Nálunk 2 db kuka van, az egyik sárga, ez a szelektív (papír,műanyag,fémdobozoknak) a másik a nem szelektív a többinek. A szomszéd 40 m2-es lakás lakója, 8 általánost végzett gyári munkás, nem találja bonyolultnak, nagyon bölcsen azt mondta, hogy ez csak SZÁNDÉK kérdése! A szemetet így is úgy is el kell vinni a kukáig, nem? Akkor meg mennyibe telik a papír-műanyag-fémet a sárgába dobni?
Tapasztalataim szerint ez minden cégre szinte"igaz",hogy ha valami nagy fejes jön vagy hasonló akkor fokozottan kikell takarítani mindent.Csilli-villi legyen,hogy azt lássák.Nem az átlagost látják ami szokott lenni.
Hosszú távú megoldás a hulladék csökkentésében.: az ipari termelés ésszerűsítése (amire tényleg szükség van és előnyben részesíteni a hazai árucikkeket), a termékek minőségének és élettartamának növelése, a felesleges fogyasztás visszaszorítása (az ipar és a vásárló részéről is), üveg- fém- és papír csomagolás használata a műanyaggal szemben. Betétdíjas rendszer visszavezetése és szélesebb körben való kiterjesztése (sör, bor, üdítő, tejföl, joghurt, tej csak üvegbe; ásványvíz helyett a jobb minőségű vezetékes víz; szóda- és habszifon népszerűsítése és a patronok visszaválthatósága), műanyag csomagolás megszüntetése az élelmiszereknél, ételrendelésnél ételhordók vagy cseredobozok használata szintén betétdíj alapján, csomagolásmentes boltok elterjesztése, saját táska, doboz használata (pl. zöldség-gyümölcs, pékáru, felvágott vásárlásánál). A betétdíj egységesen 200 Ft lehetne, mely igen magas ár ahhoz, hogy visszavigyék az emberek, ahelyett, hogy eldobálják. Amit meg így sem sikerül, azt a hajléktalanok, vagy a kisebb keresetűek összeszednék és így plusz bevételre tennének szert. Horvátországban már 2018-ban is 50 lipáért, kb. 20 forintnak megfelelő összegért, egységesen visszavették az üzletekben a sörös- üdítősüvegeket, fémdobozokat és műanyag flakonokat.
Az emberek saját maguknak csinálják. Mindenből kismillió fajta kapható. Sokkalta többet veszünk/használunk, mint amennyire szükségünk lenne. Amíg veszik a terméket, addig ez lesz. Modern kor.
Remek videó és alapvető jelentőségű téma! Az utca emeberei között, a 6.00 percnél felbukkanó Pléh Csaba akadémikust (aki kis híján MTA elnök is lett), esetleg név szerint is megemlíthették volna.
Az biztos segítene a szelektálásban, ha egyértelműbben tüntetnék fel, hogy mely kategória. Láttam olyan kakaós flakont melyre jól olvashatóan ráírták, hogy ha eltávolítod a címkét akkor újrahasznosíthatóvá válik. Szintén fontos az egészen fiatal kortól kezdődő oktatás, ha egy gyermek már ebbe nő bele, talán annyira természetes lesz számára, hogy nem okoz erőfeszítést a szelektálás. Én mostanság járok a gyerekkel a szelektívet kidobni és kezdi megtanulni melyiket hová kell dobni 4 évesen. A harmadik szempont, hogy legyen mód a szelektálásra. A településünkön havi egyszer visznek szelektívet, pedig szomszédos településen minden lakos kapott kukát aki igényelt és hetente viszik el a szelektívet. Illetve 18ezer lakosra van egy üveggyűjtő hely ami egyébként mindig konfliktus forrása, mert szomszédjában lakókat zavarja a csörömpölés amit megértek.
Az sem lenne gond, ha nem engednék, hogy olyan anyagot használjanak csomagolásra, ami nem újrahasznosítható.. + az üdítőgyártókat kicsit nyomasztani, hogy vagy csomagoljanak újratölthető palackba, mint a 90es években vagy telepítsenek kólaszörpös automatákat, ahol mindenki töltöget magának.
Mi szelektíven gyűjtünk, komposztálunk is itthon. A mi felelősségünk a szelektív gyűjtés, a megfelelő feldolgozás meg másé. Ha mi nem tesszük meg, azzal lehetetlenné tesszük mások munkáját. Nem követjük a negatív, buta, másoknak keresztbe tevő mentalitást, hogy a kicsi nem számít. De számít.
Szerintem mindenképp szükséges a lakosság edukálása. Pár példát hoznék, a teljesség igénye nélkül: - műanyagok: jelzés alapján, az 1-es, 2-es, 4-es és 5-ös számúak újrahasznosíthatóak - papír, karton, nyomtatott sajtó: újrahaszhosítható - tejesdobozok: lakossági szemét, mivel kompozit anyagból vannak - műanyag használati tárgyak, játékok: lakossági szemét, de még jobb elajándozni újrahasználás céljából - ruha, textília: speciális gyüjtőkbe kell vinni vagy elajándékozás - elektronikai hulladék: műszaki üzletben kötelesek visszavenni, vagy hulladékudvar - gyógyszerek: gyógyszertárak kötelesek visszavenni - üvegek, alumínumdobozok: ha nincs a kornyéken rá szelektív kuka, akkor a nagyobb szupermarketekben vannak kijelölt helyek rá - ételmaradék: komposztálási lehetőség híján lakossági szemét Ha esetleg van kérdés, hogy mit hova kell dobni, szívesen válaszolok, utánanézek.
A "tejes doboz" ahogy te hívtad, azaz: Tetra Pak csomagolás nem lakossági hulladék! Az egy értékes szelektív anyag, amit egy egyszerű eljárással szétválasztanak (papírra, alumíniumra és műanyagra, majd újra hasznosítanak.
A Tetra pak minden csak nem szemét, a sárgába megy a fém és a műanyag mellé … valóban szükség lenne edukálásra … komposztálást is sokan csináljuk, szinte már minden kerületben van közösségi kert vagy a Hunyadin pl az állatkertnek gyüjtik.
@@tiborosztheimer9985 ki a fene vásárol még CD lemezeket? Senki. Akkor már inkább a csekkek műanyagablakos vackáért aggódsz nem 20 éves technológiákért
@@tiborosztheimer9985 a hungarocellt nem lehet beledobni a sárga kukába. Inkább vidd el fkf szemét gyűjtő pontra ott átveszik. Szerintem a cd-t sem lehet újrahasznosítani de ez nem biztos.
Magyarországon nem csak az a probléma, hogy az emberek nem tudják/akarják normálisan szétválogatni a szemetet, hanem hogy a fogalmakat is pont úgy keverik mint a bácsi a riport végén. Környezetszennyezés vagy zöld energia két tök más történet, mindkettőért kell tenni, nem zárják ki egymást...
A csomagolások nagyrésze. A papírok nagyrészét hiába válogatod külön. Nem sok értelme lesz. Újra nem lehet hasznosítani. Olyan vékonyra van már legyártva, hogy nem lehet újra feldolgozni. Úgyhogy inkább ezzel van a gond.
