak wygląda kwestia wysokości lotu poza obszarami CTR ? Jest ona ograniczona ? Czy trzeba w pewnym momencie skontaktować się z wieżą kontroli lotów informując o chęci zmiany pułapu lotu (tutaj chyba wchodzą w grę również klasy przestrzeni powietrznej, prawda ?)?
Jakub Dudek - dziękuję za dobre słowo!
Generalnie (upraszczając) przestrzeń powietrzna jest podzielona na przestrzeń kontrolowaną (CTR, TMA i tak dalej) - czyli okolice lotnisk, strefy dolotowe do lotnisk i wszystko ponad FL095. Tu się lata na plany lotu po ustalonych korytarzach. Wszędzie indziej jest przestrzeń nadzorowana, gdzie de facto nie ma kontroli lotów - tzw. przestrzeń klasy G - tu latamy „po swojemu” w oparciu o informację z FIS, która nie jest „kontrolą”, a właśnie informacją. W przestrzeni G lata się teoretycznie od jakichś 150m AGL do granic przestrzeni kontrolowanej, praktycznie - te 350m nad terenem zdaje się być pewnym optimum dla lotów widokowych i rekreacyjnych.
Poniżej 150m AGL jest królestwo operatorów dronów :) . Którzy też podlegają prawu lotniczemu i wszystkie te strefy ich obowiązują... stąd muszę to znać, choć nie jestem pilotem załogowego.
Uprościłem nieco, ale, mam nadzieje, objaśniłem :)
@@PokoleizKuleckim ponieżej 150m AGL jest też królestwo PPGantów (paralotniarzy z napędem).
Tomasz B. - dokładnie tak. Dlatego my, droniarze, musimy na nich baczyć, aby im drogę dawać :) .
Wow gratulacje! Czekamy na kolejne 100. Mogą być nie po kolei;)
Po kolei, po kolei!
Bardzo dobry pomysł na „setkę”. Piękne widoki, nie tylko kolejowe.
Warto dodać że mianem „żelaznego kompasu” nazywano linie kolejowe, bo gdy pilot zgubił drogę, szukał torów, brał je „pod pachę” i leciał do najbliższej stacji by odzyskać orientację przestrzenną.
Dzięki za wspaniałe chwile i przypomnienie że latanie jest piękne.
P.s. Jak to jest lądować samolotem? ;)
Dziękuję Ci za dobre słowo.
Po pierwsze, nie zabierać "plecaka". Po drugie - nie otwierać drzwi w czasie lotu. Stosując się do powyższych reguł powinieneś być w stanie dojechać do lotniska :) .
Mówiło się też, w odróżnieniu od loksodromy i ortodromy, o lataniu po "torodromie" :) .
Ale dlaczego tak późno?! My tu czekamy!
QBA Puchatek - aby nie wypaść z rytmu. Film raz na dwa tygodnie, inaczej się zajeżdżę.
@@PokoleizKuleckim To chyba dobrze!!! Żartuję. Czekam na 100!
QBA Puchatek - załadowany, czeka na premierę :) . A po drodze robią się kolejne. O.
👏👏👏✌️✌️✌️👌👌👌👍👍👍
👏👏👏👍✌️
Kulecki powiedział, że nie ma czasu by dograć się mi o pewnej nieznanej historii kolejki wąskotorowej w Krakowie i przez to rzucił "urok" na film, bo nie mogę nagrać od paru dni tego sensownie ;) ale oczywiście lajk leci w ciemno :D
Janek Gada - Ciekawostki / Historie / Podróże - odczyniam urok: hokus pokus! :)
Wolę jednak filmy o pociągach w Pana wykonaniu..
Góra Kalwaria?
Kuba Kuba - bingo.
@@PokoleizKuleckim kiedys jeździłem na ten most wyczilować. Pewnego razu postanowiłem postrzelać sobie z wiatrówki. Zszedłem na dół na filar, postawiłem puszkę na przęśle i ognia. Cisza, spokój, przyjemny wiaterek. A tu nagle na górze dwie żółte kamizelki z SOKu. Wypisali mi kwita i do tej pory się tam nie pojawiłem :)
Kuba Kuba - traumatyczne doświadczenie :) . Dookoła w krzakach pełno wędkarzy, widocznie któryś uprzejmie zgłosił. Most jest piękny.
