Świetna robota. Sam jestem mechanikiem i to wszystko wiem, ale dla osoby która wchodzi dopiero w świat motoryzacji bardzo ładnie wytłumaczone. Pozdrawiam.
Hej, czy to możliwe że w Skoda Felicja była ta moc obrotowa za mała aby doładować akumulator? Aku zawsze padało szybko w porównaniu do innych aut pomimo niby sprawdzonych technicznie komponentów jak alternator. Mi mówili wtedy, że alternator fabryczny zbyt slaby
@@specjals Mogą być różne przyczyny. Za duży aku, alternator lub aku na wykończeniu, słaba masa. Żeby to zweryfikować, musisz sprawdzić ładowanie. Zmierzyć na zaciskach aku, a potem między masą silnika a plusem aku. Jak masz różnice w napięciu, to słaba masa. Samo napięcie dobrze jak ma powyżej 14.2V.
warto wspomnieć jako ciekawostkę Ursusa C-45, którego dwusuwowy silnik dało się wyregulować tak, że chodził mając 0 obr/min, a właściwie chodził odbijając wał w przeciwnym kierunku co pół obrotu
Od jakiegoś czasu oglądam kanał i naprawdę fajnie to opowiadasz. Jestem mechanikiem od dziecka i mnie to nie zaskakuje natomiast doceniam Twoją twórczość. W dzisiejszych czasach brakuje ludziom takiej wiedzy w tym temacie. Edukacja jest bardzo okrojona w tym temacie więc twórz kolejne odcinki. Subskrybujcie i udostępniajcie
wspaniałe filmi i kanał. Super się ziomek rozwijasz. Bardzo CI kibicuję, wiele mechanicznych tematów wyjaśniłeś mi oraz innym chłopakom kochającym motortzację :)
Fajny content - pewnie dla doświadczonych mechaników czy inżynierów nic odkrywczego, ale dla laików wszystko wytłumaczone bardzo przystępnie i w ciekawy sposób. Dobrze, że ktoś potrafi wytłumaczyć skomplikowane rzeczy w prosty sposób.
@@DonSalieri181 tzn. że czasami nie dochodzi do zapłonu na którymś cylindrze / cylindrach. Zwykle winne temu są zużyte elementy układu zapłonowego (przewody, świece, cewki) lub wtryskowego (wtryski benzyny lub LPG, gaźnik/i), nieszczelność dolotu albo usterka instalacji elektrycznej silnika.
@@mojkana9075 no dokładnie, to w sytuacji kiedy szwankuje układ zapłonowy i niespalona mieszanka paliwowo-powietrzna trafi do wydechu i tam powstanie jej gwałtowny samozapłon z powodu wysokiej temperatury.
Warto dodać, że we współczesnych silnikach diesla producenci zwiększają ciśnienie wtrysku paliwa co pozwala polepszyć sprawność takiej jednostki, ale niesie też ze sobą możliwość obniżenia obrotów jałowych. Fajny materiał pozdrawiam.
zapomniałeś dodać że na to również wpływ mają fazy rozrządu oraz czas otwarcia zaworów - dlatego silniki wyczynowe (ew motocyklowe) mają tak wysokie obroty bo jest duże współotwarcie zaworów a to powoduje zmniejszenie użytecznego ciśnienia działającego na tłok podczas wolnych obrotów w przeciwieństwie do tego że pomaga to w napełnianiu silnika przy wysokich obrotach. Przy okazji pewnie wpływ ma także sama charakterystyka silnika - reakcja na otwarcie przepustnicy itp - tak żeby samochodem dało się przyjemnie ruszać i nie miał tendencji do gaśnięcia
@@janrokicki8107 nie, ja mam prosty tani pojazd bez pierdyliarda bulbulatorów , zwykla klima na pokrętła, system tylko utrzymuje obroty biegu jałowego, jak załacze klime obciazenie wzrasta, ECU zwieksza ilosc paliwa aby były stałe...a wydajnośc klimy zalezy od predkosci obrotowej silnika, co doskonale daje sie wyczuć....proste tanie i działajace rozwiązanie
@@janrokicki8107 nie, ja posiadam zwykły prosty tani pojazd bez pierdyliarda bulbulatorów, gdy załacze klime ECU zwieksza ilosc paliwa aby utrzymac obroty biegu jałowego, a wydajnosc klimay zalezy od predkości obrotowej silnika, prosty tani i niezawodny układ....
Cześć Powinnismy dążyć właśnie do obniżenia obrotów np do 200 Otwarcie zaworów wydech - pozostawienie jednego cylindra na podtrzymanie Odłączenie koła zamachowego Itd Alternator problem ale Chińczycy wymyślili akumulatory rozciągliwe wiec prądu nie zabraknie Pompa oleju elektryczna Pomiar ciśnienia oleju Nie ma ciśnienia silnik gaśnie Nie wiem dlaczego jeszcze tego nie ma tylko głupia katrolka Itd itp
Statki, te z dużymi silnikami mają śrubę napędową bezpośrednio na wale więc nie ma nowy o wolnych obrotach. Silniki często są nawrotne tzn pracują w lewo i w prawo. Chodzi o to że przy mocach rzędu 100 tys koni mechanicznych straty rzędu nawet jednego procenta dają bardzo dużo utraconej mocy.
