Zajebisty odcinek, uwielbiam słuchać materiałów o czarnych dziurach albo chociaż związanych z nimi. Myślę, że na wiele pytań odpowie nam niedługo aktualnie kalibrowany teleskop Webba. Wiążę z nim ogromne nadzieję i nie mogę się doczekać kiedy to będzie gotowy do robienia zdjęć... Astronarium, oraz prowadzący, również się nie mogą doczekać zapewne. 💪 Pozdrawia wielki fan.
Dzięki. Klasa materiałów przypomina mi starą dobrą Sondę, programu emitowanego w telewizji, dawno, dawno temu w odległej galaktyce :). Pozdrowienia dla całej Ekipy Astronarium.
Super materiał, dla mnie w punkt, bo niedawno zainteresowało mnie zdjęcie M 106, poczytałam w Stellarium, ale ten odcinek wiele mi wyjaśnił. Dziękuję i pozdrawiam.
Zawsze ciekawi mnie ten obraz: 9:34, czy to rzeczywisty obraz gwiazd w najbliższym sąsiedztwie czarnej dziury, jakie odległości są między tymi gwiazdami, jak długo trwał ten zarejestrowany ruch?
Oglądając dzisiejsze Astronarium wyobraziłem sobie fajny przykład z wodospadem , no i tu powstało pytanie - czy spadająca materia z umownej krawędzi spada z prędkością światła ? czy może tę prędkość przekracza . (jestem laikiem , to tak dla fachowców ) Wiem że w.g. teorii ta granica jest nie przekraczalna , ale czy na pewno ta teoria ma zastosowanie w stosunku do czarnej dziury ?
Nic co posiada masę nie może przekroczyć prędkości światła. Przy krawędzi zdarzeń materia może jednak prawdopodobnie osiągać prędkości bardzo bliskie tej wartości.
@@m.m.b.4939 Zadałeś głupie pytanie to jakiej odpowiedzi oczekiwałeś? "W teorii ta granica jest nieprzekraczalna, ale czy na pewno..." xD No człowieku, skoro w teorii tak jest to chyba jest to nasza wiedza na ten temat, nie? W nauce nie ma nic na pewno, ale wedle tego co wiemy granica ta jest nieprzekraczalna i basta. Zamiast oczekiwać jakiegoś zawoalowanego czytania ze "zrozumieniem" twoich komentarzy zacznij je sensownie pisać!
@@NeverMindPL Na pewno nie chciałem głupiej odpowiedzi . Skąd wiesz że owa teoria ma zastosowanie do czarnej dziury i jej bliskiego otoczenia ??? Teoria to nie PEWNIK.
Czy w układzie (np. dwóch) ciał krążących wokół wspólnego centrum masy na ich wzajemny ruch ma wpływ ich własny obrót wokół własnej osi. Innymi słowy - czy gdyby Ziemia przyspieszyła swój obrót np. 10krotnie, lub księżyc, lub gdyby Ziemia spowolniła obrót i Księżyc stałby się geostacjonarną satelitą to czy wpłynęłoby to na ich ruch względem środka masy ??
A moze jakas mini seria na temat ksiezycow (i w ogole cial niebieskich) ukladu slonecznego? Zaczynajac od Merkurego moze... kolega wasz z Astrohobby podjal wyzwanie ale jego filmiki (super sa tak czy inaczej) trwaja mniej niz 10 minut...niestety.
@@Krol_mappingu Tak to prawda ale częściowo znamy zjawisko które za to odpowiada. We fizyce nie zawsze jest tak jak myślimy, fajny przykład podałeś a ja napisałem jak by to moglo wyglądać wg. mnie w przypadku masywnych czarnych dziur w galaktykach.
@@Tarvezz Gdyby supermasywne czerne dziury powstawały w sposób jaki opisujesz to jeszcze byśmy ich nie obserwowali bo 13,7 miliarda lat to za krótko aby mogły powstać. Jeśli przyjmujemy że teoria wielkiego wybuchu jest słuszna to musimy znaleść jakiś inny sposób kreacji supermasywnych czarnych dziur.
