Bardzo się cieszę, że w intro już nie rzucasz widzom trocinami w twarz - za każdym razem miałem wrażenie, że mam je potem pod powiekami ;) Świetne filmy, dziękuję za przekazaną wiedzę.
Dębina po 4k - kiedyś to były piękne czasy=D 18:55 2021 - ludzie z łaską biorą trociny 2022 - ludzie biją się o trociny pod zakładem 2023 - ludzie wyjmują trociny bezpośrednio z maszyny obrabiającej jeszcze drewno :D Props za materiał=)
a robi sie klejonki z nieprostopadłych lameli? W temacie np orzecha pytam - tam zdecydowanie łatwiej jest powycinać jakieś "trójkątne" lamele aby uzyskac bardziej jednolity rysunek
Myślę że film jest dla majsterkowiczów a nie osób które na tym zarabiają. Bo o ile jako amator -pasjonat z jakimś zapleczem sprzętowym zrobię schody (może nie tak profesjonalnie jak na Twoich filmach). To już na zrobienie klejonki brakuje mi umiejętności ,czasu ,sprzętu i szkoda mi ryzykować kasy że coś pójdzie nie tak bo będę to robił pierwszy raz. Kanał jak dla mnie genialny i wszystko tłumaczone w przystępnym języku. pozdrawiam
Jaką najlepiej sosnową tarcicę zamówić, która miałaby poleżeć do jesieni? Obrzynaną czy nie? Jak nie obrzynana to czy robak przypadkiem nie wejdzie? Czy może lepiej gotowe deski? Jestem hobbystą i chcę zrobić trochę półek w garażu, półek na przetwory i tak na jakieś projekty adhoc . Sosnowa bo chcę zminimalizować koszty, poeksperymentować z klejonkami w szczególności, że mam mało doświadczenia. Mam trochę odziedziczonego sprzętu między innymi DYM-A 8 i przystawkę do frezowania i na wiosnę remont tarczówki (w sumie budowa od nowa). Najbardziej nie lubię załatwiania materiału, lubię jak mam coś pod ręką, jakiś plan i od razu praca. Mając jakiś zapas tarcicy w 2 grubościach 1" i 50mm w sumie można zrobić sporo rzeczy.
A ja tak. Potrzeba dosłownie taczkę piniadzow i nikt nie mówi ze to będzie opłacalne. Drzewo dębowe schnie 3 miesiące do 7 pro. Żeby zarobić trzeba mieć sporą komorę taka ze 30m3 najbidniej. Suszenie kosztuje od 550 za m3. A ile trzeba spalić opału lub prądu przez te 3 miesiące. Są momenty ze we wnętrzu jest ok 70 stopni. Trzeba pewnie spalić tez 30m3 żeby tyle wysuszyc:)
Pięknie opowiedziane. Jeszcze nigdy nie robiłem z gotowej klejonki, wolę wykonać zlecenie zaczynając od surowej dechy. Jeżeli surowa tarcica w Twojej okolicy kosztuje 4000zł/m3 to ile kasujesz za typowe schody takie około 100cm jeśli to nie tajemnica? Stolarstwo to nie jest prosta sprawa jakby mogło się wydawać, ktoś kto nie ma odpowiednich narzędzi lepiej niech się za to nie bierze i nie kaleczy rzemiosła.
Tarcica dębowa sucha kosztuje około 4000 zl.za 1m3, za I klasę woj. łódzkie. Nie znam tartaku który klasyfikuje A,B,C, tylko I,II,III. Obecnie w zimie tarcica która ma 8-10% wilgotności to musi być zabrana bezpośrednio z komory suszarni na stolarnie bo inaczej tarcica zacznie uzupełniać wilgoć z powietrza i dojdzie nawet do 18-20%.Tarcica bezpośrednio z komory suszarniczej musi leżakować przynajmniej 2 tygodnie w celu regulacji wilgotności w całym balu,i wtedy nie zaciska tak piły podczas cięcia. Ja robię sam klejonkę z prostego powodu ,jest dużo TAŃSZA i można lepiej dopasować długość elementów klejonych , a jeśli chodzi o schody zabiegowe lub na konstrukcji drewnianej to bardzo trudno kupić gotową klejonkę. Odpady w moim przypadku wykorzystuje do ogrzewania stolarni.