Köszönjük! :) És mi történik azzal, amit elvisz a partner? Amit 2:30-nál említ. Azzal mi történik, hogyan hasznosul újra. Erről van már vagy lehetne esetleg egy másik riportfilm?
Год назад+1
Ledarálják, újra elkészítik belőle azt a műanyag granulátumot amit aztán már újra tudnak gyártani bármivé. Műanyag borítás, műszerfal, töltőanyag, ilyesmik. Elvileg élelmiszer csomagolást nem csinálnak belőle újból.
Az utolsó zenénél pillanatra megijedtem, hogy mi is megy 🤣 (csak hallgattam nem néztem) amúgy jó és hasznos videó lett, kérdés eljut e azokhoz akik olyanok mint páran az elején.
Itt az a gond hogy norvegiaban egy zsák üveg pet és egyéb újrahasznosító gép egy 8000 Ft nyi pénzt adnak ...itthon jóformán minden a szemétbe megy és a hajléktalanok ha nem gyűjtenek ki akkor vehetnek úgy hogy 80-90% szemét égető lenne
@@vinvin941 ez csak tervezet egy skandináv országba már legalább 10 éve lehet vinni automatáka ami egy vicc mert itthon ezeket felfeszitenek mint anno a telefonfulkeket
Legközelebb készítek videót amikor egy kukásautóba egyszerre öntik bele a kommunálist a szelektívvel. Biztos utána majd szétválogatják, ugye...? Azt elhiszem,hogy ha külön viszik akkor fel is dolgozzák de az utcán összeöntött és tömörített szemetet senki sem válogatja szét utána. Hiába vettük rá a fáradtságot. Nem minden héten van így de időről időre előfordul.
A természet is rengeteg hulladékot termel (lásd ősszel az erdőt), viszont nem termel szemetet. Ez is egy egyedülálló emberi tulajdonság. Akkor lenne hosszútávon fenntartható a civilizációnk, ha a természetet le tudnánk másolni.
Szerintem nem a végfelhasználókra kéne hárítani a dolgokat hanem a nagyvállalatokat kötelezni arra, hogy biológiailag lebomló környezetbarát anyagokba csomagolják termékeiket, a legkönnyebb rányomtatni 3 nyilat meg egy számot a flakonra meg hogy "100% recyclable" .
Mi már évek óta szelektíven gyűjtjük itthon a műanyagot + a papírt + az üveget :) Szemetelni sosem szoktunk Amit fel lehet tölteni elemet, azt újra feltöltjük
Csakhogy ez nem városi legenda, ma már változott a rendszer de 8-10éve még tényleg csak újra összeöntötték a szeméttelepen, van ismerős aki sofőr a szemétszállításban neki is ki volt adva hogy amit szelektíven összeszedett azt szépen a klasszikus szeméttelepen borítás ki, miért találna ki ilyet? Szóval ez nem legenda mint a fiat motoros Lada...
Műanyagok esetén jó hogy odatettétek az ábrát, csak jó lett volna magyarázat is, a piros a nem újrahasznosítható, kicsit kockáknak: pc-t és a Ps-t nem dobjuk ki a szelektívbe :)
Egyetértek, a cigicsikkekkel valamit kezdeni kellene, mert lassan beteritik a varost (Bp). Kemenyen megbuntetni, szankcionalni a szemeteloket, peldat statualni, mashogy nem fog menni ://
Ok, megint nem lettünk sokkal okosabbak. Csak pár, régóta megválaszolatlan kérdés: Miért is nem való az -egyébként számmal nem jelölt, de egyértelműen műanyag- porszívócső a műanyag szelektívbe? Mi a helyzet a CD-kkel, a 7-es (other) jelölésű műanyagokkal. Mi lesz a szelektívbe dobott PS (polisztirol, aka “hungarocell”) vagy éppen egy random acéllemez-darabka sorsa? Réz is dobható-e szelektívbe? Mi a helyzet a kupakokkal? Mindenképp maradjon a palackokra csavarva lapítás után, ti. a legtöbb PET palack kupakja HDPE. Van-e értelme az egészen pici, pl 2x2cm műanyag darabkákat is a szelektívbe dobni, vagy ezzel több kárt okozunk mint hasznot? Hogyan kerül le a kilapított többrétegű italoskartonról a rácsavart kupak? Mik a különbségek az egyes régiók és a főváros hulladékkezelési gyakorlata közt? É.í.t.
@@janospalkenez4574 lehet nem öntik össze de a válogatás biztosan nem tökéletes. Amíg nem érdekelt a lakosság vagy nem annyira igényes ez a probléma nem lesz megoldva tökéletesen.
Nálunk vidéken szétválogatják, menj el egy szemétlerakóhoz és megtudsz róla bizonyosodni 2 perc alatt. Az, hogy milyen minőségbe az már más kérdés, azt nem tudom én sem.
Ha már végre valahára Magyarországon is van ilyen lehetőség akkor kötelessége lenne mindenkinek élni ezzel. Nálunk vagy 4-5 éve van sárga szelektív kuka és azóta lelkiismeretesen szelekáljuk,és próbálunk nem problámát okozni az amúgy is nehéz munkát végző szelektálóknak. Zöldet is külön gyűjtjük, komposztálunk is, olajat is külön leadjuk, meg a veszélyes/elektronikai hulladékot is.Tök jó hogy vannak ilyen lehetőségek. És igazából a klasszikus kommunáls hulladékunk minimális.
Nálunk a sárga-kék kuka egyben van kezelve, de ha jól tudom a hulladékfeldolgozó üzembe egyként egygbe kezelve mind a kettő kategóriát külön-külön válogatják..persze megkönnyítjük és gyorsítjuk a munkájuk folyamatait, de a lényeg, hogy a kommunális és a szelektív legyen elkülönülve, mert ott nem válogatnak, mármint a kummunális között..ha jól tudom
Attól függ hogy Bp vagy vidék, ugyanis a kék vs sárga jelölés nem minden településen ugyanazt jelenti. Továbbá Bp-n pl nemrég variáltak hogy a tetrapack (alut tartalmazó italoskarton- csomagolás) a sárgába vagy a kékbe menjen. Ilyen következetlenségek és információhiány mellett (hogy az emberek hozzáállásától ne is essék szó) ne várjanak csodát a hulladékkezelők se. Kettőn áll a vásár…
Itt nálunk 0,25 cent egy üveg,de ezt oliszba felszokták még számolni ha ol veszel egy üveg kolát,de legalább ezzel is próbálják ösztönözni arra az embereket hogy visszavigyék
8 emeletes házban lakom, 1 db sárga és 1 db kék kukánk van. Kb 1 nap alatt telik meg, hetente viszik. Ezért a gondnok kitalálta, hogy ő bizony átpakolja a sima kukákba a tartalmát kétnaponta mert azt kétnaponta viszik. Sajnos így hiába is próbálok tenni a környezetemért egy heti hulladéknak alig egy hetede ha eljut ebbe a válogatóba a többi a szeméttelepen végzi :(
Igen ez sajnos gyakori probléma, de lehet igényelni a közös képviselőnek jelezni kell..vagy írni az illetékes hulladékkezelő szolgálatnak, hogy kapacitás bővítésre lenne szükség..Vagy van az a megoldás, amit én is alkalamzok..összegyűjtöm kocsiba rakom és bedobom a legközelebbi hulladékgyűjtő sziget konténerébe..vagy irány a hulladékudvar.. Igen tudom, kissé időigényes és körülményes, de ha én meg tudom csinálni és veszem rá a fáradtságot, akkor másnak sem jelenthet ez különösebb problémát.. :)
@@TheCsongore Meg szoktam várni a napot amikor viszik, akkor kiviszik a kukákat a ház mellé, és akkor viszem le, onnan már nem hozza vissza. Többször lett szólva már az elején, hogy kevés, de a szövetkezet gondnoka szerint nem fér el több kuka a házban.
