Muminki: Poważna Analiza
HTML-код
- Опубликовано: 24 ноя 2024
- 👉 Subskrybuj Wojnę Idei: / @wojnaideipl
👉 Zostań Patronem: patronite.pl/w...
👉 Wesprzyj Wojnę Idei przez PayPal: paypal.me/wojn... | Źródła: ⬇⬇⬇
👉 Można też wesprzeć powstawanie kolejnych filmów dowolnym przelewem o tytule "darowizna" na konto: 59 1140 2004 0000 3402 7617 3625
👉 Zapraszam też na serwer dyskusyjny na Discordzie: / discord
👉 Zapraszam na oficjalny sklep kanału: zalezy.pl/
Proste opowieści dla dzieci potrafią nieść przesłanie potrzebne nie tylko młodym odbiorcom, ale i dorosłym, którzy nawet będąc już rodzicami cały czas uczą się jak być wspierającym towarzyszem w rozwoju ich podopiecznych.
Montaż: Wazowsky
wazowsky.pl
Darmowe filmy użyte w odcinku pochodzą m.in. z serwisu www.videvo.net
Autorem logo i motywu graficznego kanału jest Damian Drozdek, którego prace można znaleźć na jego stronie:
damian.drozdek.eu
Muzyka z intro autorstwa CadereSounds użyta na prawach Attribution License:
freesound.org/...
Autor kanału nie rości sobie żadnych praw do zdjęć/grafik zawartych w tym filmie. Materiały wykorzystane w ramach dozwolonego użytku, w celu umożliwienia widzom lepszego zrozumienia przedstawianych informacji. W sprawach dot. praw autorskich proszę o kontakt pod adresem: wojnaidei@gmail.com
-----------------------------------------------------------------------------------
Wojna idei to kanał zajmujący się rozpowszechnianiem wiedzy i ciekawostek z dziedzin takich jak filozofia, socjologia, psychologia i innych tematów społecznych.
-----------------------------------------------------------------------------------
Jak szybko zmienia się kultura na przykładzie bajek: ruclips.net/video/Tfziavc8sVw/видео.html
Zapraszamy do sklepu: zalezy.pl/
Słabo , że czytasz beznamiętnie tekst do każdego filmu...nie da się tego słuchać..Pan robot odwalający chałturę.
@@rav1495 co ty wypisujesz? Jaki robot? Bardzo ładnie gość czyta.
@@inkaziolowa Moja 7 letnia córka tez ŁADNIE czyta....
Może jeszcze podjął byś się analiza wątków spirytystycznych w tej Bajce.
- Czarodziej, czarownica, Buka, Lodowa Pani ,czary i magia.
- Muminek z kart przepowiada przyszłość.
- Migotka zostaje medium i przepowiada przyszłość.
- Włóczykij twierdzi : jestem przesądny.
- Alicja jako przyszła czarownica uczy się magii.
itd itp wątki w tej bajce.
Po co są i czy są potrzebne ?
Mają zły czy dobry wpływ na dzieci ?
Najgorsze dla cichych osób niczym kopanie leżącego jest pytanie typu "Dlaczego jesteś tak cichy? Czemu się nie odzywasz?" A gdy owa osoba się odzywa jej słowa i emocje są zignorowane. To aż boli.
Tak, często bywa i tak. Ale zdarza się jednak, też że zostanie zauważona, i na tym radził bym się skupić.
Jeszcze gorzej jak się starasz odzywać, a i tak ludzie pytają dlaczego jesteś cichy lub mało mówisz.
Typowa sytuacja w przypadku mężczyzn i ich emocji. Najczęściej przez osoby które najgłośniej krzyczą żeby mężczyzni okazywali więcej emocji i słabości 🤷
@@habbababba69420 Wiesz, to że się nagle zaczynasz odzywać, nie świadczy jeszcze o tym, że jesteś gadułą. Jeśli przez większość czasu się mało dozywałeś i przyzwyczaiłeś już do tego ludzi, to trudno jest ich potem od tego odzwyczaić. Później pojawia się inny problem, przez to, żef się mało odzywałeś nie nabrałeś takiej wprawy i biegłości w mowie jak ci, którzy głośniej krzyczą, więc będziesz co rusz tłumiony i może być tak, że dostrzeżesz, że prościej było się nie odzywać.
Kiedy ludzie chcą żebyś coś powiedział, nie wiesz co, ale kiedy coś chcesz powiedzieć to albo nikt cie nie zauważa, albo na to nie reaguje albo wogóle boisz się tego powiedzieć.
Królu złoty.
Analiza o której nie wiedzieliśmy, że potrzebujemy.
Szczerze się zgadzam. Nigdy nie miałem dużego kontaktu z Muminkami, a zastała mnie miła niespodzianka.
Dobra i mądra bajka.
@@DelfTv Człowiek oglądał i nie wiedział jakie dobre wzorce zachowania mu pokazywano ...