podział na klasy I II III to starszy sposób. teraz obowiazaujacy jest podział na klasy AA Ab BB, BC i tak dalej. ale jak ktos mi powie ze ma w jedynce to tez wiadomo o co chodzi ;-)
Tylko samemu, ładne idzie na schody i podstopnie, bardzo brzydkie w piec. Takie średniej jakości tnę na 23 mm , strugam kanty i kleje, idzie to potem na meble
Moim zdaniem jak się ma park maszynowy i odpowiednie narzędzia to lepiej zrobić, natomiast do majsterkowania nieprofesjonalnego lub brak czasu lepiej kupić. Ja na przykład nie miałbym warunków do obróbki, brak maszyn. Ale też klejonka ze sklepu pozostawia wiele do życzenia jeżeli chodzi o jakość (rozklejanie się). Maszyna do peletu i ten pobór 40KW. W mojej poprzedniej firmie, firma sprzedawała odpady drewniane firmie która zajmowała się produkcją peletu.
czy mogę zrobić klejonkę w ten sposób że na strugarce wyrówniarce robię tylko jeden bok, puszczam przez grubiarkę przeciwległy bok i kleję na szerokość grubiarki ( w moim przypadku max 300mm), po wyschnięciu puszczam przez grubiarkę i kleję dwa panele, wtedy mam tylko jedną spoinę do obróbki. Co myślisz o tej metodzie?
Uważam że klejonka zrobiona przez stolarza jest o wiele ładniejsza, gustowniejsza, słoje lepiej dobierane, lamele różnej grubości dodają niesamowitego efektu, którego nie uzyska się kupując gotową klejonkę. Mowa oczywiście o blatach, większych powierzchniach, dużych, szerokich szafkach RTV. Na małych powierzchniach różnica się zaciera. Klient, który oczekuje najwyższej jakości, wyjątkowej, niepowtarzalnej, innej niż każdy blat w sklepie, wybierze zawsze produkt robiony przez stolarza.
Zaraz zaraz,to znaczy że klejonka ze sklepu to tak jak mleko z biedronki? Przecież ta ze sklepu też jest robiona przez stolarzy,z tym,że jest to robione masowo (ze względu na cenę) i tam nikt nie ma czasu na obracanie deski pięc razy. Ma być drewniane,więc jest drewniane,ale to nie każdy umie docenić i stąd się biorą "poszukiwacze" którzy dla stu kilkudziesięciu złotych potrafią nieraz długo poszukiwać.
Siemka mam pytanko. Czemu używasz lamelownicy a nie Domino tak w dwóch zdaniach. Bo mi osobiście wydaje się że domino mimo swojej ceny jest lepsze np do sklejania schodów lub blatów . To taki ukryty dość solidny czopik
Robiąc w tym fachu to każdy stolarz dolicza sobie robociznę, transport, maszyny nikt za darmo nic nie zrobi a maszyny kosztują krocie i fachu tez nie da się nauczyć po pierwszym razie;)
Podstawowy problem z klejonką jest taki, że jest ona zwykle z wąskich lameli i przez to ma niewiele zastosowań, nawet przy amatorskim majstrowaniu. Na blat kuchenny się nadaje, schody pewnie też będą OK a dalej to już jest kwestia dyskusyjna. Komuś tam się może podobać biurko z takiej "kuchennej" klejonki ale zwykle jednak nie.
Taka sezonowana na podwórzu (polu) ma jaśniejszy kolor od tej z suszarni. Jeśli przynajmniej rok na centymetr, tarcica traci w części naprężenia (im starsza tym bardziej stabilna). Po sezonowaniu wymaga dosuszenia. Co do suszarni, przy parzeniu ( np. buczyna) ładnie wytraca naprężenia. Suszenie próżniowe ( przy 0,1 atm. woda wrze przy ok.~50 stopniach C i szybko wytraca wilgoć.