@@bapszy Az sem rossz megoldás, és ha a zsákot a szemétgyűjtő kuka mellé teszed, akkor elviszik? (Jobb esetben, ha nem cincálják szét állatok-emeberek és az időjárás..)
Én szelektíven gyűjtöm otthon a szemetet, de legutóbb konkrétan a sárga és kék fedeles kukából a kukásautó egyszerre vitte el a válogatott szemetet. Ez hogy van? Tudja szeparáltan szállítani? Egyszeri alkalom lehetett mert kocsihiány volt esetleg? Tényleg érdekel.
Némely csomagoláson meg-megjelenik, hogy hová kell dobni. Ezt egy kicsit erőteljesebben lehetne "hirdetni" akár egy Túró Rudi, akár egy SIÓ gyümölcslés dobozon, vagy bármelyik ásványvizes flakonon. Nem a Túró Rudit akarom ekézni, de azt hiszem mostanában pont az ő csomagolásukon van valami teljesen mihaszna Spotify playlist QR kód vagy valami ilyesmi; igazából semmire nem jó, ehelyett inkább mehetne ez a "reklámfelület" arra, hová dobd a szemetet. Sokat kell ismételgetni és egyszer majd megragad az emberekben, a propaganda is ugyanígy működik.
Ismerek olyat aki egy londoni hulladékfeldolgozó előválogatójában dolgozott. Ők is találtak 1.5 méteres haltetemet, kutyatetemet, éles lőfegyvert, viszonylag gyakran pénzt, de akár értékes régi könyveket, meg ami csak van körülötted a lakásban... 😄
Habár mi szelektíven gyűjtjük a szemetet azért elárulhatom nektek, hogy édesapám látta, ahogy a szelektív szemetet fogják és elássák a magyar földekbe. Azért ilyenre is van példa.
Talán ha többet fizetnének az üvegért többen vinnék vissza. Itt finn országban pl egy 1,5 literes flakonért 40 centet adnak. Elég vicces h a legtöbb helyen vagy semmit vagy az aluért adnak 1-2 forintot.......
persze 380ezer tonna hulladékot hasznosítottatok újra tavaly. Az napi minimum 1000 tonna hulladék. Na persze. Akkor ebben az üzemben legalább 1000 bálának kéne lennie ott kockázva. Hol van a napi 1000 tonna? NA? Milyen szép új gépek, és válogató sor. Mennyibe került ez a kisfilm?
Probléma 1 = Még mindig sokkal olcsóbb előállirani egy új müanyag palackot , mint ujrahasznosított anyagból csinálni egy palackpt. Probléma 2 = a rengeteg fajta műanyagból csak 1-2 fajta az amit ujra lehet hasznosítani! Probléma 3 = Nettó hatugság az "ujrahasznosítás" mivel amelyik anyagot ujra is lehet hasznosítani azt is csak néhányszor lehet ujrahasznosítani és akkor is minden alkalommal romlik a minösége és keverni kell uj müanyag alapanyaggal tehát az "ujrahasznosított" műanyag is csak részben ujrahasznosított és 2-3 ujrahasznosítás után teljesen értéktelen szemét max elégetni tudják. Szóval ne csináljunk már úgy hogy mekkora hősök vagyunk ezzel az ujrahasznosítással mert nem. Ja és hatalmas pénz pocsékolás is az hogy emberek kézzel válogatják a szemetet...a logisztikával ide oda szállitgatással további extra költségek rakódnak rá a műanyag árára ami miatt pont semmi értelme anyagilag az ujrahasznosításnak arról nem is beszélve mekkora plusz környezetszennyezéssel jár ez az "ujrahasznosítás" mintha elégetnek egyből. Már vannak olyan égetők ahol az égés melléktermékét a füstöt nem engedik ki a levegőbe hanem egy zárt rendszerben vissza forgatják az égéstérbe és azzal is javitják az égetés hatásfokát és így nem szennyezik a környezetet. Az ujrahasznosított műanyagnak kb 4x 5x nagyobb az őko lábnyoma mintha uj műanyagot állítanánk elö és a használtat egyből elégetnénk. Na ez meg a valóság!
Ja, tudja a két okos, hogy hova megy, de megindokolni már egyik sem tudja, miért. Csak ugyebár könnyebb rosszindulatúan feltételezgetni, mint utánajárni. Gratulálok, ezek az emberek visszanézhetik magukat és elgondolkodhatnak, hogy talán kellene egy kis mentális takarítást végezni. Tisztelet azoknak, akik körültekintően gyűjtik.
Pár éves korom óta szelektíven gyűjtjük a hulladékot. Nekem herótom van, megfeszülök tőle, ha valaki ennyire sem képes, , annyira sötét, illetve fogalma sincs, hogy mi különbség egy karton doboz és szaros pelenka között.
@@karena833 összegyűjtik, kimossák és újra felhasználják! Mi ebben a rosszabb mint hogy kinyerik a kőolajat, szállítják, vegyiparban kémiai úton bintják, granulátumot készítenek, szállítják, csomagolóanyagot készítenek, szállítják, stb. ?
Mar boccs, de akkor mivel magyarázható meg az a 3db Budapest méretū szemétkupac, ami folyamatosan növekszik itt a város környékén? -ugyanez szeged, csak ott 4 ilyen van, 4 db szeged méretū szemétkupac... a szemét útja... szépen hangzik... bizonyosan valamennyi hasznosul, de... ez azert tul szep hogy igaz legyen...
Ez a riport a háttérhatalom és a sorosista dollárzöldoldal szánalmas próbálkozása, hogy megfosszák a zembereket az egyik legkényelmesebb indoktól, hogy miért nem foglalkoznak ezzel a felesleges klímahisztivel. A végén, még azt is be fogják magyarázni, hogy nem csak a világ urai tehetnek mindenről, hanem nekem is van felelősségem! Felháborító!
Először azt hittem irónia, így repült is a lájk, mert nagyon betalált, még a név is 👌😄 De végülis sajnos nem vagyok benne biztos, számomra csak az évszám utal arra, hogy mégiscsak irónia 😊
@@David.Frankenberg Teljesen érthető! Manapság nem létezik az abszurdnak olyan foka, amire biztosan azt lehetne mondani, hogy "na ez már nem lehet komoly"!