Fajny odcinek jak zwykle. I jak zwykle na sile ciagniecie za uszy Polskich naukowcow… Cieszymy sie ze sa i jestesmy dumni ale historia przedstawiona jest tak ze bez Polakow to wogole nie bylo by badan nad aktuwnymi galaktykami…
Polski program to niech omawia polski udział. Program jest za publiczne pieniądze i ma prezentować nasz punkt widzenia. Wg mnie nie jest nieobiektywny ani nie deprecjonuje wkładu innych. Poza tym trwa tylko 20 minut ... I na koniec - chcesz innego punktu widzenia to odpal Discovery czy inny popularnonaukowy pogram i już. Ja tam się cieszę, że Polacy mają wkład w rozwój nauki - mały czy duży.
@@krzysztofchojnowski5946 tak myślałem, że do tego bijesz. No cóż. Obejrzyj wszystkie odcinki to zobaczysz, że są bardzo różni uczeni czy inni goście proszeni o omawianie tematów. Także anglojęzyczni i nierzadko topowi naukowcy z danej dziedziny. Polityka była kilka razy obecna gdy jakiś urzędnik opowiadał jak to ministerstwu zależy na rozwoju nauki przez granty czy współpracę z agencjami np europejską. Jedyną wartością jaką wyniosłem to informacja, że płacimy ESA'ie za bycie członkiem. Notabene to chyba było jeszcze za czasów Gowina(wnioski samemu proszę wyciągać). Dla mnie ten program/kanał to perełka. Proszę pokazać mi inny tego typu program, który defacto szerzy wiedzę za państwowe na RUclips? Swojego czasu wspomogli też Astrofazę poprzez zrobienie o niej odcinku. Wtedy się o nich dowiedziałem. Każdy widzi co chce. Pana opinia też wg mnie jest typowa dla przeciwników PiSu...
Moja Teoria grawitacji . Widzę to wszystko odwrotnie to znaczy materia próbuje wypełnić pustkę która jest wszędzie od mikro skali po czarne dziury stąd bierze się coś takiego co nazywamy grawitacją to można porównać do powietrza z opony nie wylatuje dlatego bo coś je przyciąga tylko dlatego że w oponie jest jego więcej niż na zewnątrz .Wiem to zupełnie odwrotne myślenie od standardu ale wiele rzeczy można w ten sposób wyjaśnić Na przykład aby materia wypełniła pustkę o mniejszej przestrzeni to niestety trzeba ją tam wcisnąć czyli wytworzyć większą energię w postaci większej ilości materii która jest energią to taki zapadający się świt w kilku etapach tz wytrzymałość ogólna konstrukcji materii nad rozdartą pustką czarna dziura rozdarcie idealna pustka wszystko próbuje ją załatać wypełnić . A więc po wypełnieniu wyrównaniu stanów wszystko może zacząć się od nowa to wszystko zależy od wielkości cząstek z jakich składa się to wszystko co widzimy ruch tych drobin wypełnia naszą przestrzeń ale teraz zegar się zatrzymuje i nagle nic nie widać bo żadna cząsteczka nie wykonuje ruchu wydaje się że jest pusto ile wtedy zajmie miejsca wszechświat gdy go ściśniemy i pojedyncza niezgodność przewróci domino ............to właśnie jest ciekawe
Skoro te czarne dziury mogą mieć masę nawet miliardów mas słońc, to dlaczego nie bierze się ich pod uwagę w szacunkach dotyczących obliczeń masy czarnej materii? Taki obiekt w środku galaktyki ewidentnie trzyma wszystko w ryzach i razem z całą resztą gwiazd i materią będzie mieć wpływ na inne galaktyki. Nawet gwiazdy na samym krańcu krążą dookoła tego środka. Z tego wynika ,że grawitacja takiej czarnej dziury musi być przeogromna. W ogóle się o tym nie mówi albo czegoś tu nie rozumiem. Druga sprawa. Jeżeli te dziury cały czas karmią się napływającą na nie materią przez te miliardy lat, to gdzie one teraz są? A może pożarły już wszystko wokół i ich nie widać.
