Witam my mamy GWC rurowe 2 rury o długości 50m przekrój fi 160 zakopane ponad 2metry, zrobiliśmy sami koszt materiałów 6tysiecy, koszt koparki 2tys można taniej ale korzystaliśmy z atestowanych przewodów. Może podsumowując jesteśmy bardzo zadowoleni po pierwsze nigdy na rękuperator nie idzie poniżej zera i nie trzeba dogrzewać a jeśli nie ma grzałki to nigdy nie zamarznie. Myślę że przy małym domu i trudnej działce może nie być sensu robić GWC ale przy większym domu ponad 150m i działce takiej jak u nas gdzie wykonanie było proste to już warto. Jeśli ktoś jest zainteresowany płaszczyznowym GWC to na naszym kanale jest film dość dokładny jak sąsiad montował . Pozdrawiamy 👍
Jeśli coś wlezie do takiej przytulnej bo chłodnej latem ciepłej zima rurki i zdechnie albo co gorsza uwije gniazdko to co wtedy? 🥴 Wychowałem się w domu zbudowanym w 1930r i podłoga mojego pokoju czyli strop piwnicy to był tzw strop Klaina czyli belki ceramiczne puste w środku. Wlazły tam myszy i jakaś zdechła....zapach myszy towarzyszył mi przez całe dzieciństwo 🤦
@@notoco1199 u nas GWC jest tak skonstruowane że można całość wypłukać a nawet całość zalać wodą i spuścić , więc to co Pan napisał u nas się nie wydarzy. Co prawda mamy bardzo dogodną działkę do takich inwestycji , dom jest 3m wyżej od czerpnia i jakieś 6metrow wyżej od rury spustowej.Cala instalacja jest wykonana z dużym spadkiem bo działka na to pozwoliła.W którymś z naszych filmów o GWC pokazywałem jak płuczemy całą instalację. Pozdrawiam
Po pierwsze, nie ma czegoś takiego jak gwc płaszczyznowe, jest płytowe. Po drugie, rura 160 jaką masz zakopaną jest na 99% rurą kanalizacyjną wykonaną z PVC i nie nadaje się do transportu powietrza. Nie radzę nikomu wykonywać takich patentów.
Witam, Panie Dzitku przede wszystkim na głębokości od1,2-2m(zależy od rejonu) temperatura jest stała niezależnie od pory roku i w Polsce wynosi ok. 12-15st,C a wraz ze wzrostem głębokości temperatura się zwiększa (określa to stopień geotermiczny określony dla danego obszaru). Ja mój GWC użytkuję już 20 lat (jest to najprostszy 22m rury fi200 na głębokości od 1,5 do 2m), w domu temperatura latem nigady nie przekroczyła 25syC, z GWC nigdy temperatura ni była niższa niż 10stC. Instalację mam oczujnikowaną i wiem jakie teperatury są na wlocie i wylocie z centrali wentylacyjnej, dlatego jeżeli twierdzi Pan że przy temperaturze zewnętrznej 0stC do domu nadmuchiwane jest powietrze 19stC to gratuluje super rekuperacji. A jeżeli chodzi o wodę to wystarczy jeżeli rury są ułożone z małym spadkiem i na końcu zrobi się studzienkę chłonną ( oczywiście poziom wód gruntowych musi być odpowiednio niżej od GWC).
Gratuluje wyników bo są naprawdę super przy tak krótkim wymienniku. Ja mam rekuperację i w zimę średnio daję mi 17 stopni na nawiewie, a mój rekuperator nie jest pierwszych lotów, najtańszy na rynku jaki był, więc zakładam że lepszy dałby spokojnie średnio 19 bez GWC, zresztą można znaleść sporo informacji od ludzi którzy maja rekuperator i twierdzą że spokojnie mają 19 albo i 20 stopni na nawiewie, przy temp. zewnetrznej 0 stopni, oczywiście im chłodniej tym wydajność spada, ale nie są to spadki o 10 stopni.
Oczywiście, że chodzi o zwrot z inwestycji. Tylko wszystkie wartości które się tu oblicza są manipulowalne. Otóż, przy GWC żwirowym, lub płytowym, zachodzi klimatyzowanie powietrza. Klimatyzowanie, czyli oczyszczanie z pyłów i innych aerozoli, nawilżanie, lub odwilżanie oraz schładzanie, lub ogrzewanie. Poza dogrzewaniem, wszystkie inne parametry doprowadzane są do stanu komfortowego. Przy mądrym, przemyślanym zastosowaniu kombinacji GWC i rekuperatora, praktycznie nie ma potrzeby montowania jakiegokolwiek systemu grzewczego! Mówię oczywiście o nowoczesnym domu o niskim zapotrzebowaniu na ciepło (30 kWh/m2/rok i poniżej). Na ekstremalnie niskie temperatury można zamontować dodatkowo nagrzewnicę kanałową. Zamiast kosztów kominów, podlogówek lub kaloryferów, mamy system obowiązkowej wentylacji, który staje całym systemem grzewczym.
GWC przy szczelnym nowoczesnym domu daje duży komfort, nie trzeba dmuchajacych klimatyzatorów które dla wielu są niekomfortowe. Dodatkowo progi 2000kWh - z klimą na mur beton się nie zmieścisz. Rekuperacja bez GWC często musi załączać prądożerna grzałkę zimą a szczególnie przy około 0st C żeby nie zamarzał wymiennik. Dobrze zrobiony GWC przeponowy z np zeolitem to nie ma prawa tam być pleśń czy grzyb. Jeśli tylko warunki glebowe są odpowiednie to warto inwestować w GWC ;)
@@SuperCierbo to się akurat zgadza. Tak się składa, że mam dwa wymienniki geostrong pod halą. Cena obecnie jest nieadekwatna. Te zielone panele są na granicy nazwania tego folią falistą. Generalnie nie polecam. Inwestycja pod wpływem impulsu. Teraz obawiam się, że nieopłacalna
W tej chwili mam dom podobny do autora filmu tyle że bez rekuperacji,czyli pompa ciepła i fotowoltaika Po 4 latach użytkowania mogę powiedzieć że koszt to 200zl rocznie za prąd /czyli opłaty stałe/ Rekuperator daje może z 500 kwh rocznie na każde 100m2 oszczędności, więc gdyby autor założył dwa panele więcej nie wydałby tyle kasy na rekuperator nie licząc pracy własnej. Mimo to autor filmu wydał pieniądze na coś co mu się nigdy nie zwróci. Czy to źle? W mojej opinii nie. Biorąc pod uwagę obecną sytuację, mam tu na myśli nowe zasady fotowoltaiczne, gdybym budował nowy dom jeszcze raz to napewno znalazłoby się tam na pierwszym miejscu rekuperacja i gwc na drugim dopiero fotowoltaika i pompa ciepła z ogrzewaniem podłogowym, a najwięcej uwagi poświęciłbym szczelności i izolacji termicznej. Żadnych okien od strony północnej i garaży w bryle budynku. Pozdrawiam myślących
@@arturjolero7920 bardzo rozsądne podejście. Rekuperacja i GWC nie ma się zwrócić w głównej mierze. To poprostu duży komfort i świeże powietrze w domu. Fotowoltaika to dodatek. Pompa ciepła z podłogowka to wygoda w postaci ciepłej przy szczelnym i dobrze zaizolowanym budynku.