Mam pytanie odnośnie składowania suchych fryz po suszarnii. Gdzie to trzymać i czy można trzymac w nieogrzewanym pomieszczeniu, jak jest z "łapaniem" wilgocii w takim drewnie
może od dawien dawna uczył się tego wszystkiego robić od samego siebie przysłowiowy samouk ja ogólnie jak zaczynałem ze stolarstwem to nic nie wiedziałem czarna magia popracowałem samemu prawie 2 lata i wszystko to co pan mówi wszystko już gdzieś słyszałem albo czytając książki o stolarstwie albo oglądając jakieś filmy na yt i nie była mi potrzebna żadna szzkoła paro letnia aby zrobić duży stół do jadalni modne meble ogrodowe stoliki kawowe oczywiście wszystko sklejane do twardych desek jesionowych lub innych wiadomo na początku słabo szło ale zaledwie po paru próbach szybko się nauczyłem na błedach i robię w drewnie bardzo dobrze :)
@@ARGOWoodCraft W zasadzie nie jestem stolarzem i nie wypada się wypowiadać w ich imieniu. Analizując rekinów, którzy mieszkają w moich okolicach trochę inaczej wygląda kalkulacja. Jeśli rynek się lekko zachwieje co jest oczywiste. Wielu z podobną kalkulacją może mieć problemy z pozyskaniem klienta. Jedyne co mogę podpowiedzieć to unikać zakupu po 4k. Zainwestuj w materiał na pniu 800zł/m3 lub świeżo przetarty materiał 1,5k sezonowanie pod chmurką masz gratis. Później suszarnia 300zł i masz za 2k 1m3. Można jeszcze taniej załatwić papierówkę lub nieszczypaną opałowe. Możliwości jest jeszcze kilka
Realia biznesowe są bezlitosne. Jednakże decydujące znaczenie ma/powinna mieć jakość materiału. Renomy i zaufania nie można kupić. Osobna kategoria to materiał, który musi spełniać konkretne wymagania projektowe, głównie wizualne, zleceniodawcy. Można również spotkać się z opinią, że klejonka gotowa to wymysł przemysłu, który ma umożliwiać bezpieczne magazynowanie tego półproduktu. Osobiście uważam, że coś w tym jest. Pozdrawiam 👍🏼
chodzi mi o to, że nie można z góry skreślać gotowej klejonki lub rezygnować w całości z tarcicy suchej. do wszystkiego należy podchodzić indywidualnie
co do tarcicy. to ja kupuje klody tre je w tartaku i oddaje je do suszenia. klody w zaleznosci gdzie i jak kupicie okolo 200-600zl za metr tarcie 70-100zl w zaleznosci od gatunku. suszarnia 300zl za metr kupuje klode w lesie 2.5metra i masz super balik w cenie okolo 1000zl za metr. wtedy inaczej sie oplaca tylko trzeba miec gdzie to zlozyc.
Z ciekawości poszukałem tarcicy dębowej by zobaczyć jakie są ceny, bo 4 000 wydawało mi się cosik słono. Qrde, może się nie znam, ale na Pomorzu ceny wysuszonej i wysezonowanej tarcicy w dobrych klasach (tak ją opisują oferenci, jak jest należałoby osobiście zobaczyć) oscylują wokół 2 000 peelenków Być może oferenci to oszuści... Ale co, wszyscy to oszuści? A może tylko ja jestem zbytnim optymistą? I do koloru do wyboru; długości, grubości, szerokości. A może Pomorze (ani człowiek nie czuje jak mu się zrymuje!) to zagłębie dębu? Nie wiem. Jeśli tak jest to chyba opłacałoby się zamówić transport na ładnych kilka kubików? Tak mi się wydaje. Wygląda na to, że trzeba po prostu te rejony "przewąchać" i tyle. Być może przełożyłoby się to na bardzo dobrą "metę" doskonałego i taniego materiału zaś kontrahent godzien zaufania?
@@WoodFlow Sklad w miejscowosci Maks, kilkadziesiat km od Gdanska. Ostatnio tam placilem za deski gr 55 mm, dlugie na 2400 mm. Bralem z hali, ale nie wiem jak ich wilgotnosc ani klasa. Dalem ok 2k za m3. W GSD cena juz 5400 zl/m3. Ceny brutto.