Masz rację ale tam są też wodziki i moment bezwładności takiego silnika to MNm, więc nie ma po co bawić się w koła zamachowe. Wogole okrętownictwo to inna bajka w stosunku do motoryzacji. Ciekawostką- nigdy nie wymienia się oleju w silnikach głównych, na bieżąco jest uzdatniany i uzupełniany.
Tytuł sugeruje, że dowiemy się czegoś na temat gaźnika, przepustnicy czy wtryskiwaczy. Biorąc pod uwagę aktualną tematykę filmu, tytuł powinien brzmieć: Na co wpływ mają wolne obroty silnika?
Mnóstwo silników ma za wolne "wolne" obroty i przez tą pracę ciśnienie oleju jest za niskie i wyciera wałki, generalnie górę silnika. W M54 podnoszą obroty, 5.7 Hemi nie zalecają w ogóle długiego stania z opalonym autem (a ten silnik mają radiowozy w USA, stukają popychacze), w V6 Pentastara podobnie, V6 Nissana zwiększają domyślne.
Ja wciąż czekam na idcinek wyjaśniający jak działały stare skrzynie biegów - takie bez komputerów, a konkretnie jak się zachowywały przy jeździe pod sporą górę czy nie było efektu ciągłej zmiany na wyższy i noższy bieg, bo przecież nieraz przy podjeździe jest tak, że na niskim biegu są za wysokie obroty a na wyższym za niskie...
a mozeby tak odcinek o swiadomym doborze oleju? mianowicie, ekologia swiruje i uzywane sa oleje np 0W20 gdzie jeszcze jakis czas temu byio 5W30 (1.5TSI) i jeszcze grubiej, auto upalane i dobor oleju pod to :) pozdrawiam :)
Jeżeli chodzi o zmianę lepkości ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W autach typowo pod upalanie na torze używa się np 10w60(chodzi głównie o drugą liczbę). Głównie liczy się pasowanie silnika i temperatura w jakiej będzie pracował olej. Olej jest przez producenta dobrany pod konkretne pasowania i właśnie zakres temperatury(chociaż oczywiście oleje 0w20 w połączeniu np z pompami o zmiennej wydajności to też kwestia ekologii i chęci zmniejszenia strat na oporach). Zakładając że silnik jest fabryczny jedynym co może zadecydować o tym czy przejść na inną lepkość jest właśnie temperatura oleju podczas upalania( chodzi o zachowanie właściwej lepkości która była przewidziana pod ten silnik). Lepkość klimatyczna oleju spada wraz ze wzrostem temperatury("robi się rzadszy"). Dlatego jeżeli seryjny olej będzie pracował w wyższych zakresach temperatur jego lepkość będzie nie prawidłowa dlatego przechodzi się na wyższe lepkości). Poza tym oleje przystosowane do "upalania" wolniej będą tracić parametry właśnie w wysokich temperaturach. Można też pokusić się o dodatek molibdenu ale normalnie w proszku. Podsumowując według mnie jeżeli upalasz na torze tylko i wyłącznie a auto to nie daily to 10w60. Jeżeli auto użytkujesz normalnie na co dzień i do tego upalasz na torze czasem/ gdzieś na ulicach to jedna lepkość wyżej czyli tutaj 5w40 jak chcesz to 5w50 ale napewno nie wyżej. Trzeba mieć na uwadze że 5w50 w zimę to jest niż trochę miód i używanie auta na dojazdy do pracy na takim oleju jest bez sensu(2 poziomy lepkości w górę). Jak chcesz świadomie sprawdź temperaturę oleju podczas upalania i jak wzrasta względem normalnej jazdy i będzie miał odpowiedź. Ale jest to temat nie taki prosty bo dochodzi kwestia np działania napinaczy hydraulicznych czy zmiennych faz jak będzie się to zachowywać po zmianie lepkości.
Jest jeszcze kwestia pracy silnika w obszarze ponad rezonansowym. Podczas rozruchu silnik jak najszybciej ma przejść przez obszar rezonansu, który jest zabójczy.
Hej masz może filmik silnik + napęd? Mam na myśli jak silnik napędza np. gdy jest napęd na przód, a gdy jest napęd na tył. Jak się wyciąga silnik to w jaki sposób "odłącza" się napęd. Pozdro :)
1:00 nie, np. motocykl 1000ccm nadal ma dużo wyższe obroty jałowe niż samochód 600ccm. Obroty jałowe zależą tylko i wyłącznie od tego na jaki zakres obrotów silnik jest zaprojektowany.
Jeszcze liczba cylindrów. Im mniej tym wyzsze obroty minimalne. Dlaczego? W silniku jednocylindrowym układ napedzany jest tylko przez okolo 1/4 czasu. A w silniku 8 cylindrowym jeśli jest dobrze zrównoważony, zapłony następują dużo częściej w trakcie jednego obrotu wału
I tak i nie. Obroty jałowe wynikają wprost ze skoku tłoka i rodzaju zasilania komory spalania. Skok tłoka mówi nam wprost jaki konstrukcyjny moment obrotowy silnik osiągnie a sposób zasilania komory spalania, jakie będzie mieć opory sprężania. Te będą różne w zależności czy silnik jest wolnossący czy doładowany, jakie będzie mieć obroty maksymalne i czy będzie niskoprężny czy wysokoprężny. Im krótsze ramie tym mniejszy moment obrotowy i mniejszy moment bezwładności, gdyż ta rośnie wraz z kwadratem odległości masy od osi obrotu. Z racji tego że silniki motocykli sportowych są małe gabarytowo nie ma tam jak zmieścić "dużego" koła zamachowego o średnicy powiedzmy 40cm jak w samochodzie osobowym, a taka wirująca masa o dużej średnicy wpłynełaby negatywnie na wkręcanie się takiego silnika - responsywność na manetkę gazu. Stąd wynikają podwyższone obroty jałowe względem silników samochodowych. Natomiast są też i silniki motocyklowe które kręcą się wolno, nawet bardzo wolno mimo małej pojemności np shadow vt750 który ma jałowe obroty rzędu 500obr/min i sobie idealnie z tym radzi, ale to za sprawą dużego skoku tłoka. Dla przykładu "tych samych silników" z różnym zasilaniem krl 650 benzyna vs diesel, w dieslu obroty jałowe zalecane to 1000 a w benzynie 850.