Dzidek zawsze prawdę powie, a nie pier*oli 3po3 jak Ci wszyscy znawcy, handlarzyny. Zdrowo rozsądkowe podejście do sprawy. Pozdrawiam serdecznie. ps. GWC super rozwiązanie jak ktoś ma luzne kilkanaście tys w kieszeni. Fajnie jak jest, jak nie ma też nie ma tragedii.
Ja natomiast będę budował żwirowe GWC, nie wiem dlaczego od razu je odrzuciłeś. Czy się to opłaca? Tak, zdecydowanie. Kwestia tylko i wyłącznie właściwego zaprojektowania i wykonania. Kilka istotnych kwestii: 1. Ważny jest właściwy wybór rekuperatora - nie może być za słaby 2. Rekuperator musi mieć możliwość sterowania przepustnicą dwudrożną 24v (z czujnikiem temperatury), która będzie otwierać się na czerpnię z zewnątrz budynku albo na czerpnię z GWC. 3. Trzeba mieć odpowiednie miejsce na działce - ja wykorzystam wykop pod garaż, który będzie w osobnym budynku. 4. Po wymurowaniu ław (prostokąt) wypełnię to żwirem płukanym (około 30 cm) i zamontuje na skraju budynku z jednej strony czerpnię GWC a z drugiej przyłącze do rekuperatora 5. Rury będą miały układ grzebieniowy dla zwiększenia powierzchni wymiany cieplnej. 6. Całość zamknę od góry jakąś izolacją, która zostanie mi po budowie i uzupełnie ziemią. Dlaczego żwirowy GWC - bo jest naturalny, bo się szybko regeneruje, bo nawilża powietrze, bo jest tani. Rury z powodzeniem można wykorzystać zwykłe kanalizacyjne. Latem będę miał za freee klimatyzację a w zimie uzysk cieplny (zwłaszcza nocą gdy jest najzimniej)
Prosiłbym o linka do tego człowieka,który to policzył. Mnie się wydaje,że to gra warta świeczki przy domu pasywnym. GWC pod płytę i także uzysk lepszy do tego powietrze jest wilgotne nie tak jak po zwykłym rekuperatorze. Parametry można poprawić utrzymując ziemię wilgotną. Co do grzania- przy minus 15 nie wierzę że jakaś pompa wyda i nie będzie potrzeba wspomagać się grzałkami w pc i rekuperatora. Średnia w lecie 19 stopni, jakoś w ostatnie lata to w dzień jest grubo ponad 30, w nocy nie spada poniżej 24 Co do lepszego rekuperatora miałoby by to sens pod warunkiem dużej izolacyjności i szczelności budynku.
jest jeszcze GGWC (glikolowy gruntowy wymiennik ciepła) - chyba najlepsza alternatywa aby uniknąć (przypadkowo) problemów z np. plesnia, wilgocią, czyszczeniem itp , tu problem nie istnieje
@@Dzidek1 moim zdaniem najlepsza alternatywa (ja taki zrobiłem) rurę układa sie najlepiej "meandrycznie" (aby powstał regularny wymiennik) i potem wypełnia się roztworem glikolu (który pośredniczy w procesie wymiany cieplnej - poprzez wymiennik ciepła (ciecz powietrze) - przypomina to wielowarstwową chłodnicę w skrzynce podłączoną do kanału czerpni. W tych instalacjach glikol praktycznie nie ulega starzeniu (stabilne temperatury) - czytałem o instalacji, która pracuje doskonale od ponad 20 lat na tym samym roztworze glikolu (to tak przewidując zarzuty, że serwis drogi) ;)
Dla mnie jedyny ważny punkt to chłodzenie domu latem. Rekuperacja potrafi przegrzać dom GWC ma temu zapobiec. Prąd idzie do góry klimatyzacja będzie kosztowna chociaż mam w planie montaż klimatyzatora na wszelki wypadek. Jeśli GWC płytowe zachowuje sprawność przez 24/7 a nie jak w rurowych że po dobie już nie działa i musi się zregenerować. To jest to dobre rozwiązanie oczywiście nie dla każdego. Mało jest informacje użytkowników.
troche jesteś Pan leśny dziadek niby coś Pan wiesz ale tak na prawde opierasz sie na opiniach z internetu. Zrób Pan pomiary i oprzyj swoje wywody na jakimś przykładzie. Cały czas powtarzasz Pan "chyba", "możliwe", "różnie bywa" :) bardzo wiarygodne.
Nawet GVC na jodkowanych rurach ma problem w dłuższej perspektywie z higieną. Jak jest wysoki poziom wód gruntowych to w ogóle trzeba zapomnieć.Musiałby być to system zgrzewany do czołowo, a nie uszczelkowany. Pewnym kompromisem jest GVC glikolowe - nie ma tych ryzyk będzie trochę gorsza wymiana. Mimo to lepiej nie mieć śmierdzącego i z powiewem grzyba powietrza na nawiewach. Niektórzy robią GVC z kanalizacji .... Sami narażają się na kłopoty zdrowotne. Wykonaliśmy kilka rurowych 15 lat temu i wystarczy . Teraz inne tego typu rozwiązania bezpieczne oi higieniczne.