@@WoodFlow "Nie u was", tylko na Pomorzu! Mieszkam w centralnej Polsce, a nawet gorzej, bo w Warszawie. ;) To raczej u Was ktoś kręci cenami, bo nie wierzę by transport z Pomorza do Małopolski kosztował tyle co sam towar. Tarcica to nie mięso, ani tym bardziej ryby, można spokojnie zlecić transport koleją (skoro miały być dwa TIRy...) i niech jedzie choćby i trzy dni, czy nawet tydzień - za to tanio. Jeden wagon towarowy = 50 ton tarcicy. Tylko gdzie to złożyć? :))))) Natomiast uczciwemu hurtownikowi, czy półhurtownikowi z całą pewnością taki deal się baaaardzo opłaci a i stolarze skorzystają bo ceny dębiny zjadą. I nie tylko dębiny z tego co widzę...
ja lubię obróbkę od tarcicy po efekt końcowy!!!!satysfakcja jest ogromna.......!zdecydowanie polecam!!!
Myślę, że świetnie Pan by się sprawdził jako nauczyciel stolarstwa. Dziękuję za filmy.
Lubie Cię oglądać bo mówisz to co chce usłyszeć :)
ejj... to zebym za chwilę nie zrobił się dla Ciebie nudny ;-) pozdrawiam!
Bardzo się cieszę, że w intro już nie rzucasz widzom trocinami w twarz - za każdym razem miałem wrażenie, że mam je potem pod powiekami ;) Świetne filmy, dziękuję za przekazaną wiedzę.
dzięki ;-) pozdrawiam! ;-) za jakis czas intro będzie zmienione ;-)
Ja zdecydowanie wolę z surowej deski po samą wykończoną klejonke.. satysfakcja gwarantowana :)
Dobrze i ciekawie opowiedziane :)
Dębina po 4k - kiedyś to były piękne czasy=D
18:55
2021 - ludzie z łaską biorą trociny
2022 - ludzie biją się o trociny pod zakładem
2023 - ludzie wyjmują trociny bezpośrednio z maszyny obrabiającej jeszcze drewno :D
Props za materiał=)
Bardzo fajnie omówiony temat :)
DZIĘKI, POZDRAWIAM!
Wyczerpał temat 😉
a robi sie klejonki z nieprostopadłych lameli? W temacie np orzecha pytam - tam zdecydowanie łatwiej jest powycinać jakieś "trójkątne" lamele aby uzyskac bardziej jednolity rysunek
Myślę że film jest dla majsterkowiczów a nie osób które na tym zarabiają. Bo o ile jako amator -pasjonat z jakimś zapleczem sprzętowym zrobię schody (może nie tak profesjonalnie jak na Twoich filmach). To już na zrobienie klejonki brakuje mi umiejętności ,czasu ,sprzętu i szkoda mi ryzykować kasy że coś pójdzie nie tak bo będę to robił pierwszy raz.
Kanał jak dla mnie genialny i wszystko tłumaczone w przystępnym języku.
pozdrawiam
Jaką najlepiej sosnową tarcicę zamówić, która miałaby poleżeć do jesieni? Obrzynaną czy nie? Jak nie obrzynana to czy robak przypadkiem nie wejdzie? Czy może lepiej gotowe deski? Jestem hobbystą i chcę zrobić trochę półek w garażu, półek na przetwory i tak na jakieś projekty adhoc . Sosnowa bo chcę zminimalizować koszty, poeksperymentować z klejonkami w szczególności, że mam mało doświadczenia. Mam trochę odziedziczonego sprzętu między innymi DYM-A 8 i przystawkę do frezowania i na wiosnę remont tarczówki (w sumie budowa od nowa). Najbardziej nie lubię załatwiania materiału, lubię jak mam coś pod ręką, jakiś plan i od razu praca. Mając jakiś zapas tarcicy w 2 grubościach 1" i 50mm w sumie można zrobić sporo rzeczy.