A szarkazmus csak körítés. A bejegyzés/hozzászólás lényege, hogy nekünk teljesen mindegy, hogy egy legendának mennyi a megalapozottsága. Ha lehetővé teszi, hogy lusták és feletőtlenek maradhassunk, mert segít a hárításban, akkor szeretjük elfogadni a sztorit. Akinek nem inge, ...
ez így van, csak amíg te ezzel szennyezed a környezeted, mert a kémiai anyagok elégetése során sok-sok káros anyag is a levegőbe kerül, addig az égetőműben ezen káros anyagokat kiszűrik és nem szennyezik a környezetet
Ez az egész szemétválogatás egy nagy mókusvakítás! Nem szabad komolyan venni. Vonaton tudatosan apuka megkeresve a megfelelő kukába rakja a szemetét. Végállomáson takarító mindegyikből egy zsákba gyüjti. Majd négy zsákot fog húzni maga után. Embereket lehet idomíami mindenre, kellenek az új eszmék.
Sajnos nem ez az egyedül eset és nem kell messzire menni..nálunk a cégnél is ez volt a takarító személyzettel, amíg rá nem szólt valaki, hogy rosszul csinálja..Ugye a személetformálás-társadalmi oktatású nevelésből az idősebb és nem a legélesebb észjárású réteg (takarítók) kimaradtak..Ők csak próbálják a maguknak a legjobb és legegyszerűbb megoldást választani..
A kommunális csak kommunálist visz, vagyis az a klasszikus szemetes. A szelektív másfajta autó, látni rajta. Tehát, ha jön a kommunális, az csak a kommunálisat viszi el (zöld és fekete kukák).
Pont, az a lényeg, mert az is GDP, azon belül bevétel, adó, stb.! A zöld hulladék elszállítása is ugyanaz, a semmiből csinálunk költséget/bevételt, adót, GDP-t!
@@Sorosgyorgybaloldal Tehát akkor még egy kuka. Ilyen és olyan szelektív, és plusz egy egyéb kategória. És majd a proli, a 35 - 40 négyzetméteres panel apró konyhájában legalább háromféle szemetest tart. Nyilván.
Heti 1x jön hozzám a kukás addigra a kommunális nálam 2x is megtelik. Úgyhogy ilyenkor a szelektívbe is kidobok bármit. Tudom miattam tart itt a világ. XDDDD
@@S0time Az vagyok igen! Van egy gyönyörű párom, önerőből felépítettem egy házat hitel nélkül, van egy sikeres vállakozásom... az vagyok... Egy szar szelektív kuka ezen nem fog változtatni...
Nálunk 2 db kuka van, az egyik sárga, ez a szelektív (papír,műanyag,fémdobozoknak) a másik a nem szelektív a többinek. A szomszéd 40 m2-es lakás lakója, 8 általánost végzett gyári munkás, nem találja bonyolultnak, nagyon bölcsen azt mondta, hogy ez csak SZÁNDÉK kérdése! A szemetet így is úgy is el kell vinni a kukáig, nem? Akkor meg mennyibe telik a papír-műanyag-fémet a sárgába dobni?
A szándék megképezõdéséhez szellemi képesség szükséges. Ezt hagyta ki.
“Sok kicsi, sokra megy!” ❤
Így van, valahol el kell kezdeni..
még több, meg még többre :)
Lehet, hogy ebben a videóban a hulladék a főszereplő, de nekem valahogy mégis sokkal üdítőbb, mint bármelyik politikai tartalmú híranyag.
A politikai hirekben is hulladekok vannak, csak azokat a szemeteket senki se daralja le ...
Pedig ha úgy vesszük többére ott is a hulladék a főszereplő.
@@balazspekar4744 Lool..😆😆😄😄😂😂🤣🤣 Csak azokat nem lehet szelektíven gyűjteni és kidobni..vagy mégis?🤔
Nekem picit fura, hogy a hulladék feldolgozóban nagyobb a tisztaság mint némely munkahelyen :D
Tapasztalataim szerint ez minden cégre szinte"igaz",hogy ha valami nagy fejes jön vagy hasonló akkor fokozottan kikell takarítani mindent.Csilli-villi legyen,hogy azt lássák.Nem az átlagost látják ami szokott lenni.
Jöttek a kamerával, nyilván kitakarítják, amennyire lehet.
Tisztább mint egy magyar kórház.
Ez az új válogató alig egy hónapja adták át.
Miért ne lehetne tiszta, egy hulladékfekdolgozó üzem?!
Hosszú távú megoldás a hulladék csökkentésében.: az ipari termelés ésszerűsítése (amire tényleg szükség van és előnyben részesíteni a hazai árucikkeket), a termékek minőségének és élettartamának növelése, a felesleges fogyasztás visszaszorítása (az ipar és a vásárló részéről is), üveg- fém- és papír csomagolás használata a műanyaggal szemben.
Betétdíjas rendszer visszavezetése és szélesebb körben való kiterjesztése (sör, bor, üdítő, tejföl, joghurt, tej csak üvegbe; ásványvíz helyett a jobb minőségű vezetékes víz; szóda- és habszifon népszerűsítése és a patronok visszaválthatósága), műanyag csomagolás megszüntetése az élelmiszereknél, ételrendelésnél ételhordók vagy cseredobozok használata szintén betétdíj alapján, csomagolásmentes boltok elterjesztése, saját táska, doboz használata (pl. zöldség-gyümölcs, pékáru, felvágott vásárlásánál).
A betétdíj egységesen 200 Ft lehetne, mely igen magas ár ahhoz, hogy visszavigyék az emberek, ahelyett, hogy eldobálják. Amit meg így sem sikerül, azt a hajléktalanok, vagy a kisebb keresetűek összeszednék és így plusz bevételre tennének szert. Horvátországban már 2018-ban is 50 lipáért, kb. 20 forintnak megfelelő összegért, egységesen visszavették az üzletekben a sörös- üdítősüvegeket, fémdobozokat és műanyag flakonokat.
Az emberek saját maguknak csinálják. Mindenből kismillió fajta kapható. Sokkalta többet veszünk/használunk, mint amennyire szükségünk lenne. Amíg veszik a terméket, addig ez lesz. Modern kor.
Remek videó és alapvető jelentőségű téma! Az utca emeberei között, a 6.00 percnél felbukkanó Pléh Csaba akadémikust (aki kis híján MTA elnök is lett), esetleg név szerint is megemlíthették volna.
Pont arra figyeltem fel, hogy mennyire átlagon felüli "utca emberét" sikerült megszólítani. De így már mindent értek :)
Az biztos segítene a szelektálásban, ha egyértelműbben tüntetnék fel, hogy mely kategória. Láttam olyan kakaós flakont melyre jól olvashatóan ráírták, hogy ha eltávolítod a címkét akkor újrahasznosíthatóvá válik.
Szintén fontos az egészen fiatal kortól kezdődő oktatás, ha egy gyermek már ebbe nő bele, talán annyira természetes lesz számára, hogy nem okoz erőfeszítést a szelektálás. Én mostanság járok a gyerekkel a szelektívet kidobni és kezdi megtanulni melyiket hová kell dobni 4 évesen.