A ja bym to policzył inaczej. GWC kosztuje 10000, klimatyzator z montażem 4000. Zakładamy klimę zamiast GWC. Klima ma SCOP powiedzmy 3 więc na dogrzanie zimą lub chłodzenie latem wydamy jakieś 200 zł rocznie. Czyli zwrot od 30 do 60 lat. Już o jakości chłodzenia klimą kontra GWC nie wspomnę.
Przy obecnych cenach wydasz na dogrza ie i chłodzenie lekko 700 zł. 10 lat to 7000 zł, klima 4000 zł, no i 10 lat może oznaczać, że klima na szrot. Więc znowu wydasz z 4 czy 5 tysi. A GWC raz zrobione działa.
Miłosz, moje pobieżne obliczenia dotyczyły tylko zysków wynikających z ogrzania lub chłodzenia przez GWC. Jeżeli będziesz używał klimy więcej to oczywiście będzie to odpowiednio kosztować. Ale wtedy zaoszczędzisz na innym źródle ciepła.
Taki uzysk o którym się nie mówi to oszczędność filtrów. Jasne, jak masz zamienniki to już takiego zysku nie ma. Koszty jak zwykle - jeśli robisz sam, to wcale nie będzie drogi. No i ~klima w lecie bez całej instalacji klimatyzacji i przeglądów. Zapomniał pan o grzałce.
Wydajność klimatyzatora to około 600 m3/h, wydajność rekuperacji w pojedyńczym punkcie 50-60m3/h. Dlatego nie ma takiej opcji żeby traktować wentylację mechniczną z rekuperacją i GWC jako źródło "chłodu" !!!. Druga sprawa, to jaki jest sens stosowania rekuperatorów ze sprawnością 80-95% i stosowania GWC. Jeśli powietrze przejdzie przez GWC i trafi do rekuperatora to ilość energii , którą odzyska ten rekuperator będzie wynikiem odzysku z różnicy energii powietrza wywiewanego i nawiewanego. To po co ten rekuperator za 15-17 tyś zł. W lecie, dla komfortu termicznego problemem jest wysoka wilgotność powietrza i tego GWC nie załatwi, nie osuszy powietrza do korzystnych wartości nawet jeśli , część pary wodnej wykropli się przy przejściu prze GWC. Byłem fascynatem GWC :-), ale już nie jestem. :-)
Dzidek to co mówisz o płaszczyznowym GWC może przynieść więcej szkody niż pożytku. Nigdy!!! Nie należy dawać wymiennika ciepła pod domem. Zadaniem GWC zimą jest oddanie zimna do ziemi i jednocześnie pobór ciepła z gruntu. W przypadku montowania GWC pod domem narażamy się na wychłodzenie posadzki a nawet na przemarzanie fundamentów jeśli jest wymiennik zamontowany przy samym murze. Jeśli chodzi o sprawność GWC to dlatego powinna być zamontowana standardowa czerpnia i przepustnica którą przełącza się pomiędzy zwykłą czerpnią a GWC. Wymiennik ciepła ma dużo plusów ale oczywiście jak wszystko kosztuje.
Ale jaką moc cieplną ma GWC przy -20 stopniach i przepływach 150m3. To śmieszne moce na poziomie 1,25kW czyli połowę mocy grzejnika elektrycznego i teraz dalej. Taka moc cieplna/chłodnicza jest na powierzchni wymiany parudziesięciu m2 pod domem to jak to ma zamarznąć? Powierzchnia wymiany ogromna a moc znikoma. Musiałby by być duże przepływy i duże moce wymiany kilka
@@grzegorzzubinski6951 Wszystko zależy od klimatu gleby itp. Dziś faktycznie nie ma wielkich zim. Natomiast biorąc pod uwagę dużą inwestycję należy się liczyć, że takie mogą być. Dodatkowa kwestia to co mamy w ziemi, tzn, piach, żwir, glinę i jaki średni poziom wód gruntowych. Jeśli np masz glebę która słabo oddaje czyli z drugiej strony doprowadza ciepło to mija się to z celem. GWC należy montować tak aby skuteczność wymiany ciepła była jak największa. Jeśli natomiast mamy zachowany ten parametr a zamontujemy GWC pod budynkiem to ryzyko zwiększa się, ponieważ przepływ powietrza będzie schładzał nam grunt wokoło a "zimno" będzie zamknięte w murach. Mamy mury fundamentów, które w dużym, stopniu ograniczą wymianę ciepła w gruncie, w obecnych czasach w standardzie są izolowane. W jaki sposób chcesz zapewnić w takim gruncie wymianę ciepła?. Można zaoszczędzić robiąc wymiennik w wykopie pod domem ale jest takie powiedzenie, które akurat w tym temacie pasuje. Kto mało płaci ten dwa razy płaci.
Same błędy, to tak nie działa. Pod płytą fundamentowa mamy zawsze 7 stopni, co oznacza że jeśli mamy na dworze -10 to temp zasilająca będzie -3 stopnie. Jeśli mamy 30 latem to na reku wpada 23. Zawsze 7 stopni różnicy.
@@maciekk640 pod fundamnetem temperatura stabilizuje się w kilka lat. Jest wyższa niż gruntu obok, pośrednia między temp typowa w okolicy a temp posadzki. Zwykle to 13-16 stopni, zależy od głębokości posadowanienia i warunków gruntowych. Opracowań na tem temat jest mnóstwo, podgląd czujników także dostępny online.
@@maciekk640 Przykład z lodówką zaliczyłbym do tych nietrafionych, ponieważ lodówka pobiera więcej energii z sieci żeby schłodzić napój i zbić temperaturę do ustalonego poziomu. GWC nie ma swojego zasilania - działa jedynie masa gruntu, który ma obniżoną latem lub podwyższoną w zimie temperaturę. Pozdro!
GWC + Rekuperacja to najbardziej efektywny sposób na zachowanie odpowiedniej temperatury. Dzięki temu dom praktycznie nie wymaga ogrzewania ani klimatyzacji.