@@ElNinioPL ja wiedziałam, do tej pory oglądam Muminki dlatego że nie są po prostu bajką dla dzieci, mają dużo mądrości, od postaci Włóczykija począwszy. Jeszcze bardziej warto sięgnąć po książki, choć tutaj akurat dość ściśle książki są odwzorowane
"Jezeli jesteś niezdolny do okrucieństwa, to bezdyskusyjnie jesteś potencjalną ofiarą kogoś kto jest do tego zdolny" przykład tej dziewczynki to mój przykład. Mówi się że dzieci mówią co myślą, ja byłem na tyle wytresowany, że robiłem i mówiłem tylko tak jak oczekiwali rodzice. Nie mówiłem co czuje tylko tak, żeby rodzice byli zadowoleni. Obecnie nie potrafię mówić co myślę, krytykować ludzi, nawet jak robią coś niepoprawnie. Jeżeli ktoś mi zajmie miejsce to szukam innego do siedzenia. Krytykę wolę zachować do siebie. Nie wyklucam sie, wolę machać ręką. Jestem pasywny, jeżeli komuś pożyczę pieniądze to boję się upominać o zwrot. Przekładam dobro swoje nad innych, potrafiłem nie odezwać się kiedy brat przez pomyłkę zjadł mojego kotleta na obiad, a ja chodziłem później głodny. Jestem kaleką człowieka, nie raz zostawiłem z niczym, bo wolałem mieć spokój i się nie wyklucać. Jednak wewnętrznie trafił mnie pożar. Rodzice, uczcie dzieci jak być odważnym, rozmawiajcie z nimi. Traktujcie jak dorosłych i partnerów. I przede wszystkim pokazujcie im że są ważnymi, i że mają prawo mieć swoje zdanie.
Mam bardzo podobne doświadczenia
Pewnego dnia ten wewnętrzny pożar strawi twoją nieśmiałość. Problemem będzie wtedy jak to powstrzymać, dlatego radze uczyć się czym jest przemoc. Nie agresja, przemoc. Agresja jest impulsem, przemoc jest planowana. Kiedy będziesz miał wybuchnąć wszystko samo się poukłada.
Też miałam podobnie. Teraz powoli z tego wychodzę. Może się da ;)
miałam podobnie oraz jestem tą niewidzialną dziewczynką. Moment w którym stawałam się widoczna było zmiana (dobrego) środowiska oraz terapia. Niestety bycie widzialną ( czyli asertywną ) to proces, który widzę u siebie powoli (bosię ciągle uczę), gdy muszę stawiać czoła trudnych nowych sytuacjom na początku asertywność i stawiania granic wychodzi mi koślawo xD
Ja mam tak samo. Zawsze musiałem być milczącym wzorem dla młodszego rodzeństwa. Teraz w wieku +40 czuję że pali mnie wewnętrzny pożar i tracę nad tym kontrolę oraz nad sobą.
Muminki (anime japońsko fińskie oczywiscie) to najlepsza serialowa bajka jaka kiedykolwiek powstała. Nie traktowała dzieci jak debili. I w sumie jedyna taka, którą spokojnie można sobie i dzisiaj obejrzeć bez zażenowania, bo nie jest aż tak dziecinna jak większość innych bajek. Plus, twórcy prześwietnie przenieśli motywy z książek na serial. (Niektóre wypadly nawet lepiej niż w książkach)
Nieraz to był niezły thriller. Szczególnie tajemniczośc Buki i Hatifnatów
ruclips.net/video/yX9iDXgiM6U/видео.html
Ksiazki sa wspaniale, film niestety nie oddaje atmosfery ani klimatu i wiele waznych rzeczy zostalo pominiete.
@@moni4523 Nie mógłbym się bardziej NIE zgodzić ;)
Bo to bajka dla większych dzieci jest! To nie jest treść którą można pokazać np. dwulatkowi. Dobrze że powstają bajki dostosowane do rozwoju emocjonalnego i poznawczego dzieci.
Czytałam Muminki jako mała niewidzialne dziewczynka, z robitego domu, podrzucona babci. Śmiało mogę powiedzieć, że te historie, postaci Mamusia i Tatusia Muminka i wszystkich pozostałych, magiczny klimat, rysunki, jedyne w swoim rodzaju, mądrość, ciepło, coś niewysłowionego wiszącego w powietrzu, to wszytko sprawiało, że odnajdywałam się w tym swiecie, który mnie wciągał. Stawałam się jednym z nich - jako Tatuś Muminka dla mnie dostawiał dodatkowy kawałek stołu i łóżko. Czułam się bezpieczna. "Muminki" reperowaly moj poszarpany świat.
Smutne podkreślenie losu zaniedbanego dziecka; przerażające... nawet straszniejsze od samej Buki.