Oczywiście, że się bierze pod uwagę. Ale i tak wciąż brakuje. Zresztą ciemna materia nie jest w stanie się tak skupić, bo nie mam możliwości wypromieniowania nadmiaru ciepła. właśnie dlatego, że jest ciemna.
Foton jest początkiem i końcem wszechświata. Zanim energii i materii jest końcem. Entropia . Z kąt jest pewność że rozszerzanie się kosmosu , wszechświata nie jest w istocie jego kolapsem a kształt galaktyk w widocznym wszechświecie nie jest procesem centralizacji energii i materii w jednym punkcie .
Z galaktyką jest jak z dojrzewającym synem: Jak taka Droga Mleczna mająca już niemal 14 mld lat zaczyna mieć aktywne jądra, to trzeba uważać, bo jak wpadną a siebie z Andromedą, to spodziewam się małych galaktyczek.
@@Astronarium Dokładnie tak będzie! 😄👍👍 Kolejny super odcinek! POZDRAWIAM CAŁĄ EKIPĘ ASTRONARIUM! (mój ulubiony Polski program o kosmosie), i pozdrowienia dla wszystkich 😄👍👍👍 😉🤚.
Z tym końcem powszechności kwazarów, moim zdaniem przyczyną jest koniec łatwo dostępnego "pożywienia" blisko centrum. Tak samo jak Układ Słoneczny się oczyścił z mniejszych ciał, tak okolice centrów galaktyk zostały zjedzone i wyrzucone w jetach.
Znaczy energia wytwarza się przez opadanie materi na dziurę z której nic nie ucieka? Bez sensu. Ale slyszalem wersję, ze godzi o materie na orbicie przed horyzontem zdarzeń ktora zapieprza tak szybko ze sie energetyzuje i magnetyzuje az tworzy bieguny ale to nadal na zewnątrz
kwazary moim zdaniem to wczesna galaktyka które ewulowaly do galaktyk jakie widzimy dziś wogule patrząc tak daleko w przestrzeń widzimy początki wszechświata czyli te kwazary to dziś np. Galaktyka Andromedy albo nasza droga mleczna tak to rozumie
Coraz mniej w Polsce takich pasjonatów astronomii jak profesorowie pokazani w dzisiejszym odcinku. Profesor Sołtan to dla mnie kandydat na Nobla. Może odcinek o tych pasjonatach?
No ale to jest nadal teoria wiec przypuszczajac ze tak moze byc ale nie musi tak byc tak samo jak komus sie cos wydaje ale tam nie byl to skad ma wiedziec czy tak faktycznie bylo, teoria moze i trzyma sie kupy ale to nadal teoria
W tym programie, to łatwo policzyć. W Polsce jest mniej więcej odwrotnie, czyli 1/3 kobiet i tak mniej więcej wypadnie jeśli policzyć wszystkich występujących we wszystkich 134 odcinkach Astronarium. W najmłodszym pokoleniu astronomów, to się coraz bardziej wyrównuje.
@@Krol_mappingu no wlasnie dlatego. A poza tym zeby religijne malpy ztrolowac. Wiesz ze modlitwa niczym sie nie rozni od onanizmu? Jedno i drugie to krotkotrwala przyjemnosc z ktorej nic nie wynika. 🙂 takze jestes onanista i do tego sie tym przechwalasz. 😁
@@jareknowak8712 Które przeminą dla każdego jednego człowieka, umrzesz i nie będziesz o tych chwilach "pamiętał" bo cię nie będzie, więc jaki mają sens? Według ateizmu nie ma żadnego znaczenia jak przeżyjesz życie. Może dlatego że zostawisz coś dla kolejnych pokoleń? One też przeminą, umrą... Życie na ziemi z każdego punktu widzenia, i religijnego i świeckiego nie ma sensu
Zanudził mnie ten odcinek, według mnie za dużo było mowy o skomplikowanych teoriach i procesach. Mam wrażenie że formuła programu się wyczerpała, że brakuje tematów o których można by było mówić w prosty sposób. Wydaje mi się że najlepiej by było zmienić tematykę programu na tematy mniej związane z kosmosem a bardziej ze zjawiskami fizycznymi które są blisko człowieka.