Szczerze mówiąc, liczyłem, że powiesz co powoduje, że silnik te obroty utrzymuje. W nowych to wiadomo, prosty temat, komputer robi swoje. A co w tych z manualną przepustnicą? Co sprawia, że silnik zwalniając ma cały czas spalanie 0.0, a kiedy dojdzie do tej granicy zaczyna podawać paliwo? Albo jak sprzęgłem trochę go poddusimy to sam da tego paliwa więcej? Albo jak się toczymy, podaje więcej paliwa (więc nie jest to sprawa jakieś stałej wartości wtrysku)? Tyle pytań, tak mało odpowiedzi 🥲
Mnie to jeszcze zastanawia czemu gdy w aucie puścimy za szybko sprzęgło to przykładowo silnik zgaśnie gdy obroty spadną do 500 obr/min, a gdy odpalamy silnik to rozrusznik kręci silnikiem z prędkością 300 obr/min i to nam odpala
Rozrusznik nie może działać ze zbyt dużą prędkością, bo to nadmiernie obciąża pasek napędowy rozrządu. Rozrusznik służy tylko do tego aby umożliwić silnikowi pierwszy zapłon, a potem on już kręci się sam.
Nieszczelnosc + uszkodzone ecu/zła adaptacja problem z map sensorem i czujnikiem spalania stukowego. Takie mogą byc dodatkowe przyczyny bo sam sie z tym zmierzam i jezdze juz tak 8lat. Ale patrzac na to ze po miescie nie wykorzystuje nawet połowe z ponad 100koni jakie mam to mysle ze nie ma to znaczenua. A mam ok 30koni mniej niz bylo :)
@@gynekgynek nic z tych rzeczy. Juz pomyslu nie mam. Swiece całe białe. Nie wiem czy zbyt luzne zawory nie mogą byc tego przyczyną bo nigdy nie byly regulowane. Najgorzej jest jak hamuje biegami i po chwili jak wciskam sprzeglo to za kazdym razem obroty lecą na ok 400-500 obrotow po chwili odbijają na 1300 jakos i spadają na te 800-900.. :/
Ciekawi mnie jeszcze jedna rzecz, silnik nie lubi wysokich obrotów, ale takich bardzo wysokich. No rzecz jasna, rozrząd, bezwładność elementów ruchomych, tarcie, bla bla bla. ALE bardzo niskich obrotów a zwłaszcza wysokiego obciążenia na nich nie lubi jeszcze bardziej, dlaczego? Pozdrawiam
Z tego samego miejsca skąd biorą się wysokie i średnie obroty 🤦🏻♂️ jak nie rozumiesz to obejrzyj jeszcze raz i wsłuchaj się do czego jest koło zamachowe
Hmm a to nie jest tak że alternator został skonstruowany w ten sposób żeby przy danych obrotach zapewniał odpowiednią moc? Przecież to tylko kwestia przekładni.
@@daber111286Możliwe że dogrzewa układ oczyszczania spalin, żeby szybciej osiągnął temperaturę potrzebną do prawidłowego działania. W nowych silnikach benzynowych montują GPF - odpowiednik DPFa z diesla.
Alternator ma minimalne obroty a czy bez tysiąca zmiennych i książki: "o obrotach alternatywnych*" można podać jakie to obroty dokładnie zaokrąglając do 100 dajmy na to ?
Zależy od modelu alternatora, zapotrzebowania auta na prąd i przełożenia obrotów pomiędzy wałem korbowym i wałkiem alternatora, czyli w skrócie jak założysz mniejsze kółko na alternator, to będzie dawał więcej prądu przy niższych obrotach, ale za to przy wysokich obrotach może dawać zbyt duże napięcie lub uszkodzić się mechanicznie. Dużo zmiennych.
@@DraconBS no to określ w takim wypadku jakie są minimalne obroty alternatora które spełniają zapotrzebowanie silnika pomijając kwestie komfortu. W skrócie ile prądu żre sam silnik
@@dawidgiza699 aby odpowiedzieć na to pytanie, trzebaby zrobić pomiary poboru prądu konkretnego silnika i wydajności prądowej jego alternatora przy różnych obrotach wałka, a potem przeliczyć to na obroty silnika, bo przecież alternator ma mniejsze kółko niż koło pasowe na wale. Ogólnie to sporo roboty, może kiedyś z ciekawości sprawdzę.
Jeszcze przypomniało mi się, że trzebaby wziąć również pod uwagę stan akumulatora (zużyty akumulator potrzebuje więcej prądu do ładowania) oraz to jak duże dystanse zwykle pokonuje auto, bo przecież przy krótkich dystansach zbyt wolno kręcący się alternator nie zdąży uzupełnić ładunku w akumulatorze po rozruchu silnika.