Buki to nikt nie przebije. Moja ulubiona bohaterka ze wszystkich bajek
Buka była smutna bo wszyscy się jej bali i nie mogła nikogo dotknąć, najbardziej przerażające były Hatifnaty, małe świry
Co tam Buka i te małe gnoje.
Najgorsza jest Lodowa Pani, która zamroziła Małą Mi.
Zawsze widziałem Muminki jako bajkę ponadprzeciętną, tajemniczą, pełną aluzji i odniesień do życia codziennego. Zawsze jakoś dziwnie się czuję oglądając ją.
Ja też tak uważam, jest to moja ulubiona bajka z dzieciństwa.
I też zawsze czuję że przenoszę się w piękny, ciepły świat.
Do tej pory uwielbiam ją oglądać a mam 43 lata😉
@@martalech2946 ja mam 39 lat i dwa lata temu przeleciałem od początku do końca. Czasami prownujrje ja z małym księciem, ponadczasowa, uniwersalna dla każdego w każdym wieku
Znałam ten odcinek na pamięć. Ta bajka jest nad wszelkim czasem. Miałam nawet ulubioną postać jaką była mała Mi. Ale skoro jesteśmy już przy tej drugiej warstwie to bardzo interesuje mnie postać Buki. Ciekawiłam się jej nietypowym zachowaniem od kiedy poznałam tę bajkę. Nie wydaje mi się, że umieszczono ją tylko, aby dopełniała fabułę bajki dla dzieci, ponieważ sama w pewnym wieku bałam się jej.
Jedna z najlepszych filmów animowanych + włuczykij to idealny bohater do analizy.
Analiza włóczykija to faktycznie byłby dobry pomysł
Też chcę kom dlaw zasięgu
+1
Muminki to sztos a Tove Jansson posiada nadnaturalną wrażliwość. Szczególnie zapamiętałem książkę z serii o Muminkach "Zima w Dolinie Muminków", która różni się od pozostałych części. Jest melancholijna, mocno introspektywna, a celem autorki była właśnie pomoc dzieciom, które czują się niezrozumiane i samotne na świecie (tak jak Muminek, który budzi się w środku zimy i nie może spać).
Jeden z RUclipsrów przewidział, że zrobisz analizę muminków; pewnie wkrótce pojawi się analiza Gumisiów. Szymon - twój kanał to cudo
Już nie mogę się doczekać analizy Gumisiów na tym kanale.
Pozdrawiam :)
Z Muminków znalazło by się jeszcze parę tematów... Np. Filifionka i jej dzieci, Buka...
No, Gumisie mogłoby mieć spoooro analiz.
- Czy życie w odosobnieniu jest lepsze od zmierzenia się z rzeczywistością
- Czy warto zgłębiać się w przeszłość
- Ightorn, czyli za kim podążają odtrąceni
- Kto miał racje, Gumisie z lasu, starożytne Gumisie czy Barbaki
- Czy gumusie to bardziej konserwatywna historia (wątek bronienia królestwa, oddanie się korzenią rodu Gumisiów) czy postępowe (motyw pogodzenia ludzi i gumisiów)
gumisie - upadek okcydentu
Ev
Świetny materiał 👌
Za dzieciaka Muminki wydawały się nudnawą bajką, a Wy pokazaliście jak dużo wartościowej wiedzy można z niej wyciągnąć. Szacunek!
Jako terapeuta dzieci i młodzieży z mutyzmem wybiórczym powiem krótko: doskonała analiza! Będę ten filmik pokazywać rodzicom i moim studentom. Dziękuję ♥️
Bardzo się cieszę i dzięki za te słowa! / Mateusz z napisów końcowych
Dla rodziców może być ciut krzywdzący, ponieważ jest więcej przyczyn wywołujących mutyzm i warto to zaznaczyć. Natomiast sam sposób wychodzenia z problemu - genialny! :)
Ciekawa jestem jakie wobec ciebie są filmy i bajki do analizy?
@@magdalenamikulska3323 Jeśli to pytanie do mnie, to nie bardzo je rozumiem.
Ten odcinek trafił do mnie i poruszył jak żaden inny... Jego treść z pewnością pomoże mi w budowaniu relacji z roczną córeczką.
Odrobinę
Powiem wprost, Muminki są dla mnie jednym z powodów do życia, jakkolwiek idiotycznie by to nie zabrzmiało. Były mi puszczane odkąd byłam w stanie już być na tyle starsza by oglądać bajki za sprawą mojego ojca i są ze mną aż do dzisiaj. Nie potrafię ująć w słowa jak ciepłym są dla mnie uniwersum, ile razy poprawiały mi humor i jak wiele razy czytanie oraz oglądanie ich przygód ubarwiało mi życie, niby według niektórych prosta treść dla dzieci, ale to ogromna nieprawda! Nie sądziłam, że doczekam się tego typu materiału na polskim kanale kiedykolwiek, a jednak! Postać Nini jest niezwykle łatwa do utożsamienia się oraz świetnie napisana, wasza analiza bardzo dobrze to wyjaśniła. Dziękuję
Miło mi to czytać. Doradzam wczucie się w postać Filifionki albo Paszczakówny, to postacie nieco starsze, acz równie zaburzone. No i oczywiście: Too Tiki, moja główna debeściara!
