Podlahový polystyren | Reflexní fólie | #61 Stavba domu svépomocí
HTML-код
- Опубликовано: 9 фев 2025
- Pokládka podlahového polystyrenu 150kPa ve třech vrstvách a reflexní fólie.
Pokud chcete podpořit naši noční tvorbu videí a získat i pár výhod, můžete se stát členy RUclips komunity kliknutím na tlačítko "Připojit se" :)
Instagram
/ cestazabydlenim
Web
www.cestazabyd...
Líbí se mi, že máš rozum a neposloucháš přesně ty typy lidí, co jsi jmenoval, nivelačka, hrboly atd, důležité to dělat kvalitně, ale taky zůstat nohama na zemi a uvědomit si, že stavba není strojírenství. Děláš to správně, takhle se to dělá v 99% případů.
Dĺky :)
My jsme to udělali tak, že máme PVC hydroizolační fólii a na ní máme betonovou mazaninu (vyrovnání a zároveň ochranná funkce). Je to dražší varianta, ale nějaká nivelačka je cenově teda dost crazy. To jsem u nikoho ještě neviděl upřímně.
Začíná se tady objevovat docela dost různých způsobů, jak vyřešit jednu věc :) Zajímavé. Ve vašem případě je to asi taky jedna z těch finančně náročnějších variant, když 1. vrstva EPS včetně liaporu byla za 6tis. Pro nás bylo důležité, že jsme mohli hned navazovat, ale u čehokoliv litého se musí čekat na vyzrání.
@@cestazabydlenim No, pro nás byla ta mazanina důležitá spíš jako ochranná funkce. Ta PVC fólie má super vlastnosti v porovnání s asfaltem, na druhou stranu je hrozně náchylná na protržení, proto se zalije betonem a ten to kryje. V podstatě ta mazanina se nechala tvrdnout dva týdny a pak se začala zdít hrubá stavba.
@uipathcustomactivities8560 jasně, chápu. Ta fólie funguje i jako ochrana proti radonu?
@@cestazabydlenim Má pravdu, ten chlapec.
Ja som na vyrovnanie medzi spojmi hydroizolacie najprv skusal davat piesok (do "jamy") a na spojoch som daval penu. Pri chodeni po eps sa totizto ten piesok pod nim presuval a musel som to dorovnavat. Takto som spravil dve miestnosti a potom som si spomenul, ze mam teplovzdusnu pistol 😉 s tou sa da eps tvarovat uplne na milimetrovu presnost (chce to cvik samozrejme). Na miesta, kde su kable som vyrezaval odporovym nozom pri vacsich zvazkoch som len prikladal. Nasledne som vsetko lepil penou, my mame anhydrid,tak som nechcel riskovat. Ale tiez to s penou nie je dobre hrotit, len tak frknut, ono to uz v pohode drzi. To som odkukal od strecharov na plochej streche.
Jj, s pískem a liaporem mám podobnou zkušenost. Pořád někam cestuje a je to spíš nepříjemné. My jsme kabely prostě objeli v první vrstvě a v další už jsou překryté.
Přesně skladat na sucho, a druhou vrstvou překrývat spáry 🙂
👍
Dobrý den, také máme před litím podlah, zajímalo by mě, čím a proč máte purenity natřené zevnitř? Z Venkovní strany je máme ošetřené tekutou hydroizolací, ale z vnitřní strany nemáme ošetřené vůbec. Děkuji.
Je to stejná tekutá hydroizolace jako venku. Webertec 915. Hydroizolace je pod purenitem přerušená, takže tímto je to znova uzavřeli. Jestli ji máte spojitou, tak by to bylo asi zbytečné.
Tu IPU mas teda riadno rozjazdenu :), to ja mal ako novu, asi to bude tym ze som staval svojpomocne. Spoje 4mm som vyrezaval pracne rezackou na polystyren, 2. vrstva isla ako po masle, pouzil vsade 150S. Ziadny liapor a podobne srandy ako piesok som vobec nepouzil. co bolo treba vypenil. Vyhol by som sa krizovym spojom :) Plus vsetky el. kable by maly byt v chranickach :)
Koukni se klidně na předchozí videa a uvidíš, že po desce nic nejezdilo. Prostě normální opotřebení a u asfaltových pásů vzhled není moc důležitý :) Prostě tam máme 8mm asfaltu (2 vrstvy). Ale pěkně sis s tím pohrál, když ti ta pracnost stála za to.
Zdravím, chtěl bych se zeptat jak jste řešili skladbu pod krbovými kamny? Děkuji za odpověď
Neřešili, protože nemáme krbová kamna :) Ale jinak bych tam dal XPS stejně jako jinde, kde bude stálé, velké zatížení.
Cením taky když žena přidá ruku k dílu 🙂
Ve dvou je to super 🙂
dobrý deň, mám pocit že ste dávali hydroizoláciu aj na vnútorny purenit na hs portáli ? vďaka za odpoveď
Dobrý den, ano dávali, protože pod purenitem je hydroizolace přerušená. Kdyby byla v kuse, nebylo by to potřeba.
Jaky rozdíl výšek / nerovnost mate na zakladove desce? Museli jste ho nějak řešit, nebo mate polystyren "do kopce"?
U zakládání první řady cihel nám technik naměřil rozdíl cca 5mm v celé ploše, takže bez problému. Po položení desek byl celkový naměřený rozdíl do 1cm
@@cestazabydlenim wow, to máte extrémně rovné teda! Museli jste se snažit, mně dělala desku firma a mám tam skoro 3 cm kopec uprostřed oproti obvodovým zdím.