Może być dużo przyczyn, np. za mało czynnika klimatyzacji przez co kompresor musi ciężej pracować, zabrudzony dolot przez co silnik dostaje mniej powietrza, zapchany filtr powietrza. Najlepiej żeby to sprawdził jakiś mechanik
Jaki silnik moc? Mało wiadomych. Słaby silnik moze słabnac przez to jakby nie patrzec alternator jest duzo mocniej obciazony a co za tym idzie przysiada silnik.
Wspomniałeś o wydajności pompy oleju. Niektóre współczesne auta posiadają nowoczesny system smarowania o zmiennym wydatku. Prof. Chris zrobił o tym odcinek. Dodatkowo zmniejszone smarowanie powoduje przycieranie na wolnych obrotach. Ot taka ekologia. 😵💫 Mniejsze spalanie, a o trwałość silnika kto by się martwił. 😤
Tak średnio bym powiedział nie koniecznie od pojemności a od wagi koła zamachowego która jest dobierana do charakterystyki. 1.9 tdi seat 850 obr na minute a ursus też diesel 2 litry 450 obr.. pojemność nieznacznie różna a obr 2 razy mniejsze.
@@LoCoKsFnie zatrzesz. Skąd wy te brednie bierzecie?😂 jesli bedą zbyt wysokie obroty to masa wirowania moze rozerwać korbowod i rozwalic silnik. Nie ma fizycznej mozliwosci zatarcia silnika przy wyzszych obrotach, chyba ze jest problem z pompą oleju. Golfa 1.4 ponad caly obrotomierz krecilismy i caly dzien upalaliśmy, az rozerwało cały doł silnika. Cylindry po sekcji zwłok były w bardzo dobrym stanie.
Super że dalej nagrywasz
😉
Świetna robota. Sam jestem mechanikiem i to wszystko wiem, ale dla osoby która wchodzi dopiero w świat motoryzacji bardzo ładnie wytłumaczone. Pozdrawiam.
Hej, czy to możliwe że w Skoda Felicja była ta moc obrotowa za mała aby doładować akumulator? Aku zawsze padało szybko w porównaniu do innych aut pomimo niby sprawdzonych technicznie komponentów jak alternator. Mi mówili wtedy, że alternator fabryczny zbyt slaby
@@specjals Mogą być różne przyczyny. Za duży aku, alternator lub aku na wykończeniu, słaba masa. Żeby to zweryfikować, musisz sprawdzić ładowanie. Zmierzyć na zaciskach aku, a potem między masą silnika a plusem aku. Jak masz różnice w napięciu, to słaba masa. Samo napięcie dobrze jak ma powyżej 14.2V.
@@mariuszc.1292 dzięki! W końcu ktoś z konstruktywnymi radami. Życzę zdrowia!
Musi też być o odpowiednich parametrach akumulator...@@specjals
warto wspomnieć jako ciekawostkę Ursusa C-45, którego dwusuwowy silnik dało się wyregulować tak, że chodził mając 0 obr/min, a właściwie chodził odbijając wał w przeciwnym kierunku co pół obrotu
Od jakiegoś czasu oglądam kanał i naprawdę fajnie to opowiadasz. Jestem mechanikiem od dziecka i mnie to nie zaskakuje natomiast doceniam Twoją twórczość. W dzisiejszych czasach brakuje ludziom takiej wiedzy w tym temacie. Edukacja jest bardzo okrojona w tym temacie więc twórz kolejne odcinki. Subskrybujcie i udostępniajcie
Dzięki że od kilku lat nadal znajdujesz ciekawy temat na odcinek 😊
Cześć, dzięki za filmik i czekamy na więcej mocno kibicuje !!
wspaniałe filmi i kanał. Super się ziomek rozwijasz. Bardzo CI kibicuję, wiele mechanicznych tematów wyjaśniłeś mi oraz innym chłopakom kochającym motortzację :)
Bardzo dobra robota
Dziękuję kolego :)
Szacun za Testament.
Fajny content - pewnie dla doświadczonych mechaników czy inżynierów nic odkrywczego, ale dla laików wszystko wytłumaczone bardzo przystępnie i w ciekawy sposób. Dobrze, że ktoś potrafi wytłumaczyć skomplikowane rzeczy w prosty sposób.
To może takie pytanie - co to jest wypadanie zapłonu, czym grozi i czemu nie leży za samochodem, jak wypadnie? :D
@@DonSalieri181 tzn. że czasami nie dochodzi do zapłonu na którymś cylindrze / cylindrach. Zwykle winne temu są zużyte elementy układu zapłonowego (przewody, świece, cewki) lub wtryskowego (wtryski benzyny lub LPG, gaźnik/i), nieszczelność dolotu albo usterka instalacji elektrycznej silnika.
Grozi zrobieniem "BOOOOOM", gdy niespalone paliwo pierdyknie tam, gdzie nie powinno, bo pójdzie zaworem w głowicy :D
@@mojkana9075 no dokładnie, to w sytuacji kiedy szwankuje układ zapłonowy i niespalona mieszanka paliwowo-powietrzna trafi do wydechu i tam powstanie jej gwałtowny samozapłon z powodu wysokiej temperatury.