PS - podobnych wrażeń dostarcza Alicja po drugiej stronie lustra.
Mam zupełnie inne odczucia co do Muminków. Dla mnie to uniwersum jest jakby ,,mroczne", zawsze wywoływało u mnie uczucie, hmmm... jakby to określić, niepokoju. Bajki np gumisie, smerfy nigdy nie dostarczały mi takiego uczucia, zawsze były całkowicie pozytywne emocje. I nie mówię tego że wzedu na postać Buki, po prostu cała ta bajka wywoływała u mnie niepokój
@@kingaanna2564 Ależ Muminki mają w sobie otoczkę niepokoju, ale dla mnie to również ich zaleta. To już nudne bez przerwy oglądać kreskówki, w których mamy przesłodzone podejście do świata, nie oczerniając rzecz jasna Gumisiów i Smerfów, bardzo je lubię. Najzwyczajniej uważam, iż to że coś jest puszczane głównie dla dzieci nie oznacza wcale, że musi być aż przesadnie idealne i proste, Muminki są pouczające, jednocześnie komfortowe i momentami powodują ciarki poprzez słynne życiowe lekcje.
@@scarletmoon9633 nie no szanuje to że masz takie odczucia i że lubisz tę bajkę, ale ja mam inne wrażenia co do niej. Jak napisałaś, że jest bajka jest komfortowa to właśnie pomyślałam sobie że to czułam to byl jakiś taki ,,dyskomfort", ,,niepokój" przy oglądaniu jej. Nie ujmuje jej że ma jakieś przesłania (co widać choćby w tym filmie od wojna idei), ale ten klimat bajki dla mnie byl niefajny. Nie chciałabym jej puszczać mojemu dziecku. Może być też tak, że byłam za mała gdy oglądam tę bajkę. Za mała żeby ją zrozumieć, za mała na ten jej specyficzny klimat. Pamiętam że jak szłam spać po muminkach to zawsze spałam twarzą w stronę meblościanki bo bałam się odwrócić tyłem. Tak samo jak wtedy gdy gdzieś widziałam/słyszałam coś strasznego (jakąś historię, reklamę jakiegoś strasznego filmu itp).
@@kingaanna2564 ja miałam tak samo, ostatnio myśląc o tym nazwałam to sobie 'dyskomfortem', ale dość szybko zaczęłam unikać i świadomie wybierać inne bajki bo bałam się tego uniwersum. Zaburzało tą moją dziecięcą potrzebę bezpieczeństwa 🤷♀️
Zawsze i do dziś marzę o takiej kochającej rodzinie jak rodzina Muminków
Zawsze możesz być jej fundamentem i twórcą
@@3mpty3yes niestety na to już za późno ;--;
Dawno temu postanowilam ze jak bede miec dzieci to chce byc jak Mama Muminka
Polecam także sięgnąć do oryginału tej bajki w tekście książki. Tam pada genialna wypowiedź Małej Mi, która mówi do dziewczynki: "Nigdy nie będziesz miała własnej twarzy, dopóki nie nauczysz się bić. Możesz mi wierzyć". To rzuca też trochę inne światło na analizę tej bajki. Mi się to także kojarzy z wypowiedzią Tylera Durdena z Fight Clubu: "How much do you know about yourself if you've never been in a fight?". Pozdrawiam
Muminki to jest tak bezcenna bajka i tak wartościowa że to naprawdę cudo. Każdy powinien ją obejrzeć. Cieszę się że na niej się wychowałam
Poproszę więcej z tematem Muminków.
to było tak wzruszające że aż prawie się popłakałem
"Bo nie ma we mnie nic i nic nie jestem wart
A czerwień mojej krwi to tylko jakiś żart
I zapominać chcę tak często jak się da
Że nie ma we mnie nic i nic nie jestem wart" -
Niszczone za młodu dzieci mają przeje.*_e często do końca życia.
Tutaj je znajdzie każde z Was,
w muminków się przenieście świat siądźcie przy ekranach w krąg
i cieszcie się, bo wreszcie są
Wasze Muminki!
Wasze Muminki!
Prześledźcie każdy drobny ruch
nie traćcie chwil, wyostrzcie słuch,
bo przy Muminkach zleci czas,
zapomni troski każde z Was,
bo to Muminki!
Bo to Muminki!
Wasze Muminki!
Moja ulubiona bajka z dzieciństwa. Z pewnością możnaby zrobić na jej temat jeszcze wiele odcinków.
Oj tak. Chociażby o pamiętnej Buce, której ukradli rubin, a biedna chciala go tylko odzyskać.