@matejlinek287 no, co na to říct… desku jsme dělali poprvé v životě a trvalo nám to 2 hodiny práce ve 3 lidech. Takže tolik k firmám a základovým deskám.
tam jak bude predstena...nebylo lepsi ji udelat primo na desku a polystyren a dilatacni pas dotahnout k ni?
Předstěnu není problém ukotvit do podlahového betonu. Můžu si ji potom udělat na míru podle toho, jak nám to bude vycházet.
Pouze připomínám, použitá reflexní folie nemá žádnou odrazivost tepla směrem zpět, tedy do interiéru. Reflexní folie funguje pouze na složku přenosu sálavého tepla a odráží ho zpět pouze za předpokladu, že je tam vzduchová mezera, typicky pro představu, folie umístěná za radiátorem. Jakmile ji zalijete betonem, tedy mezera je pryč, nastává přenos tepla pouze vedením a věřte mi, hliník je opravdu dobrý vodič tepla, které odvádí od zdroje. Další argument, o němž vám prodejci neřeknou, je chemický, anhydrit i beton je zásaditý a hliníkovou folii rozleptá. A prodejci těchto folii vám slíbí cokoliv, jen abyste ji koupili. Předvedou vám třeba kombinaci s bublinkvou folií a je to v jejich ústech téměř zázrak.....není, fyzika to vysvětlí znova a zjistíte, že je to zase hloupost....takže snad jedině rastr vám k něčemu bude.
Když budu mluvit za sebe, tak pointa použití fólie určitě není odrazivá vlastnost. Souhlasím s tím, co píšete. Je to prostě nějaký dělící prvek, rastr… pro účel anhydritu ochrana proti zatékání. Co se s ní stane potom je mi víceméně jedno. Je tak levná, že mě nenapadá nějaká super výhodná alternativa. Vás ano?
Preco ste nepouzili separacnu foliu medzi pasy a EPS? Vsade mi hovorili ze EPS zle reaguje pri kontakte s pasmi.
To je dnes neplatná informace. Akutální vyjádření Isoveru: Ano, EPS se s asfaltem dobře snáší a tak se v konstrukcích tyto materiály běžně kombinují.
EPS nebylo vhodné pokládat na dnes již nevyráběné typy dehtových lepenek.
@@cestazabydlenim Tak toto som nevedel, to je skvela infomacia. Dakujem.
@jakesvk7309 Není zač a díky za podporu :)
@@cestazabydlenim vím že to nemá nic společného s polystyrenem, ale u střešních pojistných fóliích toto ještě platí i dnes
@@jakesvk7309pokiaľ viem separačná vrstva (fólia) sa musí používať aj na PVC izoláciu pokiaľ zatepľujete polystyrénom ... PVC totižto obsahuje rozpúšťadlá (alebo mäkčidlá?) ktoré rozpúšťajú polystyrén ....
Nezvažoval jsi místo těch prvních dvou vrstev litý polystyrén?
Nezvažoval. Každý to má jinak, ale pro mě je každá firma na stavbě stres. Musíš dopředu domluvit termín a pak ženeš jako blázen a ve výsledku některé firmy pak nedorazí včas a stavba stojí atd. Takže pro nás toto bylo úplně na pohodu, levněji a bez stresu. Tak akorát to vyšlo před betonáží podlah.
@@cestazabydlenim měl a mám to to samé. Raději si to poseru sám, což se stává málo kdy a výsledek je vysoce nadprůměr.
Někdo srovnává kopaným pískem.
ten písek stažený latí podle vrchoku ipy bych já raději udělal.. nebo případně housenku nízko expanzky do těch mezer..
Taky možnost. Je potřeba posoudit podle kvality podkladu.
ja tam daval křemicitý písek bez toho bych se bal že to někde sedne… ale nivelačka by byla drahá blbost
Ty jo.. já dával 23 cm podlahového 10 cm a 13 cm 🤣🤣
To máš dobré 😀 A kolik máš na fasádě a na střeše? Obecně platí pravidlo, že nejvíce je na střeše, méně na fasádě a nejméně v podlaze. Logicky podle toho, kam jde teplo. My když máme na fasádě 20, tak na podlahu je 18 adekvátní.
@@cestazabydlenim fasádu jsem nezateploval. Mám 44T cihlu 2v1 a má stejnou propustnost tepla jako cihla 30 zeď a 10 polystyren. ( Tak nějak to vycházelo myslim ten koeficient bylo to +- nastejno). Na strop jsem dával skelnou foukanou 40 cm. Samozřejmě to nebylo nějak myšleno ten komentář, že to máte špatně, nebo že dáváte málo. Spíš to byl posměch mě samotnému, že jsem dával určitě zbytečně moc velkou vrstvu. Prosazovali jsme okna a dveře na 1 šár cihel + zakládací malta. Tak už pak stejně nebylo cesty zpět.
Chápu :) Je pravda, že když jsou dveře v projektu z nějakého důvodu vysoko, tak se ta výška musí někde nahnat a zateplení je 100% nejlepší volba. Snad to někdo nenahání betonem 😅
Mohol si dat styrodur...znamemu sa pod podlahovym mierne hojda poter na niektorych miestach (krajoch). Ma podlahove kurenie, pochybujem ze to bolo zle ulozene..
Styrodur… myslíte XPS na celý dům? To jsem ještě neviděl. Finančně by to byl nesmysl a se 150kPa EPS nebudeme mít problém. Jestli se to vašemu známém houpe, má to špatně položené.