A harmadik szempont, hogy legyen mód a szelektálásra. A településünkön havi egyszer visznek szelektívet, pedig szomszédos településen minden lakos kapott kukát aki igényelt és hetente viszik el a szelektívet. Illetve 18ezer lakosra van egy üveggyűjtő hely ami egyébként mindig konfliktus forrása, mert szomszédjában lakókat zavarja a csörömpölés amit megértek.
Az sem lenne gond, ha nem engednék, hogy olyan anyagot használjanak csomagolásra, ami nem újrahasznosítható.. + az üdítőgyártókat kicsit nyomasztani, hogy vagy csomagoljanak újratölthető palackba, mint a 90es években vagy telepítsenek kólaszörpös automatákat, ahol mindenki töltöget magának.
Mi szelektíven gyűjtünk, komposztálunk is itthon. A mi felelősségünk a szelektív gyűjtés, a megfelelő feldolgozás meg másé. Ha mi nem tesszük meg, azzal lehetetlenné tesszük mások munkáját. Nem követjük a negatív, buta, másoknak keresztbe tevő mentalitást, hogy a kicsi nem számít. De számít.
Nagyon igazad van! Ha mindenki csak a saját keretein belül tesz a környezettért már előrébb vagyunk!
Működik az egy bolond százat csinál elve. Hülyének néznek mert az alu dobozokat összegyűjtöm és heti egyszer elviszem őket szelektívbe.
@@adammozsolics7097 Lehet azért,mert az aludobozért pénzt is lehet kapni,és spórólsz a feldolgozó egységnek időt, energiát.
@@adammozsolics7097 hülye is vagy ,mert nem a MÉH-telepre viszed pénzért 😂🤡🤣
Szelektívgyűjtés alatt mit értesz? Mert ha be tartanám azt, ahogyan szét kellene válogatni, akkor a "szemét" nagyrésze nem is mehetne szelektíven..
Szerintem mindenképp szükséges a lakosság edukálása. Pár példát hoznék, a teljesség igénye nélkül:
- műanyagok: jelzés alapján, az 1-es, 2-es, 4-es és 5-ös számúak újrahasznosíthatóak
- papír, karton, nyomtatott sajtó: újrahaszhosítható
- tejesdobozok: lakossági szemét, mivel kompozit anyagból vannak
- műanyag használati tárgyak, játékok: lakossági szemét, de még jobb elajándozni újrahasználás céljából
- ruha, textília: speciális gyüjtőkbe kell vinni vagy elajándékozás
- elektronikai hulladék: műszaki üzletben kötelesek visszavenni, vagy hulladékudvar
- gyógyszerek: gyógyszertárak kötelesek visszavenni
- üvegek, alumínumdobozok: ha nincs a kornyéken rá szelektív kuka, akkor a nagyobb szupermarketekben vannak kijelölt helyek rá
- ételmaradék: komposztálási lehetőség híján lakossági szemét
Ha esetleg van kérdés, hogy mit hova kell dobni, szívesen válaszolok, utánanézek.
tejes doboz nem sárga kuka?
a papír cimkés műanyag csomagolás mehet bele vagy le kell szedni a címkét (általában lehetetlen teljesen)?
A "tejes doboz" ahogy te hívtad, azaz: Tetra Pak csomagolás nem lakossági hulladék! Az egy értékes szelektív anyag, amit egy egyszerű eljárással szétválasztanak (papírra, alumíniumra és műanyagra, majd újra hasznosítanak.
A Tetra pak minden csak nem szemét, a sárgába megy a fém és a műanyag mellé … valóban szükség lenne edukálásra … komposztálást is sokan csináljuk, szinte már minden kerületben van közösségi kert vagy a Hunyadin pl az állatkertnek gyüjtik.
@@tiborosztheimer9985 ki a fene vásárol még CD lemezeket? Senki. Akkor már inkább a csekkek műanyagablakos vackáért aggódsz nem 20 éves technológiákért
@@tiborosztheimer9985 a hungarocellt nem lehet beledobni a sárga kukába. Inkább vidd el fkf szemét gyűjtő pontra ott átveszik. Szerintem a cd-t sem lehet újrahasznosítani de ez nem biztos.
Hiánypótló!
Magyarországon nem csak az a probléma, hogy az emberek nem tudják/akarják normálisan szétválogatni a szemetet, hanem hogy a fogalmakat is pont úgy keverik mint a bácsi a riport végén. Környezetszennyezés vagy zöld energia két tök más történet, mindkettőért kell tenni, nem zárják ki egymást...
A csomagolások nagyrésze. A papírok nagyrészét hiába válogatod külön. Nem sok értelme lesz. Újra nem lehet hasznosítani. Olyan vékonyra van már legyártva, hogy nem lehet újra feldolgozni. Úgyhogy inkább ezzel van a gond.
A bácsi a végén pont,hogy tudja miről beszél... vagy keress rá Pléh Csaba nevére és rájössz miért pont vele beszélgettek.
Köszönjük! :) És mi történik azzal, amit elvisz a partner? Amit 2:30-nál említ. Azzal mi történik, hogyan hasznosul újra. Erről van már vagy lehetne esetleg egy másik riportfilm?
Ledarálják, újra elkészítik belőle azt a műanyag granulátumot amit aztán már újra tudnak gyártani bármivé. Műanyag borítás, műszerfal, töltőanyag, ilyesmik. Elvileg élelmiszer csomagolást nem csinálnak belőle újból.
Az utolsó zenénél pillanatra megijedtem, hogy mi is megy 🤣 (csak hallgattam nem néztem) amúgy jó és hasznos videó lett, kérdés eljut e azokhoz akik olyanok mint páran az elején.
básszámeg hát ezért volt ennyire ismerős :DD volt is mélyen legbelül valami chili izzadós flessem :D
@@WhoopYHoopY 🤣
Itt az a gond hogy norvegiaban egy zsák üveg pet és egyéb újrahasznosító gép egy 8000 Ft nyi pénzt adnak ...itthon jóformán minden a szemétbe megy és a hajléktalanok ha nem gyűjtenek ki akkor vehetnek úgy hogy 80-90% szemét égető lenne
Azt a pénzt amit visszakapsz azr ki is fizeted , ez a betétdij, ami 2024 től nállunk is bevezetésre kerül.
@@vinvin941 ez csak tervezet egy skandináv országba már legalább 10 éve lehet vinni automatáka ami egy vicc mert itthon ezeket felfeszitenek mint anno a telefonfulkeket
Ez a video se lett az igazi. Mindig csak vegyesről van szó.. És a döglött halon kívül minden mehet bele. Sokkal nem lettünk okosabbak
Környezetvédelmi szempontból az lenne jó ha nem gyártanánk ennyi szemetet.
Sajnos legtöbben második kukának használják..
Nem hinném, ha te nálad ezt tapasztalod akkor szólj a kösösképviselőnek hogy sok az előember a házba
@@PumpedSmartasselég gyakori
Sajnos idióták ezt nem fogják fel...
@@PumpedSmartass Ez családi házas övezet.