Polecamy także:
(41) Kwazary - ruclips.net/video/_Uqc_ngDuR4/видео.html
(57) Ewolucja galaktyk - ruclips.net/video/zbhhl-Az4Nc/видео.html
(121) Głębokie przeglądy nieba - ruclips.net/video/hpTxlPRSIRI/видео.html
A ja lubie czarne dziury I to bardzo
Nareszcie kolejny odcinek :) pozdrawiam cała ekipę programu :D
Super odcinek. Kocham Astronarium.
Ja też ! ;]
Ja też :D
Ja też :)
Pozdrawiam całą ekipę jesteście najlepsi.
Zajebisty odcinek, uwielbiam słuchać materiałów o czarnych dziurach albo chociaż związanych z nimi.
Myślę, że na wiele pytań odpowie nam niedługo aktualnie kalibrowany teleskop Webba. Wiążę z nim ogromne nadzieję i nie mogę się doczekać kiedy to będzie gotowy do robienia zdjęć...
Astronarium, oraz prowadzący, również się nie mogą doczekać zapewne. 💪
Pozdrawia wielki fan.
No tak! O JWST już zrobiliśmy dwa odcinki.
Świetny odcinek. Jak zawsze 😉
🤚Super program!!/wszystkim zdrowia i pomyślności w badaniach w Pokojowej rzeczywistości 🏡 Kosmos zadziwia i szokuje 🌠dla Pani prof🌹
Wspaniały odcinek!
Dzięki. Klasa materiałów przypomina mi starą dobrą Sondę, programu emitowanego w telewizji, dawno, dawno temu w odległej galaktyce :). Pozdrowienia dla całej Ekipy Astronarium.
Jesteście jednym z najciekawszych kanałów na YT
Najlepszym
Mam nadzieję, że częściej będą sie ukazywać kolejne materiały. Oby ekipa się rozrosła i dostarczała nam więcej wiedzy.
Super robota, jak zwykle.
👍
Super materiał, dla mnie w punkt, bo niedawno zainteresowało mnie zdjęcie M 106, poczytałam w Stellarium, ale ten odcinek wiele mi wyjaśnił. Dziękuję i pozdrawiam.
Super temat!
Doskonaly dokument kosmologiczny ! wiecej dluzej !
Super kanał!
Dziękuję. Jesteście coraz lepsi
😊👍👍👍
Pięknie dziękuję za wstawienie kolejnego odcinka 🙂
Uwielbiam wsze odcinki, a lektor nadaje temu niesamowity klimat : ))
Świetny odcinek. Jak zawsze.
Świetny odcinek - jeden z najlepszych. Wielki plus za to że większość wizualizacji kwazarów była w odcieniach niebieskiego a nie czerwonego :)
No kanal na pewno lepszy niz astrofaza:)
Trzymacie poziom,klasa👍
Zawsze ciekawi mnie ten obraz: 9:34, czy to rzeczywisty obraz gwiazd w najbliższym sąsiedztwie czarnej dziury, jakie odległości są między tymi gwiazdami, jak długo trwał ten zarejestrowany ruch?
Najlepszy kanał o kosmosie na YT 👍
Super ✨
mega odcinek !!
Nie wiem kto za to placi ale chcialbym zeby nigdy sie nie skonczylo.
Kurski i telewizja polska😜
@@annaszczesliwy451 no trudno...pecunia non olet
Ministerstwo Nauki. Jest plansza na końcu tyłówki.
@@Astronarium kiedys im piwo postawie
Standardowo-BOMBA! 😊
Nowy odcinek :) Pozdrawiam
Super odcinek!ʕっ•ᴥ•ʔっ
Ten program będę pokazywać dzieciom, których jeszcze nie mam...