@@michaelscofield1578 Co do pleśni - z tego co się orientuję, przy dobrze skonstruowanej instalacji nie ma o to obawy. Podsypka z zeolitu powinna dodatkowo powietrze czyścić. Co do ekonomiczności - to zależy. Dom musi być całkowicie szczelny, w przeciwnym wypadku taka wentylacja nie jest efektywna. Instalacja nieco kosztuje i szybko sie nie zwróci ale jeśli o mnie chodzi to nie tylko kwestie finansowe są istotne - również jakość powietrza oraz niskie zapotrzebowanie na dodatkowe ogrzewanie, nie trzeba się o to martwić, ponadto w letnie upały, wentylacja zapewni chłodne i przyjemne powietrze.
@@michaelscofield1578 Dajmy na to że temperatura w dniu zimowym to -10 stopni. GWC podwyższy ją do +5-8. Rekuperacja podniesie dodatkowo do ok 17. Wszystko w oparciu o wymianę ciepną gruntu i powietrza wywiewanego. To oznacza że nawiewane powietrze musimy podgrzać jedynie o ok 3 stopnie and nie o 30. To może nam zrobić nawet energia generowana przez urządzenia elektryczne, ciała lokatorów czy promienie słońca wpadające przez szybę. Oczywiście będa pewne straty przez okna i ściany, które trzeba uzupełnić ale przy odpowiedniej akumulacyjności cieplnej budynku, to moze być zniwelowane.
@@piotrjasielski brzmi to dobrze. W takim razie skąd ludzie mają tyle wątpliwości? Jeśli to rzeczywiście tak wygląda to powinien to być absolutny must have na każdej budowie. Biorąc pod uwagę rosnące ceny węgla, Energi itd
Jak masz duży dach czy większą działkę to tak. Ale jak masz działkę małą i domek nieduży, to fotowoltaiki za bardzo nie rozszerzy, bo miejsca brakuje na dachu.
A tak bardziej treściwie, ja nie mam GWC i jest ok. Załapałem się w dobrym czasie na PV, nie narzekam na komfort, bo myślę że GWC to bardziej komfort ( dla kogoś) niż zyski przy domu pasywnym czy energooszczędnym. Oczywiście ktoś inny może widzieć to inaczej.
Witam my mamy GWC rurowe 2 rury o długości 50m przekrój fi 160 zakopane ponad 2metry, zrobiliśmy sami koszt materiałów 6tysiecy, koszt koparki 2tys można taniej ale korzystaliśmy z atestowanych przewodów. Może podsumowując jesteśmy bardzo zadowoleni po pierwsze nigdy na rękuperator nie idzie poniżej zera i nie trzeba dogrzewać a jeśli nie ma grzałki to nigdy nie zamarznie. Myślę że przy małym domu i trudnej działce może nie być sensu robić GWC ale przy większym domu ponad 150m i działce takiej jak u nas gdzie wykonanie było proste to już warto. Jeśli ktoś jest zainteresowany płaszczyznowym GWC to na naszym kanale jest film dość dokładny jak sąsiad montował . Pozdrawiamy 👍
Przypiąłem, aby każdy mógł zobaczyć o co kaman....
Jeśli coś wlezie do takiej przytulnej bo chłodnej latem ciepłej zima rurki i zdechnie albo co gorsza uwije gniazdko to co wtedy? 🥴 Wychowałem się w domu zbudowanym w 1930r i podłoga mojego pokoju czyli strop piwnicy to był tzw strop Klaina czyli belki ceramiczne puste w środku. Wlazły tam myszy i jakaś zdechła....zapach myszy towarzyszył mi przez całe dzieciństwo 🤦
@@notoco1199 u nas GWC jest tak skonstruowane że można całość wypłukać a nawet całość zalać wodą i spuścić , więc to co Pan napisał u nas się nie wydarzy. Co prawda mamy bardzo dogodną działkę do takich inwestycji , dom jest 3m wyżej od czerpnia i jakieś 6metrow wyżej od rury spustowej.Cala instalacja jest wykonana z dużym spadkiem bo działka na to pozwoliła.W którymś z naszych filmów o GWC pokazywałem jak płuczemy całą instalację. Pozdrawiam
@@NowyStaryDom super 👍 na pewno obejrzę
Po pierwsze, nie ma czegoś takiego jak gwc płaszczyznowe, jest płytowe. Po drugie, rura 160 jaką masz zakopaną jest na 99% rurą kanalizacyjną wykonaną z PVC i nie nadaje się do transportu powietrza. Nie radzę nikomu wykonywać takich patentów.
Dziękuję za temat.
Do końca nie wiedziałem o co w tym chodzi.
Pozdrawiam serdecznie
Dzięki za objaśnienia. Nie znałem tego.
Dobrze Dzidek gadasz.
Witam, Panie Dzitku przede wszystkim na głębokości od1,2-2m(zależy od rejonu) temperatura jest stała niezależnie od pory roku i w Polsce wynosi ok. 12-15st,C a wraz ze wzrostem głębokości temperatura się zwiększa (określa to stopień geotermiczny określony dla danego obszaru). Ja mój GWC użytkuję już 20 lat (jest to najprostszy 22m rury fi200 na głębokości od 1,5 do 2m), w domu temperatura latem nigady nie przekroczyła 25syC, z GWC nigdy temperatura ni była niższa niż 10stC. Instalację mam oczujnikowaną i wiem jakie teperatury są na wlocie i wylocie z centrali wentylacyjnej, dlatego jeżeli twierdzi Pan że przy temperaturze zewnętrznej 0stC do domu nadmuchiwane jest powietrze 19stC to gratuluje super rekuperacji. A jeżeli chodzi o wodę to wystarczy jeżeli rury są ułożone z małym spadkiem i na końcu zrobi się studzienkę chłonną ( oczywiście poziom wód gruntowych musi być odpowiednio niżej od GWC).
Gratuluje wyników bo są naprawdę super przy tak krótkim wymienniku. Ja mam rekuperację i w zimę średnio daję mi 17 stopni na nawiewie, a mój rekuperator nie jest pierwszych lotów, najtańszy na rynku jaki był, więc zakładam że lepszy dałby spokojnie średnio 19 bez GWC, zresztą można znaleść sporo informacji od ludzi którzy maja rekuperator i twierdzą że spokojnie mają 19 albo i 20 stopni na nawiewie, przy temp. zewnetrznej 0 stopni, oczywiście im chłodniej tym wydajność spada, ale nie są to spadki o 10 stopni.