@@DraconBS Zabawniej jak buchnie dolotem. Znajomemu z 10 lat temu tak w E36 pierdykło, fajną mielonkę odjaniepawliło :D
Fajny odcinek, zmieniłeś się z czasem na lepsze. Bardzo mnie to cieszy. Życzę dalszych sukcesów :)
Hej Rigo, fajnie wytłumaczone :) super że Twój kanał się ciągle rozwija :) pozdrawiam
Fajnie wytłumaczony temat. Dodatkowo szacunek za koszulkę 😏
0:20 Chłop czekał 6 lat na ten odcinek.
Chyba warto było czekać :P
Czekałem na film pozdro z Wejrowa
Siema. Może w następnym odcinku porównamy materiały z których zbudowane są stare auta i nowe auta. Myślę, że byłoby ciekawie 😀
Świetnie tłumaczysz :)
Fajny odcinek.
Pozdrawiam
Świetny kanał, ciekawe zagadnienia fajnie wytłumaczone.
Warto dodać, że we współczesnych silnikach diesla producenci zwiększają ciśnienie wtrysku paliwa co pozwala polepszyć sprawność takiej jednostki, ale niesie też ze sobą możliwość obniżenia obrotów jałowych. Fajny materiał pozdrawiam.
zapomniałeś dodać że na to również wpływ mają fazy rozrządu oraz czas otwarcia zaworów - dlatego silniki wyczynowe (ew motocyklowe) mają tak wysokie obroty bo jest duże współotwarcie zaworów a to powoduje zmniejszenie użytecznego ciśnienia działającego na tłok podczas wolnych obrotów w przeciwieństwie do tego że pomaga to w napełnianiu silnika przy wysokich obrotach. Przy okazji pewnie wpływ ma także sama charakterystyka silnika - reakcja na otwarcie przepustnicy itp - tak żeby samochodem dało się przyjemnie ruszać i nie miał tendencji do gaśnięcia
Komentarz dla zasięgu fajnie żeś wrócił 🎉
👍🏻 za prawidłowy t-shirt
🤘
można jeszcze wspomnieć o takim odbiorniku mocy jak kompresor klimatyzacji. Przy włączonej klimatyzacji obroty biegu jałowego są podbijane.
To prawda :)
a u mnei sa stałe... po prostu ciagnei wiecej paliwa :-)
@@gromosawsmiay3000 być może posiadasz w swoim samochodzie sprężarkę o zmiennej wydajności (tzw. bezsprzęgłowa)
@@janrokicki8107 nie, ja mam prosty tani pojazd bez pierdyliarda bulbulatorów , zwykla klima na pokrętła, system tylko utrzymuje obroty biegu jałowego, jak załacze klime obciazenie wzrasta, ECU zwieksza ilosc paliwa aby były stałe...a wydajnośc klimy zalezy od predkosci obrotowej silnika, co doskonale daje sie wyczuć....proste tanie i działajace rozwiązanie
@@janrokicki8107 nie, ja posiadam zwykły prosty tani pojazd bez pierdyliarda bulbulatorów, gdy załacze klime ECU zwieksza ilosc paliwa aby utrzymac obroty biegu jałowego, a wydajnosc klimay zalezy od predkości obrotowej silnika, prosty tani i niezawodny układ....
Boxer 2l w moim Legacy na jałowych miał 500 obrotów, każdy kto nim jeździł myślał że coś się zepsuło i zaraz zgaśnie xD
Czy to wynika z budowy silnika typu Boxer? :)
@@pawe553 nie wiem, choć się domyślam ;p
Cześć
Powinnismy dążyć właśnie do obniżenia obrotów np do 200
Otwarcie zaworów wydech - pozostawienie jednego cylindra na podtrzymanie
Odłączenie koła zamachowego
Itd
Alternator problem ale Chińczycy wymyślili akumulatory rozciągliwe wiec prądu nie zabraknie
Pompa oleju elektryczna
Pomiar ciśnienia oleju
Nie ma ciśnienia silnik gaśnie
Nie wiem dlaczego jeszcze tego nie ma tylko głupia katrolka
Itd itp
Statki, te z dużymi silnikami mają śrubę napędową bezpośrednio na wale więc nie ma nowy o wolnych obrotach. Silniki często są nawrotne tzn pracują w lewo i w prawo. Chodzi o to że przy mocach rzędu 100 tys koni mechanicznych straty rzędu nawet jednego procenta dają bardzo dużo utraconej mocy.
Masz rację ale tam są też wodziki i moment bezwładności takiego silnika to MNm, więc nie ma po co bawić się w koła zamachowe. Wogole okrętownictwo to inna bajka w stosunku do motoryzacji. Ciekawostką- nigdy nie wymienia się oleju w silnikach głównych, na bieżąco jest uzdatniany i uzupełniany.
Dobry Koleś 👍👍👍👍
Tytuł sugeruje, że dowiemy się czegoś na temat gaźnika, przepustnicy czy wtryskiwaczy. Biorąc pod uwagę aktualną tematykę filmu, tytuł powinien brzmieć: Na co wpływ mają wolne obroty silnika?
Mnóstwo silników ma za wolne "wolne" obroty i przez tą pracę ciśnienie oleju jest za niskie i wyciera wałki, generalnie górę silnika. W M54 podnoszą obroty, 5.7 Hemi nie zalecają w ogóle długiego stania z opalonym autem (a ten silnik mają radiowozy w USA, stukają popychacze), w V6 Pentastara podobnie, V6 Nissana zwiększają domyślne.
Nice!
Propozycje na następne odcinki:
Jak działają wycieraczki ?
Jak działa poduszka powietrzna?
Dlaczego kierunkowskaz "odbija" po skręcie?