O, super temat
Astronarium top1 👍
co to za muzyka od 17:00 bardzo dobra do rozmyślania
O! Znak Opla! Jak miło. To moja firma.
Panie, kiedyś to było! ;)
Oglądając dzisiejsze Astronarium wyobraziłem sobie fajny przykład z wodospadem , no i tu powstało pytanie - czy spadająca materia z umownej krawędzi spada z prędkością światła ? czy może tę prędkość przekracza . (jestem laikiem , to tak dla fachowców ) Wiem że w.g. teorii ta granica jest nie przekraczalna , ale czy na pewno ta teoria ma zastosowanie w stosunku do czarnej dziury ?
👍🏼👍🏼👍🏼 dobre pytanie, komentuje aby się wyżej wyświetliło
Nic co posiada masę nie może przekroczyć prędkości światła. Przy krawędzi zdarzeń materia może jednak prawdopodobnie osiągać prędkości bardzo bliskie tej wartości.
@@NeverMindPL Przeczytaj ze zrozumieniem to co napisałem i dopiero wtedy się wypowiadaj. Po co piszesz jeśli nic nowego nie wnosisz .
@@m.m.b.4939 Zadałeś głupie pytanie to jakiej odpowiedzi oczekiwałeś? "W teorii ta granica jest nieprzekraczalna, ale czy na pewno..." xD No człowieku, skoro w teorii tak jest to chyba jest to nasza wiedza na ten temat, nie? W nauce nie ma nic na pewno, ale wedle tego co wiemy granica ta jest nieprzekraczalna i basta. Zamiast oczekiwać jakiegoś zawoalowanego czytania ze "zrozumieniem" twoich komentarzy zacznij je sensownie pisać!
@@NeverMindPL Na pewno nie chciałem głupiej odpowiedzi . Skąd wiesz że owa teoria ma zastosowanie do czarnej dziury i jej bliskiego otoczenia ??? Teoria to nie PEWNIK.
Elegancko jest
Czy w układzie (np. dwóch) ciał krążących wokół wspólnego centrum masy na ich wzajemny ruch ma wpływ ich własny obrót wokół własnej osi.
Innymi słowy - czy gdyby Ziemia przyspieszyła swój obrót np. 10krotnie, lub księżyc, lub gdyby Ziemia spowolniła obrót i Księżyc stałby się geostacjonarną satelitą to czy wpłynęłoby to na ich ruch względem środka masy ??
Oglądałem to wczoraj w TV :)
Chyba dzisiaj
(wcześnie rano, bo o 00:05) :)
@@voytekfid7734 tak było ;)
A moze jakas mini seria na temat ksiezycow (i w ogole cial niebieskich) ukladu slonecznego? Zaczynajac od Merkurego moze... kolega wasz z Astrohobby podjal wyzwanie ale jego filmiki (super sa tak czy inaczej) trwaja mniej niz 10 minut...niestety.
"Dlaczego jądro naszej galaktyki przestało być aktywne?"
Nie wiem może ponieważ materia jest skończona ?
ps. Fajna ta babeczka z 14:30
ciekawe :)
Czy dane z Webba, to będzie nowe otwarcie?
Podobno według nowych hipotez, supermasywne czarne dziury są odpowiedzialne za powstawanie galaktyk i procesy gwiazdotwórcze.
Logicznie myśląc to najpierw powstały galaktyki a dopiero później grawitacja zagęściła materię w centum galaktyk tworzac czarne dziury
@@Tarvezz Logicznie myśląc słońce powinno mieć koronę zimniejszą od wnętrza - jest odwrotnie
@@Krol_mappingu Tak to prawda ale częściowo znamy zjawisko które za to odpowiada. We fizyce nie zawsze jest tak jak myślimy, fajny przykład podałeś a ja napisałem jak by to moglo wyglądać wg. mnie w przypadku masywnych czarnych dziur w galaktykach.