👍👍👍
Rozumiem jak czuje się Ninny. Ja jak byłem młodszy przez to że byłem inny niż reszta dzieci często byłem odrzucany. Rodzina też mnie nie rozumiała i mojego zachowania przez co niecelowo sprawiali mi przykrość. Przez to wycofywałem się z kontaktów społecznych i bycia widzialnym przez innych bo uważałem że na to nie zasługuje i że jestem bezwartościowy. Teraz wiem że to nieprawda jednak wciąż walczę ze swoim wycofaniem i brakiem wiary w siebie.
Jest to trudny i długi proces w którym pomocna mi była terapia ale widzę teraz pozytywne efekty zmiany.
Jesteś moim absolutnie najukochańszym kanałem ❤️❤️❤️ Swoją przygodę z Twoimi filmami zaczęłam od jednego z filmików z LotR, którego jestem wielką fanką. Uwielbiam Twoją filozofię!
Ależ to było dobre! Piękny umysł :)
Nabrałam ochoty na zrobienie filmowego maratonu Muminków 😅
Znasz jakąś stronę z odcinkami?
@@torukmaktopoland tak. youtube
Bardzo dobry odcinek. Muminki to prawdziwy zbiór trudnych przypadków, dziwnych adopcji i adaptacji do życia z punktu widzenia dziecka, zresztą cała historia opierała się w dużej mierze na doświadczeniach Finów po 2 wojnie światowej, co widać właśnie po relacjach postaci. Sam dom Muminków to zbiorowisko różnych dzieci pod opieką 2 dorosłych. Teoretycznie w książce "pamiętniki tatusia Muminka" jest moment, kiedy pojawia się ojciec włóczykija i ryjka, ale raczej są to domniemani rodzice. Wygląda to bardziej tak, jakby na podstawie pamiętników dzieci znalazły sobie wzory i osoby, które ich zdaniem "pasowałyby na rodzica". Czekam na więcej :D
Już jako podlotek wiedziałam, że to niezwykle wartościowa bajka. Teraz przekonałeś mnie, że warto odkopać ją dla mojej młodszej córki. Świetna analiza 👍
Muminki są the best nasze dzieci mają do 27lat i chętnie z nami oglądają, wracając do sytuacji, powiedzonek przygód. Najlepsza bajka dla dzieci z rodzicami na lata. Pozdrawiam
Brawo. Cudowne przesłanie i info
Jak dobrze mi się tego słuchało. Dziękuję za doskonałą pracę, życzę sukcesu.
Dzięki za interpretację! Nie odbierałem nigdy tak tego odcinka, a jest idealnym opisem sporzej części mojego dzieciństwa/młodości.
Już zapomniałam ile te wspomnienia powodują bólu 😔
To bardzo boli kiedy dorośli pokazują jak bardzo nie znoszą swoich dzieci sprawiając, że nie ma wtedy czegoś takiego jak "ja".
Sprawia, że wyjście z tego czasem jest bardzo trudne lub nawet niemożliwe.
Nigdy nie powinniśmy tego doświadczyć. Ale życie chciało inaczej 😔
Nie przypuszczałbym, że w Muminkach były jakieś głębsze przekazy. Fenomenalny materiał
W Muminkach były same głębsze przekazy. W postaci Buki też nie dostrzegłeś nic głębszego?
Cieszę się, że wychowujesz pokolenie młodych rodziców
Myślę, że to wsyzstko pasowałoby nie tylko do nieśmiałości ale także do depresji.
Bardzo ciekawa analiza
Do bardzo wielu chorób, ale w filmie nie chodzi o konkretne zaburzenia które mogą się z takich problemów rozwinąć, a o samo zjawisko niewidzialności które jest bardziej "symptomem" min depresji
Piękny film i cudowna lekcja na pewno mi się kiedyś przyda w życiu. Jeśli spotkan taką osobe może będę wiedziała jak ostudzić swój ognisty charakter.😉😉😉.
Mega mądry i wartościowy odcinek i zobaczyłam po raz pierwszy twarz tej dziewczynki
by byl gdyby nie uzyto tu tego transfoba pitersona. Szymon jakby zapomnial co mowil o wycofanych dzieciach, a dzieci transplciowe sa wycofane przez takich wlasnie jak pierdan jordanson
@@gozertraveler858 może jestem nie w temacie, ale przeoczyłam związek z tematem lbgt, ukazane jest tu bardziej stosunek do dziecka, że w przeszłości nie okazywano jej postaci miłości a teraz jest w rodzinę w muminków i wychodzi na prostą
@@majabartoszewska403 sa dzieci LGBT, a fajnie to wyglada w zestawieniu z transfobem i degeneratem pitersonemm
@@gozertraveler858 xD
@@Daniel03885 co?
"Bądź grzeczny" brzmi w moich uszach. Ale dlaczego, to już nikt mi nie wytłumaczył.