ja bym brał gotowe deski,. kupisz z oflisem to będziesz miał duzo odpadu który musisz utylizować
Może jakieś wideo jak zrobić własną suszarnię? W naszym regionie jest problem z dostepem do suszarni aby moc wlasny material wrzucić na jakiś czas
nie mam o tym pojęcia ;-) nawet sie nie intresowałem ;-)
A ja tak. Potrzeba dosłownie taczkę piniadzow i nikt nie mówi ze to będzie opłacalne. Drzewo dębowe schnie 3 miesiące do 7 pro. Żeby zarobić trzeba mieć sporą komorę taka ze 30m3 najbidniej. Suszenie kosztuje od 550 za m3. A ile trzeba spalić opału lub prądu przez te 3 miesiące. Są momenty ze we wnętrzu jest ok 70 stopni. Trzeba pewnie spalić tez 30m3 żeby tyle wysuszyc:)
Pięknie opowiedziane. Jeszcze nigdy nie robiłem z gotowej klejonki, wolę wykonać zlecenie zaczynając od surowej dechy. Jeżeli surowa tarcica w Twojej okolicy kosztuje 4000zł/m3 to ile kasujesz za typowe schody takie około 100cm jeśli to nie tajemnica? Stolarstwo to nie jest prosta sprawa jakby mogło się wydawać, ktoś kto nie ma odpowiednich narzędzi lepiej niech się za to nie bierze i nie kaleczy rzemiosła.
Jeśli mowa o dębie, to ceny jeszcze większe są 😉 i mowa o kwotach netto
wiesz jak jest... schody schodom nie równe i zawsze liczę indywidualnie kazde zlecenie. mozna strzelać gdzieś w 750 za stopien z podstopnicą netto
@@ARGOWoodCraft Mniej więcej podobnie jak u mnie, tylko dębina sporo tańsza.
Tarcica dębowa sucha kosztuje około 4000 zl.za 1m3, za I klasę woj. łódzkie. Nie znam tartaku który klasyfikuje A,B,C, tylko I,II,III. Obecnie w zimie tarcica która ma 8-10% wilgotności to musi być zabrana bezpośrednio z komory suszarni na stolarnie bo inaczej tarcica zacznie uzupełniać wilgoć z powietrza i dojdzie nawet do 18-20%.Tarcica bezpośrednio z komory suszarniczej musi leżakować przynajmniej 2 tygodnie w celu regulacji wilgotności w całym balu,i wtedy nie zaciska tak piły podczas cięcia. Ja robię sam klejonkę z prostego powodu ,jest dużo TAŃSZA i można lepiej dopasować długość elementów klejonych , a jeśli chodzi o schody zabiegowe lub na konstrukcji drewnianej to bardzo trudno kupić gotową klejonkę. Odpady w moim przypadku wykorzystuje do ogrzewania stolarni.
podział na klasy I II III to starszy sposób. teraz obowiazaujacy jest podział na klasy AA Ab BB, BC i tak dalej. ale jak ktos mi powie ze ma w jedynce to tez wiadomo o co chodzi ;-)
Tylko samemu, ładne idzie na schody i podstopnie, bardzo brzydkie w piec. Takie średniej jakości tnę na 23 mm , strugam kanty i kleje, idzie to potem na meble
Przystaw metrówke do tej deski i pokaż ja sie mierzy tarcice z korą czy bez kory?
Ja z racji braku strugarki, do robienia schodów kupiłem fryzy dębowe strugane. Chciałem sam kleić żeby się nauczyć robić klejonki.
Moim zdaniem jak się ma park maszynowy i odpowiednie narzędzia to lepiej zrobić, natomiast do majsterkowania nieprofesjonalnego lub brak czasu lepiej kupić. Ja na przykład nie miałbym warunków do obróbki, brak maszyn. Ale też klejonka ze sklepu pozostawia wiele do życzenia jeżeli chodzi o jakość (rozklejanie się). Maszyna do peletu i ten pobór 40KW. W mojej poprzedniej firmie, firma sprzedawała odpady drewniane firmie która zajmowała się produkcją peletu.
klejonka z marketów budowlanych to katastrofa ...
Co sądzisz o tarcicy dębowej "wędzonej"?
czy mogę zrobić klejonkę w ten sposób że na strugarce wyrówniarce robię tylko jeden bok, puszczam przez grubiarkę przeciwległy bok i kleję na szerokość grubiarki ( w moim przypadku max 300mm), po wyschnięciu puszczam przez grubiarkę i kleję dwa panele, wtedy mam tylko jedną spoinę do obróbki.
Co myślisz o tej metodzie?
robić samemu czy kupić - odpowiedż jest prosta - wszystkie klejonki robisz sam. MI wychodzi na razie słabo ale się uczę :)
Michale, czy mogę u Ciebie zamawiać klejonki na schody? Dopiero zaczynam i uczę się dzięki Tobie. Stolarni jeszcze nie mam :(
Pracuje w tym fachu 30 lat skąd ty na te filmy znajdziesz czas pozdrawiam
najcześciej późnym wieczorem ;-)
Wytłumaczysz jak Ty osobiście mierzysz tarcice dębową nieobrzynaną? Chidzi mi o to czy masz jakiś wzór na to, czy liczysz oflis razem?