@@Tarvezz Gdyby supermasywne czerne dziury powstawały w sposób jaki opisujesz to jeszcze byśmy ich nie obserwowali bo 13,7 miliarda lat to za krótko aby mogły powstać. Jeśli przyjmujemy że teoria wielkiego wybuchu jest słuszna to musimy znaleść jakiś inny sposób kreacji supermasywnych czarnych dziur.
Pierwsze powstawały czarne dziury ponieważ materi było tak dużo i gęsto że sama materia się zapadała w czarne dziury
Fajny odcinek jak zwykle. I jak zwykle na sile ciagniecie za uszy Polskich naukowcow… Cieszymy sie ze sa i jestesmy dumni ale historia przedstawiona jest tak ze bez Polakow to wogole nie bylo by badan nad aktuwnymi galaktykami…
Polski program to niech omawia polski udział. Program jest za publiczne pieniądze i ma prezentować nasz punkt widzenia. Wg mnie nie jest nieobiektywny ani nie deprecjonuje wkładu innych. Poza tym trwa tylko 20 minut ...
I na koniec - chcesz innego punktu widzenia to odpal Discovery czy inny popularnonaukowy pogram i już.
Ja tam się cieszę, że Polacy mają wkład w rozwój nauki - mały czy duży.
@@xOdySx a ja myslalem ze chodzi o obiektywny punkt widzenia - naukowy, a nie Polski… LOL… widze ze mysl PiSowska juz doszla i tu….
@@krzysztofchojnowski5946 tak myślałem, że do tego bijesz. No cóż. Obejrzyj wszystkie odcinki to zobaczysz, że są bardzo różni uczeni czy inni goście proszeni o omawianie tematów. Także anglojęzyczni i nierzadko topowi naukowcy z danej dziedziny.
Polityka była kilka razy obecna gdy jakiś urzędnik opowiadał jak to ministerstwu zależy na rozwoju nauki przez granty czy współpracę z agencjami np europejską. Jedyną wartością jaką wyniosłem to informacja, że płacimy ESA'ie za bycie członkiem. Notabene to chyba było jeszcze za czasów Gowina(wnioski samemu proszę wyciągać).
Dla mnie ten program/kanał to perełka. Proszę pokazać mi inny tego typu program, który defacto szerzy wiedzę za państwowe na RUclips? Swojego czasu wspomogli też Astrofazę poprzez zrobienie o niej odcinku. Wtedy się o nich dowiedziałem.
Każdy widzi co chce. Pana opinia też wg mnie jest typowa dla przeciwników PiSu...
Moja Teoria grawitacji . Widzę to wszystko odwrotnie to znaczy materia próbuje wypełnić pustkę która jest wszędzie od mikro skali po czarne dziury stąd bierze się coś takiego co nazywamy grawitacją to można porównać do powietrza z opony nie wylatuje dlatego bo coś je przyciąga tylko dlatego że w oponie jest jego więcej niż na zewnątrz .Wiem to zupełnie odwrotne myślenie od standardu ale wiele rzeczy można w ten sposób wyjaśnić Na przykład aby materia wypełniła pustkę o mniejszej przestrzeni to niestety trzeba ją tam wcisnąć czyli wytworzyć większą energię w postaci większej ilości materii która jest energią to taki zapadający się świt w kilku etapach tz wytrzymałość ogólna konstrukcji materii nad rozdartą pustką czarna dziura rozdarcie idealna pustka wszystko próbuje ją załatać wypełnić . A więc po wypełnieniu wyrównaniu stanów wszystko może zacząć się od nowa to wszystko zależy od wielkości cząstek z jakich składa się to wszystko co widzimy ruch tych drobin wypełnia naszą przestrzeń ale teraz zegar się zatrzymuje i nagle nic nie widać bo żadna cząsteczka nie wykonuje
ruchu wydaje się że jest pusto ile wtedy zajmie miejsca wszechświat gdy go ściśniemy i pojedyncza niezgodność przewróci domino ............to właśnie jest ciekawe
Myślę, że odnalezienie źródła energii w całym wszechświecie pozwoli nam zrozumieć naturę kosmosu i świata w którym żyjemy.