"Wówczas sporządziwszy sobie bicz ze sznurków, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał. Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: «Weźcie to stąd, a nie róbcie z domu mego Ojca targowiska!» (J2, 15-16)
przywoływanie tej sceny z Biblii aby usprawiedliwać swoje wybuch złości i gniewu jest nieporozumieniem.
Gratulacje dla całej ekipy. Często niewidzialnej na pierwszy rzut oka, ale niezbędnej. Mariuszowi, Wazowki Team oraz Damianowi i Szymonowi.
Dzięki wam mamy tę analizę.
Ooo, ważny komentarz! Bardzo potrzebne uhonorowanie pracy pozostałych członków zespołu! No, i przyznam, że samemu dowiedziałem się, kto jeszcze stoi za filmami Szymona :) Dziękuję!
Wspaniała analiza, dziekuje!
Bardzo dobry materiał. Dziękuję!
Jestem nauczycielką i zawsze ten odcinek wywołuje dużo emocji, jeden z najlepszych. Ciekawe są również odcinki w których buka oprócz tego, że jest straszna pokazana jest jako potwór który potrzebuje miłości, zobaczyłam to dopiero jako dorosła osoba, jak byłam dzieckiem bardzo się jej bałam.
"Ja wrócę!!!"
"Ja wrócę!!!"
-Buka
Pamiętam jak usłyszałem to dopiero po latach. Nigdy nie wiedziałem że Buka tam coś mówi ;d W ogólę polski dubbing był mega. Jest na yt np. porównanie różnych wersji językowych Buki i polski wymiata.
Dzięki, to o mnie. Częściowo jestem już widoczna ale wiele jeszcze mam do zrobienia żeby się pojawić.
Świetna analiza ❤ i świetna bajka 🥰 Moja ulubiona z dzieciństwa
Jestem pod wrażeniem analitycznego umysłu Szymona jak i samej bajki, której odcieni wcześniej nie dostrzegałem.
Jakoś rok temu yt zasugerował mi odcinek Muminków z tego co pamiętam ,,Zima w dolinie muminków ".
Po obejrzeniu włączyłem następny odcinek i następnie kilka kolejnych.
Bardxo lubiłem tą bajkę za dzieciaka lecz byłem zdumiony jak wiele wartościowego przekazu niesie ona teraz gdy jestem juz o wiele starszy.
To jak odkrywanie czegoś na nowo.
Gdy opowiadałem znajomym o tym fakcie nie bardzo wiedzieli o co mi chodzi no bajka to bajka.
Teraz widzę ten film a w nim spostrzeżenia które miałem i nie były one błędne.
Porównajmy dzisiejsze produkcje gdzie króluje przemoc ,lgbt i hejt.
Jak społeczeństwo ma być normalne gdy nie ma prawdziwych autorytetów oraz zasad moralnych.
Oj tak. Zadna inna bajka nie miala podjazdu do Muminków. Takie chociażby smerfy, w porównaniu do Muminków były jednak dość nijakie i powtarzalne. Nie wspinając o tych dzisiejszych minutowych produkcjach srrialowych dla mlodszych. Muminki mają coś w sobie.. Ta muzyka, klimat. Masa świetnych wartościowych historii i bohaterów. Odcinek o którym wspomniałeś, pieknie pokazuję zime, w taki tajemniczy sposób..
Czytam sobie wszystko super, uroczy komentarz po czym ostatni akapit, zesranie sie.
"Przemoc, lgbt i hejt" - to są wg Ciebie zjawiska z jednej bajki?🤯
Ale sztos
Zaskakująco dobrze opowiedziane i elokwentnie wyrażone. Gratuluję i dziękuję za ciekawy materiał. :)
Świetny materiał jak zawsze ❤
To jest najstraszniejsza bajka mego dzieciństwa 🥶😨😰
Piękna interpretacja :) jako osoba pracująca z dziećmi - dziękuję !
Wspaniała analiza
Genialna analiza. Dzięki tobie kocham Muminki jeszcze bardziej
To bajka, do której wracam jako dorosły. Muminki w wersji książkowej, to nie tylko bajka dla dzieci ale i dla dorosłych. Dziękuję za ten materiał i fascynującą analizę.
Świetna analiza! Pozdrawiam!
Bajki kiedyś: Rozwój dziecka, pokazywanie prawdziwego życia, dobra fabuła, zabawa dla całej rodzinki.