Zgadzam się z Tobą -jak co komu.
pozdrawiam👍👍👍
Dzięki
Pozdrawiam🌞
Wszystko jest darmowe , tylko najpierw trzeba wydać 50 tyś na panele i potem cieszyć się darmową energią za którą się zapłaciło 50 tyś
W rekuperatorze bez GWC występuje punkt rosy i wtedy załącza się grzałka żeby w rekuperatorze nie zamarzły szropliny. Grzałka pobiera energię.
Nie chodzi o zwrot z inwestycji GWC, tylko o lepszy komfort cieplny i zdrowotny (zeolit).
Jeśli chodzi o komfort to się zgadzam, należy tylko pamiętać że komfort znaczy dla każdego człowieka co innego. Pozdrawiam.
Oczywiście, że chodzi o zwrot z inwestycji. Tylko wszystkie wartości które się tu oblicza są manipulowalne. Otóż, przy GWC żwirowym, lub płytowym, zachodzi klimatyzowanie powietrza. Klimatyzowanie, czyli oczyszczanie z pyłów i innych aerozoli, nawilżanie, lub odwilżanie oraz schładzanie, lub ogrzewanie. Poza dogrzewaniem, wszystkie inne parametry doprowadzane są do stanu komfortowego. Przy mądrym, przemyślanym zastosowaniu kombinacji GWC i rekuperatora, praktycznie nie ma potrzeby montowania jakiegokolwiek systemu grzewczego! Mówię oczywiście o nowoczesnym domu o niskim zapotrzebowaniu na ciepło (30 kWh/m2/rok i poniżej). Na ekstremalnie niskie temperatury można zamontować dodatkowo nagrzewnicę kanałową. Zamiast kosztów kominów, podlogówek lub kaloryferów, mamy system obowiązkowej wentylacji, który staje całym systemem grzewczym.
Dzień dobry 🌞
15:44 nic się nie rozjechało,tylko robią z ludzi debili i skubią na potęgę.🙈🙉🙊🤐
GWC przy szczelnym nowoczesnym domu daje duży komfort, nie trzeba dmuchajacych klimatyzatorów które dla wielu są niekomfortowe. Dodatkowo progi 2000kWh - z klimą na mur beton się nie zmieścisz. Rekuperacja bez GWC często musi załączać prądożerna grzałkę zimą a szczególnie przy około 0st C żeby nie zamarzał wymiennik. Dobrze zrobiony GWC przeponowy z np zeolitem to nie ma prawa tam być pleśń czy grzyb. Jeśli tylko warunki glebowe są odpowiednie to warto inwestować w GWC ;)
Możesz podać jakiś przykład przeponowego GWC gdzie stosuje się zeolit??
@@levelpeem sorry miało być bezprzeponowy. Zeolit można stosować np w GWC od geostrong.
@@SuperCierbo to się akurat zgadza. Tak się składa, że mam dwa wymienniki geostrong pod halą. Cena obecnie jest nieadekwatna. Te zielone panele są na granicy nazwania tego folią falistą. Generalnie nie polecam. Inwestycja pod wpływem impulsu. Teraz obawiam się, że nieopłacalna
W tej chwili mam dom podobny do autora filmu tyle że bez rekuperacji,czyli pompa ciepła i fotowoltaika Po 4 latach użytkowania mogę powiedzieć że koszt to 200zl rocznie za prąd /czyli opłaty stałe/ Rekuperator daje może z 500 kwh rocznie na każde 100m2 oszczędności, więc gdyby autor założył dwa panele więcej nie wydałby tyle kasy na rekuperator nie licząc pracy własnej. Mimo to autor filmu wydał pieniądze na coś co mu się nigdy nie zwróci. Czy to źle? W mojej opinii nie. Biorąc pod uwagę obecną sytuację, mam tu na myśli nowe zasady fotowoltaiczne, gdybym budował nowy dom jeszcze raz to napewno znalazłoby się tam na pierwszym miejscu rekuperacja i gwc na drugim dopiero fotowoltaika i pompa ciepła z ogrzewaniem podłogowym, a najwięcej uwagi poświęciłbym szczelności i izolacji termicznej. Żadnych okien od strony północnej i garaży w bryle budynku. Pozdrawiam myślących
@@arturjolero7920 bardzo rozsądne podejście. Rekuperacja i GWC nie ma się zwrócić w głównej mierze. To poprostu duży komfort i świeże powietrze w domu. Fotowoltaika to dodatek. Pompa ciepła z podłogowka to wygoda w postaci ciepłej przy szczelnym i dobrze zaizolowanym budynku.
Dzidek zawsze prawdę powie, a nie pier*oli 3po3 jak Ci wszyscy znawcy, handlarzyny.
Zdrowo rozsądkowe podejście do sprawy.
Pozdrawiam serdecznie.
ps. GWC super rozwiązanie jak ktoś ma luzne kilkanaście tys w kieszeni. Fajnie jak jest, jak nie ma też nie ma tragedii.
Dokładnie.
Te obliczenia są dobre na dziś. Natomiast świat idzie w Eco, energia będzie tylko droższa. Inwestycja zwróci się szybko.
👍👍👍
Ja natomiast będę budował żwirowe GWC, nie wiem dlaczego od razu je odrzuciłeś. Czy się to opłaca? Tak, zdecydowanie. Kwestia tylko i wyłącznie właściwego zaprojektowania i wykonania. Kilka istotnych kwestii:
1. Ważny jest właściwy wybór rekuperatora - nie może być za słaby
2. Rekuperator musi mieć możliwość sterowania przepustnicą dwudrożną 24v (z czujnikiem temperatury), która będzie otwierać się na czerpnię z zewnątrz budynku albo na czerpnię z GWC.