Dobra Robota
dzięki, pozdrawiam!
Uważam że klejonka zrobiona przez stolarza jest o wiele ładniejsza, gustowniejsza, słoje lepiej dobierane, lamele różnej grubości dodają niesamowitego efektu, którego nie uzyska się kupując gotową klejonkę. Mowa oczywiście o blatach, większych powierzchniach, dużych, szerokich szafkach RTV. Na małych powierzchniach różnica się zaciera. Klient, który oczekuje najwyższej jakości, wyjątkowej, niepowtarzalnej, innej niż każdy blat w sklepie, wybierze zawsze produkt robiony przez stolarza.
Zaraz zaraz,to znaczy że klejonka ze sklepu to tak jak mleko z biedronki? Przecież ta ze sklepu też jest robiona przez stolarzy,z tym,że jest to robione masowo (ze względu na cenę) i tam nikt nie ma czasu na obracanie deski pięc razy. Ma być drewniane,więc jest drewniane,ale to nie każdy umie docenić i stąd się biorą "poszukiwacze" którzy dla stu kilkudziesięciu złotych potrafią nieraz długo poszukiwać.
FAJNE POJEMNIKI NA SCIANIE TE CZERWONE JAKIEJ FIRMY?
oj... nie pamietam ;-) castorama
Cena z jakiego okresu podana, wczoraj w Wielkopolsce kupowałem 4,600 netto m3
pamiętaj, że cena zależy również od regionu. Cena która podałem to cena aktualna ;-)
@@ARGOWoodCraft zazdroszczę 😉
Cena na mazurach 4200 brutto :)
Cześć Michał :D Mógłbyś powiedzieć gdzie konkretnie kupujesz tarcicę? Okolice Krakowa czy gdzieś dalej w Małopolsce? Pozdrawiam!
W Krakowie na Rybitwach ;)
@@ARGOWoodCraft Wielkie dzięki ;)
A czy jest sens kupować materiał strugany i sklejać go samemu?
a gdzie kupic dobra klejonke debowa
Siemka mam pytanko. Czemu używasz lamelownicy a nie Domino tak w dwóch zdaniach. Bo mi osobiście wydaje się że domino mimo swojej ceny jest lepsze np do sklejania schodów lub blatów . To taki ukryty dość solidny czopik
Jeli ktos ma mozliwosc kupna tarcicy surowej czy oplacalne jest suszenie;Czy lepiej kupic gotowa;
Michał gdzie kupujesz tarcice?
JESTEM POCZATKUJACY? ALE W JAKIM STOPNIU WILGOTNOSC WPLYWA NA KLEJENIE.JAKI PROCENT JEST ZALECANY I CZYM ZMIERZYC
Daj sobie spokój jeśli masz takie pytania, idź na szkolenie
jeszcze zabraklo informacji o klejonce oblogowanej :)
Robiąc w tym fachu to każdy stolarz dolicza sobie robociznę, transport, maszyny nikt za darmo nic nie zrobi a maszyny kosztują krocie i fachu tez nie da się nauczyć po pierwszym razie;)
Witam mam pytanie czy można zamontować stopnie drewniane na schodach wyłożonych płytkami
O ile płytki dobrze siedzą i się nie odklejają to nie ma problemu
Ok ,a czym je przyklejic pianka wystarczy
@@woodandgarden3073 spokojnie ;-) ajak bezposrednio do stopni to nawet klej montazowy
Wielkie dzięki
14;05 Ile zapakujesz do mazdy ? :D
Dach skladany to może wystawać ;)
Podstawowy problem z klejonką jest taki, że jest ona zwykle z wąskich lameli i przez to ma niewiele zastosowań, nawet przy amatorskim majstrowaniu. Na blat kuchenny się nadaje, schody pewnie też będą OK a dalej to już jest kwestia dyskusyjna. Komuś tam się może podobać biurko z takiej "kuchennej" klejonki ale zwykle jednak nie.
