Czy układ województw Polski jest do zmiany? Rozmowa z dr. Łukaszem Zaborowskim

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • Tematem grudniowego Spotkania z nauką jest podział administracyjny kraju na szczeblu województw. Czy po ponad 20 latach potrzebna jest jego zmiana? Czy obecny stan jest sprawiedliwy? Czy Radom powinien być miastem wojewódzkim? Gościem Pawła Błacha jest dr Łukasz Zaborowski.
    Dr Łukasz Zaborowski - geograf, planista, regionalista. Prezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego, ekspert Instytutu Sobieskiego, wykładowca Uniwersytetu „Ignatianum” w Krakowie.
    Począwszy od doktoratu na Uniwersytecie Jagiellońskim, naukowo zajmuje się strukturą przestrzenną kraju w ujęciach historyczno-kulturowym, osadniczym i administracyjnym. Jako ekspert porusza się w dziedzinach rozwoju regionalnego, polityki przestrzennej i planowania transportu publicznego. Ponadto pracuje nad kompendium wiedzy do edukacji regionalnej dla regionu radomskiego.
    Miłośnik cywilizacji łacińskiej i dziedzictwa I Rzeczpospolitej. Śpiewa basem w sekstecie wokalnym „Schola Sancti Ioannis”. Lubi wyprawy rowerowe na przełęcze alpejskie i chorwackie wyspy.

Комментарии • 6

  • @pgdn9495
    @pgdn9495 8 месяцев назад +2

    WIększy jest problem w upolitycznieniu samorządów poczynając od gmin, miast. Już tu, po każdej zmianie władzy obsadza się stanowiska spółek komunalnych swoimi prezesami, wice prezesami, itp.. A miasto średnio liczące wporywach 60 tyś , okazuje się, że ma prezydenta i prezesów spółek komunlalnych i ich przydupasów zarabiających więcej niż prezydent, czy premier kraju. A jak dochodzi do dyskusji zarastających trawą chodników, to jedna ekipa zwala na drugą, że to tamci, nie my, to prawica, czy lewica.... Miało być tak pięknie pamietam, szczytne hasła przy okazji reformy administracyjnej i oddania władzy " dołom". Śmiechu warte. Dodam, że miasto , które sprzyja rzadzącym lub jest de facto z tej samej gliny, co politycy z rządu, dostanie więcej subsydiów od państwa niż te będące w opozycji. Dlatego uważam, że każdy członek samorządu powinien być bezpratyjny własnie po to by unikać takich sytuacji faworyzowania "swoich", kosztem "wrogich"A najśmieszniejsze jest jeszcze to, ze czasem na sesji posiedzenia rady miasta debatuje się cały dzień nad uchwałą, która ma wydźwięk międzynarodowy. A to potępiajacy takiego Putina, lub innego przywódce, a to jakąs sytuację międzynarodową, a to jeszcze Bóg wie raczyć co, byle nie dotknąć tego, co gryzoie mieszkańców miasta ....

    • @dominikkurek1155
      @dominikkurek1155 8 месяцев назад

      Warto by się zastanowić nad odpolitycznieniem radnych gminy

  • @grzegorzzak1109
    @grzegorzzak1109 8 месяцев назад

    Potrzebny nie jest równomierny rozwój regionów, tylko kraju. Ośrodki większe drenują mniejsze. Zamiast dokładanie kilku ośrodków premiowanych, należy po prostu dodać ich dużo, przy jednoczesnym zmniejszenia premii w postaci instytucji centralnych krajowo, czy samorządowo.

  • @dominikkurek1155
    @dominikkurek1155 8 месяцев назад

    Zadziwiająco mała liczba komentarzy jak na temat żywo dotykający miasta z Amfiteatrem.

  • @grzegorzzak1109
    @grzegorzzak1109 8 месяцев назад

    Myslę że głównym problemem nie jest układ województw, tylko ta ich centralizacja. Zarówno na szczeblu krajowym, jak i niższych. Urzędy nie muszą być w stolicach. Jednostki kultury wręcz nie powinny, w obecnych czasach. Tworzenie nowego układu to zbędny koszt. Redystrybucja stopniowa podmiotów, to nie impuls rozwojowy.

    • @made_in_lesser-poland2103
      @made_in_lesser-poland2103 8 месяцев назад +1

      Każda zmiana kosztuje akurat. Napewno reforma i układy oraz inne zmiany (w tym np. Likwidacja powiatów i gmin obwarzankowych) na dłuższą metę wyjdą na dobre. A mała korekta układu sprzyjałaby rozwojom (zobacz pierwszy wariant dr. Łukasza)