Ja wciąż czekam na idcinek wyjaśniający jak działały stare skrzynie biegów - takie bez komputerów, a konkretnie jak się zachowywały przy jeździe pod sporą górę czy nie było efektu ciągłej zmiany na wyższy i noższy bieg, bo przecież nieraz przy podjeździe jest tak, że na niskim biegu są za wysokie obroty a na wyższym za niskie...
Jakość filmów zmieniła się przez te wszystkie lata 🙂 Ja też 😂
a mozeby tak odcinek o swiadomym doborze oleju?
mianowicie, ekologia swiruje i uzywane sa oleje np 0W20 gdzie jeszcze jakis czas temu byio 5W30 (1.5TSI)
i jeszcze grubiej, auto upalane i dobor oleju pod to :) pozdrawiam :)
Jeżeli chodzi o zmianę lepkości ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W autach typowo pod upalanie na torze używa się np 10w60(chodzi głównie o drugą liczbę). Głównie liczy się pasowanie silnika i temperatura w jakiej będzie pracował olej. Olej jest przez producenta dobrany pod konkretne pasowania i właśnie zakres temperatury(chociaż oczywiście oleje 0w20 w połączeniu np z pompami o zmiennej wydajności to też kwestia ekologii i chęci zmniejszenia strat na oporach). Zakładając że silnik jest fabryczny jedynym co może zadecydować o tym czy przejść na inną lepkość jest właśnie temperatura oleju podczas upalania( chodzi o zachowanie właściwej lepkości która była przewidziana pod ten silnik). Lepkość klimatyczna oleju spada wraz ze wzrostem temperatury("robi się rzadszy"). Dlatego jeżeli seryjny olej będzie pracował w wyższych zakresach temperatur jego lepkość będzie nie prawidłowa dlatego przechodzi się na wyższe lepkości). Poza tym oleje przystosowane do "upalania" wolniej będą tracić parametry właśnie w wysokich temperaturach. Można też pokusić się o dodatek molibdenu ale normalnie w proszku. Podsumowując według mnie jeżeli upalasz na torze tylko i wyłącznie a auto to nie daily to 10w60.
Jeżeli auto użytkujesz normalnie na co dzień i do tego upalasz na torze czasem/ gdzieś na ulicach to jedna lepkość wyżej czyli tutaj 5w40 jak chcesz to 5w50 ale napewno nie wyżej. Trzeba mieć na uwadze że 5w50 w zimę to jest niż trochę miód i używanie auta na dojazdy do pracy na takim oleju jest bez sensu(2 poziomy lepkości w górę). Jak chcesz świadomie sprawdź temperaturę oleju podczas upalania i jak wzrasta względem normalnej jazdy i będzie miał odpowiedź. Ale jest to temat nie taki prosty bo dochodzi kwestia np działania napinaczy hydraulicznych czy zmiennych faz jak będzie się to zachowywać po zmianie lepkości.
Aż sobie posłucham testamentu
Siemanko, mam propozycje tematu na odcinek. Możesz wytłumaczyć jak powstaje to tzw. ,,pierdzenie" przy zmianie biegów w skrzyniach DSG?? 😊
Ciekawostka: Silnik 1.9 TDI ma dokładnie 903 obroty na biegu jałowym 😅 Pozdrawiam
Jest jeszcze kwestia pracy silnika w obszarze ponad rezonansowym. Podczas rozruchu silnik jak najszybciej ma przejść przez obszar rezonansu, który jest zabójczy.
Witaj Krystianie, co powiesz na troszkę dłuższy niż zazwyczaj odcinek o klasycznej amerykańskiej motoryzacji?😏
Zostaw mi Mustanga do odcinka, to zrobimy dłuższy :D
@@MotoZagwozdki dobra kiedyś jak będe miał to ci zostawie XD
Jestem ciekaw o budowie silnika w statkach jak jest uruchomieny, system chłodzenia itp.
Może w następnym zasada działania silnika na wodor?
A może w kolejnym odcinku omówisz dokładne działanie skrzyni automatycznej i sprzęgła?
Okejka za Testament :)
Hej masz może filmik silnik + napęd? Mam na myśli jak silnik napędza np. gdy jest napęd na przód, a gdy jest napęd na tył. Jak się wyciąga silnik to w jaki sposób "odłącza" się napęd. Pozdro :)
1:00 nie, np. motocykl 1000ccm nadal ma dużo wyższe obroty jałowe niż samochód 600ccm.
Obroty jałowe zależą tylko i wyłącznie od tego na jaki zakres obrotów silnik jest zaprojektowany.