Może kto wie jaka organizacja robiła projekt remontu mostu kolejowego w Toruniu po 1945 roku?
Jeśli już wykorzystał Pan lot. samolotem do celów kolejowych, trochę szkoda, że nie wspomniał Pan o byłym lotnisku na Gocławiu. Niedługo nikt już nie będzie wiedział, że takie było. Byliście prawie nad miejscem o którym wspomniałem. Byłem kiedyś lotnikiem i pracowałem na PKP. Pozdrawiam! Andrzej
Gratulacje z okazji setki mam nadzieję że doczekamy przynajmniej "pół litra" :))
Swoją drogą czy czasem nie jest tak że wszystkie samoloty oznaczone SP-L** należą zawsze do Polskich Linii Lotniczych. Gdzie pierwsza * to typ/model samolotu a druga to konkretny egzemplarz.
moje12a - dziękuję za dobre słowo!
Owszem, ów powojennych L** jest zarezerwowane dla LOTu z jednym znanym mi wyjątkiem - SP-LOT to RWD-5R w barwach przedwojennych i z przedwojennymi znakami. Ta LOTowska konwencja doprowadziła jednak do tego, że znaki nadaje się powtórnie - choćby LS* i LV*... również po samolotach utraconych w katastrofach, czemu się osobiście sprzeciwiam.
Zakres na A, C, E dawniej miały aerokluby, D - bodajże Mielec, B - balony, F i K - prywatne, L - PLL LOT, S - śmigłowce, W i Z - Zakład Usług Agrolotniczych. P to były prototypy. Y to kategoria „experimental”. Bardzo uprościłem, ale z grubsza tak to było.
Jeśli na drugiej pozycji jest X - to sanitarny.
Generalnie to od powyższych zasad - przynajmniej niektórych - widuję odstępstwa.
Pozdrawiam serdecznie!
Jeszcze było do niedawna trzecie. Także na Bemowie. Działające w strukturach Ministerstwa Obrony Narodowej.
Antoni Piechocki - dokładnie.... a swego czasu w strukturach MSW, o ile dobrze kojarzę. I obecnie chyba też podpada pod MSWiA.
@@PokoleizKuleckim Być może też było pod MSW z racji NJW MSW.
@@PokoleizKuleckim Swoją drogą, czy dobrze kojarzę, czy z Bemowa startował PLF 101 Tu-154 M do Siewierny'ego 10 kwietnia 2010 roku? Czy może z Okęcia odchodził?
@@antonipiechocki1269 Leciał z EPWA. EPBC jest za małe dla takich samolotów. Poza tym brak jest odpowiedniej infrastruktury lotniskowej jeden pas i wiele innych uwarunkowań. Poza tym naokoło bloki mieszkaniowe. Jedyne, co może wiązać to lotnisko z tą tragedią to to, że Cmentarz Powązkowski jest w osi podejścia do pasa od strony wschodniej
@@gosiaiwodek9870 Ale nie chodzi mi o Babice, tylko Bemowo.
A gdzie Wilga!??😎
Tutaj: ruclips.net/video/9mVV2vakppo/видео.html
@@mirodziki Aa,znam😁😁
@@waldekprezner4172 Ja też znam Wilgę. W 82 byłem na kolonii koło Leszna. I zorganizowano nam loty właśnie Wilgą. Wielka sprawa:) Świetna widoczność. I do XXI wieku, czasów moich lotów "za chlebem" do UK, był to mój jedyny Lot:)
Za kilka dni 9/11 więc przypomnę, że dwa samoloty z duralu zburzyły trzy wieżowce, po czym rozpoczęła się "wojna z terroryzmem" xD
bo ładunki wybuchowe byływ budynku? toż to jakaś teoria spiskowa ;)