3. Trzeba mieć odpowiednie miejsce na działce - ja wykorzystam wykop pod garaż, który będzie w osobnym budynku.
4. Po wymurowaniu ław (prostokąt) wypełnię to żwirem płukanym (około 30 cm) i zamontuje na skraju budynku z jednej strony czerpnię GWC a z drugiej przyłącze do rekuperatora
5. Rury będą miały układ grzebieniowy dla zwiększenia powierzchni wymiany cieplnej.
6. Całość zamknę od góry jakąś izolacją, która zostanie mi po budowie i uzupełnie ziemią.
Dlaczego żwirowy GWC - bo jest naturalny, bo się szybko regeneruje, bo nawilża powietrze, bo jest tani. Rury z powodzeniem można wykorzystać zwykłe kanalizacyjne. Latem będę miał za freee klimatyzację a w zimie uzysk cieplny (zwłaszcza nocą gdy jest najzimniej)
Wszystko ok tylko nie stosuj rur kanalizacyjnych, bo zaczną śmierdzieć po kilku latach.
Ta jak by panele PV miały się zwrócić po roku użytkowania to KWh nie kosztowała by 1,3 zł. tylko 5.3 i wszystko w temacie
oj rusza Pan wrażliwy temat, zaraz dziadek Maciej zacznie filmy nagrywać :D
Dojrzałem już do tego. Pozdrawiam.
@@Dzidek1 Czekamy na konferencję, bo chyba nie rozumie pan pewnych rzeczy 😊
@@kamilk1403 A na jaką konferencję?
@@kamilk1403 Rozumiem za to głupotę ludzką.
@@buczek9372 miało być konfrontację, ale słownik zrobił test
👍👍👍🚁👨✈️
👌👍😊
👍👍👍👍👍👍👍
👍
Aktualnie większość rekuperatorów ma dodatkowe grzałki elektryczne więc im więcej ciepła z wymieniła odzyska tym mniej dogrzeje elektrycznie
Prosiłbym o linka do tego człowieka,który to policzył. Mnie się wydaje,że to gra warta świeczki przy domu pasywnym. GWC pod płytę i także uzysk lepszy do tego powietrze jest wilgotne nie tak jak po zwykłym rekuperatorze. Parametry można poprawić utrzymując ziemię wilgotną. Co do grzania- przy minus 15 nie wierzę że jakaś pompa wyda i nie będzie potrzeba wspomagać się grzałkami w pc i rekuperatora. Średnia w lecie 19 stopni, jakoś w ostatnie lata to w dzień jest grubo ponad 30, w nocy nie spada poniżej 24 Co do lepszego rekuperatora miałoby by to sens pod warunkiem dużej izolacyjności i szczelności budynku.
Tu się muszę zgodzić że jak już wydać to na lepsze uszczelnienie i ocieplenie.
😢😢😢krytyka boli
Pozdrawiam czarny las
Czarnolas! 😉
My z Czarnolasu mieliśmy poetę, a Germanie w Czarnolesie zrobili... klinikę 😆
jest jeszcze GGWC (glikolowy gruntowy wymiennik ciepła) - chyba najlepsza alternatywa aby uniknąć (przypadkowo) problemów z np. plesnia, wilgocią, czyszczeniem itp , tu problem nie istnieje
A to takim nie słyszałem, nie zgłębiałem tematu.
@@Dzidek1 moim zdaniem najlepsza alternatywa (ja taki zrobiłem) rurę układa sie najlepiej "meandrycznie" (aby powstał regularny wymiennik) i potem wypełnia się roztworem glikolu (który pośredniczy w procesie wymiany cieplnej - poprzez wymiennik ciepła (ciecz powietrze) - przypomina to wielowarstwową chłodnicę w skrzynce podłączoną do kanału czerpni. W tych instalacjach glikol praktycznie nie ulega starzeniu (stabilne temperatury) - czytałem o instalacji, która pracuje doskonale od ponad 20 lat na tym samym roztworze glikolu (to tak przewidując zarzuty, że serwis drogi) ;)
tu jest dość dobrze wyjaśniona idea (latem gratis oczywiście klimatyzacja) : ruclips.net/video/OWXBK8SUx0I/видео.html
Zgadza się. Natomiast przy piaszczystym i przepuszczalnym gruncie ciekawą alternatywą jest żwirowy GWC.
@@tomaszm2825 No musze ogarnąć temat, bo mówiąc prawdę to nawet nie wiem jak to wygląda i się robi.. Pozdrawiam.
Dla mnie jedyny ważny punkt to chłodzenie domu latem. Rekuperacja potrafi przegrzać dom GWC ma temu zapobiec. Prąd idzie do góry klimatyzacja będzie kosztowna chociaż mam w planie montaż klimatyzatora na wszelki wypadek. Jeśli GWC płytowe zachowuje sprawność przez 24/7 a nie jak w rurowych że po dobie już nie działa i musi się zregenerować. To jest to dobre rozwiązanie oczywiście nie dla każdego. Mało jest informacje użytkowników.
A i tak najlepsza geotermia,ale w Polsce to chyba w niewielu miejscach. Niestety nie jesteśmy Islandią.
Pytanie czy jednak reku z GWC nie zużyje więcej energii? opory będą większe
Zużyje mniej prądu zimą, bo nie jest potrzebna nagrzewnica wstępna.
Najwięcej kosztów w budowie GWC generują ,,SRARKI,,👍🤜
troche jesteś Pan leśny dziadek niby coś Pan wiesz ale tak na prawde opierasz sie na opiniach z internetu. Zrób Pan pomiary i oprzyj swoje wywody na jakimś przykładzie. Cały czas powtarzasz Pan "chyba", "możliwe", "różnie bywa" :) bardzo wiarygodne.
Film chyba bardziej o tym że cos takiego jest, a decyzja należy do każdego.
Jest jeszcze trzeci rodzaj GWC - glikolowe.
Maciuś z Izzy instalacje znowu się zagotuje i będzie musiał wyskoczyć z kufajki i walonków........
Ale on ma wszystko za darmo 😂
@@grzegorzzubinski6951dlatego siedzi w chałupie w czapce, kufajce i walonkach, a do sklepu jeździ rowerkiem........
Szacunku trochę, bo to nie jest wasz kolega - jak czegoś nie rozumiecie tak jak Dzidekb to lepiej siedzieć cicho , a nie fachowca udawać
@@kamilk1403 Twój Maciuś to ma szacunek do ludzi? Zbłaźnił się ostatnimi filmami i tyle w temacie.