Legközelebb készítek videót amikor egy kukásautóba egyszerre öntik bele a kommunálist a szelektívvel. Biztos utána majd szétválogatják, ugye...? Azt elhiszem,hogy ha külön viszik akkor fel is dolgozzák de az utcán összeöntött és tömörített szemetet senki sem válogatja szét utána. Hiába vettük rá a fáradtságot. Nem minden héten van így de időről időre előfordul.
Igen, én is láttam már "összeöntést". Azóta nem izgatnak az ilyen propagandisztikus reklámfilmek. Nekem ezt már nem tudják megmagyarázni.
A természet is rengeteg hulladékot termel (lásd ősszel az erdőt), viszont nem termel szemetet. Ez is egy egyedülálló emberi tulajdonság.
Akkor lenne hosszútávon fenntartható a civilizációnk, ha a természetet le tudnánk másolni.
Szerintem nem a végfelhasználókra kéne hárítani a dolgokat hanem a nagyvállalatokat kötelezni arra, hogy biológiailag lebomló környezetbarát anyagokba csomagolják termékeiket, a legkönnyebb rányomtatni 3 nyilat meg egy számot a flakonra meg hogy "100% recyclable" .
A két szerencsétlen az elején azt se tudja mit beszél de nagyon okosnak akarnak tűnni
Mi már évek óta szelektíven gyűjtjük itthon a műanyagot + a papírt + az üveget :)
Szemetelni sosem szoktunk
Amit fel lehet tölteni elemet, azt újra feltöltjük
Szuperek vagytok, csak így tovább! :)
👍
Csakhogy ez nem városi legenda, ma már változott a rendszer de 8-10éve még tényleg csak újra összeöntötték a szeméttelepen, van ismerős aki sofőr a szemétszállításban neki is ki volt adva hogy amit szelektíven összeszedett azt szépen a klasszikus szeméttelepen borítás ki, miért találna ki ilyet? Szóval ez nem legenda mint a fiat motoros Lada...
Műanyagok esetén jó hogy odatettétek az ábrát, csak jó lett volna magyarázat is, a piros a nem újrahasznosítható, kicsit kockáknak: pc-t és a Ps-t nem dobjuk ki a szelektívbe :)
A házikedvencet temetni kell, nem szemétbe dobni. Szeresd a cicát akkor is, ha nem a tied vagy nem él.
Inkább arról csináljatok videót menyi szemét van szétdobálva cigaretacsik, energiaitalos dobozok stb. Üdv egy utcaseprő 🎉
Undorítók az emberek
Egyetértek, a cigicsikkekkel valamit kezdeni kellene, mert lassan beteritik a varost (Bp). Kemenyen megbuntetni, szankcionalni a szemeteloket, peldat statualni, mashogy nem fog menni ://
Ok, megint nem lettünk sokkal okosabbak. Csak pár, régóta megválaszolatlan kérdés: Miért is nem való az -egyébként számmal nem jelölt, de egyértelműen műanyag- porszívócső a műanyag szelektívbe? Mi a helyzet a CD-kkel, a 7-es (other) jelölésű műanyagokkal. Mi lesz a szelektívbe dobott PS (polisztirol, aka “hungarocell”) vagy éppen egy random acéllemez-darabka sorsa? Réz is dobható-e szelektívbe?
Mi a helyzet a kupakokkal? Mindenképp maradjon a palackokra csavarva lapítás után, ti. a legtöbb PET palack kupakja HDPE.
Van-e értelme az egészen pici, pl 2x2cm műanyag darabkákat is a szelektívbe dobni, vagy ezzel több kárt okozunk mint hasznot?
Hogyan kerül le a kilapított többrétegű italoskartonról a rácsavart kupak? Mik a különbségek az egyes régiók és a főváros hulladékkezelési gyakorlata közt? É.í.t.
Az 100 százalék, hogy a polisztirolt tilos a szelektívbe dobni, azt csak a szelektív hulladek udvarokban veszik át.
Mi lenne ha nem adnák el nekünk ezt a rengeteg csomagoló anyagot?
Kérlek ezt vidéken is vegyétek fel....(üdv egy vidéki)
Hát igen. Nálunk is össze öntik.😮
@@janospalkenez4574 lehet nem öntik össze de a válogatás biztosan nem tökéletes. Amíg nem érdekelt a lakosság vagy nem annyira igényes ez a probléma nem lesz megoldva tökéletesen.
Nálunk vidéken szétválogatják, menj el egy szemétlerakóhoz és megtudsz róla bizonyosodni 2 perc alatt.
Az, hogy milyen minőségbe az már más kérdés, azt nem tudom én sem.
Ha már végre valahára Magyarországon is van ilyen lehetőség akkor kötelessége lenne mindenkinek élni ezzel. Nálunk vagy 4-5 éve van sárga szelektív kuka és azóta lelkiismeretesen szelekáljuk,és próbálunk nem problámát okozni az amúgy is nehéz munkát végző szelektálóknak. Zöldet is külön gyűjtjük, komposztálunk is, olajat is külön leadjuk, meg a veszélyes/elektronikai hulladékot is.Tök jó hogy vannak ilyen lehetőségek. És igazából a klasszikus kommunáls hulladékunk minimális.
Egyik ember nemtörődömségéből egy másik embernek munkája lesz.
Most a tejes dobozokat hova kell dobni? Nemrég volt valami változtatás hogy azt is a sárgába kell dobni de én itt egyet sem láttam.
Nálunk a sárga-kék kuka egyben van kezelve, de ha jól tudom a hulladékfeldolgozó üzembe egyként egygbe kezelve mind a kettő kategóriát külön-külön válogatják..persze megkönnyítjük és gyorsítjuk a munkájuk folyamatait, de a lényeg, hogy a kommunális és a szelektív legyen elkülönülve, mert ott nem válogatnak, mármint a kummunális között..ha jól tudom
Tudtommal a műanyag közé!!
Attól függ hol. A fõvárosban a műanyaggal és a fémmel együtt a sárga kukába, konténerbe.
Attól függ hogy Bp vagy vidék, ugyanis a kék vs sárga jelölés nem minden településen ugyanazt jelenti. Továbbá Bp-n pl nemrég variáltak hogy a tetrapack (alut tartalmazó italoskarton- csomagolás) a sárgába vagy a kékbe menjen. Ilyen következetlenségek és információhiány mellett (hogy az emberek hozzáállásától ne is essék szó) ne várjanak csodát a hulladékkezelők se. Kettőn áll a vásár…
@@MrTizenhatkarakter Budapesten minden háztartás, minden évben kap errõl írásos tájékoztatást. Csak el kéne olvasni.