Bajki dziś: Haha, atomówka twerkuje z pandą brrrr
ostatnio zainteresowałem sie muminkami , ( odświeżyłem sobie starsze produkcje niekrytego krytyka ) a potem kuknołem sobie na pare rzeczy, a tu jakaś ciekawostka a tu jakiś odcinek a tu cześć czytanki ETC. Anyway , i zafascynowało mnie tempo życia tych postaci , nie wiem jak to opisać ale jakoś życie przez ostatni rok (może 2 ) nabrało niesamowitego tempa . Trochę szkoda że model życia takich postaci jest jedynie w bajkach
Twój dar jest niesamowity 💪👍👌❤️🔥
Muminki to bardzo "dorosła" kreskówka. W dzisiejszych czasach próżno szukać podobnych produkcji na identycznym poziomie, z morałem. Moje pokolenie (początkowi pre-boomerzy 30+) ciepło wspomina muminki.
No właśnie. Dzisiaj to nie ma produkcji nawet na zbliżonym poziomie. Wszystko do bólu infantylne. Ale nawet starsze bajki nie miały "tego czegoś" co mają Muminki. Tutaj jednak każda historia była ciekawa.
Cała seria książek o Muminkach to wielka kopalnia mądrych, trafnych obserwacji. Np. "Opowiadania z Doliny Muminków" to zbiór studiów nad nerwicami i innymi problemami psychologicznymi, a "Tatuś Muminka i morze" to szereg pytań na temat roli mężczyzny, jego marzeń i tego, czy i jak je realizować bez uszczerbku dla innych?
Mocne
Przepiękna interpretacja. Dziękuje bardzo za ten filmik
Kurde, oby dzisiejsze bajki miały choć troche takiej wiedzy jak ta. Widać że tworzyła ją osoba (zapewne kochająca matka) chcąca nauczyć czegoś dzieci i przekazać im pewne wartości, a nie tak jak dziś pracownik który konkuruje z innymi o to która bajka się lepiej sprzeda nie patrząc wogule na merytorykę, wciskając możliwie najwięcej zwrotów akcji i wogóle wszystkiego
Autorka Muminków, Tove Jansson, była bezdzietną lesbijką.
@@Machefi xDDDD , ale z olejem w glowie i pewnie wplyw na to miala homofobia otoczenia
Też się uśmiechnąłem gdy przeczytałem komentarz Patryka :)
Tove Jansson, autorka opowiadań o Muminkach, nie miała dzieci. W latach 40-tych wprawdzie była zaręczona z pewnym dziennikarzem i politykiem, ale nie wyszło; potem przez 46 lat była w związku z Tuulikki Pietilä, graficzką odpowiedzialną za ilustracje w książkach Jansson. Ale masz racje - widać, że chciała i potrafiła subtelny, nie narzucający się sposób przekazać pewne wartości dzieciom. ( Omawiana w odcinku animacja jest całkiem wierną ekranizacją "Opowiadania o niewidzialnym dziecku" ze zbioru "Opowiadania z Doliny Muminków" z 1962 roku.)
@@Machefi XDDD
Świetna analiza a ja choć mam 45 lat na karku bardzo często oglądam czasem Muminki. Są świetne, choć nie wszystkie odcinki.
Od jakiegoś czasu interesuję się muminkami i ten wątek bardzo mnie poruszył bo wiem, że tak skrzywdzone dzieci istnieją naprawdę. Twórcy dobrze to pokazali, a ty dobrze o tym opowiedziałeś ^^
Wartosciowy material 👏 dziekuje ❤️
Aż mi prawie się łezka zakreciła słysząc te czołówkę. 😢😢😢😁😁.
Ciekawe czy scenariusz muminków powstawał przy pomocy psychologów, czy wyszło tak naturalnie , dzięki doświadczeniu i mądrości , tychże ludzi
Dziękuję Ci ślicznie za analizę Muminków - bez cienia wątpliwości moją najukochańszą bajkę mojego dzieciństwa. Pomijam fakt nieprzespanych nocy, bo się bałem że w ciemnościach czai się Buka XD
Buka 💀
To nie jest analiza Muminków tylko streszczenie jednego odcinka wersji filmowej (nieco spłaszczonej w stosunku do powieści).
Odcinek z Buka jest lepszy niż większość obecnych horrorów xD Ta bajka jest genialna. Żadna inna nie była tak pieknie wykonana.
Serial cudownie adaptuje historie z książek. A to bardzo nieczesty przypadek. Uważam że parę odcinków poradzilo sobie z fabułą nawet lepiej niż powieści.
@@blllklbn4055 No to już rzecz gustu, a o gustach się nie dyskutuje. Niemniej jednak gadaninie Szymona daleko jest do analizy, upieram się przy streszczeniu.
Świetny odcinek. Wytrawna analiza. More power to You 💪
Ale Petersona mogłeś sobie darować, było cudownie do tego właśnie momentu
Idealny film w porze Dobranocki💙
Bardzo wartościowy materiał. Dziękujemy 💪
Moja ukochana bajka z dzieciństwa ❤️ Już zabieram się za słuchanie!
Kolejny świetny materiał Panie Szymonie, godny polecenia każdemu do obejrzenia, pozdrawiam! :D
Bardzo mądre rozważanie względem dzieci które nie mają sił ani umiejętności przeciwstawienie się temu światu. Dzieki Bogu moje mają dosyć ekspresji aby zaznaczyć i przekazać swoją wartość innym ludziom.