życie człowieka jest zbyt krótkie by człowiek mógł poznać wszechświat ,wszystko jest tak odległe i nie poznawalne.
A może spadać coś do góry?
Skoro te czarne dziury mogą mieć masę nawet miliardów mas słońc, to dlaczego nie bierze się ich pod uwagę w szacunkach dotyczących obliczeń masy czarnej materii? Taki obiekt w środku galaktyki ewidentnie trzyma wszystko w ryzach i razem z całą resztą gwiazd i materią będzie mieć wpływ na inne galaktyki. Nawet gwiazdy na samym krańcu krążą dookoła tego środka. Z tego wynika ,że grawitacja takiej czarnej dziury musi być przeogromna. W ogóle się o tym nie mówi albo czegoś tu nie rozumiem. Druga sprawa. Jeżeli te dziury cały czas karmią się napływającą na nie materią przez te miliardy lat, to gdzie one teraz są? A może pożarły już wszystko wokół i ich nie widać.
Oczywiście, że się bierze pod uwagę. Ale i tak wciąż brakuje. Zresztą ciemna materia nie jest w stanie się tak skupić, bo nie mam możliwości wypromieniowania nadmiaru ciepła. właśnie dlatego, że jest ciemna.
Trzymacie poziom
Foton jest początkiem i końcem wszechświata. Zanim energii i materii jest końcem. Entropia . Z kąt jest pewność że rozszerzanie się kosmosu , wszechświata nie jest w istocie jego kolapsem a kształt galaktyk w widocznym wszechświecie nie jest procesem centralizacji energii i materii w jednym punkcie .
Z galaktyką jest jak z dojrzewającym synem:
Jak taka Droga Mleczna mająca już niemal 14 mld lat zaczyna mieć aktywne jądra, to trzeba uważać, bo jak wpadną a siebie z Andromedą, to spodziewam się małych galaktyczek.
Akurat odwrotnie. Powstanie jedna wielka galaktyka, najprawdopodobniej eliptyczna.
ciekawe, czy @Astronarium dalej będzie nadawać w tych przyszłych czasach 😎
@@Astronarium Dokładnie tak będzie! 😄👍👍
Kolejny super odcinek! POZDRAWIAM CAŁĄ EKIPĘ ASTRONARIUM! (mój ulubiony Polski program o kosmosie), i pozdrowienia dla wszystkich 😄👍👍👍 😉🤚.
Też jest jurna i masturbuje sie często oraz spamuje lewicowymi shitpostami?
Z tym końcem powszechności kwazarów, moim zdaniem przyczyną jest koniec łatwo dostępnego "pożywienia" blisko centrum. Tak samo jak Układ Słoneczny się oczyścił z mniejszych ciał, tak okolice centrów galaktyk zostały zjedzone i wyrzucone w jetach.
YES WEEKEND 🏝️🙂
Znaczy energia wytwarza się przez opadanie materi na dziurę z której nic nie ucieka? Bez sensu. Ale slyszalem wersję, ze godzi o materie na orbicie przed horyzontem zdarzeń ktora zapieprza tak szybko ze sie energetyzuje i magnetyzuje az tworzy bieguny ale to nadal na zewnątrz
Oczywiście! Masz rację. Zobacz najnowszy odcinek: ruclips.net/video/d513qyLQ96U/видео.html
Czarne dziury ale ani słowa o Hawkingu i o promieniowaniu Howkinga?
To zupełnie nie ta skala czasowa. Promieniowanie Hawkinga nawet jeśli zadziała, to dopiero po miliardach miliardów lat. Może zrobimy o tym odcinek.
kwazary moim zdaniem to wczesna galaktyka które ewulowaly do galaktyk jakie widzimy dziś wogule patrząc tak daleko w przestrzeń widzimy początki wszechświata czyli te kwazary to dziś np. Galaktyka Andromedy albo nasza droga mleczna tak to rozumie
Coraz mniej w Polsce takich pasjonatów astronomii jak profesorowie pokazani w dzisiejszym odcinku. Profesor Sołtan to dla mnie kandydat na Nobla. Może odcinek o tych pasjonatach?