@@buczek9372 nie rozumiesz poprostu co mówił - wynalazcy i konstruktorzy są dobrzy w tym ci robią, a nie w prostym tłumaczeniu skomplikowanych rzeczy
Nie Ma Nic Za Darmo!
A za słońce i energię ziemi płacisz?
Dziadek znów Cię zbanują na innych kanałach😢 trzymaj się 👍
Podejrzewam że trzeba będzie jakoś te kanały GWC odgrzybić jak klimatyzację. 😊
Nawet GVC na jodkowanych rurach ma problem w dłuższej perspektywie z higieną. Jak jest wysoki poziom wód gruntowych to w ogóle trzeba zapomnieć.Musiałby być to system zgrzewany do czołowo, a nie uszczelkowany. Pewnym kompromisem jest GVC glikolowe - nie ma tych ryzyk będzie trochę gorsza wymiana. Mimo to lepiej nie mieć śmierdzącego i z powiewem grzyba powietrza na nawiewach. Niektórzy robią GVC z kanalizacji .... Sami narażają się na kłopoty zdrowotne. Wykonaliśmy kilka rurowych 15 lat temu i wystarczy . Teraz inne tego typu rozwiązania bezpieczne oi higieniczne.
A ja bym to policzył inaczej. GWC kosztuje 10000, klimatyzator z montażem 4000. Zakładamy klimę zamiast GWC. Klima ma SCOP powiedzmy 3 więc na dogrzanie zimą lub chłodzenie latem wydamy jakieś 200 zł rocznie. Czyli zwrot od 30 do 60 lat.
Już o jakości chłodzenia klimą kontra GWC nie wspomnę.
Przy obecnych cenach wydasz na dogrza ie i chłodzenie lekko 700 zł. 10 lat to 7000 zł, klima 4000 zł, no i 10 lat może oznaczać, że klima na szrot. Więc znowu wydasz z 4 czy 5 tysi. A GWC raz zrobione działa.
Miłosz, moje pobieżne obliczenia dotyczyły tylko zysków wynikających z ogrzania lub chłodzenia przez GWC. Jeżeli będziesz używał klimy więcej to oczywiście będzie to odpowiednio kosztować. Ale wtedy zaoszczędzisz na innym źródle ciepła.
Ale GWC nigdy nie schłodzi powietrza w domu do takiej temperatury jak klima, a jej realna skuteczność jest prawie niezauważalna przez użytkowników.
@@adamfranke zadbaj o szczelnosc to i potrzeby chłodnicze zmaleja.
GWC zapewni grzanie zimą i chłodzenie latem. Zwrot w kilka lat. Jakość powietrza też znacznie lepsza bo nie wysusza tak jak klimatyzacja.
Taki uzysk o którym się nie mówi to oszczędność filtrów. Jasne, jak masz zamienniki to już takiego zysku nie ma. Koszty jak zwykle - jeśli robisz sam, to wcale nie będzie drogi. No i ~klima w lecie bez całej instalacji klimatyzacji i przeglądów. Zapomniał pan o grzałce.
Sorki 😅😅😅
A GWC glikolowe ?
Jedna zecz Pinokio 😢😢szkoda słów kluczowych
Wydajność klimatyzatora to około 600 m3/h, wydajność rekuperacji w pojedyńczym punkcie 50-60m3/h. Dlatego nie ma takiej opcji żeby traktować wentylację mechniczną z rekuperacją i GWC jako źródło "chłodu" !!!. Druga sprawa, to jaki jest sens stosowania rekuperatorów ze sprawnością 80-95% i stosowania GWC. Jeśli powietrze przejdzie przez GWC i trafi do rekuperatora to ilość energii , którą odzyska ten rekuperator będzie wynikiem odzysku z różnicy energii powietrza wywiewanego i nawiewanego. To po co ten rekuperator za 15-17 tyś zł. W lecie, dla komfortu termicznego problemem jest wysoka wilgotność powietrza i tego GWC nie załatwi, nie osuszy powietrza do korzystnych wartości nawet jeśli , część pary wodnej wykropli się przy przejściu prze GWC. Byłem fascynatem GWC :-), ale już nie jestem. :-)
Dzidek to co mówisz o płaszczyznowym GWC może przynieść więcej szkody niż pożytku. Nigdy!!! Nie należy dawać wymiennika ciepła pod domem. Zadaniem GWC zimą jest oddanie zimna do ziemi i jednocześnie pobór ciepła z gruntu. W przypadku montowania GWC pod domem narażamy się na wychłodzenie posadzki a nawet na przemarzanie fundamentów jeśli jest wymiennik zamontowany przy samym murze. Jeśli chodzi o sprawność GWC to dlatego powinna być zamontowana standardowa czerpnia i przepustnica którą przełącza się pomiędzy zwykłą czerpnią a GWC. Wymiennik ciepła ma dużo plusów ale oczywiście jak wszystko kosztuje.
Skąd takie śmieszne informacje o zamarzających fundamentach? 🤣
Ale jaką moc cieplną ma GWC przy -20 stopniach i przepływach 150m3. To śmieszne moce na poziomie 1,25kW czyli połowę mocy grzejnika elektrycznego i teraz dalej. Taka moc cieplna/chłodnicza jest na powierzchni wymiany parudziesięciu m2 pod domem to jak to ma zamarznąć? Powierzchnia wymiany ogromna a moc znikoma. Musiałby by być duże przepływy i duże moce wymiany kilka
@@grzegorzzubinski6951 Wszystko zależy od klimatu gleby itp. Dziś faktycznie nie ma wielkich zim. Natomiast biorąc pod uwagę dużą inwestycję należy się liczyć, że takie mogą być. Dodatkowa kwestia to co mamy w ziemi, tzn, piach, żwir, glinę i jaki średni poziom wód gruntowych. Jeśli np masz glebę która słabo oddaje czyli z drugiej strony doprowadza ciepło to mija się to z celem. GWC należy montować tak aby skuteczność wymiany ciepła była jak największa. Jeśli natomiast mamy zachowany ten parametr a zamontujemy GWC pod budynkiem to ryzyko zwiększa się, ponieważ przepływ powietrza będzie schładzał nam grunt wokoło a "zimno" będzie zamknięte w murach. Mamy mury fundamentów, które w dużym, stopniu ograniczą wymianę ciepła w gruncie, w obecnych czasach w standardzie są izolowane. W jaki sposób chcesz zapewnić w takim gruncie wymianę ciepła?. Można zaoszczędzić robiąc wymiennik w wykopie pod domem ale jest takie powiedzenie, które akurat w tym temacie pasuje. Kto mało płaci ten dwa razy płaci.