A to masz rację.. jak jest ładna klejonka w klasie AB to na stole wygląda jak płyta meblowa laminowana ;)
No tu sie lapka w gore nalezy jak w morde jeza! :)
bardzo dziękuję ;-)
Cześć. Mam takie pytanie, co sądzisz o klejonce z tarcicy sezonowanej na polu w tarcicach a tej po suszarni? Czy różnica w jakości jest duża?
Taka sezonowana na podwórzu (polu) ma jaśniejszy kolor od tej z suszarni. Jeśli przynajmniej rok na centymetr, tarcica traci w części naprężenia (im starsza tym bardziej stabilna). Po sezonowaniu wymaga dosuszenia. Co do suszarni, przy parzeniu ( np. buczyna) ładnie wytraca naprężenia. Suszenie próżniowe ( przy 0,1 atm. woda wrze przy ok.~50 stopniach C i szybko wytraca wilgoć.
Jedziesz Michał:)
Wyjaśnione.
WKONCU ZNALAZLEM STOLARZA KTORY NIE TYLKO REKLAMUJE SPRZETU A MOWI O FAKTACH
chyba producenci sie mnie boją bo wiedzą, że powiem prawdę ;-)
Mam pytanie odnośnie składowania suchych fryz po suszarnii. Gdzie to trzymać i czy można trzymac w nieogrzewanym pomieszczeniu, jak jest z "łapaniem" wilgocii w takim drewnie
Witam również nurtuje mnie to pytanie, czekam na odpowiedź pozdrawiam
@@adrianbogdan2488 wazniejsza od tempeatury jest wilgotność i przewiem.
@@ARGOWoodCraft dziękuję za odpowiedź 😉 a jakim środkiem zapewnić lepszy poślizg materiału na stole wyrowniarki?
Interesuje mnie skąd masz taką rozległą wiedze ? :) Doświadczenie, szkołą ?
może od dawien dawna uczył się tego wszystkiego robić od samego siebie przysłowiowy samouk ja ogólnie jak zaczynałem ze stolarstwem to nic nie wiedziałem czarna magia popracowałem samemu prawie 2 lata i wszystko to co pan mówi wszystko już gdzieś słyszałem albo czytając książki o stolarstwie albo oglądając jakieś filmy na yt i nie była mi potrzebna żadna szzkoła paro letnia aby zrobić duży stół do jadalni modne meble ogrodowe stoliki kawowe oczywiście wszystko sklejane do twardych desek jesionowych lub innych wiadomo na początku słabo szło ale zaledwie po paru próbach szybko się nauczyłem na błedach i robię w drewnie bardzo dobrze :)
@@marekkepinski2663 w punkt ;-) doświadczenie i nagromadzona wiedza ;-) a jak człowieka to interesuje to i szybciej się uczy ;-)
Przy tej błędnej kalkulacji niewiele zejdziesz z ceny i Twój rynek przejmą inni. Będziesz mocno zdzwiony, że robią po kosztach.
a jak inaczej kalkulowac?
@@ARGOWoodCraft W zasadzie nie jestem stolarzem i nie wypada się wypowiadać w ich imieniu. Analizując rekinów, którzy mieszkają w moich okolicach trochę inaczej wygląda kalkulacja. Jeśli rynek się lekko zachwieje co jest oczywiste. Wielu z podobną kalkulacją może mieć problemy z pozyskaniem klienta. Jedyne co mogę podpowiedzieć to unikać zakupu po 4k. Zainwestuj w materiał na pniu 800zł/m3 lub świeżo przetarty materiał 1,5k sezonowanie pod chmurką masz gratis. Później suszarnia 300zł i masz za 2k 1m3. Można jeszcze taniej załatwić papierówkę lub nieszczypaną opałowe. Możliwości jest jeszcze kilka
Realia biznesowe są bezlitosne. Jednakże decydujące znaczenie ma/powinna mieć jakość materiału. Renomy i zaufania nie można kupić. Osobna kategoria to materiał, który musi spełniać konkretne wymagania projektowe, głównie wizualne, zleceniodawcy. Można również spotkać się z opinią, że klejonka gotowa to wymysł przemysłu, który ma umożliwiać bezpieczne magazynowanie tego półproduktu. Osobiście uważam, że coś w tym jest. Pozdrawiam 👍🏼
chodzi mi o to, że nie można z góry skreślać gotowej klejonki lub rezygnować w całości z tarcicy suchej. do wszystkiego należy podchodzić indywidualnie
co do tarcicy. to ja kupuje klody tre je w tartaku i oddaje je do suszenia. klody w zaleznosci gdzie i jak kupicie okolo 200-600zl za metr tarcie 70-100zl w zaleznosci od gatunku. suszarnia 300zl za metr kupuje klode w lesie 2.5metra i masz super balik w cenie okolo 1000zl za metr. wtedy inaczej sie oplaca tylko trzeba miec gdzie to zlozyc.