Jeszcze liczba cylindrów. Im mniej tym wyzsze obroty minimalne. Dlaczego? W silniku jednocylindrowym układ napedzany jest tylko przez okolo 1/4 czasu. A w silniku 8 cylindrowym jeśli jest dobrze zrównoważony, zapłony następują dużo częściej w trakcie jednego obrotu wału
Temperatura silnika będzie miała wpływ
0:37 chyba wkradł się "czeski błąd" ? W silniku 4 suwowym wał korbowy obraca się dwa razy na jeden obrót silnika. 😉
I tak i nie. Obroty jałowe wynikają wprost ze skoku tłoka i rodzaju zasilania komory spalania. Skok tłoka mówi nam wprost jaki konstrukcyjny moment obrotowy silnik osiągnie a sposób zasilania komory spalania, jakie będzie mieć opory sprężania. Te będą różne w zależności czy silnik jest wolnossący czy doładowany, jakie będzie mieć obroty maksymalne i czy będzie niskoprężny czy wysokoprężny. Im krótsze ramie tym mniejszy moment obrotowy i mniejszy moment bezwładności, gdyż ta rośnie wraz z kwadratem odległości masy od osi obrotu. Z racji tego że silniki motocykli sportowych są małe gabarytowo nie ma tam jak zmieścić "dużego" koła zamachowego o średnicy powiedzmy 40cm jak w samochodzie osobowym, a taka wirująca masa o dużej średnicy wpłynełaby negatywnie na wkręcanie się takiego silnika - responsywność na manetkę gazu. Stąd wynikają podwyższone obroty jałowe względem silników samochodowych. Natomiast są też i silniki motocyklowe które kręcą się wolno, nawet bardzo wolno mimo małej pojemności np shadow vt750 który ma jałowe obroty rzędu 500obr/min i sobie idealnie z tym radzi, ale to za sprawą dużego skoku tłoka. Dla przykładu "tych samych silników" z różnym zasilaniem krl 650 benzyna vs diesel, w dieslu obroty jałowe zalecane to 1000 a w benzynie 850.
Skok tłoka, czym mniejszy ,tym bezwładnośc niższa ,co równa się wyższe wolne obroty.
Szczerze mówiąc, liczyłem, że powiesz co powoduje, że silnik te obroty utrzymuje. W nowych to wiadomo, prosty temat, komputer robi swoje. A co w tych z manualną przepustnicą? Co sprawia, że silnik zwalniając ma cały czas spalanie 0.0, a kiedy dojdzie do tej granicy zaczyna podawać paliwo? Albo jak sprzęgłem trochę go poddusimy to sam da tego paliwa więcej? Albo jak się toczymy, podaje więcej paliwa (więc nie jest to sprawa jakieś stałej wartości wtrysku)? Tyle pytań, tak mało odpowiedzi 🥲
Czekam na odc z alternatorem
Szanuję za koszulkę z Testamentu!
mogłeś powiedziec co odpowiada za wolne obroty w silmiku ;)
silniku*
Mnie to jeszcze zastanawia czemu gdy w aucie puścimy za szybko sprzęgło to przykładowo silnik zgaśnie gdy obroty spadną do 500 obr/min, a gdy odpalamy silnik to rozrusznik kręci silnikiem z prędkością 300 obr/min i to nam odpala
Kurwa bo jest obciążony/hamowany? 😅 Użyj czasem mózgu
Rozrusznik nie może działać ze zbyt dużą prędkością, bo to nadmiernie obciąża pasek napędowy rozrządu. Rozrusznik służy tylko do tego aby umożliwić silnikowi pierwszy zapłon, a potem on już kręci się sam.
O co jeśli silnik nie trzyma wolnych obrotów? Czasem przygasa do 500 obrotów albo nawet całkiem gaśnie, najczęściej przy włączonej klimatyzacji
Różne mogą być przyczyny. Np. zabrudzona przepustnica.
Silniczek krokowy jak dobrze pamiętam
Nieszczelnosc + uszkodzone ecu/zła adaptacja problem z map sensorem i czujnikiem spalania stukowego. Takie mogą byc dodatkowe przyczyny bo sam sie z tym zmierzam i jezdze juz tak 8lat. Ale patrzac na to ze po miescie nie wykorzystuje nawet połowe z ponad 100koni jakie mam to mysle ze nie ma to znaczenua. A mam ok 30koni mniej niz bylo :)
@@furieux6742 a zapała Ci się kontrolka oleju kiedy spadają obroty na oo 500 ?
@@gynekgynek nic z tych rzeczy. Juz pomyslu nie mam. Swiece całe białe. Nie wiem czy zbyt luzne zawory nie mogą byc tego przyczyną bo nigdy nie byly regulowane. Najgorzej jest jak hamuje biegami i po chwili jak wciskam sprzeglo to za kazdym razem obroty lecą na ok 400-500 obrotow po chwili odbijają na 1300 jakos i spadają na te 800-900.. :/
Ciekawi mnie jeszcze jedna rzecz, silnik nie lubi wysokich obrotów, ale takich bardzo wysokich. No rzecz jasna, rozrząd, bezwładność elementów ruchomych, tarcie, bla bla bla. ALE bardzo niskich obrotów a zwłaszcza wysokiego obciążenia na nich nie lubi jeszcze bardziej, dlaczego?
Pozdrawiam
Zapomniałeś o przepustnicy i komputerze który tym steruje. W końcu jakoś musi się tworzyć mieszanka paliwowo powietrzna.
Jak tam cws jest sprawny?
film odpowiada na pytanie dlaczego wolne obroty są, i czemu mają taką wartość, ale na pytanie z tytułu brak odpowiedzi
Z tego samego miejsca skąd biorą się wysokie i średnie obroty 🤦🏻♂️ jak nie rozumiesz to obejrzyj jeszcze raz i wsłuchaj się do czego jest koło zamachowe
Hmm a to nie jest tak że alternator został skonstruowany w ten sposób żeby przy danych obrotach zapewniał odpowiednią moc? Przecież to tylko kwestia przekładni.
Wolne obroty też nie są nawet w obrębie jednego auta stałą wartością, nie raz auto utrzymuje wyższe wolne obroty z powodu chociażby zimnego silnika
Zanim się nie rozgrzeje, na pełnym wtrysku u mnie tak jest i w sumie nie wiem dlaczego, coś w rodzaju ssania?