Świetny materiał. Ta bajka zawsze dla mnie była tajemnicą. Dziękuje. Tak dalej! 💪🏻😁
Odcinek przyprawił mi gęsią skórkę. Bardzo ciekawa analiza.
Wspaniały odcinek!
Za dzieciaka nie oglądałam muminków, poznałam je dopiero niedawno poprzez książki. Uważam, że każdy powinien poznać ten świat choć odrobinę, bo historię niosą mądre morały, bawią i przynoszą komfort w trudnych sytuacjach. Pomaga tu też fakt braku podania wieku bohaterów, co zdecydowanie ułatwia utożsamianie się z nimi. Po przeczytaniu 3 książek serii szczerze stwierdzam, że każda postać zasługuje na analizę, zwłaszcza Włóczykij, który z grupy przyjaciół wydaje się najdojrzalszy, pomimo bycia w tym samym wieku (autorka sama powiedziała, że Muminek i Włóczykij są mniej więcej w tym samym wieku), wiązać jednak może się to ze strasznymi przeżyciami. W książce „Kometa nad doliną muminków”, podczas przygody Muminek i Ryjek spotykają Włóczykija gdzieś na pustkowiu. Od tamtego momentu towarzyszy im on we wszystkich przygodach, jednak każdej zimy (poza pierwszą zimą w domu muminków) idzie on na samotne podróże. Dodatkowo Włóczykij przez długi czas nie znał swoich rodziców, co sugeruje, że był sam od dziecka. Ciężko jest mu spędzać czas w zatłoczonych miejscach, co świetnie prezentuje „Dolina muminków” z 2019.
Trochę się rozpisałam, temat bardzo mnie interesuje 😅
świetna analiza 🥰
Przygody z Nini to były moje 2 ulubione odcinki z serialu
Ogolnie, pierwsze 3 sezony ( z tetgo co pamietam?) Są fenomenalne. Zadna inna bajka nie była tak zapamietywalna. Żadna nie była nawt blisko pod względem opowiadania historii, bohaterów czy muzyki. Ostatni sezon jest jedynie kompletnie niepotrzebny i odbiega totalnie poziomem od reszty. Serial powinien skończyć sie odcinkiem "Podróż na Południe"
Wow, Muminki, bajki i filmy animowane inne mają swój bardzo ważny przekaz.
Nigdy nie oglądałem muminków, myślałem że to zwykła bajka ale oglądając ten film jestem zdziwiony ze to jest głębokie, może się z tym zapoznam by znaleźć więcej perełek
Śmiało obejrzyj, nawet dzisiaj. Ta bajka jest wyjątkowa. Zobacz sobie przynajmniej kilka pierwszych odcinków. Albo np. "Zima w dolinie Muminków" w zadnej innej bajce zima nie jest pokazana w tak fajny sposób. Ta bajka ma duszę i nie traktowała dzieci jak idiotów ;)
Niesamowite...warto zrobić notatki z tego odcinka👍
Dziękuję ❤️
Dziękuję
Materiał tak mi się podoba że dałem się wyświetlić wszystkim reklamą;-)
Kocham Muminki ♥ 😍
Fantastyczna analiza!
Dziękuję.
świetnie ten marniał o Muminki kocham ❤ ta bajke
Jak zawsze, zaskakująco dogłębna i ciekawa analiza. Dobra robota
Takie podejście do problemu jakim jest nieśmiałość dzieci mi się podoba. Nic dziwnego, że Finlandia to jest najszczęśliwszy kraj na świecie skoro mają takie podejście do problemów społecznych jakie powinno być.
Tove Jansson była Szwedką.
@@matyjaszmatyszek7306 na wikipedii pisze że jest z finlandi, może pochodzenie ma szwedzkie
@@AntonSiedemnascie Była bo już nie żyje. Południe Finlandii wraz z Helsinkami zamieszkują od paru wieków Szwedzi.
@@matyjaszmatyszek7306 Tove Jansson oczywiście była Finką :) W Finlandii również zdarzają się szwedzkie nazwiska, w końcu to sąsiednie państwo i mają długą wspólną historię. Muminki są fińskim dobrem kultury, mają tam muzeum Muminków, a w miejscowości Naantali jest nawet wioska Muminków. Powiedzieć Finowi że Muminki są szwedzkie - nie chciałabym widzieć jego wyrazu twarzy :D
@@magdalenap.5536 Ale powiedzieć Tove Jansson, że jest Finką, to narazić się na zabicie śmiechem. Szwedzki jest drugim językiem urzędowym Finlandii.
To był mój ulubiony odcinek Niestety jako dziecko nie rozumiałam o co w nim chodzi
Pięknie opowiedziane.
Ale to było dobre!