no własnie.. magazynowanie... jak tylko jest miejsce to można tak robić ;-)
Gdzie sie zaopatrujesz w klejonke? okolice krk?
Też chętnie się dowiem, można jakies namiary? ARGO WoodCraft?
Kiedyś kupowałem w stolarni w Krzczonowie w drodze na Jordanów.
@@grzegorz8058 a czemu już tam nie kupujesz? Masz jakiś namiar na nich?
A nie lepiej kupić blat 3m w lery merlin za 700zl ?
To nie jest lity blat tylko na mikrowczepy. Nie ta jakość
A ja orzech pociąłem na opał...
Niestety, rozumiem cię...
Będziecie smażyć się w piekle 😠
Z ciekawości poszukałem tarcicy dębowej by zobaczyć jakie są ceny, bo 4 000 wydawało mi się cosik słono. Qrde, może się nie znam, ale na Pomorzu ceny wysuszonej i wysezonowanej tarcicy w dobrych klasach (tak ją opisują oferenci, jak jest należałoby osobiście zobaczyć) oscylują wokół 2 000 peelenków Być może oferenci to oszuści... Ale co, wszyscy to oszuści? A może tylko ja jestem zbytnim optymistą?
I do koloru do wyboru; długości, grubości, szerokości. A może Pomorze (ani człowiek nie czuje jak mu się zrymuje!) to zagłębie dębu? Nie wiem. Jeśli tak jest to chyba opłacałoby się zamówić transport na ładnych kilka kubików? Tak mi się wydaje. Wygląda na to, że trzeba po prostu te rejony "przewąchać" i tyle. Być może przełożyłoby się to na bardzo dobrą "metę" doskonałego i taniego materiału zaś kontrahent godzien zaufania?
2koła ? Poprosze daj kontakt ,biore dwa tiry :D
@@WoodFlow Sklad w miejscowosci Maks, kilkadziesiat km od Gdanska. Ostatnio tam placilem za deski gr 55 mm, dlugie na 2400 mm. Bralem z hali, ale nie wiem jak ich wilgotnosc ani klasa. Dalem ok 2k za m3. W GSD cena juz 5400 zl/m3. Ceny brutto.
@@WoodFlow Nie ma problemu: OLX, wpisz: tarcica dębowa.
@@andrzej3511 Kurczę... Faktycznie tak jest i to 8-10% 😱 U was się ceny zatrzymały 😁 Oplaca się naprawdę wziac parę kubików mimo kosztów transportu
@@WoodFlow "Nie u was", tylko na Pomorzu! Mieszkam w centralnej Polsce, a nawet gorzej, bo w Warszawie. ;) To raczej u Was ktoś kręci cenami, bo nie wierzę by transport z Pomorza do Małopolski kosztował tyle co sam towar. Tarcica to nie mięso, ani tym bardziej ryby, można spokojnie zlecić transport koleją (skoro miały być dwa TIRy...) i niech jedzie choćby i trzy dni, czy nawet tydzień - za to tanio. Jeden wagon towarowy = 50 ton tarcicy. Tylko gdzie to złożyć? :)))))
Natomiast uczciwemu hurtownikowi, czy półhurtownikowi z całą pewnością taki deal się baaaardzo opłaci a i stolarze skorzystają bo ceny dębiny zjadą. I nie tylko dębiny z tego co widzę...
Przystaw metrówke do tej deski i pokaż ja sie mierzy tarcice z korą czy bez kory?
@@eustachylipko3620 dokładnie tak ;-) a jak jest widoczna wada w szerokości foszta jest ona również odliczana (przynajmniej tam gdzie ja kupuję)