Itt nálunk 0,25 cent egy üveg,de ezt oliszba felszokták még számolni ha ol veszel egy üveg kolát,de legalább ezzel is próbálják ösztönözni arra az embereket hogy visszavigyék
8 emeletes házban lakom, 1 db sárga és 1 db kék kukánk van. Kb 1 nap alatt telik meg, hetente viszik. Ezért a gondnok kitalálta, hogy ő bizony átpakolja a sima kukákba a tartalmát kétnaponta mert azt kétnaponta viszik. Sajnos így hiába is próbálok tenni a környezetemért egy heti hulladéknak alig egy hetede ha eljut ebbe a válogatóba a többi a szeméttelepen végzi :(
Igen ez sajnos gyakori probléma, de lehet igényelni a közös képviselőnek jelezni kell..vagy írni az illetékes hulladékkezelő szolgálatnak, hogy kapacitás bővítésre lenne szükség..Vagy van az a megoldás, amit én is alkalamzok..összegyűjtöm kocsiba rakom és bedobom a legközelebbi hulladékgyűjtő sziget konténerébe..vagy irány a hulladékudvar.. Igen tudom, kissé időigényes és körülményes, de ha én meg tudom csinálni és veszem rá a fáradtságot, akkor másnak sem jelenthet ez különösebb problémát.. :)
@@TheCsongore Meg szoktam várni a napot amikor viszik, akkor kiviszik a kukákat a ház mellé, és akkor viszem le, onnan már nem hozza vissza. Többször lett szólva már az elején, hogy kevés, de a szövetkezet gondnoka szerint nem fér el több kuka a házban.
@@bapszy Az sem rossz megoldás, és ha a zsákot a szemétgyűjtő kuka mellé teszed, akkor elviszik? (Jobb esetben, ha nem cincálják szét állatok-emeberek és az időjárás..)
@@TheCsongore Nem kell melle tennem, olyan uresek a kukak hogy siman belefer :D
@@bapszy jaa értem, de hát aki utánad akarja hozni, az már nem tudja hova rakni..?
Én szelektíven gyűjtöm otthon a szemetet, de legutóbb konkrétan a sárga és kék fedeles kukából a kukásautó egyszerre vitte el a válogatott szemetet. Ez hogy van? Tudja szeparáltan szállítani? Egyszeri alkalom lehetett mert kocsihiány volt esetleg? Tényleg érdekel.
Léteznek osztott kamrás gyűjtőkocsik, így egy körben be tudják gyűjteni a különböző típusú szelektív hulladékot.
Egybe viszik el , egyszer le kamerázom. Beszarsz
Némely csomagoláson meg-megjelenik, hogy hová kell dobni. Ezt egy kicsit erőteljesebben lehetne "hirdetni" akár egy Túró Rudi, akár egy SIÓ gyümölcslés dobozon, vagy bármelyik ásványvizes flakonon. Nem a Túró Rudit akarom ekézni, de azt hiszem mostanában pont az ő csomagolásukon van valami teljesen mihaszna Spotify playlist QR kód vagy valami ilyesmi; igazából semmire nem jó, ehelyett inkább mehetne ez a "reklámfelület" arra, hová dobd a szemetet. Sokat kell ismételgetni és egyszer majd megragad az emberekben, a propaganda is ugyanígy működik.
Ismerek olyat aki egy londoni hulladékfeldolgozó előválogatójában dolgozott. Ők is találtak 1.5 méteres haltetemet, kutyatetemet, éles lőfegyvert, viszonylag gyakran pénzt, de akár értékes régi könyveket, meg ami csak van körülötted a lakásban... 😄
Habár mi szelektíven gyűjtjük a szemetet azért elárulhatom nektek, hogy édesapám látta, ahogy a szelektív szemetet fogják és elássák a magyar földekbe. Azért ilyenre is van példa.
Talán ha többet fizetnének az üvegért többen vinnék vissza. Itt finn országban pl egy 1,5 literes flakonért 40 centet adnak. Elég vicces h a legtöbb helyen vagy semmit vagy az aluért adnak 1-2 forintot.......
Ez vérlázító! A pet palackon és az alumínium dobozon kívűl mindent elégetnek. És ezt büszkén mondja! "Energetikailag újra hasznosítjuk."
persze 380ezer tonna hulladékot hasznosítottatok újra tavaly. Az napi minimum 1000 tonna hulladék. Na persze. Akkor ebben az üzemben legalább 1000 bálának kéne lennie ott kockázva. Hol van a napi 1000 tonna? NA? Milyen szép új gépek, és válogató sor. Mennyibe került ez a kisfilm?
A Zuglóba is eljöhetnétek, ugyanis van, hogy hetekig nem vizik el a kukákat, a kifizetett számlák ellenére sem.......
Probléma 1 = Még mindig sokkal olcsóbb előállirani egy új müanyag palackot , mint ujrahasznosított anyagból csinálni egy palackpt. Probléma 2 = a rengeteg fajta műanyagból csak 1-2 fajta az amit ujra lehet hasznosítani! Probléma 3 = Nettó hatugság az "ujrahasznosítás" mivel amelyik anyagot ujra is lehet hasznosítani azt is csak néhányszor lehet ujrahasznosítani és akkor is minden alkalommal romlik a minösége és keverni kell uj müanyag alapanyaggal tehát az "ujrahasznosított" műanyag is csak részben ujrahasznosított és 2-3 ujrahasznosítás után teljesen értéktelen szemét max elégetni tudják. Szóval ne csináljunk már úgy hogy mekkora hősök vagyunk ezzel az ujrahasznosítással mert nem. Ja és hatalmas pénz pocsékolás is az hogy emberek kézzel válogatják a szemetet...a logisztikával ide oda szállitgatással további extra költségek rakódnak rá a műanyag árára ami miatt pont semmi értelme anyagilag az ujrahasznosításnak arról nem is beszélve mekkora plusz környezetszennyezéssel jár ez az "ujrahasznosítás" mintha elégetnek egyből. Már vannak olyan égetők ahol az égés melléktermékét a füstöt nem engedik ki a levegőbe hanem egy zárt rendszerben vissza forgatják az égéstérbe és azzal is javitják az égetés hatásfokát és így nem szennyezik a környezetet. Az ujrahasznosított műanyagnak kb 4x 5x nagyobb az őko lábnyoma mintha uj műanyagot állítanánk elö és a használtat egyből elégetnénk. Na ez meg a valóság!
Majd ha ti fizettek nekem akkor szelektálok :))
legalább ne dicsekednél vele ha már kretén vagy!
Nállunk sajnos havi 1x ürítik. 2 után tele vannak...
Egy maszkot adhatnának a munkásoknak ...
Ja, tudja a két okos, hogy hova megy, de megindokolni már egyik sem tudja, miért. Csak ugyebár könnyebb rosszindulatúan feltételezgetni, mint utánajárni. Gratulálok, ezek az emberek visszanézhetik magukat és elgondolkodhatnak, hogy talán kellene egy kis mentális takarítást végezni. Tisztelet azoknak, akik körültekintően gyűjtik.
Pár éves korom óta szelektíven gyűjtjük a hulladékot. Nekem herótom van, megfeszülök tőle, ha valaki ennyire sem képes, , annyira sötét, illetve fogalma sincs, hogy mi különbség egy karton doboz és szaros pelenka között.
A régi rendszerrel mi volt a probléma?
Az üveg tisztítása kevesebb energiát és munkát igényel,mint a mai folyamatok!
Valójában sajnos nem.