Ciekawe ile z tych obliczeń i teorii się potwierdzi np w ciągu 100 lat a ile okaże się błędnych. Ciekawe ile wniesie do tego teleskop JW
No ale to jest nadal teoria wiec przypuszczajac ze tak moze byc ale nie musi tak byc tak samo jak komus sie cos wydaje ale tam nie byl to skad ma wiedziec czy tak faktycznie bylo, teoria moze i trzyma sie kupy ale to nadal teoria
Stanowczo za krótkie
👍
IS THIS POLISH?
Yes
👍😀🤜🤛
Profesor wygląda jak stary Alana Kwiecińskiego.
Wy tylko na RUclips nadajecie?
I w paśmie ogólnopolskim TVP3
nigdy nie zrozumiem, po co dodawać to rzępolenie w tle
Dla stworzenia atmosfery adekwatnej do tematu.
jaki jest % kobiet astrofizyków a jaki jest % występujących w tym programie kobiet?
W tym programie, to łatwo policzyć. W Polsce jest mniej więcej odwrotnie, czyli 1/3 kobiet i tak mniej więcej wypadnie jeśli policzyć wszystkich występujących we wszystkich 134 odcinkach Astronarium. W najmłodszym pokoleniu astronomów, to się coraz bardziej wyrównuje.
Czekam
Jak
Dziecko
Na
Nowy
Odcinek
Brak jakichkolwiek dowodów że czas jest starszy niż 7000 lat.
Owszem, jest wiele dowodów, datowanie radioizotopowe.
@@jacek1929
@@jacek1929 kolega chyba nowy w internecie że nie odkrył że to troll
Ach,te miliardy...
Już się modliłem o nowy odcinek :)
No i co? Ktora bozia taka szczodra?
@@thomasputko1080 No i co? Po co ten zaczepny komentarz za który w średniowieczu byś długo nie pożył?
@@Krol_mappingu no wlasnie dlatego. A poza tym zeby religijne malpy ztrolowac. Wiesz ze modlitwa niczym sie nie rozni od onanizmu? Jedno i drugie to krotkotrwala przyjemnosc z ktorej nic nie wynika. 🙂 takze jestes onanista i do tego sie tym przechwalasz. 😁
@@thomasputko1080
"...w zyciu piekne sa tylko chwile..."
@@jareknowak8712 Które przeminą dla każdego jednego człowieka, umrzesz i nie będziesz o tych chwilach "pamiętał" bo cię nie będzie, więc jaki mają sens?
Według ateizmu nie ma żadnego znaczenia jak przeżyjesz życie.
Może dlatego że zostawisz coś dla kolejnych pokoleń?
One też przeminą, umrą...
Życie na ziemi z każdego punktu widzenia, i religijnego i świeckiego nie ma sensu
Też mam aktywne jądra 😏🤭
Ale zmroziło🥶🥶
Idąc tym tropem to jest zupełnie odwrotnie...dwa dżety a jądro jedno...
K.....rwa jeszcz wiekszch bzdur nie slyszalem
Zanudził mnie ten odcinek, według mnie za dużo było mowy o skomplikowanych teoriach i procesach.
Mam wrażenie że formuła programu się wyczerpała, że brakuje tematów o których można by było mówić w prosty sposób. Wydaje mi się że najlepiej by było zmienić tematykę programu na tematy mniej związane z kosmosem a bardziej ze zjawiskami fizycznymi które są blisko człowieka.
Błagam, nie! TV i internet pełen jest bebeluchy bez treści - dużo banałów, zero wnikliwości. Astronarium to perełka, wymierający gatunek.
O jekku, atakują kosmicznymi informacjami z Galaktyk..
Nic nie wiecie tylko pierdolicie , gdzie my jesteśmy i co wiemy ,odpowiedź , gówno.
👍
👍