Cześć
Latem , a nie w lato
jedyny wart polecenia to gwc glikolowy - nie ma problemu z florą :)
Słonko
Panie dajesz zwrotnice sterowana termostatem i dalej mówimy o skrajnych temp.
Lipa panie
No jaśnie Panie
😢😢😮
Jesli ktos ma i używa i jest ze Śląska to prosze o kontakt
Same błędy, to tak nie działa. Pod płytą fundamentowa mamy zawsze 7 stopni, co oznacza że jeśli mamy na dworze -10 to temp zasilająca będzie -3 stopnie. Jeśli mamy 30 latem to na reku wpada 23. Zawsze 7 stopni różnicy.
Pod płyta fundamentowa temperatura stabilizuje się raczej w okolicy 15 stopni.
rawka trochę rozwagi bez emocji...
Czyli do lodówki w której jest 6° wkładasz napój o temperaturze 23°, po pewnym czasie wyciągasz napój o temperaturze 17° czy niższej?
@@maciekk640 pod fundamnetem temperatura stabilizuje się w kilka lat. Jest wyższa niż gruntu obok, pośrednia między temp typowa w okolicy a temp posadzki. Zwykle to 13-16 stopni, zależy od głębokości posadowanienia i warunków gruntowych. Opracowań na tem temat jest mnóstwo, podgląd czujników także dostępny online.
@@maciekk640
Przykład z lodówką zaliczyłbym do tych nietrafionych, ponieważ lodówka pobiera więcej energii z sieci żeby schłodzić napój i zbić temperaturę do ustalonego poziomu. GWC nie ma swojego zasilania - działa jedynie masa gruntu, który ma obniżoną latem lub podwyższoną w zimie temperaturę.
Pozdro!
Co on świadczy 😢
Jesteś
😢😢😢😢
Ty masz to😢
Nie polecam gwc ,po 2 latach użytkowania smród niesamowity i musiałem to odłączyć ,kasa poszła w piz.u...
Aty co uważasz
Przedstawia ciebie dla mnie jesteś bezeglsny
GWC + Rekuperacja to najbardziej efektywny sposób na zachowanie odpowiedniej temperatury. Dzięki temu dom praktycznie nie wymaga ogrzewania ani klimatyzacji.
Uważa Pan że nie ma obawy o pleśń itp ? I ma to ekonomiczny sens ?
@@michaelscofield1578 Co do pleśni - z tego co się orientuję, przy dobrze skonstruowanej instalacji nie ma o to obawy. Podsypka z zeolitu powinna dodatkowo powietrze czyścić. Co do ekonomiczności - to zależy. Dom musi być całkowicie szczelny, w przeciwnym wypadku taka wentylacja nie jest efektywna. Instalacja nieco kosztuje i szybko sie nie zwróci ale jeśli o mnie chodzi to nie tylko kwestie finansowe są istotne - również jakość powietrza oraz niskie zapotrzebowanie na dodatkowe ogrzewanie, nie trzeba się o to martwić, ponadto w letnie upały, wentylacja zapewni chłodne i przyjemne powietrze.
@@piotrjasielski Co oznacza niskie zapotrzebowanie na dodatkowe ogrzewanie?
@@michaelscofield1578 Dajmy na to że temperatura w dniu zimowym to -10 stopni. GWC podwyższy ją do +5-8. Rekuperacja podniesie dodatkowo do ok 17. Wszystko w oparciu o wymianę ciepną gruntu i powietrza wywiewanego. To oznacza że nawiewane powietrze musimy podgrzać jedynie o ok 3 stopnie and nie o 30. To może nam zrobić nawet energia generowana przez urządzenia elektryczne, ciała lokatorów czy promienie słońca wpadające przez szybę. Oczywiście będa pewne straty przez okna i ściany, które trzeba uzupełnić ale przy odpowiedniej akumulacyjności cieplnej budynku, to moze być zniwelowane.
@@piotrjasielski brzmi to dobrze.
W takim razie skąd ludzie mają tyle wątpliwości?
Jeśli to rzeczywiście tak wygląda to powinien to być absolutny must have na każdej budowie. Biorąc pod uwagę rosnące ceny węgla, Energi itd
Jedna zecz zrub sobie rachunek sumienia
Jedna zecz
Ty je masz 😢pieniądze
Pobieżnie Pan potraktował temat..niestety mimo całej sympatii..szkoda czasu
To jeszcze Dzidek objaśnij czy rekuperator się opłaca? Najlepiej się opłaca mieszkać w jaskini i palić chrust.🤪
Nie długo partie islamskie będą tam rządziły
Lepiej rozszerzyć fotowoltaikę
Jak masz duży dach czy większą działkę to tak. Ale jak masz działkę małą i domek nieduży, to fotowoltaiki za bardzo nie rozszerzy, bo miejsca brakuje na dachu.
Jedna zecz ty masz w dupie nas i masz zyski
Szkoda słów kluczowych na ciebie
Dzidek nie narzekasz bo ty tam prawie nie mieszkasz . Pieprzysz takie kocopoly że nie można się słuchać !
A tak bardziej treściwie, ja nie mam GWC i jest ok. Załapałem się w dobrym czasie na PV, nie narzekam na komfort, bo myślę że GWC to bardziej komfort ( dla kogoś) niż zyski przy domu pasywnym czy energooszczędnym. Oczywiście ktoś inny może widzieć to inaczej.
Jaki stronniczy materiał jeśli ktoś chciałby to potym filmie napewno zmienni zdanie, ja nie mam więc to gówno 🤣🤣🤣
Dzidek powiedział że to gówno? ja nie słyszałem. Powiedział że nie ma więc może być nie obiektywny i tyle.