@@karena833 összegyűjtik, kimossák és újra felhasználják! Mi ebben a rosszabb mint hogy kinyerik a kőolajat, szállítják, vegyiparban kémiai úton bintják, granulátumot készítenek, szállítják, csomagolóanyagot készítenek, szállítják, stb.
?
Támogató komment
ezt is érdemes megnézni, angolul ruclips.net/video/LELvVUIz5pY/видео.html
Jó biznisz valakinek... De az hogy mindenféle hulladék műanyagot égetnek az kifejezetten kártékony dolog... ennyit az energetikai hasznosításról....
Nem tudom miért van papír tető meg papír szîvószál. Miért??? Miért is? NER?
Egyszer nézz meg egy videót,amiben egy tengeri teknős orrából próbálják kihúzni a műanyag szivószálat.Ezért.
Mar boccs, de akkor mivel magyarázható meg az a 3db Budapest méretū szemétkupac, ami folyamatosan növekszik itt a város környékén? -ugyanez szeged, csak ott 4 ilyen van, 4 db szeged méretū szemétkupac... a szemét útja... szépen hangzik... bizonyosan valamennyi hasznosul, de... ez azert tul szep hogy igaz legyen...
Mi köze van a szemétkupacodnak a szelektív hulladékhoz? Itt nincs maradék mert az megy az erőműbe.
"40% százalék kerül újrahasznosításra" Akkor nem nagyot tévednek, akik szerint összeöntik.
Ez a riport a háttérhatalom és a sorosista dollárzöldoldal szánalmas próbálkozása, hogy megfosszák a zembereket az egyik legkényelmesebb indoktól, hogy miért nem foglalkoznak ezzel a felesleges klímahisztivel. A végén, még azt is be fogják magyarázni, hogy nem csak a világ urai tehetnek mindenről, hanem nekem is van felelősségem! Felháborító!
Először azt hittem irónia, így repült is a lájk, mert nagyon betalált, még a név is 👌😄
De végülis sajnos nem vagyok benne biztos, számomra csak az évszám utal arra, hogy mégiscsak irónia 😊
@@David.Frankenberg Teljesen érthető! Manapság nem létezik az abszurdnak olyan foka, amire biztosan azt lehetne mondani, hogy "na ez már nem lehet komoly"!
@@David.Frankenbergennyire hülye már csak nem lehet valaki 😂
@@alihorda Ki kell ábrándítsalak: sajnos lehet!🤥Nem olvasol elég comment-et. 😅
A szarkazmus csak körítés. A bejegyzés/hozzászólás lényege, hogy nekünk teljesen mindegy, hogy egy legendának mennyi a megalapozottsága. Ha lehetővé teszi, hogy lusták és feletőtlenek maradhassunk, mert segít a hárításban, akkor szeretjük elfogadni a sztorit. Akinek nem inge, ...
Akkor ha rádobom a cipőt a tűzre az nem anyagában hanem energetikailag újra hasznosul.
ez így van, csak amíg te ezzel szennyezed a környezeted, mert a kémiai anyagok elégetése során sok-sok káros anyag is a levegőbe kerül, addig az égetőműben ezen káros anyagokat kiszűrik és nem szennyezik a környezetet
Ja csak millió mérget eresztesz szélnek...
Ez az egész szemétválogatás egy nagy mókusvakítás! Nem szabad komolyan venni. Vonaton tudatosan apuka megkeresve a megfelelő kukába rakja a szemetét. Végállomáson takarító mindegyikből egy zsákba gyüjti. Majd négy zsákot fog húzni maga után. Embereket lehet idomíami mindenre, kellenek az új eszmék.
Ostobább vagy a Valóvilág villalakóinál.
Sajnos nem ez az egyedül eset és nem kell messzire menni..nálunk a cégnél is ez volt a takarító személyzettel, amíg rá nem szólt valaki, hogy rosszul csinálja..Ugye a személetformálás-társadalmi oktatású nevelésből az idősebb és nem a legélesebb észjárású réteg (takarítók) kimaradtak..Ők csak próbálják a maguknak a legjobb és legegyszerűbb megoldást választani..
@@istvansebestyen5016 Szépen megfogalmaztad saját magad mibenlétét!
@@TheCsongore Teljesen igazuk van! Mindenhol mindenkit erre a szelektiv agymenésre akarnak kényszeriteni.
@@istvansebestyen5016 pedig azok magasra ... Akarom mondani ép elég alacsonyra tétek a mércét!! 🤣
Társasház, négy fajta kuka. (Papír, fém, műanyag, kommunális). Jön egy kukáskocsi, és egymás után borítja magába a kukákat.
A kocsin belül több rekesz van a többféle szemétnek
A kommunális csak kommunálist visz, vagyis az a klasszikus szemetes. A szelektív másfajta autó, látni rajta. Tehát, ha jön a kommunális, az csak a kommunálisat viszi el (zöld és fekete kukák).
@@szaszm_reméljük! 😊
Többe kerül az újrahasznosítása a műanyagnak, mint az újonnan gyártása.
És? Dobjuk a város szélére vagy a tengerbe, hogy új szigetek nőjenek ki?
Pont, az a lényeg, mert az is GDP, azon belül bevétel, adó, stb.! A zöld hulladék elszállítása is ugyanaz, a semmiből csinálunk költséget/bevételt, adót, GDP-t!
Miért, van külön haltetem - kuka? Máshová kell dobni a csirkecsontot, a lerágott sertéscupákot és halszálkát? Hány szemetest tartsak otthon?
Meglepő, de a haltetemet nem a szelektív kukába kell dobni a műanyagok közé. Én is csodálkozom rajta.
@@Sorosgyorgybaloldal mi volt az bikacápa?
@@Sorosgyorgybaloldal Tehát akkor még egy kuka. Ilyen és olyan szelektív, és plusz egy egyéb kategória. És majd a proli, a 35 - 40 négyzetméteres panel apró konyhájában legalább háromféle szemetest tart.
Nyilván.
@@HakapesziM A haltetemet kidobod a sima kukába. A műanyagba műanyag, a papírba papír. Ne műhisztizz.
A sima szemetesbe kell dobni, nem a szelektivbe. Nem bonyolult
Heti 1x jön hozzám a kukás addigra a kommunális nálam 2x is megtelik. Úgyhogy ilyenkor a szelektívbe is kidobok bármit. Tudom miattam tart itt a világ. XDDDD
@@nevilsen8014 Gyűjtsed anyádat is a szelektívbe, oda való veled együtt. Puszika
Gratulálok! Büszke lehetsz magadra!👏🏻
@@S0time Az vagyok igen! Van egy gyönyörű párom, önerőből felépítettem egy házat hitel nélkül, van egy sikeres vállakozásom... az vagyok... Egy szar szelektív kuka ezen nem fog változtatni...
@@hapcimorgo de valamiért mégis fontosnak tartottad megosztani, hogy szarsz a környezetedre.
Ha nekik ez fontos akkor szelektàljàk a szemetemet, semmi gondom vele, nem ingyen viszik a szemetet utàna azt csinàlnak vele amit csak akarnak!!
Semmi szelektiv dolog nem lètezik, minden szemèt egy helyre kerül a telepen!!!
Támogató komment