Zgadza się
@@daber111286Możliwe że dogrzewa układ oczyszczania spalin, żeby szybciej osiągnął temperaturę potrzebną do prawidłowego działania. W nowych silnikach benzynowych montują GPF - odpowiednik DPFa z diesla.
Testament 💪
Alternator ma minimalne obroty
a czy bez tysiąca zmiennych i książki: "o obrotach alternatywnych*" można podać jakie to obroty dokładnie zaokrąglając do 100 dajmy na to ?
Zależy od modelu alternatora, zapotrzebowania auta na prąd i przełożenia obrotów pomiędzy wałem korbowym i wałkiem alternatora, czyli w skrócie jak założysz mniejsze kółko na alternator, to będzie dawał więcej prądu przy niższych obrotach, ale za to przy wysokich obrotach może dawać zbyt duże napięcie lub uszkodzić się mechanicznie. Dużo zmiennych.
@@DraconBS no to określ w takim wypadku jakie są minimalne obroty alternatora które spełniają zapotrzebowanie silnika pomijając kwestie komfortu. W skrócie ile prądu żre sam silnik
@@dawidgiza699 aby odpowiedzieć na to pytanie, trzebaby zrobić pomiary poboru prądu konkretnego silnika i wydajności prądowej jego alternatora przy różnych obrotach wałka, a potem przeliczyć to na obroty silnika, bo przecież alternator ma mniejsze kółko niż koło pasowe na wale. Ogólnie to sporo roboty, może kiedyś z ciekawości sprawdzę.
Jeszcze przypomniało mi się, że trzebaby wziąć również pod uwagę stan akumulatora (zużyty akumulator potrzebuje więcej prądu do ładowania) oraz to jak duże dystanse zwykle pokonuje auto, bo przecież przy krótkich dystansach zbyt wolno kręcący się alternator nie zdąży uzupełnić ładunku w akumulatorze po rozruchu silnika.
Oszczędność paliwa jeszcze. Niedużo bo niedużo ale zawsze coś.
włączona klimatyzacja i wolne obroty spadają do ~500, a silnik się telepie. zgaduję, że kompresor klimatyzacji do wymiany?
Może być dużo przyczyn, np. za mało czynnika klimatyzacji przez co kompresor musi ciężej pracować, zabrudzony dolot przez co silnik dostaje mniej powietrza, zapchany filtr powietrza. Najlepiej żeby to sprawdził jakiś mechanik
Jaki silnik moc? Mało wiadomych. Słaby silnik moze słabnac przez to jakby nie patrzec alternator jest duzo mocniej obciazony a co za tym idzie przysiada silnik.
Czemu odcinki nie są co tydzień regularnie ?
Głównie przez brak czasu - dużo pracy wkładam w te filmy, a robię też inne rzeczy na boku. Nie chcę też wpaść w strefę monotonności.
Czemu Diesel ma mniejsze obroty od silnika Benzynowego i co się stanie gdyby udało się Diesla wkręcać do np. 8tys
Niektóre auta lepiej brzmią na niskich obrotach. Np. Silnik wankla w mazdach czy silniku typu boxer. Charakterystyczne brap brap brap albo bul bul bul
Nie wolno używać w tych czasach słowa "pedał", konto Ci mogą zbanować :( xD
Wspomniałeś o wydajności pompy oleju.
Niektóre współczesne auta posiadają nowoczesny system smarowania o zmiennym wydatku.
Prof. Chris zrobił o tym odcinek.
Dodatkowo zmniejszone smarowanie powoduje przycieranie na wolnych obrotach.
Ot taka ekologia. 😵💫
Mniejsze spalanie, a o trwałość silnika kto by się martwił. 😤
Żeby plomby z zębów nie powypadały od wibracji
Najlepsze są stare ciągniki na silniku średnioprężnym, które mogą pracować przy 0 obr/min
c-45 i jego pół obrotu do przodu, pół obrotu do tyłu
Aligancka koszuli
Tak średnio bym powiedział nie koniecznie od pojemności a od wagi koła zamachowego która jest dobierana do charakterystyki. 1.9 tdi seat 850 obr na minute a ursus też diesel 2 litry 450 obr.. pojemność nieznacznie różna a obr 2 razy mniejsze.
A obejrzałeś cały film?
ucz w przedszkolu dzieci
Za niskie obroty, mógłby spowodować pękanie silnika.
niewiem o czym ty gadasz here xd
No dobra a jak to wygląda w motocyklu który nie ma koła zamachowego
Jest. W niektórych tę funkcję pełni magneto
Ja nie wiem po co ten cały limiter obrotów, zapłaciłem za cały silnik więc chcę używać sto procent jego możliwości.
Żebyś nie zatarł silnika
@@LoCoKsFnie zatrzesz. Skąd wy te brednie bierzecie?😂 jesli bedą zbyt wysokie obroty to masa wirowania moze rozerwać korbowod i rozwalic silnik. Nie ma fizycznej mozliwosci zatarcia silnika przy wyzszych obrotach, chyba ze jest problem z pompą oleju. Golfa 1.4 ponad caly obrotomierz krecilismy i caly dzien upalaliśmy, az rozerwało cały doł silnika. Cylindry po sekcji zwłok były w bardzo dobrym stanie.
Ja mam 1.9 ttd do napędu ciepła nie ma koła zamachowego. Twoja teoria ok dla silników z 19 wieku
Ale nasrane reklam dzizas